PDA

View Full Version : Ps3 σε PC Monitor



personGR
08-12-2007, 14:14
Ξέρω, υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα στα forums, αλλά όσο και να έψαξα δε βρήκα που να ικανοποιεί όλες τις απορίες μου...

Σκέφτομαι λοιπόν (το έχω σίγουρο καλύτερα), πως σε το πολύ 3 εβδομάδες θα είμαι κάτοχος ενός κατάμαυρού PlayStation 3...

Επειδή όμως δεν έχω κάποια σοβαρή οθόνη να το συνδέσω (οι 2 τηλεοράσεις του σπιτιού είναι ακατάλληλες-η μία 14 ιντσών και η άλλα προσελκύει πολύ κόσμο κάθε μέρα για τα δικά μου ωράρια), σκέφτηκα να μου κάνει δώρο ο Αι-Βασίλης ένα νέο Pc Monitor, έτσι για το καλό...(και να έχω και μια σοβαρή οθόνη για το pc..)

Αφού έψαξα, βρήκα αυτή (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1044427) την LG, με είσοδο HDMI και υποστήριξη HDCP (αν και δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει)...

Η ανάλυση της όμως φτάνει τα 1680x1050...Θα έχω κάποια προβλήματα με το ps3?Δηλαδή θα παραμορφώνεται η εικόνα, η θα έιναι καθαρά 720p όπως σε μια HD-ready TV?
Επιπλέον η συγκεκριμένη οθόνη δεν έχει ηχεία και λογικά δε θα έχω ήχο...Υπόψη πως δίπλα στο pc έχω ένα Phillips Hi-Fi, όπου μέχρι τώρα σύνέδεα το 360, μέσω κόκκινου-άσπρου καλωδίου(δεν έω ιδέα για το πως λέγονται-είμαι άσχετος με καλωδιοσεις....)...Μπορώ να συνδέσω εκεί την κονσόλα άφοβα, τη στιγμή που την έσω συνδεδεμένη και στην HDMI είσοδο της οθόνης?

seven77
08-12-2007, 14:39
personGR κανε αναζητηση υπαρχουν πολλα ποστ με αναλογα 8εματα.πιστεψε
με 8α ωρεις απαντησεις για τα παντα.δεν 3ερω να σε βοη8ησω ακριβως
αλλα 8α βρεις πολλες πληροφοριες.

grscream
08-12-2007, 14:52
μπορείς να πάρεις και μια φθηνότερη οθόνη ο οποία δεν θα έχει είσοδο hdmi αλλά dvi-d και με ένα καλώδιο hdmi to dvi-d το συνδέεις κανονικά.

μιλάμε για το dvi-d και όχι για το d sub που έχουν οι περισσότερες φθηνές οθόνες.

η διαφορά τους είναι πως το dvi-d είναι ψηφιακή είσοδος ενώ το d sub αναλογική.

ακόμα και αν δεν έχεις dvi-d είσοδο στην οθόνη μπορείς με έναν αντάπτορα dvi-d to d sub να την συνδέσεις μέσω του καλωδίου hdmi to dvi-d

και αυτό γιατί δεν υπάρχει καλώδιο hdmi to d sub αλλά μόνο hdmi to dvi-d οπότε μετά θα χρειαστείς τον αντάπτορα σε οθόνη με μόνο d sub είσοδο.

μην ρωτάς πως θα δείχνει..θα ξέρω όταν ντο δοκιμάσω :bgrin2:

πληροφορίες εδώ: www.optimization-world.com

blizard
08-12-2007, 15:43
Εδώ ένα topic που μιλάει για το συγκεκριμένο θέμα στο ps3 ,αν και δεν είναι σε Αγγλικά.

Από ότι κατάλαβα , το "arc=ci" σημαίνει ότι δεν παραμορφώνει(stretch) την οθόνη ... μάλλον δεν έχει πρόβλημα το μοντέλο που θες.
Επίσης είδα ότι λέει downscaling 1080p το native = NO ... αλλά είναι οκ με 1080i.
http://www.elotrolado.net/hilo_Monitores-1680x1050-HDCP-que-admiten-1080P-FULL-HD----6-_880445
Translated
http://translate.google.com/translate?pev=/language_tools&u=http://www.elotrolado.net/hilo_Monitores-1680x1050-HDCP-que-admiten-1080P-FULL-HD----6-_880445

Akolov
08-12-2007, 15:56
Θα παίζεις και σε 1080p με τρελλή ανάλυση , όχι μόνο 720p .

gepe13
08-12-2007, 19:14
1080p δεν θα παιζει αφου η αναλυση της οθονης ειναι 1680χ1050 οποτε μονο 720p θα παιζει και μαλιστα με ελαφρως παραμορφωμενη εικονα

NonBorn
08-12-2007, 19:22
1080p δεν θα παιζει αφου η αναλυση της οθονης ειναι 1680χ1050 οποτε μονο 720p θα παιζει και μαλιστα με ελαφρως παραμορφωμενη εικονα

Κατά πάσα πιθανότητα θα δέχεται και σήμα 1080p και απλά θα κόβει λίγο από το κάτω μέρος τις οθόνης... Δε θα παίζει native 1080p αλλά μάλλον θα το δέχεται όπως και το Μonitor του Νάσου, όπως και το δικό μου!

Akolov
08-12-2007, 22:11
Ty Non , με γλύτωσες από γράψιμο , παλιόφιλε και ερωτιάρη σκαντζόχοιρε .

jimbrav
09-12-2007, 01:33
Ty Non , με γλύτωσες από γράψιμο , παλιόφιλε και ερωτιάρη σκαντζόχοιρε .

xmmmm για το ερωτιαρης ειχα και εγω υποψιες απο τους περιεργους τιτπλους που εγραφε στο msn:giggle::giggle: αυτο το καλο παιδι πρεπει να αγαπαει τρελά...:blush::giggle::tiphat:

personGR
09-12-2007, 01:36
δηλαδή τι με συμβουλέυετε?

βουρ στον πατσά(στην οθόνη στη συγκεκριμένη περίπτωση...:p)

NonBorn
09-12-2007, 01:59
Ty Non , με γλύτωσες από γράψιμο , παλιόφιλε και ερωτιάρη σκαντζόχοιρε .

Έκοψα το μαλλί και με δουλεύει πάλι... Κοίτα να δεις που φτάσαμε :p
Επίσης γιατί με δίνεις στεγνά? Ακου ερωτιάρης εγώ... :giggle::giggle:


xmmmm για το ερωτιαρης ειχα και εγω υποψιες απο τους περιεργους τιτπλους που εγραφε στο msn:giggle::giggle: αυτο το καλο παιδι πρεπει να αγαπαει τρελά...:blush::giggle::tiphat:

Ωχ με πήρανε χαμπάρι.... :hide::hide:


δηλαδή τι με συμβουλέυετε?

βουρ στον πατσά(στην οθόνη στη συγκεκριμένη περίπτωση...:p)

Πιστεύω ότι με τα λεφτά που θα δώσεις θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος... Έχει και πολύ καλή εγγύηση οπότε από μένα +1. ;)