PDA

View Full Version : Αναβαθμιση σε Vbulletin 4.2



Slay
25-02-2013, 10:22
Πολυ συντομα θα γινει η αναβαθμιση στο νεο software του forum, χαρις στις ευγενικες χορηγιες των μελων μας. Επειδη οι εκδοσεις 3.χ και 4.χ ειναι ασυμβατες σε πολλα πραγματα μεταξυ τους, ολα τα plugins δεν δουλευουν, καποια υπαρχουν και σε 4.χ καποια αλλα οχι.
Σκοπος του παροντος θεματος ειναι να λυσει τις οποιες αποριες σας σχετικα με το νεο software οπως επισης και για να μας επισημανετε προβληματα που απαιτουν επιλυση.

Κατα την διαρκεια της αναβαθμισης οπως ειναι λογικο το forum δεν θα λειτουργει, το ιδιο θα ισχυσει και για το portal για εξοικονομηση πορων του συστηματος κατα την αναβαθμιση. Η διαδικασια θα παρει πολλες ωρες οποτε σας παρακαλω να μην ειστε πανω απο το site με το F5 συνεχεια.

nikon
25-02-2013, 10:32
Έχεις κάποιο πλάνο για το πόσο θα σου πάρει στο περίπου για να ξέρουμε να μη μπούμε;;;;.....πχ 5-6 σήμερα το απόγευμα που είπες θα αρχίσεις μέχρι αύριο 10-11 το πρωί;;;

Slay
25-02-2013, 11:02
Εκτος απροοπτου λεω να αρχισω 4-5 το απογευμα και να εχω τελειωσει τα βασικα τουλαχιστον μεχρι τις 1 το βραδυ.

nikon
25-02-2013, 11:06
Ωραία....καλή δύναμη και καλή τύχη.:a055:

modecris
25-02-2013, 17:17
Άντε με το καλό και με τα λιγότερα δυνατόν προβλήματα!

Slay
25-02-2013, 22:26
Λοιπον ολα πηγαν καλα, υπαρχουν πολλα θεματακια για φτιαξιμο, υπαρχουν plugins οπου πλεον δεν δουλευουν και αλλα , σιγα σιγα θα φτιαχτουν ολα, εδω θα γραφετε και τις αποριες σας , ευχαριστω για την υπομονη σας.

grip
25-02-2013, 22:39
Καλά είμαστε με το ps4 style.Το default θα μου κάνει ξετινάζει τα βράδια με τόσο λευκό.

djpar
25-02-2013, 22:40
ερωτηση,κατι σε shoutbox θα μπορεσει να μπει μελλοντικα?

Slay
25-02-2013, 22:45
Καλά είμαστε με το ps4 style.Το default θα μου κάνει ξετινάζει τα βράδια με τόσο λευκό.
το default θελει δουλεια ακομα, ειναι απλα αυτο που ερχεται με το VB , εσενα οταν μπηκες σου ειχε το λευκο σαν προεπιλογη?

ερωτηση,κατι σε shoutbox θα μπορεσει να μπει μελλοντικα?
δεν το νομιζω

AriStos13
25-02-2013, 22:46
Πολυ ομορφο το καινουριο στυλ μετα την αναβαθμιση..!!
αμα γινει και αυτο που λεει ο Παρης με το shoutbox θα ειναι ολα τα λεφτα.!!

ilias78
25-02-2013, 22:49
το στυλ του φορουμ θα μεινει ετσι ή θα αλλαξει?

Ezio
25-02-2013, 22:50
Slay, αυτή είναι η τελική μορφή του forum ή θα συνεχίσεις να φτιάχνεις πράγματα και εάν ναι, πότε θα τελειώσεις;

grip
25-02-2013, 22:53
Μια φορά άλλαξα από default σε ps4 και έκτοτε αυτό μου βγάζει.
Ναι,όταν συνδέθηκα την πρώτη φορά αυτό έβγαλε.

Slay
25-02-2013, 23:03
ειχα ξεχασει να βαλω default αυτο που εχω φτιαξει, και σας εβγαζε το default του Vb, το αλλαξα τωρα.

Και για να μαθαινετε και μερικα πραγματα, οι εικονες πλεον γινονται αυτοματα resize , και για να βαλετε youtube video χρησιμοποιειτε το tag video η απλα πατατε το κουμπακι στον editor, πλεον με αυτον τον τροπο ενα θυμαμαι καλα μπορειτε και fullscreen να το δειτε χωρις να χρειαστει να πατε στο youtube, και να αλλαξετε αναλυση.

grip
25-02-2013, 23:09
Για τπτ διορθώσεις-λάθη κτλ να ξεκινάμε να αναφέρουμε ή ακόμη είσαι στις ''διεργασίες-διορθώσεις''?

chronohill
25-02-2013, 23:12
ειχα ξεχασει να βαλω default αυτο που εχω φτιαξει, και σας εβγαζε το default του Vb, το αλλαξα τωρα.

Και για να μαθαινετε και μερικα πραγματα, οι εικονες πλεον γινονται αυτοματα resize , και για να βαλετε youtube video χρησιμοποιειτε το tag video η απλα πατατε το κουμπακι στον editor, πλεον με αυτον τον τροπο ενα θυμαμαι καλα μπορειτε και fullscreen να το δειτε χωρις να χρειαστει να πατε στο youtube, και να αλλαξετε αναλυση.

ωραιες προσθηκες Slay.θα ειμαστε με αλλον αερα τωρα.Μαρεσει πολυ η νεα οψη του site...nice work...Μπραβο σε οσους συνεβαλαν...

Slay
25-02-2013, 23:17
Για τπτ διορθώσεις-λάθη κτλ να ξεκινάμε να αναφέρουμε ή ακόμη είσαι στις ''διεργασίες-διορθώσεις''?

γιαυτον τον λογο υπαρχει αυτο το topic, και σημερα να μην τα φτιαξω θα τα δω και θα διορθωσω οποιες παραληψεις.

the master
25-02-2013, 23:18
τελειο το νεο φορουμ!

Venigre
25-02-2013, 23:35
Φοβερό το νέο φόρουμ και οι αλλαγές!

katsouras
25-02-2013, 23:58
Πραγματικη αναβαθμιση!Ελπιζω να τρεχει καλυτερα παντως οπτικα ειναι αλλη κλαση!

psx3
26-02-2013, 00:15
Γίνεται κάπως να έχουμε το παλιό theme σαν επιλογή έστω;

Leon_DiZ
26-02-2013, 00:18
1) Υπαρχουν καπου οι αλλαγες / νεες δυνατοτητες απο την προηγουμενη εκδοση σε αυτη;
2) Παιζει να μπει νεος BB code?
3) Πάει αρκετα πιο γρηγορα ή μου φαινεται;

personGR
26-02-2013, 00:19
Στις επιλογές, PSX3, έχει διαθέσιμο το default theme του vbulletin4. Περριτό να πω, πως το έχω ήδη διαλέξει.

Slay
26-02-2013, 00:25
Γίνεται κάπως να έχουμε το παλιό theme σαν επιλογή έστω;
οχι το παλιο template ειναι ασυμβατο με αυτη την εκδοση του vbulletin.

1) Υπαρχουν καπου οι αλλαγες / νεες δυνατοτητες απο την προηγουμενη εκδοση σε αυτη;
2) Παιζει να μπει νεος BB code?
3) Πάει αρκετα πιο γρηγορα ή μου φαινεται;
στο πρωτο δεν εχω κατι προχειρο να σου δωσω, το δευτερο που λες γινεται, αρκει να πεις τι ακριβως θελεις, για το τριτο αυτη την εντυπωση εχω και εγω, αλλα θα πρεπει να περιμενουμε λιγο να δουμε πως θα τα παει.

Leon_DiZ
26-02-2013, 00:28
το δευτερο που λες γινεται, αρκει να πεις τι ακριβως θελεις



http://www.java2v.com/Code/VBImages/WPF-TextDecorationsStrikethrough.PNG

FotisGRC
26-02-2013, 00:44
To "view new posts" θα υπάρχει? Γιατί δεν μου το έβγαλε τώρα που μπήκα..

Leon_DiZ
26-02-2013, 00:51
To "view new posts" θα υπάρχει? Γιατί δεν μου το έβγαλε τώρα που μπήκα..

Πανω αριστερα εχει New Posts και What's new?

Viper
26-02-2013, 00:54
Με γειες:a020:

Ωραιο και το PS4 theme.

FotisGRC
26-02-2013, 01:05
Thnx Λεωνίδα!

Πάντως πολύ όμορφο πλέον!

AlexandrosQV
26-02-2013, 01:23
Αντε με γεια! Τωρα δεν θα πεφτει το φορουμ;

spartan
26-02-2013, 02:25
Η κεντρικη σελιδα του σαιτ ποτε θα φτιαξει?διοτι μερικες φορες μου τα βγαζει καπως μπερδεμενα τα θεματα,οπως και οταν παω να κανω λογκιν μεσα.Ευχαριστω

spartan
26-02-2013, 02:26
Με γειες:a020:

Ωραιο και το PS4 theme.
Που ειναι ρε παιδια και δεν το βλεπω εγω αυτο?κατα τα αλλα πολυ ομορφο το καινουργιο ντιζαινγκ.
Εντιτ!!ενταξει το βρηκα.

antoniss
26-02-2013, 02:36
μεγειές μεγειές !!

