PDA

View Full Version : CINEMA 4D και τα συναφη - το quest ενος NOOBA



Valkyre
23-12-2012, 14:24
χμμμ ναι...

εαν προκειται να μπω σε αυτην την διαδικασια του να δοκιμασω το cinema 4d καθωσπρεπει και να εχει νοημα, χρειαζομαι καθοδηγηση. Οκ κοιταξα το βιντεο στο greyscalegorilla για τους παναρχαριους, καταλαβα μερικα παρα μα παρα πολυ βασικα πραγματα και μαλιστα εκανα ενα μικρο διαστημοπλοιακι (οπως εκανε και στο tutorial) αλλα χρειαζομαι περαιτερω καθοδηγηση...

Κοιταξα στην προηγουμενη σελιδα που εβαλες το χελωνακι με το μανιταρι λευτερη και λες οτι το εκανες σε 12 λεπτα. (οχι οτι δεν το πιστευω μην παρεξηγηθω) αλλα αυτο το πραγμα μου φαινεται αδιανοητο και καταλαβαινω οτι ειναι λογω της απειριας.

Το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορω να διορθωσω τυχον λαθη....ναι ξερω για το undo, αλλα επεσα σε ενα κολλημα που δεν μπορω να καταλαβω γιατι στο διατανο γινοταν.

Φτιαχνω λοιπον το μοντελο μου και ξαφνικα αποφασιζω οτι θελω να το αλλαξω θεση. Παω λοιπον και το επιλεγω ολω και παω να το κανω move rotate κλπ...

ε με το που το κανω το μοντελο γινεται μπουρδελο εντελως.... και οχι τιποτα αλλο αν κανω undo, το μοντελο εξακολουθει να ειναι παραμορφωμενο....γουατ δε φακ?

παντως παιδια δωστε μου κανα βιντεο που να προχωραει απο αρχαριο επιπεδο σε βημα βημα (σειρα βιντεο δηλαδη) προς advanced γιατι ετσι δεν παλευεται...!

Lefteris_X
23-12-2012, 16:47
1ον - άρχισε να διαβάζεις το μάνιουαλ! Σημαντικότατο! Σε οδήγεί βήμα βήμα.

2ον - βρε! τρελάθηκες; αν είχα τις γνώσεις να κατασκευάζω (modeling), να χρωματίζω (texturing), να φωτίζω (lights, refraction, reflection, κλπκλπ) και να ρυθμίζω λεπτομερώς το rendering......μετά από 17 χρόνια απουσίας.................ε, τότε θα έπρεπε να εργάζομαι στην Pixar! Εννοείται ότι οι φωτό που παρέθεσα, είναι έτοιμες σκηνές που το μοναδικό που θέλουν είναι το render. Όταν είπα ότι για την τάδε φωτό χρειάστηκαν 12 λεπτά, εννοούσα του render και όχι "12 λεπτά μου πήρε για να κατασκευάσω - συνθέσω εκ του μηδενός όλη τη σκηνή"!!!!

Slay
23-12-2012, 18:12
Φτιαχνω λοιπον το μοντελο μου και ξαφνικα αποφασιζω οτι θελω να το αλλαξω θεση. Παω λοιπον και το επιλεγω ολω και παω να το κανω move rotate κλπ...

ε με το που το κανω το μοντελο γινεται μπουρδελο εντελως.... και οχι τιποτα αλλο αν κανω undo, το μοντελο εξακολουθει να ειναι παραμορφωμενο....γουατ δε φακ?

παντως παιδια δωστε μου κανα βιντεο που να προχωραει απο αρχαριο επιπεδο σε βημα βημα (σειρα βιντεο δηλαδη) προς advanced γιατι ετσι δεν παλευεται...!
το λαθος που κανεις ειναι οτι προσπαθεις να κανεις global transformation ,ενω εισαι σε point,edge,polygon mode εαν προσπαθησες να κανεις το tutorial που νομιζω, τοτε στην αρχη θα εκανε το primitive editable, και μετα με inner extrude kai extrude κυριως εφτιαξε το μοντελο, πρεπει να βγεις απο αυτο το mode, το κανεις πατωντας το πρωτο εικονιδιο απο την αριστερη toolbar.

Τωρα για μαθηματα εγω κυριως απο τον greyscalegrorilla εμαθα, αν και ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει σιγουρα καποια σειρα της lynda, τωρα που το ξανασκεφτομαι ειχα δει και μια σειρα απο εναν τυπο που εχει το c4d cafe , ο ανθρωπος ομως ασχολειται κυριως με το modeling και ενω δινει καλες οδηγιες ο τροπος του δεν μου αρεσε και τοσο, ασε που πολλες φορες με επιανε και ο υπνος, μαλλον λογω της φωνης του.

Παντως γνωμη μου ειναι οτι η δυναμη του cinema δεν ειναι το modeling αν και στο R14 με το sculpting tool επειχειρει να αντικαταστησει και το Z-brush, η δυναμη του ειναι το mograph το παρακατω video εχει ελλαχιστο modeling
https://vimeo.com/41272837
επισης αν δεν βαριεστε δειτε μερικες απο τις δουλειες που εχω κανει κατα καιρους.
https://vimeo.com/user10694539/videos

Valkyre
24-12-2012, 10:39
Γελαστε ελευθερα παιδια....

ειναι οι πρωτες μου προσπαθειες να καταλαβω τα βασικα... δηλαδη extrude, inner extrude, resize, move, select, point κλπ...

http://farm9.staticflickr.com/8084/8302389309_b7b89d3e28_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8302389309/)
Spaceship1 (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8302389309/) by Valkyre1 (http://www.flickr.com/people/51977224@N02/)

http://farm9.staticflickr.com/8355/8303444442_a97d1dddc0_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8303444442/)
spaceship (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8303444442/) by Valkyre1 (http://www.flickr.com/people/51977224@N02/)

Lefteris_X
24-12-2012, 11:05
Καλημέρα.

εύγε εύγε. Από αυτά ξεκινάμε, από το βασικό modeling. Και μετά τρώμε το πακέτο με το texturing και τα properties των υλικών! Και μετά, μια από τα ίδια για το σωστό στήσιμο της σκηνής.......και μετά το σωστό στήσιμο φωτισμού..........και μετάάάάάάάάάάάάά από όλα αυτά, την ρύθμιση του renderer!

Καλά τα πάς πάντως, χωρίς πλάκα τώρα. Είναι πάρα πολύ δύσκολο, να μπεις στην λογική: παίρνω ένα βασικό σχήμα, σαν πηλό, και αρχίζω να του δίνω σιγά σιγά μορφή, χρησιμοποιώντας εργαλεία + άλλα βασικά σχήματα. Οπότε μια χαρά τα πας για πρώτα βήματα.

Ανακάλυψα κάποιες εικόνες, από κάποια test render που είχα κάνει 1994-1996 με το raytracer πρόγραμμα "Lightwave" (θρυλικό πρόγραμμα, σχεδόν όλες οι τηλ. σειρές και ταινίες 1990-1996 είχαν γίνει με αυτό.....για πιο μετά καθώς αποχώρησα από το είδος προγραμμάτων, δεν έχω ιδέα τι έγινε)..............Τις παραθέτω, επίσης μην γελάσετε βρε παλιόπαιδα. Έπαιζα με τα textures και τις ιδιότητές τους.

http://img248.imageshack.us/img248/4801/lefteristext7.jpg


http://img838.imageshack.us/img838/8051/lefteristext6.jpg


http://img163.imageshack.us/img163/8868/lefteristest278.jpg


http://img4.imageshack.us/img4/3568/tsigarakafes0001.jpg


μιλάμε γύρω στα 16-18 χρόνια πριν κιόλας, εξ ου και οι χαμηλές (τίγκα υψηλές για οικιακή χρήση τότε) αναλύσεις, στα 800x600 και 1024x768. Το render time χτύπαγε πολλές ώρες για μια εικόνα.....ενώ θυμάμαι πολλές φορές που είχα αφήσει την Amiga 1200 να φτιάχνει (render) ένα animation......επί μια εβδομάδα σερί. Και φυσικά το μηχάνημα, δεν μάσαγε "μια". Και βέβαια, ούτε καν μισός ανεμιστήρας δεν υπήρχε, αλλά το μηχάνημα δεν είχε πρόβλημα...Πλήρης σιγή - τίγκα rendering.

