PDA

View Full Version : Απόψεις περί παραεισαγωγής προϊόντων...



georgios
09-12-2012, 16:15
Λιγότερο από €200 κάνει το PS3...milame gia ta episima paketa antiprosopion. an ine na milame gia paraisagoges ke paneria alazi to prama

kalo ine na exume mia kini vasi stin kuventa. omios ke paraisagoges wiiu boris na vris se pio xamiles times

psx3
09-12-2012, 16:18
milame gia ta episima paketa antiprosopion. an ine na milame gia paraisagoges ke paneria alazi to prama

kalo ine na exume mia kini vasi stin kuventa. omios ke paraisagoges wiiu boris na vris se pio xamiles times
Κι εγώ για επίσημα μιλάω, όπως αυτό:

http://www.getitnow.gr/prod/gaming/ps3-gaming/ps3-consoles/sony-playstation-3-super-slim-12gb/prod3040030pp/

ΥΓ: Το Wii U δεν είναι πολύ πιο φθηνό από εξωτερικό.

georgios
09-12-2012, 16:23
1. paraisagoges apo 3es xores apo klemena ktlm ine panta pio ftines
2. poli proxira dexese oti to getitnow dini episima paketa. me tetia timi su ipografo oti den ine.... to skroutz ine to evagelio sas vlepo

psx3
09-12-2012, 16:26
1. paraisagoges apo 3es xores apo klemena ktlm ine panta pio ftines
2. poli proxira dexese oti to getitnow dini episima paketa. me tetia timi su ipografo oti den ine....
Το Πλαίσιο που είχε το ίδιο μοντέλο στα €200 πριν λίγες μέρες κάνει και αυτό παραεισαγωγές; Μήπως κολλάνε και ψεύτικα αυτοκόλλητα Sony Hellas;

Επίσης δεν το βρίσκεις λίγο βαρύ να ισχυρίζεσαι ότι πουλάνε κλεμμένα; Είπαμε, έχει και όρια το FUD...

Αν είναι από καμιά Αγγλία πρώτον δεν θα σου δώσει εγγύηση (δεν το δέχεται η Cometron) και δεύτερον θα σου λέει να αγοράσεις καλώδιο ρεύματος.

djpar
09-12-2012, 19:02
παραεισαγωγες ή οχι λιγες εταιριες δινουν δικια τους παραπανω εγγυηση και το ebw ειναι ενα απο αυτα μαζι με τον κοτσοβολο. Το επομενο xbox-ps θα ειναι σε ενα απο τα μαγαζια που θα μου δωσουν 5 χρονια εγγυσηση με Χ ποσο

psx3
09-12-2012, 19:12
παραεισαγωγες ή οχι λιγες εταιριες δινουν δικια τους παραπανω εγγυηση και το ebw ειναι ενα απο αυτα μαζι με τον κοτσοβολο. Το επομενο xbox-ps θα ειναι σε ενα απο τα μαγαζια που θα μου δωσουν 5 χρονια εγγυσηση με Χ ποσο
Άρα προτιμάς ας πούμε παραεισαγωγή και 5 χρόνια εγγύηση από το μαγαζί, παρά επίσημο πακέτο και 1 χρόνο από Cometron; Έχεις ένα σκεπτικό, δεν αντιλέγω.

Πάντως οι περισσότερες παραεισαγωγές αφορούν games και περιφερειακά (μαϊμού DS3), όχι hardware (κονσόλες)...

djpar
09-12-2012, 19:22
κοιτα τι γινετε,αν χαλασει θα εχω 5 χρονια οχι ΜΟΝΟ 1 που δινει η κυρια σονυ...ναι ας ειναι μουφα αρκει να εχω 5 χρονια το ξαναλεω 5 ΧΡΟΝΙΑ

nikon
09-12-2012, 19:31
Eπειδή την παραεισαγωγή την έχουμε κάνει συνώνυμο του σκάρτου και του χαλασμένου και του κλεμμένου και και και να πω ότι η μηχανή που οδηγώ έμαθα εκ των υστέρων ότι είναι από παραεισαγωγή (δεν μου το είχε πει αυτός που μου την πούλησε).

Μέχρι τώρα δεν έχω δώσει ούτε ευρώ να φτιάξω κάτι εκτός από τα λεφτά που δίνω στα service του ενώ οι περισσότεροι που πήραν την ίδια μηχανή από Ελλάδα και την επίσημη αντ/πεία είχαν πρόβλημα με την αντλία βενζίνης και χρειάστηκαν αλλαγή.......αυτό.

psx3
09-12-2012, 19:32
κοιτα τι γινετε,αν χαλασει θα εχω 5 χρονια οχι ΜΟΝΟ 1 που δινει η κυρια σονυ...ναι ας ειναι μουφα αρκει να εχω 5 χρονια το ξαναλεω 5 ΧΡΟΝΙΑ
Προσωπικά δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στις παραεισαγωγές... ίσα-ίσα που είναι μέσο πίεσης για να ρίξουν οι αντιπροσωπείες την τιμή χονδρικής. Ανταγωνισμός λέγεται και αυτό δεν αρέσει σε κάποιους, λογικό. ;)

Ούτε λέω ότι όποιος δίνει παραπάνω από 1 χρόνο εγγύηση πουλάει σώνει και καλά παραεισαγωγή... όπως και να έχει, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω με τις 3rd party εγγυήσεις είναι ότι κανένας δεν σου εγγυάται αν θα υπάρχει π.χ. ο Κωτσόβολος σε 4-5 χρόνια, γιατί δεν ξέρουμε πόσες ακόμα επιχειρήσεις θα κλείσουν με την κρίση. Βέβαια και η Cometron μπορεί να κλείσει, αλλά τουλάχιστον εκεί είναι για 1 χρόνο μόνο.

Gazof
09-12-2012, 19:41
Πλάκα πλάκα αξίζει να δώσεις ένα παραπάνω ποσό και να έχεις επιπλέον εγγύηση από τον ένα ή ακόμα και 2 χρόνια που δίνουν οι εταιρείες για την εκάστοτε κονσόλα που θες να αποκτήσεις.. Σημαντικό είναι η εγγύηση όμως να καλύπτεται πλέον από το μαγαζί που θα δώσεις το παραπάνω ποσό και όχι από την αντιπροσωπεία. Νομίζω ο Πάρης είχε κάνει μία αγορά με total support από τον Κωτσόβολο και αυτό θα το ξέρει καλύτερα.


Eπειδή την παραεισαγωγή την έχουμε κάνει συνώνυμο του σκάρτου και του χαλασμένου και του κλεμμένου και και και να πω ότι η μηχανή που οδηγώ έμαθα εκ των υστέρων ότι είναι από παραεισαγωγή (δεν μου το είχε πει αυτός που μου την πούλησε).

Μέχρι τώρα δεν έχω δώσει ούτε ευρώ να φτιάξω κάτι εκτός από τα λεφτά που δίνω στα service του ενώ οι περισσότεροι που πήραν την ίδια μηχανή από Ελλάδα και την επίσημη αντ/πεία είχαν πρόβλημα με την αντλία βενζίνης και χρειάστηκαν αλλαγή.......αυτό.
Προσωπικά όταν ακούω παραεισαγωγή, μου ΄ρχεται πάντα το θέμα εγγύησης και όχι αν θα χαλάσει πιο εύκολα ή πιο δύσκολα. Διότι αν πάρεις κάτι που είναι παραεισαγωγή από Ελληνικό μαγαζί, πχ κονσόλα εισαγωγής από Αμερική και όχι Ευρώπη, αλλά εσύ δε το ξέρεις γιατί δεν ξέρουν όλοι τι σημαίνουν τα αυτοκολλητάκια "Nortec" ή "Sony Hellas" ή ή ή, αν χαλάσει ΜΕΣΑ στο χρόνο, θα πας στην Nortec για παράδειγμα και θα σου πουν, μεγάλε, από το serial number ή δε ξέρω και εγώ πως αλλιώς τις ελέγχουν, βλέπουμε ότι την κονσόλα αυτή δεν την έχουμε εισάγει εμείς, ή η κονσόλα αυτή είναι από Αμερική. Τότε ψάξε βρες ποιος φταίει και γιατί.. ουσιαστικά εγγύηση γιοκ.

nikon
09-12-2012, 19:45
Να την χέσω την εγγύηση αν είναι καινούριο πράγμα να μου χαλάει κάθε 3 και λίγο.....στην περίπτωση μου δεν την χρειάστηκα εγώ την εγγύηση αλλά αυτοί που αγόρασαν από Ελλάδα.

Gazof
09-12-2012, 19:53
Να την χέσω την εγγύηση αν είναι καινούριο πράγμα να μου χαλάει κάθε 3 και λίγο.....στην περίπτωση μου δεν την χρειάστηκα εγώ την εγγύηση αλλά αυτοί που αγόρασαν από Ελλάδα.
Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια δε λένε? Πες ότι πέφτεις σε ένα ελαττωματικό PS3 ή Wii, που σε μία βδομάδα τα κλάνει πάνω του και είναι παραεισαγωγή. Ε, εγγύηση δεν έχεις. Έτσι απλά. Ενώ αν δεν είναι παραεισαγωγή είσαι μια χαρά. :a057:

Θέλω να πω ότι το θέμα παραεισαγωγής δεν είναι μόνο θέμα πιο σκάρτου προϊόντος ή μη, αλλά ΚΑΙ άλλο.

nikon
09-12-2012, 19:58
Ναι ok αλλά είναι ΜΟΝΟ αυτό (εγγύηση) δεν είναι ότι είναι σκάρτα,κλεμμένα,πειραγμένα κλπ κλπ.

psx3
09-12-2012, 20:20
Ο διάολος έχει πολλά ποδάρια δε λένε? Πες ότι πέφτεις σε ένα ελαττωματικό PS3 ή Wii, που σε μία βδομάδα τα κλάνει πάνω του και είναι παραεισαγωγή. Ε, εγγύηση δεν έχεις. Έτσι απλά. Ενώ αν δεν είναι παραεισαγωγή είσαι μια χαρά. :a057:

Θέλω να πω ότι το θέμα παραεισαγωγής δεν είναι μόνο θέμα πιο σκάρτου προϊόντος ή μη, αλλά ΚΑΙ άλλο.
Το αν είναι παραεισαγωγή φαίνεται από πολλά πράγματα (έλλειψη ελληνικού manual, μη-συμβατό καλώδιο τροφοδοσίας), όχι μόνο από το αυτοκολλητάκι.

Οπότε το βλέπεις και παίρνεις τα ρίσκα σου. Έχεις και δικαίωμα να υπαναχωρήσεις μέσα σε 14 μέρες, ασχέτως τι είδους εισαγωγή είναι.

Πλέον πάντως το μόνο που μπορεί να χαλάσει στο Slim είναι το laser... προσωπικά προτιμώ να αγοράσω ένα μόνος μου από το ebay με $20-25 και να το επισκευάσω, παρά να τα σκάσω για 5 χρόνια εγγύηση με το ανάλογο ρίσκο. Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό.


Ναι ok αλλά είναι ΜΟΝΟ αυτό (εγγύηση) δεν είναι ότι είναι σκάρτα,κλεμμένα,πειραγμένα κλπ κλπ.
Έχει ακουστεί και το άλλο FUD-ο-επιχείρημα ότι είναι χτυπημένα, lol... η πλάκα είναι ότι από Amazon θα σου έρθει μέσα σε τεράστιο κουτί με προστατευτικά, ενώ από Ελλάδα θα έρθει σκέτο το κουτί του PS3. Στην τελική όλα από Κίνα έρχονται, αφού εκεί είναι η πηγή!