ωραίο φαίνεται πέρα από το ουσιαστικό της αναβάθμισης αν και στην αρχή με το λευκό default theme τρόμαξα λίγο..χαχα


χαζη ερώτηση , το εικονίδιο με το logo 1944 αριστερά από τον τίτλο ενός thread που είναι κόκκινο ή μπλε είναι random το χρώμα ή κάτι σημαίνει ;

hakoo
26-02-2013, 02:39
Nαι φιλε, οταν ειναι κοκκινο σημαινει οτι το section περιεχει νεα posts η τουλαχιστον posts που δεν εχεις διαβασει, το μπλε σημαινει οτι δεν υπαρχουν νεα posts εκει.

antoniss
26-02-2013, 03:10
Nαι φιλε, οταν ειναι κοκκινο σημαινει οτι το section περιεχει νεα posts η τουλαχιστον posts που δεν εχεις διαβασει, το μπλε σημαινει οτι δεν υπαρχουν νεα posts εκει.

οκ tnx, χρήσιμο αυτό ,

είδα και κάτι άλλα ωραία πραγματάκια , π.χ. αν αφήσεις το mouse από πάνω σου λέει πόσα ποστς έχει γράψει και ποιο είναι το τελευταίο σε κάθε thread..

kostasb13
26-02-2013, 04:00
Ολα καλα, εκτος απο το πορτοκαλι στα fonts:D Αν και με τον καιρο θα το συνηθισω φανταζομαι

modecris
26-02-2013, 04:18
Πολύ όμορφο* το forum μας μετά την αναβάθμιση αλλά και πολύ ταχύτερο! όχι τραγικά διαφορετικό αλλά εμπλουτισμένο στα σημεία.

Το θέμα με το "View Site Leaders" συνεχίζει ομως,ε? :Ρ


* εκτός από το banner. Προσωπικά προτιμώ το παλιό το οποίο ήταν πιό σοβαρό και καλοφτιαγμένο, το νέο μπερδεύει στο μάτι δεν είναι ευανάγνωστο και είναι πολύ "παιχνιδιάρικο" χωρίς να χρειάζεται.

nikon
26-02-2013, 09:13
Ολα καλα, εκτος απο το πορτοκαλι στα fonts:D Αν και με τον καιρο θα το συνηθισω φανταζομαιΑυτό αν μπορεί να αλλάξει γιατί όπου έχει γκρι φόντο τα πορτοκαλί γράμματα δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου.....κατά τ'άλλα είναι πολύ πιο ωραίο και το βασικότερο πολύ πιο γρήγορο.....χαλάλι τα 50 λεπτά που έδωσα.

AriStos13
26-02-2013, 09:54
Τερμα κατω δεξια ειχε last posts και εδειχνε τα 5 τελευταια posts το θεμα και τον χρηστη που ειχε ποσταρει αλλα τωρα δεν υπαρχει..θα προστεθει;

Slay
26-02-2013, 10:13
Τερμα κατω δεξια ειχε last posts και εδειχνε τα 5 τελευταια posts το θεμα και τον χρηστη που ειχε ποσταρει αλλα τωρα δεν υπαρχει..θα προστεθει;
οπως ειπα τα παλια plugins δεν δουλευουν, τα εχω ομως απενεργοποιησει μονο για μηπως και βρω εκδοσεις τους για το 4

Αυτό αν μπορεί να αλλάξει γιατί όπου έχει γκρι φόντο τα πορτοκαλί γράμματα δεν φαίνονται σχεδόν καθόλου.....κατά τ'άλλα είναι πολύ πιο ωραίο και το βασικότερο πολύ πιο γρήγορο.....χαλάλι τα 50 λεπτά που έδωσα.
το πορτοκαλι ειναι μια χαρα χρωμα, αυτο που με ενοχλει ειναι το background χρωμα στα sticky, Στο thread view δεν ειναι τοσο ασχημο, αλλα στο new posts χτυπαει καπως, θα πειραματιστω με τα χρωματα αν και για σκουρο γκρι το κοβω να μπαινει.

nikon
26-02-2013, 10:26
Δεν είναι το πρόβλημα το πορτοκαλί σαν χρώμα το πρόβλημα είναι ότι στραβώνει σ'αυτό το γκρι ας γίνει πιο σκούρο το background ή ας γίνει μαύρο και αυτό.

EDIT: Μια χαρά είναι τώρα.:d055:

Slay
26-02-2013, 10:42
ειδα οτι καποιοι χρησιμοποιειτε ακομη το youtube bbcode, ποιο ευκολος και καλυτερος τροπος ειναι να πατησετε το κουμπακι video στον editor, και εκει κανετε paste ολο το url απο το youtube.

Με youtube bbcode

aFeLcH6Mivo

με το video απο τον editor


http://www.youtube.com/watch?v=aFeLcH6Mivo

georgios
26-02-2013, 10:45
skuro background me anixta gramata ine oti pio kurastiko se megala kimena

akoma ke megala site pu ixan kathierothi me skuro background valan ke tin epilogi anixtu pleon (gamespot)

jorgedept
26-02-2013, 11:06
Πολύ ωραίο! Well done Slay

Valkyre
26-02-2013, 11:30
AAAAρρρργκ !!! everything is different!!

χαχαχα με γειες με γειες!

Αλλα εγω που ειμαι μινιμαλ τυπος εχω παθει ενα σοκ! Φανταστειτε ειχα το παλιο αρχικο look του φορουμ (το ασπρο) τωρα ειμαι χαμενος εντελως! θα συνηθισω ομως! :)

odytsak
26-02-2013, 11:37
Οσοι έχουμε μια ηλικία πιστεύω μας φαίνεται λιγάκι κουραστικό το καινούριο look,
δεν μπορώ να ξεχωρίσω ούτε τη διαφορά ανάμεσα στα sticky και στα κανονικά θέματα.

Dragonpaul
26-02-2013, 11:40
Μισό λεπτό, βρε παιδια. Αφού εχει επιλογή για λευκό φόντο.

nikon
26-02-2013, 11:44
AAAAρρρργκ !!! everything is different!!

χαχαχα με γειες με γειες!

Αλλα εγω που ειμαι μινιμαλ τυπος εχω παθει ενα σοκ! Φανταστειτε ειχα το παλιο αρχικο look του φορουμ (το ασπρο) τωρα ειμαι χαμενος εντελως! θα συνηθισω ομως! :)Δεν είσαι μίνιμαλ γέρος είσαι που δεν τα πάει καλά με την τεχνολογία.:makefun:

Mια χαρά είναι και όποιος δεν μπορεί το σκούρο μπορεί να βάλει το άσπρο κάτω αριστερά είναι το κουμπάκι.

odytsak
26-02-2013, 11:56
Τhanks Νίκο, το γύρισα σε άσπρο κι άνοιξαν τα μάτια μου,:a050:
εξακολουθώ βέβαια να μην ξεχωρίζω τα sticky θέματα...

georgios
26-02-2013, 11:57
pu ine auto to kubaki re pedia. stravothika?!

Viper
26-02-2013, 11:59
Το ασπρο ομως ειναι πολυ ασπρο!

Αν εμπαινε μια πινελια σε σκουρο (σκουρο μπλε ή σκουρο γκρι) θα εσπαγε λιγο αυτη την ασπριλα.

Βεβαια γουστα ειναι αυτα, ο καθενας διαλεγει οτι ταιριαζει στο ματι του:a020:

odytsak
26-02-2013, 11:59
Tέρμα κάτω αριστερά, άλλαξε το PS4 σε vB4 Default Style.

nikon
26-02-2013, 12:01
Τhanks Νίκο, το γύρισα σε άσπρο κι άνοιξαν τα μάτια μου,:a050:
εξακολουθώ βέβαια να μην ξεχωρίζω τα sticky θέματα...Έλα ρε c τα sticky έχουν και ένα κίτρινο κουτάκι στα αριστερά βάλε αυτό σημάδι για να τα ξεχωρίζεις.....αλλά γιατί πρέπει να τα ξεχωρίζεις;;;;:scratch:

odytsak
26-02-2013, 12:05
Για να πηγαίνει εύκολα και γρήγορα το μάτι μου από το πρώτο sticky στο πρώτο κανονικό θέμα.

Valkyre
26-02-2013, 12:05
Δεν ειναι το ιδιο το "ασπρο" με το παλιο... εννοειται οτι το ειχα δει,αλλα απλα λεω αφου κανουμε αναβαθμιση ας προσπαθησω να συνηθισω το καινουργιο λουκ.

bozo
26-02-2013, 12:28
Πολύ ωραίο παιδια.

