PDA

View Full Version : Δεκτης DVB-T HD για Digea anyone??



Noobios
04-04-2012, 00:24
Καλησπερα,

μιας και κοβεται ο Υμηττος σε λιγους μηνες ειπα να δω για κανεναν ψηφιακο δεκτη για τους γονεις κτλ αλλα δεν μπορω να βρω ακρη. Εχει κανεις καμια προταση απο προσωπικη εμπειρια στο θεμα? Δυσκολα βρισκεις πληροφοριες για το θεμα εκτος εξειδικευμενων φορουμ μιας και η αναγκη για τετοιου ειδους εξοπλισμο ειναι καθαρα Ελληνικο φαινομενο.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να εχει οπωσδηποτε HDMI και απροσκοπτη λειτουργια σε ERT HD για λογους futureproofing. Τωρα οτι αλλο εξτραδακι εχει απο πλευρας PVR, Timeshift, λειτουργιες Media Player κτλ ειναι more than welcome.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Slay
04-04-2012, 09:42
Εγω ειχα καταληξει στον digital world HDT-150 λογω οπτικης εξοδου αφου απο καποια στιγμη και μετα η ERT HD θα εχει ηχο 5.1, και το HT μου δεν ειχε coaxial εισοδο, ομως ο συγκεκριμενος δεκτης δεν παραγεται πλεον οποτε δυσκολα θα τον βρεις.
Γενικα να προτιμησεις δεκτες με Mstar επεξεργαστη καθως ειναι καλυτεροι, μεταγενεστερεος δεκτης με mstar που εχω δει και ειναι καλος ειναι ο IQ T750HD , βεβαια ο καθε δεκτης εχει τις παραξενιες του, οποτε ισως να κοιταγες και σε καποιο ποιο εξιδικευμενο site για το συγκεκριμενο θεμα.

Nek_Food
04-04-2012, 12:04
Περίμενε να δεις αν θα κοπεί πρώτα, καθώς μπορεί απλά να περάσει η διορία και να συνεχίζει η εκπομπή κανονικά. Επίσης, μέσα σε ένα εξάμηνο πολύ νεράκι θα έχει τρέξει, πολλοί νέοι αποκωδικοποιητές θα έχουν βγει, νέες τηλεοράσεις, ξεφτίλα τιμές σε υπάρχουσες και πάει λέγοντας. Αν η τηλεόραση των γονιών σου είναι CRT ή HD Ready δεν υπάρχει καν λόγος να πάρεις HD αποκωδικοποιητή, δεν έχει νόημα. Δεν υπάρχει και θέμα futureproofing και τα PVR/Time shifting κλπ είναι περιττά για τους γονείς σου, στα 20€ που τους κόβω τους πολύ απλούς είναι μία χαρά μην χαλάς περισσότερη φαιά ουσία για κάτι τέτοιο, καθώς η επόμενη σου αγορά μάλλον θα είναι τηλεόραση οπότε αυτή θα κουβαλάει τα πάντα και πολύ περισσότερα.

Noobios
04-04-2012, 13:01
Οχι η τηλεοραση τους ειναι Samsung 40'' 1080p του 2008 και οσον αφορα το futureproofing εννοω ουσιαστικα να παιζει τις μελλοντικες HD εκδοσεις των καναλιων οταν και αν φυσικα. Αλλα μαλλον θα ακολουθησω την συμβουλη του Slay και θα περιμενω λιγο.

Και Nek_Food εχεις τα δικια σου οτι ισως ειναι περιττα τα εξτραδακια αλλα το κοστος τους ειναι πολυ χαμηλο οποτε γιατι να μην τα εχεις και αυτα. Anyway, θενξ για τις απαντησεις παιδες!

modecris
04-04-2012, 13:22
Προσωπικά έχω πάρει 3 διαφορετικές συσκευές με 30 50 και 60 euro, σε τηλεοπτικό σήμα είδα μηδέν διαφορές ενώ σαν media player (υποστήριξη αρχείων περισσότερο) καλύτερο με διαφορά είναι το...φτηνότερο.

Άρα? είναι μπέρδεμα η επιλογή και θέλει ψάξιμο.

