PDA

View Full Version : Official Playstation Pulse Wireless Stereo Headset



hakoo
02-10-2012, 14:09
Οπως ξερετε ειμαι αμπαλος με τα περιφερειακα αυτου του στυλ, εριξα μια ματια και δεν βλεπω να το συζητατε καπου οποτε κανω thread, αν υπαρχει καπου αλλου συζητηση στελνω το παρον.

Introducing the Pulse Wireless Stereo Headset – Elite Edition, Coming This Fall



Higher fidelity speaker drivers for dynamic sound
Preset Modes to optimize your audio experience for select gaming genres, movies, and music
Hidden noise-cancelling microphones deliver crystal clear voice chat and allow for a more streamlined design
Compatible with your PS3, PS Vita, favorite mobile device or MP3 player (connects via built-in 3.5mm audio jack and included auxiliary cable)



Quote:
BassImpact technology translates bass sounds into ‘pulses’ around the earpads of the headset. Pulse – Elite Edition combines 7.1 virtual surround sound with BassImpact to deliver an unprecedented level of immersion, while sharpening your perception on the battlefield or anywhere else you play. This is truly the ultimate audio advantage.

Quote:
Available this fall for $149.99 (MSRP), this headset is an incredible value, giving you a great sound experience for gaming at home on PS3, or on the go using your PS Vita or mobile device.

As promised, we will be releasing a new PS3 firmware update to address the unintended effects in certain games that were created by the “Sidetone” feature introduced with the PS3 system software update (v4.10). Thanks for your continued patience.




http://blog.us.playstation.com/2012/...ing-this-fall/ (http://blog.us.playstation.com/2012/06/01/introducing-the-pulse-wireless-stereo-headset-elite-edition-coming-this-fall/)

http://www.youtube.com/watch?v=NSJrmDkKLYA&feature=player_embedded#


http://www.techfresh.net/wp-content/uploads/2012/06/Sony-Pulse-Elite-Edition-Wireless-Stereo-Headphones.jpg

Υποθετω ειναι η νεα προσπαθεια της Sony μετα τα προηγουμενα official
http://www.gamingunion.net/newsimg/playstation-unveils-official-wireless-stereo-headset-for-ps3.jpg

Tιμη 150 δολλαρια, υποτιθεται οτι κυκλοφορησαν καποια στιγμη τελη Σεπτεμβριου? Ιδεα δεν εχω.

Γενικα απο περσι εχω μπει στο τρυπακι για wireless headset, βεβαια μετα μου ειπαν απο εδω τα παιδια τιμες και το αφησα. Αυτο φαινεται αρκετα προσιτο, με δεδομενο οτι ειναι wireless παντα και οτι ειναι συμβατο με ps3 και vita. Αυτο το 7.1 βεβαια ενας θεος ξερει αν ειναι true η οχι, εγω σιγουρα οχι παντως.
Σιγουρα θα παρω headset απλα λεω να το αφησω μεχρι την αγορα της επομενης κονσολας μου και να το παρω τοτε.

GedoGt
06-10-2012, 21:33
Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από το προηγούμενο μοντέλο και ήδη έχω παραγγείλει αυτό από το videogamesplus.
Έγινε shipped την Δευτέρα και μόλις το παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις.

Παραθέτω κάποια review
http://www.techradar.com/reviews/gaming/gaming-accessories/sony-pulse-wireless-headset-elite-edition-1100892/review

http://www.examiner.com/review/review-sony-electronic-s-pulse-wireless-stereo-headset-elite-edition-1?cid=db_articles

GedoGt
12-10-2012, 15:47
Τα ακουστικά έφυγαν από Καναδά την προηγούμενη Δευτέρα 2/10 και έφτασαν Τετάρτη 10/10.
Πρώτες εντυπώσεις πολυ καλές από άποψη ποιότητα υλικών, εργονομίας , εμφάνισης.
Επίσης η λειτουργία προεπιλεγμένων mode για καλυτέρη ακουστική εμπειρία αναλόγως τι παιχνίδι παίζεις ή αν ακούς μουσική κάνει την διαφορά με τα προηγούμενα.

Το Bass Impact , η δόνηση των ακουστικών , τουλάχιστον στο COD δεν προτείνεται....

Μεγάλο πλεονέκτημα η υποδοχή με καλώδιο jack 3,5mm με το οποίο μπορείς να συνδέσεις τα ακουστικά είτε με το ps vita είτε με τηλεόραση (αν έχει η τηλεόραση usb port συνδέσεις το stick εκεί και το καλώδιο από το stick στην έξοδο της τηλεόρασης ή διαφορετικά από το usb του Ps3), είτε με το κινητό σου.

To 7:1 είναι virtual φυσικά και παρέχεται μόνο στην σύνδεση με το Ps3.
Το μικρόφωνο πλέον είναι κρυμένο μέσα στο αριστερό ακουστικό.

