PDA

View Full Version : Φταίει το ps3 για τα προβλήματα (framerate issues) του pes2008?



magus32
23-11-2007, 11:57
?????? ?? ???????? ??? laggin ??? ????? ??????? ?????????? ???? ??????? ?????? ???????? ??? PS3 ????? ??????? ??? ?? replay ???????? ?? PS3 (??? ??? Sony Bravia KDL40W3000 FULL HD)
________
Og Kush Pictures (http://trichomes.org/marijuana-strains/og-kush)

seven77
23-11-2007, 12:11
εγω ε3ακολου8ω να υποστηριζω την ενοτητα του φορουμ σε ολα αυτα(εφτια3α και αντιστοιχο ποστ).νομιζω οτι κατι 8α πετυχουμε!

stratisd
23-11-2007, 12:11
Ναί γιατι το Pro έχει και πολύ καλά γραφικά...:fryingpan::fryingpan::fryingpan:
όχι σαν κάτι παλιοπαίχνιδα όπως το Lair και Heavenly sword που δέν βλέπονται αλλά δεν κολάνε...:banghead::banghead::banghead:
Καλά πλάκα μας κάνεις.:rofl::rofl::rofl::rofl:

NonBorn
23-11-2007, 12:14
Λοιπον το προβλημα του laggin δεν ειναι θεματος τηλεωρασης αλλα θεματος καρτας γραφικων του PS3 γιατι φαινετε πως τα replay ζοριζουν το PS3 (εχω μια Sony Bravia KDL40W3000 FULL HD)

No way.... !!!

TopGunZ
23-11-2007, 12:23
λοιπόν, ήταν ο κωστίκας και ο γιωρίκας....

seven77
23-11-2007, 12:27
ρε παιδια τελικα να το παρω η οχι το Pro????????
με αυτα που ακουω εχω τρομα3ει....

magus32
23-11-2007, 12:43
?? ?????? ??? ???? ????? ?? ???????? ?? ????? ???????? ????????? ??? ??????? ??????? ???? ???????? ????? ??????????? ???? ?? ???? ?????? ;
________
Superhawk (http://www.honda-wiki.org/wiki/Honda_Superhawk)

TopGunZ
23-11-2007, 12:49
σε άλλες ναι. στο Ps3 μου όχι.

magus32
23-11-2007, 12:53
???? ?????? ???? ?? ?????? ??????? ??? ????????? ?? Cpu ??? ???????? ? ? ????? ????????
________
N02 vaporizer (http://no2vaporizers.com)

NonBorn
23-11-2007, 17:54
οταν γινετε αυτο το πραγμα σημενει οτι ζοριζεται το Cpu της κονσολας ή η καρτα γραφικων

Ή έχει bug το παιχνίδι σε κάποια σημεία που δεν λύθηκαν πριν κυκλοφορήσει! Ούτε ζορίζεται ούτε τίποτα... Κακός κώδικας είναι... Η konami ευθύνεται για αυτό και έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα αυτό στο ανάλογο thread. Ας κρατήσουμε το θέμα εκεί που πρέπει... "Δε διαβάζει τίποτα το drive του PS3. Φταίει το PES?"

magus32
25-11-2007, 11:44
? ???? bug ?? ???????? ?? ?????? ?????? ??? ??? ??????? ???? ????????????! ???? ????????? ???? ??????... ????? ??????? ?????... ? konami ????????? ??? ???? ??? ???? ????????? ?????? ????? ?? ???? ???? ??? ??????? thread. ?? ?????????? ?? ???? ???? ??? ??????... "?? ???????? ?????? ?? drive ??? PS3. ?????? ?? PES?"

To ??? ??? ???????? ?? PES ????? ???? ??? PES ??? ?? laggin ????? ??????????? ????? ????????? ?? CPU ??? ?? ????????? ???? ??????????? ?? ??? ??????
________
R230 (http://www.mercedes-wiki.com/wiki/Mercedes-Benz_R230)

NonBorn
25-11-2007, 11:57
To οτι δεν διαβαζει το PES ειναι θεμα του PES για το laggin ειναι φυσιολογικο γιατι ζοριζεται το CPU για να χειριστει τοσα αντικειμενα σε μια εικονα

Και σου ξαναλέω δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο! Να "ζορίζεται" το cpu λόγω κακού κώδικα ναι... να ζορίζεται λόγω του ότι έχει τόσα αντικείμενα και δεν είναι αρκετά ισχυρός δεν υπάρχει περίπτωση!!!

Έχεις δει τις επιδόσεις του cell στο folding@home? Έχεις δει τα LAIR και Heavenly Sword? Σε αυτά τα παιχνίδια μιλάμε για πολλά αντικείμενα στην οθόνη όχι στο PES λολ! Βγήκαμε εκτός θέματος και καλό είναι να ξαναγυρίσουμε στο θέμα! Πιστεύω να σε έπεισα και αν όχι ρίξε μια ματιά στα games που ανέφερα για να πειστείς μόνος σου από αυτό που θα δεις... ;)

magus32
25-11-2007, 12:42
??? ??? ??????? ??? ??????? ?????? ????????? ???? ??? ??? ???????????! ?? "?????????" ?? cpu ???? ????? ?????? ???... ?? ????????? ???? ??? ??? ???? ???? ??????????? ??? ??? ????? ?????? ??????? ??? ??????? ?????????!!!

????? ??? ??? ????????? ??? cell ??? folding@home? ????? ??? ?? LAIR ??? Heavenly Sword? ?? ???? ?? ????????? ?????? ??? ????? ??????????? ???? ????? ??? ??? PES ???! ??????? ????? ??????? ??? ???? ????? ?? ????????????? ??? ????! ??????? ?? ?? ?????? ??? ?? ??? ???? ??? ????? ??? games ??? ??????? ??? ?? ???????? ????? ??? ??? ???? ??? ?? ????... ;)

?????? ??? ?????? ?? ???????????? ????? ?????? ??? ??? ? ????? ??? ?? ??? ??? ??? ?????? ??????? ??????? ??????????? ; ????? ??? ??? ???? ??? ?????, ???? ?????? ??? ??? ???. ?????
________
Vapir no2 (http://vapirno2.net)

blizard
25-11-2007, 14:17
Αν δεις το folding θα καταλάβεις πως ο cell είναι πολλές φορές πιο γρήγορος από κάθε σύγχρονο cpu, και αν θες πρακτικό παράδειγμα υπάρχει το fifa με ίδιο αριθμό παικτών στην οθόνη χωρίς πρόβλημα.

