PDA

View Full Version : PSN The Unfinished Swan



PDS
02-05-2012, 14:27
Sony unveils PSN exclusive The Unfinished Swan with debut trailer


Sony has unveiled PlayStation Network exclusive The Unfinished Swan, from indie developer Giant Sparrow.
The Unfinished Swan is a first-person painting game that sees the player chuck black balls of paint onto white surfaces to reveal the environment. You play a boy names Monroe who's chasing a swan that stepped out of a painting and into a "surreal, unfinished world".
Sony has signed Giant Sparrow in a deal creative director Ian Dallas likened to the now complete deal thatgamecompany signed with the PlayStation 3 maker to create PSN games Flow, Flower and Journey.
"Sony calls it an incubation deal'," he said. "In addition to giving us funding they also provide office space, equipment and advice." They've even got the help of a graphics programmer from Sony Santa Monica's God of War team. "The best part is that we get to focus all of our energies on just making a game."
Dallas said the game evokes a "sense of wonder" as players spray paint everywhere. "Our goal is to give players strange and beautiful experiences they've never had before. We want to give people genuine surprises and then keep on surprising them the whole game.
"The painting a white world stuff is actually just the first 15 minutes. After that, things get really weird."
You'll be able to play The Unfinished Swan with a DualShock controller, a PS Move, and a PS Move plus Navigation Controller combo.
http://www.eurogamer.net/articles/2012-05-02-sony-unveils-psn-exclusive-the-unfinished-swan-with-debut-trailer

The Unfinished Swanβ„Ά Teaser Trailer - YouTube

Valkyre
02-05-2012, 14:29
^^ενας λογος που γουσταρω την Σονυ ειναι αυτο που λενε οι Dev για την υποστηριξη που προσφερει οχι μονο σε κεφαλαιο αλλα και σε τεχνογνωσια, πορους κλπ

PDS
07-06-2012, 03:00
The Unfinished Swan - E3 2012: Walkthrough - YouTube
The Unfinished Swan - E3 2012 Trailer - YouTube

PDS
15-08-2012, 02:29
9Jdv5wa1bvI&feature

PDS
20-09-2012, 14:18
GamesCom 2012 | The Unfinished Swan PlayStation Move Hands-On - YouTube

PDS
05-10-2012, 18:49
The Unfinished Swan Flies to PSN October 23, Early Access for Plus
http://blog.us.playstation.com/2012/10/05/the-unfinished-swan-flies-to-psn-october-23-early-access-for-plus/

PDS
16-10-2012, 13:01
Tα πηγαινει εξαιρετικα καλα στις βαθμολογιες.

The Escapist 5/5
Push Square 100
Eurogamer Italy 9/10
Sixth Axis 9/10
IGN - 9/10
Gaming Nexus 8.9/10
Vandal Online 8.2/10
Joystiq 4/5
Game Informer 8/10
PSN Stores 4/5
Destructoid 7.5
Playstation Official Magazine UK 70
Eurogamer - 6/10

the master
16-10-2012, 16:57
πολυ μικρο το ατιμο

Nikoladim
18-10-2012, 12:05
http://www.gametrailers.com/reviews/zuzhne/the-unfinished-swan-review
GT review

pgp69
19-10-2012, 22:02
σκέφτομαι να το πάρω
περίπου πόσο διάρκεια έχει ? τα αξίζει τα λεφτά τοu ?

chronohill
19-10-2012, 23:08
σκέφτομαι να το πάρω
περίπου πόσο διάρκεια έχει ? τα αξίζει τα λεφτά τοu ?

Πανελη δεν ειναι πολυ μεγαλο, περιπου στις 2-3 ωρες αποτι εχω διαβασει...Αλλα έχει παρει καλες κριτικες σε αντιθεση με το datura πχ...
ψηνομαι και γω να το κατεβασω...
Αν το παιξει κανεις παιδια να μας πει εντυπωσεις...

pgp69
19-10-2012, 23:14
AAA είναι αρκετά μικρό, άντε με λίγο ψάξιμο και λίγο κώλυμα να πάει στις 5 αλλά και πάλι μικρό, θα το αφήσω να πέσει η τιμή του η και κάποτε free για plus
και από την άλλη δεν με βλέπω να βγάζω γρήγορα τις αρβύλες από MOH:W εκτος και αν απογοητευτώ