Αν κάποιος έχει ήδη τα προηγούμενα official headset , δεν θα βρει μεγάλες διαφορές στον ήχο και δεν νομίζω ότι αν δεν είναι gadgetakias ή έχει λεφτά για "πέταμα" κ.τ.λ υπάρχει λόγος για αυτή την αλλαγή.
Εγώ ανήκω και στις 2 κατηγορίες :D ... βέβαια τα προηγούμενα τα πούλησα έτσι η τιμή ήταν αρκετά μειωμένη από τα 130€ που χρειάζονται με μεταφορικά.

tonybsg
12-10-2012, 15:49
Ευχαριστούμε Γιώργο για τις εντυπώσεις. Εγώ θα παραμείνω στα παλιά τότε. :)

GedoGt
12-10-2012, 16:16
Ευχαριστούμε Γιώργο για τις εντυπώσεις. Εγώ θα παραμείνω στα παλιά τότε. :)

Και καλά θα κάνεις ;)

hakoo
16-10-2012, 15:12
Γιωργο ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις σου, +rep.
2 ερωτησουλες...
- Το Virtual 7.1 σε σχεση με το true ποσο μεγαλη διαφορα εχει για τον μεσο χρηστη?
- Απο που το πηρες αν επιτρεπεται?
- Προς ολους αυτη: πως θα συγκρινατε σε ποιοτητα ηχου ενα 7.1 virtual headset με ενα home cinema για παραδειγμα? (αν μπορουν να συγκριθουν).

PDS
16-10-2012, 16:09
Το μονο που μπορω να σου πω εγω ,ειναι οτι αν εστω πλησιαζουν την ποιοτητα των true 5.1 ακουστικων,θα δεις τεραστια διαφορα σε συγκριση με τον ηχο που βγαζει η τηλεοραση σου.

hakoo
23-10-2012, 14:54
Sorry δεν ειχα δει οτι καποιος ειχε απαντησει στο thread.
Σιγουρα σε σχεση με τα ηχεια της TV θα υπαρχει διαφορα αλλα αυτο που θα ηθελα εγω να μαθω απο καποιον που γνωριζει 2 πραγματα (εγω ειμαι ασχετος με ηχο γενικοτερα) ειναι
1. Πως ειναι το virtual 7.1 headset σε σχεση με το real 7.1 headset και αν η διαφορα αυτη γινεται αντιληπτη απο τον μεσο αμπαλο χρηστη (aka εμενα)
2. Πως ειναι το virtual 7.1 headset σε σχεση με ενα home cinema

d1m1s13
23-10-2012, 16:01
Θα σου πω την αποψη μου καθαρα απο εμπειρια και οχι τεχνικα.
1.Δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα(εχω Astro A40s με virtual surround στα οποια πηγα απο τα Tritton Pro με true surround)
2.Eκει υπαρχει μια διαφορα την οποια εγω εστιαζω στο "βαθος" του χωρου στον οποιο ειναι στημενο το Home Cinema.Με απλα λογια δλδ το Home Cinema "γεμιζει" πολυ περισσοτερο τον χωρο και στο αυτι δημιουργειται πραγματικα η αισθηση οτι περιβαλλεσαι απο τον παραγομενο ηχο

hakoo
24-10-2012, 00:57
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, +rep.
Κι εγω πιστευω οτι σαν μεσο χρηστη χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις στον ηχο (στην εικονα ναι ειμαι απαιτητικος) θα με βολεψει μια χαρα το virtual χωρις να χρειαστει να ξηλωθω πολυ.
Για home cinema δεν το σκεφτομαι γιατι παιζω κυριως βραδυ και δεν θελω να ενοχλω. Οποτε προς το παρον κοιταζω για virtual headset compatible με pc και ps3, αν ειναι wireless ακομα καλυτερα.
Αν εχει κανεις κατι καλο να προτεινει go ahead και ευχαριστω προκαταβολικα. Τουτο δω το official φαινεται πολυ καλη περιπτωση αλλα μου φαινεται λιγο "αλμυρο" στην τιμη.
Γενικα βλεπω αρκετα ενδιαφεροντα headsets σε αρκετα καλες τιμες αλλα δεν βλεπω πουθενα να αναφερουν compatability, υπαρχει καποιο site που να λεει αν ειναι compatible με κονσολες εκτος απο PC?

odytsak
06-11-2012, 21:04
Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από το προηγούμενο μοντέλο και ήδη έχω παραγγείλει αυτό από το videogamesplus.
Έγινε shipped την Δευτέρα και μόλις το παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις.

Γιώργο μόλις έκανα παραγγελία κι εγώ από το videogamesplus,
με έρευνα που έκανα είδα ότι έχει καλή τιμή,
με τη μετατροπή από καναδικά δολάρια σε ευρώ το paypal μου έβγαλε 112 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά)
ελπίζω να αξίζουν τα λεφτά τους.:makefun:

hakoo
06-11-2012, 23:37
Eγω παρηγγειλα απο το ιδιο μαγαζι τα προηγουμενα οfficial απο τη στιγμη που δεν εχουν και μεγαλες διαφορες οπως ειπε ο Γιωργος στα 68 ευρω συνολικα.
Τα pulse παντως σε σχεδιασμο ειναι παρα πολυ ωραια σε αντιθεση με αυτα που παρηγγειλα που ειναι απαισια :c055gfe:

odytsak
08-11-2012, 07:30
Eγινε shipped (dispatch που λέν' κι οι Αγγλοι),
με τι έρχεται? με ΕΛΤΑ?

