PDA

View Full Version : The Walking Dead:The Game



chronohill
25-04-2012, 00:48
Βλέπω δεν υπάρχει thread και το παιχνίδι κυκλοφορεί αυτήν τη βδομάδα...
Έχει αποσπάσει καλά reviews μέχρις ώρας και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον..Αναπτύχθηκε απτήν Telltale Games και ειναι σε 5 επεισόδια.Το πρώτο θα κυκλοφορήσει τώρα και τα επόμενα λίγο πιο μετά. Επίσης θα είναι διαθέσιμο και ένα pack που θα έχει και τα 5 επεισόδια σε καλύτερη τιμη...
official site:http://www.telltalegames.com/walkingdead/age_gate

http://img841.imageshack.us/img841/5711/wdlogo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/841/wdlogo.jpg/)



The Walking Dead - Debut Trailer - YouTube

woody
26-04-2012, 21:07
επαιξα μιαμιση ωρα απο το πρωτο επεισοδιο και αγορασα ολο το πακετο με τη μια! το παιχνιδι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!

chronohill
26-04-2012, 21:58
επαιξα μιαμιση ωρα απο το πρωτο επεισοδιο και αγορασα ολο το πακετο με τη μια! το παιχνιδι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!

Nαι φαινεται οτι εχει γινει καλη δουλεια.Και τα review συνεχιζουν να λενε καλα λόγια..οταν το τελειωσεις woody πες μας την συνολικη σου αποψη!και γω σκεφτομαι να το παρω το πακετακι..:hippy:

Melnibonian
26-04-2012, 22:12
Κι εμενα μου αρεσε το demo απο το πρωτο,σιγουρη αγορα,ειμαι ομως επιφυλακτικος ως προς την διαρκεια! Όπως και να έχει το interface μου θύμισε τα παλιά καλά adventure με το κλασσικο point and click! Και η θεματολογια απλα εξαιρετικη (σπλατεραδες ολου του κοσμου ενωθειτε)!

nikolaszax
27-04-2012, 12:01
Εχοντας παιξει(και τελειωσει στο PC)το 1o episode οι αποψεις μου ειναι :

Το art style του ειναι αρκετα ομορφο comic style αν και περισσοτερο καρτουνιστικο απο οτι θα θελα με αποτελεσμα να μην μπορω να παρω στα σοβαρα emotional σκηνες ή ζομπι κυνηγητα οταν βλεπω αυτες τις αστειες φατσες των zombie και χαρακτηρων .Και ειναι ενα παιχνιδι που θελει να δωσει περισσοτερο βαρυτητα στις σχεσεις μεταξυ χαρακτηρων (σωστοι οι devs σε αυτην την λογικη, οπως κανουν και τα comic αλλωστε) οποτε δεν μου καθησε τοσο καλα το art style/direction ,though it definitely had some good moments.

Το cutscene direction σε γενικες γραμμες καλο αλλα εχει τα κλασσικα φυσικα αποτομα cuts απο μια σκηνη σε αλλη και καποια events θελει πολυ leap of faith για να σου κατσουν καλα οπτικα(πχ το event μπροστα απο το store ή το motel sequence οπου σε βλεπουν φατσα φορα τα ζομπι και καποιες φορες κανεις και αρκετο θορυβο αλλα αυτα δεν νιωθουν ,ειδικα οταν μιλαμε για walkers που με το παραμικρο ηχο αρχιζουν να κουνιουνται και μπορουν να δημιουργουν hordes)
Το gameplay του ειναι κλασσικο adventure και απευθειας εβαλα minimal hud ωστε να μην βλεπω ποια ειναι τα hotspots και να τα ψαχνω μονος μου.Δουλεψε πολυ καλα γιατι σε σκηνες αγχους με εβαλε να σκεφτω λογικα με τα surroundings για να λειτουργησω και δεν αντιμετωπισα προβλημα να χασω επειδη δεν ηξερα τι να κανω,ισα ισα με αγχωσε περισσοτερο καθως δεν ηξερα ανα πασα στιγμη πυο ακριβως επρεπε να κανω κλικ.
Παρ'ολα αυτα μεγαλον μειον του παιχνιδιου η οτι να ναι τοποθετηση των hotspots σε σημεια.Πολλες φορες εβαζα τον δεικτη σε κατι που εκανε μπαμ οτι επρεπε/μπορουσα να χρησιμοποιησω αλλα το παιχνιδι δεν εμφανιζε επιλογη ενεργειας γιατι το hotspot ηταν σε ακυρο σημειο(για παραδειγμα ηθελα να μιλησω σε 2 χαρακτηρες αλλα το hotspot ηταν...δεξια τους,πανω σε εναν διπλανο φραχτη).Για ενα παιχνιδι που βασιζεται σε αυτα και για καποιον με minimal hud αυτο ηταν σπασιμο(δεν ξερω αμα ισχυει στο PC μονο ομως)
Τωρα σχετικα με τις αποφασεις μεσα στο παιχνιδι, ειναι περισσοτερο spoiler στο 1o episode παντως δεν ειχαν κανα σοβαρο αντικτυπο και δεν λεω παραπανω λογω story spoiler γιατι λεω αυτο αυτο,κατι που επισης με αφησε σκεπτομενο με το κατα ποσο η αρχικη διαφημιση του "οι αποφασεις σου παιζουν ρολο" οταν ξεκινα ,ειναι αληθεια...
Still στο 1ο playthrough σου δινουν την αισθηση του choice matters

και ειναι προτιμοτερο imo να παιξει καποιος μονο μια φορα το καθε episode πριν βγουν ολα μαζι.

Τελος μου αρεσε παρα πολυ πως μπορεις να παρουσιασεις τον πρωταγονιστη προς τα εξω κια να καθορισεις ουσιαστικα τον χαρακτηρα του αναλογα με το πως μιλας.
Σαφεστατα ενα διασκεδαστικο το παιχνιδι παντως και εχει συνδεσεις με το WD comic μιας και ειναι prequel.

Τελος ειναι μικρο σε διαρκεια(2 ωρες tops να εκλεισα) και αναγκαστικα περιμενεις για τα αλλα episodes

PS.Το αστειο ειναι οτι με εκανε να θελω ενα zombie/walking dead/similar game απο την quantic dream που να δινει βαση στα emotions,survival και χαρακτηρες κτλ με τα QTE να ειναι οι σκηνες δρασης :d030:

hakoo
27-04-2012, 23:05
Eγω παλι το walking dead ειναι το μοναδικο concept που θα μποουσα να το σκεφτω ως ενα ενηλικο ατμοσφαιρικο shooter και αυτοι πηγαν και το καναν point and click. :a045:
Επαιξα το demo, πολυ συμπαθητικο παιχνιδακι σε genre που στην ουσια δεν υπαρχει πια, οποτε φαινεται φρεσκο αν μη τι αλλο. Το visual style ειναι ομορφο αλλα συμφωνω απολυτα με τον Νικολα, drama με αυτη την απεικονιση ειναι καπως δυσκολοχωνευτο.
Να καθομαι να πληρωνω episode-episode δεν παιζει, αν βγει το πακετακι ολο μαζι σε μια καλη τιμη θα το παρω.

FotisGRC
27-04-2012, 23:32
Eγω παλι το walking dead ειναι το μοναδικο concept που θα μποουσα να το σκεφτω ως ενα ενηλικο ατμοσφαιρικο shooter και αυτοι πηγαν και το καναν point and click. :a045:

Έτσι ακριβώς... Να ήταν σε φάση The Last of Us. Αν το κάνανε λίγο προσεγμένο θα έβγαινε παιχνιδάρα..

hakoo
27-04-2012, 23:41
Nαι Φωτη, κι εγω το Last of Us ειχα στο μυαλο μου.
Btw
offtopic on/
πολλοι fans του walking dead θα στραφουν στο Last of us, ειναι ο,τι πιο κοντινο σε υφος υπαρχει σε videogame
offtopic off/

FotisGRC
28-04-2012, 01:28
Φέτος πουλάνε αρκετά τα ζόμπι και τα κάθε λογής τέρατα λόγω Walking Dead.. Βέβαια δεν είναι όλοι σε θέση οικονομικά και με βάση την εμπειρία να φτιάξουν παιχνίδια ποιότητας. Πάντως το WD που έπαιξα το trial το συμπάθησα.. Την δουλειά του την κάνει..

woody
01-05-2012, 15:17
Το τελειωσα χτες. το παιχνιδι ειναι παρα πολυ καλο.. Ειχα καιρο να δω τοσο ενδιαφεροντες χαρακτηρες σε παιχνιδι που να σε σε νοιαζει να μην πεθανουν!! Ο σεναριογραφος καταφερνει να σε κανει να νοιωθεις "δεσιμο"¨με καποιους απο τους χαρακτηρες και καποια στιγμη πρεπει να αποφασισεις με περιορισμενο χρονο ποιον θα σωσεις! Η ιστορια ειναι παρα πολυ καλη, ειδικα οταν ημασταν κλεισμενοι σε ενα χωρο και απεξω ηθελαν να μπουκαρουν τα ζομπι η ατμοσφαιρα ηταν πολυ κοντα στο αριστουργηματικο Night of thε living dead tou romero! Επιτυχημενο blending point and click με quick time events.. Γραφικα με αισθητικη..Για μενα το καλυτερο παιχνιδι της telltale μεχρι τωρα.. Το συστηνω ανεπιφυλακτα!

Melnibonian
01-05-2012, 18:42
Πεστα ρε Woody!!!Εγω περιμενω το 2ο επεισοδιο πως και πως!Την πρωτη φορα που με εβαλε να επιλεξω ηταν με συναισθηματικο κριτηριο,αλλα σε ολο το υπολοιπο παιχνιδι μεχρι την δευτερη φορα ειχα επιλεξει να σωσω το παιδακι κι οχι τον γιο του Χερσελ,σκεφτομουν οτι στην ουσια μου ηταν αχρηστο,κι ετσι η δευτερη επιλογη στο μαγαζι ηταν με ορθολογικα κριτηρια,η οποια παλι ηταν δυσκολη,επειδη η τυπισσα ηταν καλη στα οπλα ενω ο αλλος (που τελικα αφησα να γινει γευμα των ζομπι) ειχε τεχνικες ικανοτητες
Θα προτιμουσα ομως να ειχε βγει ολο μαζι ως ενας τιτλος κι οχι ετσι σε επεισοδια (αν και ετσι ειναι πιο κοντα στην σειρα με αυτη την αισθητικη του ''δειτε στο επομενο επεισοδιο'' μετα το τελος κλπ!

woody
01-05-2012, 19:50
Και εγω φιλε Melnibonian σαφως προτιμω ολοκληρο παιχνιδι αλλα η Telltale εχει αυτη τη τακτικη... Φαντασου οτι το Back to the future περιμενα να βγει ολοκληρο για να το παιξω. Αυτη τη φορα δεν αντεξα να περιμενω.
Και εγω εκανα καποιες επιλογες που δεν ειμαι σιγουρος αν ηθελα, αλλα σκεφτηκα οτι σε τετοιες στιγμες δεν επιλεγεις με καθαρο μυαλο και ειναι μεσα στο concept του παιχνιδιου να κανεις και λαθος και να το μετανοιωσεις.. Αλλα η ιστορια συνεχιζεται. Ετσι δεν ξαναεκανα load για να αλλαξω επιλογες και θα το παιξω μια και εξω μεχρι τελους.. Οπως το Heavy Rain...

SophiaHolmes
26-06-2012, 13:57
Φέτος πουλάνε αρκετά τα ζόμπι και τα κάθε λογής τέρατα λόγω Walking Dead.. Βέβαια δεν είναι όλοι σε θέση οικονομικά και με βάση την εμπειρία να φτιάξουν παιχνίδια ποιότητας. Πάντως το WD που έπαιξα το trial το συμπάθησα.. Την δουλειά του την κάνει..



How do I renew a ps3 game license?
Recently I upgraded HDD for my ps3. Now after backing up my old HDD and transfering it to my new one, im not able to play Burnout Paradise, which I baught and downloaded on to my ps3. Its saying I have to renew the the game license to play it. How do I renew the license?





















________________________________________

http://sigs.enjin.com/sig-bf3/f80ee6f49bff2703.png

(http://www.vdealbox.com/ps3-accessories/ps3-move-accessories.html)

MajereMP44
26-06-2012, 15:23
To μονο που μπορεις να κανεις αδερφε μου, παιχταρα μου, ειναι να πας και να αγορασεις μια πι εσ εν καρτουλα απο κανα πλαισιο ναουμε η κανα αλλο μαγαζακι και να τουμπανιασεις το πορτοφολακι σου στο στορ.Μετα κανε ανενεωση οτι γουσταιρνεις, να κλ@σεις στο γκεΊμινγκ.
Cheers!

panthers1983
27-06-2012, 02:37
μεγαλο παιχνιδι

Slackie_XL
01-07-2012, 10:22
Ρε παιδιά τι θα γίνει με το δεύτερο επεισόδιο; Μετά από καθυστερήσεις (υποτίθεται πως θα έδιναν επεισόδιο ανα μήνα και έχουν περάσει δυο μήνες μεταξύ του πρώτου και τους δεύτερου) είπαν πως θα έβγαινε τελικά στις 29 του μήνα. Μπήκαμε στον Ιούλιο (καλό μήνα) και ακόμη τίποτα. Στο xbox live υπάρχει κανονικά από τις 29 Ιούνη. Έλεος με αυτή την TellTales. Εντάξει μας πήρε το 20αρικάκι στην αρχή του παιχνιδιού και τώρα η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη.

DJTaurus
01-07-2012, 11:58
Ρε παιδιά τι θα γίνει με το δεύτερο επεισόδιο; Μετά από καθυστερήσεις (υποτίθεται πως θα έδιναν επεισόδιο ανα μήνα και έχουν περάσει δυο μήνες μεταξύ του πρώτου και τους δεύτερου) είπαν πως θα έβγαινε τελικά στις 29 του μήνα. Μπήκαμε στον Ιούλιο (καλό μήνα) και ακόμη τίποτα. Στο xbox live υπάρχει κανονικά από τις 29 Ιούνη. Έλεος με αυτή την TellTales. Εντάξει μας πήρε το 20αρικάκι στην αρχή του παιχνιδιού και τώρα η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη.

Στο US Store βγήκε κανονικά στις 29 με προβλήματα στο κατέβασμα τις πρωτες ώρες που έστρωσε σταδιακά. Δεν ξέρω τι .... γίνεται με εμάς :thumbsdown:

Μπορεί να τσεκάρει κανεις αν έχει βγει στο UK?

Slackie_XL
01-07-2012, 12:05
Μέχρι πρίν από καμιά ώρα που είχα δει δεν υπήρχε.... επίσης να υποθέσω πως αν πάω να κατεβάσω από το αμερικάνικο δεν θα είναι συμβατό με αυτό που έχω προπληρώσει από το ευρωπαϊκό store ;

james9
01-07-2012, 12:27
στο 360 παντως εχει βγει ηδη ..

DJTaurus
01-07-2012, 12:43
επίσης να υποθέσω πως αν πάω να κατεβάσω από το αμερικάνικο δεν θα είναι συμβατό με αυτό που έχω προπληρώσει από το ευρωπαϊκό store ;

Yeap.

DJTaurus
02-07-2012, 16:19
http://www.eurogamer.net/articles/2012-06-27-telltale-working-with-sony-europe-on-the-walking-dead-episode-2-psn-release

DJTaurus
05-07-2012, 10:49
Walking Dead Episode 2 fails to materialise on EU PSN again
http://www.eurogamer.net/articles/2012-07-04-walking-dead-episode-2-fails-to-materialise-on-eu-psn-again

james9
05-07-2012, 17:59
παντως ειναι καλυτερο του πρωτου . σε βαζει μεσα , εχει αγωνια οτι πρεπει για οσους εχουν παθει στερηση απο τη σειρα.

Slackie_XL
05-07-2012, 18:40
Πρίν από καμιά ώρα ανέβασαν το επεισόδιο στο ευρωπαϊκό "μαγαζί"... Καιρός ήταν.

james9
05-07-2012, 19:54
ποσο παει ολο μαζι?

DJTaurus
06-07-2012, 11:34
ποσο παει ολο μαζι? Αν θυμάμαι καλα γύρω στα 20 ευρω.