Οπότε δεν είναι φυσιολογικό να ζορίζεται ο cell... λόγο μέτριου προγραμματισμού συμβαίνει σε αυτό το παιχνίδι.

ΤΕΛΟΣ.

PDS
25-11-2007, 14:22
Δηλαδη εσυ ξερεις τι επεξεργασιες κανει εκεινη την ωρα ή απλος λες με τον νου σου επειδη βλεπεις διαφορα αντικειμενα ; Τεσπα εγω λεω αυτο που ειναι, τωρα νομιζε οτι θες εσυ. ΤΕΛΟΣ

Ρε φιλε μου,αν το PES 2008 ζοριζει το ps3 τοτε με τα Uncharted,Heavenly sword θα ειχε ανατιναχτει:fryingpan:

SPOWN
25-11-2007, 14:36
Tin anyparksia tis KONAMI ston programmatismo konsolas den tha to plirwsei o panisxyros cell....Edw o seabass bgike kai to eipe katharotata paidia eimaste axristoi..e apo ekei katalabaineis...Kai pacman kakoprogrammatismeno na dwseis ston cell oute 30 fps me to zori den tha piasei...H dynami yparxei kai einai aperioristi alla an den eisai ikanos na ftiakseis kwdika pou na mporei na ton diabasei to mixanima tote asto kalytera....
Des FIFA 08 60 fps , se grafika 2 genies mprosta....apla oi anthrwpoi kseroun na programmatizoun

magus32
25-11-2007, 21:29
?? ???????? ??? ????? ?? ???? ????? ????? ??? ????????? ?????? ??? ??? ??? ??? ???? ???? ??? ?????? ????????
________
Arizona Dispensaries (http://dispensaries.org/)

Sasori
25-11-2007, 22:00
Magus... δεν είναι το θέμα τι πιστεύουμε εμείς ή εσύ. Το θέμα είναι τι ισχύει στην πραγματικότητα, ότι δηλαδή αυτό που λες είναι εντελώς άκυρο και ΛΑΘΟΣ. Δες επιτέλους κάποια άλλα παιχνίδια που ανέφεραν τα παιδιά και βγάλε συμπεράσματα, ξεκόλλα λίγο. Εδώ το Ratchet & Clank που έχει απίστευτα γραφικά τρέχει στα 60 fps και καθόμαστε να ψηρίσουμε ένα παιχνίδι σαν το Pro με γραφικά PS2? Μη μπερδεύεσε με την κομπιουτερίστικη λογική "κολλάει το παιχνίδι μου, φταίει η κάρτα γραφικών μου που είναι αργή". Οι κονσόλες δεν είναι PC που χρειάζονται αναβάθμιση κάθε έξι μήνες. Αυτό που χρειάζονται είναι σωστός προγραμματισμός και όχι πασαλήματα....

Σόρρυ για το off-topic Nonborn αλλά ήθελα να πω κι εγώ κάτι γιατί όταν διαβάζω κάτι τέτοια μου σηκώνεται η τρίχα...

SPOWN
25-11-2007, 22:35
Paides exei dikio to palikari , o Cell einai gia ta mpaza i karta grafikwn einai pio argi kai apo Amiga 500....edw ekswmiwsi tou pac man pigan na kanoun kai den mporesan, siga min katagerne na treksei swsta to PRO EVO 2008 me ta ypergrafika...oso gia ta paixnidia pou anaferesai sasori, psemata les xalia pane kai auta sernontai eleina....Oti na nai...etsi ligo offtopic gia xalarwma..

magus32
26-11-2007, 00:46
Magus... ??? ????? ?? ???? ?? ?????????? ????? ? ???. ?? ???? ????? ?? ?????? ???? ??????????????, ??? ?????? ???? ??? ??? ????? ??????? ????? ??? ?????. ??? ????????? ?????? ???? ????????? ??? ???????? ?? ?????? ??? ????? ????????????, ??????? ????. ??? ?? Ratchet & Clank ??? ???? ????????? ??????? ?????? ??? 60 fps ??? ????????? ?? ????????? ??? ???????? ??? ?? Pro ?? ??????? PS2? ?? ?????????? ?? ??? ???????????????? ?????? "??????? ?? ???????? ???, ?????? ? ????? ???????? ??? ??? ????? ????". ?? ???????? ??? ????? PC ??? ??????????? ?????????? ???? ??? ?????. ???? ??? ??????????? ????? ?????? ??????????????? ??? ??? ??????????....

????? ??? ?? off-topic Nonborn ???? ????? ?? ?? ?? ??? ???? ????? ???? ??????? ???? ?????? ??? ????????? ? ?????...

Eleos re file den exei sxesi ti vlepei to mati mas to thema einai ti epeksergasies kanei to CPU den mporeis na ksereis ti epeksergasies kanei kai pws douleuei to CPU. sorry alla gia to offtopic
________
Mercedes-Benz Conceptfascination Specifications (http://www.mercedes-wiki.com/wiki/Mercedes-Benz_ConceptFASCINATION)

Transporter
26-11-2007, 01:03
ρε μάγκους όπως το λες, εσύ ξέρεις τι παίζει? μέσα στον επεξεργαστή είσαι? σου λένε κάτι πολύ απλό τα παιδιά. το Ps3 σηκώνει παιχνίδια πολύ ανώτερων γραφικών από ένα ποδοσφαιράκι. πως είναι δυνατόν να επαρκεί για γραφικά βαθμολογίας 9 και 10 και να μην επαρκεί για γραφικά του 6 και του 7? εξήγησέ το μου.

grscream
26-11-2007, 01:08
εγώ πάντως αν ήμουν mod θα το έκλεινα το topic..

NonBorn
26-11-2007, 01:13
Τα μηνύματα έγιναν move γιατί το θέμα είχε παραγίνει... Πλεόν μπορείτε να συζητήσετε ελεύθερα για το συγκεκριμένο θέμα.