Slay
26-02-2013, 12:32
αλλαξα τα sticky σε Μπλε σκουρο, πιστευω οτι ετσι και ξεχωριζουν, και διαβαζονται, και δεν ειναι και εντελως ξεκουδουνο το χρωμα. Για το λευκο που λετε ισως να τροποοιησω το default ειτε βαλω και καποιο αλλο ανοιχτχρωμο για οσους το προτιμουν ετσι, αλλα οπως ειδατε το default δεν το εχω πειραξει καθολου, ουτε λογοτυπο εχει ουτε τα νεα εικονιδια που εχω φτιαξει.
Προς το παρον βεβαια προεχει να αποκαταστησω καποιες λειτουργικες αδυναμιες οπως τα thred prefixes ,τα οποια πλεον ειναι ενσωματωμενα στο Vb αλλα δεν εχω καταφερει να τα κανω να δουλεψουν ακομα, συν οτι εκρεμουν και καποιες αλλαγες στον server στην εκδοση της php και ισως και της mysql.

georgios
26-02-2013, 12:41
Για να πηγαίνει εύκολα και γρήγορα το μάτι μου από το πρώτο sticky στο πρώτο κανονικό θέμα.wow. idame to fos. thanks. ine ligo disevreto an den exi megali ebiria apo forum. gia auto protino na bi auto san default

PDS
26-02-2013, 14:22
Noμιζω οτι τωρα ομως ειναι λιγο υπερβολικη η αντιθεση στα sticky.

odytsak
26-02-2013, 14:55
Μια χαρά είναι τώρα η αντίθεση στα sticky... :a052:

Slay
26-02-2013, 15:35
sorry για το downtime, εκανα recompile apache και php

nikon
26-02-2013, 15:39
^^Για μίλα πιο όμορφα....εμείς δεν σε βρίσαμε.

modecris
26-02-2013, 16:13
^^Για μίλα πιο όμορφα....εμείς δεν σε βρίσαμε.

Δεν είπε κάτι άσχημο, έφτιαξε κάτι για να φάει!

Slay
26-02-2013, 16:23
το χρωμα των sticky ειναι καλυτερο τωρα?

Valkyre
26-02-2013, 16:28
^^ Nαι Παναγιωτη πολυ καλυτερο, πολυ πιο ευχαριστο στο ματι (και σε εμφανιση). Το εντονο μπλε ηταν υπερβολικο. Αυτο ειναι μια χαρα.

RVL
26-02-2013, 16:29
Πολύ έντονο και αταίριαστο μου κάνει.
Ένα #676767 θα ήταν πιο καλό.

Slay
26-02-2013, 16:41
Πολύ έντονο και αταίριαστο μου κάνει.
Ένα #676767 θα ήταν πιο καλό.
δυστυχως ειναι πολυ κοντα στο αρχικο χρωμα, που δεν αρεσε σε κανεναν, γενικα σε γκρι το μονο που ταιριαζε ηταν πολυ σκουρο, οποτε δεν διακρινονταν τα sticky ευκολα, οποτε πηγα στην επομενη καλυτερη λυση το μπλε δηλαδη.

messi10
26-02-2013, 19:40
πολυ ωραιο το νεο look, well done Slay!

Αυτο που θελω να ροτησω ειναι,,,,,,,,,,,, οταν προσπαθω να παω κατω την σελιδα απο το ποντικι (την ροδελα) παει καπως αργα και σαν να ''αντικστεκεται η σελιδα'' να κατεβει. Δεν υπηρχε τετοιο ''κολλημα'' παλια, σας συμβαινει?

ilias78
26-02-2013, 21:00
το νεο Look μου αρεσει κ εμενα/ οι μονες παρατηρησεις εχουν να κανουν με το χρωμα των sticky's (που δυστηχως διαβασα οτι δεν μπορει να γινει κατι) και το banner. μου φενεται πολυ φανταχτερο με τα ροζ κ πρασινα κουτακια, τριγωνακια κ λοιπα γεωμετρικα σχηματα.

Slay
26-02-2013, 21:07
και το banner. μου φενεται πολυ φανταχτερο με τα ροζ κ πρασινα κουτακια, τριγωνακια κ λοιπα γεωμετρικα σχηματα.η πλακα ειναι οτι σχεδον ιδιο banner εχει το portal απο τον αυγουστο, και κανεις δεν ειχε πει τιποτε.

ilias78
26-02-2013, 21:09
ηταν στο Portal ομως που εκει δεν δινει καποιος σημασια. θελω να πω δεν το βλεπαμε συνεχεια γιατι ολη την ωρα ειμαστε στο forum που το Banner ηταν διαφορετικο.

antoniss
27-02-2013, 00:15
στα pm που θέλω να σβήσω γιατί γέμισε το mail μου , δεν βρήκα πως γίνεται απ'εξω από το inbox ή send , δλδ μπορώ δεξιά να μαρκάρω ποια θέλω από το check box αλλά δεν βρίσκω κανένα κουμπί για delete !
μπήκα σε ένα ένα μέσα στο μήνυμα και από εκεί έχει delete button ,

ρε παιδιά για πείτε λίγο γιατί το ψάχνω κανένα 20λεπτο .... τοσο γκαβός είμαι τελικά ?

FotisGRC
27-02-2013, 00:19
Μαρκάρεις δεξιά ποια θέλεις και κάτω με το που τελειώνουν τα μνματα έχει ένα drop down κουμπί που λέει "Selected Messages". Το πατάς και έχει επιλογή delete. Διαλέγεις "delete" και μετά Proceed.

antoniss
27-02-2013, 00:21
Μαρκάρεις δεξιά ποια θέλεις και κάτω με το που τελειώνουν τα μνματα έχει ένα drop down κουμπί που λέει "Selected Messages". Το πατάς και έχει επιλογή delete. Διαλέγεις "delete" και μετά Proceed.

να σαι καλά !
το έβλεπα το selected messages αλλά δεν πάτησα ποτέ πάνω του για να ανοίξουν οι επιλογές...

Ι5 αναβολή τώρα..

odytsak
27-02-2013, 00:45
Eτσι ακριβώς ήταν και πριν την αναβάθμιση.:a088:

antoniss
27-02-2013, 01:09
Eτσι ακριβώς ήταν και πριν την αναβάθμιση.:a088:

ναι ρε συ το ξέρω , απλά δεν το έβρισκα ! δεν ξέρω με τα νέα χρώματα και buttons δεν καταλαβα οτι ανοιγει toolbar εκεί και το έψαχνα σε όλη τη σελίδα...χαχα
για αυτό είπα Ι5 τέλος !

criter
27-02-2013, 11:25
Πολυ ομορφο το νεο φορουμ, για ποτε μαζευτηκαν τα χρηματα και ποτε αναβαθμιστηκε, ολα εγιναν πολυ γρηγορα! Μπραβο Slay και σε ολα τα παιδια που εκαναν donate.

Το πορτοκαλι πολυ σε KTM χρωματα φερνει, γουσταρω, ειδικα σε αντιθεση με τα μπλε. Δεν ξερω αν αρεσει σε ολους ετσι ομως.:e055gf: Εμενα μου αρεσει ετσι απο το να ειναι απλα ασπρομαυρο.

Εχει νεες δυνατοτητες και καποιες μικροδιαφορες σε σχεση με πριν, αλλα θα το συνηθισω. Μου αρεσει το whats new που δειχνει τι εχει ποσταριστει, εκτος απο το new posts. Eχω παρατηρησει ομως οτι στο whats new, τα avatar των μελων οταν ειναι μεγαλα, πεφτουν μεσα στο κειμενο και δεν φαινεται καλα.

Η αναβαθμιση παντως ειναι αισθητη, ελπιζω να ειναι σταθερο και να μην πεφτει και καθυστερει οπως εκανε μερικες φορες παλιοτερα. Και παλι μπραβο :)

Slay
27-02-2013, 12:05
Aπο θεμα αποδοσης οντως ειναι καλυτερα τα πραγματα οπως το βλεπω και εγω απο την μερια μου για 2 λογους, το προηγουμενο template ηταν τοσο ομορφο γιατι χρησιμοποιουσε 10-αδες μικρα gif αρχεια για να φτιαξει τα γραφικα, αυτο ομως μεταφραζεται και σε 10-αδες hits στον httpd για να δειξει εστω 1 ποστ. Το δευτερο που παρατηρησα ειναι οτι το indexing στα searches και σε αλλα πραγματα που κανει στην αρχη της εγκαταστασης το Vbulletin, ειναι σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο την προηγουμενη εκδοση, αυτο εχει σαν αποτελεσμα ταχυτερη αποκριση των queries στην mysql. Για να καταλαβετε γιατι διαφορα μιλαμε, το μεγεθος της database χωρις τα εξτρα του VB ηταν 940ΜΒ, στο παλιο forum με το indexing εφτανε τα 1014ΜΒ, στο νεο με το indexing φτανει πλεον τα 1367ΜΒ.
Τελος θα προχωρησω και σε αναβαθμιση της sql και ελπιζω να πηγαινει ακομα καλυτερα.

odytsak
27-02-2013, 12:23
To πρωί είχε μικροκαθυστερήσεις, άνοιγαν οι σελίδες αφού περνούσαν 30 δεύτερα,
το τσέκαρα, δεν έφταιγε η σύνδεσή μου, οπουδήποτε αλλού στο net έμπαινα σφαίρα.

