PDA

View Full Version : ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ-Game-sharing



tasos
13-06-2012, 01:20
Καλησπέρα παιδιά είναι σημαντικό όποιος μπορεί ας απαντήσει το game-sharing μάζι με φίλους είναι παράνομο - εναντιόν τους κανόνες της sony; Μπορούν να σε Μπαναρουν?? Ευχαριστώ εκ προτέρων

Eddy_Gordo
13-06-2012, 02:34
OXI kai oxi

tasos
13-06-2012, 18:53
Σίγουρα φίλε δηλάδη αν κατεβάσει ένας φίλος μου πχ χάρτες του call of duty γίνεται να τους δώσει σε έμενα νόμιμα με το game-sharing??

djpar
13-06-2012, 19:12
επιτρεπετε το account sharing μεχρι 3 ατομα δλδ εσυ και αλλοι 2(κονσολες)

asdys
13-06-2012, 19:26
Εσύ και άλλος ένας είναι πλέον νομίζω.

tasos
13-06-2012, 20:54
Δηλαδή παιδιά δεν υπάρχει περίπτωση να φάω ban;

asdys
13-06-2012, 21:44
Προχώρα άφοβα μαν. Το έχω κάνει καμιά 7άρα φορές και όλα καλά.

Το επιτρέπει κανονικά και επίσημα η Sony.

messi10
13-06-2012, 21:50
εγώ, προσωπικα, δεν το εχω κανει ποτε αλλα αφου εψαξα λιγο στο net, βρηκα αυτο (η πιο προσφατη ερωτηση):

''t's not illegal but it's against the PSN's user agreement, so you can technically be banned for doing it.''

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20120414082527AAepFYZ

Βεβαια αφου τοσοι απο εδω το εχουν κανει, χωρις να δεκτουν ban δεν νομιζω να ισχυει.

minaras_tio
13-06-2012, 22:54
Μου εχει δωσει ενα φιλοσ ενα πακετακι με χαρτες στο cod.
Ουτε ban, ουτε boun...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Eddy_Gordo
13-06-2012, 23:05
na tan mono to paketaki.. edo alloi dinoun ta paixnidia tou Welcome Back tou PSN otan epanilthe..

kanena provlima pouthena kai pote

tasos
13-06-2012, 23:39
Ευχαριστω μαλλον θα το κανω αν και κραταω τις επιφιλαξεις μου γτ μερικοι (απο ξενα site) λενε οτι τρως ban για παντα, ο θεος βοηθος

Eddy_Gordo
14-06-2012, 01:47
ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του.. εγω μιλω δοκιμασμενα

tasos
14-06-2012, 11:59
οκ παίδες εντάξει σας θα το κάνω σήμερα ευχαριστώ όλα τα παιδια

Nek_Food
14-06-2012, 12:27
Αν ρωτάς με το γράμμα του νόμου της Sony τα μισά που κάνουμε στην κονσόλα μας, παίζει να είναι παράνομα... μπορεί να είμαστε παράνομοι και που την έχουμε δηλαδή ένα πράγμα. Ουσιαστικά λοιπόν, η Sony το θεωρεί παράβαση των όρων χρήσης της κονσόλας σου.

Βεβαίως, δεν υπάρχει η δυνατότητα ελέγχου σε ποιον ανήκει η κάθε activated κονσόλα για να έχει το δικαίωμα να κάνει ban η sony πατώντας επάνω στο game sharing. Μπορεί να έχω περισσότερες κονσόλες, σε διαφορετικά σπίτια, ή να είναι του παιδιού μου ή να έχω πολλά accounts και πάει λέγοντας. Τώρα αν κάποιοι το έχουν παρακάνει και φαίνεται διαμοιρασμός πολλών διαφορετικών accounts σε πολλές διαφορετικές κονσόλες ταυτόχρονα, ίσως να προκαλούσε θέμα σε αυτούς, αλλά πάλι περισσότερη θα ήταν ίσως η ζημιά και η κατακραυγή της Sony σε μία τέτοια κίνηση, παρά τα όποια οφέλη.

