PDA

View Full Version : Μικρά νεα και rumors για PS4 all in one Thread



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

PDS
18-02-2013, 14:22
Το κλασικο πλεον thread που θα φιλοξενει και αυτο νεα και φημες για την καινουρια κονσολα της sony.

personGR
18-02-2013, 14:24
Μ'αρέσει η βεβαιότητα όλων πως θα λέγεται ps4 :P

(δεν ξέρω πως θα είναι η τελική του ονομασία, αλλά δε θα μου κάνει αίσθηση αν η sony θέλει να ξεκολλήσει από τη ρετσινιά των αριθμών)

PDS
18-02-2013, 14:29
Αυτο εγραψα στο αλλο thread ,οτι δεν ειναι βεβαιο το ονομα:P
Edit δεν ειναι δυσκολο να γινει.

personGR
18-02-2013, 14:31
Ναι μωρέ το ξέρω, απλά είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα κάνει η Sony με την ονομασία.

Orbis, Omni, 4, PlayStation;

Δεν αργεί η Τετάρτη!

PDS
18-02-2013, 14:33
Το 4 ειναι αριθμος που αποφευγουν γενικα ,αλλιως θα ημουν σιγουρος οτι θα λεγεται ps4.
Θα δειξει.Υπομονη.


2 days
59 hours
3566 minutes
213967 seconds
http://www.7is7.com/otto/countdown.html?year=2013&month=2&date=21&ts=12&hrs=1&min=0&sec=0&lang=en&show=dhms&mode=t&cdir=down&bgcolor=%23CCFFFF&fgcolor=%23000000&title=Playstation%20Meeting
:D

ezio_auditore
18-02-2013, 15:13
πλεον ειναι γνωστο οτι θα ανακοινωθει το πσ4,υπαρχει ομως περιπτωση η σονυ να πεταξει καμια ακυρη ημερομηνια πχ σεπτεμβριος 2014?πιστευετε οτι θα εχουμε συντομα την κυκλοφορια του πσ4?φοβαμαι μην κανει κανα τετοιο κουλο η σονυ.

personGR
18-02-2013, 15:16
πλεον ειναι γνωστο οτι θα ανακοινωθει το πσ4,υπαρχει ομως περιπτωση η σονυ να πεταξει καμια ακυρη ημερομηνια πχ σεπτεμβριος 2014?πιστευετε οτι θα εχουμε συντομα την κυκλοφορια του πσ4?φοβαμαι μην κανει κανα τετοιο κουλο η σονυ.

Είναι σχεδόν απίθανο να μην έρθει μέχρι το Μάρτιο του '14, οπότε μην αγχώνεσαι.

spartan
18-02-2013, 15:22
Είναι σχεδόν απίθανο να μην έρθει μέχρι το Μάρτιο του '14, οπότε μην αγχώνεσαι.

Στανταρ χριστουγεννα 2013 ιαπωνια ,αμερικη(λογο και ανταγωνισμου)και ανοιξη 2014 ευρωπη.

Slay
18-02-2013, 15:24
Είναι σχεδόν απίθανο να μην έρθει μέχρι το Μάρτιο του '14, οπότε μην αγχώνεσαι.

και αυτο συμφωνα με τις φημες που θελουν αρχες 14 κυκλοφορια στην ευρωπη, γιατι ιαπωνια,αμερικη παει συμφωνα με τις ιδιες φημες για τελος του 13

personGR
18-02-2013, 15:29
και αυτο συμφωνα με τις φημες που θελουν αρχες 14 κυκλοφορια στην ευρωπη, γιατι ιαπωνια,αμερικη παει συμφωνα με τις ιδιες φημες για τελος του 13

Ελπίζω να μην ισχύουν αυτές οι φήμες, έχω καλομάθει από τα ταυτόχρονα launches σε Αμερική και Ευρώπη των PS Vita και Wii U.

ezio_auditore
18-02-2013, 23:37
http://www.enternity.gr/Article/PS4-%CE%A3%CF%84%CE%B9%CF%82-300-%CE%BB%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B7-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AE/14758.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

αν κ δεν παιζει να ισχυει μακαρι.

FotisGRC
18-02-2013, 23:40
Και να ισχύει ξέρουμε όλοι πόσο θα έχει στην Ελλάδα με τα καμάρια μας.. 400 και αν!

ezio_auditore
18-02-2013, 23:43
γι αυτο το ειπα,σε μας θα εχει 399 μια χαρα

FotisGRC
18-02-2013, 23:46
Μια χαρά, αλλά έχω βαρεθεί την κοροιδία τόσα χρόνια! Κάθε φορά τα ίδια..

psx3
18-02-2013, 23:49
Η τιμή αυτή δεν είναι ρεαλιστική... ακριβώς όσο κάνει το Wii U Premium και ελάχιστα ακριβότερο από το PS3. Θα πρέπει να πέσουν στο μισό οι τιμές τους.

Μόνο με πολύ πετσοκομμένα specs.

ezio_auditore
18-02-2013, 23:55
Μεχρι 450 ειναι λογικο μετα ξεφευγει,ας ελπισουμε να ειναι κατευθειαν σε χριστουγεννιατικη προσφορα.

thanosa75
19-02-2013, 00:27
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο γίνεται τόσο μεγάλο θέμα με την τιμή του hardware , τη στιγμή που ενα game κοστίζει 50-70 ευρώ....(ας μη μιλήσουμε για τις collectors των 150 ευρώ...)

Προσωπικά θα προτιμούσα να πληρώσω 1 φορά στα 7 χρόνια 600 ευρώ και να έχει π.χ. 7990m ,δυνατή cpu και όσο μεγαλύτερη ram γίνεται παρα 450 ευρώ για 7660, μικρή ram κτλ.

Στο zavvi βλέπω τώρα ότι έχει το ps3 500gb στις 200 λίρες. Αν το orbis έχει 300 λίρες μαζί με τα extra περιφερειακά από φήμες που έχουν διαρεύσει ( 3d glasses, καμερα κτλ) , προβλέπω να απογοητευόμαστε...

psx3
19-02-2013, 00:35
Μην ξεχνάς ότι όσοι θέλουμε τουμπανίσιο hardware και μας νοιάζουν τα specs είμαστε μειοψηφία.

Η πλειοψηφία θέλει σχετικά φτηνή κονσόλα και καζουαλιές... ούτε καν τους ενδιαφέρει να μάθουν τι είναι η GPU (τρώγεται αυτό; :P).

thanosa75
19-02-2013, 00:51
Μάλλον (δυστυχώς) έχεις δίκιο psx3.....

Απλά η πλειοψηφία μετα από κανα 2 χρόνια θα κλαιγεται για το ότι η κονσόλα δεν θα μπορεί να σηκώσει το crysis 4 που θα τρέχει νεράκι σε pc , για το ότι δε θα βγάζει 60fps σε 1080p στο dmc2 της ninja theory κτλ.

Και όλα αυτα για να γλιτώσουμε ενα κόστος που αναλογεί το πολύ σε 2-3 καινούρια games....

ezio_auditore
19-02-2013, 00:55
ειναι σιγουρο οτι θα παμε στα 1080p κ 60fps?καλα δεν ξερω τπτ απο gpu κ αλλα τετοια,αλλα μερικα μπορω να τα καταλαβω κ δεν πιστευω οτι θα γινει αυτο.

PDS
19-02-2013, 00:59
Eιμαι και εγω υπερ της λογικης οσο πιο ακριβο γινεται για να ειναι οσο πιο δυνατο γινεται.
Δηλαδη ακομα και 600 να το εδινε ,θα ημουν ικανοποιημενος.
Δεν ειναι οτι εχω την οικονομικη ανεση για τα 600,δεν την εχω αλλα για το gaming θα τα βρισκα και θα τα εδινα.
Για κινητο για παραδειγμα δεν θα εδινα πανω απο 200 ποτε.


ειναι σιγουρο οτι θα παμε στα 1080p κ 60fps?καλα δεν ξερω τπτ απο gpu κ αλλα τετοια,αλλα μερικα μπορω να τα καταλαβω κ δεν πιστευω οτι θα γινει αυτο.

Τπτ σιγουρο αλλα για μενα 1080p, 30fps.

hakoo
19-02-2013, 01:02
Καλα κι εμενα μου κανουν εντυπωση αυτα που διαβαζω στο neogaf πχ απο καποιους, τα 450-500 ευρω για κονσολα νεας γενιας με δυνατα specs που θα κρατησει για τουλαχιστον μια πενταετια ειναι πολλα ενω ταυτοχρονα δεν υπαρχει κανενα θεμα να σκανε τα 600αρια καθε χρονο για το revision του ταδε apple product. Η τα 450-500 για το ps4 ειναι πολλα ενω ας πουμε τα 380 για το WiiU δεν ειναι.
Τα παντα ειναι θεμα marketing πιστευω αναφορικα με τις τιμολογιακες πολιτικες.

psx3
19-02-2013, 01:03
Eιμαι και εγω υπερ της λογικης οσο πιο ακριβο γινεται για να ειναι οσο πιο δυνατο γινεται.
Δηλαδη ακομα και 600 να το εδινε ,θα ημουν ικανοποιημενος.
Δεν ειναι οτι εχω την οικονομικη ανεση για τα 600,δεν την εχω αλλα για το gaming θα τα βρισκα και θα τα εδινα.
Για κινητο για παραδειγμα δεν θα εδινα πανω απο 200 ποτε.
Κι εγώ την ίδιας λογικής είμαι, αλλά έλα που η πλειοψηφία την βρίσκει να σκάει 700άρες για iPhone, αλλά τους ξυνίζουν τα 600 για κονσόλα με ορίζοντα 10ετίας...

Μάλλον είναι θέμα "πουλ-μουρ" τελικά, δεν εξηγείται αλλιώς. Το iPhone μπορείς να το μοστράρεις και στην καφετέρια, ενώ το PS4 όχι.

hakoo
19-02-2013, 01:20
Καταλαβες οτι γραψαμε πανω κατω τα ιδια πραγματα και τα ποσταραμε ταυτοχρονα ετσι?
:a038-1:

psx3
19-02-2013, 01:50
Καταλαβες οτι γραψαμε πανω κατω τα ιδια πραγματα και τα ποσταραμε ταυτοχρονα ετσι?
:a038-1:
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται! :c030:

--

http://www.vgleaks.com/orbis-displayscanout-engine-dce/

^ Δεν βλέπω πουθενά να λέει για 4Κ... όχι ότι με καίει ιδιαίτερα κιόλας.

Valkyre
19-02-2013, 02:15
Ρε παιδια συμφωνω μαζι σας, αλλα το παραδειγμα με το iphone και το πουλ μουρ εχει κουρασει πια...

κανετε λες και το iphone ειναι η επιτομη του πουλ μουρ, ενω εγω μπορω να βρω ανετα 30873 αλλα προιοντα εξισου πουλ μουρ και μακραν ακριβοτερα για να παραδειγματησω αντιστοιχα.

Και ναι εν μερει το λεω αυτο διοτι καπου οντας χρηστης καποιου apple προιοντος ο ιδιος, ε καπου νιωθω οτι η γενικευση σε τετοιο βαθμο αρχιζει και κουραζει. Ξερετε υπαρχουν αρκετοι που αγοραζουν ενα apple προιον και στα @@ τους ποσο πουλ μουρ δειχνει στην καφετερεια ή στο γραφειο. Δεν σας φταιει η apple που καποιοι θελουν να παρουν PS4 με 200 ευρω ή παραπονιονται για τις τιμες.

hakoo
19-02-2013, 02:29
Προσωπικα δεν εκανα καποια γενικευση για οσους εχουν apple προιον (κι εγω εχω ipod και iphone 3g), μιλησα συγκεκριμενα για οσους δεν εχουν καποιο θεμα με τις ετησιες επανεκδοσεις και τα 600αρια καθε χρονο αλλα παραλληλα λενε οτι το ps4 τους φαινεται ακριβο.
Χρησιμοποιω το παραδειγμα της apple και οχι των αλλων 238728947239 προιοντων (που δεν αμφιβαλλω οτι υπαρχουν) γιατι ειναι κατι που εχει εισχωρησει πολυ βαθια στην pop culture και κανει εκ. πωλησεις (δεν ειναι δλδ το ακυρο gadgetοειδες που κοστιζει πολλα για να προσφερει κατι παραπανω απο τον ανταγωνισμο), οποτε ειναι το τελειο παραδειγμα για να εκφρασω αυτο που θελω να πω, οτι δλδ το marketing παιζει πολυ μεγαλο ρολο στο πως δεχεται ο καθε καταναλωτης τις τιμες. Ειπα και για το WiiU αλλα νομιζω το παραδειγμα της apple ειναι μακραν καλυτερο.

psx3
19-02-2013, 03:30
Ρε παιδια συμφωνω μαζι σας, αλλα το παραδειγμα με το iphone και το πουλ μουρ εχει κουρασει πια...

κανετε λες και το iphone ειναι η επιτομη του πουλ μουρ, ενω εγω μπορω να βρω ανετα 30873 αλλα προιοντα εξισου πουλ μουρ και μακραν ακριβοτερα για να παραδειγματησω αντιστοιχα.

Και ναι εν μερει το λεω αυτο διοτι καπου οντας χρηστης καποιου apple προιοντος ο ιδιος, ε καπου νιωθω οτι η γενικευση σε τετοιο βαθμο αρχιζει και κουραζει. Ξερετε υπαρχουν αρκετοι που αγοραζουν ενα apple προιον και στα @@ τους ποσο πουλ μουρ δειχνει στην καφετερεια ή στο γραφειο. Δεν σας φταιει η apple που καποιοι θελουν να παρουν PS4 με 200 ευρω ή παραπονιονται για τις τιμες.
Η πλειοψηφία ξέρεις πολύ καλά για ποιόν λόγο αγοράζει iPhone... αν εσύ νιώθεις ότι ανήκεις στην μειοψηφία που ξέρει γιατί το αγοράζει και το εκμεταλλεύεται στο έπακρο, δεν χρειάζεται να θίγεσαι.

Αντί για iPhone θα μπορούσα να πω για τα Cayenne (άλλο σύμβολο νεοπλουτισμού και επίδειξης), αλλά πλέον με την κρίση και την εξοντωτική φορολογία τα πουλάνε ακόμα και αυτοί που τα έχουν... ε και πάλι πίστεψέ με θα θιγόταν κάποιος που έχει Cayenne για τον Χ/Ψ λόγο.

Valkyre
19-02-2013, 03:49
Το οτι εξισωνεις παραδειγμα με ενα αυτοκινητο που κοστιζει περι τα 100,000 ευρω με ενα iphone που κοστιζει 150-200 ευρω παραπανω απο ενα samsung και το οριζεις συμβολο "νεοπλουτισμου" δειχνει ποσο λαθος ειναι ο συλλογισμος σου πανω στην ορολογια αυτη.

Και δεν χρειαζεται καν να ειναι κατι ακριβο για να ειναι σπαταλη. Προσωπικα θεωρω το καπνισμα σπαταλη. Οι καπνιστες πρεπει -ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης και πλουτισμου- να εχουν καπνισει 1 cayenne ανετα. Ο τυπος που ντυνεται στην πενα απο πανω μεχρι κατω και παιρνει δανειο για να βγαλει το νοικι δεν διαφερει και πολυ, οπως επισης ο καγκουρας που παει και σκαει 3,000 για να κανει μετατροπη το εκαστοτε αμαξι του, ο τυπος που αγοραζει 15 συλλεκτικες εκδοσεις βιντεοπαιχνιδιων PS3 τον χρονο και ενα σωρο αλλα παραδειγματα.

Και αφηστε τις αοριστες στατιστικες... αμφιβαλλω αν η πλειοψηφια που αγοραζει S3 και nexus ειναι διαφορετικης κουλτουρας, νοοτροπιας και φιλοσοφιας απο την "μαζα" που αγοραζει ενα iphone...ή οτι ολοι αυτοι που αγοραζουν android ασχολουνται με root, ξουτ και φουτ, ενω οσοι αγοραζουν iphone θελουν ιδιαιτερα μαθηματα για να μαθουν πως ανοιγει η εφαρμογη facebook.

Και στο κατω κατω της γραφης αμα το παμε ετσι και το PS3 ειναι ο ορισμος του νεοπλουτισμου οσον αφορα τις κονσολες, καθοτι κοστιζε 660 ευρω, μια διαφορα σχεδον ιδια με αυτην του iphone με το εκαστοτε samsung.

Kαι ναι φυσικα μετα απο καποιο σημειο αρχιζει ο αλλος και θιγεται, οταν στην ουσια αποκαλειται και βαφτιζεται "νεοπλουτος" επειδη εδωσε 750-800 ευρω για κινητο, ενω ο αλλος που εδωσε 650-700 για το X,Y αλλο android κινητο, ειναι ενας νορμαλ ανθρωπος, που δεν επιδεχεται αντιστοιχης κριτικης. Ε καπου ολο αυτο αρχιζει και χτυπαει λιγο στην νοημοσυνη του αλλου.

hakoo
19-02-2013, 04:14
Για μια ακομη φορα (και τελευταια γιατι η συζητηση παει προς android vs apple και δεν θα το αντεξω) να τονισω οτι προσωπικα δεν μιλαω για την αγορα προιοντων apple εν γενει, μιλαω χωρις αοριστες στατιστικες αλλα συγκεκριμενα για την πολιτικη αναβαθμισης (σε εισαγωγικα για μενα) που ακολουθουν καποιοι (η apple πρωτη και καλυτερη) με 600αρια στο κεφαλι καθε χρονο και την προφανη αντιθεση αυτο να ειναι οκ αλλα ενα ps4 στα 500 ευρω με αξιοπρεπεστατα specs και εναν οριζοντα τουλαχιστον 5 χρονων να ειναι "ακριβο". Αυτο εμπεριεχει μια αντιφαση και ειναι ξεκαθαρα ενα αποτελεσμα του marketing των εταιρειων, προσωπικη αποψη παντα.

psx3
19-02-2013, 04:17
Δηλαδή διαφωνείς ότι υπάρχουν συγκεκριμένα σύμβολα νεοπλουτισμού; Δεν εξίσωσα αμάξια με ηλεκτρονικά, απλά είπα ότι κάποια πράγματα έχουν περάσει στην συνείδηση του κόσμου ως κάτι το πολυτελές που πολλοί το αγοράζουν για επίδειξη. Είναι αναληθές αυτό;

Για τους καπνιστές, δεν έχω πρόβλημα να συμφωνήσω. Χαλάνε 1500-3000 ευρώ κάθε χρόνο. Τους παίρνει να πούνε ότι το PS4 είναι ακριβό; Δεν νομίζω... κι όμως πολλοί θα το πουν, όπως λένε ότι το PS+ είναι ακριβό (κόστος λιγότερο από ένα πακέτο τσιγάρα το μήνα).

Για Samsung τι περιμένεις να πω; Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που τα έχουν για να στέλνουν SMS και να ανεβάζουν photos στο instagram. Η διαφορά είναι ότι η Samsung είναι No2, ενώ η Apple είναι No1. Περισσότεροι θα προτιμήσουν Apple, παρά Samsung.

Τι να κάνουμε τώρα, το blame θα το παίρνει πάντα αυτός που είναι No1, όπως αντίστοιχα στα λειτουργικά το blame το παίρνει πάντα η Microsoft, δικαίως ή αδίκως.

Όσο για το PS3, σίγουρα αρκετοί έσκασαν €660 για να παίζουν COD/Fifa/Pro, αλλά αυτό δεν αλλάζει το point μου ότι μια μη-φορητή συσκευή δεν μπορείς να την μοστράρεις.

ΥΓ: Προσωπικά πανάκριβα τα θεωρώ τα smartphones, είτε κάνουν 600 (Samsung), είτε 800 (Apple), ειδικά από την στιγμή που δεν υπάρχει απεριόριστο internet.

Valkyre
19-02-2013, 11:45
Να ξεκινησω απαντωντας και στους δυο (γιατι μαλλον απο τις απαντησεις που βλεπω τεινω να πιστευω οτι αγνοηθηκε) την πρωτη προταση μου στο αρχικο μου ποστ:


Ρε παιδια συμφωνω μαζι σας, αλλα το παραδειγμα με το iphone και το πουλ μουρ εχει κουρασει πια...


Το θεμα μου ειναι οτι παρουσιαζεται (γενικοτερα) το ιphone λες και ειναι κανενα αντικειμενο το οποιο κοστιζει καμμια 20,000 ευρω ενω αντιστοιχα κινητα ειναι ξερω-γω παμθηνα, εξυπνες αγορες κλπ κλπ.

Και στην παγκοσμια αγορα πρωτη ειναι η Samsung.

Τεσπα, ας το αφησω εδω, ειπα κατι το οποιο δεν μου αρεσει να βλεπω να χρησιμοποιειται πλεον ως γενικευση, οχι οτι το απαγορευω, απλα ειπα κατι που με ενοχλει, τιποτα περισσοτερο. Υπαρχουν σπαταλες πολυ χειροτερες και δεν χρειαζεται ουτε νεοπλουτος να ειναι καποιος, ουτε να φυσαει το χρημα ουτε τιποτα. Οπως ειπα σπαταλη ειναι να αγοραζεις και 15 συλλεκτικες εκδοσεις τον χρονο απο βιντεοπαιχνιδια. Αγοραζοντας τις απλες εκδοσεις των παιχνιδιων αυτων σου μενουν ανετα τα φραγκα για να αποκτησεις μανι μανι και ενα 1 συμβολο νεοπλουτισμου... Και ναι, φυσικα και μπορεις να κανεις μοστρα οτιδηποτε. Ουτε η βιλαρα που μπορει να εχει καποιος ειναι φορητη συσκευη, αλλα αποτελει το αποκορυφωμα του πουλ μουρ. Αντιστοιχα και το PS3 των 660 ευρω, οταν ησουν early adopter και ερχονταν οι "ταπεινοι" με PS2 και PS1 σπιτι σου, ακομα και αυτο ειναι πουλ μουρ.

Anyway, να το επιστρεψω το θεμα στις ριζες του και συγνωμη που εγινε derail.

Στα του PS4 λοιπον, εγω δεν φοβαμαι -τελικα- οτι η Σονυ θα κανει τοσους "συμβιβασμους" στο θεμα της τιμης τοσο οσο φοβομουν. Ναι λογικα δεν θα κανει 660 ευρω, αλλα μια 500αρα θα ειναι μεσα στο νερο και περιμενω multiple SKUs που θα κανουν δελεαστικη την προταση σε αυτους που θελουν ενα απλο πακετο. Αυτο που φοβομουν περισσοτερο απο ολα την γενια που διανυσαμε ειιναι το Wii Effect... ετρεμα στην ιδεα οτι η επιτυχια του Wii θα καταστρεψει για παντα το hardcore gaming. Ευτυχως ειχαμε μονο παραπλευρες απωλειες (βλεπε motion gaming).

Μονο ενθουσιασμενος μπορω να ειμαι απο αυτο που προκειται να ανακοινωσουν.

FotisGRC
19-02-2013, 12:17
Να κάνω μία γενική ερώτηση, για να πιάσω το Feeling ενόψει παρουσίασης.. Για αυτούς που ξέρουν απο hardware.

