PDA

View Full Version : Aλλαγή σκληρού δίσκου (νέο τόπικ)



TopGunZ
03-12-2007, 09:53
Πρώτον συγνώμη που ξανακάνω τόπικ, δεν έβρισκα το παλιότερο.

Άλλαξα το σκληρό δίσκο μου!!! Έβαλα έναν 160gb HDD 5400rpm Seagate. Είχα ένα πρόβλημα με τις βίδες από την εσωτερική πλευρά: ΔΕΝ ΞΕΒΙΔΩΝΟΝΤΑΝ!!! Αναγκάστικα να κόψω εκεί τη βάση στήριξης!!! Ναι, πλέον έχει 2 αντί για 4 βίδες (συν την μπλε). Το μόνο που κάπως με ξένισε είναι ότι σα να ακούγεται λίγο ο δίσκος πλέον, αν δω ότι όντως ισχύει θα το ξανανοίξω και θα κάνω καμιά πατέντα...

NonBorn
03-12-2007, 12:15
Πρώτον συγνώμη που ξανακάνω τόπικ, δεν έβρισκα το παλιότερο.

Άλλαξα το σκληρό δίσκο μου!!! Έβαλα έναν 160gb HDD 5400rpm Seagate. Είχα ένα πρόβλημα με τις βίδες από την εσωτερική πλευρά: ΔΕΝ ΞΕΒΙΔΩΝΟΝΤΑΝ!!! Αναγκάστικα να κόψω εκεί τη βάση στήριξης!!! Ναι, πλέον έχει 2 αντί για 4 βίδες (συν την μπλε). Το μόνο που κάπως με ξένισε είναι ότι σα να ακούγεται λίγο ο δίσκος πλέον, αν δω ότι όντως ισχύει θα το ξανανοίξω και θα κάνω καμιά πατέντα...

Ναι όλοι λένε πόσο σφιχτές είναι αυτές οι βίδες... Υπομονή θέλει... Εσύ πήγες και έκοψες τη βάση χαχαχαχα!! :rofl::rofl::rofl: Αυτό θα πει μηχανικός!! :D Νομίζω και αυτός που έχει το ps3 seagate είναι οπότε ίσως και να θες να τον ακούσεις επειδή πριν δεν τον πρόσεχες καν... ;) Ή ίσως κουνιέται και ακούγεται που αυτό θέλει προσοχή... Αλλά δε νομίζω να είναι το δεύτερο. Τουλάχιστον έτσι όπως έχω δει ότι κουμπώνει ο δίσκος στο ps3...

TopGunZ
03-12-2007, 12:22
πρώτον ήταν 4 η ώρα τα ξημερώματα, είχα γυρίσει από σαλόνικα μετά από μαραθώνιο ράτσετ με τον τρανσπόρτερ και δεύτερον χρησιμοποίησα 3-4 διαφορετικά κατσαβίδια και 2 διαφορετικές πένσες. ήταν συντηγμενεσ οι βίδες με το μέταλο. τόσο σφιχτές! και μόνο οι πίσω!

ε καλά, ο μηχανικός πάντα βρίσκει λύσεις, μπορεί να μην είναι όμορφες, μπορεί να είναι ελαφρώς καταστρεπτικές, αλλά το μαμημενο θα δουλεψει!!!

NonBorn
03-12-2007, 12:25
πρώτον ήταν 4 η ώρα τα ξημερώματα, είχα γυρίσει από σαλόνικα μετά από μαραθώνιο ράτσετ με τον τρανσπόρτερ και δεύτερον χρησιμοποίησα 3-4 διαφορετικά κατσαβίδια και 2 διαφορετικές πένσες. ήταν συντηγμενεσ οι βίδες με το μέταλο. τόσο σφιχτές! και μόνο οι πίσω!

ε καλά, ο μηχανικός πάντα βρίσκει λύσεις, μπορεί να μην είναι όμορφες, μπορεί να είναι ελαφρώς καταστρεπτικές, αλλά το μαμημενο θα δουλεψει!!!

Έτσι έτσι.... :D :D :D Τελικά όντως ακούγεται ή ήταν ιδέα σου?

ΥΓ: Και εγώ αυτή τη περίοδο ψάχνω πως θα στηρίξω τα ηχεία (surround) στους τοίχους του δωματίου με custom made βάσεις... Μόλις τις φτιάξω θα βάλω καμία φωτογραφία από τις βάσεις και το δωμάτιο :D

TopGunZ
03-12-2007, 12:27
Χθες το βράδυ μου δημιουργήθηκε η υποψία, αλλά I was ripping a new one στον Τάκιον (και χωρίς το RYNO) στις 3 τα ξημερώματα και τώρα είμαι στη δουλειά και κουτουλάω από τη νύστα!

TopGunZ
21-12-2007, 19:57
Να κάνω update. Τελικά ακούγεται αλλά δεν γίνεται ενοχλητικό, το αντιλαμβανομαι μόνο όταν παίζω αργά το βράδυ με χαμηλή ένταση. Κάποια στιγμή θα το ανοίξω να βάλω καμιά βίδα παραπάνω :P

cocous
23-12-2007, 18:48
παιδια σκεφτηκατε ποτε αντι 5400rpm να βαλεται 7400. εχω διαβασει οτι πολλα απο τα προβληματα που ειχουν παιχνιδια του ps3 οφειλονται στο οτι αργει να διαβασει δεδομενα απο τον σκληρο. αυτο βεβαια το βλεπω λιγο υπερβολη. αλλα σε πριπτωση που βαζαμε εναν στα 7200rpm λογικα δεν θα λειτουργουσε;

NonBorn
23-12-2007, 19:24
παιδια σκεφτηκατε ποτε αντι 5400rpm να βαλεται 7400. εχω διαβασει οτι πολλα απο τα προβληματα που ειχουν παιχνιδια του ps3 οφειλονται στο οτι αργει να διαβασει δεδομενα απο τον σκληρο. αυτο βεβαια το βλεπω λιγο υπερβολη. αλλα σε πριπτωση που βαζαμε εναν στα 7200rpm λογικα δεν θα λειτουργουσε;

Πάρα πολυ μικρές διαφορές δε δικαιολογούν την διαφορά στην τιμή και η απόδοση είναι παραπλήσια. Νομίζω κάπου πρέπει έχει γίνει και post αλλά δε το βρήκα με ένα γρήγoρο search.

TopGunZ
23-12-2007, 20:52
σε φορά του εξωτερικού έχω διαβάσει πως δεν υπάρχει διαφορά που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής, άσε που ίσως παίζει και θέμα εγγύησης

cocous
23-12-2007, 21:11
Υπαρχει ομως περιπτωση να δουλεψει καλυτερα λογου των 7200rpm;

NonBorn
23-12-2007, 21:17
Υπαρχει ομως περιπτωση να δουλεψει καλυτερα λογου των 7200rpm;

Λίγο καλύτερα ναι... cocous μιας και το θέμα έχει ενδιαφέρον ψάχνομαι λίγο και φτιάχνω ένα thread για αυτό γιατί εδώ είμαστε λίγο offtopic! ;)

cocous
23-12-2007, 21:31
οκ τοτε σταματαω και περιμενω το καινουριο thread :hide:

Slay
23-12-2007, 22:04
άσε που ίσως παίζει και θέμα εγγύησης
οχι θεμα εγγυησης δεν παιζει, η ιδια η σονυ δινει τις οδηγιες στους χρηστες για την αλλαγη του δισκου, και δεν προτρεπει να πας στο service για αυτη την διαδικασια.

NonBorn
23-12-2007, 22:24
As I promised....

Ένας σκληρός δίσκος 7200rpm μπορεί να αυξήσει την απόδοση του PS3 σας! (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=28738&postcount=1)

Τελικά η διαφορά είναι μεγαλύτερη απ' όσο νόμιζα! Ρίξτε και εσείς μια ματία...Ελπίζω να σας αρέσει :D

blizard
23-12-2007, 23:23
Άψογος....

TopGunZ
27-12-2007, 08:49
οχι θεμα εγγυησης δεν παιζει, η ιδια η σονυ δινει τις οδηγιες στους χρηστες για την αλλαγη του δισκου, και δεν προτρεπει να πας στο service για αυτη την διαδικασια.


Για τον 7200 εννοούσα, αφού είναι "διαφορετικός" από τον 5400

NonBorn
27-12-2007, 20:50
Για τον 7200 εννοούσα, αφού είναι "διαφορετικός" από τον 5400

Oύτε εκεί παίζει θέμα εγγύησης... Το διάβασα στα επίσημα forum του PS3 κατευθείαν από τη Sony...

TopGunZ
28-12-2007, 10:04
OK τότε.... προς το παρόν ο 160άρης 5400 καλός είναι...όταν βγάλουν 10.000rpm θα το ξανασκεφτώ :P

modecris
27-03-2008, 05:07
Για να μην ανοίγω καινούργιο thread,είπα να κάνω λίγο τον νεκροθάφτη...

New HDD For Your PS3? Say Good Bye To Your Old One Forever. (http://pwnpatrol.com/2008/new-hard-drive-for-your-ps3-say-good-bye-to-your-old-one/)



I just learned the hard way that once you install a new hard drive into a Playstation 3 that the old one will no longer be accepted and will need to be formatted to be used again. Yesterday I bought a 250 gig Western Digital 2.5” hard drive for my PS3. I turned on my Playstation and attempted to backup my game saves and media (videos, mp3’s, pictures) through the system menu. I needed 41 gigs to do so but I did not have this space available on any removable media. No problem I thought, I would just connect the drive to my computer and copy it that way.
I put in the new hard drive, formatted it and then plugged the old one into my PC. Much to my surprise a PS3 formatted hard drive cannot be read by either Windows XP or Vista – apparently it uses some sort of proprietary file system, I’m assuming to prevent any sort of illegal copying.

Anyways, I put the old hard drive back in only to be told that I needed to format it to use it. WTF?! After installing the new hard drive, the original 80 gig hard drive that it came with was no longer accepted and needed to be reformatted to use again!

I called Sony tech support for help (after scouring the web and finding nothing) and they were no real help. The guy on the phone did suggest using Norton Ghost to clone the drive but of course the current version won’t work with removable drives (I tried using it through a 2.5 external enclosure). I also tried Acronis True Image but it did not work either.

So here I am with a new hard drive but withouth any of my game saves or media. I can live without the media but want my saves back! I am stuck with an 80 gig hard drive formatted to some Sony file system with all my data on it and I can no longer access it. This isn’t right. It’s my data, my game saves, my media and because I removed it from my PS3 and put in a new hard drive I can no longer access it. I want my data back!

Nowhere in the manual or on the internet (or even on the PS3 itself) was I warned that once I installed a new hard drive into my Playstation that my old one would become useless unless reformatted. Further to that, why would I have ever assumed that?
Does anyone have any suggestions? Anyone able to help me out? I haven’t reformatted the 80 gig hard drive so all the data is still there. Is there any way to read it on the PC so I can at least pull my save data?
Help!
This is so obviously a case of Sony treating us like pirates! From what I understand Sony has set the PS3 to only allow one hard drive to be used at a time so we can’t share/copy/use content on more than one PS3 at a time.Why else would they do this to me? There must be some sort of key stored in the system flash RAM that lets it know a different hard drive has been inserted. As much as this ticks me off what makes it even worse is that I cannot access the data on my PC.
Anyone else have this problem? Has anyone found a solution?
Edit: Ok, so I tried again just to make sure and yes, it still does not work. This is what happens. I also tried putting the old hard drive into my enclosure but the PS3 won’t even recognize it when I plug it in.

WolfRathmA
27-03-2008, 05:39
Για να μην ανοίγω καινούργιο thread,είπα να κάνω λίγο τον νεκροθάφτη...


Δεν εισαι ο μονος :p

ps4
27-03-2008, 10:01
Χρειαζομαι δισκο αφου εχουν μεινει πλεον μονο 2 gb και κατι πρεπει να γινει.

