PDA

View Full Version : ps3 trophies: που ειναι η επιβραβευση μου?



hakoo
24-09-2012, 12:15
Σκεφτομαι καιρο να ανοιξω αυτο το τοπικ, το ανοιγω προς το παρον σε αυτο το section που ξερω οτι επισκεπτονται οσοι ασχολουνται με τροπαια και αν νομιζετε οτι πρεπει να παει αλλου το μεταφερουμε.
Λοιπον, το θεμα του τοπικ σαφες, οπως περιπου αναγραφεται και στον τιτλο.
Πιστευετε οτι η επιβραβευση του παικτη για τα τροπαια ειναι αρκετη?
Προσωπικα θεωρω το συστημα καπως broken, το να φαινονται τα τροπαια μου στην gamer card η να φιγουραρει το ονομα μου στα leaderboards και να εχω υψηλο trophy level πρακτικα για μενα δεν σημαινει τιποτα.
Εχω σκεφτει αρκετες φορες οτι θα μπορουσε να δωθει ενα πραγματικο κινητρο σε ολη αυτη τη διαδικασια που θα μπορουσε να τραβηξει ακομα περισσοτερους παικτες. Eνας τροπος θα ηταν να δινονται psn points στους παικτες για καθε platinum trophy που κερδιζουν (ναι, εχω σκεφτει και το ονομα λολ), φυσικα οι ποντοι που αντιστοιχουν σε καθε πλατινα θα ποικιλουν, δεν μπορει το skyrim να δινει τους ιδιους ποντους με το χανα μοντανα πχ.
Αν ο παικτης φτασει εναν συγκεκριμενο αριθμο psn points τοτε θα του δινεται καποιο προνομιο, ετσι για την ικανοποιηση ρε γαμωτο :silly:
Το ποια θα μπορουσαν να ειναι τα προνομια δεν το εχω σκεφτει through, θα μπορουσε να ειναι απο access σε private stuff (betas κτλ), καποιο free παιχνιδι μεχρι δωρεαν συνδρομη για κανα μηνα στο psn+. Δεν χρειαζεται να ειναι κατι φοβερο και τρομερο, και τα little things μετρανε σαν επιβραβευση στην συνειδηση ενος gamer, απλα να υπαρχει κατι.
Νομιζω οτι με αυτο τον τροπο οχι μονο θα ικανοποιουσε την μεγαλη βαση των hardcore χρηστων, αλλα παραλληλα θα εφερνε και νεους παικτες και φυσικα θα δινοταν αλλη διασταση στην επιβραβευση του παικτη.
Νομιζω οτι με την υπαρχουσα μορφη του συστηματος ο κοπος και ο χρονος που απαιτειται για τα platinum trophies ειναι δυσαναλογος με την επιβραβευση που δινεται στον παικτη.

Nek_Food
24-09-2012, 12:38
Καλά, εδώ σε λίγο δεν θα μας δίνουν καν τα παιχνίδια ολοκληρωμένα και ας τα πληρώνουμε και εσύ θέλεις και επιβράβευση για τα τρόπαια που παίρνεις; Το πιο απλό που θα μπορούσα να σκεφτώ σπεύδοντας να υιοθετήσω την σκέψη σου, γνωρίζοντας παράλληλα πόσο καβουρομάνες είναι οι εταιρείες, κάνα δυο απλά και ανέξοδα για αυτές πράγματα. Στην ολοκλήρωση του βασικού campaign ή κάποιων συγκεκριμένων στόχων και πολύ περισσότερο σε περιπτώσεις πλατίνας, συμμετοχή σε τυχόν εκδηλώσεις, demos, betas, άντε ίσως promos ή το πιο ανέξοδο ξεκλείδωμα υλικού για το άβαταρ ή το προφίλ (κάτι αντίστοιχο έχουν ορισμένα παιχνίδια του 360 με την ονομασία awards - βλ. Halo / RDR / dirt /κλπ)
http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2012/09/12/complete-list-of-avatar-awards.aspx
και γιατί όχι για τα multiplayer παιχνίδια, skins, xp, maps, κλπ όμορφα όπως περίπου ας πούμε έκανε το Resistance 3 μέσω του global resistance.
ιδανικό θα ήταν και το ξεκλείδωμα δωρεάν add-ons & dlc περιεχομένου για όσους επιτυγχάνουν κάποιον σημαντικό στόχο, όπως για παράδειγμα την ολοκλήρωση του campaign.

