PDA

View Full Version : GT Academy 2012



odytsak
01-05-2012, 22:54
edit: 2/6/12
Με καθυστέρηση ενός ολόκληρου μήνα τελικώς ανέβηκε στο Ελληνικό store,
θα το βρείτε στην καρτέλα Popular Titles/Gran Turismo.

Αύριο (2 Μαϊου) ανεβαίνει στο Ελληνικό store το GT Academy 2012,
θα είναι δωρεάν για κατέβασμα και θα λειτουργεί σαν ξεχωριστό game,
δεν θα χρειάζεται δηλαδή να έχετε το GT5.

Oι βιαστικοί (σαν εμένα) μπορούν να το κατεβάσουν από σήμερα από το uk store
(εφ'όσον έχουν το ανάλογο account).

To μέγεθος του αρχείου είναι 3021ΜΒ
ενώ έχει βγει ήδη update (κλασική Polyphony Digital)
1.01 μεγέθους 35ΜΒ.:a050:

Πιάστε τιμονιέρες, dual shock, oργανωθείτε
και γιατί όχι ο νικητής στον τελικό του Silverstone να είναι Ελληνας.

http://gr.playstation.com/psn/news/articles/detail/item483626/%CE%91%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%80%CE%BB%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-GT-Academy-2012/

skurias
02-05-2012, 00:19
Καλη φαση! Στο περσινο ετρεξες?

Lefteris_X
02-05-2012, 13:43
νομίζω εφέτος, είναι η πρώτη φορά που επιτρέπεται να παίξουν και Έλληνες.

νομίζω ε; Δεν είμαι σίγουρος κιόλας 100%, γιατί τελευταία φορά που ασχολήθηκα (ενημερώθηκα, όχι συμμετείχα στον διαγωνισμό) ήταν αν θυμάμαι καλά το 2010, δηλαδή στον 1ο Διαγωνισμό που είχε διοργανωθεί.



ΥΓ: Με βλέπω να ξαναστήνω τιμονιέρα - πεταλιέρα και καθισματάκι και να κάνουν πουλάκια τα μάτια μου, μπροστά στην 40άρα σε απόσταση λιγότερη απο 50 πόντους (έ ρε κάψιμο! ΚΑΨ Lock....εκ του CAPS Lock :D:D:D:D)

Christos33
02-05-2012, 14:14
Ναι και εγώ αυτό θυμάμαι, ότι πέρυσι δεν έπαιζαν από Ελλάδα....αλλα όπως το πάνε ούτε φέτος :scratch: ποτε έχουν σκοπό να το βάλουν στο store GR :a122:

FotisGRC
02-05-2012, 14:15
Παίδες που το βρίσκουμε..??

nikon
02-05-2012, 14:39
Στο Αμερικάνικο store υπάρχει και απ'ότι λέει ο Οδυσσέας στο 1ο ποστ υπάρχει και στο Αγγλικό και κατά το απογευματάκι λογικά και στο Ελληνικό.

FotisGRC
02-05-2012, 15:03
Thnx nikon..!

odytsak
02-05-2012, 15:48
Παιδιά όπως λέει κι ο Νίκος το απογευματάκι θα το βρείτε στο Eλληνικό store,
το update του store γίνεται κατά τις 5 με 6.

Η Ελλάδα συμμετέχει πρώτη φορά σε GT Academy
και όπως βλέπω από τις κατατάξεις συμμετέχουν και τα αδέλφια μας οι Κύπριοι
αφού έχουν δική τους ξεχωριστή καρτέλα με τη δική τους σημαία
ανάμεσα στις 53 χώρες που συμμετέχουν.

Από το μενού εμφανίζει 8 γύρους αλλά μόνο οι δύο πρώτοι είναι ξεκλείδωτοι,
οι υπόλοιποι εν καιρώ μέχρι τις 25 Ιουνίου που τελειώνει ο διαγωνισμός.

Οι δύο πρώτοι γύροι είναι σε μορφή διπλωμάτων
(κάθε γύρος έχει από 5 δοκιμασίες)
και απ'ότι έχω καταλάβει (κάτι τέτοιο μου έγραψε)
παίρνοντας τα όλα χρυσά στις 5 δοκιμασίες
σου δίνει δωράκι το αυτοκίνητο των δοκιμασιών να το έχεις στο GT5
(προφανώς σου στέλνει ticket)
π.χ. στον πρώτο γύρο οι δοκιμασίες είναι με Leaf G (GT Academy) '11
και στον δεύτερο με SILVIA spec-R AERO (GT Academy) '02.

odytsak
02-05-2012, 17:04
Μόλις έβγαλα τον δεύτερο γύρο και μου έβγαλε την παρακάτω καρτέλα.

Συγχαρητήρια!
Ολοκλήρωσες το Γύρο 2 με ένα χρυσό έπαθλο σε κάθε διοργάνωση.

Κερδίζεις τα παρακάτω, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο Gran Turismo 5:
SILVIA spec-R AERO (GT Academy) '02

Για λεπτομέρειες σχετικά με το πως να αποκτήσεις το βραβείο σου κλπ,
ανάτρεξε στην επίσημη διαδικτυακή τοποθεσία
www.gran-turismo.com (http://www.gran-turismo.com)

Mπαίνοντας αντίκρισα το παρακάτω

Receive Great Prizes by Clearing Events!
If you clear all 5 events within a round in Gold,
you will receive a car that you can use within the ‘Gran Turismo 5’ game.
If you clear all rounds in Bronze or better,
you’ll also receive a special racing wear set that can be worn by your avatar in “Gran Turismo 5”.
The timing for the distribution and how to receive these prizes will be notified at a later date on this page.

petaloudas
02-05-2012, 20:32
Πάντως, μέχρι τώρα, δεν υπάρχει στο store... :a122:

Lefteris_X
02-05-2012, 21:17
απ' ότι διάβασα στο computerandvideogames.com το GT Academy 2012, διατίθεται για τις παρακάτω χώρες: UK, FR, IT...κλπ κλπ, αλλά πουθενά όσο και να έψαξα δεν έλεγε GR, ή Hellas. Πουθενά.

Λέω κ εγώ! Αποφάσισαν να μας συμπεριλάβουν;!;!;!!!!;;;!; (όχι είναι τελικά η απάντηση - έχει ανανεωθεί με το νέο περιεχόμενο το GR PS Store και πουθενά το εικονίδιο του GT Academy 2012).

για του λόγου το αληθές, δείτε την παρακάτω σελίδα, προς την μέση και λίγο πιο κάτω, εκεί που αρχίζει να αναφέρει τα PS3 Demos......λέει και το GT Academy 2012, λέει και μόνο τις χώρες που διατίθεται, αλλά πουθενά η Ελλάδα ρε γμτ...

http://www.computerandvideogames.com/346128/eu-ps-store-update-skullgirls-awesomenauts-street-fighter-x-tekken/

ξενέρωμα...

δεν πειράζει, το κατεβάζω απο το αγγλικό (θα μπορούσα να το κατεβάσω εχτές και απο το αμερικλάνικο αλλά σκέφτηκα, μήπως να περιμένω μπας και το έβγαζαν φέτος και για Ελλάδα...αλλά ένα @ και ένα μύδι έβγαλαν τελικά).

Christos33
03-05-2012, 03:40
Δεν ξέρω τι παίχτηκε η αν θα βγει αργότερα πάντως το psn το λέει ότι θα ήταν για 2 μαΐου ελλάδα...εγώ βαρέθηκα να περιμένω έφτιαξα νέο από uk και το κατεβάζω από εκεί ;)

aetosliapis
03-05-2012, 04:25
γεια σας ειμαι καινουριος και θελω οδηγειες σχετικα με την ακαδημια γιατι προσπαθω να την βρω στο store και δεν μπορω.αν θελεται να με βοηθησεται,ευχαριστω προκαταβολικα

Christos33
03-05-2012, 05:06
ε όχι δεν υπάρχει στο ελληνικό store το βρίσκεις στο UK και έχει κανονικά ελληνικό μενού το παιχνίδι :frusty:

Christos33
03-05-2012, 05:10
γεια σας ειμαι καινουριος και θελω οδηγειες σχετικα με την ακαδημια γιατι προσπαθω να την βρω στο store και δεν μπορω.αν θελεται να με βοηθησεται,ευχαριστω προκαταβολικα

Ακόμα δεν το ανεβάσανε στο ελληνικό store εγώ έκανα νέο λογαριασμό από αγγλία και μπήκα στο uk store και το κατέβασα............. μετά μπήκα με το κανονικό μου psnid και παίζει μια χαρά και έχει και μενού ελληνικό.

petaloudas
03-05-2012, 08:58
Όντως το γράφει, και έχει και ολόκληρο άρθρο αφιέρωμα.. τώρα γιατί δεν ανέβηκε... άβυσσος...