PDS
24-10-2012, 16:16
VA6KMMhnJCQ

Το επαιξε κανεις?

hakoo
25-10-2012, 15:19
Πολυ καλες κριτικες αλλα δεν με πειθει απο τα trailers τουλαχιστον, με το Journey χρειαστηκαν 5 δευτερολεπτα footage για να καταλαβω οτι ειναι για μενα.

chronohill
25-10-2012, 15:30
Πολυ καλες κριτικες αλλα δεν με πειθει απο τα trailers τουλαχιστον, με το Journey χρειαστηκαν 5 δευτερολεπτα footage για να καταλαβω οτι ειναι για μενα.

nai ειναι περισσοτερο ιδιαιτερο...εγω αν δεν μ δωσουν code για review σκεφτομαι να το κατεβασω...hakoo εχεις move?

hakoo
25-10-2012, 15:44
Nαι μου το ειχαν κανει δωρο, το εχω χρησιμοποιησει και σε ...3 demos μη σου πω.
Ελεγα μηπως επαιζα το bioshock infinite με move αλλα σιγα μην ρισκαρω να χαλασω την εμπειρια μου με την παιχνιδαρα γι αυτο το μαραφετι.

PDS
25-10-2012, 16:28
Nαι μου το ειχαν κανει δωρο, το εχω χρησιμοποιησει και σε ...3 demos μη σου πω.
Ελεγα μηπως επαιζα το bioshock infinite με move αλλα σιγα μην ρισκαρω να χαλασω την εμπειρια μου με την παιχνιδαρα γι αυτο το μαραφετι.

ααααααααααααααααα(κριση)

Μαραφετι αχρηστο σε γενικες γραμμες,αλλα για τα fps δινει μισο ποντο σε βαθμολογια παιχνιδιου για μενα:P

odytsak
20-02-2013, 15:13
Χωρίς να ξέρω καν τι είναι μπήκα να παίξω,
ευχάριστη έκπληξη η αρχή,
ένα άσπρο φόντο που μέχρι να πάρεις χαμπάρι τι γίνεται περνάνε αρκετά δευτερόλεπτα,
η ιδέα του αρκετά πρωτότυπη
αλλά έχει αυτό το μειονέκτημα της μικρής διάρκειας,
το τερμάτισα και το καθαρό gameplay ζήτημα να ήταν στις 2 ώρες.

Περιέχει μάλλον το πιο δύσκολο trophy που υπάρχει γενικά σε games,

Minimalist http://www.ps3trophies.org/forum/images/smilies/trophy_gold.png
Reach the Watchtower without throwing more than 3 balls.

Πήγα να το δοκιμάσω και απλά δεν γίνεται...

FotisGRC
20-02-2013, 15:14
WTF?? Εντάξει γίνεται μόνο αν μπεις Youtube να βλέπεις τον δρόμο. Αλλά και πάλι άνετα μπερδεύεσαι!

PDS
13-08-2014, 20:18
Βγαινει και αυτο το παιχνιδι στο Ps4 και ειναι cross-buy.
http://puu.sh/aPpaL/9d45485a85.png

odytsak
13-08-2014, 20:48
Δεν θυμάμαι ποιος τσάκαλος είχε ανακαλύψει το λαθάκι στο store με το unlock και το είχαμε παίξει τζάμπα στο PS3,
θα 'χει πλάκα να μας το βγάλει ως purchased για κατέβασμα στο PS4. :a068:

odytsak
02-11-2014, 02:19
Δεν θυμάμαι ποιος τσάκαλος είχε ανακαλύψει το λαθάκι στο store με το unlock και το είχαμε παίξει τζάμπα στο PS3,
θα 'χει πλάκα να μας το βγάλει ως purchased για κατέβασμα στο PS4. :a068:
Mέσα έπεσα τελικά. :P
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/5484-PlaystationΒStore-β€ʼ-Stores-Updates-β€ʼ-OT?p=549499&viewfull=1#post549499


Ανέβηκε το The Unfinished Swan στο psn και αν το έχεις αγοράσει στο ps3 στο βγάζει free για ps4 - psvita.

https://store.sonyentertainmentnetwork.com/#!/en-gr/games/the-unfinished-swan/cid=EP9000-CUSA00796_00-UNFINISHEDSWBUND


