PDA

View Full Version : Aμερικάνικα παιχνίδια: θετικά, αρνητικά, προβλήματα!



georgios
22-11-2007, 15:33
Το σοβαρότερο πρόβλημα στα αμερικάνικα είναι όταν υποστηρίζουν online gaming. Μερικά από αυτά συνδέονται μόνο στους αμερικάνικους server και έτσι μπορείς να παίξεις μόνο με Αμερικάνους Online

Πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί επίσης σε αμερικάνικο παιχνίδι όταν βγει για αυτό downloadable content. Πρέπει να το κατεβάσεις συνήθως από το αμερικάνικο store. Καμιά φορά αργεί να βγει Αμερική, όπως έγινε με το folklore. Βέβαια συνήθως συμβαίνει το ανάποδο.

Ακόμα, αν το δισκάκι έχει πρόβλημα δεν μπορείς να το αλλάξεις στην sony.

Τέλος δεν ξέρουμε τι προβλήματα μπορεί να παρουσιαστούν στα trophies στο Home όταν θα βγει.

Φυσικά όταν το παίρνεις αμερικάνικο έρχεται συνήθως πιο γρήγορα και πιο φτηνά.

TopGunZ
22-11-2007, 15:38
Μόνο το πιο γρήγορα αξίζει, από τη στιγμή που τα περισσότερα μπορώ να τα βρω στα 52 κοντά ευρώ, δεν αξίζει για 5 -10 ευρώ να έχω το ζόρι να δουλεύω με Paypal, να περιμένω μεταφορές από Αμερική και όλα φυσικά τα υπόλοιπα που αναφέρονται.

grscream
22-11-2007, 15:42
δεν βλέπω κανένα ζόρι με paypal..μια χαρά το δουλεύω εδώ και χρόνο και είναι άψογο!

TopGunZ
22-11-2007, 15:49
Εκείνες τις βλακείες με τη χρέωση και τον κωδικό μου το έκανε σε μια πιστωτική και μου έσπασε τα νεύρα. Αν δεν έχει τη σοβαρότητα ένα site να πληρώσει για ένα καλό σύστημα online συνδιαλλαγών δεν μπορώ να το τιμήσω. Δόξα τω Θεώ το play.com και το amazon.co.uk και καλές προσφορές έχουν και σωστά συστήματα έχουν. Από το play έχω παραγγείλει 24 πράγματα από τον Αύγουστο με φοβερές τιμές (51.5 ευρώ τα περισσότερα παιχνίδια PS3) και πολύ καλή παράδοση, ενώ για το Άμαζον, εδώ και 2 χρόνια έχω δώσει μερικές χιλιάδες ευρώ και είμαι κατευχαριστημένος.

grsaint13
22-11-2007, 18:15
εδώ που τα λέμε,πάντως,παιδιά,με την τωρινή ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου το να αγοράσεις παιχνίδι από την αμερική είναι η καλύτερη επιλογή.ειδικά αν έχεις κάποιον δικό σου εκεί και στο πάρει και στο στείλει ο ίδιος...

desperate_gamer
22-11-2007, 19:37
Δυστυχώς το amazon.com δεν στέλνει παιχνίδια PS3 εκτός Αμερικής.

Αλλά βρε TopGunz πού τα είδες τα 52 ευρώ στο Play; Το μόνο που έχω δει να κάνει 52 ευρώ είναι το Uncharted και το Heavenly Sword. Όλα τα άλλα 62 ευρώ.

