PDA

View Full Version : αγορα microSDHC κ class (4-6-10)



ilias78
22-04-2012, 19:17
μιας κ θα αλλαξω κινητο τηλεφωνο, η 2gb microsd που εχει μεσα μαλλον δεν μου φτανει κ θελω να παρω μια 8gb.
ειδα στην αγορα λοιπον, οτι παιζουν, αναλογα με τα χρηματα παντα, καποιες κλασεις. 4, 6 και 10 class. οσο πιο μεγαλη κλαση, τοσο πιο γρηγορη η αναγνωση κ η εγγραφη.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν στα κινητα, η ταχυτητα αυτη παιζει ρολο. με λιγα λογια αξιζει η αγορα της 10αρας ή δεν θα καταλαβω διαφορα και με την 6αρα?

petaloudas
24-04-2012, 15:03
Η διαφορά που υπάρχει, και θα τη δεις, είναι στη σύνδεση και μεταφορά αρχείων μεταξύ κινητού και pc. Σαν ταχύτητα "εντός κινητού" δεν έχει διαφορά καμία, και δεν θα παίξει κάποιο ρόλο στην ταχύτητα απόκρισης του τηλεφώνου. Αν όμως μεταφέρεις όγκο αρχείων από και προς το τηλέφωνο, τότε μια υψηλότερη κλάση επιβάλλεται. Παρόλα αυτά, νομίζω πως για τα 8gb, μία class 6 κάρτα θα σου είναι υπερ-αρκετή!!

muku
24-04-2012, 15:09
Επίσης θα δεις διαφορά, αν μιλάμε για android κινητά σε περίπτωση που βάλεις κάποιο custom rom. Ανάλογα με την κλάση της κάρτας θα είναι πιο γρήγορο το κινητό αν χρησιμοποιείται κάποιο script για να εγκαθιστά τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

sacram73gr
24-04-2012, 17:12
με ενα 5ευρο στο εσοπ ειχε μια χαρα μια βασιλικι καρτα 8 ταχυτητα και περασα φουλ ταινιες που παιζει απο το ταμπλετ στο κινητο και αναποδα...

ilias78
24-04-2012, 21:32
Επίσης θα δεις διαφορά, αν μιλάμε για android κινητά σε περίπτωση που βάλεις κάποιο custom rom. Ανάλογα με την κλάση της κάρτας θα είναι πιο γρήγορο το κινητό αν χρησιμοποιείται κάποιο script για να εγκαθιστά τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

anrdoid ειναι το κινητο. συγκεκριμενα το xperia neo v.
αλλα δεν νομιζω να βαλω custom rom. μαλλον μαμα θα μεινει. εχω την εντυπωση ομως, πως εφαρμογες εγκαθιστας στην καρτα μνημης ακομα κ αν ειναι εχει custom rom.

muku
24-04-2012, 22:35
anrdoid ειναι το κινητο. συγκεκριμενα το xperia neo v.
αλλα δεν νομιζω να βαλω custom rom. μαλλον μαμα θα μεινει. εχω την εντυπωση ομως, πως εφαρμογες εγκαθιστας στην καρτα μνημης ακομα κ αν ειναι εχει custom rom.

Ναι απλά δουλεύει τελείως διαφορετικά με τα custom roms και εκεί χρειάζεται η ταχύτητα. Πάρε μια class 6 και θα είσαι μια χαρά. Κι εγώ τέτοια έχω και δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.

ilias78
24-04-2012, 23:44
κ εγω για κατι τετοιο με κοβω.
αλλα ειμαι αναμεσα σε 2. ιδια class αλλα αρκετα διαφορετικες ταχυτητες.

μια transcend με ταχυτητες 15mb/sec και 8mb/sec (αναγνωση-εγγραφη) και μια samsung με ταχυτητες 24mb/sec και 13mb/sec.
με προβληματιζει αυτη η μεγαλη διαφορα στις τιμες.