PDA

View Full Version : The Cave



tsakali GR
17-01-2013, 11:18
http://thecavegame.com/images/subpagetop.jpg

Επίσημη σελίδα: http://thecavegame.com/

Πρόκειται για ένα διαμαντάκι το οποίο απορώ πως μας έχει ξεφύγει και δεν υπάρχει thread! Το The Cave είναι το adventure πόνημα του Ron Gilbert -δημιουργού της σειράς Monkey Island και Maniac Mansion- και αναπτύσσεται σε συνεργασία με την ταλαντούχα Double Fine, γνωστή για τη δημιουργία των Brutal Legend, Psychonauts, The Stacking και Costume Quest.

Το παιχνίδι συνδυάζει platform - adventure στοιχεία, όπου αναλαμβάνετε να οδηγήσετε μια ομάδα 7 ιδιόμορφων εξερευνητών με ξεχωριστές ικανότητες στον μαγικό κόσμο μιας ιδιόμορφης σπηλιάς!

Το The Cave θα κυκλοφορήσει στις 22 Ιανουαρίου, στην τιμή των 12.99¤.

Trailers
GGHPgdSMWNc

sbdGRImFFBA


Screenshots

http://thecavegame.com/screens.html

odytsak
22-01-2013, 23:50
Οπως το βλέπω όντως πρόκειται για διαμαντάκι...

Ελπίζω να κυκλοφορήσει και για Vita γιατί τέτοια παιχνίδια χρειάζεται η κονσόλα.

The Cave on PSN - Out Today - YouTube

The Cave story trailer - YouTube

nikon
05-03-2013, 11:29
^^Ξέχασα να σου πω το διαμαντάκι θα το δώσει free το US plus αυτό το μήνα.:c026:

chronohill
05-03-2013, 17:26
^^Ξέχασα να σου πω το διαμαντάκι θα το δώσει free το US plus αυτό το μήνα.:c026:

κιολας?αααααααααααα το θελω και γω!:e080:

nikon
21-03-2013, 08:15
Άλλο ένα psn διαμάντι.....δεν κατάλαβα πως κόλλησα για 2 ώρες σχεδόν μόλις το έβαλα.
Για όσους δεν μπορούν να περιμένουν αν και πότε θα το δώσει το eu plus ας το αγοράσουν και δεν θα χάσουν.

odytsak
21-03-2013, 08:42
Για πέρνα από το thread του The cave.:whistle:

Πέρασα, θα κεράσεις τίποτα??:a050:

nikon
21-03-2013, 08:44
Ναι.....τη σκόνη μου για άλλη μια φορά.:makefun:

odytsak
21-03-2013, 09:25
Mπα, για πέρνα από το thread του Defiance...:hysterical:

nikon
21-03-2013, 09:26
To έχω κάνει ήδη.

chronohill
21-03-2013, 14:03
Άλλο ένα psn διαμάντι.....δεν κατάλαβα πως κόλλησα για 2 ώρες σχεδόν μόλις το έβαλα.
Για όσους δεν μπορούν να περιμένουν αν και πότε θα το δώσει το eu plus ας το αγοράσουν και δεν θα χάσουν.

ειναι τελικα οσο καλο οσο φαινεται nikon ετσι?Αμα το εχεις προχωρησει δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες αν θελεις..για το gameplay τους χαρακτηρες και τον διαρκεια..

nikon
22-03-2013, 09:19
Ναι είναι πολύ καλό.......είναι ένα platform game με έξυπνους γρίφους αλλά στην ουσία το platforming είναι "διακοσμητικό" αφού και εύκολο είναι και δεν χάνεις (δεν έχει ζωές) αν πέσεις απλά γυρίζεις στο σημείο που ήσουν πριν.

Πιο πολύ δηλαδή στηρίζεται στους γρίφους που σε κάποια σημεία σε κάνουν να λες "ok και τώρα τι κάνουμε;;;" και αυτό γιατί σχεδόν πάντα θα χρειαστεί να γυρίσεις πίσω σε κάποιο σημείο που έχεις περάσει για να πάρεις κάποιο αντικείμενο ή για να λύσεις κάποιον γρίφο για να μπορέσεις να προχωρήσεις.

Ξεκινώντας διαλέγεις 3 από τους 7 διαθέσιμους χαρακτήρες οπότε για να παίξεις με όλους θα πρέπει να κάνεις 3 playthroughs όσο για την διάρκεια νομίζω ότι δεν μπορείς να πεις με ακρίβεια πόση είναι αφού παίζει ρόλο το πόσες φορές και για πόση ώρα θα κολλήσεις στους γρίφους εγώ πάντως μέχρι τώρα έχω παίξει κοντά στις 4 ώρες (έχω κολλήσει σε αρκετά σημεία) και νομίζω ότι έχει τουλάχιστον άλλο τόσο.

Πολλές φορές οι γρίφοι λύνονται μόνο με την βοήθεια των άλλων 2 γι'αυτό και η επιλογή 3 χαρακτήρων στην αρχή και κάποιες μπορείς να προχωρήσεις μόνος σου, το περίεργο με αυτό είναι ότι σε κάποια σημεία περνάς χωρίς βοήθεια σκέφτεσαι "αν δεν είχα τον συγκεκριμένο χαρακτήρα πως θα περνούσα από εδώ;;;".

Όλα τα λεφτά όμως είναι το χιούμορ που προσφέρει το παιχνίδι και ειδικά οι ατάκες του Σπηλιά (ναι είναι ο Σπηλιάς και μιλάει κιόλας) ο οποίος μέχρι και που μας ειρωνεύεται όταν κολλάμε κάπου ή χάνουμε.

