PDA

View Full Version : Ολυμπιακοί Αγώνες-Λονδίνο 2012



minaras_tio
20-07-2012, 23:33
Η μεγαλύτερη γιορτή του παγκόσμιου αθλητισμού θα είναι φέτος στο Λονδίνο.
Τα πάντα σχετικά με τους Ολυμπιακούς αγώνες 2012, είναι εδώ.

http://gossipnow.gr/wp-content/uploads/2012/07/ce-bf-ce-bb-cf-85-ce-bc-cf-80-ce-b9-ce-b1-ce-ba-ce-bf-ce-b9-ce-b1-ce-b3-cf-89-ce-bd-ce-b5-cf-83-ce-bb-ce-bf-ce-bd-ce-b4-ce-b9-ce-bd-ce-bf-2012-cf-80-cf-81-cf-8c-ce-b3-cf-81-ce-b1-ce-bc-ce-bc.gif

hakoo
23-07-2012, 17:00
Πηρε φωτια το thread :a036:
Eιναι ιδεα μου η το ενδιαφερον σε αυτους τους Ολυμπιακους αγωνες ειναι φανερα πεσμενο? Μιλαω σε παγκοσμιο επιπεδο και οχι μονο για μας...

Valkyre
23-07-2012, 17:04
^^ Aπλα πιστευω οτι η παγκοσμια κατασταση ειναι τετοια που δεν περισσευει και πολυ ξεγνασια για να ασχοληθει με το ιδιο παθος ο κοσμος.

Κι εγω που ειμαι τρελος με τους Ολυμπιακους, δεν ξερω.... δεν εχω τρελο vibe γι αυτους αυτην την στιγμη...

Οτι θα παρακολουθησω ομως σιγουρα θα το κανω. Τουλαχιστον τα αθληματα που με ενδιαφερουν.

nikon
23-07-2012, 20:02
Πάλι καλά που γίνονται ακόμη με αυτή την οικονομική κατάσταση παγκοσμίως γιατί αν πάρουμε ως δεδομένο ότι τα έξοδα είναι τεράστια και πάντα πολύ πάνω από τις αρχικές προβλέψεις δεν ξέρω αν σε λίγο θα υπάρχουν χώρες που θα βάζουν υποψηφιότητες για να αναλάβουν ή θα βγαίνει με κλήρο σε ποιον θα πέσει το "πακέτο".

Το σίγουρο είναι ότι ο Δημήτρης θα δει την τελετή έναρξης μόνο και μόνο για να δει την σημαιοφόρο της Ρωσίας.:love:

Valkyre
23-07-2012, 20:26
^^ ω καλα εισαι...! εχω μαθει και σε πιο νουμερο εμφανιζεται η Ρωσια!!

Davai λεμε ρεεε! :)

θα το απολαυσω το μωρο μου και στο γηπεδο εννοειται χαχα...!

Η δικη μας αποστολη τι λεει ρε παιδια; Δεν εχω διαβασει τιποτα, εχουμε προοπτικες γενικα ή μπα;

hakoo
23-07-2012, 20:29
Δεν εχω ιδεα, απλα πηρε το αυτι μου απο ενα ρεπορταζ οτι στελνουμε την πιο μικρη αποστολη ever.

hakoo
25-07-2012, 20:16
Αποβληθηκε τελικα η Παπαχρηστου (αθλητρια αλματος) απο την αποστολη λογω αυτου του σχολιου που εκανε στο twitter/facebook/whatever


«Με τόσους Αφρικανούς στην Ελλάδα, τουλάχιστον τα κουνούπια του Δυτικού Νείλου θα τρώνε σπιτικό φαγητό!!»

Kατ' αρχας δεδομενα τις τελευταιες μερες ο εγκεφαλος μου εχει πιασει πατο αλλα πειραζει που δεν καταλαβαινω καν τι θελει να πει?

Anyway, λογω αυτου του σχολιου αποβληθηκε, ιδου και η ανακοινωση


«Με απόφαση του αρχηγείου της ελληνικής Aποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, τίθεται εκτός Ολυμπιακής Ομάδος η αθλήτρια στίβου του άλματος τριπλούν Παρασκευή Παπαχρήστου για δηλώσεις της που αντίκεινται στις αξίες και τα ιδεώδη του Ολυμπισμού.
Η αθλήτρια δεν βρίσκεται στο Λονδίνο καθώς αναμενόταν λίγο πριν την έναρξη των αγωνισμάτων στίβου»

minaras_tio
25-07-2012, 23:52
Δικαιως αποβληθηκε κατα τη γνωμη μου..
Οι πολιτικες τις αποψεις δεν μας αφορουν και δεν εχουν (υποτιθεται) σχεση με τον αθλητισμο.
Στο καλο..ας προσεχες.

Gazof
26-07-2012, 00:22
Μ@@@κία αυτό που είπε. Τι το'θελε?? Στο fb άρχισαν οι γελείες σελίδες του τύπου "200.00 Έλληνες για την Παπαχρήστου, μπορούμε??" Έλεος! Θυμήθηκαν όλοι τα Ολυμπιακά ιδεώδη.

Κατά τα άλλα, όλα ελέγχονται, οπότε στην αναμενόμενη ερώτηση, "δεν μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα σε ένα προσωπ. λογαριασμό" η απάντηση είναι όχι, όταν είσαι δημόσιο πρόσωπο και έχουν ξεκινήσει από τη χώρα σου οι Ολυμπιακοί. Θα πρέπει να το βάλεις να δουλέψει πριν πεις την βλακεία σου για Αφρικανούς και για κουνούπια δυτικού Νείλου που είναι και επικίνδυνα συν τοις άλλοις.

Dragonpaul
26-07-2012, 00:51
Γραφω κι εδω το post που εγραψα στο "Επι παντος..."

"Κοιτα να δεις... Το καθε σχολιο παιρνει την αξια της πηγης του. Τι θελω να πω... Αν το ακουγα στο δρομο απο καποιον που δεν ξερω, ισως και να γελαγα. Αλλωστε, αν το καλοσκεφτεις, δεν ειναι και τοσο ρατσιστικο, υπο την εννοια οτι καποιος θα μπορουσε να κανει το ιδιο σχολιο για την Αστορια της Νεας Υορκης που βρωμαει απο Ελληνες και να χρησιμοποιησει της ελληνικες μυγες. Λεμε τωρα... Η συγκεκριμενη κυρια ομως, εχει πολλαπλως κανει retweet μηνυματα της Χρυσης Αυγης στο Twitter της και εχει εκφραστει μεσω αυτου με ρατσιστικες υπονοιες. Συνεπως, δε με πειθει η, κατοπιν εορτης, ψοφοδεης συμπεριφορα της πως, ταχα μου, ειπε για πλακα ο,τι ειπε. Για να μην πω για τα σχολια του προπονητη της, ο οποιος ειπε οτι η "πως τη λενε" δε ξερει τι θα πει η λεξη "ρατσισμος". Μα ο ρατσισμος δεν ειναι λεκτικη ερμηνεια απλα. Δεν ειναι λημμα σε λεξικο. Ειναι αισθημα που ολοι ανεξαιρετως οι ανθρωποι εχουμε οταν γεννιομαστε. Αργοτερα μαθαινουμε τη διαφορετικοτητα και σεβομαστε το καθε ον, ανθρωπινο ή οχι.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι δε την θελω στην ελληνικη αποστολη, αλλα σιγουρα της αξιζει μια γερη τιμωρια, για να μαθει να εχει, αν οχι ειλικρινα σωστη συμπεριφορα, εστω μια πολιτικως ορθη (sic)."

Zaneiga
26-07-2012, 01:03
Καλά να πάθει. Γιατί έγραψε αυτή τη μπούρδα στο twatter ένας θεός ξέρει. Όπως είπε και η Σάνον Όουενς:

"Κλείστε την σε δωμάτιο με Αφρικανούς." xD

chronohill
26-07-2012, 01:33
παιδια αυριο φευγω για λονδινο!ελπιζω να μην γινει καμια τρομακρατικη επιθεση!κερδισα με εναν φιλο μου απτην visa ταξιδι ολα πληρωμενα!τελετη εναρξης και θα παμε και σε ενα event!πολυ κωλοφαρδια!θα σας γραψω εντυπωσεις οταν γυρισω(ζωντανος ελπιζω!)...

minaras_tio
26-07-2012, 01:40
^^Ωραιος! Περιμενουμε και φωτογραφιες!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Gazof
26-07-2012, 01:42
Αυτό το "όλα πληρωμένα" πόσο τέλειο ακούγεται ρε παιδί μου! Εύγε, πάντα τυχερός να είσαι! Όλα καλά θα πάνε, μην ακούς τίποτα. Να το χαρείτε, θα είναι πολύ ωραία. Γράψε και σε ένα πλακάτ "we love Africa" με την Ελληνική σημαία δίπλα, μην μας πάρουν με κακό μάτι ε :a045:

Valkyre
26-07-2012, 11:32
παιδια αυριο φευγω για λονδινο!ελπιζω να μην γινει καμια τρομακρατικη επιθεση!κερδισα με εναν φιλο μου απτην visa ταξιδι ολα πληρωμενα!τελετη εναρξης και θα παμε και σε ενα event!πολυ κωλοφαρδια!θα σας γραψω εντυπωσεις οταν γυρισω(ζωντανος ελπιζω!)...

καλα να περασεις φιλαρακι, μακαρι να μπορουσα κι εγω! Ειχα παει φυσικα στους δικους μας, αλλα καθε ολυμπιαδα ειναι ενα δωρο στην ανθρωποτητα!

hakoo
26-07-2012, 12:16
καθε ολυμπιαδα ειναι ενα δωρο στην ανθρωποτητα!

και στις διαφημιστικες :a036:
Καλα να περασεις chronohill!

Valkyre
26-07-2012, 12:24
^^ Αφου βλεπεις οτι ειμαι σε πολυ ρομαντικο μουντ γιατι μου το χαλας ρε μπρουταλ?? :D :D

Desmond
26-07-2012, 14:48
παιδια αυριο φευγω για λονδινο!ελπιζω να μην γινει καμια τρομακρατικη επιθεση!κερδισα με εναν φιλο μου απτην visa ταξιδι ολα πληρωμενα!τελετη εναρξης και θα παμε και σε ενα event!πολυ κωλοφαρδια!θα σας γραψω εντυπωσεις οταν γυρισω(ζωντανος ελπιζω!)...
Μετά το προ δύο εβδομάδων ταξίδι στο amsterdam κ το sensation white, τώρα ΚΑΙ olympics?!?!?!?
Η έννοια του "σε μισώ" αποκτά άλλη διάσταση!:silly:

Giannis7
26-07-2012, 16:51
παιδια αυριο φευγω για λονδινο!ελπιζω να μην γινει καμια τρομακρατικη επιθεση!κερδισα με εναν φιλο μου απτην visa ταξιδι ολα πληρωμενα!τελετη εναρξης και θα παμε και σε ενα event!πολυ κωλοφαρδια!θα σας γραψω εντυπωσεις οταν γυρισω(ζωντανος ελπιζω!)...

Mακριά από το Big Ben... εκεί θα γίνει η τρομοκρατική επίθεση.

Καλά να περάσεις. :c055gfe:

PDS
26-07-2012, 20:34
Ντοπέ ο Χονδροκούκης με ουσία για άλογα!
http://www.gazzetta.gr/olympiakoi-agones-2012/article/311933-ntope-o-xondrokoykis-me-oysia-gia-aloga


Ο Δημήτρης Χονδροκούκης βρέθηκε θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ για ουσία που χορηγείται σε άλογα! Ανακοίνωσε τη μη συμμετοχή του στο Λονδίνο ο πατέρας του!

λολ..

Dragonpaul
26-07-2012, 22:12
M'αρεσει που ελεγε προ μηνων ο πατερας του: "Κανεις πολιτικος να μη τολμησει να συγχαρει το γιο μου...". Αυτο τον μαρανε...
Α... Περιμενετε να βρω ενα κειμενο που διαβαζα εχθες στη Lifo.
.
.
.
Περιμενετε real time τωρα (o Hakoo μου το εμαθε αυτο :P )
.
.
.
Aααα.... Νατο (http://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/31930). Λοιπον... Ασχοληθειτε κυριως με το κομματι του ποσο fake ειναι ολο αυτο το "πανελ" των ελληνων (επιτηδες με μικρο το "ε" στη λεξη) υπεραθλητων!!!!!!

Και για να ευθυμησουμε και λιγο (γιατι πολυ μιζερια στη Ελλαδα και αντιπαραθεσεις στο φορουμ εχουμε σημερα):

Breaking news: Σε ερωτηση δημοσιογραφου για το αν εκανε χρηση στανοζολολης ο Δημητρης Χοντροκουκης χλιμιντρησε αρνητικά.

minaras_tio
27-07-2012, 01:16
Και ο πατερας του εβγαλε ανακοινωση οτι δε θα συμμετεχει στους αγωνες ε;
Λες και δε θα ετρωγε αποκλεισμο το καμαρι του...
Αλλα ηθελε και καλα να λεει οτι α, ο γιος μου ειχε τα φρυδια και παραιτηθηκε, δεν αποβληθηκε.
Next please...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Giannis7
27-07-2012, 19:52
http://www.sport24.gr/Sports/OlympicGames/to_tweet_poy_den_egine_pote.1870524.html

Η ΧΑ έβγαλε και ανακοίνωση. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να γελάσω ή να κλάψω ?

chronohill
30-07-2012, 00:51
χαχαχαχαχα γελασα με τς απαντησεις σας guys!σας ευχαριστω για τις ευχες περι κολωφαρδιας!αν και στην προκειμενη ηταν ο κολλητος κωλος!Η εναρξη ηταν εντυπωσιακοτατη!αποτι εμαθα δεν αρεσε και πολυ ομως ε?λογικο να χανει απτην τηλεοραση και να μην ηταν οσο εντυπωσιακη οσο η δικια μας...εμεις ειχαμε και κατι να δειξουμε.εναν πολιτισμο...μια ιστορια...τεσπα..θα σας βαλω και φωτογραφιες και στην πρωτη ευκαιρια...τωρα μπηκα σπιτι πριν λιγο...
des οντως!το παρακανα με τα ταξιδια!και τα χω παιξει γιατι δεν βαλαμε κωλο κατω...δεν ειναι διακοπες αυτες!:silly::silly::silly:

Valkyre
30-07-2012, 11:50
Παιδια εμενα η εναρξη με απογοητεσε πληρως... οι Αγγλοι θα μπορουσαν να ειχαν δειξει τοσα πολλα και πιο ενδιαφεροντα απο το συστημα υγειας τους (οσο καλο κι αν ειναι) και τις αηδιες με το facebook... δηλαδη... ΗΜΑΡΤΟΝ...!

Απο την αλλη μεχρι στιγμης οι αγωνες ειναι εντυπωσιακοι οσον αφορα το αγωνιστικο κομματι με πολυ μεγαλες μαχες σε ορισμενα αγωνισματα (πχ κολυμβηση)

Gazof
30-07-2012, 21:07
"Φοβερή" διοργάνωση ως τώρα:

http://sports.yahoo.com/news/olympics-police-lose-keys-wembley-stadium-100606949--oly.html

και το κορυφαίο είπαν να πρωτοτυπήσουν και να σβήσουν τη φλόγα που θα πρέπει αδιάκοπα να καίει κατά τη διάρκεια των αγώνων

http://www.telegraph.co.uk/sport/olympics/news/9437590/London-2012-Olympic-flame-goes-out-as-cauldron-is-moved.html#

Καλή συνέχεια, άξιοι οι αδερφικοί(ές) μας φίλες οι Άγγλοι.

MajereMP44
01-08-2012, 19:34
Πηραμε ενα χαλκινο στο τζουντο με τον Ηλιαδη, ε?Μπραβο στο παιδι, μεγαλη υποθεση νανεβαινεις στο βαθρο στου Ολυμπιακους!

Desmond
02-08-2012, 00:22
E, όχι και να πανηγυρίζουμε για τον λαθρομετανάστη!

nikon
02-08-2012, 09:13
Λαθρομετανάστη δεν τον λες όπως δεν τον λες και Έλληνα....αφήνουμε τους Έλληνες για τους άλλους (Τασιάδης-Γερμανία) και βαφτίζουμε Έλληνες τους Γεωργιανούς (Τζαρτζίλ Ζβιανταουρί).

Valkyre
02-08-2012, 11:38
Kαλα ο Δεσμοντ εχει δικιο εδω που τα λεμε... η ειρωνια παει συννεφο απο μερικους... στο φεησμπουκ ατομα τα οποια μεχρι προχθες τα εβλεπες να ανεβαζουν αρθρα για τους λαθρομεταναστες και για την αγνοτητα του 100% αυθεντικου Ελληνα, καθονται τωρα και πανηγυριζουν στο status τους για το χαλκινο μεταλλιο του Ηλιαδη...

Δηλαδη δεν ξερω ρε φουστη μου ποσο μλκες ειναι πια? Ποσο ειρωνικο ειναι αυτο? Ζητω ο Ηλιαδης που πηρε το μεταλλιο για την Ελλαδαρα ρε.... και μετα απο λιγες μερες που θα ξεχαστει θα ανεβαζουμε παλι αρθρα για τους Γεωργιανους (και οχι μονο) λαθρομεταναστες. Οτι ναναι εντελως.

Αρχιζω να πιστευω οτι το μεγαλυτερο λαθος του ανρθωπου ειναι.... ασε δεν το λεω γιατι μετα θα πρεπει να γραφω κατεβατα ολοκληρα για να εγηξηθω επειδη θα παρεξηγηθω και δεν εχω καμμια μα καμμια ορεξη καλοκαιριατικο να καθομαι να εξηγω πραγματα που προσωπικα τα θεωρω αυτονοητα...!

MajereMP44
02-08-2012, 12:05
Ολοκληρη η ομαδα στην αρση βαρων καποτε ρε παιδια δεν ηταν ελληνας σχεδον κανεις.

Το να ερθει ενας ξενος και να γουσταρει να αγωνιστει με τα ελληνικα χρωματα ειναι προς τιμην του και προς τιμην της ελλαδας.Χωρις πολλα πολλα.Οσο περισσοτερο δινει καποιος παραπανω σημασια αρχιζει και ξεφευγει το πραμα.

Για εμενα ας πουμε επρεπε με το που ειπε τις πιπες που ειπε το ζωο/πιθηκας ο Ρογκ στην τελετη εναρξης, επρεπε να παρουμε τη φλογα και να του τη βαλουμε στον Κ@λο και να φυγουμε απο τη διοργανωση.Οπως επισης σαν δειγμα καλης θελησεως επρεπε τα ΣΚοπια στους Ολυμπιακους να μην εχουν το ονομα Μακεδονια.Εστω στην περιοδο των Ολυμπιακων ρε παιδι μου.Γιαυτο λοιπον, ας αφησουμε ολα οσα δεν εχουν καμια σχεση με αθλητισμο στην ακρη και στην περιοδο των αγωνων ας υπαρχει μια πραγματικη ειρηνη προς τιμην των αγωνων και της ιδεας τους.Μολις τελειωσουν ας αρχισουμε να συζηταμε ποιος ειναι ρατσιστης και ποιος δεν ειναι κλπ κλπ.

