PDA

View Full Version : Orange box



klepidas
16-11-2007, 18:21
http://tbn0.google.com/images?q=tbn:auxLKk7ViqfktM:http://www.counterstrike-games.net/CSSource/Daten/orange_box-3.jpg

Από μια παρουσίαση που μέσα της θα περιέχει αναφορές στη σειρά Half-Life, κάποιος δεν θα μπορούσε να περιμένει κάτι λιγότερο από διθυραμβικά σχόλια. Είναι γνωστό σε όλους όσους ασχολούνται με το gaming τα τελευταία δέκα χρόνια, ότι μέσα από τα παιχνίδια Half-Life η Valve δεν προσέφερε απλά και μόνο κάτι τεχνολογικά άρτιο, αλλά projects που ανάγουν τα παιχνίδια σε ανώτερα επίπεδα όντας η πεμπτουσία του κινηματογραφικού gaming. Η εμπορική πορεία και ο αντίκτυπος του πρώτου Half-Life στο κοινό είναι στοιχεία καταγεγραμμένα από την Ιστορία, ενώ το αρκετά διαφορετικό -αλλά εξίσου κορυφαίο- Half-Life 2, με τις κορυφαίες φυσικές του και το άρτιο gameplay, συνέχισε μια παράδοση που μάγεψε κατόχους υπολογιστών και Xbox.

Ας κάνουμε λοιπόν την αναγωγή: Όταν σε ένα δισκάκι περιέχεται το Half-Life 2, το εξαιρετικό «sequel» Half-Life 2: Episode One, το άκρως αναμενόμενο Half-Life 2: Episode Two, το πειραματικό και ευφυές Portal και το online only Team Fortress 2 -και όλα αυτά στην τιμή του ενός- πως μπορείς να μη μιλήσεις για το αρτιότερο gaming πακέτο των τελευταίων ετών; Η διαφορετικότητα του Orange Box από την πλειονότητα των τίτλων που διατίθενται στην αγορά, διαφαίνεται από την πρώτη κιόλας εικόνα που βλέπεις ο παίκτης τοποθετώντας το στην κονσόλα ή στον υπολογιστή του. Το κεντρικό μενού δεν κάνει καμία προσπάθεια να κρύψει αυτά που περιέχονται στο πακέτο και απεικονίζει σε παράθυρα τα πέντε διαθέσιμα παιχνίδια. Αν και η πιθανότητα για κάποιον που θα αποκτήσει το Orange Box να έχει παίξει το Half-Life 2 είναι μεγάλη, το σίγουρο είναι ότι η περιήγησή μας σε αυτό το μαγευτικό πορτοκαλί κουτί πρέπει οπωσδήποτε να ξεκινήσει από τη δεύτερη περιπέτεια του Gordon Freeman. To Half-Life 2 είναι ένα παιχνίδι σημείο-αναφοράς στην κατηγορία των FPS (αν και μόνο ως «άμυαλο» FPS δεν μπορεί να χαρακτηριστεί το πόνημα της Valve), στο οποίο βιώνουμε (με όλη τη σημασία της λέξης) το νέο αγώνα του Gordon Freeman.

Χωρίς ποτέ να ξεκαθαρίζεται το χρονικό σημείο διεξαγωγής των γεγονότων (κάποιοι κάνουν λόγο για 10, άλλοι για 20 χρόνια μετά το συμβάν στο εργαστήριο Black Mesa), απλά μαθαίνουμε ότι μια στρατιωτική δύναμη ονόματι Combine έχει κυριέψει τον πλανήτη και τον έχει μετατρέψει σε ένα απέραντο μιλιταριστικό κράτος. Ο ίδιος ο Freeman ξυπνά από ένα λήθαργο και η πρώτη φιγούρα που βλέπει μπροστά του είναι αυτή του μυστηριώδους G-Man, του ανθρώπου που είδαμε για πρώτη φορά στο αρχικό Half-Life και που ποτέ δεν μάθαμε το ρόλο του στην ιστορία. Στη συνέχεια, το σενάριο μας μεταφέρει στη City 17 και μπροστά σε παλιούς αλλά και νέους συμμάχους καθώς ο Freeman ανάγεται σταδιακά σε ένα «Μεσσία» για τον καταπιεσμένο λαό της Γης.