Το πρώτο PS3 που αγόρασα ήταν το Slim όταν είχε πρωτοβγεί και το είχα παραγγείλει από ένα κατάστημα στην Βόρεια Ελλάδα. €260 έδωσα τότε, όταν όλοι το πούλαγαν €300. Κι όμως δεν ήταν παραεισαγωγή!

Για άγνωστο λόγο σταμάτησε να λειτουργεί μετά από μια μέρα, οπότε το πήγα στην Cometron και μου έδωσαν άλλο καινούριο του κουτιού (όχι ανακατασκευασμένο).

Φαντάσου να ήταν άλλος στην θέση μου και να έλεγε «ααα, το PS3 είναι μάπα, δεν αξίζει» ή «μην αγοράζετε από ελληνικά καταστήματα, πουλάνε χαλασμένα». Επειδή μου έτυχε μια φορά η στραβή, δεν σημαίνει ότι είναι σωστό να γενικεύσω!

Πάντως αυτή την στιγμή έχω ένα Slim από Amazon εδώ και 1,5 χρόνο και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Είναι πως θα σου κάτσει η φάση.

nikon
09-12-2012, 20:28
Η παραεισαγωγή είναι η εισαγωγή που κάνει κάποιος μόνος του παρακάμπτοντας την επίσημη αντ/πεία τίποτα παραπάνω αν ξέρεις από που θα κάνεις την παραεισαγωγή δεν έχει καμία διαφορά αυτό που θα φέρεις εσύ από την Κίνα από αυτό που θα φέρει η επίσημη αντ/πεία πάλι από την Κίνα.

Βέβαια το θέμα της εγγύησης το ρισκάρεις αλλά αγοράζοντας φθηνότερα.....το σίγουρο είναι ότι κανείς δεν θέλει να βάλει κάτι σκάρτο,χαλασμένο,χτυπημένο,ματιασμένο κλπ κλπ στο μαγαζί του.

Valkyre
09-12-2012, 20:40
Συγνωμη αλλα μια χαρα οπως λεει ο Νικος την βγαζεις την ακρη ακομα και με υποτιθεμενες παραεισαγωγες...

Πλεον οι αντιπροσωπειες οι περισσοτερες δεν κοιτανε αποδειξεις... αυτες ειναι πρακτικες δεκαετιας...το μονο που χρειαζεται ειναι πλεον ο χρηστης να κανει online register το προιον.

Απο την στιγμη που το κανεις αυτο, εισαι φουλ καλυμμενος. Πολλες σημαντικες εταιρειες εχουν αυτην την πρακτικη, δεν γνωριζω εαν η Σονυ ανηκει αναμεσα σε αυτες , εαν οχι τοτε ειναι γυφτοι, αλλα νομιζω οτι σε καλυπτουν μια χαρα.

Ο αδερφος μου πηρε απο το ebay ενα macbook pro πριν 1 χρονο σε εξευτελιστικη τιμη και το πηρε απο ιδιωτη, ουτε αποδειξη του εδωσαν ουτε τιποτα. Απλα ζητησε απο τον προηγουμενο χρηστη τον κωδικο και εκανε register και τον καλυψαν κανονικοτατα και με τον νομο για ενα θεμα με το spacebar στο keyboard.

Eγω οσο οι καταστηματαρχες βαζουν τα ωραιοτατα "καπελακια" τους σε ολα τα προιοντα υποστηριζω φουλ παραειγαγωγη. Δηλαδη τι θα πρεπει να κανω τον μαλακα καθε φορα? Νυσαφι πια με την γυφτια που κυκλοφορει εκει εξω. Ειτε ειναι καταστηματαρχες ειτε ειναι εισαγωγεις ειτε ειναι αντιπροσωπειες. Αν θελουν να αγοραζω απο εκει τοτε να φροντισουν να με σεβαστουν και λιγο που μου εχουν τις τιμες στο διαολο εντελως σε σχεση με αλλα κρατη και αγορες.

Εως τοτε skroutz και το φθηνοτερο εαν δεν εχω καμμια "ακρη" να το παρω. Κλεμμενο? Κλεμμενο... i am not even sorry... κι εμενα καθε μερα με κλεβουν.

personGR
09-12-2012, 20:59
Εως τοτε skroutz και το φθηνοτερο εαν δεν εχω καμμια "ακρη" να το παρω. Κλεμμενο? Κλεμμενο... i am not even sorry... κι εμενα καθε μερα με κλεβουν.

Αυτη βέβαια δεν είναι λογική, ιδίως αν είναι κλοπιμαίο από ιδιώτη.

Γενικότερα βέβαια και εγώ υποστηρίζω παραεισαγωγές και λοιπά, ιδίως αν οι αντιπροσωπείες βάζουν καπελάκια.

ΥΓ: Και η Sony έχει σύστημα για register, τουλάχιστον στο τμήμα του Playstation.

psx3
09-12-2012, 21:06
Ούτε εγώ θα αγόραζα κλεμμένα, αλλά κλεμμένα (π.χ. μεταχειρισμένα κινητά/κάμερες, όχι κονσόλες όμως) θα βρεις μόνο σε κανά Μοναστηράκι από πλανόδιους στο μιλητό...

Κλεμμένα/μεταχειρισμένα δεν πουλάει ούτε το Amazon, ούτε το Zavvi, ούτε το Πλαίσιο, ούτε το Getitnow. Μην τρελαθούμε κιόλας με το FUD... είναι ξεκάθαρη συκοφαντική δυσφήμιση/θεωρία συνωμοσίας και δεν αποδεικνύεται από πουθενά.

Valkyre
09-12-2012, 21:14
Σχημα λογου ηταν παιδια το "κλεμμενο". Απλα ηθελα να τονισω οτι η κοροιδια που υφισταται ο ελληνας κατα ναλωτης ειναι στην ουσια κανονικοτατη κλοπη. Οποτε μην το παιρνετε τοις μετρητοις.

Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι η παραεισαγωγη ειναι μονοδρομος και η αποδειξη πλεον δεν εχει καμμια σημασια και αξια. (σε θεματα εγγυησης οχι εφοριακα - γιατι θα βγαλει αφρους ο Νικος :P )

Ημουν σχεδον βεβαιος οτι και η Σονυ εχει τετοιο συστημα. Ολες οι αξιοπρεπης εταιρειες εχουν.

georgios
10-12-2012, 10:12
Μιλάμε για casual κοινό κυρίως, οπότε το αν μπορείς ή όχι να κάνεις πολλά με ή χωρίς δίσκο δεν είναι του παρόντος, για τιμές λέγαμε. Σίγουρα ψάχνεις καλά τα Ελληνικά sites? 149 ευρώ παίζει με 169 ευρώ το Xbox 360. Συνεχώς αλλάζει, αλλά τη βρίσκεις 149 ευρώ. Επειδή δε σε βλέπω ενήμερο στο λέω.

Όσο για τα 199 ευρώ της PS3, πολλοί την είχαν βάλει τόσο πριν λίγες μέρες, με ό,τι αυτό σημαίνει.profanos den gnorizis ti ine i paraisagogi

georgios
10-12-2012, 10:15
Το Πλαίσιο που είχε το ίδιο μοντέλο στα €200 πριν λίγες μέρες κάνει και αυτό παραεισαγωγές; Μήπως κολλάνε και ψεύτικα αυτοκόλλητα Sony Hellas;

Επίσης δεν το βρίσκεις λίγο βαρύ να ισχυρίζεσαι ότι πουλάνε κλεμμένα; Είπαμε, έχει και όρια το FUD...

Αν είναι από καμιά Αγγλία πρώτον δεν θα σου δώσει εγγύηση (δεν το δέχεται η Cometron) και δεύτερον θα σου λέει να αγοράσεις καλώδιο ρεύματος.fisika ke kani paraisagoges to plaisio. to paradextike ipalilos tu otan ton strimoksa

mu to exi ipenixthi ke i antiprosopia. tus afinun na kanun paraisagoges afu psonizun merika komatia ke apo autus. misa misa pane peripu

ke den ipa aglia. emas erxonte oi paraisagoges B dialogis. makari na tan apo aglia

georgios
10-12-2012, 10:16
Κοίταξε, όταν δεν έχει σκληρό το Wii U και σου πιάνει 5GB το πρώτο firmware, είναι όλα καλά... επίσης, όταν η Nintendo ψωνίζει από πανέρια ό,τι πιο φθηνό υπάρχει, επίσης είναι καλά. Μόνο αν το κάνουν οι ανταγωνιστές δεν είναι καλά...

2 μέτρα και 2 σταθμά...eksisonis tin paraisagogi me tin prosopiki su apopsi gia to hardware. asxeto

georgios
10-12-2012, 10:21
Eπειδή την παραεισαγωγή την έχουμε κάνει συνώνυμο του σκάρτου και του χαλασμένου και του κλεμμένου και και και να πω ότι η μηχανή που οδηγώ έμαθα εκ των υστέρων ότι είναι από παραεισαγωγή (δεν μου το είχε πει αυτός που μου την πούλησε).

Μέχρι τώρα δεν έχω δώσει ούτε ευρώ να φτιάξω κάτι εκτός από τα λεφτά που δίνω στα service του ενώ οι περισσότεροι που πήραν την ίδια μηχανή από Ελλάδα και την επίσημη αντ/πεία είχαν πρόβλημα με την αντλία βενζίνης και χρειάστηκαν αλλαγή.......αυτό.den se ida xarumeno, omos, niko otan emathes oti eskases zesta xiliarika gia kati pu ine paraisagogi ke o alos evgale trelo kerdos, ke to mono pu ixe na su pi ine "min se niazi ama pathi kati ego ime edo"

nikon
10-12-2012, 10:30
Το θέμα όμως Γιώργο δεν είναι αν με κορόιδεψε ο ψεύτης (που μάλιστα το μαγαζί του το έκλεισε.....ο ψεύτης και ο κλέφτης που λέμε) αλλά το αν το παραεισαγωγής που μου πούλησε βγήκε καλύτερο από τα της εδώ αντ/πείας.

tonybsg
10-12-2012, 10:33
Ρε παιδιά, τελικά ποιο το πρόβλημα με τις παραεισαγωγές (αν είναι φυσικά); Για τον καταναλωτή πάντα μιλάω.

Είτε είναι παραεισαγωγή είτε όχι, θα πας στο Πλαίσιο, στο getitnow, όπου αλλού, και θα ρωτήσεις για την εγγύηση του προϊόντος! Αν σου πούνε Cometron και δεν στο δεχθούν εκεί, θα επιστρέψεις στο μαγαζί και θα απαιτήσεις να στο αντικαταστήσουν/φτιάξουν. Αν σου πούνε εγγύηση μαγαζιού, θα πας στο μαγαζί κατευθείαν.

Το σίγουρο είναι ότι αποκλείεται να μην έχει εγγύηση!

Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν;

Ειδικά τους γονείς που αναφέρθηκαν, δεν τους ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι παραεισαγωγή ή όχι, λιγότερα χρήματα θέλουν να πληρώσουν αυτόν τον καιρό. Το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να ρωτήσουν ποιος θα τους καλύψει την εγγύηση.

georgios
10-12-2012, 10:51
Το θέμα όμως Γιώργο δεν είναι αν με κορόιδεψε ο ψεύτης (που μάλιστα το μαγαζί του το έκλεισε.....ο ψεύτης και ο κλέφτης που λέμε) αλλά το αν το παραεισαγωγής που μου πούλησε βγήκε καλύτερο από τα της εδώ αντ/πείας.stin epomeni mixani tha kanis to idio? tha tin paris etsi aviasta apo ton pio ftino?



