PDA

View Full Version : Δανειστική Βιβλιοθήκη(?)



Katana
24-11-2007, 02:01
Kαλησπερα σε ολους τους φιλους του PS3forums.gr

Χθες αναλογιζομενος το κοστος αποκτησης των παιχνιδιων του PS3, σε συνδυασμο με την μεγαλη ή μικρη learning curve τους και ενδεχομενος την ανια του παιχνιδιου μετα απο καποιες(πολλες) ωρες gaming, σκεφτηκα να προτεινω την παρακατω ιδεα.

Θα μπορουσαμε να φτιαξουμε μια ''δανειστικη βιβλιοθηκη'' τιτλων για το PS3, με την εξης λογικη.Ολοι μας αγοραζουμε παιχνιδια 1-2 φορες το μηνα.Ομως, δεν ειναι ολα τοσο αξιολογα ωστε να πουμε οτι θελουμε να τα παιζουμε συνεχεια.Αρα, μολις ενα παιχνιδι μας κουρασει, μπορουμε να το διαθετουμε στα αλλα τοπικως κοντινα μελη, ωστε να το παιζουν και αυτα χωρις να πληρωσουν ή να το αγορασουν

Ο καθενας μας, καθε φορα που διαθετει ενα game προς δανεισμο, θα παιρνει πχ 10 ποντους(γινεται βασει του software του φορουμ) ανα εβδομαδα που το δανειζει.Σε καθε ενοικιαση θα χανει 5 απο αυτους, ανα εβδομαδα χρησης.

Ας πουμε, εγω εγω το Motorstorm και το F1 Championship Edition και σκονιζονται.Γιατι καποιος να μην τα παιζει?

Ετσι, ολοι θα παιζουμε τα παιχνιδια που καποιος αλλος δεν θελει να πουλησει, αλλα δεν τον συναρπαζουν κιολας.Φυσικα, θα πρεπει να διατηρουνται σε αριστη κατασταση τα BR disks.Αυτο ειναι αυτονοητο.

Πως σας φαινεται?Δεν ειναι τελικη προταση, μπορουμε να το συζητησουμε, να ακουστουν ολες οι προτασεις, θετικες και αρνητικες.

blizard
24-11-2007, 06:11
πολύ καλό ακούγεται αλλά πρακτικά ίσως υπάρχουν αξεπέραστες δυσκολίες... θα έπρεπε να το έκανε αυτό κάποιο μεγάλο κατάστημα.

πάντως σίγουρα οι περισσότεροι θα έχουμε 4-5 παιχνίδια που κάθονται, και σίγουρα θα θέλαμε να παίξουμε κάποια αντίστοιχα που έχουν άλλοι.

nikon
24-11-2007, 08:48
πολύ καλό ακούγεται αλλά πρακτικά ίσως υπάρχουν αξεπέραστες δυσκολίες... θα έπρεπε να το έκανε αυτό κάποιο μεγάλο κατάστημα.

πάντως σίγουρα οι περισσότεροι θα έχουμε 4-5 παιχνίδια που κάθονται, και σίγουρα θα θέλαμε να παίξουμε κάποια αντίστοιχα που έχουν άλλοι.

Νομίζω η ανταλλαγή είναι πιο εύκολη αν γίνει πιο οργανωμένα δηλαδή μια λίστα με τα παιχνίδια που έχει ο καθένας προς ανταλλαγή και από εκεί να διαλέγουμε.

tasioskis
24-11-2007, 09:54
ολα καλα και ολα ωραια και οι 2 προτασεις ειναι πολυ καλες,αλλα τι γινεται με εξοδα αποστολης , πχ εγω ειμαι κυπρο , ο αλεο ειναι γερμανια , και αλλα παιδια ειναι απο βορεια ελλαδα και απο νησια.

nikon
24-11-2007, 10:37
ολα καλα και ολα ωραια και οι 2 προτασεις ειναι πολυ καλες,αλλα τι γινεται με εξοδα αποστολης , πχ εγω ειμαι κυπρο , ο αλεο ειναι γερμανια , και αλλα παιδια ειναι απο βορεια ελλαδα και απο νησια.


Εγώ εννοώ την ανταλλαγή χέρι με χέρι με κάποιον που είναι κοντά σου.Με το ταχυδρομείο δεν ξέρω πως γίνεται.

desperate_gamer
24-11-2007, 23:39
ναι πολύ καλό σαν ιδέα, αλλά λίγο ακατόρθωτο να γίνει.

φανταστείτε πόσα παιχνίδια θα χαθούν στα ταχυδρομεία!

Katana
25-11-2007, 01:42
ναι για αυτο μιλησα για τοπικως κοντινους χρηστες του φορουμ.ξερω βεβαια πως αυτο ακουγεται και ειναι αδικο για οσους δεν κατοικουν στις μεγαλουπολεις.φυσικα και ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα/θεσ-νικη.σιγα μην εμπιστευτουμε τα ελτα για τα παιχνιδια μας.

ειναι πιο πολυ σε φιλικο και ανεπισημο επιπεδο, αν λειτουργουσε, απλα θα μπορουσαμε να δημοσιευσουμε στο τοπικ αυτο μια λιστα με τα παιχνιδια και αντιστοιχα να γινει μεταξυ μας.

φυσικα και υπαρχουν δυσκολιες, τα παντα ειναι συζητησιμα, αλλα θα ηταν και μια μεγαλη πρωτοτυπια για το φορουμ μας.

desperate_gamer
25-11-2007, 15:57
Ναι δεν αντιλέγω. Αλλά φαντάζομαι ότι μεταξύ μας, με άτομα που ήδη ξέρουμε, γίνεται αυτό.

Πάντως προς το παρόν εγώ μόνο το Motorstorm διαθέτω για ενοικίαση (και πώληση δεν θα ήταν άσχημα, αλλά όπως κι εσένα, σου έχει ξεμείνει γιατί το έχουν όλοι :tongue:).

Katana
25-11-2007, 16:56
Ετσι, ετσι, χαχα.

Σε λιγο καιρο βεβαια θα εχουμε και διαφορα Cod, για οσους παιζουν μονο SP κτλ.

PaneDi
25-11-2007, 18:21
Δε θέλω να γίνω κακός αλλά δεν εμπιστέυομαι παιχνίδια της συλλογής μου σε κανέναν και δεύτερον είναι και το θέμα αποστολής .Επίσης αντί να δώσεις 4 ευρώ (2 φορές κιόλας) καλύτερα είναι να δώσεις τα ίδια λεφτά για να το νοικιάσεις μία βδομάδα και να το λιώσεις :)
just my opinion!