PDA

View Full Version : δεν εχω εικονα στην ΤV μου απο το Ps3



prioni
09-12-2007, 21:44
καλησπερα παιδια,πηρα προσφατα ps3 πριν 4 μερες και επαζα god of war!οταν τελλειωσα με το παιχνιδι εκλεισα το ps3 και οταν πηγα να το ανοιξω με κανα απο 2ωρο μου εβγαζε στην οθονη χωρις σημα!!!αλλαξα το hdmi με το απλο καλωδιο αλλα παλι τα ιδια!!!!δεν ξερω τη να κανω!!!!!!η τηλεωραση ειναι samsung tft.lcd 32.

greekteo
09-12-2007, 21:46
Το ps3 σου ανοιξε? Η ειναι νεκρο τελειως?

NonBorn
09-12-2007, 21:46
καλησπερα παιδια,πηρα προσφατα ps3 πριν 4 μερες και επαζα god of war!οταν τελλειωσα με το παιχνιδι εκλεισα το ps3 και οταν πηγα να το ανοιξω με κανα απο 2ωρο μου εβγαζε στην οθονη χωρις σημα!!!αλλαξα το hdmi με το απλο καλωδιο αλλα παλι τα ιδια!!!!δεν ξερω τη να κανω!!!!!!η τηλεωραση ειναι samsung tft.lcd 32.

Άνοιξε το ps3 από το touch button κρατώντας το πατημένο μέχρι να ακούσεις ένα "μπιπ μπιπ". Το πιο λογικό να άλλαξες καλώδιο χωρίς να αλλάξεις από το ps3 που στέλνει το σήμα. Το ps3 δουλεύει ε? :p

prioni
09-12-2007, 22:00
ναι ανοιγει αλλα εικονα δεν δειχνει!!!!!!το εκανα αλλα τιποτα δεν δειχνει καθολου εικονα!!!!!!πατησα και κουμπι για 10 δευτ. για να μπουν οι εργοστασιακεσ ρυθμισεις αλλα τιποτα.

greekteo
09-12-2007, 22:01
Εχεις συνδεσει αλλες συσκευες με την τηλεοραση? Δειχνουν κανονικα? Δοκιμασες να συνδεσεις το ps3 με αλλη τηλεοραση? Αν ναι, τι εγινε?

prioni
09-12-2007, 22:20
εχω συνδεμενο το pc!!! τη δοκιμασα σε αλλη tv και δουλευε.γιατι να κανει αυτα νουμερα???

NonBorn
09-12-2007, 22:32
εχω συνδεμενο το pc!!! τη δοκιμασα σε αλλη tv και δουλευε.γιατι να κανει αυτα νουμερα???

Δηλαδή δούλεψε σε άλλη tv? Γιατί εγώ δε καταλάβα τι έγινε τελικά...

prioni
09-12-2007, 22:40
στην τηλεο. στο δωματιο δεν εχει εικονα μου λεει χωρις σημα,στο σαλονι που εχω μια sony δουλεψε.μου εβγαλε την ρυθμιση για hdmi.

greekteo
09-12-2007, 22:45
Το pc sto δειχνει κανονικα??

NonBorn
09-12-2007, 22:47
στην τηλεο. στο δωματιο δεν εχει εικονα μου λεει χωρις σημα,στο σαλονι που εχω μια sony δουλεψε.μου εβγαλε την ρυθμιση για hdmi.

Σίγουρα παίζει κάτι με το default output που έχεις αλλάξει τότε... Αυτό που έκανα το έκανες σωστά? Με κλειστό playstation, πατάς και κρατάς πατημένο μέχρι να ακούσεις ένα διπλό "μπιπ" εκτός από το πρώτο που ακούγεται όταν ανάβει το ps3...

