PDA

View Full Version : Mass Effect Andromeda



Pages : [1] 2

ezio_auditore
13-11-2012, 00:16
https://www.youtube.com/watch?v=uG8V9dRqSsw

Δεν νομιζω να εχει ανοιχτει. http://www.enternity.gr/Article/%CE%A4%CE%BF-Mass-Effect-4-%CE%B8%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%C E%BF%CE%B9%CE%B5%CE%AF-Frostbite-2/12871.html

PDS
13-11-2012, 00:40
Ισως παει για τις νεες κονσολες το συγκεκριμενο.

hakoo
13-11-2012, 01:46
Μολις το ειδα κι εγω στο neogaf, η πηγη του enternity ειναι αυτη εδω


Hello Everyone,

I am really excited to share some news with you today, but first, since most of you probably don’t know who I am, I thought I would start with a bit of an introduction.

I was born and raised not too far from Montreal, in the province of Quebec, and while I won’t bore you with the details, I was lucky enough to grow in an environment where videogames were very present. The passion I had for them resulted in a bachelor degree in Computer Science, and in time work took me to Edmonton. I’d regularly play pen & paper role-playing games with my group of friends, until we switched to PC RPGs and played through Baldur’s Gate 1 and 2, and Neverwinter Nights. You can imagine my surprise when I realized that the company who developed them, BioWare, was just down the street!

A few years later, in January of 2006, I was lucky enough to join my favorite game company! I was immediately assigned to the original Mass Effect, which was in very early production at the time, as its Senior Development Director. I worked closely with Casey Hudson and the Leads team through the rest of ME1 and the first half of ME2, when BioWare decided to open another studio in Montreal. I was honored to be asked to lead the team, so I wrapped up my work in Edmonton and moved back to Montreal in the summer of 2009, where our small team was being put in place.

Because BioWare has always believed that the company culture is one of the key ingredients of the games we make, we took two important steps with the team. First, we deliberately seeded the new studio with many transfers from Edmonton. Second, we chose to grow the team relatively slowly, allowing new people to join the team and integrate into its culture in due time. Even with that approach, though, the Montreal studio has made significant contributions to the Mass Effect franchise. We started by building about half the cinematics for ME2, then most of its N7 missions, and finally we played an important role in the development of much of its post-release content. Then on ME3, we took charge of the multiplayer portion as well as making significant contributions to the single-player campaign. Most recently, we built a large piece of DLC that will be released on November 27 and that you know under the name of Omega. With each new portion of work, we took on deeper and broader responsibilities, but we always worked in conjunction with Casey, the Mass Effect leads, and the developers in Edmonton.

That evolution now takes its next step, with the news that the next Mass Effect game is already in development, driven by the team here in Montreal. This is the goal we have been working toward for years now, and every member of our team is proud, excited, and humbled to take on the responsibility for the next game.

To ensure a proper and effective transition, we’ll continue to be supported by the Edmonton studio through the game’s development, working with and learning from them on some critical initiatives. On top of that, Casey remains the Executive Producer, but he will have a Project Director under him, working in Montreal, leading our development team and making day-to-day decisions for the game. We all care very much about Mass Effect and make our decisions based on what’s best for the game.

There is really not much I can tell you about the game right now, except that it will be built with the amazing technology of Frostbite as its foundation, enhanced by many of the systems that the Dragon Age III team has already spent a lot of time building.

The other thing I can tell you is that, while it will be very respectful of the heritage built over the course of the first three games, with the original trilogy now concluded and the switch over to a new engine, we are exploring new directions, both on the gameplay and story fronts. You can still expect the pillars the franchise is known for to be fully intact though, including diverse alien races, a huge galaxy to explore, and of course rich, cinematic storytelling.

Now that the core of our team is in place, the next step for us is to have the BioWare Montreal studio grow at an accelerated pace over the next year as we build a team large enough to support the production of what we know is going to be an amazing game in the franchise. If you or someone you know is interested in joining our team, keep an eye on our job postings. We’re always looking for talented and passionate people, but it is more the case now than ever!

We’re all looking forward to telling you more about this next Mass Effect game, but it’s probably going to be quite a while before you hear from us again. We know you have high expectations for the franchise and we want to make sure whatever we show you lives up to those expectations.

Thank you all for your interest and your passion,

Yanick

Studio Director – BioWare Montreal

@YanickRRoy
http://blog.bioware.com/2012/11/12/a...ware-montreal/ (http://blog.bioware.com/2012/11/12/an-update-from-bioware-montreal/)

Υπαρχουν αρκετα πραγματακια που μπορουμε να πουμε με πρωτο και πιο εμφανες οτι στην ουσια το επομενο παιχνιδι φευγει απο τα χερια της Bioware Edmonton που ειναι και η "μαμα" του franchise και περναει σε αυτα της Bioware Montreal. H Bioware Montreal ειναι μια ομαδα που στηθηκε σιγα σιγα οπως μας εξηγει παραπανω ο rep internally over the years και εχει δουλεψει ηδη αρκετα πανω στο franchise και πιο συγκεκριμενα σε
-Cinematics ME2
-N7 Missions ME2
-The Arrival DLC ME2
-Ολο το multiplayer κομματι του ME3
-From Ashes DLC ME3
-Leviathan DLC ME3
-Omega DLC ME3

Οπως γινεται κατανοητο λοιπον ειναι μια ομαδα που χτιστηκε σιγα σιγα ως support group της main ομαδας και επαιρνε ολοενα και περισσοτερες ευθυνες κατα την αναπτυξη των 2 τελευταιων ΜΕ.

Aλλο πολυ σημαντικο στοιχειο που πρεπει να τονισουμε ειναι η αλλαγη της μηχανης, απο την UE3 που εχει αναπτυχθει ολη η τριλογια γινεται μια μεγαλη αλλαγη και πλεον το επομενο παιχνιδι αναπτυσσεται με την frostbite. Ο πιο καταλληλος για να μιλησω για τα τεχνικα ( τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της) σιγουρα δεν ειμαι εγω, αυτο που μονο σαν παρατηρητης εχω να πω ειναι οτι τα πιο γνωστα παιχνιδια που χρησιμοποιουν την μηχανη αυτη ειναι το Battlefield, το καινουριο Medal of Honour, το Νeed for speed the Run και το υπο αναπτυξη Dragon Age III (επισης της Bioware).


Aποριες-ανησυχιες

- Σιγουρα δεν μπορει να πει κανεις οτι το πεταξαν στου δρομου την ακρη (σε internal ομαδα ανατεθηκε στην ουσια) αλλα still προκαλει εντυπωση πως γινεται η core ομαδα του πιο επιτυχημενου εμπορικα franchise (μακραν) της Bioware και flagship ολοκληρης της ΕΑ πλεον να αποφασιζει να το αφησει. 2 τινα παιζουν με βαση την λογικη, το ενα λεει οτι ηδη δουλευουν σε αλλο IP και το ΜΕ περναει εξ ολοκληρου στην Bioware Montreal και το αλλο οτι απλα η Montreal αναπτυσσει το επομενο ενω η Edmonton το επομενο "μεγαλο" ΜΕ (next gen?)

- Οπως ανεφερα και παραπανω εχουν αρχισει να με ζωνουν τα φιδια οτι το project ειναι current gen, πρωτον δεν μπορω να δικαιολογησω το οτι ετσι ξαφνικα η Edmonton αφηνει το ΜΕ, δευτερον η επιλογη της μηχανης ειναι ...καπως μιας και το πλεον λογικα θα ηταν για το next gen ME να πανε σε UE4...

Γενικα αρκετα ερωτηματικα και κατα την ταπεινη μου αποψη μια...περιεργη εξελιξη. Με βαση τα δικα μου θελω παντα ετσι? Τα οποια οπως εχω ξαναπει ειναι το επομενο Mass Effect να ειναι αυστηροτατα next gen και φυσικα απο την core ομαδα.


ezio αλλαξα τον τιτλο σε Mass Effect next αν δεν σε πειραζει μιας και δεν ξερουμε ακομα αν θα ειναι numbered, δεν αναφερεται κατι τετοιο επισημα.

Valkyre
13-11-2012, 11:41
^^ Τελειο ποστ Hakoo + rep

Συμφωνω σε ολα και στις ανησυχιες σου. Πραγματικα η επιλογη της frostbite και οχι μιας UE4, με κανει να πιστευω οτι θα ειναι curent gen και με χαλαει πολυ αυτο...

Για την ομαδα αναπτυξης να ειμαι ειλικρινεις ανησυχω αλλα ισως οχι στον ιδιο βαθμο. Το οτι ακομα εχουν εναν ενεργο ρολο οι σημαντικοτερες φιγουρες των προηγουμενων ΜΕ ειναι πολυ καλο, επισης τα DLC θεωρω οτι ειναι δειγμα πολυ καλης δουλειας. Το σημαντικοτερο ειναι οτι η ομαδα εχει δουλεψει και στα 3 ΜΕ με καποιο τροπο. Οποτε αυτο ειναι θετικο. Ισως οταν το παιχνιδι μπει σ ε φουλ production να ερθουν και αλλα ατομα απο τα προηγουμενα ΜΕ.

Παντως ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΤΙΚΟ για εμενα ειναι το εξης:

The other thing I can tell you is that, while it will be very respectful of the heritage built over the course of the first three games, with the original trilogy now concluded and the switch over to a new engine, we are exploring new directions, both on the gameplay and story fronts. You can still expect the pillars the franchise is known for to be fully intact though, including diverse alien races, a huge galaxy to explore, and of course rich, cinematic storytelling.

ΝΑΙ!!! Αυτο ειναι το πιο σωστο πραγμα που κανουν πραγματικα.

Οχι prequel, οχι αρμεγμα της ιστοριας του Shepard, οχι χαζες προφασεις για ενα παιχνιδι που θα επρεπε ντε και καλα να εχει τον Shepard. Χαιρομαι παρα μα παρα πολυ που θα μεινουν στο ιδιο universe αλλα με νεα ιστορια και νεους χαρακτηρες. Δειχνουν οτι ΣΕΒΟΝΤΑΙ το δημιουργημα τους.

Πολυ χαρουμενος γι αυτο.

Slay
13-11-2012, 14:48
^^ Τελειο ποστ Hakoo + rep


συμφωνω, γιαυτο πρεπει να το ανεβασει και στην κεντρικη σελιδα, με εικονιτσες και τα σχετικα

hakoo
13-11-2012, 15:59
συμφωνω, γιαυτο πρεπει να το ανεβασει και στην κεντρικη σελιδα, με εικονιτσες και τα σχετικα

Ok, μπορει later!


^^ Τελειο ποστ Hakoo + rep

Συμφωνω σε ολα και στις ανησυχιες σου. Πραγματικα η επιλογη της frostbite και οχι μιας UE4, με κανει να πιστευω οτι θα ειναι curent gen και με χαλαει πολυ αυτο...



Yπαρχει και ο αντιλογος που λεει οτι ουτως η αλλως κανενα απο τα πρωτα next gen projects δεν θα χρησιμοποιει UE4, τα περισσοτερα που θα χρησιμοποιουν internal μηχανες η upscaled versions των ηδη υπαρχοντων. Οποτε υπαρχει και η αποψη οτι θα χρησιμοποιησουν την frostbite και αυτο δεν θα εμποδισει το παιχνιδι to look the part.
Οταν ομως σου λεει ο rep οτι θα χρησιμοποιησουν τεχνογνωσια και εργαλεια απο την ενασχοληση της Dragon Age 3 team με την frostbite τοτε τι να υποθεσεις?



Για την ομαδα αναπτυξης να ειμαι ειλικρινεις ανησυχω αλλα ισως οχι στον ιδιο βαθμο. Το οτι ακομα εχουν εναν ενεργο ρολο οι σημαντικοτερες φιγουρες των προηγουμενων ΜΕ ειναι πολυ καλο, επισης τα DLC θεωρω οτι ειναι δειγμα πολυ καλης δουλειας. Το σημαντικοτερο ειναι οτι η ομαδα εχει δουλεψει και στα 3 ΜΕ με καποιο τροπο. Οποτε αυτο ειναι θετικο. Ισως οταν το παιχνιδι μπει σ ε φουλ production να ερθουν και αλλα ατομα απο τα προηγουμενα ΜΕ.


Ναι οκ, το δεχομαι κι εγω δεν ειναι οτι θεωρω οτι ειναι φαση ωιμε το πεταξαν στου δρομου την ακρη το franchise και τι θα απογινουμε, στην ουσια προετοιμασαν αυτη την αλλαγη για να ειναι ομαλη. Ειναι μια ομαδα που εχει δουλεψει χρονια πανω στο franchise και σε συνδιασμο με το οτι καποια key members υποθετω θα ακολουθησουν δεν ειναι και για θανατο.
Οπως ειπες κι εσυ αν παρουμε ακομα και ξεχωριστα αυτα ου εχει κανει η ομαδα αυτη δεν μπορουμε να πουμε οτι εχει κανει κακη δουλεια, το αντιθετο. Εγω τα DLCs του ME3 δεν τα εχω παιξει αλλα εχω διαβασει πολυ θετικα σχολια, για το μοναδικα που μπορω να εκφερω αποψη ειναι το Arrival που αν και μικρο η ποιοτητα δεν διαφερε σε τιποτα απο το main και φυσικα το multiplayer του ME3 που ειναι (για μενα) εκπληκτικο.
Απλα ειναι να απορεις για ποιο λογο η Edmonton δεν ειναι παλι in charge, θεωρω καπως περιεργο απο τη στιγμη που κερδισαν το λοττο με την δημιουργια αυτου του franchise/universe απο το πουθενα να πανε σε αλλο ΙP. Αν μπορουν να φτιαξουν κατι τοσο brilliant ξανα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα hats off, αλλα το θεωρω αρκετα δυσκολο.



Παντως ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΤΙΚΟ για εμενα ειναι το εξης:

The other thing I can tell you is that, while it will be very respectful of the heritage built over the course of the first three games, with the original trilogy now concluded and the switch over to a new engine, we are exploring new directions, both on the gameplay and story fronts. You can still expect the pillars the franchise is known for to be fully intact though, including diverse alien races, a huge galaxy to explore, and of course rich, cinematic storytelling.

ΝΑΙ!!! Αυτο ειναι το πιο σωστο πραγμα που κανουν πραγματικα.

Οχι prequel, οχι αρμεγμα της ιστοριας του Shepard, οχι χαζες προφασεις για ενα παιχνιδι που θα επρεπε ντε και καλα να εχει τον Shepard. Χαιρομαι παρα μα παρα πολυ που θα μεινουν στο ιδιο universe αλλα με νεα ιστορια και νεους χαρακτηρες. Δειχνουν οτι ΣΕΒΟΝΤΑΙ το δημιουργημα τους.

Πολυ χαρουμενος γι αυτο.

Nαι ηδη εχουν πει οτι Shepard καπουτ, no more.

Και κατι αλλο που ποσταρε ο Casey Hudson, producer ολων των ΜΕ αν δεν κανω λαθος.

http://www.abload.de/img/me4m6q5r.jpg

Αυτο που θα σε ικανοποιησει ακομα περισσοτερο αν κι εσενα σου αρεσει η ιδεα με playable aliens και οχι τοσο human centric ειναι οτι δεν μπορεις να φανταστεις τι εκπληκτικη δουλεια εχουν ηδη κανει στο multiplayer με τους aliens, τον διαφορετικο τροπο που παιζει ο καθενας αλλα και τα abilities.

Tεσπα, all in all αν προκειται για next gen project συγκρατημενα αισιοδοξος, αν ειναι current gen το hype παει περιπατο για μενα.

tonybsg
13-11-2012, 16:17
Παιδιά, αν και είναι λιγάκι off topic, γιατί θέλετε να είναι οπωσδήποτε next gen (αυτός αλλά και άλλοι τίτλοι, νομίζω στο Cyberpunk έχεις εκφράσει κάτι παρόμοιο hakoo αν δεν κάνω λάθος);

hakoo
14-11-2012, 12:55
Νομιζω πως για καποια projects (οχι για ολα μην παρεξηγηθω) ο,τι ειχε να προσφερει αυτο το harware το προσφερε. Το Mass Effect ειναι σιγουρα ενα απο αυτα τα projects, θεωρω οτι εκτος απο καινουριες ιδεες χρειαζεται και πολλες τεχνικες βελτιωσεις αλλα κυριως ελευθεριες πλεον εν γενει σαν concept για να μπορεσει να κανει το επομενο βημα.
Κατι αναλογο πιστευω και για καποια αλλα ambitious projects οπως το cyberpunk , οταν διαβαζω πχ ποιος ειναι ο στοχος του παιχνιδιου αυτου (να απεικονισει δλδ μια τεραστια πολη full open world με interaction χρησιμοποιωντας την μηχανη του The Witcher 2) θεωρω οτι ειναι αδυνατο να γινει αυτο σωστα σε hardware 7ετιας.

Valkyre
14-11-2012, 13:05
Παιδιά, αν και είναι λιγάκι off topic, γιατί θέλετε να είναι οπωσδήποτε next gen (αυτός αλλά και άλλοι τίτλοι, νομίζω στο Cyberpunk έχεις εκφράσει κάτι παρόμοιο hakoo αν δεν κάνω λάθος);

Για πολλους λογους το συγκεκριμενο.

α) Εαν ξεκινησουν κατι αναλογο με το original ME, δηλαδη μια τριλογια, ε τοτε καταλαβαινεις ποσο αθλιο θα ειναι να εχεις το ενα παιχνιδι σε κονσολα παλαιας γενιας και τα υπολοιπα 2 σε κονσολες νεας γενιας.... τι θα γινει εαν θελω να μεταφερω τα save με τις επιλογες μου?

β) Εφοσον κανουν νεα αρχη, η νεα αρχη θα πρεπει να ειναι ΝΕΑ ολοκληρωτικα. Ας αφησουν το ΜΕ σε αυτην την γενια ως εχει. Ειναι απο τα χαρακτηριστικοτερα δειγματα αυτης της γενιας. Ας ξεκινησουν κατι νεο και μεγαλεπηβολο σε next gen δεδομενα.

γ) θα προκαλεσει πολυ μα πολυ μεγαλυτερη εντυπωση στους παικτες και ειδικα τους φαν. Τις δυνατοτητες των κονσολων τις εχουμε δει πανω κατω. Αλλο να σου δειξουν ενα βιντεο με τον Ilium σε γραφικα 360/PS3 και αλλο να σου δειξουν ξαφνικα ενα βιντεο απο το Ilium με next gen γραφικα που θα ξεκλειδωσει μεγαλες ελευθεριες οπως μεγαλυτερα και πολυπλοκοτερα επιπεδα, ισως λιγο open world σκηνικο κλπ κλπ. Αυτο θα ειναι πραγματικη ΕΞΕΛΙΞΗ του franchise και να μην ακολουθησει μια απλη οδο του στυλ "μια απο τα ιδια".

tonybsg
14-11-2012, 13:29
Ευχαριστω παιδιά, ήθελα να δω την γνώμη σας πιο συγκεκριμένα, καθώς εγώ γενικά δεν έχω "χορτάσει" ακόμη από αυτή τη γενικά. Ίσως βέβαια επειδή το PS3 το έχω 3 χρόνια και όχι 7. :) Οπότε, αν και γνωρίζω ότι φτάνει στο τέλος του, θέλω όσο το δυνατόν περισσότερους τίτλους. Αλλιώς μου είναι περισσότερο αδιάφορα, και ας ξέρω ότι κάποια στιγμή θα περάσω και γω στις επόμενες κονσόλες. Δεν μπορώ να hyperιαστώ ιδιαίτερα δηλαδή.

Καταλαβαίνω το θέμα με το hardware, αλλά προσωπικά για την ώρα μου αρκεί, μακάρι να βγαίνουν νέοι τίτλοι και ας περιορίζονται λόγω hardware.

Συγκεκριμένα βέβαια για το Mass Effect, αν πράγματι σκέφτονται για κάτι παρόμοια μεγαλεπήβολο και όχι κάποιο one shot τότε συμφωνώ με το πρώτο σχόλιο του Val.

Αν βέβαια πάνε να βγάλουν έναν αυτοτελή τίτλο για αυτή τη γενιά, είναι ιδιαίτερα καλοδεχούμενος!

Valkyre
14-11-2012, 13:47
^^ Αν ειναι αυτοτελης τοτε οντως θα ειχε θεση σε αυτην την γενια. Αλλα προσωπικα θα με χαλουσε παρα μα παρα μα παρα πολυ να εβγαζαν ενα stand alone game Mass Effect. Και αυτο γιατι ενα τετοιο παιχνιδι θα ηταν εκ διαμετρου αντιθετο με αυτο που εκανε το Mass Effect τοσο επικο οσο ειναι.

Αυτο που λατρεψαμε ολοι στο ΜΕ ηταν το γεγονος οτι οι αποφασεις περναγαν απο το ενα παιχνιδι στο αλλο και ειχαν αντικτυπο σε γεγονοτα του παιχνιδιου. Επισης σε εκανε να δεθεις πραγματικα με τους χαρακτηρες, να αναπολεις χαρακτηρες που ειχες και χαθηκαν, που θελεις να ξαναδεις και να ξαναβρεθεις μαζι τους κλπ κλπ.

Και γενικα η Τριλογια ξεδιπλωσε ενα τεραστιο συμπαν, με απιθανες (για εμενα) αναμνησεις. Ενα standalone παιχνιδι θα ειναι κριμα. Γιατι κανεις δεν προκειται να ταυτιστει πραγματικα με εναν χαρακτηρα που ξερει οτι επροκειτο να ειναι εδω για ενα και μονο παιχνιδι, οταν εχει στο μυαλο του ηδη τον Σεπαρντ που περασε 3 παιχνιδια μαζι του.

Ελπιζω να μην κανουν κατι τετοιο πραγματικα!

hakoo
30-11-2012, 23:53
Dragon Age III Shifts to Next-Gen, Aiming for 2014

Πολυ καλα νεα και ο ολογος που το ποσταρω εδω ειναι οτι εμμεσως πιθανοτατα δινει και ευχαριστα νεα για το Mass Effect 4 μιας και η ομαδα του στο δελτιο τυπου ελεγε οτι εμαθαν πολλα για την Frostbite απο την ομαδα του Dragon Age 3. Θυμιζω

There is really not much I can tell you about the game right now, except that it will be built with the amazing technology of Frostbite as its foundation, enhanced by many of the systems that the Dragon Age III team has already spent a lot of time building.