Συνδιασμος walking dead με στοιχεια από texas chainsaw massacre στο episode2. H αγωνία και η ένταση υπάρχει παντού και σε μεγαλύτερο βαθμό με τον παικτη να πρέπει να πάρει δύσκολες αποφάσεις που καθορίζουν την εξέλιξη του story. Και όλα αυτά χωρίς να σου αφήνει πολύ χρόνο να σκεφτείς τι επιλογές θα κανεις.... γιαυτο αξίζει να παίξουμε το game και με δεύτερο/τριτο save. Σίγουρα το καλύτερο PSN game μαζι με Journey και flower.

enstikto
06-07-2012, 12:37
Θέλω πολύ να το παίξω το game αλλά "φοβάμαι" να τα σκάσω για να το αγοράσω καθώς μέχρι στιγμής όλα τα episodic παιχνίδια της telltale έχουν δωθεί τσαμπέ κατα καιρούς για τους plus χρήστες(Tales of monkey island, sam and max, Back to the future)

Melnibonian
06-07-2012, 16:29
Eπιβεβαιώνω κι εγώ με την σειρά μου ότι το episode 2 τα σπάει ακόμη περισσότερο από το 1. Ας ελπίσουμε ότι θα συνεχιστεί έτσι και στα επόμενα. Έχει ατμόσφαιρα, παρόλη την μικρή του διάρκεια (ως επεισόδιο) σε καθηλώνει να μην χάσεις τίποτα από τα όσα διαδραματίζονται... είμαι περίεργος τι επιλογές έχετε κάνει εσείς ως τώρα, εγώ

στο 1 εσωσα τον πιτσιρικα στη φαρμα και τη γκομενα στο φαρμακειο, ενω στο 2 εδωσα τροφιμα στα πιτσιρικια και τη γκομενα που εσωσα (δε θυμαμαι το ονομα) ενω σκοτωσα και τα 2 αδερφια κανιβαλλους...

woody
06-07-2012, 17:37
Δεν καταλαβαινω καθολου οσους λενε για την ¨διαρκεια¨! Ειναι πεντε επειδοδια, 5 ευρω εκαστο, μας κανει 25 ευρω για ενα παιχνιδι δεκαπεντε ωρων μινιμουμ. Οταν σκατε πενηντα και εξηντα ευρω για 6 ή 8-9 ωρες παιχνιδι;; Εγω πηρα και το pass και μου ηρθε 20 ευρω. Ποσο δηλαδη θελετε να ειναι το επεισοδιο; Πεντε ωρες;;; Εχω κουραστει να λενε για την διαρκεια στα φορουμς. Το ιδιο λεγανε και για το σπαιντερμαν και εχει μια χαρα διαρκεια τελικα.
Και στο κατω-κατω καλυτερα να εχει μια συγκεκριμενη διαρκεια και να ειναι το παιχνιδι σφιχτοδεμενο και χωρις γεμισματα, παρα να ειναι τεραστιο, απλα για να εχει μεγαλη διαρκεια. Εγω προτιμω να τελειωνει εκει που πρεπει, οχι να τραβαει χωρις λογο...

james9
06-07-2012, 19:03
ξερουμε ημερομηνια για το 3ο επεισοδιο? μετανοιωσα που δεν περιμενα να τα παιξω ολα μαζι .

woody
06-07-2012, 19:12
Εγω εχω παιξει το πρωτο, πηρα αμεσως το pass και σκεφτομαι μηπως περιμενω να τα παιξω ολα μαζι...ηδη εχω ξεχασει καποιες λεπτομερειες απο το πρωτο..

nikolaszax
07-07-2012, 10:49
Σε αντιθεση με το 1ο episode ,το 2ο μου αφησε μια πολυ καλυτερη εικονα αν οχι σε ολα τοτε στα περισσοτερα σημεια του σε σημειο που αν περιμενω πως και πως το 3ο .Βοηθησε και οτιβασιστηκε περισσοτερο στους ανθρωπους και οχι στους walkers σε καλυτερο βαθμο απο το πρωτο(οπως κανει και το comic αλλωστε αφου ειναι character series και λιγοτερο zombie series)
Πολυ καλυτερη δουλεια σε οτι αφορα τις αποφασεις.Στο πρωτο episode ηταν για εμενα τουλαχιστον no-brainer οι αποφασεις,αντιθετα το 2ο σε βαζει στα βαθια απο πολυ νωρις και αμα "μπεις μεσα " στο παιχνιδι τοτε πολλα πραγματα μου εγιναν πιο δυσκολα απο πριν ενω και καποιες εξελιξεις με εκαναν να μετανιωνω τις κινησεις μου ή να αλλαξω on the fly οπως πχ(2 episode story spoilers obviously) οταν σκοτωσα τον 1 γιο σαν εκδικηση για τον νεο χαρακτηρα που το κοψαν τα ποδια και τελικα το ειδε και η clementine και με εκανε να νιωθω ασχημα που ειδε αυτο το πραγμα....το μονο που δεν θελω ειναι η μικρη να εχει την εξελιξη στον χαρακτηρα της ενος αλλου χαρακτηρα απο το comic ,για οσους το διαβαζουν θα ξερουν για τι μιλαω :P.
Ενω οσο αφορα του να "μπεις στο πετσι του ρολου" πχ στην πρωτη αποφαση για το πως να σωσεις τον καθηγητη,μιας και φαν του walking dead και γενικα βλεποντας που το παει το πραγμα ,εκανε μπαμ πιστευω οτι επρεπε να του κοψεις το ποδι για να τον "σωσεις" και οτι οι αλλες προσπαθειες θα πηγαιναν τσαμπα....παρ'ολα αυτα εγω αγχωθηκα και δεν ηθελα να το κανω αυτο και τελικα περασε ο χρονος χωρις να τον κοψω απο την αλυσιδα λογω των ακαρπων tries σε αλυσιδα και δεντρο - οπως αλλωστε θα εκανα σε μια τετοια περιπτωση -....in fact οταν τελικα πηρα το θαρρος και εκανα ενα hit στο ποδι ο χρονος μου τελειωσε και τον αφησα να σφαδαζει με μισοκομμενο ποδι οσο τον τρωγαν οι walkers.... :(,that's some dark stuff man.....
Και γενικα ηταν πιο dark και ατμοσφαιρικο ενω και τα relationships μου φανηκαν πιο πειστικα(και ο main character/voice actor τουλαχιστον μπορει να αποδωσει τελεια θυμο οταν πρεπει :P ).

Δυστηχως ομως δεν πιστευω ομως πως η εξελιξη της ιστοριας του συγκεκριμενου episode εβγαζε νοημα ανα διαστηματα σε οτι αφορα το κεντρικο του θεμα (2nd episode spoilers και some mild comic spoilers in there,οχι τιποτα σημαντικο αλλα ποτε δεν ξερεις για καποιους τι θεωρουν spoiler και τι οχι :P).

Κατ'αρχας ηταν damn obvious -αν οχι απο την αρχη τοτε συνεχως σε χτυπουσε - το fact οτι οι τυπαδες και η μανα τους δεν ηταν αυτοι που εδειχναν.Οταν μαλιστα τονιζαν το φαι και λεγαν για την φαρμα τοτε εκανε μπαμ πολυ νωρις στο episode οτι ειτε ηταν ανθρωποφαγοι ή τρωγαν walkers/κρυβαν walkers μεσα στην φαρμα αλα comic book style.Οποτε οταν ηρθε η αποκαλυψη ημουν
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m3psfvxeHC1ql9dlto2_1280.png
Damn obvious και χαλασε την εξελιξη της ιστοριας του episode οταν το βλεπεις απο μακρια οτι παει να γινει αλλα εισαι ανυμπορος να αντιδρασεις και να πεις τα προφανη στους χαρακτηρες του παιχνιδιου.
Και
2ον Βρηκα καπως το ολο σκηνικο με τους ανθρωποφαγους τοσο συντομα μετα το outbreak.Θα καταλαβαινα αμα ηταν μετα απο καποιον χρονο ή αμα οι farmers δεν ειχαν αλλη σοδεια πλεον.Αλλα οχι μονο ειναι γεματοι σπαρτα εχουν και livestock(εστω και αν ειναι μια αγελαδα),οποτε το να "πηδανε" με την πρωτη ευκαιρια στο ζωντανο κρεας και να θυσιαζουν την ανθρωπια τους μου φανηκε καπως(ειδικα οταν δειχνουν οτι το κανουν καιρο,μετα το outbreak παντα και το outbreak δεν εχει κρατησει παραπανω απο 3 μηνες so far συμφωνα με το timeskip στην αρχη του episode).
Ειδικα οταν το συγκεκριμενο style εχει γινει στο comic οπως επρεπε να γινει(απο ενα αλλο group,μετα απο 1+ χρονο οταν ειχαν φτασει στην απελπισια απο την ελλειψη τροφιμων) τοτε το κανει ακομα πιο eh.


Κατα τα αλλα το episode χτυπησε τις καταλληλες χορδες σε σχεση με το πρωτο που με αφησε καπως cold :P.
As for the rest of the decisions

-Δεν εσωσα τον καθηγητη,
-Δεν πυροβολησα την bandit(εκανε μπαμ οτι πηγαινε να μου πει κατι και οτι ο αλλος την σκοτωσε για να μην μιλησει και εκανα scream στην οθονη οταν ο Lee δεν το καταλαβαινε μετα απο τοσα hints πια),
-Δεν βοηθησα τον kenny να σκοτωσει τον larry(kinda doubted οτι θα "γυριζε" σε walker τοσο γρηγορα και δεν θα γινοταν τιποτα το κακο απο μια προσπαθεια ...αισχος με τον kenny που γυρισε εναντιον μου τοσο γρηγορα και με ειπε ανικανο οταν 1ον τον υποστηριξα σε ολες τις διαμαχες ,εσωσα τον γιο του και του εδωσα και τροφη ενω και τον βοηθησα να ανοιξει την κλειδαρια της φαρμας),
-Σκοτωσα μονο τον πρωτο αδελφο(δεν ηθελα και αλλο αιμα στα χερια μου,ειδικα μπροστα στο group,τον αφησα να τον τελειωσουν οι walkers.)
-Δεν εκλεψα το φαγητο γιατι 1ον μου φανηκε πολυ υποπτο ετσι οπως ηταν εκει και μπορει να ανηκε σε αλλον που ισως να γυριζε και 2ον δεν ηθελα να προδωσω την clementine για 2η φορα μετα τον θανατο του ενος αδελφου.Still the last choice sucked που ηταν παρτα ολα ή τιποτα.....περιμενα να εχει επιλογες οπως παρε τα μισα και ασε τα αλλα μπας και γυρισουν οι κατοχοι,ας περιμενουμε λιγο να δουμε αμα θα γυρισουν (κρυμμενοι ή οχι σε περιπτωση που ειναι επικινδυνοι) ή ας τους ψαξουμε μηπως θελουν βοηθεια or whatever....

DJTaurus
07-07-2012, 13:29
@nikolaszax στον πρωτο που του εκοψες το ποδι μηπως δοκιμασες να δεις αν κόβεται η αλυσίδα γιατι εγω πηγα κατευθειαν στο ψητο..?

nikolaszax
07-07-2012, 20:01
@nikolaszax στον πρωτο που του εκοψες το ποδι μηπως δοκιμασες να δεις αν κόβεται η αλυσίδα γιατι εγω πηγα κατευθειαν στο ψητο..?


Προφανως και το ειδα γιατι οπως σου ειπα μου τελειωσε ο χρονος :P.
Αρχικα δοκιμασα την αλυσιδα 3-4 φορες και ειδα οτι δεν εκανε,μετα εψαξα στην βαση της στο δεντρο και προσπαθησα να βαρεσω εκει(αλλα τελικα προσπαθησε να κοψει το δεντρο ο βλακας....like there is any chance this will work) και τελικα κοιταξα στο σωμα του μηπως υπαρχει κανενας αλλος δρομος μεχρι να παρω αποφαση οτι foot it is.....εκανα ενα χτυπημα στο ποδι και εκει τελειωσε ο χρονος μου και τον αφησε εκει με μισο-κομμενο ποδι :(.

FotisGRC
03-09-2012, 01:51
Βγήκε και το 3ο επεισόδιο.. Φοβερό παιχνιδάκι απο όλες τις απόψεις. Ειδικά απο story και σενάριο σκίζει..

Οι τύποι της σειράς πρέπει να το σκεφτούν σοβαρά να προσλάβουν τους σεναριογράφους απο το game!! :P

DJTaurus
05-09-2012, 17:31
Βγήκε και το 3ο επεισόδιο..

US Store?

Snk
05-09-2012, 18:17
US και PC έχει βγει. Στην Ευρώπη μας έχουν στο γράψιμο


So… no The Walking Dead?

Not at the moment. It could be next week alas I don’t wish to get your hopes up


:a0141: :thumbsdown:

FotisGRC
05-09-2012, 18:40
Σοβαρά?? Καλά είναι δυνατόν? 'Ελεος...

DJTaurus
06-09-2012, 12:23
Ουτε καν να δώσουν ημερομηνία για το eu store....καλα κρασιά.
http://www.thesixthaxis.com/2012/09/05/walking-dead-episode-3-keeps-on-walking-past-scee/

DJTaurus
07-09-2012, 15:26
Βγήκε πριν καμια ώρα!

Melnibonian
08-09-2012, 07:28
Βγήκε και τα σπάει. Μου φάνηκε και κάπως μεγαλύτερο από τα πρώτα 2. Το κακο ειναι οτι το παιζεις "μονορουφι" και δεν το ευχαριστιεσαι. Έπος στο τελείωμα
που βαζεις μπροστα το τραινο και το σκηνικο με την ορδη zombies που ερχεται στην γεφυρα που εχει μπλοκαρει το βυτιο.
Αναρωτιεμαι τι κανατε εσεις στο σημειο οπου σταματωντας με το RV οταν πατατε το zombie η μια γκομενα δολοφονει εν ψυχρω την αλλη,τι κανατε? Εγω την αφησα βεβαια πισω. Αναρωτιεμαι επειδη ειδα μετα το τελος οτι το περισσοτερο ποσοστο την πηραν μαζι και μου εκανε εντυπωση
Ολοταχώς για το 4 !!!!

chronohill
08-09-2012, 12:54
παιδια αμα πληρωσεις δηλαδη για το season pass παιρνεις τα επισοδια ολα?και για τα επομενα δηλαδη που δεν εχουν βγει ετσι?επισης εχουμε ακουσει κατι για retail μορφη?σιχαινομαι να μην εχω το παιχνιδι στα χερια μου...

Dragonpaul
08-09-2012, 17:27
Με έχετε πείσει, αλλα θα περιμένω να ολοκληρωθεί και μετα.

Snk
08-09-2012, 18:56
Αναρωτιεμαι τι κανατε εσεις στο σημειο οπου σταματωντας με το RV οταν πατατε το zombie η μια γκομενα δολοφονει εν ψυχρω την αλλη,τι κανατε? Εγω την αφησα βεβαια πισω. Αναρωτιεμαι επειδη ειδα μετα το τελος οτι το περισσοτερο ποσοστο την πηραν μαζι και μου εκανε εντυπωση
Ολοταχώς για το 4 !!!!


Την πήρα μαζί εγώ γιατί λέω πάει την έκανε την βλακεία, αν την αφήσω δεν θα γυρίσει η σκοτωμένη πίσω και έλεγα μήπως έτσι βοήθαγε πουθενά πιο μετά αλλά τελικά καλύτερα να την άφηνα γιατί δεν φτάνει που την λυπήθηκα, πήγε και μου έκλεψε το RV και την κοπάνησε


Ποιος περιμένει το επόμενο τώρα...

Sephiroth
19-09-2012, 14:48
Τρελή παιχνιδάρα!Χθες κατέβασα το 3ο επεισόδιο και απ'ότι έχω διαβάσει είναι το καλύτερο μέχρι τώρα

chronohill
25-09-2012, 15:44
κατεβασα και γω το ντεμο.αν και μικρο σου δινει να καταλαβεις οτι εχουν κανει καλη δουλεια οι ανθρωποι και την πιο "ωριμη" προσεγγιση που θέλουν να έχουν στον κοσμο του WD.Περιμενω να βγει η retail εκδοση να το ξεζουμιξω!