Slay
27-02-2013, 13:16
Μπηκε πληρεστερη ελληνικη μεταφραση , μπορειτε να την δοκιμασετε απο το drop down menu στο κατω μερος της σελιδας, επισης μπηκε και το strikethrough που ειχε ζητησει ο Lnds500 , δεν υπαρχει (ακομα τουλαχιστον) κουμπι στον editor και το tag ειναι το , και δειχνει ετσι [s]delete me

odytsak
27-02-2013, 13:18
Μπηκε πληρεστερη ελληνικη μεταφραση , μπορειτε να την δοκιμασετε απο το drop down menu στο κατω μερος της σελιδας, επισης μπηκε και το strikethrough που ειχε ζητησει ο Lnds500 , δεν υπαρχει (ακομα τουλαχιστον) κουμπι στον editor και το tag ειναι το , και δειχνει ετσι [s]delete me
ωραία προσθήκη, ευχαριστούμε:a042:

Ezio
27-02-2013, 15:50
Όταν αναζητούμε κάτι, πώς θα δείξει η αναζήτηση τα post και όχι μόνο τίτλους;

Slay
27-02-2013, 16:01
Όταν αναζητούμε κάτι, πώς θα δείξει η αναζήτηση τα post και όχι μόνο τίτλους;
ναι γνωστο κολλημα, το ειχα παθει και εγω στις αρχες που επισκεπτομουν VB4 forums, το search πλεον εχει 2 tabs, Search Single Content Type και Search Multiple Content Types, το default ειναι το δευτερο, αλλα η επιλογη που θελεις ειναι στο πρωτο tab.

dlevel
27-02-2013, 16:56
epic win το νέο forum, χαίρομαι.

Slay
27-02-2013, 17:21
Στο κατω μερος του καθε θεματος μπηκαν και κουμπακια για sharing σε facebook και twitter, το share αφορα ολοκληρο το thread και οχι μεμονωμενα posts. Εαν θελετε μπορειτε να προτεινεται και επιπλεον sharing επιλογες.

odytsak
27-02-2013, 17:25
Slay όταν τελειώσεις με το PS4 skin, style, scheme ή όπως αλλιώς λέγεται
αν βρεις χρόνο βελτίωσε λιγάκι και το default, λίγη αντίθεση στα sticky και προσθήκη των εικονιδίων στα θέματα είναι πιστεύω μια χαρά,
τελικά στα μάτια μου είναι πιο ευανάγνωστο και ξεκούραστο το λευκό.

Πιστεύω και σε αρκετούς που έχουν μία Αλφα ηλικία.

Leon_DiZ
27-02-2013, 17:28
Ευχαριστουμε!!!

Υπαρχει περιπτωση να μπουν τα (Left - Center - Right) στον βασικο editor (αυτον που ειναι στο Quick Reply) για να μην χρειαζεται να πηγαινεις στον advanced editor?

Slay
27-02-2013, 17:41
Ευχαριστουμε!!!

Υπαρχει περιπτωση να μπουν τα (Left - Center - Right) στον βασικο editor (αυτον που ειναι στο Quick Reply) για να μην χρειαζεται να πηγαινεις στον advanced editor?
οχι, γιαυτο αλλωστε λεγεται και quick editor , εχει τα απολυτως βασικα πραγματα.


Slay όταν τελειώσεις με το PS4 skin, style, scheme ή όπως αλλιώς λέγεται
αν βρεις χρόνο βελτίωσε λιγάκι και το default, λίγη αντίθεση στα sticky και προσθήκη των εικονιδίων στα θέματα είναι πιστεύω μια χαρά,
τελικά στα μάτια μου είναι πιο ευανάγνωστο και ξεκούραστο το λευκό.

Πιστεύω και σε αρκετούς που έχουν μία Αλφα ηλικία.
ειμαι και εγω μιας αλφα ηλικιας αλλα ποιο ξεκουραστο θεωρω το σκουρο, anyway γουστα ειναι αυτα, τα εικονιδια που λες φανταζομαι εννοεις τα PS , αυτα λογικα ενα copy χρειαζεται αν θυμαμαι καλα τα ειχα φτιαξει με διαφανεια, το λογοτυπο θελει περισσοτερη δουλεια, για τα sticky θα το δω τωρα να δω τι μπορω να κανω.

Slay
27-02-2013, 17:49
τα εικονιδια τα εβαλα, τωρα για τα sticky Που λες εμενα μου φενεται μια χαρα το χρωμα τους, το λογοτυπο θα το κοιταξω το βραδακι μαλλον.

Slay
27-02-2013, 18:17
Λυθηκε και το προβλημα με τα avatars στο activity stream, χρειαστηκε ενα recompile αλλα τωρα ολα ΟΚ

odytsak
27-02-2013, 18:34
thanks, bazeis kai to logo kai einai ola okay.

Slay
27-02-2013, 19:35
thanks, bazeis kai to logo kai einai ola okay.
been there, done that.
Eνταξει βλεπεται δεν λεω, αλλα ειναι προφανες οτι εχει φτιαχτει με στοχο να ενσωματωθει σε σκουρο περιβαλλον, προς το παρον θα μεινει ως εχει, οταν αποφασισω και πως θα μετονομαστει το site θα φτιαχτει και νεο λογοτυπο και για τα δυο templates.

Desmond
27-02-2013, 19:38
Το ψαχτήρι "who posted" θα επανέλθει ή υπάρχει με άλλη μορφή και γω δεν το βλέπω?

Slay
27-02-2013, 19:51
Το ψαχτήρι "who posted" θα επανέλθει ή υπάρχει με άλλη μορφή και γω δεν το βλέπω?
αν εννοεις το να κανεις search για posts χρηστη τοτε... http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?13399-%C1%ED%E1%E2%E1%E8%EC%E9%F3%E7-%F3%E5-Vbulletin-4-2&p=430842&viewfull=1#post430842

Εντωμεταξυ οσο το δουλευω ανακαλυπτω και καινουργια πραγματα, βασικα οπως θα ειδατε απο default χρησιμοποιει τον quick editor, ετσι ειναι ποιο γρηγορη η διαδικασια, ακομα και το reply with quote η το multi-quote αντιγραφουν το κειμενο στον quick editor, επισης το κουμπι reply εαν το πατησετε σε ενα post οπου δεν ειναι το τελευταιο θα σας εμφανισει τον quick editor ακριβως μετα απο αυτο το post για να βλεπετε τι εχει γραψει ο αλλος.
Επισης το video tag που καλο ειναι να το χρησιμοποιουμε ολοι απο εδω και περα, υποστηριζει και αλλα video περα απο youtube, οπως dailymotion, google, facebook.

odytsak
27-02-2013, 20:00
been there, done that.
Eνταξει βλεπεται δεν λεω, αλλα ειναι προφανες οτι εχει φτιαχτει με στοχο να ενσωματωθει σε σκουρο περιβαλλον, προς το παρον θα μεινει ως εχει, οταν αποφασισω και πως θα μετονομαστει το site θα φτιαχτει και νεο λογοτυπο και για τα δυο templates.
To logo oxi mono blepetai alla tairiazei kai kalytera sto leuko giati yparxei entonh anti8esh.
Egw pleon eimai yperkalymenos me to leuko, kai sto Vita logw mikrhs screen fainontai me megalyterh eykrinia oi xarakthres.
Thanks for everything.

Slay
27-02-2013, 20:06
@modecris
http://www.ps3forums.gr/vb/showgroups.php

Desmond
27-02-2013, 20:27
Το ψαχτήρι "who posted" θα επανέλθει ή υπάρχει με άλλη μορφή και γω δεν το βλέπω?


αν εννοεις το να κανεις search για posts χρηστη τοτε... http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?13399-%C1%ED%E1%E2%E1%E8%EC%E9%F3%E7-%F3%E5-Vbulletin-4-2&p=430842&viewfull=1#post430842
Search για posts χρήστη σε ένα και μόνο thread.Πχ. προσπαθούσα να μου εμφανίσει τα posts του modecris μόνο στο "Γυναίκες δηλητήριο" και δεν τα κατάφερα.Πριν θα πάταγα στο who posted και έπειτα στον user.Τι δεν κάνω σωστά στο search?

Slay
27-02-2013, 22:07
δεν θυμαμαι καν αυτη την δυνατοτητα, που εβρισκες αυτη την επιλογη?