Ρε παιδιά, τελικά ποιο το πρόβλημα με τις παραεισαγωγές (αν είναι φυσικά); Για τον καταναλωτή πάντα μιλάω.

Είτε είναι παραεισαγωγή είτε όχι, θα πας στο Πλαίσιο, στο getitnow, όπου αλλού, και θα ρωτήσεις για την εγγύηση του προϊόντος! Αν σου πούνε Cometron και δεν στο δεχθούν εκεί, θα επιστρέψεις στο μαγαζί και θα απαιτήσεις να στο αντικαταστήσουν/φτιάξουν. Αν σου πούνε εγγύηση μαγαζιού, θα πας στο μαγαζί κατευθείαν.

Το σίγουρο είναι ότι αποκλείεται να μην έχει εγγύηση!

Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν;

Ειδικά τους γονείς που αναφέρθηκαν, δεν τους ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι παραεισαγωγή ή όχι, λιγότερα χρήματα θέλουν να πληρώσουν αυτόν τον καιρό. Το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να ρωτήσουν ποιος θα τους καλύψει την εγγύηση.
1. den dinun ola ta proionta egiisi se paraisagoges
2. kikloforun proionta B dialogis. den se endiaferi mono o enas xronos tis egiisis, ala ke to meta. idika sta xiristiria paraisagogis exo di treli diafora. ti na to kanis na glitosis 40euro gia to ps3 an se ena xrono thelis 60euro gia pad

nikon
10-12-2012, 11:00
stin epomeni mixani tha kanis to idio? tha tin paris etsi aviasta apo ton pio ftino?Αβίαστα σίγουρα όχι αλλά αν η τιμή είναι τέτοια που να με κάνει να μη σκεφτώ την εγγύηση ναι θα το κάνω.

Το μόνο κακό από την εμπειρία μου ήταν το ότι με κορόιδεψαν και πλήρωσα "Ελληνικό" κάτι που ήταν παραεισαγωγή οπότε έπρεπε να είναι πιο φτηνό και όχι ότι πλήρωσα κάτι που ήταν σκάρτο.

Και μια και μιλάμε συνέχεια γι'αυτή την εγγύηση λες και είναι το παν ας σκεφτούμε πόσα πράγματα έχουμε αγοράσει και σε πόσα από αυτά χρειαστήκαμε την εγγύηση επειδή μέσα σε 1 χρόνο χάλασαν;;;;;......πάρα πολύ λίγα τουλάχιστον για μένα.

tonybsg
10-12-2012, 11:11
1. den dinun ola ta proionta egiisi se paraisagoges
2. kikloforun proionta B dialogis. den se endiaferi mono o enas xronos tis egiisis, ala ke to meta. idika sta xiristiria paraisagogis exo di treli diafora. ti na to kanis na glitosis 40euro gia to ps3 an se ena xrono thelis 60euro gia pad

1. Ποιος δεν δίνει σε όλα τα προϊόντα εγγύηση;
Το Πλαίσιο; Το Public; Το getitnow που αναφέρθηκε πιο πάνω;
Δεν συμβαίνει αυτό, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συμβεί αυτό, αν έχεις συγκεκριμένο παράδειγμα - μαγαζί που το έχει κάνει αυτό ενημέρωσε.

2. 60Ε δεν θες πουθενά για pad, όπως και να έχει.
Εντάξει, τι να σου πω, μπορεί το χειριστήριο να χαλάσει 2 χρόνια μετά. Δεν μου έχει συμβεί, όποιος θέλει σε ακούει σε αυτό.

Άλλος λόγος δεν υπάρχει, το θέμα είναι ότι με τις παραεισαγωγές ΔΕΝ έχεις πρόβλημα με την εγγύηση, σε καλύπτουν όπως και να έχει, είτε η αντιπροσωπεία είτε το κατάστημα.

Επομένως ο καταναλωτής μια χαρά μπορεί να βρει φθηνότερα και με εγγύηση προϊόντα (πχ PS3 στα 199Ε).

Valkyre
10-12-2012, 11:23
Δεν εχω καταλαβει καν γιατι συζηταμε το θεμα....

Εφοσον το Πλαισιο κανει παραεισαγωγες (υποθετουμε τωρα) δεν παιζει να μην σε καλυψει με εγγυηση. Αλλα και να μην σε καλυψει το Πλαισιο με εγγυηση, θα σε καλυψει η Σονυ εαν πας και κανεις register το προιον. Απλα πραγματα....

Δεν υφιστατο θεματα εγγυησης πλεον. Ο κοσμος προχωρησε, το μπακαλοχαρτο απο το Πλαισιο δεν εχει καμμια αξια, ισως να εχει μονο αν μεταβιβασεις (πουλησεις) το προιον σε καποιον αλλο και θες να του δωσεις την αποδειξη για να μπορει να παει πλαισιο και να μην χρειαζεται να αποδεικνυει στην Σονυ οτι ειναι ο αρχικος κατοχος του προιοντος. Αλλα ακομα κι ετσι την βρισκεις την ακρη οπως εγραψα με το παραδειγμα του αδερφου μου.

Κοινως και απο την λαικη να αγορασεις PS3, μπορεις να εχεις κανονικοτατη εγγυηση κανοντας register το προιον.

djpar
10-12-2012, 11:24
να πω κ εγω κατι,το ps3 το πηρα απο plaisio χωρις ελληνικο manual. Εδω κ κανα μηνα κανει νερα...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4.5+ ΧΡΟΝΙΑ...μακαρι να τα επαιρνα ολα παραεισαγωγη!.
αααα ακομα παιζει περιμενω να χαλασει εντελως να παρα ανακατασκευη αλλα ακομα αυτο παιζει με νερα μεν αλλα παιζει δε!

Κατι αλλο,το total support ειναι αναλογα το προιον που θα παρεις πχ σε τηλεοραση λενε οτι γνωστα θεματα στις plasma πχ καψιμο κτλ δεν τα διορθωνει ΑΛΛΑ καμενα pixel ελλατωματικα εξαρτηματα κτλ τα φτιαχνει μεσα σε 5 χρονια.Εγω ξερω οτι πηρα μια τηλεοραση 530 κ εδωσα αλλα 90 για 5 χρονια...ΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΚΩΤΣΟ ΟΚ...

Valkyre
10-12-2012, 11:30
Στις πλασμα ειναι λογικο να μην λειτουργει η εγγυηση για το θεμα burn in. Και αυτο γιατι πρεπει να ειναι ολιγον μλκς ο χρηστης για να γινει πλεον με την σημερινη τεχνολογια. Στο λεει και μεσα στο manual kαι παντου οτι αν εχεις σκοπο να αφησεις την τηλεοραση να παιζει ΑΝΤ1 απο το πρωι μεχρι το βραδυ για ενα μηνα, χωρις να χρησιμοποιεις τις λειτουργιες της TV για να την προστατεψεις απο το φαινομενο καψιματος, ε εισαι τρομπας, φταις καθαρα εσυ. Οπως και το αυτοκινητο, αν το παρεις και του βαλεις νεκρα και του πατας γκαζι-κοφτες για 5 ωρες και σπασει το μοτερ, ε δεν φταιει η εταιρεια που εφτιαξε το μοτερ φταιει καθαρα ο χρηστης. Τα περισσοτερα προιοντα εχουν τετοιες εξαιρεσεις στις εγγυησεις τους. Σε πολλα προιοντα ο χρηστης βεβαια δεν μπορει να κανει κατι τοσο τραγικο που να μην τον καλυψουν. Στο PS3 ας πουμε τι να κανει για να του πουν οτι εφταιγε εκεινος? Απλα το ανοιγεις και παιζεις. Τωρα αν καποιος ειναι τοσο τρομπας που θελει ενω παιζει PS3 ο αδερφος του να χορευει αγκαλια με το PS3 και του χαλασει το δισκακι και το drive μαζι, ε ναι... φακ μι θα του πει η Sony (αν και πως θα το αποδειξει και εκεινη ειναι αλλο θεμα! λολ!)

modecris
10-12-2012, 11:53
Όταν λέμε παρεισαγωγή δεν εννοούμε ούτε μαϊμού ούτε απομίμηση αλλά ούτε β`διαλογής. Εννοούμε απλά εισαγωγή του προϊόντος απ`ευθείας (είτε από το εργοστάσιο,είτε από άλλον έμπορα σε άλλη χώρα) παρακάμπτοντας την Ελληνική αντιπροσωπίας. Μπορεί να είναι και κάτι από αυτά αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Αυτό το thread τελικά είναι καταδικασμένο να βρίσκεται συνεχώς offtopic! :Ρ

djpar
10-12-2012, 12:31
η κονσολα ειναι καταδικασμενη!

ναι valkyre ακριβως βασικα ολοκληρο συμβολαιο υπογραψα και για να μαθετε οποιος θελει να κανει κατι σε στυλ total support οταν παθει κατι το αντικειμενο σκανε σπιτι σου το κοιτανε εκει (αν μπορουν) μετα το πανε μαγαζι κεντρικα αν μεσα σε 4 βδομαδες δεν ειναι ετοιμο παιρνεις τα λεφτα που ειχες δωσει πισω,αν οντως το πανε για φτιαξιμο θα το πανε στην αντιπροσωπεια κανονικα απλα γλιτωνεις τα μεταφορικα και ολα αυτα. Εγω για 90 ευρω ουτε καν το σκεφτηκα τωρα σε ps4 μπορει να κανει 150...ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΩ ουτε commetron,mometron κτλ χαλασε σου σκανε σπιτι κ στο παιρνουν αν δεν φτιαξει σου δινουν τα λεφτα που σημαινει οτι παιρνεις ξανα ενα ps4 και σου μενουν κ χρηματα για games

ΥΓ. ειδα το digital foundry...αν κ το site ειναι λιγο υπερ του 360 στις φωτο βλεπεις οτι το wiiu εχει σιγουρα ιδια γραφικα με το ps3/xbox...οποιος βιαστηκε να παρει wiiu για τα γραφικα...ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ

psx3
10-12-2012, 15:06
fisika ke kani paraisagoges to plaisio. to paradextike ipalilos tu otan ton strimoksa

mu to exi ipenixthi ke i antiprosopia. tus afinun na kanun paraisagoges afu psonizun merika komatia ke apo autus. misa misa pane peripu

ke den ipa aglia. emas erxonte oi paraisagoges B dialogis. makari na tan apo aglia
Για διευκρίνισέ το το Β διαλογής... από ποιά χώρα εισήχθη δηλαδή; Όλα στην Κίνα δεν κατασκευάζονται στην τελική;

Επίσης θα ήθελα κάποια απόδειξη για τα «κλεμμένα» που ανέφερες... εκτός αν ήταν απλά λάσπη. ;)

Τα PS3 Slim που πουλάνε είναι PAL/Region 2 με ελληνικό manual & καλώδιο.