Noobios
04-04-2012, 13:30
Γραψε και κανα μοντελο Χρηστο ετσι να βλεπουμε τι παιζει σιγα σιγα.

Nek_Food
04-04-2012, 13:49
Samsung 40'' 1080p του 2008??? Χωρίς mpeg4
Πω πω τάπα βρε φίλε... δες μοντέλο, δες αν έχει CI και αν είναι συμβατή με τις κάρτες της Neoption μπας και γλιτώσουν τα επιπλέον τηλεκοντρόλ και κουτάκια οι γονείς σου. Περί τα 26€ στοιχίζουν, δεν κάνουν τίποτε επιπλέον από τους χωριστούς αποκωδικοποιητές, αλλά αν είναι συμβατό και αξιοπρεπές εγώ μάλλον κατά εκεί θα πήγαινα.

ΑΛΛΑ

επιμένω, μην βιάζεσαι το 6μηνο είναι πολύ για την τεχνολογία σε τιμές/μοντέλα/κλπ, κάτσε περίμενε και με το που το κόψουν βρίσκεις επιτόπου και παίρνεις. Το να μείνεις μια μέρα χωρίς τηλεόραση δεν είναι και τίποτε τρομερό, ούτως ή άλλως όλο βλακείες παίζουν και δεν θα μιλήσω για ειδήσεις, κλπ

Noobios
04-04-2012, 14:09
Δεν ειχε καν ανακοινωθει τοτε η Digea ποσο μαλλον τηλεορασεις με MPEG4. Εχω ενα NEOTION στην δικια μου μια Philips αλλα δεν παιζει ΕΡΤ ΗD. Μονο ηχο βγαζει. Αλλα γενικα για μενα οι καρτες CI ειναι η καλυτερη λυση...ουτε παραπανω τηλεκοντρολ ουτε καινουρια μενου ουτε τιποτα. Απλα ειναι λιγο επιφοβες στις συμβατοτητες. Και το προβλημα που εχω εγω με ERT HD ισως εχει να κανει με συβατοτητα.

Καλα εγω δεν καιγομαι σου λεω αλλα οι γονεις ξερεις πως ειναι τωρα.

Nek_Food
04-04-2012, 14:16
Άσε επειδή και με τα ψηφιακά τα κρατικά και με την digea τον τελευταίο καιρό διαβάζω διάφορα, θα επαναλάβω το εξής το οποίο αφορά εμένα που έχω 3 τηλεοράσεις σπίτι και καμία δεν έχει mpeg4. Θα περιμένω μέχρι τουλάχιστον μέσα Νοεμβρίου, μετά βλέπουμε τί και πως και κάνουμε. Μπορεί πολύ πιθανό να πάρουν και παράταση οι εκπομπές των αναλογικών, γιατί να ξοδευτείς για κάτι που όσο φτηνό και να είναι ουσιαστικά μάλλον δεν το έχεις ανάγκη; Πάντως ας προτείνουν τα παιδιά που ξέρουν από αποκωδικοποιητές να πάρουμε μία ιδέα, κακό δεν είναι.

smarnel
04-04-2012, 16:15
το 6μηνο από που βγαίνει..?
αρχές Ιουλίου είπαν ότι σταματάει η εκπομπή αναλογικού σήματος από Υμηττό οπότε σε 3 μήνες γιοκ αναλογικό..!

για τις Neotion CI κάρτες που αναφέρθηκαν απ'όσο γνωρίζω κάνουν μετατροπή του MPEG4 σε MPEG2 και δεν δέχονται HD σήμα...ήθελα κι εγώ να πάρω την NP4+ για την tv μου αλλά περιμένω μήπως βγάλουν καμία που να παίζει απ'ευθείας MPEG4 HD σήμα...
δυστυχώς αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τον Ιούλιο θα αναγκαστώ να πάρω εξωτερικό δέκτη MPEG4 HD... :confuzed:

overclocker
04-04-2012, 19:11
Οι καλύτεροι δέκτες που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή στην αγορά είναι οι εξής:

- Digital World HDT-150
- LIFEVIEW LV6TBOXHD
- Axil RT0406HD

Και οι τρεις κοστίζουν γύρω στα 50€, υποστηρίζουν αποκωδικοποίηση MPEG4 έως 1080p με DD 5.1 (μέσω HDMI) και διαθέτουν media player με υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων και PVR.

