PDA

View Full Version : Cross-Gen Pro Evolution Soccer 2015



Pages : 1 [2] 3

Kapa
17-09-2014, 17:26
Πρωτες εντυπωσεις...

+Οι φωτοσκιασεις ειναι τρομερες.
+Καλυτερο gameplay απο τα προηγουμενα pro.
+Αμεση αποκριση στις πασες και στα σουτ.
-Τα menu, team management κτλ, ειναι προηγουμενης δεκαετιας.
-Στατιστικα της πλακας, αν η Ρεαλ και η Μπαγερν εχουν 4,5 αστερια τοτε ποια εχει 5?
-Τα μοντελα των παιχτων αν και σε γενικες γραμμες ειναι καλοσχεδιασμενα, καρτουνιζουν και χαλανε την εικονα.
-Οι παιχτες πανω κατω εχουν ακριβως το ιδιο στυλ τρεξιματος, γενικοτερα τα animation ειναι ενα σκαλι πισω ακομα. Εχει βελτιωθει μεν αλλα ειναι σχετικα πισω με τον ανταγωνισμο δε.
-Η χειροτερη default camera που εχω συναντησει σε αθλητικο παιχνιδι.


Το ζουμι...

Ειναι με διαφορα το καλυτερο pro της τελευταιας 7ετιας, εχουν μπει οι βασεις για να γινει κατι πολυ καλο και να φτασει τον ανταγωνισμο.

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν μπορει να συγκριθει ακομα με το Fifa.

BillyFlo81
17-09-2014, 17:39
-Στατιστικα της πλακας, αν η Ρεαλ και η Μπαγερν εχουν 4,5 αστερια τοτε ποια εχει 5?


Η PES UNITED.. :idea:

Περα απο τη πλακα, τα στατιστικα δεν ειναι το προβλημα, αυτα διορθωνονται. Τα ενθαρυντικα σχολια που διαβαζω απο διαφορες πηγες ειναι το βελτιωμενο gameplay, οι τερματοφυλακες και η αμεση αποκριση πασας/σουτ που ελειπε απο τα τελευατια Pes.

alan sirer
17-09-2014, 20:50
σε καμια περιπτωση δεν φτιαχνω λογαριασμο χονκ κονκ ,κινκ κονκ,χοτ ντογκ κτλ,η κοναμι ανακοινωσε οτι στις 17/9 θα βγει το ντεμο,ερχεται 17/9 και ανακοινωνει οτι δεν υπαρχει ντεμο,αλλα αν θελετε το εχουμε βγαλει σε καποια χωρα της ασιας,λονδινο και τοκιο ειναι ξενοι αποτι φαινεται και δεν μπορουν να συνεννοηθουν,ο μερφι τελικα μηπως παραιτηθηκε για το σημερινο σκανδαλο ?

οι ανθρωποι καθε χρονο δειχνουν το χειροτερο προσωπο τους και μετα τους φταιει ο κοσμος που δεν αγοραζει το παιχνιδι,που τους κανει κριτικη και τους λεει τα λαθη τους και πως να τα φτιαξουν.

κλειστε το μαγαζι αν δεν μπορειτε η πουληστε το προ σε αλλους.

opozit
17-09-2014, 22:49
Το παλιό καλό pro επιτέλους νέα animations καλύτερη απόδοση στις πάσες και σούτ μακρινά που τα ευχαριστιετε η ψυχή σου,σίγουρα έχει προβλήματακια αλλά έχουν 2 μήνες εκεί στην Konami να φτιάξουν με update πράγμα θετικο..η μέρα με την νύχτα από το pro14..φέτος εννοείτε επιλέγω day1 pro...

Crazy_vision
17-09-2014, 23:53
Μετα απο 2 γεματες ωρες με το παιχνιδι αυτο που εχω να πω ειναι πως βρηκα το ποδοσφαιρακι που θα παρω φετος ... Μετα απο 7 συνεχομενα χρονια αγαπητικος της EA επιστρεφω στο Pro μετα βαιων και κλαδων . Μονο θετικα εχω να πω , και ισως φταιει και ο ενθουσιασμος για αυτο που αντικρυσαν τα ματια μου ... Πολυ απλα φετος η Konami μου δειχνει οτι εχει σκεφτει ολους αυτους που μεγαλωσαμε με Pro απο εποχες SuperNES . Συγχαρητηρια :)

εδω ειναι και το πρωτο μου γκολ με τη Barcelona !


https://www.facebook.com/video.php?v=10204993146927570&set=vb.1208741741&ty pe=2&theater&notif_t=like

BillyFlo81
18-09-2014, 00:48
Να παραθεσω και γω τη γνωμη μου για το next gen pes, εχοντας παιξει 5 παιχνιδια. Επιτελους το pes ειναι ξανα playable. Παιζοντας καποτε το Pes 6 στο Ps2 (αναμενοντας τοτε το Ps3), ονειρευομουν οτι Pes 2007 θα ηταν καπως ετσι οπως κατεληξε σημερα. Μεχρι να γινει αυτο ομως περασαν αρκετα χρονια και πλεον σε ενα ποδοσφαιρικο τιτλο με προσεγγιζουν διαφορετικα στοιχεια στο gameplay. Αυτο δε σημαινει οτι το Pes 2015 δεν εχει στοιχεια που με τραβανε.
Με το που επιασα στα χερια μου το demo του pes 2015 δε χρειαστηκε να αλλαξω τα button configurations καν, σαν να μη ειχα κανει διαλειμα ποτε εχοντας λιωσει με τη σειρα τοσα χρονια στο παρελθον.Ο τιτλος εχει αποκτησει ξανα αυτη την arcade αισθηση που ειχε χασει τοσα χρονια και πλεον το gameplay ειναι ευχαριστο. Δε θα μιλησω για γραφικα, ηχο, pressentation και για τα υπολοιπα "καλουδια" που ενσωματοωνουν οι εταιρειες στους ποδοσφαιρικους τιτλους, παρα μονο για τα θετικα και τα αρνητικα που εντοπισα στο gameplay, παντα για τα δικα μου τα γουστα.

+ Καλοι και αποτελεσματικοι τερματαδες.
+ Αμεση αποκριση σε πασες/σουτ.
+ Τα ball physics ειναι μια χαρα για το παιχνιδι.
+ Γενικα ολη η "arcade" αισθηση που προσφερει.
+ Ομορφα και δυνατα σουτ...

-.....τα οποια τις περισσοτερες φορες ειναι πολυ καλα χωρις να παιζουν βασικο ρολο η φορα,ο βηματισμος και η σταση του σωματος, ουτε ποιος σουταρει, ειτε αυτος ειναι ο Ronaldo, ειτε ο Benzema ειτε ο Ramos (εκανα 2-3 σουτ με τον Ramos αλλα Gerrard).
- Οπως και τοτε, ακομα και σημερα εν ετη 2014 το παιχνιδι παιζεται με πατημενο το r1.
- Τις περισσοτερες φορες οι παικτες υποδεχονται και κοντρολαρουν την μπαλα αψογα, ακομα και αν τους κανω πασα με ολη τη δυναμη.

Γενικοτερα το παιχνιδι ειναι αρκετα διασκεδαστικο και χρειαζομαστε περισσοτερα παιχνιδια για να εντοπισουμε περισσοτερα θετικα ή αρνητικα σημεια αν υπαρχουν. Υπαρχει αρκετος χρονος να διορθωσει οτι προλαβαινει η Konami μεχρι το τελικο προιον. Οντως χρειαζονται διορθωση τα στατιτστικα των παικτων στο τελικο προιον, γιατι και τα στατιστικα συμβαλουν αρκετα στο gameplay. Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα ευχαριστηθουμε ποδοσφαιρο φετος, καθως δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να μη βολευτει τουλαχιστον με εναν απο τους φετινους ποδοσφαιρικους τιτλους.

Υ.Γ. Συγνωμη για το μακριναρι...

Kapa
18-09-2014, 01:00
Το παρακατω ειναι απο δικα μου ματς. Πρεπει οπωσδηποτε να διορθωσουν το πλασε. Η μπαλα παιρνει αδιανοητα φαλτσα και καταληγει παντα στα διχτυα. Επισης η Konami διατυμπανιζε οτι το Pro δεν ειναι ping pong σαν το Fifa, εγω μαλλον εχω αλλα ματια.

https://www.youtube.com/watch?v=Up0tdkAFYsA

Anyway το παιχνιδι εχει βελτιωθει αρκετα, παραμενει arcade η φυση του και σε 1-2 χρονια πιστευω οτι θα πλησιασει τον ανταγωνισμο.

Υ.Γ Το TLOU στο βιντεο μου ξεφυγε...:P

mihalis13
18-09-2014, 01:18
Όντως φαίνεται Ping pong..Με Manual χειρισμό πως πάει;;
Επίσης στο βίντεο σου μου φάινεται πολύ γρήγορο...Σε τι ταχύτητα το είχες βάλει;;
Το slow το Pro σε σχέση με του fifa έχουν διαφορές;;

Kapa
18-09-2014, 01:19
Όντως φαίνεται Ping pong..Με Manual χειρισμό πως πάει;;
Επίσης στο βίντεο σου μου φάινεται πολύ γρήγορο...Σε τι ταχύτητα το είχες βάλει;;
Το slow το Pro σε σχέση με του fifa έχουν διαφορές;;

Δεν εχω πειραξει τιποτα απο settings.

odytsak
18-09-2014, 08:12
Το σιγουρο παντως ειναι οτι θα ευχαριστηθουμε ποδοσφαιρο φετος,
καθως δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να μη βολευτει τουλαχιστον με εναν απο τους φετινους ποδοσφαιρικους τιτλους.

Υ.Γ. Συγνωμη για το μακριναρι...

Από όλο το μακρυνάρι σου κρατάω το τελευταίο.

Πέρσι δεν βολεύτηκα με το FIFA κι επειδή ήτανε άθλιο το Pro πολύ απλά δεν έπαιζα ποδοσφαιράκι,
φέτος θα βολευτώ κι εγώ, ελπίζω βέβαια γιατί δεν έχουμε δει ακόμη το συνήθως λαγκαδιάρικο online της Κονάμι. :P

BillyFlo81
18-09-2014, 10:01
Η μπαλα παιρνει αδιανοητα φαλτσα και καταληγει παντα στα διχτυα. Επισης η Konami διατυμπανιζε οτι το Pro δεν ειναι ping pong σαν το Fifa, εγω μαλλον εχω αλλα ματια.


Το πρωτο που ανεφερες οντως κανει καραμπαμ και γινεται με ολους τους παικτες. Οσο για το δευτερο, ειναι πλεον δεδομενο οτι η Konami στο επικοινωνιακο κομματι ειναι οτι να ναι. Μετα απο μια ολοκληρη γεννια κονσολων παρεδωσε ενα αξιολογο Project και φενεται οτι με αυτα τα μυαλα και τετοιου τυπου δηλωσεις, οτι θα το καβαλησει ξανα το καλαμι. Αντι να ναι συγκρατημενοι και να δουν τις αντιδρασεις του κοσμου και τις πωλησεις μετα τη κλυκλοφορια του τελικου προιοντος ετσι ωστε να βελτιωσουν ακομα περισσοτερο τον τιτλο, ασχολουνται με την EA που κοιταζει την παρτυ της και κανει τη δουλεια της. Το ηχητικο ντουπ - ντουπ στο gameplay αλλωστε δεν αποδικνυει το αντιθετο για το Pes 2015.



Από όλο το μακρυνάρι σου κρατάω το τελευταίο.

Πέρσι δεν βολεύτηκα με το FIFA κι επειδή ήτανε άθλιο το Pro πολύ απλά δεν έπαιζα ποδοσφαιράκι,
φέτος θα βολευτώ κι εγώ, ελπίζω βέβαια γιατί δεν έχουμε δει ακόμη το συνήθως λαγκαδιάρικο online της Κονάμι. :P

Ειναι πονεμενη ιστορια το Online κομματι του Pes, αλλα το φετινο παιχνιδι τα λεφτα του θα τα αξιζει. Εχει καλη και ανταγωνιστικη ΑΙ το φετινο pes για να ασχοληθει καποιος με τα Offline modes καθως και με vs με παρεα στο σπιτι. Αν και πιστευω οτι θα υπαρξει και κει καποια βελτιωση, ε δε μπορει..

eternalife
18-09-2014, 10:02
Με λιγα λογια και απο μενα που επαιξα λιγο χθες.... Ειναι σαν να παιζεις το PRO 6 σε next gen εκδοση. Μετα την περσινη αηδια που ηταν το πρωτο προ που δεν αγορασα απο το 4 και μετα, επιτελους φετος θα ξαναπαιξω ποδοσφαιρακι. Μπορει να μην ειναι τοσο sim οσο το φιφα, που φετος μετα το ντεμο ημουν ετοιμος, αν και το φετινο προ δε μου αρεσε, να αλλαξω στρατοπεδο για πρωτη φορα, αλλα εχει ολα αυτα τα στοιχεια που αγαπησαμε στα "παλια" προ και μας κανανε να ξημερωνομαστε μπροστα στη τηλεοραση για το ποιος θα το σηκωσει!!! αν δεν εχει και το συνηθες lag το online, δε θελω τιποτα αλλο...

polakis
18-09-2014, 10:46
Το δοκίμασα κι εγω σε asia account γιατι βαριομουν να περιμενω. Αρκετα βελτιωμενο πραγματι σε σχεση με τις τραγικες κυκλοφοριες των προηγουμενων χρονων, αλλά δυστυχως και φετος υπολειπεται του φιφα σε ολους τους τομεις. Φιφα και για μενα και φετος λοιπόν και βλεπουμε του χρονου. Παντως φαινεται να μπαινει σε ενα σωστο μονοπατι επιτελους η Κοναμι...

mihalis13
18-09-2014, 11:54
ξέρουμε πότε βγαίνει στα ευρωπαϊκά acount;;(ναι βαριέμαι να φτιάξω άλλο η αλήθεια είναι :P )

dlevel
18-09-2014, 11:55
23 νομίζω, και γω περιμένω..

Kapa
18-09-2014, 12:10
23 βγαινει στην Αμερικη. Ευρωπη θα βγει νεα ανακοινωση.

odytsak
18-09-2014, 14:45
Aνέβηκε και στο γιαπωνέζικο store σήμερα.

https://pbs.twimg.com/media/Bxz_m24IIAAOJd9.jpg:orig

opozit
18-09-2014, 16:19
PRO με τρελααααααααααααα..ODY θα το κατεβασουμε σε ολες τις χωρες να γουσταρουμε....!

alan sirer
18-09-2014, 16:39
παιδια προσοχη γιατι αρχιζει ο κοσμος να διαμαρτυρεται για προβληματα στις κονσολες αφοτου επαιξαν το ντεμο του προ,αναφερουν οτι το ανεμιστηρακι ακουγεται παρα πολυ εντονα,καποιοι δεν μπορουν να κανουν τιποτα στην κονσολα και πρεπει να την κλεινουν και σε καποιους δεν παιζει πλεον το ντεμο,επισεις υπαρχει πληροφορια που δεν ξερω αν ισχυει,οτι το ντεμο δεν εγκριθηκε απο την σονι γιαυτο και δεν βγηκε στην ευρωπη.

Snk
18-09-2014, 16:46
Ναι κάτι τέτοια τα είχα κι εγώ χτες που δοκίμασα να παίξω το demo. Σήμερα όμως που δοκίμασα πάλι δεν είχα κάποιο προβλημα

odytsak
18-09-2014, 17:12
PRO με τρελααααααααααααα..ODY θα το κατεβασουμε σε ολες τις χωρες να γουσταρουμε....!

Mπάμπη το κατέβασα και γιαπωνέζικο μήπως και είχε τον τρελό τον γιαπωνέζο στην περιγραφή αλλά μπα,
ίδιο ακριβώς demo είναι, μάλιστα έχει και αγγλικά όπως και το Χονγκονέζικο.


παιδια προσοχη γιατι αρχιζει ο κοσμος να διαμαρτυρεται για προβληματα στις κονσολες αφοτου επαιξαν το ντεμο του προ,αναφερουν οτι το ανεμιστηρακι ακουγεται παρα πολυ εντονα,καποιοι δεν μπορουν να κανουν τιποτα στην κονσολα και πρεπει να την κλεινουν και σε καποιους δεν παιζει πλεον το ντεμο,επισεις υπαρχει πληροφορια που δεν ξερω αν ισχυει,οτι το ντεμο δεν εγκριθηκε απο την σονι γιαυτο και δεν βγηκε στην ευρωπη.
Τόλη δεν έχει κανένα πρόβλημα το demo, παίζω όλη μέρα χθες και σήμερα, όπως και αρκετοί άλλοι βέβαια που βλέπω στην friendlist,
αυτά τα δεν εγκρίθηκε είναι παραμύθια και φήμες,
στο PS store δεν ανεβαίνει τίποτα χωρίς έγκριση, προφανώς ίσως να παίζει κάτι με τις γλώσσες.

Στην Αμερική που βγαίνει την επόμενη βδομάδα το μόνο που χρειάζεται είναι Ισπανικά ως δεύτερη γλώσσα ίσως και γαλλικά επειδή μιλάει ο μισός Καναδάς.

Στην Ευρώπη το demo έχει πάνω από 10 γλώσσες από Γερμανικά, Ιταλικά, Πορτογαλικά μέχρι και Ελληνικά.

sakis1984
18-09-2014, 18:44
εμενα χθες ενω επαιζα σε μια φαση μου βγαζει μαυρη οθονη και δεν μπορουσα να κανω τιποτα για να κλεισω το παιχνιδι και βγαινω στο μενου του ps4 και παταω close application και φορτωνε μια ωρα μεχρι που το εβγαλα απο την πριζα.σημερα που το εβαλα ξανα ολα οκ

pankal6
18-09-2014, 18:58
Απογοήτευση και από αυτή την προσπαθεία της κοναμι. Δυστυχώς για όλους η ea πάλι παίζει μόνη της. Ο ανταγωνισμός μόνο καλό θα εκανε. Αλλά με αυτά τα δείγματα της 'next gen' προσπάθειας της κοναμι βλέπω να καθυστερεί μέχρι την επόμενη γενιά. Ήθελα να ήξερα τι ετοιμάζαν 2χρονια? Πέρα από την καλη απόδοση των παικτών τόσο σε πρόσωπα όσο κ σε βάρος εντός του γηπέδου στα στριψιματα μετά το χάος. Μενού? Φυσική μπάλας? Σουτ? Ήχος? Άμυνα? Κρίμα.

sakis1984
18-09-2014, 19:08
Για μένα τα σούτ και γενικά το gameplay μ΄αρεσουν και είμαι από αυτούς που περισυ το πήρα και το πούλησα μετά από μια εβδομάδα.δεν μπορώ να πω ότι το φετινό προ δεν μου αρέσει,κάθε άλλο.το σημαντικό είναι ότι δεν το βαριέμαι όπως βαρέθηκα το περσινό.


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk

pankal6
18-09-2014, 19:50
Εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας. Γούστα είναι αυτά. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες γτ θα γίνει vs το νήμα και δεν έχει νόημα. Απλά με μια 10ετια πίσω μου στα PRO ελπίζω σε πειστικοτερες προσπάθειες από την κοναμι. Το μέλλον θα δείξει...

eternalife
19-09-2014, 09:16
εμενα χθες ενω επαιζα σε μια φαση μου βγαζει μαυρη οθονη και δεν μπορουσα να κανω τιποτα για να κλεισω το παιχνιδι και βγαινω στο μενου του ps4 και παταω close application και φορτωνε μια ωρα μεχρι που το εβγαλα απο την πριζα.σημερα που το εβαλα ξανα ολα οκ

Το ιδιο ακριβως επαθα και γω χθες βραδυ και το κλεισα γιατι ξενερωσα. Παντως η αληθεια ειναι οτι μετα απο 2 χρονια ετοιμασιας περιμενα περισσοτερα απο το παιχνιδι αν και ειναι ισως το καλυτερο PRO απο το 6 και μετα.... Ωστοσο το φιφα ειναι πλεον τοσο μπροστα σε τομεις αισθητικης περισσοτερο (παιζω το ντεμο καθε μερα μονο και μονο για να ακουω το you never walk alone σαν να ειμαι μεσα στο anfield!!!), που το προ σου δινει την εντυπωση παροχημενου τιτλου συγκριτικα μεταξυ τους. Το καλο ειναι η αμεσοτητα στο πατημα των κουμπιων και οτι θες να κανεις γινεται αμεσως... Ωστοσο αν παρω καποιο θα ναι το προ γιατι με αυτο μεγαλωσα αυτο ξερω αυτο με διασκεδαζει αλλα δε σημαινει οτι ειναι και καλυτερο του Φιφα...

odytsak
19-09-2014, 11:27
Aπό το newsletter του Πλαισίου, τι είναι πάλι αυτό που το έχει δώρο στην προπαραγγελία?

http://www.plaisio.gr/images/newsletters/b2c/20140918-games-preorder/newsletter_gaming_v03_09.jpg

Viper
19-09-2014, 11:35
http://www.plaisio.gr/games/preorder/pc-proparagelies/Konami-Pro-Evolution-Soccer-2015.htm


UEFA Team Online Bonus

Ο πυρήνας του online κομματιού του φετινού PES θα είναι το myCLUB (η συνέχεια και βελτίωση του πρωτοπόρου και επιτυχημένου Master League Online). Σε αυτό ο κάθε παίκτης έχει τη δική του ομάδα την οποία κτίζει από την αρχή και βελτιώνει συνεχώς μαζεύοντας GP από διοργανώσεις, τους αγώνες, από online τουρνουά και άλλες δραστηριότητες, ενώ στην ομάδα του έχει προπονητές, agents, εγκαταστάσεις και άλλες δομές. Τα GP επιτρέπουν επενδύσεις σε αυτό τον τομέα, καθώς και μεταγραφές στην ομάδα.

