PDA

View Full Version : Χαμηλό Ping



klepidas
30-11-2007, 21:00
Εφτιαξα αυτο το θέμα για να ρωτίσω αν ξέρει κανεις απο εσάς πως μπορώ να κατεβάσω το ping για να παίζω μια χαρά χωρίς προβλήματα online games..Κατι είχα ακούσει αλλά δεν είμαι σιγουρος...Please βοηθήστε με:prayer:

Katana
30-11-2007, 21:03
Τι ping εχεις περιπου?

greekteo
30-11-2007, 21:10
1) Τι γραμμη εχεις??
2) Τι ping εχεις??

klepidas
30-11-2007, 21:12
1)Ελλάδα γύρω στο 68 και Εξωτερικό γύρω στο 200
2)768kbps

WolfRathmA
30-11-2007, 23:24
2)768kbps

Με 768 βρε Klep περιμενεις να παιξεις; Αδιανοητο να κανεις ρυθμησεις στο ρουτερ σου. Αν και οτι και να κανεις δεν εχει σημασια...

Κανε καμια αναβαθμιση...

NonBorn
30-11-2007, 23:29
1)Ελλάδα γύρω στο 68 και Εξωτερικό γύρω στο 200
2)768kbps

Καλά είσαι σοβαρός? Έχεις τέτοια ping και παραπονίεσαι?

klepidas
01-12-2007, 20:31
Παιδες βρηκα λυση και το ping πηγε στο 43 στην Ελλαδα αν και σε μια εβδομαδα μου ερχονται τα 24mbps

NonBorn
01-12-2007, 20:54
Παιδες βρηκα λυση και το ping πηγε στο 43 στην Ελλαδα αν και σε μια εβδομαδα μου ερχονται τα 24mbps

Έρε πίκρα που θα φας όταν δεις ότι θα χεις χειρότερα ping με την 24άρα :p

Katana
02-12-2007, 00:01
Πες μας τη λυση...

Και τα ping σου ειναι καλα.

Και θα συμφωνησω με τον Non.

klepidas
02-12-2007, 00:02
γιατι να εχω υψηλοτερο ping με τα 24???

Katana
02-12-2007, 00:04
τεχνικα δεν ξερω να στο εξηγησω, αλλα συμβαινει, σε πολλους γνωστους μου τουλαχιστον.

WolfRathmA
02-12-2007, 00:12
Mην νομιζεις οτι ακους 24 και λες ουαου!!! συμβαινουν και αυτα.

NonBorn
02-12-2007, 04:40
γιατι να εχω υψηλοτερο ping με τα 24???

Μπακάλικα... Οι μικρές συνδέσεις όταν δεν είναι πίτα το dslam πάνε τσίτα δηλαδή όσο τους παίρνει και γι αυτό και σε μία μέση κατάσταση έχεις και αξιοπρεπή pings! Οι 24άρες που μόνο 24άρες δεν είναι όπως είπε και ο wolf "δουλεύουν" στο πιο "χαλαρό" με αποτέλεσμα να σου δίνουν χειρότερα pings. Γνώμη μου είναι ότι αν θες τη σύνδεση για gaming μείνε εκεί που είσαι.

klepidas
02-12-2007, 09:06
Πρώτον και τα 8 απο τα 24 να πιασσω μοθ φτανοθν πιστεύω αλλα εχο προβλήματα με αυτη την συνδεση για online στο 360(Δεν έφαγα ban:))και στον υπολογιστη επισης μονο στο ps3 δεν εχω προβληματα

modecris
02-12-2007, 14:57
Στο on line gaming περισσότερο σε νοιάζει το upload,το download σου χρειάζεται μόνο εάν γίνεις host.Εγώ με (καλή) 1mbit γραμμή είμαι jet.

NonBorn
02-12-2007, 15:04
Στο on line gaming περισσότερο σε νοιάζει το upload,το download σου χρειάζεται μόνο εάν γίνεις host.Εγώ με (καλή) 1mbit γραμμή είμαι jet.