Οποτε και το Mass Effect ειναι next gen?
Ιδωμεν.

Valkyre
01-12-2012, 01:03
^^ Μακαρι να ειναι ενδεικτικο αυτο για κατι τετοιο... μακαρι. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν θα κανουν την βλακεια να το βγαλουν σε current gen κονσολες και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι standalone.

hakoo
07-02-2013, 16:03
Δεν υπαρχει κατι καινουριο, μην ταραζεστε :c055gfe:
Απλα ενα μικρo update

BioWare: "calling the next game Mass Effect 4 is a disservice" (http://www.eurogamer.net/articles/2013-02-07-bioware-calling-the-next-game-mass-effect-4-is-a-disservice)



"To call the next game Mass Effect 4 or ME4 is doing it a disservice and seems to cause a lot of confusion here," BioWare community manager Chris Priestly wrote on the company's forums.

"We have already said that the Commander Shepard trilogy is over and that the next game will not feature him/her. That is the only detail you have on the game. I see people saying 'well, they'll have to pick a canon ending'. No, because the game does not have to come after. Or before. Or off to the side. Or with characters you know. Or yaddayaddayadda."

"Thinking of the next Mass Effect game as Mass Effect 4 would imply a certain linearity, a straight evolution of the gameplay and story of the first three games," he wrote. "That doesn't mean that events of the first three games and the choices you made won't get recognised, but they likely won't be what this new story will focus on.

hakoo
28-03-2013, 03:43
Bioware: Both Mass Effect Next and Dragon Age 3 are using Frostbite 3

http://www.abload.de/img/da3fb393enm.jpg

http://i.minus.com/jmpf1cRq6ISEP.png

http://i.minus.com/jqXX63dbYHfm6.png

Nομιζω οτι μετα και απο αυτα μπορουμε να ειμαστε ησυχοι οτι προκειται για next gen project το νεο Mass Effect!

Valkyre
28-03-2013, 04:02
^^ Εξαιρετικα νεα... ευτυχως γιατι φοβομουν οτι θα πιεζε η ΕΑ την bioware να το κανει και το ΜΕ ετησια μπιζνα!

Αντε να δουμε ενα next gen ME να μας πεσει το σαγονι στο πατωμα! :P

hakoo
06-07-2013, 14:27
Mετεφερα το νημα στο section του ps4 μιας και κατα 99,9999999% το παιχνιδι ειναι για τα next gen συστηματα, δεν εχει επιβεβαιωθει επισημα αλλα νομιζω ειναι απλα τυπικο το θεμα.

http://i.minus.com/jcZRz0voMixqP.png


Ενα νεο που μπορει να εχει πολλες ερμηνειες, αν υποθεσουμε οτι ο ρολος του εχει να κανει μονο με το shooting κομματι του παιχνιδιου δεν φαινεται τοσο τραγικο.

stavros88
06-07-2013, 14:41
ποιος ειναι αυτος?γενικα τι σημαινει για το mass effect?

hakoo
06-07-2013, 14:52
A sorry man, ξεχασα να πω το πιο σημαντικο!
Εχει δουλεψει στην σειρα Gears of War.

dimitrisasp
07-07-2013, 16:45
Εμένα ρε παιδιά το τέλος του Mass Effect 3 μου άφησε μια ξυνίλα που δε διόρθωσε το patch, παρόλο που το παιχνίδι ήταν πολύ καλό. Το ΜΕ2 για μένα όμως ήταν η κορυφή στη σειρά αυτή. Εκεί είχαν πετύχει τη καλύτερη συνταγή. Δεν ξέρω αν με ενδιαφέρει να ξαναδώ το universe αυτό. Βλέπουμε όμως..

Valkyre
08-07-2013, 12:29
Δεν ξερω τι σημαινει ακριβως αυτο για την σειρα, παραμενω επιφυλακτικος. Το ΜΕ ηταν συνολικα η καλυτερη και πιο αγαπημενη μου τριλογια σε αυτην την γενια. Με μεγαλη διαφορα θα ελεγα. Μπορω να πω οτι ικανοποιησε πληρως την sci fi τρελα μου και δεν το ειχαν καταφερει αλλα παιχνιδια αυτο επουδενι.

Τωρα μακαρι να αλλαξουν αυτα που πρεπει να αλλαξουν και να μην ξεχασουν αυτα που αγαπησαμε.

Valkyre
18-07-2013, 11:10
BioWare on next Mass Effect: "Sh**t's gettin' real"




Cinematic director says fans will be "really excited to play this story," while producer teases "things are really moving forward."
Production on the next Mass Effect game (http://www.gamespot.com/untitled-mass-effect-game/) is moving ahead at full steam and with enthusiasm from the development team, according to comments from lead designers made on Twitter.
http://image.gamespotcdn.net/gamespot/images/2013/197/MassEffect_08179_embed.jpg (http://us.gamespot.com/pages/image_viewer/index.php?single=1&path=2013%2F197%2FMassEffect_08179_screen.jpg&blog=1)

"New #MassEffect story and main character reviews today. This sh**'s gettin' real! I think the fans will be really excited to play this story," cinematic director Ken Thain said (https://twitter.com/KenThain/status/357248164035690496).


Mass Effect producer Mike Gamble echoed Thain's comments, saying (https://twitter.com/GambleMike/status/357325031480627200), "Lots of great @masseffect meetings today. Things are really moving forward. It's great to be involved in the universe again."


BioWare has not released any official information about the next Mass Effect title, but the developer has not shied away from giving vague details about the project.


Yesterday, BioWare Montreal studio director Yanick Roy said the upcoming Mass Effect game will "be friendly both to old fans and newcomers (http://uk.gamespot.com/news/bioware-next-mass-effect-will-appeal-to-longtime-fans-and-newcomers-6411499)." He added that the game will retain the franchise's open-mindedness when it comes to gender options and GLBTI-inclusive stories.


BioWare announced the next Mass Effect game last September. It will not feature Commander Shepard (http://uk.gamespot.com/news/mass-effect-4-leaves-shepard-behind-6398559), as his story came to a close in last year's Mass Effect 3 (http://www.gamespot.com/mass-effect-3/).


The untitled game will run on the Frostbite 3 engine (http://uk.gamespot.com/news/next-mass-effect-and-dragon-age-games-using-frostbite-3-6406107) and, according to executive producer Casey Hudson, will be "fresh and new (http://uk.gamespot.com/news/next-mass-effect-game-will-be-fresh-and-new-6405843)."

Leon_DiZ
18-07-2013, 20:20
BioWare on next Mass Effect: "Sh**t's gettin' real"

Μου την δινει οταν βγαινουν και λενε κατι τετοια. Δεν θυμαμαι η Naughty Dog να βγαινει και να λεει κατι αντιστοιχο για το TLOU.

hakoo
18-07-2013, 20:25
Γενικα συμφωνω μαζι σου αλλα τα λεει στο twitter οποτε ενταξει, δεν ειναι καμια επισημη δηλωση ουτε καμια συνεντευξη.

Leon_DiZ
18-07-2013, 20:48
Γενικα συμφωνω μαζι σου αλλα τα λεει στο twitter οποτε ενταξει, δεν ειναι καμια επισημη δηλωση ουτε καμια συνεντευξη.

Και παλι. Ιδια εταιρεια/ομαδα αναπτυξης ειναι, ειτε τα λενε μεσω twitter ειτε μεσω συνεντευξεων. Δεν μ αρεσουν οι μεγαλες κουβεντες, αφηνουν μια αισθηση αλαζονειας και κανουν κακο και στις δυο πλευρες (κοινο/δημιουργοι)

hakoo
18-07-2013, 20:50
Oι ιδιοι ειναι, αλλα διαφερει αρκετα το context.
Αλλο να λες στο twitter "my game looks amazing!" και αλλο να το λες σε μια συνεντευξη.

Valkyre
18-07-2013, 21:28
Βασικα δεν λενε οτι το παιχνιδι looks amazing, εγω το εκλαμβανω ως δηλωση οτι εγιναν συσκεψεις οσον αφορα το στορυ και γενικα το concept και την κατευθυνση που παιρνει το νεο ΜΕ και η συσκεψη αυτη ηταν πολυ παραγωγικη και πηγαν ολα καλα.

Πιο πολυ μου κανει οτι δηλαδη δεν υπαρχουν διαφωνιες, πηραν απο κοινου σημαντικες αποφασεις, εχουν καταληξει και συμφωνησει ολοι στα βασικα στοιχεια του τιτλου και πλεον μπαινουν σε νεα φαση στο development με σαφης στοχους και την υλοποιηση αυτων.

Νομιζω οτι ειναι μια πολυ ενθαρρυντικη ειδηση, σαν να λενε "we are on the same page, we know what we want and now we have to make it happen".

hakoo
18-07-2013, 21:32
Ναι για παραδειγμα το ειπα, κι εμενα αυτο που δινει να καταλαβω το σχολιο του ειναι πιο πολυ "I'm excited it's progressing and materializing".

geogoku
24-07-2013, 11:34
εγω απο την πλευρα μου ευχομαι να φερει πισω καποια στοιχεια απο το πρωτο που για μενα ηταν κ το καλυτερο.ειδικα η εξερευνηση των πλανητων με το mako ηταν κατι που με χαλασε οταν το αφαιρεσαν απο τα υπολοιπα 2 μερη της σειρας.

Valkyre
24-07-2013, 11:56
To exploration με το Mako ηταν για εμενα πολυ βαρετο. Πρωτα απο ολα δεν ηταν exploration για εμενα αυτο... δηλαδη ολοι οι πλανητες ηταν πραγματικα ερημικοι... και αν ειχαν κατι ηταν ακριβως τα ιδια δωματια με ολους τους πλανητες. Ειχαν 2-3 διαφορετικους τυπους κτιριων και τα ανακυκλωναν.

Επισης δεν εψαχνες κατι, τα ειχες ετοιμα ηδη στον χαρτη και απλα πηγαινες εκει. Ηταν εντελως διαδικαστικο το κομματι δηλαδη. Βαλε και τον χειρισμο του Mako που ηταν ολιγον τι χαλια και πραγματικα δεν μου αρεσε το ολο σκηνικο.

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα μπορουσαν να το κανουν γαματο και μακαρι να το εφαρμοζαν σωστα δινοντας στον παιχτη μεγαλη ελευθερια να ανακαλυψει ολοκληρους κοσμους, αλλα οχι ετσι οπως ηταν στο ΜΕ1. Μου εμοιαζε πολυ τσαπατσουλικο.

geogoku
24-07-2013, 12:17
εμενα μου αρεσε αρκετα κ ειχα φαει καμποση ωρα να τα βρω ολα εστω κ με χαρτη.φυσικα κ συμφωνω μαζι στο οτι θα το ηθελα σε μια πολυ καλυτερη εκδοση το ολο σκηνικο κ σε σχεση με το απλοικο συστημα του ME2 με το radar κτλπ ειχα ξενερωσει πολυ.δεν ξερω εχω την εντυπωση οτι το πρωτο μερος ηταν πιο rpgish απ ολα.

Valkyre
24-07-2013, 12:39
^^ Xμμμ οχι ιδιαιτερα.

Κατα την προσωπικη μου -παντα- αποψη το ΜΕ1 φαινοταν πιο rpgish , αλλα επι της ουσιας δεν ηταν και τοσο.

Να εξηγησω πρωτα:

Τα armor / weapon upgrades ηταν και αυτα στο ιδιο μοτιβο. Ιδια armors με διαφορετικα χρωματα απλα και στατιστικα που επι της ουσιας μικρη σημασια ειχαν. Πραγματι αν κατσει καποιος και το δει, διαφορα εβλεπες μονο σε πολυ πιο μεγαλα νουμερα στα στατιστικα των οπλων.

Οσον αφορα τα skill trees, ναι μεν υπηρχαν πολλα skills και πολλες βαθμιδες αναβαθμισης, αλλα πραγματικα αν κατσει καποιος και το σκεφτει ηταν χαζο καθε φορα που κανεις lvl up να γινεσαι 0.33% καλυτερος σε ενα στατιστικο... δηλαδη και εδω... για να δεις διαφορα επρεπε να συμπληρωσεις καμμια 8αρια νταμακια με την μια. Στο ΜΕ1 λοιπον εμοιαζε υποθετικα οτι "πωω κοιτα ποση δουλεια εχω να κανω για να μαξαρω τα στατιστικα μου", ομως εκανες lvl up και αναρωτιοσουν... "ερρρ πως ακριβως εγινα καλυτερος τωρα?" Επρεπε να ανεβεις 8-9 lvl για να δεις διαφορα.

Στο ΜΕ2 ειτε το πιστευετε ειτε οχι, επι του πρακτεου δεν υπαρχει διαφορα στο ποσα lvl χρειαζεσαι για να μπορεσεις να μαξαρεις τις ικανοτητες σου. Ναι μπορει να βλεπει καποιος 4 νταμακια μονο αντι για 20 που ειχε το ΜΕ1, ομως εδω καθε νταμακι που συμπληρωνεις εχει ΟΥΣΙΑ και πραγματι σε κανει να νιωθεις οτι ο χαρακτηρας σου εγινε lvl up. Ξινιζει εκ πρωτης οψεως , αλλα αν το δεις απο την ουσια της υποθεσης, ειναι καλυτερο.

Φυσικα στο ΜΕ3 το εκαναν ακομα καλυτερο και κατα τη γνωμη μου απο τα 3 ηταν το καλυτερο στο να συνδυαζει σωστα gameplay shooting και RPG elements. Ειδικα το shooting aspect του ΜΕ1 ηταν πραγματικα απαισιο. Λιγο στις μειωμενες επιλογες στους διαλογους μας τα χαλασε το ΜΕ3, αλλα οκ τι να κανουμε!

Ενιγουεη αυτη ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη σεβαστη καθε αντιθετη.

geogoku
24-07-2013, 13:13
δεν ξερω αλλα το ολο feeling με εκανε να νιωθω πως παιζω rpg οχι τοσο τα στατιστικα κ τα οπλα.καταλαβαινω τι εννοεις ομως κ οκ ειδικα το lvl system του 1 δεν ηταν τοσο καλο.

οσο για το shooting , ηταν τοσο χαλια αυτο που επαιξα στο xbox απο τεχνικης αποψης (ακους prinny?) που πραγματικα αφου μετα κ αφοτου το τελειωσα συνεχισε κ μου αρεσε αυτο που εζησα ειναι θαυμα.δειχνει πως αν ενα παιχνιδι εχει καλες βασεις , στορυ κτλπ παιζεις με αισθηση "δεν ξενερωνουμε ποτε"...
επισης μου αρεσε το interface που ειχε το μενου κ πριν λιγο καιρο μαλιστα σε ενα αρθρο του Kotaku το αποκαλουσαν απο τα χειροτερα ever...
αν κ το εχω ξαναναφερει κ το cast του ΜΕ2 ηταν το πιο δυνατο κατα την γνωμη μου.εννοω της ομαδας κ οχι στο συνολο του.

τεσπα λογικα θα εχει αλλο τελειως στορυ οποτε δεν το ξερουμε ακομα τι θα παιξει...

Valkyre
24-07-2013, 13:21
To interface του ΜΕ1 ηταν και για εμενα κακιστο, απο την αποψη οτι το inventory ηταν ενα mess εντελως... Ειχες καμμια 20αρια φορες το ιδιο αντικειμενο και ασε που επρεπε να κανεις ατελειωτα scroll για να βρεις αυτο που ηθελες.

Συμφωνω οτι το ΜΕ2 ειχε (με τεραστια διαφορα) το καλυτερο καστ, απο την τριλογια.

Μακαρι να δουμε να αξιοποιουν ολα αυτα που θελουμε οπως τα θελουμε.

geogoku
24-07-2013, 14:15
αν θυμαμαι καλα επρεπε να κοιτας τα στατιστικα κ οχι τα οπλα και να τα θυμασαι....τρολολ.....!

αμην!

tsakali GR
24-07-2013, 18:15
Είπα να μην το βάλω σε thread των μεμονωμένων παιχνιδιών γιατί πιάνει και τα 3.

Δείτε ένα εξαιρετικό fan animation για το Mass Effect. Παρόλο που είναι απλό, δεν ξέρω γιατί, μου προκάλεσε μία ανατριχίλα...


http://youtu.be/8rwlnKF2R6E

tsakali GR
25-07-2013, 13:24
Ακόμη μία ενδιαφέρουσα αποκάλυψη και Behind The Scenes από το πρώιμο artwork για το Mass Effect αποκάλυψε ένας από τους designers της Bioware στο blog του.

Στο blog post του θα δείτε υπέροχα artworks και τις σκέψεις για τις κατευθύνσεις στο σχεδιασμό των χαρακτήρων

http://mattrhodesart.blogspot.ca/2013/07/concept-art-behind-scenes.html

http://2.bp.blogspot.com/-con2aYvWLMg/Ue6kB0A95tI/AAAAAAAAA4I/UT3esC__BGY/s1600/Shepard_Ash_Showdown.jpg

http://2.bp.blogspot.com/-t9EeU_ClSVo/Ue6kup3E4AI/AAAAAAAAA7M/HT1u_I8vlHM/s1600/KaiLeng_01.jpghttp://1.bp.blogspot.com/-WGMlErcuegY/Ue6k06I_9CI/AAAAAAAAA9k/_pSTBLHFNe8/s1600/endgame_throne_sketch.jpg

nikolaszax
28-07-2013, 11:11
http://i5.minus.com/jM6qhXuvR4N9q.png
Ο Watamaniuk δουλεψε σαν writer 2 στο ME2,στο Lair of the Shadow Broker και στο Mass Effect 3 στο κομματι της ιστοριας της Miranda.

Leon_DiZ
14-09-2013, 17:30
http://abload.de/img/deusexp3uh2.jpg (https://twitter.com/DavidAnfossi/status/378695155899195392)

stavros88
08-11-2013, 01:25
BioWare teasing next Mass Effect

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=710945 (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=710945)


Ερχεται!

hakoo
08-11-2013, 03:13
Please be next gen only, αυτο μονο. Δεν θελω να ακουσω καμια χαζομαρα για cross gen γιατι και για το Dragon Age ετσι ελεγαν και τσουπ σε ανυποπτο χρονο μας εμφανισαν και το οτι ειναι cross gen.

Valkyre
08-11-2013, 09:41
ναι πραγματικα... να ειναι next gen please.... δεν νομιζω ομως.... μου λεει κατι οτι θα ειναι cross gen δυστυχως... still... i am excited!!

tsakali GR
08-11-2013, 11:42
Βάζω και σκέτες τις φωτογραφίες για να υπάρχουν και στο δικό μας thread!

3462346334643465

stavros88
08-11-2013, 22:49
New ‘Mass Effect’ announcement coming during 2013 VGAs

http://stickskills.com/2013/11/08/new-mass-effect-announcement-vga-2013/
The 2013 Video Game Awards are set to take place next month, and we’ve been informed that the next Mass Effect title will receive an announcement there. The source that passed this information to us is also the same that helped us bring forth the first details on the existence of Resident Evil: Operation Raccoon City.


Eρχεται λεμε!

Επισης λεει The game is expected to hit next-generation consoles and PC in late 2014

VoleMaulder
14-11-2013, 18:04
Ως αρχή νέας τριλογίας, που λογικά για τέτοια το προορίζουν, λογικά δε θα είναι transgenerational game. Το Dragon Age είναι, κατά έναν τρόπο, το τρίτο της σειράς. Ειδικά αν αξιοποιεί και saves των προηγούμενων (αλήθεια, έχουν πει κάτι σχετικά; ) βγάζει πολύ περισσότερο νόημα να το κυκλοφορήσουν και για την τρέχουσα γενιά.

Εξάλλου, όπως φάνηκε από το BF 4, η νέα Frostbite είναι μια χαρά προσαρμόσιμη στα PS360.


ΥΓ: Πρώτο μου ποστ στο θέμα της συνέχειας του αγαπημένου μου παιχνιδιού αυτής της γενιάς. Τυχαίο, αλλά ταιριαστό. Καλώς σας βρήκα :)

Valkyre
14-11-2013, 18:12
Καλωσηρθες φιλε, μοιραζομαστε (σχεδον) την ιδια γνωμη για το ΜΕ! Και για εμενα το 2ο καλυτερο game της γενιας! Εχω περασει απειρες ωρες μαζι του! ;)

συντομα θα μαθουμε τις πρωτες πληροφοριες!

hakoo
14-11-2013, 19:52
Καλως ηρθες ME fan! :a023:
Απο το στομα σου και ξερεις που το αυτι αναφορικα με το αν θα ειναι next gen only αλλα τους εχει φοβηθει το ματι μου οποτε θα περιμενω confirmation.
Λογικα στα VGAs θα ανακοινωθει οποτε θα ξερουμε συντομα!

Nikoladim
14-11-2013, 20:04
Η αληθεια ειναι πως την ποιοτητα ειδικα του δευτερου ME(και του καλυτερου κατα την αποψη μου) σπανια την βρισκεις σε παιχνιδι αυτες τις μερες. Το 3ο για μενα ηταν κομ σι κομ σα, με καποιες WΟW στιγμες και με πολλες ομως μετριες + τραγικο το αρχικο φιναλε+ αδιαφορους νεους καρς και υποχρεωτικο dlc. Το πρωτο ηταν απλως παρα πολυ καλο!

VoleMaulder
14-11-2013, 20:21
Η άλλη πικρή αλήθεια, επίσης, είναι πως ο βασικός writer της Bioware, που είχε ασχοληθεί με όλα τα καλά της παιχνίδια (Drew Karpyshyn) και του οποίου ο σταδιακός παραγκωνισμός από τη θέση του lead writer των Mass Effect ίσως να εξηγεί πολλά για το πού και πώς κατέληξε η τριλογία, δεν υπάρχει πια στην εταιρεία. Οσο και να την αγάπησα αυτή τη σειρά, την αγάπησα κυρίως για τα 2 πρώτα παιχνίδια. Το 3ο ήταν καλύτερο shooter μεν, είχε καλύτερα mechanics, ήταν ένα καλύτερο Gears of War σχεδόν από τα ίδια τα Gears (κι αυτό το λέω ως κοπλιμέντο, καθώς τα Gears τα λάτρεψα), αλλά στο γράψιμο έπασχε υπερβολικά σε πολλά επίπεδα.