Με τα specs που έχουν διαρρεύσει μέχρι στιγμής είμαστε ευχαριστημένοι τελικά? Θα έχει τη δύναμη που πρέπει η νέα κονσόλα?

Ναι, όχι, ή έτσι κι έτσι? Η δεν έχει διαρρεύσει τίποτα?

djpar
19-02-2013, 13:08
σσσσσσσσσσσ μην αναφερεται ξανα την μαρκα apple...

εγω θεωρω οτι αν ενα iphone κανει 700 τοτε το ps4 πρεπει να κανει πανω απο 1500 ευρω αλλα τπ

muku
19-02-2013, 15:01
Να κάνω μία γενική ερώτηση, για να πιάσω το Feeling ενόψει παρουσίασης.. Για αυτούς που ξέρουν απο hardware.

Με τα specs που έχουν διαρρεύσει μέχρι στιγμής είμαστε ευχαριστημένοι τελικά? Θα έχει τη δύναμη που πρέπει η νέα κονσόλα?

Ναι, όχι, ή έτσι κι έτσι? Η δεν έχει διαρρεύσει τίποτα?

Θεωρώ ότι πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με αυτά που έχουν διαρεύσει. Φαίνεται ότι το άλμα θα είναι επαρκές από την προηγούμενη γενιά. Βέβαια θα μάθουμε οριστικά αύριο και αν είμαστε τυχεροί και έχουμε και gameplay video από κανά παιχνίδι τότε θα σχηματίσουμε ακόμα πιο ολοκληρωμένη άποψη για το τι πρέπει να περιμένουμε!

Valkyre
19-02-2013, 15:11
Εγω θα ηθελα οι κονσολες να μπορουν να σταθουν διπλα στα καλυτερα PC αυτην την στιγμη. Δηλαδη θελω να μπορουν να τρεξουν για πχ το crysis 3 σε ultra settings.

Απο οτι φαινεται ομως και απο αυτα που λενε που εχουν διαρρευσει ειμαστε απλως σε "high" επιπεδο?

FotisGRC
19-02-2013, 15:21
Ευχαριστώ για την απάντηση Vlad. Σου χρωστάω και ένα rep γενικά οπότε τσίμπα το! Μια μέρα έμεινε, για να δούμε!

hakoo
19-02-2013, 15:27
Δηλαδη θελω να μπορουν να τρεξουν για πχ το crysis 3 σε ultra settings.


Δεν μπορω να θυμηθω τωρα που ακριβως το ειδα αλλα αν δεν κανω λαθος κατι παραπλησιο ειπε καποιος της Crytek, τι δλδ τα next gen παιχνιδια δεν θα εχουν διαφορα οπτικα απο το Crysis 3 (εννοωντας την PC εκδοση), η καπως ετσι.
Τωρα βεβαια κι εγω τα ιδια σκεφτομαι, δλδ τι σοι high end μηχανημα μπορει να ειναι με 300 ευρω. Το κακο ειναι οτι αυτα τα specs ειναι απλα φημολογια μεσω των dev kits, χαλαρα δλδ μπορει να πεσει downgrade.
Και με το ps3 καπως ετσι δεν εγινε?

Valkyre
19-02-2013, 15:37
Δεν μπορω να θυμηθω τωρα που ακριβως το ειδα αλλα αν δεν κανω λαθος κατι παραπλησιο ειπε καποιος της Crytek, τι δλδ τα next gen παιχνιδια δεν θα εχουν διαφορα οπτικα απο το Crysis 3 (εννοωντας την PC εκδοση), η καπως ετσι.
Τωρα βεβαια κι εγω τα ιδια σκεφτομαι, δλδ τι σοι high end μηχανημα μπορει να ειναι με 300 ευρω. Το κακο ειναι οτι αυτα τα specs ειναι απλα φημολογια μεσω των dev kits, χαλαρα δλδ μπορει να πεσει downgrade.
Και με το ps3 καπως ετσι δεν εγινε?

Εγω βασικα διαβασα αυτο εχθες και γι αυτο εγραψα οτι εγραψα :/

Crytek: It's impossible for next-gen consoles to match the power of gaming PCs

http://www.eurogamer.net/articles/2013-02-18-crysis-3-developer-crytek-on-why-its-impossible-for-next-gen-consoles-to-match-the-power-of-gaming-pcs

Viper
19-02-2013, 15:38
300 ευρω το θεωρω απιθανο να κανει. Αν το λες για την τιμη που ακουστηκε, θεωρω οτι ειναι χωρις φορους και διαφορα αλλα που μπαινουν στην τελικη τιμη.

Οσο για τα γραφικα, απο οσα εχουν ακουστει εως τωρα, πιστευω οτι μπορουμε να δουμε γραφικα επιπεδου Crysis 3 σε high/ultra/super duper settings. Το θεμα ειναι ποτε θα τα δουμε ολα αυτα (δηλαδη ποσο καιρο θα παρει ωστε να μαθουν την κονσολα οι devs).

Viper
19-02-2013, 15:46
Εγω βασικα διαβασα αυτο εχθες και γι αυτο εγραψα οτι εγραψα :/

Crytek: It's impossible for next-gen consoles to match the power of gaming PCs

http://www.eurogamer.net/articles/2013-02-18-crysis-3-developer-crytek-on-why-its-impossible-for-next-gen-consoles-to-match-the-power-of-gaming-pcs


It's impossible to package $2000-3000 into a mainstream, let's say $500 console

"If you look at PC gaming, that has changed also," he said. "The whole modular way you can design a PC today, with two, three or four graphics cards in them, and you can water cool them and overclock to infinity, that didn't exist even six or seven years ago. You just bought one or maybe two graphics cards and then you were super enthusiastic.

"It's very difficult to compete with that. People have these massive nuclear power plants standing in their rooms that will run your games really fast. It's hard to compete with."


Ενταξει ο τυπος συγκρινει μηλα με μπανανες. Φυσικα θα χανει παντα η κονσολα απο ενα PC 2000 ευρω με 4 καρτες γραφικων.

psx3
19-02-2013, 15:49
Με PC αρχιτεκτονική κατά βάση (αλλά εμπλουτισμένη με "special sauce") δεν θα τους πάρει πολύ καιρό να τις εκμεταλλευτούν στο έπακρο.

Θυμάμαι σε μια συνέντευξη της ND πρόσφατα είχε πει ο Christophe Balestra ότι στην μετάβαση PS2 -> PS3 έκαναν αρκετά λάθη, τα οποία δεν θα επαναληφθούν στο μέλλον.

Για παράδειγμα, στο Jak είχαν custom γλώσσα προγραμματισμού (GOAL) και διάφορα άλλα custom dev tools και τα βρήκαν σκούρα στο PS3... έπρεπε να μεταβούν σε πιο συμβατικές γλώσσες (C/C++), να δαμάσουν τον Cell (assembly) και να μάθουν να δουλεύουν τα GPU shaders (άγνωστη έννοια στο PS2).

Στο PS4 θα πρέπει να συνηθίσουν το GPGPU μοντέλο προγραμματισμού, το οποίο όμως είναι πολύ κοντά στην φιλοσοφία προγραμματισμού του Cell.

PDS
19-02-2013, 16:04
Για το παραπανω θεμα(crytec) .Να θυμισω οτι το crysis 3 του 2004-5 ηταν το HL2.
Οταν βγηκε 2 χρονια μετα στις τοτε next-gen κονσολες(ps360) με το orange box ,παρ'ολο που ηταν καινουριες αυτες οι κονσολες το ετρεχαν χειροτερα απο pc.
Ηταν τα γραφικα του HL2 τα καλυτερα που ειδαμε σε αυτες τις κονσολες?ΟΥΤΕ ΚΑΝ.

Η crytec λοιπον ας κοιταξει να κανει πρωτα το crysis 3 το καλυτερο οπτικα game του ps3 και μετα ας κανει οτι σχολιο γουσταρει.Προς το παρον η Beta συναγωνιζεται τα χειροτερα σε γραφικα παιχνιδια του Ps3.

Με λιγα λογια εγω μεταφρασω αυτο που υποστηριζουν ως εξης.
''Δεν θα μπορεσουμε και παλι να παρουμε απο τις κονσολες το μεγιστο των δυνατοτητων τους.Στο pc που υπαρχει η απεριοριστη δυναμη, θα βγαλουμε φοβερα γραφικα, ειμαστε υπεργαματοι''.

Η αποψη μου ειναι οτι ΑΝ εχουμε με το ps4 το αλμα που εχουμε τοσα χρονια απο γενια σε γενια.Το killzone4 ξερω γω θα συντριψει το crysis3 pc.
Oπως το killzone2 δεν συγκρινεται με το HL2 στον οπτικο τομεα.
Απο κει και περα υπαρχει αυτο το ΑΝ.:P
Υπομονη 1 μερα.

Valkyre
19-02-2013, 16:09
^^ Kαλα δεν νομιζω να παει ετσι γιατι αν δεν κανω λαθος το πρωτο crysis βγηκε οταν ειχε βγει το PS3 και ενταξει ειναι λιγο αδικο να συγκρινουμε το HL2 με το KZ2 που βγηκε το 2009, 4 χρονια μετα.

Το ΚΖ4 θα βγει αντε σε 2 χρονια (και πολλα πρεπει να λεω) απο τωρα που κυκλοφορει το Crysis 3 οποτε σε καμμια περιπτωση δεν περιμενω να δω μια διαφορα αναλογη με αυτην HL2-KZ2.

PDS
19-02-2013, 16:15
Αυτος της crytec μιλαει για hardware, οποτε δεν εχει καμια απολυτως σημασια το ποτε βγηκε το k2.Απο τεχνολογια του 2005 βγηκε.
Aλλα αν δεν θες Killzone2 δες Gears of war ,που οταν κυκλοφορησε ηταν ανωτερο απο οτιδηποτε υπηρχε στο pc.

Αν η νεα γενια δεν ξεπερασει το crysis3 ,τοτε δεν ειναι νεα γενια για μενα και θα ειναι η χειρoτερη μεταβαση ever.Μιλαμε για παιχνιδι που τρεχει σε ps3 ετσι?Βαζεις εικονες διπλα διπλα με pc version και δεν βλεπεις τρομακτικη διαφορα γενιας.

Valkyre
19-02-2013, 16:24
^^ Απλα σου θυμιζω οτι το Crysis βγηκε το 2007, πριν το gears και επι της ουσιας κανενα παιχνιδι των κονσολων δεν εβγαλε το αποτελεσμα του crysis (στα φουλ γραφικα του).

Καλα οτι οι τυποι στην Crytek ειναι κολλημενοι και απλα πετανε κωδικα χωρις να ξεψαχνιζουν το hardware που εχουν μπροστα τους ισχυει, δεν διαφωνω καν. Και σιγουρα θα δουμε παιχνιδια εφαμιλλα/καλυτερα απο το crysis 3 στις επομενες κονσολες αλλα θα ειναι απο λιγους και καλους που ξερουν πως να ξεζουμισουν ενα μηχανημα και οχι απλα να πετανε οτι κωδικα τους κατεβει και οποιος το σηκωνει καλως, οποιος οχι προβλημα του.

PDS
19-02-2013, 16:35
^^ Απλα σου θυμιζω οτι το Crysis βγηκε το 2007, πριν το gears
November 7, 2006
http://en.wikipedia.org/wiki/Gears_of_War
:ice:
Eναν χρονο πριν.


και επι της ουσιας κανενα παιχνιδι των κονσολων δεν εβγαλε το αποτελεσμα του crysis (στα φουλ γραφικα του).
Οχι αλλα ηταν παιχνιδι της γενιας και ηταν το ανωτερο οντως οπτικα.Ειναι σαν να υποστηριζουμε οτι το crysis1(γιατι δεν εχει τρελη διαφορα απο το 3) θα ειναι το καλυτερο και στην επομενη γενια...
Υπερβολικο μου φαινεται.Τουλαχιστον υπερβολικο.
Μην ξεχναμε επισης οτι εκαναν κατι πολυ μπροστα απο την εποχη που θα ετρεχε μονο υπερτουμπανο pc και αν το 2007.
Δυσκολα θα επιχειρησουν κατι αναλογο.Νομιζω οτι αυτες οι εποχες εχουν περασει για τους χ-ψ λογους.


Καλα οτι οι τυποι στην Crytek ειναι κολλημενοι και απλα πετανε κωδικα χωρις να ξεψαχνιζουν το hardware που εχουν μπροστα τους ισχυει, δεν διαφωνω καν. Και σιγουρα θα δουμε παιχνιδια εφαμιλλα/καλυτερα απο το crysis 3 στις επομενες κονσολες αλλα θα ειναι απο λιγους και καλους που ξερουν πως να ξεζουμισουν ενα μηχανημα και οχι απλα να πετανε οτι κωδικα τους κατεβει και οποιος το σηκωνει καλως, οποιος οχι προβλημα του.

Aυτο.

Valkyre
19-02-2013, 16:40
Wow το Gears of War ηταν του 2006? Πω καλα εγω νομιζα οτι ηταν του 2007 παιχνιδι...

Παντως το Crysis 3 ειναι επισημως νομιζω το πρωτο "next gen game". Και δικαιολογημενα θα ελεγα (στο PC και ναι εχει τρελη διαφορα, μην κοιτας τα crysis 1 που τρεχουν με τα τοσα mods που εχουν βγει). Γι αυτο ελεγα οτι ειναι το benchmark και εκανα την συγκριση.

AlexandrosQV
19-02-2013, 16:48
Προσωπικά θα προτιμούσα να πληρώσω 1 φορά στα 7 χρόνια 600 ευρώ και να έχει π.χ. 7990m ,δυνατή cpu και όσο μεγαλύτερη ram γίνεται παρα 450 ευρώ για 7660, μικρή ram κτλ.


+1000

Nikoladim
19-02-2013, 18:01
Αυτος της crytec μιλαει για hardware, οποτε δεν εχει καμια απολυτως σημασια το ποτε βγηκε το k2.Απο τεχνολογια του 2005 βγηκε.
Aλλα αν δεν θες Killzone2 δες Gears of war ,που οταν κυκλοφορησε ηταν ανωτερο απο οτιδηποτε υπηρχε στο pc.

Αν η νεα γενια δεν ξεπερασει το crysis3 ,τοτε δεν ειναι νεα γενια για μενα και θα ειναι η χειρoτερη μεταβαση ever.Μιλαμε για παιχνιδι που τρεχει σε ps3 ετσι?Βαζεις εικονες διπλα διπλα με pc version και δεν βλεπεις τρομακτικη διαφορα γενιας.
Δεν νομίζω το Gears να ήταν καλύτερο από το Far Cry 1.

Valkyre
19-02-2013, 18:10
^^ Σε textures και μοντελα χαρακτηρων σιγουρα ηταν, σε μεγεθος πιστων οχι, το far cry σιγουρα ηταν πολυ πιο ανοιχτο. Συνολικα ομως πιστευω οτι το Gears ηταν πολυ πιο εντυπωσιακο σιγουρα.

PDS
19-02-2013, 18:13
Δεν νομίζω το Gears να ήταν καλύτερο από το Far Cry 1.

Ευκολα πιστευω:P
Εκανε μπαμ οτι ηταν last gen σε συγκριση με το GeoW
Far Cry Trailer - YouTube
(Aν και μενα μου αρεσαν παντα περισσοτερo τα γραφικα του HL2)

Αλλωστε αν θυμασαι εκεινη την εποχη ειχαν εντυπωσιαστει ολοι με τα γραφικα του GeoW και ελεγαν ανοιχτα οτι ηταν τα καλυτερα γραφικα ever μεχρι τα επομενα.

Nikoladim
19-02-2013, 18:53
Nα πω την αλήθεια δεν είχα εντυπωσιαστεί και τόσο!

nickolas82
20-02-2013, 03:11
Φρέσκα Νέα-φήμες.....

Source: The PS4 Will Be Out This November, And You’ll Be Able To Control It With Your Phone

http://kotaku.com/5985356/


" the PlayStation 4, codenamed Orbis, will be out this November in the United States."

" there are two models planned for the new machine, and that pricing won't be announced until later this year, possibly around E3. The current plan, our source says, is to release them at $429 and $529, but that could change."

" you'll also be able to control the PS4 remotely from your tablet or smartphone. You'll be able to use a mobile device to chat with your PS4 friends or buy games which are then automatically downloaded to your machine, our source says."

" "most" of the PS4's online features will require a premium subscription to use. Sony's new online service will be called PlayStation World, our source says, replacing PlayStation Plus."

" every PS4 will come with a PlayStation Eye; that a new spectating feature will let you watch other friends play games from your console's dashboard, even when you don't own the game they're playing; and that the console will support local network play via Vita."


http://img.gawkerassets.com/img/18f5kzeg0kaifjpg/original.jpg

(Προσέξτε την τρύπα στο κάτω μέρος του μοχλού....μάλλον για ακουστικά)

psx3
20-02-2013, 03:19
" "most" of the PS4's online features will require a premium subscription to use. Sony's new online service will be called PlayStation World, our source says, replacing PlayStation Plus."
Δεν μου αρέσει η ιδέα του επί πληρωμή online & cross game chat...


" every PS4 will come with a PlayStation Eye; that a new spectating feature will let you watch other friends play games from your console's dashboard, even when you don't own the game they're playing; and that the console will support local network play via Vita."
Το spectating feature σίγουρα θα θέλει καλό upload. Αν κατάλαβα θα βλέπεις σε video τι παίζει ο φίλος σου, αν το έχει επιτρέψει φυσικά.

nickolas82
20-02-2013, 03:26
Δεν μου αρέσει η ιδέα του επί πληρωμή online & cross game chat...


Το spectating feature σίγουρα θα θέλει καλό upload. Αν κατάλαβα θα βλέπεις σε video τι παίζει ο φίλος σου, αν το έχει επιτρέψει φυσικά.

Θέλω να πιστεύω πως τουλάχιστον το online gaming θα παραμείνει δωρεάν και θα χρεώνονται εξτρά υπηρεσίες (τουλάχιστον έτσι κατάλαβα)

On other news.......

Is 'PlayStation Cloud' the name of Sony's new streaming games*service?


" a service called "PlayStation Cloud" may also be in the cards. As spotted by*Twitter user Superannuation, playstation-cloud.com, playstation-cloud.org, and ps-cloud.net were all registered on February 15th, with none other than Gaikai serving as the administrative contact (Sony bought the cloud-based gaming company*last June)."

FotisGRC
20-02-2013, 13:42
Το spectating feature σίγουρα θα θέλει καλό upload. Αν κατάλαβα θα βλέπεις σε video τι παίζει ο φίλος σου, αν το έχει επιτρέψει φυσικά.

Λογικά δεν θα το βλέπεις σε 1080Ρ. Και σε χαμηλότερη ανάλυση δεν με χαλάει καθόλου. Αν όντως το κάνουν θα είναι για μένα ΤΡΟΜΕΡΗ προσθήκη!

psx3
20-02-2013, 15:53
Λογικά δεν θα το βλέπεις σε 1080Ρ. Και σε χαμηλότερη ανάλυση δεν με χαλάει καθόλου. Αν όντως το κάνουν θα είναι για μένα ΤΡΟΜΕΡΗ προσθήκη!
Και 720p να είναι, μην περιμένεις να δουλέψει απρόσκοπτα με ADSL 1 Mbps upload. Λογικά μιλάμε για κωδικοποίηση H.264.

nikon
20-02-2013, 16:26
Playstation World, the first info on the new service available at launch with the new PS4 console (http://translate.google.com/translate?sl=it&tl=en&js=n&prev=_t&hl=it&ie=UTF-8&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.4news.it%2F13867-playstation-world-prime-info-sul-nuovo-servizio-disponibile-al-lancio-con-la-nuova-console-ps4.php)



http://www.4news.it/images/stories/games/sony/thumbs/playstation-world_thumb.jpg



Cloud-gaming in the first place!

He had already spoken in the news this mattica. Now we are transmitting you some news about PlayStation World, a new service available at launch with the new Playstation 4. This is what can be seen from some rumors from New York.

The new name was chosen because it encompass all the services known to date along with other new, and will be accessible from a variety of devices in addition to the Playstation 4 and earlier PlayStation 3 and PlayStation Vita, including tablets, smartphones, web site via PC, Smart TV.

Here are the top features:
Free
- Online free as the current Playstation Network
- Voice chat between all PlayStation certified devices, ie consoles and smartphones

Payment (annual cost of about $ 89.)
- Playstation Plus (included with these services previously have) enhanced new proposals, users PS4
- Access to Gaikai for cloud-gaming with the option to play for free to list some of the titles in a month, while others pay
- Share photos and / or videos directly to YouTube
- More space for saved games in the cloud


Remains to be seen which of the above features will be exclusive PS4 and what other shared on consoles and mobile devices. While waiting for a denial or confirmation from Sony, we remind you that tonight will be staged on Playstation Meeting, to watch live video streaming on our 4NewsTV LIVE with commentary in Italian by the editors of 4News.it

psx3
20-02-2013, 16:30
Χμμμ, δηλαδή θα ανέβει το ετήσιο κόστος του PS+/PlayStation World από €50 στα €90;

nikon
20-02-2013, 16:34
Θα πάρουμε τρίμηνα από το Ελληνικό store εμείς.;)

MajereMP44
20-02-2013, 16:34
Καλουτσικα νεα για εμενα.Παραμενει free το Online, να κατεβασεις τα demo σου, να μιλησεις με τους φιλους σου.Η τιμη για το premium" ειναι μεγαλη απελπιστικα ομως.Θα εχει κατα καιρους εκπτωσεις παλι ή 3μηνες κλπ κλπ ασε δε που μπορει να εχει κανα πακετο στο launch της η κονσόλα ξερω γω free ο πρωτος χρονος με 50 ευρω.Θα τα δουμε ολα αυτα, αλλα εκει που αρχιζε να μου τη σπαει με την πληρωμη τελικα τα "κεκτημενα" δεν χαθηκαν, οπως φαινεται.

nikon
20-02-2013, 16:39
Tα 50 ήταν υπερβολικά λίγα τώρα τα 90 αν συνοδευτούν και από καλύτερα παιχνίδια πάλι μια χαρά θα είναι αλλά και πάλι παιδιά μιλάμε για 7,5 ευρώ τον μήνα και 1 full game να πάρεις έκανες απόσβεση.

MajereMP44
20-02-2013, 16:45
Σκεψου οτι μεχρι να παρει μπρος το ps4 θα δινει παιχνιδια του ps3 . Παλι τα ιδια δλδ.Σχεδον ολα τα εχει δωσει φετος.Πολλα ειναι Nικο τα 90 για κανα 2 χρονια...αυτο πιστευω τωρα εγω ετσι?Πρεπει να τα δουμε στην πραξη.

nikon
20-02-2013, 16:52
Kαλά εννοείται ότι στην πράξη θα δούμε αν είναι πολλά ή λίγα αλλά πιστεύω επειδή πάλι δεν πάνε στη λογική της MS (θες online πλήρωσε) το πακέτο θα "συμφέρει" πιο πολύ τον gamer από την Sony όπως έγινε και με το plus.