Valkyre
24-12-2012, 11:33
Αυτα τα εφτιαξες απο το μηδεν Λευτερη? Ολα τα assets?

Τι να γελασω ρε συ, το δικο μου ειναι σαν τσαλακωμενη/πασαλημενη βλακεια μπροστα σε αυτα χαχα (οριστε γελασα, αλλα με εμενα λολ)

Επι τι ευκαιρια... πως μπορω να κανω απλο render οπως εκανες εσυ στις προηγουμενες σελιδες πισω? Ετσι για να δοκιμασω κι εγω να γονατισω λιγο το μηχανημα μου...!

Lefteris_X
24-12-2012, 12:08
μερικά ήταν έτοιμα μοντέλα, μερικά τα έφτιαξα εγώ, πάντως τις σκηνές μόνος μου τις έστησα, μόνος μου και τον φωτισμό, κάμερα και τις ρυθμίσεις του render.

Η τελευταία μάλιστα εικόνα, τώρα που το θυμήθηκα σωστά δεν είναι από το Lightwave, αλλά από το υπερ-γαιδούρι πρόγραμμα Real3D, καρα-πολύπλοκο αλλά με απίστευτες δυνατότητες.

Όλα με Amiga, με CPU MC68030@50MHz + FPU MC68882@50MHz, σύγκριση με τον δικό σου Macbook Pro Retina.......είσαι γύρω στο x10.000 σε δύναμη.

Για render:

φορτώνεις μια σκηνή, που είναι πλήρης, ήτοι φώτα, μοντέλα, τέξτουρς, κάμερα και ρυθμίσεις του renderer (υπάρχουν πολλές έτοιμες σκηνές στην βιβλιοθήκη του C4D). Μετά κοιτάς στην πάνω μπάρα του προγράμματος και εντοπίζεις περίπου στην μέση της, την λέξη-μενού Render. Στο μενού, πας στην επιλογή (αν θες) Edit Render Settings (κάπως έτσι, γιατί δεν θυμάμαι) για να επιλέξεις ανάλυση (αν δεν θες ότι είναι προ-ορισμένο από τη σκηνή)............και μετά πατάς ΟΚ. Κατόπιν, πάλι μέσα από το μενού render, επιλέγεις το "Render to Picture Viewer", έτσι ώστε να βλέπεις παράλληλα και την ροή του rendering. Όταν τελειώσει, θα παρατηρήσεις στο δεξί μέρος του παραθύρου του Picture viewer, ότι η εικόνα από πορτοκαλί κυκλάκι στο τέλος της, που υποδεικνύει ότι γίνεται render ακόμα, θα έχει γίνει πράσινο = ολοκληρώθηκε το render. Κάνεις δεξί κλικ πάνω στο όνομα της εικόνας, σου βγαίνει μενού και επιλέγεις Save as, όπου ανοίγει παράθυρο με τις ρυθμίσεις της εικόνας που θέλεις να αποθηκευτεί. Συστήνω να το αφήσεις ως έχει, με .tif / .tiff δηλαδή. Μετά, από μόνος σου, μπορείς την .tiff, που είναι τίγκα στα data, να την μετατρέψεις (αν σου χρειαστεί) σε όποιο φορμάτ θέλεις (jpg, png, bmp, targa, iff, ilbm, ότι γουστάρεις).

άντε και καλά render! άντε να δεις κανά 100άρι στην θερμοκρασία!

(ως γνωστό - αν δεν είναι ήδη, τώρα έγινε - τα πιο βαριά προγράμματα για υπολογιστές είναι αυτά. ούτε σερβερς, ούτε τίποτα άλλο. Μόνο τα μαθηματικά μοντέλα και simulations συνθηκών είναι εφάμιλλου γονατίσματος. Αλλά αυτά προορίζονται για υπολογιστές mainframe, οπότε βγαίνουν εκτός κουβέντας)

Valkyre
24-12-2012, 12:15
^^ Σε ευχαριστω πολυ, θα δοκιμασω και θα ποσταρω αποτελεσματα!

Τι αναλυση να βαλω λες? Για το render παντα.

Lefteris_X
24-12-2012, 12:19
βασικά δες ένα τυπικό δείγμα.......σε ανάλυση 4.096x3.112!!!!! Το οποίο πήρε γύρω στην 1 ώρα για να γίνει render και η εικόνα είναι 38ΜΒ. Εννοείται ότι μπορείς να "σηκώσεις" όση ανάλυση θες: ακόμα και για μεγκα-αφίσα για ταμπλό-δρόμου, σε ανάλυση 70.000x50.000......ότι γουστάρεις (η CPU σου δηλαδή).

ιδού:

(τζίφος το imageshack.com μου λέει too big to upload λολ)

(ακόμα και σε ανάλυση χαμηλότερη 1920x1440 που έχω ένα render, ούτε αυτό μου επέτρεψε να ανεβάσω)


EDIT: ε, να μην σε αφήσω έτσι, οπότε πάρε μια χαμηλής ανάλυσης 800x600:

http://img502.imageshack.us/img502/1807/59633510.png

Valkyre
24-12-2012, 12:21
χαχαχαχα

οκ

Θα το βαλω σε αυτην την αναλυση να δω! Θα τρεξω και το smcfancontrol για να ειμαι σιγουρος για θερμοκρασιες, δεν θελω να βλεπω 100αρια με τρομαζουν! (μπορει να λεω και μλκια τωρα το ξερω)

Lefteris_X
24-12-2012, 12:25
εχμ, με τίγκα τους ανεμιστήρες 6.200 στροφές και είχα 100άρια!

η μοναδική φθηνή λύση που είχα, ήταν να γίνω κρεμμύδι (TOR :D) στα ρούχα (2 φούτερ, πάνω της φόρμας, μπουφάν) και να βγώ έξω στο μπαλκόνι στις 7.30 το πρωί που είχε 6-8 βαθμούς, για να κάνω render. Όταν λέμε tech-freak και dedication, το εννοούμε, όταν αναφερόμαστε σε εμένα, το παραδέχομαι! Ε, η θερμοκρασία, πάλι με τίγκα ανεμιστήρες, ήταν μετά βίας 74-76 βαθμοί. Άρα: για render, πρέπει να φοράς πολλά ρούχα και να είσαι έξω, λολ.

Valkyre
24-12-2012, 12:29
α .... μαιστα...!! λολ

Τουλαχιστον η GPU θα αξιοποιηθει καθωσπρεπει καθως αν εξαιρεσω λιγο το TRine 2 που εβαλα ετσι να το δοκιμασω (επαιζε 1920 Χ 1200 με ολα τιγκα και σταθερα 50 φrames) μονιμως "ροχαλιζει"! :D

PS: btw... οταν δουλευεις real time στο μοντελο σου με ολα τα πολυγωνα και τα συναφη, αυτο τρεχει σε 800 Χ 600?

Lefteris_X
24-12-2012, 12:46
όχι, όταν το δουλεύω, είναι στην ανάλυση του dektop μου, δηλαδή 1440x900.

η διαφορά που είδα μεταξύ της μικρής GPU 9400M (256MB RAM shared) και της "μεγάλης" GT 9600M (512MB GDDR3).........ήταν γύρω στα 45 δευτερόλεπτα λιγότερο με την μεγάλη.

Ενδέχεται, σε εσένα Val, που έχεις μέσα nVIDIA αρχιτεκτονικής Kepler (και πλέον GPGPU = General Purpose GPU), να υπάρχει μεγαλύτερη εκμετάλλευση δύναμης του C4D από την GPU σου.