Κι εγώ από το αγγλικό store το κατέβασα, με uk account. Μόνο το κατέβασμα χρειάζεται από κει, install/συμμετοχή και γενικώς τα πάντα όλα κανονικά από τον main account... και εννοείται είναι πλήρως Ελληνικό!!


ΥΓ.:
Το 2-5, στο nurburgring, μου 'χει γυρίσει τα μάτια λέμε... αυτόν τον μπαγλαμά με το κόκκινο το silvia μπροστά... θέλω να μπω μέσα στο παιχνίδι, να τον κατεβάσω από το αμάξι, και να του ρίξω κάτι μπουνιές όμως :boxing:κάνε λίγο στην άκρη ρε βλαμμένε... λίγο... :a122:

odytsak
03-05-2012, 22:18
Στο επίσημο Ελληνικό playstation site αναφέρει ότι θα ανέβει στο store στις 2 Μαϊου.

Το παιχνίδι είναι φουλ Ελληνικά από μενού μέχρι και την τελευταία εξιδικευμένη βοήθεια, πληροφόρηση κλπ κλπ.

Μέσα από το μενού υπάρχει ένα υπομενού όπου τσεκάρεις σε ποιούς φίλους σου
θέλεις να στείλεις μήνυμα για να κατεβάσουν το παιχνίδι
αναφέροντας ότι είναι δωρεάν,
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΛΗΠΤΕΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ!

Μέσα στο παιχνίδι υπάρχει μενού (κατάταξη ανά έπαθλο)
όπου δείχνει την κάθε χώρα με τη σημαιούλα του πόσα χρυσά έπαθλα έχουν πάρει οι χρήστες
π.χ. αυτή τη στιγμή η Ελλάδα είναι στην 30η θέση με 331 χρυσά (τα 10 από αυτά είναι δικά μου lol)
και η Κύπρος στην 51η με 20 χρυσά.

Aκόμη και στη λίστα νέων μέσα από το GT5
υπάρχει η είδηση με τίτλο ''Η ακαδημία GT 2012 ξεκινά''
αναφέροντας μέσα πληροφορίες και τρόπο κατεβάσματος ΟΛΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Αντε τώρα βγάλτε άκρη γιατί μας άφησαν απ'έξω...


Τέλος πάντων...
Οσοι θέλετε να το κατεβάσετε, δημιουργήστε ένα δεύτερο account στην κονσόλα σας
και δηλώστε διεύθυνση Αγγλία,
όταν μπαίνετε μ'αυτό το account θα σας βγάζει στο αγγλικό store,
κατεβάστε το free από κει
και ξαναγυρίστε στο βασικό σας account και παίξτε το παιχνίδι.

Θα σας συμβούλευα να φτιάξετε αμερικάνικο account γιατί θα βρίσκετε κατά καιρούς πολλά πραγματάκια
π.χ. demos παιχνιδιών
που δεν υπάρχουν ή αργούνε να βγούνε στα Ευρωπαικά stores.

Christos33
04-05-2012, 00:18
Και εγώ τα έβγαλα το απόγευμα μπήκαν και δυο που είχα στην λίστα με τους φίλους μου πάλι τελευταίος πως στο διάολο χτύπησε ο άλλος στο Round1-1 30:466 και εγω με δυσκολια 30:507 :P.
Άντε τα δώρα ποτε θα έρθουν :whistle:

aetosliapis
04-05-2012, 23:30
Ευχαριστώ για την βοήθεια το κατέβασα έκτες το βραδύ και το επαιξα αμεσως.
Σχετικα πολυ εύκολα εβγαλα και τα 2 level (με χρυσα) η απορια μου τωρα είναι
Η εξεις πρεπει να κυνηγάμε τον καλυτερο χρονο η αρκουμαστε στο χρυσο.
Και αν θελει κάποιος να με κανει φιλο γεια να βλεπω και τους δικου σας χρονους

MajereMP44
04-05-2012, 23:39
Ειναι ωραια φαση.Επαιξα ισα ισα για το χρυσο και εγω.Θα τα ξαναπιασω ομως γιατι ο Οδυσσεας εχει κανει καλυτερους χρονους και τσατιστηκα :P Για τον Otacon δεν θα μιλησω...αρνουμαι :P

odytsak
05-05-2012, 11:17
γιατι ο Οδυσσεας εχει κανει καλυτερους χρονους και τσατιστηκα :P

Μόνο εσένα περνάω Σταύρο (κι εσένα προς το παρόν βέβαια):a050:
έχω την ελίτ των Ελλήνων του Gran Turismo στην friendlist μου
και όλοι έχουν κάνει κάτι χρόνους απίστευτους,
να φανταστείς στην πρώτη δεκάδα της κάθε δοκιμασίας
δεν εμφανίζει ούτε εμένα ούτε εσένα.:a050:

edit: Aπό σήμερα υπάρχει το GT Academy 2012 στο Ελληνικό store (μέσω search)
αλλά όταν πας να το κατεβάσεις σου εμφανίζει το μήνυμα
This content cannot be accessed on your account.

Lefteris_X
05-05-2012, 11:35
"το έχουμε στο Store, αλλά όχι για κατέβασμα"

αχααχααχαχ πέθανα στα γέλια, να 'σαι καλά βρε Οδυσσέα, που το πόσταρες.

Terastios
05-05-2012, 11:57
"το έχουμε στο Store, αλλά όχι για κατέβασμα"

αχααχααχαχ πέθανα στα γέλια, να 'σαι καλά βρε Οδυσσέα, που το πόσταρες.

to katevazo apo to aggliko tora to vrika .

MajereMP44
05-05-2012, 13:26
Μόνο εσένα περνάω Σταύρο (κι εσένα προς το παρόν βέβαια):a050:
έχω την ελίτ των Ελλήνων του Gran Turismo στην friendlist μου
και όλοι έχουν κάνει κάτι χρόνους απίστευτους,
να φανταστείς στην πρώτη δεκάδα της κάθε δοκιμασίας
δεν εμφανίζει ούτε εμένα ούτε εσένα.:a050:


xaxa σωπα ρε συ!Ηθελα απο περιεργεια να δω κανενα χρονο!Αλλα απο ολη την friendlist μου 4 ατομα το παιζουν...
Δεν πειραζει ρε εμεις εχουμε αλλες χαρες, κρυφες:a022:

Lefteris_X
05-05-2012, 16:50
to katevazo apo to aggliko tora to vrika .


αναφερόμουν στο ποστ του Οδυσσέα, που έλεγε οτι ναι μεν βγήκε το Academy στο ελληνικό Store, αλλά για να το βρεις πρέπει να κάνεις search (ειδάλλως δεν φαίνεται), που και πάλι όμως, αφού το βρεις και πας να το κατεβάσεις, δεν σου το επιτρέπει.

για αυτό κ εγώ το γέλασα το θέμα λέγοντας "το έχουμε στο Store, αλλά όχι για κατέβασμα"......

τέσπα, στο αμερικάνικο υπάρχει από αργά το βράδυ της Τρίτης γύρω στις 00.30 - 01.00 (ουσιαστικά πρώτες ώρες της Τετάρτης λολ :P) και στο αγγλικό απο την Τετάρτη το απόγευμα.

ίσως να τραβήξω κ εγώ καμιά τιμονιά αλλά με αυτές τις τέλειες επιδόσεις που ακούω πιο πάνω, αποκαρδιώνομαι :P ...

