PDA

View Full Version : Hackintosh, εγκαταστασεις Mac OSX σε PC



Slay
16-12-2012, 02:10
Eπεσε στα χερια μου ενα νεο ΜΒ, συγκεκριμενα ενα Asus p5k και ειπα να κανω μια ακομα αποπειρα να στησω ενα hackintosh , στο ιδιο μηχανημα ειναι στημενα σε sata δισκο και τα win8 , το pc εχει 4GB ram, core 2@2Ghz και οταν ξεκινησα να το στηνω ειχε μια ATI RX300HM.

Για την εγκατασταση χρησιμοποιησα το iAtkOS L2, που στην ουσια ειναι Lion, παλιοτερερη αποπειρα σε αλλο board με το ιδιο δεν ξεκιναγε καν, ειχα βαλει μια εκδοση του snow leopard αλλα χωρις QE/CI , ενω επισης για καποιο λογο εκεινη η εκδοση δεν δουλευε με τον chameleon boot loader και απαιτουσε boot cd, επισης ειχε στηθει σε IDE δισκο γιατι δεν αναγνωριζε τον SATA controller (VIA chipset , jmicron sata). Δοκιμασα επισης το iatkos σε ενα compaq I3 αλλα ουτε και εκει ειδε τον Sata controller.

Tελικα παροτι στο Ρ5Κ ειδε τον sata αποφασισα να το στησω στον ide για να μην δω κανενα still waiting for root device μετα το setup, κατι που δεν απεφυγα τελικα γιατι ηθελε και driver για τον IDE, αυτο παλι που ξεκινα το boot και μετα σου λεει οτι δεν βρηκε τον δισκο δεν μπορω να το καταλαβω, επισης ενω ξεκινησα να κανω τις δοκιμες με την ATI τελικα εβαλα μια 6200 turbocache που πιστευα οτι λογω nvenabler θα δουλευε κανονικα, αμ δε...:stop:

Μου πηρε καπου 8 installations αποτυχημενα μεχρι να το κανω να ξεκινησει κανονικα εστω και σε 1024χ768 χωρις QE/CI , αποδειχθηκε τελικα οτι η συγκεκριμενη καρτα στο Lion δουλευει (θεωρητικα) σε 32bit mode και με διαδικασιες που κανουν το re-compile kernel σε linux να φανταζει παιχνιδακι.
Δυστηχως οτι και να δοκιμασα δεν καταφερα να την κανω να δουλεψει, εκανα μεχρι και boot σε command line για να κανω καποια πραγματα αλαλ τζιφος, και αφου χρειαστηκαν ακομα 2 νεα installations (σε 64ΒΙΤ πλεον) και με μια 9600GT που μου χαρισε ενα φιλος επιτελους καταφερα να εχω ενα πληρες λειτουργικο Mac.:a055:

Δυστηχως τα προβληματα δεν σταματησαν εδω ομως, γεματος χαρα παω αρχικα να εγκαταστησω CS6 ενω σειρα επαιρνε και το FCX που ηταν και ο κυριος λογος που μπηκα στην ολη διαδικασια, και ενω ειχε φτασει λιγο μετα την μεση της εγκαταστασης , παφ μαυριζει η οθονη και παπαλα, κανω reboot δεν προλαβαινει καλα καλα να μπει στο γραφικο περιβαλλον, παλι τα ιδια.
Το προβλημα ηταν οτι ο φιλος μου για καποιο λογο ειχε βγαλει την αρχικη ψυκτρα/ανεμιστηρα και ειχε βαλει μετα μονο μια μεγαλη ψυκτρα, που ομως ηταν ανεπαρκης, η ιδιοφυης λυση μου :idea:ηταν να παρω ενα ανεμιστηρακι απο κουτι PC και να το πιασω πανω στην καρτα με δεστρες, τωρα η ψυκτρα ουτε καν ζεστενεται (τουλαχιστον σε desktop χρηση) ομως προεκυψε ενα αλλο προβλημα.

Επειδη το installation του CS6 κοπηκε βαρβαρα, κατι εχει παει πολυ στραβα πλεον, και δεν μπορω να του κανω εγκατασταση , σταματαει στο 2% με error 7, το οποιο ειναι λαθος που σχετιζεται με προσβαση σε αρχεια, εσβησα με τον Uninstaller τα παντα, ακομα και απο το applications/utilites Που βαζει καποια πραγματα, οπως επισης δοκιμασα και ενα εργαλειο της adobe, αλλα τσιφος, εχει καποιος απο τους Mac χρηστες του forum καποια ιδεα για το πως να το φτιξω το συγκεκριμενο προβλημα?:confuzed:

Υ.Γ. το FCX δουλευει κανονικα :a049:

Lefteris_X
16-12-2012, 11:09
Καλημέρα.

Δοκίμασε να κατεβάσεις κανά προγραμματάκι απεγκατάστασης / καθαρισμού "σκουπιδιών" από εγκαταστάσεις, όπως το Appzapper, Appdelete κλπ.

ίσως έτσι, να "εντοπίσει" κάποιο πρόγραμμα κάποιο υπόλειμμα, δίνοντάς σου την δυνατότητα να το σβήσεις (μέσα από το interface του προγράμματος).


ειδάλλως περνάς το Lion ξανά "από πάνω", διαδικασία πανεύκολη, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου, απλά ξεκινάς την εγκατάσταση, και όλα είναι όπως τα είχες πριν (ρυθμίσεις, προγράμματα κλπκλπ). Αν δεν φτιάξει και με αυτόν τον τρόπο, ε, μετά σηκώνω τα χέρια ψηλά. Προσωπικά θα πήγαινα για clean install.

Πάντως ο πιο επιτυχής τρόπος για hackintosh, είναι να στήσεις ένα PC, με ολόιδια τεχνικά χαρακτηριστικά με κάποιο Mac μοντέλο, όποιο και αν είναι αυτό. Η παραμικρή απόκλιση, αρχίζει και χαλάει όλο το γλυκό.

Γλυκό = η άριστη λειτουργία του Mac OS, με όλα τα καλούδια του. Άπαξ και μπλέκεις με 8 αλλεπάλληλες εγκαταστάσεις, Terminal και σούρου - μούρου, ε, εντάξ, αυτό δεν είναι Mac OS εμπειρία, αλλά ένα κακό όνειρο UNIX, όπως πολύ σωστά είπες κ εσύ Slay.

τέσπα, τουλάχιστον το Final Cut X σου δουλεύει.

Slay
16-12-2012, 11:18
Οταν λες απο πανω? τι ακριβως? boot απο Iatkos, η μεσα απο το Lion με καποιον τροπο , οπως γινεται στα win? τα προγραμματα που λες δεν τα δοκιμασα, αλλα κατεβασα το cleaner της adobe, εαν δεν ξερει αυτος που βαζει τα αρχεια η adobe τοτε ποιος ξερει?, τελος παντων δεν χανω τιποτε να δοκιμασω κατι ακομα.

Lefteris_X
16-12-2012, 14:26
κοίτα, η Adobe έχει όντως διάσπαρτο τρόπο που εγκαθιστά τα προγράμματά της, για αυτό και δίνει από μόνης της unistaller. Πάντως δεν σε χαλάει να δοκιμάσεις και με κάποιο από τα προγραμματάκια που ανέφερα (χωρίς να σε δεσμεύω, να χρησιμοποιήσεις ντε καλά αυτά, μπορείς να ψαχτείς και να δοκιμάσεις κάποιο άλλο παρεμφερές).

τώρα, όταν λέμε "από πάνω", στο Mac OS, εννοούμε το ίδιο που εννοούμε και στα windows. Δηλαδή χωρίς να κάνεις καθόλου φορμάτ, κάνεις επαν-εγκατάσταση ξανά το OS. Με την διαφορά στο Mac OS, ότι όλα ήταν όπως πριν, χωρίς να έχει αλλάξει το παραμικρό από προγράμματα / ρυθμίσεις. Η καθαρή εγκατάσταση (clean install), είναι με φορμάτ του σκληρού και κατόπιν νέα εγκατάσταση του OS, αν και αυτά κακώς τα είπα και κουράζω, καθώς ήδη χρόνια τα γνωρίζεις.

Στο Mac OS περιβάλλον, πως κάνουμε την "απο πάνω" εγκατάσταση, πάντα σε Μακ υπολογιστή (τελευταία φορά που ασχολήθηκα με hackintosh, πριν γεννηθεί αυτός ο όρος, ήταν στα τέλη του 2005, εποχές Tiger και Leopard, στον PC μου του 2003, με x64 AMD μονοπύρηνο και με κάρτα γραφικών που δεν υποστήριζε QE/CI, οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη για το τι γίνεται σήμερα περί hackintosh):

για Lion / Mountain Lion: boot-άρουμε και πατώντας το ALT, βγαίνουμε στον default boot loader των Mac. Εκεί (μετά το Lion - 10.7) εμφανίζεται ένα εικονίδιο (στην ουσία hidden partition) με την ονομασία "Lion Recover" ή κάπως έτσι. Το επιλέγουμε και αφού boot-άρει, στο μενού που εμφανίζεται, επιλέγουμε να κάνουμε εκ νέου, μια εγκατάσταση του OS. Επειδή όμως, ΔΕΝ κάναμε φορμάτ, απευθείας η εγκατάσταση θεωρείται "από πάνω".

Για εσένα που δεν έχεις Μακ, αυτό που θα έκανα, θα ήταν να boot-άρω από το DVD με το Lion / hackintosh........και να ξαναπέρναγα το Lion χωρίς φορμάτ, ευελπιστώντας ότι θα γίνει το ίδιο με αυτό που περιέγραψα στην προηγούμενη παράγραφο, σα να είχα δηλαδή κανονικό Μακ υπολογιστή. Αν δεν........τότε τζίφος! Κάνεις φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση και φτού όλα πάλι από την αρχή. (θα είναι η 9η φορά σου, αν τις μέτρησα σωστά! ατσάλινη υπομονή!)

Slay
16-12-2012, 20:01
τα δυο applications που προτεινες μου ηταν αχρηστα,απαιτουσαν να κανω drop την εφαρμογη για να την κανουν uninstall, οποτε αφου εγω ηδη τα ειχα σβησει δεν μπορουσα να τα χρησιμοποιησω.
Αυτο που εκανα ειναι να μπω απο terminal και rm εδιωξα καποια αρχεια απο το /library/extensions η απο το /user/library/extensions μετα ετρεξα και το disk utility και εκανα και ενα repair permissions και τελικα ο installer δουλεψε και μπηκαν τα προγραμματα που ηθελα, τωρα δεν ξερω τι απο τα δυο το εφτιαξε (μαλλον το πρωτο) αλλα τελικα ολα καλα, χωρις κανενα install ειτε απο πανω ειτε απο κατω LOL.

Εχω αρχισει και την εκμαθηση στο FCX το οποιο μου φενεται αρκετα διαφορετικο απο αλλα προγραμματα που εχω δουλεψει, θα δειξει εαν τελικα θα μου αρεσει, η πρωτη μου εντυπωση ειναι οτι ηλιθιωδως φυλαει τα project MONO σε συγκεκριμενη τοποθεσια, ελπιζω να κανω λαθος και να μην ειναι ετσι.

Lefteris_X
16-12-2012, 21:01
το Appzapper, έχει πάνω δεξιά ένα κουμπάκι που δείχνει μέσα ότι είναι ήδη εγκατεστημένο. Μην το χέζεις απευθείας ως άχρηστο! Δεν απαιτεί ντε και καλά να κάνεις drag n drop την εφαρμογή. Και αυτό που πόνταρα ήταν μπας και είχε ήδη μέσα του (στο μενού που βγαίνει αφού πατήσεις το πάνω δεξί κουμπί). Πάντως, για να λέω και την αλήθεια, τέτοια προγράμματα στα πρότεινα για να τα έχεις γενικότερα υπόψη σου. Δεν περίμενα - για να είμαι ειλικρινής - να σε βοηθήσουν στο συγκεκριμένο θέμα - αν και, δεν το απέκλεια.


ουσιαστικά αυτό που έκανες, ήταν ο manual τρόπος να αφαιρέσεις όποια σκουπιδάκια είχαν παραμείνει στο σύστημα. Το repair permissions, καλό είναι μετά από βαθιές εγκαταστάσεις (πχ. οι σουίτες της Adobe) να το κάνεις. Τουλάχιστον προσωπικά, το κάνω κάθε φορά που έχω να βάλω / βγάλω βαρύ και διάσπαρτο πρόγραμμα. Βοηθάει και η εντολή sudo periodic daily weekly monthly, που και που να την εκτελείς.

τώρα περί Video editing με σύγχρονα προγράμματα δεν μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα. Οπότε, κάπου εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Slay
17-12-2012, 12:08
Yπαρχει τροπος να βλεπω ολα τα ανοιχτα παραθυρα του finder, η γενικοτερα ολων των προγραμματων οπως τα δειχνει το taskbar των windows? δοκιμασα και command+tab αλλα και αυτο κανει κυκλο μονο στα προγραμματα και οχι στα παραθυρα που εχω ανοιχτα.

criter
17-12-2012, 12:54
Στο Lion OS υπαρχει το mission control. Στο mountain lion απλα κινεις τον κερσορα τερμα επανω και δεξια και στα εμφανιζει. Διαφορετικα υπαρχει και εικονιδιο στο dock, οπου το πατας και σου δειχνει οτι εχεις ανοιχτο εκεινη τη στιγμη.