Valkyre
02-08-2012, 12:18
^^ Nα σου πω τι δεν μου αρεσει σε ολο αυτο? Η υποκρισια... αυτες τις τελευταιες μερες η υποκρισια πολλων δινει και παιρνει.

Ηθραν οι Ολυμπιακοι αγωνες και οι"πολιτισμενοι" ελληνες θυμηθηκαν τι σημαινει ξαφνικα πολιτισμος/αθλητισμος... και "προσβληθηκαν" οταν ειδαν ενα βλαχο αγγλο να αναβει με την δαδα τσιγαρο και τον ηλιθιο τον Ρογκ να λεει μια μλκια στον λογο που εβγαλε.

Και βγηκαν ολοι οι φοβεροι "φιλαθλοι" ελληνες, ξερεις, αυτοι οι ολυμπιακοι, οι παναθηναικοι, αυτοι που βριζουν μαναδες πατεραδες αδερφες και κωλοχτυπιονται μεσα στα γηπεδα, αυτοι που καταστρεφουν τα γηπεδα και τα γυρω σπιτια και τις επιχειρησεις, βγηκαν λοιπον ολοι αυτοι οι πολτισμενοι ανθρωποι και αρχισαν να ψαλλουν περι αθλητικου ιδεωδους και για αξιες κλπ κλπ.

Αυτη η υποκρισια με ΑΗΔΙΑΖΕΙ. Μου προκαλει εμετο πραγματικα.

Το εχω πει και θα το ξαναπω. Καφροι υπαρχουν παντου. Ανεξαρτητα απο εθνικοτητα, χρωμα, θρησκεια και οτι αλλο.

(το παρακατω το γραφω σε πρωτο προσωπο αλλα φυσικα και δεν απευθυνομαι σε εσενα φιλε μου το ξερεις)

Το να μου βγαινεις την μια μερα γυμνοστηθος στο ΟΑΚΑ να βριζεις μαναδες πατεραδες, να σπας το γηπεδο και ολα τα τριγυρω, να πλακωνεσαι στις μαπες και μετα να μου βγαινεις να διαμαρτυρεσαι οτι ταχατες μου προσβληθηκες επειδη καποιος εκανε ή ειπε κατι, ενω εσυ απο μονος σου κανεις χειροτερα αντι να δινεις το καλο παραδειγμα, ε εισαι ΓΤΠ εντελως με κεφαλαια γραμματα! Και παραλληλα ο ορισμος της υποκρισιας. Δεν εχεις πλεον το δικαιωμα να μιλας για αθλητισμο, οταν εχεις επανειλλημενως ΒΙΑΣΕΙ την ουσια και την εννοια του εδω και πολλα χρονια.

nikon
02-08-2012, 12:24
Kαλα ο Δεσμοντ εχει δικιο εδω που τα λεμε... η ειρωνια παει συννεφο απο μερικους... στο φεησμπουκ ατομα τα οποια μεχρι προχθες τα εβλεπες να ανεβαζουν αρθρα για τους λαθρομεταναστες και για την αγνοτητα του 100% αυθεντικου Ελληνα, καθονται τωρα και πανηγυριζουν στο status τους για το χαλκινο μεταλλιο του Ηλιαδη....Kαι βέβαια δεν έχει δίκιο γιατί δεν έχει καμία σχέση ο λαθρομετανάστης με κάποιον που ζει νόμιμα και αγωνίζεται με τα χρώματα της Ελλάδας (άσχετα αν έπρεπε ή όχι) και απορώ με την σύγκριση.


Ολοκληρη η ομαδα στην αρση βαρων καποτε ρε παιδια δεν ηταν ελληνας σχεδον κανεις.

Το να ερθει ενας ξενος και να τον κάνουμε να γουσταρει να αγωνιστει με τα ελληνικα χρωματα....Νομίζω έτσι είναι πιο σωστό.;)

Valkyre
02-08-2012, 12:28
Kαι βέβαια δεν έχει δίκιο γιατί δεν έχει καμία σχέση ο λαθρομετανάστης με κάποιον που ζει νόμιμα και αγωνίζεται με τα χρώματα της Ελλάδας (άσχετα αν έπρεπε ή όχι) και απορώ με την σύγκριση.

Νομίζω έτσι είναι πιο σωστό.;)

Nαι εχεις δικιο επρεπε να βγαλω το λαθρο απο το μεταναστης διπλα διοτι τα ρατσιστικα σχολια τα οποια αναφερομουν ηταν γενικα για οτιδηποτε ξενο κυκλοφορει σε αυτον τον αγιο τοπο. My bad.

MajereMP44
02-08-2012, 12:32
Ναι δεν μιλαμε τωρα προσωπικα, σαφως ρε συ.

Εγω με το ποστ μου νομιζω δειχνω οτι υπαρχει υποκρισια και εκ δεξιων και εξ αριστερων.
Κατι το οποιο μεχει κουρασει αφανταστα.Ας σκοτωνονται με ολα τα υπολοιπα πλην τους Ολυμπιακους.ΕΙναι περιοδος ειρηνης (@@ δλδ στην πραξη αλλα τεσπα).

Σχετικα με αυτο που λες, αν τοπιασα σωστα, οτι τελικα τι σχεση εχουμε οι νεοεληνες με τα ολυμπιακα ιδεωδη αφου καθε μερα δειχνουμε ποσο καφροι ειμαστε?Εκει θα συμφωνησω, μονο ως προς τη διαπιστωση.Η ουσια δεν αλλαζει.Σε προσβαλλει καποιος μεσα στα μουτρα σου , δεν φτανει που μας υπενθυμιζουν καθε μερα ποσο ασχρηστοι ειμαστε, δεν φτανει που μας εχουν κατακλεψει σαν χωρα, δεν φτανει που δεν μας αφηνουν να παρουμε μια ανασα ε ο πουστης αυτος και την μερα της εναρξης των Ολυμπιακων αγωνων θελει μας εφτυσε κιολας.Να ψοφησει κιαυτος, να ψοφησει και ο παρακμας ο Χρυισαυγιτης ο γερμανοτσολιας, και ολοι αυτοι που δυστυχως δεν θα επρεπε να μας απασχολουν στην περιοδο των ολυμπιακων αγωνων τουλαχιστον.

edit σαφως θεωρω τον εαυτο μου που ειμαι παρακμιακος και το παραδεχομαι , πολυ πιο αξιο συνεχιστη του ολυμπιακου ιδεωδους απο το αγγλακι που νομιζει οτι τα μουσεια τους εχουν γεμισει με εκθεματα επειδη ειναι μαγκες αυτοι που τα εκλεψαν.Ας πανε να βαλουνε την Νταϊανα , να την κανουνε μουμια και να την καινε στους ολυμπιακους σαν τον καρναβαλο.Γιατι το να προσβαλλεις εναν ολοκληρο λαο δειχνιες ποσο ΓΤΠ εισαι και εσυ.Η θα ξεχασω ποσα κυματα περασε το αγγλικο ποδοσφαριο μεχρι να φτασει εδω που εφτασε.Κυματα που δεν προκειται να φτασει το ελληνικο ποσοσφαιρο και ο ελληνικο αθλητισμος διοτι πολυ απλα δεν μας αφηνει κανεις.Και τωρα που το θυμηθηκα στο Euro γερμανοι και αγγλοι πεταγανα αντικειμενα στον αγωνιστικο χωρο σχεδον σε καθε αγωνα.Απο ελληνες δεν ειδα τπτ τετοιο.Εχουν δει τσιφλικι τους την ευρωπη και κανουν οτι γουσταρουν, λενε οτι γουσταρουν και αν μιλησει και κανας κακομοιρης ελληνας θα του υπενθυμισουμε οτι ειναι ακομα σε φαση ουγκαντας?

Valkyre
02-08-2012, 12:43
^^ Αυτο που λεω ειναι " μην κρινεις για να μην κριθεις" και το λεω με το σκεπτικο οτι οπως καποιος ελληνας οπως εγω και εσυ νιωθουμε προσβολη οταν βλεπουμε τον καφρο αγγλο να αναβει τσιγαρο με την δαδα, ετσι αντιστοιχα μπορει να γυρισει να σου πει και ενας νορμαλ αγγλος οτι νιωθει προσβολη να βλεπει τον καφρο ελληνα να ξηλωνει τα γηπεδα και να πλακωνεται στο ξυλο.

Καφροι υπαρχουν παντου. Αυτο που δεν μπορω να βλεπω ειναι καποιοι καφροι να μου το γυριζουν ξαφνικα στον δηθεν "πολιτισμο" και να ειναι υποκριτες 100%.

Οπως δεν ειμαστε ολοι εμεις οι ελληνες ζωα που θα συμπεριφερθουν ετσι σε ενα γηπεδο, ετσι και φυσικα δεν ειναι ολοι οι αγγλοι ιδιοι ωστε να αναβαν τσιγαρο με την δαδα.

Ελπιζω τωρα να με πιανεις ;)

Οσο για τον Ρογκ προσωπικα μου θυμιζει καθε φορα τρανζιστορακι που παιζει την ιδια κασετα με διαφορετικη συνταξη... Τα ιδια ελεγε στο Συδνευ, τα ιδια ειπε στην Αθηνα, τα ιδια ειπε στο Πεκινο και τα ιδια λεει και τωρα στην Αγγλια.

Απο τωρα φανταζομαι τον λογο του στην τελετη ληξης: "these have been wonderfull games, dream games" ή κατι σε αυτα τα πλαισια. Μαριονεττα ειναι, τιποτα που να αξιζει προσοχης, απορρω γιατι τον ακουσατε λολ εγω οταν βγηκε να πει τις βλακειες του πηγα τουαλετα... (και αν σκεφτεις καλα ποσο κυριολεκτικα δενει ο λογος του Ρογκ με αυτο που εκανα στην τουαλετα... ;) )

MajereMP44
02-08-2012, 12:52
Υποτιθεται , υποτιθεται ετσι, οτι φιλοξενεις τους Ολυμπιακους Αγωνες (αρα δεν ειναι το σπιτι τους εκει περα).Οτι ΓΙνεσαι το επικεντρο του κοσμου.Οτι θα σε δει ολος ο γαλαξιας :P
Ε, προσεχε τι λες και αν εισαι τοσο καραγκιοζης που λες καθε φορα τα ιδια τουλαχιστον ας του πει ενας δικος μας (αλλα ειναι ολοι επισης ΓΤΠ) οτι ρε κουμπαρε οπισθογεμη λες ασυναρτησιες.Φαντασουν τωρα να εβγαινε ο Στραβουλιακας που εχουμε για ζογκλερ-πρωθυπουργο να ελεγε " τι ωραια που ειναι οι Ολυπιακοι στην Ελλαδα και εδω που τα λεμε δεν σας τους ξαναδινουμε γιατι ειστε ζωα". Ξερεις τι θα γινοταν?Οχι ρε φουστη ειναι τρελη παρακμα και δεν θα δικαιολογησω κανεναν.

Τα δε αγγλακια σχετικα με τα επεισοδια ας μην μιλανε γιατι ταχουνε κανει τρις-χειροτερα απο εμας.Μονιμως μεθυσμενοι, μονιμως με ξυλα και πετρες ηταν.Αυτοι εδωσαν γερη ωθηση στον χουλιγκανισμο .Αυτο γτ δεν το ανεφερε στο λογο του ο μπαμιας ο Ρογκ?

Υ.Γ Εγω στα πολιτικα δεν ειμαι καλος και προσωπικα τα σιχαινομαι.με κουραζουν αφανταστα.και σορρυ αν ειμαι ανακριβης.Δεν ασχολουμαι με πολιτικα, γουσταρω αγωνες και δεν γουσταρω (οπως αποτι βλεπω οι περισσοτεροι) υποκρισιες, αν η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα.

Valkyre
02-08-2012, 12:57
^^ Γιατι οτι και αν εκαναν οι αγγλοι με πετρες και με χουλιγκανς πλεον στα γηπεδα δεν πεφτει καρφιτσα. Γιατι -κακα τα ψεματα- οι Αγγλοι με τον ενα ή τον αλλο τροπο βελτιωσαν την κατασταση τους στα γηπεδα, σε αντιθεση -και παλι κακα τα ψεμματα- με τους ελληνες που ενω στην αρχαιοτητα το γηπεδο θεωρουταν ιερος χωρος, ανταυτου οσο προχωρανε τα χρονια τοσο και πιο πολυ το ξεφτυλιζουμε το θεμα....

Αυτη ειναι μια τεραστια διαφορα που δεν εχουμε καταλαβει οτι δινει "πατημα" σε ηλιθια πλασματα οπως ο Ρογκ να λενε οτι θελουν και οπως θελουν.

Αντι ο Ελληνας να δινει το καλο παραδειγμα, δινει απο τα χειροτερα. Ετσι ειναι. Πλεον ετσι, μην παρεξηγηθω.

MajereMP44
02-08-2012, 13:06
Ναι ειδαμε στο euro που πεταγανε αντικειμενα οι Αγγλοι και οι Γερμανοι ποσο πολιτισμενοι ειναι...η προχτες στο Μαδεργουελ -Παναθηναικος , ολοι οι καφεδες μεσα στο γηπεδο ηταν (αν και δεν ειναι αγγλικη ομαδα αλλα ανηκει σε αυτην την γειτονια)

Τελοσπαντων, ρε συ δεν εχει πολυ νοημα τελικα διοτι το γαϊτανακι ξεκιναει απο πολυ μακρια, οπως επισης παντα θα βρισκουμε κατι να φερουμε ως αντιπαραδειγμα.Το θεμα ειναι να απολαυσουμε για μια φορα κατι ειτε νικη ειναι αυτη ειτε μεταλλιο χωρις γκρινιες απο κανεναν.Ποσο δυσκολο ειναι αυτο?

Valkyre
02-08-2012, 13:10
^^ Ειναι παρα πολυ ευκολο. Απλα αγνοεις τους παραγοντες τους σχολιαστες και τους δημοσιογραφους και βλεπεις μονο αυτο που μετραει οπως εκαναν οι αρχαιοι, δηλαδη τους αγωνες και τους αθλητες. Τιποτε αλλο. Ολο το υπολοιπο ειναι ουτως ή αλλως μαρκετινγκ και επιχειρηση, που ερχεται εντελως αντιθετη με την ουσια και το νοημα των ολυμπιακων αγωνων.

Watch the games not the corporate crap around them. :)

MajereMP44
02-08-2012, 13:15
Και μιας και αρχισαμε να λεμε για αγωνες, τι παιζει με το μπιτς βολλεϋ γυναικων??Νομιζω εγινε το αγαπημενο μου αθλημα......Της αλληνης το ποδι εφτανε στο φιλέ....

Lefteris_X
02-08-2012, 13:43
και μετά με λένε εμένα "άρρωστο" που έχω αυστηρό κόλλημα με τις ψηλές.

άλλωστε είναι γνωστό το (αρχαίο πια) ρητό (ντροπή αν δεν το γνωρίζουν οι νεότεροι :P, καλά για τους παλιούς "αύριο με τον κηδεμόνα σου" :D): ψηλό μ**νί = καμαρωτό γμήσι!

Giannis7
03-08-2012, 01:40
Oι Η.Π.Α. έβαλαν 49 πόντους στην πρώτη περίοδο με αντίπαλο την Νιγηρία... Βάλτε ΕΤ-1.

OldSnake
03-08-2012, 03:01
είμαι ο μόνος που βλέπει τους(κατ'ευφημισμό) σύγχρονους ολυμπιακούς αγώνες ως πανυγηρακι αντίστοιχο της eurovision?

Dragonpaul
03-08-2012, 03:11
^^ Μάλλον...

Giannis7
03-08-2012, 03:23
Οι φετινοί έχουν μια δόση Eurovision βέβαια, λόγω της έναρξης.

Valkyre
03-08-2012, 12:15
Καλα αυτο που εγινε χθες στο ΗΠΑ-Νιγηρια ηταν απλα αισχρο ετσι...!

156-73 παρακαλω... ολυμπιακο-εθνικο και οτι αλλο ειναι ρεκορ.

65% τριποντα 82% διποντα 41 ασσιστ (τρολολολολ)

Ολοι... ΟΛΟΙ ηταν σε καλη μερα... αλλα λεμε ΟΛΟΙ ετσι. Φαντασου τι γινεται οταν εχεις τετοιους παιχτες και ειναι ολοι την ιδια μερα στην καλυτερη κατασταση...

Εβλεπες το ματς και δεν το πιστευες αυτο που γινοταν... ο δε Καρμελο Αντονυ?? Ενταξει παιδια ο τυπος απλα δεν υπηρχε χθες... ηταν απο καπου αλλου... εβαλε 37 ποντους σε 14 λεπτα εκ των οποιων οι 30 ηταν απο ... τριποντα... με ποσοστο 10 στα 12!!

Μιλαμε για νουμερα που κυριολεκτικα ζαλιζουν. Απιστευτη επιδοση, τα τριποντα επεφταν βροχη, το ιδιο και τα καρφωματα. Και φαντασου οτι δεν εχουν Γκριφιν/Howard μαζι τους...

Ενταξει βεβαια αυτα συμβαινουν 1 φορα στα 30 χρονια που λεμε... και αυτο γιατι ηταν και οι 12 (ποσοι) παιχτες της ομαδας σε τελεια μερα... 82% διποντα παιδια... καλυτερο ποσοστο απο οτι ειχαν στις βολες... αρρωστημενα πραγματα...

ΥΓ: Τελικα ισως να ειναι και καλο που αποκλειστικαμε απο την Νιγηρια γιατι δεν θα ηθελα με τιποτα να ημασταν εμεις χθες απεναντι στους Αμερικανους... Θα καναμε καιρο να το ξεπερασουμε...

MajereMP44
03-08-2012, 12:22
Τους λυπηθηκα πργματικα.Πρωτη φορα λυπαμαι σε αθλητισμο καποια ομαδα!Ενταξει και η ηττα και η νικη και η συντριβη ειναι μεσα στο κολπο.Αλλα αυτο το χτεσινο...Αυτη η ανεση που εχουν οι αμερικανοι ειναι απιστευτη.Εβλεπες οτι μπορουσαν να βαζουν παντα καλαθι.Μα παντα.Και απο τις απειρες επιλογες που ειχαν κατεληγαν να κανουν τη χειροτερη (τριποντο) και εμπαινε κιαυτο!

Valkyre
03-08-2012, 12:30
είμαι ο μόνος που βλέπει τους(κατ'ευφημισμό) σύγχρονους ολυμπιακούς αγώνες ως πανυγηρακι αντίστοιχο της eurovision?

Εξαρταται πως βλεπεις τους ολυμπιακους αγωνες ειναι η αποψη μου. Βλεπεις τους αγωνες αυτους καθεαυτους ή απλα εστιαζεις σε ολο το μαρκετινγκ και την διαφημιση γυρω απο αυτους? Εαν βλεπεις τους αγωνες και τους αθλητες τοτε οχι... ειναι ντροπη να ακουγεται και το ονομα eurovision διπλα σε αυτο το πραγμα.

Το Λονδινο μπορει να ειχε μια αδιαφορη τελετη εναρξης, αλλα μεχρι στιγμης το αγωνιστικο κομματι ειναι εξαιρετικο και ανεπαναληπτο θα ελεγα. Φοβερες μονομαχιες στα περισσοτερα σπορ, ανατροπες, ρεκορ τα παντα.

