PDA

View Full Version : Μόλις αγόρασα ένα Xbox 360 slim. Ερώτηση.



ps4
24-05-2012, 23:55
Μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει λίγα πραγματάκια για το online κομμάτι της κονσόλας;

Τι χρειάζομαι για να παίξω online;

Και μια παιδική, που ειναι τα βίντεο που κατεβάζω;

Sent from my τελεφωνο using Tapatalk 2

FotisGRC
25-05-2012, 00:14
Είχα παλιότερα xbox, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι..

Τα βασικά τα ξέρεις? Οτι για να παίξεις online χρειάζεται να κάνεις λογαριασμό στο Xbox live το οποίο είναι 35-40 ευρώ το χρόνο νομίζω.. Κραταω επιφυλάξεις για την τιμή..

Valkyre
25-05-2012, 00:54
Εαν το πηρες καινουργιο, στανταρ εχεις 1 μηνα τουλαχιστον δωρεαν στο live. Απλα κανεις λογαριασμο και για 1 μηνα (ισως και παραπανω αναλογα τι πακετο αγορασες) παιζεις δωρεαν. Απο εκει και μετα θα χρεωθεις αν επιθυμεις για παραπανω...

Τωρα τα βιντεο ειναι αποθηκευμενα σε ενα απο τα τελευταια μενου αριστερα που ονομαζεται apps ή κατι τετοιο. Πας εκει και μετα πατας στην επιλογη video apps και λογικα θα ειναι εκει.

Καλοριζικο και καλοπαιχτο, αληθεια πως σου την βαρεσε κι εσενα να το αγορασεις? Εγω πες ειχα λοξα με τα κωλο mass effect και κωλο Skyrim και ηθελα να παιξω φυσικα και το Witcher 2 και το πηρα. Εσυ? :)

ps4
25-05-2012, 01:38
Βασικά είχε κάτι χαρτιά μέσα αλλά δεν έδωσα σημασία. Ναι καινούργιο το πήρα Μήτσο, κούτα.

Το θέμα ειναι μήπως με χρεώσει αυτόματα την επόμενη φορά; Λέω να κάνω για ένα χρόνο όπως λέει ο σιφορουμιτης από πάνω αλλά δεν έχω καποιον να παίξω online φίλο, οπότε λέω μήπως πάνε χαμενΑ τα λεφτά.

Το μενού ειναι λίγο δύσκολο. Ψάχνω να βρω και τα πιο απλά πράγματα. Παλιά ήταν λίγο πιο εύκολο νομίζω γιατί το είχα αγοράσει κάποτε και όταν κάηκε και αυτό το έδωσα. Αλλά θυμάμαι ότι δεν ζοριστηκα τόσο τότε.

Το πήρα βασικά για να παίζω offline μερικά παιχνιδάκια δικά του αποκλειστικά, όπως ειναι το gears of war και το Alan wake. Βασικά για το δεύτερο. Ήρεμα μόνος μου στο δωματιάκι μου. Καφεδάκι τσιγαράκι και gaming χαλαρό. Κάπως έτσι την είδα, ειναι και φτηνή σαν κονσόλα και λέω δεν βαριέσαι.

Sent from my τελεφωνο using Tapatalk 2

FotisGRC
25-05-2012, 02:21
Απ'ότι βλέπω ανανεώνει αυτόματα την συνδρομή. Υπάρχει όμως τρόπος να το απενεργοποιήσεις.

http://support.xbox.com/el-GR/billing-and-subscriptions/subscription-management/cancel-xbox-live-gold-subscription

garrett156
25-05-2012, 11:33
αυτοματα ανανεωνετε μονο αν εχεις περασμενη καρτα πιστωτικη πραγμα που προφνως δεν θελεις να κανεις.απο εκει και περα κανε ενα account και θα εχεις ενα μηνα δωρεαν.αν δεις οτι σου αρεσει και θελεις να ανανεωσεις για χρονο θα αγορασεις μια προπληρωμενη xbox live συνδρομη και θα την ριξεις στο redeem code και εισαι τζαμι.
δεν ξερω αν επιτρεπετε η αν θεωρηθει διαφημηση (αν ειναι ας το διαγραψει καποιος mod) αλλα υπαρχει ενας ελληνας με site που εχει φοβερες τιμες και ειναι και πολυ εξυπηρετικος σε περιπτωση αναγκης-λαθους κλπ(μια φορα με ειχε παρει2-3 τηλεφωνα να δει αν ολα ειχαν παει καλα με ενα προβλημα σχετικα με το site)

http://www.goldxbox.gr/

καλη αρχη με το μηχανημα και υπομονη με το dashboard γιατι το εκαναν σαν τα μουτρα τους!


ΥΓ:κανε με add αν θελεις να σε βοηθησω σε περιπτωση που κατι δεν καταλαβεις η και μελλοντικα να παιξουμε και τιποτα(halo:P)

ps4
25-05-2012, 13:36
Οκ. Κατι καταλαβα για το θεμα. Ειδα και το site που εβαλες και παιζει να το παρω απο εκει. Βεβαια παιζει μια προσφορα το gears of war 3 μαζι με 12μηνες συνδρομη περιπου 50 ευρω. Θα δω. Τωρα ειμαι στο dashboard; και προσπαθω να καταλαβω την λειτουργια του. Πολυπλοκο.

Υ.Γ. Για γραψτε ρε παιδια κανα gamertag (ετσι δεν τα λενε στο xbox; ) να κανω κανα φιλο. :)

Valkyre
25-05-2012, 13:40
^^ valkyre4 ειμαι εγω, κλασσικα οπως και στο PSN. Kανε με add ;)

Το dashboard ειναι απλα το αισχος το ιδιο. Τip: χρησιμοποιησε τα φτερα στο χειριστηριο για να μετακινηθεις πιο ευκολα.

