PDA

View Full Version : Uncharted: Drake's Fortune



NonBorn
25-11-2007, 00:11
Uncharted: Drake's Fortune

http://i6.photobucket.com/albums/y247/Wollan/UnchartedCover.jpg

Στα ίχνη του θησαυρού του Sir Francis Drake...



Στην Ε3 του 2006 η Naughty Dog παρουσιάζοντας ένα trailer από το επόμενο τους παιχνίδι για το Playstation 3 προκαλεί αίσθηση στο κοινό και εκπλήσει μιας και το παιχνίδι δεν θυμίζει σε τίποτα πλέον cartoon όπως τα προηγούμενα παιχνίδια της ND Crash Bandicoot και Jax & Daxter αλλά είναι πολύ πιο κοντά στη πραγματικότητα (ανθρώπινα μοντέλα ηρώων, ρεαλιστικά περιβάλλοντα κλπ). Στοιχεία του παιχνιδιού που εντυπωσιάζουν είναι οι τεχνικές που εφαρμόζονται (bump mapping, HDR, particle systems) καθώς και το animation του ήρωα το οποίο δείχνει καταπληκτικό. Πολλοί τότε θεώρησαν ότι αυτό που είδαν δεν θα μπορούσε να είναι in-game και ότι η ND δε θα μπορούσε να φτιάξει ένα παιχνίδι με τέτοια ποιότητα στο PS3... Το παιχνίδι είναι εδώ, δικαιώνει κάθε προσδοκία και αποτελεί ένα πραγματικά must have τίτλο για το Playstation 3.


http://img235.imageshack.us/img235/1010/94056679vs5.png
Ένα από τα μοναδικά artworks της ομάδας της ND για το παιχνίδι.


Το Uncharted: Drake's Fortune δανείζεται πολλά στοιχεία από διάφορα είδη συνθέτοντας ένα μοναδικό gameplay. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα action/adventure/platform/shooting παιχνίδι με μία καταπληκτική ιστορία. Δεν πρόκειται για ένα παιχνίδι που κάνεις βόλτες στη ζούγκλα, σκοτώνοντας πειρατές και λύνοντας puzzle. Είναι κάτι πολύ παραπάνω απ' αυτό. Ο Nathan Drake (Νate), ο κεντρικός ήρωας του παιχνιδιού, υποστηριζει πως είναι μακρινός απόγονος του διάσημου εξερευνητή Sir Francis Drake. Πεπεισμένος ότι ο Sir Francis πριν πεθάνει άφησε στοιχεία πίσω του για κάποιο θησαυρό που είχε ανακαλύψει, ο Nathan προσπαθεί να βρει το φέρετρο του Sir Francis γιατί εκεί πιστεύει ότι βρίσκεται η αρχή για το κυνήγι του θησαυρού. Σε αυτήν την ιστορία η Nayghty Dog έχει προσθέσει 2 ακόμα χαρακτήρες τον Sullie και την Elena οι οποίοι βέβαια δεν είναι playable αλλά βοηθούν στην εξέλιξη της ιστορίας. Το παιχνίδι αρχίζει ακριβώς τη στιγμή...

... που ο Drake έχει βρει το θαμμένο στη θάλασσα φέρετρο του Sir Francis και ετοιμάζεται να το ανοίξει, ενώ η Helena (δημοσιογράφος) τραβάει με την κάμερα το γεγονός. Ανοίγοντας το φέρετρο ο Drake βρίσκει μέσα εκτός από τους σκελετούς :p και το σημειωματάριο του Sir Francis όπου περιέρχει λεπτομέριες για το θησαυρό. Ο Drake δικαιώνεται... Παρόλα αυτά διαβάζοντας το σημειωματάριο καταλαβαίνει ότι λείπουν κάποιες σελίδες - ο χάρτης για το θησαυρό. Εκείνη τη στιγμή πλησιάζουν στο πλοίο του Drake άλλα σκάφη με πειρατές και αρχίζει το κυνηγητό... Ξεφεύγοντας από τους πρώτους πειρατές, οι επόμενοι καταφθάνουν με ρουκετοβόλα έτοιμοι να καταστρέψουν ολοκληρωτικά το πλοίο του Drake. Σε αυτή τη τόσο δύσκολη κατάσταση και ενώ το πλοίο έχει πάρει φωτιά και είναι έτοιμο να ανατιναχθεί ένα αεροπλάνο εμφανίζεται, ο Drake και η Εlena πέφτουν στη θάλασσα, το πλοίο ανατινάζεται και τελικά ο Drake και η Elena κολυμπάνε μέχρι το αεροπλάνο που έχει προσθαλασσωθεί και τους περιμένει. Ο Sullie που είναι και ο πιλότος του αεροπλάνου και ο τρίτος της παρέας γνωρίζει την νεαρή δημοσιογράφο, εντυπωσιάζεται και ξεχνάει κυριολεκτικά τον Drake. Κάπως έτσι τελειώνουν οι πρώτες σκηνές του παιχνιδιού...


