PDA

View Full Version : Αναβάθμιση RAM



dimitrisasp
29-09-2012, 12:26
Παιδιά καλημέρα. Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στο MAC μου. Έχω βρει ποια τσιπάκια ταιριάζουν. Υπάρχει όμως κάτι που πρέπει να προσέχω από άποψη επιδόσεων, υπερθέρμανσης κλπ?

Ότι πληροφορίες έχετε επί του θέματος είναι ευπρόσδεκτες!

litanies
29-09-2012, 18:02
τι mac έχεις?

σε macbook pro, έβαλα της μνήμες της crucial.

FoT1KiS
29-09-2012, 18:32
Αν έχεις επεξεργαστή Intel 2ης ή 3η γενιάς (i3,i5,i7) τότε οι μνήμες σου θα πρέπει να είναι στα 1.5v για να είναι πιο σταθερό το σύστημα σου.
Αυτό ισχύει για όλα τα υπολογιστικά συστήματα (όχι μόνο MAC) και μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος κάνοντας μια αναζήτηση.

Lefteris_X
29-09-2012, 19:15
βασικά δεν έχεις επιλογές, όσον αφορά Mac υπολογιστές, γιατί αυστηρά για αυτούς ρωτάς και όχι γενικές γνώσεις περί RAM αν έχω καταλάβει σωστά ε;.

πας στο Mac App Store, κατεβάζεις ένα προγραμματάκι που λέγεται Mactracker και βρίσκεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποιο είναι το μοντέλο σου. Έτσι, βρίσκεις ΑΚΡΙΒΩΣ ποιες μνήμες αντιστοιχούν για το δικό σου Μακ.

Έπειτα δοκιμάζεις τις εταιρείες crucial, ocz, mercury και τελευταία την Kingston.

Δεν αλλάζουμε ποτέ, μα ποτέ, τα timings, λοιπές ταχύτητες και οτιδήποτε άλλο, πέραν των προδιαγραφών της "μαμάς" Apple. (υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, αλλά δεν είναι αυτή η κουβέντα μας τώρα).

Σόρρυ να το ποστ μου δείχνει ως "ακυρωτικό" του αμέσως προηγούμενου (δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση), αλλά θεώρησα σωστό να καταθέσω αυτό που ξέρω ως κάτι δεκαετίες χρήστης διαφόρων αρχιτεκτονικών υπολογιστών.

Για περαιτέρω πληροφορίες, απευθύνσου στο maclife.gr καλύτερα και όχι στο παρόν φόρουμ, ώστε να έχεις πολύ πιο έγκυρη πληροφόρηση.

dimitrisasp
29-09-2012, 20:41
Thanks παιδιά. Βασικά σήμερα που ασχολήθηκα με το θέμα αυτό ακριβώς είδα. Ότι θέλει δηλαδή συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Βρήκα τα ανάλογα τσιπάκια για το μοντέλο μου και όταν με το καλό πληρωθώ λέω να κάνω την κίνηση.

Πόσο λέτε ότι είναι καλό να το αναβαθμίσω. Είμαι στα 4GB τώρα. Αξίζει να το φτάσω στα 16GB ή να πάω στα 8GB? Θα κουράζεται παραπάνω το μηχάνημα (ανεμιστήρες κλπ)?

Lefteris_X
29-09-2012, 23:28
αναλόγως το μοντέλο που έχεις, αντίστοιχο μέγεθος μνήμης μπορεί να "δει".

επίσημα πάντως για τα MacBook Pro, μόνο τα μοντέλα Retina, δέχονται 16GB.

όλα τα άλλα μοντέλα τωρινά και προηγούμενα MacBook Pro, δέχονται επίσημα μέχρι 8GB μνήμης RAM.

με την λέξη "επίσημα" εννοώ ότι μέχρι τόσα υποστηρίζει η Apple για ομαλή λειτουργία. Σαφώς και μερικά μοντέλα, επειδή το system bus σε συνδυασμό με τον controller εντός CPU, μπορούν να "δούν" μέχρι και 16GB, αλλά at your own risk, καθώς αλλάζουν αρκετά από την προβλεπόμενη ροή σε θερμοκρασίες (και αντίστοιχα συνολική θερμοκρασία αέρα), σε ρεύματα (περισσότερο ρεύμα ταξιδεύει εντός motherboard μέχρι να φτάσει σε μνήμες των 16GB παρά των 8GB).........οι διαφορές είναι "σχετικά" αμελητέες - σίγουρα όμως βγαίνεις εκτός προδιαγραφών / συνθηκών προβλεπόμενης λειτουργίας.

Προσωπικά αν αυτό που με ενδιαφέρει είναι η γενικότερη ταχύτητα / αίσθηση ταχύτητας, όλου του μηχανήματος, τότε θα έπαιρνα έναν SSD. Βέβαια, άλλα χρήματα απαιτούνται για 2x4GB = 8GB και άλλα για έναν SSD πχ 128GB.

