PDA

View Full Version : E3 2012 June 5-7 |Los Angeles Convention Center



Pages : 1 [2]

Leon_DiZ
06-06-2012, 01:02
να δουμε και ενα επιπεδο του συγκεκριμενου Star Wars ξαναλεω, που να μην ειναι απλα ενας στενος διαδρομος. Και το infinity blade II στο iphone το βλεπεις και λες οτι εχει γραφικα ps3 / 360 αλλα στην πορεια διαπιστωνεις ποσο ελαχιστος ειναι ο πραγματικος ελεγχος του παιχτη.

Προσωπικα το watchdogs για εμενα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακο σαν συνολο σαν μεγεθος σαν ΟΛΑ απο αυτο που ειδαμε "μεχρι στιγμης εννοειται" απο το Star Wars.

καλα σιγουρα. και gameplay φαινεται πιο ενδιαφερον και "βρωμαει" φρεσκο απο μακρια. το star wars μας εχει χορτασει πιστευω σαν franchise

http://cdn.gs.uproxx.com/wp-content/uploads/2012/04/starwars-kinect-dancing-1.gif

DarkUSS
06-06-2012, 01:05
^^ E με λιγα λογια λοιπον, εφοσον θεωρεις next gen το Watch Dogs, τοτε φασκεις και αντιφασκεις στο προηγουμενο ποστ σου οταν λες οτι οι κονσολες "κρατανε πισω τα παιχνιδια". Δεν τα κρατανε. Οριστε Watch Dogs και Star Wars. Οκ θα βγουν στο PS3/360 με χαλια γραφικα. Εσενα λογικα δεν σε επηρεαζει αυτο...οποτε που ειναι το προβλημα?

Πραγματικά απορώ αν διαβάζεις τα posts μου καθόλου ή γράφεις αυτά που θες να γράψεις έτσι κι αλλιώς αναφέροντας πράγματα που εγώ ποτέ δεν είπα.


λαμβάνοντας υπόψιν τα specs των early dev kits
δείτε η Ubisoft τι αίσθηση προκάλεσε απλά και μόνο δείχνοντας ένα παιχνίδι που απ΄ότι φαίνεται θα αποτελέσει μεταβατικό στάδιο για την επόμενη γενιά. Οπότε σε παρακαλώ πες μου που ακριβώς φάσκω και αντιφάσκω;
Δεν είπα πουθενά ότι αυτά τα δύο παιχνίδια είναι αμιγώς next-gen αλλά σίγουρα αρκετά μπροστά ώστε το PS3 να μη μπορεί να τα τρέξει έτσι όπως τα βλέπουμε στα videos (ειδικότερα το Star Wars που σε ορισμένα σημεία μοιάζει με CG).

Και το 2005 όταν κυκλοφόρησε το 360 πολλά από τα παιχνίδια εξακολουθούσαν να κυκλοφορούν και στο PS2 (ενδεχομένως ότι θα γίνει και στην περίπτωση του Watch Dogs) αλλά δεν νομίζω κανένας να προτιμούσε αυτήν την έκδοση του Just Cause (μεταβατικό παιχνίδι που είχε βγει στο 360 και στα last-gen συστήματα τότε) για παράδειγμα:

TxLu2qsMDrQ

Επίσης εγώ κάνω γενικότερη συζήτηση δεν μιλάω για το αν με επηρεάζει εμένα αυτό ή όχι προσωπικά.



Ναι αν ηταν εδω το PS4 θα εβγαζαν το Last of Us με καλυτερα γραφικα. Συμφωνοι. Βεβαια εγω δεν ειμαι και τοσο απογοητευμενος απο το οπτικο αποτελεσμα του Last of Us και ειλικρινα το θεωρω υπερβολη να πει καποιος οτι το βρισκει αδιαφορο και δεν του λεει κατι. Αν ισχυει, τοτε χαιρομαι που δεν απεκτησα ποτε δυνατο PC διοτι φαινεται οτι μαλλον περισσοτερο κακο κανει παρα καλο. Ακομα εντυπωσιαζομαι απο τα αποτελεσματα που βλεπω στην οθονη μου. Για εναν χρονο ακομη ειμαι μια χαρα. Και απο οτι φαινεται οι περισσοτεροι , ειτε λεγονται χρηστες , ειτε λεγονται δημοσιογραφοι, ειτε λεγονται Κοτζιμα εξακολουθουν να ζητωκραυγαζουν και να μιλανε με τα καλυτερα λογια γι αυτα τα παιχνιδια. Οποτε δεν ξερω αν ειναι μια πολυ μικρη μεριδα gamer οι οποιοι ειναι απογοητευμενοι απο τετοια αποτελεσματα, παντως ειναι σιγουρο οτι αποτελουν μειοψηφια και κατα την ταπεινη μου αποψη, καλως και αποτελουν μειοψηφια, γιατι δεν μπορεις να βλεπεις αυτα τα παιχνιδια και να λες οτι δεν σε εντυπωσιαζουν διοτι αν ειχαμε PS4 τοτε θα ηταν πολυ πιο ομορφα κλπ κλπ.Και πάλι αν αναφέρεσαι σε μένα δεν είπα πουθενά ότι το Last of Us με απογοητεύει. Ίσα ίσα είναι από τα λίγα παιχνίδια του PS3 που ανυπομονώ να παίξω.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι επειδή εσύ, o PDS ή όποιος άλλος αρκείστε στα δεδομένα του PS3, αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορούν να υπάρξουν και παιχνίδια που κάνουν παραπάνω πράγματα. Αν η LucasArts μπορεί να δείχνει σήμερα παιχνίδια όπως το Star Wars 1313, τότε φανταστείτε τι θα έκανε η NaughtyDog, η Santa Monica ή άλλα αξιόλογα studios. Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πω πια;


Συμφωνώ με τον Valkyre. Δεν έχουμε όλοι λεφτά darkuss να αγοράζουμε καινούριες κονσόλες και κάποιοι από εμάς προτιμούμε να τερματίσουμε τα καλά παιχνίδια αυτής της γενιάς πριν πάμε στην επόμενη. Εσύ αν θες μπορείς να παίξεις το Star Wars στο σύγχρονο PC σου.
Καλά ειδικά εσύ έχεις και πολύ πράμα να τερματίσεις ακόμα στο PS3, δεν σε κατηγορώ. :a050:


καλα παιδια, μην τον φατε κιολας. δεν σας φταιει ο DarkUSS που δεν εχετε λεφτα

Καλά μη δίνεις σημασία troll post ήταν, τον ξέρω προσωπικά. Άσε δε που ούτε εγώ έχω λεφτά. :P


Κατι αλλο παιδια, η παρουσιαση της Unreal Engine 4 ποτε ειναι απο το Spike?

Πέμπτη νομίζω.

Valkyre
06-06-2012, 01:21
Συγνωμη αλλα οταν καποιος συντασσει τις προτασεις του κατ'αυτον τον τροπο:




Ενώ αν η γενιά δεν είχε φάει τα ψωμιά της θα είχαμε περισσότερα:

U08QNPk0ZNE

και

FcMRkyoHKeA

στο παραπανω quote τι να υποθεσει κανεις οτι εννοεις με τα συγκεκριμενα παιχνιδια?? Οτι προφανως ειναι αλλης κατηγοριας εφοσον η γενια εχει φαει τα ψωμια της ετσι δεν ειναι? Ε... τι αλλη κατηγορια μενει λοιπον για να χαρακτηρισει τα εν λογω παιχνιδια εκτος απο το προφανες... "next gen"?




Επίσης είδες το Star Wars 1313; Το Watch Dogs; Δεν θα προτιμούσες ένα Last of Us με τέτοιες λεπτομέρειες, εφέ και ποιότητα εικόνας; Ακόμα να πεισθείς ότι οι κονσόλες "κρατάνε πίσω" τα σημερινά παιχνίδια;

Σε αυτο παλι τι εννοουσες λεγοντας αν θα μας αρεσε να βλεπαμε ενα Last of Us με τα γραφικα των παραπανω παιχνιδιων?

Αυτα και σε συνδυασμο με το υπολοιπο κειμενο που συνοδευει τα συγκεκριμενα quotes νομιζω ο περισσοτερος κοσμος θα ειχε την εντυπωση οτι θεωρεις τα εν λογω παιχνιδια next gen...δηλαδη ξερω'γω... δια της ατοπου απαγωγης...αυτο βγαινει. Ισως δεν εκφραστηκες καλα...

Απο εκει και περα, τα ποστ σου ειχαν και αλλες υπερβολες μεσα, οπως οτι το Last of Us ειναι λιγο-πολυ ενα Uncharted απο οτι εχουμε δει σε θεμα gameplay, οποτε ειναι αληθεια οτι καπου ο αναγνωστης μενει ολιγον καγκελο. Ευτυχως δεν ημουν ο μονος που το διαπιστωσε αυτο.

Δεν εχω κανενα προβλημα εαν πιστευεις οτι οι κονσολες για εσενα εχουν καταστρεψει το gaming και οτι το κρατανε πισω και τα λοιπα. Δεν με απασχολει καν. Αποψη σου και αποψη μας. Απλα, μαλλον ο τροπος εκφρασης της αποψης σου μπερδευει τον αναγνωστη σου...

DarkUSS
06-06-2012, 01:34
Συγνωμη αλλα οταν καποιος συντασσει τις προτασεις του κατ'αυτον τον τροπο:



στο παραπανω quote τι να υποθεσει κανεις οτι εννοεις με τα συγκεκριμενα παιχνιδια?? Οτι προφανως ειναι αλλης κατηγοριας εφοσον η γενια εχει φαει τα ψωμια της ετσι δεν ειναι? Ε... τι αλλη κατηγορια μενει λοιπον για να χαρακτηρισει τα εν λογω παιχνιδια εκτος απο το προφανες... "next gen"?



Σε αυτο παλι τι εννοουσες λεγοντας αν θα μας αρεσε να βλεπαμε ενα Last of Us με τα γραφικα των παραπανω παιχνιδιων?

Αυτα και σε συνδυασμο με το υπολοιπο κειμενο που συνοδευει τα συγκεκριμενα quotes νομιζω ο περισσοτερος κοσμος θα ειχε την εντυπωση οτι θεωρεις τα εν λογω παιχνιδια next gen...δηλαδη ξερω'γω... δια της ατοπου απαγωγης...αυτο βγαινει. Ισως δεν εκφραστηκες καλα...

Απο εκει και περα, τα ποστ σου ειχαν και αλλες υπερβολες μεσα, οπως οτι το Last of Us ειναι λιγο-πολυ ενα Uncharted απο οτι εχουμε δει σε θεμα gameplay, οποτε ειναι αληθεια οτι καπου ο αναγνωστης μενει ολιγον καγκελο. Ευτυχως δεν ημουν ο μονος που το διαπιστωσε αυτο.

Δεν εχω κανενα προβλημα εαν πιστευεις οτι οι κονσολες για εσενα εχουν καταστρεψει το gaming και οτι το κρατανε πισω και τα λοιπα. Δεν με απασχολει καν. Αποψη σου και αποψη μας. Απλα, μαλλον ο τροπος εκφρασης της αποψης σου μπερδευει τον αναγνωστη σου...
Ναι μπορεί να μην εκφράζω εγώ καλά την άποψή μου ή μπορεί εσύ να διαβάζεις between the lines και να βλέπεις πράγματα που δεν έχω πει καν επειδή σου θίγω το PS3 ή δεν ξέρω τι άλλο.

Όλα μέσα στην ζωή είναι άλλωστε. Αnyway, δεν περίμενα και ποτέ να συμφωνήσεις απλά φυσικά κουβέντα να γίνεται.

Valkyre
06-06-2012, 01:39
χαχα ρε φιλε εισαι αστειος εντελως ομως... επι μονιμου βασεως και πιστα στην παραδοση, ελείψη σοβαρης επιχειριματολογιας πετας το χαρτι "fanboy" σα δεκαχρονος πιτσιρικας... τι να σου πω... ειπα να σου δωσω την ευκαιρια να σου μιλησω σαν ενηλικας.

Gamertag: Valkyre4 κανε με add οποτε γουσταρεις. εχω να ανοιξω το ps3 σχεδον 2 μηνες για gaming!

DarkUSS
06-06-2012, 01:56
Δε πέταξα κανένα χαρτί fanboy σε πληροφορώ. Αντίθετα εσύ πετάς το χαρτί "ΟΚ εσύ τι πρόβλημα έχεις; Παίξε στο PC σου". Απλά είναι αδιανόητο να μη μπορείς να δεις κάποια πράγματα.

