PDA

View Full Version : Exclusive The Order : 1886



Pages : 1 2 3 4 [5]

stratisd
04-03-2015, 13:53
To απογευμα θα το εχω στα χερια μου...ανυπομονω ;)

stratisd
06-03-2015, 09:59
Το ξεκινησα χθες και εχω μεινει αφωνος, το παιχνιδι ειναι υπεροχο κατα τη ταπεινη μου γνωμη.
Ατμοσφαιρικο, κινηματογραφικο και με τα καλυτερα γραφικα που εχω δει μεχρι στιγμης σε παιχνιδι του ειδους. Περπατας στο Whitechappel και νομιζεις οτι μυριζεις την υγρασια και τις δυσσωδιες απο τα σοκακια.
Για διαρκεια κλπ δεν εκφερω αποψη ακομη, αν και τα βαριεμαι τα μεγαλα παιχνιδια (οχι δεν παιζω rpg). Αυτα τα ολιγα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ;)

Sparrow71993
06-03-2015, 11:08
Ρε παιδιά είμαι σε δίλημμα να το αγοράσω ή όχι!
Εγώ ήθελα να το νοικιάσω επειδή από ότι έχω δει μέσα σε 8-9 ώρες το τερματίζεις και παίρνεις και την πλατίνα.

corsaopc3071r
06-03-2015, 11:13
Πολλες λες. Καθαρο gameplay 5 ωρες εχει το παιχνιδι.

Vicarious
06-03-2015, 11:18
νοίκιασέ το, αν το θέλεις για συλλογή αγόρασέ το όταν θα πέσει αρκετά η τιμή του..

Sparrow71993
06-03-2015, 11:22
Πολλες λες. Καθαρο gameplay 5 ωρες εχει το παιχνιδι.
Τραγικό [emoji30]

νοίκιασέ το, αν το θέλεις για συλλογή αγόρασέ το όταν θα πέσει αρκετά η τιμή του..
Οκ ευχαριστώ αλλά αξίζει κάποιος να το έχει στη συλλογή?

Vicarious
06-03-2015, 11:26
Αυτό εξαρτάται από τον καθένα, είναι καθαρά υποκειμενικό.
Εγώ θα το ήθελα στη δικιά μου π.χ.

Nikos326_GR
06-03-2015, 11:46
Πολλες λες. Καθαρο gameplay 5 ωρες εχει το παιχνιδι.

περιπου 3,5 ωρες λένε ειναι το καθαρο και 2,5 τα cutscenes

http://gamervets.com/2015/02/the-order-1886s-is-60-for-about-3-5-hours-of-gameplay-and-2-5-hours-of-cut-scenes/

το αγορασα μεταχειρισμένο και εγω,θα επανέλθω να σας πω την αποψη μου μολις το τελειωσω

stratisd
06-03-2015, 11:54
Μπουρδες λενε μετα συγχωρησεως. Επαιζα χτες 2 ωρες, στο easy, δεν με νοιαζουν τα trophies, αρα δεν εψαχνα καθε γωνια και εφτασα στο 3ο chapter. Αυτοι που λενε για 5 ωρες χωρις τα cut scenes, τι το γραφουν αφου δεν μπορεις να τα κανεις skip, εστω δε οτι μπορουσες, ποιος ο λογος να κανεις skip μια σκηνη που σου αποκαλυπτει την πλοκη παρακατω;;; τουλαχιστον στο 1ο playthrough. Οπως λεει και ο σοφος λαος μας "περι ορεξεως κολοκυθοπιτα", οποιος θελει υπαρχουν αλλα παιχνιδια και μπορει να παιξει μπαμ μπουμ γιουργια ή ψαξε ψαξε ψαξε το σεντουκι, το μπουντρουμι και το δασος να βρεις mana. Το παιχνιδι ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν απευθυνεται σε αυτους.

corsaopc3071r
06-03-2015, 11:55
Χοντρικα το υπολογισα. Σε καποια cut-scenes οπως στο αρχικο παιζει να με πηρε και ο υπνος.

Stratis μπουρδες δε λεει κανεις. Ο καθενας λεει τη γνωμη του απλα. :)

Nek_Food
06-03-2015, 13:42
Σε κάποια μετρήσιμα πράγματα δεν υπάρχει αυτό που λέμε γνώμη αλλά το αδιαμφισβήτητο δεδομένο. Το θέμα είναι πόσο είναι το σύνολο του παιχνιδιού με κάποιον φυσιολογικό τρόπο παιξίματος, ούτε fast-run ούτε παρατάω το χειριστήριο πάω για σουβλάκια και μπύρες και μετράω και αυτά μέσα στον χρόνο παιχνιδιού. Προφανώς έχει μικρή διάρκεια, μηδενική αξία να το παίξεις ξανά μετά, αλλά άλλο οι 5 ή 6 ώρες σύνολο walkthrough με τα cut-scenes και άλλο οι 8 ή οι 10, καθώς από τις 5 έως τις 10 μιλάμε για τον διπλάσιο χρόνο παιχνιδιού. Τέλος πάντων, χαλεποί καιροί που διανύουμε (κάποιοι έστω) οπότε για μένα πάει για μεταχείρα σε εξευτελιστική τιμή και είναι κρίμα (εκτός αν με προλάβει να μπει στο Plus).

corsaopc3071r
06-03-2015, 13:44
Καλα το συγκεκριμενο και να θες δεν εχει fast-run.

Παει σε ραγες και δε φτανει στο προορισμο του κιολας το τραινο. Στη μεση σε κοβει!

Kapa
06-03-2015, 14:18
Το τελειωσα κι εγω...

Μου πηρε 6 ωρες συνολο, με καλο ψαξιμο(αν και δεν τα βρηκα ολα) και σε medium δυσκολια.

Οπτικα ειναι σουπερ ντουπερ κτλ αλλα εχει αρκετα σφαλματα. Δεν γινεται να μην υπαρχει αντανακλαση χαρακτηρων σε τζαμια κτλ. Απλα δεν γινεται.

Ο ηχος ειναι παρα πολυ καλος, βαλτε ακουστικα home cinema κτλ.

Το Gameplay ειναι περασμενης 10ετιας, επαναλαμβανομενο και βαρετο. Δεν υπαρχει συγκριση με το κλασεις ανωτερο Gameplay του Gears of War. Απλα το λεω γιατι συγκρινονται απο αλλους τα δυο παιχνιδια μεταξυ τους.

Το Story ειναι στρωτο και καλα δομημενο. Κανενα παραπονο πανω σε αυτο.

Επειδη ειναι η πρωτη προσπαθεια της RAD, δικαιολογω αυτη τη χαμενη ευκαιρια που θα μπορουσε να κανει αυτο το παιχνιδι να λαμπει σε ολους τους τομεις, ακομα και να ειχε καποιο co-op ή multiplayer. Επειδη ομως θα υπαρξει δευτερο μερος, θα ηταν καλυτερο να προσεξει το gameplay του παιχνιδιου. Να αφοσιωθει εκει και να μας δωσει κατι το οποιο θα μας κανει να παιξουμε 2-3-10 φορες.

Θα το ξαναπαιξω? Βασικα θα ηθελα να το ξαναπαιξω? Οχι...

Να το προτεινω σε καποιον να το παιξει? Ναι για τα γραφικα του σε πρωτη φαση και για τον ηχο του σε δευτερη φαση. Για τιποτε αλλο ομως.

mihalis13
06-03-2015, 14:26
Εμένα νομίζω γύρω στο 10ωρο μου πήρε (σε hard δυσκολία και χωρίς aim assist)
Ελπίζω και σε δεύτερο μέρος με αρκετές βελτιώσεις.
Πάντως κατα τη γνώμη είναι ενα καλό παιχνίδι με ωραία ιστορία.

Christos33
06-03-2015, 18:20
Τι να τα κανεις τα γραφικά αν δεν σε αφηνει να παιξεις καλο ηταν αλλα λιγο και απο αυτο το λίγο το μισό βίντεο, αν ήθελα ταινία πήγαινα σινεμά.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

konstantinos
06-03-2015, 20:39
Αγόρασα την Limited το έπαιξα απο λίγο κάθε μέρα γιατί όταν το ξεκίνησα ήμουν καθε μέρα για καφέ.Μου άρεσε το έπαιξα το απόλαυσα πήρα την πλατίνα και μπήκε στην συλλογή με τα εκατοντάδες άλλα παιχνίδια που έχω.Πότε δεν πήρα παιχνίδι διαβάζοντας reviews πάντα αν μου αρέσει κάτι το παίρνω δεν περιμένω να μου πουν οι άλλοι ναι ή όχι,μην το πάρεις, πάρε το.......

Dragonpaul
06-03-2015, 20:46
Εγώ, αν θυμάστε, ημουν απο αυτούς που έλεγαν πως θα πάρουν το παιχνίδι day one. Με ολα όσα ακούστηκαν ομως, θα προτιμήσω να το παρω σε μια πολυ χαμηλή τιμη μεταχειρισμένο. Κάποια πραγματα έχουν και τα όρια τους...
Παρεμπιπτόντως, εαν κάποιος το πουλά μεχρι 35 ευρώ, ας στείλει πμ.

NIKOS HONDROGIANNIS-octy
07-03-2015, 11:38
αν πεσει η τιμη σιγουρα ειναι καλη αγορα με τοσα που εχουν ακουστει και θετικα και αρνητικα

Christos33
07-03-2015, 14:13
Αν δεν το θες για συλλογή μια ενοικίαση είναι μια χαρα στο εντελώς χαλαρό μου πηρε τρεις μέρες (απο 2-3 ωρες την μέρα),5,10 ευρώ απο seven.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nerven
07-03-2015, 19:56
Τι 4 τι 6 ώρες είναι απαράδεκτο, μιας και δεν έχει καμία σούπερ ντουπερ ιστορία με πολλα ερωτηματικά στο τέλος και 0 replayability. Το έχω αγορασμένο day1.

Sparrow71993
07-03-2015, 20:15
Πριν 2 περίπου ώρες το τερμάτισα και πήρα φυσικά και την πλατίνα. Καλούτσικο ήταν όχι καμιά ιδιαίτερη ιστορία αλλά φοβερά γραφικά και φοβερή ερμηνεία των ηθοποιών μου άρεσε πολύ. Τα cutscenes δεν με ενόχλησαν σχεδόν καθόλου εκτός από μερικές σκηνές που το παιχνίδι σου έπαιρνε το έλεγχο του χαρακτήρα.

Peteoklis
09-03-2015, 09:24
Το έπαιξα κι εγώ παιδιά το παιχνίδι και μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Το κατευχαριστήθηκα γιατί ήταν θεωρώ κάτι πολύ διαφορετικό απο τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν. Πολύ καλή ιστορία (έχει κι άλλο μετά τους τίτλους τέλους) , τρομερά γραφικά που αγκίζουν εκέινα μιας blu ray ταινίας και κορυφαίος ήχος. Δεν νομίζω οτι η ιστορία αφήνει ερωτηματικά πουθενά.Χρειάστηκαν περίπου 11 - 12 ώρες για τερματισμό και περίπου 14 για πλατίνα. Πάντως υπάρχουν και παιχνίδια πολύ μικρότερα μη κολλάτε σε αυτό και μιλάω καθαρά για story mode. Είναι μια πολύ ιδιαίτερη εμπειρία που σου προσφέρει και γι αυτό και μόνο αξίζει να το παίξει ο κάθε ένας Gamer και για εμένα αξίζει να το έχω και στην συλλογή μου για κάτω των 30¤ όμως.

Nikos326_GR
09-03-2015, 10:40
Το τελειωσα σε περιπου 7 ωρες και δεν μου φανηκε καθόλου μικρό,οποιος παιζει συνηθως τα παιχνιδια του σε normal δυσκολια θα του φανει μια χαρα,υπάρχουν αρκετα παιχνιδια με παρομοια διαρκεια σε normal δυσκολια (Splinter Cell Conviction,mirror's edge,vanquish,asura's wrath αλλα και το fable 1 για οσους θυμουνται που χωρις τα side quests το τελειωνες σε ενα 8ωρο) αν υπηρχε ενα trophy για το hard δεν θα υπήρχε ολη αυτη η γκρίνια.

σε γενικές γραμμές συμφωνω με οσα εχει πει ο Kapa παραπάνω,αν το βρειτε στα 30-40 ευρω πιστευω αξιζει με το παραπάνω να το αγοράσετε

Godweeder
10-03-2015, 00:56
Δεν το εχω παιξει ακομη , οποτε δεν μπορω να εχω πληρη αποψη ..
Αλλα για μενα ειναι κοροϊδία και αρπαγη , οταν ενα game που διαρκει 6 ωρες με 0 replayability ( + χωρις multi) ,κοστιζει 50 και 60 ευρω.
Ουτε καν 30 δεν αξιζει .
Ενταξει ειναι επιλογη του καθενος να πληρωσει και να παρει οτι γουσταρει , αλλα απο την αλλη οσο υπαρχει support και γενικα ρεει το χρημα , τοτε ειμαστε υπευθυνοι για αυτο που μας δινουν.
Και προσωπικα το order 1886 το θεωρουσα στανταρ αγορα , αλλα μετα απο αυτα που διαβασα, πλεον θα το νοικιασω χωρις μεγαλες προσδοκιες και σε 2 μερες θα το γυρισω.

**1000 Φορες να ειχε γραφικα ps3 και να ηταν πιο καλοδουλεμενο σε gameplay - διαρκεια κτλπ , παρα next gen graphics και ολα τα αλλα μετρια εως αθλια.
Και παλι ψιλο-κακος το λεω αυτο διοτι εν ετη 2015 αυτο ελειπε να μην ειχαμε μια λογικη απαιτηση στον οπτικο τομεα ..

