PDA

View Full Version : PS4 και PS Plus - Τι θα θέλατε να δείτε;



Daytime Dreamer
18-04-2013, 12:41
Η ομάδα του PS Plus είναι θετική στο να ακούσει ιδέες και σχόλια γύρω από το πως θα θέλατε να είναι το PS Plus στο PlayStation 4

Εάν θα θέλατε να δώσετε feedback στην ομάδα του PS Plus κάντε ένα reply στο επίσημο forum.

Για να συνδεθείτε στο επίσημο Forum χρισημοποιείτε το PSN ID και τον PSN κωδικό σας

(Greeklish απαγορεύονται)

PS4 και PS Plus - Τι θα θέλατε να δείτε; (http://community.eu.playstation.com/t5/PlayStation-4-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7/PS4-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-PS-Plus-%CE%A4%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CE%BD%CE%B1-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5/td-p/18763316)

Lefteris_X
18-04-2013, 14:03
πόσταρα. Σίγουρα δεν θα αρέσει στα "αφεντικά" αλλά σε αυτά απευθύνομαι.

Και σιγά μην δώσουν σημασία. Γνωστές οι τακτικές τους. Χρόνια τώρα.

Slay
18-04-2013, 14:51
το ειδα το post σου και ειδα το εξης κουλο (για εμενα)

Να διαχωριστεί πλήρως, εντελώς και παντελώς το section με τις ταινέις και όλα τα παραφερνάλια.

Μπαίνω στο PS Store για παιχνίδια; να βλέπω μόνο αυτά και μόνο αυτά..........και μόνο αν εγώ το επιλέξω θα βλέπω ΚΑΙ τις ταινίες (και λοιπά προϊόντα άσχετα με παιχνίδια). Όλα μαζί σε ένα UI (user interface) κάνει "κρα" ότι είναι για επιβλητική προώθηση των ταινιών (και λοιπών προϊόντων) - ντε και καλά. Εντελώς απαράδεκτη τακτική.


Εγω γιατι βλεπω μονο παιχνιδια και τιποτε αλλο? ουτε καν trailer δεν βρισκω πλεον, εχω κανει εγω καποια βλακεια?

tonybsg
18-04-2013, 15:04
^^Ούτε γω βλέπω οτιδήποτε άλλο...

Επίσης απ' ότι κατάλαβα θέλουν feedback για το PS Plus ως υπηρεσία (καλή η πρωτοβουλία πάντως).

Lefteris_X
18-04-2013, 15:44
τσέκαρε το αμερικάνικο Store, η home σελίδα (που είναι σε διάφορα pages κάνοντας δεξιά-αριστερά) έχει όλο τον αχταρμά προϊόντων.

επίσης ένα που ξέχασα να συμπληρώσω, είναι τα διαφόρου μεγέθους "icons" για έκαστο προϊόν, με αποτέλεσμα: μια ακαλαίσθητη (υποκειμενικό όμως αυτό) μίξη πολλαπλών icons-παραλληλόγραμα διαφορετικού μεγέθους στην home screen.

also, συμφωνώ 100% μαζί σας όσο αφορά το ευρωπαικό / ελληνικό PS Store, είναι "φαντάσματα" τα τρέηλερ, ποιο δύσκολα να τα βρεις και από το Luigi's Mansion στο GameCube στα τελευταία δωμάτια...Πλήρως εμετικό design.

Αίσχος το search. Ναι μεν σε "καθοδηγεί" με τον τρόπο που διεξάγεται το search (ανά γράμμα, έτσι ώστε να εμφανίζονται μόνο όσοι τίτλοι ξεκινούν με το 1 ή παραπάνω γράμματα που επιλέγεις), αλλά είναι ΠΑΝ-ΑΡΓΟ. Ντροπή ρε φούστη μου, το 2013 τέτοια πράματα. Ούπς γράψε λάθος: ντροπή ακόμα και για το 2005 / οκτώ χρόνια πριν, καθώς ήδη το Google search παρέδιδε μαθήματα στο τι εστί άμεσο search.

