PDA

View Full Version : uPnP Streaming Media Guide (Γενικές Οδηγίες)



NonBorn
24-05-2007, 21:03
Streaming Media Guide


Μετά το σημερινό update του PS3 (1.80) πολλά πράγματα άλλαξαν όσον αφορά το πως συνεργάζεται το PS3 με τις υπόλοιπες συσκευές που βρίσκονται στο τοπικό μας δίκτυο. Έτσι μπορούμε στήνοντας έναν uPnP server στο pc μας να κάνουμε stream οτιδήποτε media contect (όπως μουσική,βίντεο,φωτογραφίες) και να το παίξουμε στο PS3. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά. Θα γράψω για τα 2 πιο γνωστά και πιο εύκολα να "στηθούν" και με τον καιρό θα γίνεται update το guide ανάλογα με τις εξελίξεις.


Γενικά για το DLNA και τους Media Servers

Device and Service Discovery and Control
DLNA devices incorporate a networking component called Device and Service Discovery and Control. This component enables devices on the DLNA home network to automatically self-configure networking properties such as an IP address, discover the presence and capabilities of other devices on the network, and control and collaborate with these devices in a uniform and consistent manner. To accomplish this, DLNA uses a protocol from the UPnP Implementers Corporation (UIC), an industry standards body, called The UPnP Device Control Protocol Framework (DCP Framework), Version 1. This protocol provides simple and effective device networking in the home.

Media Format and Transport Model
The DLNA media format model is intended to achieve a baseline for network interoperability while encouraging continued innovation in media codec technology. Improvements in media codec technology result in better network bandwidth utilization and media quality for a given bit rate. DLNA requirements on media format support apply to media content that passes over the home network from a DMS device to a DMP device. The DLNA media format model defines a set of required media formats and a set of optional media formats for each of the three classes of media: image, audio, and video with audio (AV). The table shows an initial set of required formats and optional formats.

Media Class: Required Format Set - Optional Format Set
Image: JPEG - PNG, GIF, TIFF

Audio: LPCM - AAC, AC-3, ATRAC 3plus, MP3, WMA9

AV: MPEG2 - MPEG-1, MPEG-4*, AVC, WMV9

Home networked devices that source or render media content across the home network, also support a small set of baseline media streaming transports such as HTTP, which is mandatory, and RTP which is optional.

Media Management, Distribution, and Control
Media management and control enables devices and applications to identify, manage, and distribute media content across the stationary home network, or to transfer it to mobile devices. UPnP Audio/Video (AV) technology addresses all of these needs for the home network and is the media management and control solution for devices developed according to the DLNA Interoperability Guidelines.

Digital Rights Management / Content Protection
In order for premium digital content to be made available for use with DLNA devices, content providers understandably insist that their content be protected from unauthorized copying and use. At the same time, consumers expect to be able to store, transport and use that content at any location and on any device on their wired or wireless home network. Balancing the providers’ need for protection and the consumers’ fair use rights and expectations, while providing interoperability between all networked devices that might handle the content, is a complex problem. Content protection methods must also be user friendly.

Today, there are several Digital Rights Management (DRM) technologies available to device designers and content providers. One or more of these solutions will typically be provided on DLNA devices to protect, administer and distribute stored content as one component of content protection in the digital home. Other components of DRM that support additional user scenarios are being considered for development in the UPnP™ forum and elsewhere in the industry. While the DLNA Interoperability Guidelines do not mandate specific DRM and content protection solutions, DLNA does provide a useful venue for those who share the vision of device interoperability.


ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ:

Ι. Mε τη χρήση του Windows Media Player 11

1. Κατεβάζουμε το Windows Media Player 11
2. Κάνουμε install Windows Media Player 11
3. Πάμε στα Τools στο title bar
4. Options
5. Library
6. Κάνουμε Click στο Configure Sharing
http://www.hardcoreware.net/blog/wp-content/uploads/2007/05/ps3-media-stream-windows.png
7. Settings
8. Allow New Devices και Computers Automatically Checked (Με το που θα ανοίξετε το media center από το PS3 στο media player θα σας εμφανιστεί ένα unknown device το οποίο είναι το PS3 - Kάντε το allow)
9. All Ratings checked
10. OK

http://www.hardcoreware.net/blog/wp-content/uploads/2007/05/ps3-media-stream-windows-1.jpg

Nα σημειωθεί ότι πρέπει να ρυθμιστεί το firewall του υπολογιστή σας έτσι ώστε να αφήνει τα Windows Media Player (http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/download/AllDownloads.aspx?displang=en&qstechnology=) και Windows Media Player Network Sharing Service (http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/devices/wmconnect/default.aspx).
Με το Windows Media Player 11 τα πράγματα είναι πολύ εύκολα μιας κ ότι μουσική,photo,video έχετε στους φακέλους My music,My Videos,My pictures αντίστοιχα θα φανούν κατευθείαν στο PS3. Για ό,τι άλλο θέλετε να δείτε στο PS3 αρκεί να βάλετε τον κατάλληλο φάκελο στο indexing του windows media player από το Tools->Options->Library->Monitor Folders.
Το μόνο ενοχλητικό και εδώ είναι το ότι δε μπορείς να πάρεις τα αρχεία όπως τα 'χεις τοποθετήσει εσείς στους δίσκους σου αλλά όπως τα ταξινομεί το media player :evil:


II. Mε τη χρήση του Nero MediaHome

Το Nero MediaHome είναι ένας uPnP server που σηκώνουμε στο pc μας με on the fly transcoding, δηλαδή με δυνατότητα να κάνει on the fly μετατροπή τα αρχεία μας ώστε να αναγνωρίζονται από το PS3 και να μπορούμε να τα αναπαράγουμε. Η τελευταία έκδοση του Nero MediaHome είναι η 2.1.11.0 και περιέχεται στο τελευταίο Nero Suite.