FurionMike
10-03-2015, 01:54
Το τελειωσα και γω..εμενα η γνωμη μου ειναι οτι αν ειχε κυκλοφορησει μαζι με το ps4 θα ηταν οτι επρεπε,να δεις φρεσκο γραφικο να γουσταρεις για την κονσολα σου κτλ.Πιστευω το timing παιζει μεγαλο ρολο.
Παρολ'αυτα μια χαρα game μου φανηκε,ναι μικρο,ναι αμα το τερματισεις δεν ξαναγυρνας αλλα οκ και τι εγινε..ουτε το πρωτο ουτε το τελευταιο παιχνιδι τετοιου ειδους ειναι.Υπαρχουν και αυτα!!

djpar
10-03-2015, 10:41
Ρε παιδιά μια απορία, πως μετρησατε την ώρα που κάνατε για να τελειώσετε το παιχνίδι; εγώ είμαι 16ο chapter και υπολογίζω ότι έχω παίξει κοντά στις 7 ώρες βέβαια ούτε μέσα δεν το λέει ούτε στα save του παιχνιδιού μήπως όταν το τερματίσω θα μου γράψει ώρες στο τέλος;

Sparrow71993
10-03-2015, 13:01
Νομίζω δεν το βγάζει πουθενά απλά το υπολογίζεις μόνος σου 😉

djpar
10-03-2015, 13:27
Ωραία λοιπόν 7 ώρες 16ο chapter και συνεχίζουμε σε μεσαία δυσκολία. Σίγουρα δεν βλέπω να παίρνω πλάτινα με την 1η γιατί σίγουρα έχω ξεχάσει κάτι πίσω.
Αυτά τα λέω γιατί κάποιοι "τελειωσαν" το παιχνίδι σε 5 ώρες, να μου πείτε πως το κάνατε

Valkyre
10-03-2015, 13:31
Nομιζω το 5 ωρες αναφεροταν σε speedrun την πρωτη φορα που το ακουσαμε και την δευτερη φορα αναφεροταν σε 5 ωρες καθαρο gameplay (εξαιροντας τα cutscenes)

Sparrow71993
10-03-2015, 13:34
Λογικά το έπαιξαν στο easy και έτρεχαν σαν τα κατσίκια 😂
Και εγώ με το 1ο playthrough δεν τα πήρα όλα( αν και το είχα λιώσει) γιατί και κάποια σημεία παράξενα που δεν τα βρίσκεις. Εγώ 2 δεν είχα βρει και το έκανα με το chapter select. Μπορείς να το κάνεις και έτσι ☺

Kapa
10-03-2015, 13:37
Ασε μας ρε Παρη. Καθεσαι και βγαζεις μιση ωρα φωτογραφιες το ηλιοβασιλεμα και τις μετρας για ωρες παιχνιδιου. :P

Αναλογα το πως παιζει καποιος βγαινουν και οι ωρες. Καποιος μπορει να περπαταει, καποιος μπορει να κοιταει δεξια και αριστερα, αλλος παιζει τρελαμενα τρεχοντας. Ενα νορμαλ playthrough ειναι μεταξυ 6-7 ωρες.

Βασικα βρισκεσαι στο τελευταιο chapter αν θυμαμαι καλα.

djpar
10-03-2015, 13:46
Νόμιζα ότι έχει 26.εγω παντός ξέρω ότι θα το παίξω άλλη μια φορά στο δύσκολο και θα πάρω όλα τα trophy. Σύνολο παιχνιδιών με πλατίνα έχω 2 τώρα θα γίνουν 3 αυτό κάτι λέει για μένα. Το παιχνίδι αν είχε online θα έπαιρνε 11/10 αλλά επειδή δεν έχει είναι χάλια βέβαια το Ryse ήταν σούπερ αλλά οκ

Nikoladim
10-03-2015, 14:09
Ρε παιδιά μια απορία, πως μετρησατε την ώρα που κάνατε για να τελειώσετε το παιχνίδι; εγώ είμαι 16ο chapter και υπολογίζω ότι έχω παίξει κοντά στις 7 ώρες βέβαια ούτε μέσα δεν το λέει ούτε στα save του παιχνιδιού μήπως όταν το τερματίσω θα μου γράψει ώρες στο τέλος;
Μεγαλη επιστροφη του Παρη! welcome back!

Kapa
10-03-2015, 14:17
Σύνολο παιχνιδιών με πλατίνα έχω 2 τώρα θα γίνουν 3 αυτό κάτι λέει για μένα. Το παιχνίδι αν είχε online θα έπαιρνε 11/10 αλλά επειδή δεν έχει είναι χάλια βέβαια το Ryse ήταν σούπερ αλλά οκ

Εχει να λεει οτι εχει ευκολη πλατινα. Τιποτα παραπανω.

Με τα "αν" Παρη ολα τα παιχνιδια θα επερναν 15/10. Δεν γινεται να υπολογιζεις τα "αν" ομως.

Καλως ηρθες Παρη.... :P

djpar
10-03-2015, 16:56
δεν με νοιαζει τοσο που εχει ευκολη πλατινα οσο οτι το παιχνιδι για μενα ειναι ενα απο τα καλυτερα που εχω παιξει εδω και αρκετα χρονια. Προσωπικη αποψη επεσε κραξιμο στο παιχνιδι γιατι δεν εχει online τελος, το παιχνιδι μια χαρα ειναι και παραπανω απο μια χαρα μπορω να πω.

ΥΓ. εδω παντα ημουν, απλα τα post λιγοστεψαν για αρκετους και διαφορους λογους

NIKOS HONDROGIANNIS-octy
10-03-2015, 19:11
εδω και τρεις ημερες εχω ξεκινησει το παιχνιδι,βασικα ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει,η γνωμη μου ειναι αυτη γιατι εχω ακουσει πολλα αρνητικα,πανω απ ολα ειναι η ψυχαγωγια πιστευω και αυτο το παιχνιδι ειναι μια χαρα...

stratisd
10-03-2015, 21:05
εδω και τρεις ημερες εχω ξεκινησει το παιχνιδι,βασικα ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει,η γνωμη μου ειναι αυτη γιατι εχω ακουσει πολλα αρνητικα,πανω απ ολα ειναι η ψυχαγωγια πιστευω και αυτο το παιχνιδι ειναι μια χαρα...
Στο ειπα εγω Νικο, μην τους ακους, το παιχνιδι ειναι πολυ ομορφο, για αυτο που θελει να προσφερει ;)

Kapa
10-03-2015, 21:44
Ειπε κανεις ρε παιδια οτι το παιχνιδι δεν ειναι ωραιο ή οτι δεν αξιζει καποιος να το παιξει?

Ψαχνω να βρω που αναφερεται κατι τετοιο.

AriStos13
10-03-2015, 23:15
Ειπε κανεις ρε παιδια οτι το παιχνιδι δεν ειναι ωραιο ή οτι δεν αξιζει καποιος να το παιξει?

Ψαχνω να βρω που αναφερεται κατι τετοιο.
Αμα κοιταξεις στις πισω σελιδες θα δεις οτι πολυ το κραζουν και λενε οτι δεν αξιζει..!

Leon_DiZ
10-03-2015, 23:29
Αμα κοιταξεις στις πισω σελιδες θα δεις οτι πολυ το κραζουν και λενε οτι δεν αξιζει..!

....στην τιμή που ειναι τωρα.

Kapa
10-03-2015, 23:32
Άλλο το δεν αξίζει για κάποιον στη τιμή που έχει και άλλο ότι δεν αξίζει το παιχνίδι να το παίξει κάποιος. Μην μπερδευόμαστε...

Sparrow71993
10-03-2015, 23:33
Να πω την αλήθεια και εγώ το έκραζα αλλά με διέψευσε το παιχνιδάκι μόλις το έπαιξα. Αξίζει να υπάρχει στη συλλογή σας κατά τη γνώμη μου. Θα το πάρω μόλις πέσει πολύ η τιμή του.

djpar
11-03-2015, 08:49
ενω το assasins creed με τα 15frames, τα απειρα bug και 70 metascore αξιζει τα €?

Sparrow71993
11-03-2015, 10:29
ενω το assasins creed με τα 15frames, τα απειρα bug και 70 metascore αξιζει τα €?
Σε καμία περίπτωση. Πεταμένα λεφτά[emoji30]

Valkyre
11-03-2015, 10:51
Τα λεφτα εχουν διαφορετικη αξια για τον καθενα και γενικα δεν ειναι παντα ο παραγο0ντας που θα καθορισει εαν κατι αξιζει ή οχι.

Για εμενα το μεγαλυτερο φαουλ του παιχνιδιου δεν ειναι η μικρη του διαρκεια. Ειναι το σχεδον μηδενικο replay value του, οπως και το οτι η φιλοσοφια της "κινηματογραφικοτητας" της Ready at Dawn ειναι εκ διαμετρου αντιθετη απο την δικη μου. Να παταω τριγωνο και να βλεπω cutscene καποιος να κατεβαινει μια σκαλα... δεν μπορω... βγαζω αφρους. Να κανω stealth kill και να βλεπω cutscene, και παλι τρελαινομαι... να κανω ενα γμημενο melee και να ειναι cutscene, τελος κλεινω το game και παει στο καλο.

Αλλα οπως ειπα ολα αυτα δεν ειναι τοσο σημαντικα, οσο ειναι το παιχνιδι να μπορει να προσφερει replay value.

Αν θυμαστε εγω υπερασπιζομουν το Ground Zeroes διοτι το παιχνιδι εχει gameplay το οποιο προσφερει εξαιρετικο replay value. Εχω γραψει πανω απο 30 ωρες στο "demo" Ground Zeroes.

Μπροστα του το The Order μοιαζει φτωχο. Και ας μπορεις να τελειωσεις το story του Ground Zeroes σε 1 ωρα.

Δενε χω προβλημα με μικρης διαρκειας παιχνιδια, εχω προβλημα με μικρης διαρκειας παιχνιδια που δεν εχουν replay value και που το design στο gameplay τους μοιαζει 1 δεκαετια (και βαλε) πισω.

corsaopc3071r
11-03-2015, 10:57
+1 στον απο απαν...

Δε μπορει να παιζεις παιχνιδι του 2015 και να εχει επιρροες gameplay (αυτο το λιγο που εχει) απο gears 0. To πρωτο gears ειχε καλητερο gameplay.

Δλδ στη τελικη τους εαυτους τους αδικησανε, την απιστευτη δουλεια που κανανε και το ιδιο το παιχνιδι.

stratisd
11-03-2015, 11:21
Τα λεφτα εχουν διαφορετικη αξια για τον καθενα και γενικα δεν ειναι παντα ο παραγο0ντας που θα καθορισει εαν κατι αξιζει ή οχι.

Για εμενα το μεγαλυτερο φαουλ του παιχνιδιου δεν ειναι η μικρη του διαρκεια. Ειναι το σχεδον μηδενικο replay value του, οπως και το οτι η φιλοσοφια της "κινηματογραφικοτητας" της Ready at Dawn ειναι εκ διαμετρου αντιθετη απο την δικη μου. Να παταω τριγωνο και να βλεπω cutscene καποιος να κατεβαινει μια σκαλα... δεν μπορω... βγαζω αφρους. Να κανω stealth kill και να βλεπω cutscene, και παλι τρελαινομαι... να κανω ενα γμημενο melee και να ειναι cutscene, τελος κλεινω το game και παει στο καλο.

Αλλα οπως ειπα ολα αυτα δεν ειναι τοσο σημαντικα, οσο ειναι το παιχνιδι να μπορει να προσφερει replay value.

Αν θυμαστε εγω υπερασπιζομουν το Ground Zeroes διοτι το παιχνιδι εχει gameplay το οποιο προσφερει εξαιρετικο replay value. Εχω γραψει πανω απο 30 ωρες στο "demo" Ground Zeroes.

Μπροστα του το The Order μοιαζει φτωχο. Και ας μπορεις να τελειωσεις το story του Ground Zeroes σε 1 ωρα.

Δενε χω προβλημα με μικρης διαρκειας παιχνιδια, εχω προβλημα με μικρης διαρκειας παιχνιδια που δεν εχουν replay value και που το design στο gameplay τους μοιαζει 1 δεκαετια (και βαλε) πισω.
Eν μερη εχεις δικιο, τουλαχιστον στο 1ο κομματι, οσον αφορα την αξια των χρηματων.
Οσον αφορα την κινηματογραφικοτητα του παιχνιδιου, εδω φαινεται η διφορετικοτητα του παιχνιδιου, αυτο που εσενα σε απωθει, εμενα με συναρπαζει, μου αρεσει να πατω stealth kill και να βλεπω να εκτελειτε με cinematic τροπο, μου αρεσει να παταω Triangle και μα βλεπω να κατεβαινει μια σκαλα.
Ο καθενας βλεπει διαφορετικα το παιχνιδι και το αντιλαμβανεται με τον τροπο του, σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι, αυτο δεν παυει να σημαινει οτι ειναι καλο παιχνιδι.
Το replayability ειναι σχετικο, εμενα προσωπικα, οπως και 5 - 6 ακομη φιλους που εχω απο εδω μεσα, δεν μας ενδιαφερει καθολου, αλωστε δεν εχω χρονο, σε τετοια ηλικα και με τις υποχρεωσεις να τρεχουν, για να ξαναπαιζω το ιδιο παιχνιδι, οταν βγαινουν 1-2 νεα καθε μηνα.
Για αλλους φυσικα και μετραει πολυ, αυτοι απλα μπορουν ειτε να το αγορασουν μεταχειρισμενο, ειτε να το νοικιασουν, κακο παντως δεν το λες.

enstikto
11-03-2015, 11:29
Τα λεφτα εχουν διαφορετικη αξια για τον καθενα και γενικα δεν ειναι παντα ο παραγο0ντας που θα καθορισει εαν κατι αξιζει ή οχι.

Για εμενα το μεγαλυτερο φαουλ του παιχνιδιου δεν ειναι η μικρη του διαρκεια. Ειναι το σχεδον μηδενικο replay value του, οπως και το οτι η φιλοσοφια της "κινηματογραφικοτητας" της Ready at Dawn ειναι εκ διαμετρου αντιθετη απο την δικη μου. Να παταω τριγωνο και να βλεπω cutscene καποιος να κατεβαινει μια σκαλα... δεν μπορω... βγαζω αφρους. Να κανω stealth kill και να βλεπω cutscene, και παλι τρελαινομαι... να κανω ενα γμημενο melee και να ειναι cutscene, τελος κλεινω το game και παει στο καλο.

