PDA

View Full Version : Windows vista to xp..!!



AriStos13
26-10-2012, 12:56
Πως γινετε απο βιστα να παω στα xp? ειναι ευκολο;

muku
26-10-2012, 14:29
Πως γινετε απο βιστα να παω στα xp? ειναι ευκολο;

Αρκετά εύκολο. Format και setup XP. Το PC να υποθέσω είναι αρχαιολογία για να θες να κάνεις κάτι τέτοιο?

AriStos13
26-10-2012, 15:10
Αρκετά εύκολο. Format και setup XP. Το PC να υποθέσω είναι αρχαιολογία για να θες να κάνεις κάτι τέτοιο?

laptop εχω και ειναι 3 χρονων γιαυτο..ειναι πολυ βαρια ρε φουστη μου και μου σπαει τα νευρα..λες τα 7 να ειναι καλυτερα?

muku
26-10-2012, 15:18
laptop εχω και ειναι 3 χρονων γιαυτο..ειναι πολυ βαρια ρε φουστη μου και μου σπαει τα νευρα..λες τα 7 να ειναι καλυτερα?

Σε σχέση με τα Vista τα 7 είναι βελτιωμένα. Από απαιτήσεις όμως δεν ξέρω αν θα έχουν διαφορά. Για πες λίγο specs του laptop.

AriStos13
26-10-2012, 15:29
2,2ghz επεξεργαστης amd 4g ram τα αλλα δεν τα θυμαμαι γιατι δεν ειμαι σπιτι..!!

muku
26-10-2012, 15:53
2,2ghz επεξεργαστης amd 4g ram τα αλλα δεν τα θυμαμαι γιατι δεν ειμαι σπιτι..!!

Ρε είσαι καλά??? :P

Βάλ'του 7 μην το σκέφτεσαι καν. Σφαίρα θα πηγαίνει. Και μένα τα Vista μετά από 1 χρόνο για κάποιο λόγο έκαναν 10 ώρες να κάνουν boot. Τα 7 είναι βελτιωμένα σε αρκετούς τομείς. Στην τελική απενεργοποιείς και κάποια visual effects αλλά αμφιβάλλω αν θα χρειαστεί και αυτό. Όταν θα μπεις στα windows κάνεις ένα τεστ και σου δίνει βαθμολογία για το πως είναι το hardware σου για τα windows. Οπότε από εκεί θα καταλάβεις αν χρειάζεται να απενεργοποιήσεις κάποιε εφέ.

Τα XP έχουν σταματήσει να υποστηρίζονται εδώ και κάποια χρόνια. Νομίζω και τα Vista πλέον.

Βασικά να μην σου πω να βάλεις windows 8! Αν και δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα, οπότε δεν θέλω να το προτείνω χωρίς να έχω σχηματίσει άποψη. Αλλά το hardware σου δεν θα έχει πρόβλημα, αυτό είναι σίγουρο.

AriStos13
26-10-2012, 16:47
Μαλιστα..θα το επιχειρησω και θα σου πω..ελπιζω να τα καταφερω και να μην τα κανω θαλασσα.!!!ευχαριστω πολυ muku.!!

Slay
26-10-2012, 19:16
2,2ghz επεξεργαστης amd 4g ram τα αλλα δεν τα θυμαμαι γιατι δεν ειμαι σπιτι..!!
στο hardware σου τα 7 64bit θα ειναι ποιο γρηγορα απο τα XP

AriStos13
28-10-2012, 21:50
λοιπον αυριο θα κανω την δουλεια..θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει λιγο?
πρωτα θα κανω φορματ και μετα θα περασω τα windows η γινετε να τα κανω ταυτοχρονα?και γενικα τι αλλο πρεπει να γνωριζω?δεν το εχω ξανακανει γιαυτο.!