1. Κάνουμε install το Nero Suite
2. Ανοίγουμε το Nero MediaHome
3. Στο Shared Directories επιλέγουμε τους φακέλους που θέλουμε να κάνουμε share (Μετά μπορούμε να δούμε την πρόοδο του indexing από το nero schout).
4. Στο transcoding επιλέγουμε και στις 3 επιλογές automatic (με προκαθορισμένα από εμενα μου έβγαζε unsupported data στο PS3).
http://webpages.charter.net/rjenterprise/mediahome.jpg
5. Πατάμε start server και κάνουμε minimize στο system tray.

Με το nero κατάφερα να παίξω σχεδόν τα πάντα και λέω σχεδόν γιατί μερικά hd videos δε μοθ έτρεχαν χωρίς να μπορώ να καταλάβω το γιατί...(μου βγαζε o server error στο ps3) και μερικά clipakia που είχα σε .avi δεν συγχρονιζόταν ο ήχος με την εικόνα. Κατά τ' άλλα πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση για streaming...


III. Mε τη χρήση του TVersity

Δωρεάν και εύκολος στο να στηθεί server, on the fly transcoding (ΠΟΛΥ καλύτερο από το nero), default structure support και γενικά ο καλύτερος και πιο γρήγορος απ' όσους έχω δοκιμάσει με διαφορά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι ακόμα βρίσκεται σε beta στάδιο αλλά εμένα δε μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα προς το παρόν.

Θα χρειαστείτε:
i. TVersity http://download.tversity.com/Setup_0_9_10_3b.exe
ii. FFdshow version http://www.free-codecs.com/download_soft.php?d=3474&s=50 (Αυτό το πρόγραμμα περιέχει codecs για όλα τα γνωστά video file types)

Οδηγίες
i. Κάνουμε install το TVersity
ii. Κάνουμε install το FFdshow.
iii. Από το firewall δίνουμε access στο "C:\Program Files\TVersity\Media Server\MediaServer.exe".
iv. Ανοίγουμε το TVersity,πάμε στα settings,general και βλέπουμε την πόρτα που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα. Στη συνέχεια μπαίνουμε στο router και ανοίγουμε τη συγκεκριμένη πόρτα απ' το NAT στο PS3 (Βάζουμε στο NAT για IP την IP του PS3 και πόρτα αυτή που είδαμε στο TVersity - για οδηγίες πως να ανοίξετε την πόρτα http://www.portforward.com).
v. Εδώ είναι τα settings που έχω εγώ στο transcoder
http://www.imageshack.gr/images/bwjthyzjdmwowbhykxzu.jpg

Τώρα είστε έτοιμοι αφού κάνετε start sharing να δείτε από το PS3 σας ότι έχετε επιλέξει να κάνετε share από το TVersity. Να σημειωθεί ότι αφού κάνετε add κάποιο φάκελο στo TVersity αυτό κάνει κάποιο χρόνο να το κάνει index και να μπορέσετε να το δείτε στο PS3 ( Φαίνεται ένα animation πάνω δεξιά από τα αρχεία που κάνετε add).


Updated @ 29.5.2007

gtakis
21-06-2007, 18:06
σημερα το εκανα κι εγω,φοβερο και πολυ βολικο με το nero media home!thanks a lot nonborn!

ps4
26-06-2007, 10:28
Αυτο το media home υπαρχει καπου μονο του μην κατεβαζω ολοκληρη την σουιτα;;;

Εχω κατεβασει τα παντα δεν δουλευει τιποτα.

gtakis
26-06-2007, 13:48
υπαρχει στα tools του nero...λογικα χρειαζεται ολη την σουιτα,εγω που την ειχα ολοκληρη δεν ειχα προβλημα,αν βρεις το media home μετα ολα ειναι πολυ ευκολα.

ps4
26-06-2007, 13:55
Tελικα το βρηκα αλλα δεν.... Καλο αλλα δεν παιζει ολα τα αρχεια. Η φαση ειναι οτι 2 αρχεια που ειναι στο ιδιο φορματ με το ιδιο προγραμμα συμπιεσης, το ενα παιζει ενω το αλλο μου κολησε το ps3. Αναγκαστηκα να κανω reset.

Αυτη η sony δεν μπορει να βγαλει ενα προγραμμα της προκοπης;;; Περιμενει απο τριτους. Τι να πω.

NonBorn
26-06-2007, 14:26
Νομίζω ότι το Nero Μedia Home κάνει streaming και οn the fly transcoding σε σχεδόν όλα τα γνωστά και πιο διαδεδομένα media types. Τι αρχείο δοκίμασες και δε σου έπαιξε? Γενικά το Nero αν και λειτουργεί ίσως πιο σταθερά από όλα τ'άλλα αυτή τη στιγμή δεν το χω και σε πολύ σε εκτίμηση. Για μένα το nero είναι το burning. Όλα τ'άλλα τα βάζουν για να δικαιολογήσουν την τιμή και με το που τρέχεις κάτι από το nero suite σου σέρνεται όλο το pc. :rant:
Για το αν η Sony θα βγάλει κάποια σουίτα για να σηκώνεις upnp server στο pc σου μακάρι αν και δεν νομίζω ότι θα το κάνει.
H λύση θα έρθει από την opensource κοινότητα... ;)

ps4
27-06-2007, 02:01
Παντως οταν εκανα τεστ την συνδεση για το NAT το upnp ειναι off. ολα ηταν connected εκτος απο το upnp.