enstikto
24-09-2012, 12:39
Θα συμφωνήσω σε μεγάλο βαθμό μαζί σου (ένα 90% :P).
Θα ήταν πολύ ωραίο να υπηρχε ένα σύστημα επιβράβευσης. Προσωπικά έχω ασχοληθεί πολύ με το "άθλημα" και η αλήθεια είναι οτι πέρα απο ηθική ικανοποίηση δεν έχω κερδίσει κάτι. Σε ένα άλλο forum βέβαια ακριβώς για αυτό τον λόγο έχουν ξεκινήσει ένα διαγωνισμό που έχει να κάνει με τρόπαια/πλατίνες και όπου ο νικητής κερδίζει μία psn card των 20 euro. Με το που το είδα με έπιασε το γαμώτο και είπα "τόσο καιρό παίζω και δεν έχω πάρει τίποτα, καιρός είναι να πάρω κάτι". Προς το παρόν (για αυτό το μήνα) είμαι πρώτος και λογικά δεν θα το χάσω το βραβείο.
Ωραίος ο διαγωνισμός αλλά είναι "third party". Καλό θα ήταν να κούναγε και η sony λίγο τον κ...ο της και να μας έδινε μία κάποια επιβράβευση. Το πιο απλό: Να σου επιτρέπει να βάλεις το platinum image που κέρδισες σε avatar. Δεν θα ήταν κάτι σπουδαίο αλλά θα ήταν κάτι. Το άλλο με το psn+ που αναφέρεις επίσης θα ήταν πολύ καλή φάση.
Γενικά οτιδήποτε και να έκανε θα ήταν+.
Γενικά όμως η Sony φαίνετε να μην ασχολείτε ιδιαίτερα με το θέμα των τρόπαιων γενικότερα. Πέρα δηλαδή απο το οτι απαιτεί όλα τα παιχνίδια να έχουν trophy lists δεν κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε άλλο.
Δεν υπάρχει official trophy leaderboard. Ούτε καν. ¨ολα τα leaderboards pου υπάρχουν είναι third party. Μου προκαλεί μεγάλη απορία αυτό... Δεν τους νοιάζει; Σκέφτεται οτι "αφού υπάρχυον άλλοι που το κάνουν για εμάς γιατί να χααλάσουμε χρόνο και χρήμα";
Και ένα άλλο που με ενοχλεί (το οποίο βέβαια δεν ταιριάζει με το thread αλλά υπάγετε στο όλο θέμα η Sony δεν ασχολείτε με τα τρόπαια) είναι οτι δεν δίνει καμμία σημασία στους hackers/cheaters. Το ps3 απο την στιγμή που χακαρίστηκε έχει γεμίσει με ηλίθιους που χακάρουν τα τρόπαιά τους και τα κερδίζουν χωρίς να έχουν προσπαθήσει καθόλου. Πολλές φορές κάνει μπαμ ότι έχει παιχτεί τσατσιά (πχ αν πάρει κάποιος πλατίνα στο fallout/skyrim σε 5 λεπτά είναι καραobvious οτι κάτι παίζει). Η microsoft barάρει λογαριασμούς χρηστών που χακάρουν. Η sony ούτε καν την νοιάζει και αυτό πραγματικά με ενοχλεί...
Ευτηχώς απο τα περισσότερα trophy communities γίνετε δουλειά για να μην εμφανίζονται αυτοί οι χρήστες στους leaderboards με καλύτερο κατα τη γνώμη μου το psnprofiles.com. Τέλος του άσχετου.