Βασικά, κατά παράδοση, τα 3D raytracers προγράμματα, στηρίζονταν κατά κόρον στις CPU.......ως η πιο φθηνή λύση, σε σχέησ με τις GPU. Γιατί; Διότι, μπορείς με λιγότερα χρήματα, να προσθέσεις σε ένα τοπικό δίκτυο, πολλαπλούς υπολογιστές (με άθλια κάρτα γραφικών, embedded για παράδειγμα) με πανίσχυρη mobo/CPU.....και να κάνεις distribute rendering.......μεταβιβάζοντας όλο το render στους υπολογιστές για απείρως πιο γρήγορα αποτελέσματα και πιο φθηνά. (σε σχέση με το να είχες πολλαπλούς υπολογιστές με μέτρια CPU και πολύ δυνατή GPGPU)

τέλος πάντων, άρχισε τα render και θα δεις! (βολεύει κιόλας ελέω ακριβού πετρελαίου η θερμοκρασία λολ)

Slay
24-12-2012, 12:49
PS: btw... οταν δουλευεις real time στο μοντελο σου με ολα τα πολυγωνα και τα συναφη, αυτο τρεχει σε 800 Χ 600?
800x600 ειναι η default render αναλυση του cinema (αν και αλλαζει αυτο, δυσκολα αλλα αλλαζει) και αφορα παντα το render to picture viewer(Shift+R) στην οθονη στο δειχνει σε οση αναλυση εχει διαθεσιμη, εγω που το δουλευω σε 1920χ1200 προφανως και το perspective window ειναι μεγαλυτερο απο την default αναλυση, οποτε εαν και βολευει για δοκιμες να κανεις render view (cmd+R) πολλες φορες ειναι ποιο αργο απο το shift+R


η διαφορά που είδα μεταξύ της μικρής GPU 9400M (256MB RAM shared) και της "μεγάλης" GT 9600M (512MB GDDR3).........ήταν γύρω στα 45 δευτερόλεπτα λιγότερο με την μεγάλη.

Ενδέχεται, σε εσένα Val, που έχεις μέσα nVIDIA αρχιτεκτονικής Kepler (και πλέον GPGPU = General Purpose GPU), να υπάρχει μεγαλύτερη εκμετάλλευση δύναμης του C4D από την GPU σου.
μαλλον η διαφορα στην μνημη κανει την διαφορα (με την πρωτη καρτα ειχες λιγοτερη μνημη συστηματος) και οχι η αρχιτεκτονικη της GPU, το Cinema δυστηχως δεν εκμεταλευεται καθολου την GPU στο render, παρα μονο στο preview οπου χρησιμοποιει openGL, υπαρχουν καποια third party render engines που υποτιθεται το κανουν αυτο που λες, αλλα οσα ειχα δοκιμασει στο παρελθον (με ATI 6870 Crossfire) ειτε δεν δουλευαν σωστα ειτε καθολου. Ακομα και αυτα που δουλευεαν ηθελαν αλλα materials, και ενα απο τα πραγματα που λατρευω στο cinema ειναι οτι με τα engines που ερχεται δεν χρειαζεται να το κανεις αυτο, μπορω να χρησιμοποιησω το ιδιο υλικο ειτε για τον default renderer ειτε για τον default me GI, ειτε με τον physical renderer.

Valkyre
24-12-2012, 12:55
Ναι κι εγω σε 1920 Χ 1200 τρεχω, δεν δοκιμασα το 2880 Χ 1800 γιατι νομιζω οτι θα μου βγουν τα ματια με τοσες επιλογες και την λεπτοδουλεια που χρειαζεται.

@Λευτερη α οκ, οποτε η CPU θα δουλεψει υπερωριες τοτε λολ!

Lefteris_X
24-12-2012, 13:05
@Slay

καλά το υποπτεύθηκα ότι δεν χρησιμοποιείται η GPU, αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρος, δεν το είπα, μήπως και πέταγα μλκία.

Όντως την διαφορά, πρέπει να την έκανε η ταχύτερη GDDR3, καθώς έχω ορίσει στο Cinema 4D να "βλέπει" μέχρι 512ΜΒ RAM για το render.

Anyway, την διαφορά στον Val θα την κάνει ο γαμίσης Core i7 quad core. Πιστεύω ότι θα έχει τεράστια διαφορά με τον Core 2 Duo 2.8GHz T9600 (6ΜΒ level 2 cache - λανθάνουσα μνήμη δεύτερου επιπέδου) που φοράω.

Slay
24-12-2012, 13:22
Eπισης ενα tip που θα σας φανει πολυ χρησιμο, για να κανεις navigate στο view μπορεις εκτος απο τα κουμπακια που εχει στο πανω μερος (ο αργος τροπος) να χρησιμοποιησεις ενα ποντικι με 3 κουμπια (το κλασσικο pc mouse δηλαδη) οπου με alt+left click κανεις orbit, με alt+middle click κανεις pan, και με alt+right click κανεις zoom in-out, αντικαταστηστε το alt με option και δουλευει το ιδιο και στο mac.
H ιδια λειτουργεια δουλευει και στα orthogonal views, mε την διαφορα οτι σε αυτα δεν ειναι δυνατον να δουλευει το orbit, επισης δουλευει και στον xpresso editor αν και αυτο ειναι για πολυ προχωρημενους.

Valkyre
24-12-2012, 13:34
^^ Nαναι καλα το παλικαρι απο το greyscalegorilla ηταν απο τα πρωτα πραγματα που σου εδειχνε και παροτι εκανα ωρα να το συνηθισω (ακομα στην διαδικασια ειμαι), ειναι παρα μα παρα πολυ βολικο.

Γενικα κανω αυτο που ελεγε στο tutorial. Δηλαδη πηγαινε βρες που ειναι αυτο που θες με το mouse, αλλα μην κανεις κλικ. Απλα μαθε τα shortcuts.

Ειναι μαμησι για καποιον ανιδεο οπως εγω, αλλα ηδη εχω μαθει αρκετα shortcuts απο τα βασικα, οπως d,i,e,t,(lol diet χαχα), 9,ο,m κλπ

Αλλα φυσικα υπαρχουν εκατονταδες... μαματα... θελει να αφιερωσεις τρελο χρονο απανω του... φανταζομαι οτι ακομα και expert users ανακαλυπτουν συνεχως νεα πραγματα/τεχνικες μεσα απο τα διαφορα πειραγματα.

Valkyre
24-12-2012, 14:54
Λευτερη, που βρισκω τα ετοιμα προς render αρχεια? ψαχνω στο library αλλα δεν τα βρισκω καπου. Εχεις μηπως το path να μου το πεις?

Slay
24-12-2012, 16:16
Presets/studio/render ειναι ενα μερος υπαρχουν και αλλου ομως

Valkyre
24-12-2012, 16:23
ρε συ δεν βλεπω πουθενα κατι τετοιο... που στο καλο ειναι?

Slay
24-12-2012, 16:43
Αν πηγαινεις με file open την πατησες, απο τον content browser τα βρισκεις

Valkyre
24-12-2012, 17:07
Α να γεια σου ρε Παναγιωτη, λεω κι εγω! Ευχαριστω! Τωρα κανω το χελωνακι που εκανε και ο Λευτερης στην ποηγουμενη σελιδα. Το κανω σε 1920χ1200 αναλυση.

ΥΓ Η cpu ειναι στους 99-101 βαθμους και το φαν δουλευει μονο στις 4300 στροφες... γιατι δεν δινει περισσοτερο το μλκισμενο αφου μπορει, να ριξει λιγο περεισσοτερο την θερμοκρασια? να χωσω το smcfancontrol?

Lefteris_X
24-12-2012, 17:30
χωσε μη κσαθυστερεις, αν και δεν κερα τα φαν του ιμακ ποσες στροφες εχουν μαξιμουμ.

Valkyre
24-12-2012, 17:43
Κατι δεν παει καλα... εχω βαλει το χελωνακι να το κανει render σε αναλυση 1680χ1050 και αυτην την στιγμη εχει κανει 40 λεπτα και κανει το 4ο progressive pass... γιατι κανει τοση ωρα?

Θυμαμαι που ο Λευτερης ελεγε οτι εκανε την αλλη εικονα αναλυσης 4κ (38mb) σε 1 ωρα μονο....

Εχω κανει καμμια μλκια? μονο την αναλυση πειραξα. Ποσα passes θα κανει?

Slay
24-12-2012, 17:57
Εχω την εντυπωση οτι το κανεις render με τον physical, σε progressive mode, σε αυτη την περιπτωση απο default θα κανει render για παντα!!! νομιζω εχει καποια επιλογη για να μην το κανει οταν το κανεις στο picture viewer, εαν δεν υπαρχει, κανε το με adaptive.