Να πούμε κ' άλλα; ή μήπως όχι; Διίσταμαι. Έχω 2 απόψεις μέσα μου. Το ίδιο ισχυρές, η κάθε μια με τις θέσεις της.

Η μια λέει, ναι σαφώς και να πούμε όποιες απαιτήσεις έχουμε για νέα features και ναι σαφώς να πούμε, όσα υπάρχοντα μας ενοχλούν (και όσα είναι αδιάφορα). Ναι, να προτείνουμε -όσο μπορούμε ο καθένας- και μερικές ιδέες για το πως να υλοποιηθούν οι διορθώσεις και τα νέα χαρακτηριστικά.

Η άλλη άποψη όμως λέει: όχι γιατί να πούμε απαιτήσεις; Μπα; Να κάνουμε μέρος της δουλειάς του R&D (είτε είναι hardware είτε software) ;;; Ε, τότε να μας πληρώνουν. Διότι αυτή η πληροφόρηση που θα τους προσφέρουμε, τιμάται με δισεκατομμύρια δολάρια για μια πολυεθνική που ετοιμάζει το επόμενο μεγάλο καταναλωτικό προϊόν. Να κάτσουν να επινοήσουν οι ίδιοι τι μπορεί να μας ελκύσει. Ο ψαράς πρώτα ρωτά το ψάρι τι θέλει να φάει ώστε να το βάλει ως δόλωμα ή απλά έχει παρατηρήσει τι αρέσει στο ψάρι μέσα από προσπάθειες χιλιάδων ετών και συσσωρευμένης γνώσης και έτσι, επιλέγει το σωστό δόλωμα; Ε, μην χέσω ποια με το κωλο-εταιρείες. Είπαμε να μας πιάνουν εδώ και δεκαετίες τον κώλο με τα υπέρογκα κέρδη τους (άσχετα αν πολλές φαληρίζουν λόγω μλκίας διαχείρισης - τα μεγαλοστελέχη όμως παραμένουν πλούσια άτομα ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ χρήματα)........αλλά όχι πλέον και να τους προσφέρουμε δωρεάν πληροφόρηση με το τσουβάλι. ΌΧΙ δεν θα πούμε για τα παράπονά μας για το νέο PS Store. Γιατί; Διότι ήδη τα έχουμε πει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΠΑΝΤΟΥ και από την ΑΡΧΗ που εμφανίστηκε. Αν δεν ακούν ή κρατάνε στα αρχεία τους ΤΟΣΟ πολύτιμο feedback, τότε να πα να γμθεί η Sony και η ΚΑΘΕ Sony. Τέλος, ΟΧΙ - δεν θα σας δώσουμε τσάμπα (άνευ πληρωμής) ιδέες για σωστή υλοποίηση νέων χαρακτηριστικών, ούτε για διόρθωση υπαρχόντων λαθών. Για τους προαναφερθέντες λόγους των τελευταίων προτάσεων.

Όπως είπα: διίσταμαι.

psx3
18-04-2013, 17:23
Μεγάλη συζήτηση αυτό με το τσάμπα feedback/εργασία... από τις beta μέχρι και το open-source λογισμικό.

Η πλάκα είναι ότι και να τους δώσεις μια καλή ιδέα που θα τους αποφέρει $$$$$$$$$$ με το τσουβάλι, δεν έχουν ούτε καν την τσίπα να σου δώσουν credit όταν την υλοποιήσουν.

odytsak
18-04-2013, 19:50
Για να συνδεθείτε στο επίσημο Forum χρισημοποιείτε το PSN ID και τον PSN κωδικό σας

(Greeklish απαγορεύονται)

Λιγάκι οξύμωρο που απαγορεύονται τα greeklish όταν και το PS3 και το Vita δεν υποστηρίζουν Ελληνικούς χαρακτήρες.
Και όπως φαίνεται προς τα κει πάει και το PS4.

psx3
18-04-2013, 20:30
Άλλο το forum και άλλο το XMB... αν και συμφωνώ ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να μπουν τα ελληνικά σε κάποιο μελλοντικό firmware.

