PDA

View Full Version : Vita's OLED screen(τεχνολογία,προβλήματα,επιλογές)



PDS
22-03-2012, 01:08
http://i112.photobucket.com/albums/n197/lunlunqq/ipad_vita.jpg

Τα χρωματα της OLED δεν υπαρχουν.:D

Dragonpaul
22-03-2012, 01:14
Ναι... And this picture proves it. :P
Βρε συ, ok, δεν ειναι ότι έχω βάλει δίπλα δίπλα αυτές τις συσκευές, αλλα δε νομίζω ότι ειναι τέτοιου μεγέθους η διάφορα. Ειδικά με του νέου iPad.

PDS
22-03-2012, 01:21
To νεο i pad ειναι.Eβαλε ενας στο neogaf την εικονα/συγκριση.

Κοιτα εγω δεν το εχω το ipad ,αλλα δεν θα μου κανει εντυπωση αν ισχυει η διαφορα.
Σκεψου οτι σε συγκριση με την καινουρια 3d tv,τα χρωματα στο rayman ειναι σαφως ανωτερα στην psvita εκδοση απο την ps3 εκδοση.To ιδιο ισχυει και για το fifa κτλ.

Dragonpaul
22-03-2012, 01:27
Οκ, δεν αμφισβητω αυτα που λες, αλλα στο iPad της φωτογραφιας τα χρωματα φαινονται εντελως ξεπλυμενα. Εμενα μου φαινεται για στημενη φωτογραφια, τουλαχιστον, εκ πρωτης οψεως. Ακομα και να μην ηταν διπλα το Ps Vita, παλι θα ελεγα "Τι ξεπλυμενα χρωματα ειναι αυτα...." για το iPad.

PDS
22-03-2012, 01:36
Nα εχει αγορασει καποιος ipad 3 day one και να το θαβει,δυσκολο:p
αλλωστε στο neogaf(οπως και σε ολα τα φορουμς) εχουν θεμα με τα trolls.

Γραφει ενας.

PS Vita's screen is better than the iPad's 3...contrast, colours and viewing angles are much better. The only inferior factor is the resolution...

PS Vita has the best screen that I've ever seen in a portable machine!

Και ο αλλος απο κατω
''well...see for yourself...''
Και βαζει την εικονα.

Οι υπολοιποι πείθονται.Που σημαινει οτι δεν ειναι στημενη,γιατι αν ηταν θα ετρωγε κραξιμο(προφανως εμπιστευονται το συγκεκριμενο μελος).

Παντως εμενα δεν μου κανει εντυπωση οπως εγραψα και πιο πανω,γιατι τα χρωματα ειναι πραγματι εντυπωσιακα.

Dragonpaul
22-03-2012, 01:42
Βρε, δεν αμφιβάλλω. Κι εγώ έχω δει το Β και, όντως, έχει πολυ έντονα χρώματα. Η ένσταση μου ειναι πάνω στην εικόνα του iPad, το οποίο μοιάζει ξεθωριασμενο.

Υ.Γ. For the record, δε θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να θαψω το iPad 3, ακόμα κι αν το είχα αγοράσει, και θεωρούσα ότι υστερεί σε κάτι σε σύγκριση με κάτι άλλο, ή αν είχε κάποιο άλλο μειονέκτημα απο μόνο του.

psx3
22-03-2012, 01:51
Άντε να δούμε πότε θα βγουν μαζικά και OLED monitors & TVs... ακόμα καλύτερα και με 3D.

Καιρός είναι να μπουν οι ενεργοβόρες plasma στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

PDS
22-03-2012, 01:52
Καλα και εγω δεν στεκομαι στο ''vs''.:p
Δλδ..''πωωω κοιταχτε το vita σκιζει την οθονη του ipad σε χρωματα''
Κραταω μονο το οτι ειναι εντυπωσιακο να δειχνει τοσο ζωντανα τα χρωματα,ακομα και διπλα σε ενα καινουριο ipad.

Τεσπα δεν εχει σημασια.Ειτε εχει καλυτερα χρωματα απο το ipad ειτε οχι,θεωρω οτι η οθονη του ειναι ισως το πιο εντυπωσιακο κομματι του hardware του vita.Κανει τη διαφορα στα games.

