PDA

View Full Version : προβλημα με το διαβασμα Cd/dvd



Omega
01-12-2007, 21:48
Χτες μου παρουσιασε ενα ξαφνικο προβλημα το PS3.
Ενω επαιζα το Heavenly Sword ξαφνικα κολησε.Εκλεισα την κονσολα κανονικα και μετα απο το κουμπι του POWER.
Το θεμα ειναι οτι απο εκει και μετα ενω με το που εβαζα ενα cd/dvd το διαβαζε κατευθειαν,τωρα δεν διαβαζει τιποτα.Απο Audio CD εως PS3/2 Game DVD.
Εκανα format/update,καθαρισα τα cd/dvd πριν τα βαλω στην κονσολα αλλα ξανα το ιδιο.
Πριν παω στην κλασικη λυση,δηλαδη να απευθυνθω στην Sony,εχετε καμια προταση για το τι να κανω?Κανα tip?

NonBorn
01-12-2007, 22:28
Πίσω στη sony μη το συζητάς ... Δευτέρα πρωί πρωί για αντικατάσταση!

cocous
02-12-2007, 00:44
ενα φιλαρακι επαθε το ιδιο με το resistanse και του κανανε αντικατασταση. οποτε μην ανησυχεις

Katana
02-12-2007, 00:59
εγγυηση παιδια, εγγυηση!

ισχυει αυτο που λενε για τις κονσολες, οτι αν ειναι να βγει ελαττωματικη θα βγει τον 1ο καιρο?

jimbrav
02-12-2007, 01:03
οπως εισαι πισω την Δευτερα....:tiphat:

Omega
02-12-2007, 01:51
Επειδη μενω και επαρχια,να τους παρω ενα τηλεφωνο πρωτα Η να το στειλω κατευθειαν με courier?

NonBorn
02-12-2007, 05:31
Επειδη μενω και επαρχια,να τους παρω ενα τηλεφωνο πρωτα Η να το στειλω κατευθειαν με courier?

Πάρε ένα τηλέφωνο να δεις που πρέπει να το στείλεις, πόσες μέρες θα τους πάρει να σου στείλουν καινούργιο κλπ. Αν δε κάνω λάθος και τα έξοδα αποστολής τα χρεώνεται η Sony.

akibaba
03-12-2007, 15:54
Το ιδιο προβλημα και εγω με ενα παιχνιδι ! Τους πηρα τηλ. και την αλλη μερα ηρθε απο το σπιτι μου courier και σε 2 μερες παλι πισω ενα καινουριο !!! Sony εγγυησει !!

muku
03-12-2007, 16:58
Σε περίπτωση που το στείλεις για αλλαγή/επισκευή τι γίνεται με τα κατεβασμένα παιχνίδια που έχεις αγοράσει από το playstation store?

Katana
03-12-2007, 16:59
Αν εκανες πρωτα ενα back up σε εξωτερικο δισκο, και μετα restore στο καινουριο?Γινεται?

muku
03-12-2007, 17:22
Αν σου αλλάξουν την κονσόλα δεν γίνεται. Αν σου την επισκευάσουν απλώς δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την φάση. Ίσως η sony με κατάλληλο μηχάνημα να μπορεί να σου σώσει το περιεχόμενο του δίσκου και να στο περάσει σε άλλη κονσόλα. Εγώ ρωτάω ενημερωτικά επειδή υπάρχουν παιδιά που έχουν στείλει χαλασμένη κονσόλα για αλλαγή μέσω της εγγύησης.

MaRkUs_
03-12-2007, 17:42
Αν εκανες πρωτα ενα back up σε εξωτερικο δισκο, και μετα restore στο καινουριο?Γινεται?

λογικά αυτό που λέει ο katana γίνεται καθώς το έχει σαν επιλογή για όταν είναι να κάνεις αλλαγή σκληρού στο ps3.
και αν δεν γίνεται αυτό με τα παιχνίδια....τότε δικαιούσε να ξανακατεβάσεις τα games που έχεις αγωράσει απο το ps store....

muku
03-12-2007, 18:12
λογικά αυτό που λέει ο katana γίνεται καθώς το έχει σαν επιλογή για όταν είναι να κάνεις αλλαγή σκληρού στο ps3.
και αν δεν γίνεται αυτό με τα παιχνίδια....τότε δικαιούσε να ξανακατεβάσεις τα games που έχεις αγωράσει απο το ps store....

Σωστά είχα ξεχάσει ότι μπορείς να κατεβάσεις τα παιχνίδια που έχεις ήδη αγοράσει!

blizard
03-12-2007, 21:36
Σε περίπτωση που το στείλεις για αλλαγή/επισκευή τι γίνεται με τα κατεβασμένα παιχνίδια που έχεις αγοράσει από το playstation store?
Βάζεις το login-pass στο νέο και τα ξανακατεβάζεις ... μπορείς μέχρι και σε 5 διαφορετικά ps3.
Αν δεν έχεις κάνει deactivate το προηγούμενο θα σου έχουν μείνει 4 activation ... οπότε καλό είναι να κάνεις πριν το στείλεις)