MajereMP44
20-02-2013, 17:17
Ναι εννοειται.Αφου παραμενει το βασικο psn, δωρεαν, απο εκει και περα εχει ο θεος.Το πρωτο πραμα που ηθελα να δω αν θα επαιρνα ps4 ηταν το online να ειναι free.Και μετα να μην ηταν σαπιο σαν το WiiU σε θεμα hardware.Αν αυτα τα 2 παιξουν μπαλα, τελειωσαμε, ps4 δαγκωτο:P

SQP_GR
20-02-2013, 18:35
Η αγωνία περί της αποκάλυψης του PlayStation 4 θα φτάσει στο τέλος της σε λίγες ώρες, παρέα φυσικά με μια σειρά ανακοινώσεων νέων τίτλων. Θα δούμε μήπως το νέο God of War, πριν καν από την κυκλοφορία του Ascension; Η Sony Santa Monica Studio έριξε και το δικό της υπονοούμενο στον χορό των Twitter hype posts, κάτι που μας οδηγεί σε σκέψεις σαν κι αυτή.


Πριν από λίγο σας ενημερώσαμε πως το Battlefield 4 παρουσιάστηκε (http://www.enternity.gr/Article/%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%86%C E%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Battlefield-4/14795.html) μέσα από ένα μικρό δείγμα από την EA προς ανθρώπους της gaming βιομηχανίας. Σε λίγες ώρες όμως ίσως να το δούμε κι εμείς μιας και κάτι τέτοιο υποδεικνύει μια μυστήρια εικόνα του παιχνιδιού με αντίστροφη μέτρηση προς την PlayStation 4 αποκάλυψη. Δείτε την κι εσείς από τον χρήστη του facepunch.com (http://facepunch.com/showthread.php?t=1248506&page=2).


http://www.enternity.gr/Article/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF%CE%BD%CF%89%C F%83%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-God-of-War/14799.html

petros4544
21-02-2013, 09:01
paidia ego exo mia alli erotisi dld oti paixnidi vgainei sto ps4 dn tha vgainei kai sto ps3...??

nickolas82
21-02-2013, 10:39
paidia ego exo mia alli erotisi dld oti paixnidi vgainei sto ps4 dn tha vgainei kai sto ps3...??

Στην αρχή ίσως να βγαίνουν και στα δύο από κάποιο σημείο όμως και μετά που απλά κάποια παιχνίδια δεν θα μπορούν να τρέξουν σε ps3 τότε όχι

nickolas82
21-02-2013, 10:41
Επίσης πολύ καλά νέα.......

Sony Exec: PlayStation 4 Doesn’t Block Used Games


http://uk.ign.com/articles/2013/02/21/sony-exec-playstation-4-doesnt-block-used-games

petros4544
21-02-2013, 12:20
μαλιστα...και οτι πηρα το ps3...nickolas82 δηλαδη τι εννοει με αυτο που ανεβασες επειδη δεν καταλαβα: Sony Exec: PlayStation 4 Doesn’t Block Used Games

Fussa
21-02-2013, 13:46
^^
Υπήρχε μια φήμη ότι το PS4 δεν θα επέτρεπε μεταχειρισμένα παιχνίδια να παίζουν. Αλλά απ'ότι φένεται ήταν απλά μια φήμη :)

Δεν ξέρω αν έχει μπει η είδηση, πολύ ευχάριστο

http://www.eurogamer.net/articles/2013-02-21-playstation-4-does-not-require-an-internet-connection

Τα πράγματα γίνονται όλο και καλύτερα :D

Slay
21-02-2013, 13:53
μαλιστα...και οτι πηρα το ps3...nickolas82 δηλαδη τι εννοει με αυτο που ανεβασες επειδη δεν καταλαβα: Sony Exec: PlayStation 4 Doesn’t Block Used Games
υπηρχε η φημη οτι η νεα κονσολα θα ειχε καποιου ειδους κλειδωμα και οταν θα εβαζες να παιξεις ενα παιχνιδι αυτο δεν θα μπορουσες μετα να το παιξεις σε αλλη κονσολα, αυτο επιβεβαιωθηκε οτι δεν θα ισχυσει.

Valkyre
21-02-2013, 14:42
Epic's Mark Rein: "I really am excited" about PlayStation 4's 8GB of Ram




"8GB of super-fast RAM - holy cow!" Tweeted Rein. "Can't wait to see what Microsoft has in store to combat this!


Απο οτι φαινεται πραγματικα κανεις δεν περιμενε gddr5 ram... ηταν με διαφορα η εκπληξη της βραδιας οσον αφορα στα specs.

Slay
21-02-2013, 15:01
Περιμεναν GGDR5 απλα περιμεναν την μιση, και θα συμφωνησω οτι ηταν η εκπληξη της βραδιας.

Valkyre
21-02-2013, 15:09
^^ ναι ξεχασα εκ παραδρομης να βαλω το 8 στο πιο πανω ποστ μου.

Leon_DiZ
21-02-2013, 15:11
παιδια υπαρχει καπου ολο το keynote (οχι stream). με ενδιαφερει ιδιαιτερα να ξαναδω μεχρι τον CEO της Gaikai.

nickolas82
21-02-2013, 15:12
The Witcher 3: Wild Hunt Confirmed For PlayStation 4


http://uk.ign.com/articles/2013/02/21/the-witcher-3-wild-hunt-confirmed-for-playstation-4

psx3
21-02-2013, 18:35
Επίσης πολύ καλά νέα.......

Sony Exec: PlayStation 4 Doesn’t Block Used Games


http://uk.ign.com/articles/2013/02/21/sony-exec-playstation-4-doesnt-block-used-games
Το περίμενα κάτι τέτοιο... διέδιδαν φήμες για να κόψουν αντιδράσεις και τελικά τις διαψεύδουν για να φανούν οι καλοί της υπόθεσης, LOL. Πανάρχαια τακτική...

Valkyre
21-02-2013, 18:48
^^ Αααααακριβως ΄;)

Τα λεγαμε και τοτε που εκαναν τις δηλωσεις ;)

nickolas82
22-02-2013, 03:13
Νέα που δεν μου αρέσουν.......

PlayStation 4 Won't Support 4K Games, 3D 'Not a Focus'

http://uk.ign.com/articles/2013/02/21/playstation-4-wont-support-4k-games-3d-not-a-focus

PlayStation 4 Not Backwards Compatible With Retail or Digital Games

http://uk.ign.com/articles/2013/02/21/playstation-4-not-backwards-compatible-with-retail-or-digital-games

Και....

Sony Exec: PS4/Vita Remote Play Will Work Day One


http://uk.ign.com/articles/2013/02/21/sony-exec-ps4vita-remote-play-will-work-day-one


Sony Flexible on PlayStation 4 Cost


http://uk.ign.com/articles/2013/02/21/sony-flexible-on-playstation-4-cost


Και κάποιες ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον μοχλό...

A Man Who Has Used the PS4’s New Controller Tells Us Why It’s Better


http://kotaku.com/5985921/



PS4 Will Not Require An Always-Online Connection

http://kotaku.com/5985874/

ico
22-02-2013, 03:35
Εμένα το ότι δεν θα υποστηρίζει 4k στα παιχνίδια είναι καλό νέο... Εκτός και αν έχετε όλοι την δυνατότητα να αγοράζατε τηλεόραση 4k των 20.000 ευρώ....!!!! ( η τιμή είναι μια μέση τιμή 4κ τηλεόρασης. Υπάρχουν και ακριβότερες!!!!!!!!!!)

Valkyre
22-02-2013, 03:50
Πολυ καλα κανει και δεν υποστηριζει 4Κ σε παιχνιδια. Επιτελους η Σονυ εμαθε να λεει πραγματα που πραγματικα ισχυουν και οχι να πεταει τις πιπες που πεταγε τοσα χρονια κοροιδευοντας τον κοσμο.

Οπως εκανε με το PS2 που ελεγε οτι τα παιχνιδια θα εχουν γραφικα σαν την ταινια Toy Story , που στο PS3 παρουσιασε ενα καρο CGI βιντεο ως δηθεν real time gameplay, και που μιλαγε για το 1080ρ και τα 120 frames και τελικα ειδαμε τι απο τα 2 ισχυε στην πραγματικοτητα.

Το 4Κ για παιχνιδια ειναι αρρωστημενο. Δεν παιζει. Ακομα.

30 frames με 1080ρ ειναι το στανταρντ πλεον.

vageladosgr
22-02-2013, 06:10
Προπαραγγελια ps4 με 400£ !!

http://www.shopto.net/video%20games/ps4/PS4HW00-playstation-4-console

Lefteris_X
22-02-2013, 09:08
Καλημέρα (μετά από ένα μακροβούτι που έκανα....στην αυλή μου, γιατί είχε γίνει πισίνα λόγω βροχής)!!!!

nickolas82, πάνω κάτω όλα αυτά τα περιμέναμε - ήταν αναμενόμενα.

Δηλαδή: έστω και λίγες γνώσεις να έχει κάποιος, μπορεί να καταλάβει ότι 4Κ παιχνίδια, δεν υπήρχε περίπτωση να δούμε. Κρατώ μια επιφύλαξη, λόγω των 8GB ενώ όλοι οι dev ήξεραν για 4GB, μήπως κάποιος άρρωστος (Psygnosis - Polyphony Digital) βγάλει και ένα "mode" κάποιου τίτλου του, για 4K κάποια στιγμή (ίσως πιο μετά χρονικά, πάντα εντός ζωής του PS4).

Επίσης, ήταν καρά-γνωστό ότι δεν θα υπήρχε BCompatibility, λόγω παν-άσχετης μεταξύ τους αρχιτεκτονικής των PS3-PS4. Όσο και να λέμε "μοιάζουν".....ε, δεν μοιάζουν καθόλου. ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχέση. Ναι μεν "θυμίζουν" τα SPUs του CELL τα shader units των gpu, αλλά ουδεμία σχέση έχουν στην πραγματικότητα τα τσιπ, στο σύνολό τους. Άρα τι έμενε; emulation. Και ως γνωστό (εμπειρικά), emulation sorry αλλά δεν επιτυγχάνεται έτσι "εύκολα" και γρήγορα (για να είναι έτοιμο στο launch του PS4). Γενικότερα, ένας προσομοιωτής (emulate - emulator και όχι εξομοιωτής λολ αυτό είναι για ραλλάκια και αεροπλανάκια) είναι εξαιρετικά δύσκολος στην δόμηση του κώδικα, καθώς πρέπει σε software μορφή να προσφέρει ότι τρισεκατομμύρια κλήσεις κώδικα, κάνει το μηχάνημα (σύνολο τσιπ) που θα προσομοιωθεί. Κοινώς χέσε ψηλά και αγνάντευε. Μόνο σε πολύ παλιά μηχανήματα (20-25ετίας) υπάρχουν τέλειοι (και πάλι σχεδόν) emulator. Μην πεταχτεί κανείς και μιλήσει για το MAME, καθώς στα coin-op έχουμε μια πλακέτα που τρέχει 1 πρόγραμμα και τίποτε άλλο (συνεπώς τελείως διαφορετική προσέγγιση στην δόμηση του emulator). Με λίγα λόγια, συνοψίζω: δεν περιμέναμε emulation ή BC στο PS4. Και το είχαμε συζητήσει εκτενώς απ΄όσο θυμάμαι.

Για τα υπόλοιπα (PS VIta και αίσθηση των joystick στο dualshock 4) είναι καθαρά θέμα προσωπικής αρεσκείας (ήτοι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), συνεπώς όπως το βλέπει κανείς...(προσωπικά με αφήνει αδιάφορο το φορητό gaming επί 30 συναπτά έτη, από τότε που παράτησα το 1983 τα Nintendo Game & Watch, λολ)

nickolas82
22-02-2013, 09:45
Εγώ παιδιά με τα κακά νέα περισσότερό εννοώ την υποστήριξη 3D που αν διαβάσετε το link αυτό που λέει είναι απλά "μας είπαν να το προωθήσουμε και αυτό κάναμε....Τώρα δεν μας λένε και δεν έχουμε λόγο να το υποστηρίξουμε" δηλαδή το βλέπω λίγο φτύσιμο στα μούτρα σε όποιον πήρε 3D Τηλεόραση. Ξέρω ότι πολλους δεν τους ενδιαφέρει αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεται την κοροϊδία του την μια κάνω ολόκληρο promotion για το 3D και την άλλη τώρα δεν μου λένε να κάνω άρα κοινός όποιοι μας ακούσατε καλά να πάθετε.
Για το 4Κ και εγώ το ήξερα και το περίμενα και θα ήταν κοροϊδία αν έλεγε το αντίθετο η sony


Επίσης για τον μοχλό Λευτέρη το link το έβαλα περισσότερο για τις πληροφορίες που λέει για το που χρησιμεύει το touchpad το φωτάκι που έχει μπροστά και για το πώς έχουν αλλάξει τα αναλογικά και τα trigers και όχι για την άποψη του τύπου που εξυπακούεται και για εμένα πως αν δεν το πιάσω στα χέρια μου ότι και να μου λένε για εμένα θα είναι πάντα υποκειμενικό

Lefteris_X
22-02-2013, 09:55
εμ τα έλεγα επί σειρά μηνών (ετών) περί 3D τηλεοράσεων......αλλά λίγοι άκουγαν...

όποιος "βιάζεται" πληρώνει στην τεχνολογία (μην νομίζετε, κι εγώ έχω "πληρώσει", αλλά το ήξερα από πριν ότι αυτό που πάω να πάρω θα το έχω μόνο ως μουσειακής αξίας, καθώς δεν πρόκειται να υποστηριχτεί......βλέπε CDTV, ντάγκα 250.000 δρχ το 1990-91....σα να λέμε....4.000 ευρώ τωρινά, που ξέρεις ότι απλά θα τα χάσεις..........όμως δεν γκρίνιαξα ποτέ, καθώς το ήξερα από πριν.)

ε, δεν πειράζει για όσους έτρεξαν και πήραν 3D τηλεόραση......τώρα θα προσέχουν περισσότερο στο υπερ-early adopting, χωρίς να εξετάζουν καν, αν αυτό το προϊόν έχει τεχνικό νόημα (που δεν έχει ακόμα, το έχω εξηγήσει 1.000.000 φορές - θα αποκτήσει νόημα στα 33MPixel του 8Κ, μέχρι τότε gimmick θα είναι = δεν έχει νόημα να υποστηριχτεί θερμά από την βιομηχανία των vgames. Η λέξει κλειδί είναι το "θερμά" και ότι η βιομηχανία προσφέρει "χλιαρή" υποστήριξη = μπορεί κάποιοι πολύ λίγοι τίτλοι να είναι με άψογο 3D, αρκετοί με μέτριο/αδιάφορο και λίγοι με καθόλου.)


ΥΓ: Προσωπικά, δεν βλέπω πουθενά κακά νέα στο PS4, άλλωστε φαίνεται και στο άρθρο μου στο zougla.gr. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και το δήλωσα άλλωστε, πριν το event, πέφτοντας 100% "μέσα" : είχα πει, ότι η Sony, μου θυμίζει την παλιά καλή Sony του 1994, όταν προωθούσε το PS1. Την άψογη προώθησή της βέβαια τότε, δεν την είχε δει αρχικά ο απλός κόσμος, λόγω έλλειψης Internet, αλλά σε εμάς του "χώρου" μας είχαν γυρίσει τα μάτια ανάποδα από την τρομερή προσπάθεια της Sony. Ε, την ίδια προσπάθεια είδα και στο τωρινό event. Sony is back. Beware.

nickolas82
22-02-2013, 10:06
εμ τα έλεγα επί σειρά μηνών (ετών) περί 3D τηλεοράσεων......αλλά λίγοι άκουγαν...

όποιος "βιάζεται" πληρώνει στην τεχνολογία (μην νομίζετε, κι εγώ έχω "πληρώσει", αλλά το ήξερα από πριν ότι αυτό που πάω να πάρω θα το έχω μόνο ως μουσειακής αξίας, καθώς δεν πρόκειται να υποστηριχτεί......βλέπε CDTV, ντάγκα 250.000 δρχ το 1990-91....σα να λέμε....4.000 ευρώ τωρινά, που ξέρεις ότι απλά θα τα χάσεις..........όμως δεν γκρίνιαξα ποτέ, καθώς το ήξερα από πριν.)

ε, δεν πειράζει για όσους έτρεξαν και πήραν 3D τηλεόραση......τώρα θα προσέχουν περισσότερο στο υπερ-early adopting, χωρίς να εξετάζουν καν, αν αυτό το προϊόν έχει τεχνικό νόημα (που δεν έχει ακόμα, το έχω εξηγήσει 1.000.000 φορές - θα αποκτήσει νόημα στα 33MPixel του 8Κ, μέχρι τότε gimmick θα είναι = δεν έχει νόημα να υποστηριχτεί θερμά από την βιομηχανία των vgames. Η λέξει κλειδί είναι το "θερμά" και ότι η βιομηχανία προσφέρει "χλιαρή" υποστήριξη = μπορεί κάποιοι πολύ λίγοι τίτλοι να είναι με άψογο 3D, αρκετοί με μέτριο/αδιάφορο και λίγοι με καθόλου.)


ΥΓ: Προσωπικά, δεν βλέπω πουθενά κακά νέα στο PS4, άλλωστε φαίνεται και στο άρθρο μου στο zougla.gr. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και το δήλωσα άλλωστε, πριν το event, πέφτοντας 100% "μέσα" : είχα πει, ότι η Sony, μου θυμίζει την παλιά καλή Sony του 1994, όταν προωθούσε το PS1. Την άψογη προώθησή της βέβαια τότε, δεν την είχε δει αρχικά ο απλός κόσμος, λόγω έλλειψης Internet, αλλά σε εμάς του "χώρου" μας είχαν γυρίσει τα μάτια ανάποδα από την τρομερή προσπάθεια της Sony. Ε, την ίδια προσπάθεια είδα και στο τωρινό event. Sony is back. Beware.

Δεν είναι τόσο θέμα early adopters αφού έτσι και αλλιώς εδώ και λίγο καιρό (περίπου δύο χρόνια) το 3D στις τηλεοράσεις είναι σχεδόν στάνταρ.Περισσότερό για εμένα είναι ότι γυρίζει την πλατη ή sony σε τεχνολογία που η ίδια "φαγώθηκε" να προωθήσει. Βέβαια θα μου πείτε πως δεν είναι η πρώτη φορά και προφανώς ούτε και η τελευταία αλλά το συναίσθημα της παπαρολογιας παραμένει το ίδιο

Nek_Food
22-02-2013, 10:28
Βασικά από ότι αντιλαμβάνομαι δεν το επιβάλει σαν στάνταρ, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βγαίνουν παιχνίδια με αυτή την επιλογή. Θεωρώ πιο σωστό και τίμιο το να το αφήσεις στις διαθέσεις των παραγωγών από το να το επιβάλεις στους χρήστες με το έτσι θέλω. Θα μου άρεσε υποθέτω να έχουν όλα τα παιχνίδια 3D αλλά επειδή δεν το έχω σήμερα δεν με καίει η έλλειψη του. Σαφώς το ότι δεν το επιβάλει και θα είναι στις διαθέσεις των παραγωγών, ίσως να λιγοστέψει ο αριθμός των παιχνιδιών που θα το υποστηρίζουν (όχι ότι σήμερα είναι μεγάλος) αλλά δεν ξέρω και πως εφαρμόζεται προγραμματιστικά ώστε αν θα ειναι εύκολο να το εφαρμόζουν σαν add on ή θα εγκαταλειφθεί τελείως. Δεν έχω 3D τηλεόραση, αλλά αν αγόραζα σήμερα μία, θα ήθελα λογικά να το υποστηρίζει και το PS4 γιατί θεωρώ ότι θα είναι κλάσεις ανώτερο από τώρα.

Κατά τα άλλα δεν έχω δει κάτι που να μην μου αρέσει σε όλα αυτά που ανακοινώθηκαν, οπότε αναμένω η Sony έτσι για το καλό να διαλέξει για κουτί από όλα τα mocups το χειρότερο και να φτιάξει κάτι ακόμη πιο άσχημο. :p

Αν και το χειριστήριο νομίζω ότι βγήκε σχετικά όμορφο (και δείχνει πολύ ταιριαστό και ξεκούραστο νομίζω - αυτές οι μεγάλες καμπύλες στο κάτω μέρος δείχνουν ιδανικές για πιάσιμο) ;)

Η τιμή, αν είναι κάτω από 500€ και έχουμε ακόμη λεφτά ίσως θα είναι κάτι ανεκτό γιατί ο ανταγωνισμός έβγαλε μία πολύ υποδεέστερη κονσόλα στα 400€ ουσιαστικά και επίσης, νομίζω όλοι (όπως ελπίζω και εγώ καλά να είμαστε) ΔΕΝ θα πάρουν πια όλες τις κονσόλες αλλά θα επιλέξουν μία και θα την "παντρευτούν", ενώ και από αξιοπιστία λόγω πρότερης εμπειρίας, νομίζω ότι θα είναι μάλλον ανώτερη από την τρέχουσα γενιά, θα δούμε για αυτά.

nickolas82
22-02-2013, 10:41
^^
Ναι δεν αφαιρέθηκε το 3D απλά η Sony ουσιαστικά σταματάει να το στηρίζει ενώ μέχρι πρόσφατα είχε"φαγωθεί"να το προωθήσει. Πείτε με περίεργο αλλά δεν μου καθετε καλά την μια να βγαίνει η Sony και να προσπαθεί να με πείσει για το πόσο φοβερό και τρομερό είναι το 3D και να παρουσιάζει με υπερηφάνεια το ps3 σαν την μόνη κονσόλα που που "παίζει" 3D και μέσα σε μικρό σχετικά διάστημα ξαφνικά να το γυρίζει. Καταλαβαίνω πως έτσι είναι η τεχνολογία και όπου φυσάει ο άνεμος πάμε αλλά δεν παύει λίγο να με ενοχλεί (θα το συνηθίσω που θα πάει)

Lefteris_X
22-02-2013, 10:43
Δεν είναι τόσο θέμα early adopters αφού έτσι και αλλιώς εδώ και λίγο καιρό (περίπου δύο χρόνια) το 3D στις τηλεοράσεις είναι σχεδόν στάνταρ.Περισσότερό για εμένα είναι ότι γυρίζει την πλατη ή sony σε τεχνολογία που η ίδια "φαγώθηκε" να προωθήσει. Βέβαια θα μου πείτε πως δεν είναι η πρώτη φορά και προφανώς ούτε και η τελευταία αλλά το συναίσθημα της παπαρολογιας παραμένει το ίδιο


υπάρχει μια λανθασμένη ερμηνεία τα τελευταία 10 χρόνια στον χαρακτηρισμό "early adopter". Επικρατεί η ερμηνεία ότι σημαίνει = αυτός που αγοράζει κάτι το εντελώς νέο. Ε, λάθος. Τελείως λάθος.

early adopter σημαίνει = αυτός που αγοράζει μια μη-αποδειδεγμένα ΕΔΡΑΙΩΜΕΝΗ καθολικά και από τους πάντες (της εκάστοτε βιομηχανίας) τεχνολογία.