Valkyre
17-12-2012, 13:03
Spaces-Expose, βασικα τα windows αντεγραψαν τα Macos στο συγκεκριμενο feature. Εγω εχω ρυθμισει τον κερσορα του mouse οταν τον πηγαινω στο τερμα κατω αριστερο μερος της οθονης (οχι κλικς και τετοια απλα μετακινηση) να ανοιγουν ολα τα παραθυρα και τα προγραμματα που εχω ανοικτα στο desktop μου. Oταν πηγαινω τερμα κατω δεξια εξαφανιζονται ολα παλι. Αυτο μπορεις να το ρυθμισεις να γινεται με οποια ενεργεια εσυ θες και προτιμας ειναι πληρως παραμετροποιησιμο. Αυτο στα Snow Leopard.

Στο Mountain Lion ειναι ακομα πιο ευκολο και πιο εξελιγμενο.

Slay
17-12-2012, 13:09
Δεν εχω το spaces καθως ειμαι σε lion αλλα εχω το mission control (ημαρτον!!!! για ονομα) ενταξει δεν κανει αυτο που θελω ακριβως αλλα παλευεται, εβαλα δυο hot corners ενα για ολα τα παραθυρα και ενα για τα παραθυρα της εφαρμογης, επισης βρηκα οτι με δεξι κλικ πανω στο dock στην εκαστοτε εφαρμογη σου βγαζει και μια λιστα με τα παραθυρα.
Αρχικα το ειχα βαλει στο middle click για τα παραθυρα της εφαρμογης, αλλα δυστυχως ετσι ανοιγω και λινκ σε νεο tab , και επισης το χρησιμοποιω και στο cinema 4d οποτε το καταργησα, αυτο που βρηκα επισης σπαστικο ειναι οτι δεν με αφηνει να κανω assign καποιον συνδυασμο πληκτρων η κατι αναλογο, εκτος και εαν στραβωθηκα.

Edit: ηταν συνδυασμος του στραβωθηκα με το κανω διαφορετικα τα πραγματα του OSX, αν και δεν με αφηνει να βαλω εγω οτι ακριβως συνδυασμο θελω, ειδα οτι εαν κρατησω πατημενο ενα modifier και παω παλι στο μενου αλλαζει τα shortcuts αναλογα, οποτε εβαλα το ctrl+F1 ολα τα παραθυρα και ctrl+F2 τα παραθυρα της εφαρμογης..
Να μπορουσα να αλλαξω και την αλλαγη της γλωσσας με alt+shift τι καλα που ηταν.

Lefteris_X
17-12-2012, 14:13
προσωπικά χρησιμοποιώ ταχύτατο συνδυασμό trackpad + mouse + hot corners + gestures. Δύσκολο αυτό για desktop hackintosh να αναπαραχθεί, έως άκυρο.

Συνεπώς δεν μπορώ να προσθέσω κάτι στα παραπάνω των παιδιών.

Πάντως, για αλλαγή γλώσσας, μπορείς να βάλεις ότι θέλεις για shortcut, πας μέσα στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου (System Preferences ---> keyboard Shortcuts) και ορίζεις ότι γουστάρεις.

Προσωπικά έχω βάλει το command+space, μόνο που δεν υπάρχει πλήκτρο command σε PC-keyboard αλλά το κουμπί των Windows. Βέβαια, για εμένα που έχω Μακ, δεν με επηρεάζει, καθώς με cmd+space έχω εναλλαγή γλώσσας και με ctrl+space έχω απευθείας το spotlight και εργάζομαι σφαίρα, όπως ποτέ δεν γινόταν με τα Windows. Μα ποτέ όμως.

Τέλος, μια χαρά υπάρχουν τα spaces από την εποχή του Leopard (10.6) ίσως και από την εποχή του Tiger (10.5), πάνε αρκετά χρόνια όμως και δεν θυμάμαι. Απλά ενεργοποιούνται και χειρίζονται με ελαφρώς διαφορετικό τρόπο, σε σχέση με Lion και Mountain Lion - πάντως υπάρχουν κανονικότατα.

Slay, άρχισε να χρησιμοποιείς το spotlight. πχ. που είναι τα spaces? γράφεις "Spaces" στο spotlight και σου βγάζει απευθείας που βρίσκονται (ήτοι μέσα στις καρτέλες του Mission Control).

Γενικότερα, χρειάζεται αρκετός χρόνος σε κάποιο χρήστη, να ξεπλυθεί από την Windows-ίλα που έχει βιώσει πολλά και συνεχόμενα χρόνια, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί το Mac OS, με τον τρόπο του Mac OS και όχι με Windows-ζέ στυλ.

Και δεν είναι θέμα συνήθειας, καθώς βλέπω αρκετούς δήθεν Μακ χρήστες, που παρόλο που διαθέτουν Μακ τουλάχιστον 1 χρόνο, συνεχίζουν να τον λειτουργούν ως windows. Με απλά λόγια = δεν είναι θέμα εξοικείωσης ή συνήθειας, αλλά αλλαγής εντελώς τρόπου σκέψης.

Και φυσικά, όποιος έχει δουλέψει OSs, προ-Windows, βλέπε Amiga OS, πολλά θα του φανούν οικεία (dmg, virtual devices που θυμίζουν RAD = RAM Disk κλπκλπ). Αυτό το τελευταίο το είπα, μόνο και μόνο, για να τονίσω ότι αυτό που απαιτείται είναι αλλαγή στον τρόπο χρήσης του OS, κάτι που γίνεται πολύ πιο εύκολα για κάποιον που έχει ζήσει και άλλα παραθυρικά (δεν εννοώ Linux εννοείται) Λειτουργικά Συστήματα, εκτός της MS.

Τέσπα, καλή τύχη εύχομαι στα μελλοντικά Mac OS endeavors!

Slay
17-12-2012, 19:54
Πάντως, για αλλαγή γλώσσας, μπορείς να βάλεις ότι θέλεις για shortcut, πας μέσα στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου (System Preferences ---> keyboard Shortcuts) και ορίζεις ότι γουστάρεις.
ετσι νομιζεις? για δοκιμασε να βαλεις alt+shift η option+shift μιας που εσυ θα εχεις mac πληκτρολογιο.


Προσωπικά έχω βάλει το command+space, μόνο που δεν υπάρχει πλήκτρο command σε PC-keyboard αλλά το κουμπί των Windows.
εγω εχω κανει remap ολα τα modifiers , ετσι σε μενα τα κουμπια ειναι ctrl->command , windows->control , alt->option ετσι ολα τα shortcuts ειναι ιδια με αυτα των windows, στην γλωσσα που λες δεν σε αφηνει να βαλεις μονο modifier ετσι το κλασσικο alt+shift των win δεν μπορεις να το βαλεις.


Γενικότερα, χρειάζεται αρκετός χρόνος σε κάποιο χρήστη, να ξεπλυθεί από την Windows-ίλα που έχει βιώσει πολλά και συνεχόμενα χρόνια, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί το Mac OS, με τον τρόπο του Mac OS και όχι με Windows-ζέ στυλ.
Ισως γενικοτερα να εχεις καποιο δικιο αλλα στο θεμα του taskbar τα windows ειναι απλα καλυτερα, πως να το κανουμε, και για το osx γινεται ακομα ποιο γελειο το θεμα οταν βλεπω αυτο
http://img9.imageshack.us/img9/5480/osxslay.jpg
γιατι δηλαδη να μην μου δειχνει ετσι τα παραθυρα που εχω ανοιχτα?

Lefteris_X
18-12-2012, 10:42
Καλημέρα.

Βασικά και τα windows όσο μπορούσα, τα χρησιμοποιούσα σαν Amiga OS (Workbench). Έτσι, σχεδόν τίποτα δεν είχα αφήσει όπως ήταν. Π.χ για την γλώσσα είχα, ctrl+shift, δεν είχα αφήσει ούτε ένα έξτρα γραφικό, από την εποχή των Win 98 και μετά, δεν έβαλα ποτέ Vista και ποτέ 7άρια. Κοινώς δεν θέλω τα Windows ούτε για να με σώσουν αν πεθαίνω. Απλά από το 1995 και μετά τα χρησιμοποιούσα καταναγκαστικά λόγω δουλειάς. Και όσο μπορούσα, ΔΕΝ τα χρησιμοποιούσα.

Τι θέλω να πω;

Ότι με φουλ χαρά έχεσα την πλατφόρμα τους για να μεταβώ στον Μακ ολοκληρωτικά (γιατί στο περίπου, έπαιζα και με Μακ πάντα στη ζωή μου, αλλά όχι ολοκληρωτικά).

Και συνεπακόλουθα, ότι διαφορετικό από τα Windows, το γουστάρω, ήτοι (σχεδόν) όλα.

Όντως, πήγα και δοκίμασα και τελικά δίκιο έχεις Slay, δεν επιτρέπει να βάλεις ctrl+shift ή alt+shift για την αλλαγή γλώσσας. Όμως έχω βάλει το cmd+space, το οποίο είχα από το 1993 που έβγαλε ο Κώστας ο Τσαούσης το πλήρως εξελληνισμένο Amiga OS. Συνεπώς, με το cmd+space, αισθάνθηκα σα να γύρισα στα πάτρια εδάφη, καθώς στην Amiga είχα για αλλαγή γλώσσα το ειδικό πλήκτρο της (όπως των Win/Mac), A+space. Όλως τυχαίως, στην ίδια θέση είναι και τα πλήκτρα των Win / cmd για Mac. Άρα ευχαριστώ Mac OS, που με κάνεις να νιώθω σαν στο σπίτι μου.

Όσο για τα modifiers, προσωπικά δεν έχω αλλάξει τίποτα, γιατί έχω μια αρχή: πρώτα τεστάρω το κάθε OS, όπως είναι σχεδιασμένο και μετά προβαίνω σε αλλαγές. Τα modifier, δεν τα άλλαξα καθώς δεν τα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, χάρη στα gestures, hot corners και την ταχύτητα του mouse (με αριστερό-δεξί, scroll wheel που σπάνια χρησιμοποιώ λόγω gesture και 4ο κουμπί που βολεύει να ανοίγω με την μια tabs στον FireFox και να τα κλείνω).

Τέλος, έχω αλλάξει σχεδόν τα πάντα όσο αφορά τα εικονίδια και την διαχείριση παραθύρων.

Έχω ένα προγραμματάκι (SizeUP) το οποίο είναι "δεμένο" με το OS και δεν φαίνεται πουθενά ότι εκτελείται, και μου προσφέρει (κατά την δική μου ρύθμιση), με τον συνδυασμό ctrl+alt+cmd+M full screen παράθυρο, + βελάκι κάτω = κάτω στοίχιση παραθύρου στο 35% της οθόνης και με + πάνω βελάκι = πάνω στοίχιση παραθύρου στο 65%. Έτσι έχω κάτω το Word και γράφω σταθερά, και πάνω έχω το Firefox από πάνω για πληροφορίες.

Επίσης, υπάρχει προγραμματάκι, το οποίο δίνει την δυνατότητα στο Mac OS, με του που κάνεις hover τον pointer πάνω σε κάποιο εικονίδιο στο dock που "τρέχει", σου εμφανίζει προ-επισκόπηση (δυναμική) του παραθύρου, όπως στα Win 7. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ, αν και το έχω ελέγξει και όντως κάνει την ίδια δουλειά με τα win 7.

Ξανά επίσης, υπάρχει ρύθμιση στο Mission Control, να σου βάζει μαζί (group) παράθυρα του ίδιου προγράμματος.

Παράδειγμα με το group on:


http://img845.imageshack.us/img845/4179/70567543.jpg


με group off (όπως μου αρέσει δηλαδή):


http://img844.imageshack.us/img844/9407/54194792.jpg




και τέλος δύο φωτό, που δείχνουν ότι μπορείς να στήσεις το πως θα ανοίγουν οι δυναμικοί φάκελλοι, επιλέγοντας ανάμεσα σε διάφορους τρόπους, εμένα με βολεύει το στήσιμο -στο συγκεκριμένο σημείο- έτσι:

http://img21.imageshack.us/img21/7656/56928272.jpg


http://img802.imageshack.us/img802/5071/59594977.jpg


http://img191.imageshack.us/img191/2080/86395776.jpg



Slay, ότι θες και το γνωρίζω πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω.

Αλλά σε κουβέντα ή έστω και μισή πρόταση, που να αγγίζει το θέμα Win vs Mac OS σε θέματα εξοικείωσης ή γρήγορης ροής ή vs μεταξύ τους, σόρρυ αλλά δεν μπαίνω.

Και το σημαντικότερο: αυτό που εσένα σου φαίνεται άχρηστο, εμένα μου φαίνεται τρομερά εύχρηστο, και φυσικά τούμπαλιν, γιατί πολύ απλά ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και απαιτήσεις από το σύστημά του.

Συνεπώς, δεν έχει απολύτως κανένα νόημα το πως το έχω στήσει εγώ το Mac OS μου, ή εσύ το δικό σου. Δεν υπάρχει "σωστός" και "λάθος" τρόπος, όλοι είναι σωστοί αφής στιγμής εξυπηρετούν τον χρήστη. Είτε είναι Windows-ζέ........είτε είναι Mac OS-ζέ πάνω σε Windows (όπως την πατάω πολλές φορές με τα Win, στοχεύοντας το hot corner με το mouse, μόνο που δεν έχουν τέτοια hot corners τα Win λολ και πολύ απλά, εγκλιματίζομαι σε μερικά δευτερόλεπτα, αλλάζω mode χρήσης, ξαναθυμάμαι το Windows-ζέ στυλ, και όλα μια χαρά.)