Το 10% που δεν συμφωνώ μαζί σου είναι οτι ο περισσότερος κόσμος που ασχολείτε με τα τρόπαια δεν το κάνουν για την οποιαδήποτε "υλική επιβράβευση" αλλά γιατί πραγματικά γουστάρουν. Οπότε τις περισσότερες φορές δεν θα έλεγα το οτι να πάρεις μία πλατίνα αποτελεί "κόπο" αλλά ευχαρίστηση ;)

hakoo
24-09-2012, 13:45
Καλά, εδώ σε λίγο δεν θα μας δίνουν καν τα παιχνίδια ολοκληρωμένα και ας τα πληρώνουμε και εσύ θέλεις και επιβράβευση για τα τρόπαια που παίρνεις;

:a050:



Το πιο απλό που θα μπορούσα να σκεφτώ σπεύδοντας να υιοθετήσω την σκέψη σου, γνωρίζοντας παράλληλα πόσο καβουρομάνες είναι οι εταιρείες, κάνα δυο απλά και ανέξοδα για αυτές πράγματα. Στην ολοκλήρωση του βασικού campaign ή κάποιων συγκεκριμένων στόχων και πολύ περισσότερο σε περιπτώσεις πλατίνας, συμμετοχή σε τυχόν εκδηλώσεις, demos, betas, άντε ίσως promos ή το πιο ανέξοδο ξεκλείδωμα υλικού για το άβαταρ ή το προφίλ (κάτι αντίστοιχο έχουν ορισμένα παιχνίδια του 360 με την ονομασία awards - βλ. Halo / RDR / dirt /κλπ)
http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2012/09/12/complete-list-of-avatar-awards.aspx
και γιατί όχι για τα multiplayer παιχνίδια, skins, xp, maps, κλπ όμορφα όπως περίπου ας πούμε έκανε το Resistance 3 μέσω του global resistance.
ιδανικό θα ήταν και το ξεκλείδωμα δωρεάν add-ons & dlc περιεχομένου για όσους επιτυγχάνουν κάποιον σημαντικό στόχο, όπως για παράδειγμα την ολοκλήρωση του campaign.

Προφανως και μιλαω για ανεξοδα πραγματα, κι αυτα που ανεφερα ειναι ανεξοδα στην ουσια για την Sony. Aυτα που αναφερεις και κυριως τα free dlc ειναι ιδανικα αλλα υπαρχει ενα προβλημα κατ εμε, εμπλεκονται και οι third party. Καπου εκει περιπλεκεται το πραγμα μιας και ηδη καποιες εταιρεις το κανουν αυτο οπως η Ubisoft ξερω γω.




Γενικά οτιδήποτε και να έκανε θα ήταν+.
Γενικά όμως η Sony φαίνετε να μην ασχολείτε ιδιαίτερα με το θέμα των τρόπαιων γενικότερα. Πέρα δηλαδή απο το οτι απαιτεί όλα τα παιχνίδια να έχουν trophy lists δεν κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε άλλο.


Η Sony γενικοτερα δεν ασχολειται με τα "γυρω-γυρω" της βιομηχανιας και της εχει κοστισει αυτο κατα τη γνωμη μου. Για καποιους το θεμα που περιγραφεις μπορει να ειναι τελειως ασημαντο αλλα για ενα μεγαλο κομματι του κοινου (που ειναι και hardcore) βαραει ασχημα.