Έτσι, δεν παίζει ρόλο αν όλες οι τηλεοράσεις είναι 3D εδώ και 2 χρόνια, καθώς η τεχνολογία δεν έχει εδραιωθεί ως βιομηχανικό στάνταρντ σε όλες τις πτυχές της βιομηχανίας: από το coding, έως το marketing, έως το αν έχει εμπορική αξία ΚΑΘΕ πτυχή.

Και όπως είναι εμφανές (και πιο παλιά ήταν προφανές - εξ ου και το φώναζα) ότι η 3D τεχνολογία όπως προσφέρεται, παραμένει μη-εκμεταλλεύσιμο προϊόν εμπορικά (σε όλες τις πτυχές τονίζω).

Τώρα ας μην το αναλύσουμε περισσότερο, γιατί βγαίνουμε εντελώς offtopic, ελπίζω όμως να έγινα κατανοητός στο τι εστί "early adoption". (ένα γρήγορο παράδειγμα, που και τότε τα ίδια φώναζα: early adopters ήταν όλοι όσοι αγόρασαν Mini-Disc. Για εμάς "του χώρου" ήταν πασιφανές ότι, παρόλο που ήταν άριστο προϊόν, δεν υπήρχε περίπτωση να εδραιωθεί με τον ¨κλειστό" νομικό χαρακτήρα που του είχε δώσει η Sony. Ναι μεν πούλησε για αρκετά χρόνια, αλλά ήταν ένα market για πολύ συγκεκριμένη μερίδα, μικρή, καταναλωτών. Άρα= no industry standard ever. Τεσπα, είπα να μην το αναλύσουμε και υπέπεσα στην φάκα, να αναλύω το Mini-Disc. Carry on.)

FotisGRC
22-02-2013, 10:47
Σε αυτά που ανέβασε ο Νίκος, μένω σε αυτό για το χειριστήριο..

"gamers can charge DUALSHOCK®4 while PS4 is on standby."

Τhis is the future!

michael92
22-02-2013, 10:58
Παιδιά μην γκρινιάζετε για το 3D υπάρχει περίπτωση διάβασα να το υποστηρίζει η κονσόλα από μόνη της και να το κάνει force άμα θες. Αν το game τρέχει στα 1080p και θες 3D θα πέφτει στα 640-720p, δεν θα είναι optimized αλλά θα το υποστηρίζει.

nickolas82
22-02-2013, 11:09
early adopter σημαίνει = αυτός που αγοράζει μια μη-αποδειδεγμένα ΕΔΡΑΙΩΜΕΝΗ καθολικά και από τους πάντες (της εκάστοτε βιομηχανίας) τεχνολογία.

Έτσι, δεν παίζει ρόλο αν όλες οι τηλεοράσεις είναι 3D εδώ και 2 χρόνια, καθώς η τεχνολογία δεν έχει εδραιωθεί ως βιομηχανικό στάνταρντ σε όλες τις πτυχές της βιομηχανίας: από το coding, έως το marketing, έως το αν έχει εμπορική αξία ΚΑΘΕ πτυχή.


Αν και δεν μου αρέσει να βγαίνω οφφτοπικ δυστυχώς θα το κάνω καθαρά από πλευράς ενδιαφέροντος και μάθησης.

Η αλήθεια είναι Λευτέρη πως δεν το πολύ κατάλαβα αυτό που γράφεις. Αφού την στιγμή που έχει γίνει στάνταρ χαρακτηριστικό ΟΛΩΝ τον σύγχρονων τηλεοράσεων εδώ και καιρό και διαφημίζεται τόσο σε τηλεοράσεις όσο και σε κινηματογράφο πως δεν μπορεί να θεωρηθεί εδραιωμένη; Δεν αμφισβητώ τα γραφόμενα σου αλίμονο (για να μην παρεξηγηθώ) και ρωτάω καθαρά από ενημερωτικής πλευράς γιατί δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα όπως εσύ

Lefteris_X
22-02-2013, 11:14
@michael92
εχμ, ποιος γκρίνιαξε; πάντως εγώ όχι, απεναντίας παρακολουθώ τους early-adopters τρώγοντας ποπκορν (τώρα μάλιστα, μου ήρθε ένας γνωστός στο μυαλό, που σε μια καφετέρια στο Θησείο πριν κανά 2 χρόνια, είπε ότι ήθελε να αγοράσει 3D TV. Φυσικά και του είπα ολα τα παραπάνω, δηλαδή την αρνητική μου στάση, αλλά εκείνος φαίνεται δεν περίμενε να ακούσει κάτι τέτοιο και επειδή ξενέρωσε.......απευθείας δεν έδινε σημασία στο τι έλεγα, αλλά άκουγε ένα άλλο παλικάρι της παρέας, που βέβαια, δεν έχει σχέση με τεχνολογία, τουλάχιστον όχι όσο εγώ. Ε, τώρα τρώω το ποπκορν μου και παρακολουθώ αντιδράσεις των 3DTV people. Πάλι το έχεσα στο οφφτοπικ, αλλά μπήκα στην πρίζα με το "γκρινιάζετε" και ήθελα να μην περιλαμβάνομαι, καθώς είμαι στην "αντιπέρα όχθη".)

Και τέλος: ποτέ δεν φορτίζω τα joypad απο το PS3, παρά μόνο όταν παίζω ταυτόχρονα. Πάντα χρησιμοποιώ άλλες συσκευές που δεν με νοιάζει αν χαλάσουν (βλέπε PC, που κάθεται σε μια γωνιά μόνο ως download machine)!

@nickolas82

διάβασε την ερμηνεία που έδωσα (και που δεν κατέβασα από το μυαλό μου, αυτή η ερμηνεία υφίστατο δεκαετίες) και πάρτη ως δόγμα. Εννοώ "ως δόγμα" γιατί αυτή είναι η πραγματική (real) ερμηνεία του early adopting. Για αυτό έδωσα το παράδειγμα του MiniDisc, το οποίο διαφημιζόταν, προωθείτο......αλλά για εμάς του χώρου έκανε "μπαμ" ότι θα πάει άπατο, μόλις το Internet αρχίσει να απλώνεται (από το 1996 και μετά). Γιατί; γιατί το MP3 (Mpeg 1 layer 3) θεσπίστηκε γύρω στο 1990-91 από το ομώνυμο Motion Picture Experts Group (MPEG)...άρα το περιμέναμε να εξαπλωθεί, μόλις αρχίσει να μπαίνει το Internet σε κάθε σπίτι (το Napster ήταν το κερασάκι στην τούρτα ή αν θες το προ-τελευταίο καρφί στο φέρετρο του MiniDisc. Το τελευταίο και ολοκληρωτικό καρφί ήταν ο συνδυασμός iPod+iTunes).

Είναι μεγάλη η κουβέντα να στο δώσω επαρκώς να το καταλάβεις (να σου καλύψω όλες τις ενδεχόμενες απορίες) μέσω κειμένου, ευχαρίστως φωνητικά να το προσπαθήσω (skype, τηλ, οτιδήποτε). Κράτα όμως αυτό: δεν παίζει ρόλο αν προωθείται κάτι ή αν τοποθετείται με το στανιό σε συσκευές. Το background industry (οι πτυχές που λέω και θέλουν φωνητική επεξήγηση) είναι που εδραιώνει ένα στάνταρντ. Γρήγορο παράδειγμα: όταν όλες οι TV θα είναι 8Κ με τέλειο 3D χωρίς γυαλιά και μεγάλη γωνία θέασης = υποχρεωτικά όλα τα games θα είναι 3D, οπότε θες-δεν θες, θα λάβεις τίτλους με άψογο 3D. Ειδάλλως δεν παίρνει το πράσινο φως ο τίτλος για να βγει στην παραγωγή. Γρήγορο και τσαπατσούλικο το παράδειγμα, λόγω περιορισμού του κειμένου). Το κάναμε χόμπυ το οφφτοπικ!

thanosa75
22-02-2013, 11:20
Εγώ παιδιά με τα κακά νέα περισσότερό εννοώ την υποστήριξη 3D που αν διαβάσετε το link αυτό που λέει είναι απλά "μας είπαν να το προωθήσουμε και αυτό κάναμε....Τώρα δεν μας λένε και δεν έχουμε λόγο να το υποστηρίξουμε" δηλαδή το βλέπω λίγο φτύσιμο στα μούτρα σε όποιον πήρε 3D Τηλεόραση. Ξέρω ότι πολλους δεν τους ενδιαφέρει αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεται την κοροϊδία του την μια κάνω ολόκληρο promotion για το 3D και την άλλη τώρα δεν μου λένε να κάνω άρα κοινός όποιοι μας ακούσατε καλά να πάθετε.


Πιθανόν η μειωμένη υποστήριξη στο 3D να οφείλεται στο γεγονός ότι το hardware που ήταν διαθέσιμο για επιλογή (CPU-GPU-RAM) δεν θα μπορούσε να τρέχει το software σε 1080p 3D. Οπότε προκειμένου να κάνουν πάλι μισες δουλειές , προτίμησαν επικεντρωθούν στο μεγαλύτερο τμήμα των gamers που δεν έχουν 3D τηλεοράσεις. Το ίδιο ισχύει και για το 4Κ. Εξάλλου και οι ίδιοι είχαν πει ότι απέχουν 5 χρόνια από αυτό που θα ήθελαν να φτιάξουν.


Επιπλέον η 3D τεχνολογία δεν έχει "πιάσει".... Οι περισσότερες 3D TV's πουλάνε επειδή το έχουν ως στάνταρ χαρακτηριστικό και όχι επειδή το επιζητούν οι καταναλωτές. Πολλους επίσης τους ενοχλεί το active 3D των plasma ενω το passive 3D των LCD λειτουργεί με μειωμένη ανάλυση. Δηλαδή όπως είπε πολύ σωστά ο Lefteris X δεν έχει εδραιωθεί ως βιομηχανικό στάνταρτ.

thanosa75
22-02-2013, 11:31
Αφού την στιγμή που έχει γίνει στάνταρ χαρακτηριστικό ΟΛΩΝ τον σύγχρονων τηλεοράσεων εδώ και καιρό και διαφημίζεται τόσο σε τηλεοράσεις όσο και σε κινηματογράφο πως δεν μπορεί να θεωρηθεί εδραιωμένη;


Φιλος με Panasonic TX-P50VT50 ψάχνει να βρει ταινία με σοβαρό 3D για να δικαιολογήσει το κόστος της κατα τα άλλα κορυφαίας TV του.

Εγω προσωπικά και όχι μόνο , θα προτιμούσα να δώσω 500 ευρώ για ποιοτική 1080p plasma TV παρα 800 ευρώ για μέτρια 42 LCD 3D.

Οπως και να το κάνουμε δεν έχει εδραιωθεί στη συνείδηση των καταναλωτών.... όπως για παραδειγμα το 1080p που θεωρείται πλέον ως αναγκαίο χαρακτηριστικό.

nickolas82
22-02-2013, 11:41
Παιδιά μην γκρινιάζετεια το 3D υπάρχει περίπτωση διάβασα να το υποστηρίζει η κονσόλα από μόνη της και να το κάνει force άμα θες. Αν το game τρέχει στα 1080p και θες 3D θα πέφτει στα 640-720p, δεν θα είναι optimized αλλά θα το υποστηρίζει.
πιστεύω πως αν ίσχυε αυτό τότε δεν θα έδινε την απάντηση που έδωσε ο Yoshida*

Πιθανόν η μειωμένη υποστήριξη στο 3D να οφείλεται στο γεγονός ότι το hardware που ήταν διαθέσιμο για επιλογή (CPU-GPU-RAM) δεν θα μπορούσε να τρέχει το software σε 1080p 3D. Οπότε προκειμένου να κάνουν πάλι μισες δουλειές , προτίμησαν επικεντρωθούν στο μεγαλύτερο τμήμα των gamers που δεν έχουν 3D τηλεοράσεις. Το ίδιο ισχύει και για το 4Κ. Εξάλλου και οι ίδιοι είχαν πει ότι απέχουν 5 χρόνια από αυτό που θα ήθελαν να φτιάξουν.


Επιπλέον η 3D τεχνολογία δεν έχει "πιάσει".... Οι περισσότερες 3D TV's πουλάνε επειδή το έχουν ως στάνταρ χαρακτηριστικό και όχι επειδή το επιζητούν οι καταναλωτές. Πολλους επίσης τους ενοχλεί το active 3D των plasma ενω το passive 3D των LCD λειτουργεί με μειωμένη ανάλυση. Δηλαδή όπως είπε πολύ σωστά ο Lefteris X δεν έχει εδραιωθεί ως βιομηχανικό στάνταρτ.

Προφανώς και έχετε δίκιο. απλά λόγια του στυλ "3D was a big thing a couple of years ago — we made it a big thing because it was lead by the consumer electronics side of Sony and we liked what we could do on PS3 using 3D stereoscopic," Yoshida said. "But now the consumer electronics side of Sony, or all of the companies have shifted focus from 3D TV to something else, so if they're not talking about it, why would we?"μου ακούγονται "κάπως"

MajereMP44
22-02-2013, 11:47
Επειδη εχω 3d tv και δεν εδωσα και ενα σκασμο λεφτα να την αποκτησω δεν μου καιγεται καρφακι.Αν δεν εχουν ολα ή τα περισσοτερα παιχνιδια 3d ας φροντισουν αυτα που εχουν να ειναι τουλαχιστον καλο και να μην σερνεται το frame rate.Δοξα τω θεω , βγαινουν αρκετες ταινιες.Δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που ειδα 2d ταινια.Αν καταφερναν να εβγαζαν ενα αποτελεσμα οπως το 3d των IMAX (για τα 3d bluray λεω) σε παιχνιδια τοτε μαλιστα.ΑΝ ειναι να βγαζουν 3d να σερνεται το framerate, να πεφτει η αναλυση στο 320p (που λεει ο λογος) ας μην το κανουν καλυτερα.
Οσο για το θεμα passive τηλεορασεων το εχουμε ξαναπει παιδια σε αλλο θεμα παιζουν στα 1080i το 3d ta panels του 2012.Ειναι πεντακαθαρο και εντυπωσιακοτατο.

nickolas82
22-02-2013, 11:54
Φιλος με Panasonic TX-P50VT50 ψάχνει να βρει ταινία με σοβαρό 3D για να δικαιολογήσει το κόστος της κατα τα άλλα κορυφαίας TV του.

Εγω προσωπικά και όχι μόνο , θα προτιμούσα να δώσω 500 ευρώ για ποιοτική 1080p plasma TV παρα 800 ευρώ για μέτρια 42 LCD 3D.

Οπως και να το κάνουμε δεν έχει εδραιωθεί στη συνείδηση των καταναλωτών.... όπως για παραδειγμα το 1080p που θεωρείται πλέον ως αναγκαίο χαρακτηριστικό.

Πάντως έχω την εντύπωση (μπορεί και λανθασμένη) πως σnμερα ποιοτικό 1080 p και 3D πάνε πακέτο . Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ σημερινή τηλεόραση να έχει ποιοτικό 1080 ρ και να μην έχει 3D και το αντίθετο

thanosa75
22-02-2013, 11:56
Παιδιά μην γκρινιάζετε για το 3D υπάρχει περίπτωση διάβασα να το υποστηρίζει η κονσόλα από μόνη της και να το κάνει force άμα θες. Αν το game τρέχει στα 1080p και θες 3D θα πέφτει στα 640-720p, δεν θα είναι optimized αλλά θα το υποστηρίζει.


Μου φάινεται λίγο Fail να αγοράσω PS4 και να παίζω 3D στα 640-720p....

Ο φίλος με την Panasonic , εβαλε στο pc το Trine 2 σε 3D. Το παιχνίδι ήταν όντως εντυπωσιακό σε 1080p δίχως framedrops κτλ. Αν όμως έβαζε πχ. κανα far cry 3-crysis 3 σε high settings πιθανόν να χρειαζόταν hign end gpu,
δηλαδή ακόμα μεγαλύτερο κόστος μόνο για gaming.

thanosa75
22-02-2013, 12:08
Πάντως έχω την εντύπωση (μπορεί και λανθασμένη) πως σnμερα ποιοτικό 1080 p και 3D πάνε πακέτο . Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ σημερινή τηλεόραση να έχει ποιοτικό 1080 ρ και να μην έχει 3D και το αντίθετο


Αυτό ισχύει μόνο στις LCD και κυρίως λόγω marketing. Δηλαδή για να δικαιολογήσουν το γεγονός ότι είναι υπερκοστολογημένες σε σχέση με τις plasma κοτσάρουν πάνω και το 3D. Για παραδειγμα μια LG πλασμα των 600 ευρώ είναι καλύτερη σαν TV από οποιαδήποτε LCD-LED με τα διπλά χρήματα και στο λέω εκ πείρας μιας και εχω δει αρκετές TV's και παράλληλα έχω και LCD. Είναι ο νόμος προσφοράς και ζήτησης. Οι plasma δεν προωθούνται και δεν εχουν ζήτηση και για αυτό οι τιμές τους είναι χαμηλότερες ....( αν και ακριβότερες στην παραγωγή-κατασκευή...).

djpar
22-02-2013, 12:09
Επειδη εχω 3d tv και δεν εδωσα και ενα σκασμο λεφτα να την αποκτησω δεν μου καιγεται καρφακι.Αν δεν εχουν ολα ή τα περισσοτερα παιχνιδια 3d ας φροντισουν αυτα που εχουν να ειναι τουλαχιστον καλο και να μην σερνεται το frame rate.Δοξα τω θεω , βγαινουν αρκετες ταινιες.Δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που ειδα 2d ταινια.Αν καταφερναν να εβγαζαν ενα αποτελεσμα οπως το 3d των IMAX (για τα 3d bluray λεω) σε παιχνιδια τοτε μαλιστα.ΑΝ ειναι να βγαζουν 3d να σερνεται το framerate, να πεφτει η αναλυση στο 320p (που λεει ο λογος) ας μην το κανουν καλυτερα.
Οσο για το θεμα passive τηλεορασεων το εχουμε ξαναπει παιδια σε αλλο θεμα παιζουν στα 1080i το 3d ta panels του 2012.Ειναι πεντακαθαρο και εντυπωσιακοτατο.

καλα κανουν και δεν το προωθουν τοσο,καλυτερα να βγει 1 καλο παιχνιδι 3d παρα 100 μαπα. Εγω πηρα τηλεοραση 3d γιατι με τα ιδια λεφτα θα επαιρνα λιγο καλυτερη κανονικη κατι που θα μετανιωνα μιας και οτι ταινια βγαινει σε 3d μονο 3d την βλεπω πλεον. Οσο για το feature να γινει 3d μου θυμιζει την μετατροπη της τηλεορασης μου απο 2d σε 3d ε αν ειναι να το κανω το κανω και μονος μου.

Οσο για το early adopters πλεον οπως ειπε κ ενα παλικαρι πιο πανω,ολες οι tv ειναι standard με 3d αρα το καταφεραν να προωθησουν την 3d τεχνολογια και μεταξυ μας καλυτερα να κατσω να δω τηλεοραση στο home cinema παρα στο cinema με 12 ευρω τα πιτσιρικια να σου σπανε τα νευρα και η ποιοτητα εικονας να ειναι η κακιστη γιατι σε 3-4 ταινιες που πηγα μολις 1 ευχαρηστηθηκα οι αλλες ηταν αστα να παν

MajereMP44
22-02-2013, 12:20
Αυτο πιστευω και γω.Ας βγουν μερικα καλα τα οποια να ειναι σουπερ και θα ειμαι καλυμμενος.Ενα Pro ας πουμε με σωστο 3d θα ηταν αντε γεια με αυτα τα γραφικα που ειδαμε.Βαλε και ενα gran turismo και το killzone να το κανουν 3d (ηδη το τωρινο killzone απο θεμα βαθους τα σπαει ασχημα, απλα πεφτει αρκετα η αναλυση).Απο εκει και περα μερικα παιχνιδια δεν νομιζω οτι ταιριαζει κιολας το 3d.Προτιμω να εχει full γραφικαρες παρα να θυσιασουν χωρο στο δισκακι ή να πετσοκοψουν το κανονικο παιχνιδι.Συνολικα ειμαι αισιοδοξος παντως οτι θα βγαινουν καποια καλα 3d και θα ειναι οντως καλα!

PDS
22-02-2013, 12:25
Aυτο ακριβως.
Δεν χρειαζονται ολα τα παιχνιδια 3d.Πιστευω οτι και παλι θα εχουμε 3d παιχνιδια και ισως λιγο περισσοτερα απο αυτη τη γενια.

Οπως και να χει σε καποια παιχνιδια κανουν την διαφορα και επιβαλλεται κατ'εμε να υπαρχει.

Oι τις Gυerrilla παντως διαβασα οτι
''They still like 3D, wont confirm if Killzone Shadow Fall will support it''
Μακαρι να υποστηριζει 3d γιατι κατ'εμε αλλαζε πολυ την εμπειρια στο killzone3.

michael92
22-02-2013, 12:28
Μου φάινεται λίγο Fail να αγοράσω PS4 και να παίζω 3D στα 640-720p....

Ο φίλος με την Panasonic , εβαλε στο pc το Trine 2 σε 3D. Το παιχνίδι ήταν όντως εντυπωσιακό σε 1080p δίχως framedrops κτλ. Αν όμως έβαζε πχ. κανα far cry 3-crysis 3 σε high settings πιθανόν να χρειαζόταν hign end gpu,
δηλαδή ακόμα μεγαλύτερο κόστος μόνο για gaming.

Το Uncharted 3 3D κάνει render στα 536p πάντως

3D μπορείς να έχεις μόνο με τα frames στην μέση ή με την ανάλυση στην μέση (Τα 540p είναι το μισό του 720p καθώς τα 720p το μισό του 1080p)

Lefteris_X
22-02-2013, 12:30
my point exactly (για μερικά από τα τελευταία ποστ). ο κόσμος δεν "θέλει" να δεχτεί 5 πράματα, που ισχύουν δεκαετίες, παρά μόνο κρίνει με βάση την πάρτη του (αρέσκεια)........

και αν δεν του το δώσει η βιομηχανία (επειδή ακόμα δεν έχει γίνει industry standard), αρχίζει τις κριτικές (αρνητικές, πικρόχολες κλπ). Εμ όμως, τι να κάνουμε, έτσι είναι το μάρκετινγκ. Take it (and absorb it silently) or Leave it (and come back when we are ready). Το "we" είναι ΟΛΗ η βιομηχανία.