Από το Half-Life 2 δε λείπουν κοινωνικοπολιτικές αναφορές, στοιχεία επιστημονικής φαντασίας, εξαιρετικές ερμηνείες από τους ψηφιακούς ηθοποιούς, άρτια ροή στο σενάριο, αποκαλύψεις, προδοσίες, μυστικά και ψέματα, στοιχεία δηλαδή, που καθιστούν το παιχνίδι της Valve ως μια από τις καλύτερες cinematic εμπειρίες στη ιστορία του gaming. Σε ό,τι αφορά στον τεχνικό του τομέα και στη μεταφορά που έγινε από τον αρχικό κώδικα στο Xbox 360, είδαμε ότι έχουν σημειωθεί βελτιώσεις, όπως η προσθήκη HDR (μια τεχνική φωτισμού που εμφανίστηκε για πρώτη φορά στα HL2: The Lost Coast και Day of Defeat: Source), οι ανανεωμένες φωτοσκιάσεις, και η τεχνική motion blur. Βέβαια, το παιχνίδι της Valve είναι ένα αριστούργημα, αλλά ένα αριστούργημα που αρχίζει να δείχνει την ηλικία του. Αν και η μηχανή Source στέκεται με αξιώσεις δίπλα στις πιο σύγχρονες προσπάθειες των developers, πολλά σημεία της, όπως το συνεχές και εξαιρετικά ενοχλητικό «κόλλημα» του Freeman σε στοιχεία του περιβάλλοντος, ο αριθμός των πολυγώνων και τα -μερικές φορές- υπερβολικά physics, προδίδουν ότι έχουμε να κάνουμε με ένα παιχνίδι που είδε για πρώτη φορά το φως τη δημοσιότητας το 2004. Ευχής έργο είναι ότι τα προβλήματα με το frame rate που ταλάνιζαν την έκδοση για το Xbox εδώ έχουν εξαλειφθεί.

Περνώντας στα Episode One και Episode Two, η κατάσταση αρχίζει να βελτιώνεται. Ίσως όχι τόσο στο Episode One, το οποίο είναι κατά 90% όμοιo -μιλώντας πάντα για τον τομέα της απεικόνισης και της τεχνολογίας- με το Half-Life 2, όσο στο Episode Two, το οποίο δείχνει τη «φρεσκάδα» του σε όλους τους τομείς του. Αλλά σε κάθε περίπτωση, αυτό που μετρά περισσότερο στην εν λόγω «τριλογία» δεν είναι η τεχνολογία της, αλλά η αφήγηση της ιστορίας. Και εδώ είναι που το Half-Life 2 παίζει χωρίς αντίπαλο.

Δεν απαιτούνται παρά μόλις λίγα λεπτά για να χαθείς στον φουτουριστικό και post-apocalyptic αυτό κόσμο που σχεδίασε η Valve. Η υπέροχη ιστορία, σε συνδυασμό με το κορυφαίο gameplay, το οποίο ωθεί τον παίκτη στο να σκεφτεί πώς θα ξεπεράσει τα προβλήματα που παρουσιάζονται στο δρόμο του (η χρήση του Gravity Gun για την επίλυση των physics puzzles είναι μνημειώδης) και όχι απλά να προβαίνει σε ένα ατέρμονο fire-reload-fire χάραξαν το όνομα «Half-Life» με χρυσά γράμματα στο πάνθεον του gaming. Και αν σκεφτείτε ότι αυτά τα τρία παιχνίδια προσφέρουν, περίπου, 20 ώρες gaming, τότε δεν υπάρχει καμία απολύτως δικαιολογία μη απόκτησής του πακέτου.


Pigi:http://www.cosmo.gr/SciTech/World/175385.html

TopGunZ
16-11-2007, 18:32
Παιδιά έπαιξα το Portal σε 360, το είχε φέρει τις προάλες ο κολλητός μαζί με το 360 του σπίτι μου, και είναι Θ-Ε-Ι-Κ-Ο! Μόνο και μόνο για αυτό αξίζει όλο το πακέτο! Απίστευτος συνδιασμός Puzzle με FPS!

Ξεκινάς να κάνεις 19 δοκιμασίες χρησιμοποιώντας ένα όπλο που ανοίγει δια-διαστατικές πύλες σε κάποιο πειραματικό τεράστιο εργαστήριο και καταλήγεις εκεί που νόμιζες ότι τελειώνει το παιχνίδι να παίζεις άλλο τόσο γιατί.....σας αφήνω τα υπόλοιπα...

Για να καταλάβετε το βάλαμε για να δούμε πόσο γρήγορα θα φτάσω σε ποιο σημείο (είχε ήδη παίξει μέχρι ενός σημείου αυτός) και βρεθήκαμε να το τερματίζουμε μετά από 3-4 ώρες! Μικρό παιχνίδι βέβαια, αλλά με τεράστιο replay value, αφού ξεκλειδώνεις ένα σωρό modes μετά!

desperate_gamer
17-11-2007, 20:13
Σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω αυτό το παιχνίδι. Μου φαίνεται αρκετά διασκεδαστικό. Δεν έχω παίξει ποτέ το 1, λέτε να έχω πρόβλημα να καταλάβω αυτό εδώ;

Βέβαια το όνομα του Gabe Newell με το PS3 port με προδιαθέτει πολύ άσχημα.
(Για να βγαίνει το γιουβαρλάκι να λέει ότι το PS3 είναι χάσιμο χρόνου, ποιός ξέρει τι απαίσιο port θα έχει κάνει και θα θέλει να το ρίξει στο μηχάνημα).