Η Bioware θα πρέπει να με πείσει να την εμπιστευτώ ξανά από εδώ και πέρα, με άλλα λόγια. Φυσικά, ελπίζω για τα καλύτερα, επειδή, αν μη τι άλλο, θα είναι κρίμα να πάει χαμένο ένα τόσο βαθύ σε lore σύμπαν όπως αυτό του ΜΕ. Ιδωμεν.

Nikoladim
14-11-2013, 20:23
Και μην ξεχασουμε το υπερχαλιεστατο DA2!!Αλλα βγηκαμε εκτος μου φαινεται αρκετα.
Αγαπημενο παιχνιδι της Bioware ειναι για μενα με μεγαλη διαφορα το Star Wars Kotor.

VoleMaulder
14-11-2013, 20:24
Για να επιστρέψουμε, λοιπόν, τι θα προτιμούσατε ως setting χρονικά για τη συνέχεια της σειράς; Prequel ή μακρινό sequel;

Slay
14-11-2013, 20:44
Μακρυνο Sequel δεν ξερω εαν θα εχει κατι πολυ σημαντικο να πει , και αυτο το λεω μιας και το κεφαλαιο reapers κλεινει στο 3, οποτε ποιο πιθανο θεωρω να δουμε ενα prequel, αν θυμαμαι καλα δεν ειχε γινει και ενας πολεμος μεταξυ ανθρωπων και Turians?

AgentPrinny007
14-11-2013, 22:11
Αγαπημενο παιχνιδι της Bioware ειναι για μενα με μεγαλη διαφορα το Star Wars Kotor.
Baldurs gate 2!!


Prequel ή μακρινό sequel;

Χωρις να εχω παιξει το τελευταιο παιχνιδι της σειρας και να εχω διαβασει το οτιδηποτε για το τελος, πιστευω οτι θα ειναι πιο δυσκολο ενα Prequel. Απο το πρωτο mass effect καταλαβαινουμε οτι η ανθρωποτητα ειναι ενα νεο ειδος στη διαστημικη κοινοτητα αρα οσο πισω παμε στα γεγονοτα που θελουμε να πουμε τοσο πιο περιορισμενα θα ειναι τα μεσα που θα διαθετει η Γη σε διαστημοπλοια, τεχνολογια και γενικα σε δυναμη. Αν μπορεσει η Bioware να το ισσοροπησει απο την μια στο gameplay και απο την αλλη με την αναγκη να δειξει κατι σουπερ ουαου και επικο στις νεες κονσολες τοτε ολα καλα και ωραια. Δεν ειναι οτι η ανθρωποτητα ειχε ηδη 200 χρονια ιστορια στο διαστημα αρα μικρο το κακο αν πας πισω 50 η και 70 χρονια.

Βεβαια απο την αλλη μπορει και να το ψειριζω υπερβολικα:P

VoleMaulder
14-11-2013, 23:04
Μακρυνο Sequel δεν ξερω εαν θα εχει κατι πολυ σημαντικο να πει , και αυτο το λεω μιας και το κεφαλαιο reapers κλεινει στο 3, οποτε ποιο πιθανο θεωρω να δουμε ενα prequel, αν θυμαμαι καλα δεν ειχε γινει και ενας πολεμος μεταξυ ανθρωπων και Turians?

Με τη μικρή σκηνή με τον Stargazer στο τέλος το έχουν αφήσει ανοιχτό και το ενδεχόμενο του μακρινού sequel, πάντως. Και όντως είχε γίνει, το First Contact War. Αυτή είναι η μία περίπτωση. Η άλλη είναι να το πάνε πολύ πίσω, στην εποχή των Protheans, και να παίξουμε την πτώση της αυτοκρατορίας τους. Αυτό θα είναι και ενδιαφέρον και τολμηρό. Τολμηρό, επειδή ξέρουμε ότι δεν υπάρχει σωτηρία, κανείς δε θα γίνει ήρωας/σωτήρας, κάτι που θα είναι ζόρικο να το χειριστούν σωστά, γιατί ούτε μυστήριο θα υπάρχει ούτε αμερικανίλα ματσό "πάμε να σώσουμε τον κόσμο, γιατί μόνο εμείς οι Marines ξέρουμε πώς" πού έβγαζε αρκετά έντονα το 3. Τολμηρό, επίσης, επειδή ό,τι και να κάνουν, αν φτιάξουν prequel θα υπάρχει πάντα από πάνω του η σκιά του τέλους του 3. Ολα οδηγούν εκεί :P

Από αυτή την άποψη ίσως να ήταν πιο εύκολο γι' αυτούς να το θέσουν στο μακρινό μέλλον. Να σου δώσουν κι ένα ψευτο-variable βάσει του τέλους που διάλεξες στο 3, που να μην αλλάζει τίποτα το ουσιαστικό πέρα από 5 γραμμές διαλόγου και κάποιο military strength, ας πούμε, και να το προωθήσουν πάλι ως "οι επιλογές σου έχουν σημασία". Τώρα, το αν θα τους πιστέψει κανείς πλέον είναι άλλη ιστορία.

Leon_DiZ
03-02-2014, 02:13
500 ώρες έκανα να το βρω... -.-



Mass Effect 4 gets new environments while a cinematic is being prepared (http://www.gamerheadlines.com/2014/02/mass-effect-4-gets-new-environments-while-a-cinematic-is-being-prepared/)

hakoo
03-02-2014, 02:20
Για να ξεκιναει τωρα το motion capture δεν σημαινει οτι το παιχνιδι μαλλον δεν ειναι και σε πολυ προχωρημενο σταδιο? Εκτος αν τα cinematics τα αφηνουν προς το τελος στο συγκεκριμενο project, δεν ξερω κιολας. Αντε να δουμε τι θα δουμε στην E3 μιας και κατι μου λεει οτι θα εχουμε full blown reveal. Ισως προηγηθει κανα first reveal μεσω περιοδικου αλλα πιστευω οτι εκει θα το δουμε το παιχνιδι κανονικα για πρωτη φορα.

Leon_DiZ
10-02-2014, 17:32
The best part of working on the next #MassEffect is having an excuse to keep studying and replaying the trilogy for research. :)


Ian S. Frazier (https://twitter.com/tibermoon/status/432303424906854400), Lead Designer on Mass Effect 4.

hakoo
10-02-2014, 17:40
Θα μας βγαλουν τα συκωτια μεχρι την E3.

Valkyre
10-02-2014, 17:52
^^ Πολυ ενθαρρυντικο παντως αυτο. Οτι δηλαδη θελουν να ειναι καθολα σωστη με το universe η νεα περιπετεια πο θα ζησουμε. ;)

VoleMaulder
12-02-2014, 02:33
Ελπίζω να κάνει κι ο writer την έρευνά του μόνο, μην έχουμε πάλι τα ευτράπελα του 3, που ξεχάστηκαν τα μισά πράγματα από τα προηγούμενα 2 παιχνίδια :P

Valkyre
12-02-2014, 09:59
^^ Tι εννοεις? Ελπιζω να μην αναφερεσαι στο τελος γιατι τα ειχα γραψει απειρες φορες και οταν βγηκε το extended ending και με επιβεβαιωσε το ευχαριστηθηκα λολ!

Δεν θυμαμαι γενικα να υπηρχαν ασυνεχειες στο ME3.

Nek_Food
12-02-2014, 22:52
Υποθέτω επειδή δεν το έχω παίξει, ότι εννοεί ο τερματισμός ήταν λίγο πολύ fixed άσχετα από τις επιλογές σου κλπ που είχες κάνει όχι μόνο στο τελευταίο αλλά και στα προηγούμενα. Δηλαδή το save transfer και οι επιλογές σου που έχτιζες σε τρία παιχνίδια συνεχόμενα, τελικά δεν έπιαναν μία μπροστά στον προαποφασισμένο τερματισμό, αφού είτε έτσι - είτε αλλιώς τον ίδιο τερματισμό βίωναν όλοι. Εκτός και αν κάνω κάτι λάθος.

VoleMaulder
12-02-2014, 23:05
Δεν εννοώ τον τερματισμό μόνο, αλλά έχει κι εκεί ένα τσουβάλι ασυνέχειες με το lore του παιχνιδιού. Από την αρχή του 3 ξεκινούν οι ασυνέχειες με τα προηγούμενα δύο :P

dspug7
13-02-2014, 02:55
Δεν εννοώ τον τερματισμό μόνο, αλλά έχει κι εκεί ένα τσουβάλι ασυνέχειες με το lore του παιχνιδιού. Από την αρχή του 3 ξεκινούν οι ασυνέχειες με τα προηγούμενα δύο :P

για γραψε κανενα παραδειγμα τωρα που τα εχω και φρεσκα, γιατι κι εγω δεν θυμαμαι να παρατηρησα καποιο κενο στην ιστορια.

Valkyre
13-02-2014, 04:18
εχω καιρο μεν να το παιξω, περιττο ομως να πω οτι την εχω λιωσει την τριλογια, οποτε ναι αν θες δωσε κανα παραδειγμα γιατι κι εγω δεν βρισκω κατι τραγικα ασυνεχες απο το 2 στο 3.

Leon_DiZ
18-02-2014, 18:43
Multiple Mass Effect 4 updates coming during the next weeks (http://www.gamerheadlines.com/2014/02/multiple-mass-effect-4-updates-coming-during-the-next-weeks/)

http://www.gamerheadlines.com/wp-content/uploads/2014/02/333_max1-720x372.jpg

VoleMaulder
28-02-2014, 19:32
εχω καιρο μεν να το παιξω, περιττο ομως να πω οτι την εχω λιωσει την τριλογια, οποτε ναι αν θες δωσε κανα παραδειγμα γιατι κι εγω δεν βρισκω κατι τραγικα ασυνεχες απο το 2 στο 3.

Σόρι για την υπεραργοπορημένη απάντηση, αλλά πνίγομαι αυτό τον καιρό και δεν προλαβαίνω να κάνω το εκτενές ποστ που θα ήθελα. Πρώτα όμως μια διαδικαστική ερώτηση. Να τα βάλω σε spoiler tag ή θεωρούμε πως εννοούνται λόγω νήματος κι όποιος μπαίνει αναλαμβάνει τις ευθύνες του;

Valkyre
28-02-2014, 20:23
Καλυτερα spoiler tag φιλε γιατι ειχανε θεματα στο παρελθον.

Παντως κι εγω μαλλον θα αργησω να απαντησω καθως φευγω για ταξιδακι για μια εβδομαδα ;)

Leon_DiZ
31-05-2014, 11:21
A Trailer of the Next Mass Effect Is Ready, Might be at E3; Won’t be Xbox One Exclusive – Rumor (http://www.dualshockers.com/2014/05/30/a-trailer-of-the-next-mass-effect-is-ready-might-be-at-e3-wont-be-xbox-one-exclusive-rumor/)

djpar
31-05-2014, 13:21
θα θελανε να ειναι exclusive, η ΕΑ δεν ειναι χαζη το ps4 πουλαει σαν ζεστο ψωμι!

hakoo
31-05-2014, 14:48
About time, και πολυ εχει αργησει να ανακοινωθει...
Ελπιζω να δειξουν κατι παραπανω απο cgi trailer. Οσο για την αποκλειστικοτητα, χλωμοτατο το βλεπω. Πιο πολυ wishful thinking των MS fans μου κανει παρα πραγματικοτητα.

Leon_DiZ
07-06-2014, 17:43
http://i.imgur.com/UZKH7Ke.jpg


Yanick Roy is the studio director for BioWare Montreal, the team behind Mass Effect 4.

If there were any doubts.

Leon_DiZ
09-06-2014, 23:57
NEW MASS EFFECT REVEALS EARLY LOOK AND DETAILS (http://www.gametrailers.com/news-post/75515/new-mass-effect-reveals-early-look-and-details)

http://wpadmin.gametrailers.com/side-mission/files/2014/06/mass-effect-e3.jpg


No release window revealed, unfortunately.

BioWare gave a slight glimpse of the next Mass Effect game in development by BioWare Montreal. A new video presented at EA's E3 conference confirms that the next installment will go somewhere new in a "whole new region of space."

The video revealed conceptual prototypes of the game. Players can expect new characters and new planets as the development team listens to what fans want in a new Mass Effect experience.

"New places, new characters. New people to fall in love with."

Stay tuned to GameTrailers for a video.

Leon_DiZ
10-06-2014, 00:21
http://www.gametrailers.com/videos/tfuw7g/mass-effect-4--tentative--e3-2014--bioware-concept-featurette

hakoo
15-07-2014, 17:49
Mass Effect 4 Survey: Help make this Mass Effect the best one yet.


http://i.imgur.com/dWqyK38.png

http://i.imgur.com/qKdKY92.png

www.surveymonkey.com/s/69HFZTS (http://www.surveymonkey.com/s/69HFZTS)


Και ρωταω τωρα εγω, αυτη δεν ειναι δουλεια που θα επρεπε να εχει γινει οταν το παιχνιδι βρισκοταν ακομα σε pre production φαση?
Σαν πολυ πισω μου φαινεται οτι ειναι η αναπτυξη του παιχνιδιου, δεν ειναι δυνατον να ασχολουνται ακομα με feedback ενω υποτιθεται οτι το παιχνιδι βρισκεται εδω και 2 χρονια στην αναπτυξη.

Valkyre
15-07-2014, 19:03
^^ Το ιδιο ακριβως εγραψα κι εγω στο gaf... επισης... τι σκατα νοημα εχει η ερωτηση για το cosplay...?!?

hakoo
25-07-2014, 19:50
Mass Effect 4 panel at Comic-Con 2014



harting a Course: Developing the Next Mass Effect
Saturday, July 26 • 2:00pm - 3:00pm

Mass Effect developers from the Edmonton and Montreal studios discuss what it's like to expand on a well-established and beloved video game franchise. Panelists Carl Boulay (lead animator), Fabrice Condominas (producer), Mike Gamble (producer), Noel Lukasewich (senior artist), and Jessica Merizan (community manager), share their experiences in shaping the next Mass Effect game with new possibilities while staying true to the critically acclaimed series.

http://comiccon2014.sched.org/event/...o#.U8QpyxArq7O (http://comiccon2014.sched.org/event/b917c7e8299eb370ba3c064be38d3c7b?iframe=no#.U8Qpyx Arq7O)




Eχετε ξαναδει εσεις να διοργανωνεται πανελ στην Comic-con για παιχνιδι που δεν εχουμε δει ουτε μια εικονα γιατι εγω πρωτη φορα βλεπω.
Πολυ teasing και φασαρια για κατι που δεν εχει παρουσιαστει καν properly, εκαναν που εκαναν το πιο χαζο unveiling ever στην E3 συνεχιζουν ακαθεκτοι...

BillyFlo81
02-08-2014, 13:37
Next Mass Effect panel from SDCC is now available to watch online



http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uYupbJNIdGQ


http://fat.gfycat.com/KindlyThreadbareBasilisk.mp4

Leon_DiZ
15-08-2014, 02:01
Next Mass Effect’s Graphics Will Be a Generational Leap Over Dragon Age: Inquisition (http://www.dualshockers.com/2014/08/13/next-mass-effects-visuals-will-be-a-generational-leap-over-dragon-age-inquisition/)

WolfRathmA
13-02-2015, 15:06
Είναι πλέον επίσημο...


https://www.youtube.com/watch?v=Z_zq_fuQPMc

- - - Updated - - -

Υπαρχει θεμα... Ας συγχωνευτεί εκει...

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/12943-Mass-Effect-Next/page4

hakoo
13-02-2015, 15:39
To βιντεακι ειναι παλιο Αποστολη, εχει μπει στο thread απο την E3 :d055:

WolfRathmA
13-02-2015, 15:58
XAXA... Εγω τωρα το ειδα. χαχαχα... Αισθανομαι πολυ βλακας τωρα :P

hakoo
13-02-2015, 16:02
προτεινω αποκεφαλισμο η δημοσιο λιθοβολισμο :c055gfe:

Παρε και ενα μικρο update για να αισθανθεις καλυτερ lol

http://8pic.ir/images/y7nnl6ht66r5e8bt8emb.jpg


Πολλα tweets και hints παντως, το παιχνιδι καποια στιγμη θα το δειξουν τι λεει?

Viper
03-03-2015, 11:20
Shinobi:


What are the chances we'll be seeing actual Mass Effect 4 gameplay at this E3?

I wouldn't expect gameplay, I think we'll get a trailer.

Valkyre
03-03-2015, 12:16
Ο Shinobi δεν ειναι να το παιρνεις και πολυ στα σοβαρα τωρα που τον εχω παρακολουθησει γενικοτερα στο GAF οσο ειμαι εκει.

Μας τα ειχε κανει τσουρεκια με το The Order και οτι θα ειναι το απιστευτο game και οτι ολοι θα παθουν σοκ και τελικα το ειδαμε το αποτελεσμα....

Viper
03-03-2015, 12:42
Για την κριτικη του δεν ξερω, αλλα οσο αφορα φημες, νομιζω εχει καλο record. Τουλαχιστον πολυ καλυτερο απο του Tidux που πετυχαινει 1 φημη στις 10.

Valkyre
03-03-2015, 12:55
Για την κριτικη του δεν ξερω, αλλα οσο αφορα φημες, νομιζω εχει καλο record. Τουλαχιστον πολυ καλυτερο απο του Tidux που πετυχαινει 1 φημη στις 10.

Εχεις δικιο, κακως το εγραψα ετσι μετα απο ποστ σου. Να το πω σωστα λοιπον, στις φημες του εχει καλο record. Απλα εμενα με εχει εκνευρισει γιατι ειναι ενα μονιμο hype machine το οποιο ειναι περαν της πραγματικοτητας. Με ενθουσιασε με τα λογια του για το The Order. Και κανει το ιδιο και για αλλα παιχνιδια. Αποφευγω πλεον να διαβαζω τις εντυπωσεις του οπως ο διαβολος το λιβανι.

hakoo
03-03-2015, 14:49
Γενικα απ'οτι εχω καταλαβει για τον συγκεκριμενο, θελει να τα εχει καλα με ολους τους devs και γενικα με την βιομηχανια γι αυτο και πολυ σπανια θα τον δεις να κανει κριτικη για καποιον η για ενα παιχνιδι. Του δινουν πληροφοριες <-> hypαρει, as simple as that.
Σε οτι αφορα ομως τις φημες, οπως λετε κι εσεις ειναι πολυ εγκυρος, στα περι bioware ειδικα νομιζω παραειναι εγκυρος μιας και εκτος του οτι ειναι fan της συγκεκριμενης εταιρειας νομιζω μενει και διπλα απο τα studios τους και τα επισκεπτεται συχνα. Eιδικα για το Mass Effect νομιζω ο,τι εχει πει ειναι απολυτα spot on, οπως και για το Inquisition πριν κυκλοφορησει.
Και για να μην ξεφυγουμε, νομιζω οτι αν δεν δουμε ουτε στην ε3 κατι απο το ME τοτε σημαινει οτι το παιχνιδι ειναι πολυ πιο πισω απο αυτο που σκεφτομασταν. Ηδη θεωρω οτι εχει περασει υπερβολικα πολυς καιρος απο το σημειο που θα επρεπε να εχουν δειξει κατι πιο απτο για το παιχνιδι, μιλαμε για σχεδον 3 χρονια απο το ME3 πια. Αλλαγη ομαδας, αλλαγη μηχανης, πρεπει αν τους εκατσε λιγο βαρια.

Valkyre
03-03-2015, 15:03
Εχουν πει παντως οτι ειναι πολυ πολυ μακρια ακομα η κυκλοφορια. Δηλαδη ετσι οπως το παρουσιαζουν ουτε για 2016 δεν το βλεπω να πηγαινει.

Slay
03-03-2015, 17:51
Εγω απο την αλλη δεν ενοχλουμαι τοσο απο την καθυστερηση. Προτιμω κατι φρεσκο και σημαντικα ανανεωμενο, παρα μια ξεπετα για να βγαλουμε γρηγορα φραγκα.

Leon_DiZ
05-03-2015, 19:07
MASS EFFECT 4 – WARNER: “NO NEED TO WORRY ABOUT SAVES”; “MICHAEL GAMBLE WILL SHARE SOME MASS EFFECT STUFF SOON” (http://www.z-giochi.com/news/en/mass-effect-4-warner-no-need-to-worry-about-saves-michael-gamble-will-share-some-mass-effect-stuff-soon-140312)

Leon_DiZ
23-03-2015, 21:57
Mass Effect 4: Combat & Biotics Are Looking Great, Release Date To Be Possibly Spring or Fall 2016 (http://gamingbolt.com/mass-effect-4-combat-biotics-are-looking-great-release-date-to-be-possibly-spring-or-fall-2016#2KcKwaBeOfzjOA8z.99)

panos74gr
23-03-2015, 22:09
^^^^

What??? Υπέροχο νέο αν και το βλέπω για τέλος 2016.

Slay
19-04-2015, 03:13
Νεες πληροφοριες για το επομενο Mass Effect που διερρευσαν απο ερευνα της εταιριας. Στις σημαντικοτερες πληροφοριες ειναι και το μεγεθος, καθως μιλανε για 100-αδες ηλιακα συστηματα, και για 4-πλασιο μεγεθος απο αυτο του Mass Effect 3. Επισης η ιστορια θα ειναι εντελως νεα, και δεν θα εχει καμια σχεση με την τριλογια του Sheppard. Τελος το παιχνιδι θα διαδραματιζεται και σε διαφορετικο γαλαξια, αυτον της Ανδρομεδας, οποτε ολα ειναι νεα και φρεσκα απο πλευρας τοποθεσιων οπως δειχνουν τα πραγματα. Ακολουθει αναλυτικα η διαρροη που εγινε στο Neogaf (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1031314).

https://pbs.twimg.com/media/CC4dkABWEAAP0Ng.jpg:large

NARRATIVE:


Premise: Set in the Helius Cluster of the Andromeda Galaxy, removed by time and space from the Mass Effect "Commander Shepard" trilogy and its ending. Play as a "Pathfinder" explorer leading expedition with the aim of establishing new home for humanity. Encounter "savage untamed lands", "cut-throat outlaws", and "warring alien races" in an effort to survive and colonies. Andromeda is home to a mysterious alien race, the Remnants, who've left their vaults and ancient technology throughout.
Game Objective: Explore 100s of solar systems (over 4x size of Mass Effect 3) collecting resources, developing your ship, crew, and arsenal, while engaging in diplomacy in order to set up colonies, while discovering the mystery behind the Remnants and racing to secure their technology.
New Species: Remnants, an ancient race who've left ruins and technology throughout the galaxy. And Khet, seemingly antagonistic.
Squadmates: Same as previous games: make friends, take two with you on missions. Cora is able to generate biotic shields you can fire out of. Drack is a Krogan.
Loyalty Missions: Same as previous games: complete to unlock increased loyalty and new skill tree for that character. Example: Krogan colony ship has been stolen by outlaws. Track down the ship and return it to increase loyalty with Drack. Dialogue trees and end game impacted by loyalty status.
Dialogue: "Meaningful choices". Deeper control over responses, such as interrupting conversation. Action based choices are physical choices to shape the course of conversation, such as pulling out a weapon and forcing them to open a door instead of attempting to do so purely via conversation.