http://img114.imageshack.us/img114/3294/34486251ko8.png


Μία σκηνή με τον Drake να βρίσκεται μέσα στο υποβρύχιο.


Το παιχνίδι σε τεχνικό τομέα είναι σχεδόν τέλειο με αποτέλεσμα να εντυπωσιάζει από τη πρώτη στιγμή, από τη πρώτη σκηνή! Τα περιβάλλοντα είναι καταπληκτικά, με απίστευτη λεπτομέρια και αρκετά μεγάλο draw distance. Τα textures κυμαίνονται και αυτά σε κορυφαίο επίπεδο από τεχνικής άποψης (textures υψηλής ανάλυσης) με φοβερή λεπτομέρια και έντονα-ζωντανά χρώματα αποδίδοντας έτσι με πρωτόγνωρη πιστότητα, για τα μέχρι τώρα δεδομένα, την υφή,την φύση και την κατάσταση των αντικειμένων. Το animation και οι κινήσεις του Drake (3000 animations συνολικά) καθώς επίσης και των υπόλοιπων χαρακτήρων, οι κινήσεις των αντιπάλων, ο τρόπος που αντιδρούν όταν δέχονται σφαίρες σε διάφορα σημεία του σώματός τους,ο τρόπος που πέφτουν όταν πεθαίνουν, είναι με μία λέξη μοναδικά. Πολύ λίγα παιχνίδια έχουν καταφέρει αυτή τη λεπτομέρια και τον ρεαλισμό σε αυτό το επίπεδο. Ο φωτισμός, οι σκιές, και όλα τα ειδικά εφέ είναι χωρίς αμφιβολία ό,τι καλύτερο έχουμε δει σε θέμα γραφικών στις κονσόλες επόμενης γενιάς. Ειδικά το νερό στο Uncharted είναι πραγματικά ΝΕΡΟ και τα water effects δείχνουν πιο ρεαλιστικά από ποτέ, πράγμα που δείχνει τόσο την ικανότητα της κονσόλας όσο και των προγραμματιστών του παιχνιδιού!Ο "βρεγμένος Drake" πραγματικά προσδίδει ουσιαστικά και σημαντικά στην αληθοφάνεια του παιχνιδιού.

Τα cut-scenes φαίνονται να έχουν από πίσω τους αρκετή δουλειά (καλοστημένοι διάλογοι, χιούμορ, ποιότητα) και μαζί με τα cut-scenes του Heavenly Sword αποτελούν τα πιο κινηματογραφικά και πιο καλοδουλεμένα cut-scenes που έχουμε δει μέχρι σήμερα σε videogame. Η κινηματογραφικότητα τόσο λόγω των cutscenes αλλά και λόγω της ιστορίας αυτής καθ' αυτής κάνει το παιχνίδι να ξεχωρίζει και σε αυτόν τον τομέα!

Σχετικά με το frame rate και την ανάλυση το παιχνίδι τρέχει σταθερά στα 30fps σε 720p (native) δίνοντας ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα όσον αφορά τόσο την λεπτομέρια όσο και την ομαλή κίνηση. Μόνο αγκάθι στο κατά τ' άλλα τέλειο τεχνικό κομμάτι του παιχνιδιού είναι το tearing που παρατηρείται όταν συνήθως γυρνάς την κάμερα. Δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο, αλλά εμφανίζεται που και που, χωρίς να είναι ενοχλητικό βέβαια και χωρίς να επηρεάζει σε καμία περίπτωση το παιχνίδι.