Οποτε οχι για εμενα δεν εχει καμμια σχεση αυτο που βλεπω με eurovision. Αλλα ειπαμε... βλεπω μονο αγωνες. Τιποτα αλλο. Ουτε ειδησεις για τους αγωνες, ουτε πανελ με συζητησεις για τους αγωνες, ουτε τελετες ουτε τιποτα. Βλεπω μονο τον Φελπς να κολυμπαει, την Σιγιεν που ειναι μια 16αχρονη που κολυμπησε πιο γρηγορα απο τους αντρες, τον Ηλιαδη,την Sharapova, τους djokovic Murray Federer, τον Καρμελο να παιζει κατι που μοιαζει με μπασκετ αλλα δεν ειναι και πολλα πολλα ακομα.

Απλα καποιος πρεπει να εστιασει στο ΑΓΩΝΕΣ και οχι στο ολυμπιακοι τοσο πολυ πλεον για να αποφυγει ολο αυτο το corporate σκηνικο. Σαν ουσια ομως για εμενα ακομα ειναι αξεπεραστοι.

hakoo
03-08-2012, 16:35
είμαι ο μόνος που βλέπει τους(κατ'ευφημισμό) σύγχρονους ολυμπιακούς αγώνες ως πανυγηρακι αντίστοιχο της eurovision?


Οχι, κι εγω τα ιδια.
Οπως σωστα λεει ο Valkyre, αδυνατω να εστιασω μονο στο αθλητικο κομματι και οχι στα γυρω γυρω.

Valkyre
03-08-2012, 16:50
εαν μπεις εδω μπορεις να ευχαριστηθεις ολυμπιακους αγωνες χωρις σχολια, χωρις διαφημισεις χωρις τιποτα.

Οσο ειρωνικο και αν ειναι το ονομα του λινκ με βαση την συζητηση που γινεται, εκει θα βρειτε ολους τους αγωνες live streaming και οχι μονο. Ειναι τοσο τελειο που ακομα και τωρα μπορειτε να δειτε οποιον αγωνα εχει γινει μεχρι σημερα στους ολυμπιακους αγωνες και ολα τα αγωνισματα, ακομα και την τελετη εναρξης.

http://www.eurovisionsports.tv/london2012/index.html

ουτε σχολιαστες ουτε τιποτα. Απλα αγωνας.

personGR
03-08-2012, 20:06
Πάντως, μετά τις τεσσερισιμιση ώρες tennis μεταξύ delPotro/Federer, η απόλαυση που μας έδωσε ο αγώνας ξεπέρασε όλη την παραφιλολογία που περιβάλλει τους Ολυμπιακούς, οπότε ο Valkyre έχει μάλλον δίκιο!

OldSnake
03-08-2012, 20:11
παιδια θα συμφωνησω μαζι σας αλλα δεν ειναι μονο το corporate thing ειναι και αλλα π.χ εχω την ταση να συγκρινω τα αρχαια ολυμπιακα ιδεωδη με τη σημερινη υποκρισια και το αποτελεσμα της συγκρισης ειναι ενα τεραστιο fail!
επισης οταν επικεντρωνομαι στο αθλητικο και μονο κομματι παλι εχω θεμα γιατι με ενδιαφερει ο αθλητης που υποστηριζω να ειναι "καθαρος" και κατα την αποψη μου ολυμπιονικης χωρις ντοπαρισμα δεν εχει υπαρξει τουλαχιστον τα τελευταια 50 χρονια(χρυσος εστω για τα ασημενια και χαλκινα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια).

Valkyre
04-08-2012, 00:54
ωχ οχι μην το κανουμε αυτο παλι ειλικρινα σας εκληπαρω... μην μπουμε στην διαδικασια να συζητησουμε τα περι ντοπαρισματος... ειλικρινα -δεν το λεω ειρωνικα φιλε μου- αλλα το εχουμε υπερκαλυψει το θεμα σε αλλες συζητησεις.

Εγω οταν βλεπω εναν αθλητη κοιταω τι θυσιες χρειαστηκε να κανει για να γινει αυτο που εγινε, που προφανως και εγινε με ντοπα. Ολοι περνουν ντοπα. Αλλα δεν αρκει η ντοπα. Δεν θα παρω εγω ή εσεις ντοπα και ξαφνικα θα φουσκοσουν απο το πουθενα τα απιστευτα μπρατσα το ψυχικο σθενος και η ικανοτητα σε κατι. Ολοι ντοπαρονται. δεδομενο αυτο.

Απο εκει και περα ναι και ο Φελπς ντοπαρεται, αλλα για να γινει αυτο που εγινε προπονιοταν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (το τονιζω γιατι ειναι φαινομενο) για 6 χρονια. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ξαναλεω. Αυτο χρειαστηκε να κανει για να παρει 21 μεταλλια εκ των οποιων 17 χρυσα. Εγω απλα αναλογιζομαι τις θυσιες που χρειαστηκε να κανει αυτος ο ανθρωπος... ο οποιος ποτε δεν εζησε παιδικη ηλικια, ποτε δεν εζησε σαν ενας φυσιολογικος εφηβος και ο οποιος εν γνωσει του στερηθηκε ολα αυτα και αφοσιωθηκε σε ενα πραγμα και μονο επειδη το αγαπουσε.

Ο Φελπς δεν πηρε ξαφνικα ντοπα και αρχισε να κολυμπαει σαν δελφινι. Προπονιοταν 52 μερες το χρονο περισσοτερο απο ολους τους υπολοιπους. Καθε μερα για εξι χρονια. Ναι πηρε την ντοπα για να αντεξει την προπονηση οπως την παιρνουν και οι υπολοιποι τους οποιους νικαει στην πισινα.

Θα πεσει στα ματια μου γι αυτο? Οχι, και αυτο διοτι οπως προειπα εγω βλεπω την θυσια που κανει αυτος ο ανθρωπος.

Και ναι ξερω τωρα θα βγουν παλι 2308250252059151 ατομα να μου πουν ποσο "ψευτικο" ειναι αυτο, ποσο "απατηλο" ποσο "κοροιδια" λες και ολη η ζωη μας η καθημερινη ειναι μεσα στην διαφανεια την ειλικρινεια και την αγνοτητα...

Δεν φταινε οι αθλητες που ντοπαρονται φταιει το συστημα που ανγκαστικα τους οδηγει σε αυτην την επιλογη εαν θελουν να διακριθουν. Αν υπαρχει καπου υποκρισια δεν ειναι στον οποιον Φελπς παιρνει ντοπα, ειναι σε αυτον τον "δηθεν" τρομπα που ειναι στην αντι ντοπινγκ ολυμπιακη επιτροπη και του κανει το τεστ. Αυτος ειναι περισσοτερο υπευθυνος γι αυτην την κατασταση παρα ο αθλητης. Γιατι? Γιατι πολυ απλα ο κοσμος θελει μεγαλες επιδοσεις ρεκορ και να βλεπει το απολυτο οριο. Γι αυτο. Και αυτο προμοταρουν ολοι αυτοι.

Αυτη ναι ειναι η ασχημια των ολυμπιακων αγωνων και γι αυτο ειπα να διωξει καποιος απο πανω του το "ολυμπιακοι" και να κρατησει τους αγωνες. Γιατι για εμενα οι αθλητες ειναι πολυ ψηλα στην υποληψη μου κι ας παιρνουν ντοπα. Γιατι οι θυσιες που κανουν αυτοι οι ανθρωποι δεν συγκρινονται καν με το τι γινοταν στο παρελθον. Γιατι τους βαζουν στο τρυπακι αυτο οι ιδιοι αυτοι οι οποιοι τους τεσταρουν...

και φυσικα γιατι η ντοπα δεν εδωσε στον Φεντερερ την σημερινη νικη... το ψυχικο σθενος και η επιμονη του τον εκαναν να κερδισει. Ο Φελπς δεν πηρε 21 μεταλλια επειδη απλα σηκωνοταν το πρωι και κουμπονοταν με χαπια. Πηρε 21 μεταλλια γιατι ξεκωλωθηκε στην προπονηση οταν οι υπολοιποι ειχαν ρεπο.

Ναι θα προτιμουσα να μην υπηρχε καν ντοπα αλλα αυτο ηταν δυστυχως στοιχειο που υπηρχε παντα στους ολυμπιακους αγωνες και μαλιστα απο την αρχαιοτητα, φυσικα με αλλες μορφες και οχι την σημερινη χημεια, αλλα υπηρχε και εδινε πλεονεκτημα σε οσους ειχαν προσβαση... Για οσους δεν ξερουν να μαθουν οτι οι αρχαιοι Ελληνες χρησιμοποιουσαν βοτανα ακομα και παραισθησιογονα φυτα τα οποια τους εδιναν στην ουσια προβαδισμα σε σχεση με τους υπολοιπους.

Η ντοπα υπηρχε ΠΑΝΤΑ στους Ολυμπιακους αγωνες. Αλλη μορφη τοτε αλλη σημερα. Σαφως... οπως και αλλα τα χρονομετρα τοτε και αλλα τα σημερινα... αλλη η τεχνολογια του τοτε και αλλη του σημερα. Ενα απλο google search θα σας κατατοπισει.

Εχω ειλικρινα σιχαθει να ακουω για το θεμα του ντοπαρισματος γιατι πραγματικα μου ακουγεται πολυ υποκριτικο ολο αυτο, δηλαδη κερδιζει ο ταδε αμερικλανος και λεμε οτι το εκανε επειδη εχει τα καλα φαρμακα... μετα κερδιζει ο τζαμαικανος απο την παμπτωχη αυτη χωρα και λεμε οτι και αυτος καπως απεκτησε την φοβερη αμερικανικη τεχνολογια φαρμακων... μετα κερδιζει ο Ελληνας και λεμε οτι ειναι αξιος και καθαρος.

Τριχες. Ντοπα υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει. Ολοι θα την παρουν το θεμα ειναι ποιος ειναι διατεθιμενος να θυσιασει περισσοτερα και να χυσει περισσοτερο ιδρωτα στην προπονηση. Απλα και ομορφα.

Σορρυ που ακουγομαι ετσι επιθετικος, πραγματικα δεν ειμαι, αλλωστε την αποψη μου λεω, απλα οπως ειπα και πιο πριν δεν μπορω να ακουω αλλο για το ντοπαρισμα. Καταλαβαινω γιατι μπορει να ενοχλει πολλους απλα απορρω γιατι τους ενοχλει τωρα και δεν τους ενοχλουσε παλια οταν οι αρχαιοι εβλεπαν πρασινα αλογα την ωρα που ετρεχαν απο την μεγαλη καταναλωση διαφορων φυτικων και βοτανικων παραισθησιογονων ουσιων...επειδη δηλαδη τοτε δεν γινοντουσαν ελεγχοι και δεν υπηρχε αντιντοπινγκ επιτροπη ή καποιος τετοιος "κανονισμος" ξαφνικα θεωρησαν ολοι οτι δεν υφισταται χρηση ουσιων? λολ εντελως και απολυτος μυθος...

@ personGR

Ακριβως αυτο ρε συ φιλε... και μονο τα συναισθηματα και την αγωνια που βιωσα βλεποντας αυτο το ΕΠΙΚΟ ματς... ε τι να κατσω τωρα και να σκεφτω ολη την διαφημιστικη παπαρια? Να δωσω αξια σε κατι τετοιο αστειο? Εδω οι ανθρωποι ΖΩΓΡΑΦΙΖΑΝ μεσα στο γηπεδο...

Και φυσικα η δικια μου η Σαραποβα πηγε στον τελικο των γυναικων οποτε ειμαι εξτρα ενθουσιασμενος!! :) :P :D

Valkyre
04-08-2012, 20:47
Aυτο και αν ειναι RESPECT και ενα απο τα πραγματα που κοιτας οταν βλεπεις αγωνες και αθλητες και οχι ολυμπιακους.

Oscar Pistorius. Ο πρωτος αθλητης με ειδικες ικανοτητες ο οποιος συμμετεχει με αρτιμελεις αθλητες στα ισια

http://i2.cdn.turner.com/si/2012/olympics/2012/writers/david_epstein/08/03/oscar-pistorius-london-olympics/oscar-pistorius.tx.jpg

χωρις 2 ποδια αλλα με μεγαλη καρδια, ο αθλητης αυτος εγραψε ιστορια και οχι μονο αυτο... περασε και στους ημιτελικους παρακαλω.

Ναι οταν βλεπεις αυτο το πραγμα δεν μπορεις παρα να νιωσεις δεος ακομα και να δακρυσεις!

Επισης, ο κοριτσαρος μου πηρε το ασημενιο μεταλλιο!! :D :P

http://cache3.asset-cache.net/gc/149796672-silver-medalist-maria-sharapova-of-russia-gettyimages.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=GkZZ8bf5zL1ZiijUmxa7QXqXGvelgaNd31ZiE9XE3Tl0N4au Np%2biSmKjz%2fAe286l

personGR
04-08-2012, 21:02
Επισης, ο κοριτσαρος μου πηρε το ασημενιο μεταλλιο!! :D :P



Έτσι όπως έπαιξε στον τελικό, ούτε για χάλκινο δεν άξιζε :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Valkyre
04-08-2012, 21:46
Έτσι όπως έπαιξε στον τελικό, ούτε για χάλκινο δεν άξιζε :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:
παρακολουθεις γενικα τενις και το λες αυτο? Διοτι η αντιπαλος που επαιζε λιγο πολυ ετσι απεκλεισε και ολους τους υπολοιπους αντιπαλους της... δεν ειναι τυχαιο που την αποκαλουν shemale.

Και μονο το σωμα της να δεις βλεπεις οτι δυσκολα το λες "γυναικα" αυτο το πραγμα. Ηταν το αδιαφιλονικητο φαβορι και με διαφορα.

Με βαση αυτα λοιπον στοχος της επετευχθει και με το παραπανω η διαδρομη της για τους τελικους ηταν πολυ πιο δυσκολη και γενικα η διαδρομη στην καρριερα της απιστευτα σκληρη για να πειστρεψει μετα απο τον σοβαροτερο τραυματισμο που μπορει να παθει τενιστας (κοψιμο του τενοντα στον ωμο). Απο τετοιον τραυματισμο δεν εχει επιστρεψει κανεις στο νο1 στην παγκοσμια καταταξη και στο να κερδισει Σλαμ. Οποτε το ασημενιο ειναι μεγαλη υποθεση.

Το δε τραγελαφικο της υποθεσης να ξεριζωσει ο αερας την αμερικανικη σημαια στην τελετη απονομης, αποκαλειται ηδη απο τους περισσοτερους ως divine intervention lol!

οποτε νομιζω οτι αυτο που λες ειναι το λιγοτερο αδικο... αμα ειναι ετσι ε να δωσουμε χρυσα μεταλλια μονο στον Bolt απο τωρα γιατι ολοι οι υπολοιποι πισω του δεν θα αξιζουν ουτε για χαλκινο καθως θα τους περασει σαν σταματημενους! Ή να δωσουν χρυσο μονο στις ΗΠΑ στο μπασκετ καθως οι αλλοι θα ειναι καμμια 40αρια ποντους πισω...!Καταλαβαινεις φυσικα οτι δεν παει ετσι...

personGR
04-08-2012, 22:48
Εντάξει μην αρπάζεσαι, προφανώς και δεν κυριολεκτούσα, απλά ο αγώνας ήταν ο ορισμός της απογοήτευσης -_-

Και δεν φταίει μόνο η δύναμη της Williams γι'αυτό, η Sharapova ήταν απλά σε μία κακή μέρα (+άνεμος) - μπαλιές αλλού κατ'αλλού, άστοχα σερβίς, έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης. Ήταν μια κακή εμφάνιση, από μία κατά τ'άλλα πολύ δυνατή αθλήτρια, that's all. Όλοι περιμέναμε πολλά, είδαμε όμως πολύ λίγα.

Valkyre
04-08-2012, 23:04
Εντάξει μην αρπάζεσαι, προφανώς και δεν κυριολεκτούσα, απλά ο αγώνας ήταν ο ορισμός της απογοήτευσης -_-

Και δεν φταίει μόνο η δύναμη της Williams γι'αυτό, η Sharapova ήταν απλά σε μία κακή μέρα (+άνεμος) - μπαλιές αλλού κατ'αλλού, άστοχα σερβίς, έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης. Ήταν μια κακή εμφάνιση, από μία κατά τ'άλλα πολύ δυνατή αθλήτρια, that's all. Όλοι περιμέναμε πολλά, είδαμε όμως πολύ λίγα.

καλα κοιτα δεν το κρυβω ειμαι φαν! Οποτε μην μου δινεις πολλη σημασια ειμαι λιγο biased! χαχα :)

Η Γουιλιαμς γενικα ειναι σχεδον αδικο να παιζει στο γυναικειο τεννις. Οταν μπορεις να σερβιρεις συνεχως σταθερα με 190+ χιλιομετρα στο πρωτο σερβις... ειναι ανηκουστο για γυναικειο τεννις, εδω λιγοι αντρες το κανουν στο αντρικο πρωταθλημα. Επισης το σωμα της και μονο φαινεται ποσο δυνατη ειναι.

Αλλα δεν την πηγαινα ποτε. Και δεν την πηγαινα γιατι εχει επανειλλημενως συμπεριφερθει αισχρα μεσα στο γηπεδο και εχει φτασει στο σημειο να απειλησει οτι θα σκοτωσει (!!) τον διαιτητη και μαλιστα ηταν η Ελληνιδα η Ασδερακη (απο τις κορυφαιες umpires στον κοσμο). Και να πεις οτι ειχε και δικιο παει στο καλο αλλα ηταν εντελως λαθος. Αλλη φορα εβριζε λες και ηταν στο γκετο ξερώγω... απαραδεκτα πραγματα για το τεννις.

Δεν την παω καθολου, προερχεται απο μια παμπλουτη οικογενεια ειναι αρκετα ειρων και αλλαζωνικη στοιχεια που αυτοματως με απωθουν απο εναν αθλητη και ανθρωπο γενικα.

Αντιθετα το Μαρακι εχει μια πολυ πιο ενδιαφερουσα και δυσκολη αρχικα ζωη για να φτασει εκει που ειναι τωρα. Και καθοτι ρομαντικος και γουσταρω να βλεπω γυναικες ομορφες που δεν επαναπαυονται μοναχα στην ομορφια τους (γιατι καλιστα η Σαραποβα θα μπορουσε απλα να γινει μοντελο και να μην δινει δεκαρα για το τεννις οπως εκανε η Κουρνικοβα πανω κατω) αλλα παλευουν και μοχθουν γι αυτο που αγαπανε. Το θαυμαζω αυτο πραγματικα σε μια γυναικα γιατι τη σημερον εποχη μια ομορφη γυναικα εχει πολλες ευκολες πορτες ορθανοιχτες μπροστα της και δεν χρειαζεται να κανει και πολλα περα απο το να καλλιεργησει και να εκμεταλλευτει την ομορφια της.

MajereMP44
04-08-2012, 23:48
Η Σαραποβα ειναι το "Μαρακι"?? χαχα καρα τουμπανο ετσι?
Αν και γινεται ψιλοχαμος σε κατι επι κοντω, κατι τριπλουν, κατι βολλευ....τα καλυτερα.

Nikoladim
05-08-2012, 00:40
Oldsnake μαζί σου! συμφωνώ 100%

Valkyre
05-08-2012, 01:07
http://www.myfabulousstyle.com/wp-content/uploads/2012/07/michael-phelps.jpg

Πεσιμο αυλαιας για τον Φελπς σημερα.