Σχετικά με το θέμα τώρα... Φίλε είσαι 10000% λάθος. Δεν είναι θέμα προσβολής ούτε τίποτα τέτοιο απλά είσαι λάθος και δε θες να το παραδεχτεις(?)! Το ps3 έχει φοβερές δυνατότητες σε θέμα γραφικών και υπάρχουν παιχνίδια που το αποδεικνύουν αυτό. Δε μιλάω στη τύχη...

Θες πολλά αντικείμενα στην οθόνη χωρίς να κολλάει το ps3? Και φυσικά με φοβερή λεπτομέρια με δυνατότητα zoom και εκπληκτικό draw distance κάτι που δεν έχει πουθενά και σε καμία περίπτωση το pes2008. Έχει τα χειρότερα γραφικά παιχνιδιού αυτής της γενίας, σε σημείο που μερικές φορές να αναρωτιέσαι σε ποια κονσόλα παίζεις... Και μη μου πεις ότι κάτι που έκανε το ps2 με το framerate δε μπορεί να το κάνει το ps3 γιατί θα τρελαθούμε τελείως. Το παιχνίδι είναι κακογραμμένο (μη αποδοτικός κώδικας - 0101010010) και γι αυτό έχει αυτά τα προβλήματα.

Για του λόγου το αληθές... Ορίστε μερικά παιχνίδια με πραγματικά πολλά αντικείμενα στη οθόνη και πραγματικά ΦΟΒΕΡΑ γραφικά!


http://image.jeuxvideo.com/images/p3/h/e/heswp3079.jpg

http://image.com.com/gamespot/images/2007/191/929230_20070711_screen001.jpg

http://farm2.static.flickr.com/1005/754594362_03f10b7702_o.jpg

http://xs117.xs.to/xs117/07292/p10a.jpg


Δηλαδή θες να μου πεις ότι το ps3 είναι ικανό για όλα τα παραπάνω και όχι για το pes2008? Ε ΛΟΛ!!! :fryingpan::fryingpan: :banghead::banghead:

Narmo
26-11-2007, 01:33
χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα καλό είναι μερικές φορές να μην είμαστε τοσο εγωιστές όπως ο φίλος magus 32 …διότι αν ήταν γνώστης πληροφορικής και γενικότερα τεχνολογίας δεν θα τολμούσε να ξεστομίζει τα όσα λέει …Αν έστω και λίγο αν είχε ασχοληθεί με το θέμα θα γνώριζε για το ότι ακόμα και στα Pc s γίνετε αναφορά για μηχανές γραφικών και κακογραμμένους κώδικες σε ένα game….Επίσης έχει γίνει άπειρες φορές συζητηση για την ιδιαιτερότητα του επεξεργαστή οπως και στην γενικοτερη διαφορετικότητα του hardware του ps3…..στο πως λειτούργει …και χειρίζεται τις εντολές και την επεξεργαστική ισχύει το σύστημα γενικότερα ..Όταν ένα game γράφεται για μια κονσόλα τόσο διαφορετικής αρχιτεκτονικής όπως Xbox360 και μετά συνεχίζετε στο Ps3 είναι λογικό τα πράγματα να μην πάνε και τοσο αισιόδοξα .
Μερικά απλά παραδείγματα …γιατί στα Pc γίνετε αναφορά σε κάποια games ότι τα FPS είναι μεγαλύτερα σε μια Ati από μια Nvidia και το αντίθετο. Γιατί το Gaming στα Vista τα βρίσκει σκούρα αντιθέτως με τα Xp …αφού το hardware δεν αλλάζει ..πολλές φορές πληροί τις προδιαγραφές και με το παραπάνω !
Γιατί συναντάμε pαtch , updates , και νέους drivers από τις κάρτες γραφικών …!

Πριν απαντήσεις φιλέ μου magus 32 και με όλο τον σεβασμό που εχω στο άγνωστο πρόσωπο σου καλό είναι μερικές φορές να ακούς να κάνεις μια ερεύνα όσο πιο αντικειμενικά γίνετε και στην συνέχεια να συζητάς …ευχαριστώ και συγγνώμη αν ακουστικά προσβλητικός ..ευχαριστώ !

PaneDi
26-11-2007, 02:45
Για να το πώ απλά , το ps3 δε κολλάει εξαιτίας των περιοσμένων του δυνατοτήτων όπως λες magus και προσωπικά πιστέυω ότι άνετα μπορεί να τρέξει και pes2008 και Fifa 2008 μαζί.
Όσο για το PES2008 σε τεχνικό τομέα είναι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ παιχνίδι μαζι με το Splinter Cell 4 ,όχι ότι τα παιχνίδια δεν είναι καλά ,απλά δεν μεταφέρθηκαν προσεγμένα στο ps3 .Και επίσης αμα έχεις πρόβλημα με κάποιον και νομίζεις οτι παριστάνει τον "εξυπνάκια"(που σε καμία περίπτωση δεν έκανε τέτοιο πράγμα το παιδί) καλύτερα θα ήταν να προσέχεις πως μιλάς γιατί υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που κατέχουν στον τομέα .
Φιλικά

modecris
26-11-2007, 03:36
Σαφώς και τα προβλήματα οφείλονται στον κακό/δύσκολο/βιαστικό προγραμματισμό.
Αλίμονο αν ήταν αυτές οι δυνατότητες μιάς "next gen" κονσόλας.