NonBorn
27-06-2007, 02:37
Στο network settings πήγαινε στο media server connection και βάλτο enabled. Γι αυτό μάλλον σου βγάζει το upnp off...

dimitri_ts
27-06-2007, 21:30
exontas dokimasei kai ta 3, mporo na po oti to TVersity gamei kai dernei! vlepo ta panta kai kano transcoding ta panta. SUPER!

SQP_GR
27-06-2007, 21:36
kala auto to ps3 prepi na to onomasu astako telika .ena kalo internet broswer na valun kai tha ta spai

NonBorn
27-06-2007, 22:07
:offtopic:Ότι και να βάλουν σε broswer τα γράμματα σε TV με τέτοια ανάλυση δε μπορεις να τα διαβάσεις... Και εγώ παραπονιόμουν για τον broswer αλλά τελικά δεν έχει κ τόσο μεγάλη σημασία. Μόνο για κανα cheat για photos κλπ κλπ κλπ...

Όσον αφορά το θέμα τώρα το TVersity είναι όντως το καλύτερο απ τα 3 και το πιο γρήγορο... Ότι καλύτερο κυκλοφορεί πιστεύω αυτή τη στιγμή. :yes:

georgios
17-07-2007, 02:18
Παρόλο που βρίσκει το media server που έκανα στο Pc με τον media player και τα Media, στο Test το upnp παραμένει "not aveliable". Γιατί αυτό; Το έχω ενεργοποιήσει to upnp και στο ps3 και στο router. Λέτε να μου δημιουργήσει πουθενά αλλού πρόβλημα αυτό;

georgios
17-07-2007, 12:20
Σήμερα διαπίστωσα επίσης ότι βλέπει όλο το media content από το pc το ps3 αλλά δεν μπορεί να το παίξει. Επιδή βγάζει το upnp "not aveliable"; Με το media player 11 το έκανα και δοκίμασα και wmv να παίξω από το ps3.

ps4
17-07-2007, 12:22
Oυτε εγω μπορω να το κανω. Ουτε με το tversity ουτε με τιποτα. Και το δικο μου ειναι απενεργοποιημενο. Δεν ξερω γιατι....

NonBorn
17-07-2007, 12:28
@georgios αυτό το upnp unavailable στο βγάζει όταν πας να παίξεις κάτι? Πρέπει σίγουρα να ανοίξετε από το firewall του pc το πρόγραμμα που σρησιμοποιείτε για stream και επίσης εμένα μου χρειάστηκε να ανοίξω και μια πόρτα στο router μου για να μπορέσει να παίξει το TVersity τα contents. Πως σου βγάζει upnp unavailable :confused: Όταν βρίσκει το server αν κάνει test σου βγάζει ότι είναι μη διαθέσιμο?:notsay:

georgios
17-07-2007, 12:33
Το μήνυμα αυτό μου το βγάζει στο report όταν κάνω test το connection. Όταν πάω να τρέξω ένα βίντεο μου λέει "not supported" ή κάτι τέτοιο.

ps4
17-07-2007, 12:34
ακριβως το ιδιο προβλημα εχουμε....

ps4
21-07-2007, 16:33
Παντως οτι εχω δοκιμασει δεν γινεται τιποτα. Ακομα και με προγραμματα που προσπαθω να κανω μετατροπη σε mpeg4 που υποτιθεται υποστηριζει το ps3 δεν γινεται τιποτα.

Απλα δεν τα βλεπει.

Ελπιζω σε κανα firm update να το φτιαξουν αυτο......

hudjw
11-08-2007, 20:48
me tversity doulepse aprovlimatisa , eyxaristoume poli gia ton odigo NonBorn.

Oso paei to ps3 ginete kai kalytero :)

mails
25-09-2007, 07:05
Έχω το εξής πρόβλημα με το Nero Media Home: Παίζει κάποια αρχέια βίντεο κανονικά, αλλά δέν έχω έλεγχο αναζήτησης (fast forward, play, pause κλπ) και μερικές φορές κάνει μόνο του pause και μετα δεν μπορώ να το ξεκινήσω απο το σημείο που σταμάτησε. Έχω την έκδοση 1.4.0.7 του Nero Media Home και δεν μπορώ να κάνω update. Έχετα καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει? 'Η απλά να βάλω το tversity και να τελειώνω?

NonBorn
25-09-2007, 11:17
Αν θυμάμαι καλά (γιατί πάει καιρός που ασχολήθηκα με το θέμα :p) το Nero δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα... Δηλαδή ναι μεν παίζει τα πάντα αλλά οι συγκεκριμένες λειτουργίες δεν δουλεύουν. Αν υπάρχει κάποιος που το χρησιμοποιεί να το επιβεβαιώσει... Το tversity είναι σε όλα πολύ καλύτερο από το Nero, και δεν έχει τέτοια προβλήματα... Για μένα,πέρνα tversity ;)

mails
28-10-2007, 20:01
Δεν μου παίζει πολύ καλά το tversity και δεν είμαι σίγουρος γιατί. Συνήθως μου βγάζει ότι το mediaserver.exe has encountered a problem και στο interface του tversity λέει make sure the video file exists κλπ το συνηθισμένο μύνημα λάθους, αλλά αυτό δεν βοηθάει να βγάλω άκρη :(

panelix
10-11-2007, 13:57
Εχω και εγω ενα προβλημα αν μπορειτε να με βοηθησετε ανοιγω το TVersity και μολις παω στα settings μου βγαζει error: Unable to connect to server please make sure it's running τι να κανω? Εχω κλεισει ολα τα firewall το NAT TYPE του PS3 μου ειναι 3 και το UpNp Not Available μηπως φταιει κατι απο αυτα?