Με κάθε προπαραγγελία θα προμηθευτείς ειδική έκδοση του παιχνιδιού, με σήμανση πάνω στο κουτί καθώς και κουπόνι στο εσωτερικό του, με σημαντικά bonus για το myCLUB με την οποία θα πάρεις μία σειρά από bonus που θα σου δώσουν ξεκάθαρο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην ομάδα σου (myCLUB) στο Online Mode του παιχνιδιού

-10.000 Game Points
Πρόκειται για το συνάλλαγμα με το οποίο αγοράζεις παίκτες και επενδύεις σε εγκαταστάσεις και προσωπικό για την ομάδα σου.

- Recovery Items.
Αντικείμενα που θα ενισχύσουν τη φυσική κατάσταση όλης της ομάδας μέσω αποθεραπείας.

-1 κορυφαίο παίκτη από την εντεκάδα UEFA TEAM OF THE YEAR Ronaldo, Bale, Neuer.
Ό,τι κι αν θέλεις από τον κορυφαίο επιθετικό, τον καλύτερο τερματοφύλακα του κόσμου, ακόμη και αν θέλεις να ενισχύσεις το κέντρο η την άμυνά σου με ένα super παίκτη, όλες οι επιλογές είναι οι καλύτερες του κόσμου και οποιοσδήποτε από αυτούς τους παίκτες θα απογειώσει την ομάδα σου και θα σε βοηθήσει να συντρίψεις τους αντιπάλους σου που δεν έχει ένα τέτοιο όπλο στη δική του ομάδα. Ξεκίνησε δυναμικά Online με έναν άσο στο μανίκι, κέρδισε τις πρώτες σου νίκες βασισμένος σε ένα παίκτη φαινόμενο, ώστε στη συνέχεια να έχεις τα GP που θέλεις για να κάνεις τη αγαπημένη σου ομάδα όπως ακριβώς την ονειρευόσουν!

Τους παίκτες της UEFA TEAM OF THE YEAR από τους οποίους θα επιλεγεί ένας για την ομάδα σας μπορείς να τους δεις εδώ http://en.toty.uefa.com/

odytsak
19-09-2014, 11:55
Nα φανταστείς ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να πατήσω στο link :P

Ωραίο link έβαλες όμως και με ψάρωσες με τα 40 ευρώ μέχρι να καταλάβω ότι είναι για PC,
65 έχει η PS4 έκδοση και 55 η PS3.

Viper
19-09-2014, 12:00
Αυτο εβγαλε σαν πρωτο αποτελεσμα η Google:D

dlevel
19-09-2014, 12:17
τέλος, Pro φέτος, back to school. Καλό το Fifa αλλά μου έλειψε το pro με τα arcade σημεία του κλπ. Άσε που το Fifa ίσως το παρακούρασε με το ρεαλισμό φέτος.

Konami Pro Evolution Soccer 2015 + UEFA Team Online Bonus (PS4)
H παραγγελία σου με αριθμό 1374990 καταχωρήθηκε με επιτυχία!

odytsak
19-09-2014, 12:19
Για άλλη μια χρονιά θα έχει εκφώνηση και μενού στα Ελληνικά όπως βλέπω στο εξώφυλλο του Πλαισίου,
λογικά θα επιστρέψει κι ο Παναθηναϊκός στις ελληνικές ομάδες και ίσως βάλουν καμμιά Τρίπολη αφού έχουν τα δικαιώματα του Europa league.

http://www.sevenspot.gr/files/Image/Games%20Scanner/2014/11.November/PES%202015/resized/P40235_245_282.jpg

opozit
19-09-2014, 13:21
Ναι ρε pro κανονικά φέτος είπαμε δεν παίζουμε ping pong....

tzimis
19-09-2014, 13:56
Γιατι τέτοιος οπαδισμος με το προ...τεσπα εγω που το τσεκαρα παντως ναι μεν βελτειωμενο αλλα θελει κι αλλα για να φτασει τον ανταγωνιστη και επισης θα περιμενω να δω το online,όπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω γουστα είναι αυτά και ο κάθε ενας διαλεγει και παιρνει...θα λεγα παντος ότι πιο πολύ με ping pro μοιαζει :P

Viper
19-09-2014, 14:03
Απο XBOX ONE

http://www.gamersyde.com/hqstream_pes_2015_gameplay-33020_en.html

mihalis13
19-09-2014, 15:10
Ναι ρε pro κανονικά φέτος είπαμε δεν παίζουμε ping pong....

Δεν έχεις παίξει ποτέ σου Fifa ε;;;

dlevel
19-09-2014, 15:19
δε χρειάζεται οπαδισμούς όντως, εγω είμαι ενθουασιασμένος και ίσως πράττω λίγο ρομαντικά, το ευχαριστίθηκα το Fifa 14 φέτος πολύ, αλλα θέλω να δώσω μια ευκαιρία ακόμα στο ποδοσφαιράκι που παίζω 15 χρόνια.

mihalis13
19-09-2014, 15:21
Εννοείται και εγώ για αυτό περιμένω να δω πως ειναι το Pro.Αν είναι καλύτερο απο το Fifa θα το πάρω(αν και απο οτι βλέπω για arcade στοιχεία, εγώ προτιμώ πιο sim)
Γούστα είναι αυτά και ο καθένας δίνει τα λεφτά του όπου γουστάρει, αλλά να μην λέμε οτι να'ναι για να στηρίξουμε την επιλογή μας.

eternalife
19-09-2014, 17:14
Μα νομιζω οτι αυτο που ανεκαθεν αρεσε σε οσους παιζανε Προ ηταν το να ψαξεις να βρεις τον τροπο να βγαλεις τον παικτη σου σε θεση βολης, να το καρφωσεις και να αρχισεις τα κ@λοδαχτυλα στον φιλο σου ( η διασκεδαση δηλαδη), και οχι το να προσπαθησεις να βγαλεις την τελεια πασα υπολογιζοντας την τελεια δυναμη και τα φαλτσα και τους νομους της φυσικης... Ναι το Φιφα ειναι μπροστα σε ρεαλισμο αλλα οσοι μεγαλωσαν με Προ, ξερουν μεσα τους οτι τους αρκει να διασκεδασουν με το παιχνιδι αυτο και το φετινο προ νομιζω το καταφερνει αρκετα καλα. Εχει βεβαια πολλα περιθωρια βελτιωσης (με βαση το ντεμο παντα), κουβαλαει ακομα καποιες παιδικες ασθενειες παλαιοτερων εκδοσεων, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ καλυτερο του ΦΙΦΑ 15 (φετος ημουν ετοιμος να το αγορασω για πρωτη φορα οντας κατοχος ολων των Προ μεχρι και το 13) αλλα με κανε να θελω να παιξω ξανα και ξανα και αυτο μου αρκει. Καλα να περναμε μαγκες και ας ειναι και με KICK OFF!!! (οσοι ξερουν τι ειναι αυτο, λογω ηλικιας.....)

mihalis13
19-09-2014, 17:44
Kick off παιχνιδάρα, θυμάμαι μια χρονιά που είχε βγει με περιγραφη Μητσικώστα(Lol), εγώ ξέκινησα με Fifa το 1994 το γύρισα σε Pro το 1998(αν και έπαιζα μέχρι το 2000 και παραλληλα fifa) και άλλα ποδοσφαιράκια(Beckham,το επίσημο του CL κλπ)
Pro έπαιζα μέχρι πριν 3 χρόνια..
Πλέον ευχαριστιέμαι πιο πολύ το Fifa(γιατί πλέον ζητώ ρεαλισμό) καλό ειναι που υπάρχουν και τα 2 και μπορεί και διαλέγει ο καθένας..Μακάρι να υπήρχαν και περισσότερα.
Δεν κράζω οποιον επιλέγει πιο arcade μιας και αυτό γουστάρει να παίζει.
Και εγώ στα racing προτιμώ το NFS απο το Gran Turismo γιατι γουστάρω πιο arcade gameplay.Ομως αναγνωρίζω οτι το GT είναι κορυφαίο.

dlevel
19-09-2014, 17:47
ακριβώς, να βγει το Pro καλό όπως φαίνεται φέτος, κ όπως είχα πει σε παλαιότερο ποστ, να έχει πάλι τον δικό του, πιο Arcade χαρακτήρα, για να διαφοροποιηθεί απο το Fifa ( γιατί όσο προσπαθούσαν να πλησιάσει το φίφα φάνηκε οτι δε τους βγήκε, φέτος ο κόσμος επικροτεί την προσπάθεια ).

pankal6
19-09-2014, 19:09
Καλα να περναμε μαγκες και ας ειναι και με KICK OFF!!! (οσοι ξερουν τι ειναι αυτο, λογω ηλικιας.....)

Για ορίτζιναλ arcade φάση και ζωντανό multi-player χωρίς λαγκαριματα παίζει και το subbuteo πάντως. Τρελός χαβαλές. [emoji56] Εννοείται παίδες με ότι την βρίσκει ο καθένας. Καλή ποδοσφαιρική σεζόν χωρίς οπαδισμους και funboyσμους

opozit
19-09-2014, 19:26
Δεν είναι οπαδισμος ρε μάγκες αλλά χαρά που επιστρέφουμε σε αυτό που αγαπήσαμε και καήκαμε να το πω λαϊκά,είπαμε το Φίφα είναι πιο sim αλλά δεν μπορεί να ξεπεράσει πόρωση που βγάζει η ανταγωνιστικότητα ανάμεσα σε δυο παίχτες...δεν είπαμε κάτι κακό ,το ping pong το ανέφερε η ΚΟΝΑΜΙ και απλά το έγραψα χαριτολογώντας ,προς θεού δεν παίρνουμε μίζα από κανέναν ίσα ίσα τα σκάμε κιόλας ....

tzimis
19-09-2014, 20:26
Kοιτα όταν καθεσαι και λες δηλωσεις προεδρων και λες το φιφα πινκ πονγκ ενώ το προ εχουμε τωρα τη καραμελα ότι είναι arcade και το δικαιολωγουμε ενώ ας πουμε το ISS παλια ηταν ρεαλιστικο με βαση το fifa που περναγες ολη την ομαδα η σουταρες απ το κεντρο και μπαιναν,επισης να σου πω παράδειγμα οπαδισμου εχω δυο φιλαράκια του λεω του ενος δοκιμασε το φιφα και μου λεει είμαι ξεροκέφαλος δε παιζω φιφα κι ο άλλος το χει παρει πατριωτικα επειδή βγαζουν ελληνικα μενου ελληνικες περιγραφες θελει να δεινει τα λεφτα του κάθε χρονο στο προ ε αυτό δε μπορω να το καταλαβω ....φετος το χουν βελτειωσει το προ και καλα κανεις και γουστάρεις οπως και εγω αλλα για μενα μυαλο δεν εχουν βαλει οι τυποι ακομα και θελει βελτειωσεις,αμα είναι να μου σπασει τα νευρα μετα από μια βδομαδα παιχνιδιου που θα δω καλυτερα το gameplay του τι να το κανω...παιξε παντως και το φιφα φετος και θα δεις ;) αλλα το ξαναλεω ο καθενας με τα γουστα του :P

georgios
19-09-2014, 20:26
sinolika to fifa dini mia pio realistiki optiki ikona. ikona omos

se kapia simia ine pio realistiko to ena ke se kapia to alo. i adrania pu exume pi poles froes ktlp

na dekto oti to fifa ine se pola..


Δεν έχεις παίξει ποτέ σου Fifa ε;;;ke ego pu exo peksi to idio vlepo

bori to fifa sto manual na ine pio manual. ala to pro sto auto pass ine pio alithofanes. ke den to leo mono ego. reviews gnoston site anaferthikan stis poli kales pases tu 14. ke otan i pliopsifia den pezi manual ta pola logia ine ftoxia

ego tha epikrotiso fetos opio exi ligotero arpadoriki politiki. an omos valun ke ta 2 microtransactions(pu malon auto fenete). den tha pekso kanena

dlevel
19-09-2014, 20:41
Καλά το 14 δεν κάνει το 15 φαίνεται ότι γυρνάει στα παλιά και μας αρέσει, εγώ το προ παρήγγειλα γιατί όπως σου είπα Θέλω να τιμήσω την προσπάθεια της konami κι επειδή είμαι και λιγο ρομαντικός αν έκανα σωστά λάθος θα το δούμε, το πολύ πολύ να μπω 20-25 € μέσα να το δοκιμάσω και μετά να το πουλήσω.

mihalis13
19-09-2014, 20:51
Οκ, ό,τι πεις

odytsak
20-09-2014, 02:54
Θυμάται κανείς αν στο περσινό έδινε κάρτα όταν σταματούσε το παιχνίδι για κλωτσιά που άφησε πλεονέκτημα ή είναι φετινή προσθήκη?

AriStos13
20-09-2014, 10:24
Ody νομιζω περυσι δεν το ειχε!! Το εχω προσφατο λογω της πλατινας που πηρα!!

georgios
20-09-2014, 10:32
ena episis provlimataki perisi ine oti an den epianes kala ti bala stin pasa i sto shoot to ekane me provoli/vutia. an itan konta antipalos ton xtipages ke efine foul. auto to de kanis fetos?

ego to dokimasa ps3

apisteuta risponsive ke girgori i drasi. isos se simio ipervolis. to kick off pu anefere enas filos exi kapia vasi

imun kurasmenos vevea. den proseksa an auto ginetete se varos ton animation. ipan omos oti den tha kovun animation gia na linun texnikes diskolies fetos

pantos dulevi san nero sto ps3. telika i mixani me sosto tuning ine multi gen

ta sistimata me provlimatisan. ine idia pano kato ala ligotero liturgika. exun krimenes tis pio custom rithmisis gia na voithisun tus arxarius ke prepi na patas 500 kubia


Θυμάται κανείς αν στο περσινό έδινε κάρτα όταν σταματούσε το παιχνίδι για κλωτσιά που άφησε πλεονέκτημα ή είναι φετινή προσθήκη?perisi i edine karta amesos ke stamage ti fasi i afine plenoektima ke den edine karta. sinithos edine amesos ke gamage to pexnidi

odytsak
20-09-2014, 11:51
Στο φετινό Pro έχει μεν πλεονέκτημα αλλά μόνο στην κίτρινη κάρτα (στο απλό φάουλ εννοείται όπως τα προηγούμενα χρόνια),
τουλάχιστον σ'αυτό το συμπέρασμα οδηγήθηκα μετά από δεκάδες αγώνες,
όταν είναι για δεύτερη κίτρινη ή απ'ευθείας κόκκινη σταματάει τον αγώνα, προφανώς για να αλλάξει τις αριθμητικές ισορροπίες.

Ανέβασα βιντεάκι,
στο 0:08 κλωτσάει ο Λεβαντόφσκι τον Ράμος
και ρίχνει την κίτρινη κάρτα στον πρώτο μετά από 6 λεπτά προσομείωσης αγώνα (στο 0:46) όταν η μπάλα βγαίνει εκτός ορίων και σταματάει το παιχνίδι.


https://www.youtube.com/watch?v=a_xJoB2bz9E

georgios
20-09-2014, 12:56
den me xalai auti i logiki

mihalis13
20-09-2014, 13:02
Αν δεν κάνω λάθος είναι κάνονας αυτό(2η κίτρινη/κόκκινη,πέναλτυ δεν υπάρχει πλεονέκτημα)

odytsak
20-09-2014, 13:58
Για να το έχουν έτσι Μιχάλη δίκιο θα έχεις.

edit: Πάντως πρέπει να πόνεσε πολύ ο Ράμος, τρελή κραυγή βγάζει όταν τρώει την κλωτσιά. :a050:

spirisdredd
20-09-2014, 23:06
Ποτε βγαινει το demo?

Kapa
20-09-2014, 23:07
Ποτε βγαινει το demo?

Προχτες...

spirisdredd
20-09-2014, 23:08
Για ευρωπη ρωταω

Kapa
20-09-2014, 23:10
Δεν εχει βγει ανακοινωση ακομα. 23 για αμερικη.

spirisdredd
20-09-2014, 23:29
Ευχαριστω φιλε μου

hakoo
21-09-2014, 17:23
Eπαιξα 3-4 ματσακια χθες και πηρα μια εικονα.
Στα θετικα κατα τη γνωμη μου ειναι η γρηγορη αποκριση και τα σουτ που εχουν πολυ καλυτερη αισθηση απο το προσφατο παρελθον. Απο το gameplay γενικοτερα πηρα καλα vibes. Τα αρνητικα ειναι κυριως τεχνικα κατα τη γνωμη μου, ναι μεν εχει μια καθαρη 1080p απεικονιση και τρεχει πολυ ωραια στα 60fps αλλα κατα τη γνωμη μου αυτα δεν ειναι γραφικα που εκμεταλλευονται αφενος το harware, αφετερου την fox. Κοιτουσα τα αψεγαδιαστα προσωπα στο MGSV, οποτε δεν ειναι θεμα μηχανης αλλα καθαρα ελλειψη ταλεντου. Μονο ο φωτισμος μου αρεσει απο το pro, κι αυτος λογω μηχανης που τον προσφερει by default.
Kι επειδη εκανα και το απαραιτητο συγκριτικο με το FIFA, θεωρω οτι για τα δικα μου γουστα το pro εχει περισσοτερο fun factor στο gameplay του αλλα ειναι πιο πισω απο τεχνικης αποψης.
Βασικα και τα 2 ποδοσφαιρακια με απογοητευσαν τεχνικα, 2 σκαλια πιο κατω απο την δουλεια που κανει η 2K sports με το NBA, δυστυχως. Πολλες φανφαρες με την Inite engine και την FOX engine και το αποτελεσμα να μην δικαιολογει την αλλαγη γενιας.Προσωπικη αποψη παντα.

opozit
21-09-2014, 17:47
Αν στα δώσουν όλα τώρα του χρόνου τι αλλαγές θα κάνουν;το χορτάρι κόκκινο δεν γίνεται ρε παιδιά,πάντα θα βάζουν ένα δυο πράγματα κάθε χρόνια εννοείτε....δεν μπορείς να συγκρίνεις μπάσκετ με ποδόσφαιρο το έχουμε ξαναπεί,λιγοτερα μέτρα,παίχτες,κοινό κτλ....

hakoo
21-09-2014, 17:56
Οταν λες ολα τι εννοεις ακριβως? Γραφικα που να δικαιολογουν την μεταβαση σε νεα γενια το θεωρεις ολα εσυ? Διαφωνω φιλε...
Οσο για το αν μπορουμε να τα συγκρινουμε και σε αυτο διαφωνω, δεν προσπαθω να το συγκρινω ουτε με open world ουτε με rpg. Αθλητικο παιχνιδι με αθλητικο παιχνιδι συγκρινω. Υπαρχει και στα 2 ενας συγκεκριμενος περιρισμενος χωρος, υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος χαρακτηρων, ειναι μια ελεγχομενη κατασταση που θα μπορουσε να αποδωθει με ΠΟΛΥ καλυτερα γραφικα οπως κανει η 2K. Επειδη πολλες φορες το εχω διαβασει, ειλικρινα τιποτε απο αυτα που εχω διαβασει δεν με εχει πεισει. Ειναι απαιτητικα λεει λογω ΑΙ, λες και τα αλλα παιχνιδια που εχουν απιστευτα γραφικα και τεραστιο μεγεθος δεν εχουν AI. Ασε που την AI δεν την ελεγχει καν η GPU...

odytsak
21-09-2014, 19:02
Aφού έτσι όπως τους περιγράφεις ότι είναι τόσο καλοί εκεί στην 2Κ,
γιατί άραγε δεν βγάζουν ένα ποδοσφαιράκι που είναι και πιο δημοφιλές σπορ να τα κονομήσουνε?

hakoo
21-09-2014, 19:11
Αφου ειναι experts σε αυτο τον τομεα, το γουσταρουν ως φαινεται και η σειρα τους πουλαει μια χαρα, γιατι να κανουν κατι αλλο?
Ασε που δεν αποφασιζουν αυτοι αλλα η Take Two.

opozit
21-09-2014, 20:04
Πάντως το 2kwwe επειδή έχω παίξει πολλά προηγούμενα το έχουν κάνει χειρότερο.....

PDS
21-09-2014, 20:35
Aφού έτσι όπως τους περιγράφεις ότι είναι τόσο καλοί εκεί στην 2Κ,
γιατί άραγε δεν βγάζουν ένα ποδοσφαιράκι που είναι και πιο δημοφιλές σπορ να τα κονομήσουνε?

Το να εισαι Αμερικανος φοβερος γνωστης του μπασκετ + το να εχεις ταλεντο ως developer, δεν σε κανει ικανο να φτιαξεις ποδοσφαιρακι:P
Ειναι πολυ πιθανο η προσπαθεια τους να ηταν ενα κακο παιχνιδι, αν το προσπαθουσαν.