Αν όμως τρέχεις βαριά προγράμματα, με επίσης βαριά χρήση, ένα παράδειγμα είναι Photoshop με φωτογραφίες των 30 - 100 ΜΒ έκαστη ή κανά After Effects με 4πλό camera feed, τότε χρειάζεσαι 8GB και SSD.

αν δεν κάνεις τίποτα από αυτά, και ο SSD και η RAM, είναι overkill, ιδιαίτερα η μνήμη.

αν παίζεις παιχνίδια και για αυτό θέλεις την RAM...τότε ντροπή σου! :P:P το PS3 το έχεις και κάθεται; (αν και, δεν γνωρίζω κάποιο Mac παιχνίδι που να απαιτεί ή να βελτιώνεται με παραπάνω των 4GB μνήμη - δεν είμαι απόλυτος, μπορεί να κάνω και λάθος)

τέλος πάντων, αυτά εν ολίγοις!

Valkyre
24-10-2012, 12:17
Εγω παραγγειλα μνημες για τον iMac mου.... μετα τα χθεσινα εκτρωπα αποφασισα οτι δεν τον αλλαζω και απλα θα τον boost-αρω. Εκανα ακριβως την διαδικασια που περιγραφει ο Λευτερης και τωρα περιμενω να μου ερθουν...

Ερωτηση γιατι ο Λευτερης με εβαλε σε σκεψεις.... iMac 2,66 dual core (early 2009 model) μπορω κι εγω να αλλαξω σκληρο δισκο?? Μπορω να βαλω ακομα και ssd σε τοσο παλιο μηχανημα? Ξερω οτι η διαδικασια ειναι πολυπλοκη αλλα για φωτισε με λιγο να καταλαβω εαν δεν σου ειναι κοπος...

Ρωταω γιατι εγω εχω εναν SSD που τον εχω στο PS3 τωρα και δεν ξερω εαν κανει ή δεν κανει. :)

Lefteris_X
24-10-2012, 15:34
τι να σε φωτίσω....εδώ πρέπει να ανάψουν οι προβολείς του ολυμπιακού σταδίου! (λόγω των αμέσως επόμενων 5 λέξεων)

είναι σχετική περίπλοκη - πολύπλοκη διαδικασία, αλλά όταν (και αν) τα καταφέρεις κάποιος, το χαίρεται, διότι είναι εμφανέστατη η διαφορά στα πάντα: boot / sleep / restart / shutdown, φόρτωμα προγραμμάτων και υλικού (έναρξη βίντεο, φόρτωση βαριάς βιβλιοθήκης φωτό, κλπ).

για πλήρη οδηγό, θα πρέπει να ανατρέξεις σε κανά ifixit.com ή σε κανά εξειδικευμένο φόρουμ για mac (όχι ελληνικό όπως το maclife.gr, γιατί πλην 2-3 ατόμων που κατέχουν το άθλημα, όλοι οι άλλοι σπάνια είναι περιγραφικοί, χάλια διατύπωση σε ένα ποστ αντί πολλαπλών και δυσνόητων, ελλιπείς γνώσεις κλπκλπ).

πάρε ανάσα και ξεκίνα: ψάξιμο, εύρεση, μελέτη λίγο, εργαλεία ανά χείρας και βουρ: ξεκινάς την εγχείρηση! :P

Valkyre
24-10-2012, 15:51
Nαι αλλα δεν μου ειπες... το μοντελο μου υποστηριζει ssd δισκο? δηλαδη θα μπορει να τον δεχτει?

Φυσικα και εγω δεν προκειται να προβω στην αλλαγη μονος μου διοτι δεν σκαμπαζω απο τετοια και προφανως πρεπει να βρω εναν καλο μαστορα να μου κανει αυτος την δουλεια. Το θεμα ειναι αν οντως μπορει να μπει ssd.

ΥΓ: Θα ηθελα τα σχολια σου πανω στην συζητηση που εχει γινει στο θρεντ της apple μετα τις χθεσινες ανακοινωσεις. Ειδικοτερα θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου πανω στο εξωφρενικο (για την δικη μου λογικη) σκηνικο οπου η apple αρχιζει να αφαιρει τα οπτικα μεσα απο desktop mηχανηματα.

Lefteris_X
24-10-2012, 16:15
την άποψή μου θα ήθελα να την καταθέσω, αλλά είναι ΤΟΣΟ μεγάλη, και χρήζει υποχρεωτικής ανάλυσης / επεξήγησης, που πραγματικά, δεν αντέχω να κάτσω να την πληκτρολογήσω, ούτε και να την στήσω άρτια σε γραπτό λόγο, ώστε να μεταδώσω ακριβώς αυτό που θέλω.

πολύ ευχαρίστως σε μια συναντησούλα ή μέσω voice (τηλ, σκάιπ, άϊτσάτ).

και όχι τίποτα άλλο, αλλά ειλικρινά υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά θέματα (iPad mini, iPad 4th gen και εν γένει ταμπλέτες της Apple και που/πως το πάει το πράμα, MacBook Pro χωρίς / με Retina, iMac άνευ dvdr) που σηκώνουν κουβέντα και τρελής ανάλυσης.