Narmo
18-11-2007, 05:12
Βασικά το Half life 2 ήταν αιτία που ξεκίνησα το Ps gaming όπως και το FFVIII στο PC με έκανε να φάω κόλλημα με την κονσόλα και την σειρά …
Η αλήθεια είναι ναι πρέπει να έχεις παίξει το ένα….για να μπορέσεις να μπεις στο κλίμα είναι συνέχεια του Half Life 1 Half life 2 Half life episode 1 Half life episode 2.
To γιουβαρλάκι όπως αποκαλείς …εχει κάνει πραγματικά μια σειρά από μοναδικά games …αν θες την γνώμη μου έχω παίξει όλη την σειρά …και το Episode 2 για μένα είχε μέτρια γραφικά …Ήταν λιγο καλύτερα από το Episode 1 με περισσότερα phisics ..
Κάτι άσχετο ….αλλά πραγματικά δυσκολεύσομε στο να κατανοήσω γιατί κάποιοι θεωρούν τόσο φοβερό το Gears Of War…δεν βρήκα κάτι μοναδικό στα γραφικά του …η στο gameplay του . Eειλικρινά δεν το λέω για να ξεκινήσω κάποιο flame όμως ..εγω το έχω αφήσει να σκονίζετε ….σε μια γωνία στον σκληρό δίσκο… ΑΑΑΑ το έπαιξα στο pc μου…το λέω μήπως φταίει αυτό …η Κάρτα μου είναι η 8800GTX και CPU Ε6600 Με 2gb ram nvidia se 1033mhz…για να μην πει κάποιος για τα settings .
Tεσπα γούστα είναι αυτά.

desperate_gamer
18-11-2007, 22:28
Χμμ, μάλλον θα του δώσω μια ευκαιρεία. Θα περιμένω όμως πρώτα τα reviews για το PS3. Μέχρι τότε, θα ψάξω να βρω το HL1.

grscream
20-11-2007, 00:43
this game is must-buy! το περιμένω και μετά το "χτυπάω" ;)

ξέρει κανείς αν θα μπορούμε να παίζουμε on line σε αυτό στο ps3?

grscream
25-11-2007, 01:04
Τhe PS3 offering of Half-Life 2: Orange Box (http://www.ps3fanboy.com/tag/orange-box) might not be up to par with that of its PC and Xbox 360 counterparts, according to 1UP. After previewing the near final build of the game, they were met with framerate inconsistencies during the Half-Life series that made the game look more like a "slideshow" and thusly rendered it nearly unplayable.

Και αυτό?

Αίσχος! :banghead:

NonBorn
25-11-2007, 01:18
Τhe PS3 offering of Half-Life 2: Orange Box (http://www.ps3fanboy.com/tag/orange-box) might not be up to par with that of its PC and Xbox 360 counterparts, according to 1UP. After previewing the near final build of the game, they were met with framerate inconsistencies during the Half-Life series that made the game look more like a "slideshow" and thusly rendered it nearly unplayable.

Και αυτό?

Αίσχος! :banghead:

Μετά από τις γνωστές δηλώσεις του δημιουργού του για το ps3 και το ότι η EA έχει αναλάβει το port περίμενες κάτι καλύτερο?!

grscream
25-11-2007, 12:58
προφανώς για αυτό τον λόγο το είπε ο κάφρος,όχι γιατί το Ps3 δεν μπορεί αλλά γιατί πρέπει να κάτσει να κάνει από την αρχή εξέλιξη το παιχνίδι για το ps3 και δεν ήθελε να χάσει χρόνο,προτίμησε λοιπόν να κάνει μια απλή μεταφορά αντί για ξεχωριστή εξέλιξη που αν την έκανε τώρα όλοι θα έτριβαν τα μάτια τους για την δύναμη του ps3!

μυρίστηκε και χρήμα γιατί το ps3 έχει μια δυναμική ειδικά τον τελευταίο καιρό με την πτώση της τιμής του και με νέους ποιοτικούς τίτλους και λέει δεν το βγάζω και εκεί? κάντο αλλά κάντο σωστά mister half-life!

NonBorn
06-12-2007, 20:43
Stop whining: PS3 version of The Orange Box isn't broken, please relax

http://www.destructoid.com/elephant//ul/24367-550x-TOBOXpcSCRNhl2ep2Chopper.jpg


If you were to believe the hype, the PlayStation 3 version of The Orange Box is an unplayable mess. The man would have you believe that the game (which ran so smoothly on capable PCs and the Xbox 360) suffers from game-breaking frame-rates issues, resulting in what 1UP called a "slideshow." We ran the story (http://www.destructoid.com/half-life-2-sucks-on-the-ps3-according-to-1up-55519.phtml), and the responses ranged from Xbox 360 owners laughing, to Sony fans cursing Electronic Arts for not being able to deliver a competent port.