ΥΓ: Κι εδώ μέσα θα έπρεπε να απαγορευτούν τα greeklish (ειδικά όταν κάποιος ποστάρει από συσκευή που υποστηρίζει ελληνικά), αλλά φαντάζομαι ότι μερικοί θα διαμαρτυρηθούν για «χούντα» (το έχω δει και σε άλλα fora).

Lefteris_X
18-04-2013, 20:55
chounta να μιλάς σωστά. :P

odytsak
18-04-2013, 21:14
dhladh twra pou eimai sto vita na mou apagoreytei to na mporw na symmetexw san isos me olous edw sto forum.

psx3
18-04-2013, 21:17
dhladh twra pou eimai sto vita na mou apagoreytei to na mporw na symmetexw san isos me olous edw sto forum.
"ειδικά όταν κάποιος ποστάρει από συσκευή που υποστηρίζει ελληνικά"

Υπάρχουν άτομα που ποστάρουν συστηματικά με greeklish (λόγω τεμπελιάς/βαριεστημάρας?) και δεν είναι γιατί έχουν Vita... δεν νομίζω να χρειάζεται να σου πω και ονόματα. ;)

Lefteris_X
18-04-2013, 21:58
τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορές και υπάρχει επίσημη ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ τοποθέτηση από τον Slay (εδώ επιτρέπονται τα grekklish στο φόρουμ μας).

Στο επίσημο της Sony απαγορεύονται.

Θεωρώ πως το θέμα, που δεν είναι κάν θέμα πια, είναι λήξαν.

MajereMP44
19-04-2013, 11:21
Τουλαχίστον ρε Οδύσσεα κανέ κάλυτερα γραμμάτα :P

odytsak
19-04-2013, 12:42
Kι εσύ Σταύρο βάζε καλύτερους τόνους, είναι ίδιο χρώμα με το φόντο και δεν φαίνονται.:makefun:

MajereMP44
19-04-2013, 12:51
Done :O

Daytime Dreamer
22-04-2013, 15:22
Ευχαριστώ για όλο το feedback. Το μεταφράζω τώρα και αύριο θα προταθούν πολλές από τις ιδέες.

Όσο για αυτό με την Ελληνική γλώσσα είναι ένα θέμα ... άμα μας ανακοίνωναν ότι θα την βάζανε θα επαιρνα τηλ την Sony Hellas και θα ανοίγαμε σαμπάνιες!

Όλες οι αποφάσεις είναι απο Ιαπωνία μεριά. Δεν ξέρω ακριβώς με ποιά κριτήρια αποφασίζουν αλλά με βάση τα στατιστικά (πωλήσεις παιχνιδιών, κονσόλας, κλπ) είμαστε πολύ μικρή αγορά για αυτούς. (Αυτούς = Ιάπωνες)

antoniss
22-04-2013, 20:28
Ευχαριστώ για όλο το feedback. Το μεταφράζω τώρα και αύριο θα προταθούν πολλές από τις ιδέες.

Όσο για αυτό με την Ελληνική γλώσσα είναι ένα θέμα ... άμα μας ανακοίνωναν ότι θα την βάζανε θα επαιρνα τηλ την Sony Hellas και θα ανοίγαμε σαμπάνιες!

Όλες οι αποφάσεις είναι απο Ιαπωνία μεριά. Δεν ξέρω ακριβώς με ποιά κριτήρια αποφασίζουν αλλά με βάση τα στατιστικά (πωλήσεις παιχνιδιών, κονσόλας, κλπ) είμαστε πολύ μικρή αγορά για αυτούς. (Αυτούς = Ιάπωνες)

^^ και πως να μην είμαστε , μιας και αναλογικά με τον πληθυσμό μας υπάρχει μεγάλη κίνηση μεν αλλά "χρεώνονται" μάλλον στην αγγλική αγορά αφού όλοι από εκεί αγοράζουμε...λολ τεσπα μεγάλη συζήτηση δεν είναι του thread ,

Για το feedback καλή σκέψη , θα ποστάρω και εγώ !