Lefteris_X
18-12-2012, 10:47
sorry ξέχασα να βάλω και μια φωτό, που να δείχνει τον διαχωρισμό (αλά Windows, το μοναδικό που με βόλευε τρομερά από τα Win και το παραδέχομαι 100%) των παραθύρων, χάρη στο SizeUP.

http://img109.imageshack.us/img109/8312/30498896.png

Valkyre
18-12-2012, 11:23
Slay δεν ξερω ποσο εχεις ασχοληθει με τα Macos γενικοτερα ή ποσο το μηχανηματακι που εχεις φτιαξει αντιπροσωπευει αυτα (δεν εχω ιδεα απο hackintosh δεν ξερω δηλαδη αν στερειται κατι καποιος που στηνει ενα τετοιο μηχανημα, λογικα οχι) , αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι κανεις ισως το πιο συνηθισμενο και κοινο "λαθος" (σε εισαγωγικα) που κανουν ολοι οσοι πανε απο τα windows στα macos.

Προσπαθεις να window-ποιησεις τo OSX. Το ιδιο ακριβως εκανα κι εγω.

"Γιατι ειναι τα εικονιδια για να κλεινω τα παραθυρα αριστερα? wtf is this shit, κατσε να τα βαλω δεξια!"

" Γιατι δεν μπορω να αλλαζω γλωσσα με το ιδιο shortcut Pου κανω στα windows?" (δεν κανω πλακα το ειχα κι εγω αυτο το θεμα και τελικα εμεινα κι εγω με command και space που ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο βολικο κατα την διαρκεια typing)

"γιατι δεν μπορω να κανω εντελως fullscreen ενα παραθυρο και ανταυτου αυτο αυτοματα μεγαλωνει μεχρι να σου δειχνει μονο ολο το υλικο του παραθυρου? Δηλαδη καθε φορα manual drag το παραθυρο για να ειναι οπως στα windows? Απαισιο"

"γιατι δεν εχω το παραδοσιακο taskbar? πως θα κανω την δουλεια μου ετσι?" (τελικα το spaces/expose/mission control σε κανει να αναθεωρησεις μετα απο ενασχοληση και να καταλαβεις ποσο πιο βολικο ειναι).


Αυτα και αλλα πολλα. Το ιδιο κανουν ολοι. Old habbits δυσκολα ξεχνιονται....ευτυχως ομως ΞΕΧΝΙΟΝΤΑΙ.

Αυτη τη στιγμη δουλευω στο γραφειο με win7 και σιχαινομαι σχεδον το καθε δευτερολεπτο που παιρναω απανω τους. Τωρα που πηρα το macbook εχω ηδη ετοιμασει τα παντα και θελω να το φερω στο γραφειο να το συνδεσω με το μονιτορ του PC της δουλειας (δεν γουσταρω να εχω το μηχανημα φατσα φορα και να το παιζω "καπως") και μεσω clamshell (δηλαδη κλειστο καπακι και το λαπτοπ λειτουργει απλα σαν desktop) με τα bluetooth keyboard + mouse να κανω την δουλεια μου σε ενα περιβαλλον πολυ μα πολυ καλυτερο για εμενα.

Εγω δεν αντεχω τα windows και πες με fanboy πες με οτι θες. Εχω ομως δοκιμασει και τα 2 και η βολικοτητα η απλοτητα και η αμεσοτητα (για να μην αναφερω αλλα χαρακτηριστικα οπως ασφαλεια, ομορφια περιβαλλοντος, σταθεροτητα) του λειτουργικου δεν συγκρινονται απλα. Ουτε send error reports, ουτε καθε λιγο και λιγακι το avg που εχει βαλει η εταιρεια να μου σπαει τα @@, ουτε η βρωμοροδελα του mouse που ακουγεται καθε φορα λες και καποιος ξυνει μολυβια στο γραφειο, ουτε 50 καλωδια, ουτε πολλα αλλα πραγματα.

Απλα πλεον δεν μου αρεσουν τα windows. Παροτι τα 7 ειναι σαφως αναβαθμισμενα σε σχεση με το παρελθον και ισως τα καλυτερα windows ever, εγω δεν την παλευω μαζι τους, μου φαινονται πολυ τσαπατσουλικο λειτουργικο.

Lefteris_X
18-12-2012, 11:34
παρένθεση: Valkyre σου έχω πει να ΜΗΝ χρησιμοποιείς το Μακ με κλειστό καπάκι. Κλείνουν οι αεραγωγοί.

Μπορείς να έχεις ανοιχτό το καπάκι, και να ΜΗΝ ανάβει η εσωτερική οθόνη παρά μόνο η εξωτερική.

Δυστυχώς, αυτό στο Lion / Mountain Lion πλέον δεν γίνεται, δηλαδή αν έχεις ανοιχτό το καπάκι, παραμένει αναμμένη ΚΑΙ η εσωτερική οθόνη, ενώ πρίν από το L / ML μπορούσες να την έχεις σβηστή, με ανοιχτό το καπάκι και αναμμένη μόνο η εξωτερική.

ιδού και το πως γίνεται:

http://img138.imageshack.us/img138/368/lysigiaexternaldispalya.jpg

Valkyre
18-12-2012, 12:03
^^ Λευτερη το ξερω οτι μου το ειπες, αλλα αυτο συγκεκριμενα ειναι προταση της Apple στα καινουργια macbook. Στο δικο μου οταν κλεινει το καπακι ΔΕΝ κλεινουν οι αεραγωγοι. Ή μαλλον για να ειμαι πιο ακριβεις, κλεινει μονο ενα μικρο κομματι αυτων. Ειναι ετσι σχεδιασμενο γι αυτον τον λογο ακριβως (και ειναι ενας απο τους λογους που πηγα στο μοντελο αυτο).

Το clamshell ειναι καθαρα προταση της apple, και ο υπολογιστης δεν εχει κανενα προβλημα υπερθερμανσης διοτι δεν λειτουργει το display και μπαινει σε ειδικο μode λειτουργιας. Αν εχεις ανοιχτο το καπακι δεν μπορει να μπει σε αυτην την λειτουργια clamshell ο υπολογιστης.

Check it:
http://support.apple.com/kb/HT3131

Ενας ακομα λογος που γουσταρω την apple ο συγκεκριμενος. Το δοκιμασα σπιτι μου και λειτουργει ΑΨΟΓΑ-ΥΠΕΡΟΧΑ.

Lefteris_X
18-12-2012, 12:14
κοίτα, προσωπικά κάνω αυτό που ξέρει η πείρα μου, δεν ακολουθώ ντε και καλά αυτά που λέει η εκάστοτε εταιρεία.

Αφής στιγμής, οι αεραγωγοί κλείνουν - έστω και λίγο - είναι κάτι που δεν πρόκειται ποτέ να το κάνω. Έτσι, κάνω αυτό που εγώ θεωρώ σωστό και κρατώ την ψυχική μου ηρεμία!

Τώρα, καθαρά από την δική μου θέση, στο προτείνω να το κάνεις κι εσύ.

Δεν θες, κανένα πρόβλημα, άπαξ και ψυχολογικά αισθάνεσαι ΟΚ. Πάντως στο προτείνω. Δεν σε χαλάει άλλωστε, μια και μπορείς να το έχεις on/off το κολπάκι που περιγράφω πιο πάνω.

Εν γένει ΔΕΝ ακολουθώ πάντως αυτά που λένε οι εταιρείες, καθώς δεν τις εμπιστεύομαι ιδιαίτερα. Ναι μεν, αλλά. Κρατώ και τις επιφυλάξεις μου και στηρίζομαι πιο πολύ στην πείρα μου.

Valkyre
18-12-2012, 12:24
Nαι βρε δεν σου λεω οτι εχει αδικο αλλα επειδη το δοκιμασα μια φουλ μερα παρακολουθωντας στενα τις θερμοκρασιες CPU και GPU, σου λεω οτι η CPU ηταν σταθερη στους 51-55 βαθμους κελσιου υπο φυσιολογικη εργασια (word/excel/browsing/mail/itunes music) και στους 65-70 βαθμους υπο λιγο πιο "βαριες" δουλειες οπως autocad/iphoto/vlc player/skype calling κλπ

Εποθδενι δεν ειδα το συστημα να ξεπερναει τους 75 βαθμους (και τους 75 τους εφτασε οταν ετρεχα πολλα πραγματα ταυτοχρονα). Τα ανεμιστηρακια ηταν σταθερα στις νορμαλ στροφες τους 2154 rpms. (μετα τους 95 βαθμους ανεβαινουν οι στροφες , αν και εχω smcfan control για να τα τρεχω manually αν χρειαστει.)

Γενικως η συμπεριφορα του μηχανηματος απο αποψη θερμοκρασιας σε closed clamshell mode δεν ειχε καμμια διαφορα απο το να ηταν με το καπακι ανοιχτο και με το μαμα display.

Μην σου πω... και δεν κανω πλακα τωρα.... οτι με ανοιχτο το καπακι το μηχανημα εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια...! Οσο ναναι 5.2 εκατ pixels ρουφανε πολυ πραγμα...

Ημουν πολυ επιφυλακτικος και μαλιστα το εψαξα αρκετα πριν το κανω γιατι ηθελα να σιγουρευτω. Αλλα με τα στοιχεια που εχω στα χερια μου, θεωρω οτι δεν ρισκαρω κατι. Αλλωστε:

α) Σε closed clamshell mode θα το χρησιμοποιω στην δουλεια οπου εκτος απο Excel/Word/Netpas/Outlook/browsing αντε και λιγο μουσικη, δεν προκειται να κανω καποια ιδιαιτερα "βαρια" εργασια.

β) Εχω ολα αυτα τα καλουδια του istat (thanks για το application btw!) να με προειδοποιησουν αμεσα

γ) Εχω την εγγυηση της apple αν τα σκατωσω τοσο απιστευτα! :D :P

YΓ: Παντως σε ευχαριστω για την προταση με ανοιχτο το καπακι, αλλα σκοπος μου ειναι να μην φαινεται οπως ειπα ο υπολογιστης στο γραφειο. Ισως ομως για το σπιτι στο σαλονι να ειναι οτι πρεπει! :)

Slay
18-12-2012, 12:32
Όσο για τα modifiers, προσωπικά δεν έχω αλλάξει τίποτα, γιατί έχω μια αρχή: πρώτα τεστάρω το κάθε OS, όπως είναι σχεδιασμένο και μετά προβαίνω σε αλλαγές. Τα modifier, δεν τα άλλαξα καθώς δεν τα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα
εγω ομως επειδη χρησιμοποιω photoshop και αλλα προγραμματα και εχω μαθει να δουλευω πολυ τα shortcuts, δεν μπορω καθε φορα που θελω να πατησω ενα να ψαχνω που ειναι τα κουμπια, το ευχαριστο ειναι οτι το osx με αφηνει να τα αλλαξω χωρις καποιο third party utility.


χάρη στα gestures, hot corners και την ταχύτητα του mouse (με αριστερό-δεξί, scroll wheel που σπάνια χρησιμοποιώ λόγω gesture και 4ο κουμπί που βολεύει να ανοίγω με την μια tabs στον FireFox και να τα κλείνω).δεν εχω δουλεψει με ποντικια των mac για να εχω αποψη στο εαν ειναι καλυτερα η χειροτερα απο τα κλασσικα ποντικια.


Ξανά επίσης, υπάρχει ρύθμιση στο Mission Control, να σου βάζει μαζί (group) παράθυρα του ίδιου προγράμματος.
δεν βρηκα την επιλογη που λες ισως να ειναι feature του mountain lion.


και τέλος δύο φωτό, που δείχνουν ότι μπορείς να στήσεις το πως θα ανοίγουν οι δυναμικοί φάκελλοι, επιλέγοντας ανάμεσα σε διάφορους τρόπους
thanx for the tip



Προσπαθεις να window-ποιησεις τo OSX. Το ιδιο ακριβως εκανα κι εγω.
προσπαθω να εχω παρομοιο workflow , δεν ειναι κατι παραλογο νομιζω

"Γιατι ειναι τα εικονιδια για να κλεινω τα παραθυρα αριστερα? wtf is this shit, κατσε να τα βαλω δεξια!"δεν με ενοχλε καθολου, αυτο που με ενοχλει λιγο ειναι οτι το Χ δεν κλεινει το προγραμμα αλλα το παραθυρο, αλλα δεν ειναι κατι που θα μου χαλασει την μερα


" Γιατι δεν μπορω να αλλαζω γλωσσα με το ιδιο shortcut Pου κανω στα windows?" (δεν κανω πλακα το ειχα κι εγω αυτο το θεμα και τελικα εμεινα κι εγω με command και space που ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο βολικο κατα την διαρκεια typing)δεν ειναι το θεμα ρε συ εαν ειναι ποιο βολικο η οχι, το θεμα ειναι οτι εγω που γραφω σε τυφλο βρισκω τον εαυτο μου πολλες φορες να παταω alt+shift στο Mac και ctrl+space sta windows.