GedoGt
05-05-2012, 20:37
Το κατέβασα χτες από το Αμερικάνικo account που έχω.
Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμα.

george13gr
05-05-2012, 22:57
xaxa σωπα ρε συ!Ηθελα απο περιεργεια να δω κανενα χρονο!Αλλα απο ολη την friendlist μου 4 ατομα το παιζουν...
Δεν πειραζει ρε εμεις εχουμε αλλες χαρες, κρυφες:a022:

Εχε χαρη που ξεμεινα απο τηλεοραση...:a015rt::a015rt::a015rt:

MajereMP44
05-05-2012, 23:14
Αρα να αισθανομαι τυχερος ε:P Καλα καποιοι αποτι εβλεπα στο ιντερνετ κανουν κατι χρονους ρε συ...δλδ δεν γινεται απλα.Θελει ταλεντο.Μια ευθεια ειναι η πρωτη δοκιμασια με μια και καλα στροφη και βλεπεις διαφορες να τραβας τα μαλλια σου χαχα

Antonis_Cupra
05-05-2012, 23:52
σημερα το ξεκιναω κι εγω...
για να δουμε..
:a068:

aetosliapis
06-05-2012, 01:22
ξεχασα να πω το id agriniotis 1982

astrag2000
06-05-2012, 11:38
Ξέρει κανείς πως μπορούμε να πάρουμε τα τρόπαια που κερδίζουμε ????

odytsak
06-05-2012, 13:40
Πας εδώ αλλά δεν γίνεται ακόμη
http://eu.gran-turismo.com/gb/academy/2012/
τέρμα κάτω αναφέρει πως το χρονοδιάγραμμα για την διανομή των βραβείων
και πως αυτά θα μπορούν να ληφθούν
θα κοινοποιηθεί αργότερα σ'αυτή τη σελίδα.

giannislazy
06-05-2012, 16:02
Προσπάθησα να το κατεβάσω κι εγώ σήμερα αλλά μου λέει ότι δεν γίνεται από τον λογαριασμό μου.

odytsak
06-05-2012, 16:21
Γιάννη δεν γίνεται από το Ελληνικό store,
μπες στο αγγλικό ή στο αμερικάνικο, κατέβασέ το
και παίξτο μετά κανονικά με το Ελληνικό account σου.

(Αποφάσισες να κάνεις διάλειμμα από το BF3?):c055gfe:

kyrtzo
06-05-2012, 17:08
Ασχοληθηκα λιγο, πραγματικα μερικοι χρονοι ειναι απιστευτοι τουλαχιστον αναμεσα στους φιλους ειμαι σε καλο επιπεδο.
Με το leaf δεν γινετε κατι καλυτερο θα προσπαθησω σημερα να καταβασω λιγο τους χρονους μου με το silvia

criter
06-05-2012, 18:36
Το κατεβασα απο το US store και πηρα με την πρωτη ολα τα χρυσα απο το πρωτο round. Ευκολα ισως στην αρχη αλλα εχει ακομα να προσθεσει αρκετα και με διαφορετικα αυτοκινητα και μαλλον οσο παει θα δυσκολευει.

Ειναι παρα πολυ καλο, αξιζει να το κατεβασει κανεις, ειναι ντεμο δωρεαν για ολους και δεν χρειαζεται να εχεις το GT5 για να παιξεις, ειναι και αρκετα πλουσιο αφου θα εχει συνολικα 40 διαφορετικες δοκιμασιες. Επισης ειναι και ενα καλο event μεταξυ των φιλων στις friendlists να δειξουν τις ικανοτητες τους με τους χρονους που θα κανουν. Βλεπω μερικοι το εχουν παρει πολυ σοβαρα :drive:

odytsak
06-05-2012, 19:27
Mιας που ανέφερες το us store...

Μετά από αρκετά μηνύματα στο psn με τον συμφορουμίτη toumpasn (το κατέβασε από το us store)
καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι η αμερικάνικη έκδοση δεν υποστηρίζει Ελληνικά,
δηλαδή στο options/general/units απουσιάζει το μενού languages για αλλαγή από Αγγλικά σε Ελληνικά.

Oσοι λοιπόν θέλετε το GT academy 2012 στα Ελληνικά κατεβάστε το από το αγγλικό store.

AlexandrosQV
06-05-2012, 22:44
Εγω θα περιμενω να φτιαξει η εκδοση του Ελληνικου store.. :-/

criter
06-05-2012, 22:56
Δεν ειναι τιποτα παντως να ανοιξεις ενα λογαριασμο στο UK store. Λογικα θα φτιαξει και η Ελληνικη εκδοση κανονικα για να υπαρχει και στο ελληνικο store, απλα να πω πως εχουν μεινει 49 μερες ακομα μεχρι να τελειωσει. Οχι πως δεν θα προλαβαινεις να τα παιξεις και ολα οσα θα εχουν μπει, εστω και λιγες μερες να εχουν μεινει, αλλα λεμε τωρα να εχεις και λιγο παραπανω χρονο στη διαθεση σου αν ειναι να κανεις καλυτερους χρονους ;)

Christos33
07-05-2012, 12:56
Βρήκα λίγο χρόνο σήμερα και έπαιξα το Round 1, διόρθωσα λίγο τους χρόνους και ανέβασα και video στο youtube να πάρουν μια ιδέα και αυτή που δεν το έχουν :D.
ACADEMY 2012 Round 1 (http://www.youtube.com/user/ChristosGT5?ob=0&feature=results_main)

petaloudas
11-05-2012, 08:00
Κάτι πολύ αξιόλογο, όσοι δεν το γνωρίζετε ήδη, θα το βρείτε εδώ... (http://www.mygranturismo.net/rankings.php?sec=2)

Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι στο "φίλτρο", αφού μπορούμε να δούμε την κατάταξή μας "εντός συνόρων"... (όσοι είμαστε στις πρώτες 5000 θέσεις...) :a052:

odytsak
13-05-2012, 23:28
Aύριο Δευτέρα ξεκλειδώνουν καινούριες δοκιμασίες.:drive:

lambgeo
14-05-2012, 16:23
αποφασισα να το κατεβασω κ εγω . Εκανα αγγλικο λογαριασμο και ολα καλα . Αλλα αργει παρα πολυ για να κατεβει :confuzed:

Daytime Dreamer
14-05-2012, 16:56
Κάνω προσπάθειες να το φέρω και στο Ελληνικό PS Store ... όταν έχω νέα θα σας ενημερώσω :)

ReDWeeD-1-
14-05-2012, 20:23
egw kerdisa ta events mou egrapse gia autokinita doro alla den einai pouthena gt?

nikon
14-05-2012, 21:38
Κάνω προσπάθειες να το φέρω και στο Ελληνικό PS Store ... όταν έχω νέα θα σας ενημερώσω :)Καλά κάνεις (κάλιο αυγά παρά πουρέ αν και οι περισσότεροι δεν περίμεναν) αλλά το γιατί δεν μπήκε με αποτέλεσμα να πρέπει να κατεβάζουμε από το Αμερικάνικο ή να φτιάχνουμε Αγγλικό account μπορείς να μας το εξηγήσεις αν βέβαια γνωρίζεις;;;;

petaloudas
14-05-2012, 23:34
egw kerdisa ta events mou egrapse gia autokinita doro alla den einai pouthena gt?

Τα αυτοκίνητα-δώρα θα δωθούν μετά την ολοκλήρωση του gt academy.

Christos33
17-05-2012, 21:59
Κάτι πολύ αξιόλογο, όσοι δεν το γνωρίζετε ήδη, θα το βρείτε εδώ... (http://www.mygranturismo.net/rankings.php?sec=2)

Το μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι στο "φίλτρο", αφού μπορούμε να δούμε την κατάταξή μας "εντός συνόρων"... (όσοι είμαστε στις πρώτες 5000 θέσεις...) :a052:
Ωραίο αυτό στο 2-1, είμαι πέμπτος στους έλληνες..... που θα πάει θα τους περάσω η διαφορα είναι 0,009 :drive:

odytsak
17-05-2012, 23:50
Eγώ που είμαι μέτριος οδηγός έχω βρεθεί στην έκτη θέση στη δοκιμασία 4-4
http://www.mygranturismo.net/rankings.php?sec=2&board=2-4-4&start=0&cy=gr
μάλλον γιατί πρόκειται για την Suzuka την οποία έχω λιώσει στα προηγούμενα
GT4 και GT5 prologue.:a050:

giannislazy
18-05-2012, 10:46
Ξέρει κανείς αν και πότε θα μπορούμε να το κατεβασουμε απο το ελληνικό store;

Δεν θέλω να κάνω 2ο λογαριασμό.

AlexandrosQV
18-05-2012, 13:51
αστα.. και εγω με το ζορι εκανα.. κατεβασα το παιχνιδι και τον εσβησα μετα.

petaloudas
18-05-2012, 16:12
Το καλό είναι ότι πληθαίνουν οι ελληνικές παρουσίες μέσα στο top 5000 :a023:

Το κακό είναι ότι μερικοί απ' αυτούς (εκτός από γνωστά ονόματα από τα seasonals...) γράφουν καλύτερους χρόνους από μένα :stop:
Μάλλον θα χρειαστεί περισσότερο :drive:... Αλλιώς θα πρέπει να καταφύγω σε άλλες λύσεις... 1η λύση-> :boxing: / 2η λύση-> :priest: .... :a050::a050:

smarnel
18-05-2012, 18:19
σας κολλάει/καθυστερεί κι εσάς η σύνδεση με τους servers του Academy ή να κοιτάξω στο εσωτερικό μου δίκτυο..?