Τελικος απολογισμος? 22 Ολυμπιακα μεταλλια.

18 χρυσα
2 αργυρα
2 χαλκινα

Ο Απολογισμος του στους συγκεκριμενους ολυμπιακους ειναι "μονο" 4 χρυσα και 2 αργυρα.

Και εκλεισε οπως αρμοζε με χρυσο μεταλλιο στον τελευταιο αγωνα.

Μαγκας.

Valkyre
07-08-2012, 15:04
Σε συνεχεια συζητησης στο θρεντ του LBP (lol ποσο ακυρο) ενα αρθρο που διαβασα προσφατα.

Το ντοπάρισμα στην αρχαιότητα





Το ντοπάρισμα των αθλητών και η δωροδοκία με σκοπό τη νίκη εμφανίστηκαν στους στίβους της αρχαιότητας μετά τον Πελοποννησιακό πόλεμο, την «αυτοκτονία της Ελλάδας», όπως τον χαρακτήρισε διάσημος ιστορικός (έληξε το 404 π.Χ.). Ως τότε κι από τα βάθη των αιώνων, από κανενός το μυαλό δεν μπορούσε να περάσει η σκέψη να παραπλανήσει τους κριτές (Ελλανοδίκες). Όμως, μετά το τέλος του σχεδόν 30χρονου αιματηρού εμφύλιου πολέμου, δεν ήταν λίγοι εκείνοι που αναζητούσαν την κοινωνική καταξίωση με μια νίκη σε κάποιον από τους πανελλήνιους αγώνες, τους Ολυμπιακούς κατά προτίμηση. Περίπου τον ίδιο καιρό εμφανίστηκαν και οι επαγγελματίες αθλητές.

Ήταν η εποχή που ο πιο αναγνωρισμένος γιατρός της αρχαιότητας, ο Ιπποκράτης (πέθανε το 377 π.Χ.), αμφισβητούσε τη ρήση «νους υγιής εν σώματι υγιεί» και δίδασκε ότι δεν είναι η άθληση που εξασφαλίζει την υγεία αλλά το μέτρο στην εργασία, στο φαγητό, στον ύπνο και στον έρωτα.

Μισόν αιώνα αργότερα, ο Αριστοτέλης (384 – 322 π.Χ.) περιέγραφε τα ορατά αποτελέσματα από την ειδική δίαιτα, στην οποία υποβάλλονταν οι αθλητές: Παραμορφωμένα πρόσωπα που έμοιαζαν με ζώων. Και, έπειτα από αρκετούς αιώνες, ο επίσης αναγνωρισμένος γιατρός της αρχαιότητας, Γαληνός (128 – 200), δίδασκε ότι η πολύωρη καθημερινή άθληση δε βοηθά τη φυσική ομορφιά, καθώς οι απαιτήσεις πολλών αγωνισμάτων συχνά παραμορφώνουν το πρόσωπο και το σώμα των αθλητών.

Στην Ολυμπία, ο έλεγχος των αθλητών ήταν ασφυκτικός. Τα «διατροφικά συμπληρώματα» ξεκινούσαν από ένα κοκτέιλ «μέλι με σύκα» κι έφταναν στο κρέας ταύρου, ενώ οι πιο ριψοκίνδυνοι έπιναν ούρα από γνωστά για τη δύναμή τους ζώα, θεωρώντας ότι περιείχαν τις ουσίες εκείνες που τα έκαναν δυνατά (σήμερα γνωρίζουμε ότι η τεστοστερόνη παράγεται από τον διάμεσο ορχικό ιστό του ανθρώπου, αυτόν που ονομάζουμε κύτταρα του Λάιντιχ).

Στην Ολυμπία άλλωστε, οι αθλητές έπρεπε να φτάσουν ένα μήνα πριν από την έναρξη των αγώνων. Τους συνόδευαν οι γυμναστές ή, των παίδων, οι πατέρες ή μεγαλύτερα αδέλφια. Στον μήνα αυτό, διδάσκονταν τους κανονισμούς των αθλημάτων, παρακολουθούσαν αγώνες κι έμεναν απομονωμένοι σε ιδιαίτερο κτίριο της Ήλιδας. Η δήλωση συμμετοχής γινόταν ένα χρόνο πριν και καταγραφόταν σε ειδικές λίστες.

Υπεύθυνη για την οργάνωση των αγώνων ήταν η Ολυμπιακή Βουλή, ενώ κριτές ήταν οι Ελλανοδίκες, μέλη της αρμόδιας επιτροπής (δυο αρχικά, δέκα στη συνέχεια, δώδεκα έπειτα και, από το 348 π.Χ., πάλι δέκα). Εκλέγονταν με κλήρο ανάμεσα στους Ηλείους και είχαν απόλυτη εξουσία.

Απέρριπταν αθλητές που δεν είχαν τα κατάλληλα να αγωνιστούν προσόντα, απέκλειαν όσους υπέπιπταν σε παραπτώματα και τιμωρούσαν με πρόστιμα ή και με δημόσια μαστίγωση τους παραβάτες των κανονισμών. Παραβάσεις ήταν η αργοπορημένη προσέλευση, η μη υπακοή στις εντολές, η μη τήρηση των κανονισμών διεξαγωγής των αθλημάτων και η δωροδοκία είτε για να αφεθεί αθλητής να νικηθεί είτε για ευνοϊκή μεταχείριση.

Σε περίπτωση δωροδοκίας, έπεφτε τόσο βαρύ πρόστιμο στον αθλητή και στην πόλη του, ώστε με τα χρήματα που εισπράττονταν, ανεγείρονταν αγάλματα του Δία, οι Ζάνες (από τον πληθυντικό της λέξης Ζευς) πάνω σε ειδικά βάθρα. Βρέθηκαν 17 βάθρα Ζανών που σημαίνει ότι τόσες δωροδοκίες τιμωρήθηκαν στα 1169 χρόνια που κράτησαν οι Ολυμπιάδες. Πρώτο κρούσμα δωροδοκίας αποκαλύφθηκε το 388 π.Χ. (16 χρόνια μετά το τέλος του Πελοποννησιακού πολέμου). Δεύτερο, είκοσι χρόνια αργότερα (368 π.X.), όταν κατασκευάστηκαν δύο Ζάνες από πρόστιμα που επέβαλαν οι Ελλανοδίκες σε δύο Ρόδιους παλαιστές που, κατά τον Παυσανία, πιάστηκαν επ’ αυτοφώρω (ο Φιλόστρατος να δωροδοκεί τον Εύδηλο). Το επόμενο κρούσμα συνέβη μετά από 36 χρόνια (332 π.Χ.). Η δυσφήμιση του αθλητή αλλά και της πόλης την οποία εκπροσωπούσε και το στίγμα της «πλαστής νίκης» απέτρεπαν την απόπειρα δωροδοκίας παρ’ όλο που ο δεκασμός για τους αρχαίους Έλληνες ήταν σε πολλές περιπτώσεις τρόπος ζωής.

Έφεση κατά μιας απόφασης των Ελλανοδικών (των οποίων το σκεπτικό απαγορευόταν να γνωστοποιηθεί) επιτρεπόταν μόνο στην Βουλή της Ήλιδας. Στη συντριπτική πλειοψηφία τους όμως, οι αποφάσεις γίνονταν αποδεκτές. Οι Ελλανοδίκες ήταν αναγνωρισμένα αμερόληπτοι και αδέκαστοι.

Στην Αρχαία Ρώμη, το ντοπάρισμα ήταν περίπου νόμιμο. Στα άλογα των ιπποδρομιών χορηγούσαν «υδρομέλας» (ένα οινοπνευματώδες ποτό που παράγεται από την αλκοολική ζύμωση διαλύματος μελιού σε νερό). Το πόσο αποτελεσματικό ήταν φαίνεται και από το γεγονός ότι το έπιναν και οι στρατιώτες, πριν από τη μάχη.

Τον Α’ μ.Χ. αιώνα, για να αυξήσουν τη μυϊκή τους μάζα, οι Έλληνες αθλητές προτιμούσαν να πίνουν εκχύλισμα από το φυτό «υπουρίς», είδος φτέρης, βασικού συστατικού από την οποία σήμερα παράγεται το οργανικό καύσιμο τύρφη. Ένα μείγμα κρασιού και στρυχvίvnς (δηλητηρίου που σε μικρές δόσεις λειτουργεί ως διεγερτικό) δινόταν σε νεαρούς αθλητές στις αρχαίες Ολυμπιάδες.

Εκεί όμως που το ντοπάρισμα έδινε και έπαιρνε, ήταν στο αγώνισμα της πάλης. Νικητής αναδεικνυόταν όποιος έριχνε τον αντίπαλό του στο έδαφος τρεις φορές καθώς οι αθλητές έπρεπε να παλεύουν όρθιοι.

Αναπτύχθηκαν δυο τεχνικές: Του συνδυασμού ταχύτητας, ευκινησίας και ευστοχίας που χαρακτήριζε κυρίως τους αθλητές του πένταθλου (όπου ένα από τα αθλήματα ήταν και η πάλη) και της δύναμης που κυρίως χρησιμοποιούσαν οι μόνο παλαιστές. Η πρώτη τεχνική ήταν δημοφιλής στους Αθηναίους, η δεύτερη στους Σπαρτιάτες. Με τον Μίλωνα τον Κροτωνιάτη ονομαστό για τη δύναμή του Ολυμπιονίκη, κυρίαρχο του αγωνίσματος για 24 συναπτά χρόνια (540 – 516 π.Χ.). Κάποια φορά σήκωσε και περιέφερε στα χέρια του ένα ταύρο ζωντανό, μετά τον έσφαξε, τον έψησε και τον έφαγε μόνος του. Κάποια άλλη, σήκωσε τον ανδριάντα του και τον μετέφερε μόνος του στην Άλτη. Και κάποια τρίτη, στήθηκε όρθιος πάνω σε ένα δίσκο αλειμμένο με λάδι χωρίς κανένας από όσους προσπάθησαν να μπορέσει να τον μετακινήσει από εκεί. Το αγώνισμα της πάλης ήταν τόσο δημοφιλές ώστε συντηρούσε στρατιές επαγγελματιών παλαιστών, σωστών θηρίων σε όγκο και δύναμη.

Desmond
07-08-2012, 17:12
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο.Πχ. το σημείο που λέει για την κατάποση ούρων δυνατών ζώων, είναι πολύ λογικό καθώς τα ούρα (εννοείται και τα ανθρώπινα) εμπεριέχουν τεστοστερόνη που η έξτρα λήψη της, πέρα απ'αυτή δλδ που παράγει ο οργανισμός, συνιστά ντοπάρισμα.

minaras_tio
09-08-2012, 01:12
Ρε σεις δειτε τον αποψινο ημιτελικο των 200m. Ο Bolt στα τελευταια 30+ μετρα παει περπατωντας και οι αλλοι 7 απο πισω του σκιζονται!
Τοση ντοπα πια ρε γαμωτο; Οκ ειναι υπεραθλητης δε διαφωνει κανεις, αλλα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

kostasb13
09-08-2012, 01:49
Ρε σεις δειτε τον αποψινο ημιτελικο των 200m. Ο Bolt στα τελευταια 30+ μετρα παει περπατωντας και οι αλλοι 7 απο πισω του σκιζονται!
Τοση ντοπα πια ρε γαμωτο; Οκ ειναι υπεραθλητης δε διαφωνει κανεις, αλλα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αρκει να δει κανεις τι εγινε στα 100 μετρα πριν λιγες μερες και θα καταλαβει...να μαθει την ιστορια του δευτερου και του τριτου εκεινης της κουρσας και τη σχεση τους με τη ντοπα...των Μπλεικ και Γκατλιν, ειδικα του Αμερικανου...Οκ ο Μπολτ δεν εχει πιαστει ντοπε ακομα αλλα υπαρχει καποιος που δεν πιστευει οτι ειναι απλα θεμα χρονου να γινει αυτο?...

Desmond
09-08-2012, 02:54
Είμαι ντεμί πάνω σ'αυτό και κοντά στην γνώμη του valkyre.Δλδ λίγο να τσεκάρει κάποιος τον σωματότυπο του Μπολτ, θα καταλάβει οτι είναι κατασκευασμένος για να τελικιάζει.
Edit: Φυσικά και δεν αποκλείω και την παράνομη ενίσχυση από την εξίσωση.

Valkyre
09-08-2012, 11:43
Ρε παιδια, φιλοι μου, δηλαδη δεν την καταλαβαινω την λογικη σας μα τω Θεω....

Δηλαδη αν καποιος ξεχωριζει.... σκιζει... ειναι φοβερος και τρομερος σε σχεση με τον ανταγωνισμο.... παει να πει οτι ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ εχει παρει τονους ντοπας περισσοτερο απο τους αλλους?

Και για πειτε μου ρε αδερφια... βρηκε ο Μπολτ απο την παμπτωχη τζαμαικα καλυτερη και περισσοτερη ντοπα απο τους αμερικανους σπριντερ?

Δηλαδη για να καταλαβω.... περιπτωση να ειναι οπως λεει και Αγησιλαος πιο πανω ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ δεν υπαρχει? Δηλαδη περιπτωση να το'χει ρε παιδακι μου, να ειναι φτιαγμενος απο την μοιρα με προσοντα που να του επιτρεπουν να κανει την διαφορα δεν υπαρχει?

Δηλαδη οποιος ξεχωριζει στον αθλητισμο, γιατι το εχετε κανει θεμα μονο με τους Ολμυπιακους αγωνες λες και μονο εκει ντοπαρονται σε ολες τις αλλες διοργανωσεις δεν υπαρχει τιποτα, ειναι καταδικασμενος να λεμε οτι απλα μαζι με το φαγητο του παιρνει και περισσοτερα χαπια? Συγνωμη αλλα αν το πιστευετε αυτο δεν εχετε την παραμικρη ιδεα απο πρωταθλητισμο γενικοτερα.

Προσοχη, δεν λεω οτι δεν παιρνουν, ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ, αλλα μιλαω για την ποσοστητα, την ποιοτητα και το τι πιστευει ο περισσοτερος κοσμος οτι κανει η ντοπα.... Θα το ξαναπω γιατι το εχω πει χιλιες φορες, αν νομιζετε οτι εσεις μπορειτε να ξυπνησετε και μαζι με το πρωινο αυγουλακι να τρωτε και ενα χαπακι και να τρεχετε μετα βολιδες, ε συγνωμη αλλα γελιεστε.

Δεν εχω δει κανεναν να σχολιαζει τον "παιχταρα" τον Μεσσι οτι παιρνει ντοπα... γιατι τετοιος "ρατσισμος" ρε παιδια? Γιατι δηλαδη τον Μεσσι τον αποθεωνετε μεσα στο γηπεδο επειδη ειναι πολυ καλος τουμπανο μπαλαδορος? Αυτος δεν ειναι μια κλαση πανω απο τους υπολοιπους? Δεν ειναι αντιστοιχα ο "Μπολτ" του ποδοσφαιρου? Γιατι αυτον δεν τον κατηγορειτε οτι παιρνει ντοπα δηλαδη? Τι...νομιζετε οτι....δεν παιρνει?

Υπαρχει λογος που ο Μπολτ διαλυει τον ανταγωνισμο σε σχεση με τους αλλους που τρεχουν διπλα του. Βασικα υπαρχουν πολλοι λογοι. Η ντοπα δεν ειναι μεσα σε αυτους. Οχι γιατι δεν την παιρνει, την παιρνει κανονικοτατα, αλλα το ιδιο και οι υπολοιποι αμερικανοι/τζαμαικανοι και οτι αλλο τρεχουν διπλα του. Οποτε ειναι παραγοντας που ισχυει για ολους. Οι ουσιαστικοι λογοι που σκιζει ειναι ο σωματοτυπος του, τα τεραστια ποδια του που του επιτρεπουν να κανει λιγοτερους δρασκελισμους, η εξοντωτικη του προπονηση που οταν οι αλλοι σταματανε αυτος συνεχιζει και το γεγονος οτι ειναι γεννημενος να κανει αυτο που κανει.

Εχει καταντησει κουραστικο σε καθε Ολυμπιαδα να κατηγορουνται οι μεγαλες επιδοσεις με ντοπα, ενω κατα τα αλλα τα υπολοιπα 4 χρονια καθε φορα που πιανει την μπαλα ενας Μεσσι ή ΧΧΧ αθλητης στο ταδε αθλημα να ζητωκραυγαζουμε και να αποθεωνουμε λες και το παλικαρακι ο Μεσσι τρωει μονο αυγουλακι και γαλατακι καθε πρωι...

ε ειλικρινα συγνωμη ρε παιδια αλλα ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...

minaras_tio
09-08-2012, 12:34
^^Δηλαδη αφου το πλεονεκτημα του ειναι τα ποδια του οπως λες, ενας που εχει υψος 2+ μετρα, ειναι φοβερος στο τρεξιμο;
Δεν αμφισβητει κανεις οτι ειναι υπεραθλητης, αλλα το κατι παραπανω το δινει η ντοπα. Αυτη ειναι η αληθεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
09-08-2012, 13:06
^^ Δεν ειπα οτι το πλεονεκτημα του ειναι μονο τα ποδια του.... και οχι φυσικα δεν απλουστευται ενας υπεραθλητης γεννημενος σπριντερ στο "εχει μεγαλα ποδια".

Και ο Μουρεσαν εχει 2.33 υψος και ειναι πιο αργος και απο την καθυστερηση... δεν ειναι απλα "εχω μεγαλα ποδια", ειναι και "εχω τα καταλληλα ποδια" εχω ενα ολοκληρο κορμι να υποστηριζει αυτα τα ποδια, ενα κορμι το οποιο ειναι φτιαγμενο εξαρχης για ενα πραγμα¨να τρεχει γρηγορα.

Το οτι εσεις γυρνατε και αποδιδετε την οποιαδηποτε ικανοτητα σε "απλη ντοπα" και το παρουσιαζετε μαλιστα ως γεγονος αδιαμφισβητητο ειναι το τραγικο της υποθεσης. Και οχι επειδη δεν ισχυει ξαναλεω οτι παιρνουν ντοπα, αλλα επειδη απο αυτα που γραφονται -και συγνωμη αν ακουγεται κυνικο αυτο- δεν εχετε ιδεα του τι σημαινει ντοπαρομαι, καθε ποτε μπορω, τι αποκαλειται "αποθεραπεια απο χρηση τετοιων ουσιων" και πολλα αλλα. Η ντοπα δεν ειναι νερο να γυρισει καποιος και να πει " ε θα πιω 2 μπουκαλια σημερα αντι για 1"...

Αυτο το κατι παραπανω που εσυ περιγραφεις λογω ντοπας ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο που λογικα φανταζεσαι. Και βασικα οπως ειπα και πιο πριν δεν υφισταται σαν παραγοντας διοτι και οι υπολοιποι διπλα του τους ιδιους "προμηθευτες" εχουν και την ιδια ποσοτητα μπορουν να καταναλωσουν. Δεν ειναι στραγαλια που τα παιρνεις οποτε δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις. Χρειαζεται μεθοδολογικο προγραμμα.