EXPLORATION/CUSTOMISATION

Tempest Starship: Pilotable ship to discover 100s of solar systems. Customisable with trophies/loot/photos taken through the galaxy. Transition between flying ship, to landing on planet, to driving Mako, to getting out on foot, all seamless with no loading screens.
Mako Vehicle: Upgradeable with turbo boost, shield generator, hostile detector, etc. Customisable paint job.
Planets: 100s of surfaces to explore, for discovering places to colonise, and alien vaults/outputs to conquer.
Colonies: Build settlements on habitable planets. Able to decide what type of settlement for bonuses. EG: Recon Settlements will clear fog of war on space map and offer more strike team missions, meanwhile Mining Settlements will periodically supply crafting materials.
Blueprints: Allow you to craft alien technology using materials for better equipment and weapons, such as a jetpack for jumping, cryo-beam to target enemies, etc.
Crew: Customisable skill trees, gear, weapons, etc.


MISSIONS TYPES AND MULTIPLAYER:

Remnant Vault Raids: Ancient ruins in two variants. Standard: Accessed by finding and activating Remnant Monoliths, explored to find a "powerful artefact". Acquiring artefact triggers defence systems: robots, traps, and restructured layout. Rewards with valuable loot, crafting resources, and Star Keys. Orbital Facilities: Unlocked with Star Keys, provide permanent stat bonuses, and optional higher difficulty vault raids that add Khet patrols and outlaws. Rewards with rare loot and narrative acclaim.
Khet Outposts: Optional wave-based combat challenges that reward with XP, reduced Khet power and additional narrative options in the region if destroyed.
Strike Team: Spend resources to recruit mercenaries and develop AI controlled strike teams to be deployed on randomly generated, time sensitive missions. Include settlement defence and remnant artefact recovery. Strike Teams return 20 - 30 minutes later with XP, currency, and equipment depending on mission outcome. Spend money/resources to train Strike Team, and buy better equipment, to increase success rate and send on dangerous missions.
Active Strike Team: See above, however you can choose to complete the Strike Team mission manually via play using your multiplayer roster of characters. Able to play co-op with friends, more friends increasing difficulty and rewards. Bonus rewards for joining another players strike team mission. XP, loot, and customisation rewards for Strike Team played characters are cohesive with multiplayer specific horde mode.
Horde Mode: Similar to Mass Effect 3: four players against waves of enemies with additional objectives such as disabling a bomb or assassinating a target. Similar XP/loot rewards to Mass Effect 3. APEX funds earned to be used in single player.

hakoo
19-04-2015, 04:21
Θετικα ακουγονται ολα, βεβαια θα ηθελα να δω μεγαλυτερη ελευθερια και εξερευνηση στους πλανητες. Το flying a ship και γενικα η εξερευνηση στο διαστημα να δουμε αν θα εχουν αλλαξει καθολου, αν θα εχει δλδ κανονικο flying simulation οπως το No man's Sky η θα ειναι παλι ενα μικροσκοπικο icon που απλα κινειτα πανω σε εναν 2D χαρτη που απεικονιζει τον γαλαξια. Eλπιζω το πρωτο.

Valkyre
19-04-2015, 21:10
Eνταξει βαριεμαι να ψαχνω το ποστ μου που περιεγραφα πως φανταζομαι ενα next gen mass effect αλλα λιγο πολυ (εως ΑΚΙΡΒΩΣ) ειναι αυτο εδω:




Tempest Starship: Pilotable ship to discover 100s of solar systems. Customisable with trophies/loot/photos taken through the galaxy. Transition between flying ship, to landing on planet, to driving Mako, to getting out on foot, all seamless with no loading screens.

Kαι μερικοι ελεγαν οτι ειναι πολυ δυσκολο αυτο! Και ομως το βλεπω να γινεται πραγματικοτητα αυτο και πραγματικα γινομαι hyped οσο τιποτα...! Μαλιστα ειχα κανει ποστ για ακριβως αυτα τα πραγματα στο επισημο φορουμ της Bioware οταν ζητουσαν ιδεες για το τι θελουμε στο νεο ΜΕ. Και ειχα γραψει γι αυτα τα πραγματα και ειχα δει οτι και πολλα αλλα παιδια ζητουσαν τα ιδια. Awesome.

Piloting the ship, landing it, getting out with the mako to explore , all seamless...

fuck yeah

YΓ: Hakoo, απο τα συμφραζομενα της περιγραφης αποκλειεται να εννοουν 2D flying , δεν γινεται να ειναι seamless το transition με αυτο τον τροπο.

Slay
19-04-2015, 21:41
Ισως να πρεπει να ευχαριστουμε την Hello Games για αυτες τις προσθηκες στο Mass Effect.

BillyFlo81
16-06-2015, 00:10
https://youtu.be/uG8V9dRqSsw

tsakali GR
16-06-2015, 01:39
^^ Εντυπωσιακό το video, αλλά αυτή η μουσική WTF!?
Επίσης σαν να μου φάνηκε και δεν είναι human ο Ν7, λίγο εκεί στη μάσκα στα πρώτα πλάνα... θα δείξει, όπως και να'χει hyped στο θεό!

BillyFlo81
07-11-2015, 18:29
https://www.youtube.com/watch?v=Y7QA3sGapcs&amp;feature=youtu.be

teras1
07-11-2015, 19:29
Εικάζω ότι το παιχνίδι θα βγεί Σεπτέμβριο του 2016.
Αφού γίνει χαμός πρώτα στην Ε3 :D

Slay
07-11-2015, 19:37
Εγω νομιζω οτι θα ειναι κυκλοφορια Νοεμβριου, και απότι ειδαμε στο νεο τραιλερ, το ονομα sheppard δεν το εγκατελειψαν, πιθανα καποιος απογονος του θα ειναι ο ηρωας στο Andromeda.

teras1
07-11-2015, 20:06
Εγω νομιζω οτι θα ειναι κυκλοφορια Νοεμβριου, και απότι ειδαμε στο νεο τραιλερ, το ονομα sheppard δεν το εγκατελειψαν, πιθανα καποιος απογονος του θα ειναι ο ηρωας στο Andromeda.

7 Νοεμβρίου όπως N7;
:p

Slay
08-11-2015, 03:25
To Concept Art μου ανοιξε την ορεξη, λετε να γινει κανενα κουλο , και να δουμε κανενα gameplay demo στο PSX2015? H Sony τα παει πολυ καλα με την ΕΑ τελευταια.

https://pbs.twimg.com/media/CTOmBIwWUAEh-nb.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/CTPJidDUsAAY5mc.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/CTPUiLiW4AAmjfb.jpg:large

panos74gr
08-11-2015, 09:58
Ανυπομονώ! Μακάρι να ειναι για κυκλοφορία το 2016!

hakoo
08-11-2015, 21:47
Eχει ανακοινωθει επισημα η κυκλοφορια, holiday 2016.
Το πολυ θετικο ειναι οτι εχουν παρει τον χρονο τους γενικα, πανε πια 3 xρονια σχεδον απο το ME3 και μεχρι να κυκλοφορησει θα πλησιαζουμε τα 3,5.
Χρονο ειχαν αρκετο, μηχανη γραφικων για πολυ ωραια πραγματα και καινουριο hardware, πιστευω οτι θα δουμε κατι καλο.

panos74gr
08-11-2015, 22:37
Στο dragon age η frostbite δούλεψε τέλεια, αναμένω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα στο mass effect!

Valkyre
09-11-2015, 11:36
Eγω το βλεπω -δυστυχως- πολυ δυσκολο για 2016. Πριν 1-2 βδομαδες ειδα tweet που η Bioware στην ουσια ελεγε οτι τωρα ξεκινανε το casting process! Δηλαδη δεν εχουν καν ακομα ηθοποιους για να κανουν το voice acting του παιχνιδιου. Τωρα ξεκινανε τις οντισιον και αφου καταληξουν θα ξεκινησουν το recording.

Μακαρι να μπορει να βγει 2016, αλλα δεν το βλεπω και ειναι ενα παιχνιδι που προτιμω να καθυστερησει απο το να βγει βιαστικα.

Slay
09-11-2015, 11:55
Eγω το βλεπω -δυστυχως- πολυ δυσκολο για 2016. Πριν 1-2 βδομαδες ειδα tweet που η Bioware στην ουσια ελεγε οτι τωρα ξεκινανε το casting process! Δηλαδη δεν εχουν καν ακομα ηθοποιους για να κανουν το voice acting του παιχνιδιου. Τωρα ξεκινανε τις οντισιον και αφου καταληξουν θα ξεκινησουν το recording.

Μακαρι να μπορει να βγει 2016, αλλα δεν το βλεπω και ειναι ενα παιχνιδι που προτιμω να καθυστερησει απο το να βγει βιαστικα.
Εχεις καποιο Link? εγ που ακολουθω τον shinobi ειχα την εντυπωση οτι ειναι σιγουρα του 2016 παιχνιδι, εδω και πολυ καιρο. Αλλα εαν οντως ισχυει αυτο που λες, τοτε και εγω θα συμφωνησω οτι δεν το βλεπω για το 2016.

Υ.Γ. παντως βλεπω το αισιοδοξο σεναριο να βγαινει το πρωτο mass effect αυτης της γενιας το 2016, 3 χρονια μετα την κυκλοφορια των κονσολων, και γελαω με οσους λενε οτι αυτη η γενια θα ειναι 5 χρονια.

Valkyre
09-11-2015, 12:11
Εχεις καποιο Link? εγ που ακολουθω τον shinobi ειχα την εντυπωση οτι ειναι σιγουρα του 2016 παιχνιδι, εδω και πολυ καιρο. Αλλα εαν οντως ισχυει αυτο που λες, τοτε και εγω θα συμφωνησω οτι δεν το βλεπω για το 2016.

Υ.Γ. παντως βλεπω το αισιοδοξο σεναριο να βγαινει το πρωτο mass effect αυτης της γενιας το 2016, 3 χρονια μετα την κυκλοφορια των κονσολων, και γελαω με οσους λενε οτι αυτη η γενια θα ειναι 5 χρονια.

Γι αυτο το tweet λεω αλλα τελικα ειναι απο αυγουστο και οχι τοσο προσφατο οσο νομιζα. Αρα there is still hope. Προσωπικα παντως εξακολουθω να πιστευω οτι θα φαει delay για αρχες 2017 οπως εγινε και με το ΜΕ3. Δεν θελω να βιαστουν. Θελω σαν τρελος το game αλλα οχι τσαπατσουλικα.

http://i.imgur.com/yNZY3cU.png

Slay
09-11-2015, 12:26
Αν και το volume των διαλογων ειναι τεραστιο , το καλο ειναι οτι δεν συνδυαζονται και με ταυτοχρονο motion capture, οποτε ειναι μεν εφικτο, αλλα ταυτοχρονα μπορει οντως να παρει και αναβολη οπως το λες. Συμφωνω παντως και εγω οτι το θελω πολυ, αλλα οχι τσαπατσουλιες.

BillyFlo81
23-11-2015, 10:46
Απο Neogaf (http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=186356495&postcount=1):

Rumour: Small new Mass Effect: Andromeda details




Same party-of-three setup of the last three games: you plus two squadmates.
Two of the squadmates include a petite, buxom, blonde human woman. And a krogan (spotted in the E3 trailer).
Play as "Pathfinder".
Tasked with finding a new home for the human race.
Other races included too, obviously.
Squadmates + yourself have jetpacks that play a key role in exploration.
Omni tool is more versatile with situational interactivity. EG: deploy a shield in combat.
Similar weapons as per previous games.
Quality of facial features and character models a major feature of rendering improvements.
Destructible cover.
New ship is an entirely new design plus new layout from the Normandy. Has a balcony to observe lower levels, and see stuff like the Mako, and a "Pathfinder's quarters".
Conduct "Strike" missions from ship.
Meeting room to interact with squad.
Mako more or less identical to what appeared in the E3 trailer. Likely customisable.
Character customisation includes armour, helmet, gauntlet, etc.
Traditional galaxy map navigation gone. Galaxy traversal now done via first person view of the ship, manually flying to locations.
FTL drive for rapid travel.
Markers on planets and what not for guiding.
Main alien enemies described as a cross between Vorcha and Collectors.
During early build combat enemies dropped in via Cerberus ships. Unsure if this is a placeholder or legit.
One antagonist.....is a human soldier, armoured similar to you but without the N7 branding. Can spare/kill him. Motivations unknown.

hakoo
23-11-2015, 21:36
Φαινεται αληθοφανης η πηγη μιας και αρκετα απο αυτα που αναφερει φαινονται και απο το teaser της e3. Τα jet packs ειναι μια καλη ιδεα και θα βοηθησει πολυ στην εξερευνηση και ειναι ισως και μια ενδειξη οτι το παιχνιδι δεν θα ειναι τοσο γραμμικο οσο τα προηγουμενα. Για το μονο που ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι πολυ βελτιωμενο ειναι τα οπλα και τα abilities. Η ομαδα που το αναπτυσσει ηταν υπευθυνη για το mullti του 3 και πραγματικα σε σχεση με το main ηταν πολυ καλυτερο. Πολλα οπλα με customization και πολυ πιο badass abilities, το main ηταν αστειο μπροστα στο multi στους συγκεκριμενους τομεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

tsakali GR
06-01-2016, 15:13
Τι λέει εδώ, "later this year on PS4" και τρελαίνομαι!

Ένας dev της Bioware που δεν είναι στο project έπαιξε την πρώτη ώρα του Andromeda, ενώ με ένα tweet αποκάλυψε ότι η εταιρεία δουλεύει και σε νέο IP.

Mass Effect Andromeda: BioWare Dev Talks About Playing the First Hour
http://www.gamespot.com/articles/mass-effect-andromeda-bioware-dev-talks-about-play/1100-6433535/

panos74gr
06-01-2016, 18:32
Παρά πολλές παιχνιδαρες ειναι για κυκλοφορία μεσα στο 2016, δεν θα ξέρουμε τι να πρωτοπαιξουμε!

BillyFlo81
02-03-2016, 10:24
Απο Neogaf (http://www.neogaf.com/forum/index.php):

EA confirms Mass Effect Andromeda will be out in Q1 2017 (http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=197306828&postcount=1)

Slay
02-03-2016, 10:31
Κριμα, αλλα απο την αλλη ισως να ειναι καλυτερα να αποφυγει τον Νοεμβριο απλα και μονο για να κανει νουμερα ενω θα εχει προβληματα.

Leon_DiZ
02-03-2016, 15:08
Απο Neogaf (http://www.neogaf.com/forum/index.php):

EA confirms Mass Effect Andromeda will be out in Q1 2017 (http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=197306828&postcount=1)

Τι κάνει νιάου νιάου.. Είναι Μάρτιος και ακόμα δεν έχουμε δει σχεδόν τπτ.

tonybsg
31-03-2016, 01:18
Spoilers υποθέτω :look:

Mass Effect Andromeda plot details (http://www.gamesradar.com/mass-effect-andromeda-plot-details/?utm_content=buffer7d5a7&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=buffer-opm)

Kane
31-03-2016, 12:45
Είναι μόνο η κεντρική ιδέα την οποία βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα.

BillyFlo81
02-04-2016, 12:38
Διερευσε αργα το βραδυ ενα βιντεο με in game υλικο το οποιο εσπευσε να κατεβασει αμεσα η EA.

Στο neogaf (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1203574) προλαβαν και κρατησαν δυο gif:


http://i.giphy.com/MF1ld4dwhbifu.gif

http://i.imgur.com/Mwmp3FL.gif


edit:

ανεβασαν το βιντεο ξανα στο παρακατω link:
https://u.pomf.is/jksrro.mp4

hakoo
02-04-2016, 16:15
Ελπιζω απλα να είναι footage από tech tests γιατι δεν είναι γραφικα αυτά για next gen game.

edit
Επειδή διαβαζω παραλληλα και το thread στο gaf, διευκρινιση από τον shinobi που είναι πολύ κοντα στην bioware και πολύ καλα ενημερωμένος


Originally Posted by shinobi602

This is around a late 2014 build. It doesn't look like this now.

Slay
02-04-2016, 17:16
Παλι καλα, γιατι και εμενα μου φανηκαν πολυ καπως.

Leon_DiZ
10-05-2016, 20:24
Mass Effect Andromeda shipping early 2017, will be at EA Play

With Mass Effect™: Andromeda, our team at BioWare™ is exploring how far they can take this beloved franchise. Yes, we’re building the best of what we all love about Mass Effect – amazing stories, characters and fun third-person shooter combat – and bringing them along with us on the expedition to Andromeda. But we’re also excited to be introducing new features and ways you can enjoy a Mass Effect game.

• More Freedom: One of our biggest ambitions is to give players an unprecedented level of freedom for a Mass Effect experience –where you’ll go, how you’ll get there, and how you’ll play.

• New Uncharted Worlds: We’re leaving the Milky Way behind and headed to Andromeda, where we’ll meet new allies, confront new enemies, and explore fascinating new worlds.

• The Next Great Mass Effect Experience: Mass Effect: Andromeda will be the first Mass Effect game for today’s consoles and the first built on the Frostbite engine. We’re pushing the technology to deliver visuals, story, and gameplay that have never been done in franchise history.

As we’ve been playing the game at the studio recently, it’s showing us that we’re taking the game in the right direction. But we also know we need the right amount of time to make sure we deliver everything the game can be and should be – that’s our commitment from all of us to all of you. Because of that, Mass Effect: Andromeda will now ship in early 2017. We can’t wait to show you how far we’re all going to go. We’ll see you at the EA PLAY press conference on June 12, with an update.

Thank you for your patience and support.

Source (ME Blog) (http://www.masseffect.com/news/an-update-on-mass-effect-andromeda.html?utm_campaign=mea_hd_ww_ic_soco_twt_ social-global-ic-tw-may-update-blog&utm_source=twitter&utm_medium=social&cid=5196&ts=1462896432812&sf46188292=1)

panos74gr
10-05-2016, 22:50
Να πάρουν όσο χρόνο θέλουν!

Θέλω να βγει παιχνιδάρα!

Leon_DiZ
13-06-2016, 00:31
https://www.youtube.com/watch?v=y2vgHOXeps0

spartan
13-06-2016, 01:04
Τοσο καιρο περιμεναμε για μα δυνατη stage παρουσιαση του παιχνιδιου!!!και αυτοι απλα μας δειξανε ενα ακομα μικρο teaser trailer.Απογοητευση.

hakoo
13-06-2016, 02:33
Oλοι λενε οτι κατι παιζει με την αναπτυξη του παιχνιδιου και δεν τους αδικω, 4 χρονια εχουν περασει απο το ME3 και το μονο που εχουν δειξει ειναι 2 behind the scenes videos με κατι δευτερολεπτα απο gameplay. Δε βλεπω πως θα κυκλοφορησει αρχες 17 το παιχνιδι, δυστυχως.
Αν υπαρχει κατι θετικο στο σημερινο ειναι οτι το παιχνιδι φαινεται τεχνικα πολυ εντυπωσιακο, καμια σχεση με κατι leaked gifs που ειχαμε δει πριν λιγο καιρο.
Βεβαια ποτε δεν μπορεις να ξερεις αν αυτο που ειδαμε (τα δεκα δευτερολεπτα δλδ) ειναι αληθινο footage.

teras1
13-06-2016, 02:59
Μιλάμε για το επόμενο Mass Effect.
Αν το παιχνίδι δεν είχε κανένα πρόβλημα και ερχόταν αρχές του 2017, η EA θα το διαφήμιζε με τυμπανοκρουσίες δεξιά και αριστερά.
Θα βλέπαμε full gameplay trailers κάθε μήνα μέχρι την κυκλοφορία του για να εμπεδώσουμε ότι η συνέχεια ενός σπουδαίου IP έρχεται.
Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά!

enstikto
13-06-2016, 11:29
Ο μόνος λόγος να δικαιολογείτε η παρουσίαση του παιχνιδιού στo conf της EA είναι αν έχουν κλείσει συμφωνία για stage demo σε conf της MS ή της Sony.
Αυτή είναι η τελευταία μας ελπίδα....

Leon_DiZ
13-06-2016, 11:51
Από gaf. Έχει μια λογική αλλά και πάλι.. δεν έδειξαν gameplay στην E3.


I'll play devil's advocate.


Dragon Age: Inquisition
Gameplay reveal - April 2014 / Release - November 2014
(7 months)

Battlefront
Gameplay reveal - April 2015 / Release - November 2015
(7 months)

Battlefield: Hardline
Gameplay reveal - June 2014 / Release - March 2015
(9 months, though originally slated for October, which would have made 4 months)

Battlefield 1
Reveal - May 2016 / Release (intended) - October 2016
(5 months)

Titanfall 2
Gameplay reveal - June 2016 / Release (intended) - October 2016
(4 months)

Unravel
Reveal - June 2015 / Release - February 2016
(8 months)

Need for Speed
Reveal - May 2016 / Release - November 2016
(6 months)
In short, EA's turnaround between full reveal and intended release date has, in the last couple of years, been very short. There are obvious exceptions to the pattern, like Mirror's Edge Catalyst. But even it and Hardline were delayed several times from their intended release window, which would have fallen into the ~6 month window.

