PDA

View Full Version : Μικρά νεα και rumors για PS4 all in one Thread



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

nuntius
25-09-2013, 18:19
Επειδή είμαι στον χώρο των συμβάσεων λόγω δουλειάς, μπορώ να πω ότι ακόμη κ αν δεν έχει κυκλοφορήσει εδώ το προιόν, αποκλείεται η sony να μην το αναγνωρίσει! Εδώ εγώ αγόρασα μεταχειρισμένο mio από ebay κ μαζί με την απόδειξη πληρωμής του paypal και την εγγύηση που ίσχυε κ μου παρέδωσε ο πρώτος κύριος, εδώ με εξυπηρέτησε η arvato που δεν ήταν και υποχρεωμένη. Αλλά με το θέμα παραεισαγωγής δικαιούνται να θέσουν βέτο! Αλλά είμαι σίγουρος ότι αν πέσει email σε ευρωπαική sony κατοπιν online registration δε θα υπαρξει περαιτέρω επιπλοκή!

Slay
25-09-2013, 18:27
http://www.youtube.com/watch?v=RZX4NzQ2084

MajereMP44
25-09-2013, 18:29
και αυτο σαν να αναβεις το air condition κανιει οπως και το Ps3 :P

Leon_DiZ
25-09-2013, 18:35
Ειναι αρκετα λιγοτερο διαπεραστικος ηχος. Μακαρι να βαλουν και επιλογη να μην εχει καθολου ηχο. Το PS3 οταν ειναι βραδυ ειναι σπαστικο.

Snk
25-09-2013, 20:08
Συγνώμη αν ρωτάω σε λάθος σημείο, βλέπω στο videogameplus (https://www.videogamesplus.ca/default.php?currency=EUR&cPath=646_647&sort=2a&page=1) ότι άφορα το ps4 (παιχνίδια-χειριστήριο-καμερα) τα έχουν εκεί στα 44 ευρώ, μαζί με τα μεταφορικά πάνε στα 50, που και πάλι πιστεύω είναι πιο οικονομικά από την Ευρώπη. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν πάρουμε από κει κάποιο game τι παίζει με το online του ; Θα μπορούμε να παίξουμε κανονικά ή θα ισχύει ότι ισχύει τώρα στο ps3 ;

Gazof
25-09-2013, 20:51
Και αν αρχίσει τα YLOD τι θα κάνεις θα το στείλεις στη Μπουρκίνα Φάσο απ'όπου το πήρες;;;
Με πρωτεύουσα το Ουαγκαντούγκου. Να τα λέμε αυτά. :D

Δυστυχώς, επικρατεί και θα επικρατεί, το απόλυτο μπάχαλο, για ακόμα μία φορά. Ο καθένας λέει τα δικά του, το Seven λέει για τουλάχιστον Ιανουάριο, το enternity.gr λέει για Δεκέμβριο, απαντήσεις από κεντρικά αλυσίδων (Πλαίσιο) βγαίνουν στη φόρα ως είδηση και καλά, για το πότε θα έρθει. Κλάιν μάιν!

christos_13
25-09-2013, 22:15
οτι ειναι να γινει,θα γινει....αλλα νομιζω οτι το αργοτερο θα παει δεκεμβρη.Δεν θα θελουν να χασουν την περιοδο των γιορτων χωρις να ειναι στην αγορα το ps4.

Nek_Food
26-09-2013, 08:48
Τι να ξέρουν και τα "μικρομάγαζα" και η "πωςτηνλενεσονυελλάς" τελικά. ΕΓΩ, είμαι εδώ για ΕΣΑΣ!!! Μόλις ήπια τον καφέ μου, Ελληνικό σαφώς οπότε μπορώ να τουμπάρω το φλυτζάνι και να σας πω σε κάνα τεταρτάκι πότε ακριβώς θα έρθει το PS4 στην Ελλάδα. Με εγγυημένα αποτελέσματα που έχουν περάσει με ήθος, υπευθυνότητα και σοβαρότητα, από γενιά σε γενιά. Έχει και λίγη ζάχαρη οπότε προβλέπω τα νέα να σας γλυκάνουν. Δέχομαι προπαραγγελίες και για ερωτικά, επαγγελματικά, ομαδικά-οπαδικά, εκλογικά, κλπ θέματα της μικρής και ασήμαντης καθημερινότητας. Αν ψάξω στα περίπτερα μπορώ να βρω και τράπουλα Ταρώ για όσους είναι της χαρτομαντείας. Διαβάζουμε και χέρια άμα λάχει (τσάμπα πήγε το σκονάκι στο σχολείο;) και κόκαλα αγριογούρουνου ή ελαφιού (καλοψημένου και καλοφαγωμένου, από εμένα φυσικά). :P

Ezio
26-09-2013, 11:52
PS4 official release date in the Middle East revealed (http://www.at7addak.com/article/ps4-official-release-date-in-the-middle-east-revealed)

Playstation Middle East have officially revealed during their Games 13 press conference that they will be launching the Playstation 4 in the Middle East for 1699 AED (462 USD) on December 13th, 2013.



Σημαντικό πιστεύω. Μπορεί τότε να βγει και σε εμάς ή και λίγο αργότερα.

odytsak
26-09-2013, 11:56
Στο gameover.gr έχουν αναφέρει για 12-13 Δεκεμβρίου αλλά όπως λένε δεν μπορούν να πουν κι ότι θα βγάλει ανακοίνωση η Sony Hellas.
Στο 21:40

http://www.youtube.com/watch?v=2nIfwETmVPI

To Playstation Middle East σε συνέντευξη τύπου ανακοίνωσε ότι το PS4 θα κυκλοφορήσει 13 Δεκεμβρίου στη Μέση Ανατολή.
http://www.at7addak.com/article/ps4-official-release-date-in-the-middle-east-revealed

Μετά από αυτό αρχίζω να τους πιστεύω εκεί στο gameover.gr ότι θα κυκλοφορήσει Ελλάδα 13 Δεκεμβρίου επίσημα από τη Sony Hellas.

nikon
26-09-2013, 13:57
Παρασκευή και 13 εγώ κονσόλα δεν αγοράζω πάντως._

Valkyre
26-09-2013, 14:30
^^ για πλακα...! εγω πεταξα για γαλλια Παρασκευη και 13 χοχοχο :)

Αλλωστε ειναι των αμερικανων γρουσουζια, νομιζω εμεις οι ευρωπαιοι εχουμε την τριτη και 13...

καλα δεν τα λεω?

nikon
26-09-2013, 15:08
Yes, but i am from America my friend.....mesa apo to America.

psx3
26-09-2013, 15:39
Η Μέση Ανατολή είναι τεράστια αγορά σε σχέση με την Ελλαδίτσα πάντως. Περιλαμβάνει και την Τουρκία άραγε;

tsakali GR
26-09-2013, 16:08
To Eurogamer επιβεβαιώνει την ύπαρξη του PS4 bundle με το Killzone 4 και την Playstation Camera και 2o Dualshock 4 στην τιμή των 427 λιρών Αγγλίας (περίπου 499 ευρώ).
Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι αρχικά οι retailers θα προσφέρουν επιλογή "αναβάθμισης" σε όσους έχουν ήδη προπαραγγείλει και μετά -εάν περισσεύουν κομμάτια- θα διατεθούν προς παραγγελία.

Sony confirms PlayStation 4 Killzone, Camera, second DualShock bundle for UK

http://www.eurogamer.net/articles/2013-09-26-sony-confirms-playstation-4-killzone-camera-second-dualshock-bundle-for-uk

psx3
26-09-2013, 16:17
To Eurogamer επιβεβαιώνει την ύπαρξη του PS4 bundle με το Killzone 4 και την Playstation Camera και 2o Dualshock 4 στην τιμή των 427 λιρών Αγγλίας (περίπου 499 ευρώ).
Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι αρχικά οι retailers θα προσφέρουν επιλογή "αναβάθμισης" σε όσους έχουν ήδη προπαραγγείλει και μετά -εάν περισσεύουν κομμάτια- θα διατεθούν προς παραγγελία.

Sony confirms PlayStation 4 Killzone, Camera, second DualShock bundle for UK

http://www.eurogamer.net/articles/2013-09-26-sony-confirms-playstation-4-killzone-camera-second-dualshock-bundle-for-uk
Δεν το βλέπω στο Amazon UK πάντως.

tsakali GR
26-09-2013, 18:18
^^εάν διαβάσεις στο κείμενο λέει ότι περιμένουν ανακοίνωση κι άλλων bundles κι επίσης όπως αναφέρει, πρώτα προφανώς θα ειδοποιήσουν τους pre-order πελάτες για το upgrade και μετά θα το κάνουν list. Έχω pre-order με επιβεβαιωμένη παράδοση Νοέμβρη άρα θα ενημερώσω εάν έρθει κάτι.

Roy
26-09-2013, 18:43
Πολλα λεφτα γαμωτο. Μαζι με το Online 560 ευρα.

psx3
26-09-2013, 18:57
€500 είναι μια χαρά για αυτά που προσφέρει.

Όσο για το online, αρκετοί έχουμε PS+ για μερικά χρόνια ακόμα...

odytsak
26-09-2013, 20:19
http://www.youtube.com/watch?v=R27rxj090BA

Gazof
26-09-2013, 22:02
Όποιο site, λέει ημερομηνίες, είναι ΨΕΜΑ. Μία υπόθεση είναι και τίποτα παραπάνω. Με την λογική ότι "ε, θα είναι πριν τα Χριστούγγενα", πετάνε μία ημερομηνία σε φάση "και αν σου κάτσει;". Απλώς λένε κάτι γιατί πρέπει να πουν. Σας το λέω με βεβαιότητα αυτό. Δε ξέρουν τίποτα.

ilias78
26-09-2013, 22:18
To Eurogamer επιβεβαιώνει την ύπαρξη του PS4 bundle με το Killzone 4 και την Playstation Camera και 2o Dualshock 4 στην τιμή των 427 λιρών Αγγλίας (περίπου 499 ευρώ).
Οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι αρχικά οι retailers θα προσφέρουν επιλογή "αναβάθμισης" σε όσους έχουν ήδη προπαραγγείλει και μετά -εάν περισσεύουν κομμάτια- θα διατεθούν προς παραγγελία.

Sony confirms PlayStation 4 Killzone, Camera, second DualShock bundle for UK

http://www.eurogamer.net/articles/2013-09-26-sony-confirms-playstation-4-killzone-camera-second-dualshock-bundle-for-uk

πολυ καλο πακετο. αξιζει με τα τα 1000.
να ρωτησω, αν στην ελλαδα η κονσολα ερθει κατα μαρτιο μερια, τα πακετα που θα βγουν τωρα με την παρουσιαση, θα ειναι διαθεσιμα κ τοτε?

lak100
26-09-2013, 22:55
€500 είναι μια χαρά για αυτά που προσφέρει.

Όσο για το online, αρκετοί έχουμε PS+ για μερικά χρόνια ακόμα... εγω μεχρι 6/12/2018:pao:

Nek_Food
26-09-2013, 23:47
Άντε τυχερέ, το έβαλες το μνημόνιο εσύ (λέμε κανένα αστείο να περάσει η ώρα, σιγα μην σου φτάσει μέχρι να τελειώσουν τα μνημόνια). :D

Roy
26-09-2013, 23:48
To Playstation Middle East σε συνέντευξη τύπου ανακοίνωσε ότι το PS4 θα κυκλοφορήσει 13 Δεκεμβρίου στη Μέση Ανατολή.
http://www.at7addak.com/article/ps4-official-release-date-in-the-middle-east-revealed

Μετά από αυτό αρχίζω να τους πιστεύω εκεί στο gameover.gr ότι θα κυκλοφορήσει Ελλάδα 13 Δεκεμβρίου επίσημα από τη Sony Hellas.

Εχοντας μιλησει πολλες φορες σε events με τον αρχισυντακτη Γιωργο Καλλιφα, εχω διαπιστωσει οτι ο ανθρωπος ειναι τερας γνωσεων επανω στο gaming. Πραγματικα εξεπλαγην απο τον τροπο σκεψης του. Θεωρω την ατυχη αναφορα στο drm τους, εσφαλμενη πληροφορηση δικη τους και οχι κατι που το εβγαλαν απο το μυαλο τους.

Οντας το μεγαλυτερο gaming site της Ελλαδας, ακομη και λογικα να το δεις, πιο πιθανο ειναι να τους ειπε κατι η πηγη τους και μετα να ανακαλεστηκε, παρα να ρισκαρουν την αξιοπιστια τους βγαζοντας κατι απο το μυαλο τους. Κοινη λογικη ειναι. Και αν ειναι μερικοι ξεγραφουν ετσι sites, τοτε να βρουμε απο ενα λαθος που εκαναν ολα τα sites του κοσμου(ολοι θα εχουν κανει ενα λαθος τουλαχιστον) να τα ξεγραψουμε και εκεινα και μετα να κατσουμε εδω μεσα ολοι μας να το παιζουμε εξυπνοι και ξερολες μεταξυ μας.

Τα γραφω γιατι συχνα-πυκνα βλεπω σχολια που δεν αντιστοιχουν στην πραγματικοτητα σχετικα με το επιπεδο του αρχισυντακτη του συγκεκριμενου site.

Slay
27-09-2013, 01:40
Οντας το μεγαλυτερο gaming site της Ελλαδας, ακομη και λογικα να το δεις, πιο πιθανο ειναι να τους ειπε κατι η πηγη τους και μετα να ανακαλεστηκε, παρα να ρισκαρουν την αξιοπιστια τους βγαζοντας κατι απο το μυαλο τους. Κοινη λογικη ειναι. Και αν ειναι μερικοι ξεγραφουν ετσι sites, τοτε να βρουμε απο ενα λαθος που εκαναν ολα τα sites του κοσμου(ολοι θα εχουν κανει ενα λαθος τουλαχιστον) να τα ξεγραψουμε και εκεινα και μετα να κατσουμε εδω μεσα ολοι μας να το παιζουμε εξυπνοι και ξερολες μεταξυ μας.


H "κοινη λογικη" λοιπον εκεινης της περιοδου εγκειτο στην εξης φραση "Δεν μπορει η MS να αποφασισε να αυτοκτονησει, θα εχει συμφωνησει και η Sony για τα DRM" εκει λοιπον πονταραν ολοι οι "προφητες" εκεινης της περιοδου με τις "πληροφοριες τους" παρα το γεγονος οτι υπηρχαν ισχυρες ενδειξεις απο τον Φεβρουαριο οτι η sony δεν θα ακολουθησει αυτο το μονοπατι.

Οποτε συγχωρεσε με αλλα δυσκολευομαι πολυ να πιστεψω οτι ειχαν "πληροφοριες" απλα πονταραν στο φαβορι, και τους βγηκε γαιδαρος. Και θα ειχα και ολη την καλη διαθεση να δωσω αφεση αμαρτιων, εαν εβγαιναν και ελεγαν " sorry παιδια , δεν ειχαμε καποια ιδιαιτερη πληροφορηση , μια υποθεση καναμε (οπως ειπαν τωρα για την ημερομηνια) και δεν μας βγηκε".

Αντι ομως να κανουν αυτο, αυτοι το συνεχιζαν με αρθρα του στυλ, "μπορει η ΕΑ να βαλει DRM και η sony δεν μπορει να κανει τιποτα", οποτε οχι μονο εγραψαν σαν αληθεια οτι εβγαλαν απο το κεφαλι τους, αλλα δεν ειχαν και το θαρρος να βγουν να πουν οτι εκαναν λαθος, για μενα εχουν φαει ενα μεγαλο Χ

Nek_Food
27-09-2013, 08:31
Εχοντας μιλησει πολλες φορες σε events με τον αρχισυντακτη Γιωργο Καλλιφα, εχω διαπιστωσει οτι ο ανθρωπος ειναι τερας γνωσεων επανω στο gaming...

Οντας το μεγαλυτερο gaming site της Ελλαδας, ακομη και λογικα να το δεις, πιο πιθανο ειναι να τους ειπε κατι η πηγη τους και μετα να ανακαλεστηκε, παρα να ρισκαρουν την αξιοπιστια τους βγαζοντας κατι απο το μυαλο τους. Κοινη λογικη ειναι...

With great power, comes great responsibility.

Big brains, make big mistakes.

Valkyre
27-09-2013, 10:33
Sorry αλλα κι εγω το gameover το εχω ξεγραψει και δεν εγινε τωρα , με το θεμα του DRM, αλλα εδω και αρκετο καιρο. (δεν θυμαμαι καν την αρχικη αιτια)

Και δεν τους θεωρω και τους πλεον αντικειμενικους, οσον αφορα στα αρθρα τους, στις αποψεις τους και γενικοτερα. (μαλλον αυτο ειναι)

Τωρα σαφως και ολα τα site εχουν κανει τις κουτσουκελες τους, και πολλα εχω αποκλεισει εννοειται (δεν ειναι μονο το gamerover). Απλα φροντιζω να φιλτραρω την πληροφορηση μου με βαση αυτα τα σαιτ που θεωρω πιο αξιοπιστα.

Roy
27-09-2013, 13:26
Μα, το θεμα ειναι οτι ολοι συνεχιζουν με το σκεπτικο, οτι τα παιδια το εβγαλαν απο το κεφαλι τους. Κατι που δεν ειχαν κανει ποτε στο παρελθον. Γιατι ξαφνικα να το κανουν τωρα?