DJTaurus
17-10-2012, 16:33
Βγήκε το 4ο....

chronohill
18-10-2012, 14:33
Updated box art for retail release of TellTale’s ‘The Walking Dead’ game (http://www.examiner.com/article/updated-box-art-for-retail-release-of-telltale-s-the-walking-dead-game)

ωραιο το box art.30 δολλαρια στις 4 Δεκεμβρη.Μακαρι να βγει και ευρωπη 30 ευρω!:b030:

hakoo
22-10-2012, 14:30
Eγω παιδια επαιξα μονο το episode 1, το ευχαριστηθηκα και τωρα λεω να περιμενω την retail εκδοση για να τα παιξω ολα μαζι.
Η τιμη φαινεται καλη (αν ειναι στα 30 ευρω), ποια episodes θα εχει η retail ξερουμε?
1-4?

enstikto
22-10-2012, 15:34
Όλα θα τα έχει (δλαδή 1-5)

hakoo
22-10-2012, 17:44
Great, θα παρω ολο το πακετο then!

chronohill
23-10-2012, 00:55
φιλε Hakoo κοιτα αυτο...
http://uk.ign.com/articles/2012/10/21/the-walking-dead-the-game-retail-bundle-details

-A disc containing all five episodes of the game
-The Walking Dead Compendium One (which normally retails for $59.99 and includes the first 48 issues) with exclusive Charlie Adlard cover art
-A Collector’s Edition box featuring Charlie Adlard artwork
Φοβερο???Αν κυκλοφορησει και εδω ετσι σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την παρω

hakoo
23-10-2012, 01:04
Ααααααα
Πολυ ωραιο bundle, δεν το ειχα δει.
Αν κυκλοφορησει ψηνομαι κι εγω, μονο και μονο τοσα τευχη ειναι πολυ καλη η τιμη.

overclocker
23-10-2012, 12:50
Δυστυχώς είναι GameStop exclusive (δεν στέλνει Ελλάδα).

http://oyster.ignimgs.com/wordpress/stg.ign.com/2012/10/twdcollectors-editiongamestopjpg-fcdc8c_800w.jpg

hakoo
23-10-2012, 14:46
Thanks for the info +rep
Δεν πειραζει, η standard μια χαρα ειναι και σε αρκετα καλη τιμη νομιζω (αν ειναι 30 ευρω). Η διαρκεια του καθε επεισοδιου ποσο ειναι περιπου? Εγω μονο το πρωτο που εχω παιξει δεν μου φανηκε μεγαλο...

Slackie_XL
23-10-2012, 15:11
Δυστυχώς είναι GameStop exclusive (δεν στέλνει Ελλάδα).

http://oyster.ignimgs.com/wordpress/stg.ign.com/2012/10/twdcollectors-editiongamestopjpg-fcdc8c_800w.jpg

ΤΟ gamestop μια χαρά στέλνει Ελλάδα, το θέμα είναι πόσο θα σου πάει...
Σήμερα το τσέκαρα και με άφησε κανονικά να βάλω χώρα διαμονής κλπ.
Βγαίνει κοντά στα 100 δολάρια και δε ξέρω από τελωνείο τι να περιμένω.
Το σκέφτομαι γιατί τη θέλω την έκδοση αυτή.

chronohill
23-10-2012, 16:43
Nαι αλλα για την ευρωπαικη εκδοση δεν εχουν πει κατι ακομα αποτι εχω καταλαβει.οποτε μπορει να κανουν κατι αντιστοιχο(ελπιζω)...

AlexandrosQV
11-11-2012, 17:51
Επαιξε κανείς το 4;

... :-/

kostasb13
11-11-2012, 20:06
^^ Το μεγαλυτερο σε διαρκεια, εξαιρετικο οπως τα προηγουμενα, κανουν την εμφανιση τους καποιοι αρκετα ενδιαφεροντες χαρακτηρες, το κακο ομως με αυτο το επεισοδιο ειναι οτι προιδεαζει για το τι θα δουμε στο πεμπτο...δεν μπορω να πω περισσοτερα, παιξτε το!:a057:

DJTaurus
22-11-2012, 17:18
Βγήκε το 5ο!!

chronohill
22-11-2012, 17:31
οχι μονο βγηκε αλλα εχει παλι παρει καταπληκτικες κριτικες!!Αντε ρε γμτ ποτε θα βγει η retail?γιατι το καθυστερουν?

DJTaurus
23-11-2012, 02:07
Ετοιμαστείτε για season 2. Hell yeah!!

Διαμάντι από τα λίγα... μακάρι να μην τελειώσει ΠΟΤΕ!!

woody
24-11-2012, 15:19
παιδια τελειωσα χτες το τελευταιο επεισοδιο! Ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Η συναισθηματικη κορυφωση ειναι μοναδικη!! Πολυ πολυ σπανια παιχνιδι σε κανει να αιασθανθεις ετσι οπως αισθανθηκα τελειωνοντας το walking dead.. Θα με καταλαβετε οταν το παιξετε... Μην το χασει κανεις.

messi10
24-11-2012, 16:40
εχει το ιδιο story με την σειρα; δεν εννοω υφος κ.τ.λ. αλλα ιστορια και μονο!

DJTaurus
24-11-2012, 18:10
εχει το ιδιο story με την σειρα; δεν εννοω υφος κ.τ.λ. αλλα ιστορια και μονο!

Μπα καμία σχέση. Αλλά το ζουμί παραμένει το ίδιο... εύρεση καταφυγίου και τροφής.

messi10
24-11-2012, 18:28
α οκ θενκς περιμενω την complete version σε retail για να αποφασισω.

chronohill
27-11-2012, 17:57
How The Walking Dead Game Could Change The Way We Play (http://kotaku.com/5963342/how-the-walking-dead-game-could-change-the-way-we-play)

chronohill
29-11-2012, 10:26
REVIEW – TELLTALE’S THE WALKING DEAD SEASON ONE (http://njoystic.com/2012/11/28/review-telltales-the-walking-dead-season-one/)

Avenger_Seraphim
04-12-2012, 16:53
Σαν φαν της σειράς, λέω να περάσω στο παιχνίδι αφού είχαμε to mid-season finale. Το κακό είναι οτι στα παιχνίδια με "τρομάζουν" οταν πετάγονται ξαφνικά xD Με απορροφά πολύ οταν παίζω κάποιο παιχνίδι! Να υποθέσω οτι έχει πολλές τέτοιες στιγμές το παιχνίδι ε;

Τέλος, θα βγάλουν και άλλα παιχνίδια όπως αυτό; Επειδή τους βλέπω να λενε "season 1"...

chronohill
04-12-2012, 17:23
Σαν φαν της σειράς, λέω να περάσω στο παιχνίδι αφού είχαμε to mid-season finale. Το κακό είναι οτι στα παιχνίδια με "τρομάζουν" οταν πετάγονται ξαφνικά xD Με απορροφά πολύ οταν παίζω κάποιο παιχνίδι! Να υποθέσω οτι έχει πολλές τέτοιες στιγμές το παιχνίδι ε;

Τέλος, θα βγάλουν και άλλα παιχνίδια όπως αυτό; Επειδή τους βλέπω να λενε "season 1"...

εχω παιξει το ντεμο οποτε τα αλλα παιδια που το εχουν τελειωσει θα σου απαντησουν πιο εμπεριστατωμενα αλλα αποτι καταλαβα βασιζεται στην ατμοσφαιρα και στις αποφασεις που πρεπει να παρεις...
Ναι μετα την επιτυχια θα εχουμε και δευτερη σεζον στα σιγουρα...:fans:

Avenger_Seraphim
11-12-2012, 11:50
Είμαι στο 4ο επεισόδιο και νομίζω πως με την αξία του πήρε τα βραβεία φέτος! Είναι βέβαια κάποια animations etc που είναι "κάπως" για τα τωρινά δεδομένα, αλλά όλα τα άλλα είναι τέλεια!

chronohill
15-12-2012, 01:03
The Walking Dead Retail Edition a “Buggy Unplayable Mess” (http://gamingunwrapped.com/the-walking-dead-retail-edition-a-buggy-unplayable-mess/)
αυτο μας ελειπε τωρα..περιμενουμε που περιμενουμε να ειναι και broken...

messi10
15-12-2012, 17:17
πώς το καταφεραν αυτο? (αν ισχυει)

chronohill
15-12-2012, 18:28
Ειλικρινα δεν ξερω πως.λενε οτι τετοια προβληματα δεν ειχαν οταν τα κατεβαζαν απτο psn...Ας ελπισουμε να μην ειναι τοσο χαλια τα πραγαμτα και αν ειναι να τα φτιαξουν με ενα patch...

gonzalez
16-12-2012, 23:01
Μόλις τελείωσα και το 5ο και τελεταίο(?) επεισόδιο (δυστυχώς), μπορώ να πω οτι το παιχνίδι ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, πραγματικά πάρα πολύ καλό και το κάθε επεισόδιο έχει τις δικές του πολύ ωραίες στιγμές.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα, ειδικά στους φαν της σειράς!(αν και δεν έχουν σχέση οι χαρακτήρες με αυτούς από τη σειρά και αυτό πιστεύω οτι είναι κάτι καλό τελικά)

Desmond
17-12-2012, 09:11
Διαβάζοντας τα πολύ καλά σχόλια και κριτικές για το WD, αλλά και την ελευθερία επιλογών του game που με εξιτάρει, είχα σκοπό να περιμένω την retail version.Με τα προβλήματα που έχει όμως μάλλον θα επιλέξω το season από το psn.
Δύο ερωτήσεις:
Χοντρική διάρκεια κάθε επεισοδίου.
Το γεγονός οτι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το comic ή με την σειρά, θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά?

DJTaurus
29-12-2012, 10:28
1) 2 με 3ις ώρες.
2) Οχι, δεν έχει καμία σχέση με το comic/σειρά.

hakoo
07-01-2013, 05:23
Telltale: The Walking Dead has sold 8.5 million episodes


Telltale's acclaimed episodic series The Walking Dead has sold over 8.5 million episodes, CEO Dan Connors told The Wall Street Journal.

Connors said that about 25 percent of the sales come from iOS devices, and "at about $5 per episode, that's roughly more than $40 million in sales, not including any promotions."

Of course, The Walking Dead has seen its share of promotions, and is even a part of this weekend's Steam Holiday Encore sale. With Telltale Games planning to expand in the coming months, these sales numbers could equate to a much bigger conference room.

“November and December were our biggest months. It was the culmination of the product, the game of the year awards, the retail push, and it still has a ton of head room in it,” he said.

Connors said that similar price points on all platforms means a consistent revenue of about $16 per user on all formats, but mobile is the best-performing.

“The episodic model has allowed us to create an economy that works on mobile. As far as size, at this point it’s probably about 25% of the revenue of the product and it is on the largest upswing of all platforms as well,” he said.

“I think we see with iOS products, we see more impact from when the show is on, when there’s stress about the show.”

http://blogs.wsj.com/digits/2013/01/04/behind-the-hit-iphone-game-the-walking-dead/


Wow, ενα νεκρο στην ουσια genre καταφερε οχι μονο να παρει τον τιτλο του GOTY αλλα να πουλησει και καλα (εξαιρετικα τηρουμενων των αναλογιων). Μπραβο στην telltale, σιγουρα το timing και η δημοφιλια της σειρας επαιξε ρολο αλλα αν δεν ηταν καλο το παιχνιδι απατο θα πηγαινε οπως τοσες και τοσες προσπαθειες αλλων σουπερ επιτυχημενων σειρων, ταινιων κτλ.
Οποτε credits to them.
Εγω ακομα να το κατεβασω, δεν θα περιμενω την retail, θα παρω την season απο το PSN, ειναι και σε καλη τιμουλα.

psx3
07-01-2013, 06:31
Θα περιμένω να μπει στο PS+, όπως έχουν μπει και άλλα παιχνίδια της ίδιας εταιρίας...

hakoo
07-01-2013, 13:49
Δεν νομιζω να γινει αυτο anytime soon, ειδικα μετα την αναδειξη του παιχνιδιου σε GOTY που σημαινει προωθηση και πωλησεις και φυσικα την retail εκδοση στα ραφια αρκετα καθυστερημενα.
Για οποιον δεν εχει θεμα να περιμενει ειναι καλη ιδεα, λογικα καποια στιγμη θα μπουν.

nikon
07-01-2013, 13:53
Τα 2 πρώτα επεισόδια έχουν δοθεί από το καλοκαίρι στο us plus.

hakoo
07-01-2013, 13:59
Ναι το ξερω, σαν πακετο λεω μιας και το να δινεις 1 η 2 επεισοδια στην ουσια promotion ειναι για να πουλησεις και τα υπολοιπα.

nikon
07-01-2013, 14:03
Ναι σωστά μπορεί να το έκαναν και γι'αυτό αλλά πάλι γλυτώνεις 2 αν πεις ότι θα αγοράσεις τα υπόλοιπα.

katsouras
09-02-2013, 10:59
Μολις τελειωσα το πεμπτο επεισοδιο σε εκδοση pc.Το παιχνιδι ειναι αρκετα ευχαριστο και παρολο που υστερει σε διαρκεια και λιγο σε βαθος gameplay οι σχεσεις μεταξυ των χαρακτηρων εξελισσονται ωραια και μου αρεσει οτι εχεις πολλες επιλογες και αποφασεις να παρεις.Μπορουσε σιγουρα να εχει περισσοτερη δραση καθως ειχε αμετρητα cutscenes αλλα σιγουρα αξιζει να το δοικασει οποιος δεν το χει κανει ηδη.

GedoGt
09-02-2013, 17:15
Μπορεί να μου πει κάποιος σε τι ανάλυση το παίζει σε PC και τι specs έχει?

chronohill
25-03-2013, 00:53
με το συγκεκριμενο εχω προβληματιστει...
καταρχας το βλεπω σε ελληνικα καταστηματα στα 45ε. αυτη ειναι η Αμερικανικη εκδοση?ευρωπη δεν εχει κυκλοφορησει ετσι?
Σκεφτομουν να περιμενω να πεσει η τιμη αλλα τωρα με το plus μπορω να το κατεβασω με 12 ευρω μονο...προτιμω τις retail εκδοσεις αλλα να ενδωσω και να το κατεβασω απτο store?Δεν μπορω αλλο να περιμενω ο ανθρωπος...any thoughts?

antoniss
25-03-2013, 01:43
κοίτα ευρώπη δεν έχει κυκλοφορήσει , σίγουρα είναι αμερικάνικη έκδοση , και μιας και εγώ προτιμώ το retail αλλά 45€ δεν θα τα έδινα ,
μπορείς να το πάρεις από το καναδικό vgp στα 24€ +τα όποια μεταφορικά : https://www.videogamesplus.ca/product_info.php?currency=EUR&products_id=20520

αλλιώς βγαίνει λίγο παραπάνω αλλά υπάρχει η επιλογή του amazon.co.uk όπου είναι import (αφού δεν έχει κυκλοφορίσει ευρώπη) και μάλιστα από το ίδιο μαγαζί ! λολ
http://www.amazon.co.uk/Walking-Dead-Region-Free-Import/dp/B00AMDAY3S/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1364164489&sr=8-3

εγώ προς το παρόν κατέβασα το 1ο επεισόδιο δωρεάν από το plus , λίγο ασχολήθηκα καλό φαίνεται και σίγουρα θα πάρω και τα υπόλοιπα , αν δεν κάτσει με ένα φιλαράκι με share account να μοιραστούμε το ποσό , τότε και εγώ από κανένα vgp με βλέπω!

euromaster
25-03-2013, 02:01
Chronohill μην το συζητας άλλο εχεις χασει αρκετό χρονο. Το παιχνιδι τα σπάει, είχα πολύ καιρό να ευχαριστηθω τόσο πολυ . 12€ τα θεωρώ τίποτα μπροστά σε αυτή την εμπειρία και ας μην το εχεις σε δισκάκι. Κατέβασε το και θα με θυμηθείς.

chronohill
25-03-2013, 12:41
κοίτα ευρώπη δεν έχει κυκλοφορήσει , σίγουρα είναι αμερικάνικη έκδοση , και μιας και εγώ προτιμώ το retail αλλά 45€ δεν θα τα έδινα ,
μπορείς να το πάρεις από το καναδικό vgp στα 24€ +τα όποια μεταφορικά : https://www.videogamesplus.ca/product_info.php?currency=EUR&products_id=20520

αλλιώς βγαίνει λίγο παραπάνω αλλά υπάρχει η επιλογή του amazon.co.uk όπου είναι import (αφού δεν έχει κυκλοφορίσει ευρώπη) και μάλιστα από το ίδιο μαγαζί ! λολ
http://www.amazon.co.uk/Walking-Dead-Region-Free-Import/dp/B00AMDAY3S/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1364164489&sr=8-3

εγώ προς το παρόν κατέβασα το 1ο επεισόδιο δωρεάν από το plus , λίγο ασχολήθηκα καλό φαίνεται και σίγουρα θα πάρω και τα υπόλοιπα , αν δεν κάτσει με ένα φιλαράκι με share account να μοιραστούμε το ποσό , τότε και εγώ από κανένα vgp με βλέπω!
Ειναι χαωδης η διαφορα ρε γμτ...θα τσεκαρω τα λινκς που εβαλες φιλε Αντωνη και θα αποφασισω..Τι την καθυστερουν τοσο την Ευρωπαικη εκδοση μωρε?τεσπα..Αντωνη το καναδικο θα χρεωνει περισσοτερα μεταφορικα ετσι δεν ειναι?