+1 :1appl::1appl::1appl:

Και ως γνωστόν το upload το μοιράζουν με καβουρια στις τσέπες... Δε φτάνει που τους πληρώνουμε 10 φορές πάνω από τις τιμές τις υπόλοιπης Ευρώπης, έχουμε και 100 φορές χειρότερες συνδέσεις... Τέσπα, ας μην ανοίξει τέτοιο θέμα εδώ. Η αλήθεια είναι ότι και τα 8 που λες klepida αν πιάσεις ίσως να έχεις ακόμα και χειρότερο lag από ότι τώρα στο gaming... Συν του ότι απ' ότι έχω ακούσει η 2play δεν είναι και ότι πιο σταθερή... Τώρα είναι και τι θα σου κάτσει κιόλας. :p

GedoGt
02-12-2007, 19:45
Αν και 17500 d/l , upload έχω 507.

Γενικότερα δεν έχει σχέση η ταχύτητα με τους χρόνους απόκρισης (ping).
Εγώ όταν θέλω να παίξω on-line απο ADSL2+ κλειδώνω το μόντεμ σε ADSL 1 ,έχω καλύτερα ping.
Ειδικά με Ελλάδα.
Πάντως τα 25 Ελλάδα και τα 95-100 εξωτερικό δεν τα ξεπερνάω.

WolfRathmA
03-12-2007, 01:19
Αυτο που λες Non για το upload εχεις δικαιο. Αλλα και οσοι εχουν upload για παραδειγμα σε torrent η κατι τετοια και παλι αυτοι τσιγκουνεουοντε να δοσουν... δηλαδη ελεος... βλεπω καποιους και ανεβαζουν με 2 και 5... αμαν ποια...

Slay
03-12-2007, 09:48
Παιδες βρηκα λυση και το ping πηγε στο 43 στην Ελλαδα αν και σε μια εβδομαδα μου ερχονται τα 24mbps
που , ποτε, απο ποιον provider, μιλα ΤΩΡΑ, Πατρα μένεις ετσι?

GedoGt
03-12-2007, 10:29
Αυτο που λες Non για το upload εχεις δικαιο. Αλλα και οσοι εχουν upload για παραδειγμα σε torrent η κατι τετοια και παλι αυτοι τσιγκουνεουοντε να δοσουν... δηλαδη ελεος... βλεπω καποιους και ανεβαζουν με 2 και 5... αμαν ποια...

Αν διαμοιράζουν 5 torrent τότε 5χ5 = 25 upload ;)

georgios
03-12-2007, 11:59
Μπακάλικα... Οι μικρές συνδέσεις όταν δεν είναι πίτα το dslam πάνε τσίτα δηλαδή όσο τους παίρνει και γι αυτό και σε μία μέση κατάσταση έχεις και αξιοπρεπή pings! Οι 24άρες που μόνο 24άρες δεν είναι όπως είπε και ο wolf "δουλεύουν" στο πιο "χαλαρό" με αποτέλεσμα να σου δίνουν χειρότερα pings. Γνώμη μου είναι ότι αν θες τη σύνδεση για gaming μείνε εκεί που είσαι.

oi mikres sindesis pane pita download sinithos, ontos. ta ping den ine kalitera. sto spiti mu exo 24ara forthnet ke 1mbit. i 24ara exi kalitero ping


Στο on line gaming περισσότερο σε νοιάζει το upload,το download σου χρειάζεται μόνο εάν γίνεις host.Εγώ με (καλή) 1mbit γραμμή είμαι jet.

pali upload thes san host. gia na min to analaiume texnika borume na to dume poli apla sto warhawk. me 256 upload borusa na kano host 4 atoma ke me 512 boro 8

modecris
03-12-2007, 19:07
pali upload thes san host. gia na min to analaiume texnika borume na to dume poli apla sto warhawk. me 256 upload borusa na kano host 4 atoma ke me 512 boro 8