Το 10% που δεν συμφωνώ μαζί σου είναι οτι ο περισσότερος κόσμος που ασχολείτε με τα τρόπαια δεν το κάνουν για την οποιαδήποτε "υλική επιβράβευση" αλλά γιατί πραγματικά γουστάρουν. Οπότε τις περισσότερες φορές δεν θα έλεγα το οτι να πάρεις μία πλατίνα αποτελεί "κόπο" αλλά ευχαρίστηση ;)

Δεν διαφωνω και μαλλον ετσι ειναι μιας και δεν βλεπω γενικοτερα να υπαρχει θεμα σαν αυτο που θετω. Η εικονα δλδ που εχω ειναι οτι ολοι ειναι πολυ ικανοποιημενοι απο το υπαρχον συστημα και τους αρκει αυτο που ηδη ισχυει. Δεν σου κρυβω οτι ενας λογος που ανοιξα αυτο το τοπικ ειναι για να κανω και μια μικρη σφυγμομετρηση μιας και μου κανει μεγαλη εντυπωση που τοσο καιρο δεν εχω δει κανεναν να παραπονιεται (εντος και εκτος εισαγωγικων).

antoniss
24-09-2012, 19:46
ωραίο το thread , είναι άλλωστε κάτι που κατα καιρούς έχει συζητηθεί είτε με γνωστούς από το φόρουμ είτε γενικότερα,

βασικά με ότι ειπωθηκε συμφωνώ , και με τον πρόλογο του hakoo , και με τον Νεκτάριο και τον Δημήτρη που αναφέρθηκε λίγο παραπάνω κυρίως στο πως το βλέπει η Sony ,

ιδέες σαν και αυτές που είπαμε υπάρχουνε αρκετές , το θέμα είναι πως μπορούμε σαν users να "πιέσουμε" , να ρωτήσουμε ? να στείλουμε τις διάφορες προτάσεις κάπου που έστω θα διαβαστούν ?

psx3
24-09-2012, 20:22
http://share.blog.us.playstation.com/

Mouxlalouda
24-09-2012, 21:14
συμφωνώ κ εγώ με τα παιδιά πιο πάνω, απλά έχω κάνει την εξής σκέψη... οι πιο πολλοί κοιτάμε οδηγούς και βιντεάκια για το πως να πάρουμε τα τρόπαια, ιδιαίτερα όταν έχει να κάνει με τα λεγόμενα collectibles... άρα στην ουσία, δεν παίρνουμε τα συγκεκριμένα τρόπαια με την αξίας μας... αντιθέτως βλέπουμε το βίντεο και κάνουμε ότι μας δείχνει... επίσης, μην ξεχνάμε κ το boostάρισμα, που χωρίς αυτό πχ δεν θα είχα πλατίνα τώρα στα virtua tennis 2009, spacemarine κλπ κλπ... εκεί λοιπόν είναι η ένστασή μου σχετικά με το όποιο έπαθλο ή την όποια επιβράβευση θέλουμε να μας δώσει η εκάστοτε sony... ότι δλδ ουσιαστικά κανείς μας δεν παίρνει πλατίνες χωρίς βοήθεια... φυσικά θα υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις, αλλά πιστεύω ο γενικός κανόνας είναι ότι όλοι "κλέβουμε" στο δρόμο προς τις πλατίνες... περιμένω να ακούσω τις απόψεις σας στην τοποθέτησή μου με ενδιαφέρον...

the master
24-09-2012, 21:19
ναι ολοι κλεβουμε αλλα τι στο καλο,,,μερικα παρα ειναι δυσκολα...

τεσπα βλεπω τα τροπεα ως μια καθαρα ψυχολογικη επιβραβευση και ως τιποτα αλλο και δε συμφωνω με την προταση σου χακου,,,αν σου δινουν δωρα για τα τροπεα που περνεις εκει να δεις τη "λυσα" εχει να πεσει,,,walkthroughs/boostαρισμα στο επακρο μονο και μονο για να παρεις το εξτρα δωρο!
πιστευω οτι ειναι μια χαρα ετσι οπως ειναι τωρα,,,