Anyway, το αναφερω απλα γιατι εχω μιλησει πολλες φορες με τον ανθρωπο και οντως ειχαν την πληροφορια περι drm. Και κατι αλλο που πολλοι δεν θελουν να πιστεψουν. Σας φαινεται τοσο απιθανο να εκανε στροφη η Sony μολις ειδε τη φολα που ετρωγε επει ενα μηνα η Microsoft?? Εδω η ιδια η microsoft εκανε στροφη στις δικες της δημοσιες πολιτικες, δε θα εκανε η Sony στη δικη της internal πολιτικη?? Απο εκει και περα ειναι στο τι θελει να πιστεψει ο καθενας. Προσωπικα εμπιστευομαι τα παιδια οταν συνομιλησαμε σε event οτι τους μετεφεραν την παραπανω πληροφορια, οι υπολοιποι που δεν γνωριζουν και δεν εχουν συνομιλησει/γνωρισει το team του GameOver μπορουν να γραφουν οτι τα εβγαλαν απο το κεφαλι τους, αυθαιρετα ομως χωρις να εχουν καποια βαση αυτα που λενε.

Επαναλαμβανω δεν ειμαι GameOver fanboy, αλλα το σκεπτικο ''γιατι δε ζητησαν συγνωμη δημοσια να που οτι το εβγαλαν απο το κεφαλι τους'', δεν ευσταθει, γιατι απο την πρωτη στιγμη δεν το εβγαλαν απο το κεφαλι τους. Ειχαν λαθος πληροφορηση/πληροφορηση που επειτα αλλαξε. Εδω αλλαζουν πολιτικα συστηματα και ολοκληρες οικονομιες χωρων σε μια νυκτα, το DRM δε θα μπορουσε να αλλαξει?? Και μονο αυτο επρεπε να σας δωσει το ''benefit of doubt'' και να μην κραζετε, εχοντας σαν δεδομενο οτι λενε ψεματα απο το κεφαλι τους.

Πολυ βγηκαμε offtopic. Sorry για την κουτσουκελα, απλα μου φαινεται αδικο ολο το κραξιμο, χωρις να υπαρχει καποια επιβεβαιωση οτι ειναι ψευτες.

Slay
27-09-2013, 13:42
Σας φαινεται τοσο απιθανο να εκανε στροφη η Sony μολις ειδε τη φολα που ετρωγε επει ενα μηνα η Microsoft?? Εδω η ιδια η microsoft εκανε στροφη στις δικες της δημοσιες πολιτικες, δε θα εκανε η Sony στη δικη της internal πολιτικη?? Απο εκει και περα ειναι στο τι θελει να πιστεψει ο καθενας. Προσωπικα εμπιστευομαι τα παιδια οταν συνομιλησαμε σε event οτι τους μετεφεραν την παραπανω πληροφορια, οι υπολοιποι που δεν γνωριζουν και δεν εχουν συνομιλησει/γνωρισει το team του GameOver μπορουν να γραφουν οτι τα εβγαλαν απο το κεφαλι τους, αυθαιρετα ομως χωρις να εχουν καποια βαση αυτα που λενε.

Επαναλαμβανω δεν ειμαι GameOver fanboy, αλλα το σκεπτικο ''γιατι δε ζητησαν συγνωμη δημοσια να που οτι το εβγαλαν απο το κεφαλι τους'', δεν ευσταθει, γιατι απο την πρωτη στιγμη δεν το εβγαλαν απο το κεφαλι τους. Ειχαν λαθος πληροφορηση/πληροφορηση που επειτα αλλαξε. Εδω αλλαζουν πολιτικα συστηματα και ολοκληρες οικονομιες χωρων σε μια νυκτα, το DRM δε θα μπορουσε να αλλαξει?? Και μονο αυτο επρεπε να σας δωσει το ''benefit of doubt'' και να μην κραζετε, εχοντας σαν δεδομενο οτι λενε ψεματα απο το κεφαλι τους.

Πολυ βγηκαμε offtopic. Sorry για την κουτσουκελα, απλα μου φαινεται αδικο ολο το κραξιμο, χωρις να υπαρχει καποια επιβεβαιωση οτι ειναι ψευτες.

Γενικα και αοριστα απιθανο δεν ειναι, αλλα δυστηχως για το gameover ολα τα στοιχεια ειναι εναντιον τους, το παρακατω ειναι δηλωση του Yoshida , δημοσια δηλωση υψηλοτατου στελεχους της SCE, προσεξε την ημερομηνια.


by Kyle Orland (http://arstechnica.com/author/kyle-orland/) - Feb 21 2013, 7:51pm GTBDT



Update: Speaking at a roundtable session with the press attended by Ars Technica, Shuhei Yoshida stated that "when you purchase the disc-based games for PS4, that should work on any hardware." When asked whether games would require online registration, Yoshida noted that that decision was up to the publisher. When asked if Sony, as a publisher, would require games to be registered online, Yoshida said, "we are not talking about that plan."



Ακριβως 3 μηνες μετα ειχαμε το ανελεητο κραξιμο στην MS για τα DRM, παρολα αυτα το gameover στο διαστημα που μεσολαβησε απο την πρωτη παρουσιαση του Χ1, μεχρι την Ε3 ειχε "πληροφοριες" οτι η Sony θα κανει το ιδιο.

Εεεε λυπαμαι αλλα δεν τους πιστευω, εαν υπολογισεις επισης οτι την πολιτικη της sony για τα DRM δεν την ηξεραν οι third party οπως φανηκε, τοτε μια τετοια πληροφορια θα μπορουσε να ερθει μονο απο την Sony, να τους πει δηλαδη καποιος απο την sony επιτηδες ψεματα.

Υ.Γ. για μενα ειναι επισης ενδεικτικο του πως παρουσιασαν την ημερομηνια για το Ps4, το ειπαν με τετοιο τροπο ωστε να υπονοειται οτι κατι ξερουν παραπανω, αλλα ειπαν και οτι ειναι δικη τους προβλεψη και δεν εχουν πληροφορηση. Ετσι εαν βγει αλληθινη η ημερομηνια θα πουν "σας το λεγαμε" εαν παλι οχι θα πουν "δεν πεσαμε μεσα στην προβλεψη"

hakoo
27-09-2013, 13:51
@Roy
O Καλλιφας σαφως και εχει μια πορεια χρονων στον χωρο ο ανθρωπος, κανεις δεν μπορει να το αμφισβητησει αυτο.
Εγω δεν ειμαι της αποψης οτι οποιος κανει μια λαθος εκτιμηση πρεπει να καρατομειται, μονο οποιος δεν λεει την αποψη του ποτε και για τιποτα δεν κανει λαθος. Ομως υπαρχει μια διαφορα απο το κανω μια εκτιμηση με βαση τις γνωσεις μου απο το εχω πληροφοριες. Χωρις να θελω να υποτιμησω το μεσο του ανθρωπου (ναι μεν θεωρω οτι απο αποψη πασχει αλλα αναμφιβολα ειναι πολυ ωραια στημενο και οργανωμενο με μπολικη πληροφορηση), οταν δεν εχει πληροφορηση κανενα απο τα τεραστια publications παγκοσμιως το να βγαινεις να λες οτι εχω εγω ειναι λιγο καπως. Εγω δεν αρνουμαι οτι ειχε πληροφορηση, το θεμα ειναι απο ποιον την ειχε την πληροφορηση και απο τη στιγμη που αποδειχθηκε λαθος θα επρεπε τουλαχιστον να πει οτι η πληροφορηση μου ηταν απο τον ταδε χωρο (οχι ονομα φυσικα).
Οταν παιρνεις ενα ρισκο για να μπορεις μετα να πεις "told you so", "πρωτος εγω","gimme credit" θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενος και για την περιπτωση που δεν βγει για να γινεις πιστευτος, το να λες λαθος πληροφορηση δεν πειθει κανεναν.

Giorgos78
27-09-2013, 13:57
re pedia to gemeover apotelite apo EPAGELMATIES. Psomaki theloun na vgaloun ta pedia giati tous krazete?Ego imoun o protos pou ixa protinei gia simaxia powerbuy apo polla gameing ellinika site oste na pername fthines konsoles an mazeuan kosmo POLLA sait mazi....... me to pou tous ipa na erthoun sti simaxia klidosane to thread...... Aftoi pernoun pososta apo sigekrimeni alisida......psomaki re pedia .....psomaki..... mi tsatizeste..... ta media prospathoun na katefthinoun ti kini gnomi.....kai plirononte gi afto akrivos to pragma

Roy
27-09-2013, 13:59
ΟΚ, δεκτα τα επιχειρηματα σας! Γι αυτο αλλωστε ο καθενας εχε το δικο του σκεπτικο. Στο μονο που διαφωνω ειναι σε αυτο που ειπε ο Slay περι κρυμμενου νοηματος πισω απο τη δηλωση οτι ειναι η δικη τους προβλεψη. Για μενα δεν υπαρχει κανενα κρυμμενο νοημα. Ειναι αυτο που ειπαν, η δικη τους προβλεψη.

Και κατι τελευταιο. Αν ηταν μεσα απο τη Sony Hellas καποιος, η πληροφορηση τους, θα μπορουσαν να πουν ''παιδια μας το ειπαν μεσα απο τη Sony''???? Σαφως και οχι. Δε θα μπορουσαν να εκθεσουν ετσι την Ελληνικη αντιπροσωπεια. Κατι που οπως φανηκε απο τα προσφατα γεγονοτα ειναι αρκετα πιθανο(το να ειχε η Sony Hellas αλλη πληροφορηση) γιατι οπως αποδειχθηκε ουτε η ιδια η Sony Hellas δεν ηξερε οτι εμεινε απεξω απο το Launch του PS4.

hakoo
27-09-2013, 14:02
Το οτι κλειδωσαν το thread σου δεν νομιζω οτι λεει κατι, κι εγω εχω κλειδωσει τα περισσοτερα απο αυτα που ανοιγεις δεν σημαινει οτι τα παιρνω απο καπου.
Eμεις κρινουμε την αποψη βασικα, εσυ το πας εντελως αλλου, το τι ποσοστα παιρνουν και απο που ουτε το ξερω ουτε ενδιαφερει κανεναν νομιζω, μην αρχισουμε τωρα τις χοντραδες.

@Roy
Μονος σου απαντας ρε μαν αν ελεγαν οτι ειναι μεσα απο την sony δεν θα τους πιστευε κανενας γιατι α) δεν γινεται να ξερει η Sony Hellas και να μην ξερουν τα μεγαλα publications που ειναι in bed with Sony every day και β) η Sony Hellas απο αποψη πληροφορησης ειναι ο φτωχος συγγενης και το ξερει και η κουτση Μαρια πια, εδω δεν ηξεραν για την καθυστερηση. Οποτε θα μπορουσαν να πουν οτι ειχαμε πληροφορηση απο τον ταδε χωρο (γενικα) και να αφησουν τον αναγνωστη/ακροατη να το φιλτραρει οπως θελει αυτος και να το αξιολογησει.

Valkyre
27-09-2013, 14:04
@Roy

Γιατι δεν θα μπορουσαν να την εκθεσουν?? Ισα ισα αυτο θα σημαινε οτι ειναι ΚΑΚΟΙ δημοσιογραφοι.

Ο δημοσιογραφος υποτιθεται οτι ειναι υπερμαχος της αληθειας (λεμε καμμια μαλακια να περναει η ωρα βεβαια οσον αφορα την δημοσιογραφια στην εποχη μας).

Σαφως και θα επρεπε να γυρισουν και να τους εκθεσουν κανονικοτατα χωρις τον παραμικρο ενδοιασμο. Τοτε θα παρηγαγαν πραγματικο εργο διοτι η Σονυ θα επρεπε να βγει και να αναλαβει τις ευθυνες της απεναντι στους πελατες της και ολους γενικοτερα και οχι να νομιζει οτι μπορει να λεει οτι θελει και να φοβαται ο κοσμος να πει οτιδηποτε κακο γι αυτους.

Think about it...

Roy
27-09-2013, 14:13
Βρε Valkyre πολυ σωστα το θετεις!! Και εγω μαζι σου!!

Οταν ομως μιλαμε για την Ελληνικη αγορα, που το μοναδικο μεσο για να βγαλει χρηματα ενα site ειναι οι χορηγιες, θα ρισκαρες εσυ τετοια κινηση?? Να πας κοντρα σε εναν απο τους ''μεγαλους'', μονο και μονο για να μην πει μια μεριδα ανθρωπων οτι το GO εκανε λαθος?? Πες μου αληθεια!!! Θα ρισκαρες να μην εχεις φαι στο τελος του μηνα για κατι τοσο δεοντολογικο?(το οποιο ναι συμφωνω μαζι σου, ειναι σωστο). Δυστυχως σκεφτομαι και τετοιους παραγοντες, οι οποιοι πλεον ειναι πολυ σημαντικοι στα Media, τα οποια αργοπεθαινουν και βαζουν ολη μερα telemarketing για να μην κλεισουν. Το οποιο μπορει να μην ισχυει στην περιπτωση του GO, απλα το αναφερω επειδη εχει υπαρξει σε media παγκοσμιως.

Slay
27-09-2013, 14:14
ΟΚ, δεκτα τα επιχειρηματα σας! Γι αυτο αλλωστε ο καθενας εχε το δικο του σκεπτικο. Στο μονο που διαφωνω ειναι σε αυτο που ειπε ο Slay περι κρυμμενου νοηματος πισω απο τη δηλωση οτι ειναι η δικη τους προβλεψη. Για μενα δεν υπαρχει κανενα κρυμμενο νοημα. Ειναι αυτο που ειπαν, η δικη τους προβλεψη.

Και κατι τελευταιο. Αν ηταν μεσα απο τη Sony Hellas καποιος, η πληροφορηση τους, θα μπορουσαν να πουν ''παιδια μας το ειπαν μεσα απο τη Sony''???? Σαφως και οχι. Δε θα μπορουσαν να εκθεσουν ετσι την Ελληνικη αντιπροσωπεια. Κατι που οπως φανηκε απο τα προσφατα γεγονοτα ειναι αρκετα πιθανο(το να ειχε η Sony Hellas αλλη πληροφορηση) γιατι οπως αποδειχθηκε ουτε η ιδια η Sony Hellas δεν ηξερε οτι εμεινε απεξω απο το Launch του PS4.

Στο πρωτο που λες εχω να σου πω οτι πολλες φορες δεν εχει μονο σημασια το τι λες αλλα και το πως το λες, οποιος δει το video θα καταλαβει γιατι πραγμα μιλαω.
Επισης σε ευχαριστω για ενα ακομα επιχειρημα του γιατι το gameover τα εβγαζε απο το κεφαλι του αυτα με τα DRM.

Εαν η Sony Hellas δεν ηξερε ενα θεμα ΑΜΕΣΗΣ αρμοδιοτητας της , δηλαδη την διακινηση του PS4 στην ελληνικη αγορα, ειναι ποτε δυνατον να ηξερε την εταιρικη πολιτικη της sony στο Tokyo? για τα DRM?

Roy
27-09-2013, 14:21
Wow, ειλικρινα δεν περιμενα να παρει τοση εκταση το θεμα. Και για να πω την αληθεια ηθελα απλα να πω την αποψη μου. ΟΚ δεκτες οι αποψεις σας! Απλα πλεον εχω παρει θεση αμυνας προς το GameOver στο παρον thread, κατι που δεν ηταν ο σκοπος μου εξαρχης!!

Θα συνεχισω να παρακολουθω τις ειδησεις τους και προσωπικα δε θα τις ξεγραφω με το καλημερα! That's all!!

Nek_Food
27-09-2013, 14:28
Από οπουδήποτε διαβάζεις το οτιδήποτε, ακόμη και απευθείας από την πηγή, πάντα θέλει ένα φιλτράρισμα και μία πισινή. Παράδειγμα η Microsoft συνέχεια ψέματα έλεγε μέχρι την τελευταία στιγμή, μας τα πέταξε στην μούρη και μετά χαρήκαμε ομαδικώς ένα μυθικό U-turn. ΟΚ, μπορεί κάποιος να πει ότι έτσι και η Sony άλλα έλεγε τον Φεβρουάριο, άλλα είχε στο μυαλό της, άλλα έκανε. Εκ του αποτελέσματος όμως τίποτα από όλα αυτά δεν αποδείχθηκαν να έχουν βάση και η πολιτική της είναι ενιαία - συνεπής και δεν έχει αλλάξει από την αρχή, οπότε προφανώς εμπιστεύεσαι περισσότερο την εταιρεία από οποιοδήποτε παπαγαλάκι. Από πλευράς Microsoft πια δεν μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν για τίποτα, δυστυχώς όλα τα ενημερωτικά sites έπεσαν στην λούμπα της παραπληροφόρησης είτε ήταν κατά λάθος είτε αυτοσκοπός τους.

Roy
27-09-2013, 14:31
Εχεις δικιο για τη Microsoft. Εγω αμφιβαλλω αν εχουν αντιληφθει ακομη και σημερα τι ζημια εχει γινει στο reputation και στην αξιοπιστια του Brand τους. Ειδικα αν βγει με 40% failure rate και το νεο Xbox θα μιλαμε για πληρη αυτοκαταστροφη.

spyros13
27-09-2013, 14:50
Παλι χθες παρακολουθησα την εκπομπη του enternity και ειπανε και οι ιδιοι οτι το Ps4 Θα ερθει 13/12 οτι ακριβως αναφερει και το Gameover!οποτε να λενε και οι 2 ψεμματα δεν νομιζω!Τελος ο admin μου ειπε πως η sony hellas θα βγαλει η σημερα η απο βδομαδα ανακοινωση με την επισημη ημερομηνια!Αντε να δουμε γιατι μας τα εχουν κανει μπαλονια!