ΥΓ: τονίζω και ξανατονίζω το industry standard, όχι το tech standard, αλλά μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός. Δεν πειράζει. Άλλωστε η τσέπη του καθενός είναι υποκειμενικής διαχείρισης. Προσωπικά, μετά από ετών μελέτη και έρευνα, η TV που πήρα το 2007, 40άρα των 3.500 ευρώ (την πήρα 2.300 από γνωστό μαγαζί), εννοείται δεν είναι 3D....κι όμως......όποιος την έχει δει ακόμα και σήμερα μένει μαλάκας με την ποιότητα που αποδίδει το PS3 (ταινιάκιας δεν είμαι, ούτε ποδόσφαιρο βλέπω, TV).

odytsak
22-02-2013, 12:31
ΥΓ: Προσωπικά, δεν βλέπω πουθενά κακά νέα στο PS4, άλλωστε φαίνεται και στο άρθρο μου στο zougla.gr

Λευτέρη βάλε ρε συ ένα link να το διαβάσουμε.

edit: Ακυρο, μου το έβγαλε με search,
http://www.zougla.gr/technology/article/sony-playstation-4-i-episimi-apokalipsi-tis-neas-konsolas-ine-gegonos
κάνω καφεδάκι και κάθομαι να σας απολαύσω (και εσένα και τον καφέ).:yes:

djpar
22-02-2013, 12:34
το fifa παιζει 3d? κατι μου ελεγε ενας φιλος οτι ειχαν κολλησει με την lm611 majere!

PDS
22-02-2013, 12:36
το fifa παιζει 3d?

Δεν παιζει 3d.

djpar
22-02-2013, 12:45
τοτε μαλλον κανανε απο 2d σε 3d

MajereMP44
22-02-2013, 12:54
Καλα Παρη τους αρεσε η μετατροπη απο 2d σε 3d? Πες τους εκει να βαλουν κατι της προκοπης...

Συμφωνω παντως και γω με την "γενικη" ιδεα του Λευτερη οτι δεν μπορεις να κλαιγεσαι για κατι που δεν εχει πιασει/εδραιωθει. Το να εχεις μια 3d τηλεοραση αυτη τη στιγμη.εχεις ενα ρισκο και ενα μεγαλο θετικο.Το ρισκο ειναι οτι δεν θα παρεις κατα πασα πιθανοτητα το 100% αυτου που διαφημιζουν , με καποιες εξαιρεσεις.Οποτε ζεις με αυτο.Αλλα το θετικο ειναι οτι στις περιπτωσεις που θα το πλησιασουν (το 100%) και θα στο δωσουν , πολυ απλα ειναι ελεεινα διασκεδαστικο και δεν μετανιωνεις!
Συνεπως, οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω, το ps4 θα κανει αυτο που εξ ορισμου φτιαχτηκε να κανει.ΑΝ τωρα μας δωσει και καποια πραγματακια παραπανω ορισμενες φορες π.χ 3D ή ακομη και 60 fps@1080p θα ειναι θειο δωρο!

nickolas82
22-02-2013, 13:25
Πάντως για εμένα από μιας εξαρχής το θέμα δεν είναι η τεχνολογία του 3Dαυτή καθεαυτή και αν έχει πιάσει η όχι (καθώς και το πόσο πιο έξυπνος ή χαζός αισθάνεται κάποιος που ακολούθησε την τεχνολογία ή όχι) αλλά το πόσο περίεργο-ενοχλητικό μου φαίνεται για την Sony πριν λίγο καιρό να λέει ύμνους για το 3D και πόσο αλλάζει την εμπειρία σε συνδυασμό με το move και πόσο σε βάζει μέσα στο παιχνίδι και μπλα μπλα και μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα να γυρίζει στο it's not a main focus. Και τονίζω πως όπως προείπα καταλαβαίνω πως έτσι λειτουργεί η βιομηχανία αλλά δεν παύει να είναι ενοχλητική αυτή η στάση όμως I live with it

FotisGRC
22-02-2013, 13:27
Συμφωνώ με Νίκο. Αν και δεν έχω 3D.

Δεν μπορεί μια εταιρία μεγέθους Sony να λέει ύμνους για το 3D και μετά να βγαίνει να λέει οτι ξέρεις μας πίεζαν και τώρα δεν καιγόμαστε να το υποστηρίξουμε.

Lefteris_X
22-02-2013, 13:36
ε, αν είχατε ζήσει την Sony, εποχές VHS- BETAmax, θα ξέρατε πως "εταιρείες μεγέθους Sony", πάντα έκαναν παπαριές. Και λίστα της παραροπρακτικής εταιρειών είναι μεγάαααααλη (και η Apple είναι μεταξύ των πρώτων εταιρειών.....Commodore, Sinclair / Amstrad, Acorn, Atari, EA, MS, Toshiba, NEC, IBM κλπκλπ).

οπότε μην νιώθετε "ασφάλεια" επειδή μια εταιρεία είναι....."μεγάλη" (που πλέον η Sony ΔΕΝ είναι κιόλας).

στηριχτείτε στις γνώσεις σας, στην πείρα σας και πουθενά αλλού. Μακριά από το marketing και τις δηλώσεις των στελεχών. Οι άνθρωποι απλά κάνουν την "δουλειά" τους.

Κι εμείς την δική μας.

@odytsak

βρε συ αποφεύγω να βάζω λινκ από το zougla.gr (το section της τεχνολογίας που είμαι υπεύθυνος), καθώς δεν θέλω να μεταφραστεί ως προώθηση της πάρτης μου. Έχω μεν ποστάρει κατά περιόδους λινκ, αλλά σπάνια και αραιά δε.

FotisGRC
22-02-2013, 13:40
Όπως ακριβώς το λες Λευτέρη.. Κάνουν τη δουλειά τους..

Μπορεί για μας να είναι το πάθος μας, να επενδύουμε τα ελάχιστα χρήματα μας για να "γουστάρουμε", αλλά στην τελική γι'αυτούς είναι απλά business..

Lefteris_X
22-02-2013, 13:46
Spot on! απλά "business".

ε, όποιος θέλει να κάνει την τσέπη του "μεροκάματο" των στελεχών, είναι ελεύθερος στην άγνοιά του.

Ο σκεπτικισμός και η επιφύλαξη ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με γνώσεις + πείρα, όπως και το να μην ακολουθείς αφειδώς τις όποιες "νέες" (my ass) τεχνολογίες, αποτελούν ισχυρά εργαλεία........προστασίας τσέπης!

djpar
22-02-2013, 14:25
ρε παιδια απλα τα πραγματα θελανε τοτε να διωξουν τηλεορασεις 3d το κανανε πλεον επειδη ειναι σιγουρο standard μια τηλεοραση να εχει 3d (μιλωντας παντα για τα ακριβα μοντελα) δεν τους νοιαζει τοσο.

odytsak
22-02-2013, 14:51
Λευτέρη βάλε ρε συ ένα link να το διαβάσουμε.

edit: Ακυρο, μου το έβγαλε με search,
http://www.zougla.gr/technology/article/sony-playstation-4-i-episimi-apokalipsi-tis-neas-konsolas-ine-gegonos (http://www.zougla.gr/technology/article/sony-playstation-4-i-episimi-apokalipsi-tis-neas-konsolas-ine-gegonos)
κάνω καφεδάκι και κάθομαι να σας απολαύσω (και εσένα και τον καφέ).:yes:



@odytsak

βρε συ αποφεύγω να βάζω λινκ από το zougla.gr (το section της τεχνολογίας που είμαι υπεύθυνος), καθώς δεν θέλω να μεταφραστεί ως προώθηση της πάρτης μου. Έχω μεν ποστάρει κατά περιόδους λινκ, αλλά σπάνια και αραιά δε.

Προσωπικά το βρήκα το καλύτερο κείμενο στα Ελληνικά για την παρουσίαση του PS4.:respect7::respect7::respect7:

Οποιος το διαβάσει, σίγουρα θα μάθει και κάτι παραπάνω
γιατί πιθανόν κάποια πράγματα να του έχουν ξεφύγει,
π.χ. προσωπικά δεν ήξερα ότι το touch pad είναι ταυτόχρονα και μηχανικό πλήκτρο,
αν προσέξει κάποιος τις φωτογραφίες όντως φαίνεται ότι υπάρχει κενό από την πίσω μεριά
για να πατιέται το touch pad.

djpar
22-02-2013, 14:52
και τωρα περι των specs ρε παιδια η cpu σας φαινεται οκ...λευτερη περιμενω γνωμη

διαβασα το αρθρο σου...εμαθα πραγματα που δεν ηξερα γιατι δεν ειχα χρονο να λιωσω...με ψηνει για month 1 αγορα

hakoo
22-02-2013, 14:56
Eπειδη μεσα στον χαμο των πληροφοριων παιζει να ειπωθηκε και να το εχασα, ας ρωτησω για οποιον ξερει: ειπαν τιποτα για το αν θα υποστηριζει τα peripherals του ps3?
Απ οτι καταλαβα (σαν και δεν εδωσα πολυ σημασια και μπορει να κανω λαθος) υποστηριζει κανονικα το move. Ειπαν για καποιο αλλο?
Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το official wireless headset μιας και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

FotisGRC
22-02-2013, 15:02
Αν κρίνω απο το άρθρο, ακόμα και ο Λευτέρης είναι εντυπωσιασμένος, όχι μόνο απο τα specs αλλά και απο τις δυνατότητες που έχει σε ευκολίες, υπηρεσίες , Οperating System κτλ!!

Leon_DiZ
22-02-2013, 16:32
Eπειδη μεσα στον χαμο των πληροφοριων παιζει να ειπωθηκε και να το εχασα, ας ρωτησω για οποιον ξερει: ειπαν τιποτα για το αν θα υποστηριζει τα peripherals του ps3?
Απ οτι καταλαβα (σαν και δεν εδωσα πολυ σημασια και μπορει να κανω λαθος) υποστηριζει κανονικα το move. Ειπαν για καποιο αλλο?
Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το official wireless headset μιας και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Θα παιζει το move, δεν θα παιζουν τα DualShock. Για την καμερα δεν εχω ακουσει κατι αλλα μπορει και να την υποστηριζουν αν υποθεσουμε οτι δεν θα την χρειαστουν ολα τα νεα παιχνιδια (πραγμα δυσκολο). ξεχασα κατι;

FotisGRC
22-02-2013, 16:36
To official headset κατα 99% δεν θα έχει πρόβλημα, αφού το PS4 θα χρησιμοποιεί το ίδιο πρότυπο Bluetooth με το PS3..

Dragonpaul
22-02-2013, 17:33
βρε συ αποφεύγω να βάζω λινκ από το zougla.gr (το section της τεχνολογίας που είμαι υπεύθυνος), καθώς δεν θέλω να μεταφραστεί ως προώθηση της πάρτης μου. Έχω μεν ποστάρει κατά περιόδους λινκ, αλλά σπάνια και αραιά δε.
Λευτέρη, συγχαρητήρια για το άρθρο. Σαφές, πλούσιο, αρκετα επεξηγηματικο και χωρίς πολλές πολλές φανφάρες.

psx3
22-02-2013, 17:44
^^
Ναι δεν αφαιρέθηκε το 3D απλά η Sony ουσιαστικά σταματάει να το στηρίζει ενώ μέχρι πρόσφατα είχε"φαγωθεί"να το προωθήσει. Πείτε με περίεργο αλλά δεν μου καθετε καλά την μια να βγαίνει η Sony και να προσπαθεί να με πείσει για το πόσο φοβερό και τρομερό είναι το 3D και να παρουσιάζει με υπερηφάνεια το ps3 σαν την μόνη κονσόλα που που "παίζει" 3D και μέσα σε μικρό σχετικά διάστημα ξαφνικά να το γυρίζει. Καταλαβαίνω πως έτσι είναι η τεχνολογία και όπου φυσάει ο άνεμος πάμε αλλά δεν παύει λίγο να με ενοχλεί (θα το συνηθίσω που θα πάει)
Βασικά αυτή η τάση άρχισε να φαίνεται από το PS3 εδώ και καιρό... για παράδειγμα, ενώ το Uncharted 3 υποστηρίζει 3D, το TLOU δεν θα το υποστηρίζει. Βέβαια άλλα games όπως το GOW:A θα έχουν 3D.

Πάντως σίγουρα θα δούμε κάποια (ίσως όχι πολλά) 3D παιχνίδια για το PS4 και λογικά το native 720p θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο για 3D, μιας και σε 2D άνετα θα έχουμε native 1080p στα 30fps (βλ. KZ4).


πιστεύω πως αν ίσχυε αυτό τότε δεν θα έδινε την απάντηση που έδωσε ο Yoshida*


Προφανώς και έχετε δίκιο. απλά λόγια του στυλ "3D was a big thing a couple of years ago — we made it a big thing because it was lead by the consumer electronics side of Sony and we liked what we could do on PS3 using 3D stereoscopic," Yoshida said. "But now the consumer electronics side of Sony, or all of the companies have shifted focus from 3D TV to something else, so if they're not talking about it, why would we?"μου ακούγονται "κάπως"
Σκέψου όμως ότι το τμήμα της Sony που ασχολείται με τις Bravia δεν πάει καλά... οπότε ένας επιπλέον λόγος να μην δώσουν το ίδιο βάρος στο 3D. Ήθελαν να σπρώξουν υπερκοστολογημένες Bravia με το 3D ως δούρειο ίππο στο PS3, αλλά δεν τους έκατσε όπως με το Blu-Ray.

Βέβαια οι Samsung/LG μια χαρά σπρώχνουν 3DTVs με το κιλό...


και τωρα περι των specs ρε παιδια η cpu σας φαινεται οκ...
Δεν σου γεμίζει το μάτι επειδή είναι στα 1.6 GHz; Δηλαδή ένας τετραπύρηνος στα 3.2 GHz θα σε έπειθε περισσότερο;

Σκέψου όμως ότι είναι 8 cores στα 1.6 GHz... με καλογραμμένο multithreaded κώδικα θα κάνει την δουλειά του μια χαρά.


Eπειδη μεσα στον χαμο των πληροφοριων παιζει να ειπωθηκε και να το εχασα, ας ρωτησω για οποιον ξερει: ειπαν τιποτα για το αν θα υποστηριζει τα peripherals του ps3?
Απ οτι καταλαβα (σαν και δεν εδωσα πολυ σημασια και μπορει να κανω λαθος) υποστηριζει κανονικα το move. Ειπαν για καποιο αλλο?
Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το official wireless headset μιας και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.
Δεν έχουν πει τίποτα για το headset, πάντως τα DS3 δεν θα υποστηρίζονται.


To official headset κατα 99% δεν θα έχει πρόβλημα, αφού το PS4 θα χρησιμοποιεί το ίδιο πρότυπο Bluetooth με το PS3..
Δεν είναι θέμα Bluetooth ρε συ (βασικά δεν δουλεύει με Bluetooth το 7.1 headset), αλλιώς θα έπαιζαν και τα DS3, όπως παίζει και το Move. Εντάξει θα πει κάποιος το DS3 δεν έχει touchpad/LED, αλλά θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά θα είναι προαιρετικά (όπως το Sixaxis).

Είναι θέμα και αν θα γράψουν τον αντίστοιχο κώδικα/driver που θα κωδικοποιεί τον ήχο 7.1 και θα τον στέλνει στο wireless dongle. Στο PS3 αυτήν την δουλειά την έκανε ο Cell και μάλιστα γινόταν disable το audio multi output (δεν μπορούσες να έχεις και τα 2 μαζί).

FotisGRC
22-02-2013, 17:48
Λες ρε συ? Θα είναι κρίμα αν δεν λειτουργούν τα τυχόν headsets κτλ..

psx3
22-02-2013, 17:59
Λες ρε συ? Θα είναι κρίμα αν δεν λειτουργούν τα τυχόν headsets κτλ..
Αυτά που δουλεύουν με Bluetooth, θα είναι συμβατά.

Το 7.1 headset έχει ένα custom 2.4 GHz wireless dongle...

FotisGRC
22-02-2013, 18:08
Tώρα τo πιασα.. Thnx για την επεξήγηση! ;) Νόμιζα και το 7.1 απλά με bluetooth επικοινωνεί.

Lefteris_X
22-02-2013, 18:26
παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Πάρη: την γνώμη μου για την cpu, αλλά και γενικότερα για το μαγείρεμα ολόκληρης της πλακέτας (αρχιτεκτονική κλπ) του PS4, νομίζω την έχω καταθέσει αρκετές σελίδες πριν. Αν δεν την έχω και θυμάμαι λάθος, εν συντομία την καταθέτω τώρα:

σκέτη τη cpu δεν μπορώ να την κρίνω, γιατί αδικώ όλο το σύνολο. Γιατί το λέω αυτό;
Γιατί έχει σχεδιαστεί όλο το θέμα διαύλων, παρα-διαύλων, ενδιάμεσων "τσιπ", cpu ( + μικρή gpu στο εσωτερικό) και gpu (με επιπλέον ιδιόμορφο "μαγείρεμα")............ώστε να λειτουργεί "δεμένο". Όχι σαν Φρανκεστάιν με άσχετα μεταξύ τους μέρη, αντιθέτως με πολύ σχετικά, ώστε να λειτουργούν ταυτόχρονα και αρμονικά.

αν το δω μπακαλέ (τελείως φάουλ προσέγγιση), έτσι για λόγου χάρη.....η cpu είναι για τον φούτσο. ΧΑΑΧΧΑΑΧΑΑ ω, ναι είναι πέρα για περα, φούτσερμαν. Και το λέω καθώς είμαι υπερ, των σούπερ custom αρχιτεκτονικών.....μόνο που τέτοια πράματα δεν μπορούν να "σηκωθούν" πλέον από την βιομηχανία των vgame (οικονομικά, easy development, console life cycle κλπκλπ).
αλλά το ξαναλέω: είναι ΤΕΛΕΙΩΣ λανθασμένη προσέγγιση, να κριθεί η cpu έτσι σκέτη, γιατί είναι αναπόσπαστο κομμάτι ενός "οργανικού" συνόλου. Σα να ξεριζώσω (enter ροδα τσάντα και κοπανα 90s edition :P) το πιστόνι ή τον κύλινδρο από ένα μοτέρ και να θέλω να το κρίνω έτσι σκέτο. Ε, σκατά. Και το Honda NSR 250R Gul Arm μου είχε ένα πιστονάκι τιφιτίνι μόλις 125 κυβικών (2 κύλινδροι διάταξη V)....αλλά έριχνε στα αυτιά ακόμα και σε CBR/GSXR/ZXR 600άρια..........οπότε; το σύνολο και η αρχιτεκτονική παίζει ρόλο.

πηδάς ποτέ, αν σου αρέσει ΜΟΝΟ ο ass? εγώ όχι.

αλλά αν μου αρέσουν ΟΛΑ και o ass είναι άκυρος πάλι δεν jump.

ενώ άμα το σύνολο είναι άριστο, τότε...τραβάς κουπί μέχρι πτώσεως!

λολ, ωραίος παραλληλισμός! πως έγινε και πήγε το μυαλό μου εκεί; χααχαχαχ έχω πάθει PS4 overload, είμαι με 6 ώρες ύπνο σε 3 μέρες σερί.

odytsak
22-02-2013, 18:49
Αυτά που δουλεύουν με Bluetooth, θα είναι συμβατά.

Το 7.1 headset έχει ένα custom 2.4 GHz wireless dongle...

Ωχ... λέγε τέτοια, έχει μερικούς μήνες που πήρα το Pulse headset,
τα λεφτά του δεν προλαβαίνει να τα βγάλει με το PS3 και το Vita.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQntZuLJv8oo2fTWm7tITRHEfqh0vkrL OytjjhqkEcstWxkfwvn

Aν και τώρα που το σκέφτομαι έχει μέσα καλώδιο που υποστηρίζει και μικρόφωνο ταυτόχρονα με τον στέρεο ήχο.

Στην τελική αν δεν αναγνωρίζει το usb stick
θα κάνω όπως κάνω τώρα στο Vita,
θα βάζω δηλαδή το καλώδιο στο DS4.

Δεν θα υπάρχει βέβαια 7.1 αλλά ούτως ή άλλως virtual είναι.

Lefteris_X
22-02-2013, 18:58
ευτυχώς που πρόλαβες και το είπες. Όλα virtual είναι.

Μόνο το επίσημο πρωτόκολλο Dolby Headphone, με τα κατάλληλα ακουστικά DH και τον κατάλληλο ηχοενισχυτή που να το υποστηρίζει, παρέχουν τον πιο "κοντινό" 7.1 ήχο προς τα κανονικά ηχεία δαπέδου ή τοίχου 7.1. (και τα DH πάλι virtual είναι, αλλά παρέχουν την ανώτερη ποιότητα, λόγω συνδυασμού λογισμικού -codec- μέσα στον ενισχυτή και ειδικού hardware/αποκωδικοποιητή και ηχείων στα αυτιά).

Σόρρυ αν έχει εξελιχθεί περαιτέρω η τεχνολογία, καθώς τα παραπάνω πρέπει να πάνε και 7 ή 8 χρόνια που τα ενημερώθηκα (μπορεί και παραπάνω ίσως και λιγότερο; δεν θυμάμαι αλλά μάλλον παραπάνω).....λολ, δεν θυμάμαι καν από που τα είχα μάθει: από το νετ ή από περιοδικά / βιβλία; πάνε αρκετά χρόνια.

psx3
22-02-2013, 19:03
Ωχ... λέγε τέτοια, έχει μερικούς μήνες που πήρα το Pulse headset,
τα λεφτά του δεν προλαβαίνει να τα βγάλει με το PS3 και το Vita.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQntZuLJv8oo2fTWm7tITRHEfqh0vkrL OytjjhqkEcstWxkfwvn

Aν και τώρα που το σκέφτομαι έχει μέσα καλώδιο που υποστηρίζει και μικρόφωνο ταυτόχρονα με τον στέρεο ήχο.

Στην τελική αν δεν αναγνωρίζει το usb stick
θα κάνω όπως κάνω τώρα στο Vita,
θα βάζω δηλαδή το καλώδιο στο DS4.

Δεν θα υπάρχει βέβαια 7.1 αλλά ούτως ή άλλως virtual είναι.
Έχω την εντύπωση ότι η υποδοχή στο DS4 θα είναι για το bundled headset για να ακούς τους συμπαίκτες σου, όχι τον ήχο του παιχνιδιού (έστω και stereo)... μπορεί να κάνω λάθος βέβαια, αλλά συνήθως έτσι δουλεύουν τα απλά headsets (BT/USB).

Σκέψου ότι το BT που έχει το PS3 και το PS4 έχει θεωρητικό bandwidth 3 Mbps (πρακτικά γύρω στα 2 Mbps)... δεν είμαι σίγουρος αν μπορούν να μεταφέρουν τον ήχο του παιχνιδιού σε stereo και καλή δειγματοληψία, έστω και με συμπίεση.

odytsak
22-02-2013, 19:12
Κατάλαβα τι λες, δεν πειράζει, ας κυκλοφορήσει το PS4 και θα την βρούμε την άκρη.

Το usb stick του Pulse headset είναι συμβατό με τις τηλεοράσεις
έτσι μπορεί να φέρει ασύρματα τον ήχο από την τηλεόραση (stereo πάντα).

djpar
22-02-2013, 20:46
αυτο που καταλαβα η cpu δεν δινει ρεστα αλλα το συνολο πρεπει να τα σπαει...λευτερη thnx

thanosa75
23-02-2013, 17:45
αυτο που καταλαβα η cpu δεν δινει ρεστα αλλα το συνολο πρεπει να τα σπαει...λευτερη thnx


Μάλλον μιλάμε για το καλύτερο hardware που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει η Sony αυτή την εποχή. (για κονσόλα βέβαια - σύμφωνα με αναγκαίους περιορισμούς που αφορούν : κόστος- μέγεθος -αξιοπιστία-κατανάλωση-θερμοκρασίες κτλ.)

ilias78
23-02-2013, 18:29
Eπειδη μεσα στον χαμο των πληροφοριων παιζει να ειπωθηκε και να το εχασα, ας ρωτησω για οποιον ξερει: ειπαν τιποτα για το αν θα υποστηριζει τα peripherals του ps3?
Απ οτι καταλαβα (σαν και δεν εδωσα πολυ σημασια και μπορει να κανω λαθος) υποστηριζει κανονικα το move. Ειπαν για καποιο αλλο?
Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το official wireless headset μιας και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.