Όλα τα παραπάνω δημιουργούν ένα πραγματικά ζωντανό περιβάλλον που χαίρεσαι να είσαι κομμάτι του...


http://img510.imageshack.us/img510/6417/94254918tr1.png


Τοπία όπως αυτά σε κάνουν να χαζεύεις την τηλεόραση σου.


Όσο καλό και αν είναι ένα παιχνίδι στον οπτικό τομέα δε μπορεί να σταθεί χωρίς την κατάλληλη ηχητική επένδυση. Το Uncharted κάνει την έκπληξη και σε αυτόν το τομέα προσφέροντας 5.1 DTS ασυμπίεστο ήχο εκπληκτικής ποιότητας. Τα θέματα είναι καταπληκτικά, ορχηστρικά με έμφαση στη λεπτομέρια, ταιριάζουν απόλυτα στις σκηνές του παιχνιδιού και προσφέρουν ουσιαστικά στο παιχνίδι. Η μουσική με τη δράση και τα γεγονότα είναι τόσο καλά δεμένα μεταξύ τους σε σημείο που να μην μπορείς να ξεχωρίσεις αν η σκηνή φτιάχτηκε πάνω στη μουσική ή η μουσική πάνω στη σκηνή. Έτσι και ο ήχος από τη μεριά του συνεισφέρει με τον τρόπο του στο να μπορέσεις να μπεις στον κόσμο του Uncharted και να γίνεις ένα με αυτόν. Μία λέξη που θα μπορούσε να περιγράψει απόλυτα τον ήχο του συγκεκριμένο παιχνιδιού είναι μία λέξη που μας έχει μάθει η Sony να χρησιμοποιούμε συχνά με τα τελευταία first party παιχνίδια της. (LAIR, Heavenly Sword). Απλά... ΕΠΙΚΟΣ !


http://img510.imageshack.us/img510/7540/73298890ua0.png
Ανθρωποκυνηγητό ανάμεσα σε drake και πειρατές.


Όσον αφορά το gameplay του παιχνιδιού πολλοί βιάστηκαν να το παρομοιάσουν με το Τomb Raider ή με το Indiana Jones. To Uncharted δεν είναι κανένα από τα δύο... Έχει τη δική του προσωπικότητα και σίγουρα έχει να προσφέρει κάτι καινούργιο στο χώρο των videogames. Μπορεί η ιστορία ενός κυνηγού θησαυρών να είναι μία "χιλιοπαιγμένη" ιστορία στον χώρο (και γνωστή στους περισσότερους gamers) όμως το uncharted δεν είναι κάτι παρόμοιο με ό,τι έχουμε δει ως τώρα. Δεν είναι ένα κλασσικό adventure όπως το έχουμε συνηθίσει. Είναι κάτι ξεχωριστό και ταυτόχρονα πρωτότυπο που μπλέκει πολλά στοιχεία μαζί συνθέτοντας ένα πολύ φρέσκο και διαφορετικό είδος.

- Το platforming είναι αρκετά διασκεδαστικό ενώ ταυτόχρονα σου δίνει την δυνατότητα να θαυμάσεις τα υπέροχα τοπία και τα μοναδικά γραφικά του παιχνιδιού.

- Το shooting βασίζεται σε μία μηχανή παρόμοια με αυτή που έχει το GeoW. Κρύβεσαι σχεδόν πίσω από οτιδήποτε βρίσκεται μπροστά σου και βγαίνοντας δεξιά, αριστερά ή πάνω μπορείς να σημαδέψεις προς το αντίπαλο σου. Το παιχνίδι προσφέρει μεγάλη ποικιλία όπλων από απλό περίστροφο και εξάσφαιρο μέχρι shotgun, sniper και bazooka.

- Το puzzle solving αν και έχει κατακριθεί λόγω του ότι είναι αρκετά εύκολο ο γράφων είχε δύο στιγμές τουλάχιστον στο παιχνίδι που κοίταζε την οθόνη χωρίς να μπορει να καταλάβει τι ακριβώς πρέπει να κάνει και από που πρέπει να πιαστεί για να λύση τους γρίφους. Όχι κάτι τρομερά δύσκολο, αλλά όχι και κάτι τόσο απλό όσο ακούγεται.

Γενικά η δυσκολία του παιχνιδιού είναι σε αρκετά καλό επίπεδο με το shooting μερικές φορές ακόμα και στο normal να γίνεται ιδιαίτερα απαιτητικό σε σημείο που να πρέπει να ακολουθήσεις συγκεκριμένη στρατηγική για να γλιτώσεις.