Αλλα οπως ειπα ολα αυτα δεν ειναι τοσο σημαντικα, οσο ειναι το παιχνιδι να μπορει να προσφερει replay value.

Αν θυμαστε εγω υπερασπιζομουν το Ground Zeroes διοτι το παιχνιδι εχει gameplay το οποιο προσφερει εξαιρετικο replay value. Εχω γραψει πανω απο 30 ωρες στο "demo" Ground Zeroes.

Μπροστα του το The Order μοιαζει φτωχο. Και ας μπορεις να τελειωσεις το story του Ground Zeroes σε 1 ωρα.

Δενε χω προβλημα με μικρης διαρκειας παιχνιδια, εχω προβλημα με μικρης διαρκειας παιχνιδια που δεν εχουν replay value και που το design στο gameplay τους μοιαζει 1 δεκαετια (και βαλε) πισω.

Δεν έχω παίξει το παιχνίδι ακόμα (καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το νοικιάσω την παρασκευή) αλλά για μένα (τονίζω το για μένα) μπαίνει στην ίδια κατηγορία με το GZ: Την κατηγορία ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΩ.
Είναι καλό ένα παινίδι να έχει replay value αλλά πάντα για εμένα πρωταρχικό ρόλο σε ένα παιχνίδι παίζει το story gameplay του. Δεν μου λέει κάτι να κάνω filler αποστολές όσο τζαμάτο και να είναι το gameplay ή οι τρόποι που μπορείς να τις ολοκληρώσεις. Το GZ είναι 1 ώρα gameplay αυτού που θέλω να παίξω και άλλες πόσες ώρες με filler και replays που χωρίς τα τρόπαια i wouldn't give a fuck about (στα rpg βέβαια και γενικά στα open world με πιάνει ο completionist και τα κάνω :P).
Απο την άλλη το the order είναι σύνολο 5-8 ώρες no fillers (απ ότι έχω καταλάβει - δεν το έχω παίξει). ¶μα το the order είχε 30 ευρώ και λεγόταν prologue νομίζω δεν θα είχε κανένας παράπονο τουλάχιστον για την διάρκεια. Απο την στιγμή που βγήκε full price ξεκίνησαν τα προβλήματα και σίγουρα ούτε για εμένα αξίζει αγορά. Στα 30 ευρώ όμως θα το είχα αγοράσει ήδη.

Valkyre
11-03-2015, 11:52
Eν μερη εχεις δικιο, τουλαχιστον στο 1ο κομματι, οσον αφορα την αξια των χρηματων.
Οσον αφορα την κινηματογραφικοτητα του παιχνιδιου, εδω φαινεται η διφορετικοτητα του παιχνιδιου, αυτο που εσενα σε απωθει, εμενα με συναρπαζει, μου αρεσει να πατω stealth kill και να βλεπω να εκτελειτε με cinematic τροπο, μου αρεσει να παταω Triangle και μα βλεπω να κατεβαινει μια σκαλα.
Ο καθενας βλεπει διαφορετικα το παιχνιδι και το αντιλαμβανεται με τον τροπο του, σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι, αυτο δεν παυει να σημαινει οτι ειναι καλο παιχνιδι.
Το replayability ειναι σχετικο, εμενα προσωπικα, οπως και 5 - 6 ακομη φιλους που εχω απο εδω μεσα, δεν μας ενδιαφερει καθολου, αλωστε δεν εχω χρονο, σε τετοια ηλικα και με τις υποχρεωσεις να τρεχουν, για να ξαναπαιζω το ιδιο παιχνιδι, οταν βγαινουν 1-2 νεα καθε μηνα.
Για αλλους φυσικα και μετραει πολυ, αυτοι απλα μπορουν ειτε να το αγορασουν μεταχειρισμενο, ειτε να το νοικιασουν, κακο παντως δεν το λες.

Mα ειδικα το παραδειγμα που λες για το stealth kill, αυτο δεν λεγεται cinematic για εμενα. Cinematic stealth kills ειναι αυτα στο Last of Us.

Ειλικρινα δες αυτα τα 2 και πες μου ποιο ειναι πιο κινηματογραφικο. Στο Last of Us η καμερα παραμενει σε μια φυσικη ροη, χωρις να αλλαζει πλανο. Απλα γυρναει και εστιαζει στο kill με μια κινηματογραφικη γωνια. Στο The Order πατας το κουμπι και μετα μεχρι να ολοκληρωθει η σκηνη, η καμερα εχει φυγει απο την θεση της και εχει αλλαξει πλανο 4 φορες!

Στο Last of Us ειναι immersive, στο The Order ειναι το ακριβως αντιθετο και σπαει εντελως το κινηματογραφικο immersion του παιχτη.

Last of Us immerssive camera work (0:30 mark και ολο το 2ο βιντεο):


https://www.youtube.com/watch?v=ltVPCJnzQjs


https://www.youtube.com/watch?v=1D5R1RaK93E

To αντιθετο στο The Order (03:15 mark και 11:35):


https://www.youtube.com/watch?v=EOHTJiRQB9o

H διαφορα ειναι χαοτικη για εμενα οσον αφορα την κινηματογραφικοτητα του ενος και του αλλου. Φυσικα με το Last of Us να κανει σωστα την δουλεια και μαλιστα χωρις να παιρνει τον ελεγχο απο τον παιχτη.

djpar
11-03-2015, 12:14
Δηλαδή τώρα μας πειράζει και η κάμερα του παιχνιδιού στο stealth kill. Εμένα πάντως μου άρεσε που περνούσε από περιοχή σε περιοχή με video. Έτσι όπως το άκουγα εδώ μέσα νομίζα ότι θα παίζω 1 ώρα και θα κάθομαι και θα κοιτάω βίντεο 7 ώρες.
Τπ εγώ σταματάω εδώ γιατί μόλις είπα 2 κουβέντες άρχισαν πάλι τα κατεβατα για το αν φταίει η κάμερα, η οπτική λήψη και δεν σημαζεύετε

Valkyre
11-03-2015, 12:23
Δηλαδή τώρα μας πειράζει και η κάμερα του παιχνιδιού στο stealth kill. Εμένα πάντως μου άρεσε που περνούσε από περιοχή σε περιοχή με video. Έτσι όπως το άκουγα εδώ μέσα νομίζα ότι θα παίζω 1 ώρα και θα κάθομαι και θα κοιτάω βίντεο 7 ώρες.
Τπ εγώ σταματάω εδώ γιατί μόλις είπα 2 κουβέντες άρχισαν πάλι τα κατεβατα για το αν φταίει η κάμερα, η οπτική λήψη και δεν σημαζεύετε

Δεν καταλαβαινω το προβλημα σου. Πρωτα απο ολα κανεις δεν ειπε τιποτα για εσενα ουτε εξαιτιας εσενα, δεν γυρνανε ολα γυρω απο αυτο που ειπες εσυ. Εχεις την αποψη σου. Δεν σου ειπε κανενας να μην την εχεις. Εαν θες επετρεψε και τους υπολοιπους να μπορουν να εκφρασουν την δικη τους. Δεν τρεχει τιποτα. Ναι εμενα με ενοχλει η καμερα. Οχι μονο η καμερα, οπως το παρουσιαζεις σαν να ψυριζω την μαιμου ενα πραγμα, αλλα ειναι ενα τρανο παραδειγμα που με ενοχλει απο την φιλοσοφια κινηματογραφικοτητας που ακολουθει το παιχνιδι σε ολο του το συνολο.

Arikoc
11-03-2015, 12:40
Εμένα το μόνο που με χάλασε στο παιχνιδάκι είναι ο διαχωρισμός σε gameplay "περπατώ περπατώ εις το δάσος όταν ο λύκος δεν είναι εδώ" και σε "κράτα το όπλο, κάποιος είναι στη στροφή"... Σου χαλάει τελείως την αίσθηση του αιφνιδιασμού και μετατρέπει το μισό gameplay σε ενα απλό περίπατο. Τα cutscenes δε με ενόχλησαν. Η διάρκεια θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, αλλά υπό τη μορφή ενός παραπάνω wave εχθρών, ή ενός δεύτερου χώρου συμπλοκής, γιατί αν τραβούσαν παραπάνω το στόρυ θα κούραζε. Για το replayability δε μπορώ να εκφέρω άποψη, μιας και ποτέ μου δεν έχω παίξει παιχνίδι 2η φορά σε μικρό χρονικό διάστημα, όσο διαφορετικές επιλογές και να έχει.

Valkyre
11-03-2015, 12:43
Να διευκρινησω απλα (αν και το εχω κανει πολλες φορες ηδη), οτι ουτε κι εμενα με ενοχλουν τα ουσιωδη cutscenes που προχωρανε την ιστορια κλπ. Με αυτα δεν εχω κανενα προβλημα. Μονο με το πληθος ανουσιων cutscenes που παρεμβαλονται στο gameplay και κοβουν -για εμενα- την φυσικη ροη του παιχνιδιου.

djpar
11-03-2015, 12:55
http://i186.photobucket.com/albums/x98/72MC/silence_zps88415483.gif

Aphelian
11-03-2015, 13:03
Δεν εχω παιξει το παιχνίδι, οπότε δεν μπορω να μιλησω γι αυτό.
Καποιες ενστασεις σε κάποια απο τα πραγματα που έχουν κριθεί ως αρνητικά.
Φαινεται ποσο έχει αλλοιωθει (η εξελιχθεί αν καποιος προτιμα) το πως αντιμετωπιζουμε ενα παιχνιδι βάση αν έχει δυσκολο platinum ή extra trophy αν το τελειωσεις σε μεγαλυτερη δυσκολία.

Νομίζω πως ο μονος παράγοντας να έχει Replay value ένα παιχνιδι, ειναι να θες να το ξαναπαιξεις επειδη ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΕΣ ΤΟΣΟ, όχι αγγαρεια για να πάρεις άλλο ένα Trophy.
Το μόνο που με χαλάει απο οσα εχω διαβασει ειναι η απουσία του New game plus, αφού παντα έιναι ωραίο να παιζεις ένα παιχνίδι με τα όπλα/stats/gold/ή ότι άλλο έχεις μαζέψει απο παλαιότερο Playthrough.

criter
11-03-2015, 14:55
Valkyre το εχεις παιξει το παιχνιδι και βγαζεις αυτα τα συμπερασματα; Χανεις!
Καθομαι και διαβαζω γνωμες γιατι δεν θελω να το αγορασω αμεσως επειδη θελω να παρω κι αλλα παιχνιδια αυτο το μηνα και το ψαχνω λιγο πρωτα, δεν το αγορασα αλλα το ενοικιασα και εχω παθει πλακα! Ειμαι στο ch 6 και με βαση τα οσα εχω διαβασει, τρεμω στην ιδεα οτι θα τελειωσει και μεινω με το χειρηστηριο στο χερι και διαβαζω τωρα οτι εχει ακομα 10 chapter οπου τελικα μονο μικρο δεν μου φαινεται! Απο αυτο που εχω παιξει μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι δεν εχω ξαναπαιξει κατι τετοιο, δεν πα να μην εχει online, διαρκεια, τροπαια, δεν με νοιαζει. Το παιχνιδι αυτο ξεπερναει οτι εχω παιξει και δει και ειναι για μενα οτι καλυτερο εχει να δειξει το PS4. Τα παντα ειναι σχεδιασμενα στην εντελεια και το gameplay που λενε οτι ειναι απλο, μπορει να χρειαστει να κανεις restart 2-3 φορες μεχρι να πατησεις το τριγωνο σωστα και την ωρα που πρεπει. Το παιχνιδι σε κραταει καθολη την διαρκεια, οπου και να βρεθεις τα γραφικα ειναι τελεια και τα περιβαλλοντα και οτι βλεπεις ειναι μοναδικα. Τα cut scenes ερχονται οταν πρεπει, δεν σε κοβουν, δινουν ακομα περισσοτερο αισθηση στην ιστορια και στους χαρακτηρες. Ανοιγεις μια πορτα και σου δειχνει την σκηνη που ανοιγει η πορτα και μπαινεις, αυτο για μενα ειναι ωραιο και ας φαινεται να ειναι μια λεπτομερεια. Μην καθεστε και ψαχνετε να βρειτε αρνητικα γιατι εκτειθεστε και οποιος παιξει το παιχνιδι θα καταλαβει. Τωρα για τη αγορα του δεν μπορω να σας πω ουτε παρτε το, ουτε νοικιαστε το, ειναι ενα exclusive που παντα ειναι λιγο πιο ακριβα, αλλα σιγουρα θα σας πω παιχτε το γιατι αξιζει.

Kapa
11-03-2015, 15:04
^Μερικα Chapter ειναι μονο video. Κυριολεκτικα.

