PDA

View Full Version : Eπιλογή ομάδων πρωταθλήματος! προτείνετε την δική σας λύση!!!



NonBorn
04-12-2007, 17:36
Όπως λέει και ο τίτλος γράψτε τις δικές σας προτάσεις για το πως πρέπει να επιλέγονται οι ομάδες στο πρωτάθλημα για να μην έχουμε τέτοια προβλήματα όπως αυτά που διατυπώθηκαν στο άλλο thread με τους ομίλους και τις ομάδες... Για να δούμε προς τα που θα πάει το πράγμα...

Επίσης όποιος μπορεί να βοηθήσει με τα διαδικαστικά ας μου πει γιατί προς το παρόν είμαστε μόνοι μας, εγώ με τον ProEvo και νομίζω ότι άλλο ένα άτομο σίγουρα θα χρειαστεί!

touristas
04-12-2007, 17:38
par olo pou douleuo kai spoudazo mazi,eimai prothimos na voithiso oste na exoume to protathlima pou mas aksizei.tha prospathiso toulaxiston

klepidas
04-12-2007, 17:40
προτεινω να παρω εγω την barca και εσυς βγαλτε τα ματια σας..:p

ProEvo
04-12-2007, 17:40
επιμένω να βγουν έξω καμιά 10αρια ομάδες. το τουρνουά θα γίνει πολύ πιο αξιοκρατικό και ενδιαφέρον. επίσης κάποιος που βλέπει ότι δεν του κάνει η ομάδα του τελικά, να μπορεί να αλλάζει παίρνοντας μια άλλη από τις πολλές ελεύθερες στο επόμενο πρωτάθλημα.
δε μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος μπορεί να είναι τόσο πορωμένος οπωσδήποτε με μια από τις μεγάλες ομάδες και να μην μπορεί να παίξει χωρίς αυτή.

touristas
04-12-2007, 17:41
simfono APOLITOS mazi sou proevo,na min sou po 20 omades na einai pragmatika endiaferon!!

klepidas
04-12-2007, 17:42
βασικα προτεινω να

μαζεπσουμε καμια 40αρια ομαδες απο αυτεσ ποθ εχουν επιλεγει και να γινει μια κληρωσει

touristas
04-12-2007, 17:43
prosopika pisteuo oti an telika den vgaloume ekso omades mporei na exoume polles simmetoxes stin arxi alla stadiaka polis kosmos tha ksenerosi kai tha apoxorisi me apotelesma na mamithi to protathlima

ProEvo
04-12-2007, 17:44
βασικα προτεινω να

μαζεπσουμε καμια 40αρια ομαδες απο αυτεσ ποθ εχουν επιλεγει και να γινει μια κληρωσει

Θα ξαναπώ τα ίδια και τα ίδια. Τι κλήρωση να γίνει που ο ένας θα έχει barca και ο άλλος AEK ή Celtic??? Θα πρέπει να είναι χαώδης η διαφορά στην αξία των 2 για να γίνει ανταγωνιστικό ματς. Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Γιατί τα δυσκολεύουμε;;;

NonBorn
04-12-2007, 17:47
prosopika pisteuo oti an telika den vgaloume ekso omades mporei na exoume polles simmetoxes stin arxi alla stadiaka polis kosmos tha ksenerosi kai tha apoxorisi me apotelesma na mamithi to protathlima

Γι αυτό και εγώ είμαι τις άποψεις να μην βγουν απέξω ομάδες.... Είναι κρίμα για κάποιον που θέλει να παίξει με μια ομάδα να μη του δίνεται η δυνατότητα να παίξει... Τουλάχιστον να υπάρξει κάποια διαδικασία που θα φέρει αποτέλεσμα (την ομάδα που επιδιώκει ο καθένας) αξιοκρατικά και με τον τρόπο που θα αποφασίσουμε όλοι. Πιστεύω ότι το να βγάλουμε ομάδες περισσότερο κακό θα κάνουμε παρά καλό...

touristas
04-12-2007, 17:47
para poli pla einai ta pragmata ontos.vgazoume tis oses omades apofasisoume na vgaloume kai o kathenas dialegi mia apo tis ipoloipes.an prokipoun idies omades pali na gini klirosi oste i kathe omada pou paizi na einai i monadiki sto protathlima

EDIT:

giati kako tha gini?i xara toun paignidiou einai na paizis,den tha pethani kanis ama den pari tin agapimeni tou omada.palia ego me ton proevo ftiaxname champions league me 32 omades oles na elenxontai apo emas kai paizame ola ta paignidia.se pliroforo oti to fxaristiomastan para poli

touristas
04-12-2007, 18:00
telika pantos den theli kai poli skepsi.etsi gia arxi poios simfoni i diafoni na apoklistoun omades.as postaroun an einai edo parakalo giati anipomono na paiksoume

touristas
04-12-2007, 18:02
to pio eukolo gia mena tha itan na min leo tipota,na paro tin milan pou tin ksero apekso ki anakatota kai na nai ola kala.ela de omos pou den einai ola kala

PDS
04-12-2007, 18:28
Λοιπον πριν απο κανα 2μηνο ειχα δωσει μια ολοκληρωμενη προταση στον Nonborn για την οργανωση του πρωταθληματος.
Δεν ''προχωρησε'' ομως γιατι ειναι αρκετα δυσκολη στην υλοποιηση της ειδικα στην αρχη(1ο πρωταθλημα).
Επειδη ομως βλεπω οτι πολλοι διαφωνουν(το ιδιο θα εκανα και εγω αν συμμετειχα) με το γεγονος οτι θα παιζεται το πρωταθλημα μονο με τις ιδιες ομαδες,σκεφτηκα να επαναφερω αυτη τη προταση.

Θα βαλω σε μια παραθεση λοιπον την προταση που ειχα , για να παρετε μια γενικη ιδεα και αν σας φανει καλη,να την τελειοποιησετε με δικες σας ιδεες.





1.Ξεκινουν 3 πρωταθληματα Α,Β και Γ.

2.Γινεται κληρωση(η οτιδηποτε αλλο) και μπαινουν στην τυχη στα 3 πρωταθληματα ολοι οι συμμετεχοντες.

3.Τα πρωταθληματα στην πρωτη τους φαση θα ειναι μαλλον ισοδυναμης δυναμικοτητας αφου οι συμμετεχοντες θα μπουν με κληρωση σε καθε ενα απο αυτα και ετσι για αρχη το Α πχ δεν θα δειχνει οτι ειναι το πρωτο σε δυναμικοτητα.
Σιγα σιγα(πρωταθλημα με πρωταθλημα) ομως και εφοσον απο την αρχη θα λειτουργουν ως κατηγοριες Α,Β και Γ(ανεβαινουν 4 ομαδες απο καθε κατηγορια και υποβιβαζονται 4) θα μπουν η δυνατοι στο Α,οι μετριοι στο Β και οι αδυναμοι στο Γ.

4.Ο αριθμος των ομαδων ανα πρωταθλημα θα καθοριστει αναλογα με τις συμμετοχες.(10 το λιγοτερο,12,14,16,18 ή 20 το περισσοτερο).
Το καθε πρωταθλημα θα διαρκει 1.5 με 2 μηνες αναλογα και παλι με τις συμμετοχες και κατ'επεκταση με τον αριθμο αγωνων.
Ας πουμε πχ οτι οι συμμετοχες ειναι 44 ατομα,τοτε θα εχουμε...
-Στην Α κατηγορια 16 ομαδες σε 5 εβδομαδες με 3 αγωνες την εβδομαδα.
-Στην Β κατηγορια 16 ομαδες σε 5 εβδομαδες με 3 αγωνες την εβδομαδα.
-Στην Γ κατηγορια 12 ομαδες σε 4 εβδομαδες με 3 αγωνες την εβδομαδα.

5.Θα γινονται παιχνιδια εντος και εκτος εδρας.Στα εντος εδρας ο γηπεδουχος εχει το δικαιωμα να διαλεξει συνθηκες,προοπτικη καμερας(σε wide παντα),γηπεδο,μπαλα κτλ.
Ο γηπεδουχος θα εχει επισης ανεβασμενα τα βελακια στο κοκκινο ωστε να εχουμε ισχυροτερες εδρες.