Λεω για εναν στις 7200 αλλα βλεπω οτι 3 βαθμοι περισσοτερη θερμοκρασια ειναι σεβαστο ποσο. Εσεις τι λετε?

nikon
27-03-2008, 10:15
Χρειαζομαι δισκο αφου εχουν μεινει πλεον μονο 2 gb και κατι πρεπει να γινει.

Λεω για εναν στις 7200 αλλα βλεπω οτι 3 βαθμοι περισσοτερη θερμοκρασια ειναι σεβαστο ποσο. Εσεις τι λετε?
Αν δεν σου κάνει η λύση του εξωτερικού τότε κατά την γνώμη μου είναι δικό σου το ρίσκο των 3 βαθμών παραπάνω θερμοκρασία ότι και να σου πούμε.:tiphat:

ps4
27-03-2008, 10:21
Σωστο αυτο δεν λεω. Βασικα βρηκα εναν 250αρι 5400 στα 140 αλλα αν ειναι τοσο μεγαλος ο δισκος νομιζω θα ζεσταινεται περισσοτερο απο τον 60αρι μαμα. Ετσι δεν ειναι;

nikon
27-03-2008, 10:24
Σωστο αυτο δεν λεω. Βασικα βρηκα εναν 250αρι 5400 στα 140 αλλα αν ειναι τοσο μεγαλος ο δισκος νομιζω θα ζεσταινεται περισσοτερο απο τον 60αρι μαμα. Ετσι δεν ειναι;
Αν δεν κάνω λάθος :hide:(δεν είμαι και expert σ'αυτά) δεν παίζει ρόλο η χωρητικότητα του.

ps4
27-03-2008, 10:27
Βασικα το σκεφτομαι οτι εχει περισσοτερα κινουμενα μερη και λογικα θα ειναι. Ελπιζω πως οχι για να παρω εναν 250αρι να τελειωνω με το θεμα του δισκου του ps3. γρηγορος αργος οτι νανε τουλαχιστον να εχω χωρο γιατι ερχονται πραματα και θαματα και δεν θα εχω χωρο να τα βανω.

pvinis
27-03-2008, 14:08
περιμενε τους καινουριους. τους flash.:p

dj_vts
03-04-2008, 23:37
Τελικα ρε παιδια τι τυπο σκληρο δισκο παιρνει το μηχανακι; IDE η SATA; Ποσων ιντσων και ποσων στροφων; Σιγουρα δεν "χαλαει" την εγγυηση της Sony; Συγνωμη για τις αποριες αλλα δεν εχω ουτε 1 εβδομαδα PS3 και ηταν το μονο "προβλημα" αν τελικα δεν το παιρνα η χωρητικοτητα...

NonBorn
04-04-2008, 08:52
Τελικα ρε παιδια τι τυπο σκληρο δισκο παιρνει το μηχανακι; IDE η SATA; Ποσων ιντσων και ποσων στροφων; Σιγουρα δεν "χαλαει" την εγγυηση της Sony; Συγνωμη για τις αποριες αλλα δεν εχω ουτε 1 εβδομαδα PS3 και ηταν το μονο "προβλημα" αν τελικα δεν το παιρνα η χωρητικοτητα...

2.5" sata στροφές ή 5400 ή 7200 (αυτός που έχει μέσα είναι 5400). Σίγουρα δε χαλάει την εγγύηση μιας και η Sony το γράφει καθαρά στο βιβλίο οδηγιών που είχε μέσα το ps3...

mg1980
03-05-2008, 00:30
παιδες,θελω να παρω ενα 2.5'' δισκο 5400rpm αλλα δε ξερω ποια εταιρια να επιλεξω δηλ. να μην εχω τυχον προβλημα συμβατοτητας με το ps3.ευχαριστω

Heatspreader
05-05-2008, 21:49
2.5" sata στροφές ή 5400 ή 7200 (αυτός που έχει μέσα είναι 5400). Σίγουρα δε χαλάει την εγγύηση μιας και η Sony το γράφει καθαρά στο βιβλίο οδηγιών που είχε μέσα το ps3...
Οπότε και να ανέβει η θερμοκρασία δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

Επίσης σε λίγο καιρό βγαίνει ένας νέος (http://www.pcbox.gr/phpBB2/viewtopic.php?f=64&t=9262&p=22279)
raptor 2.5". Λόγο της ψήκτρας που έχει θα χωράει όμως? Σε Laptop πάντως δεν μπορεί να μπεί για αυτό το λόγω.

Υ.Γ.: Καλώς σας βρήκα. Να είστε όλοι καλά και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας!

leone
05-05-2008, 21:55
στο site λεει αμα καταλαβα οτι παει στις 3.5" επειδη εχει την ψυχτρα και ειναι για desktop, αρα λογικα δε θα μπαινει.


Καλος ηρθες φιλε!!!

MaRkUs_
05-05-2008, 22:28
για μένα το καλύτερο είναι αυτό....http://www.ebw.gr/Store/Default.aspx?tabid=56&CategoryID=100&List=0&SortField=ProductName%2cProductName&Level=a&ProductID=1062&Language=el-GR
και βάλτε ότι hd γουστάρεται πάνω:Ρ χωρίς να σκέφτεσται και την θερμοκρασία:Ρ

mg1980
08-05-2008, 00:40
για μένα το καλύτερο είναι αυτό....http://www.ebw.gr/Store/Default.aspx?tabid=56&CategoryID=100&List=0&SortField=ProductName%2cProductName&Level=a&ProductID=1062&Language=el-GR
και βάλτε ότι hd γουστάρεται πάνω:Ρ χωρίς να σκέφτεσται και την θερμοκρασία:Ρ
σωστος,φιλε Κωστα.ειναι αυτο ακριβως που εψαχνα..θα το βαλω παραγγελια.να σαι καλα:)

dj_vts
21-05-2008, 18:03
Για να μην ανοίγω καινούργιο thread,είπα να κάνω λίγο τον νεκροθάφτη...

New HDD For Your PS3? Say Good Bye To Your Old One Forever. (http://pwnpatrol.com/2008/new-hard-drive-for-your-ps3-say-good-bye-to-your-old-one/)
Τελικα παιδια εχει βρεθει λυση γι'αυτο το προβλημα; Εβαλα ενα δισκο πανω 320γιγα κ επειδη δεν ειχα εξωτερικο σκληρο να κανω backup τον μαμα 40αρη, δοκιμασα στο pc μου αλλα ειχα το ιδιο προβλημα με τον αγγλο... Τι ελεεινο ειναι αυτο τωρα ειχα καποια saves που ξοδεψα ωρες παιξιματος και να χαθουν απο αυτη τη βλακεια;;;

edafermosjunior
21-05-2008, 22:49
ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ
1)μπορείς να βγάλεις τον σκληρό δίσκο του play station 3 και να βάλεις ένα δικό σου ??? ας πούμε 250 giga??????

2)έχω ένα TV tuner για τον υπολογιστή μου εάν το συνδέσω στο play station 3…μπορεί το play station 3 να το αναγνωρίσει ?????

3) Εάν γίνεται η παραπάνω ερώτηση μπορώ να γράφω ότι κανάλι παίζει εκείνη την στιγμή στον σκληρό του Play station ?

4) ¨ Έχω play station portable μπορώ να κάνω remote play και να βλέπω τηλεόραση στο psp μου????

5)Μπορείς να κατεβάζεις video από το Youtube και να τα αποθηκεύω στον σκληρό?????

6)Υπάρχει ελληνική γραμματοσειρά ???? Δηλαδή μπορώ να γράψω στα ελληνικά ένα e-mail και να το στείλω ????

7)Το Play station 3 αναγνωρίζει όλα τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια????

8)Μπορείς να κατεβάσεις κανένα Demo και να το αποθηκεύσεις στον σκληρό σου ??

9) Έχω αγοράσει μια camera για τον υπολογιστή μου εάν την συνδέσω μέσω USB θα μου την αναγνωρίσει ???

10)Θα κάνω ειδική παραγγελία από το internet τα 60 γίγα θα παίζει τα παιχνίδια του play station 2 ?????

11)¨Έχω αγοράσει από τα multirama ένα εξωτερικό δίσκο 500 γίγα εάν τον συνδέσω μέσω USB θα τον αναγνωρίσει ????
ΤΕΛΟΣ……Σας παρακαλώ να απαντήσετε..
By edafermosjunior

Giannis
21-05-2008, 22:58
1) Nai mporeis arkei omws na einai 2.5" diladi sklhros apo aftous pou pernoun ta laptop

4) Nomizw nai mporeis na kaneis remote play kai na deis T.V me to Tv versity kapws etsi to lene .....as pei kanenas allos giati egw den exw psakti poli se afton ton tomea...

5) Mporeis na ta katebaseis me to pc me ena eidiko programma kai na ta metatrepseis se typou arxeiou pou ipostirizei to ps3 p.x divx kai na ta balsi ston sklhroh ston ekswteriko.....

6) Oxi distixos......den ipostirizei ellinhka grammata gia na grafeis

7) Nai kanonikotata ola.....ap'oti kserw

8) Nai apo to PS Store

9) Nai kanonika

10) Afou tha exeis thn 60gig ekdosh.....ipostirizei kai ta ps2 games

11) Nai tah ton anagnwrizei mia xara......

Elpizw na boithisa.....:)

john
21-05-2008, 23:04
ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ

1)μπορείς να βγάλεις τον σκληρό δίσκο του play station 3 και να βάλεις ένα δικό σου ??? ας πούμε 250 giga??????

2)έχω ένα TV tuner για τον υπολογιστή μου εάν το συνδέσω στο play station 3…μπορεί το play station 3 να το αναγνωρίσει ?????

3) Εάν γίνεται η παραπάνω ερώτηση μπορώ να γράφω ότι κανάλι παίζει εκείνη την στιγμή στον σκληρό του Play station ?

4) ¨ Έχω play station portable μπορώ να κάνω remote play και να βλέπω τηλεόραση στο psp μου????

5)Μπορείς να κατεβάζεις video από το Youtube και να τα αποθηκεύω στον σκληρό?????

6)Υπάρχει ελληνική γραμματοσειρά ???? Δηλαδή μπορώ να γράψω στα ελληνικά ένα e-mail και να το στείλω ????

7)Το Play station 3 αναγνωρίζει όλα τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια????

8)Μπορείς να κατεβάσεις κανένα Demo και να το αποθηκεύσεις στον σκληρό σου ??

9) Έχω αγοράσει μια camera για τον υπολογιστή μου εάν την συνδέσω μέσω USB θα μου την αναγνωρίσει ???

10)Θα κάνω ειδική παραγγελία από το internet τα 60 γίγα θα παίζει τα παιχνίδια του play station 2 ?????