Είχε τύχει στο σημείο που βρίσκεις τα συντρήμια του αεροπλάνου πλέον μόνος σου χωρίς την Elena και τον Sullie να πάω χωρίς πολλές σφαίρες και εκεί να σου την πέφτουν πολλοί πειρατές μαζί. Εκεί λοιπόν αναγκάστικα να χτυπάω μία μία σφαίρα και να προσπαθώ να κάνω headshots για να τους σκοτώσω όλους. Επίσης η πίστα που έχει παίξει σε videos με τα lasers είναι αρκετά δύσκολη γιατί στα μπαλκόνια υπάρχουν πειρατές με snipers και κάτω υπάρχουν πειρατές με shotguns και ρουκετοβόλα που με το παραμικρό είτε από κοντά είτε από μακριά μπορούν να σε σκοτώσουν χωρίς να προλάβεις να δεις από που σου ήρθε.


http://img442.imageshack.us/img442/15/78149034wm9.png
Άλλη μία τεχνική για να εξουδετερώσεις τους αντιπαλους σου είναι η μάχη σώμα με σώμα.


Ο χειρισμός του παιχνιδιού είναι πάρα πολύ καλός και το κάθε κουμπί βρίσκεται εκεί ακριβώς που το θες. Το cover system είναι όπως θα 'πρεπε να είναι και αποτελεί το κλειδί για να μπορέσει να βγεις ζωντανός από πολύ δύσκολες καταστάσεις!H Naughty Dog διάλεξε να κάνει χρήση του motion sensing για δύο λειτουργίες του παιχνιδιού. Όταν ο Drake θέλει να ισορροπήσει πάνω σε ένα ξύλο ή σε ένα κορμό δέντρου το sixaxis είναι αυτό που κουνώντας το δεξιά αριστερά θα τον κρατήσει εκεί που θέλετε. Η δεύτερη λειτουργία αφορά το πέταγμα μίας χειροβομβίδας. Σε αυτό το σημείο πρέπει να τονίσουμε ότι η λειτουργία αυτή μας φάνηκε περίεργη, κάπως δύσκολη στο να τη συνηθήσεις και χωρίς να προσθέτει κάτι στο ρεαλισμό. Βέβαια μετά από λίγη εξάσκηση (ειδικά όταν βρίσκεσαι σε δυσχερή θέση και η μόνη λύση είναι μία χειροβομβίδα) το συνηθίζει κανείς και μπορεί να κάνει αυτό που θέλει εύκολα τελικά, ίσως ευκολότερα απ' όσο φανταζόταν αρχικά.


http://img442.imageshack.us/img442/5150/63934674va7.png
Εξαιρετικός φωτισμός και φωτοσκιάσεις που αναδεικνύουν την ποιότητα του παιχνιδιού.


Το παιχνίδι διαρκεί περίπου 10 ώρες χωρίς κάποια ιδιαίτερη εξερεύνηση μόνο και μόνο παίζοντας το για να το τερματήσεις. Σίγουρα η κανονική διάρκεια του παρακολουθώντας τα cutscenes, εξερευνώντας το περιβάλλον για θησαυρούς κλπ αυξάνουν κατά πολύ τη διάρκεια του. Το παιχνίδι έχει 4 διαφορετικές δυσκολίες (Easy, Normal, Hard, Crushing).


http://img442.imageshack.us/img442/6112/64498104hj2.png
Άλλη μία πολύ εντυπωσιακή σκηνή από το παιχνίδι.


Όσο κι αν ο όρος Achievements δεν είναι τόσο οικίος στη κοινότητα του PS3 όσο στο xbox Live και στο 360 το Uncharted: Drake's Fortune έχει μία μεγάλη λίστα από διάφορα χαρακτηριστικά (medals, treasures, artworks, bonus features, ειδικά φίλτρα) που ξεκλειδώνεις καθώς σημειώνεις πρόοδο στο παιχνίδι κάνοντας συγκεκριμένα πράγματα ή βρίσκοντας κρυμμένα αντικείμενα. Αυτό προσθέτει μεγάλη διάρκεια στο παιχνίδι για κάποιον που δε θέλει απλά να τερματήσει το παιχνίδι αλλά να πάρει όσα περισσότερα μπορεί απ' αυτό.