Chronohill μην το συζητας άλλο εχεις χασει αρκετό χρονο. Το παιχνιδι τα σπάει, είχα πολύ καιρό να ευχαριστηθω τόσο πολυ . 12€ τα θεωρώ τίποτα μπροστά σε αυτή την εμπειρία και ας μην το εχεις σε δισκάκι. Κατέβασε το και θα με θυμηθείς.

Το ξερω οτι ειναι πολυ καλο γιαυτο δεν παει αλλο!
Σας ευχαριστωβ guys for the help!θα ενημερωσω για την επιλογη πουθα κανω!

Dragonpaul
25-03-2013, 13:13
Mια ερωτηση για οποιον γνωριζει...
Εχω το παιχνιδι (ολοκληρο φυσικα) στο iPad (ηταν εντελως δωρεαν). Μπορει να μου πει καποιος αν ειναι το ιδιο παιχνιδι με το PS3; Εννοω το ιδιο ακριβως story με τις ιδιες σκηνες, ιδιες αποφασεις, κλπ κλπ;

Υ.Γ. Δε ρωτω αν ειναι το ιδιο και απο αποψη γραφικων και τετοια... Γνωριζω οτι δε θα ειναι, προφανως. Αλλα μη τα σκασω τωρα για ενα παιχνιδι που ηδη εχω.

antoniss
25-03-2013, 15:14
αν έχεις αυτό https://itunes.apple.com/us/app/walking-dead-the-game/id524731580?mt=8
τότε ναι είναι ίδιο με το ps3

Dragonpaul
25-03-2013, 16:15
Ναι, αυτο εχω. Σε ευχαριστω πολύ!!!!!

Venigre
29-03-2013, 18:41
Εκμεταλεύτηκα την ευκαιρία με το πρώτο δωρεάν επεισόδιο το οποίο αν και το έπαιξα σπαστά σε 2-3 μέρες μπορώ να πω οτι το καταευχαριστήθηκα γιατί πρώτα είναι μια εμπειρία στο στυλάκι των κλασσικών point and click adventure απλά πιο εξελιγμένο και μπορώ να πώ μου είχε λείψει αυτό το στυλ. Πέρα απο αυτό φένεται καλή ιστοριούλα μ αρέσει που σε βάζει σε δηλήματα για τον ποιόν να σώσεις και το οτι κάνεις μετά το θυμούνται... Μάλλον θα πάρω και τα υπόλοιπα τώρα που τα έχει 2μιση ευρώ αλλά θέλω να ρώτήσω όσους έπαιξαν την season συνεχίζει έτσι η κάνει στα υπόλοιπα επεισόδια κοιλιά?

FotisGRC
29-03-2013, 18:51
Σε διαβεβαιώνω οτι δεν κάνει καθόλου κοιλιά.. Ετσι συνεχίζει και καλύτερα.. Ολες σου οι επιλογές έχουν επιπτώσεις, δένεσαι με τους χαρακτήρες και η διάρκεια του είναι πολύ αξιοπρεπής.. Για την τιμή που το δίνει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία.. Αφού ευχαριστήθηκες το 1ο επεισόδιο δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσεις!

litanies
29-03-2013, 20:39
το τελείωσα σε 2 μέρες...πολύ κλάμα στο τέλος...

και αυτό που λέει ο φίλτατος FotisGRC ότι κάνεις έχει και την επίπτωσή του...

FotisGRC
29-03-2013, 20:54
το τελείωσα σε 2 μέρες...πολύ κλάμα στο τέλος...


Ετσι. Πολύ ωραία ιστορία.. Κρεμόμουν απο την οθόνη! Καιρό είχα να νιώσω τόσο συναισθημα σε παιχνίδι..

euromaster
29-03-2013, 22:37
Παρτο φιλε, ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια που χω παιξει sto psn...

Venigre
29-03-2013, 23:04
Ωραία με πείσατε :P θα το τσιμπήσω

nikolaszax
30-03-2013, 01:48
Το τελος ειναι φοβερο γιατι καταφεραν

μεσα απο τα 5 αυτα episodes να δωσουν το απαραιτητο και καλογραμμενο development για την clementine και της σχεσης της με τον Lee(βοηθησε παρα πολυ και η voice actor της η οποια εκανε εξαιρετικη δουλεια ,τι να λεμε τωρα....).Ηταν το Α και το Ω,αμα δεν ηταν τοσο καλο δουλεμενο,το ending θα ηταν μαλλον αδιαφορο .Για αυτο και πηραν αριστα σε αυτον τον τομεα,ο lee μου πεθαινε και αντι να νιωθω πικρα για αυτον ενιωθα περισσοτερο πικρα για την μικρη αλλα και περηφανια για την εξελιξη της,ενω σε αλλες περιπτωσεις θα ημουν λυπημενος για τον βασικο μου χαρακτηρα(οχι οτι ο lee δεν αξιζε....το αντιθετο,ετσι οπως το επαιξα εγω ηταν εξαιρετικος πρωταγωνιστης).Κοιτουσα πως να προστατευσω την μικρη απο τον εαυτο μου που μπορει να γινοταν ζομπι και λυγιζεις οταν ακους ποσο δραματικη γινεται η φωνη της στο τελος....
Πραγματικα δεν μπορω να θυμηθω καλυτερο χαρακτηρα παιδι σε παιχνιδι και ενιωθες πως ο,τι της μαθαινες και της ελεγες καθοριζαν την συμπεριφορα της και την επιβιωση της στον κοσμο.

Κατι σε αντιθεση πχ με τον θανατο του kenny που τον βρηκα πολυ αδιαφορο και ακυρο (αμα ειναι ζωντανος ο ben και πεσει αυτος,γιατι αμα δεν ειναι τοτε πεφτει η Christa και καθεται πιο καλα η διασωση της)....καταλαβα πως πηγαιναν για redemption φαση με τον ben αλλα δεν μου καθησε καλα... δεν βοηθησε και πως ο kenny γινοταν πολυ σπασαρ....δας μετα το τελος του 2ου episode.

Γενικα ειναι αξιο σαν WD,αξιζει να ειναι διπλα στο comic γιατι δινει βαρυτητα σε αυτο που ειναι το WD,δηλαδη τις σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων στην προσπαθεια τους για επιβιωση σε ενα εχθρικο περιβαλλον(και το κανει καλα που ειναι το σημαντικοτερο,σε αντιθεση πχ με το show που εχει πολλα σκαμπανεβασματα με τους χαρακτηρες του) και οχι τοσο στα zombies που ειναι περισσοτερο σαν μεσο για την εξελιξη της ιστοριας ή για το background.

Venigre
30-03-2013, 14:51
Τελείωσα και το 2ο επεισοδιάκι και όσο πάει γίνεται και καλύτερο, και απο διάρκεια είναι μια χαρά, το έπαιξα χωρίς να βιάζομαι και με minimal hud ωστε να ψάχνω μόνος μου το περιβάλλον και μου πήρε περίπου 2μιση ώρες όσο κρατάει η προσφορά μην το σκέφτεστε.

Η δεύρετη season πότε έρχεται?

euromaster
30-03-2013, 15:03
Αντε που εκανες και τον δυσκολο μεχρι να τον παρεις...

FotisGRC
30-03-2013, 17:58
Venigre εχουν πει για συνεχεια? Αν ναι, τοτε πολυ καλα νεα!

Venigre
30-03-2013, 20:18
Venigre εχουν πει για συνεχεια? Αν ναι, τοτε πολυ καλα νεα!

Δεν ξέρω δεν έχω ακούσει γι αυτό ρώτησα, δεν έχω ιδέα και πώς τελειώνει αλλά θεωρώ πως για να το βγάζουν με επεισόδια θα ακολουθεί τη λογική οτι είναι σειρά αλλιώς γιατί δεν το βγάζανε ενα κανονικό psn game?

litanies
30-03-2013, 20:31
http://uk.ign.com/articles/2013/03/07/telltale-targets-fall-2013-for-the-walking-dead-the-game-season-2 (http://uk.ign.com/articles/2013/03/07/telltale-targets-fall-2013-for-the-walking-dead-the-game-season-2)

φθινόπωρο η δεύτερη σαιζόν

psx3
30-03-2013, 20:33
Για να δούμε αν θα μπει στο PS+ η πρώτη σεζόν...

chronohill
30-03-2013, 21:29
Λες να μπει???Μη μ λες τετοια και σκοπευω να το αγορασω...να περιμενω λες καναν μηνα ακομα?

psx3
30-03-2013, 21:32
Η αλήθεια είναι ότι έχουν μπει και άλλα παιχνίδια της Telltale (Sam & Max, Back to the future)... προσωπικά λέω να περιμένω.

chronohill
31-03-2013, 15:21
Ναι ειναι πολυ λογικο...θα περιμενω λιγο.αν και ετσι και αλλιως αν ειναι τοσο καλο οσο φαινεται-διαβαζω και στο plus να το βαλει οταν θα το βρω φθηνα θα το αγορασω για την συλλογη μου...

Venigre
31-03-2013, 16:55
Τώρα δίνει το πρώτο επεισόδιο δωρεάν και τα αλλά 4 με 2μιση ευρώ γενικά για τα μένα είναι fair τιμούλα.

chronohill
02-04-2013, 14:42
The Walking Dead PAL Retail Release Detailed (http://electronictheatre.co.uk/pc/pc-news/35359/walking-dead-pal-retail-release-detailed)
it was about f**ing time...

Venigre
02-04-2013, 17:41
Σαν να άργησαν λίγο... αλλά αν δεν βάλουν κάτι παραπάνω για κάποιον που τα έχει ήδη digital δεν αξίζει και πολύ

- - - Updated - - -

Σαν να άργησαν λίγο... αλλά αν δεν βάλουν κάτι παραπάνω για κάποιον που τα έχει ήδη digital δεν αξίζει και πολύ

Venigre
04-04-2013, 16:40
Το τελείωσα σήμερα, πολύ ωραίο game το απόλαυσα πραγματικά. Μακάρι να ξαναδούμε αυτό στυλ adventure point and click σε αυτή τη νέα του μορφη να ξαναέρχεται λίγο στην επιφάνεια. Έχει πολύ ένταση ωραίους χαρακτήρες και με το τελείωμα που έχει δεν παίζει να μην δούμε 2ο και να μένει έτσι εκεί!!!

Leon_DiZ
05-04-2013, 10:43
Το τελείωσα σήμερα, πολύ ωραίο game το απόλαυσα πραγματικά. Μακάρι να ξαναδούμε αυτό στυλ adventure point and click σε αυτή τη νέα του μορφη να ξαναέρχεται λίγο στην επιφάνεια. Έχει πολύ ένταση ωραίους χαρακτήρες και με το τελείωμα που έχει δεν παίζει να μην δούμε 2ο και να μένει έτσι εκεί!!!

Ετοιμαζουν ηδη δευτερο.

Lefteris_X
05-04-2013, 11:19
γιατί βιάζεται ο πανέμορφος και ακριβής όρος "point 'n' click", καθώς τα παιχνίδια που βγαίνουν στις κονσόλες ΔΕΝ είναι point (βλέπει κανείς κάποιον pointer);

ας το λέμε καλύτερα console adventure...

Leon_DiZ
05-04-2013, 11:54
γιατί βιάζεται ο πανέμορφος και ακριβής όρος "point 'n' click", καθώς τα παιχνίδια που βγαίνουν στις κονσόλες ΔΕΝ είναι point (βλέπει κανείς κάποιον pointer);

ας το λέμε καλύτερα console adventure...

Εχεις pointer.

Lefteris_X
05-04-2013, 12:09
ω, ρε τα μάτια μου! όντως έχεις pointer;;;;;;; Το είχα παίξει στον Μακ για 5 λεπτά (και δεν μου άρεσε, γιατί δεν κάνω κέφι το theme και το ξάφνιασμα-άγχος gameplay), αλλά δεν θυμάμαι να είχα pointer (με Dualshock 3 το έπαιζα).

όπως και το Back to the Future (επίσης της Telltale), πάλι point 'n' click το βάπτισαν. Εκεί όμως κατηγορηματικά το θυμάμαι, ότι δεν είχε pointer.

anyway, θεωρώ κάπως "τραβηγμένο" τον χαρακτηρισμό, καθώς εμάς τους παλιούς μας φαίνεται κάπως "ιερόσυλος". Τι σχέση έχει το The Loom (που @@ ακούστηκε, όταν αναφέρονταν ο δημ/κος κόσμος τις τελευταίες μέρες περί Lucasfilm).....με το Walking Dead;;; ή το Cruise for a Corpse (της Delphin, άλλο αστέρι-παλούκι adventure σε real-time εξέλιξη χρόνου);;;;; ή το Operation Stealth (πάλι Delphin Software);;;;; ή το ΘΕΙΚΟ (για εμένα, τα έχω τερματίσει όλα, τα αγόραζα με το που έβγαιναν αυθεντικά).....Leisure Suit Larry;;;;;;

ε, καμία σχέση.

μάλλον η βιομηχανία πρέπει να βρει νέους όρους και χαρακτηρισμούς για αρκετά είδη παιχνιδιών.

αυτό το shoot-search-action-puzzle-κλπ, ε σόρρυ δεν είναι ονομασία κατηγορίας (ως παράδειγμα το αναφέρω). Αντίστοιχα, πάντα για τα δικά μου γούστα / κρίση / κριτική, πιστεύω πως πρέπει να επινοηθεί νέος όρος για τα σύγχρονα "adventures" που είναι για κονσόλες (ακόμα και στην μεταφορά σε υπολογιστές, κάνει "ΚΡΑ" ότι για κονσόλες έχουν αναπτυχθεί).

Καθαρόαιμο point 'n' click ήταν τα προ-πέρσινα 5 επεισόδια του Monkey Island. (δεν εννοώ τα remake του 1 και 2, αλλά το νέο Monkey Island που βγήκε σε 5 επεισόδια, το επονομαζόμενο Tales of Monkey Island).

anyway, carry on. (μην το κουράζω κιόλας, αφού δεν με ενδιαφέρει κιόλας το WDead, ούτε ως σειρά πλέον= χάλι μαύρο για εμένα, ούτε το παιχνίδι= εκτός γούστου)

Leon_DiZ
05-04-2013, 12:39
ω, ρε τα μάτια μου! όντως έχεις pointer;;;;;;; Το είχα παίξει στον Μακ για 5 λεπτά (και δεν μου άρεσε, γιατί δεν κάνω κέφι το theme και το ξάφνιασμα-άγχος gameplay), αλλά δεν θυμάμαι να είχα pointer (με Dualshock 3 το έπαιζα).

όπως και το Back to the Future (επίσης της Telltale), πάλι point 'n' click το βάπτισαν. Εκεί όμως κατηγορηματικά το θυμάμαι, ότι δεν είχε pointer.

anyway, θεωρώ κάπως "τραβηγμένο" τον χαρακτηρισμό, καθώς εμάς τους παλιούς μας φαίνεται κάπως "ιερόσυλος". Τι σχέση έχει το The Loom (που @@ ακούστηκε, όταν αναφέρονταν ο δημ/κος κόσμος τις τελευταίες μέρες περί Lucasfilm).....με το Walking Dead;;; ή το Cruise for a Corpse (της Delphin, άλλο αστέρι-παλούκι adventure σε real-time εξέλιξη χρόνου);;;;; ή το Operation Stealth (πάλι Delphin Software);;;;; ή το ΘΕΙΚΟ (για εμένα, τα έχω τερματίσει όλα, τα αγόραζα με το που έβγαιναν αυθεντικά).....Leisure Suit Larry;;;;;;

ε, καμία σχέση.

μάλλον η βιομηχανία πρέπει να βρει νέους όρους και χαρακτηρισμούς για αρκετά είδη παιχνιδιών.