Valkyre
24-12-2012, 18:00
Slay οντως physical ειναι! Τωρα πως το σταματαω? Και μου εκανε εντυπωση γιατι το καθε πασσ το κανει σχετικα γρηγορα...

Τωρα τι πρεπει να επιλεξω, εχει physical, standard, software, hardware και cineman.... λογικα παω για standard?

Slay
24-12-2012, 18:08
κατσε να κανουμε μια δοκιμη, αρχικα κανε το render στην αναλυση που ερχεται δηλαδη 700χ525, μετα μεινε στον physical, αλλα απο τις επιλογες του το γυριζεις σε adaptive χωρις να πειραξεις τιποτε αλλο, και το κανεις render και μας λες χρονο, το κανω και εγω τωρα αυτο ακριβως που σου ειπα.
ΒTW αυτο που το καθυστρει τοσο πολυ ειναι ο Physical renderer, αλλα κυριως το γεγονος οτι σε 3 υλικα εχει sub-polygon displacement.

Valkyre
24-12-2012, 18:12
περιμενε ενα ενα γιατι οπως λεει και ο τιτλος ειμαι ανιδεος.

να κανω αρχικα το render με τον physical σε progressive στην αναλυση 700χ525 σωστα?

Kαι μετα να το κανω με τον physical παλι αλλα σε adaptive ναι?

Αν ολα τα λεω καλα πρεπει να μου πεις που στο καλο το γυρναω απο progressive σε adaptive γιατι δεν το βρισκω!

ΥΓ: ενοσο εγραφα αυτο το ποστ γυρισα το render σε standar renderer και εκανα το χελωνακι σε 1680χ1050 se 3 λεπτα.

Slay
24-12-2012, 18:17
οταν επιλεγεις απο το μενου επανω τον physical, τοτε στην αριστερη κολωνα θα σου εμφανιστει η επιλογη physical, την επιλεγεις και απο εκει γυριζεις το mode σε adaptive, οσο για το progressive, Oπως ειπα ηδη...

Progressive: This sampler can render infinitely (samples will continuously be calculated). The longer it renders the better the antialiasing and blur effects such as DOF, motion blur and matte effects will be calculated.

Valkyre
24-12-2012, 18:21
^^ Μαγκας εισαι! Το βαζω σε adaptive τωρα και αρχιζω το render στην αναλυση που ειπαμε

EDIT Ωραια το εβαλα. Ποσο χρονο εκανες εσυ Slay?

EDIT 2: ειναι φυσιολογικο που στον picture viewer βλεπω απλα στο σημειο που υποτιθεται μου δειχνει την εικονα.... μια .... μαυριλα και τιποτα αλλο?

Valkyre
24-12-2012, 18:34
Το βλεπω να κανει κατι αιωνες slay lol! 10 λεπτα μεχρι στιγμης και εχει κανει 6 τετραγωνακια μονο!

λολ γιατι ετσι αργα?

Στον Standard σε αναλυση 1680χ1050 το εκανε μεσα σε 3 λεπτα ολο κομπλε. Σαφως υποτιθεται οτι τωρα το κανει πιο σουπερ με το physical αλλα τοσο πολυ για 700χ525? Κι εσυ παρομοια αποτελεσματα εχεις?

ΕΔΙΤ: Εβαλα τωρα το χελωνακι σε standard renderer σε αναλυση 2880χ1800 και το εκανε σε 22 λεπτα.

Slay
24-12-2012, 20:02
εμενα ειναι στις 2 ωρες, και εχει μελλον ακομα, θα σου πω οταν τελειωσει, και θα σου δωσω και αποτελεσμα απο τον standard. παντως εγω δεν τον χρησιμοποιω τον physical , συνηθως standard + GI + AO χρησιμοποιω.

muku
24-12-2012, 20:06
Ένα offtopic. 100 βαθμοί CPU Temp??? Αν δεν κάνω λάθος είσαι στα όρια να γίνει φριτέζα. Δεν έχει κάποιο setting για να σβήνει αυτόματα όταν περάσει ένα όριο η θερμοκρασία? Δεν το έχεις πειράξει αυτό, έτσι?. Τέτοια θερμοκρασία μου φαίνεται υπερβολικά υπερβολική ότι και να κάνεις. Εμένα το laptop με i5 φτάνει 79-80 όταν παίζω games. Κατέβασε το app που λες και βάλε full τους ανεμιστήρες όταν κάνεις rendering. Αν το έχεις πολλά χρόνια πιθανό να χρειάζεται καθάρισμα. Σε normal λειτουργία τι θερμοκρασία έχεις?

Valkyre
24-12-2012, 20:35
Οχι το εχω ψαξει ετσι ειναι η λειτουργεια οπως δηλωνει ο κατασκευαστης (στην δικια μου τουλαχιστον περιπτωση δεν ξερω για του λευτερη αλλα λογικα το ιδιο ισχυει και εκει).

Το εχω τσεκαρει και ειναι μεσα στα πλαισια λειτουργιας που αναφερει η intel αλλα και η apple. Εγω δεν εχω πειραξει τιποτα απολυτως, αλλα ολα τα retina σε τετοιες θερμοκρασιες δουλευουν σε φουλ φορτο. Παντως δεν την καταλαβαινεις εντονα αυτην την θερμοκρασια οταν το κρατας. Γενικα δεν δειχνει να ζεματαει που λεμε.

Σε νορμαλ λειτουργεια (browsing, music, video text κλπ) ειναι στους 45-60 βαθμους (60 με βιντεο).

Οταν αρχισεις ομως να χωνεις ολους τους πυρηνες και τα συναφη σκαρφαλωνει σαν πουστης.

Εχω βαλει για ασφαλεια και το SMCfancontrol που σε αφηνει να ανεβασεις εσυ τα φανς οποτε θες. Το πειραζω μονο σε τετοιες περιπτωσεις για να ειμαι στα 90-95 βαθμους, αν και η apple και η ιντελ δηλωνουν οτι δεν εχεις κανενα προβλημα και 100 να χτυπας. Ειναι μεσα στις προδιαγραφες.

@ Slay

το δικο μου τελειωσε το render, lol αλλα μα την παναγια δεν το ξανακανω αυτο το πραγμα για 700Χ525 εικονα λολ!

Εβαλα τον στανδαρ και μου εκανε το render 2880x1800 σε 22 λεπτα :)

Lefteris_X
24-12-2012, 22:28
το render με το cupcake το έβαλα στο physical και το σταμάτησα μετά από 1,5 ώρα......στα 117 passes! Εξ ου και το αρτιότατο αποτέλεσμα, παρά την χαμηλότατη ανάλυση...

ζηλεύω τα 22 λεπτά του quad core σε 2880χ1800....να με βράσω.

περιττό να πω ότι το απεγκατέστησα εντελώς το C4D, γιατί θα το πήγαινα για κάψιμο το μηχανάκι με την χρόνια τρέλα που με βαράει...

Valkyre
24-12-2012, 22:46
Να τονισω ομως οτι ηταν σε stadar mode το 2880χ1800 render. Το physical που εκανα με progressive στα 1680χ1050 το σταματησα μετα απο 7 passes. Το καθε pass σε αυτην την αναλυση εκανε 10 περιπου λεπτα.

Lefteris_X
24-12-2012, 23:24
ε, για άνθρωπο που έχει μάθει σε 8-10 ώρες rendering, για να βγει 1 από τις εικόνες "Lefteris", που είναι και απείρως ελαφρές (μηδενική πολυπλοκότητα στο modeling / texturing / matter properties και 3-4 φώτα).............και για ανάλυση 720x576 - 800x600 και σπανιότερα 1024x768.......

τα 22 λεπτα και 2880χ1800 και για render υψηλής -συγκριτικά- πολυπλοκότητας.........είναι χρόνος DT, στα όρια του "real time" για τα μάτια μου.

χεχεχε, έδειξα σε έναν φίλο πρώην Amig-ά και νυν Mac-ά, μέσω του Messeges του Mac OS, τις φωτό με το Lefteris και τα τσιγάρα/καφέ.