Leon_DiZ
22-03-2012, 10:11
Nα εχει αγορασει καποιος ipad 3 day one και να το θαβει,δυσκολο:p

εδω τα παιρνουν day one και τα ριχνουν στο πατωμα μεχρι να σπασουν, τι λες τωρα; :a050:

Valkyre
22-03-2012, 12:03
Ποτε ομως Βαγγελη, ποτε... Εχεις δει τι εχω γραψει για το νεο ipad οποτε ξερεις την γενικη μου αποψη για αυτο. Αλλα αυτο που λες δεν ισχυει ποτε... το display του νεου ipad δεν συγκρινεται με του Vita...

Το μεγαλυτερο fail στο συγκριτικο που εχει κανει ο τυπος απο το neogaff ειναι οτι προσπαθει να κανει συγκριση χρωματικης παλετας 2 συσκευων χρησιμοποιωντας φωτογραφικη μηχανη (!!!) η οποια οχι απλα αλλοιωνει το αποτελεσμα και στις 2 συσκευες, αλλα ειναι και τοσο λαθος τοποθετημενες οι συσκευες (ειδικα το ipad) με μεγαλη κλιση, αλλοιωνοντας ακομα περισσοτερο το αποτελεσμα. Αν θελει κανεις να κανει μια ας πουμε "σωστη" δουλεια θα πρεπει να εχει direct feed εικονες και οχι να τραβαει φωτογραφιες με την καμερα του.

Τελος να πουμε και κατι αλλο γενικα για τα display. Ζωντανα χρωματα, δεν εξυπακουεται απαραιτητα και σωστη και φυσικη απεικονιση χρωματων. Οι τηλεορασεις που φαινονται τοσο εντυπωσιακες στα καταστηματα χρησιμοποιωντας το dynamic setting παντα τρεχωντας ενα ντεμο ειδικα γι αυτον τον σκοπο, ειναι οτι χειροτερο οσον αφορα την σωστη απεικονιση ολου του φασματος των χρωματων, σε ολες τις συνθηκες (σκοτεινο, φωτεινο κλπ κλπ)

Το λοιπον, το "συγκριτικο" που εκανε ο φιλος ειναι κυριολεκτικα ακυρο απο ολες τις αποψεις. Οι πρωτες μετρησεις απο ειδικους στον χωρο για το display του ipad3 μιλανε για το καλυτερο display σε φορητο μηχανημα, τοσο που συγκρινεται με top end HDTVs και Monitors.

Δεν θα αγοραζα ποτε ipad, εχετε δει τι εχω γραψει, αλλα αντικειμενικα το display του τα σπαει.

PDS
22-03-2012, 13:10
Αν θελει κανεις να κανει μια ας πουμε "σωστη" δουλεια θα πρεπει να εχει direct feed εικονες και οχι να τραβαει φωτογραφιες με την καμερα του.

Mα αυτο εκανε.:a050:

Δεν μου κανει εντυπωση αν εχει πιο ζωντανα χρωματα το vita,οπως εγραψα και παραπανω.
Ενας αλλος το πηγε ακομα πιο μακρια και ειπε οτι το μονο καλυτερο ειναι η αναλυση στο ipad.
Και δεν καταλαβαινω γιατι να μην ισχυει κατι τετοιο δλδ.Το launch των 2 συσκευων δεν ηταν μακρια Και η sony στις οθονες σιγουρα δεν ειναι apple.

Απο κει και περα,να εισαι βεβαιος οτι στο neogaf δεν θα αφηναν κατι να πεσει ετσι.Αν ηταν μουφα η συγκριση,σε δευτερολεπτα θα ειχαν συντριψει το ''troll''.:p

Σκεψου να βγει καποιος εδω και να πει οτι το enslaved εχει καλυτερα γραφικα απο το uncharted.Σε δευτερολεπτα δεν θα ξερει που να κρυφτει.Καπως ετσι ειναι και εκει Χ100.

Το εντυπωσιακο της οθονης του ipad ειναι η αναλυση.Εκει ξεφευγει πραγματικα απο οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει για πλακα.
Απο την αλλη δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα της σε τοσο μικρη οθονη.Μια full ΗD ,θα ηταν αρκετη(για να μειωσει και το κοστος).