FotisGRC
18-05-2012, 18:40
Ξέρει κανείς αν και πότε θα μπορούμε να το κατεβασουμε απο το ελληνικό store;

Δεν θέλω να κάνω 2ο λογαριασμό.


Δεν πρέπει να είναι καν προγραμματισμένο να βγει στο Ελληνικό..Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι..

Christos33
22-05-2012, 22:57
βγάλανε και οδηγίες πως θα πάρουμε τα δώρα (αμάξια) από το GT Academy 2012 (πληροφορίες εδώ (http://eu.gran-turismo.com/gb/news/d44104.html)).

Eddy_Gordo
23-05-2012, 03:15
http://www.ps3news.com/playstation-3-psn-news/sony-gt-academy-2012-ps3-update-how-when-to-unlock-prizes/

TJohn
29-05-2012, 03:07
Ξεκλειδώθηκαν και οι επόμενες δοκιμασίες για όσους ξεχάστηκαν... :yes:

odytsak
02-06-2012, 09:42
Γιάννη στη δοκιμασία 6-5 (νύχτα λε μαν)
έχουν γίνει reset όλοι οι χρόνοι,
μιας και δεν σε βλέπω στην κατάταξη φίλων χρονομετρημένο
θα χρειαστεί να το ξανατρέξεις.:a050::drive::drive:

odytsak
02-06-2012, 10:05
Με καθυστέρηση ενός ολόκληρου μήνα τελικώς ανέβηκε στο Ελληνικό store,
θα το βρείτε στην καρτέλα Popular Titles/Gran Turismo.

giannislazy
02-06-2012, 14:25
Επιτέλους.

Ετοιμαστείτε να δείτε την πλάτη μου (Οδυσσέα)...

giannislazy
02-06-2012, 15:02
Χρειάζεται να είσαι online για να παίξεις?

nikon
02-06-2012, 15:06
Ναι μόνο online παίζεις για να ενημερώνει και τους χρόνους σου.

TJohn
02-06-2012, 20:12
Γιάννη στη δοκιμασία 6-5 (νύχτα λε μαν)
έχουν γίνει reset όλοι οι χρόνοι,
μιας και δεν σε βλέπω στην κατάταξη φίλων χρονομετρημένο
θα χρειαστεί να το ξανατρέξεις.:a050::drive::drive:
Σοβαρά? Δεν πειράζει... Αφορμή για να κατέβει λίγο παρακάτω ο χρόνος... :drive:

Πάντως ρε παιδιά, τη χειρότερη περίοδο για φοιτητές και λοιπούς έχουν διαλέξει για το GT Academy. Δυστυχώς υπάρχει ελάχιστος ελεύθερος χρόνος αυτή την περίοδο και δε λέει να τον περνάς μέσα στο σπίτι...

Shadowman
02-06-2012, 20:55
Tha bw kai gw apopse na dw ti paizei..
Euxarstw Odysea...

Antonis_Cupra
03-06-2012, 13:27
Σοβαρά? Δεν πειράζει... Αφορμή για να κατέβει λίγο παρακάτω ο χρόνος... :drive:

Πάντως ρε παιδιά, τη χειρότερη περίοδο για φοιτητές και λοιπούς έχουν διαλέξει για το GT Academy. Δυστυχώς υπάρχει ελάχιστος ελεύθερος χρόνος αυτή την περίοδο και δε λέει να τον περνάς μέσα στο σπίτι...

Indeed...παντως η Ελλαδα ηταν μεχρι και χθες που το ξαναειδα 3η γενικης στο μεσο ορο χρυσων..
:a022:

teo_koskina
03-06-2012, 14:04
παιδια εγω που το εχω κατεβασει απo to uk store χρειαζεται να το ξανακατεβασω απο το ελληνικο?εχει καμια διαφορα?

odytsak
03-06-2012, 17:47
Oχι, το ίδιο αρχείο είναι.

Christos33
04-06-2012, 15:55
Δεν το καθυστέρησαν απλά είμαστε εκτος GT Academy 2012 και έβαλαν όλες της χώρες που ήταν εκτος από 1/6/12.
Τώρα γιατί και πως ενώ το psn gr έλεγε ότι είμαστε μέσα και μετά ήμασταν εκτος δεν ξέρω, το μονο που ξέρω ειναι ότι το μονο που αξίζει ειναι κανένας συναγωνισμός με κανέναν κολλητό και τα αμάξια academy που κερδίζεις :)

ReDWeeD-1-
05-06-2012, 20:50
to http://www.mygranturismo.net giati den dixni sosta ta statistika??

petaloudas
05-06-2012, 23:39
to http://www.mygranturismo.net giati den dixni sosta ta statistika??

Μια χαρά τα δείχνει.

ReDWeeD-1-
06-06-2012, 01:36
Μια χαρά τα δείχνει.
e pos "mia xara" afou mpeno sto gran-turismo.com kai exw arketes bathmologies pano apo 5000.
stin arxi pantos se 3 pou eixa kalo xrono me eixe sti lista

saxogiannos
06-06-2012, 02:21
aksizei na to katevasw twra h opou na na tha kleisei?exoume xasei polles dokimasies?

MajereMP44
06-06-2012, 03:13
Φυσικα και αξιζει να το κατεβασεις.Εχει στανταρ ακομη 2 βδομαδες και κατι ζωης, οποτε προλαβαινεις ανετα να ασχοληθεις.Τουλαχιστον για τα αυτοκινητακια που θα σου δωσει εαν παρεις τα χρυσα στις δοκιμασιες ειναι μια χαρουλα.Μακαρι βεβαια να κανεις τους καλυτερους χρονους σε ολο τον πλανητη και να πας στο επομενο σταδιο!

petaloudas
06-06-2012, 05:57
e pos "mia xara" afou mpeno sto gran-turismo.com kai exw arketes bathmologies pano apo 5000.
stin arxi pantos se 3 pou eixa kalo xrono me eixe sti lista


Ακόμα φαίνεσαι, κι όχι μόνο σε 3... για κοίτα εδώ (http://www.mygranturismo.net/rankings.php?online_id=redweed-1-)...

Canto
08-06-2012, 18:59
To κατεβασα και εγω τελικα χτες το βραδυ και θυμηθηκα τα παλια με τα χρονομετρημενα..:a050:
Εχει ακομα 16 μερες οποτε μια χαρα!!

saxogiannos
09-06-2012, 23:31
Φυσικα και αξιζει να το κατεβασεις.Εχει στανταρ ακομη 2 βδομαδες και κατι ζωης, οποτε προλαβαινεις ανετα να ασχοληθεις.Τουλαχιστον για τα αυτοκινητακια που θα σου δωσει εαν παρεις τα χρυσα στις δοκιμασιες ειναι μια χαρουλα.Μακαρι βεβαια να κανεις τους καλυτερους χρονους σε ολο τον πλανητη και να πας στο επομενο σταδιο!

exeis dikio.to katevasa alla polloi xronoi den katalavainw pws pairnoun veltiwsh.to paw sto orio kai an kai pairnw panta xryso pote den tha kataferw tous telous xronous twn prwtwn:c082::c082:

odytsak
12-06-2012, 01:13
H τελική δοκιμασία 8-5 έχει καινούρια πίστα την Twin Ring Motegi.

http://www.gtpla.net/wp-content/uploads/2012/05/Twin-Ring-Motegi-East-Short-Course-Gran-Turismo-640x360.jpg


Gran Turismo 5 - Twin Ring Motegi Gameplay - YouTube

Christos33
12-06-2012, 22:20
Λίγο που την έπαιξα είναι λίγο δύσκολη σε σχέση με το gold......πάντως με το χάλκινο με έβγαλε 85ος :c026:για να δούμε ποτε θα βρούμε τον χρόνο να ασχοληθώ να πάρω το gold να τελειώνω :a062:.

MajereMP44
12-06-2012, 23:42
Αραγε η πιστουλα θα παει σε dlc??ειναι τρομερη!Το χρυσο ειναι οντως δυσκολο και οταν το πηρα πηγα 73ος LOL

odytsak
13-06-2012, 01:20
Μπερδεύεστε, οι θέσεις που κατέχετε είναι μόνο ανάμεσα στους Ελληνες
και μάλλον μόνο σε όσους έχουνε κάνει log in στο επίσημο site του Gran Turismo.