mails
11-11-2007, 17:37
Ναι πρέπει να ενεργοποιήσεις το universal plug and play μέσα απο το modem σου, αν σε αυτό το UPNP αναφέρεσαι

xelonas
14-11-2007, 18:46
http://www.winamp.com/

Θελω την βοηθεια σας
εκανα εγκατασταση και μετα οταν μπαινω στο ps3 δεν βλεπω τον server(κανω κατι λαθος??)
οταν παω εδω
http://winamp.orb.com στο ps3 μπορω να δω τους φακελους μ ε τα αρχεια μουσικης πουεχω αλλα οταν παω να το ανοιξω συνεχως κανει οτι φορτωνει και δεν γινετε τιποτα!!!

καμια βοηθεια????

WolfRathmA
15-11-2007, 08:05
http://www.winamp.com/

Θελω την βοηθεια σας
εκανα εγκατασταση και μετα οταν μπαινω στο ps3 δεν βλεπω τον server(κανω κατι λαθος??)
οταν παω εδω
http://winamp.orb.com στο ps3 μπορω να δω τους φακελους μ ε τα αρχεια μουσικης πουεχω αλλα οταν παω να το ανοιξω συνεχως κανει οτι φορτωνει και δεν γινετε τιποτα!!!

καμια βοηθεια????

Δεν εχεις media player;

xelonas
15-11-2007, 18:09
Εχω στο pc wmp11 αν και πιο πολυ με βoλευει το winmap

Δεν καταλαβα τι εννοεις ???
Τι κανω λαθος???

xelonas
16-11-2007, 14:44
Help
Το εχει δοκιμασει καποιος ρε παιδια να μου πει εαν δουλευει και πως???
Εκανα ολα by the book αλλα τιποτα
Καποιος???!!!!

NonBorn
16-11-2007, 16:53
Help
Το εχει δοκιμασει καποιος ρε παιδια να μου πει εαν δουλευει και πως???
Εκανα ολα by the book αλλα τιποτα
Καποιος???!!!!

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να κάνω streaming με winamp και να σου πω την αλήθεια δεν το χα ακούσει ότι γίνεται κιόλας... Τι ακριβώς θες να κάνεις?Streaming μουσική? Να το ψάξω και εγώ λίγο να βρούμε την άκρη...


Έχεις δοκιμάσει το TVersity? Είναι πολύ απλό και έχει custom folders, οπότε αν έχεις οργανωμένη τη μουσική στο σκληρό σου είναι all the money!

pantnick
16-11-2007, 16:58
an den kano lathos to winamp exei ena prostheto pou legete winamp remote to opoio prepei na einai meso internet thelei register kai tetoia...ego me ton media player ta vasika pou ithela (images,music) mia xara ta kanei...

xelonas
17-11-2007, 14:17
Αυτο που θελω ειναι να μπορω να εχω tv -radio station απο το winamp στο ps3!!
ps3 radio υπαρχει ???

ps και σημερα προπσπαθησα unstall -install αλλα παλι τα ιδια (βλεπω το σκληρο στο pc απο το ps3 αλλα οταν το κανω να τρεξει μουσικη τιποτα!!)

blizard
20-11-2007, 07:19
Εχω και εγω ενα προβλημα αν μπορειτε να με βοηθησετε ανοιγω το TVersity και μολις παω στα settings μου βγαζει error: Unable to connect to server please make sure it's running τι να κανω? Εχω κλεισει ολα τα firewall το NAT TYPE του PS3 μου ειναι 3 και το UpNp Not Available μηπως φταιει κατι απο αυτα?
Δεν έχει σχέση το ps3 , αυτό το κάνει όταν ο server είναι κλειστός (mediaserver.exe)... αυτό που άνοιξε είναι GUI και θα έπρεπε να μπορούσε να συνδεθεί κανονικά.

Σε περίπτωση που δεν έχεις βάλει την τελευταία version που έχει και υποστήρηξη για το ps3 firmware 2.0 , κάνε unistall το παλιό και ξαναδοκίμασε.
http://tversity.com

Εδώ έχει faqs από το tversity.com, υπάρχουν αρκετά πραγματάκια να δοκιμάσεις... πχ κοίτα αυτό που λέει για το torrent , το debug ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την flash.
http://tversity.com/support/faq/
(αν δεν βρείς άκρη πες ...)

Και εμένα μου το έκανε στην αρχή χωρίς εμφανή λόγο, παρότι για τα πρώτα λεπτά έδειχνε ok ...το έκανα unistall μαζί με όλους τους codec και μετά δεν μου ξαναέκανε πρόβλημα.



--------------


Στην συνέχεια βέβαια δεν έβλεπε τον server το ps3 , και έκανα το παρακάτω για να φτιάξει... έχει σχέση με την σειρά που έχεις δηλωμένη τις ethernet στο pc.