Ωραιος, ολα τα thanks βεβαια πανε στον PDS που ειχε ανακαλυψει το λαθακι στο store και το ειχαμε κατεβασει τζαμπα στο PS3,
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/7146-PS-Plus-October-Batman-AA-Dust-D-D-CoM-Pix-the-Cat-Rainbow-Moon-Spelunky?p=422625&viewfull=1#post422625
τωρα θα το ξαναπαιξουμε τζαμπα στα 1080p στο PS4 και θα εχουμε καβατζα και για το Vita. :yes:

Valkyre
03-11-2014, 11:52
Πολυ καλο το παιχνιδακι το τελειωσα, μου αρεσε τρομερα το art του και η μουσικουλα του.

Επισης καποια τοπια ειναι πολυ εντυπωσιακα.

ΥΓ: Το παιχνιδι ειναι οτι πρεπει για να φιγουραρει τα μαυρα/ασπρα μιας καλης TV!

odytsak
03-11-2014, 12:07
Το παιχνίδι είναι διαμαντάκι.

Επίσης πολύ καλή φάση οι ανατριχιαστικοί ήχοι των τεράτων που βγαίνουν από το ηχειάκι του DS4,
την πρώτη φορά ειδικά αν παίζεις βράδυ με χαμηλωμένη την ένταση της TV αλλά ξεχασμένη στο τέρμα την ένταση του χειριστηρίου παθαίνεις πλάκα. :P

Το μόνο που με χάλασε στο παιχνίδι είναι το

Minimalist http://www.ps3trophies.org/forum/images/smilies/trophy_gold.png
Reach the Watchtower without throwing more than 3 balls.

Και στις τρεις εκδόσεις PS4/PS3/Vita μου λείπει μόνο αυτό το τρόπαιο, το είχα δοκίμασει παλιότερα,
το ξαναπροσπάθησα και τώρα με youtube αλλά χάνεται συνέχεια η μπάλα,
δεν γίνεται επί 10 λεπτά να προχωράς σ'ένα λευκό φόντο. :a122:

Valkyre
03-11-2014, 12:12
^^ Το εκανα με την 2η προσπαθεια. Ειναι μλκια, αλλα εχω βρει ενα βιντεο που πραγματικα το κανει πολυ ευκολο.


http://www.youtube.com/watch?v=yxE2gwqq3ho

odytsak
03-11-2014, 12:16
M'αυτό ακριβώς το βιντεάκι το προσπάθησα, περνάω την λίμνη αλλά μετά χάνεται η μπάλα, όχι σκαλιά όχι σκάλες, μπαλκόνια κλπ, της Τατιάνας το κάγκελο. :P

Thanks anyway.

Valkyre
03-11-2014, 12:30
Bασικα υπαρχουν αρκετα visual πραγματα που σε βοηθουν ακομα και λαθος να κανεις να μπορεις να το διορθωσεις. Πραγματα οπως τα βηματα της χηνας, τα χρυσα αντικειμενα κλπ. Τα χρησιμοποιεις ως σημεια για να επαναπροσδιορισεις την θεση σου. Μονο στην αρχη συναντησα ενα προβλημα προσανατολισμου, λιγο πριν μπω μεσα στον κηπο.Μετα ειχε τοσα αντικειμενα εκει μεσα που ακομα και λαθος να εκανες μπορουσες να βρεις παλι τον δρομο σου.

enstikto
03-11-2014, 12:33
Το παιχνίδι είναι διαμαντάκι.

Επίσης πολύ καλή φάση οι ανατριχιαστικοί ήχοι των τεράτων που βγαίνουν από το ηχειάκι του DS4,
την πρώτη φορά ειδικά αν παίζεις βράδυ με χαμηλωμένη την ένταση της TV αλλά ξεχασμένη στο τέρμα την ένταση του χειριστηρίου παθαίνεις πλάκα. :P

Το μόνο που με χάλασε στο παιχνίδι είναι το

Minimalist http://www.ps3trophies.org/forum/images/smilies/trophy_gold.png
Reach the Watchtower without throwing more than 3 balls.