Θα παιζει το move, δεν θα παιζουν τα DualShock. Για την καμερα δεν εχω ακουσει κατι αλλα μπορει και να την υποστηριζουν αν υποθεσουμε οτι δεν θα την χρειαστουν ολα τα νεα παιχνιδια (πραγμα δυσκολο). ξεχασα κατι;

τυχον τιμονιερες που παιζουν στα ps3 και συνδεονταν μεσω usb, θα παιζουν αραγε ή οχι?

Dragonpaul
23-02-2013, 19:33
Το ίδιο θα συμβαίνει και με τα save files



Σε συνέντευξή του στο Engadget, το αφεντικό των Sony Worldwide Studios, Shehei Yoshida, παραδέχτηκε πως δε θα υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς των PSN αγορών από το PlayStation 3 στο PlayStation 4, ενώ το ίδιο θα συμβαίνει και για τα save files των τίτλων αυτών. Ο άνθρωπος της Sony, έριξε την ευθύνη γι' αυτήν την κατάσταση στην εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική των δύο μηχανημάτων. Κρατώντας τις επιφυλάξεις μας, έχουμε την εντύπωση πως εκτός από τη "διαφορετική αρχιτεκτονική", σημαντικό ρόλο γι' αυτήν την κίνηση, έπαιξε και η συνεργασία της εταιρίας με τη Gaikai, κατά την οποία παλαιότερα παιχνίδια προηγούμενων PlayStation, θα διατίθενται μέσω της cloud gaming φιλοσοφίας -και φυσικά επί πληρωμή. Γενικότερα, η Sony σε αυτόν τον τομέα δεν ήταν απόλυτα σαφής, οπότε περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος μέσα στους επόμενους μήνες.


http://www.gameover.gr/news/%CE%A4%CE%B1-PSN-games-%CE%B4%CE%B5-%CE%B8%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%C E%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-PS4.23126.html

Aυτο ειναι ενα αρκετα ασχημο νεο για εμενα, αφου εχω τοσα παιχνιδια στο PS3 (οπως πολλοι απο εμας φανταζομαι) που δεν εχω προθεση να τα παιξω αμεσα. Καλο θα ηταν να βρουν μια μοντα να γινει, αλλα, φανταζομαι, λογω εντελως διαφορετικης αρχιτεκτονικης των δυο συστηματων αυτο δε γινεται.

psx3
23-02-2013, 19:41
Το ίδιο θα συμβαίνει και με τα save files



Σε συνέντευξή του στο Engadget, το αφεντικό των Sony Worldwide Studios, Shehei Yoshida, παραδέχτηκε πως δε θα υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς των PSN αγορών από το PlayStation 3 στο PlayStation 4, ενώ το ίδιο θα συμβαίνει και για τα save files των τίτλων αυτών. Ο άνθρωπος της Sony, έριξε την ευθύνη γι' αυτήν την κατάσταση στην εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική των δύο μηχανημάτων. Κρατώντας τις επιφυλάξεις μας, έχουμε την εντύπωση πως εκτός από τη "διαφορετική αρχιτεκτονική", σημαντικό ρόλο γι' αυτήν την κίνηση, έπαιξε και η συνεργασία της εταιρίας με τη Gaikai, κατά την οποία παλαιότερα παιχνίδια προηγούμενων PlayStation, θα διατίθενται μέσω της cloud gaming φιλοσοφίας -και φυσικά επί πληρωμή. Γενικότερα, η Sony σε αυτόν τον τομέα δεν ήταν απόλυτα σαφής, οπότε περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος μέσα στους επόμενους μήνες.


http://www.gameover.gr/news/%CE%A4%CE%B1-PSN-games-%CE%B4%CE%B5-%CE%B8%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%BF%C E%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-PS4.23126.html

Aυτο ειναι ενα αρκετα ασχημο νεο για εμενα, αφου εχω τοσα παιχνιδια στο PS3 (οπως πολλοι απο εμας φανταζομαι) που δεν εχω προθεση να τα παιξω αμεσα. Καλο θα ηταν να βρουν μια μοντα να γινει, αλλα, φανταζομαι, λογω εντελως διαφορετικης αρχιτεκτονικης των δυο συστηματων, αυτο δε γινεται.
Κι εγώ το ίδιο. Έχω ένα τεράστιο backlog από PS3 games (η Sony φταίει που δίνει πολλά στο plus, lol).

Μένει να δούμε όταν παρουσιάσουν την τελική μορφή της κονσόλας στην Ε3 αν θα έχει κανά Cell περιφερειακό για native emulation... έτσι θα είναι όλοι ευχαριστημένοι -> χαμηλότερο κόστος κονσόλας και όποιος θέλει και PS3 games, θα μπορεί να αγοράσει το εξάρτημα που ανέφερα.

PDS
23-02-2013, 19:53
Περιφερειακο που να εχει μονο τον cell για να γινεται emulation?

psx3
23-02-2013, 19:56
Περιφερειακο που να εχει μονο τον cell για να γινεται emulation?
Ναι, έχει κυκλοφορήσει μια φήμη για κάτι τέτοιο:

"Direct hardware Backwards Compatibility will be available by a $70 – $99 dongle that is plugged into the Omni that contains a PS3 on a chip with Cell to run games."

Dragonpaul
23-02-2013, 19:57
Περιφερειακο που να εχει μονο τον cell για να γινεται emulation?
Mπα... Νομιζω ειναι πολυ φιλοδοξο να περιμενει κανεις κατι τετοιο, αλλα, οπως και να 'χει, κατι πρεπει να γινει πιστευω. Δε φανταζομαι να νομιζουν οτι η πλειοψηφια των αγοραστων του PS4 θα κρατησει ΚΑΙ το PS3. Τουλαχιστον εγω θα το πουλησω πριν βγει το 4 (λιγο πριν βεβαια...), διοτι ξερω οτι απαξ και βγει η νεα κονσολα, πολυ απλα δε θα ξανακουμπησω την παλια.

PDS
23-02-2013, 19:58
Mαλιστα.
Θα μπορει να γινει emulation στα 1080p?

Dragonpaul
23-02-2013, 20:00
Ναι, έχει κυκλοφορήσει μια φήμη για κάτι τέτοιο:

"Direct hardware Backwards Compatibility will be available by a $70 – $99 dongle that is plugged into the Omni that contains a PS3 on a chip with Cell to run games."
Ενταξει... Οχι να δινουμε και επιπλεον χρηματα. Να ισχυσει κατι τετοιο, αλλα εγω δε προκειται να κανω τετοια κινηση.

psx3
23-02-2013, 20:00
Mαλιστα.
Θα μπορει να γινει emulation στα 1080p?
Θεωρητικά, ναι, θα μπορούσε να γίνει.

Στο PC υπάρχουν emulators που κάνουν upscale PS2 & Wii games μέχρι 1080p... θέλει καλό PC βέβαια.

PDS
23-02-2013, 20:03
Noμιζω τωρα ειναι στα 45nm.Μπορει να παει παρακατω πιστευεις?

psx3
23-02-2013, 20:06
Ενταξει... Οχι να δινουμε και επιπλεον χρηματα. Να ισχυσει κατι τετοιο, αλλα εγω δε προκειται να κανω τετοια κινηση.
Ο τζάμπας πέθανε σε αυτήν την γενιά, lol... εγώ θα τα έδινα, για να ξεφορτωθώ το PS3.


Noμιζω τωρα ειναι στα 45nm.Μπορει να παει παρακατω πιστευεις?
Το επόμενο βήμα για τον Cell θα είναι στα 22nm:

http://www.linkedin.com/pub/elizabeth-gerhard/45/718/7b7

Και για το PS3 Super Slim πιστεύω κάποια στιγμή θα πάνε σε 22nm Cell & 28nm RSX, ενδεχομένως και με fanless ψύξη. Ακόμα καλύτερα θα ήταν αν ήταν στο ίδιο die CPU & GPU (στυλ PS2 Slim & XBOX360 Slim), αλλά δεν το κόβω για διάφορους λόγους.

ΥΓ: Στα 45nm ο Cell καίει γύρω στα 20 watts, στα 90nm έκαιγε περίπου 80-100 watts. Σκέψου πόσο ψυχρός και φθηνός θα είναι στα 22nm...

PDS
23-02-2013, 20:18
Αμαν..
Τοσο πολυ?Πρωτη φορα νομιζω πεφτει στο μισο και πιο κατω!
Πολυ καλα νεα και για το ps3 και για το ps4.

Ρε συ...
Θα σου πω αυτο που σκεφτομουν(επηρεασμενος απο τον slay) αυτες τις μερες και οι απαντησεις σου με κανουν να πιστευω οτι δεν ειναι τοσο εξωπραγματικο.

Με τοσο πολυ κατω τα nm ,γιατι να μην τον βαλουν μεσα στο ps4 και να λειτουργει με τον τροπο που περιεγραφε ο slay καποια στιγμη?
Νομιζω οτι τα 22 δεν ειναι τπτ και απο πλευρας θερμοκρασιων και απο πλευρας κοστους.

Γιατι να μην ανακοινωσουν στην Ε3 ας πουμε πτωση τιμης για Ps3 στα 22nm και παραλληλα να μπει στο hardware του ps4 ο 22nm?
Eιναι εφικτο πιστευεις?

Dragonpaul
23-02-2013, 20:18
Ο τζάμπας πέθανε σε αυτήν την γενιά, lol...
Ας ελπισουμε, τουλαχιστον, να διατηρησουν την τιμολογιακη πολιτικη του plus. Ετσι νομιζω οτι ειναι λογικο να γινει, γιατι οχι; Ισως οχι απο την αρχη, αλλα σταδιακα... Ολα θα εξαρτηθουν, βεβαια, και απο το νεο XBOX (τι υπηρεσιες θα διαθεσει κι αυτο) το οποιο ξεχναμε μονιμως να υπολογιζουμε.

psx3
23-02-2013, 20:24
Αμαν..
Τοσο πολυ?Πρωτη φορα νομιζω πεφτει στο μισο και πιο κατω!
Πολυ καλα νεα και για το ps3 και για το ps4.

Ρε συ...
Θα σου πω αυτο που σκεφτομουν(επηρεασμενος απο τον slay) αυτες τις μερες και οι απαντησεις σου με κανουν να πιστευω οτι δεν ειναι τοσο εξωπραγματικο.

Με τοσο πολυ κατω τα nm ,γιατι να μην τον βαλουν μεσα στο ps4 και να λειτουργει με τον τροπο που περιεγραφε ο slay καποια στιγμη?
Νομιζω οτι τα 22 δεν ειναι τπτ και απο πλευρας θερμοκρασιων και απο πλευρας κοστους.

Γιατι να μην ανακοινωσουν στην Ε3 ας πουμε πτωση τιμης για Ps3 στα 22nm και παραλληλα να μπει στο hardware του ps4 ο nm?
Eιναι εφικτο πιστευεις?
Εδώ κόψανε το CD για να γλυτώσουν λίγα cents (στην κυριολεξία), θα βάζανε μέσα Cell υποχρεωτικά σε όλα τα PS4, έστω κι αν κόστιζε ξέρω γω 10 δολάρια;

Δεν ξέρω πότε θα είναι εμπορικά διαθέσιμος ο Cell στα 22nm, πάντως σύμφωνα με το link που έδωσα είναι δεδομένο ότι δουλεύουν πάνω σε ένα ακόμα die shrink...

ΥΓ: Εδώ έχει το κόστος του πρώτου PS3 Slim (45nm Cell/65nm RSX) που βγήκε το 2009 -> http://i.imgur.com/pEU2K.jpg
Και το κόστος του launch PS3 (90nm Cell/RSX) -> http://images.dailytech.com/nimage/541_large_merrill.png

PDS
23-02-2013, 20:32
lol σωστος!

Θα γουσταρα παντως να γινει κατι τετοιο με την λογικη οτι θα βοηθαει και το ps4.Δεν με χαλαει mlaa κτλ.
Καντο ρε sony!:first:
Δεν παιζει αλλα λεμε τωρα:D


Δεν ξέρω πότε θα είναι εμπορικά διαθέσιμος ο Cell στα 22nm,

Παντως εχει αργησει σε συγκριση με τις αλλες ''πτωσεις''
http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3_hardware

Δες χαμηλα τον πινακα.Στα 2 χρονια περιπου επεφτε αν δεν κανω λαθος.
Εδω εχουν περασει ηδη 3 χρονια στα 45 και παμε για 4ο!
believe!:a050:


YΓ.Με προλαβες με το edit.

psx3
23-02-2013, 20:42
Δεν παίζει να γίνει μέρος του βασικού PS4 specification, όπως δεν έγιναν και οι EE/GS στο PS3.

Όσο για το anti-aliasing, το άπλετο memory bandwidth της GDDR5 θα επιτρέψει να έχουμε AA από την GPU με αμελητέο performance cost.

Μόντες του στυλ βάζουμε την CPU να κάνει AA, physics, zlib decompression, audio processing δεν θα δούμε (ευτυχώς) στο PS4, μιας και υπάρχουν dedicated processors για όλες αυτές τις δουλειές.

Ελπίζω ότι θα δούμε καλύτερο Artificial Intelligence σε αυτήν την γενιά, μιας και θα ξαλαφρώσει πολύ η CPU από όλα αυτά...

PDS
23-02-2013, 20:45
Δεν παίζει να γίνει μέρος του βασικού PS4 specification, όπως δεν έγιναν και οι EE/GS στο PS3.

Aν δεν ειχαμε το plus δεν θα περναγε ως σκεψη απο το μυαλο μου.


Όσο για το anti-aliasing, το άπλετο memory bandwidth της GDDR5 θα επιτρέψει να έχουμε AA από την GPU με αμελητέο performance cost.

Παντως το killzone ειχε λιγο θεματακι.

psx3
23-02-2013, 20:56
Aν δεν ειχαμε το plus δεν θα περναγε ως σκεψη απο το μυαλο μου.
Το PS+ τι σχέση έχει με το βασικό specification του PS4;

Βασικό specification εννοώ τους πόρους που έχουν στην διάθεση τους οι προγραμματιστές για τα PS4 games.

Θεωρητικά και στο PS3 θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν τους EE/GS και την RAM του PS2 (32MB RDRAM & 4MB eDRAM), αλλά δεν το έκαναν, γιατί η Sony είχε σκοπό να τα ξηλώσει μελλοντικά, άρα δεν είχε νόημα...

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι έχει νόημα να βγάλουν αυτό το περιβόητο Cell dongle για τα PS3 games, έστω για τα πρώτα 1-2 χρόνια τουλάχιστον να διευκολυνθεί το migration.


Παντως το killzone ειχε λιγο θεματακι.
http://images.gamersyde.com/image_killzone_shadow_fall-21476-2660_0004.jpg

Δεν βλέπω aliasing πουθενά... και η αληθοφάνεια στα πρόσωπα είναι εντυπωσιακή.

Βέβαια αυτό το demo ήταν δουλεμένο με 4GB RAM, οπότε έχουμε καιρό ακόμα...

PDS
23-02-2013, 21:05
Το PS+ τι σχέση έχει με το βασικό specification του PS4

Με το ps4 ως hardware δεν εχει,αλλα με την συνδρομη/συνδρομητες εχει.
Αναρωτιεμαι πως θα αρχισει το plus στο ps4 χωρις τα ps3 παιχνιδια.
Θα πρεπει να γινει τρελη πτωση της ποιοτητας της υπηρεσιας.Και αυτο δεν νομιζω οτι θα αρεσει στον κοσμο. που εχει συνηθισει στα ''omg τι εδωσε και αυτον τον μηνα''.



Δεν βλέπω aliasing πουθενά... και η αληθοφάνεια στα πρόσωπα είναι εντυπωσιακή.

http://www.abload.de/img/killzoneshadowfallannxcra5.jpg

psx3
23-02-2013, 21:10
Ακριβώς λόγω του PS+ θα πρέπει να μας δώσει την δυνατότητα να επιλέξουμε αν θέλουμε να έχουμε PS3 emulation ή όχι (έστω με ένα εφάπαξ κόστος), χωρίς να γίνουμε πειραματόζωα της Gaikai για τα επόμενα 4-5 χρόνια. Αυτό νομίζω θέλει πολύς κόσμος.

Για το aliasing, όντως έχει φαίνεται να έχει jaggies στους γυάλινους διαδρόμους... ελπίζω ότι θα πέσει το απαραίτητο polishing.

PDS
23-02-2013, 21:14
Tο προβλημα ειναι οτι θα πληρωσεις γι αυτο..
Για να δουμε τι θα δουμε.

psx3
23-02-2013, 21:17
Tο προβλημα ειναι οτι θα πληρωσεις γι αυτο..
Για να δουμε τι θα δουμε.
Δεν έχω πρόβλημα αν το κόστος είναι λογικό ($70-99). Περίπου όσο ένα νέο παιχνίδι και λιγότερο από το πάρεις νέο PS3.

Το να πληρώνω €90 τον χρόνο στην Gaikai για streaming και περιορισμένη ποικιλία τίτλων και να τρώω input lag στην μάπα λόγω latency, δεν με ψήνει καθόλου ως ιδέα...

odytsak
23-02-2013, 21:24
Εγώ πάντως δεν είμαι διαθετειμένος να ''σκοτώσω'' το PS3
επειδή θα πάρω day 1 το PS4.

To PS3 σε αντίθεση με τα PS1 και PS2, είναι και θα παραμείνει ζωντανό λόγω plus, network, multi κλπ

Χώρο στο τραπεζάκι της τηλεόρασης έχω μπόλικο, 4 hdmi έχει η τηλεόραση,
οπτική ίνα στον ενισχυτή έχω 3 θέσεις, το πολύπριζο έχει ελεύθερες θέσεις, κλπ κλπ
προκειμένου να το ''σκοτώσω'' θα το κρατήσω
και σίγουρα θα το χρειαστώ κάποιες φορές,
ειδικά όσοι είμαστε φανατικοί plus.

karlat89
23-02-2013, 23:26
Έχω σκοτώσει όλες σχεδόν τις προηγούμενες κονσόλες μου, και το μετάνιωσα, γιαυτό τώρα που έχω την σχετική οικονομική άνεση θα αφήσω το ps3 να κάθετε περιφανο δίπλα στο τέσσερα

Slay
23-02-2013, 23:32
Αμαν..
Ρε συ...
Θα σου πω αυτο που σκεφτομουν(επηρεασμενος απο τον slay) αυτες τις μερες και οι απαντησεις σου με κανουν να πιστευω οτι δεν ειναι τοσο εξωπραγματικο.

Με τοσο πολυ κατω τα nm ,γιατι να μην τον βαλουν μεσα στο ps4 και να λειτουργει με τον τροπο που περιεγραφε ο slay καποια στιγμη?
Νομιζω οτι τα 22 δεν ειναι τπτ και απο πλευρας θερμοκρασιων και απο πλευρας κοστους.

Γιατι να μην ανακοινωσουν στην Ε3 ας πουμε πτωση τιμης για Ps3 στα 22nm και παραλληλα να μπει στο hardware του ps4 ο 22nm?
Eιναι εφικτο πιστευεις?
η θεωρια μου για ενσωματωση του cell για BC και physics στα παιχνιδια του ps4 ειχε λογικη οταν ειχαμε αλλα δεδομενα στην διαθεση μας, μετα την παρουσιαση της sony και σε συνδυασμο και με τα leaks για το xbox που απο την στιγμη που δεν διαψευτηκαν για το ps4 δεν πιστευω οτι θα γινει και για το xbox, πολυ απλα και δεν συμφερει και δεν χρειαζεται ο cell.
Πρωτα απ'ολα η προσθηκη επιπλεον 4GB μνημης θα ανεβασει αρκετα το κοστος της κονσολας, δευτερο και επισης σημαντικο ειναι οτι η gpu του ps4 θα εχει 6 παραπανω CU απο του xbox, με 2 CU εχουν την ισχυ του Cell και εχουν και αλλα 4 ακομα περισσοτερα.

konstantinos
24-02-2013, 11:03
Καλημερα στο zavvi σημερα ps4 στα 516 ευρω εδω κ το link
http://www.zavvi.com/games/consoles/ps4-new-sony-playstation-4/10765997.html?utm_source=ENZ-_PS4&utm_medium=email&utm_campaign=ENZ-_2093225595&affil=thgemail&switchcurrency=EUR&locover=true

messi10
24-02-2013, 11:42
λολ εγω περιμενα να κανει το πολυ 450Ε. οχι οτι ειναι official η τιμη ετσι απλα με ολα αυτες τις φημες που βγαινουν. παντως για πανω απο 500Ε η τιμη ειναι απαγουρευμενη θα περιενουμε κανα καλο price cut και βλεπουμε...λολτρολολολ

konstantinos
24-02-2013, 11:50
Καλα εγω δεν το περιμενω κατω απο 500 να βγει εκτος κ αν βγαλουν καμια εκδοση οπως το 12gb ps3 αλλα κ παλι αν βαλεις μονος σου δισκο θα ερθει στα ιδια λεφτα.

Valkyre
24-02-2013, 12:26
παιδια δεν προκειται να βγαλουν sku με 12 gb... της ξεφτυλας δηλαδη ενα 60αρι θα το εχει και τοχαμηλοτερο sku. Δεν μπορεις με τετοιο μηχανημα να δινεις 12 gb....

Valkyre
24-02-2013, 12:36
H Sony πρεπει να εχει κανει μεγαλες αλλαγες στην διοικηση της σε ολα τα επιπεδα....

ακομα και στο μαρκετινγκ επιπεδο... θυμαστε τις what the fuck διαφημισεις που εβγαζαν?? Ε συγκρινετε τις με την πρωτη επισημη διαφημιση του PS4.

PlayStation 4 - YouTube

Απλα εξαιρετικη... νομιζω η Sony εχει αρχισει και ακουει πολυ τι ειναι αυτο που θελει ο gamer...

odytsak
24-02-2013, 12:37
Το PS4 με όλα αυτά που προσφέρει δεν βρίσκω κανέναν λόγο να κοστίζει λιγότερο από 550 ευρώ,
μ'έναν σκληρό της τάξης 1ΤΒ και την κάμερα όπως δείχνουν τα πράγματα ενσωματωμένη στο πακέτο
το ποσό των 600 ευρώ το βρίσκω λογικότατο για day 1.

Valkyre
24-02-2013, 12:44
ουτε 1ΤΒ σκληρο θα εχει. Ειναι υπερβολη και αυτο.

psx3
24-02-2013, 12:51
Δεδομένου ότι θα ανέβει ο πήχυς στα 50GB (dual layer Blu-Ray), καθόλου υπερβολή.