Christos33
13-06-2012, 01:27
Μπερδεύεστε, οι θέσεις που κατέχετε είναι μόνο ανάμεσα στους Ελληνες
και μάλλον μόνο σε όσους έχουνε κάνει log in στο επίσημο site του Gran Turismo.
ε ναι, είναι απίθανο να ήμασταν σε όλο το κόσμο για έλληνες μίλαγα και εγώ :drive:άντε καλοκαιριάτικα να κάτσω να μάθω καινούργια πιστα :scratch: και έχει μια ζεστη αλλα αν δεν την βγάλω χάνω το αμάξι :bike:.

MajereMP44
13-06-2012, 09:14
Οχι ρε γμτ και νομιζα οτι κατι εκανα!χαχα

TJohn
13-06-2012, 18:18
Παιδιά ξέρει κάποιος πώς ακριβώς γίνεται η επιλογή πρόκρισης για την επόμενη φάση του GT Academy για τις χώρες που συμμετέχουν (δηλ. όχι της Ελλάδας, κλπ.)? Επιλέγονται μόνο οι καλύτεροι από την τελευταία δοκιμασία (8-5) ή γίνεται κάποιος απολογισμός όλων των δοκιμασιών? Κι ακόμη, ο αριθμός των ατόμων που επιλέγονται από κάθε χώρα για την επόμενη φάση είναι στάνταρ ή ανάλογα με τον αριθμό των ατόμων που συμμετέχουν?

petaloudas
14-06-2012, 12:16
Είναι μόνο από την κατάταξη στην 8-5, και επιλέγονται οι πρώτοι 16 της κάθε περιοχής.

TJohn
14-06-2012, 15:49
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. +rep

odytsak
14-06-2012, 22:02
άντε καλοκαιριάτικα να κάτσω να μάθω καινούργια πιστα :scratch: και έχει μια ζεστη αλλα αν δεν την βγάλω χάνω το αμάξι :bike:.

E δεν είναι και ολοκαίνουρια, την είχαμε στο GT4.:silly:

nikon
15-06-2012, 08:37
Kανένα tip υπάρχει για την 8-5 γιατί τα έχω βρει σκούρα και δεν έχω όρεξη να παίξω 653 φορές για να πάρω το χρυσό......αν δεν υπάρχει καλή καρδιά δεν θα κάτσω να καώ υπάρχουν πολλά παιχνιδάκια που περιμένουν.

Christos33
16-06-2012, 01:15
E δεν είναι και ολοκαίνουρια, την είχαμε στο GT4.:silly:ούτε που την θυμάμαι πάνε 7 χρονια από το gt4 :silly: πάντως το χρυσό το πήρα οριακά αν βρω χρόνο μπορεί να προσπαθήσω να βελτιώσω το 8-5 αλλιώς του χρόνου πάλι :a055:.

ReaperX
16-06-2012, 05:42
H πιστούλα πολύ ωραία αλλά το Nissan πολύ εκνευριστικό..Θέλει να πηγαίνει συνέχεια με το πλάι με αποτέλεσμα να χάνεις χρόνο στις εξόδους.

Τέσπα μετά από από κάμποσες ώρες κατάφερα και έκανα 1.35.047 και τέλος,δεν ασχολούμαι άλλο με το χειριστήριο.Άλλωστε το χρυσό κυνηγούσα μόνο,για να πάρω τα έπαθλα.

@nikon
Δοκίμασε έλεγχο πρόσφυσης 0-1,ενεργό σύστημα μετάδοσης δυνατό,abs 1,διόρθωση στροφής χειριστηρίου 5-6.

nikon
16-06-2012, 10:14
Thanx Γιώργο θα κάνω μερικές δοκιμές ακόμα τουλάχιστον να πω ότι προσπάθησα πριν το παρατήσω.

petaloudas
16-06-2012, 14:59
Ζόρικα στο motegi... τώρα στα γεράματα μάθε γέρο καινούρΓια πίστα... :d065fdd:

Είναι και το αμάξι μέσα στη μπάντα... πώς γλύτωσε το ds3 χθες... (γλύτωσα κι εγώ την αγορά καινούρΓιου..)

Έχω κολλήσει στο 33.6... με αρκετό χρόνο αφημένο, εδώ κι εκεί, που ποτέ όμως δε βγαίνει στον ίδιο γύρο... :censored:

Ίδωμεν...

nikon
18-06-2012, 10:06
Κάπου εδώ τέλος για μένα δεν θα κάτσω να καώ και το ασημένιο καλό είναι.

Αν δεν πάρεις το χρυσό στην 8-5 δεν κερδίζεις αυτό το αμάξι που τρέχεις ή κανένα από αυτά που έτρεξες πριν;;;;

petaloudas
18-06-2012, 12:06
Όχι, μόνο του 8ου γύρου το αμάξι θα χάσεις.

Αλλά μην το παρατήσεις, δώστου μια ευκαιρία ακόμα...
Δες και κανένα από τα replay των πρώτων, μπορεί να σε βοηθήσει στην επιλογή γραμμών, ή στα σημεία φρεναρίσματος... Βάλε tc (άστο στο 7 που στο δίνει μαμά) και με μια ηρεμία στις εξόδους θα βγάλεις το 35.χχχ σχετικά εύκολα με μερικούς συνεχόμενους γύρους...

nikon
18-06-2012, 14:23
Ξέρω που χάνω και γιατί αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο από αυτό που έχω κάνει μετά από 20+ προσπάθειες και εκτός ότι τα νεύρα μου δεν αντέχουν και πολύ περιμένουν και άλλα παιχνίδια δεν θα καώ για να ένα χρυσό στο GT.

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.;)

odytsak
19-06-2012, 01:14
Nίκο είμαι πραγματικά μέτριος οδηγός,
θα το καταλάβεις αν δεις γενικά τους χρόνους μου στο GT Academy από την friendlist σου,
λοιπόν το είχα παρατήσει κι εγώ αλλά με παρότρυνση φίλου
έβαλα πρόσφυση στο 3 και σύστημα μετάδοσης δυνατό,
πήρα το χρυσό μόλις με την τρίτη γύρα.

Εννοείται πως θα φορτώσεις ένα replay από τους πρωτοπόρους,
θα πρέπει να τον βλέπεις κάπου στα 50 με 100 μέτρα μπροστά.

nikon
19-06-2012, 09:26
Καλά και εγώ μέτριος είμαι.....άντε να του δώσω λίγες ευκαιρίες ακόμη με το setup που λες αν και έχω κάνει έναν σκασμό δοκιμές αλλά αν φύγει το ds3 και σπάσω καμία tv θα σου στείλω την απόδειξη της καινούριας που θα πάρω.:P

giannislazy
19-06-2012, 11:55
Tα αυτοκίνητα που κερδίζουμε πως τα παίρνουμε?

Μπήκα στο www.gran-turismo.com (http://www.gran-turismo.com)αλλά μου βγάζει κατευθείαν να επιλέξω από ποια χώρα είμαι αλλά Ελλάδα δεν έχει.

petaloudas
19-06-2012, 18:10
Θα έρθουν σαν "δώρα" στο gt, στην κοινότητα, αλλά αφού τελείωσει το gt academy, νομίζω κάπου στη πρώτη βδομάδα του Ιούλη...

giannislazy
19-06-2012, 19:04
Άρα δεν είναι να κάνουμε κάτι απλά περιμένουμε;

odytsak
19-06-2012, 21:10
Γιάννη ναι, απλά τρέχεις το παιχνίδι μετά τις 4 Ιουλίου
και θα δεις τα κουπονάκια στα δώρα σου.

Σαν να τα έστειλε π.χ. κάποιος φίλος σου.

MajereMP44
22-06-2012, 14:04
Παιδια επειδη μπηκα απο το Pc στα leaderboards και ειδα οτι εβγαλαν απο το ranking την Ελλαδα, τι παιζει?Μας εχει κανονικα στο global αλλα στο δεν μπορεις να επιλεξεις την Ελλαδα σκετο.

Σχετικα με την 8-5 τωρα...οσο και αν προσπαθησα κατω απο 1.33.231 δεν καταφερα να παω...νομιζω χρειαζεται τιμονιερα ή τρελη εξοικειωση με το ds και να ελεγχεις το γκαζι σταθερα για να κανεις καλο χρονο.Καμια τελευταια συμβουλη ευπροσδεκτη για την τιμη των οπλων 2 μερες πριν ληξει το event...