DarkUSS
22-04-2013, 20:55
Ευχαριστώ για όλο το feedback. Το μεταφράζω τώρα και αύριο θα προταθούν πολλές από τις ιδέες.

Όσο για αυτό με την Ελληνική γλώσσα είναι ένα θέμα ... άμα μας ανακοίνωναν ότι θα την βάζανε θα επαιρνα τηλ την Sony Hellas και θα ανοίγαμε σαμπάνιες!

Όλες οι αποφάσεις είναι απο Ιαπωνία μεριά. Δεν ξέρω ακριβώς με ποιά κριτήρια αποφασίζουν αλλά με βάση τα στατιστικά (πωλήσεις παιχνιδιών, κονσόλας, κλπ) είμαστε πολύ μικρή αγορά για αυτούς. (Αυτούς = Ιάπωνες)

Θα περίμενε κανείς ότι με τέτοια θέματα θα ασχολούνταν η SCEE.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως μπαίνουν στον κόπο και τα έξοδα να μεταγλωττίσουν ολόκληρο GoW:A, Uncharted 3 και κάποια άλλα casual games και δεν μπορούν να δικαιολογήσουν την μετάφραση ενός απλού μενού!

psx3
22-04-2013, 21:04
Τα firmwares έρχονται από την Sony Japan.

Τα παιχνίδια έρχονται από τον εκάστοτε publisher (SCEA για Αμερική, SCEE για Ευρώπη κλπ.)

Είναι όντως κουλό (άντε βγάλε άκρη με Ιάπωνες), αλλά έτσι έχουν τα πράγματα...

Nek_Food
22-04-2013, 21:05
Ανόητο τελείως αυτο με την μικρή αγορά. Ας πετάξουν μέσα την γραμματοσειρά να γράφουμε στα μηνύματα και τα φόρουμ και ας αφήσουν τα μενού στα αγγλικά. Μου φαίνεται πάντως εξαιρετικά κουλο για μία μικρή αγορά να βγαίνουν localized τίτλοι πρώτης γραμμής είτε με ελληνικούς υποτίτλους, είτε με speaking ακόμη και εξελληνισμενο πλήρως παιχνίδι (buzz x2) αλλά να δυσκολεύονται να χορύσουν μία γραμματοσειρά στον κώδικα. Εδω όλα τα κινητά έχουν και οι ταμπέλες ας βάλουν επιτέλους και στις κονσόλες, είναι ξεφτίλα να μην έχουν Ελληνικά.

psx3
22-04-2013, 21:09
Ανόητο τελείως αυτο με την μικρή αγορά. Ας πετάξουν μέσα την γραμματοσειρά να γράφουμε στα μηνύματα και τα φόρουμ και ας αφήσουν τα μενού στα αγγλικά. Μου φαίνεται πάντως εξαιρετικά κουλο για μία μικρή αγορά να βγαίνουν localized τίτλοι πρώτης γραμμής είτε με ελληνικούς υποτίτλους, είτε με speaking ακόμη και εξελληνισμενο πλήρως παιχνίδι (buzz x2) αλλά να δυσκολεύονται να χορύσουν μία γραμματοσειρά στον κώδικα. Εδω όλα τα κινητά έχουν και οι ταμπέλες ας βάλουν επιτέλους και στις κονσόλες, είναι ξεφτίλα να μην έχουν Ελληνικά.
Αν σου πω ότι η γραμματοσειρά (font) υπάρχει ήδη μέσα στο firmware εδώ και πολλά χρόνια τι θα πεις;

Για παράδειγμα, όσοι φίλοι μου παίζουν το GOW:A στα ελληνικά, τότε βλέπω στο XMB στην friends list ότι ο τάδε είναι στο κεφάλαιο τάδε.

odytsak
22-04-2013, 21:37
Oντως έτσι είναι, οι Ελληνικοί χαρακτήρες υποστηρίζονται, απλά μια επιλογή στο πληκτρολόγιο χρειάζεται.