grip
28-10-2012, 22:13
Αν τελικά βάλεις τα 7αρια,απλά τοποθέτησε το dvd με τα 7αρια στην υποδοχή και φρόντισε να bootάρει από εκεί το laptop σου.Απο κει και πέρα,όλα είναι σχεδόν αυτοματοποιημένα.Κανά 2 συμφωνώ,σε ποιο partition (αν έχει τέτοιο ο δίσκος θες να γίνει εγκατάσταση) κτλ.Οσα έχεις στα παλιά σου windows,δεν θα χαθούν,θα υπάρχουν σε έναν φάκελο που θα δημιουργηθεί στο C με την ονομασία windows old. Τσίμπα ότι θες από εκεί και μετά διέγραψέ το. :)

AriStos13
28-10-2012, 22:26
και πως θα το κανω να ξεκινησει απο το cd.ειναι καποια επιλογη που πρεπει να ενεργοποιησω πριν η στο start screen θα πατησω καποιο κουμπι?

Slay
28-10-2012, 23:00
και πως θα το κανω να ξεκινησει απο το cd.ειναι καποια επιλογη που πρεπει να ενεργοποιησω πριν η στο start screen θα πατησω καποιο κουμπι?
προφανως αγνοεις πολυ βασικα πραγματα για να κανεις την συγκεκριμενη ερωτηση, ισως θα ηταν καλυτερα να το πας σε καποιο μαγαζι με υπολογιστες για να σου κανουν την εγκατασταση.

AriStos13
28-10-2012, 23:03
οχι μωρε θα το κανω μονος μου..αν δεν τα καραφερνω τοτε θα παω αναγκαστικα..νομιζω οτι οταν ξεκινησει πρεπει να πατησω καποιο κουμπι αλλα δεν ειμαι σιγουρος..!

Slay
28-10-2012, 23:34
Ναι εαν δεν εχεις μεσα δεδομενα που χρειαζεσαι, τοτε μπορεις να το δοκιμασεις και μονος σου.

grip
28-10-2012, 23:41
Όταν ανοίγεις το laptop στην αρχή-αρχή πρέπει να σου βγάζει κάτι επιλογές πατώντας είτε delele,είτε f12 ή f11 όπως bios, boot options κτλ..Εσένα σε ενδιαφέρει να βάλεις (εάν δεν είναι ήδη προεπιλεγμένο) ως first boot device priority to dvd drive σου.Λογικά ή θα είναι αυτό οπότε δεν πειράζεις τπτ ή θα είναι ο hard disk οπότε θα βάλεις ως πρώτο το dvd drive όπως ανέφερα.
Υπάρχει μια περίπτωση να είναι ήδη προεπιλεγμένο ως first boot device το dvd drive σου.Κάνε μια δοκιμή και βάλει το dvd των windows σου και κάνε επανεκκίνηση.Αν σου βγάλει ένα μήνυμα ''Press any key to boot from dvd'' πάει να πει ότι δεν χρειάζεται να κάνεις την παραπάνω διαδικασία που σου ανέφερα.

Και σε εικόνα για να μην τα βλέπεις τα παραπάνω ως κινέζικα
http://www.pcsteps.gr/tutorials/windows/162--windows-7
Edit:Απλά αν δεν θες να χάσεις τα δεδομένα από τα παλιά σου windows (φακέλους κτλ) μην κάνεις το βήμα 10 και πάτα απλά το next.

AriStos13
28-10-2012, 23:58
@slay οχι δεν εχω τιποτα το πολυτιμο αλλα μου αρεσει να ασχολουμε με τετοια θεματα.δεν νομιζω να εχω σοβαρο προβλημα με την εγκατασταση..!ευχαριστω παντως για την προειδοποιηση..!!
@grip φιλε πιο αναλυτικα δεν γινοταν να μου τα πεις..και το λινκ με τις εικονες κατατοπιστικοτατο..!χιλια ευχαριστω..!!