αυτό το shoot-search-action-puzzle-κλπ, ε σόρρυ δεν είναι ονομασία κατηγορίας (ως παράδειγμα το αναφέρω). Αντίστοιχα, πάντα για τα δικά μου γούστα / κρίση / κριτική, πιστεύω πως πρέπει να επινοηθεί νέος όρος για τα σύγχρονα "adventures" που είναι για κονσόλες (ακόμα και στην μεταφορά σε υπολογιστές, κάνει "ΚΡΑ" ότι για κονσόλες έχουν αναπτυχθεί).

Καθαρόαιμο point 'n' click ήταν τα προ-πέρσινα 5 επεισόδια του Monkey Island. (δεν εννοώ τα remake του 1 και 2, αλλά το νέο Monkey Island που βγήκε σε 5 επεισόδια - Tales of Monkey Island).

anyway, carry on. (μην το κουράζω κιόλας, αφού δεν με ενδιαφέρει το WDead, ούτε ως σειρά πλέον= χάλι μαύρο για εμένα, ούτε το παιχνίδι= εκτός γούστου)

Αν δε κάνω λάθος εχει ένα κυκλακι που το χρησιμοποιείς για να επιλεξεις τα όποια αντικείμενα. Και να σκεφτεις οτι το τελειωσα πριν 2 ακριβως εβδομαδες. Έχεις δίκιο οτι δεν ειναι εντελώς point and click (αυτο που περπαταγες πατώντας το βελακι στο πάτωμα και γενικά έκανες τα πάντα με το ποντίκι) αλλα νομίζω οτι και πάλι στεκει έτσι οπως το ορίζουν.

Lefteris_X
05-04-2013, 13:03
απόψεις.

προσωπικά ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι ακριβής ο χαρακτηρισμός. Πρέπει να βρεθεί νέος, ώστε να ξεχωρίζει η παλιά καλή και αυθεντική γενιά των adventures, με τα σημερινά "adventures", ώστε να μην τα κάνουν αχταρμά στο μυαλό τους οι νέοι gamer (ήτοι όσοι ασχολήθηκαν από μέσα/τέλη 90s και μετά με το gaming).

Άλλο η γέφυρα του ποταμού Κβάϊ (πολεμική) και άλλο ο Στρατιώτης Ράιαν (εμετός - σπλάττερ, με δήθεν στόρυ). Πολεμικές λέμε και τις δύο; Για εμένα όχι, καθώς είναι ύβρη προς τις άρτιες πολεμικές - βίας ταινίες (για να μην πω για τις σατυρικές, βλέπε Rambo 1, Ελαφοκυνηγός, Death Wish 1 στα μέσα-τέλη των 70s).

Nikoladim
05-04-2013, 13:36
Αction-Adventure μου φαίνεται θα ταίριαζε καλύτερα, πάντως Point n Click διαμαντάκια ακόμη βγαίνουν : Gemini Rue- Resonance.

- - - Updated - - -

Αction-Adventure μου φαίνεται θα ταίριαζε καλύτερα, πάντως Point n Click διαμαντάκια ακόμη βγαίνουν : Gemini Rue- Resonance.

FotisGRC
05-04-2013, 14:46
Έχεις δίκιο οτι δεν ειναι εντελώς point and click (αυτο που περπαταγες πατώντας το βελακι στο πάτωμα και γενικά έκανες τα πάντα με το ποντίκι) αλλα νομίζω οτι και πάλι στεκει έτσι οπως το ορίζουν.

Eτσι είναι.. Μπορεί να μην είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα παλιά point and click αλλά εννοείται οτι στέκει.. Κάνεις point με τον κέρσορα και click για action.. Η μόνη διαφορά είναι οτι εφόσον έχεις τους μοχλούς σε βοηθάνε να περπατάς..

Chill
19-04-2013, 02:59
Έδωσα 10bucks για το παιχνίδι - με το ζόρι - και νομίζω ότι τους "έκλεψα" (δεν συμβαίνει και ιδιαίτερα συχνά). Πολύ δυνατό story - καλοδούλεμενο σενάριο σε ένα universe που επιτρέπει την ανάπτυξη εκπληκτικών ανθρώπινων σχέσεων και στιγμών (πόσο παράλογο για τέτοιο setting, μα κι όμως)

http://media.tumblr.com/157f2e9edb30ad6ec628889197a82bcb/tumblr_inline_mgp4186KwT1qe5rgo.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=TTJaRj-pI3s

FotisGRC
19-04-2013, 03:03
Καλύτερα δεν θα μπορούσες να το θέσεις! ;) Eτσι ακριβώς..

jiraiya
04-05-2013, 16:33
επαιξα το episode 1 και δεν συγκινηθηκα καθολου γιατι ηταν κατα την γνωμη μου πολυ γρηγορο!θα ηθελα καποιον που επαιξε να μου πει εαν τα υπολοιπα episodes ειναι το ιδιο με το 1 για να μην το κατεβαζω τσαμπα!!!!

Kane
10-05-2013, 09:29
Όταν λες γρήγορο εννοείς ότι είχε φρενήρη δράση ή ότι ήταν μικρό σε διάρκεια;

odytsak
10-05-2013, 13:14
Είναι το μοναδικό μου platinum από τα λιγοστά που έχω που το πήρα χωρίς καν να κοιτάξω την trophy list,
απλά παίζεις κι ευχαριστιέσαι το παιχνίδι, κάθε chapter και trophy,
το τερματίζεις και γκλιγκ platinum.

To παιχνίδι είναι απόλαυση με συγκλονιστικό τέλος.

litanies
10-05-2013, 14:37
^ακριβώς αυτό...η μοναδική μου πλατίνα :)

psx3
10-05-2013, 19:15
Πιο εύκολη πλατίνα και από το θρυλικό Hannah Montana; :P

DJTaurus
03-07-2013, 21:11
10 Ιουλίου βγαίνει το DLC.
http://www.officialplaystationmagazine.co.uk/2013/07/02/the-walking-dead-400-days-is-coming-july-10th/

odytsak
03-07-2013, 21:35
Tα trophies του dlc παντως εχει αρκετες μερες που εχουν ενημερωθει στο psn
και νομιζα οτι ηδη ειχε κυκλοφορησει.

Nikoladim
08-07-2013, 15:46
Τελειωσα και εγω το παιχνιδι και μιλαμε πραγματικα για ενα επος!
Σπανια παρακολουθεις σε ενα video game την δημιουργια και την εξελιξη των ανθρωπινων σχεσεων, σε τετοιο βαθμο. Ειλικρινα προς στο τελος αντιλαμβανεσαι την Κλεμ σαν να ηταν πραγματικα δικο σου παιδι...
Καλογραμμενο σεναριο, φοβεροι διαολογοι, πιστο στην σειρα και τρομερη σκηνοθεσια.
Για οποιον αναρωτιεται τι ειναι αυτο το παιχνιδι, εγω θα το χαρακτηριζα σαν interactive σειρα.Ουτε action είναι, ουτε adventure. Προχωρας, επιλεγεις διαλογο, καμια φορα λυνεις κανενα "τυπου" γρυφο, πυροβολας κανενα ζομπι και το πιο σημαντικο παιρνεις αποφασεις που αφορουν προσωπα και καταστασεις, διαφοροποιοντας ετσι τη ροη του παιχνιδιου, απο το 1ο μεχρι το τελεταιο επεισοδιο. Μεγαλο + ειναι για μενα που στο τελος καθε επεισοδιου βλεπεις σε τι ποσοστο αλλων χρηστων ειχε τις αντιστοιχες επιλογες με σενα.
Ευχαριστο ταξιδι και σφηνακι αναμεσα στα "μεγαλα" παιχνιδια. Μην το χασετε!

chronohill
11-07-2013, 22:57
Tωρα που ειναι και σε retail Mηπως να μεταφερθει το θεμα απο PSN σε παιχνιδια για το πσ3?μια προταση κανω γιατι το εψαχνα...
by the way, εχει κανεις πατει την retail εκδοση?ειχα ακουσει για προβληματα αλλα δεν παει αλλο...οποτε αλλαζω σκηνη τρωει ενα κολλημα και συνηθως κολλαει και ο ηχος...Εψαξα λιγο στα ξενα μεσα και οντως κανουν παραπονα...το λατρεμενο polygon:a038: εχει ενα θεμα που λεει οτι παικτες παραπονιουνται οτι ειναι unplayable...μεχρι τωρα παιζεται αλλα ειναι γεγονος οτι χαλαει αρκετα την εμπειρια...
παντως τελειωσα το δευτερο επεισοδιο και εχω μεινει σοκαρισμενος...τι καταπληκτικη εμπειρια ειναι αυτη???ποσο ωραια το απεδωσαν το ολο σκηνικο...
Α και γιαυτους που αγαπησανε και το Last of us...μηπως η Naughty dog μας εδωσε ενα ωραιοτατο easter egg???? check this....

The Last of Us - Walking Dead Easter Egg?


Μαλλον παιξανε και αυτοι το WD!!!!
(http://www.telltalegames.com/forums/showthread.php?t=46985)

Chill
12-07-2013, 00:30
Εγώ πάντως όταν είδα το συγκεκριμένο σκηνικό, είπα "ΜΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ" :-D, νομίζω το έχω γράψει και στο θέμα του TLoU!!!

Αλλά τώρα που το βλέπω στο link σου, μάλλον για easter egg μου κάνει και μάλιστα εξαιρετικό, παρά για αντιγραφή.......

Το 400days είναι και αυτό εξαιρετικό, σε όσους άρεσε το TWD, δεν πρέπει να το χάσουν (νομίζω βγήκε χτες στο eu psn)

chronohill
23-07-2013, 21:52
Εγώ πάντως όταν είδα το συγκεκριμένο σκηνικό, είπα "ΜΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ" :-D, νομίζω το έχω γράψει και στο θέμα του TLoU!!!

Αλλά τώρα που το βλέπω στο link σου, μάλλον για easter egg μου κάνει και μάλιστα εξαιρετικό, παρά για αντιγραφή.......

Το 400days είναι και αυτό εξαιρετικό, σε όσους άρεσε το TWD, δεν πρέπει να το χάσουν (νομίζω βγήκε χτες στο eu psn)

θα το τιμησω μαλλον και το 400 days αφου λενε οτι είναι το μεταβατικο σταδιο για την δευτερη σεζον...
ΤΕλειωσα και το τριτο επισοδειο...
πολυ ωραιο και αυτο!πολλα ηθικα διλληματα και πολυ αγχος!ερωτηση: Εγω την Λιλι την αφησα πισω...υπαρχει περιπτωση να ηταν μαζι?δεν το νομιζω απλα λεω!ανυπομονω να δω την συνεχεια!!!!!!!!
αυτα τα next time on the WD θαπρεπε να μπ[ορουσαμε να τα προσπερναμε...δειχνουν πολλα οπως σε ολα τα "σηριαλς"!

Kane
24-07-2013, 10:04
^^
Εγώ την πήρα μαζί μου. Ήταν δεμένη στο RV μέχρι τη στιγμή που φτάσαμε στο τρένο. Κατάφερε να λυθεί και έκλεψε το RV αφήνοντας μας όλους εκεί. Μεγάλη καριόλα και τη συμπαθούσα.

chronohill
24-07-2013, 13:12
^^
Εγώ την πήρα μαζί μου. Ήταν δεμένη στο RV μέχρι τη στιγμή που φτάσαμε στο τρένο. Κατάφερε να λυθεί και έκλεψε το RV αφήνοντας μας όλους εκεί. Μεγάλη καριόλα και τη συμπαθούσα.
:d055:πλακα κανεις!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν το ηξερα οτι εχει τοσο μεγαλες αλλαγες!!!!!!!!!!!!!!!!ωραιο!θα ειναι πολυ καλο ενα δευτερο playthrough απο καποιον αλλον...χμ μαρεσουν αυτα.θα βαλω κανα φιλαρακι να το παιξει οπως ειχα κανει και με το heavy rain οπου εγω το επαιξα μια φορα και συνολικα εβαλα 3 φιλους και ξαδερφια να το παιξουν να δω πως θα χειριστουν τις καταστασεις...παντως βλεπω οτι το WD εχει μια βασικη ιστορια να πει μεσα απο εναλλακτικες οι οποιες καταλληγουν πανω κατω στο ιδιο...
Εχει διαφορετικα φιναλε το παιχνιδι?
Τωρα εχω αγωνια για το 4ο επ
να δω τι θα γινει με τους γονεις της κλεμ και ποιος ειναι αυτος στον ασυρματο...:a014gth:

chronohill
29-07-2013, 21:04
Chronohill μην το συζητας άλλο εχεις χασει αρκετό χρονο. Το παιχνιδι τα σπάει, είχα πολύ καιρό να ευχαριστηθω τόσο πολυ . 12€ τα θεωρώ τίποτα μπροστά σε αυτή την εμπειρία και ας μην το εχεις σε δισκάκι. Κατέβασε το και θα με θυμηθείς.


Έδωσα 10bucks για το παιχνίδι - με το ζόρι - και νομίζω ότι τους "έκλεψα" (δεν συμβαίνει και ιδιαίτερα συχνά). Πολύ δυνατό story - καλοδούλεμενο σενάριο σε ένα universe που επιτρέπει την ανάπτυξη εκπληκτικών ανθρώπινων σχέσεων και στιγμών (πόσο παράλογο για τέτοιο setting, μα κι όμως)

http://media.tumblr.com/157f2e9edb30ad6ec628889197a82bcb/tumblr_inline_mgp4186KwT1qe5rgo.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=TTJaRj-pI3s


Τελειωσα και εγω το παιχνιδι και μιλαμε πραγματικα για ενα επος!
Σπανια παρακολουθεις σε ενα video game την δημιουργια και την εξελιξη των ανθρωπινων σχεσεων, σε τετοιο βαθμο. Ειλικρινα προς στο τελος αντιλαμβανεσαι την Κλεμ σαν να ηταν πραγματικα δικο σου παιδι...
Καλογραμμενο σεναριο, φοβεροι διαολογοι, πιστο στην σειρα και τρομερη σκηνοθεσια.
Για οποιον αναρωτιεται τι ειναι αυτο το παιχνιδι, εγω θα το χαρακτηριζα σαν interactive σειρα.Ουτε action είναι, ουτε adventure. Προχωρας, επιλεγεις διαλογο, καμια φορα λυνεις κανενα "τυπου" γρυφο, πυροβολας κανενα ζομπι και το πιο σημαντικο παιρνεις αποφασεις που αφορουν προσωπα και καταστασεις, διαφοροποιοντας ετσι τη ροη του παιχνιδιου, απο το 1ο μεχρι το τελεταιο επεισοδιο. Μεγαλο + ειναι για μενα που στο τελος καθε επεισοδιου βλεπεις σε τι ποσοστο αλλων χρηστων ειχε τις αντιστοιχες επιλογες με σενα.
Ευχαριστο ταξιδι και σφηνακι αναμεσα στα "μεγαλα" παιχνιδια. Μην το χασετε!

Πηγα πισω στην αρχη του τοπικ(δεν το θυμομουν οτι το ειχα ανοιξει εγω!μπραβο μου!:ban:) και βλεπω οτι δεν το εχουν παιξει αρκετοι...εκανα quote καποια σχολια χρηστών που μου εκαναν εντυπωση ξανα...
παιδια για μενα το παιχνιδι μπαινει στην κορυφη της γενιας μαζι με The Last of Us...απιστευτα συναισθηματα και μοναδικο δεσιμο θα ελεγα με τους χαρακτηρες...ειδικα αυτο το αγχος των αποφασεων ξεπερασε για μενα και το Heavy Rain κατα πολυ...Μπορει πολλοι να εχετε παιξει το 1ο επ που το ειχε και Free το Plus αλλα πιστευω οτι ειναι το πιο "αδυναμο" επεισοδιο μιας και δεν εχεις προλαβει να δεθεις με τους χαρακτηρες και να καταλαβεις το μεγαλειο του...Το τελευταιο επισοδειο μαλιστα είναι απτις ανεπαναληπτότερες ωρες αυτης της γενιας!
The Walking Dead vs. The Last of Us (http://www.noobfeed.com/blogs/4011/the-walking-dead-vs-the-last-of-us)
Προφανως και η συγκριση με το LoU ειναι αναποφευκτη αλλα στην τελικη ειναι τοσο διαφορετικα...Το μοναδικο κοινο τους για μενα ειναι το οτι είναι τρανα παραδειγματα του τι μπορει πραγματικα να προσφερει το gaming,ποσο ώριμο μπορει να γινει, ποσο μοναδικό και πόσο παραπάνω επίπεδα μπορει να φτασει απο μια απλή θέαση κάποιας ταινίας η απτην αναγνωση ενός βιβλίου...