If the computer running the media server has more than one network interface, you need to make sure that the the TCP binding order on your machine is such that the network interface on which it is supposed to communicate with the media player appears first. Here is how to do that on Windows XP:

* Goto to the Windows Start menu and slect Setting / Network Connections (alternatively open the Network Connections icon from the Windows control panel). This should open a window titled Network Connections.
* In this window go to the main menu and select Advanced / Advanced Settings. This should open a window titled Advanced Settings.
* In this window make sure the Adapters and Bindings tab is selected. Inside this tab under Connections change the order of the network interfaces such that the one you need is first and then click OK.
* Now restart the media server and check if the problem is solved.


Eπίσης θυμάμαι δεν μου έβγαζε τους υποτίτλους στην αρχή… αυτό είχε να κάνει με το config του ffdshow , αλλά αν το κάνετε από την αρχή install όπως λέει ο Nonborn μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Δοκιμάστε όμως και το παρακάτω γιατί έχω την εντύπωση ότι βοηθάει ... εμένα δουλέυει πολύ καλά αυτή τη στιγμή.

1) Get into your start menu, then your control panel.
2) Open up "Administrative Tools"
3) Open up "Services"
4) Scroll down to "TversityMediaServer"
5) Click the "Log On" tab
6) Change "Log on as:" to "This Account"
7) Type in your administrator Username and password (most likely the one that you're logged on as) in the given boxes.
8) Click ok, shut down the server, re-start the server with the original Tversity program and everything works!

Troubleshooting:
If your Administrator account doesn't have a password, create one for it or this method won't work (or at least it didn't for me).
http://boardsus.playstation.com/playstation/board/message?board.id=ps3media&thread.id=49329

botzos
21-11-2007, 13:22
[QUOTE=NonBorn;941] Streaming Media Guide



ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ:

Ι. Mε τη χρήση του Windows Media Player 11

1. Κατεβάζουμε το Windows Media Player 11
2. Κάνουμε install Windows Media Player 11
3. Πάμε στα Τools στο title bar
4. Options
5. Library
6. Κάνουμε Click στο Configure Sharing
7. Settings
8. Allow New Devices και Computers Automatically Checked (Με το που θα ανοίξετε το media center από το PS3 στο media player θα σας εμφανιστεί ένα unknown device το οποίο είναι το PS3 - Kάντε το allow)
9. All Ratings checked
10. OK

Nα σημειωθεί ότι πρέπει να ρυθμιστεί το firewall του υπολογιστή σας έτσι ώστε να αφήνει τα Windows Media Player (http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/download/AllDownloads.aspx?displang=en&qstechnology=) και Windows Media Player Network Sharing Service (http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/devices/wmconnect/default.aspx).
Με το Windows Media Player 11 τα πράγματα είναι πολύ εύκολα μιας κ ότι μουσική,photo,video έχετε στους φακέλους My music,My Videos,My pictures αντίστοιχα θα φανούν κατευθείαν στο PS3. Για ό,τι άλλο θέλετε να δείτε στο PS3 αρκεί να βάλετε τον κατάλληλο φάκελο στο indexing του windows media player από το Tools->Options->Library->Monitor Folders.
Το μόνο ενοχλητικό και εδώ είναι το ότι δε μπορείς να πάρεις τα αρχεία όπως τα 'χεις τοποθετήσει εσείς στους δίσκους σου αλλά όπως τα ταξινομεί το media player :evil:


Μιας και εχω Windows 2000 που δεν υποστηριζει το Windows Media Player 11, μπορω να χρησιμοποιησω καποια παλαιοτερη εκδοση του Windows Media Player?
Επισης να ρωτησω κατα ποσον η διασυνδεση του PS3 με το PC αφου αυτο καταστει δυνατον μπορει να γινει και μεσω Wi-Fi η πρεπει υποχρεωτικα μεσω του ethernet port?

lak100
17-12-2007, 22:02
?????? ??? ?? ???? ???????? ?? ps3 ??? ????????? ??? server ??? nero media home ??? ????? ??????? ???????? ???? ??? ??????? ?? ???????? ????????? ?? ps3 ?? ps3 ??? ?????? ?? ??? ??? server ??? NAT TYPE 2. ????? ?????? ? ????? ??? ?????? ??? ?????? ??? ?? ?????
nba 2k8?
________
Ass Small (http://www.fucktube.com/categories/164/small/videos/1)

blizard
17-12-2007, 22:06
Δες το πρώτο spoiler που έχω στο post μου πιο πάνω μπας και έχει σχέση...

lak100
22-12-2007, 10:33
?????? ?????? ?? ???????? ?????? ????? firmware upgrade ?? router ???
________
CHEAP AIRSOFT SMOKE GRENADE (http://airsoft-shop.info/tag/smoke-grenade)

NonBorn
27-12-2007, 22:45
PlayStation Tips #4 - DLNA media server


Some of you may have heard the term “DLNA” on this blog or elsewhere, and the term has been discussed recently with the 2.10 firmware update (http://blog.us.playstation.com/2007/12/17/firmware-update-v210/) that added DivX video support. For those who aren’t familiar or want a refresher, DLNA stands for Digital Living Network Alliance (http://www.dlna.org/en/consumer/home) – it’s basically a group of companies developing technology to make it easier to share videos, music, and photos between devices. PS3 is DLNA-compliant, so the system can “talk” to your PC and access media files on your PC’s hard drive. There are multiple ways to setup DLNA on your PC, and Eric Lempel covered one of them here (http://blog.us.playstation.com/2007/06/06/ps3-goes-upscale/). Another great option is TVersity (http://tversity.com/home).