Ανάλογη διαφωνία είχαμε και στο thread του MG Rising πριν πόσο; Κανένα χρόνο; Λιγότερο; Δε θυμάμαι. Τελευταία φορά που κοίταξα το παιχνίδι πάει από το καλό στο καλύτερο.

Απλά είσαι αμετακίνητος σε κάποιες απόψεις σου όποτε δεν μπορώ να κάθομαι να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν εσύ πιστεύεις ότι με το PS3 οι developers δεν περιορίζονται πλέον, ΟΚ τι άλλο μπορώ να πω; Προφανώς έχεις insider πηγές. :P

hakoo
06-06-2012, 02:02
Για να ελαφρυνω λιγακι το κλιμα

Valkyre and DarkUSS

WHY U NO GET ALONG??????

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/089/665/tumblr_l96b01l36p1qdhmifo1_500.jpg


2 απο τα αγαπημενα μου μελη να τσακωνονται, it just rips my heart :silly:
Seriously, ληξτε το ρε παιδες να παει στο διαολο.

djpar
06-06-2012, 02:15
παίδες ηρεμία,τα γραφικά όντως πλέον δεν εντυπωσιάζουν αλλά αν σε 1 χρονο μου πει κάποιος βγήκε το PS4 θα του απαντήσω φίλε δυστυχώς δεν έχω τα λεφτά να το πάρω θα περιμένω κάνα χρόνο όπως κ το PS3 αυτό θα κάνουν όλοι κ για να είμαι πιο σίγουρος για τα παιχνίδια κτλ θα κάτσω παραπάνω αυτό το ξέρουν γι'αυτό κ δεν είδαμε φέτος στην e3 τίποτα για νέες κονσόλες.

τα λεφτά δεν υπάρχουν παντού στην Ευρώπη όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα κ αν είσαι άνεργος ή παίρνεις 600 ευρώ δεν θα πάρεις ps4

DarkUSS
06-06-2012, 02:20
Για να ελαφρυνω λιγακι το κλιμα

Valkyre and DarkUSS

WHY U NO GET ALONG??????

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/089/665/tumblr_l96b01l36p1qdhmifo1_500.jpg


2 απο τα αγαπημενα μου μελη να τσακωνονται, it just rips my heart :silly:
Seriously, ληξτε το ρε παιδες να παει στο διαολο.Είναι σαν να ρωτάς γιατί δεν τα βρίσκουν Τσίπρας και Σαμαράς. :P :hysterical:

MajereMP44
06-06-2012, 03:19
παίδες ηρεμία,τα γραφικά όντως πλέον δεν εντυπωσιάζουν αλλά αν σε 1 χρονο μου πει κάποιος βγήκε το PS4 θα του απαντήσω φίλε δυστυχώς δεν έχω τα λεφτά να το πάρω θα περιμένω κάνα χρόνο όπως κ το PS3 αυτό θα κάνουν όλοι κ για να είμαι πιο σίγουρος για τα παιχνίδια κτλ θα κάτσω παραπάνω αυτό το ξέρουν γι'αυτό κ δεν είδαμε φέτος στην e3 τίποτα για νέες κονσόλες.

τα λεφτά δεν υπάρχουν παντού στην Ευρώπη όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα κ αν είσαι άνεργος ή παίρνεις 600 ευρώ δεν θα πάρεις ps4
Εμενα ρε Παρη μια χαρα μ'εντυπωσιαζουν τα γραφικα ακομη!Μην σου πω μακαρι να καθυστερουσε η γενια και ολα τα παιχνιδια να ειχαν γραφικα Last of us και Beyond, απο εδω και περα.Φανταζεσαι?Αλλα με το κυαλι θα δεις developer να φτιαχνει παιχνιδια με τετοια γραφικα.Αρα δεν μου φταιει το ps3.Το μονο σιγουρο.
Καλα αν περιμενεις το ps4 φεξε μου...δεν εχω κανενα λογο να εχω hype για την επομεη κονσολα της Sony αν κρινω απο αυτα που εχουν ακουστει.:thumbsdown:

DarkUSS
06-06-2012, 03:42
Μερικά ακόμα gifs:

http://img.photobucket.com/albums/v247/DrForester/WellHaveFunOnTheSatelliteOfNintendo.gif

http://h11.abload.de/img/0178_z57q6v8k6f.gif

http://i.minus.com/in7S2KaP1yaz4.gif

http://i.imgur.com/amEcG.gif

http://i.minus.com/ibgdEGYjabTB4N.gif

http://www.abload.de/img/0177_wfu9f.gif

http://i.minus.com/ik44STQqWR0F.gif

the master
06-06-2012, 03:47
Οτι και να λεμε τωρα
αυτα τα παιχνιδια θα τα καψουμε ειτε μας αρεσει ,ειτε οχι !
αλλωστε στο κατω κατω οπως λενε και στη σονυ ειμαστε ολοι gamers!

baphomet
06-06-2012, 11:17
η Ubisoft αν μπορούσε να φτιάξει πχ το Watch Dogs παίρνοντας 10/10 λέμε στον τεχνικό τομέα, θα αναγκαστεί να το ρίξει στο 8/10 γιατί το παιχνίδι ΠΡΕΠΕΙ να τρέξει και σε κάποια hardware 7ετίας......είναι ακριβώς αυτό που λέγοταν για το FF XIII όταν ανακοινώθηκε multiplatform όπου θα έπρεπε να κοπεί υλικό, CG κτλ για να χωρέσει και στα DVD του ΧΒΟΧ...πιο απλό παράδειγμα δεν γίνεται για να καταλάβουμε ότι οι κονσόλες κρατάνε την γενιά πίσω

για να μην αναφερθώ καν στην Unreal 4 που ετοιμάζει η EPIC και εμείς θα παίξουμε του χρόνουν ένα Gears of War πάλι στην Unreal 3

Valkyre
06-06-2012, 11:36
και γιατι με αυτην την λογικη περιμενουμε το 2012 για να πουμε οτι οι κονσολες κρατανε την γενια πισω?

Γιατι δεν το λεγαμε απο το 2009? Τι τοτε ηταν αρκετο το hardware? οταν απο το 2007 στο PC ετρεχε Crysis? Φυσικα και δεν ειμαι mentally challenged να μην μπορω να αντιληφθω οτι το hardware των κονσολων περιοριζει τους δημιουργους... απλα δεν θα κοψω τις φλεβες μου γι αυτο το πραγμα ουτε και με νοιαζει ιδιαιτερα αν κυκλοφορησει σε εναν μηνα η Unreal Engine 6 και το Gears τρεχει με την Unreal Engine 3 εφοσον θα δειχνει καλο στα ματια μου. Η ολη κουβεντα θυμιζει graphics whores σκηνικο σε μεγαλο βαθμο, που και εγω ειμαι αλλα θεωρω σε νορμαλ επιπεδα.

Με αυτην την λογικη οι κονσολες θα επρεπε να βγαινουν καθε 2-3 χρονια (και πολυ λεω μιας και σε 6-12 μηνες ηδη θεωρουνται "αρχαιες"...), πραγμα που ερχεται σε πληρη και ολοκληρωτικη αντιθεση με την εννοια "κονσολα". Δεν υποστηριζω φυσικα το αντιθετο, δηλΑΔΗ να κυκλοφορουν καθε 10 χρονια, και οπως τονισα σε προηγουμενο μου ποστ θεωρω οτι αυτη πρεπει να ειναι η τελευταια φουρνια παιχνιδιων στις κονσολες. Αν του χρονου το τρεναρουν κι αλλο τοτε ναι φυσικα και θα γκρινιαξω.

Αλλα ακομα δεν ειναι καν ετοιμες οι μηχανες γραφικων για την μεταβαση στην νεα γενια. Ναι η unreal 4 θα παρουσιαστει, σε τι μορφη ομως? Ετοιμη για να ξεκινησουν απο αυριο να φτιαχνουν παιχνιδια? Δεν νομιζω... χρειαζεται ολοκληρη διαδικασια πριν αρχισουν οι developers να χρησιμοποιουν την μηχανη, χρειαζεται καποιο διαστημα εξοικειωσης πριν την εφαρμογη. Το ιδιο ειχε γινει και στην μεταβαση Unreal 2 σε unreal 3... ενω η unreal 3 ειχε παρουσιαστει ακομα παιχνιδια αναπτυσσονταν στην Unreal 2. Εδω εκαναν ολοκληρα σεμιναρια για την μεταβαση απο Unreal 3 σε Unreal 3.5 ...

οποτε πραγματικα δεν καταλαβαινω προς τι ολο αυτο το αγχος... η βιομηχανια δεν ειναι ετοιμη να αναπτυξει παιχνιδια νεας γενιας ακομα. Ειτε ειχαμε αυτην την στιγμη PS4 ειτε ειχαμε 720... καλυτερα να ειναι ετοιμη και να ξερουν οι Σονυ και MS τι απαιτησεις χρειαζονται ωστε να προσφερουν το καταλληλοτερο hardware, παρα να εβγαζαν ενα μηχανημα τωρα και τα specs να αποδεικνυονταν κατωτερα των περιστασεων.

Για φανταστειτε λιγο το Fail της υποθεσης... παρουσιαζει Σονυ και MS τις νεες τους κονσολες χθες - προχθες και σημερα παρουσιαζεται demonstration της Unreal 4 και λιγο πολυ καταλαβαινουμε οτι τα spec των μηχανηματων δεν ειναι αρκετα...

jimbour
06-06-2012, 11:51
αρκετά εντυπωσιακό το next gen tech demo της SE
UVX0OUO9ptU

αφηστες τους να τα δουλεψουν. εγω νομίζω ξέρουν οτι δεν ειναι ακόμα 100% ετοιμοι να πάνε παρακάτω για αυτό είμαστε ακόμα σε αυτή τη γενιά.

djpar
06-06-2012, 11:54
παιδια να κατσουν να σκιστουν να βγαλουν καλα παιχδιδια δεν δικαιολογειται multiplatform games εν ετη 2012 να παιζουν χειροτερα στο ps3 γιαυτο κ για αλλους λογους θα βιαστω να επιλεξω τι θα παρω σε 2-3 χρονια

baphomet
06-06-2012, 12:02
και γιατι με αυτην την λογικη περιμενουμε το 2012 για να πουμε οτι οι κονσολες κρατανε την γενια πισω?

Γιατι δεν το λεγαμε απο το 2009?

το 2009 με 3-4 χρόνια ζωής μόνο οι κονσόλες σαφώς και δεν είχε ανοίξει τόσο η ψαλίδα όσο έχει ανοίξει 7 χρόνια μετά

δλδ πραγματικά κάτσε σκέψου το διάστημα που μεσολαβούσε για την κυκλοφορία της διάδοχης κονσόλας τα προηγούμενα χρόνια σε Nintendo, Sega, SONY και δες τώρα που θα κλείσουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 9 χρόνια την στιγμή που τα τεχνολογικά άλματα είναι μεγαλύτερα απ' ότι 10-15 χρόνια πριν

FAIL όπως και να το κάνουμε και δεν θεωρώ καθόλου τον εαυτό μου graphic whore

PDS
06-06-2012, 12:20
η Ubisoft αν μπορούσε να φτιάξει πχ το Watch Dogs παίρνοντας 10/10 λέμε στον τεχνικό τομέα, θα αναγκαστεί να το ρίξει στο 8/10 γιατί το παιχνίδι ΠΡΕΠΕΙ να τρέξει και σε κάποια hardware 7ετίας......είναι ακριβώς αυτό που λέγοταν για το FF XIII όταν ανακοινώθηκε multiplatform όπου θα έπρεπε να κοπεί υλικό, CG κτλ για να χωρέσει και στα DVD του ΧΒΟΧ...πιο απλό παράδειγμα δεν γίνεται για να καταλάβουμε ότι οι κονσόλες κρατάνε την γενιά πίσω


Baphomet το να λεμε οτι οι κονσολες(ακομα και τα pcs καθως οταν βγαινει μια καρτα γραφικων,την ιδια στιγμη θα μπορουσε να υπαρχει μια ακομα καλυτερη πιο ακριβη) περιοριζουν το gaming,ειναι σαν να λεμε ''ξερεις κατι η γη ειναι στρογγυλη,έρχεται καλοκαιρι ,εχουμε 4 εποχες'' κτλ κτλ.
To να ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΣΤΕ γι αυτο ειναι σαν να ζηταμε να μην φυγει το καλοκαιρι ποτε,γιατι ο χειμωνας περιοριζει την διασκεδαση/ξεκουραση/ηλιο/μπανια κτλ κτλ.
Ελικρινα καπως ετσι το βλεπω.
Εχουμε καποια δεδομενα με το πως δουλευει η βιομηχανια και η ισορροπια ή το μοντελο αν θες των κονσολων ειναι το μοναδικο που μπορει να την κρατησει ζωντανη και ΔΥΝΑΤΗ.
Ολα τα αλλα για μενα ειναι για να χουμε να λεμε και να ονειρευομαστε.
Οταν υπαρχει ΑΝΑΓΚΗ λοιπον θα αλλαξει η γενια.