Κλείνοντας...
Το καινούργιο παιχνίδι της Naughty Dog είναι ένα νέο, πολλά υποσχόμενο IP που έχει να μας προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις σε αυτή τη γενιά! Είναι σίγουρα ένα απ' τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) παιχνίδι σε τεχνικό τομέα και έχει ένα πιο φρέσκο και πιο γεμάτο gameplay, με πολλά στοιχεία (βάθος στις μάχες, εκπληκτικό ΑΙ, έλειψη loading time,απόλυτα ομαλό framerate) που θα σας τραβήξουν σίγουρα την προσοχή και θα σας εκπλήξουν ευχάριστα. Είναι η προσοχή ακόμα και στη παραμικρή λεπτομέρια που κάνει αυτό το παιχνίδι τόσο ξεχωριστό! Μιλάμε για ένα παιχνίδι που πρέπει να υπάρχει στη συλλογή κάθε gamer!!!



Βαθμολογία

Γραφικα: 9.5/10
Το tearing είναι το μόνο που κρατάει τη βαθμολογία μακριά από το 10/10. Ένα παιχνίδι που οριοθετεί τα γραφικά της επόμενης γενιάς και θέτει νέα standar στην βιομηχανία!

Ήχος: 9/10
Πλαισιώνει όπως θα έπρεπε το gameplay και γεμίζει την ατμόσφαιρα πολύ όμορφα προσδίδοντας μία κινηματογραφικότητα στο παιχνίδι!

Gameplay: 9.5/10
Βάθος στο gameplay, εξαιρετικό "πάντρεμα" platform, shooting, adventure και action και πολύ έξυπνο ΑΙ!

Αξία: 10/10
Η αξία αυτού του παιχνιδιού σίγουρα δε μετριέται με έναν αριθμό. Είναι το πρώτο παιχνίδι της Naughty Dog στην νέα κονσόλα της Sony, ένα από τα καλύτερα στούντιο στο χώρο των videogames που μας έχει χαρίσει απίστευτα παιχνίδια όπως το Jax και το Crash Bandicoot.



PS3Forums.GR Review Team

Katana
25-11-2007, 00:45
Εξαιρετικο review Nonborn!Σχεδον με εψησες να το παρω.Δεν ειχα δει κανενα review και δεν ηξερα περι τινος προκειται, αλλα φαινεται καλο.

Επισης, εχω μια ερωτηση.Ξερω οτι θα φανει ''καπως'' και μη με βαρεσετε, αλλα σε σχεση με το Crysis, πως ειναι τα γραφικα?:fryingpan: Χαχα.

tasioskis
25-11-2007, 01:09
μπραβο αγεννητε ειχες δεν ειχες παλι στα εξοδα μα βαζεις,αργα ομως εβγαλες το review και μην μας πεις οτι ειχε προβλημα το φορουμ και δεν μπορουσες να μπεις γιατι ολοι γνωριζουν οτι επιτηδες το εριξες επειδη δεν ειχες προλαβει να γραψεις,

Υ.Γ. συγχαρητηρια για το review
Υ..Γ2 οι πειρατες δεν μοιαζουν πολυ μεταξυ τους,και δεν φερνουν λιγο σαν παιδια του τσερνομπιλ?
Υ.Γ3 στο παιχνιδι βαζω 6 επειδη κρατα μονο 10 ωρες και οχι 12 που θελω εγω,σε σενα αγεννητε βαζω 5 επειδη δεν εχεις βαλει τονους στο review.

NonBorn
25-11-2007, 01:15
Εξαιρετικο review Nonborn!Σχεδον με εψησες να το παρω.Δεν ειχα δει κανενα review και δεν ηξερα περι τινος προκειται, αλλα φαινεται καλο.

Επισης, εχω μια ερωτηση.Ξερω οτι θα φανει ''καπως'' και μη με βαρεσετε, αλλα σε σχεση με το Crysis, πως ειναι τα γραφικα?:fryingpan: Χαχα.

Crysis δεν είναι σίγουρα... Αλλά στέκεται δίπλα του χωρίς πολλά προβλήματα :p Το νερό είναι φοβερό πάντως!! Παρεπιπτόντως... Μόλις το τερμάτησα! Το παιχνίδι είναι Μ-Ο-Ν-Α-Δ-Ι-Κ-Ο !!!