Επίσης το καλοκαίρι (Ιούλιο) πουλάγανε αρκετά ελληνικά μαγαζιά γνήσια DS3 με €35-40 (δες πόσο έχουν τώρα) από Sony Hellas... και Ελλάδα και Αγγλία είχαν τόσο χαμηλές τιμές για γνήσια. Αναρωτήθηκες ποτέ σου μήπως ήταν κάποια κίνηση της Sony Europe; Λέω εγώ τώρα... Γιατί θα πρέπει πάντα να ψάχνουμε για θεωρίες συνωμοσίας;


eksisonis tin paraisagogi me tin prosopiki su apopsi gia to hardware. asxeto
Προσωπική σου άποψη είναι και το ότι πουλάνε «κλεμμένα» από πανέρια, η οποία φυσικά δεν τεκμηριώνεται από πουθενά...

Όποιος έχει αποδείξεις, πάει στον εισαγγελέα και τους κάνει χοντρή ζημιά. :P Αλλιώς μπορεί να βρει και τον μπελά του λόγω συκοφαντικής δυσφήμισης... ;)

Φαντάζομαι δεν θα σου άρεσε να λέγανε για το μαγαζί σου ότι πουλάει κλεμμένα, έτσι δεν είναι;

muku
10-12-2012, 15:13
Οι παραεισαγωγές δεν πρέπει να ενοχλούν ιδιαίτερα. Και μένα το ps3 παραεισαγωγή ήταν και μέχρι πριν από ένα χρόνο δούλευε μια χαρά. Από το Launch του... Δεν το έχω πια για να ξέρω αν ζει ακόμα. Με τα χειριστήρια όμως παίζουν κάποιες απομιμήσεις που είναι πανομοιότυπα με τα αυθεντικά. Ακόμα και οι συσκευασίες. Την είχα πατήσει έτσι με dual shock 1. Κούναγες το μοχλό να στρίψει λίγο στο Gran Turismo και εβγαινες στα χωράφια...


Πόσο θα το ξεχειλώσουμε όμως ακόμα αυτό το κακόμοιρο thread? :P

psx3
10-12-2012, 15:19
Με τα χειριστήρια όμως παίζουν κάποιες απομιμήσεις που είναι πανομοιότυπα με τα αυθεντικά. Ακόμα και οι συσκευασίες. Την είχα πατήσει έτσι με dual shock 1. Κούναγες το μοχλό να στρίψει λίγο στο Gran Turismo και εβγαινες στα χωράφια...
Ισχύει αυτό για κάποια συγκεκριμένα μαγαζιά (π.χ. EBW). Οι μεγάλες/γνωστές αλυσίδες δεν το ρισκάρουν με παραεισαγωγές/μαϊμούδες συνήθως για διάφορους λόγους.

Πρέπει την στιγμή που θα το αγοράσεις να προσέξεις κάποια πραγματάκια πάνω στην συσκευασία (έχουν αναφερθεί πολλάκις εδώ μέσα).


Πόσο θα το ξεχειλώσουμε όμως ακόμα αυτό το κακόμοιρο thread? :P
Έχεις δίκαιο, το είχα πει και πιο πάνω... αλλά αφού κανένας δεν θέλει να συζητήσει τα του Wii U, τι να κάνω; :P

Ας γίνει split σε ένα άλλο νήμα με τίτλο «Παραεισαγωγές κλπ».

georgios
10-12-2012, 16:01
Για διευκρίνισέ το το Β διαλογής... από ποιά χώρα εισήχθη δηλαδή; Όλα στην Κίνα δεν κατασκευάζονται στην τελική;nomizo, ti simeni b dialogis ine eureos gnosto


Τα PS3 Slim που πουλάνε είναι PAL/Region 2 με ελληνικό manual & καλώδιο.to plaisio pulai episimo tora. gia auto ke 240


Επίσης το καλοκαίρι (Ιούλιο) πουλάγανε αρκετά ελληνικά μαγαζιά γνήσια DS3 με €35-40 (δες πόσο έχουν τώρα) από Sony Hellas... και Ελλάδα και Αγγλία είχαν τόσο χαμηλές τιμές για γνήσια. Αναρωτήθηκες ποτέ σου μήπως ήταν κάποια κίνηση της Sony Europe; Λέω εγώ τώρα... Γιατί θα πρέπει πάντα να ψάχνουμε για θεωρίες συνωμοσίας;giati kapioi den thelun na tus xalasi to ps3 se 1 mera

psx3
10-12-2012, 16:09
nomizo, ti simeni b dialogis ine eureos gnosto
Μπα, καθόλου «γνωστό» δεν είναι. Για ανέλυσέ το λίγο... οι ασάφειες δεν βοηθάνε κανέναν.

Την ίδια ποιότητα έχουν τα PS3 σε όλες τις χώρες, με μικρές τροποποιήσεις στο αναλογικό κομμάτι (PAL vs NTSC).

Σου υπενθυμίζω ότι μιλάμε για κονσόλες (άρα δεν υπάρχουν μαϊμούδες), όχι για χειριστήρια.


to plaisio pulai episimo tora. gia auto ke 240
Ενώ όταν πούλαγε στα €200 ήταν παραεισαγωγή και κλεμμένο από τα πανέρια, ε; :)


giati kapioi den thelun na tus xalasi to ps3 se 1 mera
Δεν το κατάλαβα αυτό. Πώς θα χαλάσει το PS3 από ένα χειριστήριο σε προσφορά και μάλιστα γνήσιο;

georgios
10-12-2012, 16:13
Σου υπενθυμίζω ότι μιλάμε για κονσόλες (άρα δεν υπάρχουν μαϊμούδες), όχι για χειριστήρια.
su ipenthimizo oti otan dinis lefta gia mia konsola plironis ke to xiristirio pu ine sto paketo...

psx3
10-12-2012, 16:15
Άσχετη απάντηση για άλλη μια φορά (τα κουτιά είναι σφραγισμένα)... δεν βλέπω να απαντάς στις ερωτήσεις μου αναλυτικά.

Μήπως είχε δίκαιο τελικά ο Valkyre και χάνω τον χρόνο μου;

georgios
10-12-2012, 18:43
den ine ke poli kala sfragismena ta kutia tu ps3

an rixnis to epipedo tis kuventas den exi poli noima. ke o dikos mu xronos ine periorismenos sixna

Gazof
10-12-2012, 19:19
profanos den gnorizis ti ine i paraisagogi
Αυτό κατάλαβες? Ωραία, για πάμε. Γιατί το λες αυτό?



Ρε παιδιά, τελικά ποιο το πρόβλημα με τις παραεισαγωγές (αν είναι φυσικά); Για τον καταναλωτή πάντα μιλάω.

Είτε είναι παραεισαγωγή είτε όχι, θα πας στο Πλαίσιο, στο getitnow, όπου αλλού, και θα ρωτήσεις για την εγγύηση του προϊόντος! Αν σου πούνε Cometron και δεν στο δεχθούν εκεί, θα επιστρέψεις στο μαγαζί και θα απαιτήσεις να στο αντικαταστήσουν/φτιάξουν. Αν σου πούνε εγγύηση μαγαζιού, θα πας στο μαγαζί κατευθείαν.

Το σίγουρο είναι ότι αποκλείεται να μην έχει εγγύηση!

Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν;

Ειδικά τους γονείς που αναφέρθηκαν, δεν τους ενδιαφέρει καθόλου αν θα είναι παραεισαγωγή ή όχι, λιγότερα χρήματα θέλουν να πληρώσουν αυτόν τον καιρό. Το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να ρωτήσουν ποιος θα τους καλύψει την εγγύηση.
Θα σου πω το πρόβλημα. Ο πωλητής στο Πλαίσιο και στο κάθε Πλαίσιο, πιθανότατα δεν ξέρει τι είναι παραεισαγωγή (κάποιοι πιο παλιοί θα ξέρουν, οι πιο νέοι όχι, λογικό) και ούτε τη διαφορά καταλαβαίνει. Οπότε, θα σου πει ναι, έχει τόσο εγγύηση η κονσόλα και όλα καλά. Αγοράζεις εσύ το παραεισαγόμενο προϊόν, σε 10 μέρες σου χαλάει, όχι γιατί τα παραεισαγωγής είναι κατώτερα, αλλά επειδή έπεσες στην περίπτωση. Πας αντιπροσωπεία και σου λένε "δυστυχώς η κονσόλα δεν καλύπτεται διότι είναι από Αμερική". Πας πίσω στο Πλαίσιο και λες μου είπατε έχει εγγύηση. Θα σου πουν φυσικά και έχει, πήγαινε αντιπροσωπεία. Θα πεις, αυτό έκανα και μου λένε ότι είναι παραεισαγωγής, με δουλεύτετε?? Και θα γίνεις μπαλάκι. Δε στο λέω υποθετικά αυτό, έχει γίνει αυτό που σου λέω και βρέθηκε άκρη μέσω του συνηγόρου καταναλωτή.

Στο δια ταύτα, άκρη θα βρεις, αλλά είναι ταλαιπωρία.


Το αν είναι παραεισαγωγή φαίνεται από πολλά πράγματα (έλλειψη ελληνικού manual, μη-συμβατό καλώδιο τροφοδοσίας), όχι μόνο από το αυτοκολλητάκι.
Προφανώς φαίνεται και από αυτά, αλλά αφού την ανοίξεις. ;)

georgios
10-12-2012, 19:59
Αυτό κατάλαβες? Ωραία, για πάμε. Γιατί το λες αυτό?idi egine poli kuventa gia auto to thema. i tha sigrinume times paraisagogis i times antiprosopion

Gazof
10-12-2012, 20:04
idi egine poli kuventa gia auto to thema. i tha sigrinume times paraisagogis i times antiprosopion
Ό,τι θες, διάλεξε και πάρε :a052:

Απλώς το ποστ που έκανες παράθεση αφορούσε διόρθωση δικού σου ποστ που έλεγες για 189 ευρώ το 360 και σε διόρθωσα ( 149 είχε πριν μέρες, τώρα 169. Τιμές λιανικής στα καταστήματα που έχουν κονσόλες αντιπροσωπειών). Αυτά.

Σήμερα στα Άνω Πατήσια είδα στην Ηλεκτρονική αφίσα PS3 12GB 199 ευρώ. Από περιέργεια πήγα μέσα να δω. Ήταν αντιπροσωπείας (στο site τώρα που κοιτάω την έχουν 239 ευρώ. Ανά κατάστημα μάλλον ό,τι θέλουν κάνουν lol).

psx3
10-12-2012, 20:05
den ine ke poli kala sfragismena ta kutia tu ps3
Ααα τώρα βρήκαμε νέα θεωρία συνωμοσίας... το Πλαίσιο παίρνει επίσημα πακέτα PS3 από την Sony Hellas, τα ανοίγει (λες και δεν θα φανεί ότι είναι σκισμένη η ταινία ασφαλείας), βγάζει το γνήσιο DS3 και βάζει μέσα ένα μαϊμουδένιο. Τα λέω καλά;;;

Τώρα τι νόημα έχει να το κάνει αυτό, μόνο εσύ και η οργιώδης φαντασία σου το ξέρετε... :)

Ακόμα δεν μου απάντησες για τα «κλεμμένα» πάντως και τα Β' διαλογής... συνέχισε να σφυρίζεις αδιάφορα!


an rixnis to epipedo tis kuventas den exi poli noima. ke o dikos mu xronos ine periorismenos sixna
Το ποιός ρίχνει το επίπεδο της κουβέντας και υποτιμάει την νοημοσύνη μας λες κι είμαστε άσχετοι/χαϊβάνια/χαχόλοι είναι εμφανές σε όλους μας, πίστεψέ με. ;)


Θα σου πω το πρόβλημα. Ο πωλητής στο Πλαίσιο και στο κάθε Πλαίσιο, πιθανότατα δεν ξέρει τι είναι παραεισαγωγή (κάποιοι πιο παλιοί θα ξέρουν, οι πιο νέοι όχι, λογικό) και ούτε τη διαφορά καταλαβαίνει. Οπότε, θα σου πει ναι, έχει τόσο εγγύηση η κονσόλα και όλα καλά. Αγοράζεις εσύ το παραεισαγόμενο προϊόν, σε 10 μέρες σου χαλάει, όχι γιατί τα παραεισαγωγής είναι κατώτερα, αλλά επειδή έπεσες στην περίπτωση. Πας αντιπροσωπεία και σου λένε "δυστυχώς η κονσόλα δεν καλύπτεται διότι είναι από Αμερική". Πας πίσω στο Πλαίσιο και λες μου είπατε έχει εγγύηση. Θα σου πουν φυσικά και έχει, πήγαινε αντιπροσωπεία. Θα πεις, αυτό έκανα και μου λένε ότι είναι παραεισαγωγής, με δουλεύτετε?? Και θα γίνεις μπαλάκι. Δε στο λέω υποθετικά αυτό, έχει γίνει αυτό που σου λέω και βρέθηκε άκρη μέσω του συνηγόρου καταναλωτή.