Για το παραδειγμα του Watch dogs.Αν ΣΗΜΕΡΑ ειχαμε νεες κονσολες θα μπορουσαν να τρεξουν οπως στο βιντεο το watchdogs στα 30 fps.
Θα ησουν ικανοποιημενος απο αυτο?
Εγω οχι.Σε καμια περιπτωση.



δλδ πραγματικά κάτσε σκέψου το διάστημα που μεσολαβούσε για την κυκλοφορία της διάδοχης κονσόλας τα προηγούμενα χρόνια σε Nintendo, Sega, SONY και δες τώρα που θα κλείσουμε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 9 χρόνια την στιγμή που τα τεχνολογικά άλματα είναι μεγαλύτερα απ' ότι 10-15 χρόνια πριν


Για μενα δεν εχει σημασια τοσο το διαστημα που περασε αλλα το ποσο εχει προχωρησει η τεχνολογια ωστε να φαινεται(τουλαχιστον) οτι υπαρχει τεραστιο αλμα.
Εδω διαφωνω.Στην προηγουμενη γενια τετοια εποχη φαινοταν περισσοτερο η αναγκη για νεες κονσολες.Σημερα βλεπω οτι οι υπαρχουσες κρατανε γερα.

Valkyre
06-06-2012, 12:24
κατσε βρε συ...ή τα μαθηματικα μου ειναι χαλια ή εγω μετραω 5μιση χρονια απο την κυκλοφορια του 360 και 5 απο την κυκλοφορια του PS3. Που ακριβως θα κλεισουμε 9 χρονια? Το πολυ 7. Αν το κρατησουν στα 8, ε σου ειπα... θα γκρινιαξω κι εγω. Ακομα ομως δεν ειναι ετοιμες καν οι μηχανες γραφικων και οι developers ωστε να τις αξιοποιησουν. Πως θα βγουν νεα μηχανηματα οταν ακομα οι βασεις δεν ειναι 100% ετοιμες?

Επισης Playstation 1995, PS2 2001, PS3 2007. Δεν απεχουμε και τοσο πολυ απο τις παλιες πρακτικες... λογικα του χρονου θα δουμε το νεο PS4/720 δηλαδη το 2013 , δηλαδη και παλι 6 χρονια μετα την κυκλοφορια της πρωτης κονσολας. Στο ιδιο προγραμμα ειμαστε ακομα χρονικα.

baphomet
06-06-2012, 12:52
Για το παραδειγμα του Watch dogs.Αν ΣΗΜΕΡΑ ειχαμε νεες κονσολες θα μπορουσαν να τρεξουν οπως στο βιντεο το watchdogs στα 30 fps.
Θα ησουν ικανοποιημενος απο αυτο?
Εγω οχι.Σε καμια περιπτωση.


αν ανακοίνωναν καινούριες κονσόλες τέλη του 2013 πχ σαφώς και θα έπρεπε να έπαιζαν καλύτερα το Watchdogs αφού ανέκαθεν με το που έβγαινε καινούρια κονσόλα συναγωνίζονταν πάντα τα high end PC...οπότε FAIL αν το έπαιζαν τότε στα 30fps


κατσε βρε συ...ή τα μαθηματικα μου ειναι χαλια ή εγω μετραω 5μιση χρονια απο την κυκλοφορια του 360 και 5 απο την κυκλοφορια του PS3. Που ακριβως θα κλεισουμε 9 χρονια? Το πολυ 7. Αν το κρατησουν στα 8, ε σου ειπα... θα γκρινιαξω κι εγω. Ακομα ομως δεν ειναι ετοιμες καν οι μηχανες γραφικων και οι developers ωστε να τις αξιοποιησουν. Πως θα βγουν νεα μηχανηματα οταν ακομα οι βασεις δεν ειναι 100% ετοιμες?

Επισης Playstation 1995, PS2 2001, PS3 2007. Δεν απεχουμε και τοσο πολυ απο τις παλιες πρακτικες... λογικα του χρονου θα δουμε το νεο PS4/720 δηλαδη το 2013 , δηλαδη και παλι 6 χρονια μετα την κυκλοφορια της πρωτης κονσολας. Στο ιδιο προγραμμα ειμαστε ακομα χρονικα.

το ΧΒΟΧ 360 βγήκε Νοέμβρη του 2005, οπότε ήδη έχει πάνω από 6,5 χρόνια ζωής...δεδομένου ότι νέα κονσόλα από SONY και MS δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι θα δούμε το 2013, ναι κλείνουμε 9 χρόνια ακριβώς αν στην καλύτερη βγει 2014 holiday...βάλε 1 χρόνο μείον για PS3 στους υπολογισμούς αν και πιστεύω ότι και η SONY τόσο θα κάνει αφού δεν νομίζω να βγάλει ίδια ακριβώς περίοδο το PS4

PDS
06-06-2012, 12:56
αν ανακοίνωναν καινούριες κονσόλες τέλη του 2013 πχ σαφώς και θα έπρεπε να έπαιζαν καλύτερα το Watchdogs αφού ανέκαθεν με το που έβγαινε καινούρια κονσόλα συναγωνίζονταν πάντα τα high end PC...οπότε FAIL αν το έπαιζαν τότε στα 30fps


Noμιζω οτι και το demo που εδειξαν ετρεχε στα 30fps.

Ε καπου τελος 13 αρχες 14 δεν θα βγουν?
Και παλι ομως και τοτε να βγουν(αν και το θελω) φοβαμαι οτι δεν θα εχουμε μεγαλο αλμα.
Μακαρι να εχουμε.

baphomet
06-06-2012, 12:58
εγώ πιστεύω από SONY και MS θα δούμε μεγάλες διαφορές...καλά για τέλη 2013 πλέον δεν παίζει δυστυχώς σε καμία περίπτωση

PDS
06-06-2012, 13:00
Μακαρι να δουμε μεγαλες διαφορες:D

Eνταξει ισως ειναι λιγο δυσκολο για τελη 13(οχι απιθανο για μενα) αλλα νομιζω στην χειροτερη μεσα 14 θα βγουν.

enstikto
06-06-2012, 13:01
This might be the last E3 in LA (http://kotaku.com/5915556/this-might-be-the-last-e3-in-los-angeles)

Δημήτρη λες να την πατήσαμε;

Leon_DiZ
06-06-2012, 13:03
Έχω Δεκέμβριο του 2013 πιστεύω ότι θα υπάρχει κόσμος με νέες κονσόλες στα σπίτια του.

Valkyre
06-06-2012, 13:10
αν ανακοίνωναν καινούριες κονσόλες τέλη του 2013 πχ σαφώς και θα έπρεπε να έπαιζαν καλύτερα το Watchdogs αφού ανέκαθεν με το που έβγαινε καινούρια κονσόλα συναγωνίζονταν πάντα τα high end PC...οπότε FAIL αν το έπαιζαν τότε στα 30fps



το ΧΒΟΧ 360 βγήκε Νοέμβρη του 2005, οπότε ήδη έχει πάνω από 6,5 χρόνια ζωής...δεδομένου ότι νέα κονσόλα από SONY και MS δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι θα δούμε το 2013, ναι κλείνουμε 9 χρόνια ακριβώς αν στην καλύτερη βγει 2014 holiday...βάλε 1 χρόνο μείον για PS3 στους υπολογισμούς αν και πιστεύω ότι και η SONY τόσο θα κάνει αφού δεν νομίζω να βγάλει ίδια ακριβώς περίοδο το PS4
A 2005 κυκλοφορησε? My bad then, νομιζα οτι ηταν 2006, εγω τα μπερδεψα... :a038: Παντως κι εγω θεωρω οτι τελη 2013 το xbox τουλαχιστον θα κυκλοφορει.Οχι 2014.

This might be the last E3 in LA (http://kotaku.com/5915556/this-might-be-the-last-e3-in-los-angeles)

Δημήτρη λες να την πατήσαμε;

Μπα... το εχουν πει απειρες φορες αυτο και παντα γινεται η εκθεση... αλλωστε εγω παω και ανεξαρτητα απο την εκθεση στο ειπα!

PDS
06-06-2012, 14:20
Jack Tretton :"Δεν θα είμαστε πρώτοι, δεν θα είμαστε φθηνοί, θέλουμε να είμαστε οι καλύτεροι"
http://www.gameover.gr/news/%CE%9F-Tretton-%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-PS4.20121.html

Oλοκληρη η συνεντευξη εδω.
http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-sony/731253

djpar
06-06-2012, 14:35
E3 Official Kinect Gameplay: Fifa 13 - YouTube

εγω ξερω οτι το kinect αποκταει τρελη υποστηριξη πλεον κ η sony κοιματε ενω ειχε φτιαξει το eye toy απο το ps2...κατι τετοια βλεπω και θα το σκεφτω πολυ αν θα παρω sony ή μεταβω στο xbox

hakoo
06-06-2012, 15:11
αρκετά εντυπωσιακό το next gen tech demo της SE
UVX0OUO9ptU

αφηστες τους να τα δουλεψουν. εγω νομίζω ξέρουν οτι δεν ειναι ακόμα 100% ετοιμοι να πάνε παρακάτω για αυτό είμαστε ακόμα σε αυτή τη γενιά.

Εντυπωσιακοτατο τεχνικα, τωρα τα AK-47 δεν επιασα που κολλανε με το setting αλλα τελος παντων.
Απ' οτι φαινεται στοχευουν πολυ ψηλα για τη νεα γενια.


Jack Tretton :"Δεν θα είμαστε πρώτοι, δεν θα είμαστε φθηνοί, θέλουμε να είμαστε οι καλύτεροι"

Oλοκληρη η συνεντευξη εδω.
http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-sony/731253

Μπουρδες για το psvita, υπαρχουν λεει τα psp games και τα psone games και θελουμε να δωσουμε εμφαση σε αυτα που ηδη κυκλοφορουν για την κονσολα. Ναι, θα παρω psvita για να παιζω psone games, ελεος.
Οσο για το ps4, για ακομη μια φορα αποδεικνυεται οτι λεει χαζομαρες ο αναλυτης της συμφορας Pachter, λογικα ουτε αυτη τη φορα θα βιαστουν να βγαλουν πρωτοι το ps4.


E3 Official Kinect Gameplay: Fifa 13 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=OUgGcoJxxE0)

εγω ξερω οτι το kinect αποκταει τρελη υποστηριξη πλεον κ η sony κοιματε ενω ειχε φτιαξει το eye toy απο το ps2...κατι τετοια βλεπω και θα το σκεφτω πολυ αν θα παρω sony ή μεταβω στο xbox

Παρη sorry που ρωταω και χωρις παρεξηγηση, σιγουρα καταλαβες τι ειναι αυτο? Προκειται για voice recognition, δεν ελεγχεις εσυ τους παικτες με κινησεις. Απλα δλδ καποιες φωνητικες εντολες, στυλ κανε αυτη την αλλαγη, αλλαξε αυτο το συστημα κτλ.
Αν εννοεις αυτο οτι ειναι τοσο σημαντικο οκ, περι ορεξεως οπως παντα.
Aν αυτο ειναι τοσο σημαντικο, τι να πουμε για το move που θα υποστηριζεται αποκλειστικα απο παιχνιδαρες οπως το bioshock infinite.

Valkyre
06-06-2012, 15:26
^^ κανεις πλακα τωρα?!