11)¨Έχω αγοράσει από τα multirama ένα εξωτερικό δίσκο 500 γίγα εάν τον συνδέσω μέσω USB θα τον αναγνωρίσει ????
ΤΕΛΟΣ……Σας παρακαλώ να απαντήσετε..
By edafermosjunior

1) ne
2) de nomizo alla se ligo kero bgei to iptv gia to ps3
3) http://www.greekgamers.com/?p=1029
4) blepe 3
5) de nomizo
6) oxi
7) ne. arki na eine usb i bluetooth
8) fisika mesa apo to playstation store (xoris sindromes xoris tpt)
9) xm de ksero bori alla iparxi to eye toy pou eine gia to ps3
10) ne alla de tha tin bris pouthena mallon
11) arki na eine se sistima FAT32 tote ne, allios oxi (ntfs de diabazi)

badboyfriend
21-05-2008, 23:06
9) Όχι όλες. Εγώ μια logitech που έχω δεν την αναγνωρίζει.
11) Θα τον αναγνωρίζει αρκεί να είναι fat32 και όχι ntfs το file system.

likudeez
22-05-2008, 19:55
Τελικα παιδια εχει βρεθει λυση γι'αυτο το προβλημα; Εβαλα ενα δισκο πανω 320γιγα κ επειδη δεν ειχα εξωτερικο σκληρο να κανω backup τον μαμα 40αρη, δοκιμασα στο pc μου αλλα ειχα το ιδιο προβλημα με τον αγγλο... Τι ελεεινο ειναι αυτο τωρα ειχα καποια saves που ξοδεψα ωρες παιξιματος και να χαθουν απο αυτη τη βλακεια;;;


δεν ειναι μονο αυτο... δοκιμασε κανεις να βαλει τον παλιο δισκο απο το ps3 σε εξωτερικο usb case και να τον συνδεσει στα XP? δεν βλεπουν τιποτα!!! λεει οτι η συσκευη που συνδεσατε λειτουργει κανονικα αλλα δεν βλεπεις τιποτα στο ΄΄υπολογιστης μου΄΄... καμια λυση παιδια? σημειωση οτι στην διαχειρηση υλικου τον βλεπει κανονικα και αναφερει οτι η συσκευη λειτουργει κανονικα!

Heatspreader
22-05-2008, 20:17
Θα πας στον πίνακα ελέγχου και θα πας στο Computer Managment. Εκεί έχει το Disk Managment. Θα τον ενεργοποιήσεις από εκεί.

ionio-zante
23-05-2008, 01:01
Καλησπερα παιδια. Σημερα πηρα ενα 2.5αρι 320Gb δισκο για το Playstation.
Ειδα διαφορα Videakia στο youtube για το πως γινετε η αλλαγη.
Φανηκε να ειναι ευκολο... Αλλα στην πορεια βρηκα διαφορα πραγματα που δεν αναφερονται πουθενα. Αν υπαρχουν συγχωρεστε την διπλη καταχωρηση.

Εκανα backup τα παντα σε ενα εξωτερικο δισκο.
Ανοιξα το πλαινο καπακι να βρω τον Σκληρο δισκο και την μπλε Βιδα.
Αλλα απο οτι ειχα δει σε διαφορα Sites o σκληρος δισκος ειναι κατα μηκος της πλαινης πλευρας ενω ο δικος μου ειναι καθετος προς τα μεσα.
Μπλε Βιδα δεν υπαρχει παρα μονο ενα μεταλικο "μανταλακι" που μολις το πιεσεις ανοιγει και ετσι μπορεις να συρεις τον Σκληρο προς τα εξω.
Επισης οι 4 βιδες που κρατουν τον δισκο στο μεταλλικο κασελακι ειναι εφοδιασμενες με 4 λαστιχενιες ροδελες κατι που επισης δεν ειδα πουθενα.
Εκανα την αλλαγη ξανατοποθετησα τα παντα στην θεση τους και ξεκινησα το PS3 περιμενοντας να μου βγαλει μηνυμα για φορμαρισμα οπως ειχα δει παντου.
Εβγαλε αμεσως το μηνυμα:
Plug in a controller via USB cable then press the PS button.

To εκανα και αμεσως μετα εμφανιστηκε το Παρακατω:
System software cannot be run correctly. Press the PS button to restart the system. Insert storage media that contains update data version 2.35 or later and press STARΤ and SELECT buttons at the same time.

Πατησα Μαζι τα Start - Select λαμβανοντας το παρακατω μηνυμα.
Νo applicable data was found. Ιnsert storage media that contains update data version 2.35 or later and press STARΤ and SELECT buttons at the same time.

Κατεβασα το FirmWare 2.35 απο εδω http://duk01.ps3.update.playstation.net/update/ps3/image/uk/2008_0515_db48cbcde359982c065c2f5503204b67/PS3UPDAT.PUP
και το εβαλα μεσα σε Usb Stick (FAT32) στο Φακελο /:PS3/UPDATE Αλλα δεν το καταλαβαινε πετωντας μου ξανα το προηγουμενο μηνυμα.
Εκανα την Ιδια διαδικασια με τον USB δισκο μου (επισης FAT32) αλλα και παλι δεν θελησε να προχωρησει...

Επομενη κινηση ηταν να το γραψω σε cd με την προαναφερθησα τοποθεσια(/:PS3/UPDATE)... και ετσι τελικα το καταλαβε και προχωρησε στο Format του δισκου και κατα συνεχεια στο Restore του BackUp που ειχα κανει...

Αν εχει ξανα-αναφερθει τετοιο περιστατικο παρακαλω τους Admin να με συγχωρεσουν και να διαγραψουν το post

WolfRathmA
23-05-2008, 07:36
Καλησπερα παιδια. Σημερα πηρα ενα 2.5αρι 320Gb δισκο για το Playstation.
Ειδα διαφορα Videakia στο youtube για το πως γινετε η αλλαγη.
Φανηκε να ειναι ευκολο... Αλλα στην πορεια βρηκα διαφορα πραγματα που δεν αναφερονται πουθενα. Αν υπαρχουν συγχωρεστε την διπλη καταχωρηση.

Εκανα backup τα παντα σε ενα εξωτερικο δισκο.
Ανοιξα το πλαινο καπακι να βρω τον Σκληρο δισκο και την μπλε Βιδα.
Αλλα απο οτι ειχα δει σε διαφορα Sites o σκληρος δισκος ειναι κατα μηκος της πλαινης πλευρας ενω ο δικος μου ειναι καθετος προς τα μεσα.
Μπλε Βιδα δεν υπαρχει παρα μονο ενα μεταλικο "μανταλακι" που μολις το πιεσεις ανοιγει και ετσι μπορεις να συρεις τον Σκληρο προς τα εξω.
Επισης οι 4 βιδες που κρατουν τον δισκο στο μεταλλικο κασελακι ειναι εφοδιασμενες με 4 λαστιχενιες ροδελες κατι που επισης δεν ειδα πουθενα.
Εκανα την αλλαγη ξανατοποθετησα τα παντα στην θεση τους και ξεκινησα το PS3 περιμενοντας να μου βγαλει μηνυμα για φορμαρισμα οπως ειχα δει παντου.
Εβγαλε αμεσως το μηνυμα:
Plug in a controller via USB cable then press the PS button.

To εκανα και αμεσως μετα εμφανιστηκε το Παρακατω:
System software cannot be run correctly. Press the PS button to restart the system. Insert storage media that contains update data version 2.35 or later and press STARΤ and SELECT buttons at the same time.

Πατησα Μαζι τα Start - Select λαμβανοντας το παρακατω μηνυμα.
Νo applicable data was found. Ιnsert storage media that contains update data version 2.35 or later and press STARΤ and SELECT buttons at the same time.

Κατεβασα το FirmWare 2.35 απο εδω http://duk01.ps3.update.playstation.net/update/ps3/image/uk/2008_0515_db48cbcde359982c065c2f5503204b67/PS3UPDAT.PUP
και το εβαλα μεσα σε Usb Stick (FAT32) στο Φακελο /:PS3/UPDATE Αλλα δεν το καταλαβαινε πετωντας μου ξανα το προηγουμενο μηνυμα.
Εκανα την Ιδια διαδικασια με τον USB δισκο μου (επισης FAT32) αλλα και παλι δεν θελησε να προχωρησει...

Επομενη κινηση ηταν να το γραψω σε cd με την προαναφερθησα τοποθεσια(/:PS3/UPDATE)... και ετσι τελικα το καταλαβε και προχωρησε στο Format του δισκου και κατα συνεχεια στο Restore του BackUp που ειχα κανει...

Αν εχει ξανα-αναφερθει τετοιο περιστατικο παρακαλω τους Admin να με συγχωρεσουν και να διαγραψουν το post

Δεν εχει ξανα-αναφερθει αυτο που λες και πραγματικα μπραβο σου που μας ενημερωσες +rep απο εμενα! Εμενα αν μου γινοταν κατι τετοιο πραγματικα δε θα ηξερα τι θα κανω! LoL!
Ποια εκδοση PS3 εχεις και ποσο αγορασες το σκληρο δισκο;
Και επισης δε χρειαζεται να σητας συγνωμη! You're welcome :)

likudeez
23-05-2008, 10:35
Θα πας στον πίνακα ελέγχου και θα πας στο Computer Managment. Εκεί έχει το Disk Managment. Θα τον ενεργοποιήσεις από εκεί.

ετσι και γινει η δουλεια πραγματικα θα ερθω σπιτι σου να σε αγκαλιασω! αληθεια λεω! δεν μπορεις να φανταστεις τι στεναχωρια εχω περασει.. θα το δοκιμασω το μεσημερι!

ionio-zante
23-05-2008, 10:38
Το σκληρο δισκο τον αγορασα απο το e-shop με καμια μικρο εκπτωση που ειχα στα 90 ευρα απο 100 που εχει εκει.
Εχω την 40gb εκδοση.
Αξιζει να σημειωθει οτι...
Εχω ενα Ultra φορητο 1,8" εξωτερικο δισκο της Apricorn 120Gb (Aegis Mini http://www.apricorn.com/product_detail.php?&other_info=overview&id=5&type=family&anc=#bottom )
Μαζι με το δισκακι εχει ερθει και ενα CD με προγραμμα για διαμορφωση δισκου, BackUp, Clone Κτλ.
Το δισκο που περισσεψε τον εβαλα σε παλια sata 2.5αρα θυκουλα για να δω τι περιεχει μεσα.
Τα windows δεν ειδαν τιποτα.
Το ιδιο επισης και το Partition Magic 8.00.
To ιδιο και το Ranish Partition manager.
Μου εβγαζαν μηνυμα οτι το δισκακι ειναι Unllocated και πρεπει να δημιουργηθει partition και να διαμορφωθει.
Αλλα το προγραματακι απο το cd της apricorn ειδε ενα τομεα ~24gb ( unknown).
Επιλεγοντας την επιλογη explore μεσα ειχε 2 αρχεια.
Tα SS@O.pup ~17gb και SF@O.pup ~7gb
Δεν καταφερα να δω κατι αλλο... Τελικα διεγραψα τα παντα και εφτιαξα ενα κανονικο fat32 partition.

likudeez
23-05-2008, 10:40
Καλησπερα παιδια. Σημερα πηρα ενα 2.5αρι 320Gb δισκο για το Playstation.
Ειδα διαφορα Videakia στο youtube για το πως γινετε η αλλαγη.
Φανηκε να ειναι ευκολο... Αλλα στην πορεια βρηκα διαφορα πραγματα που δεν αναφερονται πουθενα. Αν υπαρχουν συγχωρεστε την διπλη καταχωρηση.

Εκανα backup τα παντα σε ενα εξωτερικο δισκο.
Ανοιξα το πλαινο καπακι να βρω τον Σκληρο δισκο και την μπλε Βιδα.
Αλλα απο οτι ειχα δει σε διαφορα Sites o σκληρος δισκος ειναι κατα μηκος της πλαινης πλευρας ενω ο δικος μου ειναι καθετος προς τα μεσα.
Μπλε Βιδα δεν υπαρχει παρα μονο ενα μεταλικο "μανταλακι" που μολις το πιεσεις ανοιγει και ετσι μπορεις να συρεις τον Σκληρο προς τα εξω.
Επισης οι 4 βιδες που κρατουν τον δισκο στο μεταλλικο κασελακι ειναι εφοδιασμενες με 4 λαστιχενιες ροδελες κατι που επισης δεν ειδα πουθενα.
Εκανα την αλλαγη ξανατοποθετησα τα παντα στην θεση τους και ξεκινησα το PS3 περιμενοντας να μου βγαλει μηνυμα για φορμαρισμα οπως ειχα δει παντου.
Εβγαλε αμεσως το μηνυμα:
Plug in a controller via USB cable then press the PS button.

To εκανα και αμεσως μετα εμφανιστηκε το Παρακατω:
System software cannot be run correctly. Press the PS button to restart the system. Insert storage media that contains update data version 2.35 or later and press STARΤ and SELECT buttons at the same time.