Στο δια ταύτα, άκρη θα βρεις, αλλά είναι ταλαιπωρία.
Εξαρτάται τι προϊόν είναι. Αν πάρεις κάτι με την επωνυμία Turbo X, δεν θα σε στείλουν σε καμία αντιπροσωπεία.

Άλλα πράγματα όπως οθόνες, κονσόλες κλπ. εννοείται ότι καλύπτονται από την εκάστοτε αντιπροσωπεία.


Προφανώς φαίνεται και από αυτά, αλλά αφού την ανοίξεις. ;)
Όχι απαραίτητα. Το κουτί γράφει κάποια πράγματα απ' έξω, όπως το Region. Αν γράφει Region 2, δεν μπορεί να είναι παραεισαγωγή από Αμερική.

Όπως και να' χει όμως ξαναλέω έχεις δικαίωμα οποιοδήποτε προϊόν να το επιστρέψεις οπουδήποτε μέσα σε 14 μέρες (για αγορές μέσω internet είναι 3 μήνες), ακόμα και αφού το ανοίξεις (αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση με όλα τα παρελκόμενα).

Θα σου τα ζαλίσουν λίγο μέχρι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω σε μετρητά (συνήθως λένε για πιστωτικό), αλλά αν είσαι λίγο ζόρικος και τους τρίξεις τα δόντια αναφέροντας την νομοθεσία, θα τα πάρεις πίσω. ;)

georgios
10-12-2012, 20:14
Ό,τι θες, διάλεξε και πάρε :a052:i timi antiprosopias ine 240 tora

Gazof
10-12-2012, 20:17
i timi antiprosopias ine 240 tora
Ε προφανώς, όλοι (σχεδόν) τόσο την έχουν. Μερικοί όμως και 199. Αυτή είναι η διαφορά. Οπότε αν ψαχτεί κανείς αγοράζει κονσόλα αντιπροσωπείας 199 ευρώ.

psx3
10-12-2012, 20:21
i timi antiprosopias ine 240 tora
Η αντιπροσωπεία μπορεί ανά πάσα στιγμή να αλλάξει την λιανική τιμή, όπως έκανε με το PS3 Super Slim 12GB πριν λίγες μέρες και με τα DualShock 3 τον Ιούλιο. Κόβει κι ένα πιστωτικό στα καταστήματα και όλα καλά.

Μου κάνει εντύπωση κοτζάμ μαγαζάτορας να μην ξέρεις πως δουλεύει η αγορά...

Το συμπέρασμα είναι ένα: χαμηλή τιμή σε ένα προϊόν ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα ότι είναι παραεισαγωγή ή/και μαϊμού. Άντε να δούμε πότε θα το καταλάβεις αυτό...

georgios
10-12-2012, 20:24
Ααα τώρα βρήκαμε νέα θεωρία συνωμοσίας... το Πλαίσιο παίρνει επίσημα πακέτα PS3 από την Sony Hellas, τα ανοίγει (λες και δεν θα φανεί ότι είναι σκισμένη η ταινία ασφαλείας), βγάζει το γνήσιο DS3 και βάζει μέσα ένα μαϊμουδένιο. Τα λέω καλά;;;
to plaisio pula 240

ta paketa paraisagogis erxonte ap ekso etima idi

an gnorizis kalitera tin proeleusi ton paraisagogon, diafotise mas....

gia to ti ine B dialogi, boris na apeuthinthis se magazia pu dilonun oti pulane B dialogis proionta na su eksigisun

psx3
10-12-2012, 20:31
to plaisio pula 240

ta paketa paraisagogis erxonte ap ekso etima idi

an gnorizis kalitera tin proeleusi ton paraisagogon, diafotise mas....

gia to ti ine B dialogi, boris na apeuthinthis se magazia pu dilonun oti pulane B dialogis proionta na su eksigisun
Πόσες φορές πρέπει να σου πούμε ότι πριν λίγες μέρες το Πλαίσιο και πολλά άλλα μαγαζιά πούλαγαν ακριβώς την ίδια κονσόλα στα €200; Τότε ήταν παραεισαγωγή;

Εσύ οφείλεις να μας διαφωτίσεις σχετικά την προέλευση των κλεμμένων παραεισαγωγών Β' διαλογής...

Αυτός που ισχυρίζεται κάτι, έχει και την υποχρέωση να το αποδείξει.-

georgios
10-12-2012, 21:06
kalo tha ine na kopsis tis prosopikes epithesis giati xanis to dikio su ke erxonte ke se antithesi me tus kanonismus tu forum

an exis prosopiko provlima den afora tus alus ke den afora ke mena opote den tha katso na asxolitho

Valkyre
11-12-2012, 13:22
ή με αλλα λογια για μια ακομη φορα: "δεν εχω ιδεα τι να απαντησω για να υποστηριξω το ...... "επιχειρημα" μου, οποτε ας αναφερω κατι ασχετο για να οδηγησω την κουβεντα αλλου".

classic :)

zapee995
11-12-2012, 13:43
Γιώργο θα έβαζες πότε στο μαγαζί σου κλεμμένες κονσόλες από εξωτερικό;; (σενάριο επιστημονικής φαντασίας). Οι άλλοι γιατί να το κάνουν;; δηλαδή εγώ που πήρα πέρυσι το 360 σε προσφορά ήταν παραεισαγωγη; ; η το άλλο 360 που πήρα για δώρο μαζί με το κινεκτ στα 150 ήταν κλεμμένο;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

psx3
11-12-2012, 15:36
kalo tha ine na kopsis tis prosopikes epithesis giati xanis to dikio su ke erxonte ke se antithesi me tus kanonismus tu forum

an exis prosopiko provlima den afora tus alus ke den afora ke mena opote den tha katso na asxolitho
Για άλλη μια φορά δεν έχεις επιχειρήματα να τοποθετηθείς επί των ερωτήσεων μου και το γυρνάς στο τσάμικο ωσάν πολιτικός... :c030:

Αν τα posts μου παραβαίνουν τους κανονισμούς του forum, σε προτρέπω ανοιχτά να με κάνεις report και να φάω ban. ;)

Α, και πριν πετάξεις την κλασική ατάκα σου περί διεφθαρμένου moderation (άλλο ένα conspiracy theory by georgios), να σου πω ότι σε αντίθεση με εσένα, δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά από εδώ μέσα, οπότε θα ήσουν και πάλι άκυρος.

Over and out.

tonybsg
11-12-2012, 21:06
Θα σου πω το πρόβλημα. Ο πωλητής στο Πλαίσιο και στο κάθε Πλαίσιο, πιθανότατα δεν ξέρει τι είναι παραεισαγωγή (κάποιοι πιο παλιοί θα ξέρουν, οι πιο νέοι όχι, λογικό) και ούτε τη διαφορά καταλαβαίνει. Οπότε, θα σου πει ναι, έχει τόσο εγγύηση η κονσόλα και όλα καλά. Αγοράζεις εσύ το παραεισαγόμενο προϊόν, σε 10 μέρες σου χαλάει, όχι γιατί τα παραεισαγωγής είναι κατώτερα, αλλά επειδή έπεσες στην περίπτωση. Πας αντιπροσωπεία και σου λένε "δυστυχώς η κονσόλα δεν καλύπτεται διότι είναι από Αμερική". Πας πίσω στο Πλαίσιο και λες μου είπατε έχει εγγύηση. Θα σου πουν φυσικά και έχει, πήγαινε αντιπροσωπεία. Θα πεις, αυτό έκανα και μου λένε ότι είναι παραεισαγωγής, με δουλεύτετε?? Και θα γίνεις μπαλάκι. Δε στο λέω υποθετικά αυτό, έχει γίνει αυτό που σου λέω και βρέθηκε άκρη μέσω του συνηγόρου καταναλωτή.

Στο δια ταύτα, άκρη θα βρεις, αλλά είναι ταλαιπωρία.


Καλά, δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε μεγάλη αλυσίδα (αν θες μπορείς να πεις συγκεκριμένα) την δεύτερη φορά που πήγε κάποιος (όταν δηλαδή δεν τον δέχθηκαν στην Cometron και επέστρεψε στο μαγαζί) είτε δεν δέχτηκαν να την κρατήσουν για επιδιόρθωση (που πολύ πιθανόν να μην μπορούν να το κάνουν έτσι κι αλλιώς) είτε δεν έφυγε επί τόπου με νέα κονσόλα και τελικά κατέφυγε ο πελάτης στον συνήγορο του καταναλωτή!

Συμφωνώ ότι άμα σου κάτσει (όπου δεν ξέρω περίπτωση προσωπικά) μπορεί να ταλαιπωρηθείς λίγο.

Αλλά δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να μην εξυπηρετηθείς εν τέλει ούτε να μην έχει εγγύηση το προϊόν όπως ειπώθηκε!

Φυσικά για ό,τι πρόβλημα κι αν πας σε μεγάλη αλυσίδα ο πωλητής δεν μπορεί να σε βοηθήσει (γιατί έχει αυτή την οδηγία, να σου κάνει τον δύσκολο), αν μιλήσεις με τον υπεύθυνο και ξέρεις τα δικαιώματά σου ως πελάτης, δεν υπάρχει περίπτωση να μην εξυπηρετηθείς.

georgios
11-12-2012, 21:18
ή με αλλα λογια για μια ακομη φορα: "δεν εχω ιδεα τι να απαντησω για να υποστηριξω το ...... "επιχειρημα" μου, οποτε ας αναφερω κατι ασχετο για να οδηγησω την κουβεντα αλλου".

classic :)bravo, vlepo oti ton teleuteo kero i moni sinisfora su sto forum ine ironia ke koroidia

Γιώργο θα έβαζες πότε στο μαγαζί σου κλεμμένες κονσόλες από εξωτερικό;;ego den asxolume poli ke thelo na xo to kefali mu isixo

Οι άλλοι γιατί να το κάνουν;;gia to kerdos. me episimes konsoles exis kerdos 3-4euro tin konsola. pia alisida tha arkesti se tetio kerdos. ine kino mistiko oti pernun mises episimes ke mises paraisagogi. to klemeno ine adiaforo gia ton katanaloti. simasia exi an ine B dialogis


Για άλλη μια φορά δεν έχεις επιχειρήματα να τοποθετηθείς επί των ερωτήσεων μου και το γυρνάς στο τσάμικο ωσάν πολιτικός...alos to girise se prosopikes epithesis epidi zoristike

Desmond
11-12-2012, 22:16
gia to kerdos. me episimes konsoles exis kerdos 3-4euro tin konsola. pia alisida tha arkesti se tetio kerdos. ine kino mistiko oti pernun mises episimes ke mises paraisagogi. to klemeno ine adiaforo gia ton katanaloti. simasia exi an ine B dialogis

Δεν ισχύει αυτό.Τιμολογιακά/λογιστικά μπορεί να μπαίνει και μέσα σε ένα είδος ή μπορεί να βγάλει και 100% κέρδος, αναλόγως τις κατά καιρούς συμφωνίες που παίζουν με την κάθε εταιρεία.