Απλα εχω κουραστει να ακουω ανακριβειες, θεωριες συνωμοσιας και συγνωμη που θα το πω... ασχετοσυνες σχετικα με το ντοπαρισμα. Εχω ακουσει πολλα πραγματα οπως:

- Κερδισε αμερικανος? Ε καλα ρε συ φουλ στην ντοπα ειναι οι αμερικανοι, εχουν τα καλυτερα φαρμακα, δεν τους ελγχει κανεις, ειναι γενετικα τροποποιημενοι...
-Μετα κερδιζει ενας Τζαμαικανος απο την παμπτωχη αυτη χωρα? Ε ρε συ φουλ στην ντοπα και αυτος, δεν το ξερεις...μιλαμε για την χωρα του Μπομ Μαρλευ, φουλ χασισια και διαφορα τετοια φυτα απο μικρη ηλικια? (ναι αλλα πριν δεν λεγαμε οτι τα καλυτερα φαρμακα τα εχει ο αμερικανος? WTF?)
- Μετα κερδιζει ο ελληνας: ΕΛΑ ΡΕ ΨΥΧΑΡΑ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ!!

Ελπιζω να γινεται αντιληπτο ποσο υποκριτικο και χαζο ειναι αυτο. Δεν λεω οτι το λες εσυ αυτο, λεω τι εχω ακουσει απο τον κοσμο επανειλλιμενως ολα αυτα τα χρονια.

Κανεις δεν σχολιαζει το ντοπαρισμα και τις δωροδοκιες απο τους αρχαιους ελληνες και στις ολυμπιαδες του τοτε. Αυτο ειναι επικινδυνο εδαφος...ιερο...δεν τολμαει κανεις να βαλει τετοια λογια στο στομα του...τοτε.... που οι Ολυμπιακοι αγωνες ηταν "ιεροι" και "αγνοι"...

Επισης κανεις δεν προκειται να σχολιασει (απεφυγες κι εσυ να το κανεις) εναν Μεσσι οταν προσπερναει την μιση αντιπαλη ομαδα επανιλλειμενως σε αγωνες τσαμπιονς λιγκ οτι ντοπαρεται, γιατι φυσικα δεν ειναι Ολυμπιακοι αγωνες που το εχουμε κανει μοδα οποτε βλεπουμε καποια εξαιρετικη επιδοση ή εναν αθλητη φαινομενο να τον θεωρουμε αυτοματως ντοπαρισμενο μεχρι αηδιας.

Με λιγα λογια 2 μετρα και 2 σταθμα... ο Μπολτ ντοπαρεται επειδη ειναι πολυ γρηγορος σε σχεση με τους αλλους (ενω ο Γκατλινγκ διπλα του ο αμερικλανος ο 3ος δεν το κανει ας πουμε...λολ), αλλα ο Μεσσι ειναι υπερπαιχταρας και αν κανει κατι απιστευτο μεσα στο γηπεδο δεν θα βγει κανεις να το υποβαθμισει λεγοντας οτι ειναι ντοπαρισμενος... ε ναι... ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...δηλαδη αυτο θα κανουμε καθε φορα που καποιος θα ξεχωριζει? Και αφου ειναι τοσο ευκολο να ξεχωρισει καποιος γιατι δεν το κανουν ολοι? Ευκολο δεν ειναι? Χαπακι και easy does it!

PDS
09-08-2012, 13:10
Δεν εχω δει κανεναν να σχολιαζει τον "παιχταρα" τον Μεσσι οτι παιρνει ντοπα... γιατι τετοιος "ρατσισμος" ρε παιδια? Γιατι δηλαδη τον Μεσσι τον αποθεωνετε μεσα στο γηπεδο επειδη ειναι πολυ καλος τουμπανο μπαλαδορος? Αυτος δεν ειναι μια κλαση πανω απο τους υπολοιπους? Δεν ειναι αντιστοιχα ο "Μπολτ" του ποδοσφαιρου? Γιατι αυτον δεν τον κατηγορειτε οτι παιρνει ντοπα δηλαδη? Τι...νομιζετε οτι....δεν παιρνει?

Δεν ξερω αν ο Μπολτ λιωνει στην ντοπα ,αλλα θεωρω οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα απο το να ντοπαριστει ενας ποδοσφαιριστης.

Η ταχυτητα/αντοχη ειναι το βασικο αν οχι το μοναδικο στοιχειο που ειναι απαραιτητο στον καθε Μπολτ.

Στο ποδοσφαιρο ειναι ενα απο τα στοιχεια που χρειαζεται ενας παιχτης σαν τον μεσσι.
Ο Μεσσι εχει τεχνικη,πασα,ευστοχο σουτ ,φαλτσο,εξυπναδα,τακτικη,προσωπικοτητα κτλ κτλ.
Ακομα και αργοι παιχτες με τετοια στοιχεια ειναι παιχταραδες.

Valkyre
09-08-2012, 13:21
Θες να πεις οτι το τρεξιμο δεν εχει τεχνικη? Αλλο βγαινω και τρεχω απο την μια ακρη στην αλλη και αλλο τρεχω 100αρι σε παγκοσμιο επιπεδο. Απο τους περισσοτερους αν οχι ολους -και δικαιως- οι αγωνες ταχυτητας στον στιβο θεωρουνται τα πιο απαιτητικα και δυσκολα αθληματα και στους Ολυμπιακους το κατεξοχην γεγονος.... Και ο ανταγωνισμος στο επιπεδο αυτο ειναι αστρονομικος. Τι σημαινει ο Μεσσι ειναι "εξυπνος" και εχει "προσωπικοτητα"? Δηλαδη ο Μπολτ ειναι βλακας και κρετινος? Εχεις ακουσει συνεντευξη απο τον Μπολτ και εβγαλες τετοιο συμπερασμα? Ο Μεσσι και σκατα να παιξει εχει αλλους 9 παιχταραες να τον συμπληρωσουν/διορθωσουν. Ο Μπολτ αν κανει λαθος 1 κλασμα του δευτερολεπτου ειναι εκτος αγωνα.... για ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Ασε που ο Μεσσι ηταν απλα ενα παραδειγμα... και οχι η ουσια αυτου που ηθελα να πω, που ειμαι σιγουρος οτι αντιλαμβανεσαι ποια ειναι...

Μονο στους Ολυμπιακους ακουω για ντοπα... 4 χρονια που παρεμβαλλονται οποιος αλλος αθλητης κανει μια μεγαλη επιδοση, αποθεωνεται... λες και ειναι πεντακαθαρος. Κι επειδη εχω γνωστους στον χωρο λογω της δουλειας μου (εχουν ποδοσφαιρικη ομαδα οι εφοπλιστες η οποια παιζει στο ποδοσφαιρο στην Α εθνικη δεν αποκαλυπτω για ευνοητους λογους) απλα να σου πω οτι η ντοπα που πινουν πριν και μετα ειναι λιγο πολυ στανταρ κατασταση... που στο ελληνικο πρωταθλημα....

Επειδη λατρευετε το ποδοσφαιρο και δεν μπορειτε να φανταστειτε να συμβαινει κατι μεμπτο στον χωρο του (που ειναι αστειο γιατι αυτα που συμβαινουν στο ποδοσφαιρο δεν συμβαινουν σε κανενα αλλο αθλημα και δεν μιλαω μονο για ντοπα εδω) δεν μπορειτε να κατηγορειτε εναν αθλητη στιβου οτι ντε και καλα τα επιτευγματα του ειναι λογω ντοπας και τιποτε αλλου και γενικα να παρουσιαζεται λες και ειναι κατι απλο....κατι πανευκολο....κατι που θα μπορουσα να κανω εγω...εσεις....ο οποιοσδηποτε....αρκει να ειχε το καταλληλο φαρμακο.

Το οποιο καταλληλο φαρμακο φυσικα ποικιλει.... μια ειναι στην Αμερικη, μια στην Τζαμαικα, μετα μπορει να ειναι στο Ουζμπεκισταν, στην Αιθιοπια και την Κενυα που σαρωνουν τα αγωνισματα αντοχης... ξερετε.... αναλογα που παει το χρυσο μεταλλιο μωρε... εκει θα ειναι και η ντοπα...

Α εκτος Ελλαδας ομως ε.... εμεις εχουμε μονο μεγαλη καρδια...

Σορρυ παιδια δεν ανεχω τετοια υποκρισια.

MajereMP44
09-08-2012, 13:24
Απλα το οτι ηταν αγνοι οι αγωνες ΚΑΠΟΤΕ (δεν ηταν παντα απο την γεννηση τους στημενοι, ετσι?) ειναι μια αληθεια.Ξεκινησαν με το πνευμα το Ολυμπιακο, με τις εχθροπραξιες να σταματανε κλπ.Φυσικα ακομη και στην αρχαιοτητα καποια στιγμη αρχισε να γινεται χαμος.Αλλα μην τα παιρνει ολα το ποταμι.Απεναντιας οι συχρονοι ολυμπιακοι αγωνες δεν ηταν ουτε καν στην αναγεννηση τους αγνοι.(Αν μπορει κανεις να πει οτι οι οροι που χρησιμοποιω ειναι δοκιμοι).

Στο θεμα της ντοπας συμφωνω με τη λογικη αυτη. Θελει ναχει και τα προσοντα για να κανεις παγκοσμιο ρεκορ δεν φτανει η ντοπα μονο.Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ξεφυγε πολυ απο τα ανθρωπινα ορια.Και οσο παει και πιο κατω και πιο κατω πεφτουν οι χρονοι και δεν νομιζω οτι ειναι θεμα απο ενα σημειο και μετα της ικανοτητας του αθλητη αλλα του τι εχουν πονταρει πανω του.Και εμενα προσωπικα αυτο που μενοχλει ειναι που Κεντερης κ οι λοιποι αποκλειστηκαν και καταστραφηκαν ενω οι ξενοι οι "παραδοσιακοι" γρηγοροι του κοσμου ειναι αντοπαριστοι και οερναν τους ελεγχους.Εκει βλεπω 2 μετρα και 2 σταθμα.Η θα τους ελεγχεις ολους η αστους να κανουν τα 100m σε 2,5 ''.:P
Στην λογικη σου παντω εγω δεν διαφωνω.Οι διπλανοι του Μπολτ επαιρναν τα ιδια φαρμακα.

Για το Μεσσι τωρα ειναι καπως αλλιως.Οπως και σε ολα τα ομαδικα αθληματα.Μπασκετ.Εκει εχεις και αλλα μεσα να δειξεις το ταλεντο σου και οχι μεσα απο την δυναμη και την αντοχη μονο.Ο Μεσσι τα βαζει με 2μετρους αμυντικους οχι λογω ντοπας αλλα λογω μυαλου καθαρα.Δλδ εγω για τον συγκεκριμενο πιστευω οτι και ντοπα να μην επαιρνε τα 10 λεπτα που θα αντεχε να βγαλει σε εναν αγωνα θα τους εβαζε 3 γκολακια και μετα θα γινοταν αλλαγη.Ο Τζορνταν ας πουμε.Δεν ειδα κανεναν να πει οτι επαιρνε ντοπα και ας επαιρνε.Ο ανθρωπος ειναι ο καλυτερος αθλητης που πατησε στη γη κατα τη γνωμη μου.Δεν ειναι σωστο να στεκεται κανεις στην ντοπα.
Απλα αυτο με το στιβο κανει μεγαλυτερη αισθηση διοτι εχει πεσει σε εξωφρενικα χαμηλο χρονο το 100αρι.Δεν παει ομορφα δλδ.LOL
Τελικα επανερχομαστε με τον ενα η τον αλλον τροπο στο αρχικο: ντοπαρονται ολοι αλλα μονο οι πραγματικα καλοι ξεχωριζουν.

Valkyre
09-08-2012, 13:35
^^ Συμφωνω με την τελευταια προταση 100%

Οπως και συμφωνω απολυτα οτι υπαρχουν ΑΔΙΚΩΣ (με κεφαλαια γραμματα) αποδιοπομπαιοι τραγοι απλα για να θυμιζουν το αυτονοητο. Αντιχού που λεμε...

ΝΑΙ ΗΤΑΝ ΑΔΙΚΙΑ ΓΙΑ ΚΕΝΤΕΡΗ ΚΑΙ ΘΑΝΟΥ (αλλα και αυτοι ηταν ηλιθιοι γι αυτο την πατησαν...λογο κακου προγραμματος και χρησης των ουσιων, δεν ειχαν κανει σωστη αποθεραπεια ωστε να βγουν καθαροι στους ελενγχους γι αυτο και εκαναν ολο το σκηνικο με το δυσυχημα...για να κερδισουν χρονο).

Αλλα δεν ειναι μονο "Ελληνες" που την πληρωνουν ετσι, και η Αμερικανιδα η Μαριον Τζοουνς που σαρωσε στο Συδνευ τις πηραν ολα τα μεταλλια και την εκλεισαν και στην φυλακη και αλλοι πολλοι.

Αποδιοπομπαιοι τραγοι ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ δυστυχως.

Υπαρχει ομως ενα πραγμα που διαφωνω σε αυτα που λες και εχει να κανει με το "ανθρωπινο οριο". Πως μπορεις να λες με σιγουρια οτι "εχει ξεπαρστει κατα πολυ το ανθρωπινο οριο?" Ποιο ειναι αυτο? Υπαρχει καποια ερευνα που λεει εμπεριστατωμενα και με σιγουρια οτι το ανθρωπινο οριο στα 100μετρα ειναι το -ας πουμε- 9.85? Δηλαδη αν καποιος κανει 9.84? Και μετα καποιος κανει 9.83? (μιλαμε για κλασματα δευτερολεπτου τωρα ετσι....)

Τα ρεκορ ειναι για να σπανε. Η διατροφη και η τεχνολογια στις νεες μεθοδους προπονησης βελτιωνεται συνεχεια... δεν ειναι μονο η ποιοτητα του "φαρμακου" που αλλαζει και καλυτερευει. Καλυτερευουν τα προγραμματα προπονησης, η αποθεραπεια απο την εντονη προπονηση και η φυσικοθεραπεια, η διατροφη, τα παπουτσια....... τα ΠΑΝΤΑ. Μιλαμε για επιστημες παιδια... οσο βελτιωνονται αυτες θα μεγαλωνει και το οριο... Νομιζετε οτι οι αθλητες ακολοθουν την ιδια προπονηση με αυτην που ακολουθουσαν οι αθλητες το 80 και το 90? Μονο τα οργανα γυμναστικης απο τοτε να βαλεις η διαφορα ειναι χαωδης ηδη...βαλε μετα και το ποσο εχουν βελτιωθει ολα τα παρπανω που ανεφερα και καταλαβαινεις οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο να βελτιωνονται ολα και ολοι.

PDS
09-08-2012, 13:46
Βρε Δημητρη αλλου το πηγα εγω αλλου εσυ.:P


Θες να πεις οτι το τρεξιμο δεν εχει τεχνικη? Αλλο βγαινω και τρεχω απο την μια ακρη στην αλλη και αλλο τρεχω 100αρι σε παγκοσμιο επιπεδο.

Οκ εχει τεχνικη αλλα δεν συγκρινεται κυριολεκτικα ουτε στο ελαχιστο με το ποσο μετραει η τεχνικη για ενα παιχτη του ποδοσφαιρου(αν και δεν ειναι μονο η τεχνικη).


Τι σημαινει ο Μεσσι ειναι "εξυπνος" και εχει "προσωπικοτητα"? Δηλαδη ο Μπολτ ειναι βλακας και κρετινος? Εχεις ακουσει συνεντευξη απο τον Μπολτ και εβγαλες τετοιο συμπερασμα?

Τι σχεση εχει η συνεντευξη με την εξυπναδα,προσωπικοτητα εντος αγωνιστικου χωρου παντα.Στο ποδοσφαιρο η ποδοσφαιρικη προσωπικοτητα και η ξυπναδα μπορουν να κανουν την διαφορα.
Για παραδειγμα ο Ζιdane δεν ηταν ποτε γρηγορος ,αλλα τα στα παραπανω στοιχεια ηταν για 10/10,oποτε ηταν ο καλυτερος παιχτης του κοσμου.



Επειδη λατρευετε το ποδοσφαιρο και δεν μπορειτε να φανταστειτε να συμβαινει κατι μεμπτο στον χωρο του (που ειναι αστειο γιατι αυτα που συμβαινουν στο ποδοσφαιρο δεν συμβαινουν σε κανενα αλλο αθλημα και δεν μιλαω μονο για ντοπα εδω) δεν μπορειτε να κατηγορειτε εναν αθλητη στιβου οτι ντε και καλα τα επιτευγματα του ειναι λογω ντοπας και τιποτε αλλου και γενικα να παρουσιαζεται λες και ειναι κατι απλο....κατι πανευκολο....κατι που θα μπορουσα να κανω εγω...εσεις....ο οποιοσδηποτε....αρκει να ειχε το καταλληλο φαρμακο.

Ποιος ειπε κατι τετοιο?
Δεν υπαρχουν τετοια κολληματα Δημητρη.Δεν υπαρχει λατρευω το ποδοσφαιρο αρα δεν βλεπω τι γινεται.Φυσικα και παιρνουν ντομπα και στο ποδοσφαιρο.
Αυτο που ειπα ειναι οτι η ταχυτητα/αντοχη ειναι ενα απο τα δεκαδες στοιχεια ενος ποδοσφαιριστη.Δηλαδη για μενα καλυπτει ενα 5%(και αν) ενος ολοκληρωμενου ποδοσφαιριστη.
Ενας αθλητης σαν τον μπολντ εχει αναγκη αυτα τα στοιχεια στο 70%-80% και επηρεαζεται πολυ περισσοτερο απο την ντοπα.
Αν για παραδειγμα παρει ενας απο αυτους που θα τρεξουν ντοπα,θα κανει την διαφορα απο τους αλλους.
Αν παρει ενας παιχτης ποδοσφαιρου ντοπα.Ειναι πολυ πιθανο η ομαδα του να χασει και να ειναι ο χειροτερος παιχτης.

Και ισα ισα αυτο που λες για τα ομαδικα αθληματα vs ατομικα δεν ισχυει.Γιατι σκεψου και παιχταρας να γινει ενας με ντοπα(που δεν θα γινει ποτε,αν δεν ειναι ηδη παιχταρας) ή ομαδα του ειναι πιθανο να χασει.Εξαρταται πολυ απο τους αλλους.
Ο Καθε μπολντ ειναι ο εαυτος του.Δεν εχει αναγκη αλλους,οποτε και η ντοπα αλλοιωνει 100% ενα αποτελεσμα(αν δεν εχουν παρει και οι αλλοι).

Το ιδιο ισχυει για ολα τα ομαδικα αθληματα.

minaras_tio
09-08-2012, 13:51
^^ Δεν ειπα οτι το πλεονεκτημα του ειναι μονο τα ποδια του.... και οχι φυσικα δεν απλουστευται ενας υπεραθλητης γεννημενος σπριντερ στο "εχει μεγαλα ποδια".

Και ο Μουρεσαν εχει 2.33 υψος και ειναι πιο αργος και απο την καθυστερηση... δεν ειναι απλα "εχω μεγαλα ποδια", ειναι και "εχω τα καταλληλα ποδια" εχω ενα ολοκληρο κορμι να υποστηριζει αυτα τα ποδια, ενα κορμι το οποιο ειναι φτιαγμενο εξαρχης για ενα πραγμα¨να τρεχει γρηγορα.