Πατησα Μαζι τα Start - Select λαμβανοντας το παρακατω μηνυμα.
Νo applicable data was found. Ιnsert storage media that contains update data version 2.35 or later and press STARΤ and SELECT buttons at the same time.

Κατεβασα το FirmWare 2.35 απο εδω http://duk01.ps3.update.playstation.net/update/ps3/image/uk/2008_0515_db48cbcde359982c065c2f5503204b67/PS3UPDAT.PUP
και το εβαλα μεσα σε Usb Stick (FAT32) στο Φακελο /:PS3/UPDATE Αλλα δεν το καταλαβαινε πετωντας μου ξανα το προηγουμενο μηνυμα.
Εκανα την Ιδια διαδικασια με τον USB δισκο μου (επισης FAT32) αλλα και παλι δεν θελησε να προχωρησει...

Επομενη κινηση ηταν να το γραψω σε cd με την προαναφερθησα τοποθεσια(/:PS3/UPDATE)... και ετσι τελικα το καταλαβε και προχωρησε στο Format του δισκου και κατα συνεχεια στο Restore του BackUp που ειχα κανει...

Αν εχει ξανα-αναφερθει τετοιο περιστατικο παρακαλω τους Admin να με συγχωρεσουν και να διαγραψουν το post

το μονο που βρηκα στο google ηταν αυτο : http://playstation.custhelp.com/cgi-bin/playstation.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=275

dj_vts
23-05-2008, 17:17
ετσι και γινει η δουλεια πραγματικα θα ερθω σπιτι σου να σε αγκαλιασω! αληθεια λεω! δεν μπορεις να φανταστεις τι στεναχωρια εχω περασει.. θα το δοκιμασω το μεσημερι!
Τελικα εκανες τιποτα φιλε μου;

WolfRathmA
23-05-2008, 17:18
Παιδια επειδη ζηλεψα, τι δισκο πρεπει να αγορασω και εγω; Παω και αγοραζω εναν οποιο θελω και το βαζω; Πρεπει να εχει κατι ιδιαιτερο;

dj_vts
23-05-2008, 17:31
Οχι εγω προσωπικα αγορασα ενα δισκο απο ενα μελος του φορουμ 320 gb της western digital στις 5400 στροφες και ειμαι κυριος. Βεβαια επειδη δεν ειχα εξωτερικο δισκο να κανω backup εχασα τα δεδομενα μου αλλα δε πειραζει!

Heatspreader
23-05-2008, 17:35
Εγώ ρε παιδιά δεν μπορώ να βρω να βρω πόσο χώρο έχω ακόμα. Δεν το λέει κάπου το PS3 αυτό?

nikon
23-05-2008, 17:54
Εγώ ρε παιδιά δεν μπορώ να βρω να βρω πόσο χώρο έχω ακόμα. Δεν το λέει κάπου το PS3 αυτό?
Πήγαινε στο system settings και μετά system information.

Heatspreader
23-05-2008, 19:10
Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

likudeez
24-05-2008, 12:40
Heatspreader σε αγαπω! δουλευει ρολοι τωρα... μονο που δεν μπορουσα να τον διαμορφωσω ως fat32 και ετσι τον εκανα ntfs πιστεω ομως οτι με ενα προγραμμα του στυλ παρτιτιον ματζικ θα τα καταφερω! +rep απο εμενα!!!!!!!!!!!

Heatspreader
24-05-2008, 15:29
Να'σαι καλά! :)
Με το Paraganon Partition Manager ίσως μπορέσεις να βγάλεις άκρη.
Δοκίμασέ το.
Αν μου δώσουν άδεια η mods μπορώ να βάλω link από RapidShare.

likudeez
24-05-2008, 18:30
οχι οχι link θα το καταφερω εγω μην ανυσηχεις...

MaRkUs_
25-05-2008, 03:39
links στείλτε τα prive

likudeez
25-05-2008, 13:04
ενταξει τα παραταω... με το (τελειο) Paraganon Partition Manager το εκανα φατ32 και στο pc ολα καλα αλλα το ps3 το χαβα του ουτε το αναγνωριζει ουτε τιποτα..
φιδια και νυχτεριδες, μουχλα και δρακοι και μαγισες για να μην πω τιποτα χειροτερο...

Lazaros
14-06-2008, 01:54
Παιδια, επειδη εχω προβλημα και εγω τελικα με το δικο, τα 40 γιγα ειναι αστειο, παω για 250. Υπαρχει λυση για να σωθουνε ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα δεδομενα που εχω???? Και τι δισκο προτεινουμε στα 250 γιγα / 5.400 ???? Μονο που αν μπορω να εχω μια απαντηση ολιγων τι συντομα γιατι καιγομαι.Ευχαριστω.

Solidus
16-06-2008, 21:11
ερωτηση προς του κατοχους της εκδοσης των 40γκιγκα.

Στο μενου γραφει και σε εσας οτι ο συνολικος χωρος ειναι 37γκιγκα?

επισης, μου γραφει οτι εχω διαθεσιμα 25 γκιγκα και δεν εχω βαλει τιποτα μεσα
εκτος του GT5 Prologue.

γιατι ετσι ρε παιδια.. :hide:

Ixor24
16-06-2008, 21:15
δεν ειναι μονο στο 40αρι αλλα και στο 60αρι
εχει 60 και σου λεει οτι ειναι free τα 55 μαλλον λιγο το λειτουργικο λιγο τα update λιγο το folding ε λιγο το ενα λιγο το αλλο μαζευονται

jorgedept
16-06-2008, 21:15
πιάνει χώρο και το λειτουργικό.

Nightwolf
16-06-2008, 22:16
Και δέν είναι μόνο αυτό που αναφέρουν τα παιδιά. ένας δίσκος μη μορφοποιημένος έχει το ονομαστικό μέγεθος που αναγράφεται επάνω του πχ 60gb αν ο δίσκος μορφοποιηθεί που χρειάζεται για την εφαρμογή των δεδομένων και του λειτουργικού συστήματος τότε θα παρατηρήσεις πριν βάλεις το οτιδήποτε μέσα θα έχει χώρο 55 gb δηλαδή όσο μεγαλύτερη είναι η ονομαστική χωρητικότητα του δίσκου τόσο λιγότερο χώρο εμφανίζει πχ ο 200gb μορφοποιημένοσ για δεδομένα είναι μόλις 190 ή 180(Δεν θυμάμαι ακριβώς).

Lazaros
18-06-2008, 22:44
Πηρα το δισκο. Τι ακριβως κανω τωρα για να αντιγραψω τα αρχεια???Αν μπορουμε κοματι κοματι για να το καταλαβω. Υπαρχει περιπτωση να χασω δεδομενα?

WolfRathmA
19-06-2008, 02:26
Πρεπει να εχεις ενα αλλο εξωτερικο σκληρο ετσι ωστε να κανεις backup το σκληρο σου δισκο που εχεις τωρα μεσα και επειτα να περασεις το καινουριο σου.

Lazaros
20-06-2008, 14:11
HELP. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πηρα τον δισκο, τον καινουργιο τον φορμαρα μεσω Partition magic σε Fat32. Απο εκει και περα τι ακριβως κανω? Εχω εξωτερικη θηκη usb που διαβαζει sata HDD και τον δισκο του PS3 στο χερι. Τι ακριβως κανω?

NonBorn
20-06-2008, 19:32
HELP. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πηρα τον δισκο, τον καινουργιο τον φορμαρα μεσω Partition magic σε Fat32. Απο εκει και περα τι ακριβως κανω? Εχω εξωτερικη θηκη usb που διαβαζει sata HDD και τον δισκο του PS3 στο χερι. Τι ακριβως κανω?

Αν κατάλαβα καλά έχεις πάρει 2.5" δίσκο μεγαλύτερο και θες να αντικαταστήσεις αυτόν του ps3... Για να μη χάσεις δεδομένα θες και άλλον έναν δίσκο οποιονδήποτε σε FAT32...

- Με την εφαρμογή Backup Utility του PS3 κάνεις backup τα πάντα στον εξωτερικό FAT32 σκληρό...

- Αφού κάνεις το Backup (σώσε κάπου τα προφιλ σου -κωδικους κλπ- γιατί δε θυμάμαι αν τα κάνει backup) βγάζεις τον εσωτερικό σκληρό του ps3 και βάζεις τον καινούργιο μεγαλύτερο που πήρες σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει το manual του ps3 για την αλλαγή δίσκου...

- Αφού τοποθετήσεις τον καινούργιο δίσκο τρέχεις το restore utility και περνάς τα δεδομένα από τον εξωτερικό fat32 στον καινούργιο μεγαλύτερο εσωτερικό δίσκο του ps3...

Aυτά... Υπάρχουν λεπτομέριες και από τα παιδιά και στο manual για οτιδήποτε...

Lazaros
20-06-2008, 19:40
Πριν μου πεις ολα αυτα που μου ειπες φιλε μου, απλα εβαλα τον δισκο του ps3 στο pc ετσι απλα για να δω τα δεδομενα του κλπ κλπ. Για περιεργο τροπο δεν τον ειδε. Τον ξαναεβαλα στο ps3 και μου ειπε πως απλα βλεπει ενα νεο δισκο και πως πρεπει να γινει φορματ. Τι παιχτηκε τωρα? Λες να χασω τα δεδομενα μου? :(:(:(:(:(

NonBorn
20-06-2008, 19:46
Πριν μου πεις ολα αυτα που μου ειπες φιλε μου, απλα εβαλα τον δισκο του ps3 στο pc ετσι απλα για να δω τα δεδομενα του κλπ κλπ. Για περιεργο τροπο δεν τον ειδε. Τον ξαναεβαλα στο ps3 και μου ειπε πως απλα βλεπει ενα νεο δισκο και πως πρεπει να γινει φορματ. Τι παιχτηκε τωρα? Λες να χασω τα δεδομενα μου? :(:(:(:(:(

Kαταρχάς πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι το File System που χρησιμοποιεί το ps3 δεν είναι fat32... Αν δε κάνω λάθος είναι κάτι από linux era... Και όλα μέσα είναι κωδικοποιημένα... Οπότε σίγουρα το pc με windows δε θα έβλεπε τίποτα... Δε ξέρω γιατί σου λέει ότι είναι καινούργιος ο δίσκος... Προφανώς το ότι τον έβγαλες κάτι έκανε για το ps3... Ψάξε στο google για κάτι παρόμοιο αλλά νομίζω ότι άμα δε σου ανοίξει το ps3... Πάνε τα data... Και καλά τα games που είναι downloaded... Τα save όμως... :Thud:

likudeez
20-06-2008, 20:19
ρε λαζαρε γιατι μα γιατι δεν διαβαζεις τα παθηματα των προηγουμενων πριν κανεις την επεμβαση? δεν λεω καλο το μεγεθος αλλα θελει (τεχνικη) και λιγο μελετη το πραγμα..

TopGunZ
20-06-2008, 21:10
Και δέν είναι μόνο αυτό που αναφέρουν τα παιδιά. ένας δίσκος μη μορφοποιημένος έχει το ονομαστικό μέγεθος που αναγράφεται επάνω του πχ 60gb αν ο δίσκος μορφοποιηθεί που χρειάζεται για την εφαρμογή των δεδομένων και του λειτουργικού συστήματος τότε θα παρατηρήσεις πριν βάλεις το οτιδήποτε μέσα θα έχει χώρο 55 gb δηλαδή όσο μεγαλύτερη είναι η ονομαστική χωρητικότητα του δίσκου τόσο λιγότερο χώρο εμφανίζει πχ ο 200gb μορφοποιημένοσ για δεδομένα είναι μόλις 190 ή 180(Δεν θυμάμαι ακριβώς).