Valkyre
11-03-2015, 15:25
Valkyre το εχεις παιξει το παιχνιδι και βγαζεις αυτα τα συμπερασματα; Χανεις!
Καθομαι και διαβαζω γνωμες γιατι δεν θελω να το αγορασω αμεσως επειδη θελω να παρω κι αλλα παιχνιδια αυτο το μηνα και το ψαχνω λιγο πρωτα, δεν το αγορασα αλλα το ενοικιασα και εχω παθει πλακα! Ειμαι στο ch 6 και με βαση τα οσα εχω διαβασει, τρεμω στην ιδεα οτι θα τελειωσει και μεινω με το χειρηστηριο στο χερι και διαβαζω τωρα οτι εχει ακομα 10 chapter οπου τελικα μονο μικρο δεν μου φαινεται! Απο αυτο που εχω παιξει μεχρι στιγμης μπορω να πω οτι δεν εχω ξαναπαιξει κατι τετοιο, δεν πα να μην εχει online, διαρκεια, τροπαια, δεν με νοιαζει. Το παιχνιδι αυτο ξεπερναει οτι εχω παιξει και δει και ειναι για μενα οτι καλυτερο εχει να δειξει το PS4. Τα παντα ειναι σχεδιασμενα στην εντελεια και το gameplay που λενε οτι ειναι απλο, μπορει να χρειαστει να κανεις restart 2-3 φορες μεχρι να πατησεις το τριγωνο σωστα και την ωρα που πρεπει. Το παιχνιδι σε κραταει καθολη την διαρκεια, οπου και να βρεθεις τα γραφικα ειναι τελεια και τα περιβαλλοντα και οτι βλεπεις ειναι μοναδικα. Τα cut scenes ερχονται οταν πρεπει, δεν σε κοβουν, δινουν ακομα περισσοτερο αισθηση στην ιστορια και στους χαρακτηρες. Ανοιγεις μια πορτα και σου δειχνει την σκηνη που ανοιγει η πορτα και μπαινεις, αυτο για μενα ειναι ωραιο και ας φαινεται να ειναι μια λεπτομερεια. Μην καθεστε και ψαχνετε να βρειτε αρνητικα γιατι εκτειθεστε και οποιος παιξει το παιχνιδι θα καταλαβει. Τωρα για τη αγορα του δεν μπορω να σας πω ουτε παρτε το, ουτε νοικιαστε το, ειναι ενα exclusive που παντα ειναι λιγο πιο ακριβα, αλλα σιγουρα θα σας πω παιχτε το γιατι αξιζει.

Δεν το εχω παιξει ολο (οπως ειπα θα το νοικιασω) εχω παιξει ομως ενα αρκετα μεγαλο (βαση της συνολικης διαρκειας του game) κομματι του. Μαλιστα πολυ προσφατα, μολις προχθες.

Γι αυτο και δεν με βλεπεις να κρινω εξ ολοκληρου πραγματα οπως το στορυ του παιχνιδιου. Προφανως και εκει δεν εχω πει λεξη (αν και εχω μια αρκετα καλη εικονα με το χρονο που εχω ασχοληθει) μιας και πρεπει να εχω ολοκληρωσει το παιχνιδι για να εχω αποψη.

Ομως αυτα τα οποια εχω σχολιασει, δεν χρειαζονται περισσοτερο χρονο για να τα καταλαβω. Δεν χρειαζομαι πολυ χρονο για να καταλαβω οτι η πληθωρα των ανουσιων στιγμων που το παιχνιδι σου παιρνει τον ελεγχο ειναι -για εμενα- μεγαλο αρνητικο.

Δεν χρειαζεται περισσοτερη ενασχοληση για να κραξω το stealth system ή το melee ή το ποσο on rails ειναι το παιχνιδι και το ποσο λιγο replay value εχει.

Εχω εκθειασει τα γραφικα και το voice acting, αλλα περα απο αυτο το game μοιαζει απαρχαιωμενο σε μεγαλο βαθμο. Τωρα τι να πω. Εαν στα κομματια που επαιξα το Game το stealth ειναι διαφορετικο απο αλλα ή το melee system παυει να ειναι cutscene, ε οκ κανω λαθος... Αλλα δεν νομιζω οτι αλλαζουν οι μηχανισμοι αυτοι του gameplay...

MarVell
11-03-2015, 16:17
Το παιχνίδι το περίμενα με ενδιαφέρον για 2 χρόνια. Το τελείωσα χθες και μπορώ να το περιγράψω μόνο ως απογοήτευση. Βαρετή ιστορία, βαρετοί χαρακτήρες (δεν θυμάμαι καν τα ονόματατων περισσότερων), μέτριο gameplay(σε μερικά σημεία κακό)...

Ωραία τα γραφικά αλλά τα μεγάλα borders πάνω και κάτω με χάλασαν πολύ. Μου θύμισαν περασμένες δεκαετίες... Κάνοντας τέτοιουςτεράστιους συμβιβασμούς στο μέγεθος της εικόνας, τα καλά γραφικά δεν μου λένε τίποτα.

Στο θέμα των γραφικών, με απογοήτευσε το γεγονός οτι σχεδόν όλο το παιχνίδι διαδραματίζεται σε κλειστούς χώρους, τούνελ, λιμάνια, κήπους κλπ. Το καταπληκτικό σκηνικό του Βικτωριανού Λονδίνου λίγο το βλέπουμε και σαν παίχτες δεν μας δίνεται η δυνατότητα να το ζήσουμε. Θα ήθελα να βλέπαμε περισσότερο από την πόλη και μερικά από τα διάσημα μέρη της.

Στο θέμα του gameplay, δεν με πειράζουν τα quick time events αλλά εν έτη 2015 και σε ένα παιχνίδι που (υποτίθεται) απευθύνεται σε ενήλικες, να πατάς σαν υστερικός το κουμπί Χ για να μην σε φάει το τέρας μου φαίνεται γελείο.

Σχετικά με την διάρκεια του παιχνιδιού, μου φάνηκε μια χαρά. Δεν με ενδιαφέρει ένα παιχνίδι ναέχει 50 ώρες διάρκεια για να νιώσω οτι άξιζαν τα λεφτά μου. 7-10 ώρες είναι ότι πρέπει. Το παιχνίδι το αγόρασα £37 όταν βγήκε (από SimplyGames / Rakuten), το πούλησα £25 σήμερα οπότε μου στοίχισε £12 να το παίξω, το οποίο μου φαίνεται μιά χαρά.

Πιστεύω οτι δίκαια το παιχνίδι δέχτηκε πολύ μέτριες κριτικές. Όπως έγραψε ένας φίλος, αν είχε κυκλοφορήσει πριν 15 μήνες ίσως να έκανε καλύτερη εντύπωση, σήμερα είναι πολύ λίγο, πολύ αργά! Για να μην παρεξηγηθώ, το παιχνίδι μου φάνηκε μέτριο και απογοήτευτικό με βάση το τί περίμενα, όχι κακό. Για μένα είναι ο ορισμός του 5/10!

To Definitive Tomb Raider που ήταν re-make last-gen παιχνιδιού μου φάνηκε πολύ καλύτερο από κάθε άποψη. Ελπίζω το Bloodborneνα αξίζει την αναμονή!

odytsak
12-03-2015, 20:45
Τι 'ν' τουτο? DLC?


https://www.youtube.com/watch?v=yPMfcbJAQ7U

mihalis13
12-03-2015, 21:03
¶μα είναι DLC θα το τσιμπήσω.
Αλλά δεν νομίζω, λογικά διαφημιστικό σποτάκι θα είναι.

Kapa
12-03-2015, 21:32
Τι 'ν' τουτο? DLC?


https://www.youtube.com/watch?v=yPMfcbJAQ7U

Multiplayer mode add-on.....:priest:

corsaopc3071r
13-03-2015, 09:23
Ααααα αν ειναι DLC δε θελω να φανταστω ποση ωρα gameplay θα εχει, αλλα ισως το παρω ετσι για να εχω ολη την εμπειρια.

Nek_Food
13-03-2015, 10:17
Κανονικά θα πρέπει να το δώσουν τσάμπα, αφενός λόγω της γενικής σχέσης τιμής/διάρκειας που έχει ο κεντρικός τίτλος, αφετέρου μπας και σπρώξει λίγο παραπάνω τις πωλήσεις του παιχνιδιού που θεωρώ θα είναι πολύ πιο συμφέρον από το να πουλήσει το DLC για ένα Χ ποσό σε λιγοστούς καμένους οπαδούς του τίτλου. Λέω εγώ τώρα... θα είναι καλή διαφήμιση και έτσι ίσως κλείσουν λίγο το gap (στόματα) περί διάρκειας, money value, κλπ

enstikto
13-03-2015, 10:45
Κανονικά θα πρέπει να το δώσουν τσάμπα, αφενός λόγω της γενικής σχέσης τιμής/διάρκειας που έχει ο κεντρικός τίτλος, αφετέρου μπας και σπρώξει λίγο παραπάνω τις πωλήσεις του παιχνιδιού που θεωρώ θα είναι πολύ πιο συμφέρον από το να πουλήσει το DLC για ένα Χ ποσό σε λιγοστούς καμένους οπαδούς του τίτλου. Λέω εγώ τώρα... θα είναι καλή διαφήμιση και έτσι ίσως κλείσουν λίγο το gap (στόματα) περί διάρκειας, money value, κλπ

Νεκτάριε έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Μακάρι να γινόταν μπας και σώζαν λίγο την κατάσταση. Αφιβάλλω όμως. Τα dlc έχουν κόστος για να φτιαχτούν. Δεν ξέρω αν μπορούν να βγάλουν ένα dlc (που όπως φαίνετε απο το τρέϊλερ έχει πολύ δουλειά για να φτιαχτεί ) και να μη το χρεώσουν.
Απο την πλευρά του καταναλωτή πάντος σίγουρα θα ήταν καλύτερα αν γινόταν έτσι όπως λες...

Valkyre
13-03-2015, 11:13
Πρεπει να ειμαι απο τους λιγους που επιθυμουν να μην κανει πολυ καλες πωλησεις το παιχνιδι (δεν λεω να πατωσει) ωστε να μην γινει συνηθειο να βγαζουν τετοια παιχνιδια με τοσο μικρη διαρκεια (και πολλα αλλα...), σε αυτες τις τιμες.

enstikto
13-03-2015, 11:21
^^Εγώ να πω την αλήθεια δεν θέλω να πατώσει. Αλλά δεν θέλω να κάνει και τρελή επιτυχία.
Το μήνυμα που πρέπει να περάσει κατα τη γνώμη μου είναι: δεν αγοράζουμε παιχνίδια που κρατάνε 5 ώρες αλλά απο την άλλη wow για τα γραφικά!
Αν πατώσει πετιέτε ένα κομμάτι στο οποίο έγινε όντως φοβερή δουλειά. Αν πάει μέτρια τότε αναγνωρίζετε τουλάχιστον το ένα κομμάτι.
Έδωσαν πολύ βάση στα γραφικά και έμειναν πίσω πολλά άλλα πράγματα. Το ιδανικό θα ήταν να βρούν ένα balance μεταξύ των δύο. Ωραία η λεπτομέρια αλλά τρώει πολλές εργατοώρες που θα μπορούσαν να εκμεταλευτούν αλλού. Απο την άλλη αν και τα γραφικά είναι για τα μπάζα δεν έχει νόημα.

Nek_Food
13-03-2015, 11:22
Το κόστος είναι σχετικό με το κέρδος. Τι είναι μεγαλύτερο κέρδος να πουλήσουν 100 DLC προς 5¤ ή να το δώσουν τσάμπα και να τσιμπήσουν 100 νέους παίκτες με 40~60¤ το παιχνίδι; Από την άλλη πάντα το τσάμπα στους παίκτες αρέσει περισσότερο από το να πρέπει να πληρώσουν, ειδικά για κάτι που μπορεί να αρχίσει η γκρίνια ότι είναι μέρος του παιχνιδιού που κόπηκε και έπρεπε να υπήρχε μέσα, που κόπηκε από την διάρκεια και για αυτό ήταν μικρό το κανονικό παιχνίδι, κλπ όμορφα πλην όμως σοβαρά. Έχει παραγίνει το κακό με τα DLCs, παιχνίδια που υποφέρουν σε διάρκεια, ποιότητα, πωλήσεις, κλπ θα πρέπει να τα δίνουν τσάμπα μπας και βελτιώσουν την εικόνα τους.

Αν αληθεύουν τα νούμερα περί 200Κ πωλήσεων, τότε έχει ήδη πατώσει σε σχέση με την προσμονή, την διαφήμιση, την επένδυση και τον ουαου factor.

corsaopc3071r
13-03-2015, 11:26
Τα DLC μπορει καποιος να πει πως ειναι ήδη μερος του παιχνιδιου... απλα το αφαιρουν και το πουλανε μετα απο καποιο χρονικο διαστημα.

Μιλαω για παιχνιδια, τετοιου μεγεθους (τυρογαριδακι φαση) και οχι BF ας πουμε.

Nek_Food
13-03-2015, 11:44
Τα DLC είναι 100% μέρος του παιχνιδιού αφού τώρα πια υπάρχουν εξαρχής στον προγραμματισμό υλοποίησης του (έως και προανακοινωμένες ημερομηνίες κυκλοφορίας), άρα σε μεγάλο τους βαθμό αποτελούν τμήμα που επιλέχθηκε στην ανάπτυξη να κοπεί από το συνολικό πακέτο και να δοθεί αργότερα για επιπλέον κέρδος. Απλά σε κάποια παιχνίδια είναι όντως αξιόλογο πρόσθετο υλικό (λόγω μεγέθους του τίτλου βλ. BF) που απαιτεί επιπλέον προσωπικό και επεκτείνουν τον κύκλο ζωής του τίτλου κλπ και σε άλλα απλά κλέβουν πόρους από το βασικό πακέτο και τους χρεώνουν αρχικά μέσα στην τιμή αγοράς του τίτλου και μετά τα παίρνουν επιπλέον και από την πώληση του DLC, ήτοι διπλό κέρδος από το κορόιδο τον πελάτη. Το πρώτο ας πούμε αποδεκτό, αλλά το δεύτερο είναι απατεωνιά. Επίσης, στην περίπτωση του BF προκαλούν θέμα στους χρήστες αφού κόβουν το players pool στα δύο, στους κατόχους και στου μη κατόχους των DLC πιστών, κλπ. αν και λόγω μεγέθους αυτού του players pool τώρα μάλλον δεν θα φαίνεται. Στο Killzone που αν δεν κάνω λάθος (έχω καιρό να παίξω) είναι δωρεάν δεν δημιουργείται τέτοιο θέμα σε αυτό τον βαθμό (δημιουργείται ούτως ή άλλως θέμα αν υπάρχουν περισσότερες πίστες και modes από όσα μπορούν οι ενεργοί χρήστες να συντηρήσουν).