So when EA rang my phone and wanted to get a final copy of the game out to me, I was a bit skeptical. Having played much of The Orange Box on the Xbox 360, the last thing I really wanted to do was spend time playing a "broken" version of the game. I was assured by EA that really, it's not that bad. I had to see for myself.

When the game arrived, I tore it open. I was convinced that after ten minutes of play, the game's flaws would be as obvious as had been reported; this would be the easiest assignment of my life. But six or so hours of playing Portal, Half Life 2, and Half Life 2: Episode Two, I have one question: What's everyone bitching about?Πηγή: http://www.destructoid.com/stop-whining-ps3-version-of-the-orange-box-isn-t-broken-please-relax-57936.phtml

PDS
15-12-2007, 03:19
PS3 Gameplay.

28925 28929

28931

NonBorn
02-01-2008, 14:03
Orange Box PS3 patch might be on the horizon?


It's no secret the PS3 version of Orange Box is inferior to the PC and 360 version due to the unforgivable amounts of bugs and bad coding. Many gamers have voiced their displeasure about the game, and one upset gamer, who purchased the game despite the highly publicized problems, posted a thread on Valve's forums. Soon after, a Valve employee responded to address his complaints.

"I hope that we will be able to correct any major issues in the future," wrote Burton before wishing him a "Happy New Years." Now, this can be interpreted numerous ways, however, the most likely scenario is Valve issuing a patch to address these problems.

One thing to keep in mind is that this mess isn't entirely Valve's fault since it handed over reigns to EA London for the PS3 port. However, it's still Valve's baby, and it's most certainly in the developer's best interests to keep the quality of its most-popular franchise as high as possible.Πηγή: http://www.ps3fanboy.com/2008/01/01/orange-box-patch-might-be-on-the-horizon/

Carpe_Diem_Rj
20-02-2008, 01:06
μπορει να μου εξηγησει καποιος τι παιχνιδι ακριβος ειναι?λυνει καποιο μυστηριο?
ειναι 2 παιχνιδια σε 1?
εχει καλα γραφικα?

patso
20-02-2008, 01:22
Ειναι το HL2, Episode 1, Episode 2 οτι αφορα καθαρα το Half-life
Και Portal που ειναι ενα puzzle με Team Fortress για multiplayer.
Απο τα games που εχω μεχρι τωρα, το μεγαλυτερο κολημα το εφαγα με το The Orange Box!
Σου το συστηνω ανεπιφυλακτα!

Carpe_Diem_Rj
20-02-2008, 14:57
Πηγα και το πηρα απο ενα video club ξερει κανεις αν μπορουμε να αποφυγουμε το loading συνεχεια? Ειναι πολυ σπαστικο....

Carpe_Diem_Rj
20-02-2008, 19:19
Με το Portal εχει ασχοληθει κανενας? Το εχετε τερματησει?

pvinis
20-02-2008, 19:38
ναι, και εχω να πω οτι ειναι υπερτατο, και περιμενω το 2!!

Carpe_Diem_Rj
20-02-2008, 20:17
ποτε θα βγει? το 1 ποσα σταδια ειναι?

klepidas
20-02-2008, 20:23
to 2 den exei anakinothei episima oti tha vgei mia idea einai akoma

Carpe_Diem_Rj
20-02-2008, 20:31
το 1 ποσα σταδια ειναι? το παιζς τςρα και θελω να δω που βρισκομαι...

Carpe_Diem_Rj
20-02-2008, 23:07
Οποιος γνωρισει ειμαι στο 18 πως θα βρεθω πανω στο red κουμπι για να ανοιξει η πορτα απεναντι?

Carpe_Diem_Rj
21-02-2008, 03:36
Παιδια βοηθειαααααα εχει τελιωσει καποιος το postal?? Δεν εννοω μονο τα 19 αλλα και μετα που σε βαζει στην φωτια.... ειναι ατελιωτο......

pvinis
21-02-2008, 10:12
ναι.. προχωρα... καλα πας. εχει λιγο ακομα

geogoku
29-02-2008, 23:08
The Orange Box PS3 to get patch next month

Electronic Arts has confirmed that it will be releasing a patch for the Playstation version of The Orange Box some time next month.

The news came to light in an EA Customer Support email, in which the company stated it is currently developing a patch for the game, which is due to be released in March after testing has been completed. Details on what issues will be resolved have yet to be announced.

The response itself reads:

“Our engineers have finally provided details regarding the issue you are experiencing. Currently, this is a known issue and our engineering team are creating a patch, which should resolve the issue. Unfortunately, the patch has yet to be tested and will be released sometime in March. Other issues will be addressed but unfortunately we do not have a list at this time.”

The Orange Box is a compilation release from Valve Software, containing (http://ps3.psu.com/The-Orange-Box-PS3-to-get-patch-next-month--a0002917-p0.php#),half life, Half Life 2: Episode One, Half Life 2: Episode Two,Portal and Team Fortress 2. Unlike its Xbox 360 and PC counterpart, the PS3 version was handled by EA London.