Nek_Food
27-02-2013, 22:08
Νομίζω ότι αν πας στο index που δείχνει το θέμα που σε ενδιαφέρει, δεξιά στην στήλη γράφει posts: xx (π.χ.:96)

1951

Αν πατήσεις σε αυτό το νούμερο (δυστυχώς τώρα έχει το ίδιο χρώμα - παλιά είχε άλλο νομίζω) θα σου βγάλει ένα παραθυράκι με τα ονόματα των χρηστών και δίπλα ένα νουμεράκι με τα posts του στο θέμα αυτό (π.χ.:11)
1952

Αν πατήσεις σε αυτό το νουμεράκι θα σου βγάλει μία λίστα με τα posts του μέλους που επέλεξες. Δοκίμασε το και μου λες.
1953

antoniss
27-02-2013, 22:47
Search για posts χρήστη σε ένα και μόνο thread.Πχ. προσπαθούσα να μου εμφανίσει τα posts του modecris μόνο στο "Γυναίκες δηλητήριο" και δεν τα κατάφερα.Πριν θα πάταγα στο who posted και έπειτα στον user.Τι δεν κάνω σωστά στο search?

αν είσαι μέσα στο thread που θες (η σελιδα δεν έχει σημασία) , και πατήσεις πάνω δεξιά το search thread και μετά advanced search σου έχει πάρα πολλές επιλογές ,

1η επιλογή διαλέγεις posts
3η επιλογή που λέει User Name: βάζεις αυτόν που θες και πατάς να ψάξει

(και πιο κάτω έχει και την δομή του forum σαν folders αν θες να ψάξει γενικά κάπου αλλού εκτός από το συγκεκριμένο thread , το οποίο εσύ δεν θες λογικά , )

το αποτέλεσμα είναι με μορφή posts , πάνω πάνω το πιο παλιό μέχρι το τελευταίο και λέει και σύνολο πόσα είναι ,

κάτι τέτοιο ψάχνεις ?

Desmond
27-02-2013, 23:32
Mπράβο Νεκτάριε! Αυτό ακριβώς έλεγα! Τhanx!
(Να τα ρίξω στην δυσχρωματοψία μου που δεν έκανα το αυτονόητο?:a050:)

Slay
28-02-2013, 00:31
Μπηκαν και τα custom profile fields στο postbit, ηταν λιγο trial and error αλλα τελικα εγινε με custom plugin, χωρις να χρειαστουν template edits, και επειδη ειμαι σιγουρος οτι ο Nikon και ο Modecris θα αρχισουν να ρωταν λεπτομερειες εκανα hook στο postbit_display_complete το ακολουθο κωδικα.


if ($post['field5'])
{
$template_hook['postbit_userinfo_right_after_posts'] .= '<dt>PSN ID</dt> <dd>' .$post[field5]. '</dd>';
}
και κατι αναλογο εκανα και για το ονομα.

Leon_DiZ
28-02-2013, 02:34
Καλα εχω μεινει μ*****ς! Εκανα copy-paste ενα αρθρο απο το Eurogamer και ο νεος editor πηρε μαζι φωτογραφιες και links μεσα στο κειμενο! Τελειο!

modecris
28-02-2013, 04:09
@modecris
http://www.ps3forums.gr/vb/showgroups.php

Αφού διορθώθηκε και αυτή η στοιχειωμένη επιλογή, όλα θα πάνε καλά..!


Μπηκαν και τα custom profile fields στο postbit, ηταν λιγο trial and error αλλα τελικα εγινε με custom plugin, χωρις να χρειαστουν template edits, και επειδη ειμαι σιγουρος οτι ο Nikon και ο Modecris θα αρχισουν να ρωταν λεπτομερειες εκανα hook στο postbit_display_complete το ακολουθο κωδικα.


if ($post['field5'])
{
$template_hook['postbit_userinfo_right_after_posts'] .= '<dt>PSN ID</dt> <dd>' .$post[field5]. '</dd>';
}
και κατι αναλογο εκανα και για το ονομα.
Αυτό τί ακριβώς είναι?



Επισης το video tag που καλο ειναι να το χρησιμοποιουμε ολοι απο εδω και περα, υποστηριζει και αλλα video περα απο youtube, οπως dailymotion, google, facebook.

Μπορούμε να προσθέσουμε και το gametrailers σε αυτά?


Κατά τα άλλα εγώ δουλεύω το πιο σκούρο skin (το "ps4") όπως και πριν την αναβάθμιση. Το λευκό με κουράζει αφάνταστα.
Πολύ χρήσιμο είναι και το auto save που κάνει ο editor.

Slay
28-02-2013, 10:22
Καλα εχω μεινει μ*****ς! Εκανα copy-paste ενα αρθρο απο το Eurogamer και ο νεος editor πηρε μαζι φωτογραφιες και links μεσα στο κειμενο! Τελειο!
μιλας για τον quick editor? γιατι ο full editor ο παλιος το εκανε επισης



Αυτό τί ακριβώς είναι?
διπλα απο το ποστ σου, που δειχνει το προφιλ σου, ειχαμε αλλα δυο πεδια το ονομα και το psn ID, στο προηγουμενο φορουμ ειχα κανει edit τα templates για να βαλω κωδικα ωστε να τα εμφανιζει εκει, γενικα ειχα κανει πολλα template edits για να βαλω διαφορα πραγματα, που δεν θελω να ξανακανω και τωρα. Το VB σου δινει την δυνατοτητα να κανεις hook μια κληση του software και να εκτελεσεις απο εκει php κωδικα, ολο αυτο το λεει plugin και ειναι ποιο ευχρηστο απο τα template edits.



Μπορούμε να προσθέσουμε και το gametrailers σε αυτά?
δεν θελω να πειραξω core functions , θα το ψαξω και εαν δεν απαιτει δραστικες αλλαγες σε κωδικα θα το κανω, προς το παρον εχουμε το παλιο bbcode.

odytsak
28-02-2013, 10:40
Καλα εχω μεινει μ*****ς! Εκανα copy-paste ενα αρθρο απο το Eurogamer και ο νεος editor πηρε μαζι φωτογραφιες και links μεσα στο κειμενο! Τελειο!

Eτσι δούλευε και πριν, το έχω κάνει δεκάδες φορές.

Slay
28-02-2013, 12:38
Ενδεχεται καποια στιγμη τις επομενες ωρες να σταματησει να κανει resolve το www.ps3forums.gr στο σωστο IP , εχω δρομολογησει την διαδικασια για να διορθωθει το προβλημα.

nikon
28-02-2013, 15:08
Στην 4.2 οι κανόνες του forum δεν λειτουργούν;;;;;:confuzed:

hakoo
28-02-2013, 15:47
Aπουσιαζει το back button στον post editor η μου φαινεται? Δεν το βλεπω καπου.
Επισης το auto save που κανει στα posts πως μεταφραζεται για τον χρηστη? Πχ ποσταρα αλλα εκεινη την ωρα το forum ηταν offline (κατι δοκιμαζε/αλλαζε μαλλον ο Πανος) και οταν πατησα back στην σελιδα το post ειχε χαθει κατι που δεν γινοταν πριν.

tonybsg
01-03-2013, 00:09
Παίδες, στο πόρταλ βγάζει αυτό

"Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 83 bytes) in /home/ps3forum/public_html/portal/libraries/joomla/database/query.php on line 1185"

Slay
01-03-2013, 02:54
Παίδες, στο πόρταλ βγάζει αυτό

"Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 83 bytes) in /home/ps3forum/public_html/portal/libraries/joomla/database/query.php on line 1185"

και αναρωτιομουν για ποιο λογο ειχα ανεβασει το php memory limit.

tsakali GR
01-03-2013, 13:45
Εγώ πάντως από την αναβάθμιση και έπειτα βλέπω όλο και πιο συχνά error page όταν φορτώνει τη σελίδα ή κάποια threads.

Internal Server Error The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, webmaster@ps3forums.gr and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

odytsak
01-03-2013, 13:45
Eπειδή έχω ποστάρει στο thread με τις προσφορές θίγοντας ένα σοβαρό για όσους χρησιμοποιούν το default λευκό style-theme
αλλά κάποιος mod διέγραψε το post (αν έγινε με soft delete ας μεταφερθεί εδώ)
να το ξαναπώ εδώ...
Ο συμφορουμίτης ΤΑΜΤΑΚΟS (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php/1465-TAMTAKOS) προφανώς χρησιμοποιεί ανοιχτόχρωμη (ή και λευκή) απόχρωση στη γραμματοσειρά
με αποτέλεσμα το κείμενο να μην είναι αναγνώσιμο παρά μόνο αν μαρκάρεις τους χαρακτήρες.

Ειδικά στο Vita που δεν υπάρχει επιλογή για μαρκάρισμα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και πρέπει να γυρίσεις στο PS4 style-theme.

hakoo
01-03-2013, 14:26
Eπειδή έχω ποστάρει στο thread με τις προσφορές θίγοντας ένα σοβαρό για όσους χρησιμοποιούν το default λευκό style-theme
αλλά κάποιος mod διέγραψε το post (αν έγινε με soft delete ας μεταφερθεί εδώ)
να το ξαναπώ εδώ...
Ο συμφορουμίτης ΤΑΜΤΑΚΟS (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php/1465-TAMTAKOS) προφανώς χρησιμοποιεί ανοιχτόχρωμη (ή και λευκή) απόχρωση στη γραμματοσειρά
με αποτέλεσμα το κείμενο να μην είναι αναγνώσιμο παρά μόνο αν μαρκάρεις τους χαρακτήρες.