Valkyre
22-03-2012, 13:27
^^ Mαλλον δεν καταλαβες τι εννοω... το να παρω εγω με την φωτογραφικη μου καμερα μια φωτογραφια την τηλεοραση μου που δειχνει μια εικονα, δεν αποτυπωνει τα πραγματικα χρωματα που βλεπω εγω με το ματι μου. Αν δεν με πιστευεις μπορεις να το δοκιμασεις και ο ιδιος. Βγαλε μια φωτογραφια το Vita σου και μετα βαλτην διπλα διπλα με το πραγματικο Vita στο χερι σου. Τα χρωματα αλλαζουν.

Παιδια χαλαρωστε λιγο με το neogaff εχετε αρχισει και το αναγαγετε σε τιποτα επιστημονες... ειπαμε.

Ασχολουμαι αρκετο καιρο με εικονα και ηχο ακριβως γιατι εψαχνα το καλυτερο αποτελεσμα και εχω περασει απο ολα τα σταδια εικονας. Απο το σταδιο "πωωω τι χρωματα ειναι αυτα που εχει αυτη η LED εδω περα στο Πλαισιο" μεχρι το σταδιο "καλα πως εβλεπα τηλεοραση με αυτες τις ρυθμισεις τοσα χρονια".

Εαν τωρα ειναι να βγαλουμε πορισμα οτι τα σχολια στο neogaff καθως και αυτη η φωτο:
http://i112.photobucket.com/albums/n197/lunlunqq/ipad_vita.jpg

αποτελει αντιπροσωπευτικο και καλυτερο συγκριτικο απο αυτο εδω:

http://www.displaymate.com/iPad_ShootOut_1.htm (αν προσεξεις το review δεν εχει ουτε μια φωτο, γιατι? Μα γιατι δεν εχει νοημα κανενα να σου βαλει φωτο... δεν μπορεις να κρινεις ενα display μεσα απο φωτογραφιες, θελει ολοκληρη διαδικασια κατω απο καθε ειδους φωτισμο με ειδικα εργαλεια μετρησης κλπ)

Ε τοτε οκ εγω παω πασο. :)

ΥΓ: Επειδη ειναι τεραστιο το κειμενο και πολλα απο αυτα που γραφει ειναι κινεζικα για πολλους, να βαλω λιγο το ζουμι:


Our lab tests and visual tests agree with Apple’s claim that the new iPad has “the best display ever on a mobile device” so we have awarded the new iPad the Best Mobile Display Award (http://www.displaymate.com/best.html#mobile) in DisplayMate’s Best Video Hardware Guide (http://www.displaymate.com/best.html). But there’s more…the new iPad’s picture quality, color accuracy, and gray scale are not only much better than any other Tablet or Smartphone, it’s also much better than most HDTVs, laptops, and monitors. In fact with some minor calibration tweaks the new iPad would qualify as a studio reference monitor. So we have also awarded the new iPad the Best Mobile Picture Quality Award (http://www.displaymate.com/best.html#mobile),

PDS
22-03-2012, 13:47
^^ Mαλλον δεν καταλαβες τι εννοω... το να παρω εγω με την φωτογραφικη μου καμερα μια φωτογραφια την τηλεοραση μου που δειχνει μια εικονα, δεν αποτυπωνει τα πραγματικα χρωματα που βλεπω εγω με το ματι μου. Αν δεν με πιστευεις μπορεις να το δοκιμασεις και ο ιδιος. Βγαλε μια φωτογραφια το Vita σου και μετα βαλτην διπλα διπλα με το πραγματικο Vita στο χερι σου. Τα χρωματα αλλαζουν.

Διαφωνω σε αυτο,γιατι αν παρεις direct feed οπως λες απο ενα παιχνιδι για παραδειγμα του vita και το βαλεις εδω στο φορουμ,θα δειχνει αθλιο.Οι εικονες του Uncharted που ποσταρω δεν δειχνουν τα πλεονεκτηματα της οθονης γιατι ακριβως ειναι κατευθειαν απο το μηχανημα και τις βλεπεις σε αλλη οθονη..
Αυτο που εκανε το παλικαρι ειναι το πιο δικαιο για να αποτυπωσει την διαφορα.Μαλιστα τα εβαλε και διπλα διπλα ουσιαστικα,οποτε μπορεις να συγκρινεις με το πως δειχνει διπλα δεξια απο το vita το ipad.


Παιδια χαλαρωστε λιγο με το neogaff εχετε αρχισει και το αναγαγετε σε τιποτα επιστημονες... ειπαμε.