Πάντως πρέπει να πω ότι αυτό με το Home το φοβάμαι κι εγώ. Αλλά δεν νομίζω να κάνουν τέτοια χαζομάρα. Το Home άλλωστε βλέπει το save file φαντάζομαι κι από 'κει φορτώνει τα βραβεία. Τώρα υπάρχει περίπτωση να 'βάλαν region στα save files;;

magus32
23-11-2007, 07:53
???????? ?????? ?????????? ?? ?????? update firmware ???? ???? ???????????? ?????????? ?? ????????? PS3 ;
________
Apple Games (http://macgame.org)

TopGunZ
23-11-2007, 09:44
Από Amazon.co.uk παίρνω και τα στέλνει μια χαρά. Από κει πήρα με κανά 45άρι-50άρι όλα τα first party (RFOM, Motorstorm, RR7).

Από play:
Lair, Heavenly Sword, Uncharted, Oblivion GOTY (preordered), Folklore 51.50E
Lego Star Wars Complete Saga 46,50E

Και με 62 ευρώ σου στέλνουν στο σπίτι ότι εδώ πας και το πληρώνεις 70. Και το κεφάλι σου ήσυχο το έχεις και καλύτερη τιμή παίρνεις. Υπάρχει ένα νεκρό σημείο όπου πιο κάτω τιμή συνήθως δε σημαίνει καλύτερη προσφορά γενικά. Έχουμε την κακή τάση στην Ελλάδα όλα να τα μετράμε με απόλυτους αριθμούς (βλ. τιμή) και όχι με προσφερόμενες υπηρεσίες.

NonBorn
23-11-2007, 09:44
Προκαλει τιποτα προβληματα αν κανεις update firmware μεσο ενος αμερικανικου παιχνιδιου σε ευρωπαϊκο PS3 ;

Δεν νομίζω.... Να γράψω και εγώ τη γνώμη μου για το θέμα! Έφτασα αισίως τα 12 παιχνίδια από τα οποία τα 7 είναι αμερικάνικα. Απ' αυτή την άποψη θεωρώ ότι το να παίρνεις παιχνίδια απ' έξω έχει μόνο πλεονεκτήματα!

- Η ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου ουσιαστικά πάει τα παιχνίδι γύρω στα 45-55 ευρώ μαζί με μεταφορικά, πολύ φτηνότερα απ' ότι πουλάνε οι δικοί μας εδώ!

- Για τα updates, add-ons έχουμε πρόσβαση στο αμερικάνικο store απευθείας με δική μας κάρτα οπότε μπορούμε να αγοράσουμε τα πάντα. Τώρα αν ξυπνήσει η sony με εφιάλτες και μας κόψει την πρόσβαση είναι άλλο θέμα αλλά προς το παρόν είμαστε εντάξει!

TopGunZ
23-11-2007, 09:48
Βασικά αν κόψουνε αυτήν την ταρίφα των 70 ευρώ και το πάνε στα 60 τουλάχιστον δεν έχω πρόβλημα να παίρνω από 'δω. Τα 10 ευρώ παραπάνω τα ανέχομαι...τα 20 όχι... σκέφτομαι να στείλω ένα email στην Sony Hellas σε σχέση και με κάποια άλλα θέματα...χμμμ...θα ενημερώσω...

stratisd
23-11-2007, 13:37
Δεν νομίζω.... Να γράψω και εγώ τη γνώμη μου για το θέμα! Έφτασα αισίως τα 12 παιχνίδια από τα οποία τα 7 είναι αμερικάνικα. Απ' αυτή την άποψη θεωρώ ότι το να παίρνεις παιχνίδια απ' έξω έχει μόνο πλεονεκτήματα!

- Η ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου ουσιαστικά πάει τα παιχνίδι γύρω στα 45-55 ευρώ μαζί με μεταφορικά, πολύ φτηνότερα απ' ότι πουλάνε οι δικοί μας εδώ!

- Για τα updates, add-ons έχουμε πρόσβαση στο αμερικάνικο store απευθείας με δική μας κάρτα οπότε μπορούμε να αγοράσουμε τα πάντα. Τώρα αν ξυπνήσει η sony με εφιάλτες και μας κόψει την πρόσβαση είναι άλλο θέμα αλλά προς το παρόν είμαστε εντάξει!