του λέω "σου λένε κάτι αυτά; "

"πω ρε Λευτέρη! Σαν εχτές τα θυμάμαι, που μόλις τα έφτιαξες ήρθες σαν τρελός με τον σκληρό στο χέρι και μας τις έδειξες, και μας έπεσαν τα σαγόνια" (ο σκληρός στο χέρι, καθώς δεν υπήρχε γρηγορότερος τρόπος να μεταφέρω τόσο μεγάλα αρχεία από υπολογιστή σε υπολογιστή τότε)

έμειναν ανεξίτηλες αυτές οι φωτό, καθώς προκαλούσαν δέος για την εποχή τους! :D ρομαντικές τεχνολογικά εποχές, με πολλή φαντασία του τι ομορφιές θα βλέπαμε στο μέλλον (και μετά φάγαμε τα Windows χααχαχαχαχααχ έλιωσα).

Slay
24-12-2012, 23:40
Λοιπον η χελωνα 2 ωρες 23 λεπτα με το physical , 12 λεπτα με τον standard και η διαφορες ειναι ασημαντες για τοσο μεγαλυτερο χρονο render. Οπως ειπα και πριν ο συνδυασμος που δουλευει καλυτερα για μενα ειναι standard +GI+AO με τα settings στο GI IR+QMC, samples->low, record density->low καμια φορα χρησιμοποιω και sky sampler εαν εχω για φωτισμο μονο ενα HDRI σε sky object

Valkyre
25-12-2012, 02:30
Aυτο παρατηρησα κι εγω Παναγιωτη.... εκανε τοση ωρα για το physical και παρολαυτα οι διαφορες με το standar ηταν πραγματικα αδυνατο να τις δεις στην φυσιολογικη αναλυση. Αν εκανες ζουμ ναι οκ, αλλα ημαρτον δεν αξιζει.

Εξου και το "μα την Παναγια δεν το ξανακανω!" λολ Ισως σε συγκεκριμενες συνθηκες να ειναι μεγαλυτερες οι διαφορες, αλλα φακ ιτ, εγω ενα ντεμο των δυνατοτητων του μηχανηματος ηθελα να κανω και πραγματικα με το stadar mode πηρα τις απαντησεις που ηθελα.

Τωρα κατι αλλο, γιατι εχω φαει πολλες ωρες και το παλευω.

Πηρα λοιπον το χελωνακι μου, και ειπα να το βαλω σε μια σκηνη την οποια εγω θα φτιαξω. Φτιαχνω λοιπον ενα landscape, το χρωματιζω και το φωτιζω (με τους πλεον βασικους τροπους) τοποθετω στην σκηνη το χελωνακι, βαζω πηγη φωτος, ολα καλα και λεω να παω να βαλω και εναν ουρανο. Και ρε παιδια εκανα ολη την διαδικασια 3 φορες και παντα καταληγω καποια στιγμη σε ολη αυτην την διαδικασια (δεν ειναι στανταρ ποτε θα το παθω, αλλα θα το παθω σιγουρα) να τρωω στην μαπα ενα ξενερουα "texture error" οταν παω να κανω ενα γρηγορο ρεντερ (cmd+R) για να δω κυριως τους φωτισμους και φυσικα λογω του μηνυματος οταν γινεται ρεντερ η σκηνη το χελωνακι ειναι καταμαυρο...

Το χειροτερο ολων ειναι οτι οσα undo και να κανω.... το ερρορ παντα εκει θα ειναι και το χελωνακι θα ειναι παντα μαυρο...

με εχει τρελανει... τι στο καλο κανω λαθος? Πως μπορω να διορθωσω αυτο το ερρορ???

Valkyre
25-12-2012, 03:37
Eν τελει καταφερα να φτιαξω ενα προχειρο χωρις να εχω το προβλημα με το texture... αλλα θα ηθελα να μαθω εαν καποιος μπορει να μου πει γιατι εγινε αυτο...

Ενιγουεη... αργα αργα βηματα:
http://farm9.staticflickr.com/8503/8304835137_716da8ac14_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8304835137/)
Turtle_Augenpulverlandscape (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8304835137/) by Valkyre1 (http://www.flickr.com/people/51977224@N02/), on Flickr
http://farm9.staticflickr.com/8213/8305885754_9472f24d78_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8305885754/)
Turtle_Augenpulverlandscape 2 (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8305885754/) by Valkyre1 (http://www.flickr.com/people/51977224@N02/), on Flickr
Το παλευω οσο μπορω...!

Βy the way η αναλυση ειναι 1680Χ1050 αλλα το flickr κανει τα δικα του κι εγω δεν την παλευω τωρα να το ψαξω περισσοτερο...

Setup

http://farm9.staticflickr.com/8216/8304767857_b752acbce2_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8304767857/)
Untitled (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8304767857/) by Valkyre1 (http://www.flickr.com/people/51977224@N02/), on Flickr

Slay
25-12-2012, 09:27
Πως να φτιαξεις κατι με αντανακλασεις και να ειναι πολυ ομορφο, βασικα φτιαχνεις ενα πολυ απλο material εχεις ανοιχτα τα color,reflection,specular αν και το τελευταιο δεν ειναι τοσο απαραιτητο οταν εχεις αντανακλασεις, και στο reflection βαζεις σαν texture -> fresnel μετα μειωνεις λιγο το mix mode και το brightness.
Στην συνεχεια φτιαχνεις ενα sky object και ψαχνεις στην βιβλιοθηκη για ετοιμα υλικα που ειναι στην κατηγορια HDRI διαλεγεις ενα που σου αρεσει και το ριχνεις πανω στο sky object, στο σημειο αυτο θα εχεις τις αντανακλασεις αλλα θα το εχεις και σαν BG, ενω ο φωτισμος θα ειναι ο default.
Πρωτα πας στο sky object και κανεις δεξι κλικ cinema4d tags->compositing και απο αυτο ξετσεκαρεις το seen by camera. Στην συνεχεια πας στα render settings και επιλεγεις απο τα effect-> Global illumination , πλεον εχεις και φωτισμο και αντανακλασεις απο το HDRI.
Παραδειγμα...
http://img16.imageshack.us/img16/8/testref.jpg

Lefteris_X
25-12-2012, 12:10
τσέκαρα το Cheetah 3D, αρκετά καλό, εύκολο και γρήγορο. Έτσι για τον χαβαλέ.

Έχει αρκετά λιτό inteface, είναι στο στυλ του Mac OS και είναι ελαφρύ (σε πώρους).

ένα γρήγορο render 1.680x910, πήρε περίπου 4,5 λεπτά.

http://img822.imageshack.us/img822/6030/87925361.png

Valkyre
25-12-2012, 12:47
Πως να φτιαξεις κατι με αντανακλασεις και να ειναι πολυ ομορφο, βασικα φτιαχνεις ενα πολυ απλο material εχεις ανοιχτα τα color,reflection,specular αν και το τελευταιο δεν ειναι τοσο απαραιτητο οταν εχεις αντανακλασεις, και στο reflection βαζεις σαν texture -> fresnel μετα μειωνεις λιγο το mix mode και το brightness.
Στην συνεχεια φτιαχνεις ενα sky object και ψαχνεις στην βιβλιοθηκη για ετοιμα υλικα που ειναι στην κατηγορια HDRI διαλεγεις ενα που σου αρεσει και το ριχνεις πανω στο sky object, στο σημειο αυτο θα εχεις τις αντανακλασεις αλλα θα το εχεις και σαν BG, ενω ο φωτισμος θα ειναι ο default.
Πρωτα πας στο sky object και κανεις δεξι κλικ cinema4d tags->compositing και απο αυτο ξετσεκαρεις το seen by camera. Στην συνεχεια πας στα render settings και επιλεγεις απο τα effect-> Global illumination , πλεον εχεις και φωτισμο και αντανακλασεις απο το HDRI.
Παραδειγμα...
http://img16.imageshack.us/img16/8/testref.jpg

Λοιπον αν συνεχισει ετσι αυτο το θρεντ θα καταληξει να ειναι χρυσορυχειο...