Εδω oι της SCEA που κανουν το εξαιρετικο mlb the show ,δεν μπορουν να κανουν μπασκετακι(εχουν δοκιμασει).
Οπως και η ΕΑ τα καταφερνει στο ποδοσφαιρο ,στα αλλα αθληματα λιγα πραγματα.

dlevel
21-09-2014, 20:39
Πείτε μου οτι θέλετε πάντως το NBA είναι πάρα πολύ scripted, εντάξει τα γραφικά φανταστικα αλλα το gameplay είναι πάρα πάρα πολύ σκριπτ.

alan sirer
21-09-2014, 23:21
Aφού έτσι όπως τους περιγράφεις ότι είναι τόσο καλοί εκεί στην 2Κ,
γιατί άραγε δεν βγάζουν ένα ποδοσφαιράκι που είναι και πιο δημοφιλές σπορ να τα κονομήσουνε?


το ποδοσφαιρο θελει λεφτα για δικαιωματα και οταν εχεις απεναντι σου την ea που εχει αποκλειστικοτητες για πολλα χρονια τοτε ειναι δυσκολο καποια αλλη εταιρια να μπει σε αυτο τον τομεα,η μονη λυση ειναι να συνεργαστουν π.χ. κonami-2k,να βαλουν λεφτα για νεα πρωταθληματα,γιατι οπως και να το κανουμε,καλο το gameplay αλλα ο αλλος θελει να παιξει με την αρσεναλ και οχι με το βορειο λονδινο,ναι ειναι ευκολο να κατσεις να το φτιαξεις μονος σου,αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο παικτων δεν το κανει αυτο.

FotisGRC
22-09-2014, 03:09
Ακριβώς αυτό που λέω κι εγώ.. Πληρώνω 40 ευρώ για να πάρω το FIFA που έχει πρωταθλήματα-Ρremier League full licensed και ομάδες-φανέλες να φανε και οι κότες. Γιατί να πληρώσω τα ίδια λεφτά για Βορειο Λονδίνο κτλ??

Δε λέω, καλός ο ρομαντισμός και το πόσο ωραία περνούσα όταν έπαιζα Pro 16 χρονών με τα φιλαράκια, αλλά εφόσον μου δίνεις μισό περιεχόμενο, θα πρέπει να μου έχεις και μειωμένη τιμή..

(Τα ξέρει αυτά τα κόλπα η KONAMI μετά το Metal Gear: Ground Zeroes.. ) ;)

opozit
22-09-2014, 08:07
το βορειο λονδινο φτιαχνει με ενα patch καπακι μετα την κυκλοφορια του παιχνιδιου μη λετε μπουρδες και φτηνες δικαιολογιες ρε παιδια...οτι γουσταρει παιρνει ο καθενας αυτα γουστα ειναι...απλα μην ξεχναμε οτι το φιφα μια ζωη ηταν κακη αντιγραφη του pro και κατα ιδρωμενο στο τελος...

mihalis13
22-09-2014, 08:57
Στο πρωτο σκέλος συμφωνώ,μιας και πλέον υπάρχουν patch(αν και δεν ειναι απο αυτούς που τους ένοιαζε αν θα υπάρχουν official εμφανίσεις)
Για κακή αντιγραφή και καταιδρωμένο μάλλον κατι σου διαφεύγει.. Για κοίτα λιγο τις πωλήσεις και των 2 και δες πιο έρχεται τελευταίο.
Μην τα λέμε όλα οπως να'ναι για να στηρίξουμε την επιλογή μας.
Εγω ακομα δεν εχω παίξει το pro αν έχει όμως αυτά που γουστάρω να δω pro θα προτιμήσω.
Ο καθένας παίρνει όποιο ειναι καλυτερο για τα γούστα του..
Ακομα και αυτός που λεει θελω official εμφανίσεις δικαίωμα του είναι..

alan sirer
22-09-2014, 11:27
το βορειο λονδινο φτιαχνει με ενα patch καπακι μετα την κυκλοφορια του παιχνιδιου μη λετε μπουρδες και φτηνες δικαιολογιες ρε παιδια...οτι γουσταρει παιρνει ο καθενας αυτα γουστα ειναι...απλα μην ξεχναμε οτι το φιφα μια ζωη ηταν κακη αντιγραφη του pro και κατα ιδρωμενο στο τελος...

πρωτα μαθε να εκφραζεσαι,ακου λεμε μπουρδες,πατσακι για να βγει πρεπει να το φτιαξει καποιος,η κοναμι δεν θα σου δωσει πατσακι με τα ονοματα και τις φανελες,τοσα χρονια σας τα εφτιαχνα εγω και συγκεκριμενο ελληνικο φορουμ και τα ειχατε ετοιμα.

ειπαμε να ειστε φανμποι αλλα καποιοι εχετε ξεπερασει τα ορια της ανθρωπινης λογικης,ειμαι 20 χρονια στα gaming και ειδικα πανω στο προ εχω μεγαλη ιστορια που γραφω βιβλιο μαζι με τον odytsak,οι περισσοτεροι απο εδω ειμαι σιγουρος οτι δεν ξερετε πως να φτιαξετε μια φανελα αλλα εχετε ετοιμη απαντηση για ολα.

FotisGRC
22-09-2014, 11:45
Καλά εντάξει Opozit εσύ μάλλον δουλέυεις με την ΚΟΝΑΜΙ.. Χαλάρωσε λίγο και με τους χαρακτηρισμούς.. Δεν σε έχω δει να κάνεις διάλογο. Τα μόνα σου posts ειναι "PRO is the best!!" και "The pitch is ours!" Ολοι εδώ μιλάνε όμορφα και λένε την άποψη τους..

Που βγαίνει πατσάκι ρε παλικάρι μου?? Βγάζει πατσάκι η ΚΟΝΑΜΙ και μου δίνει Arsenal και όλες τις ομάδες της Premier League με τα αυθεντικά ονόματα? Η κάθονται παιδιά σαν τον Sirer και βγάζουν φανέλες κτλ..?
Γιατι έτσι ερχεσαι στα λόγια μου. Να δώσω τα ίδια λεφτά για να πάρω μισό παιχνίδι..


Και επίσης, πέρα απο το αν ειναι καλό η όχι το PRO 2015..Μερικά πράγματα ειναι και θέμα marketing! Εγώ ξέρω οτι το FIFA κυκλοφορεί αύριο!! και η ΚΟΝΑΜΙ δεν έχει βγάλει ακόμα oύτε καν demo για να δούμε το παιχνίδι! 2 χρόνια το ετοιμάζει και πάλι προσπαθει μόνη της να βγάλει τα ματάκια της..

dlevel
22-09-2014, 11:47
αυτό με το κυκλοφορεί αύριο μεγάλη κουβέντα, τώρα σκευτόμουν οτι μήπως να πάρω πάλι fifa γτ αργεί πολύ το pro.... lol

FotisGRC
22-09-2014, 11:52
Σάββα, μην το γελάς ρε συ! ;)

Ολα ειναι θέμα marketing και ψυχολογίας.. Απο αύριο θα αρχίσει όλο το Youtube να γεμίζει με gameplay FIFA κτλ.. Εγώ π.χ. που περιμένω πως και πως τα ποδοσφαιράκια, οπως λες κι εσύ, δεν ξέρω αν θα κάτσω άλλες 20 μέρες να περιμένω το PRO..

Δεν ξέρω τι τακτικές έχουν εκει στην Ιαπωνία, αλλα πρέπει να το κοιτάξουν. Ειδικά φέτος που το έφτιαχναν υποτίθεται 2 χρόνια, έπρεπε να είναι όλα έτοιμα εδώ και μήνες. Να χτυπήσουν απο την αρχή.

dlevel
22-09-2014, 11:55
δε το λέω καθόλου για πλάκα, θέλω ποδοσφαιράκι και έχω ήδη βάλει προ παραγγελία το προ αλλά θέλω ΤΩΡΑ.... θα δω τι θα κάνω, έχω πείξει με τη δουλειά ευτυχώς οπότε ίσως κρατηθώ.

hakoo
22-09-2014, 12:07
το βορειο λονδινο φτιαχνει με ενα patch καπακι μετα την κυκλοφορια του παιχνιδιου μη λετε μπουρδες και φτηνες δικαιολογιες ρε παιδια...


Αφενος μη μου ταραζεσαι θα μας παθεις τιποτα, αφετερου στον επομενο χαρακτηρισμο εφυγες με ban.

odytsak
22-09-2014, 12:32
Ψυχραιμία απ'όλους, δεν χρειάζεται να φάει κανείς ban, μια παρέα είμαστε.
Το πολύ πολύ να ανακαλέσει για το ''μπούρδες'' και όλα καλά, αν και δεν βλέπω ότι το είπε για να μειώσει κάποιον,
στον προφορικό λόγο όταν τελειώνει η έκφραση με το ''ρε παιδιά'' σημαίνει συζήτηση σε φιλικό κλίμα.

alexadrinos
22-09-2014, 13:02
Θα πω αυτό που λέω και στον γιο μου πολλές φορές.Γραφικά έχει, παιχνίδι είναι;;; χαχαχα!
Ειδικά για ποδοσφαιράκι το ζητούμενο είναι νομίζω το gameplay.Τι να την κάνεις την εμφάνιση και τα αυθεντικά ονόματα
όταν το ποδοσφαιράκι δεν σε κολλάει μπροστά στην οθόνη;;;
Δοκίμαζω το fifa(μου άρεσε) και περιμένω το pro.Βασικό κριτήριο για μένα για την αγορά του ενός η του άλλου θα ναι το
gameplay και μόνο αυτό.Βέβαια το ωραίο παιχνίδι πάντα ήταν και θα είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.

Snk
22-09-2014, 13:08
Έρχεται και Ευρώπη το demo


We're happy to confirm that the PES 2015 demo for PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3 and Xbox 360 will be released on European PSN and Xbox Live this week on September 24th. We're sorry to keep everyone in Europe waiting, we've overcome a small technical issue to bring it to you as soon as possible. We can't wait for you all to try the demo and see why PES 2015 has won so many awards this year, including the coveted, ‘Best Sports Game’ at this year's gamescom - Europe’s largest consumer event.
Thanks for your understanding and continued support, and sorry again for the delay

odytsak
22-09-2014, 13:10
Τώρα που το κατεβάσαμε όλοι από Hong Kong? να 'ναι καλά εκεί στην Κονάμι που μας σκέφτονται. :P

mihalis13
22-09-2014, 13:17
Ξέρουμε πότε βγαίνει στο Ευρωπαϊκό store;;;
Έχω βέβαια μια εικόνα από αυτά που γράφετε(arcade,αρκετά καλύτερο από πέρισυ κλπ) απλά θέλω να το δω και ο ίδιος.
Αν ισχύει το arcade λογικά θα ξαναπροτιμήσω Fifa

odytsak
22-09-2014, 13:36
Ο συνονόματός σου το πόσταρε πιο πάνω, μεθαύριο Τετάρτη κατά το μεσημεράκι.

mihalis13
22-09-2014, 13:41
Ωραία, για να δούμε τι θα γίνει και φέτος..
Αν όντως μου αρέσει τόσο το προ δεν έχω θέμα να περιμένω, αλλά η ΚΟΝΑΜΙ θα έχει θέμα..(δεν έχουν όλοι υπομονή και ήδη έχασε κάποιους πελάτες μιας και πέρισυ δεν έβγαλε για next gen συστήματα)
Οπως είπε και ο Φώτης(αν δεν κάνω λάθος) βγάζουν μόνοι τους τα μάτια τους...

alexadrinos
22-09-2014, 13:46
Στο online game που με ενδιαφέρει περισσότερο μεταξύ fifa,pro ποιο έχει λιγότερο λαγκ;

odytsak
22-09-2014, 13:51
Κάτσε (Εργκους) να κυκλοφορήσουν και τα δύο και βλέπουμε, το Pro αργεί κιόλας,
το περσινό Pro είχε αρκετό lag αλλά ήταν σε PS3 οπότε ευελπιστούμε να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο στο PS4.

georgios
22-09-2014, 17:48
poli orea shoot fetos

to pro exi to eksis simantiko pleonektima fetos. me ti nea mixani ine scaleable ke tha pezi kala se pc/ps3/ps4. se antithesi me tin EA pu exi dosi emfasi me "nea" ke kala mixani sta next gen. opote pc/ps3 vlepo na ine psiloparatimeno anamasima

gia osus den exun kani ti metavasi tha aksizi perisotero


το περσινό Pro είχε αρκετό lagprin to patch...

pankal6
22-09-2014, 18:01
το βορειο λονδινο φτιαχνει με ενα patch καπακι μετα την κυκλοφορια του παιχνιδιου μη λετε μπουρδες και φτηνες δικαιολογιες ρε παιδια...οτι γουσταρει παιρνει ο καθενας αυτα γουστα ειναι...απλα μην ξεχναμε οτι το φιφα μια ζωη ηταν κακη αντιγραφη του pro και κατα ιδρωμενο στο τελος...
The pitch is ours φιλε Konami ε opozit ήθελα να πω.. [emoji56] πέρα από την πλάκα επειδή πέρασα κάποτε την φάση σου κοίτα να βγάλεις τις παρωπίδες του προ γτ σε κρατάνε πίσω. Όπως κράταγαν κ μένα. Άκουγα φι... Και έλεγα... όχι ρε! Μέχρι π έπαιξα αναγκαστικά με την παρέα και είδα μετά από πολλά παιχνίδια πόσο λάθος ήμουν. Ξανά λέω περί ορέξεως κολοκυθοπιτα απλά για να μην τρελαθούν και τα παιδιά που διαβάζουν ας ξεχωρίσουμε το αντικείμενικο με το υποκειμενικο. Γουστάρεις προ κα καλά κάνεις. End of story. Μην προσπαθείς να μας "πείσεις" όμως γτ χάνεις το "δίκιο" σου.

georgios
22-09-2014, 18:07
pankal, min benis sto tripaki tis aoristis theoritikologias. kathe pexnidi exi thetika ke arnitika. kanena den ine telio. an exis pio sigektimeni apopsi gia to pexnidi riks tin

oli auti i prosopiki istoriki anadromi ke ta "poso lathos isun" ke "antikimeno" ke "ipokimeno" den enisxioun to sxolio su

pankal6
22-09-2014, 18:22
pankal, min benis sto tripaki tis aoristis theoritikologias. kathe pexnidi exi thetika ke arnitika. kanena den ine telio. an exis pio sigektimeni apopsi gia to pexnidi riks tin

oli auti i prosopiki istoriki anadromi ke ta "poso lathos isun" ke "antikimeno" ke "ipokimeno" den enisxioun to sxolio su

Φίλε George καμία διάθεση να κάνω επίκληση στο συναίσθημα για να ενίσχυσω το σχόλιο μου. Είπα κάτι απλό. Οι παρωπίδες γενικώς και τα κλείστα μυαλά κάνουν "κακο". Όλοι έχουμε περάσει αυτή τη φάση. Την γνώμη μου για το προ 15 από το ντεμο την είπα 2 3 σελίδες πίσω. Δεν θα κάνω και review. Εννοείται κανένα δεν είναι τέλειο. Δεν έχω μετοχές ούτε στην κοναμι ούτε στην έα. Πιο franchise έχει κάνει βήματα μπροστά και πιο πίσω είναι Αντικείμενικο. Πιο αρέσει σένα υποκειμενικο. Και εγώ διασκέδαζω με το subbuteo και κολλάω ώρες με τους κολλητός μου. Έχει να σου λέει κάτι αυτό? Όχι. Αυτό λέω μέσες άκρες. Ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός

georgios
22-09-2014, 19:37
den pistevo oti kanena podosferaki exi kani bimata piso. i karamela oti to pes 6 itan to kalitero pithi mono osus stamatisan na pazun sto pes 6. apla to fifa ekane pio pola vimata brosta isos. ara pali kati ipokimeniko parathetis

imaste sto thread tu pro pantos. bori o opozit na ine ligo pio enthusiodis apo oti tha prepe ala exi postari kana neo ke kana sxolio epi tis usias

iparxun kati tipoi pu kathe xrono mas lene ta idia ke ta idia gia tis adies tu pro. akoma den exun xonepsi oti to pro ksekinise xoris adies ke den tha alaksi pote

ke sto grand theft auto den exi adies gia tis markes ton autokiniton. ala ine poli kalitero apo ala open world pu exun ke den asxolite kanis

ine san na les pankal, giati sto forum/thread tu ps4 ipostirizete to ps4. se auto to thread opote kapios gustari pro ine katakriteo. kala kani ke gustari pro gia ta thetika pu exi to pro ke den exi to fifa. iparxun ke den ine ke liga

georgios
22-09-2014, 20:05
Και επίσης, πέρα απο το αν ειναι καλό η όχι το PRO 2015..Μερικά πράγματα ειναι και θέμα marketing! Εγώ ξέρω οτι το FIFA κυκλοφορεί αύριο!! και η ΚΟΝΑΜΙ δεν έχει βγάλει ακόμα oύτε καν demo για να δούμε το παιχνίδι! 2 χρόνια το ετοιμάζει και πάλι προσπαθει μόνη της να βγάλει τα ματάκια της..an i dilosi oti tha kikloforisun to pexnidi otan ine 100% etimo ine alithis, ine gia kapius aksiepeno. ke toso xronia pu evgazan proti demo ke pexnidi ti katalavame. esto ke kathisterimena i konami kani kapia pragmata sosta

makari na arxisun ke ales eteries na na dulevun etsi, giati exi pesi poli koroidia. kalo to marketing. kseskistike na pulai to destiny. ala lipun ta leaderboards!!! online game xoris leaderboars?! poli apati

pankal6
22-09-2014, 22:26
Φίλε Γιώργο προφανώς δεν καταλαβαινομαστε κ δεν έχει νόημα να συνεχίσω την κουβέντα νομίζω. Τα είπα όσο πιο απλα μπορούσα

opozit
22-09-2014, 22:39
Εγω τον σκοτωσα δικαστε με...(sorry για το offtopic)

FotisGRC
23-09-2014, 07:14
an i dilosi oti tha kikloforisun to pexnidi otan ine 100% etimo ine alithis, ine gia kapius aksiepeno. ke toso xronia pu evgazan proti demo ke pexnidi ti katalavame. esto ke kathisterimena i konami kani kapia pragmata sosta

makari na arxisun ke ales eteries na na dulevun etsi, giati exi pesi poli koroidia. kalo to marketing. kseskistike na pulai to destiny. ala lipun ta leaderboards!!! online game xoris leaderboars?! poli apati
Αξιεπαινο ειναι Γιωργο, αλλα δεν εχουν ολοι τοσο πολλοι την υπομονη ωστε να περιμενουν τοσο..

Γι'αυτο λεω οτι μερικα πραγματα ειναι θεμα marketing. Η αντιπαλη εταιρια εχει ξεσκιστει στα βιντεο που παρουσιαζει τις νεες καινοτομιες, κανει τον κοσμο να θελει να αγορασει το παιχνιδι της.

Η ΚΟΝΑΜΙ δεν εχει δειξει σχεδον τιποτα και το μονο που εκανε ειναι να γραψει την Ευρωπη στα "τετοια" της και τελευταια στιγμη να μαθουμε οτι το Demo βγαινει μονο Ιαπωνια! Α,Θυμηθηκε τελευταια στιγμη να μας πει οτι Ευρωπη βγαινει 7 μερες μετα .

Μπορει οπως λες εσυ να βγει το καλυτερο Pro της δεκαετιας, αλλα δεν αρκει αυτο. Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το δειξεις και στον κοσμο. Οχι μονο μεσω του Demo.

bouzk77
23-09-2014, 09:50
den pistevo oti kanena podosferaki exi kani bimata piso. i karamela oti to pes 6 itan to kalitero pithi mono osus stamatisan na pazun sto pes 6. apla to fifa ekane pio pola vimata brosta isos. ara pali kati ipokimeniko parathetis

imaste sto thread tu pro pantos. bori o opozit na ine ligo pio enthusiodis apo oti tha prepe ala exi postari kana neo ke kana sxolio epi tis usias

iparxun kati tipoi pu kathe xrono mas lene ta idia ke ta idia gia tis adies tu pro. akoma den exun xonepsi oti to pro ksekinise xoris adies ke den tha alaksi pote

ke sto grand theft auto den exi adies gia tis markes ton autokiniton. ala ine poli kalitero apo ala open world pu exun ke den asxolite kanis

ine san na les pankal, giati sto forum/thread tu ps4 ipostirizete to ps4. se auto to thread opote kapios gustari pro ine katakriteo. kala kani ke gustari pro gia ta thetika pu exi to pro ke den exi to fifa. iparxun ke den ine ke liga

Πράγματι, αν παίζαμε τώρα Pes 6 θα γελούσαμε... Επειδή όμως μιλάμε για ψυχαγωγία το θέμα είναι πόση ευχαρίστηση σου προσέφερε όταν βγήκε. Και, η αλήθεια είναι, πως κανένα pro μετά το 6 δεν προσέφερε ανάλογα συναισθήματα.
Πέρυσι απείχα από τα ποδοσφαιράκια και φέτος έπιασα τα demo χωρίς να έχω κάποιο συγκεκριμένο κόλλημα ή συνήθεια (όπως παλιότερα με το Pro). Βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά έτσι.
Ένα δεν μπορώ να καταλάβω με την konami. Ενώ έχει καταφέρει να έχει τα καλλίτερα τελειώματα φάσεων -διαχρονικά- ξεχνάει κάτι πολύ σημαντικό (όπως αναφέρουν και άλλοι φίλοι στο forum), το περιτύλιγμα.
Ας μην αγοράσει δικαιώματα, αλλά ας βάλει περισσότερα fake leagues με... fake teams...
Ας λέει "Πρωτάθλημα Ελλάδας" ή "Νότιων Βαλκανίων" και τις ομάδες "Πειραιάς", "Αθήνα", "Πελοπόννησος". Όπως έχει το Αγγλικό. Κάνεις editing και τελειώνεις. Τι καριέρα να παίξεις με 5 πρωταθλήματα όταν ο ανταγωνισμός σου προσφέρει 5πλάσιες επιλογές; Τι να κάνω αν δεν μπορώ να παίξω αξιοπρεπές online ούτε με κάποιων από την χώρα μου; Και πάμε και στο τελευταίο το MLO που παίζουμε όλοι με "τρέλα". Ελπίζω φέτος να του έχουν δώσει "βάθος" γιατί τα προηγούμενα χρόνια καταλήγαμε όλοι να έχουμε τις ίδιες 11άδες...