Roy
27-09-2013, 15:10
εχεις λινκ και λεπτο που το ειπαν?

Slay
27-09-2013, 15:22
Παλι χθες παρακολουθησα την εκπομπη του enternity και ειπανε και οι ιδιοι οτι το Ps4 Θα ερθει 13/12 οτι ακριβως αναφερει και το Gameover!οποτε να λενε και οι 2 ψεμματα δεν νομιζω!Τελος ο admin μου ειπε πως η sony hellas θα βγαλει η σημερα η απο βδομαδα ανακοινωση με την επισημη ημερομηνια!Αντε να δουμε γιατι μας τα εχουν κανει μπαλονια!
αυτη η ανακοινωση απο εβδομαδα σε εβδομαδα παει.

Το ξαναλεω, εαν θελουν να προλαβουν την χριστουγεννιατικη αγορα, η ημερομηνια αυτη που λενε ειναι το deadline, πειτε με δυσπιστο, αλλα δεν πιστευω οτι κανενα απο τα δυο sites εχει πληροφορηση, απλα λενε το λογικο.

psx3
27-09-2013, 15:22
https://twitter.com/cbalestra/status/383405820278341632
https://twitter.com/evan_wells/status/383403100494917632

Τελικά αυτά που λάβανε ήταν απλές κονσόλες; Ή μήπως ισχύει εκείνη η φήμη που λέει ότι μπορούν να γίνουν και dev kits με το κατάλληλο firmware, λόγω του μεγάλου memory OS footprint (3.5GB);

Gazof
27-09-2013, 17:49
ΟΚ, δεκτα τα επιχειρηματα σας! Γι αυτο αλλωστε ο καθενας εχε το δικο του σκεπτικο. Στο μονο που διαφωνω ειναι σε αυτο που ειπε ο Slay περι κρυμμενου νοηματος πισω απο τη δηλωση οτι ειναι η δικη τους προβλεψη. Για μενα δεν υπαρχει κανενα κρυμμενο νοημα. Ειναι αυτο που ειπαν, η δικη τους προβλεψη.

Και κατι τελευταιο. Αν ηταν μεσα απο τη Sony Hellas καποιος, η πληροφορηση τους, θα μπορουσαν να πουν ''παιδια μας το ειπαν μεσα απο τη Sony''???? Σαφως και οχι. Δε θα μπορουσαν να εκθεσουν ετσι την Ελληνικη αντιπροσωπεια. Κατι που οπως φανηκε απο τα προσφατα γεγονοτα ειναι αρκετα πιθανο(το να ειχε η Sony Hellas αλλη πληροφορηση) γιατι οπως αποδειχθηκε ουτε η ιδια η Sony Hellas δεν ηξερε οτι εμεινε απεξω απο το Launch του PS4.
Μα, αυτό ακριβώς λέμε. Η Sony Hellas δεν γνωρίζει κάτι ακόμα. Οπότε, πάει αυτό, το αφήνουμε στην άκρη το ενδεχόμενο της πληροφόρησής τους από εκεί. Το επόμενο ενδεχόμενο για μένα, λοιπόν, είναι ότι αυτός που γράφει ημερομηνίες, τις βγάζει από το κεφάλι του (όποιος και αν είναι αυτός). Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά η λογική το λέει και αυτό. Κατά τα άλλα, ναι, είναι καθαρά δική τους πρόβλεψη.

Slay
27-09-2013, 17:58
https://twitter.com/cbalestra/status/383405820278341632
https://twitter.com/evan_wells/status/383403100494917632

Τελικά αυτά που λάβανε ήταν απλές κονσόλες; Ή μήπως ισχύει εκείνη η φήμη που λέει ότι μπορούν να γίνουν και dev kits με το κατάλληλο firmware, λόγω του μεγάλου memory OS footprint (3.5GB);

οχι μωρε , σιγα debug units ειναι , υπηρχαν και στο Ps3.

spyros13
27-09-2013, 18:24
εχεις λινκ και λεπτο που το ειπαν?

http://www.enternity.gr/Article/%CE%97-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B5%CE%B9/18459.html?cpage=3&page=1#comments
διαβαζεις σχολιο Νο 71 και αν θες κοιτα στο καναλι τους εχει την χθεσινη εκπομπη τους,με του που ξεκιναει αρχιζουν και μιλανε για το Ps4..

Nerven
27-09-2013, 19:58
http://youtu.be/1_dJXdyfVfc

Nek_Food
27-09-2013, 23:11
ΟΚ, αν δεν αλλάξει κάτι εντελώς; Ετσι λεει; Το ξέρετε φυσικά ότι αν δεν αλλάξει κάτι πολύ, εγώ μου ειπαν οτι θα έχω το PS4 στα χέρια μου την Δευτέρα έτσι; και με τίτλο έκπληξη που δεν σας λέω τώρα ποιος είναι γιατί δε επιτρέπεται ακόμη, περιμένω πρώτα να ερθει η επίσημη ανακοίνωση.

;P

SPARTIAN-GR-
28-09-2013, 11:21
http://www.enternity.gr/Article/%CE%97-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B5%CE%B9/18459.html?cpage=3&page=1#comments
διαβαζεις σχολιο Νο 71 και αν θες κοιτα στο καναλι τους εχει την χθεσινη εκπομπη τους,με του που ξεκιναει αρχιζουν και μιλανε για το Ps4..

φιλε εγω με την ημε/νια κυκλοφοριας του ps4
εχω κουραστει αφανταστα και δεν ασχολουμε
και τα δυο μεγαλυτερα site στην ελλαδα
μας λενε απο εβδομαδα σε βδομαδα επισ.ανακοινωση
και ακομα τιποτα...οποτε καταλαβαινεις...
με το εναν η το αλλο τροπο θα το αποκοκτησουμε αν δεν ερθει επισημα
η απο μικρα μαγαζακια που σιγουρα θα το φερουν..η απευθειας απο εξωτερικο

lostmangr
28-09-2013, 13:47
παιδια τελικα ποτε θα βγει το ps4 ελλαδα???

nikon
28-09-2013, 13:54
Σύμφωνα με το gameover 13/12, σύμφωνα με το enternity 18/12, σύμφωνα με το neogaf 31/2 και σύμφωνα με τον καζαμία λίγο πριν την δευτέρα παρουσία.....λεφτά έχεις;;;;

Gazof
28-09-2013, 14:00
παιδια τελικα ποτε θα βγει το ps4 ελλαδα???
Πόσο διαχρονική ερώτηση!

Μακάρι να ξέραμε και μακάρι δηλαδή να επαληθευτούν όσοι λένε για 13. Θα το έχουν κρυφό καμάρι μετά, βέβαια, αλλά ας έρθει και το τυχόν καμάρι τους, είναι το λιγότερο. Γενικώς το κλίμα είναι πως με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έρχεται το Δεκέμβρη και πως μέσα στον Οκτώβριο θα έχουμε επίσημα νέα, αλλά αν δεν βρέξει (ανακοίνωση), στο κλίμα μόνο προγνώσεις χωρούν :D

klark71
28-09-2013, 14:06
Θα εξελιχθεί σαν το GT5, που έλεγε και κάποιος admin ότι δε θα έρθει ποτέ και να το βγάλουμε από το μυαλό μας (λόγω των συνεχών αναβολών). Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μας βγάλει τη ψυχή και θα πανηγυρίζουμε σαν τρελοί, όταν σκάσει επιτέλους μύτη...

psx3
28-09-2013, 21:02
Κλασικό παράδειγμα ραδιοαρβύλας (με μηδέν δόση αληθοφάνειας μάλιστα). Είναι comment απλού χρήστη, όχι άποψη του Enternity (για να μην παρεξηγηθώ).

http://www.enternity.gr/Article/%CE%97-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%AC%CE%B5%CE%B9/18459.html?cpage=3&page=1#comments

«Θα σου πώ κάτι που μπορεί να μην το ξέρεις. Πριν 3 μέρες έμαθα απο πάρα πολύ έγκυρη πηγή

μέσα

απο την ίδια την ''sony'' (οχι της ελλάδας) οτι είχαν βγάλει ένα πρωτότυπο του ps4 με τα ίδια στοιχεία που έχει με αυτό

που παρουσίασαν αλλά με μια νέα καινοτομία....... Εκείνο το μοντέλο λοιπόν είχε 2 θύρες με οπτικούς δίσκους με την

μια να γράφει ''ps4 disc'' και την άλλη θύρα δίπλα της να γράφει ''ps3 ps2 psone disc''. ΆΡΑΓΕ ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΑΥΛΟ

ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΑΥΤΟ;;;;;; Δεν ρώτησα να μάθω γιατί απορρίφθηκε το πρωτότυπο αλλά ξέρω οτι ήταν

απόφαση του ΔΣ της ''sony''.»

http://i.stack.imgur.com/jiFfM.jpg

GRZEUS
28-09-2013, 22:52
Μιλώντας με φιλαρακι σήμερα που δουλεύει σε γνωστή αλυσίδα( λέω να μην πω που, δεν έχει κ σημασία ) τον ρωτησα αν ξέρει τίποτα μιας που δουλεύει στο τμήμα με τα videogames. Χωρίς να είναι κάτι σίγουρο , αυτό που μου είπε είναι πως σαν τελευταια ενημέρωση που είχαν και η οποία τους ήρθε αρχές Σεπτεμβρίου είναι οτι θα το έχουν Δεκέμβριο και μάλιστα κ αυτός μου είπε για 13-15..... Απο τοτε όμως δεν έχουν ξανά κάποια ενημέρωση........

Gazof
29-09-2013, 11:07
Το θέμα είναι πως γίνεται η μία αλυσίδα να λέει 13-15/2013 και άλλη αλυσίδα (Seven), να λέει για τουλάχιστον Ιανουάριο. Εντάξει, όταν απλώς εικάζεις, όλα γίνονται. Ούτε αυτό, λοιπόν, παίζει. Καμία αλυσίδα δεν έχει ενημέρωση για ημερομηνία/μήνα. Άσε που 15 όπως λέει, πέφτει Κυριακή, ε. Απλώς το 13-15 είναι λογικό και "παίζει" πολύ :P

GRZEUS
29-09-2013, 11:57
Καλά 13 μου είπε.....15 είπα εγώ χωρίς να δω αν παιφτει Κυριακή γιατί με είπε οτι έχουν ενημέρωση για 13 με 1-2 μέρες +,-...... Εργάσιμες εννοείται......

Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται περίεργο 29 να το έχει όλη η Ευρώπη κ εμείς εκτός.. Εκτός κ αν ξέρουν κάτι κ μέχρι τοτε δεν ήμαστε στην Ευρώπη η έχουμε δηλώσει χρεοκοπία κ δεν έχουμε νόμισμα...... Λεω τώρα........... :scratch: :a022:

manolissmy83
29-09-2013, 12:56
λες να ειναι προβλεψη αυτο καλο ακουγεται ολοι η ευρωπη θα το εχε εκτος εμεις λες μπαα

- - - Updated - - -

λες να ειναι προβλεψη αυτο καλο ακουγεται ολοι η ευρωπη θα το εχε εκτος εμεις λες μπαα οπως και να εχει ενα ειναι σιγουρο αμα εχουμε το χρημα θα το παρουμε το εργαλειο αλλα μαλον μας αφηνουν και χρονο να μαζεψουμε και χρημα :e055gf:

Gazof
30-09-2013, 11:25
Όσοι έχετε κάνει pre order στα Public, κάντε μια ερώτηση για ημερομηνία. Ίσως έχετε καλα νέα.

Nek_Food
30-09-2013, 11:47
Στην ιστοσελίδα τους λέει για:


Διαθέσιμο από 29/11/13
http://www.public.gr/cat/gaming/consoles/ps4/

Βρε λες; Τι μας κρύβεις και γιατί δεν μας το λες ξεκάθαρα;

GRZEUS
30-09-2013, 12:53
Ωραίος.......κ εγώ το παιδι που ρωτησα στα public δουλεύει........... Άντε να δουμε.......

psx3
30-09-2013, 13:16
Όσοι έχετε κάνει pre order στα Public, κάντε μια ερώτηση για ημερομηνία. Ίσως έχετε καλα νέα.
Θα κάνει παραεισαγωγή;

spyros13
30-09-2013, 13:24
ρε παιδια στα public αυτο το 29/11 το εχει εδω και 2 μηνες!Μην ψαρωνετε!Αν και εχω κανει και απο εκει προ-παραγγελια δεν το πιστευω!

psx3
30-09-2013, 13:27
Για να το λέει ο Gazof, κάτι θα ξέρει...

klark71
30-09-2013, 17:41
20 Oκτωβρίου θα γνωρίζει ο "δικός" μου εάν θα μπορέσει να το φέρει από Γερμανία...

Valkyre
30-09-2013, 17:58
Εγω τελικα παιδια παντως -το ελεγα και στον Nikon εχθες- εχω αρχισει και ξενερωνω με το PS4 και το lineup.

Μην με παρεξηγειτε, μια χαρα παιχνιδια ειναι, αλλα εχω λιγακι εκνευριστει απο τα cross gen σκηνικα που βλεπω.

Προσωπικα τα περισσοτερα cross gen games που βλεπω δεν με πειθουν οτι δικαιολογουν την αγορα PS4... δηλαδη συγνωμη αλλα πχ το watchdogs για εμενα ειναι λιγο κοροιδια.

Επισης δεν βλεπω καποιο παιχνιδι που πραγματικα να φωναζει next gen, περα ισως απο το Killzone το οποιο σαφως και στον τεχνικο τομεα θα ειναι το μοναδικο πραγματικα παιχνιδι που μπορεις να πεις οτι αξιζει να ειναι σε αυτην την κατηγορια...

Οποτε λεω τελικα να το αφησω το θεμα μεχρι να κυκλοφορησουν τουλαχιστον Infamous Second Son, Witcher 3 κλπ.

Νομιζω δεν εχει νοημα να βιαστω, ποσο μαλλον την στιγμη που το PS3 εχει ακομα παιχνιδια που θελω να παιξω. Νομιζω οτι θα αναβαλω το PS4 για αρχες 2014.

Leon_DiZ
30-09-2013, 18:00
Killzone dev Guerrilla confirms work on new IP has begun (http://www.eurogamer.net/articles/2013-09-30-killzone-dev-guerrilla-confirms-work-on-new-ip-has-begun)



Sony-owned studio Guerrilla Games has confirmed it has begun work on a new IP now that some staff are finished with PlayStation 4 launch title Killzone: Shadow Fall.

In an interview with Eurogamer at EGX 2013, lead designer Eric Boltjes said the Shadow Fall team were keen to branch out into other types of games, and work on doing so has started.

"I can be true about it, yes. That's definitely what's happening right now. I can't tell you what we're thinking of but yes," he said.

"As a studio we do want to branch out, and we have started work on a new IP, something completely different to Killzone. I don't want to say anything about it right now, but as a studio we do want to keep it fresh."



Απ'ο,τι διαβαζω οι περισσοτεροι ειχαμε καταλαβει οτι ειχαν ηδη ξεκινησει.

Slay
30-09-2013, 19:31
Πολυ καλο που φτιαχνουν νεο IP, ελπιζω να ειναι και αλλο gentre οχι FPS δηλαδη.

@Valkyre

παντα ετσι στο Launch περα απο 1 το πολυ 2 τιτλους τιποτε δεν φωναζει next-gen, απλα με το ps3 δεν ειχαμε το φαινομενο cross-gen επειδη καθυστερησε ενα χρονο, το ειχε βεβαια το 360 αυτο.

Gazof
30-09-2013, 20:11
ρε παιδια στα public αυτο το 29/11 το εχει εδω και 2 μηνες!Μην ψαρωνετε!Αν και εχω κανει και απο εκει προ-παραγγελια δεν το πιστευω!
Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις με ένα mail/τηλεφ. αν υπάρχει κάτι νεότερο. Απλώς και εγώ, δεν μπορώ να τα γράφω όλα για ευνόητους λόγους.


@GRZEUS

Ρώτα πάλι τον φίλο σου αν έχει κάτι νεότερο, διότι κάτι άκουσα πως έχουν ενημέρωση από τα κεντρικά τους, να αναφέρουν από σήμερα, συγκεκριμένη ημερομηνία στους πελάτες.


@psx3

Πραγματικά δε ξέρω ρε φίλε τι θα κάνει, είδωμεν!

tonybsg
30-09-2013, 20:31
Σύμφωνα με τις τελευταίες αποκλειστικές πληροφορίες του GameWorld οι οποίες προέρχονται από την αλυσίδα καταστημάτων Public, το PlayStation 4 θα κυκλοφορήσει κανονικά στην Ελλάδα στις 29 Νοεμβρίου για όσους από εσάς το έχουν κάνει ή θα το κάνουν pre-order τις επόμενες ημέρες!

Η επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας στην Ελλάδα υπολογίζεται ότι θα είναι η 15η Δεκεμβρίου, δύο ημέρες μετά την κυκλοφορία στις χώρες της Μέσης Ανατολής, όπως σας είχαμε ενηνερώσει προ ημερών. Εκτιμάμε ότι η Sony αναμένεται να επιβεβαιώσει το γεγονός αυτό τις επόμενες ημέρες με επίσημη ανακοίνωση.

gameworld.gr

odytsak
30-09-2013, 20:42
Αυτή την επίσημη ανακοίνωση της Sony Hellas όλο την ακούμε και ποτέ δεν τη βλέπουμε, 40 μέρες πέρασαν από τη Gamescom.