EA is fixated on the short turnaround between full reveal and release. They've been doing it for awhile now, and for most part successfully with stuff like Inquisition and Battlefront. Even Inquisition, which had a long, rough development cycle and several teaser vids before hand, didn't actually get a proper reveal trailer until 7 months before release. Battlefront had a 7 month turnaround. And if they don't get delayed, Battlefield 1 and Titanfall 2 will have been publicly revealed and release in a 5 month window.

If we take EA at face value and believe that Mass Effect: Andromeda will release Q1 2017, that gives it a March release at the latest. Which, if we follow EA's pattern, would mean a proper media blowout around September/October giving the 6 - 5 month window before release. A full reveal today with a March 2017 release would be a 9 month announcement-to-release window, technically the longest.

panos74gr
13-06-2016, 12:04
Μακάρι να ειναι ετσι

Valkyre
13-06-2016, 12:05
Eγω παντως ειμαι τρομερα excited για το παιχνιδι με βαση αυτα που λενε και εδειξαν (λιγο τωρα). Ελπιζω σε ενα demo/παρουσιαση συντομα...

Slay
13-06-2016, 12:10
Εγω πλεον κραταω πολυ πολυ πολυ μικρο καλαθι. Και το παραπανω ποστ απο το neogaf ειναι απλα δικαιολογιες για να λεμε στον εαυτο μας. Ακομα και αυτο να λαβω ως βαση, ΟΛΕΣ οι αποκαλυψεις εχουν γινει στο διαστημα Απριλιος - Ιουνιος, με τις περισσοτερες να ειναι φυσικα Ιουνιο, δηλαδη στην Ε3. Η μονη ελπιδα οπως ειδη ειπωθηκε, ειναι να το δουμε σε καποια απο τις PC της Sony ή της MS. Εαν δεν το δουμε, δεν πιστευω με τιποτα οτι θα κυκλοφορησει αρχες 2017. Σε εναν χρονο απο τωρα, και βλεπουμε.

panos74gr
13-06-2016, 12:22
Μακαρι να ειναι ετσι και να βγει η παιχνιδάρα, που αναμένουμε!

Ezio
13-06-2016, 12:35
Δεν θεωρώ απίθανο το να συνεχίσει η παρουσίαση του παιχνιδιού στην έκθεση της Microsoft ή στην έκθεση της Sony και μακάρι να γίνει έτσι, αλλά δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό το ενδεχόμενο, γιατί αυτό το φαινόμενο το βλέπουμε σε online παιχνίδια, με το single player στην μια έκθεση και το online στην άλλη. Παρ' όλα αυτά, επειδή θέλω να δω περισσότερα, ελπίζω το συγκεκριμένο να είναι η εξαίρεση.

Υ.Γ. Δεν ήταν γαμάτη η εικόνα του διαστήματος πίσω από τους μετεωρίτες;

Leon_DiZ
13-06-2016, 12:50
https://abload.de/img/gif1ara7.gif

https://abload.de/img/mea_femryder2wwj2m.gif

https://abload.de/img/mea_gameplayssuzr.gif

https://abload.de/img/mea_planetsu8ujy.gif

https://abload.de/img/mea_walkinghkjj7.gif


https://abload.de/img/planet1seux4.jpg
https://abload.de/img/planet21hu8a.jpg
https://abload.de/img/planet3idukv.jpg
https://abload.de/img/planet49muu9.png
https://abload.de/img/planet5ymu8y.png
https://abload.de/img/planet7mvupi.png
https://abload.de/img/planet8nqu1o.png

- - - Updated - - -

Το έχω ξαναπεί, αλλά μέχρι τώρα η Frostbite είναι η αγαπημένη μου μηχανή γραφικών της νέας γενιάς. Έκανε παπάδες στο Dragon Age και το ίδιο φαίνεται να κάνει και στο Mass Effect.

Viper
13-06-2016, 13:04
742096627977072640

AgentPrinny007
13-06-2016, 13:13
Το παιχνιδι σιγουρα ειχε προβληματα κατα τη διαρκεια της παραγωγης του.

Mass Effect Andromeda’s Senior Editor Set To Leave Bioware This April (http://gamingbolt.com/mass-effect-andromedas-senior-editor-set-to-leave-bioware-this-april)


Mass Effect Andromeda’s Development Director Leaves Bioware (http://gamingbolt.com/mass-effect-andromedas-development-director-leaves-bioware)


Mass Effect Andromeda Writer Leaves Bioware, Joins Bungie (http://gamingbolt.com/mass-effect-andromeda-leaves-bioware-joins-bungie)

Ειναι κατι συνηθισμενο σε αυτες τιε περιπτωσεις? Πραγματικα δεν ξερω αλλα αν το συνδυασω με τις επιπλεον παραιτησεις παλιων στελεχων της εταιρειας την ιδια περιοδο τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα.

Φυσικα το ζητουμενο ειναι το κατα ποσο εχει επηρεασει το τελικο αποτελεσμα. Αυτο θα το δουμε.

Leon_DiZ
13-06-2016, 13:17
Το παιχνιδι σιγουρα ειχε προβληματα κατα τη διαρκεια της παραγωγης του.

Mass Effect Andromeda’s Senior Editor Set To Leave Bioware This April (http://gamingbolt.com/mass-effect-andromedas-senior-editor-set-to-leave-bioware-this-april)


Mass Effect Andromeda’s Development Director Leaves Bioware (http://gamingbolt.com/mass-effect-andromedas-development-director-leaves-bioware)


Mass Effect Andromeda Writer Leaves Bioware, Joins Bungie (http://gamingbolt.com/mass-effect-andromeda-leaves-bioware-joins-bungie)

Ειναι κατι συνηθισμενο σε αυτες τιε περιπτωσεις? Πραγματικα δεν ξερω αλλα αν το συνδυασω με τις επιπλεον παραιτησεις παλιων στελεχων της εταιρειας την ιδια περιοδο τοτε μαλλον κατι δεν παει καλα.

Φυσικα το ζητουμενο ειναι το κατα ποσο εχει επηρεασει το τελικο αποτελεσμα. Αυτο θα το δουμε.

Όχι δεν είναι καθόλου συνηθισμένο. Βασικά τα τελευταία χρόνια έχουν φύγει πολλοί υψηλόβαθμοι από την Bioware - σε μικρό σχετικά διάστημα. Δεν φεύγεις αν περνάς καλά.

Προσωπικά περιμένω να πέσει πολύ η Bioware σαν εταιρεία.

Παλιό αλλά καλό...

http://i.imgur.com/I6f03.jpg?1?6345

:(

Slay
13-06-2016, 13:18
742096627977072640

Οποτε ξεχαστε καποια επιπλεον παρουσιαση σημερα.

Valkyre
13-06-2016, 13:33
Σε αυτη τη γενια παντως εχουμε πολλες ανακαταξεις γενικα στους κολπους των Developers. Ας πουμε αυτο που γινεται με την Bioware και το Mass Effect ειναι παρομοιο με αυτο που εγινε στο Uncharted 4. θα ελεγα δε οτι στην περιπτωση του Uncharted ηταν ισως και χειροτερο. Αλλα και αλλοι devs δειχνουν να εχουν πολλες μετακινησεις, παραιτησεις, κλπ, προχειρα μου ερχονται στο μυαλο Evolution Studios, Final fantasy, Last Guardian ακομα και η CDPR ειχε πολλους που εφυγαν απο τους κολπους της εν μεσω W3 development.

Θελω να πιστευω οτι αυτο που ειδα να περιγραφεται στο τρεηλερ, και οπτικα αλλα και περιγραφικα θα ειναι αντιπροσωπευτικο του τελικου παιχνιδιου....

AgentPrinny007
13-06-2016, 13:55
^^ Aυτο ειναι ενθαρρυντικο. Απλα θα κρατησω μια petite πισινη οπως λενε και οι φιλοι μας οι Γαλλοι:P γιατι εδω εχουμε να κανουμε με την ΕΑ. Γενικα για το μελλον της Βιοware.

Valkyre
13-06-2016, 14:01
^^ Aυτο ειναι ενθαρρυντικο. Απλα θα κρατησω μια petite πισινη οπως λενε και οι φιλοι μας οι Γαλλοι:P γιατι εδω εχουμε να κανουμε με την ΕΑ. Γενικα για το μελλον της Βιοware.

Kαλα απο πισινές αλλο τιποτα στις μερες μας...

Slay
13-06-2016, 14:26
Θελω να πιστευω οτι αυτο που ειδα να περιγραφεται στο τρεηλερ, και οπτικα αλλα και περιγραφικα θα ειναι αντιπροσωπευτικο του τελικου παιχνιδιου....

Μακαρι να ειναι ετσι, αν και εχουν αρχισει να με ζωνουν τα φιδια.

hakoo
13-06-2016, 14:37
Ακομα και χωρις αυτο το tweet η πιθανοτητα να το βλεπαμε σε καποια αλλη conference ειναι 0%. Δεν υπηρχε περιπτωση να ειχαν hot stuff (demo ας πουμε) και να το εδειχναν σε αλλη εκθεση και οχι στην δικη τους.
Παιδια και εμενα αυτο που εδειξαν μου αρεσε παρα πολυ αλλα μιλαμε για καποια δευτερολεπτα, δεν μπορουμε να κρινουμε απο τοσο λιγο footage.




Το έχω ξαναπεί, αλλά μέχρι τώρα η Frostbite είναι η αγαπημένη μου μηχανή γραφικών της νέας γενιάς. Έκανε παπάδες στο Dragon Age και το ίδιο φαίνεται να κάνει και στο Mass Effect.

Συμφωνω απολυτα, χωρις πολλες φανφαρες εχει αποδειξει η DICE μεσω τον παιχνιδιων οτι εφτιαξε μια μηχανη που μπορει να ανταπεξελθει σε genres τελειως διαφορετικα μεταξυ τους.

Viper
13-06-2016, 16:19
Ερωτηση:

742091897896718336

Και η απαντηση:

742092892823511041

teras1
13-06-2016, 16:30
In-game δεν σημαίνει και playable. Σε τι μηχάνημα έτρεχε όμως είναι η ταμπακιέρα :p

Leon_DiZ
14-06-2016, 00:03
Mass Effect 4 Main Character called Ryder, FemRy confirmed default. Spring 2017 (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1232811)


All just been revealed on the E3 stream.

Suggests a Ryder family and "more than one Ryder".

Female is default official

Confirmed they are in the last leg of development 2017 spring launch

Valkyre
15-06-2016, 16:35
Οτι ξερουμε:



EA Play Trailer
-The new ship is called the Tempest. It's small enough to land on planets
-Asari, Salarians, Krogan etc are all in Andromeda
-The Mako has a boost feature
-Biotics are back
-You can switch shoulders during combat
-Facial animations are smoother/more detailed
-There is more than one Ark
-Before leaving, the Arks were located above Earth
-Passengers on the Ark have been kept in some kind of stasis during the journey. Female character is first to wake up

Mac Walters (YouTube Live at E3)
-Characters are a huge focus, Frostbite allows them to create more detailed characters
-The dialogue system will be familiar but they want to push the envelope with new mechanics
-There will be an 'evolution' of the morality system
-The protagonist's name is Ryder
-The woman at the end of the EA Play video is a FemRyder
-The goal of this game is to move forward. There will be callbacks to the trilogy however
-Ryder has a family. This family ties into the storyline (Maybe siblings, parents etc)
-ME3 multiplayer was a surprising success but they understand that fans didn't like how it tied into the single player, aims to improve this
-Development in the game is in the final stretch, they only want to show stuff that's totally finished and polished
-The Mako is the only vehicle in the game

Polygon and IGN interviews with Mac Walters/Aaryn Flynn
-Mass Effect 3's ending and your decisions won't affect Andromeda
-Relationships and romances will be more realistic
-Friendships and romances will take into account character temperaments. Some may be harder to talk to.
-Romance won't be limited to checking in a few times, then getting a romance scene.
-Mass Effect Andromeda is a story about becoming a hero
-The characters will be much younger and untested, drawing from themes of feeling out of depth or like an outcast
-Humanity are the aliens this time, it's the story of a stranger in a strange land
-BioWare are aiming for a character that is more than just a typical space marine, someone who recognises the impact their presence is having
-Instead of your character already knowing a lot about the Galaxy like Shepard, you're going to be discovering all of this stuff with them
-You won't have the kind of support Shepard would have. You're not exactly a Spectre this time
-The story of the game will be more personal this time, even though the scale is still grand
-The trilogy will act as a foundational background, but won't be a focus. There will be explainations for new players on what Krogans are, what mass effect field are etc.
-The trilogy was about a cinematic, grand, space opera with a titular character. With Andromeda they want to move away from this
-Instead of saying "You are this person" it's about saying "This is your role and this is the way you can play it"
-Andromeda will still be a human centric story, as it gives the player a foothold in the alien narrative
-In ME1, humans found themselves to be the underdogs in a larger galaxy, and this is ultimately a core theme of Mass Effect, not just the trilogy
-BioWare kept trying to solve the vehicle problem in the trilogy, but this time they've made it a core focus and tried to fix it early in development
-The online component will have no impact on the main story this time. There will be more positive ties between the singleplayer and multiplayer
-The core elements of branching dialogue, relationship building, exploration etc will remain intact
-Andromeda will feel like you're playing Mass Effect for the first time, as the setting/characters are new and unfamiliar, yet nostalgic to returning fans

Yanick Roy (Studio Director)
-RPG elements are of course still there, allowing the player to control the story their way
-BioWare aren't worried about moving on from Shepard, they believe that as long as all the core elements of Mass Effect are there, people will play it
-There will be companions with 'loyalty' missions and new ways to get to know them
-The multiplayer will be similar to ME3's but with more freedom, dynamic gameplay and 'chaos'
-There will be more customisation than we've seen before. We can "own" our environments
-Andromeda is their biggest game ever. Exploration is a major factor, similar to what they tried to achieve in ME1
-Planets will have essentially one biome, inspired by planets from things like Star Wars
-There will be different ways to communicate with the races of Andromeda. Diplomacy, aggressiveness, combat etc
-The order in which you do quests/talk to people may also influence opinion of you and humanity
-We will be able to choose male/female, but they want to go a little bit further with this. More details to come soon
-The female Ryder isn't exactly the default face. There is a bit of a twist this time around but they can't say more yet
-The protagonist's role will be vast, their goal is to find a new home for humanity and the other races accompanying them, requiring a character of many qualities
-There will be references to the trilogy, but not so much as to flood new players with information
-The way the translators will understand the languages of the Andromeda species will be explained
Aaryn Flynn (PlayStation Access and Inside Playstation)
-The trip to Andromeda has taken a really really long time (hundereds of years)
-The game draws parallels to today's space exploration advancements/themes
-The N7 character has nothing to do with Shepard
-New species. Some old, some new, some completely mysterious
-Choices will affect the species you encounter
-Planetary exploration is essentially the same mechanic as ME1, but much MUCH bigger/better with more freedom
-There's much more to the Tempest than meets the eye
-The 'Ark' is a huge part of the story, not just where Ryder wakes up
-Main character will be human, you can choose to play as a male/female Ryder
-There is a sense of continuity in the Mass Effect universe, despite starting fresh in a new Galaxy
-Mass Effect Andromeda is story/characters first, then with a large focus on seamless loading, exploration
-Frostbite has forced them to rebuild everything from the ground up, it's a clean slate in more ways than one
-Mass Effect VR is a possibility

EDIT: New Info (Various Sources such as Twitter and news websites) -Same-Sex romances are still there
-Info about the collectors edition is coming this fall
-As the game runs Frostbyte, the PC hardware requirements will be similar to that of Battlefront and Inquisition
-More news may be coming in weeks instead of months. -Codex entries will be detailed and in-depth as usual

BillyFlo81
21-06-2016, 12:19
Απο Eurogamer:

Why Mass Effect: Andromeda won't acknowledge your ME3 ending choice (http://www.eurogamer.net/articles/2016-06-20-why-mass-effect-andromeda-wont-acknowledge-your-choice-of-me3-ending)

hakoo
21-06-2016, 13:35
Oλα ακουγονται μια χαρα, περα απο το αν το παιχνιδι ειναι σε θεση να βγει τους πρωτους μηνες του 2017 που μενει να το δουμε εμενα 2 πραγματα με ψιλοαπογοητευουν.
Πρωτον, η ελλειψη traversing στο διαστημα, απ' οτι καταλαβα το μοτιβο θα ειναι παλι ιδιο, δλδ εισαι στο πλοιο και επιλεγεις τον πλανητη. Θα περιμενα το επομενο βημα για το Mass Effect να ηταν space exploration, space fights κτλ.
Δευτερον, ο βασικος χαρακτηρας ειναι παλι human, δεν καταλαβαινω ολο αυτο το human centric thing, γιατι δλδ ντε και καλα να ειμαστε humans. Θα ηθελα να εχουμε επιλογη και για αλλα races.

Melnibonian
23-06-2016, 14:55
https://youtu.be/lfpWDOzE5nM

Leon_DiZ
24-06-2016, 21:26
Why BioWare showed Mass Effect Andromeda's female hero first (http://www.eurogamer.net/articles/2016-06-24-why-bioware-showed-mass-effect-andromedas-female-hero-first)

Like many BioWare games, Andromeda will let you play as a character based on either gender. Unlike many BioWare games, and Mass Effect in particular, the developer has chosen to reveal its female protagonist first.



"When we debuted male Shepard back in 2006, 10 years ago, it was a time when we drew inspiration from traditional entertainment marketing," BioWare boss Aaryn Flynn told me. "So: 'We need a iconic main character. We need an iconic everything else'.
"But I think the whole industry, us included, have moved beyond that. Our games let you choose your main character, I think everyone gets that nowadays. You don't need to see a character to identify with, in the same way you might on a movie poster. People want to create their own characters, customise them, and we're embracing that."



Previous BioWare release Dragon Age: Inquisition notably showed an androgynous silhouette of the game's protagonist on its cover - something which I asked if Andromeda would do too:
"Very much so," Flynn concluded. "We're continuing down that path."

Leon_DiZ
20-08-2016, 16:35
766815521224306688

766850628589002753

Leon_DiZ
07-09-2016, 23:47
https://www.youtube.com/watch?v=t1hBNALUk4w

panos74gr
07-09-2016, 23:52
Επίσης είπαν για αρχές του χρόνου! Όποτε HELL YEAH!!!

Viper
08-09-2016, 00:20
773610802225881088

tsakali GR
08-09-2016, 12:41
Εντάξει, αν όντως το video ήταν από pre-alpha και δεν έχουν κάνει καμία πονηριά, βλέπω να μας πέφτει το σαγόνι με το final version του παιχνιδιού.
Πραγματικά απίθανο!

Valkyre
08-09-2016, 14:54
Πως ειναι δυνατον να ειναι pre alpha ακομα το παιχνιδι ενω βγαινει σε μερικους μηνες;; Μας δουλευει η Bioware??!

Viper
08-09-2016, 15:14
Mass Effect: Andromeda Is 30 FPS on PS4 and PS4 Pro (http://www.gamespot.com/articles/mass-effect-andromeda-is-30-fps-on-ps4-and-ps4-pro/1100-6443392/)


Producer Fabrice Condominas shared the detail in an interview with GameSpot this evening at the PlayStation Meeting. The PS4 Pro is more powerful than the existing model. It is in theory capable of delivering higher frame rates, but that won't be the case here, apparently.

hakoo
08-09-2016, 17:19
Θα περιμενω και το trailer της N7 day, δεν μπορω να πω οτι αυτο το κομματακι που εδειξαν χθες με εντυπωσιασε παντως.

Slay
08-09-2016, 18:58
Θα περιμενω και το trailer της N7 day, δεν μπορω να πω οτι αυτο το κομματακι που εδειξαν χθες με εντυπωσιασε παντως.
Μια απο τα ιδια, γενικως δεν εχω ενθουσιασμο για το παιχνιδι με οτι εχω δει, μακαρι να κανω λαθος και το παιχνιδι να βγει πολυ καλο.

hakoo
08-09-2016, 19:09
Το trailer της E3 ηταν πολυ εντυπωσιακο αν και μικρο, το χθεσινο δεν με εντυπωσιασε καθολου. Ουτε τα γραφικα, ουτε το περιβαλλον που επελεξαν, ουτε οι χαρακτηρες που ειδαμε ειχαν κατι ιδιαιτερο στον σχεδιασμο (φανεροτατο ακομα και απο αυτο το πολυ μικρο κομματι οτι το asari δεν θα εχει καμια σχεση με την Liara και με τα asari οπως τα ξερουμε αλλα θα ειναι comic relief χαρακτηρας :help:) ουτε φυσικα το μετριοτατο animation.
Τι να πω, ειναι ισως το πιο αναμενομενο παιχνιδι μου μετα το Horizon, ελπιζω στην N7 day να δουμε πολυ καλυτερα πραγματα.

Slay
08-09-2016, 22:15
Βασικα με ξενισε νομιζω λιγο το γεγονος οτι ειναι μονος του σε αυτο το επιπεδο, και μετα εμφανιζονται οι αλλοι ως δια μαγειας.

BillyFlo81
10-10-2016, 15:02
Απο Neogaf (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1291871):

Mass Effect Andromeda art book might have leaked the game release date (Mar 21st)

https://pbs.twimg.com/media/CuZrCsDWYAAV4VH.jpg

https://pbs.twimg.com/media/CuZrM_0XgAA00Va.jpg:large

Amazon link (https://www.amazon.com/Art-Mass-Effect-Andromeda/dp/1506700756/?tag=viglink20241-20)

Leon_DiZ
02-11-2016, 21:20
Game Informer: December Cover - Mass Effect Andromeda (not out yet, leaked) (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1305827)

http://i.imgur.com/X8rBYhA.jpg

panos74gr
02-11-2016, 22:04
Την Δευτέρα θα μάθουμε περισσότερα!

793860349812432896

793875354746224640

hakoo
02-11-2016, 23:28
To παιχνιδι κυκλοφορει σε μερικους μηνες και δεν εχουμε δει ακομα ενα proper video με gameplay αν εξαιρεσουμε αυτο για την προωθηση του ps pro που εδειξε ...τιποτα στην ουσια.
Καιρος ειναι νομιζω.

Leon_DiZ
02-11-2016, 23:34
To παιχνιδι κυκλοφορει σε μερικους μηνες και δεν εχουμε δει ακομα ενα proper video με gameplay αν εξαιρεσουμε αυτο για την προωθηση του ps pro που εδειξε ...τιποτα στην ουσια.
Καιρος ειναι νομιζω.