Normal difficulty
21/60 treasures
320/1000 medal points@ tasioskis Οι πειρατές στη φάτσα όλοι είναι κάπως έχεις δίκιο.... Ευχαριστώ πολύ για τον τόσο ενθαρυντικό σου βαθμό :D :D :D

jimbrav
25-11-2007, 01:43
μπραβο non....πολυ καλο :1appl::tiphat:

Akolov
25-11-2007, 01:44
Κώστα , είσα ο πρώτος που το τερματίζει , και ο πρώτος που ιδρώνεις για να μας δώσεις τις εντυπώσεις σου στο χαρτί . Πραγματικά κάνε search όλα τα forum και το έντυπο υλικό , γιατί άλλοι πληρώνονται για να κάνουν τέτοια review και δεν θες να σου παίρνουν τα rights και τα credits !

Εγώ είμαι ακόμα στο level 6 αλλά πάω επίτηδες αργά δνε θέλω να το τερματίσω και να τελειώσει .

Επίσης κάντο ένα paste στο insomnia , να το τρίψεις στην μούρη αυτουνού του οργανοπαίχτη p3tran νομίζω λέγεται , γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω τις βλακίες που κατεβάζει το μυαλό του .

Πάντως το παιχνίδι , προτείνω και εγώ με την σειρά μου να το αγοράσετε , αλλά ΜΟΝΟ όταν θα έχετε χρόνο να το ζήσετε και να το χαρείτε . Όχι όταν σας τρέχουν οι υποχρεώσεις είναι κρίμα , είναι σαν ένα βιβλίο του Potter !

blizard
25-11-2007, 01:47
Πραγματικά πολύ καλό review φίλε ... ξεχωρίζει και αυτό όπως το παιχνίδι.

WolfRathmA
25-11-2007, 01:53
Πολυ καλη δουλεια Non! Μπραβο και απο εμενα! Να κανεις περισσοτερα Review!

tasioskis
25-11-2007, 08:42
Crysis δεν είναι σίγουρα... Αλλά στέκεται δίπλα του χωρίς πολλά προβλήματα :p Το νερό είναι φοβερό πάντως!! Παρεπιπτόντως... Μόλις το τερμάτησα! Το παιχνίδι είναι Μ-Ο-Ν-Α-Δ-Ι-Κ-Ο !!!

@ tasioskis Οι πειρατές στη φάτσα όλοι είναι κάπως έχεις δίκιο.... Ευχαριστώ πολύ για τον τόσο ενθαρυντικό σου βαθμό :D :D :D


ναι αλλα μην παιρνεις θαρρος...:rofl:
Ακομα μια φορα συγχαρητηρια και συνεχισε την καλη σου δουλεια φιλε κωστα ολοι την χρειαζομαστε εδω μεσα.

ProEvo
25-11-2007, 10:13
μπράβο, πολύ καλή προσπάθεια! το παιχνίδι δεν θα το πάρω ακόμα :hide: λόγω υποχρεώσεων αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον θα κοσμήσει σίγουρα την συλλογή μου.

yiannis2002s
25-11-2007, 10:27
Εξαιρετικο το Review!

Κριμα ομως που το παιχνιδι ειναι τοσο μικρο σε διαρκεια.....

Katana
25-11-2007, 10:50
Eγω μαλλον προς Χριστουγεννα σκεφτομαι να το αποκτησω.

@Νοn, το πουλας?Χαχα.

tasioskis
25-11-2007, 11:10
Εξαιρετικο το Review!

Κριμα ομως που το παιχνιδι ειναι τοσο μικρο σε διαρκεια.....


οταν λες μικρο σε διαρκεια τι εννοεις????????:notsay:

yiannis2002s
25-11-2007, 13:40
Οπως λεει στο review θελει ενα 10ωρο για να τερματισει...
Δεν το εχω παιξει, αλλα μου φαινεται λιγο.

Akolov
25-11-2007, 13:54
12 + ελάχιστο !

Slay
25-11-2007, 13:57
γιατι δεν εχει μπει ακομα στην κεντρικη σελιδα ε? ε? ε?
και το σχολιο για το review σου
:1appl::1appl::1appl::1appl:

NonBorn
25-11-2007, 14:18
Οπως λεει στο review θελει ενα 10ωρο για να τερματισει...
Δεν το εχω παιξει, αλλα μου φαινεται λιγο.