Υ.Γ. Μην ξεχνάμε και την "ζελατίνα" του προϊόντος. Τα menu είναι βγαλμένα από την εποχή του Kick-Off. Βάλτε ένα γραφίστα βρε γιαπωνέζοι...

odytsak
23-09-2014, 09:57
Συμφωνώ σε όλα αλλά διαφωνώ για τα menu.
Οσο πιο απλά τόσο πιο κατανοητά είναι.

georgios
23-09-2014, 10:16
xthes teliosa ena agona ke epidi ixa sapisi ston kanape afisa to replay na pezun kabosi ora. ta animation ine poli orea. bori na lipun merika frames gia na fenete apolita stroto ala pleon ine ola sosta me sosto timing. isos sto ps4 ine ke pio pola


Αξιεπαινο ειναι Γιωργο, αλλα δεν εχουν ολοι τοσο πολλοι την υπομονη ωστε να περιμενουν τοσο..

Γι'αυτο λεω οτι μερικα πραγματα ειναι θεμα marketing. Η αντιπαλη εταιρια εχει ξεσκιστει στα βιντεο που παρουσιαζει τις νεες καινοτομιες, κανει τον κοσμο να θελει να αγορασει το παιχνιδι της.

Η ΚΟΝΑΜΙ δεν εχει δειξει σχεδον τιποτα και το μονο που εκανε ειναι να γραψει την Ευρωπη στα "τετοια" της και τελευταια στιγμη να μαθουμε οτι το Demo βγαινει μονο Ιαπωνια! Α,Θυμηθηκε τελευταια στιγμη να μας πει οτι Ευρωπη βγαινει 7 μερες μετα .

Μπορει οπως λες εσυ να βγει το καλυτερο Pro της δεκαετιας, αλλα δεν αρκει αυτο. Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το δειξεις και στον κοσμο. Οχι μονο μεσω του Demo.ta trailer ine diafimistika. i diafimisi ine kati paraplanitiko sinithos. ta demo ine kati xiropiasto


Πράγματι, αν παίζαμε τώρα Pes 6 θα γελούσαμε... Επειδή όμως μιλάμε για ψυχαγωγία το θέμα είναι πόση ευχαρίστηση σου προσέφερε όταν βγήκε. Και, η αλήθεια είναι, πως κανένα pro μετά το 6 δεν προσέφερε ανάλογα συναισθήματα.diafono. san solo ebiria to MLO den sigrinete me to parelthon. pareistiko den pezume opos palia giati megalosame opote den boro na sigrino





Ας μην αγοράσει δικαιώματα, αλλά ας βάλει περισσότερα fake leagues με... fake teams...
se auto den diafono. ine thema xrimaton ke isos thema politikis. giati exontas ligoteres omades prosexan perisotero tin piotita stis fatses. mexri to 13 to pro itan safos kalitero. sto 14 argise poli to patch


Και πάμε και στο τελευταίο το MLO που παίζουμε όλοι με "τρέλα". Ελπίζω φέτος να του έχουν δώσει "βάθος" γιατί τα προηγούμενα χρόνια καταλήγαμε όλοι να έχουμε τις ίδιες 11άδες...ke edo diafono. fetos idika pu se afine na pulas oli tin omada xoris na xanis lefta ke na ksanagorazis ekana oli ti xronia dokimes. kateliksa me 5-4-1 pu den pezun ke poloi. opote i 11ada mu den miazi me polus.


Υ.Γ. Μην ξεχνάμε και την "ζελατίνα" του προϊόντος. Τα menu είναι βγαλμένα από την εποχή του Kick-Off. Βάλτε ένα γραφίστα βρε γιαπωνέζοι...ke kutakia atari na ixan den tha me xalage. tha fortone pio grigora. sto fifa tosa xronia sto ps3 to menu itan ta zoa mu arga logo tu grafista pu les. protimo usia ego


Τι να κάνω αν δεν μπορώ να παίξω αξιοπρεπές online ούτε με κάποιων από την χώρα μου;ta xi auta i simerini texnologia. otan pezis p2p pezis kala me ti xora su. otan pernas mesa apo server pezis kala me auton pu ine konta sto server. konta sto server ine pio poloi. etsi ki alios sta antagonistika mode pu pezi i pliopsifia den dialegis ton antipalo


Τα είπα όσο πιο απλα μπορούσαapla ta pes. oxi aparetita sosta omos ;)

mihalis13
23-09-2014, 10:23
ta trailer ine diafimistika. i diafimisi ine kati paraplanitiko sinithos. ta demo ine kati xiropiasto


Τα trailer είναι μέσα στην προώθηση ενός προιόντος.
Όταν όλος ο κόσμος βλέπει στο YouTube το Fifa θα κάνει αυτό θα κάνει το άλλο, λογικό είναι να επηρεαστεί.
Αυτό λέει ο Φώτης οτι με την τακτική της η ΚΟΝΑΜΙ θα χάσει πελάτες.
Μην κοιτάς εμάς που περιμένουμε το demo να δούμε ποιο θα μας αρέσει τελικά.
Άλλοι ήδη έχουν διαλέξει χωρίς να δούνε κανένα από τα 2, έτσι και κάποιοι επηρεάζονται από τις διαφημίσεις(αλλιώς δεν θα υπήρχαν)

Γενικά η ΚΟΝΑΜΙ με το προ έχει χάσει την μπάλα και κάνει αρκετά λάθη..

Εγώ πάντως περιμένω να βγει αύριο το demo να πάρω την φετινή μου απόφαση..

georgios
23-09-2014, 10:33
simfono oti mia merida epireazete. ala pleon, me ta stream, to youtube, ta demo, to tweeter, ta forum, enikiasis an kanis kati piotiko tha matheuti. edo mathenun gia kati indie apo to puthena. den tha matheuti poso kalo ine to pro. as parun oi anipomonoi to fifa. pernun ke to pro sto 6amino pu tha pesi

mia xara ta kani i konami. prepi na pisi ksana ton kosmo oti pleon vgazi piotiko olokliromeno paketo. an to kataferi auto to release date tha ine adiaforo gia olus tis epomenes xronies. tosa xronia pername podosferakia telos oktomvri. ksafnika kalomathame septemvri ke exi xathi i usia

tzimis
23-09-2014, 10:41
Μιχαλη μη περιμενεις τα τρελα πραγματα γτ πολυ απλα ειναι πιο arcade με λιγα λογια η θα σε διασκεδασει περισσοτερο η θα σε χαλασει περισσοτερο εξαρταται τα γουστα, τωρα εκει που λες φιλε georgios για το μενου μηπως θυμασαι περσυ ποσες ωρες εκανε να φορτωσει ενω αντιστοιχα του φιφα ακομα και στο ps3 ολα πηγαιναν πιο γρηγορα μη λεμε και οτι θελουμε..Οσο για το online να καθεσαι να λες οτι ετσι ειναι η εποχη μας πως γινεται να ισχυει αυτο για την konami ενω γτ την ea οχι απο αλλο γαλαξια ειναι αυτοι??:p Βγαλτε τα γιαπονεζικα γυαλια επιτελους και δειτε την αληθεια μπροστα σας :a014gth: :priest:

mihalis13
23-09-2014, 10:42
Αυτά μην νομίζεις πως τα βλέπουν οι περισσότεροι..
Οι περισσότεροι εκεί που θα ανοίξουν το gazzeta θα δουν ένα αρθρο για το Fifa ή το Pro και αυτό ήτανε.
Εμείς που είμαστε πιο hardcore gamers θα ψαχτούμε περισσότερο.Παραδείγματα υπάρχουν πολλά.(πχ το watch dogs όταν το πήρα μου λέγανε γνωστοί μου έχει γραφικάρες ε;;Γιατί το μόνο που είχαν δει ήταν το trailer απο την Ε3 του 2012,που όπως λες παραπλανητικό)
Και εγώ είμαι υπέρ των demo ειδικά από την χρόνια που την πάτησα με το Pro και έσκασα 50€..Απο τότε παίζω πολύ τα demo ώστε να καταλάβω ποιο θα μου αρέσει περισσότερο.
Έτσι θα κάνω και φέτος.Επαιξα το Fifa γούσταρα φουλ, αν το προ μου αρέσει περισσότερο λέω γεια σας στην ΕΑ και περιμένω να βγει.

alexadrinos
23-09-2014, 11:07
Το σπαστικό στο pro για μένα ήταν το απίστευτο lag που είχε στο online game.Από τι διαβάζω στο φόρουμ το fifa στον
τομέα αυτό είναι μακράν καλύτερο.Ισχύει;;;Για μένα είναι σημαντική παράμετρος επειδή κυρίως παίζω online παιχνίδια.

Φιλικά Άγγελος

georgios
23-09-2014, 11:08
^^^
prin to patch


Αυτά μην νομίζεις πως τα βλέπουν οι περισσότεροι..
Οι περισσότεροι εκεί που θα ανοίξουν το gazzeta θα δουν ένα αρθρο για το Fifa ή το Pro και αυτό ήτανε.
Εμείς που είμαστε πιο hardcore gamers θα ψαχτούμε περισσότερο.Παραδείγματα υπάρχουν πολλά.(πχ το watch dogs όταν το πήρα μου λέγανε γνωστοί μου έχει γραφικάρες ε;;Γιατί το μόνο που είχαν δει ήταν το trailer απο την Ε3 του 2012,που όπως λες παραπλανητικό)
Και εγώ είμαι υπέρ των demo ειδικά από την χρόνια που την πάτησα με το Pro και έσκασα 50€..Απο τότε παίζω πολύ τα demo ώστε να καταλάβω ποιο θα μου αρέσει περισσότερο.
Έτσι θα κάνω και φέτος.Επαιξα το Fifa γούσταρα φουλ, αν το προ μου αρέσει περισσότερο λέω γεια σας στην ΕΑ και περιμένω να βγει.

oi hardcore kinun ta nimata. autou metaferun tin idisi stoma me stoma. autoi tha parun game me to release ke tha to diksun stus filus tus. autoi tha parun protoi ps4.


τωρα εκει που λες φιλε georgios για το μενου μηπως θυμασαι περσυ ποσες ωρες εκανε να φορτωσει ενω αντιστοιχα του φιφα ακομα και στο ps3 ολα πηγαιναν πιο γρηγορα μη λεμε και οτι θελουμε..posi ora ekane na fortosi?! mia xara grigora fortonan ta menu. eki pu eftiaxens to sistima itan argo prin to patch. ala eki ke ta 2 games dixnan sigekrimena pramata


Οσο για το online να καθεσαι να λες οτι ετσι ειναι η εποχη μας πως γινεται να ισχυει αυτο για την konami ενω γτ την ea οχι απο αλλο γαλαξια ειναι αυτοι??otan i sindesi ine kali pezi kala ke sta 2. otan ine kaki pezi kaka ke sta 2. isos to fifa krivi ligo parapano to lag ala pleon dulevun me paromia texnologia edo ke merika xronia. i diafores ine mikres.

den thimame pios to ipe ala simfono, isos exi na kani ke me to hardware ke ti mixani grafikon. gia na dume fetos sto ps4

tzimis
23-09-2014, 11:13
Μια ωρα εκανε το μενου εδω settings πηγαινες και αργουσε και αντε παλι πισω,με την ιδια συνδεση που επαιζα εγω το ενα με το αλλο ηταν η μερα με τι νυχτα και το εννοω αυτο καθως στο προ στο ονλινε σου χαλαγε και το gameplay το οποιο δεν ειχε καμια σχεση με το offline....τεσπα δε μπορω να σου αλλαξω την αποψη γτ εχω φιλους πορομενους με το προ και ξερω αλλα επισης αμα βγαλει η κοναμι καλυτερο game δε θα κατσω να λεω τα δικα μου τελοσπαντον ξαναλεω προσπαθηστε να τα βλεπεται πιο αντικειμενικα

BillyFlo81
23-09-2014, 11:17
simfono oti mia merida epireazete. ala pleon, me ta stream, to youtube, ta demo, to tweeter, ta forum, enikiasis an kanis kati piotiko tha matheuti. edo mathenun gia kati indie apo to puthena. den tha matheuti poso kalo ine to pro. as parun oi anipomonoi to fifa. pernun ke to pro sto 6amino pu tha pesi


Εμεις Γιωργο μπορει να το ψαχνουμε και να καταλειγουμε στο τελος στο ποδοσφαριακι που μας καλυπτει περισσοτερο αλλα για πολυ κοσμο η διαφημιση παιζει σημαντικο ρολο. Ακομα και στην χωρα μας πιο ευκολο ειναι καποιος να πειστει απο μια διαφημιση παρα απο στομα σε στομα (υπαρχουν καποιοι που δε θα μπουν ουτε στην διαδικασια να κατεβασουν καποιο demo για να δοκιμασουν ενα παιχνιδι, ουτε θα ψαχτουν για να το βρουνε στην αγορα σε καλυτερη τιμη). Το ISS οι περισσοτεροι θυμαμαι δεν το επιαναν καποτε στα χερια τους, γιατι δε το γνωρισαν και οι πωλησεις αρχισαν να αυξανονται απο το PES 3 και μετα (οταν αρχιζαν να το διαφημιζουν σε πολλα καταστηματα - θυμαμαι αφισες με εξωφυλλο τον Kolina σχεδον σε ολα τα videoclubs και καταστηματα με ηλεκτρoνικα ειδη). Το ιδιο συνεβη και με το fifa οπου οι περισσοτεροι αρχισαν να ασχολουνται απο το 12 και μετα (και ας ειχαν ακολουθησει ενα σωρο διαφημισεις, τουρνουα, μειωσεις τιμων απο την ΕΑ Ελλας).

Ο hardcore gamer δεν μπορει να αλλαξει την γνωμη και να πεισει ευκολα εναν casual gamer (δες το παραδειγμα και με τα fps π.χ. call of duty).

georgios
23-09-2014, 11:28
Μια ωρα εκανε το μενου εδω settings πηγαινες και αργουσε και αντε παλι πισωto menu arguse mono otan esoze i ixe na fortosi edit data


Εμεις Γιωργο μπορει να το ψαχνουμε και να καταλειγουμε στο τελος στο ποδοσφαριακι που μας καλυπτει περισσοτερο αλλα για πολυ κοσμο η διαφημιση παιζει σημαντικο ρολο. Ακομα και στην χωρα μας πιο ευκολο ειναι καποιος να πειστει απο μια διαφημιση παρα απο στομα σε στομα (υπαρχουν καποιοι που δε θα μπουν ουτε στην διαδικασια να κατεβασουν καποιο demo για να δοκιμασουν ενα παιχνιδι, ουτε θα ψαχτουν για να το βρουνε στην αγορα σε καλυτερη τιμη). Το ISS οι περισσοτεροι θυμαμαι δεν το επιαναν καποτε στα χερια τους, γιατι δε το γνωρισαν και οι πωλησεις αρχισαν να αυξανονται απο το PES 3 και μετα (οταν αρχιζαν να το διαφημιζουν σε πολλα καταστηματα - θυμαμαι αφισες με εξωφυλλο τον Kolina σχεδον σε ολα τα videoclubs και καταστηματα με ηλεκτρoνικα ειδη). Το ιδιο συνεβη και με το fifa οπου οι περισσοτεροι αρχισαν να ασχολουνται απο το 12 και μετα (και ας ειχαν ακολουθησει ενα σωρο διαφημισεις, τουρνουα, μειωσεις τιμων απο την ΕΑ Ελλας).

Ο hardcore gamer δεν μπορει να αλλαξει την γνωμη και να πεισει ευκολα εναν casual gamer (δες το παραδειγμα και με τα fps π.χ. call of duty).to call of duty exi kapio logo pu ine petiximeno. ine aplo. exi pola modes ke poles epiloges gia multiplayer. tipota den ine tixeo

pos eksigis diladi oti to 1997-98 oloi girisan apo fifa se pro? edo argisan na girisun apo pro se fifa giati
1. itan pio diskolo stin arxi gia kapius
2. to fifa den itan toso kalo stis 8-9-10 ekdosis
3. to fifa eksakoluthi na isteri se kapius tomeis

BillyFlo81
23-09-2014, 13:11
to menu arguse mono otan esoze i ixe na fortosi edit data

to call of duty exi kapio logo pu ine petiximeno. ine aplo. exi pola modes ke poles epiloges gia multiplayer. tipota den ine tixeo

pos eksigis diladi oti to 1997-98 oloi girisan apo fifa se pro? edo argisan na girisun apo pro se fifa giati
1. itan pio diskolo stin arxi gia kapius
2. to fifa den itan toso kalo stis 8-9-10 ekdosis
3. to fifa eksakoluthi na isteri se kapius tomeis
Oπως και στο pes τοτε, ετσι και στο fifa τα τελευταια χρονια, ειχαν μπει καποιες βασεις ετσι ωστε να εξελιχθει το gameplay στις επομενες εκδοσεις και να προσελκυσουν περισσοτερο κοινο για να το δοκιμασει. Αυτά τα στoιχεια τα ειχαμε δει νωριτερα και μεις (από το ISS) και ειδαμε στην συνεχεια πως εξελιχθηκε ο τιτλος όταν ηρθαν οι εκδοδεις PES 3-4-5-6. Εμενα προσωπικα τοτε, δε με ενδιαφερε αν ο υπολοιπος κοσμος και ιδιως οι pc users ασχολουνταν ακομη με το fifa.
Και το Pes τοτε υστερουσε σε καποιους τομεις, αλλα καναμε τα στραβα τα ματια, όπως καποιοι κανουν το ιδιο και για το fifa σημερα. Και τοτε, όπως και σημερα, δοκιμαζαμε το παιχνιδι της EA και βλεπαμε τι θα θελαμε να προσθεσει η Konami για να γινει το παιχνιδι ακομα καλυτερο. Ποτε δε θα βγει το απολυτο παιχνιδι ποδοσφαιρου και παντα θα υπαρχουν ελειψεις. Κατά τη γνωμη μου, παντα το ένα παιχνιδι θα συμπληρωνει το άλλο και παντα το ένα από τα δυο θα υπερτερει (εστω στα σημεια), γι αυτό και πολλοι περιμενουν να μπει και μια τριτη εταιρια στον ανταγωνισμο.
Όλα τα παραπανω εχουν χιλιοειπωθει. Οσον αφορα το PES 2015 (για να μη ξεφευγουμε από το θεμα), εγω περιμενω περισσοτερες ανακοiνωσεις και νεα (ιδιως για τα modes γιατι το gameplay πανω-κατω το ειδαμε) μεχρι την κυκλοφορια του τιτλου και θελω την Konami να μην επαναπαυθει μετα τις αρχικες αντιδρασεις του κοσμου βασει του demo, να ακουσει ολες τις παρατηρησεις που εχουν γινει από τους χρηστες που το εχουν δοκιμασει, έτσι ωστε να βελτιωσει οσο μπορει περισσοτερο το τελικο προιον γιατι υπαρχει χρονος μεχρι τη κυκλοφορια του.

georgios
23-09-2014, 13:16
ego pali den perimenos tipota afu anakinosan episima oti tha exun microtransactions. bikan ke autoi sto tripaki tis koroidias. tus paresire i EA. tha xaro an to parun piso. mono ena tetio neo me endiaferi. alios X. erxonte pola rpg fetos

BillyFlo81
23-09-2014, 13:28
^^
Γι αυτο υπαρχει και το Offline κομματι και εχω αναφερει και πιο πισω, οτι το φετινο pes εχει ανταγωνιστικη AI και θα αξιζει να ασχοληθεις αρκετα με το Offline.(γι αυτο περιμενω να μαθω περισσοτερα σχετικα με τα modes του παιχνιδιου). Αν και πιστευω οτι στο online θα ευχαριστηθεις "να παιρνεις το σκαλπ" καποιου που θα τα εχει σκασει για να φτιαξει μια ομαδα..

georgios
23-09-2014, 13:33
meta apo to liosimo sto poli kalo MLO sto 14 na giriso offline? ego thelo ekseliksi sti domi stis epiloges ke sto gameplay den boro ta piso vimata eki. sta grafika den me niazi toso

...ke etsi gamisan ke oi 2 eteries ta pexnidia tus ke telos gia mena...

gia auto leme meriki oti eteries san tin EA kanun kako sto xoro. odigun tin agora se esxrokerdia

mihalis13
23-09-2014, 13:35
Το προ στο offline χάνει δυστυχώς λόγω έλλειψης πολλών πρωταθλημάτων, θα μπορούσε πιστεύω να κάνει αυτό που είπε και ένα παιδί σε προηγούμενο ποστ(να μπουν πολλά πρωταθλήματα έστω και unofficial)
Και εγώ του Online είμαι και με φίλους που μαζευόμαστε και παίζουμε παρέα.

dlevel
23-09-2014, 22:28
Σάββα, μην το γελάς ρε συ! ;)

Ολα ειναι θέμα marketing και ψυχολογίας.. Απο αύριο θα αρχίσει όλο το Youtube να γεμίζει με gameplay FIFA κτλ.. Εγώ π.χ. που περιμένω πως και πως τα ποδοσφαιράκια, οπως λες κι εσύ, δεν ξέρω αν θα κάτσω άλλες 20 μέρες να περιμένω το PRO..