Συμφωνώ απόλυτα, εγω πήρα το NBA 2K8 πριν 3 μέρες αμερικάνικο 41 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και παίζει μια χαρά, τώρα όσον αφορα το online θα τα πουμε απο την άλλη εβδομάδα που θα έχω (μάλον:prayer::prayer::prayer:) internet.

desperate_gamer
23-11-2007, 18:54
- Για τα updates, add-ons έχουμε πρόσβαση στο αμερικάνικο store απευθείας με δική μας κάρτα οπότε μπορούμε να αγοράσουμε τα πάντα. Τώρα αν ξυπνήσει η sony με εφιάλτες και μας κόψει την πρόσβαση είναι άλλο θέμα αλλά προς το παρόν είμαστε εντάξει!

Δεν είναι τόσο αυτό το πρόβλημα. Αλλά αν τα βραβειάκια του Home εμφανίζονται μόνο στο Home σου από το αμερικάνικο account δεν θα σπαστείς που δεν θα μπορείς να το έχεις στο ελληνικό account με το οποίο (φαντάζομαι) θα θες να παίζεις;;


TopGunz έχεις δίκιο. Σε κάποια παιχνίδια αξίζει ευρωπαϊκό, γιατί τώρα τι 45 ευρώ και τι 52. Ούτε 10 ευρώ διαφορά δεν έχει.
Αλλά και με το Play γιατί να δώσω 62 ευρώ για να πάρω το Assasin's ενώ μπορώ να το πάρω με 45;;; Δεν είναι δα πως το ευρωπαϊκό έχει καλύτερη ποιότητα ή καλύτερο frame rate.

Από το Play ήμουν κι εγώ πολύ ευχαριστημένος που έπαιρνα παιχνίδια για το PS2 γλιτώνοντας την ελληνική αισχροκέρδεια. Αλλά τώρα με το region free, ανοίγονται νέοι δρόμοι.
(Κάτι σαν το Lidl και το Μασούτη :giggle:)

georgios
23-11-2007, 19:11
metaxirismeno to vriskis ke edo 45. ke gia ta pedia pu den to idan:

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1191&page=4


Δεν είναι τόσο αυτό το πρόβλημα. Αλλά αν τα βραβειάκια του Home εμφανίζονται μόνο στο Home σου από το αμερικάνικο account δεν θα σπαστείς που δεν θα μπορείς να το έχεις στο ελληνικό account με το οποίο (φαντάζομαι) θα θες να παίζεις;;


TopGunz έχεις δίκιο. Σε κάποια παιχνίδια αξίζει ευρωπαϊκό, γιατί τώρα τι 45 ευρώ και τι 52. Ούτε 10 ευρώ διαφορά δεν έχει.
Αλλά και με το Play γιατί να δώσω 62 ευρώ για να πάρω το Assasin's ενώ μπορώ να το πάρω με 45;;; Δεν είναι δα πως το ευρωπαϊκό έχει καλύτερη ποιότητα ή καλύτερο frame rate.

Από το Play ήμουν κι εγώ πολύ ευχαριστημένος που έπαιρνα παιχνίδια για το PS2 γλιτώνοντας την ελληνική αισχροκέρδεια. Αλλά τώρα με το region free, ανοίγονται νέοι δρόμοι.
(Κάτι σαν το Lidl και το Μασούτη :giggle:)

NonBorn
23-11-2007, 19:27
metaxirismeno to vriskis ke edo 45. ke gia ta pedia pu den to idan:

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1191&page=4

Γιώργο καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου και τα νεύρα σου αλλά θεωρείς ότι αυτό που κάνεις είναι σωστό? Υπάρχει το thread για το οποίο συζητάμε το συγκεκριμένο θέμα... Δεν είναι ανάγκη να σπαμάρεις όλο το forum με το συγκεκριμένο link. Το καταλάβαμε ότι έστειλε μεταχειρισμένο παιχνίδι! Εγώ έχω πάρει μερικά και ήταν όλα καινούργια... Και πολλοί άλλοι από εδώ μέσα. Δίκιο έχεις που το επισημαίνεις οτ γεγονός αλλά αφού υπάρχει thread ποιος ο λόγος να κάνεις αυτό το πράγμα? Ελπίζω να καταλαβαίνεις...