Valkyre
13-03-2015, 12:31
^^Εγώ να πω την αλήθεια δεν θέλω να πατώσει. Αλλά δεν θέλω να κάνει και τρελή επιτυχία.
Το μήνυμα που πρέπει να περάσει κατα τη γνώμη μου είναι: δεν αγοράζουμε παιχνίδια που κρατάνε 5 ώρες αλλά απο την άλλη wow για τα γραφικά!
Αν πατώσει πετιέτε ένα κομμάτι στο οποίο έγινε όντως φοβερή δουλειά. Αν πάει μέτρια τότε αναγνωρίζετε τουλάχιστον το ένα κομμάτι.
Έδωσαν πολύ βάση στα γραφικά και έμειναν πίσω πολλά άλλα πράγματα. Το ιδανικό θα ήταν να βρούν ένα balance μεταξύ των δύο. Ωραία η λεπτομέρια αλλά τρώει πολλές εργατοώρες που θα μπορούσαν να εκμεταλευτούν αλλού. Απο την άλλη αν και τα γραφικά είναι για τα μπάζα δεν έχει νόημα.

E δεν λες κατι διαφορετικο! Ουτε κι εγω θελω να πατωσει. Απλα να μην χεστουν στο ταληρο.

hakoo
13-03-2015, 13:12
Αν αληθεύουν τα νούμερα περί 200Κ πωλήσεων, τότε έχει ήδη πατώσει σε σχέση με την προσμονή, την διαφήμιση, την επένδυση και τον ουαου factor.

Yπαρχει καποια ενημερωση? Μου φαινεται τραγικα μικρο νουμερο, δεν νομιζω να ισχυει.

enstikto
13-03-2015, 13:20
E δεν λες κατι διαφορετικο! Ουτε κι εγω θελω να πατωσει. Απλα να μην χεστουν στο ταληρο.

Α καλάαααα. My bad. Το διάβασα λάθος το post σου... Ό,τι να νε...

Nek_Food
13-03-2015, 13:37
Yπαρχει καποια ενημερωση? Μου φαινεται τραγικα μικρο νουμερο, δεν νομιζω να ισχυει.

Χμ... Μάλλον έκανα λάθος. Από σημερινή δημοσίευση του Slay.

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14596-PS4-Sales-Archive?p=571379#post571379

Υποθέτω ότι αφορά πωλήσεις μόνο σε Αμερική. Βλέπω στο vgchartz ότι σε παγκόσμιο επίπεδο έχει 560Κ πωλήσεις... και πάλι όμως δεν ξέρω αν θεωρούνται καλές.


Current rumor for the NPD console hardware numbers are:

PS4 352k
XB1 276k
Wii U 98k

The Order sold a little more than 200k, disappointing. Evolve sold <500k. 54% on X1, 46% PS4






http://www.vgchartz.com/game/73107/the-order-1886/

Slay
13-03-2015, 14:00
Yπαρχει καποια ενημερωση? Μου φαινεται τραγικα μικρο νουμερο, δεν νομιζω να ισχυει.

το διαβασα σε tweet του Rasheed, και προερχεται απο NPD, οποτε λογικα ειναι valid το νουμερο, τουλαχιστον για την Αμερικη.

criter
13-03-2015, 14:56
Μα τετοια απογοητευση πια; Να πω οτι το ειχε βγαλει καμια εα να ελεγα δεν με νοιαζει, ας πατωσει.. Αλλα οταν βλεπεις μια καινουργια προσπαθεια να θελει να κανει ενα βημα παραπερα, τουλαχιστον εγω το εκτιμω αυτο. Εμενα η διαρκεια μου φαινεται κανονικη, χωρις βιασυνες. Θα μπορουσε να ητανε και πιο μεγαλο αλλα νομιζω οτι καλυτερα λιγοτερο αλλα πολυ καλο, παρα να του προσθεταν περισσοτερες σκηνες που ομως θα ηταν μετριες ή επαναλαμβανομενες περιοχες. Το παιχνιδι ειναι εξαιρετικο σε ολους τους τομεις, το gameplay του με πολυ καλη την στοχευση, πολυ καλο το animation, οι φωτισμοι, πραγματικα δεν μπορεις να βρεις ψεγαδι, ολα φαινονται next gen. Τωρα αμα εχουν αλλο τοσο παιχνιδι και σκοπευουν να το πουλησουν μεσω DLC δεν συμφωνω με αυτη την τακτικη, αλλα ειναι και κατι που το εχουν καθιερωσει ολοι σχεδον πλεον.

rookie
13-03-2015, 20:40
εγω σημερα το πηρα. Για ποιο dlc μιλατε? Ποτε βγαινει?

Lefteris_X
13-03-2015, 20:56
Φήμες κάνουν λόγο ότι το επερχόμενο DLC θα είναι μόνο cutscenes, εξ ου και δωρεάν! (λολ)

Nikoladim
13-03-2015, 21:15
Θα προσθέσει στο gameplay δηλαδή ^^ [emoji3][emoji3][emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Stergios
15-03-2015, 04:16
Το πήρα το παιχνίδι ωραία γραφικά ωραία ατμόσφαιρα δεν με χάλασε τιποτα ξαφνικά τελείωσε...σαν να βλέπω ταινια στο σταρ το βράδυ..που με το που βάζει διαφημίσεις Κοιμάμε αυτήν την γεύση μου άφησε..


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Valkyre
16-03-2015, 10:45
Νοικιασα κι εγω το παιχνιδι.

Λοιπον τα γραφικα ειναι ανεπαναληπτα. Πραγματικα την περισσοτερη ωρα νιωθεις οτι βλεπεις CG ταινια. Εξαιρετικη ποιοτητα και δουλεια. Δεν μπορει καποιος να εχει παραπονο εδω. Ολα ειναι στην εντελεια. Textures, ατμοσφαιρικα εφφε (το εφφε καπνου ειναι απιστευτο) animation, depth of field κλπ κλπ. Παιζω αργα οσο γινεται για να χαζευω τα γραφικα.

Ο ηχος επισης κινειται σε υψηλα επιπεδα. Το voice acting ειναι οπως ειχα πει εξαιρετικο. Τα ηχητικα εφφε και η μουσικη υποκρουση επισης πολυ υψηλου επιπεδου.

Με λιγα λογια τεχνικα το παιχνιδι ειναι αριστο.

Μεχρι στιγμης ειμαι στο chapter 4. Το pacing του παιχνιδιου ειναι οτι ναναι.... το δε gameplay, παρολο που το shooting και το aiming ειναι solid, ολα τα αλλα ειναι απο μετρια εως κακα. Το melee ειναι τιποτα... ενα κουμπι. Το stealth επισης.

Εxploration εστω στο στυλ του uncharted (που και αυτο ον rails ειναι) ουτε καν. Αμφιβαλλω εαν θα χασω καποιο collectible εκτος και αν με εκπληξει με τα μεγεθη των level το παιχνιδι. Το level design επισης ειναι μιε...ουτε καν ενα εξτρα σοκακι για να μπορεις να κανεις ενα υποτυπωδες flank τους εχθρους δεν εχει...ημαρτον. Ολοκληρο whitechapel και εισαι εντελως on rails...

Το γεγονος οτι το παιχνιδι σου παιρνει το πληρη ελεγχο του χαρακτηρα σχεδον συνεχως ειναι εκνευριστικο. Και τωρα δεν αναφερομαι καν στα μικρα cutscenes καθε φορα που κανεις interact με κατι. Αναφερομαι στο γεγονος οτι για πχ αν δεν υπαρχει απειλη, το παιχνιδι δεν σε αφηνει καν να τραβηξεις το οπλο σου. Πρεπει να περιμενεις να παρουσιαστει εχθρος για να εχεις αυτην την δυνατοτητα.

-"Μα το ψυριζεις πολυ ρε Δημητρη... για πιο λογο να μπορεις να τραβηξεις το οπλο σου εφοσον δεν υπαρχει απειλη"?
- Γιατι καθε φορα που προσπαθω να τραβηξω το οπλο μου και δεν μπορω, μου θυμιζει οτι ειναι ενα παιχνιδι με περιορισμους και με βγαζει εκτος ατμοσφαιρας, immersion.

Tα collectibles ειναι ολιγον ανουσια. Για να διαβασεις τις εφημεριδες που πιανεις πρεπει να πλησιασεις την μουρη σου στην τηλεοραση διοτι δεν μπορεις να διαβασεις (τουλαχιστον εγω) ανετα τα τοσο μικρα γραμματα. Και ειμαι απο αυτους που θελουν να διαβαζουν πραγματα σχετικα με το lore αλλα το παιχνιδι δεν σου βγαζει εστω με υποτιτλους τα κειμενα οπως εκανε το LOU. Επισης γενικα οι υποτιτλοι ειναι μια κοροιδια... τους απενεργοποιησα, καθως δεν ειχε νοημα... ειναι τοσο μικρο το font που οκ, fuck this shit. Η πλακα ειναι οτι το HUD για το οπλο ειναι HUGE :P

Η δυσκολια επισης μου φαινεται αστεια. Παιζω στο hard και μεχρι εκει που εχω φτασει δεν εχω πεθανει ουτε μια φορα. Ουτε καν blackwater δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα... Η μοναδικη φορα που εχασα ηταν επειδη χαζευα τα γραφικα σε σημειο που ειχα περιορισμενο χρονο να κανω κατι και απλα με ενα cutscene μου εβγαλε game over. Δεν μου φαινεται καθολου challenging και δεν ειμαι και κανας pro παιχτης.

All in all, μεχρι στιγμης παντα, ειναι ενα εκπληκτικο tech demo. Περισσοτερο παιζω για να βλεπω την εξαιρετικη δουλεια στα γραφικα παρα σε οτι αλλο. Ειναι ισως το καλυτερο παιχνιδι για να βαλεις 5 λεπτα να αφησεις μλκ καποιον με τα γραφικα και τιποτα αλλο.

ΥΓ: Στορυ δεν σχολιαζω ακομα.
ΥΓ2: Αποψη μου. Ισως να ενοχλει καποιους, αλλα σορρυ... αποψη μου, οποτε deal with it.

odytsak
16-03-2015, 11:09
Ρεκόρ νοικιάσματος θα κάνει το συγκεκριμένο παιχνίδι, έτσι εξηγούνται και οι χαμηλές πωλήσεις. :P

Δεν πάει ως ειρωνία σε σένα Val, κι εγώ το νοίκιασα μόλις έμαθα ότι σε 7 ώρες το τερματίζεις και παίρνεις και το platinum ταυτόχρονα.
Φαντάζομαι ότι χιλιάδες κόσμος σε τόσες χώρες έπραξε ανάλογα.

Valkyre
16-03-2015, 11:27
Ρεκόρ νοικιάσματος θα κάνει το συγκεκριμένο παιχνίδι, έτσι εξηγούνται και οι χαμηλές πωλήσεις. :P

Δεν πάει ως ειρωνία σε σένα Val, κι εγώ το νοίκιασα μόλις έμαθα ότι σε 7 ώρες το τερματίζεις και παίρνεις και το platinum ταυτόχρονα.
Φαντάζομαι ότι χιλιάδες κόσμος σε τόσες χώρες έπραξε ανάλογα.

Kαι για να πω την αληθεια ετσι πιστευω οτι πρεπει να πραξουν ολοι...

Ισως οταν πεσει η τιμη του σε τραγικα επιπεδα (τυπου 10 ευρω ή τσαμπα στο Plus) να το επαιρνα μονο και μονο για τα γραφικα.

enstikto
16-03-2015, 11:43
Εγώ το πλατίναρα το Σάββατο (ενοικίαση εννοείτε).

Ακολουθούν θετικά και αρνητικά:
+++Για γραφικά/ήχο κτλ δεν θα πω πολλά. Μόνο οτι είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι περίμενα. Πόσο τέλειο θα ήταν να έβγαιναν όλα τα παιχνίδια με τέτια γραφικά;
++Οι περιβάλλοντες χώροι οπτικά είναι πάρα πολύ προσεγμένοι και με super λεπτομέριες.
+ Shooting mechanics: Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, ευχαριστήθηκα πολύ το shooting κομμάτι (παρόλο που το cover system έχει κάποια θέματα).
+ Weapons: Πολύ ωραία/πρωτότυπα κάποια απο τα όπλα.
- Weapons availability: Κάποια απο τα όπλα τα παίρνεις ελάχιστες φορές, και δεν έχεις την δυνατότητα να τα κρατήσεις στο inventory όσο θέλεις καθώς υπάρχουν cutscenes μετά τα οποία έχεις συγκεκριμένο όπλο να χρησιμοποιήσεις. Θυμάμαι συγκεκριμένο παράδειγμα που έκανα αμάν να πάρω thermite gun, και πριν προλάβω να το use είχα cutscene όπου αντικαταστήθηκε με άλλο όπλο (και το thermite gun πουθενά τριγύρω να το ξαναπάρω).
- Linear action όσο δεν πάει: Ποιό linear πεθαίνεις. Η μόνη επιλογή που έχεις στο παιχνίδι είναι απο ποιό cover σε ποιό θα πας και με πιο όπλο θα σκοτώσεις τους εχθρούς.
-- Lycans battle gameplay: Υπάρχουν 2 τύποι gameplay όσων αφορα το να πολεμάς τα lycans και είναι και τα 2 για τα μπάζα. Το ένα είναι σχεδόν σκέτο QT με πολύ ωραία "σκηνοθεσία" αλλά gameplay wise μιέ. Το άλλο (και πιο τραγικό κατά τη γνώμη μου) είναι στην κυριολεξία 2 κουμπιά (όχι QT). Δηλαδή οι πιο δυνατοί εχθροί του παιχνιδιού μπορούν να νικηθούν με το ένα χέρι. Είναι τόσο χαζά αυτά τα κομμάτια. Πραγματικα σε κάνει να αναρωτίεσε δεν μπορούσαν να βρουν κάτι καλύτερο; H συμπεριφορά των Lycans μπορεί να θεωρηθεί και ως AS ή αλλιώς artificial stupidity.
- Unresponsiveness για μερικά δευτερόλεπτα μεταξύ cutscene και gameplay transition: Σε αρκετά σημεία η εναλλαγή απο cinematic σε gameplay δεν είναι τοσο seamless όσο διαφημιζόταν. Δηλαδή σε γυρνάει το παιχνίδι σε "gameplay camera" αλλά περνάνε 1,2 δευτερόλεπτα μέχρι να σου δώσει τελικά τον έλεγχο.
+ Ωραίο story, concept, mythology, χαρακτήρες (αν και αρκετά generic οι περισσότεροι).
-- Τραγικό τέλος. Δεν έπρεπε να τελειώσει εκεί το παιχνίδι που τελείωσε...
+- Διάρκεια: Το παιχνίδι δεν μου φάνηκε ΤΟΣΟ μικρό όσο είχε ακουστεί. Σίγουρα δεν είναι μεγάλο αλλά έχουμε παίξει πολλά παιχνίδια αντίστοιχης διάρκειας χωρίς να γίνετε ο ντόρος που έγινε με αυτό. Αν είχε 3,4 ακόμα chapters (έστω αν και 2 απο αυτά ήταν σκέτα cinematics) νομίζω δεν θα είχε χαλαστεί τόσο ο κόσμος. Επίσης αν δεν τελείωνε τόσο λαμακισμένα πάλι δεν θα είχε φανεί τόσο πολύ.