Υπόψιν, μιλάμε για το σύνολο του κωδικολογίου μιας εταιρείας και όχι αποκλειστικά για ένα προϊόν.Πχ. έχει φορτωθεί μια αλυσίδα το τάδε "ξεπερασμένο" μοντέλο bravia και η sony θέλει να σπρώξει το καινούργιο. Μπορούν λοιπόν να συμφωνήσουν να γίνει το απαραίτητο σκότωμα για το ξεστοκάρισμα και την διαφορά να την καλύψει η sony με τεμάχια ps3 αξίας €0.01 έκαστο.Ή ας πούμε για τα διαφημιστικά φυλλάδια: Ο κάθε προμηθευτής που συμμετέχει με έναν x αριθμό προϊόντων, πληρώνει αντίστοιχο ποσό.Ακόμα και η θέση ενός προϊόντος στο κατάστημα πληρώνεται ανάλογα.Λογιστικά δλδ το περιθώριο κέρδους βάσει τιμολογίων δεν έχει καμία σημασία.Δεν τους απασχολέι τι έβγαλαν από το ps3 αλλά από την sony.

djpar
12-12-2012, 08:33
το πλαισιο εκανε προσφορα για λιγες μερες το νεο ps3 με 12 gb σκληρο στα 199 ΑΛΛΑ ηταν προσφορα για αυτες τις μερες.
Αυτο με το αμερικανικο ps3 ειναι λιγο καπως,ρε φιλε αλλο ρευμα εχει η αμερικη!!! ενταξει θα ξεχασουμε κ αυτα που ξερουμε εδω μεσα

psx3
12-12-2012, 08:47
το πλαισιο εκανε προσφορα για λιγες μερες το νεο ps3 με 12 gb σκληρο στα 199 ΑΛΛΑ ηταν προσφορα για αυτες τις μερες.
Δεν διάβασες τα προηγουμένα posts:
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=415507&postcount=48

Τα ίδια είπε πάνω-κάτω και ο Desmond, αλλά μερικοί δεν εννοούν να καταλάβουν πως λειτουργει το εμπόριο...


Αυτο με το αμερικανικο ps3 ειναι λιγο καπως,ρε φιλε αλλο ρευμα εχει η αμερικη!!! ενταξει θα ξεχασουμε κ αυτα που ξερουμε εδω μεσα
Σου διαφεύγει το γεγονός ότι σχεδόν όλα τα PS3 (όπως και οι περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές πλέον) έχουν universal PSU (100-240V, 50-60Hz).

djpar
12-12-2012, 09:30
και παλι μεσω του serial βλεπεις αν ειναι αμερικανικο ή οχι και στο κουτι το λεει κιολας εν τελη αν μου τυχαινε εμενα αυτο οχι θα μου αλλαζαν ps3 αλλα θα ηθελα κ αλλο ενα δωρο μιας και θα το τραβαγα τοσο.

georgios
12-12-2012, 10:23
Δεν ισχύει αυτό.Τιμολογιακά/λογιστικά μπορεί να μπαίνει και μέσα σε ένα είδος ή μπορεί να βγάλει και 100% κέρδος, αναλόγως τις κατά καιρούς συμφωνίες που παίζουν με την κάθε εταιρεία.

Υπόψιν, μιλάμε για το σύνολο του κωδικολογίου μιας εταιρείας και όχι αποκλειστικά για ένα προϊόν.Πχ. έχει φορτωθεί μια αλυσίδα το τάδε "ξεπερασμένο" μοντέλο bravia και η sony θέλει να σπρώξει το καινούργιο. Μπορούν λοιπόν να συμφωνήσουν να γίνει το απαραίτητο σκότωμα για το ξεστοκάρισμα και την διαφορά να την καλύψει η sony με τεμάχια ps3 αξίας €0.01 έκαστο.Ή ας πούμε για τα διαφημιστικά φυλλάδια: Ο κάθε προμηθευτής που συμμετέχει με έναν x αριθμό προϊόντων, πληρώνει αντίστοιχο ποσό.Ακόμα και η θέση ενός προϊόντος στο κατάστημα πληρώνεται ανάλογα.Λογιστικά δλδ το περιθώριο κέρδους βάσει τιμολογίων δεν έχει καμία σημασία.Δεν τους απασχολέι τι έβγαλαν από το ps3 αλλά από την sony.
thes na pis oti oi alisides lene oxi se extra kerdos?! orees oi theories ala i praksi lei oti ginete paraisagogi. otan pas sto rafi ke vlepis amerikanika games ti ine auto? ke to xun kani se arketus titlus pu den vgikan europi i vgikan poli kathisterimena

Desmond
12-12-2012, 10:56
Όχι, δεν σου είπα αυτό.Σου είπα οτι το 3-4 ευρώ κέρδος ανά τμχ για τις μεγάλες αλυσίδες, δεν ισχύει.Αν η sony πει για παράδειγμα "πιάσε 1000 τμχ ps3 πωλήσεις αυτό το εξάμηνο και εγώ θα σου κόψω €5000 ΤΠΥ" αμέσως αμέσως το κέρδος διπλασιάζεται.
Καμία θεωρία.12 χρόνια αυτή ήταν η δουλειά μου.

georgios
12-12-2012, 11:03
1. ne ala an vgali 50euro to temaxio apo tin paraisagogi to kerdos pai 10 fores pano
2. pia itan i dulia su ke se ti eteria?

Valkyre
12-12-2012, 11:04
Mαλλον δεν εχεις ακομα καταλαβει τι σου λεει ο Desmond.....

Desmond
12-12-2012, 11:30
1. ne ala an vgali 50euro to temaxio apo tin paraisagogi to kerdos pai 10 fores pano
2. pia itan i dulia su ke se ti eteria?
1.Αν πάω στην παραεισαγωγή, θα χάσω και τα ΤΠΥ και τα δωρεάν εμπορεύματα και τα λεφτά από τα φυλλάδια και προωθητικές ενέργειες, κάτι που διαχειριστικά θα βγει εις βάρος μου στο τέλος της χρονιάς καθώς η στοχοθεσία δεν αφορά έναν κωδικό αλλά το σύνολο του κωδικολογίου μιας εταιρείας όπως η Sony.
2.Προϊστάμενος στο συγκεκριμένο κομμάτι (4 χρόνια) σε εταιρεία του λιανεμπορίου.

Υπάρχουν περίοδοι όπου οι προμηθευτές θα ανεχτούν την παραεισαγωγή (πχ. λόγω αδυναμίας κάλυψης του stock) αλλά σε γενικές γραμμές, επειδή και αυτοί έχουν τους στόχους τους, στραβώνουν.Μπορεί να φτάσουν και σε σημείο εμπάργκο.

georgios
12-12-2012, 11:37
auto ixa pi ke ego. oti kata periodus kanun ta strava matia, oi antiprosopies ke anakatevun paraisagoges me episima, oi alisides

ke i alisida tha vgali extra kedos otan iparxi ifesi ke tin antiprosopia den tin simferi na ta zorisi ena megalo pelati

xerome pu simfonume me kapion pu kseri tin agora

edit:
metefere mas tin diki su apopsi gia tin proeleusi ke tin piotita ton paraisagogon ke ta B dialogis

muku
12-12-2012, 13:22
Εγώ δεν γνωρίζω καθόλου τα λογιστικά για να έχω άποψη. Απλά αυτό που θέλω να σε ρωτήσω Γιώργο. Πιστεύεις ότι υπάρχει Β' Διαλογής κονσόλα που βγαίνει στην αγορά? Εγώ νομίζω ότι δεν το κάνουν αυτό. Αν μια ηλεκτρονική συσκευή έχει κάποιο προφανές πρόβλημα από τη γραμμή παραγωγής νομίζω ότι δεν θα δουλεύει καθόλου. Δεν είναι ένα παπούτσι πχ που μπορεί να έχει σκισμένη ραφή. Είναι ένα ηλεκτρονικό προϊόν. Αν έχει "σκισμένη" πλακέτα δεν θα ανάβει. Και εκτός αυτού μπορεί να είναι και επικίνδυνο αν έχει κάποιο άλλο ελλάτωμα πχ κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας γυμνό κλπ. Αν είναι κάτι άλλο θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου γιατί δεν γνωρίζω.

georgios
12-12-2012, 14:00
fisika cpu gpu ine idies. ala kathe konsola exi 100 ala meri pu i piotita tus bori na diaforopiite. anemistirakia. kubia. trofodotika drives

oso gia ta joypad den xriazete na po kati. eki ine diapistomeno apo polus

djpar
12-12-2012, 14:04
το joy ισχυει οπως κ σχεδον ολα τα πλαστικα μερη του ps3 πχ αν ο ανεμιστηρας ειναι σκατα κλαφτα χαραλαμπε

psx3
12-12-2012, 14:17
Δεν υπάρχουν Β' διαλογής κονσόλες, εκτός αν οι Κινέζοι βρήκαν τρόπο να αντιγράψουν Cell/RSX (ολοκληρωμένα αρκετά μεγάλης πολυπλοκότητας) και να τα χώσουν μέσα σε ένα φτηνό πλαστικό κουτί. Μερικοί εδώ μέσα έχουνε μπερδέψει το PolyStation με το PS3...

DS3 controllers αντιγράφονται σχετικά εύκολα, και πάλι όμως με αρκετές ελλείψεις (αναλογικά triggers & Sixaxis). Υπόψιν, το Move controller περιλαμβάνει ακόμα περισσότερες τεχνολογίες (όπως gyroscope), συνεπώς δεν αντιγράφεται.

Μην πιστεύετε παπατζιλίκια & FUD... ούτε κλεμμένα υπάρχουν.

Επίσης, κάθε κονσόλα έχει έναν μοναδικό σειριακό αριθμό (τον γράφει και στο αυτοκόλλητο). Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα πέφτανε τα ban με το κιλό στο PSN! Σιγά μην το ανεχόταν η Sony να πουλάνε κλεψίτυπες κονσόλες.

/busted

djpar
12-12-2012, 14:20
καλα οσοι λενε για κλεμμενα κινητα ps3 κτλ το λενε για να γινουν μαγκες και να μην πουν οτι πληρωσανε τοσα για ps3

muku
12-12-2012, 14:31
O Γιώργος δεν μιλάει για απομιμήσεις. Για ελαττωματικά προϊόντα μιλάει. Αυτή είναι η έννοια του Β' Διαλογής προϊόντος. Εγώ αμφιβάλλω αν κυκλοφορεί κονσόλα με ελαττωματικό τροφοδοτικό. Μιλάμε για επικίνδυνα πράγματα. Και ανεμιστηράκια κλπ. Όλα είναι εκεί για κάποιο λόγο. Αν βγουν στην αγορά προϊόντα με σκατά ποιότητα η εταιρεία, το όνομα της, ζημιώνεται αισθητά. Προσωπικά δεν γνωρίζω και κάποιο παράδειγμα τέτοιας κονσόλας.

