PDA

View Full Version : αρχεία απο τον υπολογιστή



nikiforos88
06-12-2007, 22:08
Καλησπέρα παιδιά.Είμαι νέος στο forum και καινούριος κάτοχος του ps3(60gb) γι'αυτό και έχω κάποια προβλήματα που θα ήθελα αν μπορείτε να μου τα λύσετε.Βγάζω τη memory-stick απο το κινητό και τη βάζω στο ps...όταν πάω να δω τα αρχεία μου βγάζει όλες τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει κανονικά αλλά στη μουσική και στα video μου λέει οτι δεν υπάρχουν files.Πατάω λοιπόν display all και ενώ τα video τα βρίσκω και μου λέει οτι είναι unsupported,στη μουσική δε μου βγάζει τίποτα αν και έχω μέσα 150 mp3 και 2cd,ένα απο τα οποία το εχω κάνει import σε mp3 128kb στο σκληρό,ακριβώς τα ίδια με αυτά στη memory-stick!Το άλλο πρόβλημα που έχω είναι οτι δε μπορώ να περάσω τραγούδια και βίντεο μέσω cd απο τον υπολογιστή.Μου γράφει data disc αλλά δεν κάνει κατι άλλο.Για να περνάω αρχεία μέσω cd μήπως πρέπει να έχω κάποιο ειδικό πρόγραμμα αντιγραφής ή μήπως δεν είναι συμβατά τα αρχεία με το ps;Η version είναι 1.80 .Ευχαριστώ προκαταβολικά...:wave:

john
07-12-2007, 01:01
fadazome oti pigenis apo to menu tou MUSIC na dis ta mp3 ke oxi apo to PHOTO gt eki de fenode ta tragoudia
Tora gia to cd den exi epilogi display all?

nikon
07-12-2007, 09:22
Τα τραγούδια αν είναι mp3 σίγουρα τα παίζει μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά,τα video αν είναι σε format που δεν βλέπει το ps3 κάνεις convert με κάποιο πρόγραμμα,πχ με αυτό:http://www.redkawa.com/videoconverters/ps3video9/

nikiforos88
07-12-2007, 21:01
Ευχαριστώ παιδιά...θα τα κοιτάξω αυτά που μου είπατε.Πάντως πάω στο nero διαλέγω data disc και βάζω μέσα βίντεο και mp3 και όταν το βάζω στο ps δε μου εμφανίζει τίποτα.Δε θυμάμαι να πάτησα display all...ευχαριστώ και πάλι





Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα που μου είπε ο nikon69 και έκανα νέα εγγραφή απο το nero σε data disc και έφτιαξα 2 φακέλους.Ο ένας λεγόταν music και είχε mp3 και ο άλλος video και είχε μέσα τα βιντεάκια που μετέτρεψα σε AVC 480p 1024kbps Stereo/128kbps.Ενώ τα mp3 τα αναγνώριζε το ps,στη κατηγορία video δεν έδειχνε τίποτα και μου έδειχνε μονο το φάκελο music(που ήταν μέσα στο cd)χώρις να έχω την επιλογή display all ή κάτι τέτοιο.Σας παρακαλώ βοηθήστε με...όσο περνάει ο καιρός μου φαίνεται πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει ένα βιντεάκι που παίζει σίγουρα στο δικό του για να το ελέγξω.Ευχαριστώ

blizard
08-12-2007, 19:24
θα πρέπει να είναι με κεφαλαία "VIDEO" , και στο root και τα 2 ... είναι περίεργο που βλέπει μόνο το φάκελο MUSIC και οχι τον άλλο που είναι δίπλα.

Αν δεν φαίνονται τα αρχεία μπορεί να μην τα αναγνωρίζει, ή να έχουν λάθος κατάληξη... για να καταλάβεις ότι "βλέπει" σε σωστό dir το ps3, φτιάξε και ένα φάκελο με ότι όνομα θες δίπλα στα αρχεία, αυτός θα πρέπει να φαίνεται.

nikiforos88
09-12-2007, 19:42
θα πρέπει να είναι με κεφαλαία "VIDEO" , και στο root και τα 2 ... είναι περίεργο που βλέπει μόνο το φάκελο MUSIC και οχι τον άλλο που είναι δίπλα.

Αν δεν φαίνονται τα αρχεία μπορεί να μην τα αναγνωρίζει, ή να έχουν λάθος κατάληξη... για να καταλάβεις ότι "βλέπει" σε σωστό dir το ps3, φτιάξε και ένα φάκελο με ότι όνομα θες δίπλα στα αρχεία, αυτός θα πρέπει να φαίνεται.

Ευχαριστώ blizard.Εγώ δε τα είχα γράψει με κεφαλαία ούτε το video ούτε το music παρ'όλα αυτά το αναγνώρισε το music.

Έκανα ότι μου είπες...μετέτρεψα τα βιντεάκια με το πρόγραμμα που μου είπε ο nikon69,έφτιαξα φάκελο VIDEO,τα έβαλα μέσα,ονόμασα το cd VIDEO αλλά συνεχίζει να μου βγάζει ''no titles found''.Δε ξέρω τι άλλο να κάνω...

blizard
10-12-2007, 02:56
Δεν ξέρω φίλε, βρήκα ένα dvd που είχα γράψει πιο παλιά με mpeg videakia και το βλέπει κανονικά.

Πάρε ένα φτηνό usb stikaki, πέρνα τα εκεί από το pc και πειραματίσου λίγο με διάφορα video... και αν μπορείς να μας πεις τι έφταιγε.
(επίσης θυμήθηκα ότι υπάρχει και πρόβλημα με το όνομα… πχ αν έχει κενά ή και Ελληνικά , δές και αυτό)