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε το παιχνίδι. Δεν το βαρέθηκα καθόλου και με το έπαιξα σχεδόν μονορούφι (2 sittings) γιατί ήθελα να δω τι θα γίνει. Απο την άλλη δεν θεωρώ οτι αξίζει σε καμμία περίπτωση full price αγορά. Αλλά όταν η τιμή του θα έχει πέσει στο 10άρικο θα το αγοράσω γιατί θέλω να το έχω στην συλλογή μου. Επίσης μου έχει τραβήξει αρκετά το ενδιαφέρον για να θέλω (έντονα) να παίξω και μία συνέχεια του (αν και είναι αμφίβολη προς το παρόν η κυκλοφορία της).

Final Verdict: Όχι τόσο κακό όσο πολύς κόσμος λέει. Σίγουρα όμως δεν είναι το παιχνίδι που θα μπορούσε να είναι.

Valkyre
16-03-2015, 11:46
^^ Πες και ποσο του βαζεις οπως μου ειπες εμενα! :D

enstikto
16-03-2015, 11:51
7.2/10 για μένα!
Το 7 μου φαίνεται λιγο το 7.5 πολυ. 7.2 λοιπόν ώστε η στρογγυλόποιση να βγαίνει πιο κοντά στο 7 απο 7.5 :P

rookie
16-03-2015, 11:53
Παντως και γω νομιζω οτι η γκρινια για το παιχνιδι ηταν μεγαλυτερη απο αυτη που του "αξιζει"
Συμβαινει συχνα οταν καποιοι εχουν επενδυσει σε προσδοκια σε ενα νεο παιχνιδι, αν δεν ειναι οπως το περιμεναν να φαει "αδικο κραξιμο" που δεν αφορα την πραγματικη του ποιοτητα, αλλα αυτο που περιμενε κανεις να δει.

Οντως η διαρκεια θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερη, αλλα δεν ειναι και τοσο μικρη οσο λεγοταν.
Προσωπικά μου άρεσε πολυ το οτι ηταν "κινηματογραφικό" και βεβαια ειχε εξαιρετικά γραφικά/ηχο κλπ οπως και πολυ όμορφη ιστορια.

Εχει να κανει βεβαια και με το τι εχουμε συνηθισει πλεον απο τα παιχνιδια και αν εχουμε καλομαθει/κακομαθει (οπως το παρει κανεις)
Σκεφτομουν προχτες οτι πχ και περισσότερα GOW ειναι μικρα σε διαρκεια, αλλα πριν λιγο καιρο που ξαναεπαιξα στο βιτάκι τα δυο πρωτα, τα ξαναευχαριστηθηκα για αλλη μια φορα.
Δεν ειναι δηλαδη μονο η διαρκεια που μετραει, αν και καλο ειναι οι εταιρειες την δυσκολη οικονομικη περιοδο που ζουμε να σεβονται τα φραγκα που θα δωσει ο καθενας μας για να παρει ενα παιχνιδι, ωστε να του "κραταει".

Γενικά ομως ειμαι ευχαριστημενος με το παιχνιδι και ελπίζω σε μια συνέχεια που θα διορθωσει τα κακως κειμενα κρατωντας στην ιδια ποιοτητα τα πολλα θετικα του παιχνιδιου!

DJTaurus
18-03-2015, 12:48
Είμαι κοντά στο τέλος του παιχνιδιού. Το order είναι το ryse του ps4 μόνο στα γραφικά. Το ryse ξέραμε ότι αν του προθέσεις διάρκεια, όπλα και ποικιλία κινήσεων έχουμε να κάνουμε με ένα tripleA με τα όλα του. Το order ήθελα πολύ να το λατρψω αλλά για μένα δεν είναι παιχνίδι. Ας πάρουν τους δημιουργούς του και ας του μεταφέρουν στα Sony studios να φτιάξουν καμία ταινία. Δεν έχω κανένα παράπονο από την διάρκεια. Και ποικιλία όπλων διαθέτει, και αρκετά καλή κίνηση έχουν οι χαρακτηρες (όχι στα επίπεδα του gears αλλά έχουν ικανοποιητικό βάρος και απόκριση) και ωραίο shooting καθώς και έναν απίστευτα λεπτομερή κόσμο. Πως θα αντιδρούσατε όμως όταν σας δίνουν το γλυκό και αμέσως το παίρνουν από το πιάτο; Από την αρχή μέχρι και το τέλος το σκηνικό πάει ως εξής. Λίγο gameplay, ταινία και λίγο εξερεύνηση σε χαλαρούς ρυθμούς. Το ίδιο πράγμα σε μια αέναη λούπα. Ενα μαμηνενο chapter ολόκληρο με δράση θα με αφήσουν να παίξω επιτέλους ; Με έχει βγάλει από τα ρούχα μου αυτό το μοτίβο με τις συνεχείς διακοπές από video και ένα σωρό interactive σκηνές. Αυτοί που το σχεδίασαν δεν ξέρουν τι θα πει pacing. Αν δεν ήταν οι στιγμές μαγείας που προσφέρει με κάποια τοπία/setting σε κάθε chapter θα το είχα ήδη επιστρέψει στο seven.

Valkyre
18-03-2015, 12:54
Κι εγω κοντα στο τελος ειμαι και πιστευω οτι το 6.5 στο metacritic ειναι απολυτα δικαιολογημενο, αλλα διαφωνω οτι το Ryse με μεγαλυτερη διαρκεια και ποικιλια κινησεων αποτελει TripleA game. Ουτε καν δηλαδη, το παιχνιδι ειναι επισης ΓΤΠ στα ιδια επιπεδα με το The Order. Ασε που στο 90% του παιχνιδιου απλα πατας ενα κουμπι...

Antonis_Cupra
18-03-2015, 16:02
Με διαφορά ο,τι πιο βαρετό έχω παίξει την τελευταία 10ετία+

Nikoladim
18-03-2015, 19:20
Ερώτηση , να βάλω τα ακουστικά η ακούγεται κατι απο το χειριστήριο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kapa
18-03-2015, 19:24
Ερώτηση , να βάλω τα ακουστικά η ακούγεται κατι απο το χειριστήριο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Και να ακούγεται....βάλε ακουστικά.

Στα gold βγήκε και το αντίστοιχο mode για το παιχνίδι μέσα από το companion app.

corsaopc3071r
18-03-2015, 19:40
Και να ακούγεται....βάλε ακουστικά.

Στα gold βγήκε και το αντίστοιχο mode για το παιχνίδι μέσα από το companion app.

Αααααα, να μη καλη ευκαιρια για 2ο playthrough! :d040g:

Valkyre
19-03-2015, 12:05
Τελος απο εμενα. 6.5 στα 10 και με το ζορι κιολας.

Παραπονα πολλα, ειδικα σε gameplay κομματια και ειδικα σε level design το οποιο βρηκα εντελως τραγικο σε πολλα σημεια με τις ορδες των εχθρων να ερχονται.

Επισης... λολ για τις μαχες με τους Lycans... απλα λολ.

Ενιγουεη, αυτα. Δεν ξερω εαν θα πρεπει να ελπιζω σε σηκουελ, καθοτι για να μου αρεσει θα πρεπει να γινει τρελο facelift. Ακομα και οι χαρακτηρες μου φανηκαν ψιλοαδιαφοροι και το στορυ ηταν προβλεψιμο του κερατα.

Bad game IMHO.

rookie
19-03-2015, 13:08
Με διαφορά ο,τι πιο βαρετό έχω παίξει την τελευταία 10ετία+

Παιξε Damnation να πεθανεις!

djpar
19-03-2015, 13:26
Προβλεψιμο;

http://egotvonline.com/wp-content/uploads/2011/03/whatever.gif

Valkyre
19-03-2015, 13:38
Nαι ηταν προβλεψιμο για εμενα. Ισως φταιει που δεν κανω μπαφους...

corsaopc3071r
19-03-2015, 13:40
:pop2:

Nikoladim
19-03-2015, 13:50
Ξεκινησα και εγω το παιχνιδι, απλως WoW τα γραφικα... υπαρχουν cutscenes παιχνιδων που εχουν για γραφικα τα Ingame γραφικα του Order. Oσο αναφορα στα μεκανικς, οχι κατι το ιδιαιτερο σαν να παιζεις Uncharted ειναι στο shooting.... οχι κακο αλλα ουτε και καλο.

hakoo
19-03-2015, 17:54
Σβηστηκε το επι προσωπικου μηνυμα.
Δεχθειτε οτι σε καποιον μπορει να μην αρεσε το παιχνιδι, δεν ειναι τοσο δυσκολο.

djpar
19-03-2015, 19:07
αποφασιζομεν και διατασσομεν. Σβηστηκε το μηνυμα μου ενω αυτο με τους μπαφους οχι...ΜΠΡΑΒΟ!

http://2.bp.blogspot.com/-VPEjBJ0Bn2c/VD0TPwzTOWI/AAAAAAAAJ4I/siL2aBRsVYQ/s1600/TIMI-KAI-DOKSA-002603.gif

hakoo
19-03-2015, 20:35
Αν εχεις παραπονα στο καταλληλο τοπικ και σταματα το τρολαρισμα ακομα δεν επεστρεψες.
Ευχαριστω.

obione
20-03-2015, 18:48
Τελοσ και απο μενα.Αναμεικτα συναισθημ τα.θα μεινω στα αρνητικα.Το παιχνιδι εχει κριση ταυτοτητασ,,λολ..
Δεν ξερω ,αλλα μου δειχνει λιγο απο ολα και εναν γενικο αχταρμα διαφορων modes.
Μισο σουτερ...μισο movie feeling ...μισο twist( εως καθολου) γενικα χωρις να εντυπωσιαζει.
Θα ηθελα φυσικα να δω και επομενες δουλειες της Ready at dawn
Και θα προτεινα σε ολους τους κατοχους ps4 να βαλουν απλα το δισκακι του the order στο tray για να δουνε για πιο λογο!!

Leon_DiZ
24-03-2015, 01:48
The Order 1886: Never Before Seen Screenshots Reveal How The Game Looked In 2012 (http://gearnuke.com/order-1886-never-seen-screenshots-reveal-game-looked-2012/)

http://i2.wp.com/gearnuke.com/wp-content/uploads/2015/03/the-order1886-old-1.jpg?resize=798%2C350

Nikoladim
24-03-2015, 10:09
MMM ειμαι πλεον στο κεφαλαιο 6 και να πω την αληθεια μου αρεσει παρα πολυ το παιχνιδι. Δηλαδη προσωπικα δεν βρηκα ουτε βαρετους τους χαρακτηρες ουτε κακο το στορι, το αντιθετο μαλιστα. Τα QTEs προς το παρον δεν ειναι υπερβολικα ουτε τοσο ασχημα. Θα δωσω τις συνολικες μου εντυπωσεις μεσα στο σκ.

Dragonpaul
29-03-2015, 22:48
Το ξεκίνησα κι εγώ σημερα.
Οκ, τα γραφικα απλα δεν υπάρχουν!!!!! Και επαιξα μισή ωριτσα μονο, επειδη επρεπε να το κλείσω μετα. Ο ήχος με τα Gold ειναι αλλού. Και να φανταστείτε δεν ειχα ενεργοποιήσει το mode ήχου για το παιχνιδι.
Αντε... Καλη μου αρχη και θα πω εντυπώσεις μόλις το τελειώσω.

panos74gr
06-04-2015, 18:41
Τελείωσα και εγώ το παιχνίδι, όπως οι περισσότεροι το ενοικίασα και το τελείωσα μέσα στο ΠΣΚ, σε 4 sessions περιίπου 2-2,5 ώρες το καθένα στο hard.


Τεχνικά είναι απίστευτο. Κορυφαία δουλειά παντού. Τα φώτα τρεμοπαίζουν και το τρεμόπαιγμα επηρεάζει τις σκιές των αντικειμένων, τα υλικά έχουν απίστευτες αντανακλάσεις (ακόμα και πλακάκια στον τοίχο ή μπρούντζινα ή μεταλλικά αντικείμενα), τα ρούχα κινούνται πάρα πολύ φυσικά. Τα εφέ συνδυάζονται μεταξύ τους πχ φωτισμός και βροχή και αλληλεπιδρούν με ρεαλιστικό τρόπο. Τα αντικείμενα μετακινούνται ή σπάνε με τις σφαίρες ρεαλιστικά. Σου πέφτει στο σαγόνι πραγματικά. Όλα αυτά χωρίς ίχνος framedrop (δεν κατάλαβα κάτι).


Καλλιτεχνικά είναι επίσης κορυφαίο. Πολύ ωραία αναπαράσταση της εποχής, ρούχα αντικείμενα και χώροι. Ήχοι μουσική και πολύ καλό voice acting. Φοβερή δουλειά και εδώ.