GedoGt
08-11-2012, 12:27
Καλημέρα,
Δεν είχα δει τα post γιαυτό άργησα να απαντήσω.
Έρχονται με ΕΛΤΑ.
Το virtual 7:1 είναι πάρα πολύ καλό, έχω home theater 5:1 και μπορώ να συγκρινώ.
Σε ότι αφορα σύγκριση μεταξύ true και virtual σε ακουστικά νομίζω πως δεν θα καταλάβεις και μεγαλη διαφορά.

Σε παιχνίδια όπως COD ,ακούς ξεκάθαρα ήχους από όλες τις κατευθύνσεις, π.χ βήματα από πίσω δέξια ή αν κάποιος ανεβαίνει σε σκάλα κ.τ.λ

Γενικά είναι πολύ καλά ακούστικα και σε ποιότητα κατασκευής (κάτι που τα προηγούμενα υστερούσαν)

odytsak
08-11-2012, 19:28
Γιώργο σ'ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες,
σύμφωνα και με τα reviews που διάβασα πιστεύω θα τα βγάλουν τα λεφτά τους,
ένας επιπλέον λόγος για την αγορά είναι ότι τα χρειάζομαι και στο Vita.

hakoo
08-11-2012, 22:03
^^Στο vita man δεν υπαρχει 7.1 (διορθωστε με αν κανω λαθος) οποτε δεν κανει και την τρελη διαφορα.

odytsak
08-11-2012, 23:07
^^Στο vita man δεν υπαρχει 7.1 (διορθωστε με αν κανω λαθος) οποτε δεν κανει και την τρελη διαφορα.

Σε κάποιο review διάβασα πως με το καλώδιο και τον διακόπτη των ακουστικών στο off ο ήχος είναι stereo,
ανοίγοντας όμως τον διακόπτη στο on (και τρώγοντας μπαταρία φυσικά) ο ήχος μετατρέπεται σε virtual 7.1

Aκόμη όμως και να μην ισχύει αυτό...

Σε σχέση με τα ηχειάκια του Vita θα κάνει την τρελή διαφορά
κι ας είναι o ήχος απλά stereo.:a068:

odytsak
16-11-2012, 22:11
Shipped Τετάρτη 7 Νοεμβρίου και στα χέρια μου ήρθαν σήμερα Παρασκευή 16,
έξι εργάσιμες δηλαδή για Καναδά-Ελλάδα.
Πρώτες εντυπώσεις άριστες.


^^Στο vita man δεν υπαρχει 7.1 (διορθωστε με αν κανω λαθος) οποτε δεν κανει και την τρελη διαφορα.

Οντως, τελικά με καλώδιο δεν υπάρχει 7.1, το γράφει στο manual

When the included audio cable is connected to the headset,
the VSS (Virtual Surround Sound) ON/OFF button and MIXER slider cannot be used.

To mixer slider είναι ο αυξομειωτής ήχων ανάμεσα σε game και chat.

edit: ωραίοι στο videogameplus.ca
το κουτάκι έγραφε πάνω ''toy game'' αξίας 18 δολαρίων.:a050::a050:

hakoo
17-11-2012, 01:27
Παρελαβα κι εγω σημερα (το παλιο μοντελο), στο PC δουλευει μια χαρα και τωρα το δοκιμαζω στο ps3.

Leon_DiZ
17-11-2012, 07:45
παω να δω ποσο θα εχει το shipping απο vgp.ca δοκιμαστικα και μου βγαζει αυτο


Shipping Carrier

Shipping Rate (Country GR : 0.83 lb(s)) $66.99CDN

ισχυει; τοσο θα παει;

tonybsg
17-11-2012, 10:12
Λεωνίδα, εμένα μου βγάζει κανονικά το αναμενόμενο:

Shipping Rate (Country GR : 0.21 lb(s)) $7.49CDN

odytsak
17-11-2012, 12:39
παω να δω ποσο θα εχει το shipping απο vgp.ca δοκιμαστικα και μου βγαζει αυτο


Shipping Carrier

Shipping Rate (Country GR : 0.83 lb(s)) $66.99CDN

ισχυει; τοσο θα παει;

Μήπως έχεις βάλει κάτι άλλο που είναι βαρύ και όχι τα ακουστικά?

Π.χ. το Call of Duty Black Ops: Declassified Vita Wi-Fi Bundle
https://www.videogamesplus.ca/images/psvita_cod_vita_bundle.jpg
https://www.videogamesplus.ca/product_info.php?cPath=576_578&products_id=20525

το έχει σούπερ τιμή στα 200 ευρώ αλλά λόγω βάρους βγάζει 36 ευρώ μεταφορικά.

Κανονικά πρέπει να σου βγάζει την τιμή που λέει ο tonybsg.

Leon_DiZ
17-11-2012, 14:27
Ναι παιδια τοσα μου βγαζει τελικα, για καποιο λογο δεν μου εδειχνε οτι ειχε κρατησει κατι αλλα που ειχα στο καλαθι, τωρα μου τα βγαλε κανονικα, thanks!

odytsak
22-11-2012, 19:27
^^Στο vita man δεν υπαρχει 7.1 (διορθωστε με αν κανω λαθος) οποτε δεν κανει και την τρελη διαφορα.