Το οτι εσεις γυρνατε και αποδιδετε την οποιαδηποτε ικανοτητα σε "απλη ντοπα" και το παρουσιαζετε μαλιστα ως γεγονος αδιαμφισβητητο ειναι το τραγικο της υποθεσης. Και οχι επειδη δεν ισχυει ξαναλεω οτι παιρνουν ντοπα, αλλα επειδη απο αυτα που γραφονται -και συγνωμη αν ακουγεται κυνικο αυτο- δεν εχετε ιδεα του τι σημαινει ντοπαρομαι, καθε ποτε μπορω, τι αποκαλειται "αποθεραπεια απο χρηση τετοιων ουσιων" και πολλα αλλα. Η ντοπα δεν ειναι νερο να γυρισει καποιος και να πει " ε θα πιω 2 μπουκαλια σημερα αντι για 1"...

Αυτο το κατι παραπανω που εσυ περιγραφεις λογω ντοπας ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο που λογικα φανταζεσαι. Και βασικα οπως ειπα και πιο πριν δεν υφισταται σαν παραγοντας διοτι και οι υπολοιποι διπλα του τους ιδιους "προμηθευτες" εχουν και την ιδια ποσοτητα μπορουν να καταναλωσουν. Δεν ειναι στραγαλια που τα παιρνεις οποτε δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις. Χρειαζεται μεθοδολογικο προγραμμα.

Απλα εχω κουραστει να ακουω ανακριβειες, θεωριες συνωμοσιας και συγνωμη που θα το πω... ασχετοσυνες σχετικα με το ντοπαρισμα. Εχω ακουσει πολλα πραγματα οπως:

- Κερδισε αμερικανος? Ε καλα ρε συ φουλ στην ντοπα ειναι οι αμερικανοι, εχουν τα καλυτερα φαρμακα, δεν τους ελγχει κανεις, ειναι γενετικα τροποποιημενοι...
-Μετα κερδιζει ενας Τζαμαικανος απο την παμπτωχη αυτη χωρα? Ε ρε συ φουλ στην ντοπα και αυτος, δεν το ξερεις...μιλαμε για την χωρα του Μπομ Μαρλευ, φουλ χασισια και διαφορα τετοια φυτα απο μικρη ηλικια? (ναι αλλα πριν δεν λεγαμε οτι τα καλυτερα φαρμακα τα εχει ο αμερικανος? WTF?)
- Μετα κερδιζει ο ελληνας: ΕΛΑ ΡΕ ΨΥΧΑΡΑ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ!!

Ελπιζω να γινεται αντιληπτο ποσο υποκριτικο και χαζο ειναι αυτο. Δεν λεω οτι το λες εσυ αυτο, λεω τι εχω ακουσει απο τον κοσμο επανειλλιμενως ολα αυτα τα χρονια.

Κανεις δεν σχολιαζει το ντοπαρισμα και τις δωροδοκιες απο τους αρχαιους ελληνες και στις ολυμπιαδες του τοτε. Αυτο ειναι επικινδυνο εδαφος...ιερο...δεν τολμαει κανεις να βαλει τετοια λογια στο στομα του...τοτε.... που οι Ολυμπιακοι αγωνες ηταν "ιεροι" και "αγνοι"...

Επισης κανεις δεν προκειται να σχολιασει (απεφυγες κι εσυ να το κανεις) εναν Μεσσι οταν προσπερναει την μιση αντιπαλη ομαδα επανιλλειμενως σε αγωνες τσαμπιονς λιγκ οτι ντοπαρεται, γιατι φυσικα δεν ειναι Ολυμπιακοι αγωνες που το εχουμε κανει μοδα οποτε βλεπουμε καποια εξαιρετικη επιδοση ή εναν αθλητη φαινομενο να τον θεωρουμε αυτοματως ντοπαρισμενο μεχρι αηδιας.

Με λιγα λογια 2 μετρα και 2 σταθμα... ο Μπολτ ντοπαρεται επειδη ειναι πολυ γρηγορος σε σχεση με τους αλλους (ενω ο Γκατλινγκ διπλα του ο αμερικλανος ο 3ος δεν το κανει ας πουμε...λολ), αλλα ο Μεσσι ειναι υπερπαιχταρας και αν κανει κατι απιστευτο μεσα στο γηπεδο δεν θα βγει κανεις να το υποβαθμισει λεγοντας οτι ειναι ντοπαρισμενος... ε ναι... ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...δηλαδη αυτο θα κανουμε καθε φορα που καποιος θα ξεχωριζει? Και αφου ειναι τοσο ευκολο να ξεχωρισει καποιος γιατι δεν το κανουν ολοι? Ευκολο δεν ειναι? Χαπακι και easy does it!

Δεν απεδωσε κανεις την ικανοτητα του Μπολτ σε απλη ντοπα. Ειναι σιγουρα υπεραθλητης. Το γραφω και πιο πανω.
Ναι δεν εχουμε ιδεα τι σημαινει ντοπα, γιατι δεν ασχοληθηκαμε ποτε με αυτην ευτυχως.
Ποιες ειναι οι ανακριβειες που γραφω? Ντοπαρεται? Ναι. Ειναι υπεραθλητης? Ναι. Τι ανακριβειες γραφω δηλαδη?

Οσο για τον Μεσι, δεν ασχολουμαι γιατι δε μου αρεσει. Να μιλησουμε για τον Schumacher που θαυμαζω, οσο θες.

MajereMP44
09-08-2012, 13:59
@ Valkyre το ανθρωπινο οριο σπαει οταν αρχισουμε και συγκρινουμε αθλητες με τις επιδοσεις καποιων οργανισμων σε αυτον τον πλανητη γεννημενους σπριντερς οπως τα Τσιταχ.Για την ωρα οκ ειναι μακρια ο ανθρωπος απο τα 5,5'' που κανει το ζωο το 100αρι αλλα ετσι οπως το παμε θελω να πω οτι θα πεφτει κιαλο κιαλλο....ε που θα φτασει ρε γμτ.
Εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα να σ πω την αληθεια , παντα θαυμαζω εναν αθλητη που εχει καταστρεψει την προσωπικη του ζωη για να ακολουθησει τον πρωταθλητισμο.Αλλα αρχιζει και πηγαινει ασχημα για τον πολυ κοσμο, που αν θες τη γνωμη μου αγαπαει το στιβο.Και ας ειναι ποδοσφαιροφιλος η αληθεια ειναι οτι ο στιβος αρεσει σε πολυ κοσμο, δεν ειναι δλδ οτι τον εχουμε και γραμμενο τελειως.

Αν δλδ δεις εναν ανθρωπο μια μερα να σηκωνει 1 τονο στην αρση βαρων αυτοματως καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ανθρωπινως δυνατη επιδοση.Ενας ελεφαντας σηκωνει 1 τονο με τον καλημερα.

minaras_tio
09-08-2012, 14:05
@ Valkyre το ανθρωπινο οριο σπαει οταν αρχισουμε και συγκρινουμε αθλητες με τις επιδοσεις καποιων οργανισμων σε αυτον τον πλανητη γεννημενους σπριντερς οπως τα Τσιταχ.Για την ωρα οκ ειναι μακρια ο ανθρωπος απο τα 5,5'' που κανει το ζωο το 100αρι αλλα ετσι οπως το παμε θελω να πω οτι θα πεφτει κιαλο κιαλλο....ε που θα φτασει ρε γμτ.
Εγω προσωπικα δεν εχω προβλημα να σ πω την αληθεια , παντα θαυμαζω εναν αθλητη που εχει καταστρεψει την προσωπικη του ζωη για να ακολουθησει τον πρωταθλητισμο.Αλλα αρχιζει και πηγαινει ασχημα για τον πολυ κοσμο, που αν θες τη γνωμη μου αγαπαει το στιβο.Και ας ειναι ποδοσφαιροφιλος η αληθεια ειναι οτι ο στιβος αρεσει σε πολυ κοσμο, δεν ειναι δλδ οτι τον εχουμε και γραμμενο τελειως.

Αν δλδ δεις εναν ανθρωπο μια μερα να σηκωνει 1 τονο στην αρση βαρων αυτοματως καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ανθρωπινως δυνατη επιδοση.Ενας ελεφαντας σηκωνει 1 τονο με τον καλημερα.

Θαυμαζεις εναν αθλητη που εχει καταστρεψει και την υγεια του με τη ντοπα? Για την προσωπικη του ζωη θα με ενοιαζε αν δεν ειναι ντοπε.

MajereMP44
09-08-2012, 14:11
Δεν καταστρεφει καμια υγεια του.Εχει ο καθενας απο αυτους 5 γιατρους απο πανω του.Δεν ειναι χαζοι.Ολα γινονται επιστημονικα σε αυτο το επιπεδο.
Αλλα και ετσι οπως το ειπες να με ρωτησεις οτι καταστρεφει την υγεια του δεν αναιρει οτι εχει λιωσει ο ανθρωπος αυτος και εχει για τον εαυτο του να διαθεσει χρονο μετα που θα σταματησει τον πρωταθλητισμο.Εχει χαρισει στην χωρα του τα απειρα μεταλλια.Ε ναι τον θαυμαζω.Και τον ζηλευω.Παρα οπως ειμαι τωρα 40.000 φορες να ημουν ο οποιοσδηποτε απο αυτους.

Valkyre
09-08-2012, 14:12
@ minaras_tio

Η γνωση δεν σημαινει και απαραιτητα οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις. Ουτε κι εγω ειμαι αστροναυτης αλλα εχω διαβασει μερικα πραγματα επειδη θελω να εχω μια σφαιρικη αποψη/γνωση πανω στο αντικειμενο. Για την ντοπα ενδιαφερθηκα να ενημερωθω διοτι ακουγα ολα αυτα που ακουγα και ηθελα να σχηματισω μια δικη μου γνωμη βασισμενη σε ΓΕΓΟΝΟΤΑ, αληθειες και γνωση πραγματικη και οχι το τι λεει ο καθενας. Οταν λοιπον κανεις κουβεντα για ενα αντικειμενο με το οποιο οπως λες δεν εχεις ασχοληθει, τοτε πολυ απλα δεν μπορεις να εκφραζεις απολυτη γνωμη, οπως εκανες στο πρωτο ποστ σου και ειπες "ποση ντοπα πια" εμφανως εννοωντας οτι ο Μπολτ ειναι τιγκαρισμενος στο φαρμακο περισσοτερο απο τους υπολοιπους και αυτοματως μειονοντας -αδικως- το κατορθωμα του.

@Majere

καταλαβαινω τι λες αλλα απεχουμε αρκετα απο ανθρωπινο οριο. Μην τρελαθουμε ομως οτι ξεπερασαμε αυτο που ειναι ανθρωπινως δυνατο!

το 1891 παρακαλω...το παγκοσμιο ρεκορ ... ξαναλεω μια την χρονια για να το αντιληφθουμε 1891 ηταν στα 10.8 δευτερολεπτα....το 1906 ηταν στα 10.6 δευτερολεπτα...

Απο το 1906 μεχρι το 2012 ο χρονος βελτιωθηκε ενα δευτερολεπτο.

Το θεωρεις τοσο απιστευτο αυτο ρε συ? Εγω ειλικρινα οχι...

το φραγμα των 9 δευτερολεπτων ηρθε το 1968 μρ χρονο 9.9 δευτερολεπτα. Και απο τοτε εχουμε βελτιωση της ταξης των 3-4 εκατοστων του δευτερολεπτου... 3-4 εκατοστα του δευτερολεπτου...μεσα σε 42 χρονια...

Ε δεν νομιζω οτι ειναι πια τοσο απιστευτο αυτο το πραγμα! Ισα ισα που μην σου πω κοιτωντας αυτα τα νουμερα θεωρω οτι θα επρεπε να ειμασταν πολυ πιο κοντα στο 9.4-9.3 τωρα.

Τα τσιταχ το κανουν σε 4 δευτερολεπτα! Ρεκορ! (το εψαξα το συγκεκριμενο γιατι μου εκανε εντυπωση!)

minaras_tio
09-08-2012, 14:15
Δεν καταστρεφει καμια υγεια του.Εχει ο καθενας απο αυτους 5 γιατρους απο πανω του.Δεν ειναι χαζοι.Ολα γινονται επιστημονικα σε αυτο το επιπεδο.
Αλλα και ετσι οπως το ειπες να με ρωτησεις οτι καταστρεφει την υγεια του δεν αναιρει οτι εχει λιωσει ο ανθρωπος αυτος και εχει για τον εαυτο του να διαθεσει χρονο μετα που θα σταματησει τον πρωταθλητισμο.Εχει χαρισει στην χωρα του τα απειρα μεταλλια.Ε ναι τον θαυμαζω.Και τον ζηλευω.Παρα οπως ειμαι τωρα 40.000 φορες να ημουν ο οποιοσδηποτε απο αυτους.

Mη με βαζεις στη δαδικασια να ψαξω ποοοοοοσοι εχουν πεθανει απο τη ντοπα.Τι επιστημονικα λες οτι γινεται δε μπορω να καταλαβω.
Καταστρεφει την υγεια του η οχι? Αυτη ειναι η ουσια.
Γιατι να θαυμαζεις ενα τετοιο αθλητη? Γιατι να θες να γινεις σαν αυτον?

MajereMP44
09-08-2012, 14:18
Α ενταξει, ωραιος, καλο το στατιστικο, εγω θυμομουν 5.6 κατι τετοιο! Ναι δεν σου λεω οτι θα κανει κανεις 4 ''αλιμονο.Αλλα πεφτει πεφτει πεφτει.Ξερω γω.Δεν θα προλαβουμε να δουμε τετοια επιδοση αλλα σκεφτεσαι να πεσει κατω απο τα 9? ειναι παρανοϊκο και σαν εικονα.Τις προαλλες που ειδα τον τελικο γελουσα.Το θεαμα ηταν εκπληκτικο και για εμενα σοκαριστικο.

minaras_tio
09-08-2012, 14:19
@ minaras_tio

Η γνωση δεν σημαινει και απαραιτητα οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις. Ουτε κι εγω ειμαι αστροναυτης αλλα εχω διαβασει μερικα πραγματα επειδη θελω να εχω μια σφαιρικη αποψη/γνωση πανω στο αντικειμενο. Για την ντοπα ενδιαφερθηκα να ενημερωθω διοτι ακουγα ολα αυτα που ακουγα και ηθελα να σχηματισω μια δικη μου γνωμη βασισμενη σε ΓΕΓΟΝΟΤΑ, αληθειες και γνωση πραγματικη και οχι το τι λεει ο καθενας. Οταν λοιπον κανεις κουβεντα για ενα αντικειμενο με το οποιο οπως λες δεν εχεις ασχοληθει, τοτε πολυ απλα δεν μπορεις να εκφραζεις απολυτη γνωμη, οπως εκανες στο πρωτο ποστ σου και ειπες "ποση ντοπα πια" εμφανως εννοωντας οτι ο Μπολτ ειναι τιγκαρισμενος στο φαρμακο περισσοτερο απο τους υπολοιπους και αυτοματως μειονοντας -αδικως- το κατορθωμα του.

@Majere

καταλαβαινω τι λες αλλα απεχουμε αρκετα απο ανθρωπινο οριο. Μην τρελαθουμε ομως οτι ξεπερασαμε αυτο που ειναι ανθρωπινως δυνατο!

το 1891 παρακαλω...το παγκοσμιο ρεκορ ... ξαναλεω μια την χρονια για να το αντιληφθουμε 1891 ηταν στα 10.8 δευτερολεπτα....το 1906 ηταν στα 10.6 δευτερολεπτα...

Απο το 1906 μεχρι το 2012 ο χρονος βελτιωθηκε ενα δευτερολεπτο.

Το θεωρεις τοσο απιστευτο αυτο ρε συ? Εγω ειλικρινα οχι...

το φραγμα των 9 δευτερολεπτων ηρθε το 1968 μρ χρονο 9.9 δευτερολεπτα. Και απο τοτε εχουμε βελτιωση της ταξης των 3-4 εκατοστων του δευτερολεπτου... 3-4 εκατοστα του δευτερολεπτου...μεσα σε 42 χρονια...

Ε δεν νομιζω οτι ειναι πια τοσο απιστευτο αυτο το πραγμα! Ισα ισα που μην σου πω κοιτωντας αυτα τα νουμερα θεωρω οτι θα επρεπε να ειμασταν πολυ πιο κοντα στο 9.4-9.3 τωρα.

Τα τσιταχ το κανουν σε 4 δευτερολεπτα! Ρεκορ! (το εψαξα το συγκεκριμενο γιατι μου εκανε εντυπωση!)

Δες την κουρσα και θα καταλαβεις παει περπατωντας...περπατωντας ομως οταν οι αλλοι σκιζονται. Ε δε γινεται.Κατι συμβαινει....
Για ποιο κατορθωμα μιλας ρε συ? Κατορθωμα ειναι τα 8 παγκοσμια του loeb, τα 7 παγκοσμια του schumacher, οχι ντοπαρομαι και τους περναω ολους.

Valkyre
09-08-2012, 14:21
Θαυμαζεις εναν αθλητη που εχει καταστρεψει και την υγεια του με τη ντοπα? Για την προσωπικη του ζωη θα με ενοιαζε αν δεν ειναι ντοπε.

Αν καταστρεψει την υγεια του με την ντοπα τοτε ειναι ΗΛΙΘΙΟΣ και εχει ενα ΑΧΡΗΣΤΟ προπονητικο team γυρω απο αυτον που δεν εχουν ιδεα του πως ντοπαρεται καποιος. ΑΧΡΗΣΤΟ. Χειροτερο απο Τζεκο δηλαδη...

Αυτα τα φαινομενα ηταν συνηθισμενα παλαιοτερα που το ντοπαρισμα ηταν πειραματικο εντελως και οι ανθρωποι επαιρναν οτι εβρισκαν ακανονιστα, με αποτελεσμα να παθαινουν ανακοπες και να παραμορφωνονται.

Πλεον εχει καταντησει σε επιστημη.... δεν μπορω να σου πω κατι περισσοτερο απο αυτο. Υπαρχει η περιοδος που ο αθλητης ντοπαρεται με συγκεκριμενο προγραμμα (ιατρικο μαλιστα, δηλαδη με καθημερινη ιατρικη παρακολουθηση) και υπαρχει μετα η περιοδος που ο αθλητης κανει "αποθεραπεια"¨απο αυτο το πραγμα. Το ντοπαρισμα δεν εχει σχεση με ναρκωτικα, δεν "εθιζεσαι" ειναι απογορευμενο συμπληρωμα διατροφης το οποιο σε βοηθαει να προπονηθεις πιο εντονα. Απαραιτητη προυποθεση ειναι ομως η αποθεραπεια. Α και δεν εχει καμμια σχεση με αυτα που παιρνουν οι bodybuilders ή για να το πω πιο σωστα καποια απο αυτα ειναι τα ιδια, αλλα δεν ειναι αυτα που σε παραμορφωνουν οπως παραμορφωνονται αυτοι, που ακομα κι εκει, στο βody building την μητερα των στεροειδων εχουν βρει τροπους αποθεραπειας που εισαι μια χαρα μετα κομπλε.

