PDA

View Full Version : Προβλημα με Laptop.



PDS
25-05-2007, 02:08
Εχω εναν παλιο Αcer και τις τελευταιες μερες ακουω εναν θορυβο σαν απο μοτερακι.
Ο θορυβος αυτος απο την στιγμη που θα ακουστει για πρωτη φορα,δυναμωνει ανα 5λεπτο και σε 10 λεπτα φτανει στο μαξιμουμ μεχρι που ακουγεται ενας αποτομος θορυβος(2 φορες το αφησα να συμβει αυτο,τις περισσοτερες το κλεινω με το που αρχισει να ακουγεται ο ηχος).
Οταν αυτος ο θορυβος δυναμωνει το λαπτοπ αρχιζει και κολλαει,δηλαδη δεν μπορω να χρησιμοποιησω το ποντικι.

τις 2 τελευταιες μερες εκανα ενα ανοητο μεν,αποτελεσματικο δε πειραμα.
εβαλα εναν κοινο ανεμιστηρα(σπιτιου) να το ''χτυπαει'' κοντα και συνεχεια.
Η διαδικασια του πειραματος ηταν η εξης:
ανοιξα ενα πρωινο το λαπτοπ και καθησα να δω ποσο θα αντεξει μεχρι να ακουστει αυτος ο ηχος.Αντεξε 1 ωρα και 40 λεπτα.
Αφου τον εκλεισα πριν δυναμωσει ο θορυβος και κολλησει παλι,τον ξανα ανοιξα αμεσως και εβαλα τον ανεμιστηρα σπιτιου να ''ψυχει'' το λαπτοπ απο κοντα...
το αποτελεσμα ηταν να αντεξει κανονικοτατα για την υπολοιπη μερα(τον ειχα 11 ωρες ανοιχτο)!

επειδη ειμαι ψιλοασχετος απο υπολογιστες,αν γνωριζει καποιος κατι ας πει την γνωμη του για το τι συμβαινει.

Το ανεμιστηρακι υποθετω ή ο σκληρος,αλλα θα ηθελα να ακουσω γνωμες.

ΥΓ.εκανα την ιδια ερωτηση στο insomnia και μου ειπαν οτι μαλλον φταιει το ανεμιστηρακι.

antonis
25-05-2007, 09:16
Έχεις δοκιμάσει να φυσήξεις το ανεμιστηράκι με πεπιεσμένο αέρα? Μου έκανε και μένα κάτι τέτοια και όταν το φύσηξα μετά δούλευε ρολόι..

PDS
25-05-2007, 11:48
Oχι με πεπιεσμενο αερα,αλλα με πιστολακι για τα μαλλια :P
Και τον ανοιξα πριν απο λιγο για να δω ποσο θα αντεξει χωρις την βοηθεια του ανεμιστηρα.
Οπως και να 'χει η σκονη παλι μεσα στο λαπτοπ θα μεινει και με τον πεπιεσμενο αερα,οποτε μαλλον θα τον ανοιξω για να τον καθαρισω καλα.

greekteo
25-05-2007, 12:34
Και το δικο μου ανεμιστηρακι το κανει αυτο αλλα εχω βρει μια αποτελεσματικη λυση, του δινω μια σφαλιαρα και δουλευει χωρις θορυβο 8) 8) . Λογικα το laptop κολλαει για να μην υπερθερμανθει και παθει καμμια ζημια, το παθαινει και το laptop του θειου μου, βαζε εσυ οτι παραγει κρυο αερα, το καλυτερο ειναι το A/C βεβαια

PDS
25-05-2007, 15:09
Τελικα το ''κολπο'' με το πιστολακι μαλλον επιασε,διοτι δεν ακουγεται καθολου το ανεμιστηρακι,οποτε μαλλον ηταν τιγκα στη σκονη :P
το κακο ειναι οτι χωρις τον ανεμιστηρα(σπιτιου) να το ψυχει ειναι αρκετα ζεστο απο κατω...