MaRkUs_
26-11-2007, 10:40
ε ναι δεν γίνεται να παίζει το fifa χωρίς κολήματα που πάντα είχε καλύτερα γραφικά απο το pro...το pro ούτε φιλάθλους δεν έχει:ΡΡΡΡΡ α ρε κονάμι ξέσκισες το καλύτερο ποδοσφαιράκι :(

nikon
26-11-2007, 11:17
εγώ έχω μια απορία...όταν έβγαλαν το παιχνίδι σε ολόκληρη εταιρεία δεν μπορούσε να κάτσει ένας έστω 2 ωρίτσες, δεν θα ήθελε παραπάνω, να παίξει και να δει τα προβλήματα;
τόση βιασύνη για τα φράγκα πια;

muku
26-11-2007, 13:42
εγώ έχω μια απορία...όταν έβγαλαν το παιχνίδι σε ολόκληρη εταιρεία δεν μπορούσε να κάτσει ένας έστω 2 ωρίτσες, δεν θα ήθελε παραπάνω, να παίξει και να δει τα προβλήματα;
τόση βιασύνη για τα φράγκα πια;

Προφανώς θα έπαιξαν το παιχνίδι και θα το τέσταραν και θα είδαν τα κολλήματα κτλπ. Λες να φτιάχνουν ένα παιχνίδι και να μην το ελέγχουν, δεν γίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούσαν να το βελτιώσουν άλλο. Ο λόγος? Απλός, είναι άχρηστοι και τεμπέληδες. Και δεν το λέω για πλάκα αυτό. Το εννοώ. Οι προγραμματιστές της μηχανής γραφικών που τρέχει το pes δεν έχουν ασχοληθεί αρκετά με την αρχιτεκτονική του ps3 ώστε να καταφέρουν να φτιάξουν κάτι αξιόλογο και ούτε έκατσαν να το κάνουν. Και έτσι όταν έχει πολλούς παίχτες ταυτόχρονα η οθόνη τρώμε τα κολλήματα που τρώμε γιατί ο κώδικας δεν είναι σωστός ή γιατί δεν χρησιμοποιούνται όλοι οι διαθέσιμοι πόροι με αποτέλεσμα να αδυνατεί να ανταπεξέλθει η ωραία μας κονσόλα στο παιχνίδι.

Sasori
26-11-2007, 14:34
Muku θα συμφωνίσω μαζί σου για το θέμα της τεμπελιάς. Αν και δεν είμαι καθόλου μα καθόλου fan του ποδοσφαίρου γενικότερα και δεν ασχολούμαι με τέτοιου είδους παιχνίδια, γνωρίζω ότι η σειρά Pro Evolution είναι η καλύτερη σε αυτόν τον τομέα.

Βλέποντας τις διάφορες εκδόσεις τις σειράς αυτά τα χρόνια και βάζοντάς την δίπλα από το Fifa, οι διαφορές στα γραφικά είναι χαοτικές ακόμα και σε κονσόλες προηγούμενης γενιάς. Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί να συμβαίνει αυτό... Είναι δυνατόν να βγάζουν ένα άρτιο σε πολλούς τομείς παιχνίδι και να μην δείνουν την παραμικρή σημασία για το πως αυτό παρουσιάζεται? Και μάλιστα εδώ μιλάμε για ολόκληρη Konami και όχι για μια εταιρία που ιδρύθηκε χθες.

Άποψή μου είναι ότι έβγαλαν από την αρχή τη σειρά για να χτυπήσει την EA, με προδιαγραφές low-budget όμως, για να μη ρισκάρουν πολύ χρήμα στον τεχνικό τομέα στην περίπτωση που δεν πετύχει το παιχνίδι. Αφού είδαν όμως ότι τελικά ο κόσμος άρχισε να στρέφεται προς αυτούς, συνέχισαν να βγάζουν πολύ χρήμα χωρίς πολλά έξοδα. "Αφού ο κόσμος το αγοράζει έτσι όπως είναι, γιατί να ρίξουμε χρήμα σε καινούργια μηχανή γραφικών?" Μάλλον αυτή είναι η λογική τους.

Όμως οι καιροί αλλάζουν και στην τωρινή γενιά αυτά τα γραφικά χτυπάνε πολύ άσχημα... (μπορεί στην προηγούμενη να μη φαινόταν έτσι). Το Fifa από τα review που βλέπω αρχίζει μάλλον να βελτιώνεται και προσωπικά θα γούσταρα πολύ να ρίξουν άκυρο στην Konami οι fan του ποδοσφαίρου και να ξαναγυρίσουν στην EA. Έτσι για να βάλουν λίγο μυαλό εκεί στην Konami, γιατί όταν κάθεσαι στις δάφνες σου, καβαλάς και το καλάμι. Ευτυχώς όμως που υπάρχει και λίγο ανταγωνισμός εκει έξω...

nikon
26-11-2007, 15:28
Προφανώς θα έπαιξαν το παιχνίδι και θα το τέσταραν και θα είδαν τα κολλήματα κτλπ. Λες να φτιάχνουν ένα παιχνίδι και να μην το ελέγχουν, δεν γίνεται. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούσαν να το βελτιώσουν άλλο. Ο λόγος? Απλός, είναι άχρηστοι και τεμπέληδες. Και δεν το λέω για πλάκα αυτό. Το εννοώ. Οι προγραμματιστές της μηχανής γραφικών που τρέχει το pes δεν έχουν ασχοληθεί αρκετά με την αρχιτεκτονική του ps3 ώστε να καταφέρουν να φτιάξουν κάτι αξιόλογο και ούτε έκατσαν να το κάνουν. Και έτσι όταν έχει πολλούς παίχτες ταυτόχρονα η οθόνη τρώμε τα κολλήματα που τρώμε γιατί ο κώδικας δεν είναι σωστός ή γιατί δεν χρησιμοποιούνται όλοι οι διαθέσιμοι πόροι με αποτέλεσμα να αδυνατεί να ανταπεξέλθει η ωραία μας κονσόλα στο παιχνίδι.

Αν φίλε muku "έπαιξαν,τέσταραν και είδαν τα κολλήματα" και δεν έκαναν τίποτα γι'αυτό, τότε πρέπει η Konami να τους βάλει να κάνουν χαρακίρι για την ζημιά που της έκαναν.Δεν μπορεί μια εταιρεία με τόσα χρόνια στα games να γίνεται ρεζίλι από κάποιους "άχρηστους και τεμπέληδες".

vasses
26-11-2007, 15:55
To pro mono se pc leei sto ps3 exei sovaro provlima frame rate an kai sto pc akoma prosexa oti exei kata kairous tearing genika to paixnidi prepei na exei bug

modecris
26-11-2007, 18:52
Seabass: We thought about delaying PES 2008 but we had to release it (http://www.maxconsole.net/?mode=news&newsid=23014)

The producer of PES who goes by the name of 'Seabass' has admitted that his team never wanted to release PES 2008 on the PS3 in its current terrible state. Infact, they thought about delaying it, but Seabass stated that for various factors they had to release it (those factors wouldn't happen to include $$$$$?). Seabass commented that the latest build is so far away from what they wanted and they are just not set up for multi-platform development. As for PES 2009, Seabass says they have listened to the criticism and it might not be out next year as they have gone back to the drawing board.