TJohn
22-06-2012, 20:27
Ωραίος! Δοκίμασε και με πρόσφυση off... Αν το συνηθίσεις θα βγάλεις καλύτερο χρόνο, σου επιτρέπει περισσότερο γκάζι. Επίσης παίζει ρόλο και με ποια κουμπιά παίζεις στο ds3. Πχ οι σκανδάλες κατά τη γνώμη μου είναι οι καλύτερες για καλύτερο έλεγχο γκαζιού-φρένου...

MajereMP44
22-06-2012, 20:36
Το δοκιμασα ρε.. Δεν με βολεψε με τις σκανδαλες.Στα γεραματα δυσκολο να συνηθισω.Παντως αυτο που λες ειναι το κλειδι , να βγαλω ολες τις βοηθειες αλλα δεν μπορω να ελεγξω το γκαζι με τπτ.Εβαλα και τιμονιερα αλλα εχει προβλημα και μολις κανω αριστερη στροφη και τοχω στο manual ριχνει μια ταχυτητα μονη της κατω.Οτιναναι.
Αυριο το πρωι με την ησυχια μου θα κανω τελευταια προσπαθεια με ολες τις βοηθειες off και αγιος ο θεος...Thanks man anyway!

nikon
22-06-2012, 20:43
Εγώ πάντως το παράτησα ότι και να δοκίμασα δεν έγινε τίποτα.....και λούζομαι και με ultrex.

petaloudas
22-06-2012, 20:44
Καταρχήν, περιττή οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ τιμονιέρας και ds3, ειδικά για αυτή τη χρονομέτρηση... είναι αδύνατο να ελέγξεις το αυτοκίνητο το ίδιο..!! Με το ds3 είναι πολύ πολύ εύκολο να καταλήξεις σε σπινιάρισμα των τροχών στις εξόδους, χάνοντας βέβαια σημαντικό χρόνο!
Αυτά βέβαια, με τα δικά μου δεδομένα... ο άλλος με το ds3 γυρνάει στο 30.8... λολοί Ιάπωνες... :a038-1:

Λοιπόν, στα περί συμβουλής... Επειδή δε νομίζω ότι είμαι ο γκουρού που μοιράζει συμβουλές και οδηγίες how to.. απλά θα πω πώς κινήθηκα εγώ... αν σε βοηθήσει καλώς.. αν όχι, εξκιούζ μι...

Στην αρχή, βρέθηκα κολλημένος στο 33.6, με εκνευρισμό και ταραχή:frusty:. Βλέποντας στο replay μου πού και γιατί έχανα, το έκλεισα πριν πετάξω το ds3 από τον 4ο...
Την επόμενη, με καθαρό μυαλό, το ξαναέπιασα, και στο 2ωρο ήρθε ένα εύκολο 32.6, πάλι όμως με εμφανή χαμένο χρόνο σε συγκεκριμένα σημεία αλλά με πιο ομαλή πορεία, χωρίς "επιθετική" οδήγηση, και βεβιασμένες ενέργειες... Πλέον είμαι στο 1:32.238, βλέποντας πως το 31.χχχ είναι απόλυτα εφικτό, αρκεί σε έναν γενικά καλό γύρο να καταφέρω να πάρω καλά κι αυτό το γαμωπρώτο εσάκι (4,5) μαζί με την επόμενη δεξιά (6)... Έχουν υπάρξει γύροι, που σ' αυτές τις 3 συνεχόμενες έχω κερδίσει σχεδόν μισό δευτερόλεπτο, έχοντας όμως εντελώς χάλια υπόλοιπο γύρο... :censored:

Τώρα το πώς.. προσπαθώ να μην κρατήσω πολύ βαθιά τα φρένα, και να πλασάρω το αμάξι με πλαγιολίσθηση πριν την έξοδο, ώστε να έχω έξοδο σε σχετικά ευθεία γραμμή... Τα δυνατά φρένα, σε απόλυτη ευθεία!! Αλλιώς έρχεται πλαγιολίσθηση μη ελεγχόμενη, με αποτέλεσμα την απομάκρυνση εντελώς από το apex... Έχοντας "καλό" πλασάρισμα στην είσοδο, μαλακό γκάζι στην έξοδο... ξαναλέω.. μαλακό γκάζι στην έξοδο!!! Έτσι αποφεύγω το έντονο σπινιάρισμα που όταν συμβαίνει το αμάξι κολάει κάτω και δεν πάει πουθενά!!! Με κίνδυνο να ακουστώ μονότονος, ξαναλέω... ηρεμία!!! Όσες φορές παρασύρθηκα από το ρυθμό, έκανα λάθη που δεν δείχνανε λάθη με πρώτη ματιά, αλλά επί της ουσίας έχανα πολύ, πολύ όμως, χρόνο...
Επίσης, εγώ χρησιμοποιώ αυτόματο κιβώτιο... μειονέκτημα... αν χρησιμοποιείς μηχανικό, πλεονέκτημα... αν κατεβάζεις σε 2α στα φρένα, ανέβαζε 3η στο apex, ώστε να έχεις έξοδο γρήγορη, χωρίς μπάντες και λοιπά χρονοβόρα... πάλι βέβαια, θα χρειστεί μαλακό γκάζι, καθώς και στη 3η θα κολλήσεις κάτω αν το πατήσεις βίαια, αλλά σίγουρα όχι όπως όταν θα είσαι με 2α...

Εδιτ:
Τράκσιον κοντρόλ στο 0, και ευαισθησία χειριστηρίου στο 7...

Εδιτ2:
Γκάζι-φρένο τα έχω στα default, γκάζι-x, φρένο-ο... Τιμόνι στο αριστερό στικ..
Σημείωση: μακρυά από το χειρόφρενο!!! Όπου το δοκίμασα, μήπως και, ήταν καταστροφικό...

MajereMP44
22-06-2012, 20:52
Ωραιος και ο φιλος petaloudas με καλο χρονο!Μπραβο και σε εσενα!
Ετσι τα σκεφτομαι και εγω, αυτα προσπαθω να κανω αλλα καπου χανω...και δεν εχω καταλαβει που!Εκατσα και ειδα το replay του πρωτου (του ισπανου στο 1.30.75) και πραγματικα μπαινουμ με τα ιδια χιλιομετρα μεσα εξω απο τις στροφες αλλα δεν τον φτανω που να χτυπησω τον τετοιο μου στον τοιχο!Στο πρωτο κομματι παω αρκετα κοντα του και τα κανω σκατα μετα τη γεφυρα, μιλαμε χανω 2'' και δεν ξερω τι αλλο να κανω...Μαλλον το ολο θεμα ειναι να εισαι ηρεμος αλλα ετσι που γλιστραει το κωλο-αμαξο αυτο θελει πραγματικα υπομονη...και φυσικα ελεγχο στην εξοδο οπως λες αλλα δεν με βολευουν οι σκανδαλες!

edit thanks και στον ΤJohn φυσικα για την απαντηση!

edit ξανα-μανα! ειδα οτι παιζεις και συ με το Χ και το αριστερο stick.και γω τα ιδια...θα φορτωσω το replay σου να δω τι μαγικα κανεις και πεφτεις στο 1.32 φιλε

odytsak
22-06-2012, 20:59
Εγώ πάντως το παράτησα ότι και να δοκίμασα δεν έγινε τίποτα.....και λούζομαι και με ultrex.

N'αλλάξεις σαμπουάν...:a050::hysterical:

TJohn
22-06-2012, 21:40
Τρομερός κι ο φίλος petaloudas!!!
Δε μπορώ να καταλάβω πάντως ρε παίδες πώς ελέγχετε τόσο καλά το γκάζι με το X? X-O χρησιμοποιούσα κι εγώ μέχρι πριν κανά 6μηνο αλλά αφού συνήθισα τις σκανδάλες από κάποια άλλα racing games το άλλαξα και στο gt5...
Πολύ καλές και οι συμβουλές σου petaloudas! Εννοείται όσοι έχουν τιμονιέρα έχουν μεγάλο πλεονέκτημα...
Θα κάνω κι εγώ μια τελευταία προσπάθεια μήπως πέσω κάτω από το 33 μέσα στο σαββατοκύριακο.
Πολύ χαμηλά τα όρια των 16άδων της USA, Αγγλίας, Γαλλίας, Ισπανίας, Ιταλίας, Γερμανίας και Ιαπωνίας που κυμαίνονται στο 31,1xx-31,3xx. Δυσκολότερο να μπει κάποιος στην 16άδα είναι αν είναι Γάλλος που το όριο έχει κατέβει στο 1.31,174!!!
Το όριο της ελληνικής 16άδας που δε συμμετέχει όμως φέτος στην επόμενη φάση είναι μόλις στο 1.32,7...