Δεν έχει σχέση η μορφοποίηση. Απλά όταν λένε 200Gb ας πούμε, εννοουν 200*10^9 (κίλο, μέγκα, γκίγκα) bytes. Όμως από επίπεδο σε επίπεδο είναι 1024 λόγω δυαδικού όχι 1000. Οπότε δεν είναι
200.000.000.000 b / 1000 = 200.000.000 kb -> /1000 = 200.000 Mb -> /1000 = 200 Gb
Αλλά
200.000.000.000 b /1024 / 1024 / 1024 = 186,26 Gb περίπου

Είναι η μεγαλύτερη απάτη στο χώρο των υπολογιστών κι όμως περνάει απαρατήρητη. Απλά όποτε βρεις έναν σκληρό διαίρεσε το ονομαστικό του μέγεθος 3 φορές με το 1,024 και θα βρεις το μέγεθος που σου δίνει ο υπολογιστής.

Heatspreader
08-07-2008, 04:44
Αν βάλω έναν εξωτερικό δίσκο, μπορώ να παίζω τα Demos που κατεβάζω από αυτόν?

nikon
08-07-2008, 07:57
Αν βάλω έναν εξωτερικό δίσκο, μπορώ να παίζω τα Demos που κατεβάζω από αυτόν?
Αν δεν κάνω λάθος όχι.

TopGunZ
08-07-2008, 09:33
Όχι. Οτιδήποτε χρειάζεται install πρέπει να είναι στον κυρίως δίσκο (demos, dlc, game data, game saves). Στον εξωτερικό μπορείς να έχεις όλα τα multimedia σου και το μπακάπ του PS3. Είχα πεταμένο έναν γκουρμούτσικο 300άρι εξωτερικό και το έχω πλέον μόνιμα συνδεδεμένο στο PS3. Χώνω εκεί όλα τα media, κάνω όποτε θέλω backup και έχω τον 160άρι του PS3 για game datα, demos και dlc.

Heatspreader
08-07-2008, 18:12
Μαλακία αυτό. Καλό θα ήταν να ορίζεις εσύ που θες να κατέβει και να πράττεις ανάλογα.

SQP_GR
08-07-2008, 18:16
ti skliro exei mesa sto ps3 su

TopGunZ
08-07-2008, 18:22
Μαλακία αυτό. Καλό θα ήταν να ορίζεις εσύ που θες να κατέβει και να πράττεις ανάλογα.

Μην τρελαθούμε ρε παιδιά, κονσόλα είναι! Μπορείς να διαλέξεις που θα κατεβεί το καθετί, αλλά πρέπει να εγκατασταθεί στο σκληρό του συστήματος.

WolfRathmA
09-07-2008, 02:52
Μαλλον για υπερ κονσολα το περασαμε το μηχανημα της Sony... Πολλα ζηταμε μου φενεται. :p

Giannis
09-07-2008, 09:36
Den einai thema dynatothton tou myxanimatos.......einai thema peiratias..... :)

TopGunZ
09-07-2008, 10:16
Δεν είναι εκεί το θέμα, μια χαρά μπορείς να το λοκάρεις και σε εξωτερικό σκληρό, αν ήταν έβγαζα το δικό μου με 15 PSN games και τα αντέγραφες στο δικό σου. Απλά θα χρειαζόταν περιττό προγραματισμό.

KosmixGR
16-08-2008, 00:43
Στην προσπαθεια μου να ξεβιδοσω τη μπλε βιδα την κατεστρεψα.:fooddance7: Θελω να αλλακσω σκληρο τωρα που ερχεται και το play tv. Exει καποιος καμια ιδεα?:please2: Αμα το παω στην sony θα κανει τιποτα? ευχαριστω:)

modecris
16-08-2008, 02:07
Δεν ξέρω πού ακριβώς βρίσκεται αυτή η βίδα,αν φτάνει εκεί όμως το τρυπάνι μπορείς να την "φας" (με λίγο μικρότερη από την βίδα) μύτη.Με προσοχή όμως.

KosmixGR
16-08-2008, 02:11
η μπλε βιδα ειναι η κεντρικη. αλλα την εχο καταστρεψει εντελως δεν πιανει τιποτα:fryingpan:

modecris
16-08-2008, 02:35
Απλά θα την τρυπήσεις ακριβώς στο κέντρο της.Από εκεί και μετά,αν έχεις κάνει καλή δουλειά θα μπορέσεις να ξαναχρησιμοποιήσεις κάποια άλλη βίδα στην θέση της.Ο σκληρός πάντως θα βγει.
Τεσπα,αν δεν νιώθεις σίγουρος μην το επιχειρήσεις.

modecris
30-08-2008, 15:10
500GB Blowout: How to SUPERCHARGE Your PS3!

There's only one way to unlock 500GB of storage on your PlayStation 3 -- using the new Samsung Spinpoint M6.The M6 is the only 500GB internal hard drive that will fit into the PS3.

http://www.gamepro.com/article/features/206951/how-to-supercharge-your-ps3/

three_brothers1
30-08-2008, 15:21
Στην προσπαθεια μου να ξεβιδοσω τη μπλε βιδα την κατεστρεψα.:fooddance7: Θελω να αλλακσω σκληρο τωρα που ερχεται και το play tv. Exει καποιος καμια ιδεα?:please2: Αμα το παω στην sony θα κανει τιποτα? ευχαριστω:)τι sony?σε μαγαζι με σιδηρικα να πας μπας και βρει τροπο να την ξεβιδωσει:fryingpan:

jorgedept
30-08-2008, 15:37
500GB Blowout: How to SUPERCHARGE Your PS3!

There's only one way to unlock 500GB of storage on your PlayStation 3 -- using the new Samsung Spinpoint M6.The M6 is the only 500GB internal hard drive that will fit into the PS3.

http://www.gamepro.com/article/features/206951/how-to-supercharge-your-ps3/

καλή φάση αλλά είναι στα 5400rpm :S

NonBorn
30-08-2008, 15:41
καλή φάση αλλά είναι στα 5400rpm :S

Και του ps3 5400 είναι... Το θέμα είναι ότι ο δίσκος αυτός κάνει 240$ ενώ ένας αντίστοιχος 320gb κάνει 70 ευρώ... Αξίζει? Νομίζω πως αυτή τη στιγμή δεν αξίζει ο συγκεκριμένος δίσκος!

jimbrav
30-08-2008, 18:59
παιδια μια ερωτησουλα...

με το backup που παιρνεις με το ps3 σώζονται και τα προφίλ σου ?
έχω τρία η τέσσερα και άντε να θυμηθείς τους κωδικούς....
και εναν τυπικο χωρο(περιπου) που πιανει το backup ?

konstantinos
30-08-2008, 19:46
Κ εγω θα αλλαξω δισκο καποια στιγμη συν οτι ερχετε σε 2 μηνες ps3 με 160gb κ το καλο 70 ευρω αγορες απο το psn.Ετσι καταλαβα απο την παρουσιαση στην Γερμανια που κατεβασα κ το περασα στα γρηγορα.

desperate_gamer
30-08-2008, 23:43
Σήμερα παρήγγειλα από τα Multirama έναν εσωτερικό σκληρό 2.5" SATA, 250GB.

Τι εννοεί το άρθρο ότι μόνο ένας Samsung σκληρός των 500GB παίζει με το PS3;; Είχε πολλούς 2.5" 500GB στα μαγαζιά που κοιτούσα σήμερα το πρωί, αλλά δεν τους πήρα λόγο τιμής. Αν τους έπαιρνα δεν θα δούλευαν;

modecris
31-08-2008, 02:18
Σήμερα παρήγγειλα από τα Multirama έναν εσωτερικό σκληρό 2.5" SATA, 250GB.

Τι εννοεί το άρθρο ότι μόνο ένας Samsung σκληρός των 500GB παίζει με το PS3;; Είχε πολλούς 2.5" 500GB στα μαγαζιά που κοιτούσα σήμερα το πρωί, αλλά δεν τους πήρα λόγο τιμής. Αν τους έπαιρνα δεν θα δούλευαν;
Θα δούλευαν,απλά δεν θα χώραγαν.Ο εν λόγο σκληρός είναι ο μόνος μέχρι στιγμής 500άρης που χωράει να μπει μέσα στο ps3.

desperate_gamer
31-08-2008, 14:43
Α οκ, τότε!! Ελπίζω το 250 να χωράει. :giggle:

geodlord7
31-08-2008, 14:55
παιδια μια ερωτησουλα...

με το backup που παιρνεις με το ps3 σώζονται και τα προφίλ σου ?
έχω τρία η τέσσερα και άντε να θυμηθείς τους κωδικούς....
και εναν τυπικο χωρο(περιπου) που πιανει το backup ?

Παιδια ξερει κανεις να απαντησει αυτο το ερωτημα??Γιατι αν αλλαξω σκληρο θα εχω το ιδιο προβλημα με τον jimbrav.

three_brothers1
31-08-2008, 14:57
Παιδια ξερει κανεις να απαντησει αυτο το ερωτημα??Γιατι αν αλλαξω σκληρο θα εχω το ιδιο προβλημα με τον jimbrav.
το προφιλ σ δν χανετε...αν θυμασε email k password μπαινεις απο οπου θες....αν παλι ξεχασεςτ pass πατα forgot ur pasword και θα το αλλαξεις

desperate_gamer
31-08-2008, 16:10
Τα PSN accounts είναι σαν το hotmail και το yahoo. Μπορείς να μπεις από όποιο υπολογιστή θέλεις! Αυτά δεν χάνονται.

geodlord7
31-08-2008, 16:16
Ρε παιδια το ξερω αυτο!!!!ΕΛΕΟΣ!!!!

Ρωταω αν σωζεται και ο κωδικος ωστε να κανει αυτοματο login.

desperate_gamer
31-08-2008, 16:17
Σιγά μην σώζεται :p (φαντάζομαι... Πού να τον έχει σωσμένο, αφού ο σκληρός έχει αλλάξει!)

andreas443
03-09-2008, 10:32
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αλλάξω σκληρό και μετά στον καινούριο κάνω επαναφορά εκτός από τα παιχνίδια και τα Save τους φίλους μου που έχω θα τους φέρει η θα πρέπει να τους ξανά περάσω .Και ο σκληρός είναι sate από ότι ξέρω παίζει ρόλο αν θα είναι στις 7200 η στις 5200?

Ekptotos
03-09-2008, 17:41
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αλλάξω σκληρό και μετά στον καινούριο κάνω επαναφορά εκτός από τα παιχνίδια και τα Save τους φίλους μου που έχω θα τους φέρει η θα πρέπει να τους ξανά περάσω .Και ο σκληρός είναι sate από ότι ξέρω παίζει ρόλο αν θα είναι στις 7200 η στις 5200?

Η λίστα φίλων είναι σαν τις επαφές στο msn. Όταν κάνεις login με το mail και το pass σου αυτομάτος εμφανίζετε και η λίστα φίλων σου, οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι login στο psn.

Το θέμα σκληρού, διάβασε εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1499) το 1ο post.

Απ όσο θα καταλάβεις, ο 7200 αυξάνει την ταχύτητα του συστήματος όπως επίσης και την θερμοκρασία του.

Κατά την γνώμη μου αν δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα, αν δεν σε απασχολούν τα επιπλέον 5-10-20-30" που μπορεί να χρειαστεί ο 5400 για να κάνει ένα load ή ένα copy τότε βάλε 5400.

Αν πάλι θέλεις ό,τι καλύτερο υπάρχει για το σύστημα σου τότε βάλε 7200.

geodlord7
03-09-2008, 17:56
Λοιπον προμυθευτηκα και εγω εναν σκληρο δισκο 250 gb και τωρα αφου πηρα backup απο το ps3, αρχιζω την δουλεια!!!:D:D:D:D:D!!!!!!