Το joypad είναι άλλη περίπτωση. Εκεί υπάρχουν απομιμήσεις. Στις κονσόλες όμως αυτό που λέω είναι ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχουν Β' Διαλογής για να παραγγείλεις.

psx3
12-12-2012, 14:34
O Γιώργος δεν μιλάει για απομιμήσεις. Για ελαττωματικά προϊόντα μιλάει. Αυτή είναι η έννοια του Β' Διαλογής προϊόντος. Εγώ αμφιβάλλω αν κυκλοφορεί κονσόλα με ελαττωματικό τροφοδοτικό. Μιλάμε για επικίνδυνα πράγματα. Και ανεμιστηράκια κλπ. Όλα είναι εκεί για κάποιο λόγο. Αν βγουν στην αγορά προϊόντα με σκατά ποιότητα η εταιρεία, το όνομα της, ζημιώνεται αισθητά. Προσωπικά δεν γνωρίζω και κάποιο παράδειγμα τέτοιας κονσόλας.

Το joypad είναι άλλη περίπτωση. Εκεί υπάρχουν απομιμήσεις. Στις κονσόλες όμως αυτό που λέω είναι ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχουν Β' Διαλογής για να παραγγείλεις.
Ούτε Β' διαλογής, ούτε απομιμήσεις υπάρχουν όσον αφορά PS3 κονσολές.

Εκτός αν θεωρούμε π.χ. το Super Slim «φτηνιάρικο» και «Β' διαλογής» σε σχέση με το PS3 60GB που έκανε €660...

georgios
12-12-2012, 14:43
O Γιώργος δεν μιλάει για απομιμήσεις. Για ελαττωματικά προϊόντα μιλάει. Αυτή είναι η έννοια του Β' Διαλογής προϊόντος. Εγώ αμφιβάλλω αν κυκλοφορεί κονσόλα με ελαττωματικό τροφοδοτικό. Μιλάμε για επικίνδυνα πράγματα. Και ανεμιστηράκια κλπ. Όλα είναι εκεί για κάποιο λόγο. Αν βγουν στην αγορά προϊόντα με σκατά ποιότητα η εταιρεία, το όνομα της, ζημιώνεται αισθητά. Προσωπικά δεν γνωρίζω και κάποιο παράδειγμα τέτοιας κονσόλας.
plaka kanis? edo vgalan MS ke Sony elatomatikes konsoles pu lionun apo iperthermansi ke tha kolisun an exi pio ftiniariko drive?!

ta ergostasia exun poles grames paragogis. den ine kathe grami idia ke den ine kathe partida idia

gia paradigma, kapies partides ps3 40GB ixan poli kako drive

Valkyre
12-12-2012, 14:48
Ελαττωματικη παρτιδα δεν σημαινει β διαλογης... ελαττωματικη παρτιδα σημαινει ελαττωματικη παρτιδα και οι σοβαρες εταιρειες οταν γινεται κατι τετοιο κανουν ανακληση προιοντος και αντικατασταση. Δεν κανουν επιτηδες ελαττωματικες παρτιδες και αν συμβει ειναι απο καποιο λαθος στο εργοστασιο το οποιο το πληρωνουν ακριβα συνηθως.

muku
12-12-2012, 15:01
^^ Ακριβώς!

psx3
12-12-2012, 15:13
Το γιατί είχαμε YLOD/RROD στις launch κονσόλες, έχει αναλυθεί επαρκώς εδώ μέσα (google: RoHS).

Ούτε συνωμοσία είναι, ούτε επίτηδες έγινε. Η Microsoft μάλιστα έχασε πάνω από 1 δις $. Μάλλον μαζόχες θα ήταν...

Το ίδιο ακριβώς φαινομένο συνέβη και σε laptops εκείνης της περιόδου, ειδικά όσα είχαν nVidia GPU.

Όσον αφορά τα πρώτα phat, είχαν single lens pickup, το οποίο χάλαγε εύκολα. Δεν ήταν Β' διαλογής, έτσι ήταν όλα και σε Αμερική και σε Ευρώπη και σε Ζουαζιλάνδη.

Όλα τα άλλα PS3 (μεταγενέστερα phat, καθώς και όλα τα Slim & Super Slim) έχουν dual lens pickup (ένα για CD/DVD κι ένα για Blu-Ray), το οποίο είναι πιο ακριβό, αλλά και πιο αξιόπιστο.

georgios
12-12-2012, 16:21
^^^
fisika ke iksere, i microsoft idika, to provlima. oi mises konsoles xalagan se 1 mina, stin arxi. ke me elaxisto testing to diapistones auto. exase xrima ala kerdise ti maxi tis genias



Ελαττωματικη παρτιδα δεν σημαινει β διαλογης... ελαττωματικη παρτιδα σημαινει ελαττωματικη παρτιδα και οι σοβαρες εταιρειες οταν γινεται κατι τετοιο κανουν ανακληση προιοντος και αντικατασταση. Δεν κανουν επιτηδες ελαττωματικες παρτιδες και αν συμβει ειναι απο καποιο λαθος στο εργοστασιο το οποιο το πληρωνουν ακριβα συνηθως.
sosta to thetis genika ke aorista giati ine asxeti topothetisi epi tu prakteou. giati...
1. anaklisi proiontos den ekane kamia konsola pote
2. i sony den edose draxmi gia tin patata tis. ekane tin papia.



^^ Ακριβώς!
ti akrivos?

diafonis oti iparxun poles grames paragogis?

diafonis oti kathe partida den exi idia piotita?

to ixe episimani ke ena alo pedi paliotera

kapies xores pernun grami paragogis A ke piotita A ke kapies grami B

Valkyre
12-12-2012, 16:45
Συνεχιζεις να εντυπωσιαζεις με το ποσο δυσκολο σου ειναι να αντιληφθεις καποια πραγματα... ειλικρινα εχεις αρχισει και εκθετεις τον εαυτο σου. Στο λενε πολλα ατομα οχι μονο εγω, απλα εγω στο λεω εξω απο τα δοντια.

Το λοιπον.

Αυτο που ειπα ειναι οτι αυτο που περιεγραψες στο ποστ σου ηταν λαθος διοτι εξισωσες σαν ορο την ελαττωματικη παρτιδα με το "β διαλογης" που υποτιθεται συζηταγαμε. Οπως βλεπεις αυτο το αντιληφθηκαν και αλλα μελη του φορουμ... Και αυτο που απλα εγω ειπα ειναι οτι ελαττωματικη παρτιδα σημαινει λαθος απο το εργοστασιο παραγωγης και οχι ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΕΝΗ παραγωγη προιοντος β διαλογης. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο, καμμια σχεση μεταξυ τους. Το τι ακριβως εκανε η Σονυ για να διορθωσει ενα θεμα που εμφανισαν τα PS3, δεν εχει ουδεμμια σχεση με την λαθος ορολογια που χρησιμοποιεις και που τα εχεις κανει τοσο σαλατα που ουτε κι εσυ ο ιδιος μπορεις να αντιληφθεις τι σκατα θες να πεις στο τελος.

Ετσι οπως... επιχειρηματολογεις (τροπος του λεγειν....), ειναι σαν να μας λες οτι ΟΛΑ τα PS3 ηταν εξαρχης β διαλογης κατασκευασμενα απο την Σονυ (αφου τα περισσοτερα εβγαλαν ενα YLOD ή ενα drive) Δηλαδη και αυτο που αγορασα εγω 660 ευρω και εβγαλε YLOD και δεν ηταν παραεισαγωγη, ηταν β διαλογης και αυτο... Το ιδιο και το δικο σου , το ιδιο ολων που τους εμφανησε προβλημα. Oτι ναναι...

Η πλακα ξερεις ποια ειναι? Η παραεισαγωγη slim pου εχω εδω και 2 χρονια ειναι αψεγαδιαστο... λολ

Και για μια ακομη φορα θα διαφωνησουν μαζι σου σχεδον ολοι.

Πες τωρα παλι κατι ακυρο και ασχετο με το θεμα ως συνηθως.

georgios
12-12-2012, 17:24
pio komati tis eksomologisis grafi kati usiastiko, na to diavaso. giati mu fenete pali platiazis

georgios
26-10-2013, 14:59
milisa simera me ton ipeuthino poliseon tu media market

mu ipe oti ontos ferun misa antiprosopias misa paraisagogi ke autoi ke oloi oi megaloi

ke episis simfonise oti i piotita stis paraisagoges ine xiroteri giati tu epistrefun arketa apo ta komatia paraisagogis piso

Ezio
26-10-2013, 16:31
ke episis simfonise oti i piotita stis paraisagoges ine xiroteri giati tu epistrefun arketa apo ta komatia paraisagogis piso
Αυτό πώς γίνεται; όλες οι κονσόλες σε εργοστάσια που δουλεύουν για την Sony δεν παράγονται; για ποιο λόγο και πώς να παράγουν χειρότερη ποιότητα στις κονσόλες για άλλες χώρες;
Δεν διαφωνώ απαραίτητα, απλώς μου φαίνεται λίγο περίεργο. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

georgios
26-10-2013, 17:18
opos exp ksanapi...

oi megales eteries exun poles grames paragogis...

den vgazun oles tin idia piotita apo oti fenete

iparxun ke kapies grames paragogis pu apeuthinonte gia xores katoteru viotiku (isos bume ke emis eki opos pame!) epipedu ke exun xamiloteres times. psonizun apo eki oi eksipnoi oi dikoi mas gia trelo kerdos

odytsak
26-10-2013, 17:56
Oλα made in china είναι.

Lefteris_X
26-10-2013, 18:30
σαφώς και όλα είναι made in china, αλλά οι αλυσίδες παραγωγής έχουν ποιοτικά στάδια ελέγχου.

Έτσι, μετά τον ποιοτικό έλεγχο, τα περισσότερα προϊόντα είναι Α' ποιότητας, μερικά είναι Β' και μερικά είναι Γ' / Δ' (κυρίως αυτά θεωρούναι fail).

Ε, τα Β' διαλογής δεν πετιούνται φυσικά! Απλά "προορίζονται" για "αναπτυσσόμενες" χώρες.

Επειδή μου αρέσει να είμαι όσο μπορώ αντικειμενικός, σε αυτό το θέμα ο georgios τα λέει σωστά.

nickolas82
26-10-2013, 21:24
σαφώς και όλα είναι made in china, αλλά οι αλυσίδες παραγωγής έχουν ποιοτικά στάδια ελέγχου.

Έτσι, μετά τον ποιοτικό έλεγχο, τα περισσότερα προϊόντα είναι Α' ποιότητας, μερικά είναι Β' και μερικά είναι Γ' / Δ' (κυρίως αυτά θεωρούναι fail).

Ε, τα Β' διαλογής δεν πετιούνται φυσικά! Απλά "προορίζονται" για "αναπτυσσόμενες" χώρες.

Επειδή μου αρέσει να είμαι όσο μπορώ αντικειμενικός, σε αυτό το θέμα ο georgios τα λέει σωστά.