..α, βλέπω ξέχασα να βάλω την είδηση που λένε ότι "είναι ανοικτοί" στο να το καθυστερήσουν.


Mass Effect Andromeda still targeted for Q1 2017, but EA is open to delaying it (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1305591)

Το λέω πολύ καιρό αλλά θα εκπλαγώ αν βγει αρχές του 2017.

hakoo
02-11-2016, 23:41
H λογικη αυτο λεει (οτι θα καθυστερησει) απλα ελεγε χθες ο shinobi στο αντιστοιχο thread του neogaf οτι δεν εχει αλλαξει κατι και το παιχνιδι θα κυκλοφορησει 1st quarter...

Leon_DiZ
07-11-2016, 17:59
https://pbs.twimg.com/media/CwqodR1UsAAFyoj.jpg:largehttps://pbs.twimg.com/media/CwqnIlMUUAAW9iB.jpghttps://pbs.twimg.com/media/CwqnLjnVQAEGc8p.jpg

Valkyre
08-11-2016, 00:15
Απο το Gameinformer αναλυτικα bulletpoints:



Backstory
-Around 2185, at the height of galactic progress, unaware of the impending Reaper invasion (though after Sovereign), several species band together for the "Andromeda Initiative"
-4 Arks, each carrying a different race, are built, housing thousands of individuals to chart a course to Andromeda
-Turians are confirmed in the game
-The Heleus Cluster is noted as having a significant amount of "Golden Worlds", or planets ripe for life
-Each ark is led by a "Pathfinder"
-The Pathfinder, recon teams and others onboard are in cryosleep, unaware of what transpires in the Milky Way after they depart
-You play as either Scott or Sara Ryder, the children of Alec Ryder (pathfinder of the human ark)
-Alec Ryder is voiced by Clancy Brown
-Events at the start of the game occur that pass this role down to you, you are untested and unproven, unlike Commander Shepard of the previous trilogy
-This doesn't mean Mass Effect is Ryder's story from now on, they want the game to feel like a complete story (while teasing other stories that could happen)
-More customization options than previous games
-You can customize your father and your sibling, though not as extensively
-The "Nexus" is basically a forward command center staffed by multiple species that arrives in Andromeda early to pave the way for the Arks
-The Hyperion (humanity's ark) arrives at an incorrect location that's volatile and loses contact with the other arks and Nexus

Inspiration
-The (much improved) Mako of ME1, the loyalty missions of ME2, the multiplayer of ME3

Combat
-Global cooldowns are now replaced by individual timers
-Powers are instead hotkeyed for quick use, no longer pausing to bring up a wheel and aim (you can still pause the combat but it's not how BioWare intends combat to function)
-Dynamic cover system (ala TLOU)
-Still a cover based shooter with a goal to get the player moving around the battlefield more
-Jetpack allows for more movement variety; you can quick dash instead of rolling
-Jetpack has a hover function that allows you to hit enemies seeking cover or survey your surroundings
-Less emphasis on linear, clearly telegraphed environments that tell you a combat encounter is coming (though linear areas are still in the game)
-Game Informer's hands on was positive, feel the game has a clearer identity in combat than previous games
-You still queue up attacks, combos, order your squad, etc
-All key elements are still intact but the studio wanted to encourage more experimentation and wider variety of abilities

-Class system is gone; instead you have full access to abilities from all classes, you can mix and match skills from tech, soldier or biotics
-Goal is to allow players to try different approaches to combat without being locked in at the start
-However, you can still specialize once you invest enough points into a category of skills, you unlock a profile that can get you bonuses for your particular play style
-This is where class names like "Vanguard" (invest in combat and biotics) and "Adept" (invest in biotics) resurface
-Invest in multiple categories and you unlock the "Explorer" profile
-There is a narrative reason that allows you to reconfigure your points throughout the game so that you can try out multiple gameplay approaches without making multiple characters
-You can customize your helmet, chest, shoulders, arms and legs, more extensive than previous trilogy
-Many familiar weapons return, as well as new melee options like swords and hammers

-The 'Kett' are the main enemy
-The team wanted players to experience the first time encountering a new alien species vs already having it established in prior games
-Rather than painting them as mortal enemies, BioWare wanted to make them feel foreboding but not ugly as they want you to also empathize with them
-Instead of having "linear slices" of planets that you land on, you explore these planets from the surface to their underbelly
-Critical paths, optional planets, major hubs, loyalty missions return
-Your land vehicle is designated the "Nomad", and the team got special guidance from NFS developers on its handling.
-The Nomad isn't sluggish and cumbersome like the Mako, it's very fast, still boosts and maneuvers much better
-The Nomad doesn't have weapons, you can customize things like its speed and appearance
-BioWare did not want to repeat having things like mineral nodes and multiple identical outposts scattered across planets
-Points of interest include combat encounters, puzzles, narrative beats etc on planets
-One planet, called 'Elaaden', is flagged as a possible habitat zone, however the surface is hazardous (no water, extremely hot); you can be pointed in this direction in multiple ways, for example, a Krogan can request the Pathfinder to find a missing colony ship or you can just choose to land on the planet yourself and see what you find
-On planets, one of your priorities is to scout for drop zones for your crew that drop "forward stations" that establishes a foothold for you
-These stations allow for changing up your loadout, fast travel point, etc
-Planets can have multiple dangers like acid pools, burning wreckage, weather etc that can all kill you
-Most planets have at least one major enemy base
-Planets can have areas, encounters and "super bosses" that are too tough for you to handle at first, encouraging players to come back later
-Since Andromeda is a new galaxy, Ryder can actively scan and discover things in the environments; that gets sent back for analysis and unlocks new technologies for the player
-Scanning and discovering these things also allows you to obtain blueprints to craft weapons and armor for yourself
-You can create a wide array of items, not just ammo types and weapon mods, items that haven't been seen before in the Milky Way (thanks to new alien tech)
-Some plot threads and missions lead you across multiple planets

Squadmates
-Peebee (nickname): Asari squadmate shown in previous footage. Went off on her own after arriving on the Nexus and described as having a "bubbly personality". She's smart and not concerned with social norms and "niceties".
-Liam: Arrived with the Pathfinder, former police officer and described as having a "light attitude", bringing levity to situations

The Tempest (Your Ship)
-Important to harken back to the Normandy as it was a fan favorite
-There are no loading screens as you move through the ship
-Galaxy map returns but rather than piloting a mini ship on a map, it is more immersive, you select a planet, the game gives you sense of traveling towards that planet, and when you back out, you're immediately at your destination
-You don't pilot the ship manually, but it feels seamless as you go from planet to planet and see them from your bridge getting closer in the window
-They wanted a seamless experience from picking a planet to walking down to your cargo hold, hopping into the Nomad and landing on a planet. There is a landing sequence and you get off the ship. No more loading screens and instantly popping up on the surface of a planet.

Relationships/Characters
-There are more relationships in the game than any other Bioware game (as they noted fans make a big emphasis on romance in the games)
-The squadmate with the least amount of lines in Andromeda has more lines than the squadmate with the most amount of lines in ME3
-Due to complications in the awakening process, your sibling won't join you in combat but you can interact with them and build a relationship
-Many of these dealings are optional, and discovering more about the Ryder family is a plot thread
-BioWare is confident the details of this story are what differentiates it from a traditional "hero's journey"
-Loyalty missions return but they are not critical to the ending of the game; you can complete them after you complete the main story path for example
-Emphasis that relationships don't just culminate in a sex scene, but rather characters can just want to get in the sack, while others are interested in long term relationships and others still aren't interested at all. Bioware wanted to capture more "shooting bottles with Garrus" moments in the game, of which there are plenty

Multiplayer
-More evolved and refined form of ME3
-Card based economy where you earn XP and credits
-There are microtransactions but no real world money is required, you can unlock normally
-You still set the map, enemy, as before but you can also activate modifiers that can give you decreased health (for greater reward) or more damage (less reward)
-Bioware also plans to release custom crafted missions with unique modifiers that players can't change themselves
-These custom missions give you a 3rd currency, "mission funds" which allow you directly purchase items and weapons vs the mercy of random card packs; however these items are only available for a limited time in the store and can change often
-In MP, you play as the "Apex Force", a militia strike team from the Nexus
-Different enemies require you to use different tactics (some are shield heavy, some use heavy biotics etc)
-Playing MP will have advantages for the single player but it absolutely does not affect the ending of the game
-New "Prestige" mechanic added: With several types of characters, you earn regular XP and prestige XP. The prestige XP goes into every character of that 'type', for example 'tanky' characters. Earning enough prestige can grant you added health for all tank characters, etc.

Choices
-No more Paragon/Renegade system
-They want more nuance and subtlety and giving the player more opportunity to express themselves
-You can agree or disagree with someone without being punished or cornered into a paragon or renegade choice
-Dialogue option tones: heart, head, professional and casual.
-These don't affect you or sway a meter one way or another, rather they allow you freedom without worrying about unintended consequences
-"Narrative actions" (previously "interrupts) return but rather than giving a "red"=bad or "blue"=good choice, it can say "shoot", leaving more ambiguity to your choice
-Decisions aren't necessarily obvious "right" or "wrong", there are pros and cons to each and you'll just have to play the game the way you want

The future
-Mass Effect: Andromeda leaves the door open for more games (obviously)
-New game+ mode allows you to change your gender if you choose
-BioWare is coy about multiple endings; "it's a suprise", "it's different than the trilogy"

Το θελω.

WolfRathmA
08-11-2016, 00:35
https://youtu.be/w6na50mvt-k

Leon_DiZ
08-11-2016, 00:45
Το βλέπεις πάντως ρε παιδί μου το βίντεο και καταλαβαίνεις ότι η τριλογία (και το ένιωθα και όπως έπαιζα στο PS3), ήταν απλά μια γεύση του τι ήθελε να δημιουργήσει η Bioware. Βλέπεις τώρα τον κόσμο και τους χαρακτήρες και είναι παραπάνω από "άλμα γενιάς" για μένα. Το ίδιο και στο DA.

Leon_DiZ
08-11-2016, 00:56
-Dynamic cover system (ala TLOU)

http://3.bp.blogspot.com/-I6JkDHjlXxI/TzfR_d7D48I/AAAAAAAAAuc/yELtvrtJrfs/s1600/man-in-crowd-screaming.gif

hakoo
08-11-2016, 03:37
Ωραιο το trailer, ωραια γραφικα, δινει μια ιδεα για το story κτλ.
Η ενσταση μου ποια είναι όμως...θεωρω ότι αυτό το trailer είναι καλο για reveal trailer και όχι για ένα παιχνιδι που σε λιγους μηνες κυκλοφορει. Πανε καποια χρονια που εχει ανακοινωθει το παιχνιδι και ακομα δεν εχουμε δει τιποτε από βασικους πυλωνες του παιχνιδιού, τιποτε από combat, τιποτε από space exploration, τιποτε από role playing. Από δεκατα του δευτερολεπτου δεν μπορεις να καταλάβεις και πολλα πραγματα. Πραγματικα δεν καταλαβαίνω γιατι ολη αυτή η μυστικοπαθεια, εχουν πει αρκετα πραγματα είναι η αληθεια (και σημερα ακομα περισσοτερα) αλλα εχουν δειξει ελαχιστα.
Παροτι πρόκειται για ισως το πιο αγαπημενο μου franchise της προηγουμενης γενιας ακομα δεν εχει καταφερει να με ψησει γιατι δινουν πραγματα με το σταγονομετρο. Όταν αποφασισουν να δειξουν κανονικα το παιχνιδι τα ξαναλέμε, ελπιζω να είναι αυτό που περιμενουμε ολοι.

obione
08-11-2016, 03:58
Πραγματικα δεν καταλαβαίνω γιατι ολη αυτή η μυστικοπαθεια

Θελω να πιστευω για το hype και οπως επισης να προσπαθησουν να σταματησουν αυτο που γινεται στα παιχνιδια πριν την κυκλοφορια τους και κανουν spoiler ολο το παιχνιδι..(μακαρι να βγω αληθινος διοτι ειναι το αγαπημενο μου sci-fi franchise και δεν θα το αντεξω...)

hakoo
08-11-2016, 04:15
Spoiler να δειξουν λιγο combat η space exploration? Δεν νομιζω...
Νομιζω οτι η διαχειριση του hype η για να το πουμε πιο απλα του ενδιαφεροντος του κοσμου ειναι κατι που το κανουν καλα καποιες εταιρειες και οχι καλα καποιες αλλες. Η EA με την περιπτωση του Mass Effect θεωρω οτι εχει κανει λαθος επιλογες, εχει ανακοινωσει ενα παιχνιδι εδω και πολυυυυυυυυ καιρο και δινει με το σταγονομετρο. Η αναμονη σκοτωνει το ενδιαφερον η τουλαχιστον δεν βοηθαει στην αυξηση ενδιαφεροντος. Γι'αυτο και ειπα οτι το συγκεκριμενο trailer θα ηταν καλο για reveal trailer και οχι για ενα παιχνιδι που κυκλοφορει σε λιγους μηνες. Ειναι και λιγο παλιακο πια, προσωπικη μου αποψη, ο κοσμος θεωρω οτι προτιμαει πλεον την ανακοινωση οταν το παιχνιδι εχει προχωρησει αρκετα στην αναπτυξη του και πιο ουσιαστικα showings απο την ανακοινωση και μετα, καποιο demo η τουλαχιστον καποιο gameplay trailer.

obione
08-11-2016, 04:38
Δεν θα διαφωνησω ..απλα ειμαι λιγο ρομαντικος οκ?? lol
Λες ρε παιδι μου ...ακους μια φωνη μεσα σου...
Ωχχχχ παιζει να εγινε μαλακια....ωωχχχχ EA ....τι εγινε ρε παιδια..κατι παραπανω ενα demo ..
αλλα δεν δινεις και πολυ σημασια...οκ λες bioware εγγυηση ..δεν μπορει...
-τι?? μονο γω ειμαι ετσι??
περα απο το κακο χιουμορ οντως ολοι μας εχουμε ακριβως τις ιδιες ανησυχιες για τους λογους που κι εσυ αναφερεις.
btw...γιατι δεν κοιμασε moderator?3:39?? μηπως ξερεις κατι??και δεν μας το λες??μολογα τωρα...

hakoo
08-11-2016, 05:07
Ειλικρινα δεν πιστευω οτι εχει θεμα το παιχνιδι, η ομαδα ειναι πολυ καλη. Απλα δεν μπορω να ενθουσιαστω με τοσα λιγα πραγματα...
Βλεπω walking dead :c055gfe:

panos74gr
08-11-2016, 05:29
Περιμένουμε λοιπόν τα Video game awards για να δούμε gameplay στις αρχές Δεκέμβρη.

Το trailer για μένα οπτικά ήταν φοβερό, η frostbite θα κάνει πάλι θαύματα της όπως έκανε και στο dragon age που ήταν φοβερό.

Κατά τα αλλα πολύ σπαστική η μουσική και το όλο το στήσιμο του trailer, κλασσικο φτιαγμένο για να πορωσει τους funs των shooters. Έχω όμως πίστη στην bioware, θα βγει παιχνιδάρα.

Εμένα πιο πολύ με πορωσε αυτό... το πρώτο initiation video

https://www.youtube.com/watch?v=MjfIPkv4WDY

panos74gr
08-11-2016, 05:59
Να και η collectors edition...

795717498561761280

Kane
08-11-2016, 09:47
Προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα να δω κάτι. Από το το ποστ του Valkyre είδα ότι οι περισσότερες αλλαγές είναι καλοδεχούμενες, σε κάποιες είμαι λίγο σκεπτικός αλλά η σούμα είναι ότι ψήθηκα ακόμα περισσότερο και αυτό είναι που μετράει για μένα. Δεν ξέρω, μπορεί να το πάρω από την πρώτη μέρα (μια φορά το έχω κάνει μόνο αυτό)

teras1
08-11-2016, 10:54
Εγώ πλέον δεν παρακολουθώ trailers παιχνιδιών όπως παλιά. Αυτό ξέρω ότι είναι ένα παιχνίδι που θα πάρω ακόμα και αν δεν έχω δει τίποτα μέχρι την κυκλοφορία του. Αρκεί να έχω ξεκολλήσει λίγο από το VR.
Όπως είπε και ο hakoo καλύτερα να βγάζουν κάτι επίσημα όσο πιο κοντά στην κυκλοφορία του γίνεται.
Το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς από κάποια ηλικία και πάνω :)

AgentPrinny007
08-11-2016, 11:40
-No more Paragon/Renegade system
-They want more nuance and subtlety and giving the player more opportunity to express themselves
-You can agree or disagree with someone without being punished or cornered into a paragon or renegade choice
-Dialogue option tones: heart, head, professional and casual.
-These don't affect you or sway a meter one way or another, rather they allow you freedom without worrying about unintended consequences
-"Narrative actions" (previously "interrupts) return but rather than giving a "red"=bad or "blue"=good choice, it can say "shoot", leaving more ambiguity to your choice
-Decisions aren't necessarily obvious "right" or "wrong", there are pros and cons to each and you'll just have to play the game the way you want

πολυ ενθαρυντικα ολα αυτα.

https://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/vvfowvowrvbez4awv550.jpg

Leon_DiZ
09-11-2016, 23:26
http://www.gameinformer.com/b/features/archive/2016/11/09/new-mass-effect-andromeda-screenshots.aspx?utm_content=bufferc1131&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

http://www.gameinformer.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer-Components-SiteFiles/imagefeed-featured-electronic_2D00_arts2016-bioware-masseffect-screens/01.jpghttp://www.gameinformer.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer-Components-SiteFiles/imagefeed-featured-electronic_2D00_arts2016-bioware-masseffect-screens/03.jpghttp://www.gameinformer.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer-Components-SiteFiles/imagefeed-featured-electronic_2D00_arts2016-bioware-masseffect-screens/02.jpg

hakoo
10-11-2016, 15:49
Οmni flamethrower? Ποσο dumb και cool ταυτοχρονα? :a038:

panos74gr
13-11-2016, 14:16
Ενδιαφέρουσα συνέντευξη του creative director του Andromeda από το gameinformer

https://m.youtube.com/watch?v=B-Ef8FD_GU4

BillyFlo81
22-11-2016, 12:45
Getting To Know The Tempest: Mass Effect's New Normandy



When you’re exploring the far reaches of space, it helps to have a home away from home. In the Mass Effect series, your ship serves a variety of purposes. It can be a military base, where you plot your next tactical move; it can be a clubhouse, where you hang out with companions and get to know them better; and it can be a command center, where you make decisions about your character’s progression.
In the Mass Effect trilogy, players had the Normandy, which became almost as iconic as Commander Shepard. In Mass Effect Andromeda, you have the Tempest, a ship that functions like the Normandy in some ways, but also stands out with its own distinguishing features and innovations. Since players will spend a lot of time aboard this vessel exploring its corridors and interacting with its crew, we’re taking a closer look at what you can expect from the Tempest and how it helps in your mission to find a new home in Andromeda.
http://www.gameinformer.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer-Components-SiteFiles/imagefeed-featured-electronic_2D00_arts2016-bioware-masseffect-tempest/tempestfeature6102.jpg
Areas of Interest
During our trip to BioWare’s Montreal studio, we got a limited virtual tour of the Tempest. The team wasn’t ready to show off every corner of the ship, but we saw some of the major areas, like the bridge, the galley, the garage, and the Pathfinder’s quarters. You can seamlessly travel between these locations, with no loading screens or painfully slow elevators to hold you back.
The bridge will be a more regular destination than it was aboard the Normandy. You still can drop by to talk to the pilot (a salarian), but handling navigation is your most common task there. Instead of going to a galaxy map in the middle of the ship, you stand on the bridge and stare out at the stars in front of you as you select your destinations.
After passing through an elliptical corridor (similar to one seen on the Normandy), you are in the galley. This area has more of an atrium-like feel, with windows offering a nice view and stairs leading up to a seating area on a second level. One of the most conspicuous objects in the galley is a holographic interface that allows Ryder to modify skill-point distribution, which is how you change your abilities between missions.
Farther back is the garage, which is where the Nomad (your Mako-like vehicle) is parked. Any visual customizations that you’ve made to the vehicle, like its paint job, are visible as you look down on it from the upper part of this tiered area.
The Pathfinder’s quarters is Ryder’s personal space. BioWare tells us that players will have some control over the dιcor here, and the room gets more of a moved-in feeling as the game goes on. You might see various mementos in this room, like reflections of your progress in the critical path, or simple souvenirs like a rock.
http://www.gameinformer.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer-Components-SiteFiles/imagefeed-featured-electronic_2D00_arts2016-bioware-masseffect-tempest/tempestfeature6103.jpg
The Look
The Tempest isn’t just a smaller version of the Normandy. It’s a sleeker ship built for scouting, and its overall design reflects that purpose. The differences might not be so apparent when you see the ship flying through space, but the distinction shines through once the Tempest has landed.
“The whole look I wanted for the Tempest is that extremely cantilevered balance to the ship,” says art director Joel MacMillan. “So you have this very long, thin fuselage, but then the landing gear would be situated at the back. I love the image of that being parked on a cliff face – it’s almost like it’s on a perch, and you see the nose extending off the cliff face.”
Unlike the Normandy, the Tempest isn’t necessarily a one-of-a-kind ship. It is the scout ship for the human ark Hyperion, which means that the arks for the other races theoretically have similar ships. However, that shouldn’t make you feel like your ship is any less cool. “The idea is that there are other ships out there,” says creative director Mac Walters. “We don’t tend to see the other ships. We wanted to make the Tempest feel unique and special to the player.”
http://www.gameinformer.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer-Components-SiteFiles/imagefeed-featured-electronic_2D00_arts2016-bioware-masseffect-tempest/tempestfeature6101.jpg
Being There
Letting players move throughout the Tempest with no loading screens helps immerse players in Mass Effect Andromeda, and that goal manifests in other ways aboard the ship. For instance, what you see out the windows will reflect your location in space and change as you fly to different celestial objects.
In the Mass Effect trilogy, you were met with a static backdrop in the few places you could look out into space from the Normandy. That isn’t necessarily a bad solution, but it doesn’t do much to make players feel like they are part of the world. That’s why the team pushed to make your surroundings aboard the ship more convincing. “When you look out the window of the Tempest, you should see space out there,” Walters says. “If you’re parked in front of a planet, you actually see that planet everywhere you go on the Tempest.”
If you decide to go explore the planet sitting outside your window, the team also wants that to happen with minimal interruptions. Selecting your destination, flying there, landing on the planet, and then rolling out onto the surface in the Nomad is going to be as continuous a process as possible. “With memory limitations, with loading limitations, there was a real problem; if you wanted to go from one place to another, you had to unload everything, you had to reload everything – it was a long time,” says technical director Harold Chaput. “It really broke the flow of the game. Now, it’s so much smoother to be on the ship, land on a planet, jump around, go inside a building. It’s all very seamless, so breaking down the barriers frees up the player to explore and do activities. It makes it easier to make a rich and full environment.”
One piece of immersion you won’t have? Flying the Tempest yourself. “Part of what made it hard is, we had debates about whether you should be able to manually fly the Tempest all the way around,” Walters says. “Ultimately, we had to say ‘Not in this game.’ If you try to do too many things, everything starts to suffer. But we had working prototypes of that, and it was compelling, but it wasn’t compelling enough.”
http://www.gameinformer.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer-Components-SiteFiles/imagefeed-featured-electronic_2D00_arts2016-bioware-masseffect-tempest/tempestfeature6104.jpg
Your Crew
As much fun as it is to roam around a spaceship, the characters of the Mass Effect series have always been a bigger draw. Like previous games, your party gathers aboard your ship, and they find their own areas of the Tempest where you can seek them out. However, they won’t always be standing still in one spot. They stick to a general vicinity, but they might be doing different things in that space. This extends beyond your fleshed-out companions to regular NPCs, too. One goal for Mass Effect Andromeda is to make the Tempest feel more active than the Normandy, with fewer stock crew members standing around inert.
“There are some limitations to what they can do; they won’t be running around the whole ship as you are,” says space lead Jessica Hara Campbell. “But they’ll be doing things and interacting with the ship, because it’s a small crew and everybody has a job. So they need to be looking like they’re active. They may be doing things that draw you toward them, or they may be calibrating.”
The Tempest fills many roles in Mass Effect Andromeda. It gives players a home base to return to, it functions as a hub for social interactions, and it acts as your gateway to the rest of the galaxy. Hitting the right balance is a challenge, but BioWare is looking closely at what previous Mass Effect games did correctly on those fronts. “Mass Effect 1 did a good job of using the Normandy for those pinch points in the critical path, and Mass Effect 3 did a good job making it feel alive with the way the characters moved around the ship,” Walters says. “The Tempest is a combination of those two things. Much more of those ‘Hey, we’re a team, let’s figure this out and have a chat’ after a mission, but also lots of interactions.”
The Normandy is near and dear to the hearts of many Mass Effect fans. From what we’ve seen, the Tempest offers everything Shepard’s ship did, plus some new innovations to make the ride even smoother.



source: Gameinformer (http://www.gameinformer.com/b/features/archive/2016/11/21/getting-to-know-the-tempest-mass-effects-new-normandy.aspx)

hakoo
22-11-2016, 18:50
One piece of immersion you won’t have? Flying the Tempest yourself. “Part of what made it hard is, we had debates about whether you should be able to manually fly the Tempest all the way around,” Walters says. “Ultimately, we had to say ‘Not in this game.’ If you try to do too many things, everything starts to suffer. But we had working prototypes of that, and it was compelling, but it wasn’t compelling enough.”