*6.Ο καθε ενας εχει διαφορετικη ομαδα.Γινεται κληρωση και μπαινουν οι διαγωνισζομενοι σε μια σειρα(1,2,3...44)και διαλεγει ο καθενας με την σειρα μια ομαδα,ο επομενος απο αυτες που μενουν και παμε λεγοντας(Μπορουμε να παρουμε και την σειρα που εχουν δηλωθει τα ονοματα για να μην κανουμε κληρωση).
Το ιδιο περιπου θα γινεται και στο τελος του καθε πρωταθληματος για την επιλογη ομαδων.Πιο αναλυτικα:
Οι τεσσερεις πρωτοι της Α κατηγοριας διαλλεγουν με την σειρα προτεραιοτητας 1,2,3,4.
Οι δυο πρωτοι της Β κατηγοριας ακολουθουν με την σειρα 5,6, και
ο πρωτος απο την τριτη κατηγορια ακολουθει με σειρα προτερ. 7...
Μετα παμε κατα σειρα με αυτους που εμειναν απο την Α κατηγορια και διαλεγει ο πεμπτος οντας στην 8 θεση προτεραιοτητας και παει λεγοντας απο την Β και απο την Γ μετα.(με σειρα αναλογα την θεση της καταταξης παντα)

Κρατα(αν θελει) την ομαδα του οποιος ΜΠΟΡΕΙ και οποιος εχει ομαδα που δεν εχει ζητηθει απο καποιον ''ανωτερο'' συμφωνα με τα παραπανω.

Ετσι εκτος απο την θεση,θα υπαρχει κινητρο και για να αναλαβει καποιος ,καποια στιγμη την αγαπημενη του ομαδα.(οπως καθε προπονητης στον κοσμο:p)


*7.Θα διεξαχθει και κυπελλο μεταξυ τον ομαδων οπου ο πρωτος θα εχει προτεραιοτητα να παρει οποια ομαδα θελει εκτος αν ο πρωτος του πρωταθληματος την εχει ή την θελει,δηλαδη ξεκιναει με τον αριθμο προτεραιοτητας 2(χανει ο δευτερος της Α κατηγοριας τον αριθμο προτεραιοτητας 2).


σημειωσεις.
* το 6 και 7 φαινονται μεν δυσκολα και ισως δυσνοητα αλλα ειναι δοκιμασμενα απο εμενα με λιγοτερες ομαδες και με απολυτη επιτυχεια,δινοντας εχτρα κινητρο.
Θα εχει επιτυχεια κατα την γνωμη μου,αρκει να συμφωνησουν και οι υπολλοιποι.Αν οχι θα εχουμε πολλες ιδιες ομαδες στα πρωταθληματα πραγμα που εμενα δεν μου αρεσει αλλα θα κανω οτι πουν οι πολλοι.:)

Eνα παραδειγμα της σειρας προτεραιοτητας για επιλογη ομαδας σε 44 ομαδες.

[Θεση στο πρωταθλημα.Σειρα προτεραιοτητας.]

Α κατηγορια(ή Α πρωταθλημα)
1.1
2.3 (ο κυπελουχος την 2 θεση προτερ.)
3.4
4.5

5.9
6.10
7.11
8.12
9.13
10.14
11.15
12.16
13.17
14.18
15.19
16.20


Β κατηγορια(ή Β πρωταθλημα)
1.6
2.7

3.21
4.22
5.23
6.24
7.25
8.26
9.27
10.28
11.29
12.30
13.31
14.32
15.33
16.34


Γ Κατηγορια(ή Γ πρωταθλημα)
1.8

2.35
3.36
4.37
5.38
6.39
7.40
8.41
9.42
10.43
11.44
12.45

blizard
04-12-2007, 19:41
πολύ ενδιαφέρον ο τρόπος που είπες ώστε να έχει ο καθένας διαφορετική ομάδα ,και δίνει ενδιαφέρον σε όλες τις θέσεις κατάταξης αφού θα επηρεάζει την ομάδα που θα διαλέξει ή θα κρατήσει ο καθένας.


πάντως είναι λίγο πολύπλοκο ... προσπάθησα λίγο να το συνδυάσω με τους ομίλους των 4ρων που έχουμε φτιάξει για αρχή και το καλό σύστημα για τα πρωταθλήματα που είχαμε εγκρίνει , αλλά δεν ξέρω αν γίνεται...

jorgedept
04-12-2007, 22:08
επειδή καταντάει βαρετό ας πάρει ο καθένας οτι ομάδα θέλει...δεν έχω πρόβλημα να παίξω με τους 'μπαλαδόρους'

SeLanmere
04-12-2007, 22:55
εγω προτεινω οσοι δε θελουν ισχυρες ομαδες να κανουν δικη τους λιγκα και στο τελος να κρινεται ο πρωταθλητης με τελικο μεταξυ των δυο πρωτων απο την λιγκα των μη ισχυρων και αυτη των ισχυρων με εκ νεου επιλογη ομαδων

MaRkUs_
05-12-2007, 08:57
επιδεί δεν βλέπω να ξεκινάει ποτέ αυτό το πρωτάθλημα....δεν κάνουμε κανένα στο φίφα που θα είναι πιο εύκολο και θα παίζουμε online σαν άνθρωποι και όχι σαν ζώα όπως μας θεωρεί η κονάμι...μιας κ δεν βλέπω να κάνει τπτ στο online κομάτι:ΡΡΡ αχαχαχαχα
έχει σκεφτεί κανείς ότι πρέπει να κάνουμε καινούριο account για να έχουμε αποκλείστικα όσους παίζουν στο pro ??εγώ τούλάχιστων δεν έχω ούτε μια κενή θέση!:Χ άντε και τα 10-15 άτομα τα έχω μέσα....τι θα κάνω θα σβήνω άτομα για να μπορώ να δω ποιος θα είναι online η όχι ??

NonBorn
05-12-2007, 09:15
επιδεί δεν βλέπω να ξεκινάει ποτέ αυτό το πρωτάθλημα....δεν κάνουμε κανένα στο φίφα που θα είναι πιο εύκολο και θα παίζουμε online σαν άνθρωποι και όχι σαν ζώα όπως μας θεωρεί η κονάμι...μιας κ δεν βλέπω να κάνει τπτ στο online κομάτι:ΡΡΡ αχαχαχαχα
έχει σκεφτεί κανείς ότι πρέπει να κάνουμε καινούριο account για να έχουμε αποκλείστικα όσους παίζουν στο pro ??εγώ τούλάχιστων δεν έχω ούτε μια κενή θέση!:Χ άντε και τα 10-15 άτομα τα έχω μέσα....τι θα κάνω θα σβήνω άτομα για να μπορώ να δω ποιος θα είναι online η όχι ??

Θα παίξεις με το αμερικάνικο account... Και αν θες να ξεκινήσει το πρωτάθλημα ασχολήσου και κάνε κάτι μη περιμένεις να γίνουν όλα με την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος! Άιντε!

MaRkUs_
05-12-2007, 09:25
Θα παίξεις με το αμερικάνικο account... Και αν θες να ξεκινήσει το πρωτάθλημα ασχολήσου και κάνε κάτι μη περιμένεις να γίνουν όλα με την επιφοίτηση του αγίου πνεύματος! Άιντε!

θα έλεγα τώρα τπτ αλλα τέσπα! τι θες να κάνω???αφού η κατάσταση είναι μπάχαλο....
θέλεται να βγουν οι ομάδες??
βάλτε κλήρωση στα άτομα που ζητάνε μπάρτσα bayern milan mu klp klp klp....κ όποιος έχει την σούφρα θα της πάρη!:Ρ πάντος ευτηχώς μόνο εγώ έχω διαλέξει Bayern:Ρ
η μένουμε όπως είμασται κ πάμε έτσι η βγάζουμε της δυνατές ομάδες...και θα διαλέξουν όλοι πάλη της επόμενες πιο δυνατές απο αυτές που θα βγάλουμε....η δεν θα γίνει αυτό?????
το ίδιο πράγμα θα είναι....π.χ αν θα είναι η luon η οποιαδήποτε άλη η επόμενη καλή ομάδα...όλοι θα θέλουν την luon και πάει λέγοντας!

tasioskis
05-12-2007, 09:56
καλα λεει ο markus αυτοι που εχουν παρει τις ιδιες ομαδες ας γινει μια κληρωση μεταξυ τους.

blizard
05-12-2007, 10:35
Πρόταση αλλά και συμμάζεμα κάποιων που έχουμε πει(αν τα κατάλαβα καλά)

1)Ξεκινάμε σε 2-3 μέρες πχ με τους ομίλους των 5 που έχουμε ΕΔΩ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1293), και όποια ομάδα έχει δηλώσει ο καθένας στο ίδιο topic.
(θα προσθέσει ο καθένας τους άλλους 4 στην friend-list, θα κανονίσουν μέσο pm ή forum τους αγώνες και θα βάλουν τα αποτελέσματα)

2)Στις 22 Δεκ πχ , οι 12 πρώτοι κάθε ομίλου και οι 8 δεύτεροι θα πάνε στην πρώτη κατηγορία, και οι άλλοι στις επόμενες, όπως έχουμε ορίσει.ΕΔΩ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=988) για να αρχίσει το πρωτάθλημα , που θα κρατήσει μέχρι τέλος Ιανουαρίου.