Και στις τρεις εκδόσεις PS4/PS3/Vita μου λείπει μόνο αυτό το τρόπαιο, το είχα δοκίμασει παλιότερα,
το ξαναπροσπάθησα και τώρα με youtube αλλά χάνεται συνέχεια η μπάλα,
δεν γίνεται επί 10 λεπτά να προχωράς σ'ένα λευκό φόντο. :a122:

Το έπαιξες 3 φορές ή είναι στυλ sound shapes που το ξεκλειδώνεις σε ένα και κάνεις cloud sync και ξεκλειδώνει και στα άλλα;

odytsak
03-11-2014, 12:45
Δεν έχει cloud save, είναι όμως πολύ μικρό, 1μιση ώρα το πολύ σου παίρνει για όλα τα τρόπαια αν ξέρεις που πας και που είναι τα collectibles.

Στο PS3 το είχα παίξει παλιά, το ξαναθυμήθηκα τώρα στο PS4 και στο Vita το ξεπέταξα κυριολεκτικά σε λιγότερο από μιαμιση ώρα για όλα τα τρόπαια.

Το δεύτερο ή το τρίτο playthrough σε διαφορετική έκδοση μη το βλέπεις σαν αγγαρεία, το παιχνίδι είναι πανέμορφο.

Valkyre
03-11-2014, 12:48
Ειναι οντως παρα πολυ μικρο. Και εγω ζητημα να μου πηρε 2 ωρες ολη η υποθεση. Και σε ορισμενα σημεια χαζευα κιολας και εβγαζα φωτο!

ΥΓ: στο PS3 ετρεχε και εκει στα 60 frames?

enstikto
03-11-2014, 12:52
Δεν έχει cloud save, είναι όμως πολύ μικρό, 1μιση ώρα το πολύ σου παίρνει για όλα τα τρόπαια αν ξέρεις που πας και που είναι τα collectibles.

Στο PS3 το είχα παίξει παλιά, το ξαναθυμήθηκα τώρα στο PS4 και στο Vita το ξεπέταξα κυριολεκτικά σε λιγότερο από μιαμιση ώρα για όλα τα τρόπαια.

Το δεύτερο ή το τρίτο playthrough σε διαφορετική έκδοση μη το βλέπεις σαν αγγαρεία, το παιχνίδι είναι πανέμορφο.

Και εμένα μου άρεσε αλλά βαριέμαι πάρα πολύ να το ξαναπαίξω και ας είναι και μικρό :P

odytsak
03-11-2014, 17:18
Bασικα υπαρχουν αρκετα visual πραγματα που σε βοηθουν ακομα και λαθος να κανεις να μπορεις να το διορθωσεις. Πραγματα οπως τα βηματα της χηνας, τα χρυσα αντικειμενα κλπ. Τα χρησιμοποιεις ως σημεια για να επαναπροσδιορισεις την θεση σου. Μονο στην αρχη συναντησα ενα προβλημα προσανατολισμου, λιγο πριν μπω μεσα στον κηπο.Μετα ειχε τοσα αντικειμενα εκει μεσα που ακομα και λαθος να εκανες μπορουσες να βρεις παλι τον δρομο σου.

Χεχεχε, το καταφερα με φουστια, :P
οταν χαθηκα εριξα μια μπαλα και μπορεσα και βρηκα ενα χρυσο σημαδι,
λεω "ετσι ειστε ρε φουστηδες devs?"
ανοιγω το Vita, φθανω στο σημειο, κανω ενα ωραιο painting ολη την πιστα και το πηγα vita-ps4 χερακι χερακι, για πλακα το 'βγαλα.

Χρησιμο τελικα το Βιτακι. :P

Christos33
15-05-2015, 20:27
Το έπιασα και εγω ωραίο παιχνιδακι στην αρχη, το κεφάλαιο 4 δεν μου αρεσε τεσπα.
Προσπαθώ να παρω το δύσκολο τρόπαιο αλλα κολλάω στα σκαλιά μετά την λίμνη.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

PDS
05-02-2019, 21:10
Ωραια παιχνιδακι, ηταν δωρεαν απο το PS3(με τον τροπο που ειχε γραψει παραπανω ο Ody) και επαιζε και σε PS4. Moυ αρεσε η ολη ιδεα και αν και σε επιπεδο gameplay δεν ηταν κατι το φοβερο, ηταν ωραια ιστοριουλα εως και συγκινητικη.