But in an interview with PSM3 Magazine, Seabass admitted: "We never wanted to release PES 2008 in this state on PS3.

"In fact, we thought about delaying it but different factors meant we had to [release it]."

Although Seabass didn't elaborate on these factors, it may have been related to the success of fierce rival series FIFA, and the further potential loss in sales to EA Sports' popular game had the game been delayed.

"It's so far away from what we wanted. As a developer, we've worked the same way since the days of SNES. We're simply not set up for multi-platform development."PSU (http://www.psu.com/Seabass--+quot;We-thought-about-delaying-PES-2008+quot;-News--a0001941-p0.php)

klepidas
26-11-2007, 18:59
sto pc exo kai ego to pro xilies fores kalitero apo to ps3 ektos apo ena tomea stin taxitita sto pc pane oi pextes les kai tous exeis valei neuti ston kolo...sorry gia tin ekfrasi

grscream
26-11-2007, 20:15
όποιος ασχολήθηκε παλιότερα με modding στο pes,δημιουργία patches και edit μπορεί εύκολα να καταλάβει ότι η μηχανή γραφικών του έχει μείνει μέχρι από το 2001 μέχρι και σήμερα ίδια και απαράλαχτη..

τώρα όποιος υποστηρίζει ότι το ps3 δεν μπορεί να ανταποκρίθεί στις απαιτήσεις ενός παιχνιδιού σαν το pes τότε ή άσχετος είναι ή βαλτός..

cocous
26-11-2007, 21:35
Συμφωνω με τον NONBORN οτι φταιει το pes αλιμονο αν δεν μπορει ενα ps3 να τρεξει αυτο το αθλιο pes

mails
26-11-2007, 23:04
Γενικά, διορθώστε με αν κάνω λάθος, κάθε παιχνίδι που βγαίνει για μια κονσόλα είναι έτσι φτιαγμένο ώστε να τρέχει στην εν λόγω κονσόλα, γρήγορα και ομαλά. Δεν γίνεται να κυκλοφορήσει κάποιο παιχνίδι για το Super Nintendo ας πούμε και όταν βάζεις μέσα το cartridge να έχεις 10 fps. Τι δικαιολογία θα σου πεί η κάθε ΚΟΝΑΜΙ, INFOGRAMES, SEGA κλπ? Ότι χρειάζεται ισχυρότερη κάρτα το SNES? Τα παιχνίδια στις κονσόλες βγαίνουν βάσει των δυνατοτήτων τους, γιατί πολύ απλά, αν όντως το ps3 δεν "τραβάει" τα γραφικά του PES8, οφείλεται σε γκάφα των developers που έβγαλαν παιχνίδι για μια κονσόλα, που η ίδια η κονσόλα όμως δεν μπορεί να τρέξει. Οι κονσόλες δεν είναι σαν το PC μου και το PC του αδερφού μου, που στο δικό μου PC ένα παιχνίδι δεν παίζει καλά, αλλά στου αδερφού μου το PC που είναι καλύτερο, το ίδιο παιχνίδι παίζει καλύτερα. Το NBA2K8 για το XBOX και το NBA2K8 για το PS3, δεν είναι τα ίδια παιχνίδια. Οπότε αν στο XBOX παίζει καλύτερα δεν σημαίνει ότι το XBOX είναι καλύτερο σαν κονσόλα. Είναι σαν να συγκρίνεις τις εκδόσεις ενός συγκεκριμένου παιχνιδιού για PC και MAC. Πάντα είναι διαφορετικές.
Και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακόμα ασχολούμαστε με την υπολογιστική ισχύ του CELL και τη RAM του PS3 κλπ κλπ κλπ και απαντάμε σε κάθε άνθρωπο που έστω και εμμέσως τα αμφισβητεί. Λες και έχουμε εμείς να αποδείξουμε κάτι και καθόμαστε και υπερασπιζόμαστε την "ελίτ" κονσόλα μας. Ότι πήραμε, πήραμε. Απο εδώ και στο εξής επιθυμούμε ότι καλύτερο, και αυτό θα το λάβουμε μέσω υπηρεσιών (βλ. Ελληνικό store, 2 thumbs up!) και τίτλων. Γιατί το να έλθει τεχνικός της SONY να μας αλλάξει κάρτες γραφικών ή οτιδήποτε άλλο δεν προβλέπεται.

greekzero
27-11-2007, 01:12
Konami Release First PS3 Patch v1.10 (http://www.winningelevenblog.com/news/konami-release-first-ps3-patch-v110/)
As mentioned in the forums, Konami have today released version 1.10 of their patches aimed at rectifying the slowdown/frame-rate problems that have plagued the PS3 release since launch. To be able to use this patch your PS3 must be connected to the internet and you will get a prompt to download as soon as the game is detected or launched. The patch weighs in at 130mb and reports already claim improved replays and better frame-rates in game.

gtakis
27-11-2007, 01:32
τελικά παίδες βελτιώνει τίποτα το patch οσο αφορά το framerate???

NonBorn
27-11-2007, 01:41
YEAP!!! :bgrin2:

gtakis
27-11-2007, 01:47
Ωραια!!!να δω πως θα το κανω τωρα...με usb flash disk δεν παιζει ε???

NonBorn
27-11-2007, 01:55
Ωραια!!!να δω πως θα το κανω τωρα...με usb flash disk δεν παιζει ε???

Όχι από ότι φαίνεται τουλάχιστον για τώρα... Ρίξε μια ματιά και στο official thread στα παιχνίδια.. Υπάρχουν και εκεί κάποια πράγματα για το patch!