Σε κάποιο review διάβασα πως με το καλώδιο και τον διακόπτη των ακουστικών στο off ο ήχος είναι stereo,
ανοίγοντας όμως τον διακόπτη στο on (και τρώγοντας μπαταρία φυσικά) ο ήχος μετατρέπεται σε virtual 7.1

Aκόμη όμως και να μην ισχύει αυτό...

Σε σχέση με τα ηχειάκια του Vita θα κάνει την τρελή διαφορά
κι ας είναι o ήχος απλά stereo.:a068:


Οντως, τελικά με καλώδιο δεν υπάρχει 7.1, το γράφει στο manual

When the included audio cable is connected to the headset,
the VSS (Virtual Surround Sound) ON/OFF button and MIXER slider cannot be used.

Tώρα που πήρα Vita μπορώ να πω πως ισχύει αυτό
Σε κάποιο review διάβασα πως με το καλώδιο και τον διακόπτη των ακουστικών στο off ο ήχος είναι stereo,
ανοίγοντας όμως τον διακόπτη στο on (και τρώγοντας μπαταρία φυσικά) ο ήχος μετατρέπεται σε virtual 7.1
ίσως να είναι ψευδαίσθηση αλλά ανοίγοντας στο on ο ήχος πραγματικά απογειώνεται.

karhariasgr
04-03-2013, 16:18
Εγώ πάντως τα βρήκα πολύ καλύτερα από το προηγούμενο μοντέλο. Ίσα ίσα τα προηγούμενα μου φαινόταν πολύ μούφα ενώ αυτά είναι καταπληκτικά!!!
Μου άρεσε πολύ το ότι μπορείς να τα δουλέψεις με ότι συσκευή θέλεις, μέχρι και handsfree για το κινητό σου γίνονται! λίγο hipster να κυκλοφορείς με αυτά αλλά τουλάχιστον έχουν πολλές χρήσεις αν δεν παίζεις.
Δουλεύουν σε οτιδήποτε συσκευή θέλεις είτε ενσύρματα είτε ασύρματα (με το usb stick ;) )

Οι ποιότητα στα παιχνίδια είναι τρομερή, τα Mode που έχει (shooting, racing, music, movie.. κτλ κτλ) έχουν τρομερή διαφορά μεταξύ τους κάτι που στην αρχή νόμιζα ότι το έχουν για πλάκα.
Όπως είπαν και άλλοι το 7.1 είναι μόνο για το PS3 αλλά σε οτιδήποτε άλλο έχεις ένα αξιόλογο ασύρματο stereo headset. (το τονίζω το ασύρματο γιατί για ενσύρματες λύσεις έχεις πάρα πολλές και πολύ καλύτερες με τα λεφτά αυτά)
Η δόνηση που έχουν για να προσομοιώνουν τα μπάσα είναι πολύ καλή αλλά υπερβολική. Ευτυχώς δεν είναι preset και μπορείς να ελέγξεις την επίδραση της δόνησης, σε χαμηλά επίπεδα είναι μια πολύ καλή εμπειρία! Σε υψηλά χρειάζεσαι και ένα κουτί Mesulid :)

Στα αρνητικά είναι ότι μπορεί να συνδεθεί μόνο ένα ζευγάρι ανά συσκευή την φορά και το ότι όταν θες να τα κλείσεις και να τα κάνεις μικρόφωνο μόνο πρέπει να βγαίνει από το παιχνίδι, να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του PS3 να κάνεις την αλλαγή και ξανά στο παιχνίδι. Αυτό όμως είναι θέμα του OS του PS3 που όταν έχει φορτωμένο παιχνίδι δε σε αφήνει να αλλάξεις τις επιλογές για τον ήχο.
Επίσης είναι λίγο blutoothίλα ο ήχος τους, αν και κάνουν αξιοπρεπή προσπάθεια να μη στο θυμίζουν.

odytsak
04-03-2013, 23:09
Θα ήθελα στο PS4 να υπάρχει δυνατότητα για απ'ευθείας σύνδεση, χωρίς δηλαδή το usb stick
ή τουλάχιστον να έχει η κονσόλα 4 υποδοχές, με δύο όπως είναι τώρα το PS3 δεν γίνεται δουλειά.

Dragonpaul
04-03-2013, 23:16
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην αγορά που να κάνει την ίδια δουλειά; Καιρό λέω να πάρω, αλλά δε θέλω να δώσω τόσα χρήματα.

karhariasgr
05-03-2013, 09:47
odytsak μπορείς να βάλεις ένα usb hub αν θέλεις περισσότερες θύρες usb. το PS4 μπορεί να έχει περισσότερες θύρες το θέμα είναι να βλέπει περισσότερα από ένα ακουστικά. Εμείς ήμαστε παρέα 3 άτομα και τα πήραμε για να παίζουμε μαζί, με την προϋπόθεση ότι θα φορούσε ο κάθε ένας τα δικά του αλλά τελικά είναι για όταν παίζεις μόνος σου.
νομίζω δεν γίνεται χωρίς το USB stick γιατί στην ουσία εκείνο είναι η κάρτα ήχου. αν προσπαθήσεις να τα "δεις" από άλλες συσκευές μέσω blutooth δε θα τα βρεις, άρα ασύρματα μόνα τους δεν παίζουν, μόνο ενσύρματα.