Mε το ίδιο καλώδιο το συνέδεσες στην άλλη τηλεόραση? Μήπως χάλασε κάνα καλώδιο ? :confused:

Slay
09-12-2007, 23:14
ο τιτλος αλλαξε για να περιγραφει καλυτερα το προβλημα.

prioni
09-12-2007, 23:30
εκανα αυτο πυ μου ειπες,στην τηλεορα. την δευτερη που το συνδεσα ανοιξε και μετα την ερωτηση για hdmi που με ρωτησε και ειπα οχι νεκρωσε η εικονα μετα απο λιγο,το ξαναανοιξα μετα και μου εκανε τα ιδια που δεν εχει εικονα.το συνδεσα και με το scart και τα ιδια μου κανει.πρεπει να εχει προβλημα το ps3 .πρεπει να ειναι ελατωματικο

MaRkUs_
09-12-2007, 23:31
το ps3 ή η τηλεώραση???στην άλλη τηλεώραση δουλεύει κανονικά?? με το ίδιο hdmi το συνδέεις και στην sony ?

prioni
09-12-2007, 23:33
ναι ,απλα στηνsony δουλεψε λιγο και μετα χαθηκε η εικονα!!!

MaRkUs_
09-12-2007, 23:34
ναι ,απλα στηνsony δουλεψε λιγο και μετα χαθηκε η εικονα!!!

αν είναι έτσι και δεν δουλεύει και εκεί κανονικά....στείλτο στα αζύτητα:Ρ εγγύηση έχεις ούτος η άλλος;)

NonBorn
09-12-2007, 23:34
εκανα αυτο πυ μου ειπες,στην τηλεορα. την δευτερη που το συνδεσα ανοιξε και μετα την ερωτηση για hdmi που με ρωτησε και ειπα οχι νεκρωσε η εικονα μετα απο λιγο,το ξαναανοιξα μετα και μου εκανε τα ιδια που δεν εχει εικονα.το συνδεσα και με το scart και τα ιδια μου κανει.πρεπει να εχει προβλημα το ps3 .πρεπει να ειναι ελατωματικο

Δεν έχει τίποτα το ps3 από ότι καταλαβαίνω... Απλά δε κάνεις κάτι σωστά. Γιατί είπες όχι ? Του είπες να μη κρατήσει το σήμα που έβλεπες... Λογικό να σου βγαλει μετά μαύρη οθόνη...

MaRkUs_
09-12-2007, 23:37
loool...ναι ρε αλλα αν το συνδέει και με scart ??:X δεν θα έπρεπε να γυρίση σε defaul??
εγώ λέω σύνδεσε και το scart και το hdmi και δοκίμασε και με τα δυο συνδεμένα επάνω....
αν δεν βγάζει τπτ δεν θα έχει κάποιο prob ρε αγέννητε???

prioni
10-12-2007, 00:10
NonBorn (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=15) του ειπα οχι γιατι η τηλεο. στο δοματιο μου δεν υποστηριζει 1080 αλλα 720.η σονυ υποστηριζει ποειναι στο σαλονι υποστ. 1080.

desperate_gamer
10-12-2007, 00:20
Δεν έχει σχέση αν η τηλεόραση υποστηρίζει 720 ή 1080. Αν το συνδέεις με HDMI, πρέπει να επιλέξεις HDMI όπως και να 'χει. Αν βάζεις Scart πειραματικά, ενώ προηγουμένως είχες διαλέξεις HDMI, δεν θα σου βγάλει σήμα από την αρχή και πρέπει να κάνεις αυτό με το "μπιπ μπιπ" που λέει ο Non και να επιλέξεις Scart.

Δεν έχω καταλάβει πολύ καλά βέβαια το πρόβλημά σου, αλλά δεν μπορεί το PS3 να δείχνει στη μια και στην άλλη να μη δείχνει και να φταίει το ίδιο.

prioni
10-12-2007, 00:39
λειπον εβαλα και τα 2 και το ps3 δουλευει μονο ,αμα επιλεξω hdmi η εικονα νεκρωνει ενω σαν σκετο scart το ps3 δουλειει.κατι πρεπει να εκανα λαθος πριν παντος με hdmi δεν εχω εικονα!

jorgedept
10-12-2007, 00:45
"κάικε" το καλώδιο μάλλον.......το έπαθα κ εγώ πριν 1 εβδομάδα

NonBorn
10-12-2007, 00:45
λειπον εβαλα και τα 2 και το ps3 δουλευει μονο ,αμα επιλεξω hdmi η εικονα νεκρωνει ενω σαν σκετο scart το ps3 δουλειει.κατι πρεπει να εκανα λαθος πριν παντος με hdmi δεν εχω εικονα!