"γιατι δεν μπορω να κανω εντελως fullscreen ενα παραθυρο και ανταυτου αυτο αυτοματα μεγαλωνει μεχρι να σου δειχνει μονο ολο το υλικο του παραθυρου? Δηλαδη καθε φορα manual drag το παραθυρο για να ειναι οπως στα windows? Απαισιο"δεν με ενοχλει καθολου, ισα ισα που μαλλον ειναι και ποιο πρακτικο


"γιατι δεν εχω το παραδοσιακο taskbar? πως θα κανω την δουλεια μου ετσι?" (τελικα το spaces/expose/mission control σε κανει να αναθεωρησεις μετα απο ενασχοληση και να καταλαβεις ποσο πιο βολικο ειναι).ισως πρεπει να το δουλεψω περισσοτερο για να εχω καλυτερη αποψη, ομως προς το παρον βρισκω το taskbar των windows ανωτερο, ηδη ειπα μια ιδεα σε προηγουμενο μου post για το πως θα με βολευε να δουλευω το dock


Εγω δεν αντεχω τα windows και πες με fanboy πες με οτι θες. Εχω ομως δοκιμασει και τα 2 και η βολικοτητα η απλοτητα και η αμεσοτητα (για να μην αναφερω αλλα χαρακτηριστικα οπως ασφαλεια, ομορφια περιβαλλοντος, σταθεροτητα) του λειτουργικου δεν συγκρινονται απλα. Ουτε send error reports, ουτε καθε λιγο και λιγακι το avg που εχει βαλει η εταιρεια να μου σπαει τα @@, ουτε η βρωμοροδελα του mouse που ακουγεται καθε φορα λες και καποιος ξυνει μολυβια στο γραφειο, ουτε 50 καλωδια, ουτε πολλα αλλα πραγματα.η ομορφια που λες ειναι υποκειμενικο θεμα, σιγουρα μια συγκριση XP με OSX θα εβγαζε καθαρη νικη του OSX αλλα σε μια αντιστοιχη συγκριση με τα 7 δεν θα ημουν τοσο σιγουρος, για τα θεματα σταθεροτητας και ασφαλειας εχεις σαφεστατα δικιο, αν και η MS εχει κανει πολυ θετικα βηματα στο τομεα αυτο, δεν ειναι το ιδιο με το να εχεις unix απο κατω.
Το σχολιο για το mouse δεν το καταλαβα, πιστευω οτι και στο PC εαν δωσεις 50+ ευρω για ποντικι θα ειναι μια χαρα, επισης δεν καταλαβα το σχολιο για τα καλωδια εαν μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλυτερα.

Ισως το μεγαλο μου προβλημα με τα mac ειναι οι τιμες τους, ακομα και για χρησεις που μπορει να κανει ενας χρηστης λιγο ψαγμενος , που σε PC τα κανεις με λιγα χρηματα ενω σε mac θα ηθελες μια περιουσια.
Για παραδειγμα στο προσωπικο μου υπολογιστη εχω 4 SATA δισκους 3.5" για να κανω κατι αντιστοιχο σε Mac πρεπει να αγορασω ενα MacPro στα οποια οι τιμες ξεκινουν απο τις 2500 ευρω χωρις να υπολογιζω το κοστος για την οθονη, και το κοστος των δισκων.

Valkyre
18-12-2012, 12:53
Slay τα "προβληματα" που ανεφερα ηταν περισσοτερο παραδειγματα της δικης μου αρχικης εμπειριας οπου κι εγω προσπαθουσα (και σαφως δεν ειναι παραλογο) να εχω παρομοιο workflow και interface με αυτο των windows. Η καθε αλλαγη με εκανε να ενοχλουμαι.

Μετα απο καποιο διαστημα -δεν ξερω πως ακριβως γινεται αυτο αλλα σε εμενα ετσι ειναι τωρα- απλα ο εγκεφαλος χωριζει στα δυο και οταν καθεσαι σε windows μπαινεις σε windows mode (mπλιαχ προσωπικα) και οταν καθεσαι σε macos μπαινεις σε OSX mode.

Παλια θυμαμαι οταν πηγαινα σπιτι στα OSX πηγαινα τον κερσορα καθε φορα στα δεξια για να κλεισω τα παραθυρα... μυλος. Πλεον δεν κανω το λαθος ουτε μια φορα. Πως ειναι το λογισμικο στο κινητο σου που ποτε δεν το μπερδευεις με καποια λειτουργια windows? Ε ετσι ακριβως λειτουργω τωρα σε osx/windows σκηνικο. Θα σου συμβει και εσενα θα το δεις. Δεν θα μπερδευεις ποτε ctrl+space και crtl shift.

Για το taskbar, δυστυχως χανεις καποιες λειτουργιες του Mountain Lion που βοηθανε πολυ.

Το σχολιο μου για το mouse ειναι αυτο που ανεφερε και ο Λευτερης, δηλαδη τα gestures (ασε που πλεον με Mountain Lion θεωρω οτι το trackpad ειναι το απολυτο εργαλειο χειρισμου για το εν λογω λογισμικο και κανει το mouse να μοιαζει αρχαιο) που προσφερουν πολλες νεες λειτουργιες και αφαιρουν ολη αυτη τη φασαρια των παραδοσιακων mouse.

Για τα καλωδια το ανεφερα για τον εξης λογο:

Το PC στην δουλεια μου αυτην την στιγμη εχει -κατσε να μετρησω- 6 καλωδια τα οποια μαλιστα περνανε δυστυχως λογο της ηλιθιας διαμορφωσης που εχουν κανει στην εταιρεια, κατα μηκος του κατω μερος του γραφειου μου (δηλαδη τα ποδια μου). Με το Macbook θα εχω 2 μονο να περνανε. (1 μονιτορ και 1 macbook)

keyboard + mouse θα ειναι bluetooth. Και γενικα στο σπιτι που εχω τον iMac, ειναι φιλε 1 καλωδιο ολος ο υπολογιστης! Οπως και να το κανεις μαμαει το σκηνικο να μην εχω εναν σωρο απο καλωδια να κυκλοφορουν στο πισω μερος!

Τελος για την τιμη. Εχεις απολυτο δικιο. Η πλειοψηφια των υπολογιστων της apple ειναι overpriced. Ομως υπαρχουν καποια μοντελα που ειναι πραγματικα -τηρουμενων των αναλογιων- bargains.

Δεν μπορω να βρω εναν υπολογιστη με τα χαρακτηριστικα που πηρα εγω και να κοστιζει φθηνοτερα. Πραγματικα ομως. Θα μου πεις ναι αλλα γιατι να σε αναγκαζει να εχεις SSD ή να εχεις Retina οθονη ή αυτην την καρτα γραφικων ή τετραπυρηνο CPU?? Εγω μπορει να θελω μονο κομματια απο αυτα, ναι οκ δεν θα διαφωνησω με το σκεπτικο αυτο, αλλα αν γινοταν αυτο δεν θα ηταν απλα apple, δεν θα ηταν τοσο portable, τοσο ελαφρυ, τοσο μικρο σε σχεση με τον ανταγωνισμο και τοσο καλοφτιαγμενο (ποιοτητα κατασκευης) σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Η apple σου δινει ενα καλοφτιαγμενο πακετο, συνηθως σε πολυ υψηλη τιμη, αλλα οι επιδοσεις ειναι παντα σε αναλογο επιπεδο και η ολη κατασκευη επισης. Προσωπικα μεχρι στιγμης δεν μου εχει χαλασει τιποτα απο αυτην την εταιρεια (φτου φτου φτου). Ο imac του 2009 (αρχες) πραγματικα πεταει 4 χρονια μετα ιδιως και μετα και την αναβαθμιση που εκανα στην μνημη του σε 8gb (προς 35 ευρω).Και δεν ηταν καν το δυνατο μοντελο της εποχης, για την ακριβεια ηταν ο φθηνοτερος imac (20 inch core duo) Οποτε ακομα εχουν την εμπιστοσυνη μου και την προτιμηση μου. Επισης το mac ειναι ο μοναδικος υπολογιστης που μπορεις να βαλεις οτι λειτουργικο θες και να λειτουργει πιο καλα απο τις αλλες επιλογες. (καλο το hackintosh αλλα πρεπει να ξερεις πολλα πραγματα για να το στησεις και δεν ξερω τι αλλο μπορει να χανεις, ενω ακομα και ενας ηλιθιος μπορει να βαλει windows σε εναν Mac μεσω bootcamp, χωρις να χασει ουσιαστικα κατι σπουδαιο (αντε κανεναν driver αλλα και εκει υπαρχουν αλλα μονοπατια).

Lefteris_X
18-12-2012, 13:14
δεύτερη παρένθεση: έχω MS mouse λολ! απεχθάνομαι το magic mouse όσο δεν πάει.

όσο για το group - ungroup, δεν ξέρω πως είχα την εντύπωση ότι το release του iATKOS είναι MLion και όχι Lion σκέτο.

όσο περί tower PC και πολλαπλών επιλογών, όπως σκληροί, κάρτες γραφικών (και μελλοντικές αλλαγές), είναι πλήρως εκτός φιλοσοφίας Apple. Όλα τα παραπάνω καλύπτονται ταχύτητα με εξωτερικά dock USB 3.0 και Thunderbolt, αν θες να έχεις πολλαπλούς δίσκους. Το ξέρω, ότι δεν σε βολεύει κάτι τέτοιο, καθώς κι εγώ πριν 9 χρόνια περίπου, τα ίδια έλεγα: έχω ένα PC με τα κέρατά του μέσα, μπορώ να τα αλλάξω με νεότερα όποτε γουστάρω και με ανεκτό κόστος, ενώ για να πετύχω το ίδιο setup με ευκολία αλλαγών, στην Apple μεριά θα πρέπει να αγοράσω ένα Mac Pro των 3.500-4.000 χιλιάδων ευρώ.

Ε, τα χρόνια πέρασαν, δεν ασχολούμαι πλέον με tower και εν γένει με PC, άλλαξαν και οι ανάγκες μου (τέρμα το σοβαρό video editing), συνεπώς καλύφθηκα με ένα ελληνικότατο MacBook Pro των 2.500 ευρώ περίπου........που αγόρασα 1.300 ευρώ λόγω "νυκτερινής" αγοράς ολοκαίνουριο κυριολεκτικά (όποιος κατάλαβε - κατάλαβε τι εννοώ).

Βέβαια, αυτός που θα σκάσει 4.000 ευρώ για έναν Μακ Προ, ιδιαίτερα αυτόν που θα ανακοινωθεί την ερχόμενη Άνοιξη, δεν θα αγοράσει άλλον υπολογιστή για τουλάχιστον 4 χρόνια, μην πω και 5 χρόνια. Αν μάλιστα, αρχίσει και βάζει και κάρτες επαγγελματικού render, ε, τότε πάμε ακόμα παραπάνω...αλλά και το συνολικό κόστος πάει πάνω από 6.000 ευρώ...κοινώς έχουμε πάει στην κατηγορία (πόσα χρόνια έχω να πω αυτόν τον όρο) "graphics workstation".

Valkyre
18-12-2012, 17:25
Σλαυ ξερω οτι το εχεις ηδη ετοιμασει αλλα δεν ξερω μηπως σε βοηθησει με κατι που μπορει να εχεις προβλημα.

Know How... 18: Make a Hackintosh! - YouTube

Slay
18-12-2012, 19:10
όσο για το group - ungroup, δεν ξέρω πως είχα την εντύπωση ότι το release του iATKOS είναι MLion και όχι Lion σκέτο.
θα το κανουν release ξεχωριστο αλλα δεν εχει βγει ακομα.

όσο περί tower PC και πολλαπλών επιλογών, όπως σκληροί, κάρτες γραφικών (και μελλοντικές αλλαγές), είναι πλήρως εκτός φιλοσοφίας Apple. Όλα τα παραπάνω καλύπτονται ταχύτητα με εξωτερικά dock USB 3.0 και Thunderbolt, αν θες να έχεις πολλαπλούς δίσκους. Το ξέρω, ότι δεν σε βολεύει κάτι τέτοιο, καθώς κι εγώ πριν 9 χρόνια περίπου, τα ίδια έλεγα: έχω ένα PC με τα κέρατά του μέσα, μπορώ να τα αλλάξω με νεότερα όποτε γουστάρω και με ανεκτό κόστος, ενώ για να πετύχω το ίδιο setup με ευκολία αλλαγών, στην Apple μεριά θα πρέπει να αγοράσω ένα Mac Pro των 3.500-4.000 χιλιάδων ευρώ.

συμφωνεις λοιπον οτι η apple δεν με καλυπτει , εγω δεν σκοπευεω να αλλαξω τις απαιτησεις μου, τουλαχιστον στο ορατο μελλον, το πολυ πολυ εαν μου αρεσει τοσο πολυ το λειτουργικο της, στηνω ενα καλυτερο hackintosh που θα μου στοιχισει το 1/3-1/4 της τιμης ενος macpro.

Ε, τα χρόνια πέρασαν, δεν ασχολούμαι πλέον με tower και εν γένει με PC, άλλαξαν και οι ανάγκες μου (τέρμα το σοβαρό video editing), συνεπώς καλύφθηκα με ένα ελληνικότατο MacBook Pro των 2.500 ευρώ
την τσεπη του ο καθενας την οριζει οπως θελει, παντως εγω δεν θα εδινα ποτε 2.500 ευρω οχι για laptop, Ουτε καν για σταθερο, και παροτι οπως λες εσυ...

αγόρασα 1.300 ευρώ λόγω "νυκτερινής" αγοράς ολοκαίνουριο κυριολεκτικά (όποιος κατάλαβε - κατάλαβε τι εννοώ).
και παλι τα θεωρω πολλα για φορητο, ειναι μαλλον ο χαρακτηρας μου, εχω ενα προβλημα να βρισκω σχεδον παντα τον καλυτερο λογο τιμης/αποδοσης.

