PDA

View Full Version : Ποια θα ειναι η πολιτικη της Sony για τα μεταχειρισμενα?



Slay
07-06-2013, 23:44
Μιας και ειμαστε λιγες μερες πριν την Ε3, και μιας και η MS μας παρουσιασε το σιχαμερο σχεδιο της για τα μεταχειρισμενα , ειπα να κανω ενα poll να δουμε τι πιστευετε για την πολιτικη που θα ακολουθησει η Sony πανω στο ιδιο θεμα.

Εγω πιστευω οτι η sony ειναι ενα βημα πριν αρπαξει μια μεγαλη νικη εναντιον της MS χωρις να χρειαστει να κανει απολυτως τιποτα, ολα τα σημαδια δειχνουν οτι αυτο θα πραξει, και εαν βαλει καποιους περιορισμους αυτοι θα ειναι σε επιπεδο online passes, πειτε και εσεις την γνωμη σας.

Nek_Food
08-06-2013, 00:13
Λογικά θα συνεχίσει το κλασικό και πλέον μάλλον αποδεκτό εώς ένα βαθμο και ανώδυνο με τα online passes, αλλά θα πρέπει να έχουμε και στο μυαλό μας ότι όσο ανοιχτή και ελευθερη να είναι η κονσόλα, μπορούν οι developers να περάσουν κάποια δικα τους κόλπα (first online verification system ή δεν ξέρω τι, ακόμη και single player pass). Μακάρι ως Ιαπωνική εταιρεία να δείξει σθένος σαν την Ninty και να βγάλουν τους Αμερικάνους (Microsoft, EA, Activision, etc) και τα κόλπα τους off.

Valkyre
08-06-2013, 00:13
Θα ριξει το μπαλακι στους publishers και απλα θα πει οτι τα παιχνιδια απομτα sony studios δεν θα εχουν κανενα περιορισμο. Νο μιζω ηδη ειχε ακουστει σε καποιο ημιεπισημο tweet ή κατι τετοιο, αυτη η τακτικη.

τολαχιστον δεν θα χρειαζεται να μπαινεις online.

MajereMP44
08-06-2013, 00:16
Οσο και να θελω να γινει το αντιθετο, εγω πιστευω οτι θα πει "ναι" στους publishers.DRM κανονικοτατα.Μονο τα eclusives θα μας μεινουν ως εχουν (online pass).Αυτο βλεπω και μακαρι να κανω λαθος.

AgentPrinny007
08-06-2013, 00:20
Aν απανταγα σε αυτη την ερωτηση μερες πριν θα ελεγα οτι θα εριχνε το μπαλακι στους Publishers. Αλλα ετσι οπως εγιναν τα πραγματα και με την αρνητική διαφημιση που εχει παρει το θεμα, κανοντας κατι τετοιο ισως να τους εξόργιζε περισσότερο. Γιατι δεν πιστεω πως θελουν να παρουν αυτοι την ευθύνη για το DRM. Τους ηταν πιο ευκολο με αυτο που ετοίμαζε η MS. Μαλιστα το gamespot εχει πιασει διαφορους Publishers για να τους ρωτησει αν θα βαλουν στα παιχνιδια τους DRM και αυτοι φυσικα δεν εχουν απαντησει ακομα γιατι δεν το εχουν σκεφτει όπως λενε…


Το DRM η MS καταφερε να το κανει τη-καυτη πατατα- που δεν πιστευω πως θα θελει καποιος να την εχει ετσι όπως εξελίχθηκε το θεμα.
Αρα με κάθε επιφύλαξη θα βαλω το online passes αν και μπορει να είναι απλα ευσεβείς πόθοι μου…

Valkyre
08-06-2013, 00:23
^^ μαλλον ευσεβης ειναι φιλε μου αλλα μακαρι να ειμαι εγω λαθος!

AgentPrinny007
08-06-2013, 00:46
^^ Κακα τα ψεματα, ξερω καλα πως ειναι περισσοτερο επιθυμια μου παρα πιθανο γεγονος απλα ηθελα να φανω λιγο αισιοδοξος.

Stefanos
08-06-2013, 01:25
Κανενας περιορισμος, θα υπαρχουν online passes ;')
(στην 2η επιλογη πιστευω εγω)

GRZEUS
08-06-2013, 03:04
Ηδη έχει καποιες πίεσεις απο την EA.... Μακάρι να αντέξει κ να μην ακολουθήσει στον πάτο την ms. Σίγουρα κάποια συμφωνία θα κλείσει και όσων αφορα πιστεύω στα δικά της παιχνίδια θα ισχύει οτι και σήμερα....... Έχει το πανω το χερι.......αρκεί με αυτό το χερι να μην αρχίσει τς μ@λ@κιες........ Πιστεύω στην Σόνυ........

odytsak
11-06-2013, 07:51
κανει και αστειακια ο γιαπωνεζος:a050:


http://www.youtube.com/watch?v=kWSIFh8ICaA

Valkyre
11-06-2013, 07:55
ποσο χαρουμενος που εκανα λαθος!

psx3
11-06-2013, 08:05
κανει και αστειακια ο γιαπωνεζος:a050:


http://www.youtube.com/watch?v=kWSIFh8ICaA
Κάποιος να κάνει photoshop και να βάλει trollface στην φάτσα του, LOOOOOL...