Σενάριο μέτριο, δεν με έφτιαξε αλλά δεν με ενόχλησε κιόλας.


Και ερχόμαστε στο gameplay που είναι και αυτό που μετράει πιο πολύ σε ένα παιχνίδι. Εδώ το παιχνίδι παίρνει την κάτω βόλτα. Πολύ όμως. Ο ρυθμός είναι χάλια στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού καθώς εκεί που περνάς λίγο καλά και έχεις αφεθεί σου παίρνει τον έλεγχο, και το κάνει συνεχώς. Και γιατί; για να δεις τον χαρακτήρα να ανεβαίνει μια σκάλα σιγά σιγά, ή να περπατάει να πάει να μιλήσει σε έναν άλλον χαρακτήρα λίγο πιο πέρα. Η περιπλάνηση είναι ελάχιστη και ουσιαστικά δεν υπάρχουν και πολλά να εξερευνήσεις, επίσης ότι βρίσκεις σχεδόν δεν έχει σημασία, ούτε σου δίνει κάποια πληροφορία σε σχέση με την ιστορία. Κάθισαν και έφτιαξαν δηλαδή αυτό το πανέμορφο τρόπο να κάνεις inspect αντικείμενα και τελικά τον χρησιμοποιούν για ανούσια πράγματα.


Το shooting ενώ σαν αίσθηση είναι απολαυστικό και μερικά όπλα πολύ καλά, εξελίσσεται σε μικρά μέρη και τελειώνει πολύ γρήγορα. Μετά το παιχνίδι σου παίρνει και τα cool όπλα που με τόσο χαρά είχες βρει. Έτσι για να μην το χαρείς. Υπάρχουν βέβαια και μερικές μάχες πολύ ωραίες και που σε αφήνει να παίξεις αρκετή ώρα και να το ευχαριστηθείς χωρίς να σε πάρει από το χέρι. Οι μάχες με τα lycans είναι όντως lol. Και τα boss battles πολύ εκνευριστικά λόγω QTE.


Τα λέει πολύ καλύτερα από μένα και το Angry Joe σε αυτό το απολαυστικό video review που συμφωνώ τόσο πολύ. Είναι πολύ μέσα σε ότι λέει για το the order εκτός από την βαθμολογία. Εγώ θα ήμουν πιο επιεικείς και θα έβαζα ένα 6,5-7. Όσος είναι και ο μέσος όρος του.



https://www.youtube.com/watch?v=Qy6NHKDh-Mo



Το παιχνίδι, αν το δούμε ως franchise είναι αρκετά προς πολύ ενδιαφέρον και η τεχνολογία + καλλιτεχνική επιμέλεια είναι πάρα πολύ καλά για να πάνε χαμένα. Αυτό που πρέπει να κάνουν είναι να πάρουν ιδέες από την Naugthy Dog να παίξουν το last of us αρκετές φορές, να δουν αυτά που κάνει τόσο καλά και να προσπαθήσουν να τα φέρουν στο επόμενο the order. Νομίζω ότι έτσι μπορούν να το σώσουν. Αλλιώς καλό θα ήταν να τους αγοράσει η Sony και να τους ενσωματώσει σε κάποιο άλλο studio.

Dragonpaul
10-04-2015, 19:50
Το παιχνιδι το τελειωσα μερες τωρα, αλλα πάλεψα λιγο παραπάνω με τα τελευταια τρόπαια. Τι πιστεύω...
καταρχην ηταν σχεδόν ο,τι περίμενα. Σας το ειχα πει απο την αρχη οτι το ολο setting/concept με "έπιασε" εμενα, σε τέτοιο βαθμό που ήμουν διατεθειμένος να συγχωρήσω αρκετές ατέλειες του παιχνιδιου, οπως και εγινε. Το βικτωριανο Λονδινο, οι χαρακτηρες, τα όπλα, οι Lycans κλπ, ολα ταίριαζαν εμενα.
Τα γραφικα ειναι απλα άψογα!!!! Και βοήθησαν πολυ στο να "εκφράσει" το παιχνιδι πιο πειστικα την εποχη. Πολυ εντυπωσιακά!!!! Είχαν, βεβαια, το περιθώριο, αφου πρόκειται για ενα αυστηρά παιχνιδι "διαδρόμου", αλλα και παλι τους βγάζω το καπέλο!!!! Η λεπτομέρεια ειναι τρομακτική σε ΟΛΑ τα chapters.
Η ιστορια δε με χάλασε, απλα μπορουσε να ειναι πιο ενδιαφέρουσα. Μερικώς προβλέψιμη, αλλα μια χαρα την παρακολούθησα. Καποια κλισέ υπήρχαν, αλλα οκ.
Οι χαρακτηρες καθόλου αδιάφοροι για εμενα, οπως ειπωθηκε κάπου. Ισως λιγότερο "δυνατοί" απο οσο θα ηθελα, ναι, αλλα οχι αδιάφοροι. Σε ενα παιχνιδι της συγκεκριμένης διαρκείας, δε νομιζω οτι θα μπορούσαν να εμβαθύνουν αλλο.
Η διάρκεια ηταν στα δικά μου μέτρα. Οσο επρεπε ετσι ώστε να μη βαρεθω και "προσαρμοσμένη" στον ελεύθερο χρόνο που εχω.
Αυτό που με χάλασε λιγάκι ηταν οι χαρακτηρες σωσιες. Εχω πει και στο παρελθόν ποσο με ενοχλει αυτο και στο Order το φαινόμενο ειναι υπέρμετρο. Βλέπεις κυριολεκτικά ίδιους χαρακτηρες αντιπάλους δίπλα δίπλα. Το φαινομενο ειναι πιο ενοχλητικό στα cut scenes, οταν δηλαδη αιφνιδιαζεις αντιπάλους πηγαίνοντας απο πίσω, οπως στους κήπους. Εκει ειναι ΟΛΟΙ ίδιοι. Για ενα παιχνιδι με τέτοια οπτικα standards, αυτο δε θα επρεπε να συμβαινει.
Επισης, οι μάχες με τους Lycans θα επρεπε να ειναι πιο εμπνευσμένες και με ποικιλία. Με στεναχώρησε ο ίδιος τρόπος που πάλευες με όλους.
Αυτα... Ενα 7.5 απο εμενα το παιχνιδι και ειμαι σιγουρος οτι το επομενο, ειδικότερα μετα απο ολα τα παράπονα που ακούστηκαν, θα ειναι σαφως βελτιωμένο.

pgp69
13-04-2015, 16:17
Update Ver. 1.02
Photo mode

6960

Dragonpaul
13-04-2015, 17:07
Τωρα θυμήθηκαν να το βάλουν;;;;;

panos74gr
13-04-2015, 21:10
Τωρα θυμήθηκαν να το βάλουν;;;;;

Και εγώ αυτό λέω μιας και το έπαιξα πριν 1-2 βδομάδες

Dragonpaul
13-04-2015, 22:39
Ε, μα... Εγώ το επαιξα σχεδόν δυο φορές για να βρω και καποια αντικείμενα που μου έλειπαν. Βαριέμαι να ασχοληθώ παλι...

Ezio
13-04-2015, 22:46
Οι αποκλειστικότητες της Sony πρέπει κατά την γνώμη μου να έχουν όλες photo mode και από την αρχή, είναι ωραίο χαρακτηριστικό και καλή διαφήμιση για το παιχνίδι, με το ανέβασμα εικόνων στο ίντερνετ.

Slay
14-04-2015, 10:19
Ειδικά εάν σκεφτείς ότι ο κώδικας βασικά είναι ο ίδιος

Valkyre
14-04-2015, 11:44
To photomode ειναι ενας ωραιος τροπος να ξαναφερεις το προιον σου στο προσκηνιο και να ξαναμπει στις λιστες των ανθρωπων. Δεν θεωρω οτι ειανι τυχαιο οτι σχεδον ολα τα παιχνιδια εβαλαν photo mode μετα την επισημη κυκλοφορια τους. Its smart business, you give something interesting for free that can give a small spike in sales.

panos74gr
14-04-2015, 14:01
Ειδικά εάν σκεφτείς ότι ο κώδικας βασικά είναι ο ίδιος


Όντως!

Απο οτι είδα στο βίντεο, το the order εχει και καποια extra πχ έχει auto focus, οταν αλλάζεις θέση στην κάμερα, και κάποια εφέ (νομιζω το color grading) μένουν ενεργά και κατά το gameplay αν θες.

Νομιζω οτι το καλύτερο θα ηταν να υπαρχει το photo mode από την αρχή για να υπαρχει και η αντίστοιχη social ώθηση που θα δέχονταν ένας τέτοιος τίτλος απο το πολυ share.

Πολλοί θα το έπαιρναν ακομα και μετά τα κακά reviews για να δουν τι βγάζει η κονσόλα.

criter
14-04-2015, 15:43
Σε exclusive παιχνιδια εχει προστεθει αργοτερα, infamous, driveclub τωρα στο the order. Δεν ξερω αν ειναι κολπο για να φρεσκαρει τον τιτλο, δεν νομιζω ομως το ιδιο θα ηταν, το αποτελεσμα μετραει που ειναι εκπληκτικο και αυτο που νομιζω ειναι οτι καποια αλλη ομαδα προγραματιστων ασχολειτε και κανει αυτην την προσθηκη, ενω αν ηταν multiplatform θα υπαρχε απο την αρχη σαν επιλογη.

Lefteris_X
14-04-2015, 16:51
Ήθελα να 'ξερα, είμαι ο μοναδικός που μου προκαλούν πλήρη αδιαφορία τα photo mode στα παιχνίδια;

Όχι τώρα που προσπαθούν (ανεπιτυχώς) να το κάνουν "μόδα", αλλά από προηγούμενα χρόνια με άφηνε παγερά αδιάφορο, πχ στο GT5 το 2010 ζήτημα να τράβηξα 2 φωτογραφίες ίσα-ίσα για να δω την λειτουργία του feature.

panos74gr
14-04-2015, 17:59
Ήθελα να 'ξερα, είμαι ο μοναδικός που μου προκαλούν πλήρη αδιαφορία τα photo mode στα παιχνίδια;

Όχι τώρα που προσπαθούν (ανεπιτυχώς) να το κάνουν "μόδα", αλλά από προηγούμενα χρόνια με άφηνε παγερά αδιάφορο, πχ στο GT5 το 2010 ζήτημα να τράβηξα 2 φωτογραφίες ίσα-ίσα για να δω την λειτουργία του feature.

Και εγώ έτσι έλεγα αλλά τώρα το χρησιμοποιώ, και το βίντεο για να καταγράφω ωραίες στιγμές που βλέπω στα παιχνίδια. Όχι μόνο για αισθητικούς λόγους, αλλά και για να θυμάμαι τις στιγμές αυτές.

Lefteris_X
14-04-2015, 18:21
video πες ΟΚ, αλλά οι φωτό μου φαίνονται τελείως περιττές.

PrisonBreak-7-
01-05-2015, 23:51
Μάλιστα πολύ μικρό πιστεύω αλλα τα γραφικά και ο ήχος είναι αλλού.... :)

hakoo
11-05-2015, 14:09
video πες ΟΚ, αλλά οι φωτό μου φαίνονται τελείως περιττές.

Για μενα παλι το αντιθετο ισχυει, οι φωτογραφιες μου κανουν ως πιο ωραια "σουβενιρ" απο τα παιχνιδια.

Το ξεκινησα κι εγω, ειμαι στο εκτο chapter, ειλικρινα ελπιζω να προκειται για το introductory κομματι του παιχνιδιου μιας και εχω παιξει (εννοω καθαρο gameplay με gunfights) ελαχιστα στην ουσια.
Tα γραφικα ειναι υπεροχα βεβαια, αν και δεν εντυπωσιαζομαι πλεον απο τοσο κλειστα παιχνιδια οσο ομορφα κι αν ειναι.

hakoo
16-05-2015, 04:48
Tελος κι απο μενα, δεν θα ανακαλυψω τον τροχο αλλα ας πω κι εγω δυο κουβεντες.
Τα production values ειναι πολυ υψηλου επιπεδου, ο ηχος, το voice acting, τα cutscenes, ολα αυτα φωναζουν ποιοτητα απο μακρια. Τα γραφικα ειναι καταπληκτικα, ειδικα σε ορισμενα σημεια νιωθεις οτι βλεπεις μια cg ταινια. Αφενος ομως η πολυ μουντη παλετα, αφετερου το γεγονος οτι εισαι συνεχως σε corridors αφαιρουν κατα πολυ τον wow factor.
Προσωπικα δεν συμφωνω οτι ειναι τα καλυτερα γραφικα που εχουμε δει στην κονσολα, θεωρω το Second Son ακομα αξεπεραστο και τα καλυτερα γραφικα που εχω δει γενικοτερα σε οποιοδηποτε παιχνιδι οποιασδηποτε πλατφορμας.
Το μεγαλο θεμα του παιχνιδιου κατα την γνωμη μου δεν ειναι ουτε η μικρη του διαρκεια, ουτε η υπερβολικη γραμικοτητα του.
Ειναι οτι δεν σε αφηνει να...παιξεις. Δεν αφηνει τον παικτη να βρει μια ροη, εκει που αρχιζεις να περνας καλα με το shooting κομματι τσουπ ενα cutscene, τσουπ ενα slowdown,τσουπ ενα QTE (που δεν ειναι το χειροτερο ενταξει), τσουπ button prompts να κανεις διαφορα. Το παιχνιδι ελεγχει τον ρυθμο σε εκνευριστικο βαθμο, σε βαζει μονο του σε stealth mode, σε βγαζει απο το stealth mode, σου κανει equip τα οπλα οποτε θελει αυτο, σου οριζει την ταχυτητα με την οποια κινεισαι, γενικα σε βαζει να κανεις chores ενω εσυ θελεις πολυ απλα ξερω γω να...παιξεις?
Εχασαν τη μπαλα με την αναλογια passive και active gameplay και η κινηματογραφικοτητα κατ εμε δεν εχει καμια σχεση με αυτο το πραγμα. Υπαρχουν παιχνιδια που ειναι κινηματογραφικα αλλα δεν καταστρεφουν τον ρυθμο ουτε σου κανουν καψονια για να παιξεις ενα ρημαδι shooting segment.
To shooting που υποτιθεται οτι ειναι το βασικο κομματι του παιχνιδιου ειναι πολυ διασκεδαστικο, τα οπλα εχουν πολυ ωραια αισθηση και η μαχη ειναι στιβαρη αλλα δυστυχως ειναι τραγικα λιγο. Παιζει δλδ χωρις να θεωρω οτι υπερβαλλω η αναλογια shooting/everything else του game time να ειναι 30/70.
Αλλο ακυρο η παρουσια των lycans στο παιχνιδι, διακοσμητικοι και απο αποψη gameplay και απο αποψη ιστοριας κατα την ταπεινη μου αποψη.
Mε την ιστορια επισης δεν τρελαθηκα και δεν μπορω να καταλαβω γιατι χρησιμοποιουν ακομα την τεχνικη του
πρωτου chapter ως glimpse from the future και μετα γυριζουμε πισω να παρουμε την ιστορια απο την αρχη...γιατι θα πρεπει εξ αρχης να καταλαβω οτι κατι παιζει με το ταγμα και να μην το ανακαλυψω στην πορεια, σαμπως εχει και πολλα twists μετα και φοβηθηκαν μην παθουμε overload?
Γενικα νομιζω πως δικαια πηρε ολες αυτες τις μετριες κριτικες απο τη στιγμη που κρινεται στην ουσια αν αξιζει να το αγορασει καποιος. Για μενα δεν αξιζει αγορα full price, σιγουρα ομως αξιζει να το δοκιμασει καποιος η να το αγορασει σε χαμηλη τιμη.