Eυτυχως το λενε απο μονοι τους και ειναι αν μη τι αλλο θετικο που το αναγνωριζουν, προσωπικα περιμενα μετα απο τοσα χρονια και με νεο harware να εχουμε την ολοκληρωμενη space εμπειρια. Ας ειναι, τουλαχιστον να δουμε καπως πιο ανοιχτα επιπεδα στους πλανητες.

panos74gr
02-12-2016, 07:16
https://youtu.be/NOIzH6UcoW4

Valkyre
02-12-2016, 11:09
Μου αρεσε αρκετα αυτο που ειδα. Θελω κι αλλο, οπως και μια ημερομηνια.

panos74gr
02-12-2016, 12:53
Αρκετά ωραίο είναι, και το τελικό παιχνίδι δεν το φοβάμαι. Η Bioware θα κάνει πολύ καλή δουλειά όπως έκανε και στα υπόλοιπα mass effect και στο DA: inquisition.

Μου την δίνει όμως που για άλλη μια φορά το μεγαλύτερο μέρος του trailer είναι μάχη με μπαμ μπουμ μουσικές κλπ και αποσπασματικές σκηνές. Θα προτιμούσα ένα gameplay video στο στυλ αυτού που έδειξαν στο PS4 Pro reveal με λίγο πιο πολλά στοιχεία μέσα. Λίγο exploration, λίγο στόρυ, λίγη μάχη.

obione
02-12-2016, 20:01
Μου έλειψε ο κόσμος του mass effect. Πολύ ωραίο το τραιλερ όντως.Ελπιζω οι πρωταγωνιστές να είναι το ίδιο αντάξιοι!!

hakoo
03-12-2016, 02:23
Επιτελους gameplay!
Μου αρεσε κι εμενα πολυ, φαινεται αρκετα πιο ανοιχτο, εξαιρετικα γραφικα και φανερα επηρεασμενο στη μαχη απο το mp του ME3 (και το λεω για καλο αυτο). Δυστυχως μετριοτατο animation, εντελως weird facial expressions και απαισιο lip sync.
Δεν το χει η Bioware γμτ με αυτα.
Looks very good overall, αντε να δουμε!

panos74gr
03-12-2016, 09:46
Βγήκε και το δεύτερο initiation video...

https://m.youtube.com/watch?v=kPQuUmiIcW4

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΡΩΤΙΚΟ για μένα.

Slay
03-12-2016, 10:55
Θα συμφωνησω, επιτελους αρχιζουμε και εχουμε κανονικη ροη πληροφοριων και trailers.

WolfRathmA
03-12-2016, 12:03
Και εγώ που δεν έχω παίξει ποτέ μου (δεν μπορούσα να παίξω τα προηγούμενα) αυτό με έχει πείσει περισσότερο. Φαίνεται τρομερό.

Kane
03-12-2016, 22:20
Αρκετά είναι υποθέσεις αλλά το βρήκα ενδιαφέρον


https://www.youtube.com/watch?v=zTNyd19g1SY

panos74gr
07-12-2016, 16:39
3 νουβέλες με θέμα το mass effect andromeda θα βγουν το 2017, άνοιξη καλοκαίρι και φθινόπωρο.

Η υπόθεση συνδέετε στενά με την υπόθεση του παιχνιδιού Α όποτε δεν ανακοίνωσαν τίποτε σχετικό.

http://titanbooks.com/blog/announcing-official-mass-effect-novels/

Έχοντας διαβάσει το prequel novel του πρώτου mass effect, μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλή φάση και με είχε πορωςει με το σύμπαν αυτό. Ελπίζω κάτι τέτοιο να κάνουν και τώρα και να δώσουν ακόμα μεγαλύτερο βάρος στην ιστορία του κυρίως παιχνιδιού.

BillyFlo81
30-12-2016, 21:35
814606946267492353

BillyFlo81
04-01-2017, 21:06
Toν ερχομενο Μάρτη στις 23 του μηνός θα κυκλοφορησει στην Ευρωπη το Mass Effect: Andromeda.



On behalf of our teams across Montreal, Edmonton and Austin, I’m excited to announce that Mass EffectTM: Andromeda will be launching in North America on Tuesday, March 21, 2017 and beginning Thursday, March 23, 2017 in Europe. We appreciate your patience (and in fact, even your lack of patience in some instances) as we’ve been focused on completing the game. Here’s a little bit of context into how we’ve gotten here.


https://www.masseffect.com/news/mass-effect-andromeda-coming-in-march

816706281616637952

Leon_DiZ
04-01-2017, 21:42
Here for the patches

panos74gr
04-01-2017, 22:08
Χαίρομαι τρελά για αυτό το παιχνίδι. Ηθελα να φάει ένα μικρό delay μέχρι τον Μαίο για να προλάβω να παίξω το Horizon Zero Dawn αλλά δεν...

Είναι σίγουρο ότι οταν βγει θα σταματήσω ότι άλλο παίζω και θα χαθώ από τον κόσμο για... αν κρίνω από το Inquisition, πολύ καιρό!

hakoo
05-01-2017, 02:37
^^Αν εβγαιναν την ιδια μερα μαλλον θα επελεγα το Μass Effect αλλα τωρα μαλλον παω για Horizon day one και το Mass Effect καλοκαιρι (με τους ρυθμους που παιζω θα μου παρει καιρο το Horizon).

tonybsg
05-01-2017, 08:31
https://www.youtube.com/watch?v=NK6pgNxyunI

panos74gr
05-01-2017, 09:03
^^Αν εβγαιναν την ιδια μερα μαλλον θα επελεγα το Μass Effect αλλα τωρα μαλλον παω για Horizon day one και το Mass Effect καλοκαιρι (με τους ρυθμους που παιζω θα μου παρει καιρο το Horizon).

Μακάρι να ειναι τόσο καλό το Horizon που να με κάνει να καθυστερήσω το Mass Effect. Αλλά το πιο πιθανό ειναι να το παρατήσω μόλις βγει το Mass Effect.

mihalis13
05-01-2017, 09:42
Μακάρι να ειναι τόσο καλό το Horizon που να με κάνει να καθυστερήσω το Mass Effect. Αλλά το πιο πιθανό ειναι να το παρατήσω μόλις βγει το Mass Effect.

Καλύτερα να μην ξεκινήσεις καν το Horizon.
Είτε είναι καλό παιχνίδι είτε όχι θα το αδικήσεις.
Εγώ πχ πάντα όταν ξεκινάω ένα game φροντίσω να το τερματίζω πριν πιάσω το επόμενο.
Για μένα καλύτερα παίξε κάτι άλλο εκείνη την εποχή, περίμενε το Mass Effect και αφού το τελειώσεις και το απολαύσεις τότε ασχολείσαι με το Horizon.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slay
05-01-2017, 10:32
Χαίρομαι τρελά για αυτό το παιχνίδι. Ηθελα να φάει ένα μικρό delay μέχρι τον Μαίο για να προλάβω να παίξω το Horizon Zero Dawn αλλά δεν...

Είναι σίγουρο ότι οταν βγει θα σταματήσω ότι άλλο παίζω και θα χαθώ από τον κόσμο για... αν κρίνω από το Inquisition, πολύ καιρό!

Εγω να δεις που θα το παιξω καλοκαιρι μαλλον, και θα εχω και μερικα ακομη για τοτε.

panos74gr
05-01-2017, 10:41
Καλύτερα να μην ξεκινήσεις καν το Horizon.
Είτε είναι καλό παιχνίδι είτε όχι θα το αδικήσεις.
Εγώ πχ πάντα όταν ξεκινάω ένα game φροντίσω να το τερματίζω πριν πιάσω το επόμενο.
Για μένα καλύτερα παίξε κάτι άλλο εκείνη την εποχή, περίμενε το Mass Effect και αφού το τελειώσεις και το απολαύσεις τότε ασχολείσαι με το Horizon.


Εξαρτάται πολύ από το παιχνίδι, ποσό με έχει βάλει στον κόσμο του, και την διάρκεια.
Με τεράστια παιχνίδια των 60-100 ωρών+ (που ήταν το inquisition) δεν μπορώ να τα παίξω σερί όσο και αν τα αγαπάω. Κάποια διαλείμματα θα κάνω.

Ειδικά στις διακοπές που έχω πιο πολλές ώρες μπορεί το κύριο που παίζω να είναι ένα πχ the last guardian, αλλά μπορεί να παίζω και ratchet τα πρωινά.

Από την άλλη μακάρι να είναι το horizon τόσο καλό που να με κάνει να θέλω να το τελειώσω χωρίς διακοπές, όπως το the last of us, ή το MGSV που τα πήγα σερί.

mihalis13
05-01-2017, 11:05
Εξαρτάται πολύ από το παιχνίδι, ποσό με έχει βάλει στον κόσμο του, και την διάρκεια.
Με τεράστια παιχνίδια των 60-100 ωρών+ (που ήταν το inquisition) δεν μπορώ να τα παίξω σερί όσο και αν τα αγαπάω. Κάποια διαλείμματα θα κάνω.

Ειδικά στις διακοπές που έχω πιο πολλές ώρες μπορεί το κύριο που παίζω να είναι ένα πχ the last guardian, αλλά μπορεί να παίζω και ratchet τα πρωινά.

Από την άλλη μακάρι να είναι το horizon τόσο καλό που να με κάνει να θέλω να το τελειώσω χωρίς διακοπές, όπως το the last of us, ή το MGSV που τα πήγα σερί.

Και εγώ κάνω διαλείμματα, αλλά θα κάνω με κανένα sport/racing game.
Επειδή παλιά το έκανα και εγώ σε μεγάλα παιχνίδια, τα άφηνα ξεκίναγα ένα άλλο και τα ξανάπιανα μετά απο λίγο καιρό. Ήμουν σε φάση είμαι στη μέση του παιχνιδιού, έχω ψιλοξεχάσει το story, ψάχνομαι με τον χειρισμό κλπ... Όλα αυτά μου χάλαγαν την εμπειρία, οπότε αποφάσισα να πηγαίνω ένα παιχνίδι σερί και μετά να αρχίζω άλλο. Εκτός αν πρόκειται να παίξω πιο μετά dlc οπότε εκεί το βλέπω διαφορετικά (πχ Witcher)
Θέλω να απολαύσω όλο το ταξίδι σε ένα παιχνίδι μονομιάς και όχι με δόσεις.
Πχ τώρα το Last Guardian παρόλο που είναι μικρό δεν έχω καταφέρει να το τερματίσω ακόμα. Έχω λίγο χρόνο, γυρνάω κουρασμένος από τη δουλειά και δεν έχω τόσο διάθεση για τόσο βαρύ game. 2 μέρες δεν έχω παίξει και βάζω Forza Horizon 3 που είναι πιο χαλαρό και με ξεκουράζει μετά τη δουλειά. Δεν θα μπορούσα να βάλω ένα άλλο game που να έχει story και να μοιράσω την εμπειρία σε 2 παιχνίδια.
Τουλάχιστον εγώ κάπως έτσι το βλέπω και απολαμβάνω το κάθε game περισσότερο.

Leon_DiZ
05-01-2017, 15:44
https://www.youtube.com/watch?v=NK6pgNxyunI

Δεν ξέρω, εμένα κάτι δεν μου πάει καλά με το παιχνίδι..

panos74gr
05-01-2017, 16:03
Δεν ξέρω, εμένα κάτι δεν μου πάει καλά με το παιχνίδι..

Εμένα ακριβώς το αντίθετο. Πήραν τον χρόνο τους, 5 χρόνια για να φτιάξουν το καλύτερο Mass Effect. Πήραν στοιχεία εξερευνησης από το πρώτο, ένα φοβερό engine που το ξέρουν κιόλας καλά (γιατί έβγαλαν το Inquisition με αυτό), τα καλά στοιχεία από το ME2+ME3, feedback για τα καλά και κακά του Inquisition και ξεκινούν σε ένα νέο σύμπαν από την αρχή.

Επιπρόσθετα, στην ανακοίνωσή τους ακούγονται πολύ σίγουροι για αυτό που έχουν φτιάξει.


Mass Effect: Andromeda is our most ambitious Mass Effect game to date. We’re telling completely new stories, creating new characters, new planets, new species, and introducing new gameplay systems. And for the first time, we’re bringing Mass Effect to the FrostbiteTM game engine, an incredible engine that’s delivering a tremendous graphical jump from the trilogy to Mass Effect: Andromeda. To deliver on this, we’re taking all the time we can to make sure you’re getting the best possible experience.

Over this holiday break, developers at BioWare took home a version of the game in what we call the “holiday build”. This is a longstanding studio tradition that goes back to the early days of the original Mass Effect. Many load up a PC or console and go home to play as much as possible at their leisure. Coming back from holiday, the feedback has been great. Getting the endorsement from members of our studio, many of whom played key roles on the original trilogy, was definitely a key factor in helping us lock in on the date.


Even more exciting for us over the last couple of months has been seeing the excitement build in the community as we’ve started to share more about the game. The passion you have for the franchise continues to drive us. And now, we’re just a couple of months away from delivering a brand new Mass Effect experience to you for the first time in five years – richer, deeper and ready for exploration. We’re excited about how far we are going with the franchise, and we hope you find it’s been worth the wait.

https://www.masseffect.com/news/mass-effect-andromeda-coming-in-march

hakoo
05-01-2017, 17:15
Ειδα καλα? Ο τυπος αλλαζε class οποτε ηθελε? :bang:
Don't know how I feel about this...
Οπτικα υπεροχο παντως.

djpar
05-01-2017, 22:19
Αυτό με την class και ότι δεν έχουν δείξει πολλά πράγματα χρόνια τώρα με φοβίζει και εμενα.

Slay
06-01-2017, 10:43
Εγω επισης βλεπω μια μεταστροφη σε ακομα πιο action, αν δεν θυμαμαι κατι πολυ λαθος, τα ΜΕ ηταν κυριως cover based shooters και τωρα βλεπω να τρεχει σε στυλ ραμπο.

gRim
06-01-2017, 11:22
Έχετε δίκιο όσον αφορά το class:

https://twitter.com/macwalterslives/status/817023055889309697
817023055889309697

panos74gr
06-01-2017, 12:36
Εγω επισης βλεπω μια μεταστροφη σε ακομα πιο action, αν δεν θυμαμαι κατι πολυ λαθος, τα ΜΕ ηταν κυριως cover based shooters και τωρα βλεπω να τρεχει σε στυλ ραμπο.

Αν δείτε υπάρχουν πολλά σημεία στο χώρο που κάνουν κρα ότι είναι σημεία που κάποιος μπορεί να καλυφτεί.

Νομίζω ότι απλά θελουν να δείξουν τα abilities και παράλληλα κάτι πολύ εντυπωσιακό και το παίζουν στο πολύ εύκολο. Στην τελική ο καθένας θα το παίζει όπως θέλει.

tonybsg
07-01-2017, 03:49
Δεν ξέρω, εμένα κάτι δεν μου πάει καλά με το παιχνίδι..

Είναι λίγο ασύλληπτη η κληρονομιά που έχει αφήσει η τριλογία οπότε απλά... ελπίζουμε!

In other news


https://www.youtube.com/watch?v=ybn12ETrwg4

djpar
07-01-2017, 09:48
https://www.youtube.com/watch?v=Ian-osZ9H_w

Valkyre
09-01-2017, 15:01
Aυτο με το Class εχει φοβησει αρκετο κοσμο, καποιους δε σε αδικαιολογητο βαθμο.

Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα. Τα περισσοτερα συγχρονα RPGs αποφευγουν απο το να εγκλωβισουν τον παικτη σε ενα playstyle για 30-40-50 ωρες. Ειτε λεγεται Witcher 3 ειτε λεγεται Bloodborne ειτε τοσα αλλα παιχνιδια, ο παικτης εχει την δυνατοτητα να αλλαξει τον χαρακτηρα του καθως θελει.

Περα απο αυτο, συγκεκριμενα για το νεο ΜΕ, καποιοι πιστευουν οτι πλεον θα μπορουν να παιζουν την μια αποστολη πχ σαν full Vanguard και την αλλη σαν full Engineer. Οχι, δεν ισχυει αυτο. Το οτι ο παικτης εχει στην διαθεση του ολα τα Classes (πλεον αποκαλουνται profiles) δεν εχει να λεει κατι. Και αυτο γιατι οπως το εχω καταλαβει καθε profile εχει το δικο του skill tree το οποιο ο παικτης καλειται να επενδυσει/αναβαθμισει.

Αν λοιπον εγω επενδυσω στα skill του Profile Vanguard, ειναι προφανες οτι δινω την προσοχη μου σε αυτο το προφιλ, και αρα ο χαρακτηρας μου ειναι χτισμενος με κυρια βαση αυτο. Αν δηλαδη παω να κανω μια δυσκολη αποστολη σε προχωρημενο level και χρησιμοποιησω ενα προφιλ το οποιο ουτε καν εχω ασχοληθει να αναπτυξω (πχ Engineer) θα τα βρω μπαστουνια... αν βαλω το προφιλ Vanguard που εχω επενδυσει τοτε θα ειναι πιο βατη η κατασταση.

Δεν βλεπω κατι το μεμπτο σε αυτο. Το παιχνιδι μου δινει ολες τις επιλογες. Το πως θα παιξω εγω ειναι στο χερι μου. Πολυ καλυτερο να μου προσφερει ολες τις επιλογες το παιχνιδι, και να μην ειμαι αναγκασμενος να ξεκινησω το παιχνιδι ολοκληρο απο την αρχη ενω εχω παιξει 10 ωρες, επειδη αποφασισα οτι τελικα ο Vanguard δεν μου αρεσει.

Ακριβως το ιδιο κανει και το Witcher 3. Δεν υφισταται λογος ανησυχιας, ισα ισα που αν η υλοποιηση ειναι πολυ καλη (δηλαδη οι αποστολες/σεναρια ειναι ετσι σχεδιασμενα που να γινονται ακομα πιο διασκεδαστικες με την αλλαγη προφιλ), καλειται ο παικτης να επενδυσει σε περισσοτερα απο ενα playstyles για να ειναι πιο φρεσκο το gameplay στην διαρκεια του campaign.

Για εμενα μονο καλα ειναι τα νεα αυτα.

djpar
09-01-2017, 16:37
Το Witcher αν και ωραίο παιχνίδι σαν rpg δεν μου άρεσε γιατί ένας κλασσικός bowακιας από αλλά rpg δεν μπορεί να παίξει σωστά με bow στο Witcher, το Witcher είναι σε βαράω, πατάω Ο για να φύγω και σε ξαναβάραω, πριν μπω στην μάχη βάζω και ένα quen και τελειώσαμε.

panos74gr
12-01-2017, 20:24
Και νέο initiation video. To τρίτο από τα 6, αυτή την φορά μιλάει για το σκάφος μας Tempest και το όχημα Nomad.

https://www.youtube.com/watch?v=o-mWZQoNsqI

Πώρωση!

Slay
12-01-2017, 22:12
Και νέο initiation video. To τρίτο από τα 6, αυτή την φορά μιλάει για το σκάφος μας Tempest και το όχημα Nomad.