Και βεβαια οι παραπλευρες απωλειες αυτης της δουλειας ειναι οτι χανω ολα τα δεδομενα του cod online.:(

Ekptotos
03-09-2008, 18:01
Λοιπον προμυθευτηκα και εγω εναν σκληρο δισκο 250 gb και τωρα αφου πηρα backup απο το ps3, αρχιζω την δουλεια!!!:D:D:D:D:D!!!!!!

Και βεβαια οι παραπλευρες απωλειες αυτης της δουλειας ειναι οτι χανω ολα τα δεδομενα του cod online.:(

Καλορίζικος και καλοτάξιδος :p
Οι παράπλευρες απώλειες πάντα θα υπάρχουν. Δυστυχώς.
Εγώ να δω πότε θα τον αλλάξω... το κόβω να μαθαίνουμε κάθε γωνιά του home και μετά να αλλάζω σκληρό :p Είναι λίγα τα 60GB πλέον

likudeez
03-09-2008, 18:47
Λοιπον προμυθευτηκα και εγω εναν σκληρο δισκο 250 gb και τωρα αφου πηρα backup απο το ps3, αρχιζω την δουλεια!!!:D:D:D:D:D!!!!!!

Και βεβαια οι παραπλευρες απωλειες αυτης της δουλειας ειναι οτι χανω ολα τα δεδομενα του cod online.:(

οχι δεν θα τις χασεις θα δεις... ειναι αποθηκευμενα στον κεντρικο server

geodlord7
03-09-2008, 19:28
Οχι οχι αλλο εννοουσα πριν!!!Απλα δεν θυμομουν το password απο το account που παιζω cod.Με λιγα λογια δεν θα μπορουσα να συνδεθω με αυτο!!!!

Αλλα τελικα λυθηκε.Βρηκα το pass χαρης στον κλεπιδα και ειμαι ενταξει τωρα.

desperate_gamer
04-09-2008, 02:04
Κι εγώ πήρα Western Digital 250GB. Το μόνο κακό είναι ότι με το συγκεκριμένο μοντέλο, αν και προσφέρει 232GB πραγματικής χωριτικότητας, το PS3 σου αφήνει ελέυθερα μόνο τα 205 GB. Δηλαδή 27GB κρατώνται από το σύστημα για οποιοδήποτε λόγο... Εγώ τα θεωρώ πολλά, αλλά όλοι όσοι έχουν αυτόν τον σκληρό, αυτό το πρόβλημα έχουν.

Κατα τ' άλλα όμως ο δίσκος μια χαρά! Και έχει πολύ θετικά reviews. Και τα 205 δεν είναι και λίγα, μην τρελαθούμε.

Ekptotos
04-09-2008, 16:14
Για πείτε μου την γνώμη σας, να πάρω αυτόν (http://www.megamarket.gr/westerndigital250gb54008mbsatawd2500bevs-p-54197.html) τον HDD;

Ή μήπως αυτόν (http://www.megamarket.gr/seagatesata200gb16mbst9200420as-p-58013.html?filter_id=171);

NonBorn
04-09-2008, 16:16
Για πείτε μου την γνώμη σας, να πάρω αυτόν (http://www.megamarket.gr/westerndigital250gb54008mbsatawd2500bevs-p-54197.html) τον HDD;


Και γιατί όχι αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303000)???

Ekptotos
04-09-2008, 16:19
Και γιατί όχι αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303000)???


Χμμ όντως. Συμφέρει. Ώρα να κάνω λογαριασμό και στο e-shop.

Papanick
04-09-2008, 16:27
Προσέξτε μήπως είναι καλύτερα να θυσιάσετε λίγα gb για χάρη των 7200 rpm...

ps4
04-09-2008, 16:29
Nαι αλλα θα ζεσταινεται πιο πολυ με 7200

Ekptotos
04-09-2008, 17:59
Τελικά πάω γι' αυτόν (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303892). Ελπίζω να μη μου βγει σε κακό. :)

Synthercat
04-09-2008, 18:05
Εγώ έχω τον 320GB της WD και τον βλέπει ως 298.

Είχα λίγο πρόβλημα το να ξεβιδώσω τον παλαιό απο το πλαίσιο μια και οι 4 βίδες ήταν κάπως σφηνωμένες. Τελικά αφού ευθυγράμμισα καλά το κατσαβιδάκι πάνω στις βίδες ενα ελαφρό χτύπημα απο πίσω (σαν να σκαλίζεις μάρμαρο δηλαδή) τις ξεμπλόκαρε.

Τον έχω κάνα 3μηνο τώρα και όλα είναι οκ

Papanick
04-09-2008, 18:30
Nαι αλλα θα ζεσταινεται πιο πολυ με 7200
Έχεις δίκαιο αλλά με έχει προβληματίσει αυτό:
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=28738&postcount=1

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλαγή αλλά είναι στα σκαριά... δεν ξέρω...:confused:

Synthercat
04-09-2008, 20:00
Δε ξέρω ρε παιδιά που έκανε το τεστ ο τύπος (φοβερό συγκριτικό by the way) αλλά εδώ στην Ελλάδα το καλοκαίρι όσο να είναι τσιμπάει αρκετά το θερμόμετρο. Εμένα πάντως με φόβισε λίγο το θέμα αυτό. Από την άλλη είμαι πολύ ψείρας και προσεκτικός με τέτοια θέματα... η επιλογή δική σας. Η γνώμη μη μου είναι οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλα προτιμώ την ασφαλή πλευρά

konstantinos
20-09-2008, 20:23
Παιδια μπορει να μας πει καποιος που εχει αλλαξει δισκο τι ακριβως μπορεις να σωσεις στο buckup?Γιατι με ενδιαφερει πολυ τα saves απο τα παιχνιδια του ps3 k ps2.Κ κατι ασχετο οταν εχουμε ξεχασει τον κωδικο κ την secret απαντηση τι κανουμε?

pvinis
20-09-2008, 20:51
γινεται να βαλω 7500rpm hdd?

Ekptotos
20-09-2008, 22:16
Παιδια μπορει να μας πει καποιος που εχει αλλαξει δισκο τι ακριβως μπορεις να σωσεις στο buckup?Γιατι με ενδιαφερει πολυ τα saves απο τα παιχνιδια του ps3 k ps2.Κ κατι ασχετο οταν εχουμε ξεχασει τον κωδικο κ την secret απαντηση τι κανουμε?

Στο bAckup παίρνεις τα save games (ps3/ps2), τις φωτογραφίες, την μουσική και τα βίντεο. Τίποτα παραπάνω.
Τώρα για τον κωδικό... δεν έχω ιδέα... αν και νομίζω πως τον κρατάει αν αλλάξεις σκληρό και δεν κάνεις επαναφορά των ρυθμίσεων.


γινεται να βαλω 7500rpm hdd?

Μήπως εννοείς 7200; Ναι γίνεται οπότε και σε αρκετές περιπτώσεις θα έχεις ταχύτερο loading από τον σκληρό σου, άρα, θα έχεις και μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο εσωτερικού της κονσόλας σου. Οι 5400 είναι αρκετές πιστεύω :)

desperate_gamer
20-09-2008, 22:22
Στο bAckup παίρνεις τα save games (ps3/ps2), τις φωτογραφίες, την μουσική και τα βίντεο. Τίποτα παραπάνω.
Τώρα για τον κωδικό... δεν έχω ιδέα... αν και νομίζω πως τον κρατάει αν αλλάξεις σκληρό και δεν κάνεις επαναφορά των ρυθμίσεων.

Κρατάει και το automatic login. Και χωρίς το restore. Τα automatic Log in κι αυτά αποθηκεύονται στο ίδιο το PS3, και όχι στον σκληρό δίσκο.

criter
22-09-2008, 20:09
Αλλαξα και εγω το σκληρο μου με ενα WESTERN DIGITAL 320GB WD3200BEKT SCORPIO BLACK SATA 7200rpm
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303003
Στην αρχη νομιζα οτι ειναι μεγαλυτερος αλλα χωραει. Ολα καλα, τον βλεπει 298GB.

Χρησιμες πληροφοριες στο post του Nonborn
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1499

Παρατηρησεις: αρχικος χρονος backup 1 ωρα κ 58λεπτα. Αρχικος χρονος restore 1 ωρα κ 40 λεπτα.

leone
25-09-2008, 22:18
ρε παιδια το σκεφτομαι και γω αλλα δε ξερω να το επιχειρησω ???

Papanick
26-09-2008, 06:32
Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι πιστεύω... υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί αν το ψάξεις... και ειδικότερα στο youtube δείχνουν ακριβώς τι πρέπει να κάνεις... κι εγώ το φοβόμουν λίγο αρχικά, αλλά με τόσα παιδιά που το έχουν δοκιμάσει, ψήθηκα και πάω για τον 320gb που αναφέρθηκε παραπάνω :D

muku
26-09-2008, 20:42
Ρε παιδιά με τι την σφίξανε την μπλε βίδα του σκληρού? Με κομπρεσσέρ??? Πως την βγάλατε εσείς? Εγώ δεν μπορώ με τίποτα...

Ekptotos
27-09-2008, 19:41
Εμένα πάντως δεν ήταν καθόλου σφιχτή, ούτε η μπλε ούτε οι άλλες 4. Λίγο πάτημα προς τα μέσα το κατσαβιδάκι και ελαφρύ γύρισμα αριστερόστροφα χρειάζεται.

(Σαν να είναι γκόμενα ένα πράμα :p)

muku
27-09-2008, 21:13
Εντάξει, εμένα απλά δεν ξεβιδώνει με τίποτα. Επιστράτευσα μια πένσα για να γυρίσω το κατσαβίδι και το μόνο που κατάφερα ήταν να καταστρέψω την κεφαλή της βίδας. Τώρα δεν βγαίνει για κανένα λόγο με κατσαβίδι. Ευτυχώς ακόμα δεν θέλω να αλλάξω σκληρό. Απλά ήθελα να τον βγάλω χθες και να τον βάλω στο pc. Καμιά ιδέα τι εργαλείο χρειάζομαι τώρα για να βγάλω τη βίδα? Έχουν λιώσει οι οπές που εφαρμόζει το κατσαβίδι πλήρως.

Ekptotos
28-09-2008, 18:39
Τώρα την μόνη πατέντα που μπορείς να εφαρμόσεις είναι να κάνεις μια τρύπα με ένα τρυπάνακι στην μέση της βίδας και να βιδώσεις μέσα της μία μικρότερη η οποία θα σε βοηθήσει να ξεβιδώσεις την πρώτη.
Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει αυτό σε μια τόσο μικρή βίδα... αν δεν είσαι σίγουρος ΜΗ το προσπαθήσεις!

Τώρα αν υπάρχει κάποιο ειδικό εργαλείο που μπορεί να το κάνει αυτό, δεν το γνωρίζω.

geodlord7
28-09-2008, 19:01
@Muku, και εγω "εφαγα" την κεφαλη ολων των βιδων, γιατι δεν τις ειχα αφησει να κρυωσουν απο την λειτουργια του ps3 με αποτελεσμα να ειναι μαλακες.

Μετα ομως, βρηκα μια πενσα με πολυ λεπτες λαβιδες μπροστα και τις ξεβιδωσα σιγα-σιγα!!!!Κανα 10λεπτο ολες μαζι.Μετα το βιδωμα γινεται και με το δαχτυλο;)

cac
28-09-2008, 19:58
Παιδιά εγω άλλαξα το σκληρό μέσα σε 10 λεπτά. Ολα ήταν εύκολα και η μπλε και οι υπόλοιπες βγήκαν και ξαναβιδώθηκαν πολύ εύκολα... Το αναγνωρισε αμέσως και μετά από ενα φορματ όλα σουπερ!!!!!!!!!!

pvinis
28-09-2008, 20:03
τελικα μπορω να βαλω σκληρο με 7500rpm η οχι?

geodlord7
28-09-2008, 20:04
Βεβαια μπορεις, απλα αυξανεται η θερμοκρασια και ΜΠΟΡΕΙ να υπαρξουν προβληματα.