TERRORZONE
28-11-2007, 18:01
Παιδια εγω εχω μια βασιμη υποψια οτι το pes 2008 μου χαλασε την lcd.βασικα εχω μια samsung 27 και παρατηρουσα οτι μονο στο pes στη μεση της οθονης λιγο πιο πανω εκανε κατι περιεργες γραμμες οταν ειχε κινηση η καμερα η στα μενου η στο παιχνιδι ακομα.ε λοιπον απο χθες στο ιδιο ακβριβως σημειο βλεπο μια αχνη μπλε και ροζ γραμμη σε σημειο που αμα ασπρισει λιγο το backround κανει κρα.δηλαδη μου χαλασε τη τηλεοραση,τι hdmi eιχα αλλαξει τη τα ηχεια εβγαλα εξω απο το δωματιο μονο στο pes to ekane kai μαλιστα ενοχλουσε και στο παιχνιδι,συμβερασμα:
**************************
YΓ.Μολις οι γραμμες δεν ειναι πια αχνεσ αλλα κανουν καρακρα.

PDS
28-11-2007, 18:12
Παιδια εγω εχω μια βασιμη υποψια οτι το pes 2008 μου χαλασε την lcd.βασικα εχω μια samsung 27 και παρατηρουσα οτι μονο στο pes στη μεση της οθονης λιγο πιο πανω εκανε κατι περιεργες γραμμες οταν ειχε κινηση η καμερα η στα μενου η στο παιχνιδι ακομα.ε λοιπον απο χθες στο ιδιο ακβριβως σημειο βλεπο μια αχνη μπλε και ροζ γραμμη σε σημειο που αμα ασπρισει λιγο το backround κανει κρα.δηλαδη μου χαλασε τη τηλεοραση,τι hdmi eιχα αλλαξει τη τα ηχεια εβγαλα εξω απο το δωματιο μονο στο pes to ekane kai μαλιστα ενοχλουσε και στο παιχνιδι,συμβερασμα:
ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ KONAMI!
YΓ.Μολις οι γραμμες δεν ειναι πια αχνεσ αλλα κανουν καρακρα.

Κατσε βρε συ...
Σε λιγο θα ακουσουμε οτι η κοναμι φταιει και για τα παιδακια που πεινανε στην Αφρικη.

Αυτο που λες ισως να συμβαινει απο αλλη συσκευη που επηρεαζει την TV σου.
Με καθε επιφυλαξη αυτο που σου λεω αλλα μαλλον κατι τετοιο συμβαινει.Ας μιλησουν και παιδια που γνωριζουν περισσοτερα.Αν ηταν θολουρα στις γωνιες και οχι γραμμη οπως λες θα ημουν πιο σιγουρος οτι ισχυει αυτο που λεω.

TERRORZONE
28-11-2007, 18:50
Κατσε βρε συ...
Σε λιγο θα ακουσουμε οτι η κοναμι φταιει και για τα παιδακια που πεινανε στην Αφρικη.

Αυτο που λες ισως να συμβαινει απο αλλη συσκευη που επηρεαζει την TV σου.
Με καθε επιφυλαξη αυτο που σου λεω αλλα μαλλον κατι τετοιο συμβαινει.Ας μιλησουν και παιδια που γνωριζουν περισσοτερα.Αν ηταν θολουρα στις γωνιες και οχι γραμμη οπως λες θα ημουν πιο σιγουρος οτι ισχυει αυτο που λεω.

Οχι ρε ψιλοξερω απο αυτα οι lcd ειναι μαγνητικα θωρακισμενες δεν μαγνητιζονται αμα λες αυτο που φανταζομε αλλα σου λεω εβγαλα και τα ηχεια εξω απο το δωματιο.κολλησα με το προ γιατι ειχα διαβασει κατι αντοιστηχο σε ξενο φορουμ.δηλδη αυτο που λεω φαινοτανε στην κινηση οτι ειχε προβλημα το παιχνιδι.εβαλα 10 αλλα παιχνιδια και δοκιμασα την tv σε ολους τις εισοδους.φηφιακεσ και αναλογικες.παντως η σαμσουνγκ παιζει μεχρισ 1080i se 50 kai 60 hz.help ρε παιδια

PDS
28-11-2007, 18:57
Οχι ρε ψιλοξερω απο αυτα οι lcd ειναι μαγνητικα θωρακισμενες δεν μαγνητιζονται αμα λες αυτο που φανταζομε

Nαι αυτο εννοουσα.
Τι να πω,μου φαινεται απλα απιθανο να φταιει το PES για το προβλημα στην τηλεοραση.

Σκεψου το απλα.Πως μπορει ενα δισκακι να προκαλεσει προβλημα στην TV?
Βαζοντας το δισκακι χαλαει το Ps3.... και αυτο με τη σειρα του μεσω του HDMI καταστρεφει την TV?

TopGunZ
28-11-2007, 19:53
Κοίτα, ο λάθος προγραμματισμός μεταφραζόταν σε "παράλογες" απαιτήσεις από την τηλεόραση και της άλλαξε τα φώτα? Αφού ες όμως ότι τα έλεγξες όλα... σίγουρα δεν παρεμβάλεται κάποιο σήμα από άλλη συσκευή μέσω των καλωδίων? Εγώ ας πούμε εχω παρατηρήσει ότι με πολλά dvd players χαλάει το σήμα της τηλεόρασης από την κεραία!!!

modecris
28-11-2007, 19:59
θεωρητικά,ίσως και να γίνεται.πρακτικά όμως είναι απίθανο και δεν το έχω ξανακούσει.
η οθόνη δείχνει ότι της "λέει" το σήμα που της δίνουμε και εάν αυτό έχει τίποτα παράξενες κορυφώσεις,ίσως να προκαλέσει ζημιά σε μια σειρά τρανζίστορ.
επαναλαμβάνω όμως,πρακτικά είναι λίγο απίθανο.μπορεί να προϋποθέτει και κατασκευαστικό λάθος ταυτόχρονα.

TERRORZONE
28-11-2007, 20:02
Nαι αυτο εννοουσα.
Τι να πω,μου φαινεται απλα απιθανο να φταιει το PES για το προβλημα στην τηλεοραση.

Σκεψου το απλα.Πως μπορει ενα δισκακι να προκαλεσει προβλημα στην TV?
Βαζοντας το δισκακι χαλαει το Ps3.... και αυτο με τη σειρα του μεσω του HDMI καταστρεφει την TV?