Dragonpaul για ακουστικά υπάρχουν άπειρες λύσεις και αν δε κάνω λάθος όλες θα είναι συμβατές με το PS4. Αν θες ασύρματο σύστημα θα πρέπει να δόσεις λίγα παραπάνω, όσο να ναι το wireless κοστίσει κάτι τοις περισσότερο. Αν σε ενδιαφέρει ένας από τους τρεις από μας δε τα θέλει, γιατί δε του άρεσαν. Τα έχουμε 1 βδομάδα, αγορά από ebay καινούργια και τα δίνει 100 ευρώ.

odytsak
05-03-2013, 10:35
Αν ήταν να δώσω 100 ευρώ για μεταχειρισμένα,
θα προτιμούσα να δώσω 4 ευρώ παραπάνω για καινούρια (όπως και έκανα από το vgp.ca)
http://www.videogamesplus.ca/product_info.php?currency=EUR&products_id=20206

karhariasgr
05-03-2013, 10:50
και πολύ καλά έκανες, μόνο που πλήρωσες και μεταφορικά και τα περιμένεις από Αμερική να έρθουν με USPS. τέσπα, διαφορετική κουβέντα δε νομίζω να κολλάει εδώ.
σημασία έχει ότι είναι καλά ακουστικά, μεγιές!

odytsak
11-06-2013, 10:31
οσοι τα ειχατε βαλει στο ματι θα προστεθουν στις 17 Σεπτεμβριου πακετο με PS3 super slim και gta5 στην τιμη των 300 δολλαριων,
τα ακουστικα θα φερουν πανω του λογοτυπα gta.

2679

odytsak
15-06-2013, 22:23
Για να μη χαθει η πληροφορια της συμβατοτητας με την next gen κονσολα της Sony γιατι εχει ποσταριστει στα πολυσελιδα θεματα του PS4.


Περί headsets:

http://blog.us.playstation.com/2013/06/10/grand-theft-auto-v-ps3-bundle-custom-pulse-elite-headset-custom-audio-mode/#comment-864609

Ελπίζω να υποστηριχτεί και το προηγούμενο μοντέλο...

Ερ. Can the pulse elite be used for the PS4? Will definitely be getting it if it can be.

Απ. We are committed to making all of our Pulse Headsets compatible with PlayStation 4.
We are engaging in thorough testing to ensure compatibility and will announce more details at a later date

GedoGt
16-06-2013, 23:50
Αυτά είναι υπέροχα νέα, θα ήταν κρίμα να μην ήταν συμβατά

odytsak
17-06-2013, 00:47
απλα επειδη εχει mini usb για φορτιση καποια στιγμη θα πρεπει να παρουμε ενα ανταπτορακι
http://www.ebay.com/itm/Black-Universal-Micro-USB-to-Mini-USB-F-M-Adapter-Charger-Converter-Adaptor/160939088038?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D261%26meid%3D8424902870919608177%26pid%3D10 0005%26prg%3D1088%26rk%3D1%26sd%3D281122142170%26
για να μη βγαζουμε και βαζουμε καλωδια στο PS4 που θα εχει micro usb καλωδιο
(τη μια usb θυρα θα τη δεσμευει το stick).

βεβαια και με το αναποδο ανταπτορακι γινεται δουλεια, καπου εχω ηδη ενα τετοιο,
θα μπορω δηλαδη να φορτιζω απ ευθειας το headset και με το ανταπτορακι το DS4.

GedoGt
17-06-2013, 20:38
Τίποτα δεν φορτίζω στο ps3, .έχω πάρει αυτό --> http://www.engadget.com/2008/10/10/sony-has-a-ps3-controller-charger-let-us-show-you-it/

karhariasgr
17-06-2013, 21:30
με οτιδήποτε USB hub φορτίζεις τα περιφερειακά της SONY

odytsak
18-09-2013, 10:49
Aνέβηκε και στα ευρωπαικά stores η δωρεάν εφαρμογή pulse manager, στο αμερικάνικο υπήρχε από πέρσι.
Η μόνη διαφορά που εντόπισα είναι ότι απουσιάζει από την ευρωπαική εφαρμογή το mode football.

Ο περιορισμός των 6 modes συνεχίζει να υπάρχει οπότε αν θέλετε να προσθέσετε κάποιο από τα καινούρια π.χ. Last Of Us, GTA 5
θα πρέπει πρώτα να διαγράψετε κάποια από τα default modes.

Προσωπικά έχω διαγράψει όλα τα default modes καθώς δεν κάνουν σωστή διαχείριση του bass impact με αποτέλεσμα να μπουμπουνίζει το headset συνέχεια χωρίς λόγο.

http://farm8.staticflickr.com/7384/9733894777_ec26fda03b.jpg

http://blog.eu.playstation.com/2013/09/17/grand-theft-auto-v-pulse-headset-and-pulse-manager-app-out-today/

karhariasgr
18-09-2013, 11:23
είσαι πρώτος.. ούτε ήξερα ότι υπήρχε κάτι τέτοιο!!! πράγματι τα μπάσα (με την δόνηση) είναι πάρα πολύ ενοχλητικά. τα έχω ελάχιστα ανοιχτά για να μπορώ να καταλαβαίνω τι γίνεται, ελπίζω να διορθώνει η εφαρμογή τις ατέλειες!