Προσωπικά αγόρασα το καλοκαίρι που μας πέρασε τον Digital World HDT-150 για μια Samsung F86BD που υπάρχει στο σπίτι, μιας και δεν διαθέτει ενσωματωμένο MPEG4 αποκωδικοποιητή και έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση του, ακόμα και στην ERT HD, με πολύ καλή ποιότητα εικόνας και ήχου, εξαιρετική λήψη και γρήγορη απόκριση. Αν και πλέον είναι δυσεύρετος κάποιες αλυσίδες ηλεκτρονικών ίσως έχουν stock.

Noobios
04-04-2012, 21:18
Τον lifeview τον ειχε προσφορα γυρω στα 30 ευρω το eshop.gr προχθες :(

modecris
05-04-2012, 04:02
Λοιπόν,όπως είπα έχω αγοράσει 3 αποκωδικοποιητές ο καθένας με τα υπέρ και τα κατά του.

Ο ένας είναι ο γνωστός από παραπάνω ποστ Digital World HDT-150 (http://www.electrosky.gr/site/components/com_virtuemart/shop_image/product/DIGITALWORLD_HDT_4d62de7154293.jpg), γενικά πολύ καλός και με full εξοπλισμό (HDMI 1.1, Composite, Component, SCART, Optical, Coaxial, μέχρι και αναλογική RCA L/R έχει..). Στα μειονεκτήματα βάζω την εμφάνιση (σε άλλους αρέσει,σε εμένα όχι), το ότι δεν μπορείς να επιλέξεις κάποιο κανάλι πατώντας πχ τον αριθμό "5" γιατί η αρίθμηση είναι τύπου "800" "801" κτλ, ενώ παρουσιάστηκε κάποια ασυμβατότητα με τα video της camileo s20 που διαθέτω (δεν παίζει ο ήχος). Τιμή αγοράς: 52Ε.

Επόμενος αποκωδικοποιητής είναι ο Gemini 4 HD (http://www.techmarket.gr/eshop/images/GEMINI_4_HD-.jpg).Πανέμορφος,μικρός και με αέρα ποιότητας που δεν έχει η πλειοψηφία σχεδόν των αποκωδικοποιητών (made in germany βλέπετε), πλήρης και αυτός αν και όχι σαν τον digital world αλλά με hdmi και οπτική είμαστε καλυμμένοι στις 99% των περιπτώσεων.Ευτυχώς τα κανάλια έχουν την κλασική αρίθμηση και όχι του τύπου "8xx" αλλά σαν media player κρατάω τις επιφυλάξεις μου μια που του έβαλα ένα στικάκι με .jpg και δεν κατάφερα να τις δω.Επειδή τον έχω στο μαγαζί δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα σε αυτόν τον τομέα θα ξαναδοκιμάσω για να μην είμαι άδικος μαζί του και θα επανέλθω. Εκτός από πανέμορφος όπως προείπα έχει το καλύτερο χειριστήριο από τους τρεις, είναι ταχύτατος και σου δίνει την εντύπωση πως θα δουλεύει για πολλά χρόνια. Τιμή:60Ε

Και οι 2 παραπάνω αποκωδικοποιητές έχουν εξωτερικό τροφοδοτικό όπως είναι οι φορτιστές των κινητών αντίθετα από τον τρίτο της παρέας, τον Legend HD (http://www.satleo.gr/cdn/images/legent%20hd.jpg) και εξαιτίας αυτού είναι ο θερμότερος από όλους χωρίς υπερβολές όμως. Διαθέτει scart hdmi και coaxial (όχι όμως και οπτική) και ενώ δεν σου γεμίζει το μάτι κάνει την ίδια δουλειά με τους 2 παραπάνω,ίσως και ένα κλικ καλύτερα αν συνυπολογίσουμε και τις δυνατότητες ως media player μια και έπαιξε τέλεια ακόμα και εκείνα τα βίντεο της camileo που είπα πιο πάνω! Και με τιμή super: 30Ε ,όσο έχουν οι sd!