Όσοι δεν έχουν plus ώστε να περιμένουν να το πάρουν free ας το βάλουν στη λίστα, όσοι τώρα έχουν plus τι να πω.....αν είστε φανατικοί του είδους, δεν μπορείτε να περιμένετε για το αν και πότε θα το δώσουν free και σας περισσεύουν 13 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος) κατεβάστε το.:P

RVL
22-03-2013, 09:53
Καλό φαίνεται, 6¤-8¤ θα ήταν μια πιο φυσιλογική τιμή πιστεύω.

tsakali GR
22-03-2013, 15:10
Άλλο ένα psn διαμάντι.....δεν κατάλαβα πως κόλλησα για 2 ώρες σχεδόν μόλις το έβαλα.
Για όσους δεν μπορούν να περιμένουν αν και πότε θα το δώσει το eu plus ας το αγοράσουν και δεν θα χάσουν.

Δεν έλεγες τίποτα άλλο, το The Cave στα PS Plus games για τον Απρίλιο (έχω βάλει το σχετικό post στο thread του Plus)!

EDIT: το διόρθωσα nikon ;)

nikon
22-03-2013, 16:41
Το έχω ξαναπεί σχεδόν τα ίδια δίνουν τελικά τα 2 (eu, us) plus.

odytsak
23-03-2013, 00:00
Για όσους δεν μπορούν να περιμένουν αν και πότε θα το δώσει το eu plus ας το αγοράσουν και δεν θα χάσουν.

Ελπίζω να μην πήρες κανέναν στο λαιμό σου.:a036:

nikon
23-03-2013, 06:56
Όχι εντάξει μέχρι τώρα τουλάχιστον δεν πήρα κανένα pm με μπινελίκια.:P

odytsak
07-04-2013, 11:45
ʼλλο ένα psn διαμάντι.....δεν κατάλαβα πως κόλλησα για 2 ώρες σχεδόν μόλις το έβαλα.

Μόνο ένα δύωρο? ντροπή. :whistle:

Εγώ πάνω στο δύωρο ήθελα να το παίξω πάλι από την αρχή με άλλους χαρακτήρες για να δω πως θα εξελισσόταν αν είχα διαφορετικά special ability.
Kι επειδή οι χαρακτήρες είναι 7, χρειάζεται κι ένα τρίτο playthrough.

TJohn
07-04-2013, 19:47
Πραγματικά πολύ όμορφο!! Έχει να πέσει πολύ ψάξιμο!!
Κι έχει ακόμη περισσότερη φάση τριπλό με το παρεάκι!!

FotisGRC
07-04-2013, 19:49
Ρε παιδιά έχω ένα θέμα.. Ξεκινάω νέο παιχνίδι με 2 συνδεδεμένα χειριστήρια.. Αλλά μόνο το 1 μπορεί και χειρίζεται χαρακτήρα.. Και αριστερά που δείχνει τον σταυρό όλοι οι χαρακτήρες λένε P1. Κανένας P2..Με το 2ο μπορώ να πατήσω μόνο Δ νομίζω. Θέλει κάτι ή κάνω εγώ κάτι λάθος?

RooF
07-04-2013, 21:15
Δώρο θεού η κυκλοφορία του από το plus.

Είχα παιξει το demo στο wii u και ήμουν έτοιμος για αγορά!

chronohill
07-04-2013, 22:36
μπορουμε να παιξουμε κανονικα διπλο?

FotisGRC
07-04-2013, 22:38
μπορουμε να παιξουμε κανονικα διπλο?

Εγώ πάντως έχω θέμα και δεν γίνεται.. Ο 2ος παίχτης δεν ελέγχει άλλον χαρακτήρα..

TJohn
07-04-2013, 23:31
Πάντως μια χαρά έπαιξα χθες διπλό με φιλαράκι... Με συνδεδεμένα και τα δύο χειριστήρια στο ps3 ξεκίνησα το παιχνίδι και με τα βελάκια επέλεγαν χαρακτήρα και τα δύο χειριστήρια...

chronohill
08-04-2013, 00:54
Πάντως μια χαρά έπαιξα χθες διπλό με φιλαράκι... Με συνδεδεμένα και τα δύο χειριστήρια στο ps3 ξεκίνησα το παιχνίδι και με τα βελάκια επέλεγαν χαρακτήρα και τα δύο χειριστήρια...

Ναι επιβεβαιωνω και γω.τωρα επαιξα διπλο και ηταν καλο...εχω παρει τα διδυμα και δυσκολευομαι στο επιπεδο τους να βρω τα κλειδια...

Slay
08-04-2013, 01:41
τα δυδιμα ειναι τα μονα που δεν εχω παρει, παντως μεχρι τωρα ο ποιο δυσκολος ηταν ο μοναχος με διαφορα.

Leon_DiZ
13-04-2013, 13:00
Το ξεκινησα χτες. Πολυ καλο και πολυ αστειο! Με καποιες ατακες απλα λιωνεις!

(0:12) "Awkward!" :pound:


http://youtu.be/LjJrDRZf1dY

Nek_Food
07-07-2013, 18:02
Μόλις τελείωσα το πρώτο walk through στο παιχνίδι και ομολογώ ότι αν και δεν το περίμενα, τελικά μου άρεσε αρκετα ώστε να σκέφτομαι σοβαρά να το παίξω και άλλες φορές, όσες χρειαστεί για να δω όλους τους χαρακτήρες και τις ιστορίες τους. Επειδη είδα ότι έχει καλούς και κακούς τερματισμούς θα χρειαστεί αρκετές βόλτες, αν και υποψιάζομαι ότι οι επόμενες θα είναι πολυ πιο εύκολες από την πρώτη.

hakoo
07-07-2013, 18:05
Το παιχνιδακι ειναι εξαιρετικο, δεν εχει παρει τυχαια τοσα θετικα σχολια.