Roy
30-09-2013, 21:32
Αχαχαχα! Να φανταστω οι αποκλειστικες πληροφοριες του gameworld ειναι η δημοσια ημερομηνια αναγραφης στο site του Public. Γελανε και τα τσιμεντα ρεεεεεεε!!!

Gazof
30-09-2013, 21:37
Και εκεί που γελούσαν τα τσιμένα, λένε ότι θα κυκλοφορήσει και 15/12 που είναι Κυριακή για να γελάσουν και οι μπετόβεργες :P

Δε ξέρω τι να πω, πραγματικά. Οι δικές μου πληροφορίες, πάντως, για τα Public, δεν λένε για 29/11. Για αυτό επιμένω στο να ρωτήσει κάποιος που έχει κάνει pre order, ώστε να πάρει απάντηση από κάποιον στα κεντρικά τους.

GRZEUS
30-09-2013, 22:01
Απο οτι έμαθα 13/12 λένε.......επίσημα και καλά............... Το θέμα είναι ποτε θα το ακούσουμε απο την Σόνυ..... Εσύ για ποτε ξέρεις για public?? Τι σου ειπαν???? Εγώ όπως παει έτσι μάλλον θα το πάρω απο Αυστραλία μια κ καλη.......

psx3
30-09-2013, 22:05
Λίγο μακριά δεν είναι η Αυστραλία; Πόσο πάνε τα μεταφορικά;

GRZEUS
30-09-2013, 22:08
Δεν ξέρω φιλε psx3.... Για να μείνω θα πάω εκεί αν παει καλά η δουλειά....................

Gazof
30-09-2013, 22:12
Απο οτι έμαθα 13/12 λένε.......επίσημα και καλά............... Το θέμα είναι ποτε θα το ακούσουμε απο την Σόνυ..... Εσύ για ποτε ξέρεις για public?? Τι σου ειπαν???? Εγώ όπως παει έτσι μάλλον θα το πάρω απο Αυστραλία μια κ καλη.......
Για 14 μου είπαν σε 2 καταστήματα.

Chris, καλά να πάει η δουλειά ευχόμαστε. Αν πας και δεν έχει πάει ακόμα στην Αυστραλία, παράγγειλέ το από Ελλάδα :P (λέμε και καμιά αυτή να περάσει η ώρα).

GRZEUS
30-09-2013, 22:40
Ευχαριστώ φιλε.....να σε καλά......... Καλά αν γίνει αυτό που λες θα πέσω να με φάνε καρχαρίες.......... :a010bg:

Roy
01-10-2013, 01:23
Μακαρι να ερθει πριν τα Χριστουγεννα να το βαλουν με καποιο ωραιο bundle, ετσι ωστε να το παρει οσο περισσοτρερος κοσμος γινεται, γιατι και οι εποχες ειναι τραγικες. Τουλαχιστον Χριστουγεννα κατι μπορει να γινει.

odytsak
01-10-2013, 09:51
Ολο και περισσότερες χώρες μπαίνουν στο λανσάρισμα του 2013.
http://www.thinkdigit.com/Gaming/Sony-confirms-PS4-launch-in-India-this_17748.html
Μετά τη Νότια Αφρική, τη Σιγκαπούρη, Μαλαισία, Χονγκ Κονγκ, Κορέα, Ταιβάν, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και λοιπές χώρες της Μέσης Ανατολής,
προστέθηκε και η Ινδία.
Συνολικά είναι πάνω από 40 χώρες για το 2013 μαζί με τις 32 του αρχικού launch.

Nek_Food
01-10-2013, 12:32
Σε σχόλιο - ερώτηση του Οδυσσέα μία πιο αρμόδια και υπεύθυνη απάντηση από "μέσα".


Ναι το ξέρω. Μιλάω κάθε μέρα με την Sony Hellas για την κυκλοφορία του PS4 (ΚΑΘΕ μέρα όμως). Επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί ΠΟΤΕ τίποτα. Όλο κάτι Public και κάποια 3rd party gaming websites κατεβάζουνε διάφορα ... που τα βρίσκουν δεν ξέρω. Μάλλον το traffic και τα likes κυνηγάνε! ;)

Περιμένουμε επιβεβαίωση για μια πιθανή ημερομηνία. Μέχρι τότε δεν μπορώ να πω κάτι άλλο δυστυχώς. Λίγο υπομονή

Daytime Dreamer
01-10-2013, 13:33
Σε σχόλιο - ερώτηση του Οδυσσέα μία πιο αρμόδια και υπεύθυνη απάντηση από "μέσα".

Ε μα ... το τι έχω δει και τι έχω ακούσει.

Δεν ξέρω ποιός είναι ο υπεύθυνος στα Public και πως λειτουργούνε αλλά κάποιοι τυπάδες εκεί που το παίζουν ότι ξέρουν "από πηγές" δεν ξέρουν τίποτα ή απλά μαντεύουν. Έχουνε παραπληροφορήσει πολύ κόσμο, πολλά site και πολλές σελίδες στο Facebook.

Μόλις μάθω θα ενημερώσω τους πάντες και τα πάντα. Τι νομίζετε, δεν θέλω να ησυχάσω;! Μέχρι και στον ύπνο μου πλέον την βλέπω την ερώτηση! :P

Nek_Food
01-10-2013, 13:39
Ποια ερώτηση; Μήπως εννοείς την...


ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ PS4
ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

Slay
01-10-2013, 14:07
Ε μα ... το τι έχω δει και τι έχω ακούσει.

http://www.ps4forums.gr/vb/content.php/316-%CE%91%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5-%CE%B8%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B8%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-PS4-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CF%83%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CE%BD%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-gaming-sites

Αντε πρωτοσελιδο σε εκανα παλι....

Nek_Food
01-10-2013, 14:12
Ελπίζω μόνο να μην υπάρχει πρόβλημα με τον Pad λόγω των σχέσεων που θα πρέπει να παραμείνουν καλές με τα καταστήματα. Εκτός και λόγω του ρόλου του μας νοιάζει να έχει καλές σχέσεις με το community (aka χρήστες, εμάς βρε) και σκασίλα μας οι υπόλοιποι. Καλό θα ήταν να μην τον βγάζουμε τόσο πολύ στην φόρα αν δεν πρέπει, μήπως περάσουμε χωρίς να το θέλουμε κάποιο λεπτό όριο και έχει πρόβλημα με τα επαγγελματικά του ο άνθρωπος.

Slay
01-10-2013, 14:27
Δεν νομιζω να εχει προβλημα, δημοσια το ειπε ο ανθρωπος, και εαν ειδες χρησιμοποιησα το ποιο ευγενικο του post, για την πρωτη σελιδα. Επισης δεν ειπε κατι που δεν ειναι ηδη γνωστο.

Daytime Dreamer
01-10-2013, 14:46
Μα δεν είπα κάτι κακό. Είπα απλά ότι κανείς δεν ξέρει και ότι αυτά που λέγονται στηρίζονται σε φήμες.

Έχω διαψεύσει τουλάχιστον 10 φορες τις φήμες. Οι περισσότεροι τις πιστεύουν παρόλα αυτά. Ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει.

Για να πληρώνομαι να λέω ότι "δεν γνωρίζουμε ακόμη την ημερομηνία κυκλοφορίας του PS4 στην Ελλάδα" νομίζω ότι ισχύει σωστά; ;)

Thanks Slay! United we stand, divided we fall! Πρέπει να κάνω ένα emotional video για το PS4forums.gr :) (Σοβαρά μιλάω :D :D )

GRZEUS
01-10-2013, 15:51
Καλά όλοι αναφέρουμε οτι είναι απλα φήμες....... Και κανεις δεν πιστεύει σε όσα λένε τα καταστήματα........... Απλα κάποιοι ελπίζουν....

Το διεγραψα το υπόλοιπο γιατί έφαγα Κράξιμο απο τον κολλητό μου. :a122:

odytsak
01-10-2013, 15:55
Μη τα δραματοποιούμε, δεν είναι μόνο η Ελλάδα είναι πάρα πολλές χώρες π.χ. Κροατία, Τουρκία κλπ βαλκανικές και όχι μόνο χώρες.

Μόνο η Κωνσταντινούπολη είναι τρία λεκανοπέδια Αττικής σε πλυθησμό και μιλάμε ότι η Τουρκία δεν είναι μια τυχαία για την Sony χώρα,
έχει και γλώσσα και πληκτρολόγιο στα Τούρκικα και στα PS3 και στο Vita και προφανώς και στο PS4.

psx3
01-10-2013, 15:56
Δεν είναι μόνο η Ελλάδα απ' έξω. Η Ευρώπη έχει 50 χώρες και θα κυκλοφορήσει στις 29/11 σε 17 χώρες.

GRZEUS
01-10-2013, 15:57
Ε οποτε λογικά πάμε μαζί με Τουρκία...........

psx3
01-10-2013, 16:02
Καλά όλοι αναφέρουμε οτι είναι απλα φήμες....... Και κανεις δεν πιστεύει σε όσα λένε τα καταστήματα........... Απλα κάποιοι ελπίζουν....

Το διεγραψα το υπόλοιπο γιατί έφαγα Κράξιμο απο τον κολλητό μου. :a122:
Μπαίνει στο φόρουμ ο κολλητός σου; :scratch: Πες του ντε να γραφτεί να μας ενημερώνει. ;)

GRZEUS
01-10-2013, 16:19
Δεν μπαίνει......... Αν κ του έχω πει να μπει......δεν ασχολείται ομως με games..... Απλα μιλούσαμε Skype κ του είπα αν ξέρει κάτι παραπανω κ με εκραξε........ Εντάξει νόμιζα δεν θα είχε πρόβλημα με αυτό που είπα........αλλά οκ σέβομαι την επιλογή του.........

Οποτε παιδιά υπομονή...... Αποψη μου Παμε μαζί με Τουρκία κ λοιπές χωρες....... Κάπου διάβασα οτι Τουρκία παει για Μάρτιο η Απρίλιο...... Ξερεις κανεις κάτι πανω σε αυτό??

Nek_Food
01-10-2013, 16:34
Όχι φέτος στην Τουρκία, προσπαθούν να σπρώξουν ακόμη το PS3. Το ξέρανε πολυ καιρο πίσω απο ότι φαίνεται.

http://www.ps4blog.net/topic/ps4-launch-even-if-global-will-be-patchy/




[*=center]
Posts

April 4, 2013 at 12:02 am#500 (http://www.ps4blog.net/topic/ps4-launch-even-if-global-will-be-patchy/#post-500)


http://0.gravatar.com/avatar/2aac3683baa0e62604ae3ac75db95b62?s=80&d=retro&r=R (http://www.ps4blog.net/users/hesido/)
Emrah (http://www.ps4blog.net/users/hesido/)

Member



Even if PS4 will launch globally, there’s one part of the world that PS4 will not launch in 2013: Turkey (I happen to live there) . This may well mean that countries with smaller market volumes for the Playstation brand will not be able to see PS4 in the year 2013. I think it has some news value, source is this tweet from Playstation Turkey:
@steve_j8 (https://twitter.com/steve_j8) Bedirhan selam, PlayStation 4 2013 yılı iηerisinde gelmeyecek, bu sebeple PlayStation 3 ile aramıza katılman en doğrusu.— PlayStation Tόrkiye (@PlayStationTR) March 18, 2013 (https://twitter.com/PlayStationTR/status/313539304313987072)
Which translates to something like:
… Playstation 4 will not come in 2013; because of this reason, it is best that you join us with a Playstation 3 …
(In answer to a user who would refrain on buying a PS3 because PS4 is on its way.)

Slay
01-10-2013, 16:40
Sony: PS4+Vita bundle "becoming more real by the week"

Speaking to Fegal Gara at this year’s Eurogamer Expo, I asked about his previous comments on a PS4 PS Vita combo, and specifically the non-committal way it was neither a definite ‘yes’ or ‘no’. He replied, “Well a couple of things have evolved about since then. I think that clearly demonstrating what the two machines do when they come together was a big step and I think Gamescom was a key moment for that”.

“Seeing the consumer reaction and actually an upsurge in Vita sales immediately following that demo was very encouraging to see,” admits Gara. “So there is interest in the mechanic. Right now, as I sit here today, we’re not producing a box that fits a PS4 and PS Vita in that one box. We could probably change our mind in the morning and still have it ready for launch to be honest so it’s not a big decision. It’s not a hard thing to do”.


As far as the earlier ambivalent response the the idea of putting a PlayStation 4 and Vita in the same box? “Ambivalent is maybe too strong a word. We’re still in the planning phase so it’s not a yes, its not a no. And the option is still there to pick up the two of them. We’ll make it happen in the ways that are best for our retail partners really and we’ll work with them. The concept is becoming more real by the week”.

http://www.officialplaystationmagazine.co.uk/2013/10/01/ps4-vita-bundle-the-concept-is-becoming-more-real-by-the-week-say-sony/

Slay
01-10-2013, 17:00
Απο ενα tweet της sony https://twitter.com/PlayStationEU/st...14490321801216 (https://twitter.com/PlayStationEU/status/385014490321801216) καταληγουμε σε αυτο http://somasystems.org/#2656 οπου εχει το εξης περιεργο video

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lLVOif6CHgE

Tα λαγωνικα στο neogaf βρηκαν αυτο , παραδοξως απο το wikipedia, οποτε δεν ξερουμε εαν ειναι ετσι τα πραγματα αλλα δειτε το.

"Frictional Games are currently acting as developers of S.O.M.A a Horror Space Adventure for PS4 which has been written, designed and programmed with the collaboration of Santa Monica Studios."

Deathtrick
01-10-2013, 17:19
^^ Αυτά είναι νέα!!! Ψήνομαι για ένα τέτοιο παιχνίδι!!

Η Santa Monica Studios πολλά Collaborations... να δω τι θα μας δείξει που θα είναι τελείως δικό της... :)

Edit: Ωραιό Promotion!

Deathtrick
01-10-2013, 17:33
Δε χρειάζεται να είσαι και πολύ Λαγωνικό είναι η αλήθεια...

3251

spyros13
01-10-2013, 19:34
http://www.gameworld.gr/news/consoles/item/14354-playstation-4-release-date-greece
Μετα απο 3682 update που εχει κανει το gameworld(τελευταιο update κοιταχτε 30/9/13)

psx3
01-10-2013, 19:46
Ο Γρύπαρης το γράφει; ΟΚ, κατάλαβα...

chronohill
01-10-2013, 19:56
Ο Γρύπαρης το γράφει; ΟΚ, κατάλαβα...

Βγες απ το μυαλο μου...!

spyros13
01-10-2013, 21:21
παντως και στο Enternity.gr απο τα τελευταια μηνυματα επιμενει 100% οτι 13/12 θα ειναι η επισημη ημερομηνια!Παντος για να επιμενουν τοσο πολυ και gameworld και enternity και μαλιστα ιδιες ημερομηνιες ειναι λιγο αισιοδοξο,εκτος και αν μας δουλευουν και οι δυο..

Leon_DiZ
01-10-2013, 21:30
Παιδια, με καθε καλη διαθεση, θελετε να κανετε ενα thread που να λεγεται "επισημη κυκλοφορια του PS4 στην Ελλαδα AKA καθε μ*^$^ που λεει το καθε ελληνικο site για να μαζεψει views";

Εχω κουραστει / εκνευριστει με το ολο θεμα και δεν ειμαι καν απο τα ατομα που τα ενδιαφερει ποτε θα ερθει Ελλαδα, δεν θελω να φανταστω πως νιωθουν οι υπολοιποι που θελουν να το παρουν απο εδω.

Εχουμε γεμισει το thread με τις π%^&$# των eternity, gameover, public, plaisio και δεν ξερω και γω ποιου αλλου. Υπαρχει μελος στο forum που δουλεει στην Sony, πιο εγκυρη πηγη δεν θα βρειτε ετσι κι αλλιως.

Nerven
01-10-2013, 21:58
Απο ενα tweet της sony https://twitter.com/PlayStationEU/st...14490321801216 (https://twitter.com/PlayStationEU/status/385014490321801216) καταληγουμε σε αυτο http://somasystems.org/#2656 οπου εχει το εξης περιεργο video

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lLVOif6CHgE

Tα λαγωνικα στο neogaf βρηκαν αυτο , παραδοξως απο το wikipedia, οποτε δεν ξερουμε εαν ειναι ετσι τα πραγματα αλλα δειτε το.

"Frictional Games are currently acting as developers of S.O.M.A a Horror Space Adventure for PS4 which has been written, designed and programmed with the collaboration of Santa Monica Studios."


Δεν ξέρω τι ακριβώς είδα αλλά μου άρεσε ΤΡΕΛΑ.

Roy
01-10-2013, 22:41
Τι ακριβως σας ενθουσιασε?? Εγω βαρεθηκα απειρα. Πιο πολυ μου κανει για αποτυχημενο sequel του Matrix. Περα απο τα 2 που εχει ηδη.

obione
02-10-2013, 01:07
what u just say?? Are u sure??? The MATRIX??? Aww crap..the 2nd one was awsome btw :)

hakoo
02-10-2013, 03:45
Απο ενα tweet της sony https://twitter.com/PlayStationEU/st...14490321801216 (https://twitter.com/PlayStationEU/status/385014490321801216) καταληγουμε σε αυτο http://somasystems.org/#2656 οπου εχει το εξης περιεργο video

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lLVOif6CHgE

Tα λαγωνικα στο neogaf βρηκαν αυτο , παραδοξως απο το wikipedia, οποτε δεν ξερουμε εαν ειναι ετσι τα πραγματα αλλα δειτε το.