Βέβαια, αυτός που θα σκάσει 4.000 ευρώ για έναν Μακ Προ, ιδιαίτερα αυτόν που θα ανακοινωθεί την ερχόμενη Άνοιξη, δεν θα αγοράσει άλλον υπολογιστή για τουλάχιστον 4 χρόνια, μην πω και 5 χρόνια.
συγνωμη λευτερη αλλα δεν ειναι επιχειρημα αυτο, πρωτον γιατι μπορω να σου βρω επωνυμο PC αναλογων δυνατοτητων με τα μισα περιπου λεφτα, για να μην μιλησω για τις εναλακτικες που εχεις αν το χτισεις μονος σου, το δικο μου που το εχω χτισει μονος μου το εχω τωρα 4 χρονια, και δουλευει μια χαρα , και εχω βαλει επανω επιπλεον δισκους, drive, και VGA .
οποτε μην το φερνεις σαν επιχειρημα, το λειτουργικο ΟΚ, η ποιοτητα κατασκευης επισης ΟΚ, αλλα τρομερα Overpriced και περιοριστικα για τον ποιο advanced χρηστη.



Για τα καλωδια το ανεφερα για τον εξης λογο:

Το PC στην δουλεια μου αυτην την στιγμη εχει -κατσε να μετρησω- 6 καλωδια τα οποια μαλιστα περνανε δυστυχως λογο της ηλιθιας διαμορφωσης που εχουν κανει στην εταιρεια, κατα μηκος του κατω μερος του γραφειου μου (δηλαδη τα ποδια μου). Με το Macbook θα εχω 2 μονο να περνανε. (1 μονιτορ και 1 macbook)

keyboard + mouse θα ειναι bluetooth. Και γενικα στο σπιτι που εχω τον iMac, ειναι φιλε 1 καλωδιο ολος ο υπολογιστης! Οπως και να το κανεις μαμαει το σκηνικο να μην εχω εναν σωρο απο καλωδια να κυκλοφορουν στο πισω μερος!
δεν μπορεις να συγκρινεις laptop με desktop σε θεμα καλωδιων, και τα ασυρματα πληκτρολογια ποντικια δεν ειναι αποκλειστικοτητα των mac.

Lefteris_X
18-12-2012, 19:30
εννοούσα για τον Apple-ά θεωρείται επιχείρημα η αγορά του Mac Pro.

όχι εν γένει.

και για αυτό άλλωστε έγραψα την παράγραφο, που πολύ σωστά εντόπισες: ναι συμφωνώ ότι δεν πληροί τις προυποθέσεις και τις απαιτήσεις σου, απολύτως κανένας Apple υπολογιστής. Μα κανένας όμως, από όποια πλευρά και αν προσπαθήσει κάποιος να σε πείσει για το αντίθετο, διότι είσαι αυστηρά και πολύ συγκεκριμένος στο τι θέλεις και πως το θέλεις (και να σου πω την αλήθεια, ΠΟΛΥ καλά κάνεις). ΟΚ, καλό το design, καλό και το OS, καλό και το οικοσύστημα (παντελώς όμως άσχετο με τις απαιτήσεις σου).......αλλά απαράδεκτα overpriced οι τιμές. Κατανοητό, πλήρως αποδεκτό.

Βουρ για PC λοιπόν. Ή παραμένεις με το ήδη υπάρχον που σε εξυπηρετεί άριστα.

Ή πιο σωστά, εσύ κρίνεις (τσέπη γαρ) τι θα κάνεις με τον PC σου.

Και όπως, επίσης πολύ σωστά, έχε και ένα hackintosh και όλα μια χαρά.

Case closed? ή όχι; (εννοώ έχεις καλυφθεί; )

Valkyre
18-12-2012, 20:26
δεν μπορεις να συγκρινεις laptop με desktop σε θεμα καλωδιων, και τα ασυρματα πληκτρολογια ποντικια δεν ειναι αποκλειστικοτητα των mac.

Ο iMac ειναι desktop. Και φυσικα δεν αναφερομουν στα ασυρματα mouse/keyboard σαν αποκλειστικοτητα των Mac. Απλα desktop με ενα καλωδιο βγαζει μονο η Apple. (τουλαχιστον που να ειναι σε τετοιο πακετο)

Και οπως ειπα το overpriced ειναι οντως πραγματικοτητα αλλα καποιες φορες...δεν ειναι.

Μπορει καποιος να μου βρει ενα λαπτοπ με τα εξης χαρακτηριστικα ή και καλυτερα σε καλυτερη τιμη (απο 2.200)?

Quad core i7
intel HD4000
nvidia GT 650M (overclocked 900/2500)
SSD
8/16gb ram
Οθονη αναλυσης 2880 Χ 1800
multigesture trackpad
usb 3.0/hdmi/bluetooth/wifi/hd facecam
7αωρη μπαταρια.

Ειλικρινα προσπαθησα παρα πολυ και δεν μπορω να βρω κατι ανταγωνιστικο σε αυτα τα specs.

Οποτε ναι ο νομος ειναι οτι τα apple ειναι συνηθως overpriced, αλλα υπαρχουν και εξαιρεσεις ορισμενες φορες. Το κακο ειναι που οπως λες σωστα, σε εγκλωβιζει και δεν μπορεις να συναρμολογησεις οτι θες. Αν και εγω το σιχαινομαι αυτο, αλλα ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα/προτιμηση, εννοειται.

Slay
18-12-2012, 22:04
Case closed? ή όχι; (εννοώ έχεις καλυφθεί; )
ναι βρε, κουβεντα αλλωστε κανουμε δεν ειναι δα και κανενα debate.

Ο iMac ειναι desktop. Και φυσικα δεν αναφερομουν στα ασυρματα mouse/keyboard σαν αποκλειστικοτητα των Mac. Απλα desktop με ενα καλωδιο βγαζει μονο η Apple. (τουλαχιστον που να ειναι σε τετοιο πακετο)
sorry αλλα ειπες...

Το PC στην δουλεια μου αυτην την στιγμη εχει -κατσε να μετρησω- 6 καλωδια τα οποια μαλιστα περνανε δυστυχως λογο της ηλιθιας διαμορφωσης που εχουν κανει στην εταιρεια, κατα μηκος του κατω μερος του γραφειου μου (δηλαδη τα ποδια μου). Με το Macbook θα εχω 2 μονο να περνανε. (1 μονιτορ και 1 macbook)υπαρχουν και σε PC παρομοιες συνθεσεις , ισως οχι απο την μανα τους με ασυρματα τα KB/M απλα δεν κανουν και τις τρελες πωλησεις, κυριως γιατι ειναι το ιδιο περιοριστικα και ακριβα οπως τα imac.


Οθονη αναλυσης 2880 Χ 1800
το μονο χαρακτηριστικο που πραγματικα ζηλευω , και να φανταστεις οτι δουλευω σε 1920χ1200

Υ.Γ. μολις ευκαιρησω θα δω και το video Που εβαλες, ναι οντως το εχω στημενο πλεον, μαλλιστα πρεπει να ειναι αναλογο με το δικο σου imac σε ισχυ, αλλα ποτε δεν ξερεις τι μπρορεις να μαθεις.

Valkyre
18-12-2012, 22:29
Nαι βρε στο γραφειο θα ειχα 2 καλωδια επειδη μονο με το macbook μπορω να κανω αυτο που θελω (closed clamshell, αληθεια γινεται στα windows αυτο?).

Κυριως ομως πηγαινε στην συνεχεια του ποστ μου που μιλαγα για τον iMac και οτι εχει ενα καλωδιο.

Μην παρεξηγηθω, δεν ειπα οτι ειπα για να "ζηλεψεις", προς θεου ετσι αυτο θα ηταν τελειως παιδικο, αλλωστε τι να ζηλεψεις λολ... σιγουρα καποιος μπορει να φτιαξει και δυνατοτερα μηχανηματα desktop σε λιγοτερα λεφτα. Πολυ λιγοτερα. Αλλα σε λαπτοπ που με ενδιεφερε, τα οποια δυσκολα ο χρηστης μπορει να βαλει χερι, ειλικρινα νομιζω οτι ειναι bargain με τα χαρακτηριστικα που εχει και την τιμη που ζηταει η apple για το συγκεκριμενο μοντελο.

Αληθεια μοιαζει? Καλη φαση, βεβαια το iMac μου το εχω ακομα με Snow Leopard, σκεφτομαι ομως να βαλω τα Mountain Lion συντομα. Για την ακριβεια ειναι intel core duo 2.66 που αρχικα ειχε 2gb ram και τωρα το ανεβασα στα 8gb γιατι ειχε αρχισει και δεν την παλευε στο multitasking lol..!

Slay
19-12-2012, 00:31
εγω το εχω με core2duo@2ghz με 4gb ram και ενα benchmark που ετρεξα με εβγαλε λιγο κατω απο imac 5,1 περιοδου 2009 , νομιζω οτι ειναι το μοντελο σου.

Για το macbook Που λες θα το ψαξω και θα σου πω, αν και την αναλυση της οθονης δεν νομιζω να την βρεις σε windows Laptop.

Valkyre
19-12-2012, 01:02
κοιταξα και την προταση της assus και της sammy, και αλλα αρκετα, παντα ομως ελειπε κατι που αν το προσθετα εβγαινε στα ιδια και περισσοτερα λέφτα παντα.

Slay
19-12-2012, 10:51
Μπορω να βαλω το applications να ανοιγει οπως ανοιγουν τα downloads kai documents στην δεξια μερια του dock?
επισης μου βγαζει 2 οθονες, μια στην αναλυση που δουλευω και αλλη μια 800χ600 , το προβλημα ειναι οτι δεν εχω δευτερη οθονη επανω, και μερικες φορες ειτε χανω το ποντικι στην αλλη οθονη, ειτε καποιο παραθυρο, και δεν βρηκα καποια επιλογη για να την απενεργοποιησω, υπαρχει καποιο κολπο?

Valkyre
19-12-2012, 10:53
Aν εννοεις τον φακελο με τα applications ναι μπορεις, κανε drag απο το finder τον φακελο με τα applications και βαλτον διπλα στους φακελους που λες στα δεξια. (κι εγω εκει το εχω)

Slay
19-12-2012, 12:07
δεν μπορουσα να κανω drop το παραθυρο, ηθελε να το κανω απο τον finder, btw γιατι δεν υπαρχει εντολη cut στον finder? ουτε καν εντολη move βρηκα.

Valkyre
19-12-2012, 12:39
Χρησιμοποιησε cmnd+ C για να επιλεξεις το αρχειο που θες και μετα cmnd+option+V για να κανει cut+paste στην τοποθεσια που θες.

Lefteris_X
19-12-2012, 12:50
δεξί κλίκ στον φάκελλο που είναι ήδη, στο δεξί μέρος του Dock (γιατί όσα είναι στο αριστερό κομμάτι, δεν ισχύει αυτό που θα σου πω) και:

στο μενού μπορείς να "παίξεις" με τις επιλογές Fan, Grid, List, Automatic και με τις επιλογές Folder και Stack.

Δες τι σου ταιριάζει.

Όσο για εντολή cut δεν παίζει στο Mac OS, όπως στα Windows.

Απλά κάνεις copy και εκεί που πας να κάνεις το paste, πατάς το cmd (δεν ξέρω με τα δικά σου αλλαγμένα modifiers που έχεις βάλει το cmd)....και σου εμφανίζεται η επιλογή move.

EDIT: με πρόλαβε ο Val περί copy/move!

Slay
19-12-2012, 13:04
δεξί κλίκ στον φάκελλο που είναι ήδη, στο δεξί μέρος του Dock (γιατί όσα είναι στο αριστερό κομμάτι, δεν ισχύει αυτό που θα σου πω) και:

στο μενού μπορείς να "παίξεις" με τις επιλογές Fan, Grid, List, Automatic και με τις επιλογές Folder και Stack.
ναι αυτο το ειχα βρει, και με αφηνει κιολας να εχω διαφορετικες ρυθμισεις για καθε φακελο στο download το εχω λιστα, στο applications το εχω σαν εικονιδια


Όσο για εντολή cut δεν παίζει στο Mac OS, όπως στα Windows.

Απλά κάνεις copy και εκεί που πας να κάνεις το paste, πατάς το cmd (δεν ξέρω με τα δικά σου αλλαγμένα modifiers που έχεις βάλει το cmd)....και σου εμφανίζεται η επιλογή move.
αυτο που λες δεν το βλεπω, αυτο που ειπε ο val με ctrl+alt+v δουλευει, το κουλο ειναι οτι ακομα και απο τα menu του finder δεν εμφανιζει την επιλογη, δεν μπορω να καταλαβω το γιατι.

Valkyre
19-12-2012, 13:22
^^ Περιεργο slay, μηπως εχεις κανει κατι με τα shortcuts? Κανονικα απο μαμα ετσι δουλευει στα OSX.

Για τσεκαρε τα keyboard shortcuts να δεις μηπως εκει βγαλεις καμμια ακρη.

Slay
19-12-2012, 14:19
σε εμενα δεν το κανει με το command οπως ειπε ο λευτερης αλλα με το option, to alt δηλαδη σε εμενα, και τωρα που το ξανασκεφτομαι το λογικο ειναι με το option, αφου cmd+v ειναι το paste, να πατησω παλι το cmd δεν θα εκανε τιποτα ενω το option το κανει, μαλλον μπερδευτηκε ο λευτερης στο συγκεκριμενο.

Lefteris_X
19-12-2012, 15:58
ΛΟΛ παιδιά σόρρυ έχει κάνει τιλτ το κεφάλι μου.

όντως αντικαταστήστε το cmd με alt (και στο Macbook μου ALT το λέει, αλλά στο κάτω μέρος του πλήκτρου έχει και το συμβολάκι του option), στο τελευταίο ποστ μου.

δεν ξέρω τι με έχει πιάσει τελευταίως, πολύ άγχος; αυπνίες; (γιατί παίζουν και τα δύο μαζί) και κάπου έχω αρχίσει να το χάνω μου φαίνεται, κάνω λαθάκια, μπερδεύομαι πιο συχνά, αφαιρούμαι (κάτι που δεν έκανα ποτέ) που και που οδηγώντας.....wtf?

slay, σόρρυ για το mix-up με το cmd / alt.