Η προηγούμενη γενιά έπαιζε με το DVD9 (8GB) ως ελάχιστο κοινό παρονομαστή λόγω XBOX360.

1TB / 50GB = 20 full games

Πάλι λίγος θα είναι, χωρίς να υπολογίσω καν πόσο θα τρώνε οι νέες λειτουργίες background downloading/caching/OS apps κλπ.

Valkyre
24-02-2013, 13:19
κι εγω εξακολουθω να πιστευω οτι δεν προκειται να δωσουν 1 ΤΒ γιατι το κοστος της συσκευης ειναι ηδη στα υψη και προφανως ακομα δεν εχουν αποφασισει τι χωριτηκοτητα θα δωσουν. Προτιμω παντως να τσιγκουνευτουν στον σκληρο δισκο (ο οποιος αλλαζει) παρα στην μνημη. Επισης, προτιμω εναν SSD 128GB απο εναν HD 1 ΤΒ. Βεβαια δεν προκειται ποτε να συμβει αυτο αλλα λεμε...

να ρωτησω hybrid SSD+HD υπαρχει για λαπτοπς, που θεωρητικα θα μπαινει και σε PS4?

Valkyre
24-02-2013, 13:23
Συγνωμη για το μπαραζ των ποστ, αλλα αυτο πραγματικα αξιζει να το διαβασουν ολοι...

Ειναι ισως το καλυτερο read που εχω διαβασει επι τεχνικων θεματων, το που βρισκεται η βιομηχανια, τα κομπλεξ κλπ κλπ. Επισης η αρθροτητα του λογου και ο τροπος που εξηγει καποια τεχνικα πραγματα (χωρις επιστημονικους ορους ακαταλαβιστικους για καποιον που δεν εχει σπουδασει το αντικειμενο) κανει ακομα και τον πιο αδαη να καταλαβει καποια βασικα πραγματα.

Ειναι ειλικρινα οτι καλυτερο εχω διαβασει στο ειδος, πληρως unbiased και μακαρι να το διαβαζει ολα τα φανμποης καθε λογης.

PS4 vs the Great Discord

http://www.bradfordtaylor.com/insert-blank-press-start/ps4-vs-the-great-discord/

Nerven
24-02-2013, 17:30
Εγώ πιστεύω θα έχει έναν 500gb hdd ο οποίος θα αντικατασταθεί με ssd της υπογραφής μου. Και ελπίζω ο controller να έχει native sata3 support.

jorgedept
24-02-2013, 17:36
Ρε παιδιά (καλησπέρα κιόλας και γεια σας μετά από τόσο καιρό) με έχει φάει η απορία...τελικά τα games θα υπάρχουν και σε physical form ή μόνο από το PSN θα τα κατεβάζουμε; (Sorry αν το έχετε ξανα απαντήσει αλλά δεν το είδα κάπου)

Leon_DiZ
24-02-2013, 17:44
Ρε παιδιά (καλησπέρα κιόλας και γεια σας μετά από τόσο καιρό) με έχει φάει η απορία...τελικά τα games θα υπάρχουν και σε physical form ή μόνο από το PSN θα τα κατεβάζουμε; (Sorry αν το έχετε ξανα απαντήσει αλλά δεν το είδα κάπου)

Η κατασταση θα ειναι οπως και τωρα: θα υπαρχουν και ψηφιακα παιχνιδια και δισκακια στα καταστηματα, απλα λογικα θα προσπαθησουν με προσφορες κτλ να "τραβηξουν" το κοινο προς το PSN

jorgedept
24-02-2013, 17:50
Ευχαριστώ για την απάντηση :)

vageladosgr
24-02-2013, 20:30
Παίδες απο την επόμενη μέρα κιόλας είχε βγει στο shopto με 460 ευρώ δείτε στο 84ο ποστ (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=429275&postcount=84)

Valkyre
24-02-2013, 20:36
^^Eδω δεν εχει ανακοινωσει επισημα η Σονυ την τιμη και την ξερει το shopto? Ρε παιδια μην πιστευετε τετοια πραγματα.... αν δεν ανοιξει το στομα της η Σονυ να πει τιμη το shopto δεν ξερει Χριστο, και το μονο που γραφει ειναι μπουρδες.

jason22
24-02-2013, 22:21
day1 αγορα μου φαινεται υπερβολη, προσωπικα θα περιμενω μεχρι να πεσουν οι τιμες και βλεπουμε...

hakoo
24-02-2013, 22:30
ακομα και στο μαρκετινγκ επιπεδο... θυμαστε τις what the fuck διαφημισεις που εβγαζαν??


Δεν νομιζω οτι μπορει να ξεχαστει κατι τετοιο ακομα και μετα απο πολλες επισκεψεις στον ψυχολογο.


PS3 Baby commercial - YouTube

psx3
24-02-2013, 22:32
Ρε παιδιά (καλησπέρα κιόλας και γεια σας μετά από τόσο καιρό) με έχει φάει η απορία...τελικά τα games θα υπάρχουν και σε physical form ή μόνο από το PSN θα τα κατεβάζουμε; (Sorry αν το έχετε ξανα απαντήσει αλλά δεν το είδα κάπου)
Θα υπάρχουν και στις 2 μορφές, η μόνη διαφορά είναι ότι αυτήν την φορά θα βγαίνουν όλα day 1 και στα μαγαζιά και στο PS store, ακριβώς όπως και στο Vita.

Με τα PS3 games δεν ισχύει αυτό... π.χ. κάποια games μπαίνουν στο PS store μετά από 6-12 μήνες, ενώ κάποια άλλα δεν μπαίνουν ποτέ λόγω μεγέθους.

Στα PS4 games το μέγεθος δεν θα είναι τόσο πρόβλημα, γιατί θα κατεβαίνουν «σταδιακά» (μένει να δούμε πώς ακριβώς θα δουλεύει αυτό).


Παίδες απο την επόμενη μέρα κιόλας είχε βγει στο shopto με 460 ευρώ δείτε στο 84ο ποστ (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=429275&postcount=84)
Δοκιμαστικά πάντως έριξα ένα pre-order στο Zavvi (ίδια τιμή έχει, απλά χρεώνει και 8 λίρες μεταφορικά) να δω τι θα γίνει.

Δεν τραβάει cent από την κάρτα, αλλά την ακυρώσανε την παραγγελία, γιατί και καλά δεν στέλνουν ηλεκτρονικά σε χώρες εκτός UK. Η πλάκα είναι ότι είμαι καλός πελάτης και έχω πάρει και ηλεκτρονικά από εκεί πέρα.

Dragonpaul
24-02-2013, 23:14
Δεν νομιζω οτι μπορει να ξεχαστει κατι τετοιο ακομα και μετα απο πολλες επισκεψεις στον ψυχολογο.


PS3 Baby commercial - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=gqkNPcUMffU)
WTF???? Seriously;;;;;;; Δε το ειχα δει ποτε αυτο. Ειναι τουλαχιστον τρομακτικο!!!!!!!!!

ilias78
25-02-2013, 01:15
O Jack Tretton, διευθύνων σύμβουλος της Sony America, δήλωσε ότι "οι τιμές των games του PS4 θα κυμαίνονται από 0,99 σε 60 δολάρια". Αυτό όπως αντιλαμβάνεστε μεταφράζεται σε 0,99-60 ευρώ, καθ' ότι δολάριο=ευρώ. Πέραν αυτού όμως, η Sony "θα συνεχίζει να ακολουθεί και το free-to-play μοντέλο" σύμφωνα με τον Tretton. Το τελευταίο είναι άκρως θετικό, αφού το free-to-play πουλάει πάρα πολύ στα PC και η Sony θα πρέπει να προσθέσει δυνατά δωρεάν games στα ήδη υπάρχοντα Free Realms (http://www.gameworld.gr/reviews/item/11062-free_realms) και DC Universe (http://www.gameworld.gr/reviews/item/10844-DC_Universe_Online), τα οποία δεν αποκλείεται να τα δούμε και στο PS4 μέσω του cloud gaming της Gaikai.

Σε καιρό κρίσης, η Sony είναι θετικό το ότι θα διατηρήσει την ίδια τιμή με τα games του PS3, κάτι που κάνει άλλωστε και η Nintendo. Αυτό δίνει ταυτόχρονα "σήμα" προς την Microsoft ώστε να διατηρήσει κι αυτή με τη σειρά της τις ίδιες τιμές για το νέο Xbox. Συν τις άλλοις, η Sony θεωρεί τα mobile games "μια εθιστική εμπειρία που φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά στα games" κι αυτό διότι "οι gamers αυτοί θα ανέβουν στην "τροφική αλυσίδα" και θα γίνουν console gamers" σύμφωνα με τον Tretton. Κατά μία έννοια, ο ισχυρός άνδρας της Sony America έχει ένα δίκιο σε αυτό.




gameworld

psx3
25-02-2013, 01:27
$60 = €70

Μαθηματικά Sony...

MajereMP44
25-02-2013, 01:36
$60 = €70

Μαθηματικά Sony...

Γαμ4535 τα....οι ανθρωποι δεν παιζονται....:thumbsdown:

PDS
25-02-2013, 02:34
I was wondering in which devkit this games was particularly demo,did we have any confirmation that 4GB devkit actually hit developers.?

Because i think this game could have been running on the 2.2GB of ram devkit.

Less than that.Most kits until pretty recently had only 1.5 GB usable for graphics
http://forum.beyond3d.com/showpost.php?p=1712366&postcount=111

http://oi35.tinypic.com/zjw0ba.jpg


Aπο τα 4 ακουγεται οτι τα 1.5 ηταν για γραφικα.Τα 2.5 για αλλα πραγματα του παιχνιδιου,οs κτλ ,οποτε αν το παραπανω ειναι πραγματικοτητα μενουν αλλα 4gb διαθεσιμα για γραφικα?Ισως.

Valkyre
25-02-2013, 02:36
2.5gb για ΟS?? wtf? τα os των υπολογιστων θελουν λιγοτερο... δεν μπορει ρε παιδια...

PDS
25-02-2013, 02:37
Μαλλον δεν ειναι μονο για os,αλλα και για αλλες αναγκες του παιχνιδιου,περα απο τα γραφικα.

Valkyre
25-02-2013, 02:42
τι αλλες αναγκες περα απο τα γραφικα? ολα μαζι τα υπολογιζουμε οταν τρεχει το παιχνιδι, οχι αλλο για το Α.Ι. αλλο για τα physics, αλλο για τα textures. Ολα σε ενα πακετο ειναι, αλλιως δεν βγαζουμε ακρη... αν ειναι 1.5 gb τα textures, 1 γβ ta physics κοκ, ε τοτε μανι μανι φτασαμε τα 4 gb.

PDS
25-02-2013, 02:58
Most kits until pretty recently had only 1.5 GB usable for graphics
Αυτο γραφει,οποτε μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.

Valkyre
25-02-2013, 03:01
^^ Θα ξενερωσω αν το OS θελει 2.5gb... Να δεχτω 1, αντε 1.5... αλλα 2,5?? ε το θεωρω overkill... what the fuck

PDS
25-02-2013, 03:08
Δεν νομιζω οτι θα ειναι 2.5 παντως.Λογικα 500 με 1.

Valkyre
25-02-2013, 03:09
μα κι εγω κατι τετοιο θυμαμαι διαβαζα καπου... για 512ΜΒ για το os...

hakoo
25-02-2013, 03:16
Ανεξαρτητα παντως απο το ποσο θα χρειαζεται το OS τελικα (μονο υποθεσεις κανουμε) λογικα ολα αυτα με το share (instant uploading κτλ) θα χρειαζονται αρκετη μνημη. Αν καταλαβα καλα η κονσολα κανει background recording ενω παιζεις...

Valkyre
25-02-2013, 03:24
^^ ναι αλλα δεν εβαλαν dedicated τσιπακι μοναχα για να κανει αυτην την δουλεια ετσι ωστε να μην φορτωνει το συστημα με περιττες εργασιες?

MajereMP44
25-02-2013, 03:31
Μην ξεχνατε παιδια και τα firmware updates.Η κονσολα θα βελτιωνεται.Δεν θα μεινει σε καμια περιπτωση ετσι ουτε απο διαχειρηση μνημης ουτε απο τιποτα.Επειδη προσφατα ειδα ενα ps3 με πολυ αρχικο firmware ειναι μερα με τη νυχτα.

ΕΙναι εντυπωσιακο παντως με ποσο λιγη μνημη εδειξαν αυτα που εδειξαν.

psx3
25-02-2013, 04:26
Εγώ πάντως στο NeoGAF είχα διαβάσει για 256-512MB το πολύ.

Κάποιος insider μάλιστα έλεγε ότι μπορεί να δουλεύει με δυναμικό τρόπο όπως το OS του Vita, δηλαδή να κάνει allocate on demand.

Βέβαια αν τρέχει browser ταυτόχρονα με το παιχνίδι, τότε δεν είμαι σίγουρος αν φτάνουν τα 512MB. Οι browsers είναι οι πιο μνημοβόρες εφαρμογές, ειδικά αν ανοίγεις πολλά tabs.

Τεσπά, ελπίζω με το απαραίτητο optimization/trimming να πέσει σε λογικά επίπεδα. Το έχω ξαναπεί ότι το OS του PS3 κάποτε ήθελε 120MB (πλέον 50MB ή και λιγότερο), άρα ισχύει αυτό που λέει ο majere.

Ακόμα κι όταν τρέχω παλιά παιχνίδια (π.χ. Uncharted 1 - 2007) παρατηρώ ότι το XMB είναι πολύ πιο γρήγορο/snappy... με τα τελευταία παιχνίδια (π.χ. Uncharted 3 - 2011) σέρνεται πραγματικά.

Αυτό είναι πολύ λογικό, γιατί τα τελευταία games τρώνε περισσότερη RAM.

Viper
25-02-2013, 11:16
Ξερουμε οτι τα πρωτα dev kits ηταν με 4GB. Επισης θυμαμαι οτι η Sony σκεφτοταν να χωρισει την μνημη (οπως στο PS3) σε μνημη συστηματος και μνημη για καρτα γραφικων, ενω τωρα λεει παρτε 8GB και χωριστε τα οπως εσεις νομιζετε.

Οποτε ισως τα demo οντως να ειχαν μονο 1.5-2GB διαθεσιμη μνημη για τα γραφικα. Οποτε αν θεωρησουμε οτι εχουμε νεα πλατφορμα, νεα εργαλεια για τους devs που ακομα μαθαινουν, το OS ακομα δεν εχει ακομη τελικη μορφη / δεν εχει γινει optimized οποτε μπορει να χρειαζονται πανω απο 1GB, πιστευω οτι ισχυουν αυτα που λενε.

Valkyre
25-02-2013, 11:21
^^ Πολυ σωστο comment οτι το OS ειναι ακμα "ακατεργαστο" καθολου optimised και γι αυτο να απαιτει μεγαλη ποσοστητα RAM. Ναι μου ακουγεται πολυ λογικο αυτο.

georgios
25-02-2013, 12:46
kapia liturgika prodesmevun mnimi gia na tin exun grigora diathesimi, akoma ke an den tin xrisimopiun

gia ta dedomena tu simerinu internet 1gb xriazonte an thelume na pezi paralila me to game ke browser

an valume se auta ipiresies kameras ke ta lipa to 2.5 ine logiko

edo i nintendo me 1GB ke ine ke argi i metavasi apo browser pros to paron

edit:
etsi ki alios simfona me ta dedomena ton pc pano apo 4GB tha argisume na dume se game

den ksero aloste poso loading tha xriazete gia na gemizi toso mnimi ke poso apo auti ti mnimi borun na diksun auta ta specs, pu ine enos metriu pc

Slay
25-02-2013, 13:51
ρε παιδια απορω για τις αντιδρασεις σας σε σχεση με το "Most kits until pretty recently had only 1.5 GB usable for graphics"
τα τελικα devkits οπου θα εχουν και το hardware οπου θα εχει και η κονσολα θα πανε στους developers τον ιουνιο κατα πασα πιθανοτητα, αυτα που εχουν ΤΩΡΑ ειναι στην ουσια PC με bulldozer για επεξεργαστη και καποια καρτα της AMD για τα γραφικα, σε αυτο το περιβαλλον λοιπον μνημη για γραφικα ειναι η μνημη της καρτας οπου εχει επανω το devkit.

Valkyre
25-02-2013, 13:56
Εμενα η βασικη μου απορια δεν ειναι αν ειναι αληθεια το 1.5 gb για gfx ή οχι, οσο το ποση ΡΑΜ θα χρειαζεται το OS του PS4.

Αν η Σονυ εβαλε τελικα 8GB ραμ επειδη ειδε οτι ολα τα εξτρα features που κανει στο background το PS4 χρειαζονται -ξερω γω- 3 gb RAM reserved για το OS, ε αυτο με ξενερωνει. και με ξενερωνει διοτι το 8GB RAM δειχνει κατα πολυ "πλασματικο" με την εννοια οτι τελικα αξιοποιησιμα ειναι μονο τα 5. Και η αληθεια ειναι οτι ειμαι πολυ αντικοινωνικος gamer και δεν με νοιαζουν τοσο λειτουργιες οπως να ανεβαζω στο facebook τα epic video μου απο το PS4 ή να κανω record ολο το playthrough μου ολη την ωρα με το ζορι. Αντε να ασχοληθω 1-2 φορες με δαυτο.

psx3
25-02-2013, 16:29
den ksero aloste poso loading tha xriazete gia na gemizi toso mnimi ke poso apo auti ti mnimi borun na diksun auta ta specs, pu ine enos metriu pc
Θα χρειαστούν πολύ έξυπνοι αλγόριθμοι streaming/caching. Συνεχώς θα κατεβαίνουν δεδομένα από το BD (6x - 27MB/s) στον HDD και από τον HDD θα φορτώνουν στην RAM.

Επίσης, κανένα PC (ούτε μέτριο, ούτε τούμπανο) δεν έχει 8GB GDDR5. Αυτήν την πιπίλα την λένε και πολλοί φανατικοί PCάκηδες που έχουν μπερδέψει να μην πω τι... όχι, η DDR3 δεν είναι το ίδιο πράγμα με την GDDR5. Εκτός αυτού, αλλιώς είναι να μπορείς να χτυπήσεις μέταλλο, και αλλιώς είναι να παρεμβάλλεται το DirectX με το overhead του.

nickolas82
26-02-2013, 03:12
Developers React to PlayStation 4

http://uk.ign.com/articles/2013/02/25/developers-react-to-playstation-4


Βλέπω πάρα πολύ θετικές αντιδράσεις και ενθουσιασμό από τους developers (ειδικά για τα 8Gb RAM)

psx3
26-02-2013, 05:41
More GPU info:

http://www.vgleaks.com/orbis-gpu-compute-queues-and-pipelines/

ilias78
26-02-2013, 21:19
H βιομηχανία έχει μπει στην ψηφιακή εποχή εδώ και χρόνια με τις τωρινές κονσόλες, και οι νέες απλά θα επισπεύσουν την αναπόφευκτη ολοκληρωτική μετάβαση στα digital media. Όπως περιμέναμε, η Sony επιβεβαιώνει ότι όλα τα παιχνίδια του PS4 (http://game20.gr/tag/ps4/) θα είναι διαθέσιμα σε ψηφιακή μορφή, με τα βαρβάτα να είναι διαθέσιμα και σε Blu-ray, όπως συμβαίνει τώρα. Το θέμα είναι η τιμή. Αυτή τη στιγμή, τα περισσότερα παιχνίδια που βγαίνουν τόσο στα μαγαζιά, όσο και ψηφιακά, στο PSN, στo Xbox Live, και στο Wii U eShop, είναι πανάκριβα. Αν η Sony σκοπεύει να αλλάξει τα δεδομένα με το PS4, πρέπει να τολμήσει να ρίξει τις τιμές και να αφήσει πίσω τη σχέση εξάρτησης με κολοσσούς του λιανεμπορίου τύπου Gamestop.

UPDATE: Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις: αυτό που λέει η Sony είναι ότι ΟΛΑ τα παιχνίδια του PS4 θα είναι διαθέσιμα και σε ψηφιακή μορφή.


game20.gr

Valkyre
27-02-2013, 12:06
Xbox Fans React to the PlayStation 4 Announcement
http://oyster.ignimgs.com/wordpress/stg.ign.com/2013/02/tweets_ryan-610x1916.png (http://www.ign.com/articles/2013/02/21/previewpreview?p=658290&preview=true)

E οταν καταφερνεις ακομα και αυτο, τοτε καταλαβαινεις οτι εκανες κατι πολυ καλα. :D

RVL
27-02-2013, 12:13
H βιομηχανία έχει μπει στην ψηφιακή εποχή εδώ και χρόνια με τις τωρινές κονσόλες, και οι νέες απλά θα επισπεύσουν την αναπόφευκτη ολοκληρωτική μετάβαση στα digital media. Όπως περιμέναμε, η Sony επιβεβαιώνει ότι όλα τα παιχνίδια του PS4 (http://game20.gr/tag/ps4/) θα είναι διαθέσιμα σε ψηφιακή μορφή, με τα βαρβάτα να είναι διαθέσιμα και σε Blu-ray, όπως συμβαίνει τώρα. Το θέμα είναι η τιμή. Αυτή τη στιγμή, τα περισσότερα παιχνίδια που βγαίνουν τόσο στα μαγαζιά, όσο και ψηφιακά, στο PSN, στo Xbox Live, και στο Wii U eShop, είναι πανάκριβα. Αν η Sony σκοπεύει να αλλάξει τα δεδομένα με το PS4, πρέπει να τολμήσει να ρίξει τις τιμές και να αφήσει πίσω τη σχέση εξάρτησης με κολοσσούς του λιανεμπορίου τύπου Gamestop.

UPDATE: Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις: αυτό που λέει η Sony είναι ότι ΟΛΑ τα παιχνίδια του PS4 θα είναι διαθέσιμα και σε ψηφιακή μορφή.


game20.gr


Το θέμα είναι να υπάρχει μια λογική στην τιμολόγηση.
Τα ψηφικακά πρέπει να κοστίζουν λιγότερα απο τα φυσικά.
Δεν είναι δυνατόν μία ψηφιακή κόπια να στοιχίζει εώς και 25% πάνω από την φυσική κόπια, απο που προκύπτει το καπέλο όταν έχεις βγάλει έξω τα όποια έξοδα παραγωγής συσκευασίας, δίσκου, πακετάρισμα κτλ με αποκορύφωμα φυσικά τις νέες κυκλοφορίες όπου βλέπουμε γελοιότητες τύπου
Hard Copy: 40€
Digital Copy απο PS: 70€

psx3
27-02-2013, 12:17
Αυτό δεν μπορεί να γίνει ακόμα για 2 λόγους:

1) Δεν θέλουν να ανταγωνιστούν τα καταστήματα λιανικής, γιατί θα σταματήσουν να στοκάρουν τα παιχνίδια τους.
2) Με το gamesharing οι τιμές πέφτουν στο μισό.