Μην περιμένετε βέβαια υποστήριξη .vob .iso κτλ, αντίθετα μπορείτε να περιμένετε πεντακάθαρη εικόνα και την μετάβαση σε μια άλλη εποχή, την ψηφιακή εποχή! ούτε διαφημιστικό να έκανα! :Ρ

Nek_Food
05-04-2012, 09:58
το 6μηνο από που βγαίνει..?
αρχές Ιουλίου είπαν ότι σταματάει η εκπομπή αναλογικού σήματος από Υμηττό οπότε σε 3 μήνες γιοκ αναλογικό..!
Λοιπόν, επειδή ήξερα ότι καταληκτική ημερομηνία για οριστική μετάβαση αν θυμάμαι καλά είναι ο Νοέμβριος του 2012 το είπα. Αλλά όντως χθες το βράδυ άκουσα τυχαία στις ειδήσεις (κάτι που δεν συνηθίζω αλλά ήταν συγκεκριμένος ο λόγος που το έκανα χθες), ότι θα σταματήσει η αναλογική μετάδοση από Υμηττό οπότε έχει δίκιο ο φίλος noobios που ψάχνεται αν λαμβάνει από εκεί. Η Πάρνηθα θα συνεχίσει να εκπέμπει κανονικά αναλογικό σήμα, αλλά νομίζω η πλειοψηφία παίρνει από Υμηττό. Οπότε ναι ρε παιδιά, όσοι το έχετε ψάξει ρίξτε ιδέες μπορεί να χρειαστώ και εγώ κανέναν αποκωδικοποιητή (αν και την τηλεόραση γενικά την ανάβω για τις κονσόλες πια). Σόρυ φίλε Noobios αν σε παραπληροφόρησα από λάθος (αν λαμβάνεις από Πάρνηθα ή μπορείς να δεις από εκεί, πάντως δεν έχεις κανένα πρόβλημα).

Nek_Food
05-04-2012, 10:09
Και οι 2 παραπάνω αποκωδικοποιητές έχουν εξωτερικό τροφοδοτικό όπως είναι οι φορτιστές των κινητών αντίθετα από τον τρίτο της παρέας, τον Legend HD (http://www.satleo.gr/cdn/images/legend%20hd.jpg) και εξαιτίας αυτού είναι ο θερμότερος από όλους χωρίς υπερβολές όμως. Διαθέτει scart hdmi και coaxial (όχι όμως και οπτική) και ενώ δεν σου γεμίζει το μάτι κάνει την ίδια δουλειά με τους 2 παραπάνω,ίσως και ένα κλικ καλύτερα αν συνυπολογίσουμε και τις δυνατότητες ως media player μια και έπαιξε τέλεια ακόμα και εκείνα τα βίντεο της camileo που είπα πιο πάνω! Και με τιμή super: 30Ε ,όσο έχουν οι sd!
Λοιπόν, καταρχάς να πω ότι είναι LegenT HD γιατί τον έψαχνα και δεν τον έβρισκα... ;) Πες μας τώρα και από που τον πήρες, γιατί δεν βγάζω άκρη και αν κάνει για CRT (λογικά μέσω του scart που λες).

ThanX εκ των προτέρων...

Slay
05-04-2012, 12:08
Αλλα γενικα για μενα οι καρτες CI ειναι η καλυτερη λυση...ουτε παραπανω τηλεκοντρολ ουτε καινουρια μενου ουτε τιποτα. Απλα ειναι λιγο επιφοβες στις συμβατοτητες. Και το προβλημα που εχω εγω με ERT HD ισως εχει να κανει με συβατοτητα.


δεν υποστηριζει HD καν, δεν ειναι θεμα με την ERTHD , λενε τωρα οτι θα βγαλουν καρτα που θα παιζει και HD, γενικα παντως εγω με αυτα που εχω ακουσει για τις συγκεκριμενες καρτες δεν τις προτεινω.