29702971
Πολλα συναισθηματα...

Ending spoilers
πονεσε η καρδια μου με το φιναλε...δεν το πιστευα πως το σκνηνοθετησανε ετσι για να σου βγαλουν την ψυχη...οι γονεις της κλεμ σαν ζομπιες?το περασμα μεσα απτα ζομπιες με την κλεμ βρωμικη με σωθικα?ο τρελος με το κεφαλι της γυναικας του στην τσαντα?τι να πεις...αριστουργηματικο κλεισιμο...ο Lee ηταν σπαρακτικος...τι να πεις...

mihalis13
29-07-2013, 21:23
Μόλις τελειώσα και το 3ο επεισόδιο.Όντως τρομερό δέσιμο με τους πρωταγωνιστές.Αύριο θα παίξω το 4ο(με βασανίζω και παίζω ένα κάθε μέρα λες και βλέπω σειρά)

stavros88
29-07-2013, 21:30
Φτανω στο τελος της τριτης σαιζον στη σειρα και θελω να παιξω και το παιχνιδι.Εχει καποιο σποιλερ για την σειρα ή ειναι εντελως διαφορετικη ιστορια?Επισης ποσα παιχνιδια walking dead υπαρχουν?

chronohill
29-07-2013, 21:48
Μόλις τελειώσα και το 3ο επεισόδιο.Όντως τρομερό δέσιμο με τους πρωταγωνιστές.Αύριο θα παίξω το 4ο(με βασανίζω και παίζω ένα κάθε μέρα λες και βλέπω σειρά)
Mιχαλη ετοιμασου για φοβερα πραγματα!γραφε εαν δεν βαριεσαι τις αποφασεις που παιρνεις και τις εντυπωσεις σου!

Φτανω στο τελος της τριτης σαιζον στη σειρα και θελω να παιξω και το παιχνιδι.Εχει καποιο σποιλερ για την σειρα ή ειναι εντελως διαφορετικη ιστορια?Επισης ποσα παιχνιδια walking dead υπαρχουν?
Εχει βγει αυτο που ειναι ενα adventure παιχνιδι αποφασεων και το survival instict που ειναι FPS αν θυμαμαι καλα αλλα ειναι χαλια...πολυ κακο παιχνιδι...Εν αντιθεσει αυτο εχει παρει πολλα game of the year 2012 και οχι και αδικα...Ειναι εντελως διαφορετικη η ιστορια.απλα διαδραματιζεται στο περιβαλλον της σειρας σκεψου...

mihalis13
29-07-2013, 21:57
Mιχαλη ετοιμασου για φοβερα πραγματα!γραφε εαν δεν βαριεσαι τις αποφασεις που παιρνεις και τις εντυπωσεις σου!.

Πραγματικά είναι τόσες πολλές οι αποφάσεις που πρέπει να πάρεις που δεν τις θυμάμαι όλες..Αλλά πάντα είμαι σε φάση μήπως δεν έπρεπε να πάρω την συγκεκριμένη απόφαση;;
Πχ τώρα στο 3ο επεισόδιο:
Αποφάσισα να σκοτώσω την κοπέλα που κυνηγάγανε τα ζόμπι την οποία δεν την μετάνιωσα παρόλο που με έκραξε το υπόλοιπο γκρουπ
Την Λιλυ δεν ήξερα πραγματικά αν ήθελα να την κρατήσω η όχι αφότου σκότωσε την Carlie(πραγματικά από τις πιο δύσκολες αποφάσεις μια και είχα δεθεί με την Carlie ;) ) αλλά όπως φάνηκε έκανα λάθος που την κράτησα μιας και μας έκλεψε το αμάξι(όχι οτι θα μας χρησίμευε εκεινη την στιγμή σαν όχημα αλλά τα έβαλα με τον εαυτό μου)
Ή που αποφάσισα η Κατ να σκοτώσει το παιδί της(έπρεπε εξαρχης να το είχα σκοτώσει εγώ) αλλά αυτό είναι το ωραίο του συγκεκριμένου παιχνιδιού σε κάνει να δικαιωνεσαι/μετανιώνεις για αποφάσεις που παίρνεις(όπως και στην πραγματική ζωή) αυτά θυμάμαι απο το 3ο επεισόδιο από αποφάσεις που πήρα.Αν είναι ρώτα με τίποτα από τα προηγουμένα ή και απο αυτό να μου φρεσκάρεις την μνήμη :D

chronohill
29-07-2013, 22:10
Μόλις τελειώσα και το 3ο επεισόδιο.Όντως τρομερό δέσιμο με τους πρωταγωνιστές.Αύριο θα παίξω το 4ο(με βασανίζω και παίζω ένα κάθε μέρα λες και βλέπω σειρά)


Πραγματικά είναι τόσες πολλές οι αποφάσεις που πρέπει να πάρεις που δεν τις θυμάμαι όλες..Αλλά πάντα είμαι σε φάση μήπως δεν έπρεπε να πάρω την συγκεκριμένη απόφαση;;
Πχ τώρα στο 3ο επεισόδιο:
Αποφάσισα να σκοτώσω την κοπέλα που κυνηγάγανε τα ζόμπι την οποία δεν την μετάνιωσα παρόλο που με έκραξε το υπόλοιπο γκρουπ
Την Λιλυ δεν ήξερα πραγματικά αν ήθελα να την κρατήσω η όχι αφότου σκότωσε την Carlie(πραγματικά από τις πιο δύσκολες αποφάσεις μια και είχα δεθεί με την Carlie ;) ) αλλά όπως φάνηκε έκανα λάθος που την κράτησα μιας και μας έκλεψε το αμάξι(όχι οτι θα μας χρησίμευε εκεινη την στιγμή σαν όχημα αλλά τα έβαλα με τον εαυτό μου)
Ή που αποφάσισα η Κατ να σκοτώσει το παιδί της(έπρεπε εξαρχης να το είχα σκοτώσει εγώ) αλλά αυτό είναι το ωραίο του συγκεκριμένου παιχνιδιού σε κάνει να δικαιωνεσαι/μετανιώνεις για αποφάσεις που παίρνεις(όπως και στην πραγματική ζωή) αυτά θυμάμαι απο το 3ο επεισόδιο από αποφάσεις που πήρα.Αν είναι ρώτα με τίποτα από τα προηγουμένα ή και απο αυτό να μου φρεσκάρεις την μνήμη :D

α πολυ ωραια!Ναι οι αποφασεις ειναι πολυ αγχωτικες!

Εγω την απρατησα πισω την τρελολιλι!αι σιχτιρ λεω μας ζαλισες με τις φωνες σου!
α δεν την αφησα την κατ και τον κενι να το κανουν.το εκανα εγω...πηγα εκει και την βρηκα ομως σκοτωμενη την κατ...πολυ κριμα και αυτο...
παρακατω να σε δω με τις αποφασεις!παρε αγχολυτικα μαζι!!!
παντως αυτο που μαρεσε ηταν που μερικες φορες που πας να παρεις αποφαση μπαμ:k020: σκαει κατι αλλο και δεν προλαβαινεις!πολυ εξυπνο!

παντως να ξερεις οτι το 4 καιτο 5 μαλλον θα αναγκαστεις να τα παιξεις back to back γιατι δεν θα αντεχεις την αναμονη!:ranger:

stavros88
29-07-2013, 22:21
μαλιστα ευχαριστω.Οποτε παιρνω μονο αυτο

hakoo
02-08-2013, 04:41
Αγορασα το παιχνιδι πριν λιγες μερες που το ειδα προσφορα στα 10 ευρω στο PSN (και τα 5 episodes).
Μολις το τελειωσα και πραγματικα αισθανομαι οτι τους ληστεψα με τα 10 ευρω, μια εξαιρετικη εμπειρια που αξιζει χαλαρα full price τιμη. Δεν ξερω αν συμφωνω με ολα αυτα τα βραβεια που πηρε το παιχνιδι και το βαρυτιμο τροπαιο (GOTY) αλλα σιγουρα προκειται για μια απο τις καλυτερες εμπειριες της γενιας. Στο ps3 εχει αρκετα τεχνικα θεματα αλλα τα καταπια πολυ ευκολα μιας και ηταν τετοια η ροη που σε ειχε στην τσιτα no matter what.
Πιστο στο υφος της σειρας, απεδωσε το κλιμα στο 100% με ενα πολυ ωραιο σεναριο (εξαιρετικη κλιμακωση), meaningful επιλογες, εμφαση στους χαρακτηρες και τις σχεσεις, καποια εξαιρετικα action set pieces και φυσικα τα puzzles δεν ηταν καθολου forced στον παικτη. Ευγε στην telltale που η αληθεια ειναι οτι ουκ ολιγες σουπες εχει προσφερει μεχρι στιγμης, φαινεται ομως οτι με το WD βρηκε universe να εμπνευστει και φανηκε αυτο στο προιον.
Θα κατεβασω το dlc οταν γινει available για psvita, I am looking forward to the second season και φυσικα παρακολουθω πλεον με πολυ ενδιαφερον το επομενο project , the wolf among us (http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=555000).

Kane
02-08-2013, 09:20
Αυτό με τη ληστεία που λες το ένιωσα και εγώ. Τσάμπα πράγμα. Να'ναι καλά το plus
Το 5ο επ. μένει ακόμα για να το τελειώσω. Οι εντυπώσεις μου είναι σίγουρα οι καλύτερες αν και το Back to the Future που είχα παίξει δεν μου άρεσε καθόλου. Από τους πιο καλογραμμένους διαλόγους που έχω δει ποτέ σε παιχνίδι και σε τσιτώνει εκεί που δεν το περιμένεις. Το 4ο δεν μου άρεσε όσο τα προηγούμενα 2 αλλά το τέλος του είναι πολύ δυνατό.


φυσικα τα puzzles δεν ηταν καθολου forced στον παικτη.

Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις εδώ

hakoo
02-08-2013, 15:23
Eννοω οτι ειναι μεν μερος του παιχνιδιου και "αναγκαστικα" για την εξελιξη του αλλα δενουν ωραια με τη ροη του παιχνιδου και δεν αισθανεσαι οτι "πρεπει" να τα κανεις.

Kane
03-08-2013, 11:05
Ναι έχεις δίκιο. Η εξέλιξη και τα puzzles είναι πολύ ταιριαστά μεταξύ τους

mihalis13
03-08-2013, 20:01
Μόλις το τερμάτισα!Όντως chronohill (http://www.ps4forums.gr/vb/member.php/1856-chronohill?tab=activitystream&type=user) έπαιξα το 4 και το 5 σερί!Βέβαια είχα 3-4 μέρες να το πιάσω στα χέρια μου γιατί δεν προλάβαινα να ασχοληθώ με το παιχνίδι αλλά τα 2 τελευταία επεισόδια άξιζε που τα έπαιξα μαζί.
Όσο για το τέλος τι να πω;;
Αφού κρατήθηκα και δεν δάκρυσα πάλι καλά..Δεν περίμενα ότι ο Lee θα πάθαινε κάτι..Πραγματικά όσο έπαιζα το τελευταίο επεισόδιο περίμενα για την στιγμή που θα ξυπνούσε ο Lee από ένα κακό όνειρο και θα ήταν μια χαρά...Αποφάσισα να με πυροβολήσει η Clementine(γιατί πίστευα ότι θα την πλήγωνε λιγότερο αυτό από το να με έβλεπε να γινόμουν ζόμπι)Επίσης μετάνιωσα που της είπα να βάλει τις χειροπέδες σε μένα με το που βλέπω το ζόμπι να της επιτίθεται και να μην μπορώ να κάνω κάτι αλλά έτσι όπως ήταν ο Lee δεμένος με τις χειροπέδες στο τέλος που τον πυροβόλησε ήταν πιο δραματικό στα μάτια μου..Πραγματικά όσο έπαιζα έλεγα θα το ξαναπαίξω από την αρχή για να πάρω άλλες αποφάσεις αλλά αυτή τη στιγμή δεν θέλω να το ξαναπαίξω γιατί θεωρώ ότι έτσι αξίζει στο συγκεκριμένο παιχνίδι και ότι δεν χρειάζεται να δω τι θα γινότανε αν αποφάσιζα άλλα πράγματα..Κάπως έτσι δεν είναι και η πραγματική ζωή άλλωστε;;
Πάντως δεν το είδα σαν game αλλά σαν interactive movie και το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ και ένοιωσα την δυσκολία κάποιων αποφάσεων πολλές φορές(πχ εκεί που κράταγα τον Ben από το χέρι δεν ήξερα αν έπρεπε να τον σώσω ή όχι..Έτσι πάτησα κύκλο και τετράγωνο μαζί αφού δεν μπορούσα να πάρω κάποια απόφαση..
Για όσους δεν έχουν δει όλα τα επεισόδια του walking deadΑυτό το χέρι δεν γινότανε να μου το κόψουν πιο νωρίς;;;ίσως να την γλίτωνα και εγώ όπως ο Χερσελ που το έκοψαν το πόδι...
Λυπήθηκα πολύ για τον Keny γιατί όσο και κουφιοκέφαλος και παρτάκιας να ήταν τον πήγαινα σαν χαρακτήρα(μου έσπαγε κάποιες φορές τα νεύρα αλλά οκ)
Θα παίξω και κάποια στιγμή που θα μου περισσέψουν λεφτά να βάλω στην κάρτα και το 400 days(

Αυτά από μένα προς το παρόν.

geogoku
08-08-2013, 10:10
το αγορασα και εγω στα 9 ευρω αν δεν κανω λαθος γιατι λογω του ps+ δινει κ ενα εξτρα 10% και μαζι με αυτο πηρα κ το 400 days πακετο.πραγματικα πολυ καλη τιμη για ενα τοσο σημαντικο τιτλο.ειμαι ηδη στο 2ο episode κ το γουσταρω τρελα μιας κ παρακολουθω κ την σειρα.θα συμφωνησω πως ισως ειναι λιγο υπερβολικο για GOTY αλλα σιγουρα θα το εβαζα μεσα στα top 5.

chronohill
08-08-2013, 11:40
Μόλις το τερμάτισα!Όντως chronohill (http://www.ps4forums.gr/vb/member.php/1856-chronohill?tab=activitystream&type=user) έπαιξα το 4 και το 5 σερί!Βέβαια είχα 3-4 μέρες να το πιάσω στα χέρια μου γιατί δεν προλάβαινα να ασχοληθώ με το παιχνίδι αλλά τα 2 τελευταία επεισόδια άξιζε που τα έπαιξα μαζί.
Όσο για το τέλος τι να πω;;
Αφού κρατήθηκα και δεν δάκρυσα πάλι καλά..Δεν περίμενα ότι ο Lee θα πάθαινε κάτι..Πραγματικά όσο έπαιζα το τελευταίο επεισόδιο περίμενα για την στιγμή που θα ξυπνούσε ο Lee από ένα κακό όνειρο και θα ήταν μια χαρά...Αποφάσισα να με πυροβολήσει η Clementine(γιατί πίστευα ότι θα την πλήγωνε λιγότερο αυτό από το να με έβλεπε να γινόμουν ζόμπι)Επίσης μετάνιωσα που της είπα να βάλει τις χειροπέδες σε μένα με το που βλέπω το ζόμπι να της επιτίθεται και να μην μπορώ να κάνω κάτι αλλά έτσι όπως ήταν ο Lee δεμένος με τις χειροπέδες στο τέλος που τον πυροβόλησε ήταν πιο δραματικό στα μάτια μου..Πραγματικά όσο έπαιζα έλεγα θα το ξαναπαίξω από την αρχή για να πάρω άλλες αποφάσεις αλλά αυτή τη στιγμή δεν θέλω να το ξαναπαίξω γιατί θεωρώ ότι έτσι αξίζει στο συγκεκριμένο παιχνίδι και ότι δεν χρειάζεται να δω τι θα γινότανε αν αποφάσιζα άλλα πράγματα..Κάπως έτσι δεν είναι και η πραγματική ζωή άλλωστε;;
Πάντως δεν το είδα σαν game αλλά σαν interactive movie και το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ και ένοιωσα την δυσκολία κάποιων αποφάσεων πολλές φορές(πχ εκεί που κράταγα τον Ben από το χέρι δεν ήξερα αν έπρεπε να τον σώσω ή όχι..Έτσι πάτησα κύκλο και τετράγωνο μαζί αφού δεν μπορούσα να πάρω κάποια απόφαση..
Για όσους δεν έχουν δει όλα τα επεισόδια του walking deadΑυτό το χέρι δεν γινότανε να μου το κόψουν πιο νωρίς;;;ίσως να την γλίτωνα και εγώ όπως ο Χερσελ που το έκοψαν το πόδι...
Λυπήθηκα πολύ για τον Keny γιατί όσο και κουφιοκέφαλος και παρτάκιας να ήταν τον πήγαινα σαν χαρακτήρα(μου έσπαγε κάποιες φορές τα νεύρα αλλά οκ)
Θα παίξω και κάποια στιγμή που θα μου περισσέψουν λεφτά να βάλω στην κάρτα και το 400 days(

Αυτά από μένα προς το παρόν.
+rep για τις απόψεις!
Και μενα το φιναλε με συντάραξε.οπως με συνταραξε και στο 4ο επ ο infected Lee.Δεν το περιμενα με την καμια...
Το χερι να το κόψουν πιο νωρίς ναι θα μπορούσαν αλλα και καλα δεν το σκεφτήκανε?το εκοβες δεν το εκοβες και παλι το φιναλε είναι το ιδιο παντως...
Και γω μια απτα ιδια με τον Κενι.Αν και λενε οτι στην 2η σεζον θα μαθουμε πολλα γιαυτον, ισως τελικα να ζει.μαρεσει σαν ενδεχόμενο...
αυτοι οι δυο στο τελος εκει με τν κλεμενταιν λες να ναι walkers?πολυ μαρεσε το φιναλε!