Lefteris_X
27-02-2013, 12:36
Άριστες εκτιμήσεις να συμπληρώσω, του psx3. Χωρίς να μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες, ελπίζω να γίνεται κατανοητό το γιατί, αυτή ακριβώς είναι η γραμμή της Sony: ναι μεν ανοίγω σιγά σιγά τον δρόμο στο digital, αλλά ακόμα η παγκόσμια οικονομία (μεταφορικές εταιρείες δισ. δολαρίων, εκατομμύρια εργαζόμενοι στο retail, εκ. δολάρια παραγγελίες από μεγάλα μαγαζιά franchises) δεν μπορεί να απαγκιστρωθεί από το Disc-based λιανικό μοντέλο επιχειρείν.

Έτσι, το προσφέρω ως digital (και αγοράστε το μαζί με έναν φίλο, ώστε να πέσει στο μισό η τιμή, καθώς επίσημα πλέον η Sony υποστηρίζει το game-share).......αλλά το προσφέρω και ως retail, ώστε να δώσω "ανοιχτό πεδίο λιανικού ανταγωνισμού" (στην τιμολόγηση) στα μαγαζιά.

Κοινώς, όπως λένε και οι Αμερικάνοι: best of both worlds.

Την εποχή του πλήρους digital, την αποφεύγουν ακόμα σαν το διάολο το λιβάνι. Και σε προσωπικό επίπεδο, πραγματικά σιχαίνομαι τα digital releases, προτιμώ το πλήρες πακέτο του αυθεντικού. Ήδη ως gamer, έχω υποστεί ΑΠΕΙΡΕΣ υποχωρήσεις στο αυθεντικό παιχνίδι: από τα 80s που έδιναν τα ΡΕΣΤΑ τους σε παρελκόμενα (η Sierra On-Line δεν παιζόταν σε αυτά)......πήγαμε στα ξερά πακέτα των αρχών 90s........και η χαριστική βολή δόθηκε με τις κονσόλες Megadrive / SNES, η μόδα που συνεχίζεται μέχρι σήμερα, του ενός και μοναδικού τύπου κουτιού και design στα παιχνίδια τους. Ε, όχι. Να πάμε και σε πλήρες digital? Προσωπικά θα αποχωρήσω.

PDS
27-02-2013, 18:31
- PS4 to Vita remote play will have native vita resolution for all titles.
(I don't know how PS3 remote play worked but apparently PS4's power will allow PS4 hardware to compress 1080P resolution into Vita's native resolution.)

-you do not need to encode or change the format when you transfer movies from PS4 to PC.

-DS4's touchpad is not the priority feature but there are developers who are having intersting ideas for its usage

-PS4EYE's 2 camera will detect user's location even if the user doesn't have DS4 or Move controller.

-they might have PS1, 2 psp emulation in the future, if possible.

http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=48415446&postcount=1

DJTaurus
28-02-2013, 10:21
http://gematsu.com/gallery/cache/playstation-4/february-27-2013/PlayStation-4_2013_02-27-13_001.jpg_600.jpg

http://gematsu.com/2013/02/playstation-4-user-interface-screenshots

djpar
28-02-2013, 10:52
το game share υπαρχει τωρα στο ps4 δεν ξερουμε...

AgentPrinny007
28-02-2013, 20:29
Κατι για τα μεταχειρισμενα
Worldwide Studios VP mindful of both consumer and developer desiresMichael Denny, Sony's VP of Worldwide Studios

"It's a massively important issue and I understand why it's one that keeps coming up and will keep coming up, because people want to know what the exact stance is,"
"At this moment in time the announcements have been about our philosophy and vision for PlayStation 4, our motivation to put the gamer at the heart of it and why we've got the development community on it.
"In relation to points like that, of course we're mindful of what the game development community wants and what the wider industry issues are with those things. I think in good time that will become clearer."

Ετσι οπως το διαβαζω μπορει να βρεθουμε στη μεση, οτι κι αν σημαινει αυτο.
πηγη: CVG (http://www.computerandvideogames.com/393246/sony-exec-on-ps4-pre-owned-games-we-will-do-the-right-thing/)

PDS
01-03-2013, 16:51
PS4: Sony’s 4K movie service confirmed for console
http://www.vg247.com/2013/03/01/ps4-sonys-4k-movie-service-confirmed-for-console/

Leon_DiZ
01-03-2013, 17:02
PS4: Sony’s 4K movie service confirmed for console
http://www.vg247.com/2013/03/01/ps4-sonys-4k-movie-service-confirmed-for-console/


Οχι... οχι..... Την περιμενα οτι θα την εκαναν την μαλακια τους.

Slay
01-03-2013, 17:05
Eλα μωρε, απλα ενα check mark στο τι θα κανει το ps4 ειναι, ασχετο εαν θα ειναι πολυ δυσκολο να βρει πρακτικη εφαρμογη.

Leon_DiZ
01-03-2013, 17:13
Eλα μωρε, απλα ενα check mark στο τι θα κανει το ps4 ειναι, ασχετο εαν θα ειναι πολυ δυσκολο να βρει πρακτικη εφαρμογη.

Βασικα αυτες οι μαλακιες που λενε οτι μια ταινια 4Κ θα ειναι 100GB πως τους ηρθαν; Με τα δεδομενα που εχουμε τωρα οι ταινιες θα ειναι γυρω στα 50GB ισως και λιγοτερα. Εκτος αν δεν χρησιμοποιησουν το HEVC και ειναι κωδικοποιημενες με το Η.264, πραγμα καπως απιθανο.

psx3
01-03-2013, 17:26
100GB; ΚαραLOL... 10 ταινίες max σε 1TB HDD. Να μην πω πόση ώρα θα θέλει να κατέβει, ακόμα και με VDSL.

Από τα μεγέθη και μόνο καταλαβαίνω ότι μιλάμε για H.264, μιας και H.265 δεν θα υποστηρίζει το PS4 (τουλάχιστον όχι με hardware decoder/encoder).

Leon_DiZ
01-03-2013, 17:44
Από τα μεγέθη και μόνο καταλαβαίνω ότι μιλάμε για H.264, μιας και H.265 δεν θα υποστηρίζει το PS4 (τουλάχιστον όχι με hardware decoder/encoder).

Αυτο ειναι σιγουρο;

psx3
01-03-2013, 18:03
Αυτο ειναι σιγουρο;
Ο μόνος hardware decoder που υποστηρίζει H.265 είναι ένα τσιπάκι της Broadcom που θα βγει (σε μαζική παραγωγή) στα μέσα του 2014... από nVidia/AMD δεν υπάρχει τίποτα. Πολύ απλά δεν προλαβαίνουν οι next gen κονσόλες να το ενσωματώσουν.

Υπάρχει βέβαια η πιθανότητα να προστεθεί software decoder με κάποιο firmware update ίσως. Λειτουργίες όπως το Remote Play (PS4 <-> Vita) θα συνεχίσουν να παίζουν με H.264, μιας και το Vita δεν νομίζω να έχει την απαραίτητη ιπποδύναμη για H.265 με software decode.

ilias78
03-03-2013, 21:39
Η αλλαγή νοοτροπίας στην αρχιτεκτονική του συστήματος φαίνεται πως θα βοηθήσει αρκετά τα game studios να στηρίξουν το νέο εγχείρημα της ιαπωνικής εταιρείας και μένει να δούμε τα πρώτα δείγματα στη φετινή Ε3, στο Los Angeles.

Η Sony μάλιστα έχει υπογράψει συμφωνία με πάνω από 145 third party developers, έτσι ώστε το line-up τίτλων του PS4 να μεγαλώνει ολοένα και περισσότερο.

Πάμε να ρίξουμε λοιπόν μια ματιά στα games που έχουν επιβεβαιωθεί και σε αυτά που εικάζεται έντονα πως ετοιμάζονται…

2K: 2K Sports, Mafia και BioShock
4A Games: Metro 2033
505 Games: Διάφορους casual τίτλους
5th Cell: Hybrid
Activision: Call of Duty, Destiny (επιβεβαιωμένο)
Acquire: Διάφορους τίτλους
Arc System Works: BlazBlue και Guilty Gear
Avalanche Studios: Just Cause 3
Bethesda: Νέο Elder Scrolls
Blizzard: Diablo 3 (επιβεβαιωμένο)
Bohemia Interactive: DayZ, ArmA
Capcom: Deep Down (επιβεβαιωμένο)
City Interactive: Sniper: Ghost Warrior
CD Projekt RED: The Witcher 3: Wild Hunt (επιβεβαιωμένο)
Codemasters: Διάφορους racing τίτλους
Criterion: Need for Speed ή Burnout
CyberConnect 2: Naruto
Disney: Disney Infinity
Double Fine: The Cave, Stacking
EA: Battlefield 4, FIFA 14
Evolution: Drive Club (επιβεβαιωμένο)
From Software: Dark Souls 2
Gearbox: Borderlands
Grasshopper Manufacture: Killer is Dead
Guerilla Games: Killzone: Shadow Fall (επιβεβαιωμένο)
Jonathan Blow: The Witness (επιβεβαιωμένο)
Just Add Water: Oddworld (επιβεβαιωμένο)
Konami: Metal Gear Solid: Ground Zeroes, PES 2014
LucasArts: Star Wars 1313
Milestone: MotoGP
Namco Bandai: Διάφορους τίτλους
Ninja Theory: Νέος τίτλος
Platinum Games: Metal Gear Rising: Revengeance
Quantic Dream: Διάφορους τίτλους
Ratloop: Rocketbirds 2: Evolution (επιβεβαιωμένο)
Rockstar: Grand Theft Auto V, Agent
SCEJ: Knack (επιβεβαιωμένο)
SEGA: Company of Heroes, Sonic
Square Enix: Final Fantasy (επιβεβαιωμένο)
Sucker Punch: InFamous: Second Son (επιβεβαιωμένο)
Tecmo Koei: Dead or Alive, Ninja Gaiden, Dynasty Warriors
Ubisoft: Watch Dogs (επιβεβαιωμένο), Assassin’s Creed, Far Cry
Warner Bros. Interactive: Νέο Batman game

Πηγή: enternity.gr (http://www.enternity.gr/Article/PlayStation-4-%CE%A4%CE%B1-games/14886.html)

FotisGRC
03-03-2013, 21:57
Oμολογουμένως εντυπωσιακό!!

Viper
03-03-2013, 22:09
Rockstar: Grand Theft Auto V, Agent

To RDR 2 θελουμε!!!

odytsak
03-03-2013, 23:51
Mallon to 3 tha ennoeis afou to RDR htan to 2o ths seiras.

antoniss
04-03-2013, 04:25
σωστό από την μία αφού είναι η συνέχεια του Red Dead Revolver , αλλά μπορεί μια χαρά να βγει το επόμενο με τον τίτλο RDR 2 μιας και αυτός ήτανε που την απογείωσε την σειρά αλλά και να έχει και κάποια συνέχεια στην υπόθεση

djpar
04-03-2013, 08:07
εγω θα πάρω το πακέτο pes2014 που θα βγει τότε

hakoo
06-03-2013, 01:11
Sony to push for 16 million PS4 shipments in 2013, say sources (http://www.digitimes.com/news/a20130304PD221.html)


Aaron Lee and Ocean Chen, Taipei; Joseph Tsai, DIGITIMES [Monday 4 March 2013]
Having high hopes on its Playstation 4 (PS4) game console, Sony internally expects the machine's annual shipments to reach 16 million units in 2013 with the supply chain expected to start mass shipments in August, according to sources from PS4 component makers.
The sources pointed out that the PS4 will be manufactured by Foxconn Electronics (Hon Hai Precision Industry) and Pegatron Technology, and the player have just begun the processes of request for quotation (RFQ) for the related components. Therefore, the component shipments are unlikely to start until August, but should allow the machine to show up before the year-end holidays in 2013.
Sony shipped a total of 150 million Playstation 2s and 100 million Playstations and has shipped 77 million Playstation 3s over the past seven years.

psx3
06-03-2013, 02:53
Φιλόδοξος στόχος... για να δούμε.

Πάντως αν η κάθε κονσόλα θέλει 16 τσιπάκια GDDR5, τότε μιλάμε για 16 * 16 = 256 εκατομμύρια chips. :P Χρυσές δουλειές θα κάνει η Hynix, Samsung ή όποια άλλη εταιρία έχει κλείσει το συμβόλαιο.

Το καλό είναι όταν μιλάμε για τέτοιες ποσότητες η Sony μπορεί να διαπραγματευτεί μια καλή τιμή/έκπτωση, κάτι που δεν μπορεί να κάνει μια μικρή εταιρία ή ένας ιδιώτης. Άρα δεν με ανησυχεί πολύ το κόστος της μνήμης...

Valkyre
06-03-2013, 13:24
^^ Αυτο που με ανησυχει εμενα ειναι τι αναγκες θα εχει το OS του PS4 οσον αφορα την μνημη που θα καταναλωνει... Θα ξενερωσω εαν αντιληφθω οτι τα 8GB εγιναν κυριως λογω των απαιτησεων του OS...

odytsak
06-03-2013, 14:25
Mε 16 εκατομμύρια κονσόλες μπορούμε να ελπίζουμε σε παγκόσμιο launch???

PDS
06-03-2013, 14:26
Πολυ καλη ερωτηση.
Μου φαινονται πολλα οποτε μακαρι ναι.

Valkyre
06-03-2013, 14:32
^^ Εννοειται οτι αυτα τα 16 πρεπει να αναφερονται σε παγκοσμια αγορα εκτος και αν η Σονυ εχει τρελα ονειρα και τρελη αισιοδοξια! Πολυ καλη η παρατηρηση σου odytsak παμε για ταυτοχρονη κυκλοφορια σχεδον κατα 99%! :D

hakoo
06-03-2013, 14:36
^^ Αυτο που με ανησυχει εμενα ειναι τι αναγκες θα εχει το OS του PS4 οσον αφορα την μνημη που θα καταναλωνει... Θα ξενερωσω εαν αντιληφθω οτι τα 8GB εγιναν κυριως λογω των απαιτησεων του OS...

Ολα αυτα που θα κανει το OS σιγουρα ακουγονται αρκετα απαιτητικα απο αποψη μνημης αλλα αυτος ειναι ο λογος που εβαλαν και 8, no?
[μπακαλης mode on/] Και 3 gb να ειναι reserved για το OS (worst case senario), λιγα ειναι τα 5gb GDDR5 μονο για τα παιχνιδια?[μπακαλης mode off/]




Mε 16 εκατομμύρια κονσόλες μπορούμε να ελπίζουμε σε παγκόσμιο launch???

Κι εγω αυτο σκεφτηκα διαβαζοντας την ειδηση, μακαρι αλλα συνηθως οταν τα μασανε ξερουμε τι συμβαινει. Europe gets screwed.

MajereMP44
06-03-2013, 14:40
:fantasy_dreams: παγκοσμιο launch...:fantasy_dreams:

Εμενα κατι αλλο μαπασχολει.Τι θα γινει με τους servers του ps3.Ειναι και το Gaikai στο κολπο.Γενικα δεν εχουν ξεκαθαρισει τοσες συνδρομες plus αν θα μεταφερθουν αν θα ισχυουν στο Gaikai κλπ.

FotisGRC
06-03-2013, 14:41
Πραγματικά τα 16 εκατομμύρια είναι εξωπραγματικό νούμερο. Ειδικά αν μιλάμε μόνο για Αμερική και Ιαπωνία, είναι πάρα πολλά..

Στην Αμερική το PS3 2 μήνες μετά την κυκλοφορία είχε πουλήσει σχεδόν 1 εκατομμύριο κονσόλες.Τα υπόλοιπα 15 μύρια είναι μόνο για Japan???Λίγο δύσκολο!! Οπως λέει και ο Val, αν ισχύουν τα νούμερα, θέλοντας και μη φτανεις σε αυτό το συμπερασμα. Κατα 99% ταυτόχρονη κυκλοφορία..

Valkyre
06-03-2013, 14:42
Οχι σαφως δεν ειναι λιγα τα 5gb απλα θα ειναι απογοητευτικο αν το OS εστω και μπακαλιστικα που μιλαμε φτανει στα 2-3 gb ram οσα δηλαδη χρειαζεται ενας κανονικος ηλεκτρονικος υπολογιστης. ισως τα παιδια με περισσοτερες τεχνικες γνωσεις να μας πουν που εικαζουν οτι μπορει να κυμαινεται το os του ps4.

PDS
06-03-2013, 14:57
Η φημες ελεγαν για 500mb ,τωρα αν ειναι και 1gb μια χαρα ειμαστε.

Valkyre
06-03-2013, 15:09
^^ Ναι σε αυτα τα επιπεδα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Slay
06-03-2013, 15:11
Η φημες ελεγαν για 500mb ,τωρα αν ειναι και 1gb μια χαρα ειμαστε.
ακριβως,
οι φημες για 3GB (που μαλλον επιβεβαιωνονται) αφορουσαν το νεο xbox οχι το ps4, πως σας ηρθε τωρα οτι θα χρειαζεται 3GB για το OS?

Valkyre
06-03-2013, 15:23
^^ Προσωπικα μου ηρθε γιατι βλεπω το PS4 να κανει ενα καρο πραγματα ενω παιζεις. Το οτι θα κανει record ολη την ωρα, το οτι θα μπορεις να μπαινεις στο browser ενω παιζεις, το οτι θα μπορεις να κανεις παραλληλο download, το οτι θα μπορει ακομα και αλλος να κανει stream το παιχνιδι σου και να παιζει και πολλα αλλα με κανει να πιστευω οτι το λειτουργικο θα ειναι βαρυ. Δεν λεω 3 gb γιατι θα φρικαρω αν ειναι τοσο, αλλα δεν ξερω μου ακουγονται αρκετα πραγματα. Ξερω οτι εχουν βαλει dedicated chip για να ασχολειται με τα του download και record, αλλα still δεν ξερω τι απαιτησεις μπορει να εχει ενα τετοιο Μultitasking. Επισης ο browser με ανησυχει

psx3
06-03-2013, 17:04
Δεν πιστεύω να χρειαστεί πάνω από 1GB το OS. Δεν είναι Windows. Το OS του PS3 είναι μια τροποποιημένη έκδοση του FreeBSD...

Λογικά όλα αυτά τα παραφερνάλια θα γίνονται και disable.

hakoo
06-03-2013, 17:15
ακριβως,
οι φημες για 3GB (που μαλλον επιβεβαιωνονται) αφορουσαν το νεο xbox οχι το ps4, πως σας ηρθε τωρα οτι θα χρειαζεται 3GB για το OS?

Δεν ειπα 3 με το μυαλο στο 720 παντως, το αvεφερα εντελως αυθαιρετα σαν ακραιο worst case σεναριο για να δειξω οτι απο τη στιγμη που εχει 8 gb δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχουμε για τη μνημη. Υπαρχει απλετη απ οτι φαινεται ακομα κι αν σε ενα υποθετικο σεναριο αρκετη ειναι reserved για μη gaming εργασιες.

Valkyre
06-03-2013, 18:55
Δεν πιστεύω να χρειαστεί πάνω από 1GB το OS. Δεν είναι Windows. Το OS του PS3 είναι μια τροποποιημένη έκδοση του FreeBSD...

Λογικά όλα αυτά τα παραφερνάλια θα γίνονται και disable.

Aυτο που λες (να γινονται disable ολα τα feautures) ειναι δωρον αδωρον. Και το λεω αυτο διοτι και να μπορεις να τα κανεις disable o εκαστοτε developer θα πρεπει παντα να εχει φροντισει για καβατζα μνημη, για τον χρηστη που θελει να παιζει με ολα αυτα τα features ενεργοποιημενα. Οποτε μια η αλλη παει. Τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα βαση λογικης.

Το αλλο που λες να ειναι max 1 gb το OS, ειναι πολυ ενθαρρυντικο καθως βλεπω οτι ολα τα παιδια του φορουμ με καποιες τεχνικες γνωσεις συμφωνουν σε αυτο, οποτε μια χαρα ειμαστε! :D

psx3
06-03-2013, 19:01
Δεν ξέρουμε ακόμα αν θα είναι υποχρεωτικό να τα υποστηρίζουν όλα τα παιχνίδια αυτά τα features.

Και το Vita έχει κάποιες extra λειτουργίες (να τραβάς screenshot ή να γίνεται αυτόματα disable το WiFi ενώ παίζεις), αλλά δεν ισχύουν παντού.

alexxx711
06-03-2013, 19:56
^^ Εννοειται οτι αυτα τα 16 πρεπει να αναφερονται σε παγκοσμια αγορα εκτος και αν η Σονυ εχει τρελα ονειρα και τρελη αισιοδοξια! Πολυ καλη η παρατηρηση σου odytsak παμε για ταυτοχρονη κυκλοφορια σχεδον κατα 99%! :D

Βεβαια αυτο το 2013 μπορει να αναφερεται στο fiscal year της Σονυ που στην περιπτωση της σημαινει μεχρι της 31-3-2014

panos74gr
07-03-2013, 12:05
Ας μην τρελενομαστε με την ποσότητα της μνήμης για το OS.

Το live video recording και τα background δεν τρώνε τόσο πολυ μνήμη, ακόμα και το iPad 2 με arm CPU κάνει download και mirror την οθόνη μέσω air play σε Apple TV (on the fly h264 encoding and streaming) με μονο 512 ram και ενω παίζεις κανονικά τις εφαρμογές σου χωρίς πρόβλημα.

Κατα την γνώμη μου, 1GB θα είναι υπεραρκετό.

Ετσι όπως τα έγραφα αυτά, μου έθεσε στο μυαλό η λίγο τραβηγμένη αλλα πιθανή περίπτωση του να τρέχει όλο το UI στον arm επεξεργαστή.
Θα το έχουν και σχετικά έτοιμο απο το PS VITA που είναι σε arm και όλοι λένε ότι είναι αρκετά καλο.

Ezio
07-03-2013, 21:21
NVIDIA announces PhysX and APEX support for PS4 (http://www.slashgear.com/nvidia-announces-physx-and-apex-support-for-ps4-07272935/)

PDS
07-03-2013, 23:05
With God of War finished on PS3, Sony Santa Monica dares to dream about PS4
http://www.eurogamer.net/articles/2013-03-07-with-god-of-war-finished-on-ps3-sony-santa-monica-dares-to-dream-about-ps4



If you give us enough time and you give us those specs, we will blow you away


I'd be excited if I was a PS3 owner because, I'd know Sony is not just leaving me hanging or waiting until the next-gen comes out, that they're still kicking out really awesome games for me


In my head right now I'm like, oh yeah, we totally had to have tapped it out. But I bet you, if you gave us the same hardware, and you gave us another two or three years we would find more stuff to try to extract out of the PS3

lak100
09-03-2013, 02:31
NVIDIA announces PhysX and APEX support for PS4 (http://www.slashgear.com/nvidia-announces-physx-and-apex-support-for-ps4-07272935/) πως θα γινει αυτο με amd gpu. θα το δεχθει η amd?

Slay
09-03-2013, 02:41
πως θα γινει αυτο με amd gpu. θα το δεχθει η amd?
θα επιβαλει η AMD τι κωδικας θα τρεχει στην GPU της? δεν γινονται αυτα τα πραγματα, ο καθε developer θα τρεχει οτι κωδικα τον βολευει.