Slay
05-04-2012, 12:20
Οι καλύτεροι δέκτες που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή στην αγορά είναι οι εξής:

- Digital World HDT-150
- LIFEVIEW LV6TBOXHD
- Axil RT0406HD

Και οι τρεις κοστίζουν γύρω στα 50€, υποστηρίζουν αποκωδικοποίηση MPEG4 έως 1080p με DD 5.1 (μέσω HDMI) και διαθέτουν media player με υποστήριξη ελληνικών υποτίτλων και PVR.
για τους δυο τελευταιους δεν ξερω αλλα ο hdt-150 ειναι 1080ι


Ο ένας είναι ο γνωστός από παραπάνω ποστ Digital World HDT-150 (http://www.electrosky.gr/site/components/com_virtuemart/shop_image/product/DIGITALWORLD_HDT_4d62de7154293.jpg), γενικά πολύ καλός και με full εξοπλισμό (HDMI 1.1, Composite, Component, SCART, Optical, Coaxial, μέχρι και αναλογική RCA L/R έχει..). Στα μειονεκτήματα βάζω την εμφάνιση (σε άλλους αρέσει,σε εμένα όχι), το ότι δεν μπορείς να επιλέξεις κάποιο κανάλι πατώντας πχ τον αριθμό "5" γιατί η αρίθμηση είναι τύπου "800" "801" κτλ,
πας στο Διαμορφωση Προγραμματος βαζεις τον κωδικο τα μηδενικα δηλαδη, και μετα επιλεγεις LCN κλειστο, ετσι εχεις κανονικα νουμερα και οχι τα 800, επισης εαν βαλεις και το τελευταιο firmware jan 11, εαν στο aspect ratio επιλεξεις 16:9 Letterbox τοτε δουλευει σαν αυτοματο, δηλαδη τα 4:3 κανονικα και τα 16:9 full screen (σε 16:9 τηλεορασεις) μια μικρη ενοχληση ειναι οτι εαν γραψεις κατι με το pvr στο δειχνει παντα full screen ανεξαρτητως του κανονικου aspect ratio.

modecris
05-04-2012, 13:01
Λοιπόν, καταρχάς να πω ότι είναι LegenT HD γιατί τον έψαχνα και δεν τον έβρισκα... ;) Πες μας τώρα και από που τον πήρες, γιατί δεν βγάζω άκρη και αν κάνει για CRT (λογικά μέσω του scart που λες).

ThanX εκ των προτέρων...

Σωστός για το όνομα/τις μικρές ώρες γίνονται διάφορα! κάνω edit.

Τον αγόρασα από το μακρο Πάτρας και εννοείτε πως κάνει για CRT,άλλωστε και εγώ σε CRT τον έχω.



πας στο Διαμορφωση Προγραμματος βαζεις τον κωδικο τα μηδενικα δηλαδη, και μετα επιλεγεις LCN κλειστο, ετσι εχεις κανονικα νουμερα και οχι τα 800, επισης εαν βαλεις και το τελευταιο firmware jan 11, εαν στο aspect ratio επιλεξεις 16:9 Letterbox τοτε δουλευει σαν αυτοματο, δηλαδη τα 4:3 κανονικα και τα 16:9 full screen (σε 16:9 τηλεορασεις) μια μικρη ενοχληση ειναι οτι εαν γραψεις κατι με το pvr στο δειχνει παντα full screen ανεξαρτητως του κανονικου aspect ratio.

Σωστός για τα νούμερα! thanks!

Επίσης ξέχασα να πω πως ο LegenT HD παίζει σε 1080p/50hz

Noobios
05-04-2012, 13:04
- LIFEVIEW LV6TBOXHD


Ειναι και πανασχημος ο συγκεκριμενος με τα κοκκινα logos ρε γμτ. Γενικα, η πλειοψηφια των δεκτων ειναι αισθητικα τραγικοι.

pankal6
25-01-2013, 11:09
Καμια προταση για δεκτη fullhd που να λειτουργει κ ως media player κ να υποστηριζει υποτιτλους απο εξωτερικο hdd σε fat32 η ntfs?? εχει κανεις κατο σχετικο κ ειναι ικανοποιημενος;

djpar
25-01-2013, 11:55
Lifeview LV6TBOXHD2 αν υπαρχει ακομα

pankal6
25-01-2013, 13:51
Lifeview LV6TBOXHD2 αν υπαρχει ακομα

Thanks για την απαντηση!Απο οτι ειδα καπου υπαρχει.εχεις ιδεα αν μπορει ν συνδεθει με home cinema για να βγαινει απο εκει ο ηχος;