Ευχαριστώ!

georgios
23-11-2007, 19:41
ine poli pithano kapia pedia na min exun di to sigekrimeno thread. den asxolunte oloi na diavazun ola ta threads. nomizo oti ine kalo na kserun ke ta arnitika ta pedia. aloste ime mesa sto thema. milao gia to games-asia.com. tin kiria pigi mas gia aperikanika pexnidia. nomizo oti kapu eki kinite ke o titlos tu thread

NonBorn
23-11-2007, 19:45
ine poli pithano kapia pedia na min exun di to sigekrimeno thread. den asxolunte oloi na diavazun ola ta threads. nomizo oti ine kalo na kserun ke ta arnitika ta pedia. aloste ime mesa sto thema. milao gia to games-asia.com. tin kiria pigi mas gia aperikanika pexnidia. nomizo oti kapu eki kinite ke o titlos tu thread

Για κάποιον που βλέπει "μεταχειρισμένα βρίσκεις και εδώ" χμμ... Ακούγεται κάπως. Τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε! Αν σκοπεύει κάποιος να αγοράσει από το games-asia σίγουρα θα χει δει το thread... Anyway...

desperate_gamer
23-11-2007, 22:21
Συμφωνώ κι εγώ ότι τη παρατήρηση τη βρήκα λίγο "εκτός".
Άλλωστε πήρα από το games-asia ήδη μια φορά και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ταχύτητά τους και την όλη εμπειρία.

Λάθη συμβαίνουν και ναι θα έχουν ξεφύγει και κάποια πράγματα. Το θέμα είναι να υπάρχει η ανάλογη υποστήριξη από το κατάστημα και να αναγνωρίζουν τα λάθη τους. Και Γιώργο από την απάντηση τους κατάλαβα ότι αν μη τι άλλο, οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικοί.
Ούτε εγώ θα αγόραζα αν μου συνέβαινε κάτι ανάλογο, ή θα έπρεπε να περάσει λίγος χρόνος να δώσω τόπο στην οργή για να ξαναπάρω από 'κει. Και αν γινόταν και τη δεύτερη φορά, δεν θα ξαναέπερνα.

Αν δεν κάνω λάθος, δεν πρέπει να είναι η πρώτη φορά που παίρνεις από το games-asia κι όμως ένα μεμονομένο περιστατικό το έκανες κανόνα.

Off-Topic και συγγνώμη από τους mods. :)

mootsChios
24-11-2007, 22:48
Προβληματα σημαντικα δεν παιζουν. Τα μονα που διαπιστωσα ηταν τα εξης 2: 1ον οταν πρωτοπηρα το ps3 νοικιασα το Resistance. Επαιζα, το εφτασα αρκετα μακρια και αναγκαστικά το πηγα πισω. Στο εν τω μεταξυ μου εστειλε ο αδερφος μου απο την αμερικη το Resistance. Οταν το εβαλα να παιξω, το save δεν το αναγνωριζε και επρεπε να αρχισω απο την αρχη. Ξενέρωσα.
και 2ον οταν κατεβασα το Warhawk με το αμερικανικο μου account διαπιστωσα με μεγαλη μου λυπη οτι μπορουσα να το παιξω μονο με το αμερικανικο account και οχι με το ευρωπαικο μου με το οποιο παιζω ολα τα παιχνιδια και με το οποιο με ξερουν ολοι. Δεύτερη ξενέρα.

mxioni
10-12-2007, 17:35
ολα παιζουν και τα ntsc?