Slay
21-12-2012, 11:42
Λοιπον εχω νεοτερα απο το hackintosh μου, πρωτα απ'ολα εβαλα μια παναρχαια web camera vimicro που να φανταστειτε δεν εχει καν ενσωματωμενο μικροφωνο και την εκανα να δουλεψει ευκολα, η ιδια καμερα δουλευει μεν και στα 8 αλλα για εναν παραξενο λογο που μονο η MS τον ξερει, το metro skype δεν την βλεπει, ενω το desktop skype την βλεπει.

Μετα εκανα ενα τεστ ταχυτητας , χρησιμοποιησα το Cinema 4D R14 για την δοκιμη μιας και υπαρχει και στις δυο πλατφορμες, να θυμισω οτι το συστημα μου εχει 4GB ram με εναν core2duo@2Ghz, και οι δυο πλατφορμες τρεχουν την εφαρμογη σε 64bit.
Παροτι το 3d rendering ειναι καθαρα θεμα CPU και παροτι το ΟSX ειναι στημενο σε IDE δισκο τα αποτελεσματα ηταν για το OSX 4:30, ενω για τα windows 8 4:54

Τελος ασχοληθηκα και λιγο με το Final Cut Pro X, που ηταν και ο λογος για τον οποιο μπηκα στον κοπο να στησω το hackintosh, οντως εχει features που αλλες εφαρμογες ουτε καν ονειρευονται, εχει ομως και την ηλιθια φιλοσοφια της apple οπου ολα πρεπει να τα κανει διαφορετικα, ετσι δεν υπαρχουν projects οπως τα εχουμε συνηθισει, τα timelines τα λεει projects, δεν μπορω να κανω nest ενα timeline μεσα σε ενα αλλο, αλλα μπορω να φτιαξω ενα compound clip που στην ουσια κανει το ιδιο πραγμα, ενω δεν υπαρχει και save καθως το κανει μονο του με οτι καλο και κακο συνεπαγεται αυτο, επισης οπως φοβομουν τα events (κατι σαν τα projects των αλλων εφαρμογων) οντως δεν σε αφηνει να τα βαλεις οπου θελεις εσυ, απλα διαλεγεις δισκο εαν εχεις παραπανω απο εναν και φτιαχνει στο root του δευτερου η στο movies του boot δισκου καποιους φακελους που τα φυλαει εκει μεσα.
Για trim,ripple,slip,slide,roll edits χρησιμοποιει 3 διαφορετικα εργαλεια, προσωπικα βρισκω τον τροπο του edius με εναν εργαλειο που συμπεριφερεται διαφορετικα αναλογα με τον modifier που πατας , ποιο παραγωγικο τροπο, επισης ULTRA σπαστικο ειναι το γεγονος οτι δεν μπορεις να αφηνεις κενα στο timeline σου σαν placeholder, υπαρχουν workarounds αλλα δεν εχω βρει ακομα τροπο να το κανω να συμπεριφερεται σαν κανονικο timeline.
Tελος η εννοια video track, audio track και τα σχετικα απλα δεν υπαρχει, χρησιμοποιει μια λειτουργια που λεγεται connect objects η οποια δουλευει στην ουσια παρομοια και για την οποια δεν εχω αποφασισει ακομα εαν μου αρεσει η οχι.
Επισης ο τροπος που κανει edit 5.1 soundtrack ειναι απλα πολυ μπροστα απο τον ανταγωνισμο (αν και δεν εχω δουλεψει σε AVID) , ενω νεα λειτουργια στο Χ ειναι το λεγομενο skimming, που στην ουσια κουνας το ποντικι χωρις να πατησεις κανενα πληκτρο ειτε πανω απο video που ειναι στο bin, ειτε στο timeline, και βλεπεις το video και τον ηχο στο μονιτορ, αυτο ειτε θα το αγαπησεις ειτε θα το μισησεις, και σε αυτο ειμαι αναποφασιστος αν και τεινω προς το δευτερο, ευτυχως υπαρχει επιλογη για να μην το κανει.

Αυτα προς το παρον, θα επανελθω με περισσοτερες εντυπωσεις απο το FCX, και επισης σκοπευω να δοκιμασω και μια ATI 6870 να δω πως θα παιξει.

Lefteris_X
21-12-2012, 13:02
προσωπικά, μόλις είδα το AVID σε Mac OS (δεν το έχω δει σε Windows) έφριξα με το interface του.

Παίζει να κάθισα και 1 λεπτό χωρίς να κάνω τίποτα, απλά κινώντας το mouse στο περιβάλλον για να καταλάβω που βρίσκω τι και πως..........και παρόλα αυτά, ένα render όπως το ήθελα, σε ένα τεστ project με αμυδρά wipes στις σκηνές, δεν κατάφερα να κάνω.

Βέβαια, απέχω χρόνια από το video editing, όπως δήλωσα και πιο πάνω, αλλά ρε φούστη μου, οι devs αυτής της κατηγορίας προγραμμάτων, λες και έχουν τσακωθεί με την έννοια "user-friendly interface" εντελώς.

Καλά όχι ότι το Final Cut X πάει πίσω. Και σε αυτό, πρέπει να εξοικειωθείς με τις δικές του "βαπτίσεις" γνωστών χαρακτηριστικών, που σε άλλα προγράμματα ονομάζονται αλλιώς.

Γαμσέτα........ακόμα θυμάμαι τα 3 βιβλία (το ένα πάνω στο άλλο έφτιαχναν ένα χαμηλό σκαμνάκι) του Lightwave 4.5 που προσπαθούσα να μάθω το 1995-6...

Slay
21-12-2012, 13:34
καλα και εγω ειχα φαει ηττα με τα 3d προγραμματα , μεχρι που ανακαλυψα το Cinema 4d, απλο , πανισχυρο, ευχρηστο, γρηγορο.
Οσο για το FCX το preview στα transitions και effects απλα σπερνει.... στην συγκεκριμενη περιπτωση εισαι ευγνωμων για το skimming.

Lefteris_X
21-12-2012, 16:46
πριν από καμιά εβδομάδα, κατέβασα από τορρεντ το Cinema 4D R14, να δω πως είναι πλέον, καθώς τελευταία φορά το δούλευα στην Amiga 1200 που είχα τουμπανιάσει για την εποχή της...την 1η έκδοση δηλαδή του Cinema 4D, έως και την 2η (δεν θυμαμαι καλά, πάνε και 16-17 χρόνια κιόλας).

όμως, αφού έκανα εγκατάσταση (για Mac OS μιλάω) το R14......και το έτρεξα......αφού φόρτωσε, μου έβγαλε ένα παράθυρο, με περιβάλλον σαν net render farm, ξέρεις εκεί που επιλέγεις σκηνές να κάνεις distribute το render σε πολλαπλές cpu/μηχανήματα (στα γρήγορα που το περιεργάστηκα).

το θέμα είναι πως, ότι και να έκανα, το "κανονικό" πρόγραμμα, δεν το βρήκα πουθενά εγκατεστημένο, όσο και να ξεψάχνισα όλο το σκληρό μου.

βλάξ δεν είμαι, υποτίθεται ότι κατέβασα το σωστό τόρρεντ, για την έκδοση R14.....και όχι κάποια σπέσιαλ ξεχωριστή έκδοση με τον net renderer. (συνήθως, απ' όσο θυμάμαι, στα 3D προγράμματα, ο net renderer συνοδεύει το φουλ πρόγραμμα, δεν δινόταν ξεχωριστά....τουλάχιστον έτσι θυμάμαι για τα Imagine, Real3D, Lightwave, Tornado3D).

Slay, ξέρεις να μου υποδείξεις (σε πριβέ, για να μην παραβιαζω κανόνες του φόρουμ), κανά λινκ τόρρεντ, για την σωστή Mac OS έκδοση του Cinema 4D R14;;;

Slay
21-12-2012, 20:29
LOL το σωστο εχεις κατεβασει, απλα επελεξες να εγκαταστησεις τον net render server/client και ΟΧΙ το προγραμμα, οι δυο εγκαταστασεις ειναι ξεχωριστες τρεξε ξανα τον installer και αυτη την φορα αστον στην default επιλογη.
Αν θελεις μπρορω να σου πω και πως δουλευει το net render παντως να ξερεις οτι το δουλευεις ξεχωριστα απο το κυριως προγραμμα.
Επισης οταν θα κανεις την εγκαταστη εκει που σε ρωταει τι εκδοση, (εαν εχεις την ιδια θα ειναι για studio) δεν πειραζεις την επιλογη για studio, ουτως η αλλως ολες οι αλλες εκδοσεις ειναι υποσυνολα του Studio.

Σε συνεχεια τωρα των εντυπωσεων απο το FCX , ουτε το color correction δεν μπορουσε η apple να αφησει το ιδιο, δεν υπαρχουν εδω color wheels, βεβαια η λειτουργια ειναι παρομοια μιας και δεν εφτιαξε νεους κανονες για τα χρωματα η apple, το εντυπωσιακο ειναι οτι κανει ΤΡΟΜΕΡΗ δουλεια για αυτοματο white balance και color matching μαλιστα το δευτερο αρκετα προγραμματα δεν το εχουν καν, επισης εντυπωσιακο ειναι και το chroma key, ενω προσφερει και motion stabilizing, επισης feature ανυπαρκτο σε αλλες εφαρμογες, βεβαια δεν ειναι τοσο sophisticated οσο το αναλογο εργαλειο του ΑΕ αλλα για μικρες διορθωσεις μπορει να κανει δουλεια.

Lefteris_X
21-12-2012, 20:59
ρε γμτ, δεν πείραξα απολύτως καμία επιλογή, όλα default τα άφησα.

και μάλιστα, μου έκανε εντύπωση, γιατί πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση, στο παράθυρο που μου έδειξε είχε προ-επιλεγμένη την επιλογή για τον net renderer και καμία άλλη.

Δηλαδή 1 επιλογή εμφάνιζε, τον net renderer και καμία άλλη.

λέω από μέσα μου "μα καλά, τόσο τρόμπας είμαι, που είναι μπροστά στα μάτια μου, αλλά δεν την βλέπω, την επιλογή για τον modeler πως-να-το-πω; "

"σπάσε πλάκα, θα όπως πάω θα εγκαταστήσω τον net renderer μόνο"

και τελικά αυτός εγκαταστάθηκε.

και τον απεγκατέστησα, καθώς δεν ήθελα απλά να κάνω ένα render, αλλά να σχεδιάσω κάτι (ένα object που σχεδιάζω κατά παράδοση από το 1988-9, και έχω πάρει το κολάι, κι έτσι το χρησιμοποιώ ως τέστιγνκ για να τσεκάρω την ευκολία του modeling).

Slay, θα με εξυπηρετήσεις αν μου στείλεις ένα λινκ (κατά προτίμηση torrent) για την έκδοση, που ξέρεις ότι εγκαθιστά την R14 στο Mac OS.

γιατί από τα νεύρα μου, που περίμενα 2 ώρες περίπου να κατέβουν τα 6,34ΓΒ περίπου.....και τελικά έφαγα την ξενέρα με τον net renderer, τα πήρα στο κρανίο και τα έσβησα όλα.

Slay
21-12-2012, 22:33
το πηρα απο κλειστο tracker, αλλα τοσο μεγεθος ειχε ακριβως, οποτε κανεις μια νεα εγκατασταση και απλα επιλεγεις να βαλεις το προγραμμα και οχι το net render.
Για να σιγουρεψεις οτι εχουμε το ιδιο, δεν εβαλες serial, ηταν ετοιμο μεσα στην εγκατασταση, και επρεπε να το κανεις offline ετσι δεν ειναι?

Lefteris_X
22-12-2012, 12:24
βασικά δεν διάβασα μέχρι το τέλος την σελίδα του torrent. Είχε την περιγραφή του R14 και τι κάνει, οπότε λέω "εντάξει τι να διαβάσω αφού το ξέρω το Cinema 4D".......μόνο που στο τέλος της σελίδας έλεγε "βάλτε το αρχείο που σας δίνουμε μέσα στον φάκελο User/Library/Preferences και μετά κάντε την εγκατάσταση"........λολ.

Ε, δεν το είχα κάνει, γι αυτό μου έβγαζε επιλογή μόνο για τον net renderer.

Τώρα όμως που έβαλα πρώτα το αρχειάκι στην θέση του, και μετά ξεκίνησα την εγκατάσταση, μου έβγαλε όλες τις επιλογές κανονικά κι έτσι επέλεξα την εγκατάσταση μόνο του Studio (1450-κάτι ΜΒ).

Όσο γράφω τώρα γίνεται η εγκατάσταση.

(BTW μόλις εγκατέστησα σήμερα το πρωί, τα Win 8 Pro σε vmachine - 2 πυρήνες στα 2.8GHz και με μόλις -επίτηδες- 1GB RAM.........ε, πάνε σχεδόν σφαίρα........αν και ομολογώ, ότι μου έφυγε ολίγον τι ο ποπός για να εξοικειωθώ....τα πάλεψα 1 ώρα περίπου.....το βασικό όμως πρόβλημα είναι ότι αναγνωρίζει μόνο δυο gestures από το trackpad, με αποτέλεσμα να τα χρησιμοποιώ με mouse........και κάπου εδώ τα Win 8 Pro κάνουν ΚΡΑ ότι έχουν σχεδιαστεί με βάση τις ταμπλέτες / trackpad και όχι το mouse......μιλάμε για πολλάααααα χιλιόμετρα μετακίνησης του mouse σε ότι και αν κάνεις. Δυσνόητη επίσης, για τον Windows χρήστη, η μετακίνηση σε 1/3 του παραθύρου, μιας εφαρμογής, αριστερά ή δεξιά. Γενικότερα απαιτείται ένας χρόνος εξοικείωσης με το Metro UI. Δεν επεκτείνομαι γιατί πρέπει να γράφω κατεβατά και δεν έχω την υπομονή, χώρια ότι το θρεντ είναι περί hackintosh κιόλας).