Και τώρα κάτι κάνεις λάθος με το HDMI και δε σου δουλεύει... Το πιο πιθανό αυτό είναι μιας και από hdmi έδειξε πριν και από scart μια χαρά τώρα... Απλά βάλε και τα δύο, πηγαινε στα display settings και εκεί που λέει καλώδια διάλεξε το hdmi (να το χεις συνδεδεμένο) και να δεις που θα αλλάξει και θα δεις από hdmi, μετά επέλεξε και ανάλυση και αυτό είναι. (Μιλάω για custom settings και όχι easy...)

Edit:

Ή στη χειρότερη όπως λέει πανω ο jorge σου κάηκε το καλώδιο αν και νομίζω ότι είναι αυτό που λέω πιο πάνω και όχι το καλώδιο (αφού έδειξε και με hdmi).

blizard
10-12-2007, 01:02
1)Φίλε πάτα στην αρχή για 10 sec το power στο ps3 μέχρι να κάνει το χαρακτηριστικό θόρυβο του reset και να γυρίσει σε AV.
2)Δοκίμασε μόνο με το απλό καλώδιο και δες αν δουλεύει οκ και στις 2 tv.

3)Μετά βάλε και το hdmi ταυτόχρονα και πες μας αν σε κάποια tv σου κάνει την ερώτηση στην αρχή ότι βρήκε hdmi ...
4)Αν το κάνει σε κάποια επέλεξε "ναι" και πες μας αν συνεχίζει να έχει σήμα.

5)Εφόσον δουλέψει έτσι έστω και σε μια, είναι εντάξει το ps3... με προσοχή για να μην ξανακάνεις reset βάλε και τα δύο καλώδια στην άλλη tv.

Εφόσον δεν δουλεύει στην άλλη, γύρνα πάλι με reset στο AV, και προσπάθησε να αλλάξεις το σήμα και την ανάλυση από τα settings - display settings του ps3 σε hdmi... και από το custom βγάλε το check από το 1080p.
Θα μαυρίσει η οθόνη γιατί δίνει σήμα μόνο από hdmi που του είπες και μόνο για 30 sec ... πρέπει να γυρίσεις γρήγορα την τηλεόρασή σου στο hdmi input ώστε να προλάβεις να δεις ένα μετρητή που βγάζει και να πατήσεις yes.
(μετά από αυτά, γυρίζει πάλι σε AV και θα ξαναδείς εικόνα από εκεί... δοκίμασε το και πες μας τι κάνει)

prioni
10-12-2007, 01:39
λοιπον φιλε το εκανα οπως μου ειπες και οταν επιλεγω hdmi απο τα settings μου νεκρωνει η εικονα πρεπει να εχει προβλημα το καλωδιο του hdmi,νομιζω αυτο παιδια πρεπει να το καλυπτει η εγγυηση.ξερει κανεις????το ps3 το πηρα πριν 6 μερες!!!!!

blizard
10-12-2007, 01:41
το 3 και το 4 τα κάνει ή όχι ? βλέπεις σήμα αν επιλέξεις yes?

desperate_gamer
10-12-2007, 01:56
Δεν ξέρω αν όντως φταίει, αλλά να ξες ότι το καλώδιο HDMI δεν καλύπτεται από καμία εγγύηση (εκτός ίσως από το μαγαζί που το πήρες) αφού δεν το είχε μέσα το Playstation 3.

prioni
10-12-2007, 22:31
παιδια αλλαξα το καλωδιο με την εγγυηση και δουλευει κανονικα το ps3.ευτηχως το καλωδιο ειχε προβλημα.ευχαριστω που ενδιαφερθηκατε,να ειστε καλα!!!