What’s cool about PS3’s DLNA feature is that it’s not limited to your living room. Combine the feature with Remote Play (http://blog.us.playstation.com/2007/12/26/playstation-tips-3-remote-playps-store-download-head-start/), and you can play back media files using your PSP wherever there’s a Wi-Fi hotspot. If you’re traveling for the holidays and you’re stuck at the airport, DLNA and Remote Play won’t make your delay any shorter, but it can certainly make the time go by faster.Πηγή: http://blog.us.playstation.com/2007/12/27/playstation-tips-4-dlna-media-server/

lak100
10-01-2008, 20:18
?????? ?? ?? ?????? ?????? ?? ????? ??? ????? ??? ???? ?? ?? ???? ??? media serever ????? ?? ?? ????? ?????? ??? ???????? ??????. ?? ????????? ????? ???????? ????? ???? ?????? ?????? ?????? ? ?? ??????? ??????????????? ?????????
________
Hofmeister kink (http://www.bmw-tech.org/wiki/Hofmeister_kink)

NonBorn
10-01-2008, 20:25
ΠΑΙΔΙΑ σε τι φορματ πρεπει να ειναι μια τανια που θελω να δω μεσω του media serever μπορω να το κανω? μιλαμε για κανονικη ταινια. οι υποτιτλοι ειναι γραμενοι επανω στην ταινια θατους παιζει η θα δειχνει αλλαμπουρνεζικα γραμματα?

Πλέον μπορείς να παίξεις οτιδήποτε θες, με υπότιτλους μάλιστα χωρίς να κάνεις re-encode το video μέσω sharing και tversity! (ίσως ακόμα όχι στη ποιότητα που θα θέλαμε...) Και αυτό που λες θα παίζει μια χαρά... Αν δεν υποστηρίζεται το αρχείο από το ps3... Θα το βάλεις να κάνει transcode από το pc και θα το δεις κανονικά στο ps3...

Περισσότερα για τους υπότιτλους σε .srt μπορείς να βρείς εδώ: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1605

xrest_eagle
11-01-2008, 12:27
How to convert a MKV file to PS3 compatible format without quality loss

http://sentry23.googlepages.com/

Alex
11-01-2008, 22:48
How to convert a MKV file to PS3 compatible format without quality loss

http://sentry23.googlepages.com/


Φαίνεται καλό προγραμματάκι.Το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πεί εντυπώσεις;Εγώ τώρα θα το δοκιμάσω σε ένα mkv hd βίντεο να δώ πώς θα βγεί.

MaRkUs_
12-01-2008, 00:32
εγώ πάντος που το δοκίμασα με μερικά sample δεν μου έβγαζε το αρχείο στον φάκελο που το έβαζα...το ίδιο πρόβλημα είχε και ο Alex ...καμιά ιδέα γιατί xrest???

lak100
12-01-2008, 12:04
????? ??????? ?? ??????? ????????? ???, ?? ?????????? ??????? ????? ?? ?????? re-encode ?? video ???? sharing ??? tversity! (???? ????? ??? ??? ???????? ??? ?? ??????...) ??? ???? ??? ??? ?? ?????? ??? ????... ?? ??? ????????????? ?? ?????? ??? ?? ps3... ?? ?? ?????? ?? ????? transcode ??? ?? pc ??? ?? ?? ???? ???????? ??? ps3...

??????????? ??? ???? ?????????? ?? .srt ??????? ?? ????? ???: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=1605 ?? ????? ?? transcode? ??? ?? ?????
________
Reverse handjob (http://www.fucktube.com/video/12178/blonde-hottie-gives-her-man-a-reverse-handjob)

NonBorn
12-01-2008, 12:38
Υποστηρίζεται από το πρόγραμμα (nero, tversity) και μετατρέπει το video on-the-fly σε κάτι που αναγνωρίζει και παίζει το ps3... Κατέβασε το tversity πέρασε το και παίξε λίγο με τα options και θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται...

Mapras10
11-03-2008, 15:13
Να σου πω ρε φιλε με το τελευτεο UPDATE 2.10 η διαδικασια για streaming ειναι αυτη του πρωτου ποστ η αλαζει κατι...........????????????

SQP_GR
20-03-2008, 16:14
re paidia xerete an to ps3 mpori na diavasi hd tainia apo to pc kai se ti arxia einai

NonBorn
20-03-2008, 17:34
re paidia xerete an to ps3 mpori na diavasi hd tainia apo to pc kai se ti arxia einai

Με δυνατό pc κ tversity τα πάντα...

dj_vts
26-05-2008, 23:37
Ρε σεις παιδες να ρωτησω κατι χαζο σχετικα με το tversity... Πρεπει στο pc να εχω καρτα δικτυου ασυρματη wi-fi για να δουλεψει με το ps3 η γινεται μεσω του ασυρματου ρουτερ μου;;; (απο το οποιο μπαινω στο νετ απο το ps3) Παντως εχω παρατηρησει οταν αφηνω ανοιχτο το pc με το azureus να κατεβαζει και ανοιγω το ps3 να παιξω, μου βρισκει σαν media server το azureus... Αυτος ειναι ο τροπος λοιπον; Και η ερωτηση μου ειναι τερμα χαζη τελικα;

Slay
27-05-2008, 09:44
Ειχα δοκιμασει να το δω ασυρματα το Tversity και δεν τα ειχα καταφερει, μονο με ethernet μπορεσα και το ειδα. Εχω το speedtouch 585

booblovR7
20-07-2008, 14:21
Ακολούθησα τις οδηγίες για τον windows media player αλλά το ps3 δεν ανιχνεύεται καθόλου από τον υπολογιστή. Είμαι ΝΑΤ2 συνδέομαι κανονικά και παίζω on line κατεβάζω demos με το ps3, έχω συνδέσει το pc με ethernet με το router και το ps3 με wifi. Στο connection του ps3 φαίνονται τα πάντα μια χαρά και enabled εκτός από το upnp το οποίο δεν είναι ενεργοποιημένο. Κάποια συμβουλή;
Υ.Γ.: modem tilgin από vivodi.