Παναγιωτη δοκιμαζω να κανω αυτο που λες, τα κανω ολα μια χαρα, δεν ξερω ομως ενα πραγμα. Στο σημειο που λες να βαλω sky και να ψαξω την βιβλιοθηκη για ετοιμα υλικα HDRI , πως βαζω πραγματα απο την βιβλιοθηκη μεσα στο project μου??

ΥΓ Καλα χριστουγεννα!

Valkyre
25-12-2012, 13:35
Aκυρο το βρηκα νομιζω.

Για δες Πανο καλα το εκανα?
http://farm9.staticflickr.com/8359/8305919339_63b956ca76_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8305919339/)
Untitled 1 (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8305919339/) by Valkyre1 (http://www.flickr.com/people/51977224@N02/), on Flickr

Βασικα δεν μπορω να καταλαβω ακριβως αν το hdri πρεπει να μπει μεσα στο sky ή οχι. Εαν το βαλω μεσα στο sky τοτε τα αντικειμενα εχουν ενα -πως να το περιγραψω...- λευκοειδες περιγραμα, σαν να φωτιζονται περισσοτερο στις ακρες και να μην φαινονται τοσο καθαρα και ομορφα οπως τα δικα σου πιο πανω. Σαν να φωτιζονται λαθος ας πουμε.

Να σημειωσω οτι στον sky δεν εχω βαλει τιποτα, ουτε color ουτε κατι αλλο, μηπως φταιει αυτο?

Slay
25-12-2012, 16:30
Πρωτον μιλαμε για sky και οχι physical sky δευτερον το sky το χρησιμοποιεις σαν οποιοδηποτε αντικείμενο τριτον αν και εγω χρησιμοποιώ το hdri kit του gorilla επειδη εχει περισσότερες επιλογες, μπορεις αν θυμαμαι καλα να κανεις rotate to sky ωστε να πετυχεις τον φωτισμο που θελεις. Παντως να ξέρεις οτι ο fresnel shader κανει τα αντικειμενα ποιο ανακλαστικά στις ακρες και λιγοτερο στην μεση, οπως γινεται στον πραγματικο κοσμο

Valkyre
25-12-2012, 17:55
Εννοειται οτι εκανα sky και οχι physical sky.

Δοκιμασα το rotate sky αλλα και τον τροπο που φωτιζεται ολο το plane. Τωρα θα δω πως μπορω να αρχισω να τα δενω ολα μαζι!

Slay
25-12-2012, 18:44
κοιτα βαλε το seen by camera για να δεις που ακριβως ειναι το φως, στις hdri εικονες ειναι απλο να το δεις, ειναι απλα οι φωτεινες περιοχες, κανε το rotate ετσι ωστε να φωτιζεται καλα το αντικειμενο σου, στην τελικη εαν δεν σου καθεται καλα ,ριξε και εαν area light για να γεμισεις σκιες.
Μολις εισαι ενταξει με τον φωτισμο, ξετσεκαρεις παλι το seen by camera.

Valkyre
02-01-2013, 15:54
Αχεμ... γκουχου γκουχου...

Να κανω 2 ερωτησεις και οποιος θελει μου απανταει.

1) Τι ακριβως ειναι -με πολυ απλα λογια- το raytracing και ποια η διαφορα του με το παραδοσιακο rendering?

2) Πως ακριβως επιτυγχανεται το real time render mιας εικονας οπως εχουμε στα βιντεοπαιχνιδια και μαλιστα με ρυθμο ανανεωσης τοσο υψηλο (30-60-100 κλπ καρε το δευτερολεπτο? Η ερωηση αυτη ερχεται σε συνδυασμο με τις πιο πανω εικονες που εκανα εγω render στο μηχανημα μου που υποτιθεται ειναι αρκετα δυνατο.

Πως γινεται λοιπον να θελω τοσο χρονο για να κανω render μια απλη λεπτομερη χελωνα σε ενα λευκο περιβαλλον, και να μου κανει το PS3 realtime rendering στο Uncharted 3 εναν χαμω απο αντικειμενα, εφφε, περιβαλλοντα, πhysics, AI κλπ κλπ με ρυθμο ανανεωσης 30 καρε το δευτερολεπτο.

Οι ερωτησεις αυτες γινονται γιατι ωραια και καλα να μαθαινω το C4D, αλλα ρε παιδια ακομα δεν μπορω να κατανοησω για ποιον λογο παιρνει τοση ωρα να κανει μια εικονα render σε 2D μιας χελωνας σε ασπρο φοντο, ενας τετραπυρηνος επεξεργαστης με 8 threads.

Αν θελω να μαθω πρεπει να ασχοληθω και καθοτι διαβασα καποια πραγματα σε διαφορα websites χρησιμοποιουν παντα ορολογιες τις οποιες δεν γνωριζω και αδυνατω να ακολουθησω. Επισης οσο και να προσπαθησα να γκουγκλαρω να ψαξω και να βρω απαντηση σε αυτες τις ερωτησεις μου, δεν βρηκα.

Σε απλα ελληνικα, εστω αγγλικα δεν γινεται να μαθω αυτα τα 2 απλα πραγματα? Για βοηθηστε με ρε παιδια γιατι εχω σκαλωσει...! :D

Lefteris_X
02-01-2013, 16:45
προσωπικά δεν μπορώ να στο αποδώσω έτσι "απλά" μέσω κειμένου, με δύο - τρεις προτάσεις. Γιατί ότι και αν αποτυπώσεις στην μνήμη σου, θα είναι ελλιπέστατη πληροφορία, στα όρια (ίσως και να τα υπερβεί) της παραπληροφόρησης (μόνο που εσύ δεν θα μπορείς να κρίνεις αν αυτό που θα σου πω ή κάποιος άλλος, αν είναι όντως ελλιπές ή όχι και πως να το μπορέσεις άλλωστε, αν ήξερες δεν θα ρώταγες εξ αρχής, λολ time space paradox).

πάντα, μέσω κειμένου έτσι; το τονίζω. Και πάντα με απλά λόγια (και σχετικά συνοπτικά).

Για μένα, απίστευτα δύσκολο, καθώς ακολουθώ το raytracing από το 1987-88, που έκανε τα πρώτα του βήματα στην Amiga. Και έτσι, άρχισα να μαθαίνω τι "εστί" raytracing, άρχια να μαθαίνω "τι κάνει από πίσω", συνειδητοποίησα ότι πολλές ταινίες ήδη είχαν CGI raytraced γραφικά, άρχισα να μαθαίνω για τους υπερ-υπολογιστές mainframe που είχαν ήδη χρησιμοποιηθεί όπως διάφοροι Cray (αν και με mainframe ασχολούμουν από το 1983, οπότε ήδη είχα κάποια προ-υπάρχουσα γνώση)........και...και...και.....τι θέλω να πω; ότι υπήρξε μια ιεραρχία / δομή "σκαλοπατητής" γνώσης και εν τέλει έφτασα να ασχολούμαι με raytracing και να καταλαβαίνω τι είναι αυτό.

Πως να διατυπώσω τα παραπάνω συνοπτικά, απλά και λιανά και μέσω κειμένου, ειλικρινά μου είναι εκτός δυνάμεων / δυνατοτήτων! Και ειλικρινά, 1000 σόρρυ. Μακάρι να μπορούσα.

muku
02-01-2013, 21:41
Θα προσπαθήσω να σε διαφωτίσω λίγο Δημήτρη σχετικά με το Ray Tracing. Καταρχήν τα pixels στην οθόνη παίρνουν χρώμα για να αναπαραστήσουν τη σκηνή που βλέπεις με διάφορους τρόπους. "Απλά", δίνοντας ένα χρώμα σε ένα πολύγωνο (ή τρίγωνο όπως συνηθίζεται) οπότε τα pixels μέσα στο τρίγωνο παίρνουν αυτό το χρώμα και πιο "σύνθετα" χρησιμοποιώντας textures, τεχνικές φωτισμού ή οποιοδήποτε shading εφέ μπορείς να φανταστείς κλπ. Το Ray Tracing τι κάνει λοιπόν. Ακολουθεί ακτίνες φωτός μέσα στη σκηνή οι οποίες αλληλεπιδρούν με τα αντικείμενα της σκηνής βάσει των νόμων της φυσικής και έτσι προκύπτει το χρώμα που παίρνει το κάθε pixel που ανήκει σε κάποιο αντικείμενο της σκηνής. Αυτό είναι όσο πιο λιανή περιγραφή γίνεται.