10 ώρες όχι απαραίτητα τρέχοντας αλλά όχι και απολαμβάνοντας... Γι αυτό το λόγο μου έμειναν τόσοι θησαυροί πίσω και τώρα achievements κλειδωμένα. Το έπαιξα στο normal αλλά σίγουρα θα το παίξω τόσο στο hard όσο και στο crushing... Οπότε βάλε σύνολο 20-25 ώρες τουλάχιστον για να τελειώσεις το παιχνίδι ξεκλειδώνοντας τα πάντα!

@ Slay ανεβαίνει ανεβαίνει :p

desperate_gamer
25-11-2007, 14:25
Review για να παραγγείλω το παιχνίδι δεν χρειαζόμουν, αλλά NonBorn πίστεψε με αυτό το review είναι πολύ καλύτερα από πολλά "επαγγελματικά" που έχω διαβάσει σε περιοδικά και sites.

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ δουλειά! Μπράβο και εύχομαι να τα ξεκλειδώσεις όλα στο παιχνίδι!

NonBorn
25-11-2007, 14:33
Ανέβηκε και στην κεντρική σελίδα... Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Ελπίζω να βοήθησα ακόμα και τον πιο δύσπιστο με αυτό το review να ρίξει μια ματιά στο παιχνίδι γιατί πραγματικά το αξίζει! Οι υπόλοιποι που το περιμένετε πως και πως... Καλά κάνετε γιατί το παιχνίδι όπως είπα και μερικά post πιο πάνω είναι Μ-Ο-Ν-Α-Δ-Ι-Κ-Ο !!!

DracuLa-
25-11-2007, 20:43
Πολύ ωραίο review φίλε μου. Με έψησες και εμένα να πάρω το παιχνιδάκι. Καλά είναι να έχουμε τέτοια reviews γιατί βαρεθήκαμε να ακούμα μα***ες απο τον κάθε άσχετο στο gamespot και Ign.

yiannis2002s
26-11-2007, 00:31
Πολύ ωραίο review φίλε μου. Με έψησες και εμένα να πάρω το παιχνιδάκι.


Οτι μας εψησε ειναι σιγουρο! :1appl:

modecris
26-11-2007, 02:46
Non,λέγε από που "κατέβασες" το review ...γιά δώσε link!
:1appl::1appl::1appl:

X-NEC
05-12-2007, 16:15
Κώστα συγχαρητήρια για το review! Πολύ καλύτερο όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω από πολλά reviews του internet!
Το μονο λαθάκι που εντόπισα:p...

Μπορεί η ιστορία ενός κυνηγού θησαυρών να είναι μία "χιλιοπαιγμένη" ιστορία στον χώρο (και γνωστοί στους περισσότερους gamers)

Και πάλι μπράβο!:1appl:

geodlord7
13-12-2007, 22:22
To καλυτερο exclusive!!Απλα τελειο!!

obione
16-12-2007, 00:03
einai ena paixnidi pou me ekane na xenixtysw meta apo para polu kairo...mpravo..perimenw to 2..agorasteto..axizei to kathe eyro..

sanet
09-10-2008, 01:50
ontws para poli kalo...

touristas
11-10-2008, 02:43
na simfoniso kai go oti einai to kalitero paignidi pou xo paiksi sto ps3,mazi me to nba 2k8 isos kai cod4

Georgio002
21-10-2008, 22:34
εγω μολις το παραγκειλα :jiggy: περισσοτερο ομος για τα trophies :p:p:p( δεν εχω κανενα trophie ακομα:()

KosmixGR
21-10-2008, 22:36
εγω μολις το παραγκειλα :jiggy: περισσοτερο ομος για τα trophies :p:p:p( δεν εχω κανενα trophie ακομα:()
Το παρηγγειλες εννοεις:p:p
Αν και επρεπε να το νοικιασεις τα trophies ειναι ευκολα:p

maick
18-03-2010, 11:52
Φίλε το review που έκανες μαζί με όλες τις κριτικές που έχω βρει για αυτό το παιχνίδι με κάνει να πάω το απόγευμα να το αγοράσω. Και πάλι συγχαρητήρια για το άρθρο

tsak
18-03-2010, 20:52
Εγώ τώρα το παίζω και έντος είναι καταπληκτικό παιχνίδι!!!