lak100
29-04-2013, 22:35
εγω θα ηθελα να ισχυει η συνδρομη απο το ps3 μιας και εχω Plus μεχρι τον Σεπτεβρη του 2014

psx3
29-04-2013, 22:40
εγω θα ηθελα να ισχυει η συνδρομη απο το ps3 μιας και εχω Plus μεχρι τον Σεπτεβρη του 2014
Η συνδρομή θα συνεχίσει να ισχύει, το θέμα είναι μέχρι πότε θα δίνουν PS3 games και πότε θα ξεκινήσουν να δίνουν PS4 games;

Θεωρώ απίθανο (μακάρι να κάνω λάθος) να δίνουν ταυτόχρονα PS3 + PS4 + PS Vita games, οπότε μάλλον κάποια στιγμή θα γίνει PS4 + PS Vita games.

Nek_Food
30-04-2013, 08:42
Αν και είναι λίγο άσχετο με το PS+ αυτό καθ' αυτό, καλό θα ήταν κάποια στιγμή να μπορούμε να σβήσουμε και από το trophies history όσα παιχνίδια τουλάχιστον έχουν μηδενικό trophy count (δηλαδή 0 τρόπαια κερδισμένα). Εκτός από κάνα δυο που απλά τα δοκίμασα να δω αν μου αρέσουν, κάποια στιγμή νομίζω μπήκε και από το πουθενά και ένα trial&unlock και μου άφησε την τροπαιοθήκη του. Θα επιταχύνει λογικά και την εμφάνιση/αποθήκευση/κλπ στο προφίλ μας.

Drake23
01-06-2013, 22:11
Ολα τα παιχνιδια του Playstation 1 δωρεαν
Αρκετα παιχνιδια του Playstation 2 δωρεαν και καποια να μπορουμε να τα αγορασουμε.
Εξυπνα, εθιστικα παιχνιδια δωρεαν.
Ενα παιχιδια τυπου Buzz δωρεαν αλλα και αλλα οικογενειακά παιχνιδια.
Γρηγορο+απλο μενου.
Να μπορω να δω+τεσταρω ντεμο παιχνιδιου αμεσα και ευκολα.
Gamethrough των παιχνιδιων να υπαρχουν και να μπορω να τα βλεπω και ενω παιζω.

- - - Updated - - -

lak100
04-06-2013, 16:27
παντως ας βαλουν ελληνικα επιτελους ημαρτον δηλαδη . τοσο δυκολο ειναι εχουμε δωσει τοσα σε αλλες γλωσσες ας μας σεβαστουν μια φορα

SPARTIAN-GR-
18-06-2013, 11:33
Εγω παιδια θα ηθελα να δω παρτι μεχρι 5 ατομα
πιστευω οτι ηταν κατι που ελειπε στο ps3
να μπορεις ρε παιδι μου να παιζεις killzone το φιλαρακι σου
φιφα... και να μπορειτε να μιλατε

odytsak
18-06-2013, 13:28
γινεται ηδη στο vita οποτε θεωρησε το 1000% σιγουρο για το ps4.

Nek_Food
18-06-2013, 13:48
Είναι επίσημο, το έχουμε δει σε βίντεο, το έχουν πει οι αρμόδιοι, το γράφει το pdf, νομίζω κάποια στιγμή είχε πει και ο Cerny ότι έχει και ξεχωριστό τσιπάκι για αυτή την δουλειά. Στο 360 και στο Vita νομίζω είναι 6~8 άτομα; Οτιδήποτε πάνω από αυτά τα νούμερα είναι βαβούρα δεν είναι να παίζεις. Εγώ βασικά δεν αρέσκομαι στο CGC ιδιαίτερα γιατί χάνεις την ουσία του παιχνιδιού, όταν είμαστε και παίζουμε το ίδιο παιχνίδι και κάποιοι είναι εκτός σε λόμπι ή νεκροί κλπ κάτι λέει (μερικές φορές είναι και cheat factor).