AriStos13
31-10-2012, 18:33
παιδια εβαλα να bootarei απο το cd αλλα μετα μου εβγαλε να επιλεξω λειτουργικο συστημα αλλα ειχε μονο ta windows vista και τιποτα αλλο..τι να κανω???????

zapee995
31-10-2012, 19:58
Δεν είναι τόσο από να γυρίσεις από vista σε παλαιότερο λειτουργικό σύστημα. Ειδικά αν το λάπτοπ ήταν αγορασμένο την εποχή που βγήκαν τα vista και τα οποία ήταν προεγκατεστημένα στο μηχάνημα τότε είναι λίγο παλούκι. Επειδή μου έχρισε τύχει περίπτωση με locked λειτουργικό, ίσως χρειαστείς ειδικό διακοπές εκκίνησης ώστε να γίνει πρώτα φορματ και μετά install.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

AriStos13
31-10-2012, 20:01
Φιλε μου με το δικιο σου αλλα σε παραπλανησε ο τιτλος..τελικα τα 7αρια θελω να βαλω και μου παρουσιαζει αυτο το προβλημα..!

grip
01-11-2012, 00:53
Μάλλον το dvd που έβαλες έχει τα win vista αντί για τα 7αρια.Για να το επιβεβαιώσεις ότι είναι λάθος,βάλε το dvd όταν έχεις ήδη ανοιχτό τον υπολογιστή σου και κοίτα στα autorun options που θα σου βγάλει το dvd αν γράφει κάτι για windows vista.Αν ναι,τότε έχεις κάνει λάθος -σε παραπλανήσανε- και χρειάζεται να βρεις από ''αλλού'' τα 7αρια σου.

AriStos13
01-11-2012, 00:59
Σπυρο και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου στην αρχη..εγινε θα ψαξω σε αλλο ''καταστημα'' να τα βρω..!

grip
01-11-2012, 01:25
Αν δεν βρεις αυτό που θες (δλδ τα σωστά bit για το pc σου και στη γλώσσα που τα θες) ''σφύρα κλέφτικα'' να σου πασάρω καταστήματα :)

AriStos13
03-11-2012, 11:48
Σπυρο ολα τελεια..τα εγκαταστησα σε χρονο ρεκορ..χιλια ευχαριστω για ολα..να σε ρωτησω;αναβαθμισεις των windows μπορω να κανω;

grip
03-11-2012, 18:31
Χεχε.Χαρά μου να βοηθάω όπου μπορώ. :)
Έκανες ενεργοποίηση των windows μέσω του loader που υπήρχε μέσα? (Για να επιβεβαιωθείς ότι το έκανες,δεξί κλικ στο ''ο υπολογιστής μου'',-->ιδιότητες και στον πίνακα που σου ανοίγει τέρμα κάτω κοιτάς αν σου γράφει το windows ενεργοποιήθηκαν ή απομένουν χ μέρες.Αν τα έχεις ενεργοποιήσει, ΑΦΟΒΑ τα πάντα κατεβάζεις.
Αλλιώς σφυράς κλέφτικα και το λύνουμε σε 5 δευτ. :)

AriStos13
03-11-2012, 21:27
ναι το εκανα και μου εβγαλε οτι ολα εγιναν με επιτυχια!
βεβαια δεν βρισκω πουθενα να λεει αυτο που ειπες..παρε και ενα ss να δεις..
http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=1730&stc=1&d=1351967177
για το προβλημα που εχω ποσταρει στα τεχνικα προβληματα ξερεις κατι?

grip
03-11-2012, 22:29
^^
Κάτω αριστερά γράφει:Τα windows ενεργοποιήθηκαν.Είσαι κομπλέ.
Κάτσε να δω και στο άλλο τώρα :P

AriStos13
06-11-2012, 21:44
http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=1734&stc=1&d=1352227334
εκει που λεει αφαιρεση κακοβουλου λογισμικου δεν πιστευω να αναφερετε στα windows και να μου τα βγαλει?

grip
06-11-2012, 22:23
Χεχε.Όχι βρε.Μέρος της ασφάλειας των windows είναι.Βάρα άφοβα. :)

AriStos13
06-11-2012, 22:27
ειπα και εγω..να σαι καλα..!