3)
α)Στις κατηγορίες δεν θα έχουμε ίδιες ομάδες... ο καθένας θα έχει διαφορετική, και ίδια για ολο το πρωτάθλημα.
(οπότε πριν να αρχίσει θα διαλέξουμε τουλάχιστον 5 ο καθένας για περίπτωση που κλείσουν κάποιες από άλλους... δεν ξέρω αν πρέπει και να αποκλέισουμε εντελώς μερικές)
β)Οι 12 πρώτοι των προκριματικών θα πάρουν την πρώτη επιλογή τους ... οι επόμενοι 8 ακολουθούν κλπ.
(αν 5-6 από τους πρώτους 12 πχ έχουν διαλέξει ίδια, θα υπάρχει προτεραιότητα σε αυτόν με τους περισσότερους πόντους από την πρώτη φάση, ή καλύτερη διαφορά τερμάτων, ή έστω κλήρωση ... για τους άλλους θα ισχύει ή δεύτερη-τρίτη επιλογή)

4)
α) Μετά το τέλος κάθε πρωταθλήματος, ανάλογα την κατάταξη θα αλλάζει και η ομάδα που έχει ο καθένας βάση της σειράς προτίμησης του.
β) Προτείνω να φτιάξουμε και ομίλους δυναμικότητας ομάδων, και σε αγώνα των καλύτερων ομάδων με ομάδες από το Ελληνικό πρωτάθλημα να υπάρχει 1 γκόλ προβάδισμα στον αδύνατο.
γ)Και να ορίσουμε κάποιες προτεινόμενες ώρες μέσα στην εβδομάδα για να μαζευόμαστε και οι 20 του ομίλου… όσοι θέλουν με Αμερικάνικο account λόγο γεμάτης friend-list ,και να γίνονται όσο περισσότεροι αγώνες μπορούμε εκεί.
(ή και απλά φιλικά περιμένοντας τους άλλους)

ΥΓ
Θα προσπαθήσω και εγώ να μαζέψω λίγο τις συμμετοχές και τις ομάδες ανά όμιλο σήμερα , ή αν θέλει κάτι άλλο ο Nonborn ,για να δούμε που ακριβώς είμαστε.

muku
05-12-2007, 11:44
Νομίζω η τελευταία πρόταση του blizzard είναι και η καλύτερη. Νομίζω ότι πρέπει να υλοποιηθεί με αυτόν τον τρόπο. Πότε το βλέπετε να ξεκινάει?

touristas
05-12-2007, 15:09
orea i protasi sou alla den tha gini mallon,iparxoun sovares enstaseis.ego mazi sou eimai pantos

ProEvo
05-12-2007, 15:46
Συμφωνώ με την πρόταση του Bliz. Στο μοναδικό που είμαι αντίθετος είναι στο +1 στα γκολ. Πάμε στοίχημα θα το κάνουμε;;; :)

touristas
05-12-2007, 15:55
nai ontos ,ektos autou omos tha itan kali.as min to kourazoume allo omos,thelo na paiksoume

NonBorn
05-12-2007, 18:43
Πρόταση αλλά και συμμάζεμα κάποιων που έχουμε πει(αν τα κατάλαβα καλά)

1)Ξεκινάμε σε 2-3 μέρες πχ με τους ομίλους των 5 που έχουμε ΕΔΩ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1293), και όποια ομάδα έχει δηλώσει ο καθένας στο ίδιο topic.
(θα προσθέσει ο καθένας τους άλλους 4 στην friend-list, θα κανονίσουν μέσο pm ή forum τους αγώνες και θα βάλουν τα αποτελέσματα)

2)Στις 22 Δεκ πχ , οι 12 πρώτοι κάθε ομίλου και οι 8 δεύτεροι θα πάνε στην πρώτη κατηγορία, και οι άλλοι στις επόμενες, όπως έχουμε ορίσει.ΕΔΩ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=988) για να αρχίσει το πρωτάθλημα , που θα κρατήσει μέχρι τέλος Ιανουαρίου.

3)
α)Στις κατηγορίες δεν θα έχουμε ίδιες ομάδες... ο καθένας θα έχει διαφορετική, και ίδια για ολο το πρωτάθλημα.
(οπότε πριν να αρχίσει θα διαλέξουμε τουλάχιστον 5 ο καθένας για περίπτωση που κλείσουν κάποιες από άλλους... δεν ξέρω αν πρέπει και να αποκλέισουμε εντελώς μερικές)
β)Οι 12 πρώτοι των προκριματικών θα πάρουν την πρώτη επιλογή τους ... οι επόμενοι 8 ακολουθούν κλπ.
(αν 5-6 από τους πρώτους 12 πχ έχουν διαλέξει ίδια, θα υπάρχει προτεραιότητα σε αυτόν με τους περισσότερους πόντους από την πρώτη φάση, ή καλύτερη διαφορά τερμάτων, ή έστω κλήρωση ... για τους άλλους θα ισχύει ή δεύτερη-τρίτη επιλογή)

4)
α) Μετά το τέλος κάθε πρωταθλήματος, ανάλογα την κατάταξη θα αλλάζει και η ομάδα που έχει ο καθένας βάση της σειράς προτίμησης του.
β) Προτείνω να φτιάξουμε και ομίλους δυναμικότητας ομάδων, και σε αγώνα των καλύτερων ομάδων με ομάδες από το Ελληνικό πρωτάθλημα να υπάρχει 1 γκόλ προβάδισμα στον αδύνατο.
γ)Και να ορίσουμε κάποιες προτεινόμενες ώρες μέσα στην εβδομάδα για να μαζευόμαστε και οι 20 του ομίλου… όσοι θέλουν με Αμερικάνικο account λόγο γεμάτης friend-list ,και να γίνονται όσο περισσότεροι αγώνες μπορούμε εκεί.
(ή και απλά φιλικά περιμένοντας τους άλλους)

ΥΓ
Θα προσπαθήσω και εγώ να μαζέψω λίγο τις συμμετοχές και τις ομάδες ανά όμιλο σήμερα , ή αν θέλει κάτι άλλο ο Nonborn ,για να δούμε που ακριβώς είμαστε.

:1appl::1appl::1appl:

Επιτέλους μια ολοκληρωμένη πρόταση που μπορεί σίγουρα να υλοποιηθεί ίσως με κάποιες διαφοροποιήσεις! Μπράβο blizzard! Το σίγουρο είναι ότι θα αρχίσουμε έτσι για να παίξουμε κιόλας γιατί έχουν αρχίσει οι οπαδοί να φωνάζουν για μπάλα :p :rofl::rofl: Και στη διάρκεια των προκριματικών θα λύσουμε και το θέμα των ομάδων! Blizzard μάλλον θα τις μαζέψει τις ομάδες ο ProEvo το βράδυ οπότε δε χρειάζεται να γίνει διπλή δουλειά! Προς το παρόν αυτό χρειάζεται να δούμε πόσοι είμαστε τελικά να γίνουν κάποιες μεταφορές και καποιες προσθήκες στα group και να αρχίσουμε επιτέλους!

Bravo once again! :1appl::1appl:

Donald
06-12-2007, 05:33
Έμενα πάντως count me out,χωρίς Μπαρθελόνα προτιμώ να μη συμμετασχω. Καταλαβαίνω τις ενστάσεις ορισμένων αλλα εγώ έτσι διασκεδάζω το παιχνίδι.

Εκει που διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ είναι στον ορο "αξιοκρατικό" που λέει ο proevo. Αξιοκρατικό είναι όταν ο καθένας έχει δικαίωμα να παίξει με το set-up κ την ομάδα που ΘΕΛΕΙ κ έχει επιλέξει ο ίδιος. Σκεφτήκατε επίσης πόσες ανισότητες θα δημιουργήσει η προτεραιότητα των ομάδων που λέτε? Αν ο "χ" είναι σούπερ παίχτης και καπαρώσει κ την "ζ" καλή ομάδα για πάντα κ εγώ τον αντιμετοπίζω με την "Ένωση άσπρων χωμάτων" δε θα έχω ποτέ ελπίδα. Δίνοντας ΜΟΝΟ στον καλύτερο παίχτη την καλύτερη ομάδα αυτό καταφέρνουμε. Και αυτό ισχύει και για τους 3-4 που τον ακολουθούν,θα καταλήξει ένα πρωτάθλημα 4-5 ατόμων. Γιατί μην κρυβόμαστε, 4-5 σοβαρές ομάδες έχει το παιχνίδι, όλεσ οι υπόλοιπες είναι τουλάχιστον μία κλάση κάτω.