Δεν ξέρω τι τακτικές έχουν εκει στην Ιαπωνία, αλλα πρέπει να το κοιτάξουν. Ειδικά φέτος που το έφτιαχναν υποτίθεται 2 χρόνια, έπρεπε να είναι όλα έτοιμα εδώ και μήνες. Να χτυπήσουν απο την αρχή.


αυτό με το 20 μέρες που το είδες? μόλις διάβαζα οτι είναι 13/11 η κυκλοφορία :(

- - - Updated - - -


meta apo to liosimo sto poli kalo MLO sto 14 na giriso offline? ego thelo ekseliksi sti domi stis epiloges ke sto gameplay den boro ta piso vimata eki. sta grafika den me niazi toso

...ke etsi gamisan ke oi 2 eteries ta pexnidia tus ke telos gia mena...

gia auto leme meriki oti eteries san tin EA kanun kako sto xoro. odigun tin agora se esxrokerdia

δε σου φταίει η EA που το έκανε και η KONAMI, ας ήταν μάγκες να λέγαν ας βγάλουμε γαμάτο online όπως το Ultimate του FIFA ( που για εκεί πάει ) και ας το έχουμε χωρίς microtransactions.

FotisGRC
24-09-2014, 01:02
αυτό με το 20 μέρες που το είδες? μόλις διάβαζα οτι είναι 13/11 η κυκλοφορία :(


Α καλά... Κι εγώ νόμιζα οτι θα βγει 13/10.. Εντάξει , δεν υπάρχει θέμα.. Αν δεν νιώθουν ακόμα οτι το έχουν φτιάξει τέλειο ας το βγάλουν τον Αυγουστο να παίζουμε στην παραλία..

georgios
24-09-2014, 09:52
δε σου φταίει η EA που το έκανε και η KONAMI, ας ήταν μάγκες να λέγαν ας βγάλουμε γαμάτο online όπως το Ultimate του FIFA ( που για εκεί πάει ) και ας το έχουμε χωρίς microtransactions.den pai etsi. otan o antagonismos pu pai kela se polisis edreoni tin esxrokerdia gia na boresis na stathis ikonomika prepi na akoluthisis. gia na min vgeni meta kathe pikramenos ke lei gia dikeomata ke tetia.

otan to ps4 antegrapse tin microsodt ke evale xreosi sto online den ida polus apo to forum na pune, as itan mages na min to kanan. i pliopsifia ton hardcore tu forum treksan na to parun

to ultimate team den ine gamato. ine gama ta. sigura xirotero apo to MLO

FotisGRC
24-09-2014, 10:15
Δεν μπορω να καταλαβω που κολλας Γιωργο.. Παιξε 10-20 μερες Ultimate Team να δεις τι γινεται .Χθες επαιξα Ultimate Team αντιπαλος με φιλαρακι που ανοιξε 100 ευρω πακετα. Η δικη του ομαδα των 200.000 coins και η δικια μου των 7.000. Κερδισα 4-1 με 20 σουτ εναντι 5 δικων του.

Το εχουμε ξαναπει, οπως ισως να ισχυσει και στο MLO. Το να πληρωσεις δεν σου εγγυαται νικη. Απλα αντι να κανεις μια καλη ομαδα σε 2 μηνες την κανεις πιο γρηγορα αναλογα τα λεφτα που θα δωσεις

Ασε που και 100 ευρω που θα βαλεις, δεν σου εγγυαται οτι θα σου κατσει καλος παιχτης. Χθες εβλεπα στο Ytube, ανοιξε 150 δολλαρια πακετα και ο καλυτεροςπου ετυχε ηταν ο Dani Alves.

mihalis13
24-09-2014, 10:30
Εγω δεν εχω δώσει ούτε θα δώσω ευρώ για να ανοιξω πακετάκια ούτε στο Fifa ούτε στο Pro.
Θεωρω οτι χάνω την ομορφιά του παιχνιδιού έτσι..
Πιο πολυ εχω χαρεί τις μέτριες προς καλες ομάδες που εχω φτιάξει παρα μια αγορασμένη..
Η ΕΑ δεν φταίει παντως που άλλαξε η ΚΟΝΑΜΙ τακτική...
Δεν ειδα την ΚΟΝΑΜΙ να προσπαθεί να παρει άδειες πρωταθλημάτων..
Άρα μην λέμε πως για ολα τα κακά του κόσμου φταίει η ΕΑ.
Σημασια εχει να έχουνε δυο καλα ποδοσφαιρακια και να τα ευχαριστηθούμε..
Επισης Γιώργο αυτο που σου λεει ο Φώτης δοκίμασε να παίξεις FUT η MLO με micro transactions και θα δεις αν αξίζει ή οχι..
Ξερω θα μου πεις 100 λόγους που δεν το κανεις και ξέρεις πως ειναι pay 2 win κλπ, αλλα σου λεω ήδη πως κανεις λάθος.

georgios
24-09-2014, 10:50
Δεν μπορω να καταλαβω που κολλας Γιωργο.. Παιξε 10-20 μερες Ultimate Team να δεις τι γινεται .Χθες επαιξα Ultimate Team αντιπαλος με φιλαρακι που ανοιξε 100 ευρω πακετα. Η δικη του ομαδα των 200.000 coins και η δικια μου των 7.000. Κερδισα 4-1 με 20 σουτ εναντι 5 δικων του.

Το εχουμε ξαναπει, οπως ισως να ισχυσει και στο MLO. Το να πληρωσεις δεν σου εγγυαται νικη. Απλα αντι να κανεις μια καλη ομαδα σε 2 μηνες την κανεις πιο γρηγορα αναλογα τα λεφτα που θα δωσεις

Ασε που και 100 ευρω που θα βαλεις, δεν σου εγγυαται οτι θα σου κατσει καλος παιχτης. Χθες εβλεπα στο Ytube, ανοιξε 150 δολλαρια πακετα και ο καλυτεροςπου ετυχε ηταν ο Dani Alves.

kala, den katalavenete poso proxiri, malon pediki, ine auti i karamela? xero poli, an pezete me asxetus ke tin dream team na exun ftiaksi tha tus skizete

ine auto logiki? "nikao tus asxetus ke as exun plirosi". spudeo katorthoma

sto telos tha mu pis oti enas kalos pextis den kataferni ke tipota an exi dream team

ego to vlepo san ena tropo na pisete tus euatus sas oti den iste ipervolika poromenoi

pes, "ine kako gia to gaming ala simvivazome". ama vriskis ke esi ta microtransactions gamata san to dlevel, den exi noima i kuventa apo ki ke pera

ego o "poromenos" vlepo ta strava tu pro ke to kovo eukola an do malakismenes politikes. esis den borite na paradextite tipota. fantasu porosi. ti apopsis na perimeno apo teties logikes. paropides sto full

mihalis13
24-09-2014, 10:56
Πότε είπα ότι είναι γαμάτα;;;;
Απλά είπα μου είναι αδιάφορα.
Γίνεται να τα θεώρω γαμάτα και να λέω δεν πρόκειται ποτέ να δώσω ευρώ;;;
Σταμάτα να βάζεις λόγια που δεν είπαμε!!!

georgios
24-09-2014, 11:00
δε σου φταίει η EA που το έκανε και η KONAMI, ας ήταν μάγκες να λέγαν ας βγάλουμε γαμάτο online όπως το Ultimate του FIFA ( που για εκεί πάει ) και ας το έχουμε χωρίς microtransactions.auto akrivos les. an den to sinetakses sosta den fteo ego

edit:
ena mode den ine gamato an exi kati toso asximo. ksero poli kosmo pu den plisiazi auto to mode gia auto to logo. fisika gia sas parameni gamato mode

mihalis13
24-09-2014, 11:13
Με μπερδεύεις με άλλον;;

georgios
24-09-2014, 11:16
lol. sorry. miazun ligo xromatika ta avatar sas ke berdeutika. kano edit

pantos ke esi ise tis idias filosofias apo oti vlepo gia to UT

edit
nomizete oti den exo dokimasi UT? ta fifa ta perno ola sta xeria mu. fisika ke exo peksi kata kerus. ta microtransactions omos mu kathonte sto lemo. fisika iparxun kapioi pu lene adiaforo. ke etsi anthizun autes i politikes. ne bravo stus adiaforus...

mihalis13
24-09-2014, 11:27
Εμενα δεν μου επηρεάζει την εμπειρία μου, αυτο λεω.
Ουτε στο MLO οταν έπαιζα ειχα καταφέρει να πάρω τον μεσι ούτε στο Fut.
Ειμαι μέτριος παίχτης και συνήθως με παρόμοιους σαν και εμενα θα τύχει να παίξω.(Αντε να φτάσω Div 3)
Ειναι μια επιλογή που ειναι αδιάφορη για μένα(σαν το Αραβικό πρωτάθλημα)
Δεν ξερω πως μπορω να στο εξηγήσω καλυτερα.

Καλώς ή κακώς υπάρχουν παντού αυτά(micro transactions,dlc κλπ) οποτε ή πρεπει να σταματήσω το gaming ή απλά να μην τα αγοράζω και στην ουσία να μην τα στηρίζω.
Ε, προτιμω το δεύτερο.

georgios
24-09-2014, 11:33
ok, mixali. min to krinis omos esi pu su ine adiaforo. kapioi apo mas pezun kirios auto

pros to paron iparxun enalaktikes se pola pexnidia xoris microtransactions. sto podosferakia pleon den iparxun apo fetos. an den patisume podi tha ginun ola sigura

opos to xbone pige na perasi toses asximes politikes mazemenes. i katakravgi voithai ke to boikotarisma

mihalis13
24-09-2014, 11:41
Δεν έκρινα τιποτα, βλεπω απο τον κύκλο μου και εδω στο φόρουμ οτι σε κανέναν δεν του χάλασε το παιχνίδι.
Για πες σε ποια παιχνίδια δεν υπάρχει επιπλεον περιεχόμενο επι πληρωμή;;

pankal6
24-09-2014, 11:47
lol. sorry. miazun ligo xromatika ta avatar sas ke berdeutika. kano edit

pantos ke esi ise tis idias filosofias apo oti vlepo gia to UT

edit
nomizete oti den exo dokimasi UT? ta fifa ta perno ola sta xeria mu. fisika ke exo peksi kata kerus. ta microtransactions omos mu kathonte sto lemo. fisika iparxun kapioi pu lene adiaforo. ke etsi anthizun autes i politikes. ne bravo stus adiaforus...

Μας εξηγείς πως κάποιος που δεν κάνει Micro transactions και δεν μπαινει στο τρυπάκι να ξοδέψει χρημα βοηθάει να ανθισουν αυτές οι πολιτικές??? Αν ήταν όλοι αδιάφοροι στα Micro θα υπήρχαν? Όχι. Προσφορά και ζήτηση κοινώς. Μην ξεχάσουμε και αυτά π ξέρουμε.

georgios
24-09-2014, 11:49
poli proxiri i prosegisi su pankal. fisika ke iparxun oi matso pu ta skane gia tin plaka tus. giati omos autoi i ligoi na dimiurgun anisoropia sto paixnidi?

otan les ime adiaforos ke to agorazis to diskaki, i EA vgazi ke apo sena to ftoxo, vgazi ke apo ton plusio pu tha plirosi extra. ke diogonete auto

ta leo "apla"?

den ksexnas auta pu kseris. den ta kseris...


Δεν έκρινα τιποτα, βλεπω απο τον κύκλο μου και εδω στο φόρουμ οτι σε κανέναν δεν του χάλασε το παιχνίδι.
Για πες σε ποια παιχνίδια δεν υπάρχει επιπλεον περιεχόμενο επι πληρωμή;;

sto destiny pu vgike molis. gia na min les oti milao gia offline mono

se pola rpg fisika. ke sto cod an den kano lathos plironis mono gia emfanisi. oxi gia na proxorisis

sto 2k na mas pun oi baketofiloi

se pola mikroteru budget games

to batman nomizo den exi

se pola ta first party tis sony

FotisGRC
24-09-2014, 11:49
Το pay to win σιγουρα ειναι κακο για το gaming. Αν εκανε το παιχνιδι unplayable θα ημουν ο πρωτος που θα εκραζε. Ειμαι πολλα πραγματα αλλα fanboy της ΕΑ δεν ειμαι!!

Απλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν σου αφαιρει απολυτως τιποτα απο την διασκεδαση του παιχνιδιου,ουτε το καταστρεφει, οποτε αφηνω οσους θελουν να πληρωνουν.

Εγω απλα αρκουμαι να τους κερδιζω.. ;-)

Παντως δεν προσπαθω να σου αλλαξω αποψη. Πανω κατω την ιδια αποψη εχουμε αλλωστε. Οτι τa micro transactions δεν κανουν καλο. Απλα στην προκειμενη περιπτωση δεν κανουν ουτε κακο..

Στο θεμα μας ομως. Προφανως για να ειναι επιτυχημενο το mode σημαινει οτι ο πολυς κοσμος (που δεν πληρωνει) το ευχαριστιεται.

Μακαρι να πατησει γερα η ΚΟΝΑΜΙ και να δημιουργησει ξανα δυνατη fanbase.

mihalis13
24-09-2014, 11:53
sto destiny pu vgike molis. gia na min les oti milao gia offline mono

se pola rpg fisika. ke sto cod an den kano lathos plironis mono gia emfanisi. oxi gia na proxorisis

sto 2k na mas pun oi baketofiloi

se pola mikroteru budget games

to batman nomizo den exi

se pola ta first party tis sony

Το destiny εχει season pass 35€ ήδη.
Στο 2Κ εχει.
Το cod εχει dlc.
Στο batman δεν θυμαμαι.
Πολλα της Sony έχουν dlc (TLOU,LBP)
Στο gran turismo εχει micro transactions.
Και το GTA νομίζω έχει.

Επισης οπως λέει ο φίλος αν δεν πληρώνεις για micro transactions πως γίνεται να τα στηρίζεις;;;

georgios
24-09-2014, 12:02
molis apamntisa "fisika ke iparxun oi matso pu ta skane gia tin plaka tus. giati omos autoi i ligoi na dimiurgun anisoropia sto paixnidi?

otan les ime adiaforos ke to agorazis to diskaki, i EA vgazi ke apo sena to ftoxo, vgazi ke apo ton plusio pu tha plirosi extra. ke diogonete auto"





alo ta microtransactions pu kanun to game pay to win ke se voithun na proxorisis diaforetika apo ton alon pu den plironi ke alo ta dlc. elpizo na katalavenis ti diafora

- - - Updated - - -


Εγω απλα αρκουμαι να τους κερδιζω.. ;-)tus asxetus....

profanos ke i EA sinexizi na to kani epidi i pliopsifia adiafori. apla meta apo xronia sto gaming exo gini pio epilektikos ke ligotero provato. diafono katheta oti den aferi ti diaskedasi. ke to monadiko epixirima pu antiparathetis ine oti kerdizis autus pu den kserun na pezun

mihalis13
24-09-2014, 12:06
Ενώ οταν βγαίνει ενα παιχνίδι επίτηδες κουτσουρεμένο και μου ζητάει απο day one λεφτα για dlc για να το απολαύσω 100% δεν ειναι άσχημο;;
Προσωπικα μου την σπάει αυτο περισσοτερο απο τα micro transactions τα οποια σου λένε θες να παιζεις και σε τόσο χρονο θα εχεις την ομάδα που θες, αλλα αν θες σκαστα και ΙΣΩΣ την εχεις νωρίτερα.
Αν μου βάζανε ενα πιστόλι ποιο να διαλέξω απο τα 2 αυτο θα ητανε τα micro transactions.

pankal6
24-09-2014, 12:18
molis apamntisa "fisika ke iparxun oi matso pu ta skane gia tin plaka tus. giati omos autoi i ligoi na dimiurgun anisoropia sto paixnidi?

otan les ime adiaforos ke to agorazis to diskaki, i EA vgazi ke apo sena to ftoxo, vgazi ke apo ton plusio pu tha plirosi extra. ke diogonete auto"





alo ta microtransactions pu kanun to game pay to win ke se voithun na proxorisis diaforetika apo ton alon pu den plironi ke alo ta dlc. elpizo na katalavenis ti diafora

- - - Updated - - -

tus asxetus....

profanos ke i EA sinexizi na to kani epidi i pliopsifia adiafori. apla meta apo xronia sto gaming exo gini pio epilektikos ke ligotero provato. diafono katheta oti den aferi ti diaskedasi. ke to monadiko epixirima pu antiparathetis ine oti kerdizis autus pu den kserun na pezun
Οι καμπύλες ζήτησης κ προσφοράς σου λένε κάτι?? Η μπα? Άλλες οι καμπύλες του Fifa και άλλες του fut. Όσοι δεν κάνουν αγορές στο fut πολύ απλά δεν το στηρίζουν. Όπως τα παιδιά. Που κάθε άλλο παρά πρόβατα είναι.Με το τσουβάλιασμα π κάνεις λογικό να νομίζεις πως είσαι ο ποιοτικός gamer και οι άλλοι πρόβατα. τα έχεις μπερδέψει λίγο. Δεν είναι όλα ένα.

FotisGRC
24-09-2014, 12:26
Ισχυει αυτο που λενε και τα παιδια. Δεν μπορεις να κατηγορεις καποιον οτι στηριζει τα Pay 2 win απλα επειδη αγοραζει ενα παιχνιδι το οπιο στην τελικη ειναι ποιοτικο και το ευχαριστιεται..

Εγω σου λεω οτι δεν κερδιζω μονο τους ασχετους.. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Αν ο αλλος ειναι παιχταρας θα με κερδισει με οτι ομαδα και να εχει.

Αλλα η εμπειρια εχει αποδειξει οτι αν ξερεις μπαλα δεν εχεις αναγκη τα Pay 2 win. Οι πιο αδυναμοι αρκουνται στα packs αλλα και παλι το παιχνιδι ειναι ετσι που δεν τους αφηνει να σε κερδισουν μονο κ μονο επειδη εχουν Ronaldo.

Καιωοπως ξαναειπα και λεει και ο Μιχαλης, δεν σου εγγυαται κανεις οτι θα σου κατσει ακριβος παιχτης.. ΙΣΩΣ να σου τυχει. Ο αλλος σου λεω ανοιξε 150 πακετα και δεν πηρε τπτ.

georgios
24-09-2014, 12:42
Ενώ οταν βγαίνει ενα παιχνίδι επίτηδες κουτσουρεμένο και μου ζητάει απο day one λεφτα για dlc για να το απολαύσω 100% δεν ειναι άσχημο;;
Προσωπικα μου την σπάει αυτο περισσοτερο απο τα micro transactions τα οποια σου λένε θες να παιζεις και σε τόσο χρονο θα εχεις την ομάδα που θες, αλλα αν θες σκαστα και ΙΣΩΣ την εχεις νωρίτερα.
Αν μου βάζανε ενα πιστόλι ποιο να διαλέξω απο τα 2 αυτο θα ητανε τα micro transactions.pios milise gia day one dlc. osoi to kanun auto trone trelo kraksimo. den to kanun oloi auto. min to parusiazis san monodromo. pros to paron iparxun ke ales epiloges


Οι καμπύλες ζήτησης κ προσφοράς σου λένε κάτι?? Η μπα? Άλλες οι καμπύλες του Fifa και άλλες του fut. Όσοι δεν κάνουν αγορές στο fut πολύ απλά δεν το στηρίζουν. Όπως τα παιδιά. Που κάθε άλλο παρά πρόβατα είναι.Με το τσουβάλιασμα π κάνεις λογικό να νομίζεις πως είσαι ο ποιοτικός gamer και οι άλλοι πρόβατα. τα έχεις μπερδέψει λίγο. Δεν είναι όλα ένα.ase tis kabiles ke tis gonies. toso diksolo ine na katalavis oti me auto ton tropo ta pernun ke apo tus 2 ke to pexnidi ginete unbalanced? psila pramata

otan ena game exi mesa pay to win. to stirizun ke osoi den plironun. giati autoi pu plironun vriskun antipalus oste na pianun topo ta lefta tus. psila gramata...