Μια μικρή παρένθεση φυσικής. Στον πραγματικό κόσμο, από μια πηγή φωτός εκλύονται άπειρες ακτίνες φωτός και ανάλογα με την κάθε επιφάνεια που σκάει η ακτίνα προκύπτει ανάκλαση, διάθλαση, απορρόφηση και δεν ξέρω τι άλλος νόμος ισχύει, και τελικά κάποιες ακτίνες καταλήγουν στο μάτι σου και έτσι βλέπεις αυτό που βλέπεις.

Ο υπολογιστής είναι αδύνατο να κάνει αυτό το πράγμα οπότε γίνεται το αντίθετο. Οι ακτινες ξεκινούν από το μάτι σου (ή το σημείο που είναι η κάμερα καλύτερα) και κατευθύνονται προς κάθε pixel της σκηνής. Στο ενδιάμεσο σκάνε πάνω στα αντικείμενα της σκηνής και εκεί αρχίζει το πανηγύρι. Το πανηγύρι εξαρτάται από τον κάθε αλγόριθμο ray tracing για το πως θα υπολογιστεί ακριβώς και τι διαφορετικές μεθόδοι θα εφαρμοστούν. Αλλά σκέψου ότι γενικά υπολογίζεται το ping pong που γίνεται σε κάθε αντικείμενο με τις ανακλάσεις και διαθλάσεις ανάλογα με το υλικό του. Υπολογίζεται το χρώμα που θα πάρει η επιφάνεια του από την ή τις ακτίνες που σκάνε σε κάθε σημείο του ανάλογα με τις ιδιότητες που έχει το υλικό του και το πως απορροφάει ή εκλύει χρώμα. Επίσης σκέψου ότι μπορεί να έχεις διάφορες πηγές φωτός μέσα στη σκηνή που να περιπλέκουν ακόμα περισσότερο την κατάσταση (ή και να την ελαφρύνουν με τις σκιές που προκαλούν οπότε γλιτώνεις τους υπολογισμούς μόλις μια ακτίνα που κάνεις trace σκάει σε μια σκιασμένη επιφάνεια).

Αυτό συμβαίνει σε γενικές γραμμές. Είχα γράψει μια δυο παραγράφους για ray tracing στην πτυχιακή μου αλλά μέχρι εκεί. Δεν έχω διαβάσει κάποιον αλγόριθμο αναλυτικά για να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες και η φυσική μου έχει σκουριάσει εντελώς για να θυμάμαι αναλυτικότερα τους οπτικούς νόμους. Το μόνο που έχω χρησιμοποιήσει στην προηγούμενη μου δουλειά είναι μια άλλη τεχνική, Ray Casting λέγεται και ακολουθείς μια ακτίνα χωρίς όμως να υπολογίζεις ανακλάσεις κλπ που αυτομάτως ρίχνει το υπολογιστικό κόστος. Μπορείς να εφαρμόσεις Ray Casting μαζί με απλό Alpha Blending για να κάνεις Volume Rendering και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά. Αλλά δεν χρησιμοποιείται στα games ή CGI. Περισσότερο σε ιατρική πληροφορική. Το Ray Tracing έχει τεράστιο υπολογιστικό κόστος για να υπολογιστούν οι πορείες που μπορούν να πάρουν οι ακτίνες μέσα σε μια σκηνή. Ειδικά αν η σκηνή γίνεται πολύπλοκη. Οπότε είναι λίγο δύσκολο για real time εφαρμογές αν και τελευταία γίνονται διάφορα πάνω σε αυτό τον τομέα αλλά δεν τα έχω παρακολουθήσει από τεχνική σκοπιά για να εκφέρω γνωμη. Αυτά εν ολίγοις και όσο πιο κατανοήτα μπορούσα. Ελπίζω να βοήθησα :)

psx3
02-01-2013, 22:47
Για real time raytracing θες ΠΟΛΥ τουμπανιασμένη GPU, σαν αυτή ας πούμε:

NVIDIA Kepler real-time raytracing demo at GTC 2012 - The Verge - YouTube

Εννοείται ότι καμία CPU δεν μπορεί να συγκριθεί έστω και με μια μέτρια GPU, γιατί οι δεύτερες είναι ειδικά σχεδιασμένες για εργασίες γραφικών, φυσικής (και όχι μόνο).

Slay
02-01-2013, 23:17
1) Τι ακριβως ειναι -με πολυ απλα λογια- το raytracing και ποια η διαφορα του με το παραδοσιακο rendering?
σου απαντησαν ηδη τα παιδια αρκετα ικανοποιητικα θα ελεγα, απλα να σου θυμισω οτι το ray-tracing ειναι ο παλιος αλγορυθμος για 3d rendering , πλεον εαν θελεις φωτορεασιμο πας σε Radiosity, οπου οι ακτινες πλεον δεν σταματουν στα αντικειμενα αλλα αντανακλωνται απο αυτα σε διαφορες γωνιες και χρωματα, και μετα ξανα , και ξανα (εξαρταται ποσο χρονο θελεις να αφιερωσεις στο render σου), τον ιδιο αλγορυθμο τον συναντας και με το ονομα Global Illumination.


2) Πως ακριβως επιτυγχανεται το real time render mιας εικονας οπως εχουμε στα βιντεοπαιχνιδια και μαλιστα με ρυθμο ανανεωσης τοσο υψηλο (30-60-100 κλπ καρε το δευτερολεπτο? Η ερωηση αυτη ερχεται σε συνδυασμο με τις πιο πανω εικονες που εκανα εγω render στο μηχανημα μου που υποτιθεται ειναι αρκετα δυνατο.
αααα ειναι παρα πολυ απλο, τα παιχνιδια κλεβουν.

personGR
02-01-2013, 23:38
Δεν έχω ιδέα από rendering, raytracing κλπ, δεν ήξερα καν τη χρήση του cinema4d (ούτε την ύπαρξη του), και από περιέργεια έψαξα στο internet για τον radiosity αλγόριθμο που ανέφερε ο slay, μίας και ήταν ο μόνος που δεν είχα ξανακούσει.

Από τη wikipedia:


Radiosity is an application of the finite element method (http://en.wikipedia.org/wiki/Finite_element_method) to solving the rendering equation (http://en.wikipedia.org/wiki/Rendering_equation) for scenes with purely diffuse surfaces.Στο finite element method σταμάτησα να διαβάζω. Δεν είναι αυτά πράγματα για να παίζει κανείς. Φτου κακά, μακριά από εμάς. Θαυμάζω αυτούς που ασχολούνται με μηχανές γραφικών

sorry για το offtopic

Valkyre
02-01-2013, 23:38
Muku ευχαριστω παρα πολυ νομιζω οτι καταλαβα πως περιπου λειτουργει το raytracing και ποσο εξωφρενικο ειναι αυτο που κανει. Ειδικα το βιντεο που εβαλε ο psx3 τον οποιο επισης ευχαριστω με εκανε να καταλαβα ακομα καλυτερα.

Πραγματικα σας ευχαριστω. Απο οτι φαινεται χρειαζεται υπερτουμπανο κατασταση για να τα δουμε σε games αυτα τα πραγματα, αλλα παραλληλα θα σημαινει και πληρως ρεαλιστικα γραφικα.

Τωρα στο δευτερο μου ερωτημα, απαντησε μεν ο Slay και ειπε οτι "κλεβουν" τα παιχνιδια στο real time rendering. Και παλι συγχωρεστε με αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοουμε "κλεβουν"? Επισης δεν καταλαβαινω οπως ειπα γιατι ευθυς εξαρχης χρειαζεται τοσος χρονος για να γινει render μια "απλη" εικονα οπως αυτη που συζηταω και αναφερω πιο πανω.

Τελος, και με βαση αυτα που γραφτηκαν απο τα παιδια... τεινω να συμπερανω οτι η GPU ειναι αυτη που θα κανει την διαφορα στο rendering. Αν ειναι ετσι γιατι οι υπολογιστες μας δεν χρησιμοποιουν την GPU (για παραδειγμα το C4D) και ανταυτου χρησιμοποιουν την CPU?