"Frictional Games are currently acting as developers of S.O.M.A a Horror Space Adventure for PS4 which has been written, designed and programmed with the collaboration of Santa Monica Studios."


Ενδιαφερον, βεβαια πιο πολυ ενδιαφερομαι να δω κατι δικο τους αλλα καλοδεχουμενη και η βοηθεια τους σε αλλα studio.
Αυτη τη στιγμη εχουν 3 ομαδες (ομαδα του GOW3, ομαδα του Ascension και η ομαδα που προσφατα ανακοινωθηκε με επικεφαλης τον Cory Balrog) που δεν αποκλειεται να δουλευουν σε 3 διαφορετικα ps4 projects. Kαι ακομα δεν εχουν δειξει απολυτως τιποτα, εχουμε ψωμι.

Roy
02-10-2013, 04:29
Τελειωσε το Mighty No 9!

Επιασε ολους τους στοχους! Ερχεται σε PS4 με ολα τα extra stages και online race mode!! 4.000.000 ευρω παρακαλω!!!! Ειδα live και το party που εκαναν μεσα απο twitch και ηταν φοβερη η ατμοσφαιρα! Συγχαρητηρια σε οσους εδωσαν χρηματα για την προσπαθεια αυτη! Η κοινοτητα του gaming ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

http://www.kickstarter.com/projects/mightyno9/mighty-no-9

Leon_DiZ
02-10-2013, 05:50
Sony Santa Monica Hiring for “Critical Project” and “Unannounced Title” (http://www.dualshockers.com/2013/10/01/sony-santa-monica-hiring-for-critical-project-and-unannounced-title/)


http://cdn.dualshockers.com/wp-content/uploads/2013/10/God-of-War-Kratos.jpg

Many have been wondering what Sony Santa Monica has been up to, especially considering that no official game for the PS4 has been announced yet. Looks like the gears are grinding in sunny California, as the company is hiring for a couple position that reveal an upcoming unannounced game (or games) and apparently one of “critical” importance for the studio.

The first position is for a Lead Concept Artist that will “take the reins of the visual development of a critical project from early stage exploration through to final release.” Considering that he’ll be required to follow the title from early stage exploration, it’s safe to assume that we’re talking about a yet unannounced project.

The second position is for a Senior Level Designer for an “unannounced title”. Even here we’re talking about someone required to handle “Level design from concept to implementation to shippable completion”, so it’s most probable that the project is in its earliest stages of development.

Below you can see a couple screencaps of the two job offerings (since Sony’s Career page doesn’t allow linking, for some reason). Are the two position for the same project or for two separate ones? and what will it (they?) be? We’ll have to wait and see about that, but something is boiling in the cauldron.

http://cdn2.dualshockers.com/wp-content/uploads/2013/10/SonySantaMonica1.jpg

http://cdn2.dualshockers.com/wp-content/uploads/2013/10/SonySantaMonica2.jpg

Nerven
02-10-2013, 09:47
Greatness awaits απλά!

Dikakom
02-10-2013, 10:02
Άμα σχεδιάζουν να βγει God of War 4 στο PS4 θα μας φύγει το κεφάλι από το τι θα δούμε

Slay
02-10-2013, 10:05
εγω παλι επειδη τον Kratos τον εχουν ξεζουμισει, θα ηθελα κατι καινουργιο , αλλα το ιδιο εντυπωσιακο απο την santa monica.

Dikakom
02-10-2013, 10:15
Δεν θα διαφωνήσω με τον Slay, όντως κάτι καινούριο αλλά στα ίδια υψηλά επίπεδα ποιότητας θα ήταν περισσότερο επιθυμητό.

Valkyre
02-10-2013, 10:27
οχι αλλο καρβουνο....

αρκετα με το μιλκινγκ του Κρατος... ακομα κι εγω το σιχαθηκα...

κατι νεο please...

konstantinos
02-10-2013, 10:42
Το θεμα θα ηταν να δωσουν ενα τελος στο gow κ να βγαλουν κατι νεο.

chronohill
02-10-2013, 11:40
εγω εχω εντυπωσιαστει παντως απτο ascencion.Επειδη και γω πιστευω οτι τον εχουν ξεζουμισει ειχα πααααααααρα πολυ μικρο καλαθι αλλα δεν το περιμενα να ειναι τοσο καλο.και ωραιο σεναριο και φοβερα set pieces και το gameplay εχει μια φρεσκαδουρα-αν και τοχουν παραχεσει με τα blades.παντως παιζοντας το λεω ποσο φοβερο studio ειναι η SM.οντως στο ps4 θα μας ξεκανουν...

Slay
02-10-2013, 11:47
Το θεμα θα ηταν να δωσουν ενα τελος στο gow κ να βγαλουν κατι νεο.
το GOW τελειωσε στο 3, γιαυτο μετα εβγαλαν prequel , δεν νομιζω οτι εχει να δωσει κατι παραπανω πλεον, ας φτιαξουν κατι αλλο, ισως στο ιδιο στυλ παιχνιδιου, αλλα νεο IP.

SQP_GR
02-10-2013, 12:09
gow ps4 tubano θα ειναι .ασ βγαλουνε ενα και μετα αλλο ip

Nikoladim
02-10-2013, 13:09
Ναι και εγω πιστευω οτι το εχουν καψει. Να πω την αληθεια αν εβγαινε ενα καινουργιο GoW θα το ηθελα μονο στο Βιτα.

Dikakom
02-10-2013, 13:50
και στο vita να έβγαινε μετά από ένα εξάμηνο θα μαθαίναμε για HD remake, δηλαδή δεν μπορούν να αφήσουν ένα παιχνίδι στη πλατφόρμα που βγήκε χωρίς να το μεταφέρουν; απο παντού να βγάλουν!

hakoo
02-10-2013, 14:36
Kι εγω θεωρω οτι πρεπει να μπει στην ακρη το gow, τουλαχιστον για τα επομενα χρονια. Ουτως η αλλως το Ascension δεν πουλησε καθολου καλα για gow, απο τα 4-5 μυρια που ηταν το standard για τα numbered παιχνιδια πηγε στο 1,5. Θεωρω οτι πηραν το μηνυμα και οτι και οι ιδιοι εχουν κουραστει με αυτο. Σιγουρα ολοι θα θελαμε να δουμε gow στο ps4 μονο και μονο για τα γραφικα, αλλα δεν νομιζω να εκανε καμια αλλη αισθηση. Εγω ειμαι της αποψης που εκφραζει ο Slay και το εχω πει πολλες φορες, θα ηθελα η ομαδα αυτη να μεινει στα hack n slash αυτου του στυλ αλλα να αλλαξει εντελως setting, universe και φυσικα ηρωα. Απο κει και περα εχουμε την ομαδα του Asmussen που δουλευει σχεδον 3 χρονια πανω σε ps4 game (δεν αποκλειεται να ειναι sci fi αν το easter egg του Ascension εχει καποια βαση) και εχουμε και την ομαδα του Cory Balrog που ειναι φρεσκια και λογικα και αυτη θα δουλεψει σε δικο της ps4 game για πολυυυυ μετα. Το παιχνιδι του Asmussen πρεπει να ειναι παντως σε πολυ προxωρημενο σταδιο, I say VGAs announcement η E3 announcement αναλογα ποτε θα ανακοινωσουν το Uncharted 4 (το ενα στα Vgas και το αλλο στην E3).

Nerven
03-10-2013, 00:36
Αχχχχ... δεν ειναι μακριά ο Δεκέμβριος.
https://www.youtube.com/watch?v=ifLvo3T45KM&feature=youtube_gdata_player

Daytime Dreamer
04-10-2013, 02:01
Πιστεύω εις μια ανακοίνωσην, την επίσημη, την πραγματική,
από του PadPoet το account (https://www.facebook.com/PadPoet) και της σελίδας Sony PlayStation Greece (https://www.facebook.com/PlayStationGreece)
Μπλα, μπλα, μπλα ...

Εις μιας, αγίαν, καθολική, ενωμένη και αληθινή κοινότητα του PlayStation
Ομολογώ εν ανακοίνωσης εις άφεσιν φημών
Προσδοκώ χαμόγελα στα πρόσωπα παιδιώωωωωωωωων
και ζωή του PS4 αιώνος

Αμήν!

Υ.Σ. : Get ready ...

Roy
04-10-2013, 04:20
Ελα ρε φιλε! Πες το ερχεται ανακοινωση. Ασε τις προσευχες!!!!

Slay
04-10-2013, 09:52
Δεν θα μπω στον πειρασμο να σε ρωτησω γιατι ξερω οτι δεν θα μπορεις να απαντησεις, ελπιζω απλα η ημερομηνια να μην ειναι πολυ μακρια απο την υπολοιπη ευρωπη.

hakoo
04-10-2013, 10:22
Aχαχαχα θεος
I like that tone ;)

Nek_Food
04-10-2013, 10:50
Πιστεύω εις μια ανακοίνωσην, την επίσημη, την πραγματική,
από του PadPoet το account (https://www.facebook.com/PadPoet) και της σελίδας Sony PlayStation Greece (https://www.facebook.com/PlayStationGreece)
Μπλα, μπλα, μπλα ...

Εις μιας, αγίαν, καθολική, ενωμένη και αληθινή κοινότητα του PlayStation
Ομολογώ εν ανακοίνωσης εις άφεσιν φημών
Προσδοκώ χαμόγελα στα πρόσωπα παιδιώωωωωωωωων
και ζωή του PS4 αιώνος

Αμήν!

Υ.Σ. : Get ready ...

Αυτό προσωπικά πάντως το εξέλαβα ως θετικό.

3260

odytsak
04-10-2013, 10:55
Και αν δεν βγει μέσα στον Δεκέμβριο τουλάχιστον ξέρω ποιός θα τ' ακούσει.:D

Ezio
04-10-2013, 11:06
Daytime Dreamer, φοβερό post. Nek_Food, και εγώ ως θετικό το βλέπω. Ελπίζω μόνο να μην το λέει επειδή θα μάθουμε την ημερομηνία, αλλά επειδή δεν θα αργήσει το ps4 στην Ελλάδα.

spyros13
04-10-2013, 12:54
Στου enternity.gr χθες μαλιασε η γλωσσα του οτι 100% παμε επισημα για 13/12!και μην ρωτατε παλι που το λεει και οτι λενε μουφες!δεν μπορει να επιμενουν τοσο πολυ και να μην ξερουν τι λενε!Mπειτε στην χθεσινη εκπομπη του και θα δειτε απο το πρωτο δευτερολεπτο της εκπομπης και για ενα 20λεπτο μιλαγε με σιγουρια για 13/12 και πως συντομα η sony hellas θα το ανακοινωσει και αυτο γιατι θα πρεπει σιγα σιγα και τα καταστηματα στην Ελλαδα να ετοιμαζονται!Ειπανε οτι την εχουν αργησει την ανακοινωση αλλα ειναι διαδικαστικο!Ελπιζουμε συντομα σε ΝΕΑ..

Roy
04-10-2013, 14:21
Βγει δε βγει, εγω προς το παρον μονο Killzone θελω να παιξω στο PS4. Ολα τα υπολοιπα ειναι καλυτερα στο PC. Knack δεν ειναι του στυλ μου. Οποτε πρακτικα με 2.5 παιχνιδια Launch δεν εχει και πολυ ενδιαφερον για μενα. Αν δεν ειχα PC, τοτε σαφως και θα το περιμενα πως και πως για Watch Dogs, BF4, NFS κλπ

spyros13
04-10-2013, 14:48
Roy δεν νομιζω να εχει μονο 2.5 παιχνιδια Launch το ps4!Μην τα παρα λεμε!Ισα ισα θα εχει τα περισσοτερα launch games απο καθε αλλη φορα!Οσο οτι τα παιχνιδια θα ειναι καλυτερα σε pc.. Ακομα δεν τα ειδαμε εβγαλες το συμπερασμα οτι θα ειναι καλυτερα στο pc? και αφου θες τετοια συγκριση συγκρινεις γραφικα ενος pc 400 ευρω με το ps4?γιατι μονο τετοια ειναι σωστη συγριση..οποτε αστο καλυτερα δεν σε συμφαιρει!

hakoo
04-10-2013, 14:51
Στου enternity.gr χθες μαλιασε η γλωσσα του οτι 100% παμε επισημα για 13/12!και μην ρωτατε παλι που το λεει και οτι λενε μουφες!δεν μπορει να επιμενουν τοσο πολυ και να μην ξερουν τι λενε!Mπειτε στην χθεσινη εκπομπη του και θα δειτε απο το πρωτο δευτερολεπτο της εκπομπης και για ενα 20λεπτο μιλαγε με σιγουρια για 13/12 και πως συντομα η sony hellas θα το ανακοινωσει και αυτο γιατι θα πρεπει σιγα σιγα και τα καταστηματα στην Ελλαδα να ετοιμαζονται!Ειπανε οτι την εχουν αργησει την ανακοινωση αλλα ειναι διαδικαστικο!Ελπιζουμε συντομα σε ΝΕΑ..

Το υφος σου δεν το καταλαβαινω φιλε, οταν μπαινεις και γραφεις οτι διαβασα/ακουσα αυτο το πλεον λογικο ειναι να σε ρωτησουν που το διαβασες/ακουσες και να ζητησουν λινκ.
Απο κει και περα δεν ειπε κανεις οτι λενε ντε και καλα μουφες τα sites, λεμε οτι δεν εχουν ουσιαστικη πληροφορηση και απλα κανουν μαντεψιες με βαση αυτα που τους λενε τα μαγαζια. Απο την στιγμη που υπαρχει η επισημη πηγη εδω μεσα και μας ειπε οτι θα βγει επισημη ανακοινωση δεν εχει κανενα νοημα να καθομαι να ψαρευω πληροφοριες απο το enternity και το καθε enternity.
Απο κει και περα αναφορικα με τα παιχνιδια θα συμφωνησω με την αποψη του Valkyre και του Roy οτι δεν υπαρχει κατι στο launch software wise που επιβαλλει την αγορα της κονσολας day 1, ειδικα δλδ αν δεν ειναι καποιος fps fan να εχει battlefield και killzone δεν εχει κανενα λογο, προσωπικα θα την παρω day one αν βγει Δεκεμβριο καθαρα λογω hype και ειναι κατι που το παραδεχομαι. Καποιος που δεν ειναι ιδιαιτερα hyped δεν εχει κανενα λογο νομιζω να ξοδευτει απο τωρα, ισα ισα καλυτερα να περιμενει να πετυχει και κανα καλυτερο bundle οταν αρχισουν να βγαινουν τα big guns κατα τον Φεβρουαριο (Infamous πχ).

odytsak
04-10-2013, 14:55
Τι κουραστικά posts αυτά με τα PC, πάντα θα είναι πιο μπροστά από την οποιαδήποτε κονσόλα, φυσικά με το αζημείωτο.
Δεν καταλαβαίνω ποιό το νόημα να το επαναλαμβάνουμε συνεχώς ειδικά σ'ένα playstation forum.

spyros13
04-10-2013, 15:05
Το υφος σου δεν το καταλαβαινω φιλε, οταν μπαινεις και γραφεις οτι διαβασα/ακουσα αυτο το πλεον λογικο ειναι να σε ρωτησουν που το διαβασες/ακουσες και να ζητησουν λινκ.
Απο κει και περα δεν ειπε κανεις οτι λενε ντε και καλα μουφες τα sites, λεμε οτι δεν εχουν ουσιαστικη πληροφορηση και απλα κανουν μαντεψιες με βαση αυτα που τους λενε τα μαγαζια. Απο την στιγμη που υπαρχει η επισημη πηγη εδω μεσα και μας ειπε οτι θα βγει επισημη ανακοινωση δεν εχει κανενα νοημα να καθομαι να ψαρευω πληροφοριες απο το enternity και το καθε enternity.
Απο κει και περα αναφορικα με τα παιχνιδια θα συμφωνησω με την αποψη του Valkyre και του Roy οτι δεν υπαρχει κατι στο launch software wise που επιβαλλει την αγορα της κονσολας day 1, ειδικα δλδ αν δεν ειναι καποιος fps fan να εχει battlefield και killzone δεν εχει κανενα λογο, προσωπικα θα την παρω day one αν βγει Δεκεμβριο καθαρα λογω hype και ειναι κατι που το παραδεχομαι. Καποιος που δεν ειναι ιδιαιτερα hyped δεν εχει κανενα λογο νομιζω να ξοδευτει απο τωρα, ισα ισα καλυτερα να περιμενει να πετυχει και κανα καλυτερο bundle οταν αρχισουν να βγαινουν τα big guns κατα τον Φεβρουαριο (Infamous πχ).
Φιλε δεν κανουν μαντεψιες τα sites τουλαχιστον οχι ολα!Το enternity.gr εχει πληροφοριες απο sonyHellas και οχι απο public η απο πρωτο ξαδερφο του μπατζανακη του κουμπαρου κ.τ.λ!και δεν ξαναβαζω link γιατι το εχω γραψει τοσες φορες και μερικοι παρεξηγιουνται και λενε οτι τους εχει κουρασει το θεμα!Τελος παντων μπες αν θες εσυ στο www.enternity.gr και δες την τελευταια live εκπομπη τους που ειχανε χθες 3/10.. Τα συμπερασματα δικα σας,δεν ειπα ουτε να τους δοξασουμε ουτε να τους κραξουμε συζητηση κανουμε για κατι που μας "καιει" μερικους απο εδω μεσα!

psx3
04-10-2013, 15:09
Δηλαδή εδώ μέσα δεν υπάρχει κανείς που να δουλεύει στην Sony;

Leon_DiZ
04-10-2013, 15:12
Δηλαδή εδώ μέσα δεν υπάρχει κανείς που να δουλεύει στην Sony;

Οχι ρε, που το ακουσες αυτο; /s

Nek_Food
04-10-2013, 15:36
To enternity (που ποτέ δεν βάζει πηγές) έχει εσωτερική πληροφόρηση από την Sony Hellas που η ίδια δεν έχει καμιά πληροφόρηση ούτε από την Sony SCEE ακόμη. Αν κρίνω από τα όσα λένε τα παιδιά που ξέρω προσωπικά σε Sony Hellas και Sony SCEE δεν υπάρχει τίποτα οριστικό, ανακοινώσιμο, επίσημο ακόμη. Για το αν το έχουμε πριν τα Χριστούγεννα στην Ελλάδα το είχε πει και κάποιος PR από την Sony σε συνέντευξη μετά την Ε3, αλλά από την Gamescom και μετά άκρα του τάφου σιωπή για την Ελλαδίτσα μας (προσωπικά δεν ανέχομαι τον όρο Ελλαδιστάν). Κατά τα άλλα αναμονή και μακάρι όσοι έχουν "εκ των έσω" πληροφορίες να πέσουν μέσα χίλιες φορές.