Ναι αλλά με αυτή την λογική αν πάρω κάτι από Γαλλία-Ιταλία-Αγγλία δεν θα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας από την Ελλάδα που δεν φαίνετε να την έχουν και σε πολύ υπόψη στον υπόλοιπο κόσμο;
Δηλαδή βουρ σε εισαγωγές από εξωτερικό;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Lefteris_X
26-10-2013, 21:42
όχι απαραίτητα. Εξαρτάται από που θα το αγοράσεις.

Αν αγοράσεις από μεγάλη αλυσίδα, λόγω μαζικών παραγγελιών, ενδέχεται (για μείωση συνολικού κόστους) να έχουν πάρει και μερικά κομμάτια B' Διαλογής.

Αν πάρεις από μικρομάγαζο, όπως και στην χώρα μας, θα πρέπει να γνωρίζεις τον ιδιοκτήτη.

Τέλος, αν πάρεις από υπερ-χλίδα πανάκριβο μαγαζί (όπως λέμε εδώ Κεφαλάρι / Κηφισσιά, Κολωνάκι, Γλυφάδα), οι πιθανότητες να πάρεις Α' Διαλογής ανεβαίνουν.

Αν κάποιος ψάχνεται για κατάστημα που έχει Α' Διαλογής ΟΛΑ τα προϊόντα, μια είναι η λύση: βρες το DeLorean και γύρνα πίσω 25+ χρονια και ακόμα πιο πριν. (πχ. όταν έσκαγες x10 παραπάνω χρήματα, σε σχέση με τα βίντεο μέσης κατανάλωσης, για να αγοράσεις ένα video vhs Panasonic με 6 κεφαλές......ε, ήσουν 1.000.000% ότι είναι άψογο από πλευράς κατασκευής. Τα ίδια και με τις τηλεοράσεις Sony Trinitron στα 80s, τα ηχεία MagnePan κλπκλπ).

Και μεταξύ μας: το PS1/2/3/4 δεν θεωρούνται "ακριβές" συσκευές, όπως κάποιες άλλες που απευθύνονται σε "μεγάλα" πορτοφόλια. Αν δείτε ηλεκτρονικές συσκευές ΕΝΤΕΛΩΣ εξεζητημένες, είναι τίγκα προσεγμένες και ποιοτικές. Και βέβαια δεν είναι "λαικής" κατανάλωσης.

Αλλά........τις εποχές που ζούμε (εννοώντας ότι το ψέμα και οι κακές υπηρεσίες πάνε σύννεφο σε σχέση με το παρελθόν)....ακόμα και super/hypercars παίρνουν φωτιά από μόνα τους (βλέπε Lamborghini).

Γενικότερα, στις εποχές μας, όπου το χρήμα ΠΡΕΠΕΙ να ξεζουμιστεί από τα πάντα, είναι δύσκολο να έχεις απέναντί σου άτομα/επιχείρηση/εταιρεία με "μπέσα". Είτε λέγεται μαγαζί, είτε πολυκατάστημα, είτε πολυεθνική.

Το γέλιο; Τέτοιες κουβέντες έκανα και σε ΝΥόρκη, Λονδίνο και Παρίσι όταν ήμουν.......περί σιγουριάς για προϊόν Α' Διαλογής........και πάνω κάτω απάντησαν "πουθενά και ποτέ δεν είσαι σίγουρος, απλά όσο καλύτερα ξέρεις την αγορά/βιομηχανία/καταστήματα/άτομα, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να σου μιλήσουν με ειλικρίνεια για την ποιότητα του προϊόντος που θα αγοράσεις".

Για πέρασε από Akihabara, και αν δεν είσαι "τσακάλι", σε χρόνο DT θα έχεις πάρει iPhone 6SXT και θα είναι μέσα.....ένας Spectrum. :D (το "για πέρασε" δεν είναι επί προσωπικού, αλλά γενικά αναφερόμενος)

georgios
29-10-2013, 10:04
ta komatia antiprosopias pros to paron stin elada apo oso ksero ine A dialogis

mono an exis apoliti ebistosini sto magazi pu psonizis boris na ise siguros

ke fisika den to leo gia na diafimisto. ine toso mikro to kerdos stin polisi konsolas(kato apo 5euro), pu ine agaria gia mena otan mu paragelnun

psx3
29-10-2013, 10:57
Ο Κωτσόβολος με τα €344 θα φέρει Β' διαλογής;

georgios
29-10-2013, 11:12
oles oi alisides fernun ke b gia na siblirosun. apo oti mu ipe o tis mediamarket, ta prota ine sinithos antiprosopias. otan eksantlithun erxete i partida paraisagogis. opote an exis kani preorder ke pas apo tus protus isos na ise ok

nuntius
29-10-2013, 11:24
Το κουτί όμως όταν είναι από SONY HELLAS δεν πρέπει να έχει επάνω ταινία γνησιότητας με σήματα κλπ "SONY HELLAS"; Το ρωτάω γιατί με πολλά άλλα προϊόντα αυτό ισχύει! πχ PIONEER

Valkyre
29-10-2013, 11:31
Aποψη μου ειναι (οπως παντα) να προσπαθησω να βοηθησω την εγχωρια αγορα.

Ακομη και αν φαω ενα μικρο καπελο... χαλαλι λεω.

Ομως οταν βλεπω οτι το καπελο αρχιζει και γινεται "κοροιδια", τοτε οι μαγαζατορες θα παρουν απο τα 3 το μακρυτερο.

Ζητω οι παραεισαγωγες και η αγορα απο εξωτερικο στην περιπτωση αυτη.

Θα πρεπει αν θελει καποιος να με εχει σαν πελατη να με σεβεται και λιγακι.

Ποτε ξανα καπελα 60 ευρω σε τιμη που ηδη εχει γραψει στα παπαρια της την ισοτιμια και μου εξισωνουν 600 δολλαρια με 600 ευρω. Αν θελουν να με κλεψουν θα τους κλεψω πρωτος.

georgios
30-10-2013, 17:38
^^^
giro sta 400 tha vgeni ke to eliniko paketo nomizo. bori na kano ke lathos

theoritika milas?



Το κουτί όμως όταν είναι από SONY HELLAS δεν πρέπει να έχει επάνω ταινία γνησιότητας με σήματα κλπ "SONY HELLAS"; Το ρωτάω γιατί με πολλά άλλα προϊόντα αυτό ισχύει! πχ PIONEERexi ena autokolitaki stin akri ala den ine ke poli safe auto

Gazof
30-10-2013, 19:14
O πωλητής των media markt όταν λέει "φέρνουμε και εμείς και οι άλλοι", ας μιλάει καλύτερα για τον εαυτό του.

georgios
30-10-2013, 19:18
giati den mas les tin prosopiki su gnosi...

ego tulaxiston ke gia to plaisio to exo eksakrivosi prosopika

Gazof
30-10-2013, 19:23
Λόγω της δουλειάς δεν μου επιτρέπεται, ειδικά σε αυτό το λεπτό ζήτημα.

psx3
30-10-2013, 19:25
O πωλητής των media markt όταν λέει "φέρνουμε και εμείς και οι άλλοι", ας μιλάει καλύτερα για τον εαυτό του.
Έχουμε ακούσει πολλές παπάτζες από πωλητές κατά καιρούς. Συνεπώς δεν είναι να τα λαμβάνουμε ως ευαγγέλιο.

ΥΓ: Οι παραεισαγωγές του Media Market έχουν αυτοκόλλητο Sony Hellas και εγγύηση Cometron;

nuntius
30-10-2013, 19:29
Εννοείς για το πλαίσιο έχεις εξακριβώσει παραεισαγωγή;

georgios
30-10-2013, 19:35
Έχουμε ακούσει πολλές παπάτζες από πωλητές κατά καιρούς. Συνεπώς δεν είναι να τα λαμβάνουμε ως ευαγγέλιο.

ΥΓ: Οι παραεισαγωγές του Media Market έχουν αυτοκόλλητο Sony Hellas και εγγύηση Cometron;den ksero. otan ton ksanado tha ton rotiso


Εννοείς για το πλαίσιο έχεις εξακριβώσει παραεισαγωγή;ne

min peftete ap ta sinefa pantos. ine lgoiko gia 2 logus

1. den kalipti i antiprosopia tis anages kamia fora
2. den exis kerdos meso antiprosopias

psx3
30-10-2013, 19:45
1. den kalipti i antiprosopia tis anages kamia fora
Το Πλαίσιο έχει πει ότι η Sony Hellas θα τους φέρει όσα κομμάτια ζητήσουν. Γι' αυτό υποτίθεται ότι εγγυώνται day 1 delivery.

Τώρα αν λένε μούφες δεν ξέρω...........

nuntius
30-10-2013, 19:51
Το θέμα είναι ρε παιδιά εμείς πώς προστατευόμαστε...γιατί εδώ δε μιλάμε απλά για ένα παιχνίδι ή αξεσουάρ, είναι η ίδια η κονσόλα!

tsakali GR
30-10-2013, 20:51
Η κονσόλα είτε έχει αγοραστεί από την Ελλάδα, είτε από την Αγγλία, είτε από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ε.Ε. έχει εγγύηση 2 χρόνια. Όποιος σας πει ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο δεν γνωρίζει. Οτιδήποτε κι αν πάθει το μηχάνημα εάν το έχετε αγοράσει εντός Ε.Ε. η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να το καλύψει. Μπορεί να μην το φωνάζουν γιατί δεν τους συμφέρει, αλλά αυτή είναι η νομοθεσία και εάν οποιοσδήποτε από εμάς χρειαστεί να "ασκήσει" το δικαίωμά του στην 2ετή εγγύηση, υπάρχει ο ανάλογος τρόπος. Τώρα η επέκταση της εγγύησης είναι άλλη ιστορία και φυσικά προϋποθέτει extra κόστος.

georgios
30-10-2013, 20:56
Το Πλαίσιο έχει πει ότι η Sony Hellas θα τους φέρει όσα κομμάτια ζητήσουν. Γι' αυτό υποτίθεται ότι εγγυώνται day 1 delivery.

Τώρα αν λένε μούφες δεν ξέρω...........opos mu ipe ke tis mediamarket i proti partida ine antiprosopias. opote pithanon na isxii auto pu lei to plaisio


Το θέμα είναι ρε παιδιά εμείς πώς προστατευόμαστε...γιατί εδώ δε μιλάμε απλά για ένα παιχνίδι ή αξεσουάρ, είναι η ίδια η κονσόλα!psaxnis gia to autokolito ke psonizis ta bundle ta episima me to pu vgenun

i vriskis ena ebisto magazi

psx3
30-10-2013, 20:56
Τρόπος σίγουρα υπάρχει, αρκεί να υπάρχει χρόνος/χρήμα/διάθεση να το τρέξεις δικαστικά το θέμα...

nuntius
30-10-2013, 21:06
psx3, επειδή δικηγόρος είμαι, δεν αξίζει να χαλάμε την ζαχαρένια μας για 400ευρώ και να ξοδεύουμε πολλαπλάσια ποσά και να έχουμε το άγχος για χρόνια μετά... 1000 φορές να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις νόμιμα εισαχθέν και λογικά α΄ ποιότητας εξ αρχής...

οπότε ρε παιδιά ψάχνουμε για αυτοκόλλητο sony hellas και may the force be with us?

georgios
31-10-2013, 10:11
... ke an to paris apo alisida prospathis na to pernis me to pu vgeni ena neo episimo bundle