odytsak
18-09-2013, 13:06
Για να καταλάβεις έχω παίξει Battlefield 3 με το mode Last Of Us και ήταν τέλειο,
καμμία σχέση με το συνεχές εκνευριστικό βούισμα και δόνηση ταυτόχρονα,
π.χ. είσαι μέσα σε τανκ και μπουμπουνίζει μόνο όταν ρίχνεις βλήμα και αν σκάσει κοντά μπουμπουνίζει λίγο παραπάνω,
αλλάζεις από βλήμα 120άρι σε guided missile και βγάζει μια ανεπαίσθητη κοφτή δόνηση, το ίδιο κι όταν πυροβολείς,
με τα default όποιο mode και να βάλεις αν δεν κλείσεις ή έστω χαμηλώσεις το bass impact σε μισή ώρα χρειάζεσαι χάπια για τον πονοκέφαλο.

Θα δοκιμάσω εκτεταμένα και το καινούριο GTA 5 mode γιατί βλέπω ωραία πράγματα σύμφωνα με τις λεπτομέρειές του,
συνδυάζει ήχο και δόνηση για να αισθανθούν οι παίκτες τον αντίκτυπο από τις σφαίρες βοηθώντας τους να εντοπίσουν τους εισερχόμενους πυροβολισμούς,
δόνηση που βασίζεται στον χτύπο της καρδιάς και επισημαίνει το χαμηλό health
καθώς και επιπλέον δονήσεις και πρόσθετα εφέ στις εκρήσεις, στα τρακαρίσματα και πολλά άλλα.

karhariasgr
18-09-2013, 13:08
με γ*****ς.. επρεπε να ειχα παρει ήδη το GTA 5

GedoGt
18-09-2013, 22:23
Δεν ήξερα ότι παίζει τέτοια εφαρμογή... Τα λένε αυτά Οδυσσέα :)
Θα κατεβάσω από το us store για να έχω και την επιλογή football, ελπίζω να εννοούν το ποδόσφαιρο και όχι το rugby, διαφορετικά θα έπρεπε να το ονόμαζαν soccer.
Σίγουρα το μπάσο στην επιλογή shooter είναι άκρως εκνευριστικό, το έχω πάντα στο 0.

odytsak
18-09-2013, 22:45
To ράγκμπι εννοούν γι'αυτό δεν υπάρχει στην ευρωπαική έκδοση, πάντως που το δοκίμασα με το Pro μια χαρά είναι κι ο κόσμος ακούγεται καλύτερα.

odytsak
16-10-2013, 02:38
Για όποιον ενδιαφέρεται για αγορά είναι πάλι διαθέσιμα στο VGP στα 95,23 ευρώ
http://www.videogamesplus.ca/product_info.php?currency=EUR&products_id=20206
με τα μεταφορικά πρέπει να βγαίνει 101 με 103 ευρώ.

Michkal91
10-12-2013, 23:51
Παιδιά ενδιαφέρομαι για αγορα για το ps4. Το chat θα ειναι συμβατό; Γιατί διαβάζω οτι θα θέλει σύνδεση με το καλώδιο.

odytsak
11-12-2013, 00:22
Aσύρματα για virtual 7.1 ήχο από τον Ιανουάριο
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14445-List-of-Compatible-PS3-Accessories-for-PS4
μέχρι τότε stereo με το καλώδιο της συσκευασίας συνδεδεμένο στο DS4.

Chat υποστηρίζει είτε έτσι είτε αλλιώς.

Michkal91
11-12-2013, 00:27
Οκ άρα παραγγέλνω απο το amazon. Ευχαριστώ.

litanies
17-01-2014, 18:16
μόλις έγινα κάτοχος των εν λόγω ακουστικών.

η παραγγελία έγινε μέσω internet από κατάστημα της Αθήνας.
τα παρήγγειλα χθες και σήμερα το πρωί τα είχα στην πόρτα μου με courier.

είναι το πρώτο headset που χρησιμοποιώ, οπότε δεν έχω κάποιο άλλο για μέτρο σύγκρισης.

τιμή 135 ευρώ με δωρεάν τα μεταφορικά.

FotisGRC
17-01-2014, 18:20
Χρονια πολλά Αντώνη! Οτι επιθυμείς.. Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.

odytsak
17-01-2014, 18:29
Xρόνια πολλά κι από μένα Αντώνη και καλοδούλευτα.

Προς το παρόν εγώ προσωπικά τα έχω παροπλισμένα
εν αναμονή πάντα ενός firmware update για το PS4 για να τα δουλέψουμε σωστά και κυρίως ασύρματα.


http://s6.postimg.org/mlt92cla9/DSC03339crop.jpg (http://postimg.org/image/a76h20trx/full/)

FotisGRC
17-01-2014, 19:00
Πιστευω οτι μολις βγει το update θα τα τιμησω κι εγω.. Δεν θελω να παρω Home Cinema λογω γειτονων οποτε ενα ζευγαρι καλα ακουστικα ειναι οτι χρειαζεται για να ολοκληρωθει η εμπειρια..