Axilleas_GR
05-10-2013, 19:41
Check Out the First Brave Japanese Gamers in Line to Preorder a PS4

http://www.dualshockers.com/2013/10/04/check-out-the-first-brave-japanese-gamers-in-line-to-preorder-a-ps4/Μαλλον προκειται να αυξηθουν και αλλο λεω εγω τωρα... Δεν παιζονται οι τυποι...

psx3
05-10-2013, 21:46
The PS4 Sells Out Faster than Hotcakes at All Major Japanese Retailers; In Most Cases Within Minutes

http://www.dualshockers.com/2013/10/04/the-ps4-sells-out-faster-than-hotcakes-at-all-major-japanese-retailers-in-most-cases-within-minutes/ (http://www.dualshockers.com/2013/10/04/the-ps4-sells-out-faster-than-hotcakes-at-all-major-japanese-retailers-in-most-cases-within-minutes/)

Leon_DiZ
05-10-2013, 23:37
DualShock 4 will work with Windows for 'basic functions' (http://www.joystiq.com/2013/10/05/dualshock-4-will-work-with-windows-for-basic-functions/)

http://www.blogcdn.com/www.joystiq.com/media/2013/07/xdualshock4.jpg.pagespeed.ic.YEg8YfVhOK.jpg (http://www.joystiq.com/2013/10/05/dualshock-4-will-work-with-windows-for-basic-functions/)


The PlayStation 4's DualShock 4 (http://www.joystiq.com/tag/dualshock-4) controller will have compatibility "for basic functions" on Windows PCs out of the box, Shuhei Yoshida, President of Worldwide Studios for Sony Computer Entertainment has confirmed via Twitter (https://twitter.com/yosp/status/386257948487340032).

When asked on Twitter if Sony would release a driver for the DualShock 4 to make it compatible with Windows PCs, Yoshida tweeted back, "the analog sticks and buttons will work just fine." When pressed if this meant the controller would feature Windows compatibility by default, Yoshida responded it would, for "basic functions." What those functions are remains to be seen.

What's also unclear is whether Windows will recognize the DualShock 4 as a DualShock 4. Many non-Microsoft controllers feature the XInput API (http://en.wikipedia.org/wiki/DirectInput#Xinput), which makes them register to the computer as though they were an Xbox controller. The current-generation DualShock 3 lacks Xinput, so it would mark a significant change if the DualShock 4 supported it. When asked if games on PC would automatically recognize the controller as a DualShock 4, Yoshida said to wait until a post-launch field report.

gtakis
06-10-2013, 14:04
Παιδιά Καλημέρα καταρχήν!!!δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό νήμα αλλά επειδή λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων δεν ήμουν σε θέση να παρακολουθήσω τα νέα για το Ps4 αλλά και επειδή έχω μπεί στο τριπάκι να το πάρω day 1 θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε 2-3 απορίες που έχω,1:θα παίζει παιχνίδια του Ps3? 2:το Dual Shock από το Ps3 θα παίζει στο Ps4? και 3:όσοι έχουμε λογαριασμό PsPlus στο Ps3 θα μπορούμε να συνεχίσουμε και στο Ps4 με την ίδια συνδρομή και τα παιχνίδια που έχουμε ''κατεβάσει'' ή όλα πάνε στράφι?ειδικά το τελευταίο είναι πάρα πολύ σημαντικό καθώς σκέφτομαι να ανανεώσω για άλλο ένα τρίμηνο την συνδρομή μιας και λήγει τώρα τον Νοέμβριο αλλά αν δεν μπορώ να συνεχίσω με την ήδη υπάρχουσα στο Ps4 τότε δεν υπάρχει λόγος να το κάνω....Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!!!!!!

modecris
06-10-2013, 14:20
1:θα παίζει παιχνίδια του Ps3?

Όχι.


2:το Dual Shock από το Ps3 θα παίζει στο Ps4?

Όχι.


3:όσοι έχουμε λογαριασμό PsPlus στο Ps3 θα μπορούμε να συνεχίσουμε και στο Ps4 με την ίδια συνδρομή και τα παιχνίδια που έχουμε ''κατεβάσει'' ή όλα πάνε στράφι?

Η υπηρεσία plus είναι κοινή και στις 2 κονσόλες αλλά τα παιχνίδια που έχεις κατεβάσει στο ps3 δεν θα παίζουν στο ps4.

pgp69
06-10-2013, 14:29
Παιδιά Καλημέρα καταρχήν!!!δεν ξέρω αν ποστάρω στο σωστό νήμα αλλά επειδή λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων δεν ήμουν σε θέση να παρακολουθήσω τα νέα για το Ps4 αλλά και επειδή έχω μπεί στο τριπάκι να το πάρω day 1 θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε 2-3 απορίες που έχω,1:θα παίζει παιχνίδια του Ps3? 2:το Dual Shock από το Ps3 θα παίζει στο Ps4? και 3:όσοι έχουμε λογαριασμό PsPlus στο Ps3 θα μπορούμε να συνεχίσουμε και στο Ps4 με την ίδια συνδρομή και τα παιχνίδια που έχουμε ''κατεβάσει'' ή όλα πάνε στράφι?ειδικά το τελευταίο είναι πάρα πολύ σημαντικό καθώς σκέφτομαι να ανανεώσω για άλλο ένα τρίμηνο την συνδρομή μιας και λήγει τώρα τον Νοέμβριο αλλά αν δεν μπορώ να συνεχίσω με την ήδη υπάρχουσα στο Ps4 τότε δεν υπάρχει λόγος να το κάνω....Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!!!!!!


1 ) ΌΧΙ (μελλοντικά θα τα παίζει μέσο Streaming από την υπηρεσία τις Sony - Gaikai- )


2) Απ ότι έχουν ανακοίνωση δεν θα παίζει το Dual Shock από το PS3 (το move+sub θα παίζει κανονικά)


3) το PLUS μεταφέρεται κανονικά σαν υπηρεσία και στις 3 κονσόλες τις Sony VITA, PS3, PS4


φυσικά τα game που έχεις κατεβάσει η θα κατεβάσεις μελλοντικά θα μπορείς να τα παίζεις στην κάθε κονσόλα αντίστοιχα και μελλοντικά με την υπηρεσία τις Sony θα μπορείς να παίζεις όπως αναγράφω στο ερώτημα 1.
το PLUS είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσεις να παίξεις online game στο PS4
(εκτός από τα F2P game που θα παίζουνε και χωρίς plus)



edit: ΟΠΠΠ, μέχρι να το γράψω με προλάβανε.

gtakis
06-10-2013, 19:24
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις...κρίμα πάντως για τα παιχνίδια του Ps3 έχω αρκετά που θα ήθελα να κρατήσω και να παίξω στο Ps4,τώρα θα αναγκαστώ να τα δώσω μαζί με το έξτρα χειριστήριο που ήθελα να κρατήσω....

psx3
06-10-2013, 19:36
Κράτα το PS3 σου. Το PS+ θα συνεχίσει να δίνει PS3 games.

mihalis13
06-10-2013, 19:58
Ναι ρε, δεν αξίζει να το πουλήσεις σκέψου τι παιχνιδάρες έχει να δώσει ακόμα το Plus στο ps3.

gtakis
06-10-2013, 20:05
καλή η ιδέα σου αλλά ο σκοπός μου είναι να δώσω κανά 200€ το ps3 με τα παιχνίδια και 3 dual shock και να τσοντάρω άλλα 250 για να πάρω το Ps4 + 2o χειριστήριο + κανά game γιατί δεν περισεύουν από αλλού......

Nek_Food
06-10-2013, 20:12
Τι το κανετε καθε φορα το δευτερο χειριστηριο; Εγώ εχω λεει δύο και το δεύτερο ουσιαστικά καθεται. Μία φορά στα δύο χρόνια να το έχω χρησιμοποιήσει; Οπότε προφανώς δεν θεωρώ προτεραιότητα για μένα δευτερο χειριστήριο στο PS4. Αν θέλει να παιξουμε διπλό κάνα φιλαράκι που δεν το βλέπω, να φέρει το δικό του.

Daytime Dreamer
06-10-2013, 20:15
Κρατήστε τα PS3 σας παιδία, ΜΗΝ τα σκοτώσετε! Κρίμα είναι ...

djpar
06-10-2013, 20:18
εχω και 2 joystick που ειναι τουμπανα, μαλακια της sony που δεν παιζουν στο ps4

ilias78
06-10-2013, 20:20
με τις τιμονιερες τι γινεται? εχουν ανακοινωσει κατι? εχω την gt της logitech, αυτη που ειχε βγει για το gran turismo. θα παιζει με το ps4?

gtakis
06-10-2013, 20:21
Και καλά τα χειριστήρια ρε παιδιά αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι τόσα καινούρια παιχνίδια του ps3 πχ GTA 5,GT6,PES 2014 κλπ δεν θα μπορούμε να τα παίξουμε στο ps4?????wtf και για ποιο λόγο να σκάσω 400€ αν δεν μπορώ να παίξω αυτά τα παιχνίδια και τόσα άλλα?????

psx3
06-10-2013, 20:28
Τι το κανετε καθε φορα το δευτερο χειριστηριο; Εγώ εχω λεει δύο και το δεύτερο ουσιαστικά καθεται. Μία φορά στα δύο χρόνια να το έχω χρησιμοποιήσει; Οπότε προφανώς δεν θεωρώ προτεραιότητα για μένα δευτερο χειριστήριο στο PS4. Αν θέλει να παιξουμε διπλό κάνα φιλαράκι που δεν το βλέπω, να φέρει το δικό του.
Με το ένα παίζω και το άλλο φορτίζει. Το ίδιο και για το BT mic (ευτυχώς αυτό δεν θα χρειάζεται στο PS4).


Και καλά τα χειριστήρια ρε παιδιά αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι τόσα καινούρια παιχνίδια του ps3 πχ GTA 5,GT6,PES 2014 κλπ δεν θα μπορούμε να τα παίξουμε στο ps4?????wtf και για ποιο λόγο να σκάσω 400€ αν δεν μπορώ να παίξω αυτά τα παιχνίδια και τόσα άλλα?????
Δεν γίνεται αλλιώς. Άλλαξε ριζικά η αρχιτεκτονική (PPC -> x86).

Ελπίζω στο PS5 να μην δούμε καμία τέτοια αλλαγή πάλι (π.χ. x86 -> ARM64)...

Nek_Food
06-10-2013, 20:29
Ξερω εγώ; Επειδή θα βουν καινουργια καλυτερα και πιο προχωρημένα; Εντάξει μπορεί να μην γίνει από την πρώτη μέρα αλλά σύντομα νομίζω δύσκολα θα βρεθεί κάποιος που να θέλει ντε και καλά να παίξει κάποιον τίτλο του PS3 στο PS4. Το ιδανικό θα ήταν προφανώς να μπορούμε να χαρούμε όλα μας τα παιχνίδια, αλλά αν γλιτώσαμε ένα πενηντάρι από το no backwards combatibility, εμένα δεν με χαλάει καθόλου. Τώρα αν ήταν μόνο ένα 20€ και χωρίς άλλες επιπτώσεις στην κονσόλα, θα τα έδινα κι ας μην το χρησιμοποιούσα ποτέ.

Άλλωστε θεωρητικά θα μπορούμε μεσω του Gaikai το οποίο αν ειναι σωστοί, εφόσον ξερουμε ότι αναγνωρίζει τα δισκάκια του PS3 για την "αναβάθμιση" κάποιων παιχνιδιών (εκτός και αν έχουν οι τελευταίοι τίτλοι καμιά πατέντα μέσα), θα μπορούμε να παίζουμε παλιούς τίτλους με το διαθέσιμο δισκάκι στο drive. Έτσι θα γλιτώσουμε όσοι εχουμε μία κάποια βιβλιοθήκη ορισμένα νταβατζιλίκια για τιτλους PS3.

Είναι καλή ιδέα νομίζω, PadPoet δες αν την εχουν σκεφτεί και μετέφερε τους την σε παρακαλώ :)

klark71
06-10-2013, 22:25
με τις τιμονιερες τι γινεται? εχουν ανακοινωσει κατι? εχω την gt της logitech, αυτη που ειχε βγει για το gran turismo. θα παιζει με το ps4?
Υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω, οπότε λογικά θα παίζουν. Αν όχι, όλο και κάποιο adaptor θα βγει. Σε διαφορετική, "περίπτωση την κάναμε"...

ilias78
06-10-2013, 22:31
τι εννοεις "συμβατοτητα προς τα πισω"? εξαλλου usb θυρα εχει.
το θεμα ειναι αν μπορει να διαβαζει την αρχιτεκτονικη (αν το λεω σωστα) το ενα το αλλο. κ μιας κ απο οτι θυμαμαι, η Logitech επαψε να ασχολειτε με τις κονσολες, θα ειναι ισως δυσκολο να βγαλουν καποιο update.

odytsak
06-10-2013, 22:46
Με το ένα παίζω και το άλλο φορτίζει.
Στο PS4 τα αξεσουάρ θα φορτίζονται και με κλειστή κονσόλα, οπότε το αφήνεις κάθε βράδυ το DS4 στο καλώδιο και τέλος.

gtakis
06-10-2013, 23:13
Δηλαδή παίδες για να καταλάβω......δεν έχει ούτε GT6 ούτε GTA 5 στο ps4????αν ναι τότε δεν με πιάνει για αγοραστή η Sony φέτος.....με τίποτα???

psx3
06-10-2013, 23:50
Στο PS4 τα αξεσουάρ θα φορτίζονται και με κλειστή κονσόλα, οπότε το αφήνεις κάθε βράδυ το DS4 στο καλώδιο και τέλος.
Το ξέρω αυτό, απλά προτιμώ να μην έχω το USB καλώδιο να κρέμεται ενώ παίζω, συν ότι η φθορά μοιράζεται σε 2 χειριστήρια αντί σε ένα.

Παλιά που έπαιζα με ένα μόνο χειριστήριο είχαν καταξεσκιστεί οι αναλογικοί μοχλοί (ειδικά ο αριστερός) και η μπαταρία τα είχε παίξει από τις πολλές επαναφορτίσεις...


τι εννοεις "συμβατοτητα προς τα πισω"? εξαλλου usb θυρα εχει.
το θεμα ειναι αν μπορει να διαβαζει την αρχιτεκτονικη (αν το λεω σωστα) το ενα το αλλο. κ μιας κ απο οτι θυμαμαι, η Logitech επαψε να ασχολειτε με τις κονσολες, θα ειναι ισως δυσκολο να βγαλουν καποιο update.
Στο GT5 η Polyphony έβαλε υποστήριξη με patch για τις τιμονιέρες της Logitech. Δεν βγάζει drivers για κονσόλες η Logitech όπως γίνεται στα PC. Είναι θέμα του game developer αν θα ασχοληθεί ή όχι.

ilias78
07-10-2013, 00:09
ας ελπιζουμε να ασχοληθουν λοιπον.

hakoo
08-10-2013, 14:12
Eβαλε ο Νeil Druckman της Naughty Dog αυτη τη φωτο στο twitter

https://pbs.twimg.com/media/BWA1f8oCYAAWR23.jpg:large

με το σχολιο


Our new display case is getting filled out. Let's see... One, two, three, four.



Uncharted reference? Παιζει, βεβαια καπου εκει ξεκινησε η παρανοια στο neogaf

Time to analyze that reflection!

Wait, what's that?

http://i.imgur.com/F0TfxP8.jpg


Enhance!


http://i.imgur.com/BgQdIWl.jpg


It's Nathan Drake's belt buckle
http://1.bp.blogspot.com/--hVL4ZMEGCs/Tsx2URM303I/AAAAAAAACqk/1oU35dGzM8E/s1600/d_a_bb_pirate.jpg


Καμια σχεση βεβαια τα δυο σχεδια αλλα LOL, δεν υπαρχουν οι ανθρωποι.