Αν αυτο ειναι οντως οπως λενε real time, τοτε συγνωμη αλλα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ NEXT NEXT GEN!! Δεν ειναι απλα εντυπωσιακο ειναι κατι πολυ περισσοτερο! Δηλαδη κανει οτι αλλο εχουμε δει ως next gen μεχρι τωρα κυριολεκτικα σκονη. Προσωπικα το βρισκω πολυ δυσκολο για να ειναι αληθινο.... η ποιοτητα ειναι κυριολεκτικα CGI... δηλαδη δεν μπορω να πιστεψω οτι και το καλυτερο home gaming PC θα μπορει να τρεξει αυτο το πραγμα.... ειναι κυριολεκτικα MASSIVE. Κοιτα τα μουσια του γερου την λεπτομερεια ακομα και στο βαθος του χαοτικου Draw distance τα εκατομμυρια particles χωρις το παραμικρο κολλημα και φυσικα την 238520521053105185105810 Χ 23052150215230520520 αναλυση που τρεχει το ντεμο! Ισως κανενας υπευπολογιστης να μπορει, αλλα πραγματικα μου φαινεται απιστευτο να δουμε τετοια γραφικα στην επομενη γενια. Νομιζω οτι ακομα θελουμε ενδιαμεσα αλλη μια.

Αν οντως ομως ειναι αληθινο? Τοτε απλα... WOW!!

Τι πιστευετε εσεις?

Leon_DiZ
06-06-2012, 15:27
Οσο για το ps4, για ακομη μια φορα αποδεικνυεται οτι λεει χαζομαρες ο αναλυτης της συμφορας Pachter, λογικα ουτε αυτη τη φορα θα βιαστουν να βγαλουν πρωτοι το ps4.

που το ειδες αυτο; ειπε ακριβως το αντιθετο!

hakoo
06-06-2012, 15:31
Ποιος ρε μαν?
Ο Tretton λεει οτι δεν βιαζονται να βγαλουν μηχανημα πρωτοι, και ο Pachter σε τουλαχιστον 3 διαφορετικα bonus round που τον εχω δει επαναλαμβανει οτι η Sony θελει να βγαλει box πρωτη στην αγορα αυτη τη φορα. Τι ειπα λαθος?

Val δεν ενθουσιαζομαι ακομα τοοοοοοοοοοσο πολυ γιατι προκειται για tech demo, ειναι παντως jaw dropping.

Leon_DiZ
06-06-2012, 15:36
Ποιος ρε μαν?
Ο Tretton λεει οτι δεν βιαζονται να βγαλουν μηχανημα πρωτοι, και ο Pachter σε τουλαχιστον 3 διαφορετικα bonus round που τον εχω δει επαναλαμβανει οτι η Sony θελει να βγαλει box πρωτη στην αγορα αυτη τη φορα. Τι ειπα λαθος?

Val δεν ενθουσιαζομαι ακομα τοοοοοοοοοοσο πολυ γιατι προκειται για tech demo, ειναι παντως jaw dropping.

α, δεν διαβασα το "ουτε" :P

jimbour
06-06-2012, 15:58
^^ κανεις πλακα τωρα?!

Αν αυτο ειναι οντως οπως λενε real time, τοτε συγνωμη αλλα ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ NEXT NEXT GEN!! Δεν ειναι απλα εντυπωσιακο ειναι κατι πολυ περισσοτερο! Δηλαδη κανει οτι αλλο εχουμε δει ως next gen μεχρι τωρα κυριολεκτικα σκονη. Προσωπικα το βρισκω πολυ δυσκολο για να ειναι αληθινο.... η ποιοτητα ειναι κυριολεκτικα CGI... δηλαδη δεν μπορω να πιστεψω οτι και το καλυτερο home gaming PC θα μπορει να τρεξει αυτο το πραγμα.... ειναι κυριολεκτικα MASSIVE. Κοιτα τα μουσια του γερου την λεπτομερεια ακομα και στο βαθος του χαοτικου Draw distance τα εκατομμυρια particles χωρις το παραμικρο κολλημα και φυσικα την 238520521053105185105810 Χ 23052150215230520520 αναλυση που τρεχει το ντεμο! Ισως κανενας υπευπολογιστης να μπορει, αλλα πραγματικα μου φαινεται απιστευτο να δουμε τετοια γραφικα στην επομενη γενια. Νομιζω οτι ακομα θελουμε ενδιαμεσα αλλη μια.

Αν οντως ομως ειναι αληθινο? Τοτε απλα... WOW!!

Τι πιστευετε εσεις?

όσοι το είδαν εντυπωσιαστηκαν πάντως, και εγω το πρωι με το video σε 1080p μαζευα το σαγόνι.
http://kotaku.com/5916118/i-saw-square-enixs-jaw+dropping-luminous-studio-engine-running-its-for-real/gallery/1

Valkyre
06-06-2012, 16:02
^^ γινεται να μην εντυπωσιαστει κανεις απο αυτο? Ειλικρινα εγω δεν βλεπω καμμια απολυτως διαφορα απο την καλυτερη CGI ταινια που κυκλοφορει εκει εξω...

Κοιταξε τα μουσια του γερου στην αρχη... ειναι εξωφρενικο αυτο το πραγμα για να ειναι αληθινο! Απλα εκπληκτικο.

hakoo
06-06-2012, 16:40
Βαλε οσα θαυμαστικα, HOLY SHIT, OMG κτλ θελεις, αυτο που ειδαμε τα αξιζει.
Αλλα, γνωριζοντας την SE και την πολιτικη αυτης της εταιριας θεωρω οτι αυτο ειναι απλα their vision για καποια στιγμη στο (οχι κοντινο) μελλον. Δεν μπορω δλδ να εντυπωσιαστω οσο θα ηθελα (λολ) γιατι ξερω οτι αυτα που δειχνουν δεν ειναι χειροπιαστα πραγματα, ενω για παραδειγμα αυτο που θα δειξει η Epic θα ειναι πολυ πιο αντιπροσωπευτικο. Γι'αυτο και το περιμενω με περισσοτερη αγωνια.
Μακαρι να στοχευουν τοσο ψηλα, ελπιζω να καταφερουν να μας δωσουν κατι τετοιο καποια στιγμη στην επομενη γενια αλλα δεν το βλεπω ως κατι αντιπροσωπευτικο. Η συγκεκριμενη εταιρια δουλευει με τους δικους της χρονους...
Και μην το ξεχασω, this will release sooner than FFVXIII :a050:

Leon_DiZ
06-06-2012, 16:44
δειτε λιγο αυτο. το θεωρειτε το ιδιο επιπεδο απο αποψης γραφικων με το FFXIII??


Final Fantasy VII: Technical Demo for PS3 PlayStation 3 - YouTube


καλο ειναι το βιντεακι της square αλλα χωρις specs κτλ που πας ρε καραμητρο.

Valkyre
06-06-2012, 16:47
Οταν παρουσιαστηκε το PS3 στην Ε3 η Squarenix ειχε κανει κατι αναλογο την προηγουμενη γενια.

Final Fantasy VII: Technical Demo for PS3 PlayStation 3 - YouTube

Θεωρειτε οτι τελικα ειδαμε τετοιου ειδους γραφικα απο το PS3? Εγω νομιζω πως στο συνολο τους οχι. Πλησιασαμε ομως οποτε ακομα και ετσι, το νεο αυτο ντεμο ισως ειναι ενδεικτικο αν θεωρησουμε οτι θα ειναι 2 σκαλες κατω απο αυτο που βλεπουμε τωρα. Ετσι ισως ειναι οντως εφικτο. Ποιος ξερει..

ΥΓ: ΛΟΟΟΟΟΛ κανεις πλακα Lns500? πιασε κοκκινο φιλε χαχαχα!

Leon_DiZ
06-06-2012, 16:48
Οταν παρουσιαστηκε το PS3 στην Ε3 η Squarenix ειχε κανει κατι αναλογο την προηγουμενη γενια.

Final Fantasy VII: Technical Demo for PS3 PlayStation 3 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=AUY6uc4w3Zw)

Θεωρειτε οτι τελικα ειδαμε τετοιου ειδους γραφικα απο το PS3? Εγω νομιζω πως στο συνολο τους οχι. Πλησιασαμε ομως οποτε ακομα και ετσι, το νεο αυτο ντεμο ισως ειναι ενδεικτικο αν θεωρησουμε οτι θα ειναι 2 σκαλες κατω απο αυτο που βλεπουμε τωρα. Ετσι ισως ειναι οντως εφικτο. Ποιος ξερει..

Val μου κανεις πλακα ετσι; :a055::priest:

hakoo
06-06-2012, 17:02
Lol ρε σεις!
Kοιταξτε, μπορει αυστηρα σαν εικονα να μην καταφερε να δωσει την ιδια ποιοτητα, αλλα πλησιασε αρκετα. Σε καποια πραγματα πχ το FFXIII θεωρω οτι ειναι ανωτερο απο το tech demo του FFVII, animation πχ.
http://2.bp.blogspot.com/_mYKmoJ5zvOU/TCyl6vkh0TI/AAAAAAAAATs/pg4MT2iSKo8/s1600/Final-Fantasy-7-Remake_ps3_DS.jpg
http://i.ytimg.com/vi/NYqD4jWfnBg/0.jpg


http://ps3media.ign.com/ps3/image/article/709/709775/final-fantasy-vii-technical-demo-for-ps3-20060523022918546.jpg


http://www.wired.com/images_blogs/gamelife/2009/12/ffxiii_battle05.jpg

http://www.final-fantasy.it/FFVII_Tech_Demo_2.jpg


http://files.aag.webnode.com/200002158-7368674623/ff13%20pic%203.jpg


Not bad, προσωπικη αποψη.
Βεβαια το tech demo του FFVII ηταν το 2006 και το FFXIII κυκλοφορησε το 2010. Οποτε αναλογικα μιλαμε για 2016.
Εχει ανεβασει και survey η SE παντως για οποιον ενδιαφερεται να την συμπληρωσει σε σχεση με το tech demo, πως μας φανηκε, σχολια κτλ.
Εγω την συμπληρωσα.
https://form.square-enix.com/a.p/933/

Valkyre
06-06-2012, 17:07
^^ Ναι αλλα η εικονα απο το FFXIII ειναι σιγουρα πειραγμενη ρε συ, ειδικα η τελευταια! βεβαια θεωρω οτι θεμα με AAA δεν θα εχουμε στην νεα γενια ουτως ή αλλως οποτε πιο εφικτο ισως να ειναι...

Aniliagos
06-06-2012, 18:03
Ρε παιδιά η square enix έκανε κάποιο show; Ή το περιμένουμε;

Leon_DiZ
06-06-2012, 18:29
Ρε παιδιά η square enix έκανε κάποιο show; Ή το περιμένουμε;

δεν εκανε αλλα δεν το κοβω. αν ηταν να κανει δεν θα κραταγε την μηχανη για το show?

PDS
06-06-2012, 18:31
Αυτο ΕΙΝΑΙ next gen.Kαι ελπιζω να ειναι σε τετοια επιπεδα στην χειροτερη η νεα γενια.Τοτε θα εχουμε αλμα ps2-ps3 κατ'εμε.


Θεωρειτε οτι τελικα ειδαμε τετοιου ειδους γραφικα απο το PS3?

Πιστευω οτι σε λεπτομεριες οπως η κινηση του φορεματος οχι δεν εφτασαν σε τετοιο σημειο.αλλα σε μοντελα χαρακτηρων νομιζω οτι το ξεπερασαν.

http://playstationlifestyle.net/wp-content/uploads/2010/02/feature-ffvii-tech-demo.jpg

vs


http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01597/final-fantasy10_1597216c.jpg
http://cdn.gamerant.com/wp-content/uploads/Final-Fantasy-XIII-Are-You-Serious.jpg
Οποτε να ειμαστε αισιοδοξοι?:P





Και για για το ps2.
Τech demo
http://img227.imageshack.us/img227/2774/ps2demo12wu.jpg

FF12
http://1.bp.blogspot.com/_nVGyx975u38/Re30cTnU39I/AAAAAAAAAU8/crUwIHQHx4c/s400/FFXII_Cutscene.jpg

PDS
07-06-2012, 02:13
YVWbbOW-wqs&feature

hakoo
07-06-2012, 03:59
Αν οντως ομως ειναι αληθινο? Τοτε απλα... WOW!!

Τι πιστευετε εσεις?

Turns out οτι τελικα ειναι περα για περα αληθινο με την εννοια οτι τρεχει οντως real time και ιδου η αποδειξη απο την παρουσιαση της SE

Square Enix Luminous Engine demo 2 iPhone - YouTube

Τωρα βεβαια σε τι τρεχει αυτο το πραγμα αλλο θεμα. Ας ελπισουμε οτι το hardware των νεων κονσολων θα ειναι εφαμιλλο με το pc που τρεχει αυτο το tech demo then.