SPARTIAN-GR-
18-06-2013, 13:57
Ποιο βιντεο; την παρουσιαση σε πιο ακριβως λεπτο το λεει..
φιλε μπορεις να μου πεις απο που κατεβαζω το pdf..

psx3
18-06-2013, 15:59
Είναι επίσημο, το έχουμε δει σε βίντεο, το έχουν πει οι αρμόδιοι, το γράφει το pdf, νομίζω κάποια στιγμή είχε πει και ο Cerny ότι έχει και ξεχωριστό τσιπάκι για αυτή την δουλειά. Στο 360 και στο Vita νομίζω είναι 6~8 άτομα; Οτιδήποτε πάνω από αυτά τα νούμερα είναι βαβούρα δεν είναι να παίζεις. Εγώ βασικά δεν αρέσκομαι στο CGC ιδιαίτερα γιατί χάνεις την ουσία του παιχνιδιού, όταν είμαστε και παίζουμε το ίδιο παιχνίδι και κάποιοι είναι εκτός σε λόμπι ή νεκροί κλπ κάτι λέει (μερικές φορές είναι και cheat factor).
Αν θεωρείς το trophy boosting cheating, τότε ναι, είναι cheat factor. Θα βολέψει πολύ κόσμο πάντως. ;)

Nek_Food
18-06-2013, 20:24
Βασικά εκτός το trophies boosting, εννοώ ως kind of cheating, όντας νεκρός και θεατής σε ένα multiplayer παιχνίδι, μέσω του party να μπορείς να λες στους συμπαίκτες σου που βρίσκονται οι εχθροί κλπ τέτοια όμορφα.

Το πιο εύκολο είναι να βάλω το επίσημο pdf, αν και έχει ξαναμπεί θα το βρείτε εδώ:
http://www.scei.co.jp/corporate/release/pdf/130221a_e.pdf

Σελίδα δύο που αναφέρει για το Shared gaming experiences αναφέρει στην τελευταία παράγραφο:

Furthermore, users can connect their Facebook account with Sony Entertainment Network account. Through PS4, users are able to deepen their connections through co-op play or “cross-game chat”.

SPARTIAN-GR-
23-06-2013, 20:27
ενα αλλο πραγμα που μου αρεσε στο 360
ηταν ενας διακριτικος ηχος
οταν σου ερχοταν ενα μηνυμα
η ενα invate
η οταν μπαινει ενας φιλος σου on line

lak100
28-06-2013, 12:32
θα βγαλει καμια προσφορα το plus τωρα το καλοκαρι ανανεωσουμε με 37 ευρω μεχρι τον Σεπτεμβριο του 2015?

SPARTIAN-GR-
28-06-2013, 14:38
θα βγαλει καμια προσφορα το plus τωρα το καλοκαρι ανανεωσουμε με 37 ευρω μεχρι τον Σεπτεμβριο του 2015?
και που βρηκες ρε φιλε τετοια τιμη?
ρωταω γιατι ειναι η πρωτη φορα που θα βαλω plus μπορω να παρω και συνδρομη απο εξωτερικο?
συγνωμη για το offtopic

messi10
28-06-2013, 14:51
Παλιότερα ειχαν βαλει μια προσφορα - λαθος στο GR Store 5€ η τρίμηνη συνδρομή. Μετανιώνω που εβαλα μονο 6 μήνες :-P

Sent from my MT27i using Tapatalk 4 Beta

Daytime Dreamer
28-06-2013, 16:18
Παλιότερα ειχαν βαλει μια προσφορα - λαθος στο GR Store 5€ η τρίμηνη συνδρομή. Μετανιώνω που εβαλα μονο 6 μήνες :-P

Sent from my MT27i using Tapatalk 4 Beta

Καλά, δεν νομίζω ότι θα ξαναγίνει λάθος :P

psx3
28-06-2013, 16:20
Καλά, δεν νομίζω ότι θα ξαναγίνει λάθος :P
Απολύθηκε ο κακομοίρης που έκανε την «πατάτα»; :P

odytsak
28-06-2013, 16:38
Καλά, δεν νομίζω ότι θα ξαναγίνει λάθος :P

Ποτε μη λες ποτε. :P

BAGGELISMINI
31-01-2014, 08:55
http://www.youtube.com/watch?v=GSWX30kUamA θα μπορουμε να παιζουμε παιχνιδια του ps2-ps3 στο ps4...!!