PDA

View Full Version : The Black Tower



muku
29-05-2013, 00:52
Κάποιο παιδί είχε ποστάρει παλιότερα μερικές πληροφορίες για ένα αρκετά ενδιαφέρον indie παιχνίδι που αναπτύσσεται στη Γαλλία. Με σαφείς επιρροές από JRPGs όπως το FF VII, το βίντεο που πόσταραν φαινόταν πολλά υποσχόμενο, τουλάχιστον για όλους εμάς που διψάμε για τέτοια παιχνίδια. Το game έχει μπει στο indiegogo για crowdfunding, οπότε αν ενδιαφέρεται κάποιος ας δώσει ότι θέλει μήπως και δει το παιχνίδι κυκλοφορία. Λίγο δύσκολο μιας και ζητάνε 328k σε 44 μέρες αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία :P Ορίστε και ένα gameplay video από αυτό που ετοιμάζουν.

RByznMHg_L0

Το αστείο animation λένε σκοπεύουν να το βελτιώσουν προσλαμβάνοντας άτομο για αυτό το σκοπό. Γενικά το βλέπω πολλά υποσχόμενο. 12Ε στοιχίζει να το κάνεις στην ουσία preorder στηρίζοντας έτσι το development. Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει τον οβολό του μήπως και παίξουμε ποτέ αυτό το παιχνίδι!

http://www.indiegogo.com/projects/the-black-tower (http://www.indiegogo.com/projects/the-black-tower)

Nikoladim
29-05-2013, 13:34
χαχ εγω το ειχα ανεβασει, ναι ωραιο φαινεται. Αναρωτιεμαι ομως γιατι δεν το πηγαν στο kickstarter .

muku
29-05-2013, 15:39
χαχ εγω το ειχα ανεβασει, ναι ωραιο φαινεται. Αναρωτιεμαι ομως γιατι δεν το πηγαν στο kickstarter .

Ιδέα δεν έχω. Τι διαφορά έχει με το indiegogo? Το ίδιο αποτέλεσμα θα έρθει τελικά. Φαίνεται πολύ καλό αλλά δυστυχώς, λόγω φόρτου εργασίας και εύρους της ομάδας στοχεύουν για σχετικά μικρό main quest για rpg. Λογικό, δεν τους κατηγορώ αλλά κρίμα γιατί από το video η ατμόσφαιρα φαίνεται πολύ καλή για όσους γουστάρουν τέτοια παιχνίδια.

Μίλησα λίγο με τον δημιουργό και προσέφερα (αφιλοκερδώς, μην παρεξηγηθώ ότι αυτοδιαφημίζω το προϊόν μου) τις υπηρεσίες μου σε περίπτωση που πιάσουν τον στόχο και προχωρήσει το project. Αν μπορέσουν και κάνουν καλή κατανομή της δουλειάς θα μπορώ να βγάζω μερικά μικρά κομμάτια του προγραμματιστικού μέρους στον ελεύθερο χρόνο μου. Αν τελικά φτάσουν σε αυτό το σημείο και συμμετέχω, θα προτείνω τουλάχιστον κάποια sidequests και boss battles για να δώσουν αρκετή παραπάνω διάρκεια στο παιχνίδι γιατί θα είναι απογοητευτικά μικρό αλλιώς. Αν και σίγουρα θα σκοπεύουν να βάλουν κάποια. Το μόνο αγκάθι που με χαλάει αυτή τη στιγμή αλλά όπως είπα δεν τους κατηγορώ. 2 άτομα είναι και δεν ξέρω σε τι βαθμό θα μεγαλώσει η ομάδα τους. Πάντως πραγματικά κρίμα να πάει χαμένη η προσπάθεια, τόσα και τόσα άλλα παιχνίδια γίνονται crowd funded και αυτό φαίνεται τόσο ιδιαίτερο για τους jrpg fans.

Nikoladim
29-05-2013, 17:21
ωραιος δεν με αφηνει για ρεπ. Τo kickstarter ειναι πιο γνωστο/Mainstream.