αλλά δεν μπορώ να κάνω τέτοιες κουβέντες μέσω κειμένου. Το έχω προσπαθήσει πολλάκις και έχω αποτύχει οικτρά, με τελείως τραγικές συνέπειες!


ΥΓ: όσο για τον iMac σου, απο πλευράς SATA θύρας, μια χαρά συνδέεται με έναν SSD, το θέμα είναι κατά πόσο υπάρχει χώρος, μέρος και σωστό στήριγμα για τον SSD, όπως και κατά πόσο θα δουλέψουν διάφοροι αισθητήρες για αναγνώριση θερμοκρασίας και αντίστοιχα ρύθμιση των στροφών του ανεμιστήρα (κοινό προβληματάκι). Αυτό πραγματικά, δεν μπορώ να το ξέρω απ' έξω για το μηχάνημά σου, γιατί τα Apple μηχανήματα (εν προκειμένω ο iMac σου), αναγνωρίζονται με τις κανονικές ονομασίες τους, πχ iMac 8,1 ή iMac 11,5 και όχι βάσει των specs τους (γιατί μπορεί 2 μοντέλα να έχουν ίδια CPU αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο μοντέλο κυριολεκτικά, το ένα μπορεί να είναι iMac 8,1 και το άλλο iMac 8,3). Την ονομασία του μοντέλου την βρίσκεις, πάνω αριστερά μηλαράκι (κλικ), about this mac (κλικ), εμφανίζεται παραθυράκι, στο κάτω μέρος έχει κουμπί "show more info" ή κάπως έτσι (κλικ), ανοίγει το λεγόμενο System Information και στο αριστερό μέρος του παραθύρου, είναι επιλεγμένο (highlighted) το "Hardware": στο δεξί μέρος του παραθύρου, θα βρεις στην αρχή περίπου το Model Identifier και δίπλα του ακριβώς πως λένε το μοντέλο του iMac σου.

ΥΓ2: αφού έχεις βρει το μοντέλο σου, τότε μπορείς να ψαχτείς να δεις κατά πόσο σαλτάρουν ή όχι οι αισθητήρες (για το αν θα έχεις πρόβλημα με τις ανεξέλεγκτες στροφές του ανεμιστήρα, κάτι που -ίσως, όχι σίγουρα- να λύνεται με utility ελέγχου στροφών). Δεν σε αγνοώ μην απαντώντας σου......απλά δεν μπορώ απέξω να ξέρω το μοντέλο σου, αλλά και αφού μου το πεις, την ίδια διαδικασία ψαξίματος θα έριχνα κ' εγώ (αφού δεν έχω ιδία εμπειρία με το μηχάνημά σου) και θα σου έλεγα τι ανακάλυψα. Ε, δεν είναι πιο εύκολο να την κάνεις εσύ και να την πεις σε...εσένα; Λολ, αστειεύομαι φυσικά. Αλλά, πιο γρήγορο θα είναι για εσένα να βρεις το μοντέλο και να ρίξεις ένα search στο Google, του στυλ "imac 8,1 internal SSD", παρά να μου πεις εμένα το μοντέλο, μετά να ψαχτώ όταν βρω χρόνο και μετά να ποστάρω ώστε να απαντηθείς κ εσύ.Φέξε μου και γλίστρησα! :P

mixanobious
09-01-2013, 14:57
παντα στα mac να περιμενεις καποιον αλλον να εχει κανει κατι ακριβως ιδιο
αλλιως ποτε δεν ξερεις
ειναι λιγακι περιεργα μηχανηματα

Lefteris_X
09-01-2013, 15:07
καθόλου περίεργα. Μια χαρά είναι.

Περίεργα είναι τα Windows, εδώ και 25 χρόνια. Άλλο αν έχουν συνηθίσει οι περισσότεροι αυτή την "περιέργεια" και την θεωρούν νορμάλ.

ωπ! είδα 4 ποστς; Εχμ, μήπως ποστάρεις για να αυξήσεις τον αριθμό τους;

dimitrisasp
09-01-2013, 19:01
By the way, την έκανα την αλλαγή και λέει πολύ περισσότερο. Εύκολο ήταν τελικά και πιο φτηνό απο το να το πάρεις από το εργοστάσιο δυνατότερο. Απλά πρέπει να ξέρεις πιο μοντέλο είναι συμβατό με ποιο τσιπάκι..

Lefteris_X
09-01-2013, 19:33
πλεον οι περιασοτερες εταιρειες το κανουν αυτοματα: με το που μπαινεις στην σελιδα τους αναγνωριζουν τι μακ εχεις οποτε σου λενε ποια ram κανει για το μηχανημα σου. ευκολα πραματα πλεον για ολους ακομα και οσους ακομα δεν εχουν καταλαβει τι σημαινει dmg και virtual device , παρολο που εχουν ανω του ενος χρονου μακ στην κατοχη τους :D

mixanobious
10-01-2013, 12:55
μπες στην crucial να σου κανει απευθιας scan και να σου προτεινει