Valkyre
07-06-2012, 11:37
^^ απιστυετο πραγματικα.... ειλικρινα δεν ξερω τι θα δειξει η Unreal 4 αλλα η Luminous γελοιοποιει εντελως οτι εχουμε δει μεχρι στιγμης...

Θεωρω αδιανοητο οτι PS4/720 θα μπορουν να τρεξουν αυτο το πραγμα. Ειναι κυριολεκτικα απιστευτο. Και αν δεν κανω λαθος φαινεται να τρεχει και σε framerate πανω απο το συνηθες 30...πιο πολυ για 60 μου κανει...

Ειλικρινα μιλαμε για CGI ποιοτητα πλεον. Δεν νοειται μετα απο αυτο ο ορος "γραφικα". Ειναι σαν να λεμε ποιο εχει καλυτερα γραφικα η "Χ" animation ταινια ή η "Υ". Βεβαια τωρα θα τιθεται το θεμα κοστους παραγωγης ενος τιτλου με τετοια γραφικα γιατι θεωρω οτι θα ειναι πανακριβο και θα πεφτει αισχρη δουλεια για να γινει κατι τοσο λεπτομερες. Εκπληκτικο.

Dikakom
07-06-2012, 12:08
Μα αν είναι να βγάλουν νέες κονσόλες που δεν θα τρέχουν 60fps απροβληματιστα καλυτερα να μην τις βγάλουν καθόλου...Sony και Microsoft ειμαι πεπεισμένος ότι θα έχουν δυνατά μηχανήματα.
Το tech demo δεν υπάρχει περίπτωση από video in video που ειναι το παραπάνω απόσπασμα να καταλάβει ο οποιοσδήποτε αν ειναι 30 ή 60fps απλά η λογική λέει και ορθά κατα τη γνώμη μου πως ειναι 60fps.

djpar
07-06-2012, 13:17
και στην αρχη θα βλεπουμε ολοι 1080p με 60 fps και φουλ AA και μετα απο 2 χρονια παλι θα κατεβαζουμε τα γραφικα σαν το pc ετσι πανε αυτα ρε παιδια δεν το καταλαβατε τοσα χρονια...εγω παντος δεν εχω προβλημα προτιμω να παιζω κατι με χειροτερα γραφικα σε 32αρα παρα σε pc με φουλ γραφικα

hakoo
07-06-2012, 14:05
Βεβαια τωρα θα τιθεται το θεμα κοστους παραγωγης ενος τιτλου με τετοια γραφικα γιατι θεωρω οτι θα ειναι πανακριβο και θα πεφτει αισχρη δουλεια για να γινει κατι τοσο λεπτομερες. Εκπληκτικο.

Μονο στο τελος αν δεις στα credits ποσα studios και ποσοι ανθρωποι επιστρατευτηκαν για να φτιαξουν ενα 4λεπτο demo τα λεει ολα νομιζω. Γι'αυτο λεω οτι προσωπικα ο,τι δειχνει η SE δεν το θεωρω κατι χειροπιαστο, ενω το αντιστοιχο tech demo της Epic πχ πιστευω θα ανταποκρινεται οχι μονο σε αυτο που ειναι πιθανο τεχνολογικα για την επομενη γενια, αλλα σε αυτο που θα ειναι και ρεαλιστικο απο αποψη δουλειας και κοστους.

Valkyre
07-06-2012, 14:07
^^ Σωστα μιλας.... αλλα δεν μπορεις να μην σκεφτεσαι οταν βλεπεις αυτο το πραγμα να τρεχει real time... σοβαρα τωρα ρε παιδια... για τι μηχανημα μιλαμε οτι ετρεχε εκεινη την στιγμη? Στανταρ πρεπει να ειναι πολυ μπροστα απο οτι υπαρχει στην αγορα αυτη τη στιγμη.

FotisGRC
07-06-2012, 15:30
Παίδες μια γενική ερώτηση... Γενικά απο τα παιχνίδια της Ε3, ποιά είναι να κυκλοφορήσουν μέσα στο 2012?

enstikto
07-06-2012, 15:42
Assassins creed 3
Farcry 3
Cod 58567
Medal of honor
Αυτά μου έρχονται αυτή τη στιγμή, αλλα σίγουρα ειναι κι αλλα...

FotisGRC
07-06-2012, 15:47
Ωραίος.. Thnx Δημήτρη.. Απλά έτσι θέλω να έχω μια γενική εικόνα να ξέρω αν πρέπει να βάλω κανένα ευρώ στην άκρη..! :P

messi10
07-06-2012, 15:48
battfield 3 premium,
fifa 13
sims (λολ)
madden nfl
assassin's creed liberation
cod PS Vita
AC III
just dance 4 (?)
far cry (χωρις να ειμαι σιγουρος 100%, ας με διορθωσει καποιος)
the avengers: battle for earth
zombi U (launch title του Wii U ? )
wii u games
warfighter

αυτα μου ερχονται τωρα.

edit: τωρα το ειδα, με προλαβε ο Δημητρης. :P

Valkyre
07-06-2012, 15:49
Αυτο που θα κυκλοφορησει σιγουρα το 2012 ειναι το Final Fantasy Versus XIII.

FotisGRC
07-06-2012, 16:02
Είστε ωραίοι! Mόνο ο Δημήτρης τσίμπησε rep γιατί στους άλλους 2 δεν με αφήνει! :P

Bασικά ρώτησα για να δω αν μπορώ να υπολογίζω στην αγορά του Dishonored.. Ψηθηκα είναι η αλήθεια με το video απο χθες..

hakoo
07-06-2012, 16:05
Kαι το dishonoured τον Οκτωβριο (κανω εκστρατεια αυξησης hype γι'αυτο το παιχνιδι lol).

PDS
07-06-2012, 16:08
^^ απιστυετο πραγματικα.... ειλικρινα δεν ξερω τι θα δειξει η Unreal 4 αλλα η Luminous γελοιοποιει εντελως οτι εχουμε δει μεχρι στιγμης...

Θεωρω αδιανοητο οτι PS4/720 θα μπορουν να τρεξουν αυτο το πραγμα.


Μα αυτο πρεπει να ειναι το αλμα Δημητρη.Οταν μπορουν να τρεξουν κατι τετοιο τοτε θα ειμαστε ετοιμοι για νεα γενια κατ'εμε.Αυτο υποστηριζω τοσο καιρο.
Οτι βλεπαμε μεχρι τωρα ποτε δεν με ετνυπωσιασε.Γι αυτο και επιμενω οτι ειναι καλο να βγει νεο ps3 οταν μπορει να τρεξει αυτο το πραγμα.

Ειναι θετικο οτι τα tech demo της Square μεχρι στιγμης ποτε δεν ειναι μουφες.Ηταν ολα πολυ κοντα οπτικα στην γενια που ερχοταν καθε φορα.

FotisGRC
07-06-2012, 16:09
Kαι το dishonoured τον Οκτωβριο (κανω εκστρατεια αυξησης hype γι'αυτο το παιχνιδι lol).

χαχαχα... είδες τι έγραψα στο edit.. Μόνο και μόνο γι'αυτό το παιχνίδι ρώτησα! :P

enstikto
07-06-2012, 16:13
Ποιό είναι το dishonored ρε παιδιά; Θα κάτσω να δω κανα βιντεάκι :P
Thanks για το rep! ;)

Valkyre
07-06-2012, 16:16
Μα αυτο πρεπει να ειναι το αλμα Δημητρη.Οταν μπορουν να τρεξουν κατι τετοιο τοτε θα ειμαστε ετοιμοι για νεα γενια κατ'εμε.Αυτο υποστηριζω τοσο καιρο.
Οτι βλεπαμε μεχρι τωρα ποτε δεν με ετνυπωσιασε.Γι αυτο και επιμενω οτι ειναι καλο να βγει νεο ps3 οταν μπορει να τρεξει αυτο το πραγμα.

Ειναι θετικο οτι τα tech demo της Square μεχρι στιγμης ποτε δεν ειναι μουφες.Ηταν ολα πολυ κοντα οπτικα στην γενια που ερχοταν καθε φορα.

Παντως το σιγουρο ειναι οτι αν πραγματικα βλεπουμε τετοια γραφικα σε λιγα χρονια, τοτε θα παψει επι της ουσιας ο κοσμος να κανει κριτικη στα γραφικα. Και οταν το λεω αυτο εννοω, να κανει κριτικη και να βαθμολογει τα γραφικα με βαση τα τεχνικα τους στοιχεια. Πλεον οι δυνατοτητες ειναι πραγματικα απεριοριστες. Δεν θα ασχολειται κανεις με AA με Anisotropic με shadres με αριθμο πολυγωνων κλπ κλπ. Ο κοσμος δεν θα κρινει τα γραφικα με βαση το τεχνικο τους κομματι, αλλα θα τα κρινει κυριως με το καλλιτεχνικο. Οπως ακριβως γινεται στις ταινιες.

Νομιζω ειμαστε πολυ κοντα στην εποχη που τα γραφικα θα εξισωθουν πληρως με την καλλιτεχνικη διευθυνση του τιτλου μιας και οι δημιουργοι θα εχουν ελαχιστους τεχνικους περιορισμους.

Το οποιο και φυσικα το λεω για καλο!

hakoo
07-06-2012, 16:18
Φωτη lol, δεν ειχα δει το edit :a050:
Δημητρηδες (enstikto και Valkyre) ριξτε μια ματια στο dishonoured. Μηπως να με προσλαβουν στν Bethesda για προωθηση?



Μα αυτο πρεπει να ειναι το αλμα Δημητρη.Οταν μπορουν να τρεξουν κατι τετοιο τοτε θα ειμαστε ετοιμοι για νεα γενια κατ'εμε.Αυτο υποστηριζω τοσο καιρο.
Οτι βλεπαμε μεχρι τωρα ποτε δεν με ετνυπωσιασε.Γι αυτο και επιμενω οτι ειναι καλο να βγει νεο ps3 οταν μπορει να τρεξει αυτο το πραγμα.

Ειναι θετικο οτι τα tech demo της Square μεχρι στιγμης ποτε δεν ειναι μουφες.Ηταν ολα πολυ κοντα οπτικα στην γενια που ερχοταν καθε φορα.


Eισαι κι εσυ λιγο δυσκολος :a050:
Κι αν το ps4 μπορει να τρεξει αυτο που ειδαμε το 2020? Να βγει τοτε?
Υπαρχει και μεταβατικο σταδιο εκμεταλλευσης του harware ρε παιδια...
Προσωπικα δεν με χαλαει καθολου να βγουν οι κονσολες το 13 early 14 ξερω γω, να βλεπουμε αρχικα πραγματα του στυλ Watch Dogs, Star Wars 1313, λιγο αργοτερα Samaritan και καποια στιγμη αν ειναι εφικτο να προσεγγισουμε κατι αναλογο του Agni.

PDS
07-06-2012, 16:21
Eισαι κι εσυ λιγο δυσκολος :a050:
Κι αν το ps4 μπορει να τρεξει αυτο που ειδαμε το 2020? Να βγει τοτε?
Υπαρχει και μεταβατικο σταδιο εκμεταλλευσης του harware ρε παιδια...
Προσωπικα δεν με χαλαει καθολου να βγουν οι κονσολες το 13 early 14 ξερω γω, να βλεπουμε αρχικα πραγματα του στυλ Watch Dogs, Star Wars 1313, λιγο αργοτερα Samaritan και καποια στιγμη αν ειναι εφικτο να προσεγγισουμε κατι αναλογο του Agni.