Αν σου αρεσουν τα RPG να παρεις και το Witcher 2!

ps4
25-05-2012, 13:43
Σου εστειλΑ μόλις τώρα. :D

Sent from my SK17i using Tapatalk 2

Valkyre
25-05-2012, 14:11
Σου εστειλΑ μόλις τώρα. :D

Sent from my SK17i using Tapatalk 2

σε εκανα accept απο το κινητο μεσω του app! Κατεβασε το αν δεν το εχεις, εχει φαση. (εχει αναλογο και για το PSN )

ps4
25-05-2012, 15:54
Πως λέγεται το app; υπάρχει για android;

Sent from my SK17i using Tapatalk 2

Valkyre
25-05-2012, 16:18
Xμμμ δεν εχω ιδεα αν υπαρχει, η εφαρμογη λεγεται "My Xbox Live" και η αντιστοιχη του PSN: "Playstation".

panoramix
26-05-2012, 02:00
Κανε και εμενα αν θες tzertzeles δεν εχω και εγω κανεναν να παιξω...και εγω το πηρα μονο για το forza 4 αλλα τελικα τα γραφικα του μ αρεσουν περισσοτερο απο το ps3!!!

konstantinos
26-05-2012, 02:10
παντως εγω θυμαμαι που ειχα βαλει καρτα για ανανεωσεις κ καποια στιγμη δεν ειχα λεφτα κ μου κλειδωσε το προφιλ αυτο μου εγινε πριν 4-5 χρονια οποτε δεν πιστευω να γινετε ακομα αυτο να ναι καλα τοτε η δημητρα που απαντουσε στο τηλ κ βγαλαμε ακρη οπως κ πολυ αλλοι πιστευω γιατι οσοι ηταν αντρες δεν γνωριζαν την τυφλα τους βγαλαμε ακρη χωρις να υποστιριζετε το xbox live τοτε στην ελλαδα.

ps4
26-05-2012, 15:58
Μόλις πήρα το gow 3. Τελικά η προσφορά που νόμιζα δεν ίσχυε. Το βράδυ λέω να το λιωσω λίγο. Το πρώτο το είχα τερματίσει θυμάμαι. Λίγο πριν βγάλει τα δαχτυλίδια.

Δεν θα το πιστέψετε βέβαια, ακόμα παιδευομαι με το μενού. Απίστευτο χαλι. Ψάχνω ακόμα και το πιο απλό πράγμα.


Sent from my τελεφωνο using Tapatalk 2

ps4
27-05-2012, 12:23
Το έχω καταευχαριστηθει το μηχάνημα. Το gears απίστευτο και με πολύ ωραία γραφικά και gameplay.

Περιμένω τον κουμπάρο μου να μου δώσει και το Alan wake και έγινα για λίγο καιρό. ¶ψογα.

Sent from my τελεφωνο using Tapatalk 2

WolfRathmA
27-05-2012, 13:01
Κάντε και εμένα add παιδια αν θέλετε! WolfRathmA GR είναι το user μου. (πριν το GR είναι με κενό όχι με κάτω παύλα)

Καλο Gaming!

Multy-Gamer
27-05-2012, 13:11
Το έχω καταευχαριστηθει το μηχάνημα. Το gears απίστευτο και με πολύ ωραία γραφικά και gameplay.

Περιμένω τον κουμπάρο μου να μου δώσει και το Alan wake και έγινα για λίγο καιρό. ¶ψογα.

Sent from my τελεφωνο using Tapatalk 2
αν θες συμπαικτη για coop στο gears κανε με add(Original GR).επισης θα σου συνηστουσα οταν το τελειωσεις να τσιμπησεις και το RAAMS SHADOW (dlc)κοστιζει φθηνα κ ειναι ενα παιχνιδι μονο του.καλοριζικη η κονσολα.

ps4
27-05-2012, 14:52
Οκ παιδιά ευχαριστώ. Θα σας κάνω και τους 2 αdd.

Sent from my SK17i using Tapatalk 2

sacram73gr
27-05-2012, 19:45
sacram73gr add me 2...

WolfRathmA
28-05-2012, 00:54
Εμφανίζονται σιγα σιγα ολοι :P xaxa!

ps4
31-05-2012, 11:05
Ρε παιδιά πως κάνω quit ένα παιχνίδι; Όχι να σβήσω την κονσόλα, απλά να γυρίσω στο μενού.

Δεν μπορώ να το βρω και κάνω σβήσιμο και μετά το ξαναανοιγω.

Sent from my τελεφωνο using Tapatalk 2

Valkyre
31-05-2012, 11:12
^^ Oπως στο Playstation. Πατας το κεντρικο κουμπι στο χειρηστηριο και η πρωτη επιλογη θα σου λεει να επιστρεψεις στο xbox home. Αν θελεις να κλεισεις την κονσολα μεσω του χειριστηριου, παλι οπως στο PS3, πατας και κρατας πατημενο το κεντρικο κουμπι στο χειριστηριο και θα σου βγαλει παραθυρο που θα σου λεει να κλεισεις την κονσολα. ;)

garrett156
31-05-2012, 19:48
xbox guide button και μετα Y

ps4
03-06-2012, 10:27
Αυτό ήταν. Οκ ευχαριστώ γκαρετ.

Sent from my SK17i using Tapatalk 2

panoramix
07-06-2012, 15:44
το προγραμματακι για το κινητο σε adroid ειναι το mobile x-box live κανεις φιλους βλεπεις οτι πληροφορια θες και στελνεις και μυνημα