LIONOR
13-06-2010, 03:26
To τερματισα... ειναι απο τα ελαχιστα παιχνιδια που ηθελα να το παω μεχρι το τελος :)

Avenger_Seraphim
13-06-2010, 04:44
To τερματισα... ειναι απο τα ελαχιστα παιχνιδια που ηθελα να το παω μεχρι το τελος :)
Σειρά εχει το Uncharted 2 ;) Σιγουρα θα ειναι στα σχέδια σου ομως, σωστα;

LIONOR
14-06-2010, 00:17
Θα το παραγγειλω συντομα ;)

aiakos81
12-07-2010, 13:37
Οντως απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει και απο τα καλυτερα reviews που διαβασα...

Nek_Food
13-07-2010, 09:17
Καλά αποκλείεται να μην το είχα σχολιάσει αυτό, αλλά υποθέτω ότι το μήνυμα μου εξαφανίστηκε στο τελευταίο wormhole trip του φόρουμ. :D

Απλά ένα ΓΜΤ αφιέρωμα για ένα ΓΜΤ παιχνίδι. Αυτό είναι που έθεσε τις βάσεις για το ακόμα καλύτερο και υπέροχο uncharted 2 και μάλιστα ήταν ο καλύτερος πρώιμος τίτλος του PS3 άρα του αξίζει ένα δεκάρι όσος καιρός και να περάσει, αξίζει να το δείτε και να το παίξετε ακόμα και τόσο καιρό μετά. Από τα καλύτερα του PS3, από τα καλύτερα ανεξαρτήτου κονσόλας, ένα ακατέργαστο διαμάντι (ακατέργαστο γιατί είχε αρκετά tearings αν και μετά από κάποια μετέπειτα updates διορθώθηκαν αρκετά).

nosma
30-07-2010, 00:58
οποιος το τελειοσε να το δωσει και σε μενα

sakoulias
05-08-2010, 01:43
μολις το τελειωσα καιεγω παιδια...οκ το παιχνιδι ειναι οντως καταπληκτικο. Τα σημεια που με εντυπωσιασαν και θελω να σταθω ειναι :

Το φοβερο κατα τη γνωμη μου συστημα στοχευσης
Τα γραφικα (ας μην ξεχναμε οτι ηταν launch game )
Και η πολυ ωραια ανατροπη προς το τελος
**HUGE SPOILER WARNING**
Που ξαφνικα αρχισαν να μπαινουν και τα ζομπι στο παιχνιδι ηταν κατι που δεν το περιμενα και με εξεπληξε πολυ ευχαριστα :D:D

Αυριο κιολας θα παω να παραγγειλω το 2 τωρα που εχει βγει και Platinum Και επεσε η τιμη

nosma
06-08-2010, 02:41
h platinum εκδοση εχει διαφορα απο την απλη?

v-tidus
06-08-2010, 02:51
Ειναι ακριβως ιδια. Το μονο που αλλαζει ειναι το εξωτερικο της θηκης.

odytsak
07-10-2010, 22:26
Φοβερό review, με πρίζωσε και πήγα και το αγόρασα από πολυκατάστημα όπου το είχα δει σε πολύ καλή τιμή (20 ευρώ platinum).

j.dnls
08-10-2010, 08:36
Φοβερό review, με πρίζωσε και πήγα και το αγόρασα από πολυκατάστημα όπου το είχα δει σε πολύ καλή τιμή (20 ευρώ platinum).

Και καλα εκανες! Για μενα ειναι μεσα στα top 5 της γενιας. Με μονο 20ευρω που το
αγορασες εκανες την τελεια αγορα!
Βαλτο κατευθειαν hard, νομιζω ειναι το ιδανικο. Μετα παρε και το 2 της σειρας
(25-30ευρω) να ολοκληρωσεις την εμπειρια...

Το πρωτο παιχνιδι που με εβαλε στην πριζα για πλατινα, οταν προσθεσαν τα τροπαια

Manos71
08-10-2010, 09:49
To Παιχνιδι ειναι φοβερο, το αγορασα μετα το 2 για να καταλαβω πιο πολυ την ιστορια του Drake,