PDS
02-03-2008, 11:55
Nοικιασα χθες το Οrange box.Πραγματικα πολυ καλο πακετο για αγορα.

Εχω μια ερωτηση ομως.Προσπαθησα να παιξω team fortress 2 Οnline αλλα μου βγαζει μια εικονα που γραφει σε ενα πλαισιο ''connecting to EA Online...'' και κολλαει εκει:(
Γιατι συμβαινει αυτο?

klepidas
24-03-2008, 17:08
Patch για το Orange Box του PlayStation 3




www.gameover.gr

Valkyre
06-05-2008, 02:28
εγω , οπως δηλωσα και στο παρελθον , εξακολουθω να απορω πραγματικα τι καινοτομο ειχε το half life 2 σε σχεση με το πρωτο μερος...Πραγματικα απορω , γιατι εστησα το τελειο PC για το συγκεκριμενο παιχνιδι , και μετα αναρωτιομουν γιατι διαβολο εδωσα τοσα λεφτα για ενα τετοιο παιχνιδι.Δεν λεω οτι ηταν κακο , απλα λεω οτι δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ πρωτοποριακο , ισως μονο το grav gun.

Οσο για ιστορια και γενικα action ηταν ψιλοαπογοητευση....

PDS
06-05-2008, 03:04
εγω , οπως δηλωσα και στο παρελθον , εξακολουθω να απορω πραγματικα τι καινοτομο ειχε το half life 2 σε σχεση με το πρωτο μερος...Πραγματικα απορω , γιατι εστησα το τελειο PC για το συγκεκριμενο παιχνιδι , και μετα αναρωτιομουν γιατι διαβολο εδωσα τοσα λεφτα για ενα τετοιο παιχνιδι.Δεν λεω οτι ηταν κακο , απλα λεω οτι δεν ειχε ΤΙΠΟΤΑ πρωτοποριακο , ισως μονο το grav gun.

Οσο για ιστορια και γενικα action ηταν ψιλοαπογοητευση....

Αν και ειμαστε offtopic,εμενα μου αρεσει πολυ το HL2.Ειναι η ατμοσφαιρα,νομιζεις οτι βρισκεσαι στην πραγματικοτητα,με λιγα λογια πειθει το παιχνιδι.Το οτι δεν ειχε πολυ δραση εμενα μου αρεσε.
Μπορει να μην ειχε κατι τρομερα πρωτοποριακο εκτος του g gun,αλλα τα παραπανω που ειπα σε συνδιασμο με τα πολυ καλα physics εκαναν ενα τρομερο συνολο.
Ξερω,δεν ειπες οτι δεν ειναι καλο:p
Aπλα το πρωτοποριακο για μενα ειναι η αισθηση οτι βρισκεσαι οντως στην παραγματικοτητα,στην city 17(αν δεν κανω λαθος).

Τωρα για το θεμα μας.Η valve εχει αποδειξει και πει οτι βαριεται να δουλεψει στο ps3.

Valkyre
06-05-2008, 05:33
Αν και ειμαστε offtopic,εμενα μου αρεσει πολυ το HL2.Ειναι η ατμοσφαιρα,νομιζεις οτι βρισκεσαι στην πραγματικοτητα,με λιγα λογια πειθει το παιχνιδι.Το οτι δεν ειχε πολυ δραση εμενα μου αρεσε.
Μπορει να μην ειχε κατι τρομερα πρωτοποριακο εκτος του g gun,αλλα τα παραπανω που ειπα σε συνδιασμο με τα πολυ καλα physics εκαναν ενα τρομερο συνολο.
Ξερω,δεν ειπες οτι δεν ειναι καλο:p
Aπλα το πρωτοποριακο για μενα ειναι η αισθηση οτι βρισκεσαι οντως στην παραγματικοτητα,στην city 17(αν δεν κανω λαθος).

Τωρα για το θεμα μας.Η valve εχει αποδειξει και πει οτι βαριεται να δουλεψει στο ps3.

Λεω κατι τελευταιο ooftopic ...

PDS13 , μα εμενα αυτο ειναι το παραπονο μου .Οτι ποτε δεν με "επεισε" αυτο το παιχνιδι οτι βρισκομαι εκει.Ισως επειδη με το hype που ειχε ακουστει φανταζομουν κατι πραγματικα καταπληκτικο.Ισως επειδη πριν βγει το ΗL2 ειχε βγει το Far Cry ,οπου εκει πραγματικα ενιωσα οτι βρισκομαι μεσα στο παιχνιδι , μιας και ηταν τοσο πολυ ανοιχτο και στην ουσια ειχες τοσες επιλογες για να φερεις εις περας την αποστολη σου.Αντιθετα , το HL2 , ηταν ... ενα και μονο ενα μονοπατι , ενας και μονο ενας τροπος να εξουδετερωσεις την απειλη.Κατα τη γνωμη μου το Farcry ηταν τουλαχιστον 2-3 βηματα μπροστα απο το HL2 σε θεμα "ανοιχτου κοσμου" και επιλογων , και στην ουσια ανεβασε τον πηχη πολυ ψηλα.Αυτο ηταν πραγματικα next gen fps για εμενα.