Ισχυει αυτο που λενε και τα παιδια. Δεν μπορεις να κατηγορεις καποιον οτι στηριζει τα Pay 2 win απλα επειδη αγοραζει ενα παιχνιδι το οπιο στην τελικη ειναι ποιοτικο και το ευχαριστιεται..re si foti ke lipoi ta parusiazete poli proxira. ke to xbone tha to agorazan ke xoris metaxirismena ke always online poloi. ke tha to fxaristiontusan. auto omos tha mas eferne pio grigora pio konta se poles asximes alages


Εγω σου λεω οτι δεν κερδιζω μονο τους ασχετους.den katalavenis oti auto pu les ine poli sxetiko? pios ine asxetos pios ine kalos ke pios ine metrios me ta dika su kritiria ine poli aoristo

mihalis13
24-09-2014, 12:48
Οκ γιωργαρα, δεν γίνεται να ανοίξει κανεις κουβεντα μαζι σου..
Το εχω προσπαθήσει αρκετές φορες αλλα παντα λες το άσπρο μαυρο και το μαυρο άσπρο.
Καλη συνέχεια και υπομονή στους υπόλοιπους...

tzimis
24-09-2014, 12:54
Σε ολα τα παιχνιδια πλεον υπαρχει αυτο οι εξαιρεσεις ειναι ελαχιστες και σε games με μικρη εμπορικη επιτυχια μονο,σε ολα τα αλλα δυστηχως ετσι ειναι και απο δω και περα ετσι θα ειναι οποιος δε γουσταρει απλα δεν αγοραζει η το game η το αγοραζει και παιζει με το κεφαλι του ''καθαρο'' γτ ασ πουμε στο fifa αλλιως ειναι να κερδιζεις καλους παιχτες που χουν σκασει και λεφτα χωρις να χεις δωσει τπτ και αλλιως να χεις ασ πουμε τον messi απ τη πρωτη μερα (σιγουρα ειναι πιο δυσκολο να κερδισεις αλλα νταξει δε τρελαθουμε κιολας αμα χασουμε ενα ματς με την super duper ομαδα ασε που οι περισσοτεροι καλοι παιχτες δε χρειαζεται να σκασουν λεφτα)...

FotisGRC
24-09-2014, 12:59
Μια τελευταια ερωτηση. Ολα τα παιδια που ειναι εδω εχουν σκοπο να αγορασουν το PRO η το σκεφτονται.. Ακομα κι εγω..

Εσυ ρε Γιωργο που δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ σκοπο και λογο να αγορασεις τo game, τι κανεις στο thread?

Καποιος ο οποιος δεν εχει σκοπο να παρει ενα παιχνιδι, δεν υπαρχει νομιζω και λογος να το υπερασπιζεται η να το κραζει..

tzimis
24-09-2014, 13:04
Και κατι αλλο στο αμερικανικο δε βλεπω να χει ανεβει ακομα(χτες δε λεγαν οτι θα το ανεβασουν?) το ευρωπαικο τι ωρα κανει update??

georgios
24-09-2014, 13:06
Μια τελευταια ερωτηση. Ολα τα παιδια που ειναι εδω εχουν σκοπο να αγορασουν το PRO η το σκεφτονται.. Ακομα κι εγω..

Εσυ ρε Γιωργο που δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ σκοπο και λογο να αγορασεις τo game, τι κανεις στο thread?

Καποιος ο οποιος δεν εχει σκοπο να παρει ενα παιχνιδι, δεν υπαρχει νομιζω και λογος να το υπερασπιζεται η να το κραζει..
timis eneken epidi asxolume tosa xronia. iparxi panta i elpida na to parun piso. ke mexri na to paro sta xeria mu ke na to dokimaso mipos do kati alo endiaferon. ala mexri tora ime poli arnitikos.

distixos sto kinigi tis EA exi vali poles vlakies tu fifa. antegrapse to online pass antegrapse ton poliploko xirismo ke tora antigrafi ke ta microtransactions

to pio pithano ine na to dokima so na kseneroso gia to pay to win ke na min asxolitho


Σε ολα τα παιχνιδια πλεον υπαρχει αυτο οι εξαιρεσεις ειναι ελαχιστες και σε games με μικρη εμπορικη επιτυχια μονοlol. call of duty! game me mikri eboriki epitixia

Miou07
24-09-2014, 13:16
Και κατι αλλο στο αμερικανικο δε βλεπω να χει ανεβει ακομα(χτες δε λεγαν οτι θα το ανεβασουν?) το ευρωπαικο τι ωρα κανει update??

Κατά τις 4 υπολόγιζε.. (+-2 ώρες :P )

tzimis
24-09-2014, 13:19
Oπα γι το call of duty λες μαλλον δε παιζεις καθολου γτ μεχρι και για ''avatar'' πληρωνεις πλεον και βγαζουν 3-4 dlcs με χαρτες οπλα κλπκλπ,στο ειπε και ο μιχαλης μια σελιδα πριν αλλα μαλλον δε το ειδες,επισης γτ αντιγραφη η konami την ea στο κυνηγι του fifa οπως λες δηλαδη η ea τοσα χρονια αντεγραφε την konami ??Αμα ηταν μαγκες δεν θα αντιγραφαν αλλα θα μεναν στο δικο τους style ;)

alexadrinos
24-09-2014, 13:39
Τελικά ρε παιδιά το demo του pro σε Ευρώπη πότε βγαίνει;;;;;;Άντε γιατί εξαντλείται η υπομονή μου και με βλέπω για fifa!!!!
Όχι τίποτα άλλο αλλά θα πρέπει ν΄αλλάξω και avatar:cool:

georgios
24-09-2014, 13:45
Oπα γι το call of duty λες μαλλον δε παιζεις καθολου γτ μεχρι και για ''avatar'' πληρωνεις πλεον και βγαζουν 3-4 dlcs με χαρτες οπλα κλπκλπ,στο ειπε και ο μιχαλης μια σελιδα πριν αλλα μαλλον δε το ειδεςmalon esi den katalaves. plironis gia na anevis pio grigora sto cod? ta dlc den dinamonun to xaraktira


,επισης γτ αντιγραφη η konami την ea στο κυνηγι του fifa οπως λες δηλαδη η ea τοσα χρονια αντεγραφε την konami ??Αμα ηταν μαγκες δεν θα αντιγραφαν αλλα θα μεναν στο δικο τους style ;)poli magia epese, ap olus :)

mihalis13
24-09-2014, 13:50
Το οτι αγοράζεις όπλα στο cod τα οποια ενδεχομένως να έχουν και καλύτερα στατιστικά δεν παίζει ρόλο;;

BillyFlo81
24-09-2014, 15:06
Βγηκε το demo στο Ευρωπαικό psn!

opozit
24-09-2014, 15:17
ps4 digital primary account...καντε ενα search στο ebay,οποιος θελει δλδ και παρτε και τα 2 game (fifa-pro) me 40-45 euro και τελος..!

dlevel
24-09-2014, 15:58
κατεβαίνει .... σε λίγες ώρες θα παίξω και γω και θα πάρω την τελική απόφαση.

mihalis13
24-09-2014, 16:00
Το έβαλα και εγώ από την δουλειά να κατεβαίνει οπότε μόλις επιστρέψω σπίτι θα είναι ετοιμο για δοκιμή.

odytsak
24-09-2014, 16:28
O λόγος που είχα πει πως πιστεύω γιατί άργησε να βγει το demo στην ευρωπαική αγορά ήταν οι γλώσσες,
συνολικά δώδεκα έχει, στο τελικό παιχνιδι θα υπάρχουν και οι ανάλογες εκφωνήσεις-περιγραφές.

https://pbs.twimg.com/media/ByTSal6IYAEWjrD.jpg:orig

dlevel
24-09-2014, 16:28
ps4 digital primary account...καντε ενα search στο ebay,οποιος θελει δλδ και παρτε και τα 2 game (fifa-pro) me 40-45 euro και τελος..!

τελικά κάποιος μια απλή απάντησ σε αυτό, αν αγοράσω απο ebay το μόνο που δεν έχω είναι trophies??? όλα τα άλλα τα χω κανονικα? το user id μου στα games μέσα κλπ κλπ ?

tzimis
24-09-2014, 16:52
malon esi den katalaves. plironis gia na anevis pio grigora sto cod? ta dlc den dinamonun to xaraktira

poli magia epese, ap olus :)

Oπως ειπε και πιο πανω παιρνεις καλυτερα οπλα κλππκλλπ με λιγα λογια γινεται πιο ευκολο,η κοναμι εχει μπει και αυτη σε πολυ κακο δρομο(δες metal gear) δε κανω μαγκιες(ελεος δηλαδη για παιχνιδια μιλαμε) απλα σου λεω ...

georgios
24-09-2014, 17:18
ενδεχομένωςsosta kratas epifilaksi

georgios
24-09-2014, 17:24
η κοναμι εχει μπει και αυτη σε πολυ κακο δρομο(δες metal gear)den diafono. ine tragiko. den ine kati pu prepi na mas afini adiaforus opos merikoi ipostirizun. iparxun epiloges. to destiny, pu to epeksa ke prosfata, an ke exi elipsis. tha tis ftiaksun pistevo me tosi epitixia. to season pass den se kani kalitero se kati. oi devleopers tu dilosan oti to sxedio tus ine na parioristun sto kostos pe exi to diskaki

ke ine ke ala games. min pernume afesi legontas ena proxiro "ola etsi ine"

spiroslal
24-09-2014, 17:31
Ειχα κατεβασει και το χονγκ κονγκ ντεμο και μολις κατεβασα ευρωπαικό.
Τελικά καναν καλά που το καθυστερησαν το θέμα με την αργη απόκριση στις εντολές
λύθηκε και η ταχυτητα του παιχνιδιου ειναι λίγο πιο γρηγορη.

Παιδιά πέρα από τη πλάκα και φιφα να έχετε αγοράσει κατεβάστε το ντέμο του προ.
Μετά από λίγα ματς νομίζω έχουμε ποδοσφαιράκι όπως το θέλουμε. Καλές άμυνες, σουτάρες
τερματοφυλακες καλοι, γρήγορη απόκριση, ρεαλιστικός ρυθμός.

Το παιχνίδι ειναι τουμπανο.ΤΕΛΟΣ!

georgios
24-09-2014, 17:35
ps4 digital primary account...καντε ενα search στο ebay,οποιος θελει δλδ και παρτε και τα 2 game (fifa-pro) me 40-45 euro και τελος..!na pu to pareksigisate to pedi!

- - - Updated - - -


Ειχα κατεβασει και το χονγκ κονγκ ντεμο και μολις κατεβασα ευρωπαικό.
Τελικά καναν καλά που το καθυστερησαν το θέμα με την αργη απόκριση στις εντολές
λύθηκε και η ταχυτητα του παιχνιδιου ειναι λίγο πιο γρηγορη.
thes na pis oti to europaiko demo ine diaforetiko?

mihalis13
24-09-2014, 17:36
Λοιπόν, έπαιξα 3-4 ματσάκια και καταλαβα οτι το Pro πλεον δεν κανει για τα γούστα μου.
Πολυ arcade(περισσοτερο απο οτι περίμενα), πολυ γρήγορο(αφού στη αρχή ειχα ξεχάσει να βάλω το R2 για τρέξιμο και νόμιζα πως ήδη έτρεχαν..)
Έψαχνα να βρω αν αλλάζει κάπως η ταχύτητα αλλα δεν βρηκα..Οποιος ξερει ας μου πει..
Κάποιος ειχε πει(στο thread του Fifa λογικά) για τον κοσμο πως ειναι κάπως..Ε στο προ ειναι ακομα χειρότερος!
Μόνο κατι επιφωνήματα οταν φτάνεις κοντα στην περιοχή ή σουτάρεις..
Και αυτο που με ξενέρωσε περισσοτερο ηταν η φυσική της μπάλας.
Ακριβώς το αντίθετο του Fifa..Κανεις κοντρόλ πανεύκολα απο όπου και να ερθει η μπαλα κολλάει πανω σου, δεν γκελάρει καθόλου και πουθενα και οταν επανέρχεται απο τις πινακίδες λες οτι ειναι οβίδα..
Αυτές ειναι οι πρωτες εντυπώσεις μου, απ'οτι φαίνεται Fifa και φέτος αν και θα παίξω και λιγο αργότερα..

dlevel
24-09-2014, 17:38
παίζω back to back fifa 15 demo κ pro 15 demo... hard decision

pankal6
24-09-2014, 17:50
ase tis kabiles ke tis gonies. toso diksolo ine na katalavis oti me auto ton tropo ta pernun ke apo tus 2 ke to pexnidi ginete unbalanced? psila pramata

otan ena game exi mesa pay to win. to stirizun ke osoi den plironun. giati autoi pu plironun vriskun antipalus oste na pianun topo ta lefta tus. psila gramata...


Εσύ μάλλον αδυνατείς να καταλάβεις 2 καμπύλες που τέμνονται και δημιουργούν την εκάστοτε τιμή και ποσότητα προσφοράς. Δεν σου μίλησα για γωνίες. Απλά στα λέω πάλι αλλά σαρεσει να τσουβάλιαζεις κ στο τέλος να σου λέμε Οκ δίκιο έχεις για να πάει η κουβέντα παρακάτω. Εκτός αν τελικά μας τρολλαρεις κ σπας πλάκα. Έτσι το δέχομαι. Είσαι σωστός!

jimspy
24-09-2014, 20:30
κ για μενα pes φετος.....το φιφα πολυ καλο αλλα δεν μου κανει αισθηση να παιξω δευτερο παιχνιδι μολις τελειωσει το πρωτο....αντιθετα το pes εχει αυτο το κατι που δεν με αφηνει να ξεκολλησω απ το ps....βρισκω το φιφα πιο ολοκληρωμενο σαν ποδοσφαιρακι αλλα κ πιο βαρετο σε αντιθεση με το pes που καθε ματσ εχει αλλο ρυθμο κ ειναι εντελως διαφορετικο απο το προηγουμενο........

dlevel
24-09-2014, 20:35
Παίζω και εγώ όλο το απόγευμα μία το φιφα μία το πρo, θα συμφωνήσω με τον jimspy και εγώ το ίδιο παθαίνω θέλω να παίξω και άλλο ματς στο προ, το Φιφα φαίνεται πιο ολοκληρωμένο, πολύ καλύτερη παρουσίαση αλλά και πάλι το προ είναι αυτό που με τραβάει και θέλω να παίξω και άλλο και άλλο. Ελπίζω το online του να είναι όπως αυτό του φιφα που μ' άρεσε πάρα πολύ πέρσι που ήταν η μόνη χρόνια μετά από πολλά χρόνια που δεν πήρα προ λόγω του ότι δεν βγήκε στο PS4 και πραγματικά ήταν πολύ καλό. Φέτος όμως επιστρέφουμε στα παλιά και εύχομαι σε όλους καλή ποδοσφαιρική χρονιά όποιο ποδοσφαιράκι και αν έχει επιλέξει.

mihalis13
24-09-2014, 20:46
Εγώ νοιώθω ακριβώς το αντίθετο.
Στο προ δεν με τραβάει καθόλου(νοιώθω σα να κάνω αγγαρεία) αντίθετα στο Fifa ευχαριστιέμαι περισσότερο.
Δεν ξέρω ίσως να φταίει που έχω μεταπηδήσει στο απέναντι στρατόπεδο εδώ και 2-3 χρόνια.
Τα συγκρινω και δεν μπορώ να βρω τομέα το pro που να με κερδίζει.(ειδικά στο Passing game το fifa είναι πολύ μπροστά και το ευχαριστιέμαι περισσότερο)
Ρώτησα και στο προηγουμενο ποστ μου.Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να αλλάξω την ταχύτητα του παιχνιδιού;;(θέλω να το κάνω πιο αργό, γιατί Fifa παίζω στο slow)

odytsak
24-09-2014, 20:57
To demo δεν έχει τίποτα από επιλογές
μόνο την κάμερα μπορείς να αλλάξεις σε ύψος, κλίση και ζουμ.

Στο ολοκληρωμένο παιχνίδι υπάρχει το κλασικό +2 με -2 στην ταχύτητα.

sakis1984
24-09-2014, 21:04
Έχει πολλές ρυθμίσεις όταν πριν το ματς σου λέει να επιλέξεις πλευρά και σου δείχνει το χειριστήριο πατώντας τετράγωνο. Εκεί βρήκα και το μονο που με χαλαγε το οποίο ηταν η πάσες που εκανα αρκετά λάθη και άλλαξαν την μπάρα και την έβαλα απο 3 που ηταν,έβαλα και την τέταρτη και τώρα είναι κομπλε.
Να πω και γω την γνώμη μου και να συμφωνησω με τα παιδιά που ειπαν οτι με το προ θέλω να παίζω το ενα ματς μετα το άλλο και δεν το βαριεμαι αντίθετα με το ΦΙΦΑ πού το βαριεμαι.

Giannis1979
25-09-2014, 00:20
Εγώ πάντως έπαθα σοκ οταν ξεκίνησα το demo του pes μετά απο Fifa 15.

Τα δεδομένα ειναι τα εξής νομιζω.

Το παιχνίδι ειναι απλή μεταφορά απο PS3 360 στις next gen κονσόλες και δεν έχει γίνει η παραμικρή δουλειά πάνω σε αυτές.αυτο φαίνεται χωρίς πολλή προσπάθεια με μια μάτια στους θεατές..

Τα γραφικά και η ανάλυση στην κυριολεξία σέρνονται και ειναι τουλάχιστον 3 επίπεδα κάτω απ το Fifa .προσωπικα μου έδωσε την εντύπωση ότι παίζει sub hd .

Παραμένει arcade και πλήρως εκτός ποδοσφαιρικής πραγματικότητας.

Απογοήτευση σε όλο της το μεγαλείο και πραγματικά απορώ που αρέσει σε πολλούς.

Διευκρινίζω ότι έπαιξα σε X1 η κονάμι έχει παράδοση να δίνει πιο καλογυαλισμένο το προ στο ps και έτσι πρέπει να το ξαναδώ σε ps4 για μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Απο αυτο που είδα πάντως απογοητεύτηκα.

georgios
25-09-2014, 10:36
πολυ γρήγοροsimfono. ke gia ta dika mu gusta. thelun na dosun emfasi stin taxitita ke ke tin apokrisi gia na alaksun rizika tin persini ikona. isos tus aresi na ksekinane etsi kathe genia. ke to pro 2008 itan poli grigoro an thimaste


(αφού στη αρχή ειχα ξεχάσει να βάλω το R2 για τρέξιμο και νόμιζα πως ήδη έτρεχαν..)edo ipervalis. me ti nea mixani xoris treksimo kanis poli arges triples ke se proftenun eukola oi amintikoi


Εσύ μάλλον αδυνατείς να καταλάβεις 2 καμπύλες που τέμνονται και δημιουργούν την εκάστοτε τιμή και ποσότητα προσφοράς.den katalavenis oti iparxun 2 agorastikes katigories ke prepi na tis eksetazis xorista. kapioi katalavan ti thelo na po. esena malon kolise i velona


Δεν σου μίλησα για γωνίες.tsekare to post su stin proigumeni selida

georgios
25-09-2014, 10:42
Το παιχνίδι ειναι απλή μεταφορά απο PS3 360 στις next gen κονσόλες και δεν έχει γίνει η παραμικρή δουλειά πάνω σε αυτές.αυτο φαίνεται χωρίς πολλή προσπάθεια με μια μάτια στους θεατές..
fenete apo tus theates ala den fenete apo to gipedo?!



Τα γραφικά και η ανάλυση στην κυριολεξία σέρνονται και ειναι τουλάχιστον 3 επίπεδα κάτω απ το Fifa
sigura 3? mipos itan 2?

pera ap tin plaka i mixani tu pro ine multi gen ke ine poli kali gia ps3, ikanopiitiki gia ps4. kapia video pu exo di dinun poli orea esthisi. opos lene ke ta perisotera pedia pantos ke to fifa den dini kati spudeo sta grafika

... ma kala, oloi exete pari next gen?!!! :)



Διευκρινίζω ότι έπαιξα σε X1 η κονάμι έχει παράδοση να δίνει πιο καλογυαλισμένο το προ στο ps και έτσι πρέπει να το ξαναδώ σε ps4 για μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.
edo simfono merikos. mia xronia mono exi gini auto nomizo ante 2(11 ke 12). den nomizo oti tin perni tin konami na kani pali ta idia omos. den pistevo na dis diafores stis nees konsoles pu exun ke toso paromia arxitektoniki pia

mihalis13
25-09-2014, 10:51
simfono. ke gia ta dika mu gusta. thelun na dosun emfasi stin taxitita ke ke tin apokrisi gia na alaksun rizika tin persini ikona. isos tus aresi na ksekinane etsi kathe genia. ke to pro 2008 itan poli grigoro an thimaste

edo ipervalis. me ti nea mixani xoris treksimo kanis poli arges triples ke se proftenun eukola oi amintikoi

ti na to kanis? na pezis mono su. giati me parea ke online tha pezis default speed


Αλήθεια μου φάνηκε αρκετά γρήγορο και ναι δίνω ένα στοιχείο της υπερβολής αλλά για λίγα δευτερόλεπτα μου φάνηκε οτι τρέχουνε.
Online ναι παίζεις με default αλλά στο Fifa η default είναι αρκετά πιο αργή και πιο κοντά στην ταχύτητα που γουστάρω.
Γενικά παίζω αρκετά με παρέα και τον αδερφό μου και όλοι πάντα παίζουμε σε slow ταχύτητα, οπότε ναι εκεί με ενδιαφέρει.
Επίσης φέτος σκέφτομαι να παίξω και offline πρωτάθλημα με West Ham.