Sent from my Galaxy S4

odytsak
04-02-2014, 12:55
Μόλις τα δοκίμασα στο PS4 με το firmware 1.60 και ο ήχος είναι απίστευτος με το βαθύ μπάσο σε συνδυασμό με τις δονήσεις,
το 7:1 virtual surround επίσης δουλεύει αρκετά καλά, τσεκάρετέ το στο test range του BF4 με το αεροπλάνο που κινείται κυκλικά από πάνω σας.

Αν για κάποιο λόγο δεν καταλαβαίνετε το surround γυρίστε το headset σε stereo mode και θα διαπιστώσετε αμέσως τη διαφορά σε σχέση με πριν.

Dragonpaul
04-02-2014, 18:49
Σε ποια καταστηματα στην Αθήνα μπορούμε να βρούμε τα συγκεκριμένα;

litanies
04-02-2014, 22:00
Gameland - Easy buy world

http://www.skroutz.gr/s/3184165/Sony-PS3-Pulse-Wireless-Headset-Elite-Edition.html

odytsak
05-02-2014, 00:08
Περιμένουμε μέσα στον Φλεβάρη την εφαρμογή Headset Companion για το PS4 για να προσθαφαιρούμε sound modes.

Στο PS3 γίνεται ήδη με την εφαρμογή pulse manager.

donkixoths
08-03-2014, 21:45
Δεν εχω καταλάβει τι κάνει όταν πατάς κάποιες φορές συνεχόμενα νομίζω το mute button ακούς περισσότερο τη φωνή σου?

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
08-03-2014, 22:10
Nαι, είναι η λειτουργία sidetone,
επειδή έχουν πολύ καλή ηχομόνωση όταν κάνεις Chat δεν ακούς τη φωνή σου δυνατά και αυτό σε κάνει να φωνάζεις γιατί νομίζεις ότι δεν ακούγεσαι,
όπως φωνάζουν οι ηλικιωμένοι επειδή οι ίδιοι δεν ακούν καλά.

Adjusting the Sidetone Feature

With the wireless stereo headset we included a sidetone feature which allows you to hear your own voice being played back in the headset.
This feature can be controlled directly from the headset.
By holding down the Mute button for at least 2 seconds you can cycle through the sidetone modes:


1 short beep, sidetone low
2 short beeps, sidetone high
1 long beep, sidetone off

Sidetone control from the XMB is not available for the headset.
Default sidetone position is OFF

Παραθέτω το manual που θα σου λύσει τις περισσότερες (αν όχι όλες) απορίες.
https://support.us.playstation.com/app/answers/detail/a_id/4690/~/pulse---wireless-stereo-headset---elite-edition#reset

panosm30
16-03-2014, 13:31
Καλημερα
Μολις εγινα κ εγω κατοχος των ακουστικων.Εχω τρεις ερωτησεις:
#Πως φορτωνουμε modes στο companion app;
Εχω κανει power up τα ακουστικα μου,εχουν συνδεθει κανονικα στο ps4 μου αλλα οταν θελω πχ να εχω ενα mode φωρτομενο (horror) ή εστω κ τα 6 αλλα με την δικια μου σειρα,οταν παταω options στο χειριστηριο του ps4 κ μετα modes update μου βγαζει headset not ready:connect the headset!!!!
#Η εφαρμογη companion πρεπει να ειναι ανοιχτη για να εχουν ισχυ τα modes ηχου ή οχι;
#Πως προφυλασετε τα ακουστικα απο την σκονη;Εγω προς το παρων τα βαζω στη ζελατινα που εχουν

odytsak
16-03-2014, 14:57
Προφανώς δεν τα έχεις συνδέσει με καλώδιο στην κονσόλα,
βάλε καλώδιο και θα έρθουν μετά όλα από μόνα τους.

Όταν τα δουλεύεις και αλλάζεις mode υπάρχει και η ανάλογη εκφώνηση.

panosm30
16-03-2014, 17:26
Προφανώς δεν τα έχεις συνδέσει με καλώδιο στην κονσόλα,
βάλε καλώδιο και θα έρθουν μετά όλα από μόνα τους.

Όταν τα δουλεύεις και αλλάζεις mode υπάρχει και η ανάλογη εκφώνηση.


Τα συνδεσα με καλωδιο στο ds4 κ εξακολουθει να μην γινετε τιποτα

Dragonpaul
16-03-2014, 18:48
Στην κονσόλα να τα συνδέσεις, οχι στο DS4.

panosm30
16-03-2014, 20:29
Στην κονσόλα να τα συνδέσεις, οχι στο DS4.

Πως θα τα συνδεσω με καλωδιο αυτο ρωταω
Εχει headphone out η κονσολα κ δεν το ξερω??

- - - Updated - - -

Κ για να σε προλαβω μην μου πεις τιποτα για το usb
Αυτο ειναι για τον ασυρματο ηχο
Ρε odytsak μπορεις να μου πεις βημα βημα τι να κανω??
Μου εχουν σπασει τα νευρα

Dragonpaul
16-03-2014, 20:43
Πως θα τα συνδεσω με καλωδιο αυτο ρωταω
Εχει headphone out η κονσολα κ δεν το ξερω??