Ειδικά στο Vita που δεν υπάρχει επιλογή για μαρκάρισμα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και πρέπει να γυρίσεις στο PS4 style-theme.

Οδυσσεα sorry ρε φιλε εγω το εκανα, ειχα ανοιξει διαφορα tabs με posts και threads που θελουν move η delete για να τα κανω ολα μαζι και αντι να το κανω move που ειχα στο μυαλο μου το εσβησα.

litanies
01-03-2013, 14:32
^όχι πολύ συχνά αλλά βγαίνει πάντως και σε μένα...

odytsak
01-03-2013, 14:41
Οδυσσεα sorry ρε φιλε εγω το εκανα, ειχα ανοιξει διαφορα tabs με posts και threads που θελουν move η delete για να τα κανω ολα μαζι και αντι να το κανω move που ειχα στο μυαλο μου το εσβησα.

Ρε εγκάθετε εσύ μου διαγράφεις τα posts? πλάκα κάνω. :a050:

Απλά είναι πολύ fail σε λευκό φόντο να προσπαθείς να αναγνώσεις λευκό κείμενο-χαρακτήρες.:a050:

Slay
01-03-2013, 15:34
Ρε εγκάθετε εσύ μου διαγράφεις τα posts? πλάκα κάνω. :a050:

Απλά είναι πολύ fail σε λευκό φόντο να προσπαθείς να αναγνώσεις λευκό κείμενο-χαρακτήρες.:a050:
αυτα ειναι τα κακα των δυο templates, για παραδειγμα το παρακατω το διαβαζεις ευκολα?

Κειμενο με λαθος χρωμα

Στο λευκο ομως template δεν καταλαβαινεις καν οτι εχει αλλο χρωμα.

nikon
01-03-2013, 15:37
^^Ναι αρκεί να περάσεις από πάνω το κέρσορα με πατημένο το δεξί κλικ.:c026:

odytsak
01-03-2013, 16:19
Niko auto kanw otan eimai sto pc, to egrapsa pio panw,
apla sto vita den mporeis na markareis opote gia na diabaseis kati paromoio tha prepei na enallaseis ta templates.

nikon
01-03-2013, 17:40
Πλάκα έκανα και βέβαια δεν μπορεί να είναι αυτή η λύση.


Μπηκαν και τα custom profile fields στο postbit, ηταν λιγο trial and error αλλα τελικα εγινε με custom plugin, χωρις να χρειαστουν template edits,Τώρα το είδα......σου έκανα μια φορά παρατήρηση αλλά συνεχίζεις να βρίζεις έτσι;;;;......συνέχισε έτσι και θα το φας το κεφάλι σου.

AlexandrosQV
01-03-2013, 20:58
Αλλαξε και η εμφανιση για κινητα τωρα;

Slay
01-03-2013, 21:03
Ο καλύτερος τρόπος για κινητά είναι το tapa talk, μετά το mobile template. Υπαρχει πάντως λινκ στο τέλος της σελίδας για να δεις την web έκδοση του forum

odytsak
02-03-2013, 13:46
Eπί 10 λεπτά μου έβγαζε ότι ο server είναι too busy...

http://s6.postimage.org/rwszjt0ap/2013_03_02_124021.jpg (http://postimage.org/)

antoniss
02-03-2013, 14:59
^^ και εμένα το ίδιο , από το vBulletin πάντα , όχι σαν url/ip error , προφανώς κάποιες εργασίες ή όντως κόλλησε ?

Slay
02-03-2013, 16:36
Ειναι feature του νεου Vb που ενεργοποιησα δοκιμαστικα, οταν δει οτι ο φορτος ξεπερνα ενα σημειο βγαζει αυτο το μηνυμα, το θεμα ειναι να βρω την ισοροποια, προς το παρον εβαλα τις προτεινομενες ρυθμισεις.

Slay
02-03-2013, 20:45
Σε συνεχεια του προηγουμενου post , θελω να μου πειτε αρχικα ποσο συχνα σας βγαζει το μηνυμα το VB, μετα απο ποση ωρα σας εβαλε μεσα, και το σημαντικοτερο ολων, εαν παρα το μηνυμα που βγαζει πλεον για υψηλο φορτο, σας ετυχε να δειτε ειτε 500 server error, ειτε database error.

Nek_Food
02-03-2013, 20:48
database error είδα εγώ χθες το πρωί αν θυμάμαι καλά.
τελικά μπήκα στο φόρουμ το απόγευμα από το σπίτι, έκτοτε κυριλέ νομίζω.

odytsak
02-03-2013, 21:52
Oντως database error και γενικώς μικροκαθυστερήσεις έχει να βγάλει από χθες το πρωί.
Ολα καλά με εξαίρεση το too busy στον server σήμερα το μεσημέρι.

antoniss
02-03-2013, 23:38
slay και εμένα ακριβώς το ίδιο που ποσταρε με φωτο ο Οδυσσέας πιο πάνω (too busy) , δλδ μόνο από το vb μου έβγαλε , και έκανα refresh 5-6 φορές συνεχόμενες αλλά πάλι το ίδιο ,
τελικά μετά από κανένα 10λεπτο χοντρικά μπήκα κανονικά

Slay
03-03-2013, 00:02
Ok παιδια, τα database errors μου τα ρουφιανευει και το VB πλεον, και εγω μετα απο καποιες αλλαγες που εκανα δεν εχω δει αυτο το λαθος, οποτε μας μενει το 500 internal server error, να δουμε εαν δεν το βαλει για καποιες μερες, θα αυξησω την ανοχη για τον φορτο απο το VB.

Slay
03-03-2013, 15:48
Μετα απο τον σημερινο καφε με τα παιδια απο το forum, πειστηκα να αλλαξω το μπλε χρωμα των sticky σε σκουρο γκρι προς το μαυρο, ξεχωριζει πιστευω και στο new posts ,και εχει και περισσοτερη σχεση με τα υπολοιπα χρωματα.

Επισης αυτο που ρωτησε ο hakoo σχετικα με το back button στον editor, απλα εννοουσε το undo, σαν κουμπι δεν υπαρχει στον quick editor, αλλα δουλευει σαν shortcut, ετσι με ctrl+z κανει undo, και με ctrl+shift+z κανει redo.

odytsak
03-03-2013, 16:13
Aν θέλεις κάνε και στο λευκό template (που χρησιμοποιώ μάλλον μόνο εγώ :a050:)
λιγάκι πιο σκούρο το γκρι στα sticky,
είναι αρκετά ανοιχτό και δεν κάνει αισθητή διαφορά.

ilias78
03-03-2013, 16:34
ετσι γκρι-μαυρο προσωπικα μαρεσει πολυ περισσοτερο. παει καλυτερα με το ολο στυλ

modecris
03-03-2013, 16:40
Προσπάθησα να δώσω rep και μου έβγαλε το εξής μήνυμα:

Πρέπει να αξιολογήσετε & άλλους χρήστες πριν να αξιολογήσετε πάλι τον(ην) $userinfo[username].

Επήσεις κατά την σύνδεση στο forum, δεν με καλωσορίζει με το όνομα μου αλλά σαν $bbuserinfo[username]

antoniss
03-03-2013, 17:05
Οσον αφορά την αλλαγή του χρώματος των sticky , δεν ξέρω αν φταίει που τώρα έχω μπει από κινητό , full site όχι mobile ή tapatalk , αλλά είναι πολύ κοντά στο μάτι τα δύο χρώματα , ίσως αν το δώ μετά σε μεγαλύτερη οθόνη να είναι καλύτερα , πάντως από εκείνο το μπλε καλύτερο είναι..

Slay
03-03-2013, 18:47
Επήσεις κατά την σύνδεση στο forum, δεν με καλωσορίζει με το όνομα μου αλλά σαν $bbuserinfo[username]
πιθανολογω καποιο προσωρινο προβλημα ηταν, εμενα δεν μου το εκανε, αν στο ξανακανει πες το μου να το ψαξω περισσοτερο.


Aν θέλεις κάνε και στο λευκό template (που χρησιμοποιώ μάλλον μόνο εγώ :a050:)
λιγάκι πιο σκούρο το γκρι στα sticky,
είναι αρκετά ανοιχτό και δεν κάνει αισθητή διαφορά.

Done

odytsak
03-03-2013, 21:31
Done
:a014::a014::a014::a014::a014:

modecris
04-03-2013, 03:18
πιθανολογω καποιο προσωρινο προβλημα ηταν, εμενα δεν μου το εκανε, αν στο ξανακανει πες το μου να το ψαξω περισσοτερο.


Μου το έκανε από την ημέρα της αναβάθμισης και εξακολουθεί να το κάνει.