Έστω και πάλι ότι αποκλείουμε τις 10 καλύτερες ομάδες. Έχετε δει πόσοι είμαστε? Γιά να πάρει ο καθένας μας διαφορετική θα καταλήξουμε να πάρουμε ουέλβα και χετάφε. Πείτε μου τώρα και πάλι αν είναι αξιοκρατικό σε σχέση με αυτόν που θα έχει τη Νιουκάστλ.

Τι προτείνω στην τελική.
1)Η πρόταση που είχε γίνει στην αρχή, παίρνει ο καθένας ΟΠΟΙΑ ΟΜΑΔΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ κ αν έχουν κ οι 2 παίχτες την ίδια ο φιλοξενούμενος παίρνει άλλη. Όμορφα απλά και δίκαια.

2)Συμφωνώ με την πρόταση του Selanmere. 2 λίγκες,μία γιά όσους δεν έχουμε πρόβλημα να υπάρχουν 20 Μπαρθελόνες και 1 γιά όσους προτιμούν να παίζουν με τον Μανταλάκια τερματοφύλακα,τον Κριάρη σέντερ μπακ,Καραφωτιά στα χαφ και τον Μπεκατσόπουλο σεντερ φορ.

Θέλω επίσης να σημειώσω την Παράγραφο 4-γ της πρότασης του bLizzard,επικροτώ :1appl: πολύ καλή ιδέα!

MaRkUs_
06-12-2007, 10:50
Μπας και πρέπει να το παρατήσουμε το θέμα στο τέλος???
ο ένας δεν θα παίξει γιατι δεν θα έχει τον αλογομούρι την μαιμου και τον σπυράκια στην ομάδα του....ο άλλος δεν θα θέλει να παίξει γιατί δεν θεωρεί σωστό να πέρνει ο αλος την μπαρτσελόνα....και σε όλλα αυτά να προσθέσουμε και το ανύπαρκτο online που μας έδωσε η konami!!3 μήνες πριν ξεκινήσαμε για της συμμετοχές....και ακόμα δεν κάναμε τπτ!

NonBorn
06-12-2007, 11:16
Μπας και πρέπει να το παρατήσουμε το θέμα στο τέλος???
ο ένας δεν θα παίξει γιατι δεν θα έχει τον αλογομούρι την μαιμου και τον σπυράκια στην ομάδα του....ο άλλος δεν θα θέλει να παίξει γιατί δεν θεωρεί σωστό να πέρνει ο αλος την μπαρτσελόνα....και σε όλλα αυτά να προσθέσουμε και το ανύπαρκτο online που μας έδωσε η konami!!3 μήνες πριν ξεκινήσαμε για της συμμετοχές....και ακόμα δεν κάναμε τπτ!

Προσθέτεις κάτι αυτή τη στιγμή με αυτό το post στο να λυθεί το θέμα που έχει δημιουργηθεί? Γιατί εγώ το μόνο που βλέπω είναι! :banghead::banghead:

Αν δε θες μη παίξεις... Αν θες να παίξεις και θεωρείς ότι 3 μήνες είναι πολύ, έλα και εσύ να κάνεις κάτι οργανωτικά για να αρχίσει νωρίτερα... Άντε γιατί θα τ' ακούσεις πρωί πρωί. Κ αν θες να παίξεις, τόσοι το έχουν το παιχνίδι, παίξε! Αν βαρέθηκες να περιμένεις να ξεκινήσουμε!

Και όποιος άλλος θεωρεί ότι οτ πρωτάθλημα θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει ήδη, παρακαλώ να έρθει στην ομάδα για να δει πόσο "εύκολο" είναι!

Ενδεικτικα:

90 άτομα δήλωσαν συμμετοχές
60-65 άτομα έδωσαν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες
30 ατομα διάλεξαν ομάδες

Και ήδη τα 30 άτομα άρχισαν να "τσακώνονται" για τις ομάδες...


Στα λόγια όλα είναι εύκολα... !

blizard
06-12-2007, 11:20
Βρε παιδιά δεν είναι εύκολο να φτιάξεις ένα πρωτάθλημα ... και θα έχουμε και πιο δύσκολα στο μέλλον, όλα τέλεια δεν γίνονται.
Για το online δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, αλλά θα είναι λίγο καλύτερα μεταξύ μας.
(τα παράπονα ας ακούγονται βέβαια, αλλιώς δεν θα βρούμε και την καλύτερη λύση)

ΥΓ
Τι θα λέγατε να επιτρέψουμε 2 ίδιες ομάδες ανά κατηγορία ?
(όταν παίζουν μεταξύ τους να κρατάει την πρώτη επιλογή η έδρα)
Έτσι θα έχουν λιγότερα παράπονα όσοι θέλουν να παίζουν με τις 5 top και το φαινόμενο να έχουμε 5 barca θα αποκλειστεί.

NonBorn
06-12-2007, 11:38
Βρε παιδιά δεν είναι εύκολο να φτιάξεις ένα πρωτάθλημα ... και θα έχουμε και πιο δύσκολα στο μέλλον, όλα τέλεια δεν γίνονται.
Για το online δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, αλλά θα είναι λίγο καλύτερα μεταξύ μας.
(τα παράπονα ας ακούγονται βέβαια, αλλιώς δεν θα βρούμε και την καλύτερη λύση)

ΥΓ
Τι θα λέγατε να επιτρέψουμε 2 ίδιες ομάδες ανά κατηγορία ?
(όταν παίζουν μεταξύ τους να κρατάει την πρώτη επιλογή η έδρα)
Έτσι θα έχουν λιγότερα παράπονα όσοι θέλουν να παίζουν με τις 5 top και το φαινόμενο να έχουμε 5 barca θα αποκλειστεί.

Blizzard μίλησα χτες με τον ProEvo όπου μάζεψε τις ομάδες που έχουμε ανά όμιλο! Τα προβλήματα στα προκριματικά δεν είναι τόσο τραγικά όσο παρουσιάστηκαν, ήδη με την δεύτερη επιλογή δεν έχουμε διπλές ομάδες στους ομίλους που δημιουργήθηκαν (εκτός από έναν - ίδιες επιλογές για 3 παίκτες στον ίδιο όμιλο). Από κει και πέρα θα φροντίσουμε να ξεκινήσουμε τα προκριματικά και σε αυτό το διάστημα θα βρούμε και την άκρη για τις ομάδες! Και οι δύο προτάσεις σου είναι πολύ καλές! Θα δούμε πως θα υλοποιηθούν.

Πάντως το πρόβλημα με τις ομάδες όπως είπα μπορεί εύκολα να λυθεί αν πάμε το πρωτάθλημα σε επίπεδο ονομάτων (Nonborn,Blizzard,ProEvo κλπ κλπ) και όχι εναντίον ομάδων με πλεονέκτημα του γηπεδούχου να κρατά την ομάδα του αν τυχαίνει να παίζουν δύο ίδιες ομάδες. Με αυτό το τρόπο ο καθένας θα παίζει με την ομάδα που θέλει, δε θα υπάρχουν προβλήματα μεταξύ μας, δε θα υπάρχουν δικαιολογίες και αιτία μη συμμετοχής λόγω ομάδων και όλα τα σχετικά. Το μόνο πρόβλημα που έχει αυτή η λύση είναι το "μη ρεαλιστικό στοιχείο" που και πάλι το "διώχνεις" βάζοντας στις βαθμολογίες και τα στατιστικά τα ονόματα!

blizard
06-12-2007, 11:44
Οk , και βλέπουμε πως πάνε τα πράγματα στην πράξη παιδιά ... αν κάπου υπάρχει σοβαρό πρόβλημα μπορεί να αλλάξει στο επόμενο.

MaRkUs_
06-12-2007, 12:33
Προσθέτεις κάτι αυτή τη στιγμή με αυτό το post στο να λυθεί το θέμα που έχει δημιουργηθεί? Γιατί εγώ το μόνο που βλέπω είναι! :banghead::banghead:

Αν δε θες μη παίξεις... Αν θες να παίξεις και θεωρείς ότι 3 μήνες είναι πολύ, έλα και εσύ να κάνεις κάτι οργανωτικά για να αρχίσει νωρίτερα... Άντε γιατί θα τ' ακούσεις πρωί πρωί. Κ αν θες να παίξεις, τόσοι το έχουν το παιχνίδι, παίξε! Αν βαρέθηκες να περιμένεις να ξεκινήσουμε!