- - - Updated - - -

Κ για να σε προλαβω μην μου πεις τιποτα για το usb
Αυτο ειναι για τον ασυρματο ηχο
Ρε odytsak μπορεις να μου πεις βημα βημα τι να κανω??
Μου εχουν σπασει τα νευρα


Δες εδω...

https://www.youtube.com/watch?v=KoDjrVWDy1Q

panosm30
16-03-2014, 20:58
Eυχαριστω dragonpaul αλλα οπως λεει κ το βιντεο λεει για ασυρματη συνδεση
Ποιο πανω ο Οδυσσεας ομως λεει να τα συνδεσω με καλωδιο ετσι ωστε η κωλοεφαρμογη να τα δει κ να μπορω να διαχειριστω τα sound modes
Το προβλημα ειναι οτι ΔΕΝ γινεται με καμια απο τις δυο μεθοδους....

odytsak
16-03-2014, 23:26
Με καλώδιο USB το συνδέεις στο PS3/PS4, μόνο έτσι βλέπει η εφαρμογή το headset.

donkixoths
16-03-2014, 23:32
Με καλώδιο από ακουστικό σε κονσόλα για να τα δει ενσύρματα δηλαδή, ασύρματα μόνο το usb transmitter πάνω αν κατάλαβα καλά!

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

donkixoths
16-03-2014, 23:36
Καλημερα
Μολις εγινα κ εγω κατοχος των ακουστικων Καλοφόρετα φίλε από που τα πήρες αν επιτρέπεται?



Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

panosm30
17-03-2014, 00:59
Με καλώδιο USB το συνδέεις στο PS3/PS4, μόνο έτσι βλέπει η εφαρμογή το headset.

Ευγε κ παλι ευγε.Επιτελους!!!Δεν ειχα καταλαβει οτι μονο με usb πρεπει να συνδεθουν...

Τα ακουστικα τα πηρα απο ebw κ συντομα θα αναφερω εντυπωσεις για τον ηχο
Επισης να αναφερω οτι με εχουν τρομαξει λιγο καποια video στο youtube που δειχνουν οτι εχουν σπασει πολλα στο σημειο ακριβως κατω απο το συστημα δονησης,οποτε ειμαι λιγο μιγιαγκιχτος στο πως τα πιανω/φοραω κτλ...
Επισης δεν μου αναφερατε εσεις πως τα προφυλασετε απο την σκονη;

donkixoths
21-03-2014, 10:23
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php?p=508298 Τέλος καλό όλα καλά μόλις τα πήρα στα χέρια μου εντυπώσεις αργότερα :D

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
21-03-2014, 12:40
Αντε, καλώς τα δέχτηκες. :yes:

Aν δεν έπαιζες με home cinema και απλά είχες ήχο από τα ηχεία της τηλεόρασης θα πάρεις πλάκα.

donkixoths
21-03-2014, 12:48
Λοιπόν μετά από λίγες δοκιμές:Πράγματι φοβερός ήχος και με το Bass impact στα μισά άλλη εμπειρία όταν έπαιζα το Battlefield.... αρκετά καλό το V.S.S εύκολο το σετάρισμα στα modes, το μόνο αρνητικό του έως τώρα που ένιωσα είναι τελικά η άνεση 1 ώρα παιχνιδιού περίπου και τα αυτιά μου λες και πήραν φωτιά μέσα... φαντάσου το καλοκαίρι για το χειμώνα καλά είναι :p, εξωτερικούς ήχους μόνο με σεισμό και αν τον καταλάβεις απομόνωση μεγάλη εξωτερικού ήχου....λίγο να συνηθίσω και που είναι τα κουμπιά και οκ! Ερώτηση custom mode μπορώ να κάνω?

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
21-03-2014, 16:10
Ναι, όντως, καλοκαίρι για πολλές ώρες δεν φοριούνται με τίποτα. Τον χειμώνα δεν υπάρχει πρόβλημα.


Ερώτηση custom mode μπορώ να κάνω?

Προς το παρόν μόνο στο gold headset,
δεν μου φαίνεται για κάτι δύσκολο ώστε κάποια στιγμή να προστεθεί συν την ανάλογη εκφώνηση π.χ. custom one, custom two κ.ο.κ.
μπορεί βέβαια να μη το δούμε και ποτέ στο pulse γιατί ίσως να παίζει ρόλο ότι το κάθε mode πειράζει και την bass impact λειτουργία.

odytsak
21-03-2014, 17:25
H εφαρμογή Headset Companion στο PS4 έχει update με προσθήκη το καινούριο sound mode για το Infamous second son.

donkixoths
22-03-2014, 15:24
Με δοκιμή στο λαπτοπ wireless πολύ καλός ο ήχος όπως και με δοκιμή ασύρματα στην TV δεν θα πω το ίδιο για το κινητό που τα σύνδεσα και ασύρματα και ενσύρματα.... αλλά τελικά το θέμα άνεσης είναι το μεγάλο μείον τους!!
ΥΓ. Και μια μικρή λεπτομέρεια που πρόσεξα είναι ότι στα reviews που είδα στο πλάι στα ακουστικά εκτός από το σηματάκι της SONY γράφει και wireless stereo headset, στα δικά μου έχει μόνο το σηματάκι της SONY :confused::confused: λέτε να είναι μαϊμού? :p:p:p
Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

odytsak
22-03-2014, 16:31
Προφανώς έχουνε κάνει ένα face lifting.

Σε μένα που είναι περσινά γράφει wireless stereo headset.