19821983

Σε PC με opera/mozilla και vista.

hakoo
04-03-2013, 03:44
Ειλκρινα δεν καταλαβαινω πιο ειναι το θεμα σου ρε συ $bbuserinfo[username].

AriStos13
04-03-2013, 12:24
Μολις ειδα οτι προστεθηκε ξανα το latest posts αναβαθμισμενο και με κουμπακι για reload..!!slay thanx..!!

modecris
04-03-2013, 13:36
Ειλκρινα δεν καταλαβαινω πιο ειναι το θεμα σου ρε συ $bbuserinfo[username].Μα να με κοροϊδεύει μες στα μάτια μου? εγώ τον έχω πει ποτέ $bbus ?

AriStos13
04-03-2013, 14:06
στο top 5 stats η δευτερη στηλη οτι και να βαλεις να δειχνει οι αριθμοι ειναι ιδιο χρωμα με το φοντο πισω και πρεπει να το μαρκαρεις με το ποντικι για να φανουν.!

odytsak
04-03-2013, 14:36
Slay πρόσεξε τι θα πειράξεις στις αποχρώσεις γιατί στο λευκό template αυτή τη στιγμή εμφανίζονται τα stats ευανάγνωστα,
εκτός κι αν βέβαια λειτουργούν ανεξάρτητα οι τελευταίες προσθήκες.

Slay
04-03-2013, 15:05
στο top 5 stats η δευτερη στηλη οτι και να βαλεις να δειχνει οι αριθμοι ειναι ιδιο χρωμα με το φοντο πισω και πρεπει να το μαρκαρεις με το ποντικι για να φανουν.!
ΟΚ διορθωθηκε.

Slay πρόσεξε τι θα πειράξεις στις αποχρώσεις γιατί στο λευκό template αυτή τη στιγμή εμφανίζονται τα stats ευανάγνωστα,
εκτός κι αν βέβαια λειτουργούν ανεξάρτητα οι τελευταίες προσθήκες.
ανεξαρτητα λειτουργουν , αλλα αντι να καθομαι να πειραζω τα templates, εκανα καποιες αλλαγες στον κωδικα του, και το ξανα ανεβασα, και τωρα δουλευει καλα και στα δυο.

litanies
05-03-2013, 13:54
για κανά 5λεπτο έβλεπα:

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
Please contact the server administrator, webmaster@ps3forums.gr and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.
More information about this error may be available in the server error log.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Nek_Food
05-03-2013, 19:47
Μόλις τώρα σε edit μηνύματος μου έβγαλε δυο φορές μήνυμα για το ότι ο σερβερας είναι too busy... Πίσω και ξανά post δυο φορές μέχρι που το δέχθηκε.

odytsak
06-03-2013, 14:16
για κανά 5λεπτο έβλεπα:

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
Please contact the server administrator, webmaster@ps3forums.gr and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.
More information about this error may be available in the server error log.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


Μόλις τώρα σε edit μηνύματος μου έβγαλε δυο φορές μήνυμα για το ότι ο σερβερας είναι too busy... Πίσω και ξανά post δυο φορές μέχρι που το δέχθηκε.

Σήμερα το μεσημέρι για κανένα μισάωρο έβγαζε μια το ένα μια το άλλο.

psx3
06-03-2013, 16:06
Αυτό το μήνυμα με τον server είναι πολύ εκνευριστικό... γράφεις ένα post και μετά το χάνεις χωρίς λόγο.

nikon
06-03-2013, 16:18
Και χωρίς να χάνεις ποστ είναι εκνευριστικό.:a122:

psx3
06-03-2013, 16:51
Όχι τόσο, γιατί όταν ποστάρεις ξοδεύεις χρόνο και πάει στράφι...

hakoo
06-03-2013, 17:20
- - - Updated - - -

Πριν πατησω το reply παντα κανω copy το μηνυμα μου βασικα, νομιζω ειναι μονοδρομος τουλαχιστον για οσο υπαρχει το προβλημα αυτο.

Nek_Food
06-03-2013, 18:09
Για αυτο είπα ότι έκανα πίσω (back) όταν μου έβγαλε το μήνυμα για να μην χάσω κάτι. Τουλάχιστο στην τα μπαλέτα δείχνει να πιάνει.

nikon
06-03-2013, 19:44
Όχι τόσο, γιατί όταν ποστάρεις ξοδεύεις χρόνο και πάει στράφι...Σκέψου όση ώρα εσύ γράφεις εγώ να προσπαθώ ξανά και ξανά να μπω χωρίς αποτέλεσμα και εγώ χρόνο ξοδεύω.....σίγουρα είναι χειρότερα όταν γράφεις κάτι γιατί πάει χαμένος ο κόπος σου.....ας ελπίσουμε για όλους να φτιάξει σύντομα.

Dragonpaul
06-03-2013, 19:52
Παντως εγω οταν γραφω καποιο μεγαλο ποστ, καλου κακου, το κανω ενα copy πρωτα. Και αν φαει κολλημα, το κανω ενα paste μολις επανελθει. "Ωραια λυση..." θα μου πειτε, αλλα μεχρι να ισιωσουν ολα, βολευει....

psx3
06-03-2013, 19:57
Ναι, πλέον το Notepad είναι στάνταρ και εδώ. :P

Slay
07-03-2013, 12:39
εγιναν καποιες τροποποιησεις στις ρυθμισεις του VB, ελπιζω να φερουν αποτελεσμα, εαν δεν δουλεψει θα απενεργοποιηθει το top stats γιατι πριν μπει αυτο δεν ειχαμε 500 server error, ισως να το προκαλει αυτο.

Slay
07-03-2013, 15:47
δοκιμη για το τελευταια posts του CMS

MajereMP44
07-03-2013, 16:58
Slay, νομιζω οτι στο Activity stream φαινονται και τα spoilers!Τσεκαρε το αν ειναι ευκολο για προφανεις λογους!

Slay
07-03-2013, 17:37
Εχεις δικιο, το απενεργοποιησα μεχρι να βρω (εαν υπαρχει) τροπο να κανει parse το bb code.

ilias78
07-03-2013, 18:55
στο κατω μερος της σελιδας του forum, δεν δειχνει ποια μελη ειναι Online.

Slay
07-03-2013, 20:50
Mπηκαν ξανα ποιοι ειναι online Μονο για τα μελη, εφυγε προσωρινα το top stats, εφυγε και το activity stream που περα του οτι δεν ειχε και ιδαιτερη χρησιμοτητα, δεν εκανε καν parse τα bb codes με αποτελεσμα να δειχνει τα spoiler φορα παρτιδα.

Μπηκε οπως ειδατε και αρχικη σελιδα η οποια δεν ειναι ακομα default, σκοπος ειναι να εκμεταλευτουμε τις λειτουργιες CMS που εχει το vbulletin και να αντικαταστησει το joomla του Portal, αυτο θα μας γλυτωσει και αρκετους πορους απο τον σερβερ, και θα μπορουμε να εχουμε μια πρωτη σελιδα ενημερωμενη πολυ ποιο ευκολα απο οτι θα καναμε με το joomla.

Προς το παρον δυνατοτητα να γραψουν εκει, ειτε να βαλουν ενα post του forum στην κεντρικη εχουν μονο οι moderators, μπορει ομως να φτιαχτει μια επιπλεον ομαδα χρηστων, οι οποιοι θα μπορουν να κανουν αυτη την δουλεια, περιμενω pm σας.

ilias78
09-03-2013, 11:43
πολυ ωραια η αλλαγη στα υποθεματα να ειναι καθετα κ οχι οριζοντια, κατω απο τα θεματα.

Leon_DiZ
09-03-2013, 15:36
πολυ ωραια η αλλαγη στα υποθεματα να ειναι καθετα κ οχι οριζοντια, κατω απο τα θεματα.

Once you see it, you cannot un-see it. Χαχα

antoniss
09-03-2013, 19:17
όντως αυτή η αλλαγή με την δομή των folders/ sub folders είναι πολύ "βολική" στο μάτι και ωραία !

Slay
10-03-2013, 11:20
Μπηκε Facebook like στα θέματα και στα άρθρα της κεντρικής σελίδας

AriStos13
10-03-2013, 19:50
δεν βρισκω το forum στo tapatalk..δεν το υποστηριζει?
ειτε το γραψω ετσι: www.ps3forumw.gr/vb ειτε ετσι:www.ps3forums.gr μου βγαζει οτι δεν βρεθηκαν αποτελεσματα..!

Slay
10-03-2013, 23:24
κατι παιζει με το search του, σημερα δοκιμασα να βρω καποιο αλλο forum και ενω εβαλα λεξη που ηξερα οτι θα δωσει αποτελεσμα δεν βρηκε τιποτε.

AriStos13
11-03-2013, 12:02
Και εγω εψαξα ενα αλλο φορουμ που εχει tapatalk και δεν το εβρισκε...!!
Το βρηκα ομως ψαχνοντας στις κατηγοριες που εχει..!!