Εγώ πάντως το παράτησα ότι και να δοκίμασα δεν έγινε τίποτα.....και λούζομαι και με ultrex.
Αν έχεις όρεξη το ΣΚ κάνε μια τελευταία προσπάθεια... Κάνε 10 γύρους συνεχόμενους ξεκινώντας από πολύ χαλαρά στο 1.40, ξέρω γω, και προσπάθησε σε κάθε γύρο να περνάς τη σκιά σου. Άσε και τις ρυθμίσεις στο default με tcs στο 7 και θα είσαι εντάξει αν είσαι ήρεμος...
Αααα, και λούσου με Wash&Go...

petaloudas
22-06-2012, 22:30
Σημαντικό:
Παράτα το ultrex... είναι για τυφλούς...
Σωστός ο TJohn, Wash&Go και τα μυαλά στα apex...

@nikon, αν το πας με ψυχραιμία, μπορεί να εκπλαγείς για το πόσο χρόνο μπορεί να βρεις σε σημεία που ούτε καν τα φαντάζεσαι...
Γνώμη μου.. ξεκίνα με tc κάπου στη μέση (5-6..), με active steering δυνατό, και μη φορτώσεις κανένα ghost... ούτε κάποιο δικό σου προηγούμενο... κάνε ένα γύρο ολοκληρωμένο, και συνέχισε από κει, προσπαθώντας να βελτιώνεις από το ghost όχι συνολικά όλο το γύρο κι όπου κάτσει, αλλά κάθε φορά ένα σημείο!!! Ένα δέκατο σε μία στροφή, κι όλος ο άλλος γύρος ο ίδιος, θα σε φέρει σε 10 γύρους να έχεις βελτιώσει συνολικά 1" χωρίς να σου έχει φάνει... Try it...


Μέσα στο Σ/Κ θα κοιτάξω να βρω χρόνο να αφιερώσω, να πάω για το 31.8χχ-31.9χχ, που νομίζω ότι το βλέπω... Αν έρθει καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς. Κι εκεί που είμαι, είμαι σούπερ ευχαριστημένος!!

Καλή επιτυχία σε όλους μάγκες. Μακάρι να βοήθησα, και για ο,τιδήποτε άλλο, πιο συγκεκριμένο, ευχαρίστως να πω καμιά περισσότερη λεπτομέρεια..

nikon
23-06-2012, 11:05
Με συγκινήσατε βρε παλιόπαιδα.....άντε να του δώσω μια ακόμη ευκαιρία στο Σ/Κ αφού όλοι πιστεύετε ότι μπορώ (σας δικαιολογώ γιατί δεν με έχετε δει να παίζω).....αλλά σαμπουάν δεν αλλάζω με τίποτα ξεχάστε το.

Lefteris_X
23-06-2012, 11:39
εγγυημένη επιτυχία για κάθε περίπτωση.

Mpoulas - Me loustrex loustikes? - YouTube

F1_STK
24-06-2012, 00:46
Παιδια τα αμαξια πως τα περνουμε αν εχουμε βγαλει τα χρυσα?

TJohn
24-06-2012, 00:53
Ποστ #98-#100 στην προηγούμενη σελίδα φίλε μου...

MajereMP44
24-06-2012, 01:25
Λοιπον, μηδεν το πρωι οι προσπαθειες μου.Δεν καταφερα να βελτιωσω καθολου το χρονο και το πηρα αποφαση.Ωραιο παντως σαν event και μακαρι να προσθεσουν την πιστα σε dlc με την πρωτη ευκαιρια , με καιρικες συνθηκες/αλλαγη ωρας και τα σχετικα.

nikon
24-06-2012, 10:11
Μια από τα ίδια δεν βλέπω πως μπορώ να κάνω κάτω από 1:36 για το χρυσό.....άσε που με κοροϊδεύει κιόλας έχω κάνει 1:36:8+ και μου δείχνει ότι έχω το χάλκινο μόνο.:a122:

Christos33
24-06-2012, 23:22
Εγώ κατάφερα να πάω 1:34:900 αλλα δεν έχω υπομονή υπάρχουν σημεία που ρίχνω 1 sec τον χρόνο και μετά από βλακεία το χάνω (η νεύρα) κάνει και ζεστη πουφφφφ.........τελειώνει σήμερα :d055: θα ρίξω μια τελευταία προσπάθεια το βραδυ μήπως κάτσει τίποτα καλύτερο :yes:.
Βλέπω βάζετε στο 7, εγώ το έχω στο 3 για να το δοκιμάσω (βεβαια με χειριστήριο) εχω και τιμόνι αλλα με τόσες δουλειές στο σπίτι το έχει φάει η ντουλάπα :first:

petaloudas
25-06-2012, 11:58
Επιτέλους.. Λήξις!!
Ό,τι έγινε έγινε. Πολλά συγχαρητήρια σε όλους!!!

Τελικά, δεν μπόρεσα να κατεβάσω εκεί που ήθελα (31.xxx), έμεινα στο 1:32,238.
Βρήκα χρόνο την Κυριακή το πρωί, και μάλιστα αρκετό, υπήρχε και ξεκούραση και καθαρό μυαλό... αλλά τα όρια της υπομονής μου εξαντλήθηκαν πριν απ' το αναμενόμενο... Κάθε γύρος είχε κι από ένα λάθος, αρκετό να υπερκαλύψει τον υπόλοιπο γύρο, κάθε φορά και σε άλλο σημείο... Όσες φορές έκανα έναν αξιοπρεπή γύρο, κερδίζοντας το χρόνο που μου έλειπε κυρίως από τη δεξιά μετά το πρώτο s (6) αλλά και το s (4,5) βρέθηκα στα φρένα της τελευταίας δεξιάς 3-4 αυτοκίνητα μπροστά... αυτό έγινε τουλάχιστον 10 φορές.. Όλες, μα όλες όμως, βρέθηκα να φέρνω σβούρες στην έξοδο για την ευθεία τερματισμού... :frusty: Ε, ο εκνευρισμός δεν άργησε να έρθει, και σιγά σιγά τα πράγματα γίνονταν όλο και χειρότερα, ώσπου είδα ότι ήταν ώρα να τα παρατήσω...

Όπως και να 'χει, είμαι ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα, και γενικώς ήταν μια ωραία εμπειρία όλο το gt academy για μένα, καθώς ήταν και η πρώτη μου συμμετοχή φέτος...

Και πάλι συχγαρητήρια σε όλους!!!

MajereMP44
25-06-2012, 12:12
Νομιζω η τελευταια στροφη ειναι θανατος...το πιο οριακο σημειο της πιστας.Βασικα μετα το 2ο S για εμενα ηταν κολαση...Γενικα οποιοι ηταν κοντα στο 1.33.000 και κατω ειναι οδηγαρες.Μετα με υπομονη και επιμονη μπορεις να ριξεις το χρονο σου.ΤΟ θεμα ειναι να σπασεις το ψυχολογικο οριο του 1.33.. Αποτι ειδα απο τους φιλους μου πολυ καλα ο TJohn κοντα στο 1.33.000 και ο STR-GTR στο 1.32.4ΧΧ . Εγω στο 1.33.2ΧΧ και παλι καλα να λεω.
Εσυ φιλε petalouda εσκισες παντως με αυτο το χρονο που λες οτι εκανες.ΕΙσαι στην 20αδα στην ελλαδα σιγουρα.

TJohn
25-06-2012, 17:20
Τι 20άδα? 10άδα θες να πεις... Ωραίος ρε petaloudas (δε ξέρω και το όνομά σου να μιλάμε σαν άνθρωποι)!
Συγχαρητήρια κι από εμένα σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν στο φετινό GT Academy!
Τελικά βρήκα λίγο χρόνο χθες βράδυ και βελτίωσα το χρόνο μου κατά δυο θέσεις (με τη βοήθεια της σκιά σου, petaloudas!) με τελικό χρόνο 1:33.053 (από 1:33.089 που είχα πριν) με αρκετές όμως ατέλειες που μου στοίχησαν 2-3 δέκατα...

petaloudas
25-06-2012, 18:49
Νίκος το όνομά μου :d055:

Ναι, 10άδα είναι ο χρόνος μου, για την ακρίβεια κλείνω την δεκάδα ακριβώς πίσω από τον Greg_TNT..