Slay
22-12-2012, 13:16
βασικά δεν διάβασα μέχρι το τέλος την σελίδα του torrent. Είχε την περιγραφή του R14 και τι κάνει, οπότε λέω "εντάξει τι να διαβάσω αφού το ξέρω το Cinema 4D"
οταν ημουν νεος , και οταν ησουν νεος, θα θυμασαι φανταζομαι το RTFM , ταιριαζει γαντι στην περιπτωση νομιζω.

Lefteris_X
22-12-2012, 13:32
ααχχααχαχαχαχαχ ε, ναι......εκεί πήγε το μυαλό μου......για αυτό και το διάβασα.

ορίστε και το πρώτο test render, θυμήθηκα την παλιά μου τέχνη κόσκινο. Περί τα 12 λεπτά ΛΟΛ. (κάποιος είπε κάτι για raytracing σε real time για κονσόλες ή PC; παν-άκυρο)

http://img96.imageshack.us/img96/1778/30183971.png

Slay
22-12-2012, 14:21
Πως σου φάνηκε το cinema?

Sent from my ST25i using Tapatalk 2

Valkyre
22-12-2012, 14:35
RTFM μιλαμε για την σειρα ή γενικα το γνωμικο? :)

Slay
22-12-2012, 14:39
Το γνωμικο, δεν ηξερα οτι υπαρχει και σειρα

Valkyre
22-12-2012, 14:49
Λεγεται The IT crowd, απλα ειναι χαρακτηριστικο το RTFM (το φοραει και στο μπλουζακι μονιμως ενας χαρακτηρας)


The IT crowd - Truest moment about tech support - YouTube

Lefteris_X
22-12-2012, 16:24
Πως σου φάνηκε το cinema?

Sent from my ST25i using Tapatalk 2

βασικά, μετά από τόσα χρόνια αποχής από τον χώρο, μπορώ να πω ότι η 1η μου ματιά με έκανε να πω "πω ρε φούστη μου, πρέπει να ρίξω διάβασμα του κερατά. Γιατί εδώ βλέπω να προσφέρονται της Παναγιάς τα μάτια. Και ανάθεμά με που σχεδόν δεν ξέρω τίποτα από όλα αυτά. Μα τίποτα. Αλλά δεν μασάω, κάπως κάπου κάτι ψιλό θα το μάθω / εξοικειωθώ, που θα πάει".

Ασχολήθηκα περί τα 3-4 λεπτά γιατί έπρεπε να φύγω. Για να πω την αλήθεια, ο μλκς, είχα 15 λεπτά χρόνο και λέω "δεν κάνω εγκατάσταση το C R14, να παιχνιδίσω με κανά render-άκι μέχρι να φύγω; " που να πάει το μυαλό μου, ότι θα χρειαστούν γύρω στα 12-13 λεπτά για την εγκατάσταση. ΛΟΛ.

Έλα μου όμως, που το σκάλωμα με τα 3D raytracing είναι μεγάλο και κρατά δεκαετίες, οπότε είχα δίλημμα: να φύγω τώρα όπως είναι το σωστό ή να βάλω ένα πολύ πολύ γρήγορο render-άκι να δω πως είναι το πρόγραμμα; " ε, κέρδισε η 2η επιλογή. Μόνο που δεν υπολόγισα πως......θα χρειαστεί το render-άκι (το -άκι τελικά μου άρεσε)........γύρω στα 12,5 λεπτά). Και μέχρι να το ποστάρω, βάλε άλλα 1-2 λεπτά, έφυγα από το σπίτι με 20 λεπτά καθυστέρηση!

Στην πορεία θα το τσεκάρω περισσότερο το Cinema 4D, αλλά Slay, αν έχεις υπόψη videos (έτοιμα λινκ εννοώ, όχι να τα ψάξω λολ αυτό το ξέρω κ εγώ), τίποτα manuals, guides, tutorials θα σου ήμουν ευγνώμων. Μόνο και μόνο για να μην φάω όλο τον (λίγο) ελεύθερο χρόνο μου, στην έρευνα αυτών και λιγότερο στο ίδιο το πρόγραμμα.

Slay
22-12-2012, 18:56
Www.greyscalegorilla.com

Lefteris_X
22-12-2012, 19:48
εντάξει. Έχει εξελιχθεί ΤΙΓΚΑ το Cinema 4D από εκεί που το άφησα, τόσα χρόνια πριν.

Μιλάμε τα αποτελέσματα, κάνουν κρά από μόνα τους. Έχω πάθει την πλάκα μου και θέλω ένα Mac Pro 12 πυρήνων με 32GB και 512GB SSD ΤΩΡΑ. Μην πω ότι το θέλω κιόλας με καμιά κάρτα γραφικών / rendering των 4.000 χιλιάδων ευρώ, μόνο αυτή.

Γιατί; Γιατί έχω γονατίσει στο 100% της CPU και στους 100-103 βαθμούς κελσίου (με τους ανεμιστήρες στο τέρμα φουλ κιόλας).......επί 3-4 ώρες. Και κάπου εδώ θα το απεγκαταστήσω το Cinema 4D, καθώς όντας κολλημένος με το raytracing, με βλέπω να καίω το macbook pro μου.

Βασικά και 12 πύρηνο PC - hackintosh, με τα ίδια χαρακτηριστικά δεν θα με χάλαγε.

Αυτό που με χαλάει, είναι ότι μου λείπουν από τα 7.000 ευρώ......τα 6.900! ΛΟΛ

μερικά τεστάκια που έκανα.........για να τρέχουν τα σάλια!

http://img341.imageshack.us/img341/2212/42254542.png


http://img542.imageshack.us/img542/2679/21862750.png

Valkyre
22-12-2012, 19:56
με αυτα και με αυτα ψιλοπορωθηκα κι εγω και λεω να τεσταρω το δικο μου macbook, καποιος να μου πεταξει ενα λινκ με pm ρε παιδια να ποσταρω κι εγω εντυπωσεις!

Πλακα πλακα και μονο για να τεσταρω το hardware γουσταρω χιλια!

Slay
22-12-2012, 20:14
Hμουν σημερα στον κοτσοβολο και ειχε ενα imac με ι5 20" οθονη 500GB δισκο και 4Gb ram, ενω ειδα δεξια μια υποδοχη απο drive και μια θυρα μαλλον σαν card reader , οσο και αν το κοιταξα και το ψαχουλεψα δεν ειδα καμια usb θυρα, τι παιζει ξερετε?

Valkyre
22-12-2012, 20:18
ειναι ολες οι θυρες στο πισω μερος της οθονης.

το ιδιο και το ethernet port και τα thunderbolt, ολα πισω ειναι. Στα τελευταια μοντελασ εβαλαν και την sd slot πισω.

Slay
22-12-2012, 22:03
το ψηλαφισα απο πισω αλλα δεν ειδα τιποτα, ισως να ειναι κρυμενα πισω απο καποιο καπακι, btw τι ειναι το thunderbolt? παντως ειναι σχεδιαστικο λαθος κατα την γνωμη μου να μην εχει usb στο πλαι.

Lefteris_X
22-12-2012, 22:26
Slay, αν δεν σου κάνει κόπο, διάβασε περί Thunderbolt, τόσο για Mac όσο και PC.

http://www.zougla.gr/technology/article/erxete-siga-siga-i-taxitita-tis-thunderbolt-8iras-ke-sta-pc


όσο για τις θύρες, όπως το βλέπεις από μπροστά το iMac, βρίσκονται στο δεξί μέρος από πίσω.....αλλά προς το κέντρο του μηχανήματος, όχι τόσο προς την άκρη. Οι πλαινές θύρες (usb για παράδειγμα) αντιβαίνουν (προφανώς) στον σχεδιασμό της mobo (που είναι πολύ μικρή) ή/και στην φιλοσοφία της Apple = δεν είναι και τόσο ωραίο να εξέχουν καλώδια από το πλαινό μέρος μιας iMac οθόνης.

Στο ξαναείπα: για εσένα (εμένα και άλλους αρρώστους), είναι τα Mac Pro. Για την τσέπη μας δεν είναι, καθώς δεν προσφέρουν επαρκή λόγο απόδοσης / τιμής. Είναι το πιο πιασω-κωλέ μηχάνημα. Μακράν.


..........και άλλο ένα render φρέσκο - φρέσκο από τον Μακάκο μου (το έχω καταντήσει Cinema 4D renders το θρεντ, κάνω teasing στον Val !!! :D)

http://img803.imageshack.us/img803/1880/45517867.png

Slay
23-12-2012, 00:27
Οι πλαινές θύρες (usb για παράδειγμα) αντιβαίνουν (προφανώς) στον σχεδιασμό της mobo (που είναι πολύ μικρή) ή/και στην φιλοσοφία της Apple = δεν είναι και τόσο ωραίο να εξέχουν καλώδια από το πλαινό μέρος μιας iMac οθόνης.
ναι εε? και εγω που απλα θελω να βαλω ενα stick για να παρω ενα αρχειο, γιατι να πρεπει να κανω τον ταρζαν?

Lefteris_X
23-12-2012, 00:53
καλά το " (προφανώς) " το προσπέρασες;

το έγραψα για να πω με άλλα λόγια, ότι υποθέτω για ποιο λόγο το έκανε η Apple. Ούτε το δικαιολογώ, ούτε το επαινώ, ούτε το κατακρίνω. Απλά, ξαναλέω, υπέθεσα τους δύο λόγους (mobo κατά πρώτον και αισθητική κατά δεύτερον) που το έκανε.

Valkyre
23-12-2012, 04:10
@slay

http://lowendmac.com/newsrev/09mnr/dr1127/ht3913-imac-back_ports.jpg

Προσωπικα -παρολο που μπορει να φαινεται χαζο για καποιον που δεν εχει δοκιμασει- το συνηθιζεις να ειναι πισω τα ports και μαλιστα δεν κανω σχεδον ποτε λαθος.

Σιγουρα το προτιμω απο το να ειναι σε ενα tower κατω απο το γραφειο, ακομα χειροτερα αν ειναι πισω απο το tower αναμεσα σε ενα κουβαρι απο καλωδια.

Ο δε λογος που ειναι πισω ειναι -σαφως- αισθητικος. Η apple αρεσει δεν αρεσει σε καποιους, δινει τεραστια εμφαση στο design. Ειναι κομματι της φιλοσοφιας της και ειναι ικανη για χαρη του design να φτασει ακομα και στο σημειο να αφαιρεσει hardware απο τα προιοντα της. (βλεπε optical drives για χαρη ενος λεπτοτερου μοντελου).

Καταλαβαινω τους λογους που πολλοι το βρισκουν απαραδεκτο αυτο, αλλα η apple εχει την φιλοσοφια οτι το design εχει θεση στην βιομηχανια Η/Υ και οσο ναναι βασει αυτου καταλαβαινω απολυτα για ποιον λογο δεν εχουν τα ports στο μπροστα μερος της οθονης, διοτι οπως και να το κανεις ειναι απλα κακογουστα.

@ Lefteris

ευχαριστω πολυ για το λινκ το εχω βαλει και το κατεβαζει (holy crap 7 giga περιπου!) δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να διαβασω πριν ξεκινησω παντως σιγουρα θα το κανω και θελω πολυ να δω τους χρονους του μηχανηματος μου.

Το ολιγον απιστευτο της υποθεσης ειναι, οτι βλεπω σε διαφορα youtube videos οτι το retina macbook pro... ειναι ποιο γρηγορο απο 12 πυρηνα μοντελα macpro "υπο αρκετες (οχι ολες) " συνθηκες! Οχι οτι εχει καμμια χαοτικη διαφορα αλλα σε αρκετες περιπτωσεις ηταν ποιο γρηγορο απο ενα mac pro. Ο βασικος λογος ηταν (συμφωνα με τα βιντεο) o SSD δισκος.

Για να δουμε. Παντως ειμαι παρα μα παρα πολυ εντυπωσιασμενος απο το μηχανακι... αυτη τη στιγμη εχω περι τα 70 περιπου προγραμματα. Δοκιμασα με το ρολοι να τα βαλω να ανοιξουν ολα μαζι και οκ... επαθα λιγο κοκομπλοκο που τα ανοιξε ολα μεσα σε 14 δευτερολεπτα. Και τα 70. Ετοιμα, ανοιχτα. not bad! :)

Βλεπω να με κραταει το μηχανημα για παρα πολυ καιρο.

Επισης δοκιμασα να το φερω στα ορια του και να κανω force page outs να δω πως συμπεριφερεται. Ειχα ανοιχτα ολα τα προγραμματα, επαιζα ενα 4κ βιντεο στο vlc , ειχα τον safari με 15 tabs (4 youtube videos διαφορετικα), εκανα remote desktop τον imac μου, και εκανα export ενα βιντεο απο το imovie.

Σαφως τελειωσε η ram και αρχισαν τα page outs, αλλα εμεινα μλκς με το γεγονος οτι λογω SSD η διαφορα στην ταχυτητα ηταν πραγματικα παρα πολυ μικρη.... ειναι απιστευτο το τι σημαινει ενας SSD μαγκες... δεν υπαρχει το σκηνικο, αφου σκεφτομαι παρα μα παρα πολυ σοβαρα να βαλω SSD στον imac καποια στιγμη οταν θα πεσει η τιμη τους λιγο ακομα....