Μόνο να προσέξεις το άλλο account που θα διαμοιράσεις παιχνίδια να είναι έμπιστος φίλος (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα) καθώς θα ανταλλάξετε τους κωδικούς κλπ. Κυρίως όμως θα έλεγα, το account του να μην είναι από αυτά τα κλεμμένα ή τα αγορασμένα από το διαδίκτυο που ήταν ήδη φορτωμένα με ποσά από κλεμμένες πιστωτικές άλλων χρηστών. Υπήρχε μία περίοδος που πουλιούνταν κατά δεκάδες ίσως και εκατοντάδες τέτοιοι λογαριασμοί και δεν είμαι σίγουρος τί έγινε τελικά. Νομίζω ότι εκεί όταν το έπαιρναν είδηση έριχναν ban στον κλεμμένο λογαριασμό αυτό μόνο, αν και έχω διαβάσει και για console bans αλλά δεν ξέρω αν σχετίζονται. Κάποιοι άλλοι ίσως και εδώ μεσα να έχουν πιο συγκεκριμένα πράγματα να σου πουν επί τους θέματος αυτού, αλλά αν θέλεις την γνώμη μου τέτοιο ρίσκο να μην πάρεις, δεν αξίζει καθώς εκεί εισέρχεσαι σε πιο κακοτράχαλα μονοπάτια (αναφέρομαι στο τελευταίο περί κλεμμένων λογαριασμών και καρτών).

Πάντως game sharing με έναν πολύ καλό φίλο σου, γενικά θα έλεγα κάνεις άνετα και απροβλημάτιστα...

tasos
14-06-2012, 22:48
ναι, ο φίλος μου ειναι πολύ έμπιστος...και το accound είναι δικό του απο την αρχή οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα... Ευχαριστώ Nek_Food (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=1814)

-------------------------

Αυτός ο οδηγός ισχυεί ακόμα; και είναι ο ποιός σωστός τρόπος να κάνεις game-sharing;

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=524

Nek_Food
15-06-2012, 09:20
Από ότι πολύ πρόχειρα διάβασα ισχύουν οι οδηγίες, αν και είναι μάλλον απλό το όλο θέμα. Φτιάχνεις έναν νέο user στο PS3 σου με ότι όνομα θέλεις - κάνεις sign in στο psn με τα στοιχεία του φίλου σου (email & password) και μετά όντας online κάνεις activate την κονσόλα (ίσως να γίνεται και αυτόματα στο πρώτο download από το history list). Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που γράφει με το save password, καθώς μπορείς να αποθηκεύσεις κανονικά τον κωδικό ώστε να μην τον βάζεις κάθε φορά, απλά να επιλέξεις από τα μενού ποιο είναι το main account που κάνει auto sign in (το δικό σου προφανώς ή και κανένα). Υπόψη νομίζω ότι έχει αλλάξει πια η πολιτική με τον αριθμό των shared accounts /games και από 5 είναι 2, για τις αγορές από τον Νοέμβριο 2011 και μετά (τα προηγούμενα παραμένουν ως έχουν).


For purchased/downloaded content before November 17, 2011 the number of systems for activation is:

For Game Content - Five (5) PS3 and/or portable systems
For Video Content - One (1) PS3 and up to Three (3) portable systems


As of November 18, 2011, number of systems for activation is:


For Game Content - Two (2) PS3 and/or portable systems
For Video Content - One (1) PS3 and up to Three (3) portable systems

Αν κάποια στιγμή επιθυμείς να μην έχεις πια το account του ή και το αντίθετο, η διαδικασία είναι sign in στο PSN με το account αυτό, deactivate την κονσόλα (έτσι παύουν τα παιχνίδια που συνδέονται με αυτό το account να δουλεύουν) και διαγραφή του αν θέλεις μαζί με το όποιο περιεχόμενο - παιχνίδια - dlc ανήκει σε αυτό και δεν είναι πια λειτουργικό.

Υπόψη, deactivation πλέον γίνεται και από το PC από ένα link (δες εδώ τις οδηγίες (http://us.playstation.com/support/answer/index.htm?a_id=2616)) μάλλον μαζικά όμως, οπότε θα πρέπει να κάνεις sign in και activate το δικό σου account ξανά, μικρό το κακό όμως. Ίσως έτσι παίζει και κομπίνα του στυλ, παιχνίδια που έχεις κατεβάσει από ένα account το οποίο δεν μπαίνει πια στο PSN, ακόμη και εάν γίνει deactivate, συνεχίζουν λογικά να δουλεύουν κανονικά καθώς θα πρέπει να ενημερωθεί από το PSN με sign in η αλλαγή αυτή. Δεν είμαι 100% νομίζω κάτι τέτοιο έχει γίνει με έναν παλιό δικό μου λογαριασμό, αλλά μην σας πάρω και στον λαιμό μου.

djpar
15-06-2012, 09:25
η πλακα ειναι οτι εγω εχω μοιρασει το account σε αλλα 2 ατομα και ποτε δεν εχω παρει καποια προειδοποιηση,το εχω κανει βεβαια εδω και απειρα χρονια