Kαλα οχι και 2020:P

Ελπιζω να ειναι το 2014 εφικτο κατι τετοιο σε λογικη τιμη.Γιατι παντα ειναι εφικτο ετσι και αλλιως.

msnes7
07-06-2012, 18:54
Αυτά που δείχνει το video θα τα δούμε όχι σε μια αλλά σε δύο γενιές.Να θυμηθώ και τα benchmarks vids που τέσταραν τόσα χρόνια τις κάρτες γραφικών στα pcs και τι είδαμε από αυτά στα games?Μια ζωή εντυπωσιασμός και μετά αρχίζει το κόψιμο και το ράψιμο.
Dx9,dx9.1,dx10,dx10.1,dx11 .....dx2020..........
Tέτοια γραφικά θα δούμε στο ps5 στα αρχικά του βήματα.Για το 4 ξεχάστε το ακόμα και στα τελειώματα του

Daytime Dreamer
07-06-2012, 20:35
Δείτε το link για όλες τις ερωτο-απαντήσεις από το E3 Chat της 5ης Ιουνίου σχετικά με τους τίτλους Beyond: Two Souls, God Of War: Ascension, The Last Of Us και τέλος Wonderbook και εναλακτική πραγματικότητα. Οι ερωτησεις γινανε σε devs και ατομα του gaming industry γενικοτερα


http://tinyurl.com/772mc9j

DarkUSS
07-06-2012, 22:00
Next-gen consoles for Sony/Microsoft likely out late 2013

They weren't at E3 2012, but will almost certainly be at E3 2013, according to analysts talking with publishers and developers


"Publishers [are] excited about PS4 and Xbox 720. Publishers seem to be a lot more excited about the potential for the next consoles from Microsoft and Sony than they are about Nintendo Wii U."

Bhatia added that the upcoming console transition will be "tough but not as much as in the past." He continued, "Historically, the console transition period is tough for everyone in the industry. We expect that to be the case next year, albeit to a lesser degree than in the past. This is based on our conversations with industry players that suggest that the technology in the next-gen consoles will be simpler to develop for compared to the complications for the PS3 and 360 roughly six years ago."
http://www.gamesindustry.biz/articles/2012-06-07-next-gen-consoles-for-sony-microsoft-out-late-2013-says-analysts

msnes7
07-06-2012, 22:54
Περίπου 5-6 χρόνια κρατάει κάθε κονσόλα,οπότε πάμε για μέσα 2014 και το ps5 στο 2020.Πάντως αν δούμε Vids με games του ps1,2,3 είναι χαώδης η διαφορά ανάμεσα τους γιατί παριστάνουν τεχνολογία 6 χρόνων διαφορά το καθένα.Στο 4 θα δούμε πιθανότατα τα γραφικά από τα τελευταία games σε pc(όσα βγήκαν τον τελευταίο χρόνο και όσα ετοιμάζονται για το 2012-μιλάω για αυτά που αξίζουν τον κόπο).

DarkUSS
08-06-2012, 00:20
Περίπου 5-6 χρόνια κρατάει κάθε κονσόλα,οπότε πάμε για μέσα 2014 και το ps5 στο 2020.Πάντως αν δούμε Vids με games του ps1,2,3 είναι χαώδης η διαφορά ανάμεσα τους γιατί παριστάνουν τεχνολογία 6 χρόνων διαφορά το καθένα.Στο 4 θα δούμε πιθανότατα τα γραφικά από τα τελευταία games σε pc(όσα βγήκαν τον τελευταίο χρόνο και όσα ετοιμάζονται για το 2012-μιλάω για αυτά που αξίζουν τον κόπο).
Το PS3 κυκλοφόρησε τέλη 2006 άρα φέτος τα Χριστούγεννα κλείνει 6 χρόνια ακριβώς.

Οπότε αν θεωρητικά το PS4 βγει τέλη 2013, όπως και ακούγεται ότι θα γίνει, το PS3 θα βρίσκεται στον 7ο χρόνο του (και το 360 στον 8ο :whoopsy:)

PDS
08-06-2012, 00:25
Mεσα στο 14 λογικα θα βγουν.Στην καλυτερη ανακοινωση στην Ε313 και κυκλοφορια αρχες 14.

DarkUSS
08-06-2012, 00:28
Mεσα στο 14 λογικα θα βγουν.Στην καλυτερη ανακοινωση στην Ε313 και κυκλοφορια αρχες 14.
Δύσκολο να διαλέξουν να βγάλουν νέα κονσόλα αρχές του 2014. Γιατί να χάσουν την εορταστική περίοδο του 2013 δηλαδή;

Εκτός αν μιλάτε για κυκλοφορία σε Ευρώπη μόνο οπότε ΟΚ.

PDS
08-06-2012, 00:30
Δύσκολο να διαλέξουν να βγάλουν νέα κονσόλα αρχές του 2014. Γιατί να χάσουν την εορταστική περίοδο του 2013 δηλαδή;

Εκτός αν μιλάτε για κυκλοφορία σε Ευρώπη μόνο οπότε ΟΚ.

Ε σιγουρα αν μπορουν να επιλεξουν θα επιλεξουν γιορτες.Αλλα δεν βλεπω πιθανο να ανακοινωνουν νεα κονσολα στην Ε3 και να βγει πριν τα χριστουγεννα.
Ποτε δεν ξερεις βεβαια.

DarkUSS
08-06-2012, 00:39
Ε σιγουρα αν μπορουν να επιλεξουν θα επιλεξουν γιορτες.Αλλα δεν βλεπω πιθανο να ανακοινωνουν νεα κονσολα στην Ε3 και να βγει πριν τα χριστουγεννα.
Ποτε δεν ξερεις βεβαια.
Η Nintendo αυτό δεν κάνει; Βέβαια θα μου πεις για το Wii U μάθαμε από την περσινή Ε3.

IMO, θα μάθουμε πράγματα για το PS4 ή το Xbox 720 πολύ πριν από την επόμενη Ε3. Mark my words (τύφλα να έχει ο Pachter :P).

EDIT:
http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-sony/731533

Τώρα το είδα. Στην ουσία παραδέχεται ότι μερικά παιχνίδια βρίσκονται ήδη υπό ανάπτυξη για το PS4 (λίγο μετά το 6:00 το λέει).

PDS
08-06-2012, 00:43
Η Nintendo αυτό δεν κάνει; Βέβαια θα μου πεις για το Wii U μάθαμε από την περσινή Ε3.

IMO, θα μάθουμε πράγματα για το PS4 ή το Xbox 720 πολύ πριν από την επόμενη Ε3. Mark my words (τύφλα να έχει ο Pachter :P).

E ναι ρε η Νintendo εχει ανακοινωσει την κονσολα απο το 11.

Mπορει,δεν το αποκλειω.Ισως για μια απο τις 2(μαλλον xbox).

hakoo
08-06-2012, 02:35
IMO, θα μάθουμε πράγματα για το PS4 ή το Xbox 720 πολύ πριν από την επόμενη Ε3. Mark my words (τύφλα να έχει ο Pachter :P).


Agreed.
Πιθανο να τα ανακοινωσουν σε καποιο show η καποιο extra event (ala vita) και στην e3 να τα παρουσιασουν καπως πιο επισημα, με hands on software κτλ.

Valkyre
08-06-2012, 11:46
Το νεο xbox θεωρω βεβαιο οτι θα ανακοινωθει στην επομενη Ε3 και θα κυκλοφορησει στις γιορτες του ιδιου ετους. Ετσι ειχε γινει και με το 360. Δεν ειναι δα και τιποτα απιστευτο αυτο. Ανακοξνωση της κονσολας αρχες ιουνιου , κυκλοφορια τελη νοεμβρη. Απολυτα φυσιολογικο και εφικτο. Η Σονυ δεν ξερω τι θα κανει, ελπιζω το ιδιο, διοτι δεν την παιρνει να περιμενει πλεον. Και ας λεει οτι θελει...τα νουμερα μιλανε απο μονα τους.

personGR
08-06-2012, 12:18
Το νεο xbox θεωρω βεβαιο οτι θα ανακοινωθει στην επομενη Ε3 και θα κυκλοφορησει στις γιορτες του ιδιου ετους. Ετσι ειχε γινει και με το 360. Δεν ειναι δα και τιποτα απιστευτο αυτο. Ανακοξνωση της κονσολας αρχες ιουνιου , κυκλοφορια τελη νοεμβρη. Απολυτα φυσιολογικο και εφικτο. Η Σονυ δεν ξερω τι θα κανει, ελπιζω το ιδιο, διοτι δεν την παιρνει να περιμενει πλεον. Και ας λεει οτι θελει...τα νουμερα μιλανε απο μονα τους.

Το 360 δεν είχε ανακοινωθεί στην Ε3, στην έκθεση είχε ανακοινωθεί το PS3.

Για το νέο Xbox είχαμε μάθει λίγο πιο νωρίς από ένα ειδικό event που μεταδόθηκε παντού στις ΗΠΑ (τότε). Στην E3 απλα έδωσαν κάποιες παραπάνω πληροφορίες - δεν ήταν τόσο ηλίθιοι ώστε να συγκρουστούν μετωπικά με τη sony του kutaragi.

Valkyre
08-06-2012, 12:28
Ε ενταξει κατι τετοιο λοιπον θα συμβει πανω κατω και του χρονου. Οπως και να εχει θεωρω σχεδον σιγουρο οτι θα παρουσιαστει στα καταστηματα την γιορτινη περιοδο :)

personGR
08-06-2012, 12:33
Ε ενταξει κατι τετοιο λοιπον θα συμβει πανω κατω και του χρονου. Οπως και να εχει θεωρω σχεδον σιγουρο οτι θα παρουσιαστει στα καταστηματα την γιορτινη περιοδο :)

Ε, όλα τα σημάδια αυτό δείχνουν, launch περί την περίδο Black Friday-XMAS'13, αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος, την έχει φοβηθεί το μάτι μου τη Microsoft με το απίστευτο marketing, είναι ικανοί να λανσάρουν καλοκαιράκι, back to school φάση και έτσι και να πουλήσουν μύρια :P

ΥΓ: Κάποιος να δεήσει να αλλάξει τον τίτλο, κάθε φορά που τον κοιτάω χάνω το συγχρονισμό μου με την πραγματικότητα.

Leon_DiZ
08-06-2012, 14:30
Unreal Engine 4 : Exclusive Elemental Demo Showcase HD (http://www.gametrailers.com/video/exclusive-elemental-unreal-engine/731875)

Unreal Engine : Exclusive Development Walkthrough HD (www.gametrailers.com/video/exclusive-development-unreal-engine/731871)

Agni's Philosophy Tech Demo Walkthrough (Cam) HD (http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-agnis-philosophy/731978)

http://www.agnisphilosophy.com/files/img/philosophy/top_jp.jpg

hakoo
08-06-2012, 15:17
Thanks Lnds :a020:
Bασικα η SE προλαβε κι εκλεψε την παρασταση με το Igni's philosophy, δεν περιμενα να δω κατι καλυτερο οπως και δεν ειδα. Πολυ λιγοτερο εντυπωσιακο το demo της UE4, κυριως γιατι επαιξαν ψιλοsafe νομιζω οι της Epic, ενας monstrer Knight σε ενα παγωμενο καστρο και μετα εξω στο χιονισμενο βουνο με φοντο το ηφαιστειο. Δεν ειχε καποιο direction και δεν μας εδειξε ουτε animation αλλα ουτε και προσωπα. Τα γραφικα ειναι φυσικα πανεμορφα και almost CG, αλλα προσωπικα ειδα και καποια textures που δεν με εντυπωσιασαν και γενικα ειναι καπως αψυχο και στυλιζαρισμενο.
Αυτα που undeniably νομιζω ειναι εντυπωσιακοτατα ειναι
1. DAT LIGHTING
2. DAT PARTICLES

Του particle το καγκελο θα γινει στην επομενη γενια btw.
Παρολα αυτα ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο τος προπτικες που βλεπω μεσα απο αυτο το demo, αν σε πρωτη φαση βλεπουμε κατι τοσο ποιοτικο οπτικα, οταν μπει και η καλλιτεχνικη διευθυνση στην εξισωση πιστευω θα δουμε πολυ ομορφα πραγματα απο την Unreal Engine 4.
Και φυσικα να επαναλαβω οτι μπορει η SE να εκλεψε την παρασταση με το δικο της demo, αλλα το footage της Epic ξερουμε ολοι οτι ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο για ολους τους λογους που εχω ξαναπει.


ps. αν βρει καποιος youtube link σε 1080p ας το ποσταρει pls γιατι ο player του gametrailers ειναι επιεικως γτπ.

FotisGRC
08-06-2012, 15:28
Αυτό υπάρχει στο Youtube.. Μέχρι 720p..