Επιστημη. Ουτε εμενα μου αρεσει που υπαρχει ολη αυτη η υποκρισια γυρω απο το ντοπινγκ, αλλα ειναι κατι που δυστυχως υπηρχε λιγο-πολυ παντα στον αθλητισμο και παντα θα υπαρχει. Προσωπικα δεν προκειται να παρω ποτε τετοιες ουσιες ουτε τις συνιστω, αλλα καταλαβαινω τους λογους που οι αθλητες αυτοι αναγκαζονται λογω του συστηματος που εχει στηθει να παρουν. Αν ηταν στο χερι τους δεν θα επαιρναν και οι ιδιοι...μλκες ειναι? Να κωλοχτυπιονται απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να δινουν ενα σκασμο λεφτα? Οδηγουνται εκει αναγκαστικα ομως... γιατι η Ολυμπιακη επιτροπη...αυτο το αισχρα υποκριτικο οργανο θελει να εχει παγκοσμια ρεκορ και μεγαλη τηλεθεαση στους Αγωνες, και μετα τσαμπουνευεται ειρωνικα το anti-doping commitee δηθεν οτι ειναι εναντια σε αυτο το πραγμα ενω οι ΙΔΙΟΙ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ.

Η Ειρωνια σε ολο της το μεγαλειο...

MajereMP44
09-08-2012, 14:23
Mη με βαζεις στη δαδικασια να ψαξω ποοοοοοσοι εχουν πεθανει απο τη ντοπα.Τι επιστημονικα λες οτι γινεται δε μπορω να καταλαβω.
Καταστρεφει την υγεια του η οχι? Αυτη ειναι η ουσια.
Γιατι να θαυμαζεις ενα τετοιο αθλητη? Γιατι να θες να γινεις σαν αυτον?

Ποσοι πεθαναν ρε συ απο την ντοπα?Εδω μιλαμε το 99% των πρωταθλητων παιρνουν ουσιες.Να μου πεις ποσους που πεθαναν , τι στατιστικη αξια εχει??Και ποιος μου λεει οτι πεθαναν απο την ντοπα και οχι ας πουμε επειδη εκαναν καμια αλλη καταχρηση ταυτοχρονα?Δεν ειναι ετσι απλα τα πραματα καμια σχεση.Εδω βγαζουν στατιστικο οτι το καπνισμα σκοτωνει αλλα στο λεω και να το θυμασαι οτι η στατιστικη ειναι ο επιστημονικος τροπος να πεις ψεμματα.Πρεπει πολλα πραγματα να βαλεις κατω για να πεις οτι πεθανε ο ταδε απο την ντοπα.
Και σου εξηγησα οτι τους ζηλευω διοτι αντιθετα με εμενα αυτοι κανουν τους συμπατριωτες τους υπερηφανους.Εγω οχι.Αυτο και μονο μ φτανει.

edit. Αλλωστε σε μια παρομοια κουβεντα τοτε με τα στημενα εγω ειχα προσωρησει λιγο παραπανω το σκεπτικο μου και ειχα πει οτι δεν πιστευω σε κανενα αθλημα/αγωνισμα κλπ να μην υπαρχει η λογικη της παραγκας.Τπτ δεν ειναι αγγελικα πλασμενο για εμενα, ουτε ο αθλητισμος.ΕΙναι θεαμα.Διαφωνησα τοτε με ολα τα παιδια εδω μεσα καθως θεωρησαν ισοπεδωτικη την αποψη μου.Αλλα εμενα σαν θεατη δεν με επηρεαζει σε τπτ αν ο Μπολτ ντοπαρεται, αν η Ρεαλ αξιζει τα πρωταθληματα κ.ο.κ. Και στον μηχανοκινητο αθληστισμο το ιδιο ισχυει.Τρελες πουστιες παιζονται αλλα δεν με νοιαζει.Μου φτανει που τα φαινομενα-αθλητες διακρινονται και στην τελικη μου προσφερουν αυτο που θελω.Δεν μου προκαλει εκπληξη τιποτα.Το θεμα των 100 m με τον Μπολτ να κανει εκπληκτικα πραγματα ειναι λιγο παραξενο, λιγο σοκαριστικο, αλλα παραμενει θεαματικοτατο.Και πιστευω οτι το αξιζει.Ολοι αυτοι οι μεγαλοι το αξιζουν.Ο Μεσσι απο πιτσιρικας παιζει μπαλα και ζει για την μπαλα.Δεν ξενυχταει, εχει αφιερωθει στο ποδοσφαιρο μπλα μπλα.Αν δεν ντοπαριστει αυτος, ποιος θα ντοπαριστει ο Βυντρα?

Valkyre
09-08-2012, 14:36
Δες την κουρσα και θα καταλαβεις παει περπατωντας...περπατωντας ομως οταν οι αλλοι σκιζονται. Ε δε γινεται.Κατι συμβαινει....
Για ποιο κατορθωμα μιλας ρε συ? Κατορθωμα ειναι τα 8 παγκοσμια του loeb, τα 7 παγκοσμια του schumacher, οχι ντοπαρομαι και τους περναω ολους.

Λοιπον μισο λεπτο γιατι πραγματικα μαλλον δεν παρακολουθεις γενικα στιβο.... τι να πω δεν ξερω αλλο.

Λοιπον ο ημιτελικος που ειδες ηταν 2 καλοι δρομεις...ασυναγωνιστοι και οι υπολοιποι ηταν τα λεγομενα θυματα. Θυματα γιατι απο την καθε ημιτελικη φαση περνανε οι 3-4 πρωτοι.

Στον εν λογω ημιτελικο ο Μπολτ ειχε μοναχα εναν ουσιαστικο... "αντιπαλο" που στην ουσια ηταν και αυτος πολυ κατω απο αυτον. Το μονο που χρειαζοταν να κανει ο Μπολτ ηταν να βγει μεσα στους πρωτους και να παει τελικο. Σχεδον σε ΟΛΟΥΣ τους ημιτελικους ή τους προκριματικους οι αθλητες στα τελευταια μετρα πανε περπατωντας. Ειλικρινα αν παρακολουθουσες στιβο θα το ειχες διαπιστωσει αυτο και θα καταλαβαινες ποσο ακυρο ειναι σαν σχολιο... Εδω φρεναραν και οι αλλοι διπλα στον Μπολτ οταν καταλαβαν οτι περνανε στον τελικο...δεν θα φρεναρει ο καλυτερος σπριντερ.

Και στην αλλη ημιτελικη φαση των 200 μετρων ηταν τα μεγαλα ονοματα οπως ο κυριοτερος αντιπαλος του Μπολτ, ο Blake. και αυτος περπατωντας πηγαινε στο τελος....τι περιμενεις οτι οσοι τρεχουν θα ειναι στο ιδιο επιπεδο? οχι φυσικα... σε 2-3 παιζεται το ολο παιχνιδι συνηθως... οπως γινεται και σε ολα τα αθληματα αλλωστε. Στο μπασκετ 30 ομαδες εχουμε στο ελληνικο πρωταθλημα και οι 28 ειναι τσοφλια...

Ετσι ειναι, ετσι γινοταν παντα σε ολα τα αγωνισματα ταχυτητας. Οι αθλητες δεν ρισκαρουν να τα δωσουν ολα για πολλους λογους.

α) δεν θελεις να κουραστεις περισσοτερο απο οσο χρειαζεται
β) δεν θελεις να καταληξεις να κανεις μια μεγαλη επιδοση σε εναν προκριματικο γιατι θα ειναι ηλιθιο να πεις εκανα παγκοσμιο ρεκορ στα προκριματικα και οχι στα τελικα... δεν εχει γινει ΠΟΤΕ αυτο.

Θα τον δεις τον Μπολτ να τρεχει και οχι να περπαταει στον τελικο...

Οσο για Σουμαχερ και τετοια συγνωμη, τον σεβομαι σαν αθλητη και πραγματικα Φερραρι ειμαι ολα αυτα τα χρονια και δεν αλλαζω ποτε, αλλα ειναι αστειο να τον συγκρινω με εναν Μπολτ... και επειδη εσυ υπονομευεις τις επιδοσεις ενος τετοιου φαινομενου, μπορω να κανω κι εγω το ιδιο με τον αγαπημενο μου επισης Σουμαχερ μιλωντας για τα ωραια πραγματα που εκανε στην πιστα με το 1996 που πηγε και επεσε πανω στον Βιλνεβ, τις ποσες φορες ο Μπαρικελο εκανε στο πλαι για να περασει πρωτος ο Σουμαχερ, το γεγονος οτι για 3-4 χρονια η Φερραρι ηταν τοσο μπροστα που και μια μαιμου να εβαζες μεσα θα ανεβαινε στο βαθρο (το 2001 δεν αλλαζαν καν ταχυτητες ηταν αυτοματα εντελως λολ...) το 2006 που παρκαρε την φερραρι στο Μονακο στην μεση της πιστας για να παρει την pole position (και τελικα πηρε ποινη), team orders kλπ κλπ

Οποτε αστο....καμμια σχεση το ενα αθλημα με το αλλο, καμμια σχεση οι συνθηκες του ενος με του αλλου. Δεν εχει νοημα αυτο. οσο το τι εκτιμω, η προταση μου ειχε μια λαθος λεξη, δεν εκτιμω να βλεπω καποιο να "καταστρεφει την προσωπικη του ζωη" χρησιμοποιησα τελειως λαθος λεξεις, εκτιμω τις "θυσιες" που χρειαζεται να κανει στη προσωπικη του ζωη για να επιτυχει το απολυτο.

Βασικα με πιανει δεος σκεπτομενος το τι χρειαζεται να κανον αυτοι οι ανθρωποι φαινομενα. Ετε λεγονται Σουμαχερ, ειτε Μπολτ, ειτε Φελπς, ειτε Δημας ειτε Τζορνταν. Χρειαζεται απιστευτο ψυχικο σθενος και work ethic για να φτασεις εκει που εφτασαν ολοι αυτοι. Αυτο...ναι το ΘΑΥΜΑΖΩ.

minaras_tio
09-08-2012, 15:56
Λοιπον μισο λεπτο γιατι πραγματικα μαλλον δεν παρακολουθεις γενικα στιβο.... τι να πω δεν ξερω αλλο.

Λοιπον ο ημιτελικος που ειδες ηταν 2 καλοι δρομεις...ασυναγωνιστοι και οι υπολοιποι ηταν τα λεγομενα θυματα. Θυματα γιατι απο την καθε ημιτελικη φαση περνανε οι 3-4 πρωτοι.

Στον εν λογω ημιτελικο ο Μπολτ ειχε μοναχα εναν ουσιαστικο... "αντιπαλο" που στην ουσια ηταν και αυτος πολυ κατω απο αυτον. Το μονο που χρειαζοταν να κανει ο Μπολτ ηταν να βγει μεσα στους πρωτους και να παει τελικο. Σχεδον σε ΟΛΟΥΣ τους ημιτελικους ή τους προκριματικους οι αθλητες στα τελευταια μετρα πανε περπατωντας. Ειλικρινα αν παρακολουθουσες στιβο θα το ειχες διαπιστωσει αυτο και θα καταλαβαινες ποσο ακυρο ειναι σαν σχολιο... Εδω φρεναραν και οι αλλοι διπλα στον Μπολτ οταν καταλαβαν οτι περνανε στον τελικο...δεν θα φρεναρει ο καλυτερος σπριντερ.

Και στην αλλη ημιτελικη φαση των 200 μετρων ηταν τα μεγαλα ονοματα οπως ο κυριοτερος αντιπαλος του Μπολτ, ο Blake. και αυτος περπατωντας πηγαινε στο τελος....τι περιμενεις οτι οσοι τρεχουν θα ειναι στο ιδιο επιπεδο? οχι φυσικα... σε 2-3 παιζεται το ολο παιχνιδι συνηθως... οπως γινεται και σε ολα τα αθληματα αλλωστε. Στο μπασκετ 30 ομαδες εχουμε στο ελληνικο πρωταθλημα και οι 28 ειναι τσοφλια...

Ετσι ειναι, ετσι γινοταν παντα σε ολα τα αγωνισματα ταχυτητας. Οι αθλητες δεν ρισκαρουν να τα δωσουν ολα για πολλους λογους.

α) δεν θελεις να κουραστεις περισσοτερο απο οσο χρειαζεται
β) δεν θελεις να καταληξεις να κανεις μια μεγαλη επιδοση σε εναν προκριματικο γιατι θα ειναι ηλιθιο να πεις εκανα παγκοσμιο ρεκορ στα προκριματικα και οχι στα τελικα... δεν εχει γινει ΠΟΤΕ αυτο.

Θα τον δεις τον Μπολτ να τρεχει και οχι να περπαταει στον τελικο...

Οσο για Σουμαχερ και τετοια συγνωμη, τον σεβομαι σαν αθλητη και πραγματικα Φερραρι ειμαι ολα αυτα τα χρονια και δεν αλλαζω ποτε, αλλα ειναι αστειο να τον συγκρινω με εναν Μπολτ... και επειδη εσυ υπονομευεις τις επιδοσεις ενος τετοιου φαινομενου, μπορω να κανω κι εγω το ιδιο με τον αγαπημενο μου επισης Σουμαχερ μιλωντας για τα ωραια πραγματα που εκανε στην πιστα με το 1996 που πηγε και επεσε πανω στον Βιλνεβ, τις ποσες φορες ο Μπαρικελο εκανε στο πλαι για να περασει πρωτος ο Σουμαχερ, το γεγονος οτι για 3-4 χρονια η Φερραρι ηταν τοσο μπροστα που και μια μαιμου να εβαζες μεσα θα ανεβαινε στο βαθρο (το 2001 δεν αλλαζαν καν ταχυτητες ηταν αυτοματα εντελως λολ...) το 2006 που παρκαρε την φερραρι στο Μονακο στην μεση της πιστας για να παρει την pole position (και τελικα πηρε ποινη), team orders kλπ κλπ

Οποτε αστο....καμμια σχεση το ενα αθλημα με το αλλο, καμμια σχεση οι συνθηκες του ενος με του αλλου. Δεν εχει νοημα αυτο. οσο το τι εκτιμω, η προταση μου ειχε μια λαθος λεξη, δεν εκτιμω να βλεπω καποιο να "καταστρεφει την προσωπικη του ζωη" χρησιμοποιησα τελειως λαθος λεξεις, εκτιμω τις "θυσιες" που χρειαζεται να κανει στη προσωπικη του ζωη για να επιτυχει το απολυτο.

Βασικα με πιανει δεος σκεπτομενος το τι χρειαζεται να κανον αυτοι οι ανθρωποι φαινομενα. Ετε λεγονται Σουμαχερ, ειτε Μπολτ, ειτε Φελπς, ειτε Δημας ειτε Τζορνταν. Χρειαζεται απιστευτο ψυχικο σθενος και work ethic για να φτασεις εκει που εφτασαν ολοι αυτοι. Αυτο...ναι το ΘΑΥΜΑΖΩ.

Ενταξει. Διαφωνουμε παντου σχεδον.
Στον ημιτελικο υποτιθεται ειναι απο τους καλυτερους στον κοσμο. Δε τους περνας περπατωντας οτι και να λες.Περπατωντας λοιπον πηγαινε μονο ο Μπολτ. Κανεις αλλος.Κανεις ομως.
Τα σχολια σου για την κουραση ειναι αστεια γιατι σου εξηγω οτι μονο ο Μπολτ περπαταγε. Οι αλλοι ξεσκιστηκαν, αρα κουραστηκαν.

Το σχολιο σου για το ελληνικο πμασκετ ακυρο..δε συγκρινονται απο ποιοτητα παικτων οι ομαδες.

Οσο για τον Σουμαχερ, μη θυμασε μονο τα δικα του. Αυτα που λες οτι εκανε, δε του εδωσαν κανενα παγκοσμιο πρωταθλημα. Του Μπολτ ομως τα μεταλλια πως τα πηρε?Και ναι ειναι αστειο να τον συγκρινεις με εναν Μπολτ, γιατι απλα δε συγκρινονται. Ειναι αλλα αθληματα.
Επισης, το οτι η ferrari ηταν μιλια μπροστα απο τις αλλες, αυτο δε σημαινει οτι αμφισβητειται η ικανοντητα του.

Καλα αυτο που λες για το Φελπς…ενταξει..bitch please. Οκ υπεραθλητης, τιγκα στη ντοπα και το ξερεις. Και φυσικα ποοοοοσο γελοιο το συστημα που στο Πεκινο πηρα 7 χρυσα και οχι 8. Αλλα του εδωσαν 8. (θυμισου τι εγινε στην κουρσα με την ληψη απο την πισινα που δεν ειδαμε ποτε)
Και ποιο ψυχικο σθενος ρε αδερφε? Πλακα κανεις τωρα?

Valkyre
09-08-2012, 16:15
Επειδη πρωτον αρχισες και εχεις επιθετικο υφακι και χρησιμοποιεις χαρακτηρισμους τυπου bitch please

Δευτερον παραδεχθηκες οτι δεν εχεις καμμια επαφη με αυτο το οποιο βγαινεις και εκφραζεις απολυτη αποψη

Τριτον δεν διαβαζεις τα ποστ μου με προσοχη με αποτελεσμα να καταλαβαινεις αλλα πραγματα οπως το σημειο για κουραση του Μπολτ λες και ειπα εγω ποτε οτι κουραστηκε οτι ναναι

Τεταρτον ενω αρχισες εσυ να παραθετεις ακυρα παραδειγματα συγκρινοντας Loeb Σουμαχερ με μπολτ, μετα με κατηγορησες εμενα για την ακυροτητα των παραδειγματων αυτων και των αθληματων

Πεμπτον δεν πρεπει να εχεις ιδεα περι κανονισμων της κολυμβσησης για να μου μιλας για το αμφισβητουμενο χρυσο στο Πεκινο, το οποιο ναι μεν ειναι οντως πολυ κοντα, αλλα οι κανονισμοι ειναι σαφεις οτι ο αθλητης που εχει το κεφαλι μεσα στο νερο ενω αγγιζει τον αισθητηρα ειναι ο νικητης στην περιπτωση αυτη,

για ολους λοιπον τους παραπανω λογους, αλλα κυριως για τον πρωτο, την ειρωνια, το στυλακι ενω απο μονος σου εχεις παραδεχθει οτι δεν γνωριζεις και ιδιαιτερα πολλα πραγματα,

δεν εχω τιποτε αλλο να συζητησω μαζι σου.

ΥΓ: Ισως οταν αντιληφθεις τι σημαινει "αφοσιωνομαι ολοκληρωτικα σε κατι" και οτι θυσιες συνεπαγεται αυτο, να καταλαβεις και τι σημαινει ψυχικο σθενος και σε τι αναφερομαι.

minaras_tio
09-08-2012, 16:22
^^1ον και τελευταιο, οταν λεω bitch please, ειναι εκφραση. Δεν εννοω εσενα.Τη χρησιμοποεις και εσυ αυτη την εκφραση. Σωστα?
Για την κολυμβηση, πες μου γιατι ποτε μα ποτε δεν ειδαμε την καμερα μεσα απο το νερο?
Στα υπολοιπα σου εχω απαντησει ξανα και ξανα και ξανα και ξανα…
Αν δε μπορουνε να συννενοηθουμε αστο…συνεχισε να θαυμαζεις ντοπαρισμενους αθλητες.Ποιος ειμαι εγω να στο χαλασω?