[καλάμι mode on]
Στατιστικό:
18ος στον κόσμο, με αυτόματο κιβώτιο... ο 1ος με 1:31,912 (+00,326)
145ος στον κόσμο με ds3... ο 1ος με 1:30,879 (+01,359)
3ος στον κόσμο με ds3 και αυτόματο κιβώτιο... ο 1ος με 1:32,144 (+00,094)
:first:
[/καλάμι mode off]



Γενικώς πιστεύω η 8-5 ήταν για γερά στομάχια δοκιμασία... ο συνδυασμός: φτιαγμένη πισωκούνα με καμιά 400αριά άλογα + σπορ σκληρά + άγνωστο motegi = θρίλερ....
Υπήρχαν δοκιμασίες που μου άρεσαν, όπως αυτές στη suzuka.. δοκιμασίες που με ξενέρωσαν, όπως αυτές με το leaf... δοκιμασίες που κόλλησα, όπως το gt-r στο sarthe βράδυ.. κι άλλες που πέρασα μια φορά και δεν ξανακούμπησα, όπως το gt-r στο Λονδίνο... Το motegi ήταν το αποκορύφωμα... Γενικώς, μια ωραία εμπειρία...

Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους, ήθελε νεύρα γερά, μόνο και μόνο για να το τρέξεις αυτό το πράγμα!!!

odytsak
25-06-2012, 21:42
Και μια που λέμε για τη Motegi...
δυστυχώς θα πρέπει να την πληρώσουμε 5 ευρώ στο επόμενο update...
τουλάχιστον θα είναι σε 4 παραλλαγές (Road Course, Super Speedway, East Course, and West Course).
http://www.gtplanet.net/new-gran-turismo-5-dlc-twin-ring-motegi-scion-fr-s/

Christos33
28-06-2012, 22:32
Βγήκε η πιστα (Twin Ring Motegi) 5 ευρώ και έχει και άλλο με ένα free αμάξι Scion FR-S '12

AlexandrosQV
29-06-2012, 23:16
Συνεχιζουν να το χεζουν με τα ασιατικα αμαξια.. ελεος δηλαδη..

ReDWeeD-1-
02-07-2012, 00:28
re paidia ta dora ta parelave kaneis sas??

petaloudas
14-07-2012, 07:25
ΚαινούρΓια, εβδομαδιαία event με αποκλειστική χρήση των αυτοκινήτων από το gt academy!!! Πληροφορίες (http://eu.gran-turismo.com/gb/news/d47515.html)!

Ήδη βγήκε η πρώτη, με το Nissan Leaf... Ένας αγώνας 5 γύρων κι ένα time trial, με ειδικά δώρα για τις πρώτες θέσεις... Πληροφορίες (http://eu.gran-turismo.com/gb/products/gt5/event/d47552.html)!

:a038:

smarnel
14-07-2012, 21:05
ΚαινούρΓια, εβδομαδιαία event με αποκλειστική χρήση των αυτοκινήτων από το gt academy!!! Πληροφορίες (http://eu.gran-turismo.com/gb/news/d47515.html)!

Ήδη βγήκε η πρώτη, με το Nissan Leaf... Ένας αγώνας 5 γύρων κι ένα time trial, με ειδικά δώρα για τις πρώτες θέσεις... Πληροφορίες (http://eu.gran-turismo.com/gb/products/gt5/event/d47552.html)!

:a038:

στο GT5 όμως και όχι στο GT Academy αν κατάλαβα καλά,ναι?
απλά θα συμμετέχουν μόνο τα αυτοκίνητα που συμμετείχαν στο GT Academy.

petaloudas
15-07-2012, 00:13
στο GT5 όμως και όχι στο GT Academy αν κατάλαβα καλά,ναι?
απλά θα συμμετέχουν μόνο τα αυτοκίνητα που συμμετείχαν στο GT Academy.


Ναι, στο gt5, στα seasonals. Ούτως ή άλλως, το gt academy δεν είναι πλεόν προσβάσιμο, "έχει λήξει"..!

Επιτρέπεται η συμμετοχή μόνο με τα αυτοκίνητα gt academy 2012, αυτά δηλαδή που έρχονται σαν δώρα σε όσους έβγαλαν με χρυσά τον κάθε γύρο...
Μέχρι τώρα έχουμε πάρει το leaf και το silvia, και το πρώτο seasonal είναι με το leaf...

F1_STK
28-07-2012, 17:56
Ρε παιδια δεν επιτρεπεται να στειλω σαν κουπονι σε αλλους, τα αυτοκινητα που κερδισαμε? (Leaf, Silva κλπ?)

petaloudas
28-07-2012, 18:41
Ρε παιδια δεν επιτρεπεται να στειλω σαν κουπονι σε αλλους, τα αυτοκινητα που κερδισαμε? (Leaf, Silva κλπ?)

Όχι, δεν μπορείς..
Μόνο δανεισμός μπορεί να γίνει...

halkosdim
29-07-2012, 15:19
Γεια σε ολους!!! Ειμαι καινουριος στο forum... Υπαρχει καποιος που μπορει να δανεισει τα gt academy cars;

ReDWeeD-1-
01-08-2012, 00:12
Γεια σε ολους!!! Ειμαι καινουριος στο forum... Υπαρχει καποιος που μπορει να δανεισει τα gt academy cars;

egw filaraki! kaneme add kai tha ta exeis

thanosk6
02-09-2012, 19:11
Στους αγώνες της ακαδημιας δεν μπορουμε να συμμετασχουμε όσοι δεν το πηραμε χαμπαρι απο την αρχη?

MajereMP44
02-09-2012, 19:25
Ναι φιλε δυστυχως.Εκλεισαν οι αγωνες.

odytsak
02-09-2012, 19:42
Oσοι παίξατε το Academy συνδεθείτε στο GT5 για να πάρετε την επίσημη στολή GT Academy 2012:a023:
(και φυσικά όσα αυτοκίνητα πήρατε με χρυσό στις δοκιμασίες).

petaloudas
17-10-2012, 22:47
Από σήμερα είναι ξανά διαθέσιμο το gt academy 2012.

Ακόμα και για όσους το είχαν σβήσει από τον σκληρό (όπως εγώ), μπορούν να το ξανακατεβάσουν από το ps store και να τρέξουν κανονικά όλες τις δοκιμασίες.
Έχουν ανοίξει οι 2 πρώτοι γύροι (leaf/sylvia), με τους επόμενους 2 να ανοίγουν σε 2 εβδομάδες (29/10).
Έτσι δίνεται η ευκαιρία σε όποιον δεν συμμετείχε το Μάιο, να το κάνει τώρα... :drive:
Ο πίνακας κατάταξης έχει βέβαια μηδενιστεί, και διαμορφώνεται καινούρια κατάταξη με τις τωρινές επιδόσεις...


Για όσους ήδη συμμετείχαν το Μάιο, δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος... Από περιέργεια το κατέβασα κι έκανα τους 2 πρώτους γύρους. Ολοκληρώθηκαν, και απλά αυτό. Δεν μου έγραψε κάτι άλλο... (κρυφή ελπίδα μήπως ξανακερδίζαμε τα αυτοκίνητα...)΄
Μεγάλο ενδιαφέρον όμως θα έχει να το κάνει κάποιος ο οποίος δεν είχε συμμετάσχει το Μάιο, άρα και προφανώς δεν έχει ήδη πάρει τα αυτοκίνητα... Άραγε θα τα δώσει...???



UPDATE:


Φαίνεται πως είναι μια καλή ευκαιρία να αποκτήσουν τα αυτοκίνητα του gt academy όλοι όσοι για χ λόγους δεν συμμετείχαν στο gt academy το Μάιο (plus την "ευχαρίστηση" της συμμετοχής...)
Έκανα το τεστ... Με καινούριο account και αφού έβγαλα τον 1ο γύρο, βγήκε αυτό:

http://imageshack.us/a/img19/8408/gtacademyx.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/19/gtacademyx.jpg/)


Άρα, πιθανόν, κάπως κάποτε με κάποιο τρόπο (πιθανόν παρόμοιο με τον αρχικό;;...) όσοι πρωτοσυμμετάσχουν έστω και τώρα στο gt academy να πάρουν στο gt5 τα αυτοκίνητα της ακαδημίας...

Christos33
18-10-2012, 12:15
Oσοι παίξατε το Academy συνδεθείτε στο GT5 για να πάρετε την επίσημη στολή GT Academy 2012:a023:
(και φυσικά όσα αυτοκίνητα πήρατε με χρυσό στις δοκιμασίες).
Για όλους είναι η στολές ...νόμιζα ότι θα έδιναν μονο στους πρώτους.
Καλά τα αμάξια τα έχουμε πάρει εδώ και καιρό ;)

stalex
26-06-2013, 15:28
παλι εκτοσ τοθ gt academy 2013 η ελλαδα...