Το HL2 ηταν απλα ενα HL με βελτιωμενα γραφικα.Μαλιστα ειχε ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ΅΅ νεους εχθρους σε σχεση με το πρωτο...θυμαμαι μετρησα γυρω στα 3-4 καινουργια ειδη εχθρων , πραγμα εντελως απογοητευτικο.Πηρα και την limited edition τρομαρα μου.

Exoskeletor
06-05-2008, 10:30
Λεω κατι τελευταιο ooftopic ...

PDS13 , μα εμενα αυτο ειναι το παραπονο μου .Οτι ποτε δεν με "επεισε" αυτο το παιχνιδι οτι βρισκομαι εκει.Ισως επειδη με το hype που ειχε ακουστει φανταζομουν κατι πραγματικα καταπληκτικο.Ισως επειδη πριν βγει το ΗL2 ειχε βγει το Far Cry ,οπου εκει πραγματικα ενιωσα οτι βρισκομαι μεσα στο παιχνιδι , μιας και ηταν τοσο πολυ ανοιχτο και στην ουσια ειχες τοσες επιλογες για να φερεις εις περας την αποστολη σου.Αντιθετα , το HL2 , ηταν ... ενα και μονο ενα μονοπατι , ενας και μονο ενας τροπος να εξουδετερωσεις την απειλη.Κατα τη γνωμη μου το Farcry ηταν τουλαχιστον 2-3 βηματα μπροστα απο το HL2 σε θεμα "ανοιχτου κοσμου" και επιλογων , και στην ουσια ανεβασε τον πηχη πολυ ψηλα.Αυτο ηταν πραγματικα next gen fps για εμενα.

Το HL2 ηταν απλα ενα HL με βελτιωμενα γραφικα.Μαλιστα ειχε ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ΅΅ νεους εχθρους σε σχεση με το πρωτο...θυμαμαι μετρησα γυρω στα 3-4 καινουργια ειδη εχθρων , πραγμα εντελως απογοητευτικο.Πηρα και την limited edition τρομαρα μου.

E tote prepei na to ksanapekseis kai prepei oposdipote na peksis to episode 2 pou eine apta kalitera fps pou exw peksh ta teeytea xronia. sto etacritic 70 review gia hl2 exoun mesw oro 97/100, de nomizo na kanoun lathos alla sigoura pekse to episode 2 an den to exeis peksi

Valkyre
06-05-2008, 15:09
E tote prepei na to ksanapekseis kai prepei oposdipote na peksis to episode 2 pou eine apta kalitera fps pou exw peksh ta teeytea xronia. sto etacritic 70 review gia hl2 exoun mesw oro 97/100, de nomizo na kanoun lathos alla sigoura pekse to episode 2 an den to exeis peksi

Μιλησα καθαρα για το ΗL2, οχι τα episodes που βγηκαν μετα.Εστησα ολοκληρο τερας για παρτη του.Και δεν ειδα κατι πρωτοποριακο.Το Far Cry ειχε εναν τεραστιο κοσμο και σε αφηνε ελευθερο να διαλεκσεις εσυ τον τροπο που θα εκπληρωσεις το objective σου.Μπορουσες να πας απευθειας στον εχθρο και να κανεις ντου , ομως ειχες την δυνατοτητα να παρεις ενα οχημα και να πας πανω σε μια βουνοκορφη που εβλεπες και να κανεις snipe ολο το camp.Στο HL2 , απλα προχωραγες εναν διαδρομο και σκωτονες οτι κινοταν.Οσον αφορα τα metacritic scores δεν ειπα ποτε οτι δεν ειναι καλο.Απλα για εμενα δεν αξιζε με τιποτα τις βαθμολογιες και τα δυθυραμβικα σχολια που πηρε.Το παιχνιδι ηταν ενα βημα ΠΙΣΩ (για να μην πω παραπανω)απο το Far Cry κατα τη γνωμη μου.