Πώρωση!
Με χαλασε λιγο το NOT ACTUAL GAMEPLAY στο τελος.

panos74gr
12-01-2017, 22:19
Με χαλασε λιγο το NOT ACTUAL GAMEPLAY στο τελος.

Δεν με ανησυχεί γιατί έχουμε δει gameplay κα τα γραφικά είναι σούπερ. Αυτό ένα Introductory video είναι που εξηγεί κάποια πράγματα, και προσπαθεί (με επιτυχία στην περίπτωση μου) να δημιουργήσει κάποιο hype και γενικότερα engagement με το παιχνίδι.

Προς το παρόν είναι πολύ ωραία τα βίντεο, εξηγούν και λίγο τι παίζει και προσπαθούν να σε βάλουν στο πνεύμα της όλης επιχείρησης "andromeda", γιατί πάνε εκεί; πως το κάνουν αυτό; τι μέσα θα έχουν όταν πάνε εκεί; κλπ

Valkyre
13-01-2017, 11:38
Ουτε εμενα με ανησυχει αλλα δεν παυει να ειναι και για εμενα μαλακια το οτι χρησιμοποιουν CGI για αυτα τα βιντεο.

Ειλικρινα δεν βρισκω τον λογο. Σπαταλανε χρημα χωρις ουσιαστικο οφελος.

Πρεπει πια να απαγορευτει καθολικα το CGI απο τα games... Ζουμε σε μια εποχη που δεν το εχουμε πραγματικα αναγκη και ναι το πιστευω ακομα και για τιτλους με φανταστικο CGI οπως το FFXV.

panos74gr
13-01-2017, 15:51
Ουτε εμενα με ανησυχει αλλα δεν παυει να ειναι και για εμενα μαλακια το οτι χρησιμοποιουν CGI για αυτα τα βιντεο.

Ειλικρινα δεν βρισκω τον λογο. Σπαταλανε χρημα χωρις ουσιαστικο οφελος.

Πρεπει πια να απαγορευτει καθολικα το CGI απο τα games... Ζουμε σε μια εποχη που δεν το εχουμε πραγματικα αναγκη και ναι το πιστευω ακομα και για τιτλους με φανταστικο CGI οπως το FFXV.

Συμφωνώ μαζί σου για οτιδήποτε υπάρχει στο τελικό παιχνίδι, προτιμώ όμως τέτοιου τύπου promotional video να τα κάνει με CGI μια εταιρία μάρκετινγκ παρά να τρώνε resources της κύριας ομάδας ανάπτυξης για βιντεο που δεν θα είναι στον τελικό τίτλο.

Valkyre
13-01-2017, 15:53
Συμφωνώ μαζί σου για οτιδήποτε υπάρχει στο τελικό παιχνίδι, προτιμώ όμως τέτοιου τύπου promotional video να τα κάνει με CGI μια εταιρία μάρκετινγκ παρά να τρώνε resources της κύριας ομάδας ανάπτυξης για βιντεο που δεν θα είναι στον τελικό τίτλο.Ετσι ειναι αυτο? Μια αλλη εταιρεια που εχει προσλαβει η Bioware τα κανει αυτα τα βιντεο? Αν ειναι ετσι σιγουρα δεν με ενοχλει ουτε εμενα.

panos74gr
13-01-2017, 19:15
Ετσι ειναι αυτο? Μια αλλη εταιρεια που εχει προσλαβει η Bioware τα κανει αυτα τα βιντεο? Αν ειναι ετσι σιγουρα δεν με ενοχλει ουτε εμενα.

Δεν μπορουμε να ξέρουμε. Το σίγουρο είναι ότι η ομάδα(ες) ανάπτυξης του παιχνιδιού τώρα είναι χωμένοι μέχρι το λαιμό στο να βάζουν τις τελικές πινελιές στο παιχνίδι.

Θα ήταν καταστροφικό να τους απασχολούν για οτιδίποτε άλλο.

Valkyre
16-01-2017, 11:38
Δεν μπορουμε να ξέρουμε. Το σίγουρο είναι ότι η ομάδα(ες) ανάπτυξης του παιχνιδιού τώρα είναι χωμένοι μέχρι το λαιμό στο να βάζουν τις τελικές πινελιές στο παιχνίδι.

Θα ήταν καταστροφικό να τους απασχολούν για οτιδίποτε άλλο.Κι εσυ τωρα πιστευεις οτι αυτο ειναι ανηκουστο? :P Μονιμως αυτο γινεται. Εγω νομιζα οτι εχεις καποια πληροφορηση οτι καποια αλλη εταιρεια ασχολειται με αυτο, αλλα ετσι οπως το βλεπω ειναι αυτο που επικραττει παντα, τουτεστην ενα γκρουπ ατομων μεσα απο την ομαδα να ασχολειται με τα promotional και marketing βιντεο κλπ. Δεν ξερουμε ποτε φυσικα τα εκαναν αυτα τα βιντεο, μπορει να τα εχουν ετοιμα μηνες τωρα, αλλα οποτε και να τα εκαναν, σπαταλησαν ανθρωπινο δυναμικο και κεφαλαιο για κατι που -για εμενα- δεν εχει απολυτως κανενα νοημα στην εποχη που ζουμε.

hakoo
17-01-2017, 17:38
Εχει νοημα στο marketing κομματι και μαλιστα μεγαλο.
Δεν νομιζω οτι εχει κανεις ενημερωση για το ποιος το εφτιαξε, συνηθως τα προωθητικα cgi videos τα κανουν outsource σε εταιρειες που ασχολουνται μονο με αυτο.

Valkyre
18-01-2017, 11:26
Οπως ειπα αν ετσι ειναι γενικα η πρακτικη παω πασο, δεν με πειραζει εφοσον η ομαδα αναπτυξης δεν επιβαρυνεται.

Αφου ειπα αυτο ομως, εχει νοημα και μαλιστα μεγαλο να γινεται με CGI στην εποχη που ζουμε? Δεν νομιζω οτι συμφωνω. Το CGI τουλαχιστον σε εμενα πλεον λειτουργει αρνητικα. Εχουμε ικανοτατες μηχανες γραφικων να πουν μια ιστορια, να σε κανουν hype, τα παντα. Η Frostbite μια χαρα ικανη ειναι γι αυτην την δουλεια.

Το να βλεπω εν ετει 2017 CGI και απο κατω τις λεξουλες not actual gameplay με χαλαει.

Περα απο αυτο ομως, το μαρκετινγκ για το Andromeda ειναι για κλαματα. Γενικα δεν υπαρχει προβολη.

panos74gr
18-01-2017, 12:54
Οπως ειπα αν ετσι ειναι γενικα η πρακτικη παω πασο, δεν με πειραζει εφοσον η ομαδα αναπτυξης δεν επιβαρυνεται.

Αφου ειπα αυτο ομως, εχει νοημα και μαλιστα μεγαλο να γινεται με CGI στην εποχη που ζουμε? Δεν νομιζω οτι συμφωνω. Το CGI τουλαχιστον σε εμενα πλεον λειτουργει αρνητικα. Εχουμε ικανοτατες μηχανες γραφικων να πουν μια ιστορια, να σε κανουν hype, τα παντα. Η Frostbite μια χαρα ικανη ειναι γι αυτην την δουλεια.

Το να βλεπω εν ετει 2017 CGI και απο κατω τις λεξουλες not actual gameplay με χαλαει.

Περα απο αυτο ομως, το μαρκετινγκ για το Andromeda ειναι για κλαματα. Γενικα δεν υπαρχει προβολη.

Το να γίνει κάτι σε μηχανή γραφικών ειναι πολύ πιο σύνθετο και απαιτεί ειδικές γνώσεις που δύσκολο να έχει μια εταιρία που έχει αναλάβει το marketing ενός παιχνιδιού. Σιγά κιόλας μην της δώσουν και πρόσβαση στον κώδικα που έχουν γράψει για να τα κάνει και in engine.

Κατά τα αλλά συμφωνώ μαζί σου ότι το marketing του παιχνιδιού ακόμα είναι σε πολύ χλιαρά επίπεδα. Νομίζω όμως ότι απλά είναι έτσι τώρα και θα δούμε πολύ δυνατό λανσάρισμα. Αποκλείεται να βγει το επόμενο mass effect μετά από 5 χρόνια, ένα project τόσο φιλόδοξο και να μην γίνει χαμός.

BillyFlo81
25-01-2017, 20:09
824300865091751941

BillyFlo81
26-01-2017, 20:00
https://www.youtube.com/watch?v=NNG_szaXNNU

New video: Pathfinder Team Briefing



https://www.youtube.com/watch?v=lqZvYgn35K4

panos74gr
26-01-2017, 21:54
Φοβερά τα βίντεο και τα 2!

Το cinematic trailer ειναι in engine και τα γραφικα είναι τέλεια. Υποθέτω από τουμπανιασμένο pc αλλά και λίγο χειρότερα να είναι στο ps4/ps4 pro πάλι τέλεια θα είναι. Έχει γινει φοβερή δουλεια στον καλιτεχνικό τομέα, ότι είδαμε έχει πολύ λεπτομέρεια και μου αρέσει που έχουν χρησιμοποιήσει μια πιο μεγάλη και ζωντανη χρωματική παλέτα σε σχέση με την πρώτη τριλογία ενώ γενικά κρατάνε τα βασικά στοιχεία που κάνουν το παιχνίδι mass effect.

panos74gr
26-01-2017, 22:37
As humanity’s Pathfinder, you’ll explore undiscovered planets, encounter alien civilizations, and make new friends – and not a few enemies.* When Mass Effect[emoji769]: Andromeda launches this coming March, you’ll grow to rely on a diverse squad of teammates, each with their own talents and personalities.


Two of your starting squad mates will be Liam and Cora, who both signed up to be part of the Pathfinder team on the Ark Hyperion. Liam has already made a name for himself in the Milky Way as a security specialist, with expertise in crisis response, while Cora has had the unique experience of training with the asari matriarchs. Along with Alec, Scott, and Sara Ryder, they form the core of the Pathfinder team, and will be vital companions as you touch down on the Nexus for the first time.


Unlike Liam and Cora, your other squad mates, like Vetra, Peebee, and Drack, have traveled to Andromeda long before your arrival. Vetra, who is already onboard the Nexus, has found that family ties are more important than venturing deeper into the galaxy. Neither Peebee nor Drack were part of the initial Pathfinder team, and while you’ll find Peebee to be a free spirit with a penchant for alien civilizations, you’ll come to know Drack as an aged and grizzled veteran, even by krogan standards.

Of course, you’ll encounter a number of other companions as you traverse Andromeda in search of humanity’s new home, and will put your trust in others like Kallo Jath, your salarian pilot.* Among other accomplishments, Kallo was one of the engineers who built the Tempest in its Milky Way construction, and knows the ship inside and out.




https://www.masseffect.com/news/meet-your-squad-with-a-new-trailer

spartan
27-01-2017, 05:12
Φοβερά τα βίντεο και τα 2!

Το cinematic trailer ειναι in engine και τα γραφικα είναι τέλεια. Υποθέτω από τουμπανιασμένο pc αλλά και λίγο χειρότερα να είναι στο ps4/ps4 pro πάλι τέλεια θα είναι. Έχει γινει φοβερή δουλεια στον καλιτεχνικό τομέα, ότι είδαμε έχει πολύ λεπτομέρεια και μου αρέσει που έχουν χρησιμοποιήσει μια πιο μεγάλη και ζωντανη χρωματική παλέτα σε σχέση με την πρώτη τριλογία ενώ γενικά κρατάνε τα βασικά στοιχεία που κάνουν το παιχνίδι mass effect.Η frostbite engine κανει θαυματα(μια χαρα πανεμορφο θα ειναι το παιχνιδι και για τις κονσολες)

Kane
27-01-2017, 10:18
Δεν μου πολυάρεσε το trailer, όπως και τα προηγούμενα που είχαν διαλόγους. Του έχουν δώσει πολύ ανάλαφρο χαρακτήρα, τουλάχιστον όσο έχω δει, πράγμα που δεν μου αρέσει για τη σειρά.

Leon_DiZ
14-02-2017, 19:23
https://abload.de/img/466635_tumblr_old4rcly6ac4.jpg
https://abload.de/img/466635_tumblr_old4rclrya7j.jpg
https://abload.de/img/466635_tumblr_old4rcl5dytz.jpg
https://abload.de/img/466635_tumblr_old4rclwxztz.jpg
https://abload.de/img/466635_tumblr_old4rcluqzzg.jpg
https://abload.de/img/466635_tumblr_old4rclqxar4.jpg
https://abload.de/img/466635_tumblr_old4rclzvz8n.jpg

Οπτικά είναι οι πιο ρεαλιστικοί χαρακτήρες που έχει κάνει η Bioware... μέχρι να φτάσεις στην Ryder που είναι λίγο...

https://m.popkey.co/61f158/zEyND.gif

panos74gr
14-02-2017, 19:31
Όντως ισχύει. Έχουν κανα μήνα να το φτιάξουν, αν και δεν νομίζω.

Οπτικά πάντως δείχνει κορυφαίο.

hakoo
16-02-2017, 15:35
Kι εμενα οπτικα τουλαχιστον μου φαινεται εξαιρετικο, υπαρχει ενα κυμα αρνητισμου βεβαια για το παιχνιδι στο neogaf τουλαχιστον που διαβαζω οσο προλαβαινω, δεν ξερω αν ειναι γενικο το φαινομενο. Οκ, οντως το animation δεν ειναι και το καλυτερο που εχουμε δει και η fem shepard ειναι λιγο creepoweird αλλα κατα τα αλλα τα γραφικα ειναι πολυ ωραια. Αλλα με ανησυχουν εμενα, απ οτι διαβαζα θα βγαλουν gameplay video μεσα στις επομενες μερες.

Valkyre
16-02-2017, 17:08
Και εγω ειλικρινα δεν καταλαβαινω, οση προσπαθεια και να κανω, τα "παραπονα για τα γραφικα"... μια χαρα μου φαινονται ολα εκτος απο το animation το οποιο οντως θελει δουλεια. Και η femshep δεν μου φαινεται περιεργη σαν σχεδιασμος/μοντελο.

Γενικα και o αρνητισμος στο gaf για το συγκεκριμενο παιχνιδι μου φαινεται υπερβολικος... και το μεγαλυτερο ποσοστο του αρνητισμου αυτου βασιζεται στις φημες του οτι το Andromeda παταει στις βασεις που εθεσε το... DA Inquisition... το οποιο ξαφνικα ολοι το παρουσιαζουν λες και ειναι σκουπιδι... ειλικρινα δεν το καταλαβαινω, εμενα μια χαρα μου φανηκε και ευτυχως δεν νομιζω οτι αποτελω μειοψηφια... τεσπα.

panos74gr
16-02-2017, 20:02
Το Inquisition ήταν το πιο πετυχημένο παιχνίδι της Bioware σε πωλήσεις παρότι ήρθε μετά το DA2 που ήταν αποτυχημένο και στην καλύτερη περίπτωση μέτριο.

Πήραν όλο το feedback που είχαν από το DA2 και έφτιαξαν μια παιχνιδάρα αντίστοιχη σε βάθος με τον lore που είχαν χτήσει μέχρι τότε για τον κόσμο του DA. Οι περιοχές ήταν για μένα φοβερά φτιαγμένες, με τρελές λεπτομέρειες που πρόδιδαν την ιστορία τους. Στα exalted marches πχ έβλεπες το κατεστραμμένο περιβάλλον από τις μάχες του εμφυλίου και λίγο πιο πέρα τα απομεινάρια των παρεικμασμένων μνημείων που είχαν χτίσει τα Elves όταν άκμαζαν. Σε άλλο σημείο της περιοχής, υπήρχε ένας τεράστιος κρυμμένος βάλτος που αποκτούσες πρόσβαση από συγκεκριμένο σημείο και σε αυτόν ανακάλυπτε το άνδρο ενός δράκου.
Πραγματικά όποιος είχε επενδύσει έστω και λίγο στο lore του παιχνιδιού δεν μπορούσε να μην μείνει συγκινημένος με αυτά που έβλεπε αποτυπωμένα για πρώτη φορά στην οθόνη με τόσο όμορφα pixels. Μην ξεχνάτε ότι το παιχνίδι έτρεχε και στα xbox/ps3 και ότι πολλά πράγματα που ήταν στο παιχνίδι, πχ destructible buildings, βγήκαν γιατί δεν μπορούσαν να παίξουν στις παλιές πλατφόρμες.

Είχε φυσικά τα θέματά του με αρκετά fetch quests, με πολλά πράγματα να κάνει κανείς στον χάρτη, που μπορεί να κούραζαν αυτούς που θέλουν να τα κάνουν όλα, αλλά αν το ξεπερνούσε κάποιος αυτό, και τα σημαντικά quests σε κάθε περιοχή ήταν ωραία και έδεναν με το main story.

Η Bioware είναι μια εταιρία που ακούει πάρα πολύ το κοινό της και είναι πολύ δεκτική στην κριτική. Το έχουν ήδη πει πολλές φορές ότι λάτρεψαν το Witcher 3 και ήθελαν να κάνουν και τα δικά τους side quests να είναι τόσο καλά στο andromeda οπότε αν το ME:Andromeda έχει το στοιχείο της εξερεύνησης όπως το είχε το DA:I με τόσο όμορφες περιοχές (γεμάτες λεπτομέρεια) και λίγο καλύτερα side quests μαζί με αυτά που θεωρώ πια δεδομένα από ένα παιχνίδι της Bioware px καλό main story, companions αντίστοιχα του Inquisition/mass effect trilogy θα ειναι για μένα παιχνιδαρα.

Το animation μπορεί να θέλει δουλειά και η femshep όντως να είναι λίγο περίεργη αλλά δεν μιλαμε για animation σε ένα γραμικό παιχνίδι τύπου TLOU που οι χαρακτήρες φοράνε 5 ρούχα και είναι fixed. Μιλάμε για χαρακτήρες που μπορείς να τους κάνεις να μοιάζουν όπως θες εσύ, με διαφορετικά body types, μαλιά, μούσια, διαφορετικές στολές, armor και γενικότερα εμφάνιση.

Στο κάτω κάτω Who the F*ck cares για το λίγο περίεργο animation, όταν θα σε έχει ρουφήξει στον κόσμο του.

hakoo
16-02-2017, 20:29
Θα συμφωνησω απολυτα για το DAI, ειναι ενα παιχνιδι που αυτη τη στιγμη στο neogaf ειναι στην κατηγορια trash. Μιλαμε για την υπερβολα της υπερβολας, ω υπερβολα.
Ενα παιχνιδι με αρκετες αδυναμιες μεν, πολυ περισσοτερες αρετες δε. Πολυ καλοφτιαγμενα επιπεδα, διασκεδαστικοτατο συστημα μαχης, ωραια γραφικα και role play.
Αν ειναι δυνατον δλδ (νομιζω το ειχαν βγαλει και goty στην ψηφοφορια τους εκεινη τη χρονια, ο,τι να'ναι).
Για το animation δεν θα συμφωνησω απο την αποψη οτι εφοσον ειναι δεκτικοι θα πρεπει να υφισταται ως παραπονο, ειμαστε στο 2017 και εχουμε δει open world παιχνιδια (ffxv,horizon) που εχουν εξαιρετικο animation, θα πρεπει καποια στιγμη να το βελτιωσουν κι αν δεν μπορουν μονοι τους να παρουν βοηθεια.

panos74gr
16-02-2017, 20:36
Νέο βίντεο για τα abilities και γενικότερα την μάχη αύριο...

832273373547872257

enstikto
17-02-2017, 11:48
Θα συμφωνησω απολυτα για το DAI, ειναι ενα παιχνιδι που αυτη τη στιγμη στο neogaf ειναι στην κατηγορια trash. Μιλαμε για την υπερβολα της υπερβολας, ω υπερβολα.
Ενα παιχνιδι με αρκετες αδυναμιες μεν, πολυ περισσοτερες αρετες δε. Πολυ καλοφτιαγμενα επιπεδα, διασκεδαστικοτατο συστημα μαχης, ωραια γραφικα και role play.
Αν ειναι δυνατον δλδ (νομιζω το ειχαν βγαλει και goty στην ψηφοφορια τους εκεινη τη χρονια, ο,τι να'ναι).
Για το animation δεν θα συμφωνησω απο την αποψη οτι εφοσον ειναι δεκτικοι θα πρεπει να υφισταται ως παραπονο, ειμαστε στο 2017 και εχουμε δει open world παιχνιδια (ffxv,horizon) που εχουν εξαιρετικο animation, θα πρεπει καποια στιγμη να το βελτιωσουν κι αν δεν μπορουν μονοι τους να παρουν βοηθεια.

Τι λέτε ρε παιδιά; Γιατί το έχουν για τα μπάζα; Την χρονιά που βγήκε πρέπει να ηταν και το Goty μου το παιχνίδι...
Καταλαβαίνω γιατί μπορεί κάποιος που έπαιξε το witcher τώρα να το βρίσκει δευτεροκλασάτο συγκριτικά αλλά μην τρελαθούμε. Εϊναι πολύ καλό παινχίδι...

Leon_DiZ
17-02-2017, 13:18
Τι λέτε ρε παιδιά; Γιατί το έχουν για τα μπάζα; Την χρονιά που βγήκε πρέπει να ηταν και το Goty μου το παιχνίδι...
Καταλαβαίνω γιατί μπορεί κάποιος που έπαιξε το witcher τώρα να το βρίσκει δευτεροκλασάτο συγκριτικά αλλά μην τρελαθούμε. Εϊναι πολύ καλό παινχίδι...
Γτ δεν ειναι Witcher βσκ. Το βασικο τους προβλημα ειναι τα side quests.

enstikto
17-02-2017, 15:44
Γτ δεν ειναι Witcher βσκ. Το βασικο τους προβλημα ειναι τα side quests.

Το Witcher είναι σαφώς καλύτερο παινχίδι. Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι κάθε παιχνίδι που δεν είναι witcher είναι αυτόματα σκουπίδι...
Ομολογώ πάντος οτι θα ήθελα όλοι οι rpg developers να ακολουθήσουν το καλό παράδειγμα της cd project και να αποφύγουν το κακό παράδειγμα της bethesda.
Ωραία θα είναι και το mass effect να είναι έτσι...