το αγορασα και εγω στα 9 ευρω αν δεν κανω λαθος γιατι λογω του ps+ δινει κ ενα εξτρα 10% και μαζι με αυτο πηρα κ το 400 days πακετο.πραγματικα πολυ καλη τιμη για ενα τοσο σημαντικο τιτλο.ειμαι ηδη στο 2ο episode κ το γουσταρω τρελα μιας κ παρακολουθω κ την σειρα.θα συμφωνησω πως ισως ειναι λιγο υπερβολικο για GOTY αλλα σιγουρα θα το εβαζα μεσα στα top 5.

Πολυ καλη τιμη! Τα Goty βραβεια τα πηρε γιατι είναι ενα adventure επιλογών που βασίζεται 100% στο story και στο δέσιμο των χαρακτηρων.Το gameplay του είναι απλό. Οταν θα το τερματίσεις θα καταλάβεις γιατι τα απέσπασε τα βραβεία!
Επίσης δεν έχει παιξει καποιος απτο forum το 400 days.οταν το παιξεις και αυτο πες μας αν αξιζει...αν και θα το παιξουμε αναποφευκτα αφου συνδεει την 1η με την 2η σεζον...

mihalis13
09-08-2013, 20:18
+rep για τις απόψεις!
Και μενα το φιναλε με συντάραξε.οπως με συνταραξε και στο 4ο επ ο infected Lee.Δεν το περιμενα με την καμια...
Το χερι να το κόψουν πιο νωρίς ναι θα μπορούσαν αλλα και καλα δεν το σκεφτήκανε?το εκοβες δεν το εκοβες και παλι το φιναλε είναι το ιδιο παντως...
Και γω μια απτα ιδια με τον Κενι.Αν και λενε οτι στην 2η σεζον θα μαθουμε πολλα γιαυτον, ισως τελικα να ζει.μαρεσει σαν ενδεχόμενο...
αυτοι οι δυο στο τελος εκει με τν κλεμενταιν λες να ναι walkers?πολυ μαρεσε το φιναλε!


Άσε το φινάλε πόνεσε πολύ...Για να δούμε στα επόμενα τι θα γίνει.Σκέφτομαι να περιμένω να τα παίξω μαζεμένα και όχι κάθε επεισόδιο με το που βγαίνει ώστε να δεθώ ωραία με τους πρωταγωνιστές όπως και στην πρώτη σεζόν.

chronohill
09-08-2013, 22:04
Η δευτερη θα βγαινει παλι επεισοδιο επεισοδιο?ετσι εχουν πει?θα προτιμουσα να εβγαινε κατευθειαν σε retail.ετσι και αλλιως retail θα προτιμησω οπως και την πρωτη...

AlexandrosQV
10-08-2013, 11:07
Λογικα ναι. Αυτο ειναι το στυλ του παιχνιδιού άλλωστε. Εμενα παντως για πρωτη φορα μου αρεσει αυτο που γινεται. Και δεν σε αφήνει να καεις παίζοντας για ωρες και σε κραταει σε αγωνία για πολυ καιρο.

chronohill
10-08-2013, 14:19
Λογικα ναι. Αυτο ειναι το στυλ του παιχνιδιού άλλωστε. Εμενα παντως για πρωτη φορα μου αρεσει αυτο που γινεται. Και δεν σε αφήνει να καεις παίζοντας για ωρες και σε κραταει σε αγωνία για πολυ καιρο.

Nαι ετσι ειναι οντως...θα περιμενω παλι λογικα,εκτος αν λυσσαξω..Παντως η Clementine δεν ειναι και στο κομικ ετσι?γιατι καπου ειχε παρει κατι τετοιο το ματι μου αλλα που εψαξα λιγο ειδα οτι ειναι μονο στο παιχνιδι...

Venigre
20-08-2013, 19:59
Ρε παίδες να ρωτήσω έχω τελειώσει και εγώ την 1η season κατέβασα τώρα το dlc 400days και την digital kai την blue ray έκδοση. Το κάνω install τίποτα, εξαφανίζεται το παιχνίδι. κάνω τίποτα λαθος?

chronohill
20-08-2013, 21:00
Ρε παίδες να ρωτήσω έχω τελειώσει και εγώ την 1η season κατέβασα τώρα το dlc 400days και την digital kai την blue ray έκδοση. Το κάνω install τίποτα, εξαφανίζεται το παιχνίδι. κάνω τίποτα λαθος?

Me δυσκολεψες ετσι οπως τα εχεις γραψει!
Εννοεις κατεβαζεις το DLC και δεν στο κανει install?σου εβγαλε την φουσκαλιτσα οτι ολοκληρωθηκε πατησες πανω τελειωσε το install και μετα αφαντο?δεν μου εχει συμβει αλλα μηπως να ξαναπροσπαθησεις?

Venigre
20-08-2013, 23:21
Αυτό ακριβώς κατέβασα και τα 2 και το digital version και το blue ray version είχα τις 2 φουσκαλίτσες κάνω install την digital και μετά τίποτα πάω στον φάκελο που πάνε τα games μετα το instal και δεν υπάρχει, υπάρχει μόνο στα game data σαν εγκατάσταση. Το έχω κάνει 2 φορές αλλά τίποτα.

Να σημειώσω οτι δεν έχω τώρα εγκταστημένα τα επεισόδια της season 1 παρα μόνο τα save. πρέπει να ξανακατεβάσω όλη τη season 1 πάλι?

geogoku
21-08-2013, 01:06
αν δεν κανω λαθος ναι γιατι θεωρειται dlc της season 1.εγω δλδ μεσω της season 1 το επαιξα.μολις τελειωσα το παιχνιδι κ to 400 days.πραγματικα τελειο κ δεν μπορω παρα να ανυπομονω για την δευτερη season.γνωριζουμε ημερομηνια κυκλοφοριας????

Venigre
23-08-2013, 00:25
οπότε πρέπει να κατεβάσω και τα 5 επεισόδια?

konstantinos
24-08-2013, 18:40
Απο τι θυμαμαι πριν κατεβασεις το dlc σου λεει οτι για να το παιχεις θα χρειαστεις να εχεις την πρωτη season του παιχνιδιου,

BillyFlo81
28-10-2013, 12:13
Seems like Telltale is ready to officially announce TWD S2 soon, as they've shared this teaser on Twitter today, which shows a date (upcoming Tuesday), which may be the day when they finally announce the awaited sequel to one of the most surprising games of the past year. Really looking forward to seeing how the story continues.

"'Keep that hair short...' #TheWalkingDead Season Two"
https://pbs.twimg.com/media/BXoPPoQCUAA5epx.jpg

Source: https://twitter.com/telltalegames/st...278464/photo/1 (https://twitter.com/telltalegames/status/394644678521278464/photo/1)

Ερχεται :P

chronohill
29-10-2013, 23:46
The Walking Dead Game Season 2 Revealed, Preview Teaser/Screens (http://www.entertainmentbuddha.com/the-walking-dead-game-season-2-revealed-preview-teaserscreens/)


http://www.youtube.com/watch?v=ilEB4KTTOIo

μηπως πρεπει να γινει νεο θεμα για την δευτερη σεζον?

chronohill
13-12-2013, 01:16
μαλλον δεν θα γινει θεμα για την δευτερη σεζον!!!!!:silly: συνεχιζω λοιπον!


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cHK3pTdD8mw

stavros88
13-12-2013, 02:29
Επαιξα τα δυο πρωτα επεισοδια.Πολυ καλα ειδικα το 2ο αλλα μου δινει την εντυπωση οτι πασχει απο τα ιδια προβληματα με την τηλεοπτικη σειρα

chronohill
13-12-2013, 10:50
Επαιξα τα δυο πρωτα επεισοδια.Πολυ καλα ειδικα το 2ο αλλα μου δινει την εντυπωση οτι πασχει απο τα ιδια προβληματα με την τηλεοπτικη σειρα

Παρακατω θα δεις οτι ξεφευγει απο τα δεδομενα της σειρας ναι απογειωνεται...Μακαρι να ειναι και η δευτερη σεζον τοσο καλη οσο η πρωτη...επισης προσεξε τα σποιλερς,καλυτερα να αποφευγεις και αυτο εδω το θεμα και οπουδηποτε δεις να μιλανε για την δευτερη σεζον..

AlexandrosQV
13-12-2013, 13:38
Εγω μετανιωσα που ειδα και το βιντεο παραπανω...

chronohill
13-12-2013, 16:10
Εγω μετανιωσα που ειδα και το βιντεο παραπανω...

γιατι το ειδες μωρε και συ???:a045fgf::a045fgf:

Δεν ξερω να το βαλω σε σποιλερ?αλλα λεει οτι ειναι της δευτερης σεζον...ας κανουμε παιδια ενα θεμα για την δευτερη...ασε θα το κανω εγω....

AlexandrosQV
13-12-2013, 16:12
Ε την εκανα τωρα... Οχι ρε, δεν νομιζω οτι χρειαζεται νεο θεμα.

chronohill
13-12-2013, 16:15
Ε την εκανα τωρα... Οχι ρε, δεν νομιζω οτι χρειαζεται νεο θεμα.

Δεν ξερω εγω πιστευω οτι χρειαζεται...ετοιμαζομουν να το φτιαξω...πιο πολυ για το θεμα των σποιλερ εγω πιστευω οτι χρειαζεται και για να ειναι ξεχωριστα σαν θεματα γιατι ειναι πολυ story driven η σειρα οχι τπτ αλλο...ας μου πει ενας mod αν ειναι να το κανω η οχι...

enstikto
13-12-2013, 16:58
κάντο... δεν το συζητάμε! ;)
Πολύ καλύτερο να υπάρχει 2ο thread. ΆΛλωστε θεωρείτε και 2ο παιχνίδι...

Όπως έχουμε διαφορετικά threads για όλα τα gows, mass effect, killzones κτλ έτσι θα έχουμε και εδώ...

james9
26-02-2014, 16:58
Έπαιξα χτες πάλι την season 1 γιατί το είχα πρωτοπαιξει σε 360 κ ήθελα να έχω save στο pd3. Το τέλειωσα λοιπόν κ λέω ας δώσω 5€ να πάρω κ το dlc. Το αγοράζω αλλά στο μενού του παιχνιδιού γράφει coming soon. Προφανώς την πάτησα κ το δισκάκι από το seven ήταν αμερικάνικο κ δεν βλέπει τώρα το dlc. Για να μην το αγοράζω πάλι από USA store αν κάποιος έχει το dlc από us ή το game σε digital μορφή από eu θα του ήμουν ευγνώμων αν με εξυπηρετούσε κ μου το έκανε share. Thanks εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mr.Dododi
04-04-2014, 22:32
Από τα καλύτερα adventures της Telltale. Μακάρι, πέρα από το The Wolf among us, να κυκλοφορήσει κι άλλες σειρές.

chronohill
04-04-2014, 23:53
Από τα καλύτερα adventures της Telltale. Μακάρι, πέρα από το The Wolf among us, να κυκλοφορήσει κι άλλες σειρές.

Nαι ειναι φοβερο.Ανατριχιαστικες στιγμες...το τερματισες?

mihalis13
03-07-2014, 21:49
Πηρα τη 2η σεζόν στο vita .ειχα τερματίσει την πρώτη στο ps3.
Πήγα να ξεκινήσω την 2η στο vita και μου βγάζει μήνυμα να ξεκινήσει η 2η σεζόν σύμφωνα με το save μου στην πρώτη.
Ξερει κανεις πως μπορω να το κανω αυτο;;

odytsak
03-07-2014, 21:53
Γινεται μονο αν εχεις παιξει το παιχνιδι στην ιδια κονσολα και εννοειται δεν εχεις διαγραψει το save,
στην περιπτωση σου να ειχες παιξει το πρωτο στο Vita.

Αληθεια γιατι προτιμησες την εκδοση για vita αφου αυτη του ps3 ειναι φθηνοτερη?

PDS
03-07-2014, 21:55
Πηρα τη 2η σεζόν στο vita .ειχα τερματίσει την πρώτη στο ps3.
Πήγα να ξεκινήσω την 2η στο vita και μου βγάζει μήνυμα να ξεκινήσει η 2η σεζόν σύμφωνα με το save μου στην πρώτη.
Ξερει κανεις πως μπορω να το κανω αυτο;;

ψιλο offtopic.
Yπαρχουν ολα τα επεισοδια-σεζον στο vita?
Δλδ χανω τιποτα αν βαλω στην ακρη το ps3 καποια στιγμη(λογο ps4) και τα παιξω στο vita?

mihalis13
03-07-2014, 21:56
Γινεται μονο αν εχεις παιξει το παιχνιδι στην ιδια κονσολα και εννοειται δεν εχεις διαγραψει το save,
στην περιπτωση σου να ειχες παιξει το πρωτο στο Vita.

Αληθεια γιατι προτιμησες την εκδοση για vita αφου αυτη του ps3 ειναι φθηνοτερη?

Πόσο ειναι του ps3;;Πηρα το season pass στο vita στα 9 ευρω που ειδα οτι εχει.

odytsak
03-07-2014, 21:59
Θα βγουν και σε ps4, καθ' οδον ειναι.


Πόσο ειναι του ps3;;Πηρα το season pass στο vita στα 9 ευρω που ειδα οτι εχει.
Λιγοτερο απο 6 ευρω.

mihalis13
03-07-2014, 23:18
Θα βγουν και σε ps4, καθ' οδον ειναι.


Λιγοτερο απο 6 ευρω.

Τώρα που το τσέκαρα έχει 20..Είσαι σίγουρος;;;
Επισης να κάνω μια ερωτηση το 400 days πρέπει να το έχω παίξει πριν παίξω τη 2 σεζόν;;ή δεν έχουν τόσο σχέση και μπορώ όποτε θέλω να το παίξω

odytsak
03-07-2014, 23:55
Και του vita τοσο εχει τωρα, προσφορα της προηγουμενης βδομαδας ηταν.

mihalis13
04-07-2014, 00:00
Και του vita τοσο εχει τωρα, προσφορα της προηγουμενης βδομαδας ηταν.
Οταν τα κοίταγα του vita είχε 9 και του Ps3 20 την προηγουμενη βδομάδα όντως δεν ξέρω.Χθες είδα για το vita.

odytsak
04-07-2014, 00:07
Τα ειχα πει αλλα λογικα δεν τα διαβασες...
http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/5484-Playstation%C2%AEStore-%E2%80%A2-Stores-Updates-%E2%80%A2-OT?p=529484&viewfull=1#post529484

mihalis13
04-07-2014, 00:25
Ναι δεν το θυμαμαι καθολου.
Αν και καλύτερα γιατι δεν θα μπορουσα μιας και περίμενα να μου ερθει η καινουρια καρτα :P
Τεσπα η μονη βλακεία ειναι με το save θα ηταν πιο ωραία να ηταν σε συνέχεια του προηγούμενου μου..