Και όποιος άλλος θεωρεί ότι οτ πρωτάθλημα θα μπορούσε να είχε ξεκινήσει ήδη, παρακαλώ να έρθει στην ομάδα για να δει πόσο "εύκολο" είναι!

Ενδεικτικα:

90 άτομα δήλωσαν συμμετοχές
60-65 άτομα έδωσαν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες
30 ατομα διάλεξαν ομάδες

Και ήδη τα 30 άτομα άρχισαν να "τσακώνονται" για τις ομάδες...


Στα λόγια όλα είναι εύκολα... !
ΩΡΑΙΑ!!!Για να μην σε πρίζω και αφού είμαι εγώ ανίκανος και μην αρχίσο της χριστοπαναγίες πρωι πρωι βγάλε με απο το πρωτάθλημα....! άιντε να τελειώνο...αι στα διάλα...καλύτερα κιόλας να μην μου σπάνε τα νεύρα με το τόσο τέλειο online που παρέδωσε Η ΜΈΓΙΣΤΗ ΚΟΝΑΜΙ!
οκ τώρα ευχαριστημένος?

ProEvo
06-12-2007, 12:39
ΩΡΑΙΑ!!!Για να μην σε πρίζω και αφού είμαι εγώ ανίκανος και μην αρχίσο της χριστοπαναγίες πρωι πρωι βγάλε με απο το πρωτάθλημα....! άιντε να τελειώνο...αι στα διάλα...καλύτερα κιόλας να μην μου σπάνε τα νεύρα με το τόσο τέλειο online που παρέδωσε Η ΜΈΓΙΣΤΗ ΚΟΝΑΜΙ!
οκ τώρα ευχαριστημένος?

Εγώ χωρίς τη Μπάγερν σου, δεν παίζω! :p
Που θα βρω άλλη τόσο σίγουρη νίκη στο τουρνουά?:rofl:
Ηρεμία σύντροφοι και όλα θα γίνουν! Με τη βοήθεια και της πανμέγιστης και αλλάνθαστης, ύψιστης KONAMI :prayer:

mootsChios
10-12-2007, 02:16
Ας βγουν ημερομηνιες και να ανταλλαξουμε e-mails ωστε να στελνει ο ενας αντιπαλος στον αλλο, πότε μπορουν να παιξουν και τετοια.

bojomojo
11-12-2007, 13:55
Εγω παιδια προτεινω ο καθενας μας να παιρνει σαν 1η επιλογη μια απο τις "δυνατες" ομαδες (barca,man u,chelsea,inter,milan κτλ) κ σαν 2η επιλογη να εξαιρουνται ολες οι δυνατες και να παιρνει χαμηλοτερης δυναμικοτητας ομαδες.Ετσι οταν συναντιωνται στο πρωταθλημα δυο παικτες που εχουν ιδιας 1ης επιλογης ομαδα ο φιλοξενουμενος θα παιρνει την 2η ομαδα(πιο αδυναμη) και ετσι αφου θα παιζουμε 2 αγωνες με τον καθε αντιπαλο θα ειναι πιο αξιοκρατικο γιατι θα μπορει να γινεται το αντιστροφο στο επαναληπτικο παιχνιδι.:wave:

ProEvo
11-12-2007, 13:57
μου αρέσει η ιδέα σου. τη θεωρώ εξαιρετική.

bojomojo
11-12-2007, 14:11
Ναι πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση.:wave: θα βγαλουμε μια λιστα με τις δυνατοτερες ομαδες ετσι ωστε ο καθε παιχτης να παρει μια απο αυτες τις ομαδες κ μετα 2η ομαδα παιρνει μια απο τις υπολοιπες του παιχνιδιου.

ProEvo
11-12-2007, 14:19
Ναι πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση.:wave: θα βγαλουμε μια λιστα με τις δυνατοτερες ομαδες ετσι ωστε ο καθε παιχτης να παρει μια απο αυτες τις ομαδες κ μετα 2η ομαδα παιρνει μια απο τις υπολοιπες του παιχνιδιου.

Θα γίνουν τα προκριματικά ως έχουν και στο κανονικό πρωτάθλημα νομίζω πως επιβάλεται να γίνει αυτό. Όσοι έχουν ήδη 2 μεσαίες ομάδες και θέλουν να παραμείνουν σε αυτές, μπορούν φυσικά να μείνουν. Αλλά κάποιοι με Milan,Barcelona πχ ε ήμαρτων! Ας την αλλάξουν τη μία. Δεν τρέχει και τίποτα. Θα είναι πιο αξιοκρατικό σίγουρα. Ανάμεσα σε αυτούς και εγώ φυσικά που έχω Inter, Liverpool και με μεγάλη ευχαρίστηση θα αλλάξω τη 2η να πάρω μια Σαραγόσα ή μια Παλέρμο ας πούμε.

tasioskis
11-12-2007, 16:48
proevo μην στεναχωριεσαι εσυ δεν πρεπει να αλλαξεις ομαδα.

touristas
11-12-2007, 22:58
simfono kai nomizo oti epivaletai na efarmosoume auti tin idea

NonBorn
11-12-2007, 23:06
Ναι πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση.:wave: θα βγαλουμε μια λιστα με τις δυνατοτερες ομαδες ετσι ωστε ο καθε παιχτης να παρει μια απο αυτες τις ομαδες κ μετα 2η ομαδα παιρνει μια απο τις υπολοιπες του παιχνιδιου.


Εγω παιδια προτεινω ο καθενας μας να παιρνει σαν 1η επιλογη μια απο τις "δυνατες" ομαδες (barca,man u,chelsea,inter,milan κτλ) κ σαν 2η επιλογη να εξαιρουνται ολες οι δυνατες και να παιρνει χαμηλοτερης δυναμικοτητας ομαδες.Ετσι οταν συναντιωνται στο πρωταθλημα δυο παικτες που εχουν ιδιας 1ης επιλογης ομαδα ο φιλοξενουμενος θα παιρνει την 2η ομαδα(πιο αδυναμη) και ετσι αφου θα παιζουμε 2 αγωνες με τον καθε αντιπαλο θα ειναι πιο αξιοκρατικο γιατι θα μπορει να γινεται το αντιστροφο στο επαναληπτικο παιχνιδι.:wave:

Δηλαδή στα εκτός έδρας καταδικασμένος να χάσεις εξ αρχής αφού θα έχεις δεύτερης δυναμικότητας ομάδα?! Δε συμφωνώ...

ProEvo
11-12-2007, 23:08
Δηλαδή στα εκτός έδρας καταδικασμένος να χάσεις εξ αρχής αφού θα έχεις δεύτερης δυναμικότητας ομάδα?! Δε συμφωνώ...

Αμάν πια! Αμάν! Μάλλον φοβάσαι περισσότερο από όλους τους υπόλοιπους! :rofl::rofl:
Όποιος είναι παίκταράς ας το αποδείξει και με τις μικρές, όχι μόνο με τις μεγάλες :)

NonBorn
11-12-2007, 23:12
Αμάν πια! Αμάν! Μάλλον φοβάσαι περισσότερο από όλους τους υπόλοιπους! :rofl::rofl:
Όποιος είναι παίκταράς ας το αποδείξει και με τις μικρές, όχι μόνο με τις μεγάλες :)

Προσπαθώ να διαφυλάξω κάτι αξιοκρατικό! Και σίγουρα αυτό δεν είναι...!! Γιατί είναι δίκαιο αυτό που λέτε? Ας μου εξηγήσετε, και εγώ μέσα...

ProEvo
11-12-2007, 23:15
φυσικά και είναι δίκαιο! όλοι τις ίδιες πιθανότητες θα έχουν! οι καλοί παίκτες έτσι και αλλιώς θα πρωταγωνιστήσουν και οι λιγότερο καλοί θα έχουν τις πιθανοτητές τους να χτυπήσουν και κάποια παιχνίδια! πολύ μα πολύ πιο ενδιαφέρον!

jorgedept
11-12-2007, 23:17
φυσικά και είναι δίκαιο! όλοι τις ίδιες πιθανότητες θα έχουν! οι καλοί παίκτες έτσι και αλλιώς θα πρωταγωνιστήσουν και οι λιγότερο καλοί θα έχουν τις πιθανοτητές τους να χτυπήσουν και κάποια παιχνίδια! πολύ μα πολύ πιο ενδιαφέρον!

συμφωνώ......


i vote yes

NonBorn
11-12-2007, 23:19
Ανάμεσα στους καλούς γιατί να χάνονται match λόγω ομάδας?