Πάντως ρε παιδιά σκέφτομαι μήπως στο μέλλον αλλάξει αυτή την πολιτική η Sony. Στην αρχή σίγουρα την συμφέρει να μας γλυκάνει και παράλληλα να ταπώσει την M$, αλλά ποιός ξέρει τι θα γίνει μετά από 3-4 χρόνια που (λογικά) θα έχει φτιάξει μια σεβαστή εγκατεστημένη βάση...

Desmond
11-06-2013, 08:12
psx3, θεωρώ πιο πιθανό οι συγκεκριμένες αποφάσεις της Sony να οδηγήσουν σε μελλοντική αναδίπλωση την microsoft, παρά σε κωλοτούμπα.Προσωπικά ήμουν πολύ απαισιόδοξος για το μέλλον του gaming, αλλά αναθάρρησα!LOL!

Valkyre
11-06-2013, 08:30
^^ συμφωνω με δεσμονδιο.

λογικα αυτο θα κανει ζημια στην MS τωρα, εμενα απλα με ανησυχει οτι στην τιμη που ειπαν δεν αναφερθηκαν σε χωριτηκοτητα σκληρου και τι ακριβως περιλαμβανει το πακετο

odytsak
11-06-2013, 08:37
οτι θελεις να μαθεις εδω
http://www.scei.co.jp/corporate/release/pdf/130611a_e.pdf

Η καμερα ειναι εξτρα και κοστιζει 59 ευρω.

Ο σκληρος ειναι 500GB.

Valkyre
11-06-2013, 08:38
αψογος θενξ ;)

odytsak
11-06-2013, 08:38
στα συν το hdmi καλωδιο, γλυτωνουμε 5-10 ευρω

Gokussjin
11-06-2013, 11:26
Αρα αυτό που φοβόμασταν δεν έγινε και όλα καλά..
Μπορώ να πω ότι χθες που ξάπλωσα , έλεγα θα σηκωθώ και θα ακούσω και θα διαβάσω τα ίδια από τη Sony και το πρώτο βίντεο που είδα ήταν αυτό με την πολιτική των μεταχειρισμένων , χαμογέλασα και σκέφτηκα : Μεγάλη πατάτα έκανε η MS τελικά..

litanies
11-06-2013, 13:44
στα συν το hdmi καλωδιο, γλυτωνουμε 5-10 ευρω

το hdmi που έχουμε τώρα δεν θα κάνει στο ps4?

Valkyre
11-06-2013, 13:53
Και βεβαια θα κανει, αλλα δεν εχουν ολοι PS3 ή HDMI καλωδια και δεν μπορει η Σονυ να πουλαει κονσολα που ο χρηστης δεν μπορει να συνδεσει και να λειτουργησει! ;)

Οποτε εξτρα καλωδιο ;)

(ξερεις ποσα σκαρτ καλωδια της Σονυ εχω? Μιλαμε για ενα συρταρι ολοκληρο οχι αστεια (PSone PS2 PS3 )

Slay
11-06-2013, 14:00
θα κανει, απλα το λογικο ειναι οτι εαν δεν εχει αναλογικη εξοδο, θα ερχεται αναγκαστικα με hdmi καλωδιο.

litanies
11-06-2013, 14:23
ααα μπορεί να μην έχει αναλογική έξοδο? μάλιστα :)

psx3
11-06-2013, 14:38
ααα μπορεί να μην έχει αναλογική έξοδο? μάλιστα :)
Όχι μπορεί, σίγουρα δεν έχει σύμφωνα με την photo που είδαμε.

DJTaurus
14-06-2013, 00:20
http://oi41.tinypic.com/2pt45tt.jpg

Slay
14-06-2013, 11:20
Moving onto the gamers themselves, specifically the #PS4NoDRM campaign, Adam was actually in a meeting with Jack Tretton when it was trending, and he got on his whiteboard, putting “here’s the world, here’s what we’re leaning towards right now, and here’s the feedback, so we’re leaning in that direction, let’s just lock it in.” They had always intended to not include DRM, used games restrictions, etc, but those things factored into the conversation.
για μερικους που ελεγαν οτι ολα αυτα δεν εχουν νοημα...