Οπως είπα για τα γούστα μου δεν μου κάνει το Pro, ούτε είπα αν είναι κακό ποδοσφαιράκι ούτε καλό, αυτό είναι υποκειμενικό..
Εμένα προσωπικά δεν κέρδισε ούτε φέτος το Pro, οπότε πάλι Fifa θα προτιμήσω.

georgios
25-09-2014, 10:57
Αλήθεια μου φάνηκε αρκετά γρήγορο και ναι δίνω ένα στοιχείο της υπερβολής αλλά για λίγα δευτερόλεπτα μου φάνηκε οτι τρέχουνε.
Online ναι παίζεις με default αλλά στο Fifa η default είναι αρκετά πιο αργή και πιο κοντά στην ταχύτητα που γουστάρω.
den ekana sigrisi me fifa ego. gia mena an den su aresi sto default teliose. den ine lisi na pezis me merikus etsi me emrikus alios

mihalis13
25-09-2014, 11:15
den ekana sigrisi me fifa ego. gia mena an den su aresi sto default teliose. den ine lisi na pezis me merikus etsi me emrikus alios

Δεν είμαστε ολοι εσυ ομως.

Giannis1979
25-09-2014, 11:22
fenete apo tus theates ala den fenete apo to gipedo?!

sigura 3? mipos itan 2?

pera ap tin plaka i mixani tu pro ine multi gen ke ine poli kali gia ps3, ikanopiitiki gia ps4. kapia video pu exo di dinun poli orea esthisi. opos lene ke ta perisotera pedia pantos ke to fifa den dini kati spudeo sta grafika

... ma kala, oloi exete pari next gen?!!! :)

edo simfono merikos. mia xronia mono exi gini auto nomizo ante 2(11 ke 12). den nomizo oti tin perni tin konami na kani pali ta idia omos. den pistevo na dis diafores stis nees konsoles pu exun ke toso paromia arxitektoniki pia

Εννοώ σαφέστατα ότι δεν χρειάζεται να επεκτάθεις στο γήπεδο για να το καταλάβεις.φαινεται απο τους....θεατές ότι το παιχνίδι δεν ειναι next gen.

georgios
25-09-2014, 12:06
Δεν είμαστε ολοι εσυ ομως.den se anagase kanis na kanis oti su leo. ti gnomi mas leme. afu den su aresi ti to kurazis...

- - - Updated - - -


Εννοώ σαφέστατα ότι δεν χρειάζεται να επεκτάθεις στο γήπεδο για να το καταλάβεις.φαινεται απο τους....θεατές ότι το παιχνίδι δεν ειναι next gen.su eksigo emesa, oti oi thetes den ine endiktikoi tu pexnidiu. oxi mono sto pro. se ola ta athlitika. gia to kirios pexnidi to sizitame. den nomizo omos oti ine treles i diafores. den ime o monos pu den pistike apo ti nea mixani tis EA. den fenete ke poli nea

Giannis1979
25-09-2014, 12:15
den se anagase kanis na kanis oti su leo. ti gnomi mas leme. afu den su aresi ti to kurazis...

- - - Updated - - -

su eksigo emesa, oti oi thetes den ine endiktikoi tu pexnidiu. oxi mono sto pro. se ola ta athlitika. gia to kirios pexnidi to sizitame. den nomizo omos oti ine treles i diafores. den ime o monos pu den pistike apo ti nea mixani tis EA. den fenete ke poli nea
Δεν ξέρω αν ειναι ανώτερη η όχι αλλά ξέρω ότι οπτικά το Fifa ειναι next gen ενώ το προ δεν ειναι.και η διαφορά βάσει αυτών που είδα ειναι τεράστια.

mihalis13
25-09-2014, 12:16
Και εγώ την γνώμη μου είπα.
Οταν λες αν δεν σου αρέσει το default τελειωσε είναι σα να λες το κάνεις λάθος φίλε.
Σορυ αλλά δεν θα μας πεις και πως θα παίζουμε.

georgios
25-09-2014, 12:24
den ipa to kanis lathos man. apla an to proion se kalipti merikos den aksizi na to paris. aloste den su aresi. ti to kurazume. min trelenese

georgios
25-09-2014, 12:29
Δεν ξέρω αν ειναι ανώτερη η όχι αλλά ξέρω ότι οπτικά το Fifa ειναι next gen ενώ το προ δεν ειναι.και η διαφορά βάσει αυτών που είδα ειναι τεράστια.
k, diafono

i konami parusiase nea mixani. optika ixe mikri veltiosi ala ine alo prama pektika apo to 14 ke meta. su aresi den su aresi alakse telios to game

i EA me tin nea mixani sto 14 den idame ute pektika ute grafistika megales diafores apo to ps3. omios ke sto 15. exi kapia stixia pu gemizun to mati ala sto gipedo den exume dramatikes alages.

afu lipon i diafora tu fifa ps3 den ine terastia apo tu fifa ps4. pos to pro exi terastia diafora apo to fifa den to vlepo

Giannis1979
25-09-2014, 12:37
Νομιζω έχει χαθεί η μπάλα.

alexadrinos
25-09-2014, 12:37
κατέβασα χτες το pro και πρόλαβα να κάνω δύο παιχνίδια.Καλά από γραφικά δεν το συζητάμε η διαφορά είναι χαώδης υπέρ του fifa.
Στο game play δεν ξέρω τι ναι αυτή η nex gen αλλά μου φάνηκε ότι έπαιζα pro 13.Δεν βλέπω μεγάλες αλλαγές ως προς τον τρόπο
που κινείσαι με την μπάλα αλλά και οι γύρω παίχτες από την μπάλα πολύ περιορισμένες κινήσεις στον ελεύθερο χώρο.
Από την άλλη στο fifa μου άρεσε η αληθοφάνεια των κινήσεων των παιχτών μάσα στο γήπεδο και ότι η μπάλα είναι ποιο "ελεύθερη"
στην πάσα.Επίσης έχει καλά σουτ.Αν και πάντα pro έπαιζα φέτος προβληματίζομαι.Από όσο έχω δει στο fifa είναι πολύ καλό με αρνητικό
ίσως ότι βρίσκεις εύκολα τρόπους να βάζεις γκολ.Από την άλλη στο pro αισθάνομαι στα λημέρια μου.Δύσκολη η απόφαση για το ποιο από
τα δύο.

Giannis1979
25-09-2014, 12:38
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε λοιπον[emoji1]

Giannis1979
25-09-2014, 12:38
κατέβασα χτες το pro και πρόλαβα να κάνω δύο παιχνίδια.Καλά από γραφικά δεν το συζητάμε η διαφορά είναι χαώδης υπέρ του fifa.
Στο game play δεν ξέρω τι ναι αυτή η nex gen αλλά μου φάνηκε ότι έπαιζα pro 13.Δεν βλέπω μεγάλες αλλαγές ως προς τον τρόπο
που κινείσαι με την μπάλα αλλά και οι γύρω παίχτες από την μπάλα πολύ περιορισμένες κινήσεις στον ελεύθερο χώρο.
Από την άλλη στο fifa μου άρεσε η αληθοφάνεια των κινήσεων των παιχτών μάσα στο γήπεδο και ότι η μπάλα είναι ποιο "ελεύθερη"
στην πάσα.Επίσης έχει καλά σουτ.Αν και πάντα pro έπαιζα φέτος προβληματίζομαι.Από όσο έχω δει στο fifa είναι πολύ καλό με αρνητικό
ίσως ότι βρίσκεις εύκολα τρόπους να βάζεις γκολ.Από την άλλη στο pro αισθάνομαι στα λημέρια μου.Δύσκολη η απόφαση για το ποιο από
τα δύο.

Έτσι ακριβώς.

mihalis13
25-09-2014, 12:44
Το είπα εξαρχης αυτό εκεί που έγραφα τις εντυπώσεις μου από το ντεμό, πως το προ δεν με καλύπτει και πάλι Fifa θα αγοράσω.
Προσωπικά δεν το κούρασα καθόλου.

georgios
25-09-2014, 13:10
entiposis apo to europaiko demo sto ps3
1. poli pio argo. i taxitita ine mia xara.
2. xrisimopiun to sosto podi gia to triplarisma ke pasa poli pio ksekathara ke dini poli orea esthisi auto
3. epidi den exi toso entones ke diarkis epafes opos perisi den exi toso entoni tin esthisi tu varus ton pexton. thelon na dosun mia pio grigori roi ksekathara

odytsak
25-09-2014, 13:18
Παίζοντας και σε PS4 και σε PS3 οι διαφορές είναι μόνο στην ανάλυση 1080p έναντι 720p και στα καρέ ανά δευτερόλεπτο, 60fps με 30fps.

To παιχνίδι, τα πάντα όλα είναι ακριβώς ίδια και στις δυο εκδόσεις, το μόνο που παρατήρησα είναι ίσως οι πιο άμεσες εντολές στο PS4, όχι τόσο στο μενού όσο στο gameplay.

Επίσης στο PS3 αρκετές φορές πέφτουν τα καρέ,
και στο PS4 ίσως να πέφτουν αλλά δεν γίνεται αντιληπτό στο μάτι αν από τα 60 π.χ. πέσει στα 50-40,
από τα 30 όμως του PS3 αν πέσει στα 20 γίνεται ενοχλητικό.

georgios
25-09-2014, 13:27
xrisimi sigrisi

kalo atuo gia to game. tha pulisi kala ps3

odytsak
25-09-2014, 13:31
Στο online το θεωρώ σίγουρο ότι θα παίζει καλύτερα στο PS4,
το PS3 δείχνει να ζορίζεται λίγο, στο PS4 όλα είναι άμεσα και χάρμα οφθαλμών.

georgios
25-09-2014, 13:39
ego den ida kanena zorisma. trexi sxedon telia sto ps3

profanos ke to 60fps dini ali esthisi

pankal6
25-09-2014, 18:36
den katalavenis oti iparxun 2 agorastikes katigories ke prepi na tis eksetazis xorista. kapioi katalavan ti thelo na po. esena malon kolise i velona



Βλέπεις που οδηγούμαστε ε? Σε αυτά που σου έλεγα εγώ.... Σωστά? Θες να ανεβάσω και 2 σχέδιαγράμματα να το δεις? 2 κατηγορίες πελατών 2 διαφορετικα προϊόντα. Τέλος. Ελπίζω να το πιάσες μην λέμε τα ίδια. Όσο για την βελόνα η δικιά σου κολλάει γτ δεν "ακους" τον άλλο κ απλά λες το ποίημα σου. Καλό είναι αυτό όμως γτ το thread έχει πάρει φωτιά αλλιώς θα ήταν σαν τις πωλήσεις του προ. Στο πάτο.

georgios
25-09-2014, 18:49
ne ala oi pextes pezun mazi

den katalavenis oti afu pulane ke ta 2 proionta tha sinexisi na vgeni etsi ke autoi pu den plironun tha exun panta xiroteri ebiria

den katalavenis oti eno sto pro eftiaxens oti omada itheles me mia X enasxolisi, sto fifa gia tin idia omada itheles 10X an den plirones. pu se mia season den evgene

kinos an den plirones den boruses na exis tin idia ebiria
ipopsiazome ise tipota marketing/polisis pu kolane sta sxediagramata ke den kserun na ta erminevun :)

pankal6
25-09-2014, 19:11
Ρε παιχταρα μου πραγματικά απορώ πως γίνεται για 2 τόσο απλά πράγματακια να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε . είναι όμως το χαρακτηριστικό σου. Έτσι την βρίσκεις μάλλον. Την ειρωνεία σου για το αν μπορώ να τα ερμηνευω θα την προσπέρασω κ δεν θα μπω στον κόπο να σου πω ούτε ποιος είμαι όυτε τι σπουδές έχω κάνει. Στα του παιχνιδιού στα εξηγήσα κ απλά κ σωστά τώρα είναι δικό σου θέμα να τα καταλάβεις. Δεν προβλέπεται... αλλά καλή καρδιά.

georgios
25-09-2014, 19:17
auto to thema to exum sizitisi poli edo. kapioi to vriskun adiaforo ke simvivazonte.

tora, an esi den katalavenis ti leo ke exis kolisi sti grafiki parastasi, malon diko su thema ine telika

2-3 pragmata pu exis postari mexri tora sto thread mono apla ke sosta den ine...

arki pu sinenoise me ton eauto su

pankal6
25-09-2014, 19:41
Καμιά ελπίδα.. Τα είπα δεν τα είπα? Δεν προβλέπεται να καταλάβεις. Όταν τον άλλον τον έχεις απέναντι σου φυσικά live τον ακούς ποτέ?Αντε τώρα δεν διαβάζεις γτ βαριέσαι μάλλον... Να το καταλάβω. Όταν στα λένε προφορικά ακούς? Για δοκίμασε το... Είναι μεγάλη εμπειρία η ακόη. Γτ για αναγνώση δεν βλέπω φως

georgios
25-09-2014, 19:45
kolise i velona pankal. perastika. pes kati xrisimo sto thread prota ke isos ksanasxolithume

dlevel
25-09-2014, 21:19
georgios είσαι ο λόγος που σκευτομαι να μη πάρω pro.

odytsak
26-09-2014, 07:54
Dave and Nath play a two-leg match across PES 2015 and FIFA 15!

We have the PES 2015 demo and FIFA 15 on PS4 - see how they compare side by side!


https://www.youtube.com/watch?v=lkS1bM-z5pY

opozit
26-09-2014, 08:26
kolise i velona pankal. perastika. pes kati xrisimo sto thread prota ke isos ksanasxolithume
φιλε γιωργο μην ασχολησε αλλα αδερφε δυστηχως αν πουμε κατι που δεν αρεσει η δεν ταιριαζει με τα γουστα καποιου απειλουμαστε με καχυποψεια ακομα και με ban σε μια δημοκρατικη ελλαδα του 2014 σε ενα public forum που θα πρεπει να περναει η γνωμη του καθενος χωρις λογοκρισια και απειλες...εγω για την λεξη (μπουρδες) μονο δεν δικαστηκα..οπως και να εχει καλη καρδια και sorry για το offtopic..!

georgios
26-09-2014, 10:01
georgios είσαι ο λόγος που σκευτομαι να μη πάρω pro.makari na min to pari o kosmos, mipos sto 16 vgalun tis pay-win politikes. ego pantos sigura den tha to paro an ine etsi. xerome pu sibiptun oi epiloges mas! ;)

georgios
26-09-2014, 10:26
Dave and Nath play a two-leg match across PES 2015 and FIFA 15!

We have the PES 2015 demo and FIFA 15 on PS4 - see how they compare side by side!

prota ap ola euxaristo ton ody giati me evale stin diadikasia na kitakso pio prosektika to fifa

sxolia apo to youtube
"Wait PES actually looks better!"
"Currently playing FIFA 15, thought i put my FIFA 14 disc in by mistake at first, everything looks the same"
"PES looks better to me, but FIFA also looks cool"

sxolia dika mu
1. auti ine i terastia diafora?! kamia antikimenikotita se autoi pu ipostirizun kati tetio
2. oi fatses ine akoma kaliteres sto pro
3. ta animation treksimatos ine ke fetos kalitera sto pro. sto fifa fenonte poli sfigmena ta somata
4. exun prosthethi pola animation otan o pextis sutari ke psari fetos sto pes. se kapia shoot ke pases to pes fenete pio omalo apo to fifa

edit:
isos ine pio realistiko to sinoliko gameplay. ke o paris lei oti exi kaliteri fisiki tis balas. pantos ta animation pu katevazun tin bala oi pextes ine apisteuta fisika fetos sto po. parola auta, auta den boro na ta do xoris na pekso. den exi noima na pekso fifa sto ps3. den tha ne to idio

nickolas82
26-09-2014, 11:31
Μπαίνω στο thread να διαβάσω κανένα νέο καμιά άποψη και να ενημερωθώ για το παιχνίδι και βλέπω τον ένα κολλημένο να προσβάλει και μετά να του φαίνεται περίεργο που του κάνουν παρατήρηση και να αρχίζει και το κήρυγμα για τη δημοκρατική Ελλάδα (ότι να'ναι!!!!) Και τον άλλο τον γνωστό να αρχίζει παλι τα δίκα του τα trollαρισματα (από αυτά που διαβάζω στα quote γιατί είναι και στην ignore list) οπότε μεταβολή και δρόμο από το θρεντ που έτσι κι αλλιώς δεν προσφέρει τίποτα πια και καλή τύχη σε όποιον προσπαθήσει να ενημερωθεί και να πει την άποψή του για το παιχνίδι

georgios
26-09-2014, 11:39
beno sto thread ke vlepo kapion na kani axrista post ke na griniazi anti na pai sto thread me ta parapona

i karamela oti kapios pu den simfoni me tin pliopsifia trolari exi parakurasi se auto to forum

AriStos13
26-09-2014, 11:52
Δεν βαρεθηκες ακομα??
Κουρασες φιλε georgios...

georgios
26-09-2014, 12:15
aristo pes kati gia to pro. oxi grinies mono

AriStos13
26-09-2014, 12:25
Μπαινω να διαβασω και εδω και μερικες σελιδες βλεπω δικα σου ποστ ανουσια και μερικα παιδια να τσακωνοντε μαζι σου χωρις αποτελεσμα!!!!

georgios
26-09-2014, 12:28
epidi den simfonis den simeni oti ine anusia. ego grafo gia to pro. esi den grafis gia to pro. apla griniazis. esi kanis anusia post auti ti stigmi

giannislazy
26-09-2014, 12:29
Κάθε χρόνο τα ίδια και τα γίδια...

Ποιο ΠΑΙΧΝΙΔΙ είναι καλύτερο και πιο γαμάτο, με όλους τους κουφούς, τρόλλερς και ανίκανους για διαδυκτιακή συζήτηση χρήστες να γεμίζουν σελίδες σελίδες με μπούρδες όπως λέει και ο opozit...

Δεν συμφωνώ με κανέναν σας και έλεος δλδ... Αν θέλει κανείς να διαβάσει για νέα για το παιχνίδι κάηκε...

Ας επαναφέρουν οι mods το θρυλικό ποστ FIFAvsPES και βγάλτε το άχτι σας εκεί...

ΥΓ: Άρχισε η Τατιάνα στα ΣΤΑΡ από χτες... Όσοι θέλετε ξεκατίνιασμα κλείστε το PC και ανοίξτε την TV...

georgios
26-09-2014, 12:38
giani, asxeta, an simfono mazi su. opos ipa ke stus proigumenus, post san ke auto pu ekanes den voithane se tipota. kako kanun ke auta sto thread

Viper
26-09-2014, 12:52
Κάθε χρόνο τα ίδια και τα γίδια...

Ποιο ΠΑΙΧΝΙΔΙ είναι καλύτερο και πιο γαμάτο, με όλους τους κουφούς, τρόλλερς και ανίκανους για διαδυκτιακή συζήτηση χρήστες να γεμίζουν σελίδες σελίδες με μπούρδες όπως λέει και ο opozit...

Δεν συμφωνώ με κανέναν σας και έλεος δλδ... Αν θέλει κανείς να διαβάσει για νέα για το παιχνίδι κάηκε...

Ας επαναφέρουν οι mods το θρυλικό ποστ FIFAvsPES και βγάλτε το άχτι σας εκεί...

ΥΓ: Άρχισε η Τατιάνα στα ΣΤΑΡ από χτες... Όσοι θέλετε ξεκατίνιασμα κλείστε το PC και ανοίξτε την TV...

Φιλε Γιαννη, χοντροι χαρακτηρισμοι που μονο κακο κανουν και βαζεις στο ιδιο τσουβαλι πολλους απο δω μεσα.

Αν εχεις προβλημα με τα μηνυματα του θεματος, στειλε ενα pm σε ενα mod ωστε να παρει θεση. Ετσι δυναμιτιζεις κι αλλο το κλιμα, σε ενα ηδη μπαχαλο θεμα.

giannislazy
26-09-2014, 12:57
Κώστα και Γιώργο χοντροί χαρακτηρισμοί? Τι να πει άλλο κανείς για όλο αυτό το χάλι ΚΑΘΕ χρόνο...
Τελευταίο μου ποστ είναι αυτό εδώ.

opozit
26-09-2014, 15:59
Μπαίνω στο thread να διαβάσω κανένα νέο καμιά άποψη και να ενημερωθώ για το παιχνίδι και βλέπω τον ένα κολλημένο να προσβάλει και μετά να του φαίνεται περίεργο που του κάνουν παρατήρηση και να αρχίζει και το κήρυγμα για τη δημοκρατική Ελλάδα (ότι να'ναι!!!!) Και τον άλλο τον γνωστό να αρχίζει παλι τα δίκα του τα trollαρισματα (από αυτά που διαβάζω στα quote γιατί είναι και στην ignore list) οπότε μεταβολή και δρόμο από το θρεντ που έτσι κι αλλιώς δεν προσφέρει τίποτα πια και καλή τύχη σε όποιον προσπαθήσει να ενημερωθεί και να πει την άποψή του για το παιχνίδι

εσυ τωρα προσφερες καμμια ενημερωση? η απλα θεωρησες οτι κατι πρεπει να πεις?τοτε οκ το πες....

nickolas82
26-09-2014, 16:25
εσυ τωρα προσφερες καμμια ενημερωση? η απλα θεωρησες οτι κατι πρεπει να πεις?τοτε οκ το πες....
Απολύτως καμία.....συγκρίνοντας πάλι επικά ποστ του στηλ the pitch is ours, the king is back, Πάμε μωρή ΚΟΝΑΜΑΡΑ, pro και τα μυαλά στα κάγκελα, αγόρια ιππότες κορίτσια μαύρες κότες και όλα τα συναφή απορώ αν είναι πιο άχρηστα τα παράπονα για την κατάντια του θρεντ ή η μπουρδοθριαμβολογια και το τρολλαρισμα που έχουν κάνει επάγγελμα εδώ και πολλά χρόνια χρήστες σαν τον georgios

Πάμε παρακάτω λοιπόν....

georgios
26-09-2014, 17:29
ti na pi? exi poli kero na pi kati tis prokopis ektos apo grinia

to oreo ine oti o enas pu den exi tipota na pi kani thanks ston alon pu den lei tipota (aristos-nikolas). ke simfoni ke o mixalis sto den leo tipota :)

odytsak
28-09-2014, 10:43
https://www.youtube.com/watch?v=amtt4NATbdk

sakis1984
28-09-2014, 13:31
εκει που βλεπω μεγαλη διαφορα ειναι στο χρωμα του δερματος οπου στο προ ειναι πολυ καλυτερη σε σχεση με του φιφα που ειναι πολυ ασπρο.γενικα αν εξαιρεσεις τον νταντε της μπαγερν που ειναι σχεδον ισάξιοι,ολοι οι αλλοι ειναι καλυτεροι στο προ.το γρασιδι ειναι πιο καλο στο φιφα οπως και οι κερκιδες

jimspy
28-09-2014, 15:47
http://vbox7.com/play:9bb75e39cd

αν κ εχω την εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα με το φιφα15 στο συγκεκριμενο βιντεο......
(http://vbox7.com/play:9bb75e39cd)

Kapa
28-09-2014, 20:11
1080p/60fps στο PS4, 720p/60fps στο One... (http://n4g.com/news/1594943/pes-2015-1080p-60fps-on-ps4-720p-60fps-on-xbox-one-and-ps3)

odytsak
28-09-2014, 20:17
https://www.youtube.com/watch?v=9k2vTsoot9w

spirisdredd
28-09-2014, 22:38
.βρε παληκαρια οχι αλλο greeklish κουραζουν πολυ....