ProEvo
11-12-2007, 23:20
μα έτσι και αλλιώς κάποιος θα έχανε και κάποιος θα κέρδιζε! αυτός που θα πάρει βαθμούς με τη μικρή θα είναι και πιο ισχυρός από τον άλλο και θα πάρει πλεονέκτημα!

NonBorn
11-12-2007, 23:23
αν θέλετε να γίνει έτσι εντάξει... σίγουρα όμως δεν είναι δίκαιο, και αυτό θα αποδειχθεί πιστεύω.

bojomojo
12-12-2007, 00:40
δεν θα γινεται παντα αυτο μονο οταν οι παικτες εχουν τις ιδιες ομαδες.δηλαδη ειναι καλυτερα να εχουμε τους περισοτερους αγωνες barca-barca η man u-man u γιατι ετσι θα γινει κ θα ξενερωσουμε ολοι.με μια ομαδα μικροτερης δυναμικοτητας θα γινει πιο δυσκολο κ πιο ανταγωνιστικο το πρωταθλημα:wave:

NonBorn
12-12-2007, 00:48
δεν θα γινεται παντα αυτο μονο οταν οι παικτες εχουν τις ιδιες ομαδες.δηλαδη ειναι καλυτερα να εχουμε τους περισοτερους αγωνες barca-barca η man u-man u γιατι ετσι θα γινει κ θα ξενερωσουμε ολοι.με μια ομαδα μικροτερης δυναμικοτητας θα γινει πιο δυσκολο κ πιο ανταγωνιστικο το πρωταθλημα:wave:

Σίγουρα οι αγώνες δε θα γίνονται με ίδια ομάδα και από τις δύο πλευρές. Έχει ήδη γίνει πρόβλεψη για αυτό στους κανόνες και αναφέρει διαφορετική ομάδα γι αυτούς τους αγώνες. Το θέμα είναι γιατί να "πάμε" την επιλογή σε χαμηλότερης δυναμικότητας ομάδες και να προδικάσουμε ίσως το αποτέλεσμα.

ProEvo
12-12-2007, 10:33
Το θέμα είναι γιατί να "πάμε" την επιλογή σε χαμηλότερης δυναμικότητας ομάδες και να προδικάσουμε ίσως το αποτέλεσμα.

Θα το πω για τελευταία φορά και όποιος καταλάβει, κατάλαβε. Για να δώσουμε και σε αυτούς που έχουν επιλέξει χαμηλότερης δυναμικότητας ομάδες τη δυνατότητα να χτυπήσουν κάποια ματς, τουλάχιστον τα εντός έδρας τους. Τι φόβος είναι αυτός, μήπως και παίξει κάποιος και με τη Newcastle πχ αντί να παίζει μόνο με Manchester, δεν το καταλαβαίνω. Αλλά γιατί δε βάζουμε ένα poll να τελειώνουμε;;; Πρώτη ομάδα μεγάλη, δεύτερη οποιαδήποτε εκτός από καμιά 15αριά ομάδες. Με την πρώτη τα εντός, με την άλλη τα εκτός. Πολύ απλά και αξιοκρατικά πράγματα.

pantnick
12-12-2007, 10:41
ef oson ta scores tha ta kratame emeis k den einai aparetito na dialeksoume mia omada apo tin arxi giati na mi dialegei o kathenas opoiadipote omada thelei k na borei na allazei se kathe anametrisi ?...apla sto entos dialegei o enas tin omada tou k sto ektos dialegei o allos...

px. perno ego aekara sto proto k o allos olympiako. sto deftero pexnidi dialegei protos o allos omada.an parei aekara (exei mialo) perno ego tin defteri epilogi mou ...
den diavasa ta proigoumena opote an to proteine kapios sorry...

ProEvo
12-12-2007, 10:43
ef oson ta scores tha ta kratame emeis k den einai aparetito na dialeksoume mia omada apo tin arxi giati na mi dialegei o kathenas opoiadipote omada thelei k na borei na allazei se kathe anametrisi ?...apla sto entos dialegei o enas tin omada tou k sto ektos dialegei o allos...

:confused: Όχι άλλες ιδέες... :banghead::banghead:

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::r ofl::rofl:

edit: Τώρα χωρίς πλάκα καλό είναι να ξέρουμε σταθερά τις ομάδες που θα χρησιμοποιήσει ο καθένας. Έτσι θα γίνει ψιλομπάχαλο. νομίζω τουλάχιστον.

NonBorn
12-12-2007, 11:57
Θα το πω για τελευταία φορά και όποιος καταλάβει, κατάλαβε. Για να δώσουμε και σε αυτούς που έχουν επιλέξει χαμηλότερης δυναμικότητας ομάδες τη δυνατότητα να χτυπήσουν κάποια ματς, τουλάχιστον τα εντός έδρας τους. Τι φόβος είναι αυτός, μήπως και παίξει κάποιος και με τη Newcastle πχ αντί να παίζει μόνο με Manchester, δεν το καταλαβαίνω. Αλλά γιατί δε βάζουμε ένα poll να τελειώνουμε;;; Πρώτη ομάδα μεγάλη, δεύτερη οποιαδήποτε εκτός από καμιά 15αριά ομάδες. Με την πρώτη τα εντός, με την άλλη τα εκτός. Πολύ απλά και αξιοκρατικά πράγματα.

Λάθος.... Εγώ θα αρχίσω με τον Ολυμπιακό κατά πάσα πιθανότητα... Στα εντός έδρας μου θα έρχεται η Barcelona να παίξει μαζί μου... Όχι η Newcastle... Μόνο αν έχω εγώ barcelona και έρθει barcelona ο φιλοξενούμενος θα πάρει την ομάδα της χαμηλότερης δυναμικότητας και θα παίξει εναντίον της barcelona... Πόσο πιο άδικο μπορεί να είναι για τα εκτός έδρας να μη μπορείς να τα χτυπήσεις?

ProEvo
12-12-2007, 11:59
Γιατί δε βάζεις ένα poll? Ότι πει ο λαός...

MaRkUs_
12-12-2007, 13:47
ο λαός θα πεί να κάνει η konami το online!!!:ohthedrama::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl ::rofl:

touristas
12-12-2007, 15:34
simfono re paidia.ena sidomo poll tha lisi polles apories

TopGunZ
12-12-2007, 15:45
εγώ λέω την δεύτερη κυριακή μονού μήνα να πηδήξετε 300 κύματα, έχοντας πιει 5,5 ποτήρια τσίπουρο, ώρα 22:30 και ενώ φοράμε πράσινη μπλούζα και μαύρα παπούτσια. όποιος μετά προχωρήσει τα περισσότερα βήματα πριν λιποθυμίσει διαλέγει πρώτος ομάδα και ούτω καθ' εξής...

το έχετε χέσει πια με αυτό το πρωτάθλημα, που να ξεκινήσει κι όλας τι έχει να γίνει!!! μουντιάλ θα είχατε οργανώσει!!!

ProEvo
12-12-2007, 15:47
εγώ λέω την δεύτερη κυριακή μονού μήνα να πηδήξετε 300 κύματα, έχοντας πιει 5,5 ποτήρια τσίπουρο, ώρα 22:30 και ενώ φοράμε πράσινη μπλούζα και μαύρα παπούτσια. όποιος μετά προχωρήσει τα περισσότερα βήματα πριν λιποθυμίσει διαλέγει πρώτος ομάδα και ούτω καθ' εξής...

το έχετε χέσει πια με αυτό το πρωτάθλημα, που να ξεκινήσει κι όλας τι έχει να γίνει!!! μουντιάλ θα είχατε οργανώσει!!!

Επειδή νομίζω πως δε θα συμμετάσχεις, άσε εμάς που συμμετέχουμε να προσπαθούμε να βρούμε την καλύτερη λύση ;)

NonBorn
12-12-2007, 16:44
Μπήκε poll για να έχουμε μια άποψη για το τι θα γίνει με τις ομάδες. Όπως και να χει το πρωτάθλημα ξεκινάει στισ 16-17 όπως έχουμε τις ομάδες με τα προκριματικά.

Οι δύο επικρατέστερες επιλογές για τις ομάδες προς το παρόν είναι:

Α. Τα πράγματα όπως έχουν ήδη.


Σε περίπτωση που γηπεδούχος και φιλοξενούμενος τύχει να έχουν ίδιες ομάδες ο φιλοξενούμενος υποχρεούται να αλλάξει ομάδα μόνο για τον συγκεκριμένο αγώνα - Αυτό θα δώσει ένα σαφές πλεονέκτημα στον γηπεδούχο και δε θα αδικήσει κανέναν απ' την άποψη ότι θα έχει ο καθένας το δικαίωμα να έχει την ομάδα που θέλει τουλάχιστον στους εντός έδρας αγώνες. Αν υπάρξει συννενόηση μεταξύ των παικτών υπάρχει δυνατότητα να παιχτεί και αγώνας Barcelona - Barcelona.