Giannis7
09-08-2012, 16:54
Γιατί όταν κάποιος αθλητής κάνει μεγάλες επιδόσεις τρέχουμε να πούμε ότι παίρνει ντόπα ? Μπορεί οι αντίπαλοι του Μπολτ να κάνουν 2 ώρες προπόνηση την ημέρα κι ο Μπολτ 10, γι' αυτό να υπάρχει αυτή η διαφορά. Ναι, μπορεί να παίρνει και ντόπα, αλλά μέχρι να αποδειχθεί κάτι τέτοιο μπορείς να τον θαυμάζεις ως αθλητή.

karlat89
09-08-2012, 20:06
Πιστευω ειναι κατι διαφορετικο τα ομαδικα αθλήματα,οτι και να παρεις αν δεν εχεις ταλέντο ποτε δεν θα προχωρησεις.Ενω στο ατομικό οποιος παρει το καλυτερο προοδεύει.Δες μπόλτον φελπς

Vicarious
09-08-2012, 20:53
Δλδ άμα πάω εγώ και πάρω φουλ ντόπα και τρέξω στα 100 με τον μπολτ θα τον περάσω?
Μη τρελαθούμε ρε παιδιά.

Εγώ πιστεύω ότι είναι αλληλένδετα. Πρώτα το ταλέντο, σωματοδομή, αφοσίωση, θυσίες, προπόνηση, διατροφή, καλή ζωή και μετά τα "συμπληρώματα" που σίγουρα παίζουν το ρόλο τους, όμως βελτιώνουν το ήδη δουλεμένο σώμα και τονίζουν κάποια σημεία.

karlat89
09-08-2012, 22:25
Τον μπολτ δεν θα τον περασεις αλλα με λογω προσπαθεια κκ προπονηση κατι θα κανεις.Αν δεν πάρεις τιποτα τι θα κανεις;ενω στην μπαλιτσα αν το γνωριζει πάρεις να προχωρήσεις χωρις να πάρεις τιποτα

DJTaurus
09-08-2012, 23:14
Όσοι έβλεπαν entourage θα καταλάβουν. Τι ωραίος τύπος!

http://www.youtube.com/watch?v=9OVchjZPa9Q&sns=tw

kostasb13
10-08-2012, 00:05
Ωραια κουρσα πριν λιγο στα 200! Τα εδωσε ολα ο Μπολτ για να νικησει τον Μπλεικ αν και στο τελος παλι σταματησε...κατι που του στοιχισε ισως το παγκοσμιο ρεκορ?....

Valkyre
10-08-2012, 11:55
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/graphics/flags/large/jm-lgflag.gif

Ολο το βαθρο Τζαμαικα. Οι απολυτοι κυριαρχοι των αγωνισματων ταχυτητας. Ρησπεκτ.

Οι αμερικανοι μαλλον πρεπει να βελτιωσουν τα "φαρμακα" τους... στην Τζαμαικα των 2.8 εκατ κατοικων βρηκαν καλυτερα. Λεφτα μπορει να μην εχουν να φανε και να ζουν οι περισσοτεροι σε ερειπια, αλλα απο οτι φαινεται εχουν την καλυτερη ιατρικη/φαρμακευτικη τεχνολογια στον κοσμο. Ας ελπισουμε να μας βρουν τα φαρμακα και για τις σοβαρες ασθενειες που πληττουν τον πλανητη γιατι οι Αμερικανοι και οι Ευρωπαιοι εχουν μεινει πισω.

JAMAICA!

Giannis7
10-08-2012, 16:34
^ Είναι τόσο καλά που μετά το τέλος του αγώνα ο Μπολτ έκανε και πους απς.

:D

EDIT:

Το κλάμα του Γιαννιώτη (http://www.contra.gr/Sports/World/OlympicGames/london2012/to-klama-toy-gianniwth.1888599.html)

Κρίμα, σε κάποια φάση ήταν δεύτερος, αλλά τελικά βγήκε 4ος.

Valkyre
12-08-2012, 20:17
Αχωνευτοι οι Ισπανοι προσωπικα για εμενα, αλλα πραγματικα μπραβο τους. Για δευτερη φορα μετα το Πεκινο εκαναν ενα σπυδαιο ματς στα ισια με τους αμερικανους. Βεβαια και ολοι οι Ισπανοι σχεδον στο ΝΒΑ παιζουν, οποτε περιμενεις να μπορουν να κανουν μεγαλα πραγματα στο γηπεδο αλλα ηταν καλυτεροι απο οτι περιμενε ο περισσοτερος κοσμος και οι Αμερικανοι τα χρειαστηκαν σε αρκετες στιγμες.

Και παλι μπραβο τους, ειναι σαφως η δευτερη καλυτερη ομαδα στον κοσμο.

Valkyre
12-08-2012, 20:17
Αχωνευτοι οι Ισπανοι προσωπικα για εμενα, αλλα πραγματικα μπραβο τους. Για δευτερη φορα μετα το Πεκινο εκαναν ενα σπυδαιο ματς στα ισια με τους αμερικανους. Βεβαια και ολοι οι Ισπανοι σχεδον στο ΝΒΑ παιζουν, οποτε περιμενεις να μπορουν να κανουν μεγαλα πραγματα στο γηπεδο αλλα ηταν καλυτεροι απο οτι περιμενε ο περισσοτερος κοσμος και οι Αμερικανοι τα χρειαστηκαν σε αρκετες στιγμες.

Και παλι μπραβο τους, ειναι σαφως η δευτερη καλυτερη ομαδα στον κοσμο.

kostasb13
12-08-2012, 20:46
Ποσο μεγαλος παικτης ειναι ο Παου Γκασολ...

Valkyre
13-08-2012, 12:09
^^ Γιατι ο Ναβαρο? Το παλικαρι νιωθεις οτι το καλαθι του ή θα μπει (απο οπου και αν σουταρει) ή θα στριφογυρισει 5 φορες η μπαλα γυρω απο το στεφανι και θα βγει εξω... με λιγα λογια νιωθεις τυχερος οταν χανει σουτ...το νορμαλ ειναι να το βαλει...!

Να μιλησω και για την τελετη ληξης η οποια για εμενα ηταν σαφεστατα καλυτερη απο την τελετη εναρξης. Νταξ ειχε τα αδιαφορα σημεια της, αλλα στο συνολο της ηταν ωραιο παρτυ και ανεβασανε στην σκηνη μερικους θρυλους της μουσικης (και οχι δεν εννοω τις Σπαης Γκερλς! λολ)

Slay
13-08-2012, 14:22
Να μιλησω και για την τελετη ληξης η οποια για εμενα ηταν σαφεστατα καλυτερη απο την τελετη εναρξης. Νταξ ειχε τα αδιαφορα σημεια της, αλλα στο συνολο της ηταν ωραιο παρτυ και ανεβασανε στην σκηνη μερικους θρυλους της μουσικης (και οχι δεν εννοω τις Σπαης Γκερλς! λολ)
πλακα μου κανεις? ποιο βαρετη , ποιο μεγαλη σε διαρκεια, και αδιαφορη τελετη ληξης δεν θυμαμαι. 3 ωρες σχεδον διαρκεια για να μας δειξουν τι??? τους μουσικους των τελευταιων 40 χρονων της αγγλιας?? (ωπ ξεχασα και τις μοντελες), ασε που δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι χρησιμοποιησαν τους αθλητες σαν κομπαρσους για 2 περιπου ωρες, για να γεμισουν την σημαια στο σταδιο!!!

Dragonpaul
13-08-2012, 14:31
Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Λονδίνου. Στην τελετή λήξης δεν παρευρέθηκε η βασίλισσα Ελισάβετ που έστειλε ως εκπρόσωπό της βασιλικής οικογένειας τον εγγονό της γιατί η υπηρέτρια είχε ρεπό και δεν μπορούσε να πάει.

Η τελετή λήξης ήταν ένα μεγάλο πάρτι από αυτά που ψάχνεις τρόπο να φύγεις γιατί βαριέσαι του θανατά.

Οι Βρετανοί εμφάνισαν στο Ολυμπιακό Στάδιο τα μεγάλα ονόματα της μουσικής βιομηχανίας τους που -τελευταία- πάει κατά διαόλου, γιατί το παγκόσμιο κοινό δεν τσιμπάει πια και προτιμάει να ακούει την εθνική του μουσική υποκουλτούρα.

Επειδή οι σημερινοί Βρετανοί καλλιτέχνες είναι στα αζήτητα και δεν ακούγονται με τίποτα, οι διοργανωτές παρουσίασαν πολλούς ποπ και ροκ σταρ της δεκαετίας του ’60, του ΄70 και του ’80 που ήταν εντελώς γελοίοι γιατί η ποπ είναι -και πάντα θα είναι- μουσική από νέους για νέους και όχι από ζάπλουτους ρυτιδιασμένους γέρους για γέρους κάθε ηλικίας.

Την παράσταση έκλεψαν ο Τζον Λένον και ο Φρέντι Μέρκιουρι που τραγούδησαν από το υπερπέραν -αν και κανείς δεν τους ρώτησε αν θέλουν να συμμετάσχουν-, υπενθυμίζοντας στους γηραλέους σταρ πως κι αυτοί είναι νεκροί αλλά δεν το ξέρουν.

Οι πιο καλές ζωντανές -με πλέι μπακ- εμφανίσεις της βραδιάς ήταν από τις Spice Girls και τους Take That που ήταν δυο τεχνητά συγκροτήματα, αφού απαρτίζονταν από χαριτωμένα χαζοχαρούμενα κορίτσια και αγόρια χωρίς ταλέντο που μοναδικό στόχο είχαν να κουνήσουν τον κώλο τους για να πιάσουν την καλή αλλά, αν το καλοσκεφτείς, οι Spice Girls ήταν πιο τίμιες από τους Rolling Stones γιατί δεν πούλησαν ποτέ αμφισβήτηση και επανάσταση αλλά τραγούδησαν τις σαχλαμάρες τους χωρίς φανφάρες, δεν προσποιήθηκαν ποτέ κάτι που δεν ήταν και κάποια στιγμή διαλύθηκαν, ενώ όλοι αυτοί οι ροκάδες -που ήθελαν και καλά να αλλάξουν τον κόσμο και ήταν όλο μαγκιά και ντεμέκ πρόκληση- κατάντησαν ακίνδυνοι δισεκατομμυριούχοι που ζουν σε βιλάρες, έχουν ιδιωτικά αεροπλάνα και βραβεύονται από τη βασίλισσα, αποδεικνύοντας πως η ροκ μουσική ήταν τελικά μια συμβιβασμένη και συντηρητική μουσική για την εκτόνωση των σκλάβων που έχουν πάει 60 χρονών, είναι κοιλαράδες, έχουν κοτσίδα και καράφλα μαζί, και συνεχίζουν να ακούν ακόμα τις ίδιες μαλακίες που άκουγαν όταν ήταν 18 χρονών, ενώ, παράλληλα, έχουν την ψευδαίσθηση πως είναι και αριστεροί επαναστάτες που θα ανατρέψουν το σύστημα, χωρίς να αντιλαμβάνονται πως δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα κοριτσάκια που ακούνε Βίσση όλη μέρα εκτός από το ότι τα κοριτσάκια που ακούνε Βίσση είναι μάλλον πιο συνειδητοποιημένα. (Όλο αυτό ήταν μια πρόταση. Μπράβο μου.)

Κορυφαία στιγμή της τελετής λήξης ήταν η ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Ελλάδας, που -μετά από όλα αυτές τις μαραμένες ποπ επιτυχίες του παρελθόντος- έμοιαζε σαν μουσικό αριστούργημα και χάρισε κάποιες στιγμές ανακούφισης στους θεατές.

Πρωταγωνιστής της τελετής λήξης ήταν η βρετανική σημαία και -επειδή όπου βλέπεις πολλή σημαία κάτι δεν πάει καλά- είναι σχεδόν βέβαιο πως οι Βρετανοί ετοιμάζονται για εμφύλιο. Ή για χρεοκοπία.

Οι Βρετανοί εμφάνισαν στην τελετή λήξης όλα τα βαριά τους ονόματα, αν και αίσθηση προκάλεσε η ακύρωση την τελευταία στιγμή της πολυαναμενόμενης εμφάνισης του τέρατος του Λοχ Νες που ξεχάστηκε, όμως, όταν ανέβηκε στη σκηνή ο Ζακ Ρογκ.

Το ραντεβού για τους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι στο Ρίο ντε Τζανέιρο επειδή οι Ολυμπιακοί Αγώνες έχουν σαπίσει και μυρίζουν πολύ άσχημα, οπότε χρειάζονται την ανανέωση που θα τους προσφέρουν τα σφιχτά και τουρλωτά κωλομέρια που διαθέτουν οι Βραζιλιάνες.

http://pitsirikos.net/2012/08/η-καλύτερη-τελετή-λήξης-όλων-των-εποχώ/

Valkyre
13-08-2012, 16:26
πλακα μου κανεις? ποιο βαρετη , ποιο μεγαλη σε διαρκεια, και αδιαφορη τελετη ληξης δεν θυμαμαι. 3 ωρες σχεδον διαρκεια για να μας δειξουν τι??? τους μουσικους των τελευταιων 40 χρονων της αγγλιας?? (ωπ ξεχασα και τις μοντελες), ασε που δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι χρησιμοποιησαν τους αθλητες σαν κομπαρσους για 2 περιπου ωρες, για να γεμισουν την σημαια στο σταδιο!!!

κοιτα να πω την αμαρτια μου προτιμω να ακουω queen pink floyd κλπ απο το να ακουω Ρουβα οπως ειχαμε εμεις στην δικη μας.... Δεν κανω συγκριση ουτε και με ενδιεφερε, αλλα αναφερομαι απλα και μονο στο οτι στην πλειοψηφια της η μουσικη που ακουσα μου αρεσε και ηταν στο γουστο μου. Αλλωστε οι τελετες ληξης δεν ειναι τιποτα τρελα φαντασμαγορικο, ειναι απλα περισσοτερο σαν συναυλια/παρτυ. Και οι αθλητες παντα ειναι μαντρωμενοι αν δεν κανω λαθος στις τελετες ληξης, το ιδιο ειχε γινει και σε εμας, για το Πεκινο αληθεια δεν θυμαμαι.

Ακομα και η Annie Lenox mου αρεσε και το κομματι με την Kate Bush οπως και η ερμηνεια με τις καλυτερες στιγμες των αγωνων να παιζουν πισω. Ηταν εξυπνο και εντυπωσιακο.

Δεν μπορω να πω ψεμματα, μου αρεσε... ειδικα οταν βγηκε για το σολο ο Brian May, ε σορρυ αλλα προσωπικα υποκλινομαι! :)

Giannis7
13-08-2012, 17:04
Πάντως, χθες έγινε ωραίο ματς. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα γύρω στο ημίχρονο να παραδωθούν οι Ισπανοί, αλλά άντεξαν ως το τέλος. Γενικά, φαίνεται να έχουν μειωθεί οι αποστάσεις. Το 2006 που τους νικήσαμε ήταν άθλος, αν τους νικούσαν χθες οι Ισπανοί δεν θα το έβλεπα ως άθλο.

Valkyre
13-08-2012, 17:24
H ομαδα που νικησαμε βεβαια το 2006 δεν ειχε την παραμικρη σχεση και εμβελεια με αυτες που κατεβηκαν στους ολυμπιακους αγωνες ιδιαιτερα αυτην του Πεκινου, αλλα και αυτην εδω τωρα, παρολο που ειχε τραγικες ελειψεις, οπως Howard, Rose, Wade, Bosh λογω τραυματισμων.

Συμφωνω οτι οι αποστασεις εχουν μειωθει, αλλα να σημειωσω οτι αυτο ειναι λιγο πλασματικο καθοτι σχεδον ολη η εθνικη ισπανιας παιζει στο ΝΒΑ οποτε ειναι μαθημενοι σε αυτον τον τροπο παιχνιδιου και ξερουν με τι εχουν να κανουν καλυτερα απο τον οποιονδηποτε.

tonybsg
13-08-2012, 17:59
H ομαδα που νικησαμε βεβαια το 2006 δεν ειχε την παραμικρη σχεση και εμβελεια με αυτες που κατεβηκαν στους ολυμπιακους αγωνες ιδιαιτερα αυτην του Πεκινου, αλλα και αυτην εδω τωρα, παρολο που ειχε τραγικες ελειψεις, οπως Howard, Rose, Wade, Bosh λογω τραυματισμων.


Έτσι όπως το λες ρε συ θα νομίζει κάποιος που δεν ασχολείται ιδιαίτερα, σαν κι μένα, ότι κατέβηκαν με παιδάκια και ερασιτέχνες τότε... Απλά τότε ήταν η αρχή αυτού που έχτισε σιγά σιγά ο Σιζέφσκι, Howard, Anthony, James, Wade, Bosh εκεί ήταν απ' ότι θυμάμαι. Γιατί δεν είχαν την "παραμικρή σχέση και εμβέλεια";

Valkyre
13-08-2012, 21:56
Γιατι τοτε ηταν ολοι παιδακια οπως το ειπες. Ειχε σχεση ο Lebron του 2006 με τον σημερινο? Ο Chris Bosch και ο Paul ηταν και αυτοι στην αφανεια. Εμοιαζε πιο πολυ με εθνικη εφηβων παρα με την κανονικη πρωτοκλασσατη τους ομαδα. Ο howard ηταν τοσο αδυνατος που δεν ειχε σχεση με σημερα.

Οπως η ομαδα που εστειλε η Αμερικη πριν 2 χρονια στο μουντομπασκετ. Ναι ειχε Durant και Love αλλα ηταν ακομη παικτες σε νηπιακο σταδιο (παιχταραδες και τοτε αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειχαν εμπειρια).

Δεν μειωνει σε κατι το ελληνικο κατορθωμα καθως ακομα κι ετσι η αμερικη εισαι συντριπτικο πλεονεκτημα, δεν το συζηταμε αυτο. Απλα ειμαι ρεαλιστης και αντικειμενικος και η αληθεια ειναι οτι οταν φωναζουν τα πρωτοκλασσατα ονοματα τα πραγματα ειναι πολυ μα πολυ πιο δυσκολα.

tonybsg
13-08-2012, 22:21
Μωρέ μου φάνηκε υπερβολικό αυτό που είπες (και ακόμη μου φαίνεται λιγουλάκι), αλλά σίγουρα ξέρεις καλύτερα μιας και παρακολουθείς από κοντά NBA. :)

Valkyre
13-08-2012, 22:32
H διατυπωση μου οντως χρησιμοποιει μερικες ισως υπερβολικες λεξεις. Εχεις δικιο σε αυτο. Επρεπε να αφαιρεσω την λεξη "παραμικρη" ηταν too much.

Αλλα γενικα αυτο που λεω ισχυει. Ολοι οι τοτε παικτες ηταν ακομη στα πρωτα τους βηματα. Ηταν μεν γνωστο οτι προοριζονται για μεγαλα πραγματα, αλλα ακομη δεν το ειχαν αποδειξει μεσα στο γηπεδο. Τωρα, 6 χρονια μετα εχουν αλλαξει πολλα πραγματα.

Μπορουμε ομως να καυχιομαστε περηφανα οτι ειμαστε η μοναδικη ομαδα που εχει κερδισει την αμερικη στα τελευταια 52-ποσα παιχνιδια της! Και απο οτι φαινεται θα το κρατησουμε αυτο το ρεκορ για αρκετο καιρο! :)