Slay
11-03-2013, 15:38
Bγηκε εκτος λειτουργιας το joomla που ετρεχε την κεντρικη σελιδα, ελπιζω να μην εχουμε αλλα προβληματα λογω φορτου, επισης σαν αρχικη σελιδα μπηκε η Αρχικη του Vbulletin, πλεον τοσο το www.ps3forums.gr , οσο και το www.ps3forums.gr/vb δειχνουν στην ιδια σελιδα.

antoniss
12-03-2013, 01:44
-12:36 έβγαζε:


Internal Server Error


The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator, webmaster@ps3forums.gr and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

- 12:40 έβγαζε:


Database Error Database error
The database has encountered a problem.
Please try the following:

Load the page again by clicking the Refresh button in your web browser.
Open the www.ps3forums.gr home page, then try to open another page.
Click the Back button to try another link.

The www.ps3forums.gr forum technical staff have been notified of the error, though you may contact them if the problem persists.

We apologise for any inconvenience.


- 12:43 μπήκα κανονικά

grip
12-03-2013, 02:04
Όντως κάτι θεματάκια τα έχει το forum σήμερα.

AriStos13
12-03-2013, 02:08
και εμενα πολλες φορες σημερα δεν εμπαινε αμεως με ενα refresh της σελιδας ομως εμπαινε κανονικα..
επισης παρατηρησα και προβλημα με την ταχυτητα μερικες φορες...!

FotisGRC
12-03-2013, 18:02
Εχει κανείς πρόβλημα με τον Επεξεργαστή Κειμένου?

Γενικά έχει κάποια θέματα.. Οταν γράφω και πατάω Backspace με ανεβάζει σειρές. Οταν αλλάζω χρώματα μερικές φορές δεν με αφήνει τις υπόλοιπες λέξεις να τις γράψω με άλλο χρώμα.

Slay
17-04-2013, 16:31
Μπηκε οπως θα ειδατε και η επιλογη για να ευχαριστησετε καποιον χρηστη για καποιο post που εκανε, το συγκεκριμενο να διευκρινησω δεν εχει καμια σχεση με το reputation , πρωτον δεν υπαρχει περιορισμος για ποσα thanx θα δωσετε, δευτερο τα γενικα στατιστικα ποσες φορες εδωσε η πηρε ευχαριστω καποιος εμφανιζονται μονο στο profil του και οχι δημοσια, η επιλογη υπαρχει για κατι τετοιο αλλα ειναι απενεργοποιημενη για δυο λογους, πρωτον για να μην γινει abuse και δευτερον γιατι επειδη εχω ηδη custom κωδικα για να εμφανιζονται τα εξτρα πεδια , σε πολλους χρηστες εμφανιζεται με λαθος τροπο.

Προσπαθηστε να το χρησιμοποιειτε για τον λογο που φτιαχτηκε, να ευχαριστειτε καποιον για καποιο χρησιμο Post, και οχι απλα επειδη συμφωνειτε μαζι του (για αυτο υπαρχει και το rep) σαν facebook like δηλαδη.
Προς το παρον δεν υπαρχουν κανονες περα απο αυτες τις οδηγιες που δινω τωρα, εαν αυτο στο μελλον αλλαξει θα ειναι επειδη το συστημα δεν χρησιμοποιειται σωστα.

katsouras
17-04-2013, 19:57
Οταν παω να κανω edit καποιο ποστ τα γραμματα ειναι ιδια με το φοντο και δεν φαινεται τιποτα.Στο πρωτο ποστ του πρωταθληματος fifa για παραδειγμα.Επισης χθες μου εστειλε καποιος 2 p.m που ποτε δεν ελαβα..Η ηταν σουρωμενος και σερνοταν στα πατωματα η κατι παιζει και με τα p.m!

Slay
17-04-2013, 20:01
Aυτο μπορει να γινει μονο εαν χρησιμοποιεις καποιο χρωμα custom για τα γραμματα, εαν δεν βαλεις καποιο χρωμα τοτε το χρωμα προσαρμοζεται αυτοματα, ετσι στο edit βλεπεις μαυρα γραμματα σε ελαφρυ γκρι φοντο ενω στο post φαινονται ασπρα γραμματα σε σκουρο γκρι φοντο. Εαν πας και βαλεις εσυ σαν χρωμα ενα ανοιχτο γκρι η ασπρο, τοτε πολυ λογικα δεν θα τα βλεπεις, ακομα και σε αυτη την περιπτωση παντως μπορεις να κανεις edit εαν γυρισεις τον editor σε source mode, αυτο το κανεις πατωντας το πρωτο κουμπι με τα δυο Α

katsouras
17-04-2013, 20:23
Aυτο μπορει να γινει μονο εαν χρησιμοποιεις καποιο χρωμα custom για τα γραμματα, εαν δεν βαλεις καποιο χρωμα τοτε το χρωμα προσαρμοζεται αυτοματα, ετσι στο edit βλεπεις μαυρα γραμματα σε ελαφρυ γκρι φοντο ενω στο post φαινονται ασπρα γραμματα σε σκουρο γκρι φοντο. Εαν πας και βαλεις εσυ σαν χρωμα ενα ανοιχτο γκρι η ασπρο, τοτε πολυ λογικα δεν θα τα βλεπεις, ακομα και σε αυτη την περιπτωση παντως μπορεις να κανεις edit εαν γυρισεις τον editor σε source mode, αυτο το κανεις πατωντας το πρωτο κουμπι με τα δυο Α

Δικιο εχεις.Νομιζα πως ειναι απο default ετσι για αυτο το ανεφερα αλλα μαλλον εγω την ειχα κανει την δουλεια..

ilias78
17-04-2013, 23:51
ωραια τα νεα εικονιδια

Slay
17-04-2013, 23:54
χαιρομαι που σου αρεσουν.:a040:

ilias78
17-04-2013, 23:57
για τις αγγελειες, θα μπορουσες να βαλεις εναν παγκο (απο παζαρι).
για το offtopic δεν μπορω να σκεφτω κατι προς το παρον. ισως καμια παραλια???? ή τιποτα γυαλια ηλιου????

Slay
18-04-2013, 00:22
δεν ξερω δεν το εχω αποφασισει ακομα, γιαυτο και υπαρχει και το default εικονιδιο

hakoo
18-04-2013, 00:57
Καταπληκτικα ειναι και γενικοτερα ολη η καλλιτεχνικη δουλεια που εχει κανει ο Slay σε συνδιασμο με την αναβαθμιση εχουν κανει το φορουμ πανεμορφο.

Ezio
18-04-2013, 08:34
Ωραία η καλλιτεχνική αλλαγή του forum. Μου αρέσει.

odytsak
18-04-2013, 09:02
Bλέπω οι αλλαγές μπαίνουν και στο default template, μια χαρά.:yes:

nikon
18-04-2013, 09:51
δεν ξερω δεν το εχω αποφασισει ακομα, γιαυτο και υπαρχει και το default εικονιδιοΓια τις αγγελίες μπορείς να βάλεις ένα εικονίδιο που να γράφει "ΑΓΓΕΛΙΕΣ" με αυτό (http://www.far-west.gr/wp-content/uploads/2012/04/poleitai-e1338362753601.jpg) το φόντο και την γραμματοσειρά τα κλασσικά δηλαδή.

Για το offtopic ένα εικονίδιο με μια μπάλα για τα αθλητικά, μια κλακέτα για ταινίες,σειρές κλπ, ένα αμάξι και γενικά ότι μπορείς να χωρέσεις σε ένα εικονίδιο από κάτι τέτοιο (http://img.rfclipart.com/image/big/fc-32-db/entertainment-icon-set-simplus-series-Download-Royalty-free-Vector-File-EPS-11789.jpg?v3)πχ.

Απλά τη γνώμη μου λέω αλλά αν δεν γίνουν ακριβώς αυτά δεν ξαναπατάω._

odytsak
18-04-2013, 10:13
...αλλά αν δεν γίνουν ακριβώς αυτά δεν ξαναπατάω._

Για πόσα λεπτά? :c055gfe:

katsouras
22-04-2013, 20:08
Ρε παιδια βοηθηστε τον αοματο...Υπαρχει τροπος να προσθεσουμε τον λογαριασμο του twitter μας οπως πχ το skype?Αν οχι μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι προσπαθω με hyperlink αλλα δεν μου βγαζει τιποτα και μου χει σπασει τα νευρα!!!

Leon_DiZ
22-04-2013, 20:19
Ρε παιδια βοηθηστε τον αοματο...Υπαρχει τροπος να προσθεσουμε τον λογαριασμο του twitter μας οπως πχ το skype?Αν οχι μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι προσπαθω με hyperlink αλλα δεν μου βγαζει τιποτα και μου χει σπασει τα νευρα!!!

Ο Χριστος! Τι υπογραφη ειναι αυτη; :P Μικρυνε την εικονα αν ειναι, δεν επιτρεπεται να ειναι τοσο μεγαλη.

katsouras
22-04-2013, 20:24
Χαχα ελα το φτιαξα με τα πολλα!!Παντως ηταν και γαμω τις υπογραφες!:P