Slay
24-12-2012, 10:34
εβαλα τελικα την 6870, στο πρωτο boot δουλεψε μια χαρα, χωρις να χρειαστει να βαλω drivers και τα σχετικα, ετρεξα και ενα cinebench και μου εβγαλε 9-10Χ ταχυτητα στο opengl σε σχεση με την nvidia, μετα ομως σε 2 συνεχομενα boot μου εβγαλε το κατατοπιστικοτατο μηνυμα οτι κατι πηγε λαθος και πρεπει να κρατησω το power πατημενο, στο τριτο που το εκανα με verbose ξεκινησε κανονικα, θα πρεπει να κανω μερικα ακομα για να ειμαι σιγουρος οτι δουλευει.

Valkyre
24-12-2012, 11:38
Για να μην πηδαμε το θρεντ του Παναγιωτη μετεφερα το Cinema 4d εδω http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=13119

Slay
04-01-2013, 12:35
Κυκλοφορησε πριν λιγες ημερες το iatkos ML2 και ειπα να δοκιμασω να το κανω upgrade πανω απο το Lion που εχω τωρα, δυστυχως πλεον ειτε δεν εχει καθολου υποστηριξη για ΙDE δισκους, ειτε απλα δεν υποστηριζει τον δικο μου jmicron ide controller, οποτε δεν μπορεσα να κανω εγκατασταση.

Επισης ο μπατζανακης μου, εγκατεστησε ενα leopard σε αυτο..
http://swotti.starmedia.com/tmp/swotti/cacheDGHPBMTWYWQGEDYW/imgthinkpad%20x602.jpg
χρησιμοποιησε ideneb 10.5.7 το εντυπωσιακο ειναι οτι παει σφαιρα, και σε αποκριση και σε boot time, το κακο ειναι οτι πρωτον παροτι βρηκαμε kext για την VGA, μια GMA950 αυτο δεν φορτωνει για καποιο λογο, και επισης πραγμα σπαστικο για laptop δεν εχει καταφερει ακομα να δουλεψει το wireless , το συγκεκριμενο μοντελο ερχοταν με δυο παραλαγες για wifi η μια δουλευει κανονικα , η αλλη ειναι προβληματικη δυστηχως.

Slay
16-01-2013, 11:57
Παω εχθες να ανοιξω το AE CS6 , και μου πεταει ενα ωραιοτατο GPU error , και δεν ανοιγε, μετα απο λιγο ψαξιμο στο Google , βρισκω ενα θεμα στα forum της Adobe, οπως φαινεται το προβλημα το ειχαν και αλλοι χρηστες, και συνοψιζεται στο εξης σουρεαλιστικο, "βλεπω οτι εχεις ΑΤΙ 6χχχ και οχι ας πουμε ΑΤΙ 6870, αρα δεν εχεις OpenGL , δεν τρεχω"
ΜΗΝ γελατε αυτο ηταν το προβλημα, οσο για την αντιμετωπιση απο πλευρας adobe, κλαφτα χαραλαμπε, αρχικα ελεγαν στους χρηστες να ΒΑΛΟΥΝ ΝΕΟΥΣ DRIVERS, μετα ειπαν σε καποιον οτι εχει hackintosh και δεν τον υποστηριζουν, αποδειχθηκε τελικα οτι ο χρηστης ειχε ενα πανακριβο macpro με καποια περιφερειακα της logitech, μετα ελεγαν να πανε να παρουν καρτα απο την apple και να πληρωσουν 500$ γιατι οι συγκεκριμενες δεν υποστηριζονται (ασχετως εαν καποιες απο αυτες ηταν οι καρτες με τις οποιες ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΑΝ μερικα mac pro).
To γελειο βεβαια της υποθεσης ειναι οτι τελικα εφτιαξα το προβλημα, με οδηγιες που βρηκα στο συγκεκριμενο θεμα, που δεν προηλθαν απο την Adobe, και που δουλευουν ΜΟΝΟ σε hackintosh.
Oι χρηστες που τα εσκασαν χοντρα για mac pro με ΑΤΙ καρτα, απλα πηραν το μεσαιο δακτυλο, επειδη η Adobe αδυνατει να φτιαξει ενα απλο patch Που να διορθωνει το προβλημα.

Valkyre
16-01-2013, 12:06
Α γι αυτο εχω κατα καιρους δει στα φορουμ να βριζουν την adobe και να παροτρυνουν νεους επιδοξους αγοραστες mac pro να εχουν τον νου τους με την ΑΤΙ;

Slay
16-01-2013, 12:57
Δεν ειναι μονο αυτο, το premiere εδω και μερικες εκδοσεις, και το ΑΕ στην τελευταια υποστηριζει GPU , αυτο σημαινει για το μεν premiere, οτι χρησιμοποιει την καρτα για video decoding μεσω CUDA, ενω πλεον την υποστηριζει και το ΑΕ στο νεο ray-tracing 3d mode που εχει.
ΚΑΜΙΑ ΑΤΙ καρτα δεν εχει υποστηριξη για τα παραπανω features, μονο καποιες nvidia, και καποιες αλλες nvidia εαν κανεις edit ενα text file και του πεις , ανοιξε τα στραβα σου , ιδιο core με αυτο που υποστηριζεις εχω, ωστε να την δει και να δουλεψει, τουλαχιστον αυτο εκανα εγω με την 560 που εχω στο PC, και δουλευει αψογα.

Υ.Γ. τωρα που το θυμηθηκα επειδη ρωταγες στο θεμα του cinema, εαν θελεις 3D επιδοσεις παιχνιδιων σε rendering, κοιτα το εκπληκτικο plugin Element (https://www.videocopilot.net/products/element/), για το ΑΕ

Slay
04-02-2013, 19:52
Εβαλα ενα πολυ καλο utility το hyperdock, βασικα αυτο που κανει ειναι να δινει στο dock συμπεριφορα σαν αυτη του taskbar των windows 7, επιτελους βρηκα την υγεια μου.

Slay
13-02-2013, 11:50
Mac users και ποιο συγκεκριμενα Λευτερη, εχω τα εξης δυο θεματακια, αρχικα να πω οτι εδωσα την 6870 και πλεον ειμαι παλι με την 9600, παρατηρησα οτι με την 6870 ηθελε 2-3 boot για να ξεκινησει το mac ενω με την 9600 ανοιγει με την μια, οταν δεν ξεκιναγε μου εβγαζε το κατατοπιστικοτατο μηνυμα οτι κατι πηγε λαθος και να κανω reboot, anyway το προβλημα μου δεν ειναι αυτο, ειναι οτι η nvidia εχει 2 DVI εξοδους και μια αναλογικη για s-video, component. To προβλημα ειναι οτι μου κανει expand την οθονη , σαν να εχω δυο μονιτορ συνδεδεμενα κατι που δεν ισχυει, οσο και εαν εψαξα δεν βρηκα επιλογη για να απενεργοποιησω την δευτερη οθονη , εχετε καποια ιδεα?
Το δευτερο προβλημα εχει να κανει με το network sharing, ενω εχω ενεργοποιησει το SMB, και ενω απο Linux κανω login κανονικα και βλεπω τα αρχεια, δεν μπορω να κανω το ιδιο απο windows 7, ενω μου εμφανιζει το mac στο δικτυο, δεν μπορω με τιποτε να κανω login και να δω τα αρχεια, σαν να βαζω λαθος χρηστη/κωδικο, το αντιθετο δουλευει, δηλαδη να δω ειτε εκτυπωτη ειτε αρχεια απο windows 7 μηχανημα, καποια ιδεα?

Lefteris_X
13-02-2013, 12:39
Για τα 2 μόνιτορ, κάποιο conflict ή μπουρδούκλωμα πρέπει να έχει παίξει, για να αναγνωρίζει ότι έχεις συνδεδεμένες 2 οθόνες ενώ έχεις μια.

Μια γρήγορη λύση (τσαπατσουλέ, αλλά σταματά το expand): πήγαινε στο System Preferences του Mac OS, μετά στο Display και πήγαινε στην καρτέλα "Arrangement", όπου θα ενεργοποιήσεις το mirroring. Έτσι δεν θα γίνεται expand το desktop σου, καθώς θα δείχνει το ίδιο και στις δύο "οθόνες" που βλέπει συνδεδεμένες.

Τώρα, όσο αφορά το networking, εδώ τα πράματα δυσκολεύουν και εμένα λιγάκι, καθώς για το Mac OS, πέραν του Samba πρέπει να έχεις ορίσει ποια folders του Mac OS είναι διαθέσιμα στο τοπικό δίκτυο + για ποιο account των Windows συγκεκριμένα + να είναι στο ίδιο workgroup με αυτό των Win 7.

Επίσης, πρέπει να πας μέσα στο System Preferences του Mac OS, στο εικονίδιο "Sharing", όπου θα ενεργοποιήσεις ΚΑΙ το "Printer Sharing" (αντίστοιχα user των Win 7 και workgroup).

Ψιλο-μανίκι διαδικασία, αλλά εμφανώς η Apple το έχει κάνει ΤΟΣΟ oldschool (μου θυμίζει δίκτυα αρχαίας κατάστασης που στήναμε κάποτε με Amiga 2000 και 3000 22 χρόνια πριν, τύπου Token Ring και AppleTalk στους Mac. Χέσε μέσα δηλαδή.)

Υπάρχουν προγραμματάκια πάντως (δυστυχώς δεν μου έρχεται κάποιο τώρα με την μια στο μυαλό, θα ψάξω μόλις βρω χρόνο να σου προτείνω κανένα), που κάνουν όλη αυτή την διαδικασία αυτοματέξ: επιλέγεις τον/τους φακέλλους από Mac OS μεριά που θέλεις να "βλέπουν" και τα Win 7 (όπως και printers, αν θυμάμαι καλά) και είσαι "τζετ". Χωρίς κόπο ιδιαίτερο.

Αντίθετα, το Mac OS "βλέπει" τα πάντα από την μεριά των Win 7, κάνοντας απλώς share οτιδήποτε (φάκελοι, drives, printers, scanners κλπ).

τουρλουμπούκι αγάπη μου!

Slay
13-02-2013, 13:48
Μια γρήγορη λύση (τσαπατσουλέ, αλλά σταματά το expand): πήγαινε στο System Preferences του Mac OS, μετά στο Display και πήγαινε στην καρτέλα "Arrangement", όπου θα ενεργοποιήσεις το mirroring. Έτσι δεν θα γίνεται expand το desktop σου, καθώς θα δείχνει το ίδιο και στις δύο "οθόνες" που βλέπει συνδεδεμένες.
νομιζεις..... την δευτερη οθονη την βλεπει σαν 800Χ600 οποτε οταν κανω αυτο βλεπω ενα μικρο τετραγωνο desktop και γυρω γυρω μαυρο, βρηκα ενα utility Που σε αφηνει να ορισεις εσυ οτι αναλυση θελεις, αλλα για καποιο λογο την 1360Χ768 που εχει η οθονη μου δεν με αφηνει να την βαλω στο δευτερο μονιτορ, το καλυτερο που πετυχα ειναι να βαλω 1280Χ768 οπου μου την εβγαλε αλλα με μικρες μαυρες μπαρες αριστερα,δεξια.


Τώρα, όσο αφορά το networking, εδώ τα πράματα δυσκολεύουν και εμένα λιγάκι, καθώς για το Mac OS, πέραν του Samba πρέπει να έχεις ορίσει ποια folders του Mac OS είναι διαθέσιμα στο τοπικό δίκτυο + για ποιο account των Windows συγκεκριμένα + να είναι στο ίδιο workgroup με αυτό των Win 7.κανω share το user folder, αλλα επιλογες που λες για workgroup και windows account δεν βρηκα, τουλαχιστον οχι απο το sharing pane, μπορω να τα ορισω καπου αλλου

Lefteris_X
13-02-2013, 15:45
όπως σου είπα είναι τουρλομπούκι - την τσαπατσούλικη λύση την πρότεινα αφού την τέσταρα με το δικό μου μακμπουκ (με ενεργοποιημένη την 9600GT) και συνδεδεμένη με εξωτερικό μόνιτορ 17 ιντσων LCD 1280x1024. Σε εμένα όταν ενεργοποίησα το mirror, είχα μια χαρά την κεντρική οθόνη του Μακ και την λειτουργούσα ως μία (και η εξωτερική έδειχνε stretched την 1440x900 ανάλυση της οθόνης του μακ).

Τώρα από εκεί και πέρα σηκώνω τα χέρια ψηλά, αφού δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα ή ακάλυπτη ανάγκη μου, οπότε δεν ψάχτηκα ποτέ για διάφορα κολπάκια / utilit-άκια επί του θέματος.

όσο αφορά το θέμα του networking= να "δουν" τα win οτιδήποτε από τον Μακ, όπως σου είπα κι εμένα με δυσκολεύει απίστευτα (δηλαδή ενώ έχω διαβάσει τα κέρατά μου, επίσης έχω δοκιμάσει τα ΚΕΡΑΤΑ μου, @@ έχω καταφέρει ή λίγες φορές το κατάφερα αλλά δεν κατάλαβα πως το έκανα = και πάλι @@).

Σου προτείνω να ψαχτείς και από μόνος σου για utlitit-άκια για εύκολο sharing μεταξύ win / mac.........αν θες κοίτα και το Swift.Share.v2.0.4.MacOSX το οποίο μου φάνηκε ενδιαφέρον, αν και δεν βρήκα τον χρόνο να το τεστάρω.