Giorgos78
29-09-2014, 00:30
Το pro σε X1 και PS4 στην 50αρα samsung ενός φίλου απο την ίδια κάμερα-γωνία- απόσταση τραβηγμένο με iphone4s

X1
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/28/06a87a2ea3df5adfb441127e0208b4e3.jpg

PS4
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/28/95b872b1d7e3eec7df6c77aad5d4e90c.jpg

Χ1
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/28/c6bb47abb96e5f215152629e6ca059f0.jpg

Ps4
http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/09/28/e3f61dafcaaed371b243ad305c93cfaa.jpg

hakoo
29-09-2014, 01:28
Καλο το τρολαρισμα αλλα κατα τη γνωμη μου το συγκεκριμενο μαλλον την ανικανοτητα της Konami δειχνει περισσοτερο παρα την διαφορα υπερ του ps4 (που ουτως η αλλως ειναι δεδομενη). Δηλαδη οκ, κατα πολυ πιο αδυναμο το xbone αλλα ημαρτον και ελεος αν δεν μπορει να τρεξει αυτο που ειδα εγω στο demo στα 1080p. Δεν παιζει αυτο το πραγμα, να ειχε τιποτα απαιτητικο στα γραφικα να το καταλαβω.
Μαλλον εκαναν απο ελαχιστο εως καθολου optimization στη εκδοση του xbone.

teras1
29-09-2014, 01:47
Η εξήγηση που ακούγεται είναι ότι το XB1 δεν έχει αρκετά μεγάλο framebuffer για να τρέξει μηχανές γραφικών με deferred rendering (όπως η FOX) σε full HD ανάλυση και 60fps. Το ίδιο ισχύει και για το MGS TPP.

http://gamedevelopment.tutsplus.com/articles/forward-rendering-vs-deferred-rendering--gamedev-12342

Viper
29-09-2014, 09:24
Adam Bhatti, PES European Product Manager


"why would sales be poor because of resolution? i'd buy a 480p football game if it was amazing! 1080p does not mean quality"

"speak for yourself. 720p is still very high, not as if it's dramatically different. We kept is 60fps too."

Αντε και του χρονου στα 360p, με δωρο και ενα scart καλωδιο.

StarRider
29-09-2014, 09:55
Eχει καιρό να παίξει game στα 480p και ξέχασε πως ήταν.

odytsak
29-09-2014, 10:01
Kαλά, άθλιες δηλώσεις για ακόμη μια φορά,
το 720p με το 1080p έχουν τεράστια διαφορά, μιλάμε για υπερδιπλάσια ανάλυση.

1920x1080=2.073.600 εικονοστοιχεία
1280x720=921.600 εικονοστοιχεία

Για ποιο λόγο κάποιος να προτιμήσει ούτε καν τα μισά pixels? (ρητορικό το ερώτημα)

georgios
29-09-2014, 11:28
εκει που βλεπω μεγαλη διαφορα ειναι στο χρωμα του δερματος οπου στο προ ειναι πολυ καλυτερη σε σχεση με του φιφα που ειναι πολυ ασπροpanta sto fifa fenontusan ligo fantasmata


Μαλλον εκαναν απο ελαχιστο εως καθολου optimization στη εκδοση του xbone.milame gia mixanimata me idia arxitektoniki. poso optimization na theli. mu fenete oti den polisteki auto


Για ποιο λόγο κάποιος να προτιμήσει ούτε καν τα μισά pixels? (ρητορικό το ερώτημα)
1. bori na tu dini pio stathero framrate
2. bori na min exi full hd

hakoo
29-09-2014, 11:39
O Odytsak μιλαει για την συγκεκριμενη περιπτωση που και οι 2 εκδοσεις ειναι στα 60 fps



milame gia mixanimata me idia arxitektoniki. poso optimization na theli. mu fenete oti den polisteki auto



Ναι μεν ειναι παρομοια, αλλα δεν παυουν να ειναι κονσολες. Νομιζω πως σιγουρα δεν θα χρειαζεται η δουλεια του παρελθοντος για να γινει το porting απο τη μια κονσολα στην αλλη αλλα το optimization παντα θα χρειαζεται για τις κονσολες.

FotisGRC
29-09-2014, 11:41
Αντε και του χρονου στα 360p, με δωρο και ενα scart καλωδιο.

Προσεχε, μη λες τετοια γιατι καποιοι ενοχλουνται! Φλερταρεις με -rep!

Viper
29-09-2014, 11:59
Αν ενοχλουνται, τα παραπονα τους στο κυριο υπευθυνο της KONAMI που δηλωσε το 2014 και στην εποχη των next gen κονσολων οτι θα αγοραζε παιχνιδι στα 480p.

Δεχομαι το να υποστηριξει η καθε εταιρια τις επιλογες τις (720p) αλλα μην λενε και...χαζομαρες (το ειπα ευγενικα:P) για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα.

PDS
29-09-2014, 12:09
To demo στο ελληνικο store ξερουμε ποτε θα βγει?

AriStos13
29-09-2014, 12:16
Εχει βγει απο την Τεταρτη!!

Viper
29-09-2014, 12:16
Εχει βγει ηδη https://store.sonyentertainmentnetwork.com/#!/en-gr/games/pes-2015-pro-evolution-soccer-demo/cid=EP0101-CUSA01331_00-PES2015HG0000000

georgios
29-09-2014, 12:17
O Odytsak μιλαει για την συγκεκριμενη περιπτωση που και οι 2 εκδοσεις ειναι στα 60 fpsden gnorizume omos poso stable ine to 60fps

ego pantos milao gia tin idia konsola. isos sta 720p to frame rate na ine poli pio stable sto pro i se alo game

Viper
29-09-2014, 12:48
Απο neogaf:


The issue with the Xbone is with the g-buffer. The effects you want to render, the larger the 'bytes per pixel' becomes. With all the effects they wanted, Infamous SS ended up with 40 bytes per pixel. Which for a 1920x1080 image requires 80MB for the g-buffer

If the resolution was 720p, the g-buffer would be 1280x720x40 = 35.1MB, so even then too big to fit into eSRAM. You could use the main DDR3 RAM, but that's slow as fuck so would have massive performance problems.

To get a g-buffer into eSRAM, you have to reduce both what is being rendered and the resolution. A very basic scene could output at native 1080p on the Xbone with deferred rendering. At most, you can have 16 byte per pixel in your g-buffer. But that's not enough with the expectations of next gen, with improved lighting, materials etc. In relation to PES and the Fox Engine, the lighting is the stand out improvement over last gen. This can only be achieved on the Xbone at lower resolutions.

Edit: all the talk about SDKs and 'closing the gap' is missing the point. The bottleneck isn't GPU performance (which the June update helped with by removing the 10% GPU reserved by Kinect). It's about the (lack of) RAM it in the Xbone's VRAM.

odytsak
29-09-2014, 12:51
Ωραίος Κώστα, κατατοπιστικότατο το κείμενο.

georgios
29-09-2014, 13:06
Απο neogaf:posi vram exi to ps4 ke posi to xbone? den exo asxolithi/katalavi ti pezi me tin mnimi ton konsolon? oxi oti exi poli simasia. to apotelesma metrai

hakoo
29-09-2014, 13:12
Tα posts περι FIFA μεταφερθηκαν στο καταλληλο τοπικ

Viper
29-09-2014, 13:23
posi vram exi to ps4 ke posi to xbone? den exo asxolithi/katalavi ti pezi me tin mnimi ton konsolon? oxi oti exi poli simasia. to apotelesma metrai

Δεν υπαρχει συγκεκριμενο ποσο RAM. Και οι 2 εχουν συνολο περιπου 5GB διαθεσιμα και ο καθε dev μοιραζει την RAM οπου κρινει απαραιτητο. Το προβλημα ειναι στην ταχυτητα της RAM οπου το PS4 (GDDR5) υπερτερει εναντι του XBOX ONE (GDDR3). To XBOX ONE εχει επισης 32MB ESRAM οπου ειναι πολυ γρηγορη αλλα λογω οτι ειναι λιγη (μολις 32MB) δεν μπορουν να φορτωσουν πολλα σε αυτη.

Καποιος ειχε ποσταρει αυτο πιο παλια. Το ξαναβαζω για να καταλαβεις καλυτερα.

http://static.gamespot.com/uploads/original/1489/14891079/2425189-0967657806-N3iML.jpg

georgios
29-09-2014, 13:30
Δεν υπαρχει συγκεκριμενο ποσο RAM. Και οι 2 εχουν συνολο περιπου 5GB διαθεσιμα και ο καθε dev μοιραζει την RAM οπου κρινει απαραιτητο. Το προβλημα ειναι στην ταχυτητα της RAM οπου το PS4 (GDDR5) υπερτερει εναντι του XBOX ONE (GDDR3). To XBOX ONE εχει επισης 32MB ESRAM οπου ειναι πολυ γρηγορη αλλα λογω οτι ειναι λιγη (μολις 32MB) δεν μπορουν να φορτωσουν πολλα σε αυτη.

Καποιος ειχε ποσταρει αυτο πιο παλια. Το ξαναβαζω για να καταλαβεις καλυτερα.

http://static.gamespot.com/uploads/original/1489/14891079/2425189-0967657806-N3iML.jpg

ola ta data pernane apo tin esram ipoxreotika?

Viper
29-09-2014, 13:36
Δυστηχως δεν γνωριζω. Αλλα επειδη εχουμε βγει πολυ offtopic, μπορεις να ρωτησεις στο θεμα του XBOXONE. Καποιος θα ξερει να σου απαντησει:)

georgios
29-09-2014, 13:37
Tα posts περι FIFA μεταφερθηκαν στο καταλληλο τοπικi parakato frasi itan 100% sto katalilo topic. ixe gini poli kuventa sto thread gia auto ke o mixalis pu diafonume genika apantise epi tu thematos

sxetika me tin grinia gia tin kathisterisi tu pro
"Κάθε χρόνο είμαστε μάρτυρες μιας σοβαρής δουλειάς από πλευράς EA σε κάθε Fifa και ειδικότερα στο gameplay. Φέτος, η αίσθηση που δίνει το Fifa 15 είναι ότι κάποιοι developers σε συγκεκριμένες θέσεις στην EA Canada απολύθηκαν ή άλλαξαν πόστο και οι νεότεροι όχι απλά δεν έκαναν την δουλειά τους σωστά, αλλά δεν προειδοποίησαν καν την EA Sports ότι χρειάζεται εκτενέστερο bug testing. Εκτός πια κι αν αυτό το deadline στα τέλη Σεπτέμβρη ήταν τόσο απαραίτητο για την αμερικάνικη εταιρεία! Ούτως ή άλλως, η Konami ακολουθεί δύο μήνες μετά συνεπώς δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγω της βιασύνης μιας κυκλοφορίας την στιγμή που υπήρχαν όντως θέματα."

hakoo
29-09-2014, 13:41
Ok, αυτο το κραταμε, εκανα mass μεταφορα και μου ξεφυγε

PDS
29-09-2014, 20:11
Επαιξα το ντεμο και νομιζω οτι εχασα καθε ελπιδα για την σειρα.Βγαινω απο τον κυκλο(τον γνωστο των pes) οριστικα μαλλον.Δεν ειναι για μενα πλεον.Το πηρα χαμπαρι μετα απο 6 χρονια αλλα ποτε δεν ειναι αργα.

Thanks Viper κ AriStos13

georgios
29-09-2014, 20:26
auta ta post su pds, pu vazis pono ke prosopiko drama ine apexta. and aristos thanks you!

"exasa ton kiklo ke 6 xronia ap ti zoi mu" ke meta irthe ke o artemis...

bori na exete sinithisi na tsatarete etsi ala emena mu fenonte telios asovara tetia post

to xete se kako na pite kamia sovari apopsi?

ke meta lete oti xalai to thread...

PDS
29-09-2014, 20:31
auta ta post su pds, pu vazis pono ke prosopiko drama ine apexta. and aristos thanks you!

"exasa ton kiklo ke 6 xronia ap ti zoi mu" ke meta irthe ke o artemis...

bori na exete sinithisi na tsatarete etsi ala emena mu fenonte telios asovara tetia post

to xete se kako na pite kamia sovari apopsi

ke meta lete oti xalai to thread...

Εσενα σε ποναει που θα μεινεις τελευταιος στον τιτανικο, εγω δεν εβαλα κανενα πονο στο ποστ μου:P
Εσενα σε πειραξε ενα απλο ποστ και αντιδρας ως ο κλασικος ειρωνικος Γεωργιος που νομιζεις οτι βρεχει.

Την αληθεια ειπα.Καθε χρονο ελπιδα και τωρα ειχα και μεγαλυτερη με την νεα μηχανη αλλα δεν...
Δεν κανει για μενα εκει που το πανε.
Για αλλους ειναι καλο ,για μενα οχι.

ΥΓ.Χαλασε το thread επειδη ειπα την αποψη μου για ενα τραγικο για μενα παιχνιδι?Η με σενα που αν δεν αποθεωσουμε την αποτυχια της τελευταιας δεκαετιας ειρωνευεσαι?

spirisdredd
29-09-2014, 22:43
Καλη χρονια κ παλη

spiroslal
29-09-2014, 22:56
No offense παιδιά ... αλλά οντως σε όσους δν αρέσει το παιχνιδι και κράζουν, για κάποιο λόγο πραγματικά λέτε τιγκα γενικολογίες, ουτε επιχειρήματα ούτε τιποτα. Δικαίωμα σας ειναι αλλα αφού κανατε 1. Το κόπο να το κατεβάσετε 2. Το κόπο να μπειτε στο thread κ να γράψετε ..... Γραψτε και ένα επιχείρημα υπερ/κατά του παιχνιδιού.

PDS
29-09-2014, 23:57
No offense παιδιά ... αλλά οντως σε όσους δν αρέσει το παιχνιδι και κράζουν, για κάποιο λόγο πραγματικά λέτε τιγκα γενικολογίες, ουτε επιχειρήματα ούτε τιποτα. Δικαίωμα σας ειναι αλλα αφού κανατε 1. Το κόπο να το κατεβάσετε 2. Το κόπο να μπειτε στο thread κ να γράψετε ..... Γραψτε και ένα επιχείρημα υπερ/κατά του παιχνιδιού.
Τα εχω γραψει τοσες φορες που δεν υπαρχει λογος να επαναλαμβανομαι.
Αλλωστε δεν προσπαθω να κανω διαλογο για να με μεταπεισει καποιος ή να πεισω καποιον.Το thread υπαρχει για να εκφρασεις οτι ακριβως εχεις αναγκη(για το παιχνιδι παντα)Ενα παραπονο, μια απογοητευση γενικη η συγκεκριμενη, συζητηση αν εχεις την διαθεση να ακουσεις και αλλη αποψη κτλ.
Αλλα συνηθως αυτο το thread εχει ανεπισημη αστυνομευση.

georgios
30-09-2014, 09:52
giati na epanalamvanese? to pro exi alaksi apo to 13 ke apo to 14. bori na min su aresi ala den ine to idio. opote an exis kapia arnitiki entiposi pali den tha ne i idia

to parapono su epanalamvanete ke apo oti vlepo se piran idisi ke aloi

Giannis1979
30-09-2014, 10:09
No offense παιδιά ... αλλά οντως σε όσους δν αρέσει το παιχνιδι και κράζουν, για κάποιο λόγο πραγματικά λέτε τιγκα γενικολογίες, ουτε επιχειρήματα ούτε τιποτα. Δικαίωμα σας ειναι αλλα αφού κανατε 1. Το κόπο να το κατεβάσετε 2. Το κόπο να μπειτε στο thread κ να γράψετε ..... Γραψτε και ένα επιχείρημα υπερ/κατά του παιχνιδιού.

Δεν ειναι επιχείρημα τα last gen visuals και το πλήρως ΚΑΤ εμε arcade game play?

ΥΓ :το thanks στον Georgios έγινε κατα λάθος.

georgios
30-09-2014, 10:27
1. den egrapse o pds gia visuals. o pds den egrapse tipota. sto tipota apantisame etsi
2. ta visual opos idame se ola ta sigritika ine poli konta. ara ine last gen ke gia ta 2
3. to thanks to dexome pantos :)

jimspy
30-09-2014, 11:02
η μονη μου απορια Βαγγελη (κ οχι μονο ) ειναι οτι η βασικη κ πρωτευουσα δικαιολογια για να κραξεις το προ ειναι οτι ειναι arcade ποδοσφαιρακι ενω ταυτοχρονα αποθεωνεις το προ6 που ηταν πιο arcade κ απο arcade......tο προ ειναι αυτο που ειναι, κ το μεγαλο λαθος τησ κοναμι ηταν οτι προσπαθησε να το κανει simulation , αποτυγχανοντας πληρως εναντι του φιφα που ειχε την φιλοσοφια του simulation εξαρχης κ πανω σε αυτην προχωρησε κ τελικα καταφερε τα 2-3 τελευταια χρονια να το φτασει σε τρομερα επιπεδα.....
το προ15 ειναι οτι καλυτερο εχουμε δει σε ποδοσφαιρακι που καταφερνει να συνδυασει σχεδον τελεια στοιχεια simulation μεσα στην φιλοσοφια κ στν κορμο του arcade..κ δεν ειναι τυχαιο οτι βγηκε το καλυτερο σπορτ game στην gamescom......σιγουρα δεν ειναι φιφα κ σιγουρα το φιφα δεν ειναι προ....απλα κ μονο γιατι ειναι διαφορετικα παιχνιδια .....

StarRider
30-09-2014, 11:25
Δοκίμασα το demo και μου φάνηκε αρκετά καλό, το γνωστό σε όλους μας pro είναι με καλύτερα γραφικά,
γιατί πρέπει να γίνεται πάντα σύγκριση με το fifa; διαφορετικά παιχνίδια είναι για διαφορετικά γούστα.

BillyFlo81
30-09-2014, 11:33
Σιγουρα το καθε παιχνιδι απευθυνεται στο δικο του κοινο. Οπως διχνουν τα πραγματα και σε αυτη τη γεννια κονσολων η πλειοψηφια θα καταληγει στο fifa προφανως επειδη εχει περισσοτερα στοιχεια που προσελκυουν τους λατρεις των παιχνιδιων ποδοσφαιρου. Αυτο δεν απαξιωνει το pes συνολικα σαν παιχνιδι, αλλα την ιδια τη Konami με τις αυτοκαταστραφικες τασεις της και την λαθος πολιτικη που ακολουθει τοσα χρονια. Ενα παιχνιδι που ηταν στην κορυφη για πολλα χρονια, να χανει την αιγλη του και να γινονται συνεχεια λανθασμενες προσπαθειες, ειτε προσπαθοντας να το κανουν πιο sim και εκει καπου το χανουν, ειτε με pre lanch δηλωσεις "The King is BACK",ειτε με φθηνες δικαιολογιες που αφορουν τα τεχνικα θεματα που προκυπτουν καθε λογο (π.χ. online, τωρα με την αναλυση στο Xone). Αυτο εχει ως αποτελεσμα να "ξενερωνει" καποιους που περιμενουν κατι καλυτερο απο την σειρα για να επιστρεψουν ξανα. Φετος για παραδειγμα κανανε μια αξιολογη προσπαθεια, αλλα αρχιζουν σιγα σιγα να βγαινουν ξανα καποια "θεματακια" στην επιφανεια και ελπιζω να περιοριστουν μονο σε αυτα μεχρι τη κυκλοφορια του παιχνιδιου.