Unreal Engine 4 - GT.TV Elemental Demo Showcase - YouTube

Leon_DiZ
08-06-2012, 15:40
Thanks Lnds :a020:
Bασικα η SE προλαβε κι εκλεψε την παρασταση με το Igni's philosophy, δεν περιμενα να δω κατι καλυτερο οπως και δεν ειδα. Πολυ λιγοτερο εντυπωσιακο το demo της UE4, κυριως γιατι επαιξαν ψιλοsafe νομιζω οι της Epic, ενας monstrer Knight σε ενα παγωμενο καστρο και μετα εξω στο χιονισμενο βουνο με φοντο το ηφαιστειο. Δεν ειχε καποιο direction και δεν μας εδειξε ουτε animation αλλα ουτε και προσωπα. Τα γραφικα ειναι φυσικα πανεμορφα και almost CG, αλλα προσωπικα ειδα και καποια textures που δεν με εντυπωσιασαν και γενικα ειναι καπως αψυχο και στυλιζαρισμενο.
Αυτα που undeniably νομιζω ειναι εντυπωσιακοτατα ειναι
1. DAT LIGHTING
2. DAT PARTICLES

Του particle το καγκελο θα γινει στην επομενη γενια btw.
Παρολα αυτα ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο τος προπτικες που βλεπω μεσα απο αυτο το demo, αν σε πρωτη φαση βλεπουμε κατι τοσο ποιοτικο οπτικα, οταν μπει και η καλλιτεχνικη διευθυνση στην εξισωση πιστευω θα δουμε πολυ ομορφα πραγματα απο την Unreal Engine 4.
Και φυσικα να επαναλαβω οτι μπορει η SE να εκλεψε την παρασταση με το δικο της demo, αλλα το footage της Epic ξερουμε ολοι οτι ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο για ολους τους λογους που εχω ξαναπει.


ps. αν βρει καποιος youtube link σε 1080p ας το ποσταρει pls γιατι ο player του gametrailers ειναι επιεικως γτπ.

προσωπικα μ αρεσε πιο πολυ της Epic, οχι τοσο το Demo, οσο το Walkthrough. Δεν ξερω, νμζ οτι οταν σου δειχνουν τις διαφορες μεμονωμενα τις αντιλαμβανεσαι καλυτερα απ' οτι οταν δεις ενα βιντεο. Ασε δε που δεν μπορω να συνηθισω στην ιδεα οτι θα παιζουν τετοια παιχνιδια πλεον και στο οτι αυτο που βλεπω δεν ειναι CG :P
ο φωτισμος ειναι απλα απιθανος και τα particles.... απλα φανταστειτε τα σε παιχνιδια.. :drooling:

DarkUSS
08-06-2012, 21:20
ps. αν βρει καποιος youtube link σε 1080p ας το ποσταρει pls γιατι ο player του gametrailers ειναι επιεικως γτπ.
Δες εδώ (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=384671&postcount=28).

Fussa
08-06-2012, 23:51
Ειμαι ο μόνος που περίμενε, ή τουλάχιστον ήλπιζε για inFamous 3? Το 2 το αφήσανε σε cliffhanger αν θυμάμαι καλά. Το αφήσαν για την επόμενη γενιά?

tonybsg
10-06-2012, 00:42
Game of Show το Dishonored από το GameSpy

http://uk.pc.gamespy.com/pc/dishonored/1225010p2.html

Leon_DiZ
10-06-2012, 00:43
http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-pach-attack/732038

το πιο σημαντικο και ενδιαφερον για μενα ειναι το "subsidised xbox [720]" με συνδρομητικη τηλεοραση. και το λεει εδω και καιρο

tonybsg
10-06-2012, 13:33
Best of Show το Hitman από το Game Informer

http://www.ps3forums.gr/vb/picture.php?albumid=39&pictureid=282

Leon_DiZ
10-06-2012, 14:20
Digital Foundry vs. Unreal Engine 4 (http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-vs-unreal-engine-4)

CryEngine 3
E3 2012: Water Walkthrough (Cam) (http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-cryengine-3/731952)
E3 2012: Level Design Walkthrough (Cam) (http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-cryengine-3/731954)
E3 2012: Lighting Walkthrough (Cam) (http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-cryengine-3/731956)

Pach-Attack!
E3 2012: One-on-One With Geoff Keighley (http://www.gametrailers.com/video/e3-2012-pach-attack/732038)

tonybsg
12-06-2012, 01:01
Περισσότερα βραβεία:




Game of Show

Winner: Assassin's Creed 3

The Last Of Us
Dishonored
Watch Dogs
Halo 4
Call of Duty: Black Ops 2
Far Cry 3

Best 360 Game

Winner: Halo 4

Splinter Cell: Blacklist
Gears of War: Judgment
Forza Horizon
South Park and the Stick of Truth

Best Nintendo Game

Winner: Rayman Legends

LEGO City Undercover
Pikmin 3
New Super Mario Bros. U
Scribblenauts Unlimited
ZombiU

Best PS3 Game

Winner: The Last Of Us

God of War: Ascension
Beyond: Two Souls
Unfinished Swan

Biggest Surprise

Winner: Watch Dogs

Star Wars 1313
EA Sports UFC Partnership
Beyond: Two Souls
Assassin’s Creed 3’s Naval Combat

Best PC Game

Winner: Company of Heroes 2

SimCity
PlanetSide 2
ARMA 3

Best Trailer

Winner: Assassin’s Creed 3

Beyond: Two Souls
ZombiU
Agni’s Philosophy

Best Action-Adventure Game

Winner: Resident Evil 6

Assassin’s Creed 3
God of War: Ascension
The Last Of Us
Splinter Cell: Blacklist

Best Shooter

Winner: Far Cry 3

Call of Duty: Black Ops 2
Crysis 3
Halo 4
Metro: Last Light
Borderlands 2

Best Multiplayer

Winner: Call of Duty: Black Ops 2

Halo 4
Medal of Honor: Warfighter
Counter-Strike: GO
PlayStation All-Stars: Battle Royale
Defiance

Best Platformer

Winner: Disney Epic Mickey 2: The Power of Two

Rayman Legends
New Super Mario Bros U
Guacamelee

Best Handheld

Winner: Street Fighter X Tekken (Vita)

Castlevania: Lords of Shadow – Mirror of Fate (3DS)
Disney Epic Mickey: Power of Illusion (3DS)
Kingdom Hearts 3D Dream Drop Distance (3DS)

Best Downloadable

Winner: Unfinished Swan

Skyrim: Dawnguard
Battlefield 3: Armored Kill
Counter-Strike: GO

Best RPG

Winner: Skyrim: Dawnguard

The Elder Scrolls Online
Dark Souls: Prepare to Die Edition
Infinity Blade: Dungeons
South Park and the Stick of Truth

Best Fighting

Winner: Injustice: Gods Among Us

Street Fighter X Tekken (Vita)
Dead or Alive 5
Tekken Tag Tournament 2
Virtua Fighter 5: Final Showdown

Best Sports

Winner: FIFA 13

Madden NFL 13
NBA 2K13

Best Music Game

Winner: Dance Central 3

Just Dance 4
Rock Band Blitz
Sing
Bandfuse

Best Racing Game

Winner: Need for Speed: Most Wanted

Forza: Horizon
F1 2012
LittleBigPlanet Karting
Sonic All-Stars Racing: Transformed

Best New Hardware

Winner: SmartGlass Tech

Wii U Tablet
John Carmack’s VR Goggles

Most Original

Winner: Dishonored

Unfinished Swan
Beyond: Two Souls
Ni No Kuni
Watch Dogs
P-100

Best Motion Game

Winner: Dance Central 3

Just Dance 4
Fable: The Journey

Best Strategy

Winner: X-COM: Enemy Unknown

Company of Heroes 2
SimCity
Civilization V: Gods and Kings
Pikmin 3

Nek_Food
12-06-2012, 10:07
Best New Hardware

Winner: SmartGlass Tech ???

Wii U Tablet
John Carmack’s VR Goggles

Αυτό δείχνει και πόση πίστη έχουν στην μόνη νέα κονσόλα της Ε3. Το smartglass ωστόσο δεν είναι καν νέο υλικό, ουσιαστικά νέα τεχνολογία - υπηρεσίες και παρόλα αυτά υπερκέρασε την αξία της πρωτοποριακής ταμπλέτας της Ninty; Αλήθεια από ποιους βγήκαν αυτές οι λίστες, είναι οι επίσημες την έκθεσης;

enstikto
12-06-2012, 10:11
Most original game: dishonored

Κατι μου λέει ότι κακώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μαζι του...

Nek_Food
12-06-2012, 11:12
Ναι το είχα εκ πρώτης, απορρίψει από τα "watching" αλλά μετά τις πρόσφατες αποκαλύψεις περί gameplay, επιρροές, έμπνευση, υπόθεση, κλπ άλλαξε κατηγορία πάραυτα, πλέον είναι στα "interested" (μη βάλω και το very μπροστά).

tonybsg
12-06-2012, 11:36
Αλήθεια από ποιους βγήκαν αυτές οι λίστες, είναι οι επίσημες την έκθεσης;

Νεκ, αν δεις στο quote γράφω (δεν φαίνεται καλά!) ότι η συγκεκριμένη είναι από το γνωστό G4TV. Κάθε μέσο βγάζει τα δικά του βέβαια, πιο πάνω είχα ποστάρει άλλα. :)

Nek_Food
12-06-2012, 11:57
Η ίδια η έκθεση δεν βγάζει συγκεντρωτικά κάποια αντίστοιχη λίστα όπως νομίζω γίνεται σε άλλες εκθέσεις (θυμάμαι π.χ. έναν τοίχο με το Uncharted 3 γεμάτο με υποψηφιότητες, στο Spike ήταν δεν θυμάμαι). Αν ναι, ίσως αυτή να είχε λίγο παραπάνω σημασία λόγω του ότι λογικά θα αναδεικνύεται από το σύνολο των συμμετεχόντων μέσων, αν και τώρα που θυμήθηκα τα Spike ή πως τα λένε, δεν ξέρω αν έχει τελικά νόημα.

ThanX anyway...

tonybsg
12-06-2012, 12:03
Xμμμ, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο επίσημο, αυτό με τους τοίχους πάντως το κάνουν όλες οι εταιρείες, μαζεύουν σε ένα σημείο όλες τις υποψηφιότητες/βραβεία που κερδίζουν από τα μέσα. Δεν τα έχω βρει κάπου μαζεμένα πάντως. :(

Valkyre
12-06-2012, 12:04
Moλις ειδα αυτο το smartglass technology και περι τινος προκειται ακριβως. Για πρωτη φορα μετα απο καιρο βλεπω μια πολυ εξυπνη software κινηση απο την MS. Πρακτικα η εφαρμογη αυτη καθιστα το WiiU controller της Νιντεντο ανυπαρκτο, αφου πλεον το μονο που χρειαζεται ειναι να εχεις ενα adroid/ios/tablet device και κανεις ακριβως την ιδια δουλεια χωρις παρελκομενα.

Πολυ μεγαλη τρολια της MS προς την νιντεντο!

aris13
12-06-2012, 12:07
Best of Show το Hitman από το Game Informer

http://www.ps3forums.gr/vb/picture.php?albumid=39&pictureid=282

Link? Γιατι στο Gaf ειδα οτι εδωσαν σε 6 games best of show.

tonybsg
12-06-2012, 12:18
Την φωτό την ανέβασαν οι ίδιοι στο επίσημο fb του παιχνιδιού, δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

http://www.facebook.com/hitman

enstikto
12-06-2012, 12:51
Όσον αφορά το smartglass κτλ:
Εγω παλι βλέπω ότι ξεκινάει μια μαλκια η νιντεντο κ η ms ακολουθεί (κ η Sony αν κάνεις combo ps3 + vita) κ αν αυτός ο χειρισμός "πιάσει" οι developers αντί να ασχολούνται να φτιάχνουν όσο καλύτερους τίτλους μπορούν θα σπαταλάνε χρόνο για να έχουν στα features τους κ αυτή την @@.
ΜΑΚΑΡΙ να μην πιάσει λοιπόν...