Link: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=988B. Πρόταση του bojomojo


Εγω παιδια προτεινω ο καθενας μας να παιρνει σαν 1η επιλογη μια απο τις "δυνατες" ομαδες (barca,man u,chelsea,inter,milan κτλ) κ σαν 2η επιλογη να εξαιρουνται ολες οι δυνατες και να παιρνει χαμηλοτερης δυναμικοτητας ομαδες.Ετσι οταν συναντιωνται στο πρωταθλημα δυο παικτες που εχουν ιδιας 1ης επιλογης ομαδα ο φιλοξενουμενος θα παιρνει την 2η ομαδα(πιο αδυναμη) και ετσι αφου θα παιζουμε 2 αγωνες με τον καθε αντιπαλο θα ειναι πιο αξιοκρατικο γιατι θα μπορει να γινεται το αντιστροφο στο επαναληπτικο παιχνιδι.

Link: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1344&page=2#36



Γνώμη μου

Η δεύτερη εκδοχή πιστεύω προσωπικά ότι θα δημιουργήσει defacto ανισότητες στο πρωτάθλημα μιας και προδιαγράφει αγώνες... Και θα "στήσει" ουσιαστικά αγώνες ανάμεσα ίσως σε ισοδύναμους αντιπάλους με μη ισοδύναμες ή κοντινές ομάδες. Το ότι θα είναι διπλοί οι αγώνες δε πάει να πει κάτι, ουσιαστικά μοιράζει τους πόντους (εκτός από κάποιες μεμονομένες περιπτώσεις όπου θα τύχει να χάσουν οι δυνατές ομάδες - μιλάμε για ισάξιους παίκτες) και δεν αφήνει να παιχτούν ισοδύναμοι αγώνες ανάμεσα σε ισοδύναμους παίκτες. Οι όχι τόσο δυνατοί παίκτες είναι καταδικασμένοι να χάνουν με την χειρότερη ομάδα από κάποιον καλύτερο και ίσως και όταν έχουν τη δυνατή ομάδα αν ο άλλος είναι καλύτερος. Τον μόνο που οφελεί αυτό το σύστημα είναι έναν πάρα πολύ καλό παίκτη που μπορεί να νικήσει ακόμα και με μία μέτρια ομάδα, αλλά αδικεί όλους τους υπόλοιπους και οδηγεί νομοτελειακά σε "άνισους" αγώνες!


Η μία από τις δύο επιλογές να τονίσω ότι θα αποτελέσουν την αρχή για το πως θα εξελιχθεί το πρωτάθλημα μιας και μένει να επανεξετασθεί αργότερα και ενώ έχουμε παίξει αγώνες και έχουμε κάποια εμπειρία για το τι γίνεται η πρόταση του blizzard που πραγματικά πιστεύω ότι είναι η καλύτερη που έχει διατυπωθεί. Απλά δε μπορεί να εφαρμοστεί τώρα χωρίς να έχουμε κάποια δεδομένα στα χέρια μας για το πως πάνε τα πράγματα!

ProEvo
12-12-2007, 16:53
Καλό θα ήταν την γνώμη σου να τη βγάλεις από το post του poll ή να προσθέσεις και αντίλογο από αυτά που ήδη έχουμε πει κύριε Γκαγκάτση... :rofl::rofl::rofl:

και κάτι ακόμα;; φαίνεται πουθενά ποιοί θα έχουν ψηφίσει; να ψηφίσουν αυτοί που θα συμμετάσχουν!!!!

NonBorn
12-12-2007, 16:56
Καλό θα ήταν την γνώμη σου να τη βγάλεις από το post του poll ή να προσθέσεις και αντίλογο από αυτά που ήδη έχουμε πει κύριε Γκαγκάτση... :rofl::rofl::rofl:

Αντίλογος ας έρθει από την άλλη πλευρά... Έχει "πιστεύω προσωπικά" τι άλλο να βάλω παραπάνω???!! Εγώ συνεχίζω να θεωρώ ότι έτσι δε θα παιχτούν δίκαια match!!! Παραπάνω έχω κάνει ένα συλλογισμό... Βρες κάποιο κενό σε αυτά που λέω και γράψε αντίλογο... Μην γράψεις πάλι αυτά που μου 'λεγες το πρωί... Αν θέλετε να δημιουργηθεί ένα άνισο πρωτάθλημα οκ... Αλλά να ξέρουμε από την αρχή που πάμε...

Akolov
12-12-2007, 16:59
:o:paperbag:

ProEvo
12-12-2007, 17:02
είναι λάθος αυτό που έκανες. εππηρεάζει... δε στο ξαναλέω αλλά είναι λάθος.

jorgedept
12-12-2007, 17:16
αυτός που παίζει για να γουστάρει κ όχι για να δείξει ότι είναι ο καλύτερος θα πάρει κ μικρή ομάδα....αυτός που δεν ξέρει καλά το Pro τότε θα βασιστεί στο να πάρει μια μεγάλη ομάδα ώστε να έχει πιο πολλές πιθανότητες να κερδίσει

NonBorn
12-12-2007, 17:18
είναι λάθος αυτό που έκανες. εππηρεάζει... δε στο ξαναλέω αλλά είναι λάθος.

Ελπίζω τώρα να είναι εντάξει! το έβαλα και επικεφαλίδα ότι πρόκειται για τη γνώμη μου. Επηρρεάζει? Το να γράψεις ένα επιχείρημα δεν σημαίνει επιρροή. Ότι έγραψα είναι προσωπική άποψη αλλά αποδεικνύει ότι αυτή η ιδέα είναι πρόχειρη και ενώ έχει ένα καλό δημιουργεί πολλά αρνητικά και γι αυτό δεν την ακολουθώ!

ProEvo
12-12-2007, 17:21
Ελπίζω τώρα να είναι εντάξει! το έβαλα και επικεφαλίδα ότι πρόκειται για τη γνώμη μου. Επηρρεάζει? Το να γράψεις ένα επιχείρημα δεν σημαίνει επιρροή. Ότι έγραψα είναι προσωπική άποψη αλλά αποδεικνύει ότι αυτή η ιδέα είναι πρόχειρη και ενώ έχει ένα καλό δημιουργεί πολλά αρνητικά και γι αυτό δεν την ακολουθώ!

Το να γράψεις ένα επιχείρημα χωρίς να προσθέτεις και τον αντίλογο όμως, είναι επιρροή...;)

blizard
12-12-2007, 17:25
Δεν φτιάχτηκε νέο topic, απλά μπήκε poll στο παλιό... οπότε δεν επηρεάζει κάτι γιατί όλοι έχουμε διαβάσει και τις 2 απόψεις.

Ο Nonborn έγραψε την γνώμη του για τα αρνητικά της νέας πρότασης:
ότι θα έχουμε αγώνες με ισοδύναμους παίκτες αλλά πάντα χωρίς ισοδύναμες ομάδες, πολύ περίεργο και δεν θα έχουμε τόσους ανταγωνιστικούς αγώνες.


Τα θετικά της τα ξεκαθαρίζει ο αρχικό post του bojomojo:
δεν θα παίζει ποτέ στο δικό μας πρωτάθλημα μας Βarca-Man ,(πράγμα που βλέπουμε μόνιμα στο online ), και θα υπάρχει πραγματικό πλεονέκτημα έδρας.

Αν έχει ξεχαστεί κάτι ας μπει τώρα... αλλιώς απλά ψηφίστε.

ProEvo
12-12-2007, 17:31
Blizard επειδή κάποιος μπορεί να μην έχει διάθεση να διαβάσει όλα τα post, θα δει μόνο το συγκεκριμένο, με τις 2 απόψεις αλλά μόνο την μια να υποστηρίζεται. Για αυτό το είπα ότι δημιουργείται κάποιας μορφής αδικία. Θα μπορούσε να περιέχει μόνο τις επεξηγήσεις των 2 προτάσεων. Πάντως ok, γιατί έγινα αρκετά κουραστικός νομίζω. Το πρωτάθλημα των 5 ομάδων και της ανισότητας των επιλογών θέλω να γλιτώσουμε, με το όποιο τίμημα.