NonBorn
20-07-2008, 14:24
Ακολούθησα τις οδηγίες για τον windows media player αλλά το ps3 δεν ανιχνεύεται καθόλου από τον υπολογιστή. Είμαι ΝΑΤ2 συνδέομαι κανονικά και παίζω on line κατεβάζω demos με το ps3, έχω συνδέσει το pc με ethernet με το router και το ps3 με wifi. Στο connection του ps3 φαίνονται τα πάντα μια χαρά και enabled εκτός από το upnp το οποίο δεν είναι ενεργοποιημένο. Κάποια συμβουλή;
Υ.Γ.: modem tilgin από vivodi.

Ενεργοποίησε το κ ξαναδοκίμασε... Θα μπω και εγώ windows να δοκιμάσω ξανά τώρα γιατί δε θυμάμαι και πολλά!

booblovR7
20-07-2008, 14:26
Ενεργοποίησε το κ ξαναδοκίμασε... Θα μπω και εγώ windows να δοκιμάσω ξανά τώρα γιατί δε θυμάμαι και πολλά!

Πώς μπορω να το ενεργοποιήσω;

NonBorn
20-07-2008, 14:30
Πώς μπορω να το ενεργοποιήσω;

Καταρχίας κοίτα το Media Server Connection στα network settings να είναι ενεργοποιημένο. Τo upnp μπαίνεις στο setup τις σύνδεσης (wireless όπως έχεις και τώρα) και αντί να πατήσεις automatic πήγαινε manual, βάλτα όλα βήμα βήμα αυτόματα και εκεί που θα σε ρωτήσει για upnp πάτα enable. Κάνε στο τέλος και ένα test internet connection και δες να δούλεψε. Ελπίζω να μη τα είπα πολύ μπερδεμένα. Αν θέλεις κάτι άλλο ή δε καταλάβες κάτι ρώτα :D

booblovR7
20-07-2008, 14:49
Καταρχίας κοίτα το Media Server Connection στα network settings να είναι ενεργοποιημένο. Τo upnp μπαίνεις στο setup τις σύνδεσης (wireless όπως έχεις και τώρα) και αντί να πατήσεις automatic πήγαινε manual, βάλτα όλα βήμα βήμα αυτόματα και εκεί που θα σε ρωτήσει για upnp πάτα enable. Κάνε στο τέλος και ένα test internet connection και δες να δούλεψε. Ελπίζω να μη τα είπα πολύ μπερδεμένα. Αν θέλεις κάτι άλλο ή δε καταλάβες κάτι ρώτα :D

Ακολούθησα τις οδηγίες σου και όταν έκανα το test έβγαλε πάλι upnp not available με όλα τα υπόλοιπα να δουλεύουν κανονικα.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αν δοκιμάσω και με άλλο πρόγραμμα πάλι δεν θα πρέπει να έχω upnp enabled;
Υ.Γ.:Λυθεί δεν λυθεί το πρόβλημα με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ φίλε NonBorn και σε ευχαριστώ!

badboyfriend
20-07-2008, 14:52
Το upnp μπορεί να είναι απενεργοποιημένο στο router. Μπες στο Interface του router σου και βρες την επιλογή για enable upnp.

booblovR7
20-07-2008, 14:55
Το upnp μπορεί να είναι απενεργοποιημένο στο router. Μπες στο Interface του router σου και βρες την επιλογή για enable upnp.

Το έχω ήδη enabled στο router.

badboyfriend
20-07-2008, 14:59
Περίεργο. Το ότι δεν είναι enabled σου το έβγαλε στο τεστ που κάνει μόλις βάλεις τις ρυθμίσεις στο ps3? Ή έκανες μετά τεστ από το network settings του ps3 και σου έβγαλε ότι δεν είναι enabled? Γιατί εγώ όταν έβαλα τις ρυθμίσεις μου έβγαλε ότι δεν είναι και μετά που έκανα τεστ το έβγαλε κανονικά enabled.

booblovR7
20-07-2008, 15:03
Βάζοντας τις ρυθμίσεις μου βγάζει πως δεν είναι enabled στο check και κάνοντας νέο test πάλι το ίδιο... :(

Δοκίμασα και το TVersity χωρίς επιτυχία πάλι. Ξαναφτιάχνωντας τις ρυθμίσεις για wireless connection στο ps3 παρατήρησα πως το upnp είναι enabled μέχρι να τσεκάρει τον τύπο του ΝΑΤ και μόλις βγάλει την ένδειξη ΝΑΤ2 τότε αυτόματα γίνεται και το upnp not available.