οχι ρε μαλλον θελω να πω με απλα λογια κατι συμβαινει με το refresh rate.εσυ μετα απ΄ολα αυτα που θα πηγαινε το μυαλο σου?δηλαδη εκει ακριβως που εκανε τα νερα εκει χαλασε η tv.basika sto pro ekane san aspres grammes.ti na po de ksero pantos

PDS
28-11-2007, 20:06
Nαι καταλαβαινω τι λες και γιατι υποψιαζεσαι το Pes.απλα θεωρω οτι ειναι λιγο δυσκολο να φταιει το παιχνιδι.

stratisd
28-11-2007, 20:11
Παιδια εγω εχω μια βασιμη υποψια οτι το pes 2008 μου χαλασε την lcd.βασικα εχω μια samsung 27 και παρατηρουσα οτι μονο στο pes στη μεση της οθονης λιγο πιο πανω εκανε κατι περιεργες γραμμες οταν ειχε κινηση η καμερα η στα μενου η στο παιχνιδι ακομα.ε λοιπον απο χθες στο ιδιο ακβριβως σημειο βλεπο μια αχνη μπλε και ροζ γραμμη σε σημειο που αμα ασπρισει λιγο το backround κανει κρα.δηλαδη μου χαλασε τη τηλεοραση,τι hdmi eιχα αλλαξει τη τα ηχεια εβγαλα εξω απο το δωματιο μονο στο pes to ekane kai μαλιστα ενοχλουσε και στο παιχνιδι,συμβερασμα:
**************************
YΓ.Μολις οι γραμμες δεν ειναι πια αχνεσ αλλα κανουν καρακρα.

Λόγω επαγγέλματος, θα σου απαντήσω οτι πράγματι μπορεί να γίνει αυτό. Η εξήγηση έχει ως εξής: Άν το PES σου έβγαζε κάτι "περίεργες γραμμές" όπως λές και εσύ συνέχιζες να πέζεις επι ώρες, στα pixel της οθόνης αυτά εφαρμόστηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα "τάση" χωρίς να τα αφήσει να κάνουν refresh, όπως συμβαίνει φυσιολογικά στα υπόλοιπα pixel της οθόνης σου. Ένα pixel που του εφαρμόζεται "τάση" χωρίς να εναλλάσεται αυτή, δηλαδή να γίνει refresh (αυτό που βλεπεις εσύ ως κινούμενη εικόνα) έχει ως αποτέλεσμα το φαινόμενο μνήμης του pixel αυτού (γιαυτό το λόγο δέν κάνει να αφήνεις παγωμένη την ίδια εικόνα επι ώρες), όπότε το pixel παραμένει σε μια κατάσταση σταθερή και συνεχόμενη. Άν τα pixel αυτά είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο σου δημιουργούν την αίσθηση της γραμμής και είναι πολύ πιθανών να έχουν παραμείνει έτσι.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατα τη γνώμη μου είναι να δείς αν έχει επιλογή degause στο μενού για να κάνεις ή αλλιώς στην αντιπροσωπεία.
Ελπίζω να βοήθησα.

TERRORZONE
28-11-2007, 20:15
Nαι καταλαβαινω τι λες και γιατι υποψιαζεσαι το Pes.απλα θεωρω οτι ειναι λιγο δυσκολο να φταιει το παιχνιδι.

ok φιλαρακι μου thanx παντως.θα ξανατσεκαρω εκεινο το φορουμ το ξενο και θα ξαναποσταρω να βγαλω καμια ακρη

edit:μπα με κααληψες δηλαδη καλα συμπαρανα για το κωλοπαιχνιδι το προ.αυτο ειναι η απελπησια του gamer.φτιαχνει αυτο η παω για αντικατασταση πανελ?

PDS
28-11-2007, 20:17
Για δες και αυτο που ειπε ο stratisd.

TERRORZONE
28-11-2007, 20:19
Για δες και αυτο που ειπε ο stratisd.

εκανα ενα edit.δηλαδη ποσοστικα μαλλον φταει το προ?ε τα σκατα στα σκατα.σκατα παιχνιδι σκατα εταιρια η σαμσουνγκ.τι περιμενα.αλλα αυτο το προ μεγαλο μπουρδελο.ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ

TERRORZONE
28-11-2007, 20:22
βασικα degaus δεν εχει αλλα μηπως συνδεετε με rs-232 οπως h LG και μετα κανεις ενα white wash?den eimai kai spiti tvra gamoto.

stratisd
28-11-2007, 20:25
ουσιαστικά δέν φταίει μόνο το παιχνίδι αλλά και εσύ που συνέχισες να παίζεις με τις γραμμές.

TERRORZONE
28-11-2007, 20:29
ουσιαστικά δέν φταίει μόνο το παιχνίδι αλλά και εσύ που συνέχισες να παίζεις με τις γραμμές.
exeiσ και δικιο και αδικο.αλλα αμα σου πω οτι αγορασα το πσ3 γιατι καβλωνω το προ και μονο προ δε παιζω.φαντασου τα νευρα μου.και κανω την εξης ερωτηση.αμα στο σερβισ μου πουνε οτι φταει καποια σησκευη που συνδεθηκε τι να εξηγησω εγω?οτι δεν ειμαι ελεφαντας?δηλαδη θα πληρωσο και καινουργιο πανελ και προ δεν θα εχω.φιλε θα παω στη κοναμι(centric) και θα παιξει μολοτοφ.

stratisd
28-11-2007, 20:36
exeiσ και δικιο και αδικο.αλλα αμα σου πω οτι αγορασα το πσ3 γιατι καβλωνω το προ και μονο προ δε παιζω.φαντασου τα νευρα μου.και κανω την εξης ερωτηση.αμα στο σερβισ μου πουνε οτι φταει καποια σησκευη που συνδεθηκε τι να εξηγησω εγω?οτι δεν ειμαι ελεφαντας?δηλαδη θα πληρωσο και καινουργιο πανελ και προ δεν θα εχω.φιλε θα παω στη κοναμι(centric) και θα παιξει μολοτοφ.