Nikoladim
16-05-2015, 17:29
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xat1/v/t1.0-9/11238233_10153389390139391_8773658945753380850_n.j pg?oh=9c27f40d10c124e50b2dd5f14a15ea3e&oe=56027DF2&__gda__=1438746160_5c21cb1288303ada36f3c931f8d12f5 3Ρε τον ατιμο τον Κυπριο... λετε να ειναι ωραια με προβολεα?

vadergr
16-05-2015, 23:06
Τα σπάει στον προβολέα.
¶λλη αίσθηση.

litanies
24-05-2015, 15:05
επίσημη μείωση τιμής:

http://www.enternity.gr/Article/Games/News/Σε-μειωμένη-τιμή-το-The-Order-1886-στην-Ελλάδα/30559.html

Dragonpaul
24-05-2015, 16:25
Παρόλο που, προσωπικα, το παιχνιδι μου αρεσε, θεωρω οτι ούτε στα 41 ευρώ αξίζει. Δεδομένου οτι ειναι ενα play through ολο κι ολο για πλατίνα, ενα 25ρακι ειναι καλα.

Viper
09-06-2015, 12:17
PS4's The Order: 1886 "Well on" Its Way to Meeting Sales Expectations (http://www.gamespot.com/articles/ps4-s-the-order-1886-well-on-its-way-to-meeting-sa/1100-6427891/?utm_content=bufferb491d&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer)


"While we would love to share with you how well The Order: 1886 has performed since it release, those are numbers that only Sony can divulge," he said in a new interview with Game Informer.

"Suffice it to say, we are very proud of that game, and we are well on our way to achieving the sales performance that we sought," he added.

Dragonpaul
09-06-2015, 14:00
Ναι... Κοιτάξτε, ομως, το επόμενο να ειναι τουλάχιστον τριπλάσιο και με πιο καινοτόμο gameplay.

Leon_DiZ
09-06-2015, 14:22
Ναι... Κοιτάξτε, ομως, το επόμενο να ειναι τουλάχιστον τριπλάσιο και με πιο καινοτόμο gameplay.

Κάτσε να δούμε αν υπάρξει επόμενο..

Dragonpaul
09-06-2015, 14:35
Θεωρώ δύσκολο να μην υπάρξει, αλλα ποιος ξέρει...

hakoo
09-06-2015, 18:06
Εγω παλι το θεωρω δυσκολο να υπαρξει μιας και τα νουμερα που ξερουμε (εστω ανεπισημα) ειναι χαμηλα. Ο CEO προφανως και θα ελεγε οτι εχουν πιασει τον στοχο τους κτλ, τι θα ελεγε οτι πατωσε?

Dragonpaul
09-06-2015, 18:13
Για να εξηγήσω τι εννοω, το λέω επειδη εχουν μια πολυ καλη μαγιά για κατι που θα ειναι "εκρηκτικό". Ωστόσο, δεν ειχα την εντύπωση οτι τα νούμερα ηταν πολυ χαμηλά, τοσο που να "απαγορεύουν" τη δημιουργία δεύτερου παιχνιδιου. Πάντως, εχουν τη βάση να κανουν κατι πολυ καλο στη συνεχεια! Και μακάρι, γιατι θα το ηθελα.

mihalis13
09-06-2015, 18:52
Εγω θελω να βγάλουν sequel.
Μου άρεσε πολυ και το συγκεκριμένο και θεωρώ οτι υπάρχει καλη βάση για να φτιάξουν και δεύτερο.
Θα μάθουν απο τα λάθη τους (άχρηστα συχνά cutscenes που σου παίρνανε τον έλεγχο, QTE ) και θελω να πιστευω πως θα δούμε ένα πολυ καλο αποτέλεσμα.

Viper
02-06-2016, 13:48
Ready at Dawn reflects on The Order: 1886's successes and failures (http://www.eurogamer.net/articles/2016-06-02-ready-at-dawn-reflects-on-the-order-1886s-successes-and-failures)


Ready of Dawn was - and importantly still is - comprised of roughly 100 staffers. That may sound like a lot, but is squat compared to the dev teams on other blockbusters. "We stayed a small team until the end of that project," Weerasuriya says. "People didn't know that, but we were probably a quarter to a fifth the size of most other AAA teams. For us it's a proud moment. Like we broke through certain barriers when it came to technology."

Stefanos
29-12-2016, 00:22
Ξεθαβω λιγο το τοπικ εχω ενα κωδικο για το παιχνιδι, το Knight's Arsenal Pack!

LG8P PRNL D4F2 ας το παρει οποιος θελει :')

Leon_DiZ
29-12-2016, 00:26
Ξεθαβω λιγο το τοπικ εχω ενα κωδικο για το παιχνιδι, το Knight's Arsenal Pack!

LG8P PRNL D4F2 ας το παρει οποιος θελει :')


Το πήρα εγώ. Ευχαριστώ πολύ! :)

Stefanos
29-12-2016, 00:34
Τπτ, να 'σαι καλα. :)

namaste
17-01-2017, 12:17
πολυ καλο game κατα την αποψη μου,πολυ ωραιος χαρακτηρας ο Galahad και σιγουρα παμε για sequel.
Ατμοσφαιρικο και χωρις μεγαλο βαθμο δυσκολιας.Κατα την αποψη μου απο τα παιχνιδια που πρεπει να παιξεις.

PrisonBreak-7-
15-12-2017, 16:15
Έχω κάποια προβλήματα με το παιχνίδι..!!! Κολλάει σε κάποιες στιγμές. Για παράδειγμα πατάω το Options ή αν μου εμφανίσει κάποια κουμπιά να πατήσω. Γιατί ;

Leon_DiZ
21-08-2018, 11:49
Polygon Feature: Revisiting The Order: 1886 with developer Ready At Dawn (https://www.polygon.com/features/2018/8/17/17705486/revisiting-the-order-1886-ready-at-dawn)

DJTaurus
18-01-2020, 00:52
Το sequel που κανείς δεν ζήτησε (?)

https://www.gamesradar.com/the-order-1886-sequel-could-be-headed-to-ps5-and-xbox-series-x-if-these-leaked-teases-are-right/

mihalis13
18-01-2020, 08:49
Μακάρι να βγει. Το the order παρά τα προβλήματα του ήταν διασκεδαστικό και είχε μια ωραία ιστορία που πρέπει να συνεχιστεί.

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stefanos
18-01-2020, 18:00
Ναι ρε φιλε, ναι. Μακαρι να βγει (το) sequel, εγω προσωπκα το απολαυσα παρα το hate που εφαγε (κυριως για την διαρκεια) το setting για 'μενα παντα, ηταν ενα απο τα καλυτερα που εχω δει/παιξει. Οποτε Day 1!

Fulgore
18-01-2020, 20:16
Ναι ρε φιλε, ναι. Μακαρι να βγει (το) sequel, εγω προσωπκα το απολαυσα παρα το hate που εφαγε (κυριως για την διαρκεια) το setting για 'μενα παντα, ηταν ενα απο τα καλυτερα που εχω δει/παιξει. Οποτε Day 1!

Το παιχνιδι εφαγε hate κυριως για την αρχικη του τιμη και φυσικα τι προσεφερε στο συνολο του στα χρηματα αυτα.
Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι που ειχαν θετικη εικονα για το παιχνιδι αυτο ηταν ειτε αυτοι οι οποιοι του εριξαν μια ενοικιαση,ειτε αυτοι που το αγορασαν σε γεναια εκπτωση απο τα 60ευρω ή 70ευρω δεν θυμαμαι που ειχε αρχικη τιμη.

Nek_Food
20-01-2020, 10:13
Δεν το έχω παίξει ακόμη... ντρέπομαι που το λέω, αλλά ναι... ή μάλλον όχι δεν το έχω παίξει ακόμη.

Στην αρχή ήταν το γεγονός ότι ναι μεν καλό αλλά με εξευτελιστική μικρή διάρκεια για να δικαιολογήσει κάποιος το κόστος αγοράς (σε full price μάλιστα). Μετά πέρασε ο καιρός και κάηκα σε άλλα παιχνίδια οπότε "ξεχάστηκε" και υπήρχε πάντα η ελπίδα μήπως μπει στο Plus. Αυτές τις μέρες πάντως το κοιτούσα για αγορά μαζί με τα Tomb Raider που δεν έχω επίσης, αφού πρώτα ξεμπερδέψω με το Spider-Man μιας και έχει πέσει η τιμή τους και θα ήθελα να τα παίξω (αλλά πάλι είπα να περιμένω μία εβδομάδα μπας και το βάλουν στο Plus του Φεβρουαρίου). Διάβασα λοιπόν το παρόν θέμα και το review του Slay στο φόρουμ μας. Διάβασα και μερικά άλλα τριγύρω και έκρινα ότι, εάν οι devs προβούν στην επιδιόρθωση των προβλημάτων που είχε και εφαρμόσουν κάποια πράγματα που προτάθηκαν ακόμη και από συμφορουμήτες μας, θα μπορούσε να βγει ένα sequel πολύ καλό (και να κυλήσει το story παραπέρα, εάν διάβασα καλά αφήνει υπόνοιες για sequel).

¶σχημα δεν πήγε πάντως από πλευρά πωλήσεων, νομίζω κάπου στα 1,7 με 1,8 mil κομμάτια είχε την τελευταία φορά που κοίταξα. Δεν ξέρω αν ο στόχος ήταν πιο πάνω (έστω 2,0 mil και άνω) αλλά με τα θέματα που είχε και τις κριτικές που έλαβε (6+ μέσος όρος κριτικών και παικτών) θεωρώ ότι πήγε σχετικά καλά και κάτι τέτοιο αν δεν κάνω λάθος είχαν αναφέρει και οι δημιουργοί του.

Kane
20-01-2020, 10:28
Δεν το έχω παίξει ακόμη... ντρέπομαι που το λέω, αλλά ναι... ή μάλλον όχι δεν το έχω παίξει ακόμη.

Στην αρχή ήταν το γεγονός ότι ναι μεν καλό αλλά με εξευτελιστική μικρή διάρκεια για να δικαιολογήσει κάποιος το κόστος αγοράς (σε full price μάλιστα). Μετά πέρασε ο καιρός και κάηκα σε άλλα παιχνίδια οπότε "ξεχάστηκε" και υπήρχε πάντα η ελπίδα μήπως μπει στο Plus. Αυτές τις μέρες πάντως το κοιτούσα για αγορά μαζί με τα Tomb Raider που δεν έχω επίσης, αφού πρώτα ξεμπερδέψω με το Spider-Man μιας και έχει πέσει η τιμή τους και θα ήθελα να τα παίξω (αλλά πάλι είπα να περιμένω μία εβδομάδα μπας και το βάλουν στο Plus του Φεβρουαρίου). Διάβασα λοιπόν το παρόν θέμα και το review του Slay στο φόρουμ μας. Διάβασα και μερικά άλλα τριγύρω και έκρινα ότι, εάν οι devs προβούν στην επιδιόρθωση των προβλημάτων που είχε και εφαρμόσουν κάποια πράγματα που προτάθηκαν ακόμη και από συμφορουμήτες μας, θα μπορούσε να βγει ένα sequel πολύ καλό (και να κυλήσει το story παραπέρα, εάν διάβασα καλά αφήνει υπόνοιες για sequel).

¶σχημα δεν πήγε πάντως από πλευρά πωλήσεων, νομίζω κάπου στα 1,7 με 1,8 mil κομμάτια είχε την τελευταία φορά που κοίταξα. Δεν ξέρω αν ο στόχος ήταν πιο πάνω (έστω 2,0 mil και άνω) αλλά με τα θέματα που είχε και τις κριτικές που έλαβε (6+ μέσος όρος κριτικών και παικτών) θεωρώ ότι πήγε σχετικά καλά και κάτι τέτοιο αν δεν κάνω λάθος είχαν αναφέρει και οι δημιουργοί του.

Απ'ότι βλέπω στα σκρουτζομάγαζα ξεκινάει από 14,80€. Για μένα δεν αξίζει ούτε τόσα (επίσης δεν παίρνω ποτέ παιχνίδια στα 50-60€). Είναι μια όμορφη οπτικά εμπειρία, που αξίζει να τη δεις, και τίποτα άλλο. Νοίκιασε το αν θέλεις να το παίξεις οπωσδήποτε.