Τελικά ακολουθώντας πολλές φορές τα ίδια βήματα τα κατάφερα με το TVersity :D !!!!!!
Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια!
Υ.Γ.: Γιατί άραγε να μην "πιάνουν" με την 1η;;;;;;;;;

booblovR7
20-07-2008, 23:23
Με το TVersity μπορώ να παρακολουθώ αρχεία DivX σε ανάλυση 720p ή 1080p; Με το transcode χάνουν σε ποιότητα;

NonBorn
20-07-2008, 23:28
Με το TVersity μπορώ να παρακολουθώ αρχεία DivX σε ανάλυση 720p ή 1080p; Με το transcode χάνουν σε ποιότητα;

Dvix παίζεις και χωρίς transcode... Χωρίς υπότιτλους βέβαια... Το transcode θέλει δυνατό pc για 1080p και χάνεις σίγουρα λίγο σε ποιότητα...

michael92
16-08-2008, 18:22
Παιδιά έχω enabled UPNP από το router αλλά στο ps3 λέει Not available ενώ είναι απερνεργοποιημένο, το pc ούτε που το βλέπει το ps3 έχω siemens cl 110 router και switch της ASUS το οποίο δεν πέρνει ρυθμίσεις όλα συνδέονται αυτόματα. Windows Vista, ΝΑΤ type 2 ξέρετε τι μπορώ να κάνω;

EDIT : Με το που το πόσταρα το βρήκα :giggle:
Όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα πρέπει να κάνουν τη σύνδεση τους private από το Network and sharing center Για να τους αφήσουν τα win να δουλέψει ο Media center...

Nightwolf
16-08-2008, 18:27
λοιπόν αν θυμάμαι καλά πρέπει να πας να ενεργοποιήσεις μία ρύθμιση του windows media player αλλα δεν θυμαμαι ποια ακριβώς. :(

michael92
16-08-2008, 18:31
λοιπόν αν θυμάμαι καλά πρέπει να πας να ενεργοποιήσεις μία ρύθμιση του windows media player αλλα δεν θυμαμαι ποια ακριβώς. :(

Thanks, δεν ήταν αυτό τελικά, ήθελε να γίνει η σύνδεση private ούτε ξέρω γιατί :angry: ευτηχώς δουλέυει τώρα :)

dj_vts
22-08-2008, 00:41
Δεν ξερω αν εχει ερωτηθει ξανα ρε παιδια αλλα πως γινεται το ps3 να παιξει υποτιτλους σε ξεχωριστο αρχειο srt σε ταινια μεσω του tversity;; Εχω κατεβασει πολλες ταινιες και δε μπορω να τις δω!

Papanick
10-09-2008, 10:56
Δε μου πετυχαίνει το transcoding... (με TVersity). Είμαι noobας, help!! (δεν ξέρω πώς θα τα κάνω transcoded σε mp4...)

alxpalasios
21-09-2008, 15:54
hello ,
epidi eida oti to eheis psaxei to thema tha ithela mia mikri boitheia
sxetika me to ps3 kai tversity giati ekatsa 3 ores kai den mporousa na dw ,koita
to ekna egkatastasi kai malista tin ekdosi TVersitySetup_1_0_0_3_RC2 pou ehei ena paketo me codecs kai tetoia ,anoixa port apo to router mou ,kaatafera kai eida ena videaki pou eiha sto laptop mou mikro alla tainies kai mlkv kai mp4 kai ola ta alla mou ta bgazei alla den mou ta paizei ,kapoies fores mou leei corrupt kai alles oti mporei na ehei leei diagrafei apo to library kati pou den paizei ,h oti den mporei na to paixei ,opote mporeis re filarako ama xereis steile ena personal message ,
thanks ek twn proterwn !!!!:wave:

gusmin
24-09-2008, 23:34
kati pio grigoro kai aplo apo to tversity den yparxei?

asan
09-10-2008, 22:48
παιδια γεια σας . μπορουμε να κανουμε stream με το VLC στο ps3 γιατι ακουσα οτι γινεται αλλα δεν μπορω να βρω τον τροπο..help..

mike67
22-10-2008, 12:34
το tversity ειναι πολυ καλο,εκτος των αρχειων avi δοκιμασα και με mkv,το αποτελεσμα ηταν τελειο!το pc μου 5τιας δεν ειδα διαφορα απο τα d layer δισκακια που ειχα καψει τις ταινιες

Lefteris_X
22-10-2008, 12:47
Στα γρήγορα γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο!

Στο TVersity αν έχουμε εξωτεικούς υπότιτλους .srt / .sub για να τους βλπεπουμε στο PS3 μας, θα πρέπει να έχουμε επιλέξει στο Transcoding Settings, το Always Transcode ή κάπως έτσι. Αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος μέσω TVersity.

Α! επίσης θα πρέπει να έχουμε εγκατεστήμένο και το FFDShow (και νομίζω και το VobSub).


Αυτά.

(Ψάξτε το λίγο το TVersity, όσο noob και αν είναι κάποιος, δεν είναι και τόσο δύσκολο πια. Όποιος ψάχνει, βρίσκει!)


Λευτέρης

fifaman
25-11-2008, 18:00
ti einai to UPnP kai se ti xrisimeui?

pogue
28-12-2008, 19:52
παιδιά χρόνια πολλά !

έχω στήσει έναν pms server (v1.01) στο pc μου που είναι ένας athlon64 διπύρινος με 2gb μνήμης. το pc είναι συνδεδεμένο σε ενα wag200g (linksys) router (14MBit από forthnet)

(network settings στο ps3 όλα ΟΚ , ΝΑΤ ΤYPE : 2)

συνδέω λοιπόν μέσω wifi το ps3 και το σήμα είναι 100%.

όταν όμως streamάρω divx καινούριες ταινίες από τους σκληρούς δίσκους στο ps3 έχω κάθε 5-10 λεπτά κολλήματα... (οχι HD απλά divx-700άρια)

διαβάζοντας σε ξένα φόρα βλέπω πως οσοι streamάρουν ασύρματα στο ps3 με απλά divx ΔΕΝ έχουν πρόβλημα ..

Τι συμβαίνει ?