Έχεις εγγύηση? Άν ναί δέν θα αναφέρεις τίποτα ξαφνικά θα πείς μία καλή μέρα ξεκίνησε να δείχνει έτσι, πρόβλημά τους το γιατί και το πώς.
Άν δέν έχεις εγγύηση αλλάζει το θέμα και καλύτερα να τους εξηγήσεις τι έγινε για να σου πούν τί παίζει και άν αξίζει να την φτιάξεις. (απο προσωπική εμπειρία σου λέω οτι αν είναι αυτό που υποψιάζομαι και την έχει φάει το panel της LCD απλώς ξέχνα το, μιλάμε για κόστος περισσότερο απο την τηλεόραση).

stratisd
28-11-2007, 20:38
Σημείωση και εγώ με το ίδιο σκεπτικό πήρα το PS3, λόγω του PES 2008. Μετά και αφού είδα τα χάλια του πήρα το Fifa 08 και έχω ευχαριστηθεί παιχνίδι, και ησύχασα απο τη μάπα της Konami.

grscream
28-11-2007, 20:39
στείλε το πίσω με εγγύηση,no problem.

TERRORZONE
28-11-2007, 20:41
Έχεις εγγύηση? Άν ναί δέν θα αναφέρεις τίποτα ξαφνικά θα πείς μία καλή μέρα ξεκίνησε να δείχνει έτσι, πρόβλημά τους το γιατί και το πώς.
Άν δέν έχεις εγγύηση αλλάζει το θέμα και καλύτερα να τους εξηγήσεις τι έγινε για να σου πούν τί παίζει και άν αξίζει να την φτιάξεις. (απο προσωπική εμπειρία σου λέω οτι αν είναι αυτό που υποψιάζομαι και την έχει φάει το panel της LCD απλώς ξέχνα το, μιλάμε για κόστος περισσότερο απο την τηλεόραση).

Μεσα ειμαι ουτε ενα χρονο δεν την εχω ρε γαμοτο(εχει 2 χρονια η samsung).ayto ua kanv file moy kale.θα παω και πω δεν ξερω τιποτα κολλητε υπευθηνε του σερβισ.εκει που εβλεπα εγινε αυτο.υπαρχει περιπτωση να μην φτιαχνετε και να μου κανουν αντικασταση με καινουργιο μοντελο αντοιστιχης σημερινης αξιας?η να μου φτιαξουν το πανελ η να βαλουν ενα αλλο απο καποια αλλη που εχει παιξει 2.000.000 ωρες?σωστη η συμβουλη σου παντως!!!!

stratisd
28-11-2007, 20:45
Άγνωσται αι βουλαί της Samsung...

NonBorn
28-11-2007, 22:28
Μεσα ειμαι ουτε ενα χρονο δεν την εχω ρε γαμοτο(εχει 2 χρονια η samsung).ayto ua kanv file moy kale.θα παω και πω δεν ξερω τιποτα κολλητε υπευθηνε του σερβισ.εκει που εβλεπα εγινε αυτο.υπαρχει περιπτωση να μην φτιαχνετε και να μου κανουν αντικασταση με καινουργιο μοντελο αντοιστιχης σημερινης αξιας?η να μου φτιαξουν το πανελ η να βαλουν ενα αλλο απο καποια αλλη που εχει παιξει 2.000.000 ωρες?σωστη η συμβουλη σου παντως!!!!

Να πας και να απαιτήσεις καινούργια tv με τσαμπουκά! "Φίλαράκο ούτε ενός χρόνου tv και μου κάνει νερά? Να την πάρετε πίσω εγώ θέλω καινούργια... Το δικαιούμε!" Έτσι ύψωσε και λίγο τη φωνή... Δε θα χάσεις τίποτα...

TERRORZONE
29-11-2007, 15:30
Re παιδια τι γινετε θα τραλαθω.χθες απο τα νευρα μου την εβγαλα απο την πριζα ξυλωσα τα πολυμπριζα για να μην τη σπασω.και τα παρατησα ετσινα παω να δω το γαυρο.ε και την ανοιγω τωρα και εχουν εξαφανιστει οι γραμμες.παντως ενα αλλο παιδι μου ειπε οτι επαθε το ιδιο με το κωλοπαιχνιδι του αιωνα μα σονυ 26 .

mails
29-11-2007, 18:05
Τι να πω ρε παιδιά, απο ότι καταλαβαίνω η μεγαλύτερη προσδοκία των PRO fans είναι η μεγαλύτερη απογοήτευση του PS3. Η οθόνη έχει σταθεροποιηθεί τώρα?

grsaint13
30-11-2007, 00:56
Παιδιά,ας επανέλθουμε στο θέμα μας για το προ.

Σας έκανε δουλειά το patch;Εμένα πάντως,όσο λίγο έχω παίξει μέχρι τώρα,δεν έχω δει καμία βελτίωση!Τα κολλήματα στα γραφικά συνεχίζουν ακάθεκτα...

blizard
30-11-2007, 01:49
Στο offline έχει φτιάξει τα πράγματα... στα replay και στο online είναι προβληματικό ακόμα.
(Κάνε και install, και νομίζω θα είσαι εντάξει…)

WolfRathmA
30-11-2007, 05:54
Στο offline ναι εχουν βελτιωθει αρκετα τα πραματα. Χρειαστηκε να το κανω επανεκατασταση παλι για να διορθωση παντος. Στο online που επαιξα ενα ματς πηγαινε αρκετα καλα χωρις πολλα κολληματα. Μπορει να ετυχε...
Παντος στο offline ειναι οκ τωρα. Δεν εχει slowdown και το frame rate εχει βελτιωθει... αλλες φορνες σερνοτανε στην κυριολεξια...

MaRkUs_
30-11-2007, 12:30
αγγούρια βελτίωση τον online .... χθες που έπαιξα με τον Grammeno πάλη άρχισε τα teleport!σε μικρότερο βαθμό βεβαια. και το offline τουλάχιστον στο 1ως1 γιατί μου φάνηκε πολύ αργό το παιχνίδι ??? το fifa πιο γρήγορο είναι....δεν το συζητάμε να παίξεις με ξένο online...τα ίδια!!και δεν πιστεύω να διόρθωση τίποτα η konami

TERRORZONE
03-12-2007, 15:39
μαγκες βρηκα τη λυση.να βγαλουν ενα πατσ που θα παιζουμε μονακι.δηλαδη το αμερικανακι που παιζαμε μικροι.ενας με εναν.χαχαχαχ.αυτοι ειναι ξεφτιλισμενοι εκοι μεσα.οραιω απντειτ.money Talks Konami Rules!! με οσουσ επαιξα τελεπορτ