Valkyre
08-10-2013, 14:16
^^ Δεν παιζονται τα ατομα χωρις πλακα...

enstikto
08-10-2013, 15:42
Εγώ πάλι που βλέπω τον Crash απο πάνω απο τα ps γιατί μου φαίνεται ότι ίσως να υποννούν κάτι για Crash Bandicoot 4?

psx3
08-10-2013, 15:49
Εγώ πάλι που βλέπω τον Crash απο πάνω απο τα ps γιατί μου φαίνεται ότι ίσως να υποννούν κάτι για Crash Bandicoot 4?
Δύσκολο, γιατί δεν έχει τα δικαιώματα η Sony.

Valkyre
08-10-2013, 16:26
Kαι φυσικα δεν θα ηθελα με τιποτα να ξεκινησει την νεα γενια η ND με ενα Crash... νομιζω περασε πλεον η εποχη που η ND ως στουντιο πρεπει να ασχολειται με τετοια παιχνιδια και ναι πεστε να με φατε, αλλα προτιμω την πιο ωριμη ND απο την παιδικη. Ειμαι και σε μια ηλικια Α αλλωστε και οκ δεν θα με κρατησει ενα παιχνιδι με ζωακια που χοροπηδανε. Οχι οτι το Uncharted ειναι ωριμο ετσι, απλα ειναι πιο in between φαση και μπορει να με εντυπωσιασει με τους χαρακτηρες του και το αναλαφρο στορυ του.

Nikoladim
08-10-2013, 17:10
Παιδια μετα το TLOU αμαρτια ειναι να παμε σε αναλαφρο τυπου Unch ή παιδικο τυπου Crash. Θελουμε ενα νεο IP σκοτεινο και κινηματογραφικο! Στην χειροτερη ενα TLOU 2, αλλα μου φαινεται πως θα πανε για Uncharted 4.

psx3
08-10-2013, 17:21
Προσωπικά ούτε TLOU 2 θέλω. Το TLOU είναι ακόμα φρέσκο και θα βγάζουν DLCs μέχρι το 2014.

Έχουν να παρουσιάσουν καινούριο Uncharted από τον Δεκέμβρη του 2010... ε νομίζω καιρός είναι να δούμε κάτι στα VGAs φέτος. Θα απογοητευτώ πολύ αν δείξουν κάτι άλλο. Με τα αναπάντητα ερωτήματα που άφησε το UC3, υπάρχει ψωμί ακόμα... δεν μπορεί να κλείσει με τριλογία.

Leon_DiZ
08-10-2013, 17:23
Εγω παλι δεν θελω σε καμια περιπτωση να ακολουθησουν την φορμουλα του "καθε νεο IP και πιο σκοτεινο/σοβαρο". Δεν θα με χαλαγε καθολου κατι πιο χαλαρο, αρκει να ειναι και αυτο καλοφτιαγμενο.

Dragonpaul
08-10-2013, 17:26
Έχουν να παρουσιάσουν καινούριο Uncharted από τον Δεκέμβρη του 2010...
Ώπα, βρε... Νοέμβρη του 11 δεν ειχε βγει το 3;;;; Ή θυμαμαι ο,τι να 'ναι;;;;

Valkyre
08-10-2013, 17:26
Συμφωνω με psx3/ λεωνιδα. Ειπαμε το LOU ειναι το καλυτερο παιχνιδι που εχει φτιαξει η ND. Αλλα μην γινει εντελως dark ξαφνικα σαν εταιρεια. Αλλωστε δεν ειναι να πεις οτι το Uncharted δεν εχει τα φοντα να ωριμασει ακομα περισσοτερο και να εξελιχθει σε κατι πολυ πιο πολυπλοκο απο αυτο που ηταν στο PS3.

Ειμαι σιγουρος οτι το επομενο uncharted θα ειναι πολυ διαφορετικο και θα δανειζεται αρκετα στοιχεια gameplay και απο το LOU.

Φυσικα και εννοειται οτι θελω να πουν και αλλες ιστοριες σαν στουντιο και δεν λεω οτι δεν θελω να ξαναπουν κατι τοσο σκοτεινο και ωριμο οσο το LOU, αλλα οχι μονο αυτο. Ειναι στουντιο που απο οτι φαινεται μπορει να κανει τα παντα.

Προσωπικα αυτην την στιγμη ειμαι περιεργος να δω την εξελιξη του Uncharted στην νεα γενια... φανταζομαι inventory, semi open world φαση, vehicles, και πολλα πολλα αλλα... το uncharted εχει παααααρα πολυ ψωμι παιδια.

Dragonpaul
08-10-2013, 17:28
Ααααα.... My bad then. Sorry.

Nerven
09-10-2013, 15:24
Playstation 4 Trophy Appearance



http://youtu.be/PTNAds1BPoI

WolfRathmA
09-10-2013, 17:00
Eβαλε ο Νeil Druckman της Naughty Dog αυτη τη φωτο στο twitter

Έχεις link από το twitter του;

ilias78
09-10-2013, 17:12
Playstation 4 Trophy Appearance



http://youtu.be/PTNAds1BPoI

χμ... στο Ps3 μου αρεσει πιο πολυ.

hakoo
09-10-2013, 18:17
Έχεις link από το twitter του;

https://twitter.com/Neil_Druckmann

tsakali GR
09-10-2013, 19:30
Yay, μόλις μου ήρθε e-mail από το Amazon για να κάνω upgrade την προ-παραγγελία μου.

Φανταστικό το Bundle 5. Sony PlayStation 4 Gamer Pack (PS4) στις £449

Sony PlayStation 4 (PS4)
Killzone Shadow Fall (PS4)
2 x Sony PlayStation DualShock 4 controller
PS4 camera

και το Bundle 6. Sony PlayStation 4 FIFA Mega Pack (PS4) στις £489

Sony PlayStation 4 (PS4)
FIFA 14 (PS4)
Killzone Shadow Fall (PS4)
2 x Sony PlayStation DualShock 4 controllers
PS4 camera


Στη φωτό βλέπετε και τα υπόλοιπα πακέτα που προσφέρει

http://farm9.staticflickr.com/8255/10172748334_9928bf2d9f_b.jpg

ilias78
09-10-2013, 19:55
το 5 θεωρω κ εγω πως ειναι το καλυτερο πακετο. ελπιζω να υπαρχει το ιδιο ή κατι αντιστοιχο κατα το Πασχα μερια.

chronohill
09-10-2013, 21:23
το 5 θεωρω κ εγω πως ειναι το καλυτερο πακετο. ελπιζω να υπαρχει το ιδιο ή κατι αντιστοιχο κατα το Πασχα μερια.

και εγω κατα κει λεω το πιο συντομο σεναριο μαζι με infamous

lak100
10-10-2013, 12:14
bundle No6 για μενα οτι καλυτερο

mihalis13
10-10-2013, 12:37
Προσωπικά κανενα δεν θα έπαιρνα μιας και δεν γουστάρω καθόλου fps(οποτε οτι εχει killzone απορρίπτεται) τωρα το μόνο που περιμενω ειναι να πάρω με 15 ευρω cross buy το NBA2K14 και μελλοντικά το FIFA απο όσα παιχνίδια εχω δει εώς τωρα.

enstikto
10-10-2013, 12:37
Αυτά τα bundles είναι μόνο του amazon?

tsakali GR
10-10-2013, 14:05
^^ προς το παρόν είναι για αγορά της Αγγλίας, λογικά κάποια θα εμφανιστούν και στην Ελλάδα εκτιμώ.

tonybsg
10-10-2013, 15:46
To 5 είναι αυτό που είχαν ανεβάσει στο amazon.fr εδώ και αρκετό καιρό στα 500Ε.

psx3
10-10-2013, 16:31
Είχε ανέβει και στο amazon.de στα €475.

Ελπίζω να έρθει και εδώ πέρα και να μην δούμε τίποτα τρελά καπέλα...

Nerven
11-10-2013, 00:00
​Θέμα με τα υπάρχοντα headsets στο PS4

Τελικά φαίνεται πως η κατάσταση με τα υπάρχοντα headsets στο PS4 (http://game20.gr/tag/ps4/) δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζαμε. Σύμφωνα (http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2013/10/10/planning-on-using-an-existing-headset-with-a-ps4-read-this.aspx) με τη Sony, τα επίσημα Pulse gaming headsets δεν θα δουλεύουν εξαρχής με το PS4, αλλά θα γίνουν συμβατά με μελλοντικό update. Τα άλλα headsets που χρησιμοποιούν bluetooth για chat δεν θα δουλεύουν καθόλου με το PS4. Τα headsets που χρησιμοποιούν USB για chat επίσης θα γίνουν συμβατά αργότερα με update. Όποιο headset βασίζεται σε digital optical για ήχο από το παιχνίδι, θα συνεχίσει να βγάζει ήχο, αλλά αρχικά δεν θα επιτρέπει chat. Κάτι μου λέει ότι το ταπεινό earset που έρχεται με το PS4 θα φανεί πολύ πιο χρήσιμο από ότι περιμέναμε...


http://game20.gr/news/not-all-existing-headsets-compatible-with-ps4-3863/

psx3
11-10-2013, 00:08
Να περιμένουμε «άγουρο» firmware με λίγα λόγια...

On another note, το Amazon UK άρχισε να στέλνει emails για optional upgrade σε bundle. Μου δώσανε και ημερομηνία για delivery (2-6 Δεκ).

hakoo
11-10-2013, 02:59
Δεν καταλαβαινω πως γινεται να μην δουλευουν τα usb headsets αυτη τη στιγμη και να χρειαζονται υποτιθεται firmware update απο τη στιγμη που εχουμε δει ηδη σε εκθεσεις να χρησιμοποιουνται στο ps4. Και μαλιστα ουτε καν τα pulse αλλα το ακομα παλιοτερο μοντελο.
Δεν μας τα λενε καλα μου φαινεται, ελπιζω να μην ειναι ο τροπος να πουλησουν νεο μοντελο.

Deathtrick
11-10-2013, 06:41
Να πω την αλήθεια, και να μην δουλεύει το Headset μου στην αρχή, θα χρησιμοποιήσω αυτό που έρχεται με τη συσκευασία.

nuntius
11-10-2013, 14:53
Υποκλίνομαι στην PR Strategy της SONY!!!!

http://www.hardcoregamer.com/2013/10/10/ps4-vs-xbox-one-not-being-a-jerk-to-the-handicapped-edition-2/57902/

psx3
11-10-2013, 16:37
Δεν καταλαβαινω πως γινεται να μην δουλευουν τα usb headsets αυτη τη στιγμη και να χρειαζονται υποτιθεται firmware update απο τη στιγμη που εχουμε δει ηδη σε εκθεσεις να χρησιμοποιουνται στο ps4. Και μαλιστα ουτε καν τα pulse αλλα το ακομα παλιοτερο μοντελο.
Δεν μας τα λενε καλα μου φαινεται, ελπιζω να μην ειναι ο τροπος να πουλησουν νεο μοντελο.
Λογικά τα τωρινά PS4 δουλεύουν με beta firmware, με ό,τι συνεπάγεται αυτό (π.χ. crashes).

Πολλά έχουμε δει στο παρελθόν σε δοκιμαστική φάση (π.χ. Killzone 3 σε Remote Play)... τουλάχιστον για τα headsets δεσμεύτηκαν ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα το δώσουν και στους τελικούς χρήστες.

kostas1234
11-10-2013, 18:56
http://uk.ign.com/vi...rt-3-the-future (http://uk.ign.com/videos/2013/07/19/mark-cerny-part-3-the-future) σε αυτην την συνεντευξη ο mark cerny μαςλεει οτι πραγματικα next gen γραφικα θα δουμε μετα απο 3 χρονια εσεις τι γνωμη εχεται πανω σε αυτο το θεμα

PDS
11-10-2013, 19:51
http://uk.ign.com/vi...rt-3-the-future (http://uk.ign.com/videos/2013/07/19/mark-cerny-part-3-the-future) σε αυτην την συνεντευξη ο mark cerny μαςλεει οτι πραγματικα next gen γραφικα θα δουμε μετα απο 3 χρονια εσεις τι γνωμη εχεται πανω σε αυτο το θεμα

Και τωρα τα βλεπεις σε λιγα παιχνιδια.Απλα φανταζομαι οτι για να δεις το αλμα τυπου uncharted2 θα πρεπει να περασουν καποια χρονια.

kostas1234
11-10-2013, 21:48
παιδια σκεφτομαι την αγορα ps4 day 1 απο seven η απο κωτσοβολο και ρωταω απο κωτσοβολο αν το παρω και βαλω και επιπλεον εγγυηση αξιζει εσεις τι λετε ποια η γνωμη σας

- - - Updated - - -

παιδια σκεφτομαι την αγορα ps4 day 1 απο seven η απο κωτσοβολο και ρωταω απο κωτσοβολο αν το παρω και βαλω και επιπλεον εγγυηση αξιζει εσεις τι λετε ποια η γνωμη σας

chronohill
11-10-2013, 22:33
Silent Hill: Shattered Memories dev working on two PS4 games, one Xbox One title (http://www.videogamer.com/wii/silent_hill_shattered_memories/news/silent_hill_shattered_memories_dev_working_on_two_ ps4_games_one_xbox_one_title.html)


3294

odytsak
14-10-2013, 17:35
​Θέμα με τα υπάρχοντα headsets στο PS4

Τελικά φαίνεται πως η κατάσταση με τα υπάρχοντα headsets στο PS4 (http://game20.gr/tag/ps4/) δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζαμε. Σύμφωνα (http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2013/10/10/planning-on-using-an-existing-headset-with-a-ps4-read-this.aspx) με τη Sony, τα επίσημα Pulse gaming headsets δεν θα δουλεύουν εξαρχής με το PS4, αλλά θα γίνουν συμβατά με μελλοντικό update. Τα άλλα headsets που χρησιμοποιούν bluetooth για chat δεν θα δουλεύουν καθόλου με το PS4. Τα headsets που χρησιμοποιούν USB για chat επίσης θα γίνουν συμβατά αργότερα με update. Όποιο headset βασίζεται σε digital optical για ήχο από το παιχνίδι, θα συνεχίσει να βγάζει ήχο, αλλά αρχικά δεν θα επιτρέπει chat. Κάτι μου λέει ότι το ταπεινό earset που έρχεται με το PS4 θα φανεί πολύ πιο χρήσιμο από ότι περιμέναμε...


http://game20.gr/news/not-all-existing-headsets-compatible-with-ps4-3863/

To μελλοντικό update για τα pulse headsets αφορά πάντα την ασύρματη σύνδεση μέσω του usb stick που δίνει και το virtual surround 7.1


Aπό day 1 τα pulse headsets θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για game audio (stereo)
και για chat με το παρεχόμενο καλώδιο της συσκευασίας mini jack σε mini jack,
απλά το συνδέεις στην έξοδο ήχου του Dual shock 4.

djpar
14-10-2013, 17:54
παιδια σκεφτομαι την αγορα ps4 day 1 απο seven η απο κωτσοβολο και ρωταω απο κωτσοβολο αν το παρω και βαλω και επιπλεον εγγυηση αξιζει εσεις τι λετε ποια η γνωμη σας

- - - Updated - - -

παιδια σκεφτομαι την αγορα ps4 day 1 απο seven η απο κωτσοβολο και ρωταω απο κωτσοβολο αν το παρω και βαλω και επιπλεον εγγυηση αξιζει εσεις τι λετε ποια η γνωμη σας

φιλε μου για 90 ευρω (αν τα εχεις) μην το σκεφτεσαι καντο...4 χρονια εγγυηση και εχεις το κεφαλι σου ησυχο

odytsak
15-10-2013, 09:02
http://playstation.greatnessawaits.com/


http://www.youtube.com/watch?v=s0d9d-cdxhk

hakoo
15-10-2013, 13:45
Πολυ καλοφτιαγμενο σποτακι, βεβαια ειναι ξεκαθαρο σε ποια αγορα απευθυνεται.

In other news


http://videogamescene.com/wp-content/uploads/2013/10/ps4-rlod.jpg (http://videogamescene.com/wp-content/uploads/2013/10/ps4-rlod.jpg)




A photo has surfaced showing a demo PS4 console overheating and displaying what has been dubbed “the red line of death.” The picture was taken at a PS4 event in Spain and posted by Elotrolado member Homer J. Simpson (http://www.elotrolado.net/hilo_playstation-4_1864860_s36130) in his report of the event. He says (translated from Spanish) “it had a red light (where the typical blue LED light) and had a message on the screen saying that the console had a very high temperature. The security case was opened and in two seconds the error message was removed and the light had returned to its normal color.


Το shutdown λογω θερμοκρασιας ειναι κατι που γινεται σε καθε piece of hardware, εμενα αλλο με απασχολει. Γιατι να πιασει τετοια θερμοκρασια μια εκθεσιακη κονσολα?