Exoskeletor
06-05-2008, 17:29
Μιλησα καθαρα για το ΗL2, οχι τα episodes που βγηκαν μετα.Εστησα ολοκληρο τερας για παρτη του.Και δεν ειδα κατι πρωτοποριακο.Το Far Cry ειχε εναν τεραστιο κοσμο και σε αφηνε ελευθερο να διαλεκσεις εσυ τον τροπο που θα εκπληρωσεις το objective σου.Μπορουσες να πας απευθειας στον εχθρο και να κανεις ντου , ομως ειχες την δυνατοτητα να παρεις ενα οχημα και να πας πανω σε μια βουνοκορφη που εβλεπες και να κανεις snipe ολο το camp.Στο HL2 , απλα προχωραγες εναν διαδρομο και σκωτονες οτι κινοταν.Οσον αφορα τα metacritic scores δεν ειπα ποτε οτι δεν ειναι καλο.Απλα για εμενα δεν αξιζε με τιποτα τις βαθμολογιες και τα δυθυραμβικα σχολια που πηρε.Το παιχνιδι ηταν ενα βημα ΠΙΣΩ (για να μην πω παραπανω)απο το Far Cry κατα τη γνωμη μου.

sto half life apla proxorages kai skotones?? pou oi pistes htan toso omorfa ftiagmenes, pou se ebaze kathe fora na skeftese, pou oi exthroi htan toso eksipnoi..
To far cry to mono pou eixe htan anixtes pistes. den htan kai ligo ayto alla eixe to xeirotero ai pou exw dei pote. to epeza sto poio duskolo k me diskolepse mono h teleytea pista, geleio entelos. protimo ena kaloftiagmeno game k as eine enas diadromos para ena anixto xazo kosmo.
by the way sto episode 2 exei kati pistes anoixtes apisteytes.. to kana kai aytoi, na doume ti parapano tha doume sto 3

Valkyre
06-05-2008, 17:50
sto half life apla proxorages kai skotones?? pou oi pistes htan toso omorfa ftiagmenes, pou se ebaze kathe fora na skeftese, pou oi exthroi htan toso eksipnoi..
To far cry to mono pou eixe htan anixtes pistes. den htan kai ligo ayto alla eixe to xeirotero ai pou exw dei pote. to epeza sto poio duskolo k me diskolepse mono h teleytea pista, geleio entelos. protimo ena kaloftiagmeno game k as eine enas diadromos para ena anixto xazo kosmo.
by the way sto episode 2 exei kati pistes anoixtes apisteytes.. to kana kai aytoi, na doume ti parapano tha doume sto 3

Οχι ρε συ , λιγο υπερβολικο μου φαινεται αυτο που λες για το AI στο FC.Eγω το θυμαμαι μια χαρα.Kαι ηταν και δυσκολο....2 χτυπηματα απο τους "μεγαλους" και ησουν νεκρος.Και δεν θυμαμαι να ειχε καλυτερο το HL2 tbh, μαλιστα ηταν πολυ δυσκολο να πεθανεις και η τελευταια πιστα με το upgraded ggun ηταν απλα γελοια..Νομιζω στα ιδια επιπεδα ηταν.Οι πιστες ηταν ομορφα φτιαγμενες στο HL2 , δεν ειπα οτι δεν ηταν.Απλα ηταν ενα μονοπατι.Δεν υπηρχε αλλη επιλογη.Αυτο εννοω.Οχι οτι ειχε κυριολεκτικα μονο διαδρομους.Και οι πιστες με τα οχηματα (το μικρο hover) ηταν λιγο πατατες.Για εμενα το μοναδικο πρωτοποριακο στοιχειο του HL2 ηταν το grav gun με τα physics του.

Θα δοκιμασω το episode 2 , μαλλον στο 360 γιατι PC δυνατο δεν εχω ευκαιρο και η εκδοση στο PS3 ειναι για τον ... ελεω ΕΑ.

geodlord7
06-05-2008, 19:53
Εγω ποτε δεν καταλαβα την τρελα και τις αυτοκτονιες για το Half Life 2 οταν εβγαινε.Πιο ηλιθιο παιχνιδι δεν εχω ξαναδει.Gtp γραφικα και απο εκει και περα οπως ειπε και ο Valkyre προχωρουσες και σκοτωνες.Και ομως ολα τα site και περιοδικα "τρελαθηκαν" και του βαζαν 10!Αν ειναι δυνατον.Και μεχρι σημερα στις λιστες των site αν πατησεις τα καλυτερα games 1ο βγαινει το ΗL.Ελεος.

Οσον αφορα το motorstorm gtp ηταν το πρωτο -.- Βριστε με αλλα δεν μου αλλαζετε γνωμη.Καθε μερα το βαζα μπας και δω αυτο που βλεπατε ολοι αλλα τιποτα.Επρεπε απλα να τερματισω μια ομορφη πιστα πρωτος -.-

PDS
06-05-2008, 19:55
Kαι στα 2 εισαι λαθος:frog:

geodlord7
06-05-2008, 19:59
Αποψεις:frog::frog:

Exoskeletor
06-05-2008, 21:26
de sou fenete ligo periergo pou oloi lene ta kalytera? allo to na mhn aresei se sena, to paixnidi eine super
and i say again.. play episode 2

geodlord7
06-05-2008, 21:30
Φυσικα και μου φανηκε περιεργο.Επαθα πλακα με τα 10αρια και την υστερια των ημερων.Γιαυτο και εκανα την βλακεια και εδωσα λεφτα να το αγορασω...Τι να σου πω.Μου την εσπασε παρα πολυ και το βαρεθηκα.Δεν μπορουσα να καταλαβω τα 10αρια ολων των αλλων.Το orange box το επαιξα, πολυ διασκεδαστικο αλλα δεν κρατησε για μενα πολυ.Προτιμησα cod.

music_lover
07-05-2008, 00:58
εμένα μου την σπάει η ηλιθιότητα της valve που κατηγορεί συνεχώς το ps3 και τώρα πάλι με το Left 4 Dead

αν δεν είναι ικανοί να φτιάξουν ένα σωστό παιχνίδι ας ρωτήσουν την naughty dog..αμάν πια!