Leon_DiZ
12-06-2012, 13:11
^ πιο πολυ την Apple αντιγράφει πάρα την Nintendo.

hakoo
12-06-2012, 16:22
Μια εντελως ανουσια υπηρεσια μου φαινεται εμενα κατα την προσφιλη τακτικη εντυπωσεων που ακολουθει χροοοοοοοοοοοοοονια τωρα η MS.
Να φαινεται δλδ οτι παρεχει το κατι παραπανω απο τους ανταγωνιστες η οτι τουλαχιστον δεν υπαρχει κατι αλλου το οποιο δεν μπορει να προσφερει.
Ετσι κοροιδεψε τον κοσμο με το kinect οταν το casual gaming ηταν στα πανω του για το οποιο υποσχεθηκε hardcore gaming integration κατι που δεν ειδαμε ποτε, τα ιδια κανει και τωρα για να απαντησει στην ταμπλετιτιδα που επικρατει γενικοτερα, οχι μονο στην Nintendo.
Οτι δλδ θα κατσω εγω να χρησιμοποιω το tablet μου η το smart phone μου για να δω μια σειρα την οποια θα κανω pause για να δω μετα στο xbox.
Θα κατσω να κανω ολη αυτη την ιστορια για να εχω interactive map του Game of Thrones ενω βλεπω την σειρα.
Η θα παιζω ξερω γω το madden που λεει και ο Αμερικανος pr , εστω θα παιζω pro ξερω γω και θα κανω ολη αυτη την ιστορια για να μπορω να κανω αλλαγες στο συστημα και τους παικτες απο το tablet μου.
Δεν μπορω ας πουμε να πατησω pause και να το κανω σαν ανθρωπος, πρεπει να κανω πρωτα sync και να εχω 36 συσκευες ανοικτες.
Μου θυμιζει το psp που γινοταν rear view στα racing παιχνιδια του ps3 πισω στο 2006.
Πεταξανε ενα Game of Thrones και ενα supported by ios devices μεσα στην παρουσιαση και τσουπ, το καναμε το marketing κομματι μας παλι. MS stole the show κι ετσι.
Ημαρτον.

Leon_DiZ
12-06-2012, 18:03
εμενα μου φαινεται πολυ εξυπνο. εχεις το xbox στην TV και του πετας ο,τι αρχειακια θες (λεμε τωρα, δεν ξερω πως θα το κανουν ακριβως). Φωτογραφιες, μουσικη, ταινιες. Μπορει να εχει απειρες χρησεις. μπορεις να συνδεεις το iphone/ipod/ipad με το στερεοφωνικο σου και να στελνεις μουσικη απο το PC πχ.

Nek_Food
12-06-2012, 19:36
Εγώ για το Xbox που του έχω και μια συμπάθεια παραπάνω απο πολλούς εδώ μέσα, ένα έχω να πω... Καλα όλα αυτά, βίντεο, μουσική, τηλεόραση, κοινωνική δικτύωση, κλπ παιχνίδια θα έχει; ΟΚ σαφώς και τα multiplatform είναι ακόμη περιέργως το όπλο του, αλλα απο exclusive της προκοπής, τίποτα; Πάλι ένα halo και ένα gears που τα "εγκατέλειψαν" οι ίδιες οι εταιρείες που τα γέννησαν και το horizon σε διάστημα δύο χρόνων και η οποία σαβουρά του kinect. Τίποτε άλλο; Το wii-u μου φαίνεται θα είναι περισσότερο HC στο θέμα gaming απο την κονσόλα της Microsoft. Χωριά που τα περισσότερα που ανακοίνωσε από ουαου υπηρεσίες τα είδα μετα να τα δείχνει και στο psn στο πιο χαλαρό. Ω, καιροί, ω ήθη.

enstikto
27-06-2012, 12:58
Game Critics Awards - Best of E3 2012 (http://www.gamecriticsawards.com/winners.html)

Έσκισε το Last of Us :)

Edit: Θεωρώ οτι στο "original game" θα έπρεπε να κερδίσει είτε το Dishonored είτε το Unfinished Swan
Το Injustice έχει περάσει πολύ απαρατήρητο ενώ δείχνει πολύ αξιόλογο σαν fighting game....
EPIC FAIL για την Nintendo που κέρδισε μόνο το best hardware :P

Valkyre
27-06-2012, 13:21
To Unfinished Swan συμφωνω απολτα, αλλα το dishonored γιατι ρε συ? Δεν κανει τιποτα ιδιαιτερο εκτος απο το να παντρευει elements απο διαφορετικα παιχνιδια. Λιγο Bioshock λιγο Deus Ex λιγο Darkness... σιγουρα οχι κατι πρωτοτυπο απο αυτα που ειδαμε τουλαχιστον.

enstikto
27-06-2012, 13:47
Εγώ προφανώς και δεν το έχω παίξει το game ακόμα αλλά απο αυτά που έχω δει και τα πολλά και διάφορα (original) abilities που δείνει στον παίχτη καθώς και το πόσο open είναι στο πως μπορείς να ολοκληρώσεις τις αποστολές το κάνει αρκετά original.
Μπορεί να είναι σε μεγάλο βαθμό πάντρεμα στοιχείων αλλά μέχρι στιγμής τουλάχιστων φαίνετε οτι έχει γίνει πολύ καλά και ο συνδιασμός δίνει νέες δυνατότητες σε gameplay που δεν έχουμε ξαναδεί....

Valkyre
27-06-2012, 13:52
Σε ποιο στοιχειο gameplay αναφερεσαι που δεν εχουμε ξαναδει? Πραγματικα ρωταω δεν θυμαμαι κατι να μου ειχε μεινει γι αυτο.

enstikto
27-06-2012, 14:00
Δεν θυμάμαι όλα τα abilities pου έχεις στο παιχνίδι αλλά ας πούμε το οτι μπορείς να κάνεις take over τον στόχο σου ή κάποιον που είναι δίπλα του για να τον σκοτώσεις.

enstikto
27-06-2012, 14:00
Δεν θυμάμαι όλα τα abilities pου έχεις στο παιχνίδι αλλά ας πούμε το οτι μπορείς να κάνεις take over τον στόχο σου ή κάποιον που είναι δίπλα του για να τον σκοτώσεις.

Valkyre
27-06-2012, 14:07
Α καταλαβα ποιο λες. Ενταξει τα εχουμε ξαναδει ομως αυτα, οπως και το σκηνικο που εκανε take over τον αρουραιο, μου θυμισε αρκετα το σκηνικο στο Darkness. Aλλα ειναι ενδιαφερον παιχνιδι σιγουρα...απλα μου θυμισε αρκετα bioshock γι αυτο απορρησα. :)

enstikto
27-06-2012, 14:13
Οχι μόνο αυτο με τον rat. Μπορείς Πχ να κανεις take over την γκομενα του target σου κ να τον σφαγεία με αυτή. Η μπορείς να ΚΑΝΕΙΣ take over τον ίδιο κ να τον βάλεις να πηδηξει απο το μπαλκόνι...

Απ´οτι θυμάμαι σου αρεσε κ σενα πολυ στο deus ex το γεγονός ότι σου άφηνε ελευθερια να Κανεις αυτο που θες με πόλους διαφορετικούς τρόπους.
Το dishonored φαίνεται να ακολουθεί την ίδια τακτική και να την πηγενει ακόμα πιο περα...

Valkyre
27-06-2012, 14:17
Εννοειται οτι μου αρεσει πολυ αυτο δεν το συζηταω. Απλα το συγκεκριμενο σαν παρουσιαση δεν με ενθουσιασε τοσο σαν art και γενικα δεν με τραβηξε τοσο. Αυτο δεν σημαινει βεβαια κατι, εδω ειμαστε να το δουμε πιο ολοκληρωμενο και να γουσταρουμε.

Αλλα πραγματα που δεν βοηθησαν ιδιαιτερα ειναι το γεγονος οτι ειναι παραγωγη Bethesda ε και λιγο ο ενθουσιασμος μου με τα Watch Dogs (προσωπικα το βρισκω πιο πρωτοτυπο απο το Dishonored αν και δεν θα το εδινα ουτε εκει το βραβειο αυτο) και last of Us, δεν θελει και πολυ για να μην δωσω την δεουσα προσοχη στο Dishonored. :)

enstikto
27-06-2012, 14:42
Καλά το WD σαφώς και (τουλάχιστον φαίνετε να) είναι πιο πρωτότυπο. Αλλά νομίζω για να μπορέσει να προταθεί ένα παιχνίδι έπρεπε να έχει διαθέσιμο demo για αυτό και δεν προτάθηκε καν στην κατηγορία (πιθανότατα θα ήταν και game of the show).

Το οτι είναι Bethesda και εμένα με ανησυχεί....

Leon_DiZ
27-06-2012, 14:46
δεν το φτιαχνει ομως η bethesda, πραγμα το οποιο ειναι καλο

hakoo
27-06-2012, 18:11
Η Bethesda μονο τα λεφτακια της δινει στο συγκεκριμενο :a045:
Παιδια εγω πιστευω οτι το dihonoured θα απογειωνεται οταν το πιασεις στα χερια σου, ολες αυτες οι ιδεες φαινονται ωραιες στο βιντεο αλλα αν δεν μπεις ο ιδιος στη διαδικασια να συνδιασεις αυτες τις στρατηγικες πως να σε κερδισει?
Νομιζω οτι θα ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο συρραφη ιδεων το παιχνιδι, μενει να δουμε.
Λογικο που σαρωσε τα βραβεια το Last of Us, way to go ND!
Βεβαια παρολο που οπως σωστα λεει ο enstikto δεν μπορουσε να του δωθει το game of the show, ο απολυτος πρωταγωνιστης αυτης της e3 ηταν το Watch Dogs. By a clear mile.
Το πιο λολ βραβειο ειναι του best hardware/peripheral οπου η nintendo κερδισε με το Wii U. Μιλαμε για σκληρο ανταγωνισμο σε αυτη τη κατηγορια, επεσαν κορμια.

Valkyre
27-06-2012, 18:14
^^ Kυριε καθηγητα αντιλαμβανομαι ορθογραφικο λαθος επι της αγγλικης γλωσσας?? :P

Σε πειραζω! :D :P

hakoo
27-06-2012, 18:20
Ελα κι εσυ ξεχασα ενα "s" και το εκανες θεμα.

Κατσε τωρα που το λες να σου κανω ενα μαθημα για να μαθεις να την λες σε grammar nazis.
Εκτος απο το s που ξεχασα (αλτσχαιμερ) η λεξη γραφεται "dishonored" (american english) αλλα και "dishonoured" (british english).
Το ιδιο και αλλες λεξεις με παρομοια αλληλουχια, πχ behavior vs behaviour κτλ


:b030:

Valkyre
27-06-2012, 18:30
^^ Μα κυριως για το "u" στο ειπα :) το "s" το θεωρησα typo! χαχα

Αλλα δεν ηξερα οτι γραφεται και με U και χωρις. Εγω το ηξερα χωρις χαχα

Grammar Nazis FTW!

Και επειδη εχω ορεξη για γελια, δηλαδη και το Terminator μπορουμε να το πουμε Terminatour?? χαχαχαχα :D :P :P

hakoo
27-06-2012, 18:55
Oχι!
Δεν ειναι γενικος κανονας, απλα υπαρχουν διαφορες στην ορθογραφια καποιων λεξεων μεταξυ American και British English.
Eμεις στην Ελλαδα διδασκομαστε την Βρετανικη ορθογραφια ως επι των πλειστων.
Πραγματικα δεν ξερω αν μπορω να αντεξω τοσο ενθουσιασμο σε αυτη τη δουλεια.

Valkyre
27-06-2012, 19:03
^^ Kριμα γιατι οι δυνατοτητες ειναι τοσες πολλες...

Alligator -> alligatour
Sailor -> Sailour
Destinator-> Destinatour

και λειτουργει και αντιστροφα τρολολολ

Parkour -> parkor trololol

hakoo
27-06-2012, 19:12
alligatour



Tουριστικο γραφειο στον Αμαζονιο :a036:

On the top of my head, οι πιο popular διαφορες αυτης της αλληλουχιας (γιατι υπαρχουν κι αλλες στυλ theatre vs theater) ειναι rumour vs rumor (ειναι και gaming word αυτη), colour vs color, humour vs humor, neighbour vs neighbor, labour vs labor, πρεπει να υπαρχουν και μερικες ακομα.


[/obnoxious mode off]

chronohill
29-06-2012, 17:19
Oχι!
Δεν ειναι γενικος κανονας, απλα υπαρχουν διαφορες στην ορθογραφια καποιων λεξεων μεταξυ American και British English.
Eμεις στην Ελλαδα διδασκομαστε την Βρετανικη ορθογραφια ως επι των πλειστων.
Πραγματικα δεν ξερω αν μπορω να αντεξω τοσο ενθουσιασμο σε αυτη τη δουλεια.

lol δεν υπαρχετε!ετσι πρεπει να μαθαινουμε και καποια πραγματα!