TAMTAKOS
10-07-2014, 10:33
σε προσφορα παλι στο playstore 1 season pass 9,99 https://store.sonyentertainmentnetwork.com/#!/en-gr/games/the-walking-dead-%e2%80%93-season-pass/cid=EP2026-NPEB00957_00-PTHEWALKIN000005

james9
11-07-2014, 16:40
Η βλακεια ειναι οτι μαλλον (δεν ειμαι σιγουρος) , μονο η retail εκδοση θα εχει platinum , τουλαχιστον ετσι ηταν στο πρωτο.

enstikto
11-07-2014, 17:14
Η βλακεια ειναι οτι μαλλον (δεν ειμαι σιγουρος) , μονο η retail εκδοση θα εχει platinum , τουλαχιστον ετσι ηταν στο πρωτο.

Στο πρώτο είχε platinum και στην digital έκδοση κανονικά. Σε αυτό ακούγετε οτι μπορεί να έχει αλλά δεν είναι standart. Πιθανός λόγος που δεν είχε platinum απο την αρχή είναι οτι δεν ξέραν τι τρόπαια θα έχουν τα επόμενα επεισόδια οπότε δεν μπορούσαν να "καταθέσουν" ολόκληρη τροπαιολίστα με platinum όταν κυκλοφόρησε το 1ο επεισόδιο. Έτσι αναγκάζονται και βγάζουν τα επόμενα επεισόδια σαν dlcs. Στην 1η σεζόν το είχαν αποφύγει αυτό καθώς χρησιμοποιούσαν generic ονόματα στα τρόπαια του στύλ: Complete Episode 1 - Chapter 1 κτλ κτλ...

james9
11-07-2014, 17:22
Στο πρώτο είχε platinum και στην digital έκδοση κανονικά. Σε αυτό ακούγετε οτι μπορεί να έχει αλλά δεν είναι standart. Πιθανός λόγος που δεν είχε platinum απο την αρχή είναι οτι δεν ξέραν τι τρόπαια θα έχουν τα επόμενα επεισόδια οπότε δεν μπορούσαν να "καταθέσουν" ολόκληρη τροπαιολίστα με platinum όταν κυκλοφόρησε το 1ο επεισόδιο. Έτσι αναγκάζονται και βγάζουν τα επόμενα επεισόδια σαν dlcs. Στην 1η σεζόν το είχαν αποφύγει αυτό καθώς χρησιμοποιούσαν generic ονόματα στα τρόπαια του στύλ: Complete Episode 1 - Chapter 1 κτλ κτλ...

Τhanks για το info . Αν μαθεις κατι γραψτο εδω. προς το παρον αποφευγω να αγορασω το season pass των WD και Wolf among us για αυτο τον λογο.

enstikto
11-07-2014, 17:28
Τhanks για το info . Αν μαθεις κατι γραψτο εδω. προς το παρον αποφευγω να αγορασω το season pass των WD και Wolf among us για αυτο τον λογο.

To wolf among us εχει πλατίνα πάντως και μόλις ολοκληρώθηκε κιόλας ;)

Leon_DiZ
11-07-2014, 17:41
Στο πρώτο είχε platinum και στην digital έκδοση κανονικά. Σε αυτό ακούγετε οτι μπορεί να έχει αλλά δεν είναι standart. Πιθανός λόγος που δεν είχε platinum απο την αρχή είναι οτι δεν ξέραν τι τρόπαια θα έχουν τα επόμενα επεισόδια οπότε δεν μπορούσαν να "καταθέσουν" ολόκληρη τροπαιολίστα με platinum όταν κυκλοφόρησε το 1ο επεισόδιο. Έτσι αναγκάζονται και βγάζουν τα επόμενα επεισόδια σαν dlcs. Στην 1η σεζόν το είχαν αποφύγει αυτό καθώς χρησιμοποιούσαν generic ονόματα στα τρόπαια του στύλ: Complete Episode 1 - Chapter 1 κτλ κτλ...


Τhanks για το info . Αν μαθεις κατι γραψτο εδω. προς το παρον αποφευγω να αγορασω το season pass των WD και Wolf among us για αυτο τον λογο.

Νομίζω ότι και το Back to the Future δεν είχε Platinum αλλά είχε περισσότερα χρυσά και ασημένια για να ισοφαρίσει. Μετά όταν βγήκε το retail είχε κανονικά platinum και λιγότερα χρυσά/ασημένια.

enstikto
11-07-2014, 18:11
Νομίζω ότι και το Back to the Future δεν είχε Platinum αλλά είχε περισσότερα χρυσά και ασημένια για να ισοφαρίσει. Μετά όταν βγήκε το retail είχε κανονικά platinum και λιγότερα χρυσά/ασημένια.

Το BTTF έβγαινε κάθε επεισόδιο σαν ξεχωριστό Full PSN Game (no platinum) και για αυτό γινόταν αυτό που λες. Δυστηχώς στο TWD δεν μπορεί να γίνει αυτό γιατί οι πόντοι που μπορεί να δώσει ένα DLC είναι λιγότεροι απο τους πόντους που μπορεί να δώσει ένα full psn game...

james9
11-07-2014, 18:13
To wolf among us εχει πλατίνα πάντως και μόλις ολοκληρώθηκε κιόλας ;)


Ωπα ωπα! Επειδη δεν το προσεξα εχει βγει season pass ή ενα ενα επεισοδιο στα 4.99€ οπως θυμαμαι? Ξερω οτι βγηκε το τελευταιο επεισοδιο χτες αλλα καπου διαβασα οτι δεν εχει πλατινα. Για πες γιατι το βραδυ εχει αγορα asap αν ειναι οπως τα λες

enstikto
11-07-2014, 18:30
Ωπα ωπα! Επειδη δεν το προσεξα εχει βγει season pass ή ενα ενα επεισοδιο στα 4.99€ οπως θυμαμαι? Ξερω οτι βγηκε το τελευταιο επεισοδιο χτες αλλα καπου διαβασα οτι δεν εχει πλατινα. Για πες γιατι το βραδυ εχει αγορα asap αν ειναι οπως τα λες

Ορίστε η τροπαιολίστα με το Platinum: http://psnprofiles.com/trophies/2184-The-Wolf-Among-Us

Δεν ξέρω αν τρέχει κάπποια προσφορά τώρα. Εγώ ειχα αγοράσει το season pass περίπου όταν είχε βγει το 3ο επεισόδιο που είχε βγεί μια πολύ καλή προσφορά για τους plus. 7,8 euro αν θυμάμαι καλά...

james9
11-07-2014, 19:49
Ορίστε η τροπαιολίστα με το Platinum: http://psnprofiles.com/trophies/2184-The-Wolf-Among-Us

Δεν ξέρω αν τρέχει κάπποια προσφορά τώρα. Εγώ ειχα αγοράσει το season pass περίπου όταν είχε βγει το 3ο επεισόδιο που είχε βγεί μια πολύ καλή προσφορά για τους plus. 7,8 euro αν θυμάμαι καλά...

Δυστυχως αυτη τη στιγμη εχει 19.99€ , οποτε στο us φανταζομαι 19.99$ . Θα το παρω αργοτερα που σιγουρα θα εβγαλουν προσφορα γιατι μου φαινονται πολλα .Εξαλλου εχω πολλα παιχνιδια που με περιμενουν , δεν θα βιαστω.

Valkyre
30-10-2014, 12:39
Ενω ειχα αγορασμενο το παιχνιδι καιρο, δεν το ειχα παιξει. Το ξεκινησα πριν 2 μερες και ειναι αρκετα engaging. Εχθες τελειωσα το 3ο επισοδειο. Ειναι πιστο στο υφος του Walking Dead αλλα το voice acting (ειδικα του πρωταγωνιστη) ειναι Τ_Ρ_Α_Γ_Ι_Κ_Ο!!

Περιμενω να δω πως θα το παει στα τελευταια 2 επισοδεια.

chronohill
30-10-2014, 12:53
Eιναι πολυ καλο Βαλ.Ανεβαινουν ακομα πιο πολυ τα δυο τελευταια επισοδεια..να μας γραψεις εντυπωσεις οταν τελειωσεις...
Δεν θυμαμαι να με ειχε ενοχλησει η φωνη του...
και γω τωρα σκεφτομουν για την δευτερη που βγαινει θα την παρω οπωσδηποτε...ελπιζω να εχει μεσα και το DLC επισοδειο που ειχε βγει ενδιαμεσα της πρωτης και της δευτερης...

Valkyre
30-10-2014, 13:08
^^ Ρε συ ο πρωταγωνιστης ειναι τραγικος. Δεν ξερω εαν φταιει οτι λογω των επιλογων υπαρχει και ενας συγκεκριμενος τονος στην φωνη του, αλλα την μια στιγμη λεει κατι ηρεμα και την αλλη ακουγεται σαν τσαντισμενος ενω καμμια σχεση με αυτο που περιμενω να ακουσω αυτο.

Το ιδιο και οι αλλοι χαρακτηρες βεβαια. Ενιγουεη, μου αρεσει το στορυ, περιμενω να δω πως θα εξελιχθει. Απλα το gameplay σε αυτα τα παιχνιδια ειναι λιγο boring για εμενα. Ειναι adventure παλιομοδιτικο, το καταλαβαινω, αλλα στιλλ με κουραζει που και που να πρεπει να κανω συγκεκριμενη αλληλουχια κινησεων με συγκεκριμενη σειρα για να καταφερω να συνεχισω.

chronohill
30-10-2014, 13:23
Ναι μια υπερβολη την εχουν καποιες στιγμες στο voice acting...ειναι και καποιοςααα πολυ νευρωτικη που μου την εσπαγε θυμαμαι...
ειναι απλοικο το συστημα gameplay αλλα ειναι καθαρα story driven και βασισμενο στις αποφασεις και τους διχασμους...
το δευτερο επ δεν ηταν πολυ καλο?το δευτερο δεν ηταν στην φαρμα?

james9
30-10-2014, 13:54
Εγω επαιξα τη season 1 στο ps3 το οποιο μου χαλασε και τωρα για να παιξω την season 2 στο ps4 πρεπει να ξαναπαιξω την 1 για να υπαρχουν οι επιλογες που εκανα. Fuck fuck fuck!!!

Valkyre
30-10-2014, 13:56
Ναι μια υπερβολη την εχουν καποιες στιγμες στο voice acting...ειναι και καποιοςααα πολυ νευρωτικη που μου την εσπαγε θυμαμαι...
ειναι απλοικο το συστημα gameplay αλλα ειναι καθαρα story driven και βασισμενο στις αποφασεις και τους διχασμους...
το δευτερο επ δεν ηταν πολυ καλο?το δευτερο δεν ηταν στην φαρμα?

Ωραιο ηταν ναι, απλα ενιωσα ενα Deja Vu οταν το επαιζα σε σχεση με την σειρα. Λογικο ειναι βεβαια αυτο. :)

Το 3ο επισοδειο το βαρεθηκα λιγο...

chronohill
30-10-2014, 14:20
Εγω επαιξα τη season 1 στο ps3 το οποιο μου χαλασε και τωρα για να παιξω την season 2 στο ps4 πρεπει να ξαναπαιξω την 1 για να υπαρχουν οι επιλογες που εκανα. Fuck fuck fuck!!!
Δεν γινεται με καποιον τροπο να αναγνωρισει το save μας?κραταει τις επιλογες και απτην πρωτη η μονο απτο 400days?

Ωραιο ηταν ναι, απλα ενιωσα ενα Deja Vu οταν το επαιζα σε σχεση με την σειρα. Λογικο ειναι βεβαια αυτο. :)

Το 3ο επισοδειο το βαρεθηκα λιγο...
Ναι ΑΛΛΑ(!) το παιχνιδι ειχε βγει πριν απτην σειρα ΑΛΛΑ οχι πριν απτο κομικ οποτε εγω δεν ειχα ξαναματαδει κατι τετοιο!

james9
30-10-2014, 14:23
Δεν γινεται με καποιον τροπο να αναγνωρισει το save μας?κραταει τις επιλογες και απτην πρωτη η μονο απτο 400days?


K από τα δύο από όσο γνωρίζω. Για το θέμα save είχα ρωτήσει κ σε άλλο θέμα αλλά δεν απάντησε κανείς. Θα νοικιάσω τη season 1 από σεβεν για μια μέρα κ θα το ξαναπαίξω δεν έχω άλλη επιλογή

enstikto
30-10-2014, 14:24
Δεν γινεται με καποιον τροπο να αναγνωρισει το save μας?κραταει τις επιλογες και απτην πρωτη η μονο απτο 400days?

Ναι ΑΛΛΑ(!) το παιχνιδι ειχε βγει πριν απτην σειρα ΑΛΛΑ οχι πριν απτο κομικ οποτε εγω δεν ειχα ξαναματαδει κατι τετοιο!

Για το πρώτο ερώτημα. Κρατάει και απο την 1η σεζόν και απο το 400 days. Το τι αλλάζει απο το 400 days στο season 2 όμως είναι πραγματικά μιε...

Valkyre
30-10-2014, 14:27
Δεν γινεται με καποιον τροπο να αναγνωρισει το save μας?κραταει τις επιλογες και απτην πρωτη η μονο απτο 400days?

Ναι ΑΛΛΑ(!) το παιχνιδι ειχε βγει πριν απτην σειρα ΑΛΛΑ οχι πριν απτο κομικ οποτε εγω δεν ειχα ξαναματαδει κατι τετοιο!

Ειχε βγει πριν την σειρα το παιχνιδι? Really? Τοσο παλιο ειναι? Νομιζα οτι ηταν 2012 και αποκλειεται το Walking Dead να μην ειχε βγει τοτε!

chronohill
30-10-2014, 14:33
K από τα δύο από όσο γνωρίζω. Για το θέμα save είχα ρωτήσει κ σε άλλο θέμα αλλά δεν απάντησε κανείς. Θα νοικιάσω τη season 1 από σεβεν για μια μέρα κ θα το ξαναπαίξω δεν έχω άλλη επιλογή


Για το πρώτο ερώτημα. Κρατάει και απο την 1η σεζόν και απο το 400 days. Το τι αλλάζει απο το 400 days στο season 2 όμως είναι πραγματικά μιε...
Μαλιστα...οποτε πρεπει να κανουμε αυτο που λεει ο james?δεν με βλεπω να κανω κατι τετοιο...αντε να παιξω το 400days ναι..αλλα να κανω "αγκαρεια" παλι την πρωτη δεν νομιζω...

Ειχε βγει πριν την σειρα το παιχνιδι? Really? Τοσο παλιο ειναι? Νομιζα οτι ηταν 2012 και αποκλειεται το Walking Dead να μην ειχε βγει τοτε!
Βαλ επειδη καταλαβα οτι αναφερεσαι στα γεγονοτα της φαρμας και και επειδη ειπες για ντεζαβου...
Γραφω και σβηνω γιατι φοβαμαι μηπως κανω μαλακια...Στην σειρα που εισαι?
edit: ουφ εκοψα κατι απο αυτο που ειχα γραψει στο σποιλερ γιατι μου φαινεται οτι αλλο λεμε...

Valkyre
30-10-2014, 14:40
Στην σειρα ειμαι εκει που ειναι τωρα, fully updated. Μαλλον καταλαβα τι εννοεις ομως! :)

chronohill
30-10-2014, 14:43
Στην σειρα ειμαι εκει που ειναι τωρα, fully updated. Μαλλον καταλαβα τι εννοεις ομως! :)
Ουυυυυυυυυυυυυυφ...με επιασε αγχος...δοξα σοι...
Ναι για τον κανιβαλισμο ειχα γραψει...ενταξει πολυ διαφορετικα δωσμενο αλλα στο παιχνιδι ειχα μεινει με ανοιχτο το στομα..η μαλλον με κλειστο!
Αντε να το συνεχισεις να μας πεις εντυπωσεις...
Μπορω να ηρεμησω τωρα που δεν σε σποιλαρα...

mania
01-11-2014, 12:57
Ειχα παιξει την πρωτη σεζον στο vita.Για να συνεχισω την δευτερη με το save μου,πρεπει αναγκαστικα να την αγορασω στο vita?Αν το αγορασω στο ps3 το χανω?

odytsak
01-11-2014, 13:35
Ναι το χάνεις το save, θα μπορείς βέβαια να παίξεις στο PS3 απλά θα δημιουργήσει μόνο του τις διάφορες επιλογές που μπορεί να κάνει κάποιος στην πρώτη σεζόν.

mania
01-11-2014, 17:28
Ε υπερτατη μ@λακια.Δεν εχω θεμα με την κονσολα,αλλα το συγκεκριμενο παιχνιδι στο vita ειχε τρελα κολληματα.Κριμα.