Εχω μπερδευτει θελω να τα βαλω σε ταξη...

Slay
03-01-2013, 03:57
Κλεβουν με πολλους τροπους, απο fixed φωτισμους και σκιες, μεχρι και ψευτικη γεωμετρια που την παριστουν με Normal maps, τωρα για τις GPU που λες εχουν τρομερη ισχυ μεν, αλλα ακομα τα CUDA και OpenCL δεν μπορουν να παρεχουν πληρη υποστηριξη σε ενα συγχρονο render engine ... ακομα.

Valkyre
03-01-2013, 10:49
Mαλιστα, δεν εχω δυστυχως ταξη μεγεθους και οποτε δεν μπορω να το κατανοησω πως γινεται αυτο. Κυριως γιατι δεν μπορω ακομα να καταλαβω γιατι χρειαζεται τοση ωρα να γινει render mια εικονα. Και η μλκια ειναι οτι οτι αναζητηση και να κανω στο google "why is rendering process taking so long?" ολα μα ολα τα αποτελεσματα εχουν να κανουν με καποιο προβλημα στις διαφορες εφαρμογες οπου καποιος χρηστης ζηταει καθοδηγηση για να δουλεψει το προγραμμα ως ειθισται.

Παντως θενκς για τις απαντησεις. :)

Slay
03-01-2013, 11:57
Και η μλκια ειναι οτι οτι αναζητηση και να κανω στο google "why is rendering process taking so long?" ολα μα ολα τα αποτελεσματα εχουν να κανουν με καποιο προβλημα στις διαφορες εφαρμογες οπου καποιος χρηστης ζηταει καθοδηγηση για να δουλεψει το προγραμμα ως ειθισται.

ειναι επειδη δεν ξερεις να ψαχνεις LOL
http://forums.cgsociety.org/showthread.php?t=838177
ελπιζω να βρεις τις απαντησεις που ζητας, παντως η καλυτερη παρομοιωση του θεματος που θιγεις ειναι αυτη.

To put it easy, it's the difference of reading a book, and writing a library of books.

Valkyre
03-01-2013, 12:23
^^ αυτο μαλιστα, πληρως κατατοπιστικο και ακριβως αυτο που θελω! Eυχαριστω πολυ!

corsaopc3071r
14-01-2015, 12:16
Τhreaaaddd resurection....

Καλα υπηρχε τετοιο πραγμα και δε πηρα χαμπαρι!!!
Eγω δουλευω σε lightwave 3d και ειμαι κατα κυριο λογο χομπυστας!

Αυτο το καιρο δουλευω στο παρακατω!
642964306431

Lefteris_X
14-01-2015, 12:24
για πες μας από που ξεκίνησε το LightWave 3D;;;;;;;;; (hint: προσφερόταν αποκλειστικά και μόνο ως συνοδευτικό λογισμικό σε μια υπερ-video-montage-κάρτα, ονόματι Video Toaster, για κάαααποιο θρυλικό computer) :D:D:D:D

corsaopc3071r
14-01-2015, 12:25
Μηπως Inspire 3d?

Δεν ειμαι τοσο παππους ρε :P

Lefteris_X
14-01-2015, 12:34
μα αφού λέω "μηχάνημα", τι Inspire 3D; :P

Amiga 2000/3000 και αργότερα 4000. Έτη 1990-1994. Το μοναδικό μηχάνημα που έτρεχε το LightWave 3D, καθώς μόνο σε αυτό είχε βγει η κάρτα Video Toaster.

Δεν χρειάζεται να είσαι παππούς! Google και Youtube χρειάζεται, και αυτομάτως θα εκτιμήσεις τι εστί Amiga power...Σε Amiga (πολύ πιο πριν από το LWave κιόλας), φτιάχτηκαν τα CGI για αρκετές ταινίες / σειρές, από Robocop 2 (Imagine 3D), SeaQuest (αν θυμάμαι καλά Real3D) DSV, Babylon 5 (LW), ακόμα και το πρώτο Jurassic Park (το render έγινε σε Silicon Graphics λόγω δύναμης CPU, ενώ το modelling, texturing, lightning σε LW με συστοιχία Amiga 3000/4000).

ΥΓ: Η NewTek, που έφτιαχνε το Video Toaster / LightWave (και ακόμα αναπτύσσει το LW), είχε επιδείξει σημάδια ανωτερότητας αρκετά πιο πριν με τον digitizer (τον είχε ένας φίλος και μας είχαν πέσει τα σαγόνια, με 24-bit σκανάρισμα 100% ποιότητα + επεξεργασία εικόνας) στην Amiga, από το 1988...Επικές εποχές, όταν οι κονσόλες ήταν για κλάματα σε επίπεδα γραφικών, όπως και οι PC/Mac άλλωστε. Το όνομα του digitizer: DigiView Gold!

corsaopc3071r
14-01-2015, 12:40
Ακομη και η σκηνη με τον anti-terminator λιωμενο μεσα απο τη λαβα σε lw3d φτιαχτηκε!

Δυστηχως εμεινε λιγο πισω σε σχεση με τον ανταγωνισμο αλλα παρουσιαζει σημαδια ανακαμψης με πολλα προσθετα μεσα στο βασικο πακετο.

Lefteris_X
14-01-2015, 12:49
κοίτα, προσωπικά παράτησα το LW γύρω στην έκδοση 5.5, κάπου εκεί που είχαν ήδη ενσωματωθεί τα Inverse Kinematics (IK) και έμπαιναν σιγά - σιγά τα NURBS. Καθαρά για χόμπι ασχολούμουν, οπότε η κατάσταση είχε αρχίσει να γίνεται "μανίκι" στην αυτο-εκπαίδευση, εποχές κιόλας που δεν υπήρχε αρχικά (1990) Διαδίκτυο για τέτοια πράγματα, ενώ αργότερα (1996-97) ήταν σε εντελώς πρώιμα στάδια. Για λίγο παρακολουθούσα την εξέλιξή του, μέχρι περίπου την ενσωμάτωση Caustics και κάπου εκεί τα παράτησα...(βαρέθηκα για να είμαι ειλικρινής, γιατί δεν είχα επαρκές μηχάνημα για render.....κοινώς απαιτείτο 1 ώρα render για να δω μια εικόνα στατική που είχα μοντελάρει, μαζί με textures και λίγα φώτα)


ΥΓ: Για τον Terminator 2, σόρρυ αλλά είχε φτιαχτεί αποκλειστικά με Silicon Graphics, όχι με LW και Amiga. Αυτό μας ξέφυγε από Amiga, καθότι χρειάζονταν custom προγραμματισμό για το morphing στις σκηνές melting, εν γένει για το "υγρό" μέταλλο, την μεταμόρφωση από πάτωμα σε άνθρωπο, το πέρασμα μέσα του Τ1000 από το παρμπριζ του ελικοπτέρου, το split του κρανίου, το βάδισμα σε μορφή μετάλλου του Τ1000 από το φλεγόμενο φορτηγό και φυσικά τα εφφέ προσώπου (ο Arnold φόραγε μάσκα με πράσινα κομμάτια, στα οποία γινόταν matte composite τα CGI). Μας είχαν δείξει ειδικό βίντεο - ντοκυμαντέρ κατευθείαν από ΗΠΑ, στον ΑΚΤΟ (3D animation), που είχα περάσει "μια βόλτα" για 1 εξάμηνο. Μάλιστα σε ΑΚΤΟ και Compulink (1994) είχα δουλέψει πάνω σε SGI μηχανήματα για 2η φορά στην ζωή μου, και είχα πάθει πλάκα με την απίστευτη δύναμη + το IRIX OS που είχαν...Θρυλικές εποχές.

corsaopc3071r
14-01-2015, 12:51
Ε ναι, τραγικα πραγματα. Τωρα ειναι αρκετα γρηγορος αν και βασιζεται ακομη σε cpu... Υπαρχουν βεβαια και 3rd party renderers που βασιζονται σε GPU. Υποστηριζουν ακομη και Cuda, οποτε τα πραγματα πανε ακομη πιο γρηγορα!!!