Ολα τα guides παντως προτεινουν να βαλουμε 5400 για καλο και για κακο.

pvinis
28-09-2008, 20:06
χμ... γαμωτο... οκ τοτε. 5400 it is.

christaras
29-09-2008, 02:03
να μου απαντησει καποιος που εχει αλλαξει σκληρο τι ακριβως μενει απο το backup δλδ μενουν τα ντεμο οι κωδικοι για το ps store γενικα αν θα χασω κατι απο τα δεδομενα του σκληρου μου.ευχαριστω εκ των προτερων

WolfRathmA
29-09-2008, 03:43
να μου απαντησει καποιος που εχει αλλαξει σκληρο τι ακριβως μενει απο το backup δλδ μενουν τα ντεμο οι κωδικοι για το ps store γενικα αν θα χασω κατι απο τα δεδομενα του σκληρου μου.ευχαριστω εκ των προτερων


Ολα παραμενουν οπως ακριβος τα εχεις και τωρα.

jorgedept
29-09-2008, 05:58
Εντάξει, εμένα απλά δεν ξεβιδώνει με τίποτα. Επιστράτευσα μια πένσα για να γυρίσω το κατσαβίδι και το μόνο που κατάφερα ήταν να καταστρέψω την κεφαλή της βίδας. Τώρα δεν βγαίνει για κανένα λόγο με κατσαβίδι. Ευτυχώς ακόμα δεν θέλω να αλλάξω σκληρό. Απλά ήθελα να τον βγάλω χθες και να τον βάλω στο pc. Καμιά ιδέα τι εργαλείο χρειάζομαι τώρα για να βγάλω τη βίδα? Έχουν λιώσει οι οπές που εφαρμόζει το κατσαβίδι πλήρως.

Η μόνη λύση είναι να κάνεις μία ευθεία γραμμή στην βίδα όσο πιο βαθύ μπορείς ώστε να μπαίνει ένα ίσιο κατσαβίδι, αλλιώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το τρυπήσεις με ένα τρυπάνι ώστε να "πέσει" το κεφαλή της βίδας, μετά από αυτό θα πρέπει να τρυπήσεις και το σώμα σιγά σιγά ώστε να "πέσει" και αυτό.

muku
29-09-2008, 12:48
Η μόνη λύση είναι να κάνεις μία ευθεία γραμμή στην βίδα όσο πιο βαθύ μπορείς ώστε να μπαίνει ένα ίσιο κατσαβίδι, αλλιώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το τρυπήσεις με ένα τρυπάνι ώστε να "πέσει" το κεφαλή της βίδας, μετά από αυτό θα πρέπει να τρυπήσεις και το σώμα σιγά σιγά ώστε να "πέσει" και αυτό.

Θα δοκιμάσω αυτό με το ίσιο κατσαβίδι για αρχή. Δεν θέλω να βάλω τρυπάνι στο ps3. Tο φοβάμαι λίγο :p Αν και πλέον έχω γίνει expert στο τρυπάνι μετά από μια κατασκευή εξαερισμού στο κουτί του υπολογιστή μου :angry::angry::angry:

christaras
29-09-2008, 13:52
Ολα παραμενουν οπως ακριβος τα εχεις και τωρα.

thanks gia thn amesh apanthsh

Ekptotos
29-09-2008, 18:25
τελικα μπορω να βαλω σκληρο με 7500rpm η οχι?

Κοίτα εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=109181&postcount=115).

criter
29-09-2008, 18:54
Παντως εγω που εβαλα 7200rpm βλεπω μια διαφορα στην ταχυτητα γενικα σε loading times, install. Μην φανταστεις πολυ, αλλα ειναι καλυτερα νομιζω. Τωρα για θερμορασιες σιγουρα θα ανεβαζει περισσοτερο αλλα δεν παιρνει και φωτια. Νομιζω εχει γινει ποστ που λεει οτι η sony σε καλυπτει και στην εγγυηση αντικαθιστωντας 7200 απο 5400 που εχει.

Τον παλιο σκληρο τι τον κανατε; Εγω του πηρα ενα κουτακι και τον εκανα εξωτερικο SATA για το πι σι.

NonBorn
29-09-2008, 20:08
Παντως εγω που εβαλα 7200rpm βλεπω μια διαφορα στην ταχυτητα γενικα σε loading times, install. Μην φανταστεις πολυ, αλλα ειναι καλυτερα νομιζω. Τωρα για θερμορασιες σιγουρα θα ανεβαζει περισσοτερο αλλα δεν παιρνει και φωτια. Νομιζω εχει γινει ποστ που λεει οτι η sony σε καλυπτει και στην εγγυηση αντικαθιστωντας 7200 απο 5400 που εχει.

Τον παλιο σκληρο τι τον κανατε; Εγω του πηρα ενα κουτακι και τον εκανα εξωτερικο SATA για το πι σι.

Μα για ποιον τα χω γράψει εγώ αυτά εδώ: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1499
Για μένα... ?? :(:(

christaras
29-09-2008, 21:26
egw alla3a sklhro kai molis epanaferw to backup mou bgazei the data is corrupted 8002f224 mallon ta xasa ola..........:banghead:

criter
29-09-2008, 21:47
Το backup το εκανες κανονικα μεσα απο το backup utility; Εφτσασε 100%;

christaras
29-09-2008, 21:48
makakia twra eida oti 8elei to update prwta kai eixa arxizei na krazw......

http://playstation.custhelp.com/cgi-bin/playstation.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=1189

criter
29-09-2008, 21:55
To update δεν εχει να κανει αφου στα κραταει ολα στο bakcup. Τα save σου ειναι μεσα στον σκληρο που εβγαλες. Βαλτον παλι πανω και λογικα θα τα βρεις εκει. Ξανακανε backup.

christaras
29-09-2008, 22:14
TOU PS O SKLHROS EXEI FORMARISTEIkai mou grafei the data is corrupted.............ti na kanw to kerato mou

christaras
29-09-2008, 22:20
se ti format einai o sklhros tou ps3???ntfs??

criter
29-09-2008, 22:27
TOU PS O SKLHROS EXEI FORMARISTEIkai mou grafei the data is corrupted.............ti na kanw to kerato mou

O σκληρος που εβγαλες πως φορμαριστηκε; Oχι ο καινουργιος. Εβαλες παλι πανω τον παλιο και τον φορμαρε;

christaras
29-09-2008, 22:33
koita na deis eixa ena e3wteriko kai auton ebala panw sto ps3 to sklhro ton formara kai tou perasa ekei to backup kai twra den exw ps3............o e3wterikos einai wd passport 320gb paidia opoios 3erei na boh8hsei:fryingpan:

re paidia an einai dunaton katebasa me opera to update kai htan la8os kai me explorer einai ok!!!!!!!!!!!apo thn idia selida tou ps3 auta den ginontai

christaras
30-09-2008, 00:00
ola ok o sklhros einai 298 kai to backup 37gb kai mou leei dia8esima 228!!!!!!!!!!ta upoloipa pou phgan??

geodlord7
30-09-2008, 00:01
Ναι ετσι ειναι, τα υπολοιπα τα τρωει για εναν περιεργο λογο το ps3.Ετσι κανει σε ολους, μην ανυσηχεις.

christaras
30-09-2008, 00:45
den anhsyxw 3enerwnw :angry:

NonBorn
30-09-2008, 10:18
Μήπως λέω εγώ τώρα... Το backup του ps3, το utility κάνει backup και τα 60gb ανεξάρτητα αν είναι γεμάτος ή όχι... 60 gb δε φαίνεται να λείπουν από τον σκληρό????

christaras
30-09-2008, 15:58
70 akribws leipoun mhpws epeidh einai 80ari????to pio logiko auto einai

NonBorn
30-09-2008, 20:20
70 akribws leipoun mhpws epeidh einai 80ari????to pio logiko auto einai

Nομίζω ότι αυτό είναι ο λόγος... Θα δοκιμάσω μόλις αλλάξω δίσκο και θα σας πω... :D

alestr9s
01-10-2008, 19:30
Εγώ παιδιά προχτές πήγα και πήρα έναν Seagate 160gb 40€ τον έβαλα στο PS, έκανε κατευθείαν format και δεν χρειάστηκε ούτε το account απ' το PS store να ξαναπεράσω. Τα είχε σωσμένα... Piece of cake... :)

Μου μείνε και ο 40άρης και πήρα με 10€ μία εξωτερική θήκη και τον έχω για super portable εξωτερικό σκληρό...

fanis86
03-10-2008, 16:48
Να κανω και γω μια ερωτηση γιατι δεν μπορω να ανοιξω ακομα θρεντ.

Ενα φιλαρακι εχει το ps3 60g.
αν παρω το σκληρο του και το βαλω στο δικο μου θα μπορεσει να αναγνωρισει ολλα τα δεδομενα.
Το λεω γιατι εχει αγορασει απο το store καμια 10 παιχνιδια και ψαχνω τροπο να τα παρω και εγω.

criter
03-10-2008, 17:08
Δεν χρειαζεται να ανοιξεις θρεντ για αυτην την ερωτηση. Μπορεις να κανεις share τα PSN games με το φιλο σου χωρις να αλλαζεις σκληρους και τετοια.
Δες εδω πως. http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=524&highlight=share

fanis86
06-10-2008, 12:22
Δεν χρειαζεται να ανοιξεις θρεντ για αυτην την ερωτηση. Μπορεις να κανεις share τα PSN games με το φιλο σου χωρις να αλλαζεις σκληρους και τετοια.
Δες εδω πως. http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=524&highlight=share


ok Sorry για το offtopic

djpar
06-10-2008, 18:39
ena video gia allagi sklirou: http://gear.ign.com/dor/articles/915907/diy-ps3-hard-drive-upgrade/videos/PS3HDFeature093008.html

Papanick
07-10-2008, 12:49
Ξέρει κανείς αν μπορώ να βάλω σκληρό από κάποιον εξωτερικό 2,5"? Δλδ. έστω ότι αγοράζω έναν εξωτερικό 2,5" πχ WD Passport σαν αυτό:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1108123&Manufacturer=Western+Digital&category=69980759&catalog=20
μπορώ να τον ξεμοντάρω και να τον βάλω στο PS3???

EDIT: Το έψαξα και γίνεται :D

freak
25-10-2008, 15:01
Στο manual λεει πως αν το λειτουργικο δεν ξακιναει, να παρουμε τηνταχνικη υποστηριξη! παιζει μετα την αλλαγη δισκου να μην ανοιγει το PS3???

desperate_gamer
25-10-2008, 16:17
Στο manual λεει πως αν το λειτουργικο δεν ξακιναει, να παρουμε τηνταχνικη υποστηριξη! παιζει μετα την αλλαγη δισκου να μην ανοιγει το PS3???

Γιατί να μην ανοίγει; Αν τα κάνεις όλα σωστά...

freak
25-10-2008, 20:23
Κανω backup, βαζω τον καινουριο δισκο, κανω restore και ετοιμο? Θελει μετατροπη σε fat 32? Θελει ειδικο προγραμμα αυτο?

Ευχαριστω

Βασικα προεκυψε ενα θεμα που δεν το εχεο αναφερει κανεις. Ο Christaras πιο πανω ειπε αυτο που ειχα ρωτησει. Συγκεκριμενα, μετα την εγκατασταση του σκληρου και το format,το PS3 δεν ειχε λειτουργικο!!! Και αναγκαστηκε να το κατεβασει απο την επισημη σελιδα του PS3!

Γιατι δεν το ανεφερε κανεις αυτο? Παιζει ρολο το μοντελο? π.χ. 60gb, 40 gb.