Donald
12-12-2007, 18:44
Με όλο το σεβασμό (sorry bojomojo,δε σε ξέρω,κρίνω μόνο την προτασή σου) είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ.Απορώ πως ο μόνος άνθρωπος που βρέθηκε να σχολιάσει το αυτονόητο,ότι δηλαδή είναι άδικη πρόταση και δημιουργεί ανισότητες ήταν ο Nonborn. Η πρόταση είναι τόσο παράλογη που τον δικαιολογώ ΑΠΟΛΥΤΑ που έγραψε την αποψή του στο post του poll,και εγώ το ίδιο θα έκανα στη θέση του.

Μα σκεφτείτε λίγο παραπέρα. Απ'ότι έχω δει ο μοναδικός που έχει Ρεαλ (από τις λεγόμενες μεγάλες ομάδες) είναι ο tasioksis,αυτό σημαίνει ότι στους αγώνες μέσα-έξω θα παίζει με Ρεάλ ΠΑΝΤΑ έτσι όπως είναι η πρόταση του tasioksis ενώ εγώ π.χ. η ο Nonborn που έχουμε barca θα κληθούμε να δώσουμε αρκετούς αγώνες εκτός με ομάδα πολύ χειρότερη. Αν εγώ και ο Nonborn είμαστε ισοδύναμοι παίχτες τότε αντί να έχουμε 2 αγώνες με ΠΟΛΥ ενδιαφέρον θα έχουμε 2 αγώνες Barca - Villareal π.χ. με το αποτέλεσμα προδιαγεγραμμένο,νίκες και γιά τους 2 στα εντός έδρας. Και δεχτείτε το επιτέλους,μπορεί να μην είναι 100% σίγουρο αυτό που λέω,αλλά είναι το πιό πιθανό σενάριο. Θα παίζουμε αγώνες που δε θα έχουν σχεδόν ΚΑΝΕΝΑ ενδιαφέρον και μόνο δικαιοί δε θα είναι.

Το να θέλετε να παίξουμε όλοι και μόνο με μικρές ομάδες χωρίς παιχταράδες το κατάλαβαίνω (αν και δε μ'αρέσει και δεν ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω αν θα είναι έτσι το πρωτάθλημα). Το να θέλετε να δημιουργηθεί ένα πρωτάθλημα με μεγάλες ανισότητες και αγώνες χωρίς κανένα ενδιαφέρον δεν το καταλαβαίνω.

SeLanmere
12-12-2007, 21:22
την δικη μου προταση γιατι δεν τη βαλατε στο πολλ?
2 κατηγοριες η μια με περιορισμο ομαδων και η αλλη χωρις

NonBorn
12-12-2007, 21:43
την δικη μου προταση γιατι δεν τη βαλατε στο πολλ?
2 κατηγοριες η μια με περιορισμο ομαδων και η αλλη χωρις

Sel όπως είπα και στο ποστ μου αυτή είναι η αρχή! Να αρχίσουμε να παίζουμε και θα τα ξαναδούμε αφού έχουμε και αποτελέσματα και εμπειρία με το θέμα και βλέποντας προβλήματα που τυχόν θα προκύψουν!

bojomojo
13-12-2007, 09:00
Η δικη μου προταση εγινε με γνωμονα το οτι δεν μου αρεσει να βλεπω συνεχεια τις ιδιες ομαδες να παιζουν στο πρωταθλημα.Στον δικο μου προκριματικο ομιλο οι 3 απο τους 5 παικτες εχουμε MAN U - CHELSEA.Τωρα τι να πω μπορουμε να ξεκινησουμε με τους "official" κανονες και στην πορεια να γινουν διορθωτικες αλλαγες:wave:

tasioskis
13-12-2007, 10:26
το χειροτερο ειναι οτι δεν ψηφιζει ο λαος μονο 12 το εχουν κανει.

gepe13
13-12-2007, 10:29
ρε παιδια ας ξεκινησουμε να παιζουμε και θα τα φτιαξουμε ολα στο επομενο τουρνουα κυπριακο το καναμε ....ας παιζουν και οι δυο με την ιδια ομαδα και τι εγινε ? να περασουμε καλα θελουμε και να γελασουμε

NonBorn
13-12-2007, 11:16
ρε παιδια ας ξεκινησουμε να παιζουμε και θα τα φτιαξουμε ολα στο επομενο τουρνουα κυπριακο το καναμε ....ας παιζουν και οι δυο με την ιδια ομαδα και τι εγινε ? να περασουμε καλα θελουμε και να γελασουμε


:1appl::1appl::1appl::1appl:

mootsChios
14-12-2007, 04:38
Kαι εγω ειμαι της αποψης, τα δυο ατομα που ειναι να παιξουν να ρωτησει ο ενας τον αλλο "αγορακι μου , ποια ομαδα θελεις? Αυτην? Παρτην Εγω θα παρω την αλλη¨" Αν τωρα σπασει ο διαολος το ποδι του και θελουν και οι δυο την ιδια ας την παρει ο ενας με την ταδε φανελα και ο αλλος με την αλλη. Αλλωστε αν δεν κανω λαθος στην βαθμολογια θα ειναι το psn id και διπλα οι ποντοι και οχι π.χ Ρεαλ 10, Μπαρτσα 8, Παναθηναικος 7

pantnick
14-12-2007, 11:21
afto den eipa k go 2 selides prin??? Thes na pareis megali? thes na pareis mikri? sta kakalam... Ego me afti goustaro na pezo. Oi vathmoi sto username tha metrisoun k oxi stin omada......Etsi opos paei tha kanoume 2 protathlimata. Ena me prokathorismenes omades kai ena xoris..

DracuLa-
14-12-2007, 15:09
Και εγώ είμαι υπέρ της πρώτης άποψης. Συμφωνώ με τον NonBorn οτι το πρωτάθλημα αν εφαρμόσουμε την πρόταση του φίλου bojomojo δεν θα έχει τόσο ενδιαφέρον γιατί οι αγώνες θα είναι άνισοι.

Είμαι και εγω στον όμιλο του που ανάφερε πιο πάνω και είμαι απο τους 3 που έχουν Man Utd - Chelsea. Αν τύχει να είμαι φιλοξενούμενος σε αγώνα πχ με τον Bojomojo που έχει και αυτός Man Utd θα παίξω με chelsea. Και τι έγινε; Δεν το θεωρώ μεγάλο πρόβλημα αφού ξέρω και τις 2 ομάδες εξίσου καλά.

Όσο για το οτι θα παίζουμε αρκετές φορές με τις ίδιες ομάδες δεν θα πειράξει κανέναν τόσο. Είναι πολύ λογικό αυτό και εξάλλου για να διασκεδάσουμε παίζουμε, τι καθόμαστε και το αναλύουμε τόσο.

Αυτή είναι πάντα η γνώμη μου. Φιλικά:notsay:

jorgedept
14-12-2007, 18:09
επειδή το θέμα έχει γίνει λίγο μπάχαλο εγώ λέω να αρχίσουμε το πρωτάθλημα χωρίς ομάδες...αφού έτσι κ αλλιώς με το Id θα είναι το πρωτάθλημα

ProEvo
14-12-2007, 21:21
επειδή το θέμα έχει γίνει λίγο μπάχαλο εγώ λέω να αρχίσουμε το πρωτάθλημα χωρίς ομάδες...αφού έτσι κ αλλιώς με το Id θα είναι το πρωτάθλημα

:1appl::1appl::1appl::1appl:

Πάντως αρκετά το κουράσαμε. Ας ξεκινήσουμε και τα όποια προβλήματα θα διορθωθούν. Κάθε αρχή και δύσκολη άλλωστε.

SeLanmere
15-12-2007, 15:41
λοιπον, σημερα το βραδυ κλεινουν οι συμμετοχες.
μεχρι τωρα ειμαστε δηλωμενοι 41.
προτεινω 6 ομιλους των 7(ο ενας θα ειναι με 6 ατομα,ολοι οι επιλαχοντες προτεινω εγω)
ετσι θα εχουμε απο 12 αγωνες ο καθενας,παιζοντας δυο φορες με τον καθε αντιπαλο στον ομιλο μας, μεσα στο διαστημα 17-12-08 με 17-01-08.
μετα οι 3 πρωτοι απο καθε ομιλο σχηματιζουν την α' κατηγορια με 18 παικτες και 34 αγωνες για τον καθε παικτη συνολικα, και οι υπολοιποι 23 σχηματιζουν την β' κατηγορια με 44 αγωνες συνολο.

αυτη η προταση δεν αποτελει κατι επισημο και δεδομενο αλλα μετα απο την ολοκληρωση των συμμετοχων ειναι κατα την αποψη μου η κατηλλοτερη διαταξη των κατηγοριων.
ακουω σχολια!!!