Valkyre
15-10-2013, 13:53
"Red line of death" doesnt make any sence whatsoever, when the console isnt actually... "dead". :/

hakoo
15-10-2013, 13:55
Ναι μωρε χαζομαρες για να τραβηξουν κλικς, shutdown λογω θερμοκρασιας ηταν δεν χαλασε καμια κονσολα. Απλα still μου κανει εντυπωση το γιατι ανεβασε τοση θερμοκρασια μια εκθεσιακη κονσολα που δεν εκανε και κατι πολυ απαιτητικο.

odytsak
15-10-2013, 13:56
Λογικό είναι αφού κλείσανε την κονσόλα στο γυάλινο αυτό κουτάκι που δεν αερίζεται από πουθενά.
Με το που το ανοίξανε όπως λέει σε 2 δευτερόλεπτα επανήλθε το μπλε χρώμα.

nuntius
15-10-2013, 14:26
Παιδιά, ξέρουμε αν προτείνεται μόνο η οριζόντια ή και η κάθετη θέση; Πχ με το XBOξι είπαν ότι προτείνεται μόνο οριζόντια...
γλυκοκοιτάζω το vertical stand αλλά όχι να γίνει και ζημιά... (sorry αν είναι χαζή η ερώτηση αλλά είναι το πρώτο μου ps)

Nek_Food
15-10-2013, 14:46
Αφού δεν το τύλιξαν οι ανόητοι σε καμιά σακούλα να το κλείσουν μέσα σε ένα χρηματοκιβώτιο μην τυχον και τους την αγγίξουν, πάλι καλά. Μερικοί άνθρωποι είναι στόκοι τελείως, τι να πω, δηλαδή θέλει πολύ μυαλό να καταλάβει κάποιος ότι αργά ή γρήγορα ένα μηχάνημα εκεί μέσα θα βράσει όσο καλό σύστημα απαγωγής θερμότητας και να έχει το ίδιο. Την επόμενη φορά σε φούρνο.

modecris
15-10-2013, 15:17
Έτσι όπως τα λένε τα παιδιά πιο πάνω. Το περίεργο θα ήταν να συνέχιζε να δουλεύει!

Nerven
15-10-2013, 16:34
Εμένα μου κάνει για fake. Δεν νομίζω να έχει καν άλλο χρώμα ledaki εκτός του μπλε στην εν λόγο μπάρα.

psx3
15-10-2013, 16:44
Μερικά LED μπορούν να έχουν διάφορα χρώματα. π.χ. το LED στην «μπάλα» του Move.

Nerven
15-10-2013, 17:09
Τόσα PS4 και κάθονται... δεν στέλνουν και κατά δώθε κανένα?



http://youtu.be/295N23xFAck

Lefteris_X
16-10-2013, 12:33
ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί ήδη: http://www.analoghype.com/video-games/playstation-4s-new-digital-drm-policy/

αναμενόμενο θα έλεγα...

psx3
16-10-2013, 12:36
Αυτό κοίταζα κι εγώ τώρα, σε άλλο site: http://www.ps3news.com/playstation-4-ps4-news/sony-playstation-store-reveals-new-ps4-digital-drm-policy-details/

Άσχημα νέα για όσους την είχαν καταβρεί με το gamesharing και να πληρώνουν μισά-μισά...

MajereMP44
16-10-2013, 12:55
Ερωτηση λοιπον:

Τωρα με το full install που θα εχουν τα παιχνιδια, αν αγορασουμε μισο-μισο ενα retail τιτλο, μπορει να γινει install σε 2 κονσολες και να παιζει και απο τα 2 accounts?Η τελοσπαντων να μην χρειαζεται να ειναι signed in ο αγοραστης?

MajereMP44
16-10-2013, 13:03
Α ναι μωρε τι μλκς λεω.Σωστος.

Nerven
16-10-2013, 13:22
Χεχε, κόλλησε το μυαλό σου ε; :P Να δούμε τι θα ισχύσει με το game sharing με ψηφιακούς τίτλους. Ελπίζω να είναι 2 τουλάχιστον oi χρήστες να μην το καταργήσουν το προνόμιο.

Nek_Food
16-10-2013, 13:33
Γράφει ότι θα είναι δύο, αλλά τα παιδιά παραπάνω βάλανε link που στο κείμενο ουσιαστικά αφήνει υπονοούμενα για always online προϋπόθεση στην δεύτερη κονσόλα για να έχει την δυνατότητα να το παίξει. Από ότι φαίνεται εφαρμόζει strict δέσιμο μεταξύ του SEN id και της μίας κεντρικής Home όπως την αναφέρουν κονσόλα όπου τα πάντα είναι εύκολα και απλά, ενώ στις δεύτερες κονσόλες θα πέσει πακέτο με restrictions. Αναμενόμενο, ο παράδεισος του game sharing αρχίζει να ξεθωριάζει σιγά - σιγά. Από 5 ανεξέλεγκτοι οι χρήστες έγιναν 2 σε πρώτη φάση και τώρα ο δεύτερος θα πρέπει να κάνει ευχέλαιο, να δηλώσει υπακοή σε όλους τους κανόνες, να ρίξει και ένα ζεϊμπέκικο για να παίξει σαν τον άνθρωπο.

psx3
16-10-2013, 15:27
Αναμενόμενο, ο παράδεισος του game sharing αρχίζει να ξεθωριάζει σιγά - σιγά. Από 5 ανεξέλεγκτοι οι χρήστες έγιναν 2 σε πρώτη φάση και τώρα ο δεύτερος θα πρέπει να κάνει ευχέλαιο, να δηλώσει υπακοή σε όλους τους κανόνες, να ρίξει και ένα ζεϊμπέκικο για να παίξει σαν τον άνθρωπο.
Όντως, πως αλλάζουν οι καιροί:

"If a player logs into his PlayStation 3 account on a friend's system, he can download any game he has already purchased. "You can send that content to four other friends for that initial investment," said Tretton. "We want to get the game in as many hands as possible."

http://www.wired.com/gaming/gamingreviews/news/2006/10/71982

Είναι απαράδεκτο πάντως που ζημιώνουν οικογένειες που έχουν πάνω από μια κονσόλα, επειδή κάποιοι άλλοι το έχουν ξεσκίσει με το gamesharing.

Μια δίκαιη λύση θα ήταν να υφίσταται LAN authentication για τέτοιες περιπτώσεις. Να υπάρχει δηλαδή μια master κονσόλα (που έτσι κι αλλιώς always online θα είναι με το ARM chip) και να μπορείς να έχεις μέχρι 4 slave κονσόλες στο ίδιο LAN.

Εφ' όσον η master κονσόλα κάνει μια φορά authenticate το content μέσω internet/PSN, τότε να μπορεί να δώσει το περιεχόμενο σε άλλες 4, πάντα με την προϋπόθεση ότι όλες θα είναι στο ίδιο LAN. Έτσι αποφεύγονται τα φαινόμενα να γίνεται gamesharing ανάμεσα σε διαφορετικές χώρες ή ακόμα και ηπείρους, το όποιο κάνει καρα-μπαμ αν κάτσουν να το ψάξουν με IP checks.

Είναι κρίμα που δεν μπαίνουν στην διαδικασία να εφαρμόσουν τέτοιες συμβιβαστικές λύσεις και την τρώνε όλοι άδικα... αντίστοιχα στο PS+ θα μπορούσε να σου δίνει την επιλογή ανάμεσα σε 3 x PS3 games ή 2 x PS3 games & 1 x PS4 game. Έτσι θα έδειχνε ότι προσέχει όλους τους πελάτες της το ίδιο.

djpar
16-10-2013, 17:04
Μας γαμησε η Sony...

psx3
16-10-2013, 17:15
http://blog.eu.playstation.com/2013/10/15/flower-flow-escape-plan-and-sound-shapes-coming-to-ps4ps-vita/

Αν είναι cross buy το Flower, θα το τιμήσω. Μόνο το Journey λείπει τώρα...

odytsak
16-10-2013, 19:06
http://www.youtube.com/watch?v=BV2czqEt1pc

Deathtrick
16-10-2013, 21:49
http://www.youtube.com/watch?v=BV2czqEt1pc

Να επισημάνω πως όσοι έχουν αγοράσει ήδη τα παιχνίδια στο PS3 θα έχουν τις εκδόσεις για PS4 και Vita εντελώς δωρεάν.

odytsak
17-10-2013, 00:55
Tα trophies το PS4 τα πετάει γρήγορα το ένα πίσω από το άλλο όπως γίνεται και στο Vita,
καμμία σχέση με το αργοπορημένο PS3.


http://www.youtube.com/watch?v=NsLM5BWKwJc

psx3
17-10-2013, 01:24
Ε του κερατά πια, 3.5GB RAM για το OS... στο Beyond ειδικά βγαίνουν πολύ αργοπορημένα με το ξεζούμισμα που τρώει το μηχάνημα. Πρώτα ακούς το γκλινγκ και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα εμφανίζεται πάνω δεξιά, lol.

michael92
17-10-2013, 07:30
DS4 cookie:

http://i.imgur.com/Cd3PDNJ.jpg

lol

Leon_DiZ
17-10-2013, 12:52
DS4 cookie:

http://i.imgur.com/Cd3PDNJ.jpg

lol


http://mediaserver.pulse2.com/wp-content/uploads/2012/11/close-enough-guy.jpg

Nerven
17-10-2013, 13:29
:a049: Επιτέλους έχω ημερομηνία παράδοσης! :sing:



3348

Με express delivery option 18€.

psx3
17-10-2013, 13:40
Δηλαδή πόσες μέρες νωρίτερα θα στο στείλουν;

Εμένα με απλή αποστολή (όχι express, αλλά συστημένο courier) λέει για 2 με 6 Δεκεμβρίου...

Nerven
17-10-2013, 13:43
29 το πολύ 30 Νοε θα είναι στο σπίτι.

psx3
17-10-2013, 14:26
Αυτό μου κάνει εντύπωση, γιατί 29 Νοεμβρίου είναι launch date. Άρα τα στέλνουν νωρίτερα, όχι day 1.

Nerven
17-10-2013, 14:29
Ποιός ξέρει;Μπορεί όντως να το στέλνουν 2 μέρες νωρίτερα ή εκτός και αν αναφέρετε στην ημερομηνία αποστολής, αν και το έκανα μετάφραση στο google και λέει estimate delivery.... Who knows.

lak100
17-10-2013, 15:02
:a049: Επιτέλους έχω ημερομηνία παράδοσης! :sing:



3348

Με express delivery option 18€. εγω απο amazon.de τιποτα ακομα αλλα εμενα μου βγηκε 525 δεν ξερω γιατι?

odytsak
17-10-2013, 15:15
Ο Γιάννης χρησιμοποιεί εταιρικό ΑΦΜ οπότε γλυτώνει τον ΦΠΑ.

tsakali GR
17-10-2013, 19:39
:a049: Επιτέλους έχω ημερομηνία παράδοσης! :sing:



3348

Με express delivery option 18€.

Γιάννη είχα ρωτήσει κάποια πράγματα σχετικά με το εταιρικό ΑΦΜ στο thread για τα Online Shop, δεν κάνεις μια παλικαριά να ρίξεις μία ματιά μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις μιας και ψωνίζεις έτσι καιρό;

Το ποστ θα το βρεις εδώ http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/3687-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%C F%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1%21-%CE%91%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%C F%83%CE%B7-%CF%8C%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CF%89%CE%BD-e-shops%21%21?p=471170&viewfull=1#post471170

psx3
17-10-2013, 22:47
Τσάμπα πράμα:

(http://m.uk.ign.com/articles/2013/10/17/in-brazil-playstation-4-will-cost-over-1800)http://uk.ign.com/articles/2013/10/17/in-brazil-playstation-4-will-cost-over-1800

Περιέργως το Xbone είναι πολύ φθηνότερο... άρα μάλλον δεν φταίνε μόνο οι δασμοί/φόροι εισαγομένων.

lak100
18-10-2013, 02:00
εδωσα παραγγελια και στο amazon fr μπας και δουμε φως

panos74gr
18-10-2013, 08:02
Πολύ καλή φάση οι τίτλοι cross play για το ps4!

Ελπίζω να μεταφέρουν και άλλους αγαπημένους τίτλους πχ το journey!

psx3
18-10-2013, 12:12
εδωσα παραγγελια και στο amazon fr μπας και δουμε φως
Χλωμό σε βλέπω για day 1. Την έδωσες λίγο αργά...

lak100
18-10-2013, 12:16
Χλωμό σε βλέπω για day 1. Την έδωσες λίγο αργά... η αληθεια ειναι οτι τα εχω κανει σαλατα... μακρι να ερθει και εδω το συγκεκριμεμνο bundle

Nerven
18-10-2013, 13:02
Από ότι βλέπω η παραγγελίες για το bundle έχουν ξανά ανοίξει στο γαλλικό. Οπότε γιατί όχι να μην το έχει και day1 ή έστω 1-2 εβδομάδες αργότερα.

http://www.amazon.fr/gp/product/B00ET1MFIG/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

psx3
18-10-2013, 13:16
Από ότι βλέπω η παραγγελίες για το bundle έχουν ξανά ανοίξει στο γαλλικό. Οπότε γιατί όχι να μην το έχει και day1 ή έστω 1-2 εβδομάδες αργότερα.

http://www.amazon.fr/gp/product/B00ET1MFIG/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1
Τι να σου πω, στο NeoGAF συνέχεια λένε ότι όποιος κάνει pre-order τώρα, θα παραλάβει το 2014.

Εκτός κι αν παιχτούν πολλές ακυρώσεις με τις τελευταίες πατάτες της Sony, οπότε δεν ξέρω... ίσως σταθεί τυχερός ο φίλος μας.

manolissmy83
18-10-2013, 13:19
http://www.youtube.com/watch?v=nDRQKGNktiI


Αν είναι αλήθεια έχουμε πάλι θέμα με υπερθέρμανση...

djpar
18-10-2013, 14:50
Εγω φωνάζω, βάλτε επιπλέον εγγύηση

Leon_DiZ
18-10-2013, 14:53
Και εγω θα πω οτι δεν ειναι σαφες τι γινεται εκεινη την στιγμη απο το βιντεο, πιο πολυ για glitch-αρισμα του παιχνιδιου μου κανει.

psx3
18-10-2013, 14:53
Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από αυτό το ασαφές βιντεάκι...

Το ρημάδι το εσωτερικό της κονσόλας θέλω να δω, άλλα μόνος μου τα λέω, μόνος μου τα ακούω.

tonybsg
18-10-2013, 14:59
Από ότι βλέπω η παραγγελίες για το bundle έχουν ξανά ανοίξει στο γαλλικό. Οπότε γιατί όχι να μην το έχει και day1 ή έστω 1-2 εβδομάδες αργότερα.

http://www.amazon.fr/gp/product/B00ET1MFIG/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1



Τι να σου πω, στο NeoGAF συνέχεια λένε ότι όποιος κάνει pre-order τώρα, θα παραλάβει το 2014.

Εκτός κι αν παιχτούν πολλές ακυρώσεις με τις τελευταίες πατάτες της Sony, οπότε δεν ξέρω... ίσως σταθεί τυχερός ο φίλος μας.

Από κάτω λέει πάντως ότι οι παραγγελίες μέχρι 14/10 θα είναι κομπλέ για το release, οι επόμενες πάνε για Ιανουάριο. :)

Nerven
18-10-2013, 15:35
Αν ήταν υπερθέρμανση δεν θα έβγαζε ένα μηνυματάκι; Εμένα προσωπικά μου κάνει για glitch του παιχνιδιού.

nuntius
18-10-2013, 15:42
Μήπως το έχουν κ αυτοί σε γυάλινο κουτάκι σαν κάτι άλλους έξυπνους;; :P

BillyFlo81
18-10-2013, 15:50
Δε ξέρω αν εχει γινει ξανα post με το παρακατω κειμενο, το οποιο ειναι λιγο ενθαρυντικο σχετικα με τη θερμοκρασια της κονσολας. Λογικα, θα δουμε το εσωρετικο της κονσολας προτου καταληξει στα χερια μας για να βγαλουμε καποια συμπερασματα.



Mark Cerny Wasn't Joking When He Said the PS4 Won't Overheat

Posted Tue “Sony knows how to design the PlayStation 4 so that it won’t overheat,” noted a confident Mark Cerny earlier in the year (http://www.pushsquare.com/news/2013/07/dont_worry_the_playstation_4_probably_wont_overhea t). Turns out that the lead architect – who’s also working on launch title Knack (http://www.pushsquare.com/games/ps4/knack) – was not telling porkies either, as the next generation system will actually run at a cooler temperature than the existing PlayStation 3.
Despite looking like you’ll need a personal power station to run Killzone: Shadow Fall (http://www.pushsquare.com/games/ps4/killzone_shadow_fall), extensive testing from the FCC found that the upcoming console (http://www.pushsquare.com/news/2013/07/so_the_ps4_is_ready_for_retail_in_north_america) will actually function at around 5-35 degrees Celsius (41-95 degrees Fahrenheit), where its predecessor tended to operate at a sweltering 45-55 degrees Celsius (113-131 degrees Fahrenheit). It means that the likelihood of a ‘Yellow Light of Death’-esque error is low, though other issues could still arise.


source:http://www.pushsquare.com/news/2013/07/mark_cerny_wasnt_joking_when_he_said_the_ps4_wont_ overheat

manolissmy83
18-10-2013, 16:00
μακαρι να ειναι ενα απλο κολημα θα ηθελα να το εχω μεσα στον ιανουαριο αλλα θα μαθουμε συντομα απο αλλα βηντεο τι παιζεται δεν θελω να πεταξω 400 ευρω παλι οπως με το ps3 fat :confuzed:

psx3
18-10-2013, 16:00
Αυτό με τα 5-35 Celcius δεν ισχύει. Δεν υπάρχει περίπτωση η APU να μην ξεπερνάει τους 35 βαθμούς. Ας κάνουν μέτρηση με laser θερμόμετρο να μας αποδείξουν το αντίθετο.

Nerven
18-10-2013, 16:50
Στο τέλους του βίδεο ο τύπος βγαίνει από το παιχνίδι και το ξανά ξεκινάει από το menu του ps4. Γιατί κόβετε εκεί;Αν όντως είχε υπερθερμανθεί το πρόβλημα θα συνεχίζονταν και μετά το restart του game. Αλλά δεν μας το δείχνουν.