Φιλε chris ποιο μονταλο εχεις εσυ?

freak
26-10-2008, 12:20
Βασικα παιδες ο Christaras ανεφερε αυτο που ειχα ρωτησει. Μετα το format του καινουργιου δισκου το PS3 δεν ειχε μεσα κανενα λειτουργικο και αναγκαστηκε να το κατεβασει! Μηπως παιζει ρολο το μοντελο του PS3?

Christara εχεις το 60GB η το 40?

Ευχαριστω

criter
26-10-2008, 13:16
Εγω αλλαξα τον σκληρο και δεν ειχα ουτε εχω κανενα προβλημα, μεσω του backup utility εκανα backup σε fat32 εξωτερικο και μετα την αλλαγη εκανα restore απο τον εξωτερικο fat32 στον καινουργιο εσωτερικο. Με αυτην την διαδικασια δεν εχασα απολυτως τιποτα.

Αν εκανες format ειναι λογικο να τα εσβησες ολα και το λειτουργικο XMB. Για να το ξαναβαλεις μεσω PC δες :

How do I reinstall the system software for the PLAYSTATION®3 computer entertainment system?

http://playstation.custhelp.com/cgi-bin/playstation.cfg/php/enduser/popup_adp.php?p_sid=undefined&p_lva=undefined&p_li=undefined&p_faqid=1189&p_created=1218060556&p_sp=undefined

system software update page (http://www.us.playstation.com/support/systemupdates/ps3/pc_update.html#update_PC)

http://www.us.playstation.com/support/systemupdates/ps3/pc_update.html#update_PC

freak
26-10-2008, 17:30
Αν εκανες format ειναι λογικο να τα εσβησες ολα και το λειτουργικο XMB. Για να το ξαναβαλεις μεσω PC δες :




Σε ποιο πραγμα να εκανε φορματ???? Αφου ο παλιος ο δισκος βγηκε!! Δεν καταλαβαινω!
Για ποιο λογο να εχασε το λειτουργικο? Αφου λενε οτι ειναι αποθηκευμενο onboard!
Οπου και να κανεις φορματ δεν πρεπει να σβηστει, αφου ο καινουργιος δισκος που βαζεις ειναι αδειος.

Δικιο δεν εχω?

criter
26-10-2008, 20:05
Ναι και εγω δεν εχω καταλαβει πως μπορεις να το χασεις το λειτουργικο. Αφου και η Sony δεν σου λεει τον λογο. Το μονο που λεει ειναι οτι Αν το παθεις (μετα απο αλλαγη σκληρου) τοτε κανε reinstall.

If the system software does not start when the system is turned on (such as when the hard disk has been replaced), a screen such as the one shown below is displayed on the system. In this case, you must reinstall the system software using downloaded update data

freak
26-10-2008, 23:55
Ρε παιδες καποιος για λιγη help??

desperate_gamer
27-10-2008, 02:18
Νομίζω ότι απλά εννοεί το firmware. Θα σας γελάσω βέβαια... Αλλά δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα. Τόσοι τον έχουν αλλάξει τον δίσκο και σε κανέναν δεν έβγαλε κάτι παρόμοιο.

leone
27-10-2008, 10:15
παντως ενα βιντεακι που ειχα δει, την ωρα που ανοιξε για πρωτη φορα το ps3 του ζητουσε κατι να κανει Install και το περασε απο ενα flashaki αυτος..... δε ξερω τι ειναι και ειχα παραξενευτη και γω.

Lefteris_X
27-10-2008, 10:45
Το firmware update του PS3, δεν είναι "συμπληρωματικό" όπως είναι του Xflox, δλδ δεν πέφτει "απο πάνω" απο το προηγούμενο firmware. Κάθε φορά που κατεβάζουμε ένα firmware, στην ουσία κατεβάζουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το OS, μαζί με ότι πρόσθετο του έχουν βάλει. Για αυτό και τα update μας είναι μεγάλα σε μέγεθος (ΜΒytes), γιατί είναι "ολο το πακέτο".


Συνεπώς όταν η Sony, εννοεί "reinstall the system software using downloaded update data" στην ουσία σημαίνει "κάντε εγκατάσταση απο ένα εξωτερικό flash USB Stick το τελευταίο firmware". (πάντα με ιεραρχία φακέλλων, βρισκόμενοι στο root directory, PS3 / UPDATE)


Λευτέρης

manos_ps3
28-12-2008, 19:46
Έχω ένα 40GB PS3 και εδώ και λίγο καιρό σκέφτομαι να του βάλω έναν μεγαλύτερο σκληρό δίσκο. Λόγω της γιορτής μου, δυο φίλοι μου εκαναν δώρο τον εξής 250GB δίσκο:

http://www.toshibastorage.com/main.aspx?Path=StorageSolutions/2.5-inchHardDiskDrives/MK2546GSX

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το εάν είναι καλή αυτή η επιλογή σκληρού ώστε να προχωρήσω στην αλλαγή.

Ευχαριστώ!

criter
28-12-2008, 21:27
Ο δισκος που σου δωσαν ειναι 2.5" με 250gb στις 5400 ταιριαζει, προχωρα στην αλλαγη. κανε Backup και προσεχε λιγο με τις βιδες που μπορει να ειναι σφιχτες.

nikon
29-12-2008, 15:02
Έκανα και εγώ την αλλάγή δίσκου (από 60αρι πήγα σε 320αρι) και αυτό που έχω να πω σε όσους το σκέφτονται είναι ότι πιο εύκολο πράγμα δεν υπάρχει......απλά για την δυσκολία στις βίδες που λένε πολλά παιδιά θέλει ένα μικρό, μυτερό και καθόλου φαγωμένο σταυροκατσάβιδο για να γίνει εύκολα η δουλειά.;)

grip
29-12-2008, 15:36
Διαφορά σε ήχο κατάλαβες καθόλου ή όχι?

manos_ps3
29-12-2008, 15:52
Παιδιά, SOS !!!

Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Σήμερα θέλησα να αλλάξω τον σκληρό του PS3 (40GB) με αυτόν που έχω αναφέρει 3-4 posts παραπάνω. Αγόρασα κι έναν εξωτερικό σκληρό WD 160GB και ξεκίνησα το εγχείρημα. Το backup έγινε κανονικά και έκανα την αλλαγή των σκληρών πολύ εύκολα, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Τώρα βρίσκομαι στο restore και ανυσηχώ μήπως υπάρχει πρόβλημα, καθώς εδώ κι ένα μισάωρο περίπου, έχει μείνει στάσιμο στο 62%!!!
Είναι φυσιολογική αυτή η καθυστέρηση;;; Τί να κάνω αν παραμείνει εκεί και δεν προχωρήσει η μπάρα;;;
(το backup πήρε περίπου 1 ώρα, ενώ στο restore μέχρι στιγμής έχει περάσει 1 ώρα)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ !!!

EDIT:
Τώρα μόλις προχώρησε η μπάρα! ΟΥΦ!!! Βρίσκεται στο 63%, άρα ΕΥΤΥΧΩΣ φαίνεται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Όμως, έτσι συμβαίνει; Το restore κάνει περισσότερη ώρα από το backup;

nikon
29-12-2008, 17:40
Διαφορά σε ήχο κατάλαβες καθόλου ή όχι?
Όχι αλλά και να κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο ο μεγαλύτερος θα πρέπει να κολλήσεις το αυτί στο ps3 για να το καταλάβεις.

Diam
09-01-2009, 01:46
Καλησπέρα σε ολούς.

Σαν καινούργιο μελος εχω και εγω μια ερώτηση λιγο off topic :)

Εχω ενα προβλημα με τα saves απο τα games μου ενω τα ειχα αντιγραψει ολα κανονικα σε ενα usb με φακελο "PS3-->SAVEDATA" οταν παω να τα περασω παλι μεσα βλεπει τους φακελους αλλα τα αρχεια save oxi. Εκανα ενα search αλλα δεν βρηκα κατι αν υπαρχει ηδη στο forum sorry :(

WolfRathmA
09-01-2009, 07:35
Καλησπέρα σε ολούς.

Σαν καινούργιο μελος εχω και εγω μια ερώτηση λιγο off topic :)

Εχω ενα προβλημα με τα saves απο τα games μου ενω τα ειχα αντιγραψει ολα κανονικα σε ενα usb με φακελο "PS3-->SAVEDATA" οταν παω να τα περασω παλι μεσα βλεπει τους φακελους αλλα τα αρχεια save oxi. Εκανα ενα search αλλα δεν βρηκα κατι αν υπαρχει ηδη στο forum sorry :(

Τα αρχεια τα εχεις ελενξει απο το pc σου αν ειναι μεσα ετσι; :p
Μηπως δε πας στη σωστη επιλογη και πας πουθενα αλλου; Πρεπει να πας στο save data και εκει περα που σου δειχνει το USB να πατησεις. Επειτα κοιταξε να δεις σε τι "προβολη" εχεις τα αρχεια στο PS3 σου. Οταν πατας "τετραγωνο" γινεται αυτο και βαλτο εκει που σου λεει "show all". Γιατι υπαρχει ενα θεμα να βλεπει τους φακελους και να μη μπορει να σου δειξει το περιεχομενο.
Γιατι εγω που ηθελα να κανω ενα back up τα saves μου δε με "αφησε" να κανω ολο το φακελο. Επρεπε να κανω ενα ενα τα save ξεχωριστα.

Diam
09-01-2009, 11:06
Ευτηχως τα βρηκα προσπαθουσα να τα αντιγραψω απο λαθος σημειο νομιζα οτι θα τα αναγνωριζε ετσι και αλλιως, Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :)

stelios1992
19-01-2009, 17:00
re paidia na kano mia erotisi pou prepei na einai off topic..???
exo enan e3oteriko 500G ginete na apothikefso ta demo eki kai oxi sto skliro tou ps3..???

nikon
19-01-2009, 19:12
re paidia na kano mia erotisi pou prepei na einai off topic..???
exo enan e3oteriko 500G ginete na apothikefso ta demo eki kai oxi sto skliro tou ps3..???
:nope:

sorteps
25-01-2009, 23:08
Έχω το PS3 με τον 40αρι δίσκο, γενικός δεν αποθηκεύω φωτογραφίες, μουσικές και video για τη τα βάζω σε ένα εξωτερικό που έχω, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να αλλάξω τον 40αρι σκληρό δίσκο το PS3 μου??

Enas
26-01-2009, 00:01
Έχω το PS3 με τον 40αρι δίσκο, γενικός δεν αποθηκεύω φωτογραφίες, μουσικές και video για τη τα βάζω σε ένα εξωτερικό που έχω, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για να αλλάξω τον 40αρι σκληρό δίσκο το PS3 μου??

Eσύ θα μας πεις :p . Αν δεν έχεις πολλά παιχνίδια όχι.

babis13
09-02-2010, 17:47
παιδια μια ερωτηση,παρελαβα εναν σκληρο για να αντικαταστησω τον 40αρι που υπαρχει ειδη που δεν φτανει για τπτ,δεν τον τοποθετησα ακομα μια ερωτηση αν βγαλω εντελως τον 40αρι χωρις back up χωρις τιποτα θα μου αναγνωριση τον καινουργιο?η πρεπει ν αγινει φορματ στο pc δεν με νοιαζουν τα saves δεν ειχα κατι σημαντικο

enstikto
09-02-2010, 17:53
παιδια μια ερωτηση,παρελαβα εναν σκληρο για να αντικαταστησω τον 40αρι που υπαρχει ειδη που δεν φτανει για τπτ,δεν τον τοποθετησα ακομα μια ερωτηση αν βγαλω εντελως τον 40αρι χωρις back up χωρις τιποτα θα μου αναγνωριση τον καινουργιο?η πρεπει ν αγινει φορματ στο pc δεν με νοιαζουν τα saves δεν ειχα κατι σημαντικο

Μπορείς να τον βάλεις κατευθείαν ναι. Το ps3 θα κάνει μόνο του format στον καινούριο δίσκο με το που τον βάλεις και το ανοίξεις!