και μην σώσετε και φτιάξετε παιχνίδι για το ps3,για τα pc καλοί είσαστε! :banghead:

Exoskeletor
07-05-2008, 01:06
giati to katigoroun? ti lene?
ayto to left 4 dead de mou exei katsi kala, exw dei kati videakia k fenotan xeirotero k apo half life 1

aladdin7
10-02-2010, 14:56
Προεκυψε ενα πιστωτικο σε μεγαλο καταστημα και σκεφτομαι να παρω το συγκεκριμενο παιχνιδι. Αξιζει τα λευτα του εν ετει 2010;

PDS
10-02-2010, 14:57
Παντα θα τα αξιζει.:)

enstikto
10-02-2010, 15:01
Δεδομένου ότι περιέχει 5 παιχνίδια (και μάλιστα καλά παιχνίδια) στην τιμή ενός φτηνού game σίγουρα αξίζει. Το μόνο θέμα που έχεις είναι:
1. Ότι η έκδοση PS3 είναι σαφώς κατώτερη απο τις εκδόσεις του Xbox και του PC.
2. Ότι είναι σχετικά παλιά παιχνίδια και μπορεί να σε ξενερώσουν τα γραφικά. Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα όμως αξίζει...

aladdin7
10-02-2010, 15:02
Το κατωτερη που αναφερεται;

Melnibonian
10-02-2010, 15:07
Ένα θα πω,το half life 2 είναι ένα απο τα καλύτερα fps όλων των εποχών,στην τιμή δε που βρίσκεις το orange box,δεν αποτελεί καν ρίσκο η αγορά του

aladdin7
10-02-2010, 15:10
Αυτο σκεφτομαι και εγω. Απλα ειναι ενα θεμα τα "old-fashioned" γραφικα του.

Melnibonian
10-02-2010, 15:16
Είναι πολύ καλύτερα και απο κάποιες καινούργιες κυκλοφορίες.Άλλωστε αν έχεις τόσο κόλλημα με γραφικά αρκέσου στο Killzone2...

AgentPrinny007
10-02-2010, 15:21
Σε ενα τοσο καλο παιχνιδι τα γραφικα ερχονται σε δευτερη μοιρα. Ο καθενας βεβαια εχει τις προτεραιοτητες του ;).

enstikto
10-02-2010, 15:24
Το κατωτερη που αναφερεται;

Έχει πολλά τεχνικά προβλήματα σε σύγκριση με τις άλλες εκδόσεις. Γενικά η valve είχε δηλώσει ότι "δεν την παλεύει" να προγραμματίζει για PS3 γιατί είναι πολύ δύσκολο και για κάποιο χρονικό διάστημα είχε πει ότι δεν θα ξανασχοληθεί με την κονσόλα.

Για ποίο συγκεκριμένα, απο το review του gamespot:

With that said, the PlayStation 3 version of the game doesn't perform nearly as well as its Xbox 360 and PC counterparts. There is a noticeable problem with the PS3's frame rate at times. The frame rate hiccups are inexplicable because they can occur when almost nothing is happening onscreen or when you're in the midst of a big battle. It's not a huge gameplay issue, but it is very noticeable and a significant irritation. In addition, the PS3's loading times are longer than the Xbox 360's, and they're frequent enough to be noticeable, especially if you make a habit of dying and restarting. Frame rate and loading issues aside, the content in The Orange Box for the PS3 is as good as the content in the superb Xbox 360 version. This is definitely a must-have game for the platform that will provide countless hours of single- and multiplayer action. It might not be the definitive version of The Orange Box, but it still represents one of the greatest values in gaming history.

mania
10-02-2010, 15:36
?? ??????? ??? ?? ?????????.???? ??? ???? ??? ?? ?????????? ??? ??? ??? ????? ???? ???????.
?? ???????? ?????? ????? ??? ?????? ???? ??? ???????? ??? ?????? ??? ps3.??? ?????????? ??? ??? ?? ??? ?? ????? ??? ???????? ??? ?? ?? ???? ????? ??????? ?? ?????? ????.?????? ????? ???? ??????,???? ???????? ?? ????? ??? ???? ??? ????? ??????? ??????.
________
Shemale fetish (http://www.fucktube.com/categories/961/fetish/videos/1)