Σαν host έχεις περισσότερες απαιτήσεις σε download (από ότι ως παίχτης) και γι`αυτό σου χρειάζεται αρκετά γρήγορη γραμμή.
Αν πχ είχες γραμμή 1mb down/512kb up (λέμε τώρα) ΔΕΝ θα μπορούσες με τίποτα να γίνεις host με 8 στο warhawk.

georgios
04-12-2007, 01:27
o arithmos ton atomon pu kanis host sto warhawk eksartate apoklistika ke mono apo to upload. apo oti ides. diplasisastike to upload ke diplasiastikan ta atoma. me mia proxiri skepsi to download prepi na ine idio me to upload. vevea bori na iparxun ke diafores patentes analoga me to pexnidi.

enas eksidikeumenos diktias bori na mas ta pi kalitera auta. ala me ti liges gnosis pu exo san programatistis xondrika kapos etsi duleui.

Σαν host έχεις περισσότερες απαιτήσεις σε download (από ότι ως παίχτης) και γι`αυτό σου χρειάζεται αρκετά γρήγορη γραμμή.
Αν πχ είχες γραμμή 1mb down/512kb up (λέμε τώρα) ΔΕΝ θα μπορούσες με τίποτα να γίνεις host με 8 στο warhawk.

mails
13-12-2007, 15:11
http://en.wikipedia.org/wiki/Ping#In_Gaming
Κάποιος είχε ξανακάνει αναφορά για το συγκεκριμένο θέμα είχα ξαναπεί ότι το ping δεν έχει σχέση με το bandwidth. Επίσης να διευκρινίσω κάτι πάνω σε αυτά που είπε ο Nonborn. To ότι οι low bandwidth συνδέσεις συγχρονίζουν και κλειδώνουν σε προφίλ που ταυτίζεται με το μέγιστο που τους περιορίζει ο πάροχος δεν σημαίνει ότι έχουν καλύτερο ping. Γιατί? Ας πάρουμε για παράδειγμα τη δική μου σύνδεση. Έχω σύνδεση 1MBit και downstream SNR noise margin 26DB. Aν τώρα μέσα απο το αστικό κέντρο (DSLAM,MSAN κλπ) μου αλλάξουν προφίλ και με "ανεβάσουν" στα 4MBit το downstream SNR noise margin θα πέσει στα 11-14DB κατα προσέγγιση. Αυτό σημαίνει ότι "αυξήθηκε" ο θόρυβος στη γραμμή μου ή πιο σωστά αυξήθηκε τόσο το SNR ώστε να γίνει η γραμμή μου λιγότερο ιδανική για το συγκεκριμένο bandwidth. Το round trip time ενός ICMP πακέτου παραμένει το ίδιο, παρά την αλλαγή της ταχύτητας, αυτό που αλλάζει είναι το ποσοστό των πακέτων που μπορεί να φτάσουν εσφαλμένα. To ping είναι θέμα routing παιδιά και όχι τόσο θέμα ταχύτητας.

mails
22-12-2007, 03:43
Ήθελα να το γράψω και στο προηγούμενο post, απλά ήθελα να το επιβεβαιώσω πρώτα, γιατί δεν ήμουν σίγουρος. Οπότε ανοίξτε όλοι τα modem σας και δείτε το link type είναι G.992.x/interleaved ή G.992.x/fast???? Αν είναι interleaved και η γραμμή σας είναι "καλή" ζητήστε να σας χαμηλώσουν λίγο, βάζοντάς σας παράλληλα σε ένα profile με fast path.
http://en.wikipedia.org/wiki/XDSL
ADSL supports two modes of transport: fast channel (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Fast_channel&action=edit) and interleaved channel (http://en.wikipedia.org/wiki/Interleaving). Fast channel is preferred for streaming multimedia, where an occasional dropped bit (http://en.wikipedia.org/wiki/Bit) is acceptable, but lags are less so. Interleaved channel works better for file transfers, where transmission errors are impermissible, even though resending packets may increase latency.