PDA

View Full Version : Καηκε ο σκληρος;



AriStos13
18-02-2013, 13:27
Παιδια help οπωσδηποτε..!!
Μου εδωσε ενας φιλος εναν εξ. σκληρο δισκο να του περασω μερικες ταινιες.. Η συνδεση του σκληρου ειναι με καλωδιο ρευματος και μονο usb.. Σε μενα δουλευε κανονικα αλλα τωρα που του τον εδωσα δεν τον αναγνωριζει το laptop του..ετρεξα την διαχειρηση υπολογιστη/διαχειρηση δισκων αλλα ουτε εκει τον αναγνωριζει..επισης το φως που εχει ο σκληρος για να δειχνει οτι αναβει δεν αναβει καθολου..
Παει ο σκληρος καηκε;

tsakali GR
18-02-2013, 15:11
1) Έλεγξε καταρχάς μήπως φταίει το καλώδιο τροφοδοσίας ή το USB (δοκίμασε δηλαδή με άλλα καλώδια για να το αποκλείσεις).

2) Εάν καταφέρεις και δώσεις ρεύμα στο σκληρό, τσέκαρε μήπως άλλαξες τη δομή του φορμαρίσματος, δηλαδή μήπως ηταν NFS και τον έκανες FAT 32 ή το αντίστροφο (μιας και δεν διευκρίνισες εάν ήταν κενός ή όχι)

3) Αν παίρνει ρεύμα και δεν τον διαβάζει, ίσως να φταίει το build in port που έχει για να συνδέεται με τον Η/Υ. Εάν βεβαιωθείς ότι με κανέναν τρόπο δεν δουλεύει μέσω καλωδίου, ο μόνος τρόπος να βεβαιωθείς ότι δεν κάηκε ή ότι δεν "χτύπησε" κεφαλές, είναι να τον βγάλεις από το κουτί του και να δοκιμάσεις να τον συνδέσεις εσωτερικά. Αυτό βεβαια ΜΟΝΟ υπό την προϋπόθεση ότι δεν έχει ακόμη εγγύηση.

Αν τον συνδέσεις εσωτερικά και πάλι δεν το διαβάζει, το πιο πιθανό είναι να κάηκε. Η τελευταία σου λύση είναι να το πας σε εξειδικευμένο service μήπως μπορέσουν κάπως να σώσουν τα δεδομένα.

AriStos13
18-02-2013, 15:24
1)αν δεν εχω αλλο καλωδιο τι καλωδιο πρεπει να αγορασω?

2)οχι δεν εχω πειραξει την δομη..τον συνδεσα περασα τις ταινιες και τον αποσυνδεσα.!δεν ηταν κενος ειχε και αλλες ταινιες μεσα..!

3)δηλαδη φταει η θηκη με λιγα λογια και θελει αλλη θηκη..!το να τον βγαλω ειναι κατι ευκολο η θελει διαδικασια με την οποια μπορει να χαλασω τον σκληρο(αν δεν εχει καει βεβαια..!

ερωτηση..το μεσημερι θα παω σπιτι του να δοκιμασω αν στο δικο μου laptop συνδεετε..
αν συνδεετε στο δικο μου και οχι στο δικο του τι φταει??

Slay
18-02-2013, 15:27
αρχικα πριν σε καταλαβει ο πανικος, δοκιμασε εαν δουλευει στο δικο σου PC, υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να ειναι καποιου ειδους ασυμβατοτητα του enclosure και απλα να μην παιρνει αρκετο ρευμα απο το laptop και γιαυτο να μην δουλευει.

AriStos13
18-02-2013, 15:30
το μεσημερι θα παω να το κοιταξω αλλα να ρωτησω και κατι αλλο..
πριν πως δουλευε ομως στο δικο ΤΟΥ λαπτοπ και τωρα δεν δουλευει ?

Slay
18-02-2013, 15:43
Α δεν ειχα καταλαβει οτι δουλευε πριν, σε αυτη την περιπτωση ειτε χαλασε το enclosure η ο δισκος.

AriStos13
18-02-2013, 15:46
μαλιστα παει ενα 50 € για αλλαγη με λιγα λογια αν δεν ειναι η θηκη..!
αν ομως στο δικο μου λαπτοπ δουλευει τοτε τι φταει?
σας επρηξα το ξερω..!!

tsakali GR
18-02-2013, 17:14
Όπως σου είπε κι ο Slay μην πανικοβάλλεσαι.

Τα σωστά βήματα είναι να αποκλείσεις αστοχίες λόγω καλωδίων (δηλαδή να βραχυκύκλωσε ή να κάηκε το USB ή το καλώδιο τροφοδοσίας) και μετά να αποκλείσεις αντίστοιχα ότι φταεί το casing/enclosure του σκληρού ή κάποια υποδοχή του.

Εάν σε αυτά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, τότε πιθανόν βραχυκύκλωσε ο δίσκος, αλλά και πάλι εάν δεν τον έριξες εν λειτουργία ή δεν τον χτύπησες με κάποιο τρόπο, ενδεχομένως τα δεδομένα να σώζονται.

Επίσης, κοίτα και το θέμα της εγγύησης, συνήθως οι εξωτερικοί δίσκοι έχουν 2-4 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας, εάν δεν έχεις κάνει εσύ τη ζημιά.

AriStos13
18-02-2013, 19:24
πιστευω χωρις να ειμαι σιγουρος και χωρις να ξερω σιγουρα οτι εχει χαλασει η θηκη του σκληρο και οχι ο σκληρος ο ιδιος..και το λεω αυτο γιατι δεν περνει καθολου μπρος οταν τον βαζω στην πριζα..ουτε ακουω καποιο θορυβο..λες και ειναι αποσυνδεμενος συμπεριφερετε..
τον εχω ανοιξει και τον εχω ξεσυνδεσει απο την θηκη..το ερωτημα μου ειναι πως θα δοκιμασω αν δουλευει?
τι καλωδια χρειαζετε?
να θυμισω ειναι με ρευμα και ενα usb!

AriStos13
20-02-2013, 11:32
Κανενας μια βοηθεια ακομα;

tsakali GR
20-02-2013, 11:56
Αρίστο έχεις 2 επιλογές:

Πρώτον ανοίγεις το tower σου και τον συνδέεις κανονικά μέσα στο PC, με παροχή ρεύματος από το τροφοδοτικό και για σύνδεση ότι καλώδιο χρειάζεται, δηλαδή IDE ή SATA (αναλόγως τι τύπος δίσκου είναι).

Δεύτερον πας σε ένα κατάστημα πληροφορικής πακέτο με το σκληρό να δοκιμάσουν εάν παίζει και εφόσον λειτουργεί σημαίνει ότι έφταιγε το case, άρα παίρνεις μια καινούργια θήκη κι είσαι jet.

Slay
20-02-2013, 12:33
^^^ακριβως αυτο
εαν δεν εχεις tower και εχεις μονο laptop φερε το να στο κοιταξω, το μαγαζι ξερεις που ειναι, δεν θα σε χρεωσω πολλα ;-)

AriStos13
20-02-2013, 12:40
Χιλια ευχαριστω και τους δυο σας..εχετε βοηθησει οσο δεν παει..!!εχω tower σπιτι και λεω να κανω μια προσπαθεια μηπως μπορεσω αλλιως slay θα σκασω μυτη απο κει.!! ;)