Mouxlalouda
24-09-2012, 21:26
ναι συμφωνώ πως είναι δύσκολα, αλλά γι αυτό το λόγο έχω την ένσταση για τα δώρα φίλιππε... γτ να μας δίνει δώρα αν δεν τα κερδίσαμε με την αξία μας;

the master
24-09-2012, 21:31
ναι σκεφτομαι οτι αν γινει κατι τετοιο θα ειναι για αρκετους απο εμας καπως ψυχαναγκαστικο
π.χ. σου λεει οτι αν παρεις 3 πλατινουμ μεσα σε ενα μηνα κερδιζεις ενα εξτρα plus παιχνιδι δωρεαν,δεν θα κατσουμε ολοι να μαμηθουμε να παρουμε τις πλατινες?
ή πχ να σου λεει οτι αν παρεις πλατινουμ στο φιφα 13 θα εχεις 20% εκπτωση απο το φιφα 14, παλι δεν θα κατσουμε να παρουμε πλατινουμ??


επισης σκεψου τι παιχνιδια μαρκετινγκ μπορει να παιχτουν μεσω αυτου...
τι να πω δε μ αρεσει η ιδεα θα αισθανομαι λιγο σαν "προβατο" ,γιατι ξαφνικα θελουμε και δωρα ? το ειπες αλλωστε συνηθως χρησιμοποιουμε βοηθειες...
δε κανουμε κοινωνικο εργο εδω απλα διασκεδαζουμε/ψυχαγωγουμαστε περναμε ισως λιγο δημιουργικο χρονο , τιποτα περισσοτερο...

Mouxlalouda
24-09-2012, 21:35
δε κανουμε κοινωνικο εργο εδω απλα διασκεδαζουμε/ψυχαγωγουμαστε περναμε ισως λιγο δημιουργικο χρονο , τιποτα περισσοτερο...

αυτό ακριβώς είναι που άρχισα να σκέφτομαι κ γω όταν σταμάτησα να ασχολούμαι με πλατίνα στο κάθε παιχνίδι που είχα... πιστεύω πάντως πως και τώρα είναι κάπως ψυχαναγκαστικό, αλλιώς δε θα υπήρχαν τόσα πολλά άτομα παγκοσμίως να κυνηγάνε τρόπαια... αλλά έχεις δίκιο που λες ότι θα αυξηθούν οι "κυνηγοί", αν μπουν στη μέση τα δώρα...

ΥΓ έχω 67 πλατίνες και δε νομίζω να έπαιρνα καμία χωρίς βοήθεια...

Eddy_Gordo
24-09-2012, 21:37
dino to diko mou PSN ID gia na mou to exparete...

O kathenas pou tha voithisei kerdizei ena loukoumi !

Mouxlalouda
24-09-2012, 21:41
θες power lvl up παναγιώτη; να θυμηθώ το κάψιμο που έριχνα στο lineage 2, χαχαχαχα...

Mouxlalouda
29-09-2012, 16:10
χμμμ... μήπως ήρθε και η ώρα της sony να κάνει κάτι αντίστοιχο;

http://www.gameover.gr/news/%CE%97-Microsoft-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%C E%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-MyAchievements.21370.html

FoT1KiS
29-09-2012, 19:42
Αν δεν κάνω λάθος στο xbox κερδίζεις points όταν κερδίσεις κάποιο achievement που αυτούς αργότερα μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις (όταν συγκεντρώσεις πολλούς) για να αγοράσεις κάτι από το store σωστά?
Αν όντως ισχύει αυτό πιστεύω πως θα ήταν καλή ιδέα να γίνετε και στο PS3 με PSN points όπως πολύ σωστά είπε ο hakoo.

Nek_Food
01-10-2012, 10:22
Όχι στο xbox όπως και στο PSN τα achievements δεν έχουν κάποια ουσιαστική αξία - αντίκρισμα. Το παραπάνω με τις ανταμοιβές δεν ισχύει σε όλες τις χώρες και προφανώς όχι στην Ελλάδα, όπου τα Live και Marketplace έχουν κάποια (αρκετά ίσως) θεματάκια με τις υπηρεσίες/τιμές/προσφορές/κλπ όμορφα.