Δεν ειναι επιστημονες ρε Δημητρη.Στο neogaf γραφουν οι παντες,απο trolls ,casuals,hardcore gamers,παιδια απο το by3D ,developers,τα παντα.Δεν αφηνουν κατι να πεσει κατω ετσι ευκολα.

Η μεγαλυτερη και εντoνοτερη διαφωνια που ειδα εκει μεσα ηταν η παρακατω οταν καποιος ειπε οτι η οθονη του vita ειναι μιλια μπροστα.


The guy said miles ahead based on that screenshot, I have both devices and I can tell you the Vita looks great in certain areas but isn't MILES AHEAD. Hell the color and contrast levels are very good on the iPad and it's running at a MUCH HIGHER resolution.

Ναι οκ δεν ειναι μιλια μακρια.


Τωρα για τα βραβεια,δεν μπορω να πω οτι μου λενε και πολλα.

Σε καποια πραγματα απ'οτι διαβαζω ειναι σιγουρα καλυτερη η vita οθονη.


not only much better than any other Tablet or Smartphone, it’s also much better than most HDTVs, laptops, and monitors.

vita δεν βλεπω.:ice:

Τεσπα ,δεν με ενδαιφερει ποια ειναι η καλυτερη οθονη ειλικρινα.Απλα δεν αμφιβαλω οτι μπορει τα χρωματα ειναι ανωτερα στο vita.
Ετσι και αλλιως και καλυτερη να ειναι η vita οθονη θα βγει κατι καλυτερο.
Κι αν ηξερα οτι θα υπαρχουν τετοιες αντιδρασεις,δεν θα εκανα το ποστ αληθεια:p

Εμενα οπως εχω ξαναγραψει με ενδιαφερει το gaming.Το ipad ειναι καλυτερο σε ολα και σε λιγα χρονια θα συντριβει την οθονη του vita.Εμενα με ενδιαφερει να μην το συντριψει στο θεμα gaming και το gaming γενικοτερα.

Valkyre
22-03-2012, 14:00
E καλα τωρα ή ποσταρεις με την λογικη του denial ή αλλα λεμε να αγαπιομαστε! :D

Πρωτα απο ολα σου ειπα κι εγω οτι με φωτογραφιες ευθης εξαρχης δεν γινεται δουλεια. Αν ομως ντε και καλα θελουμε να χρησιμοποιησουμε φωτο για να τσεκαρουμε τα χρωματα τοτε πρεπει να ειναι direct feed. Αν δεν μπορεις να αντιληφθεις το ποσο λαθος ειναι να βγαζεις με μια καμερα φωτογραφιες συσκευες οι οποιες βρισκονται σε κλιση και να προσπαθεις να βγαλεις σαφες και αντικειμενικο πορισμα για την ποιοτητα των χρωματων, ε σορρυ βρε Βαγγελη αλλα ειναι οτι πιο κουλο υπαρχει. Εδω δεν βλεπεις οτι στην φωτογραφια που εχεις βαλει η εικονα του ipad κανει "νερα" ακριβως λογο της φωτογραφικης? Ή μηπως ειναι ετσι το κανονικο display του Ipad? Μην τρελαθουμε εντελως...! Το ιδανικοτερο ολων ειναι μεσω ειδικων εργαλειων και με τα μοντελα μπροστα σου live.

Ειπαμε πανακριβο το ipad3 , δεν μου αρεσει καθολου σαν concept και σαν πολιτικη η ολη ιστορια της apple, αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα οτι ενα vita ξαφνικα απεκτησε καλυτερο display απο ενα Ipad3...ο λογος δε που δεν αναφερουν το Vita ονομαστικα ειναι ο ιδιος για τον οποιο δεν ανεφεραν αναλυτικα το καθε μοντελο της HDTV, smartphone ή monitor που ειναι καλυτερο το ipad, γιατι θα ηταν βλακωδες,

Τελος, επιβεβαιωνεις οτι δεν εισαι και στην πλεον αντικειμενικη φορμα σου σημερα, οταν μου λες οτι τα βραβεια και οι ειδικες μετρησεις απο website και ατομα που ασχολουνται με το αθλημα, δεν σου λενε και πολλα, αλλα απεναντιας το τι γραφει ο καθενας στο neogaff ειναι αυτο ακριβως που χρειαζεσαι. Οκ, αν ειναι ετσι, τι να σου πω, το Vita εχει τα καλυτερα χρωματα ever ή καλυτερο display απο το Ipad3... δεν ξερω πως αλλιως να σου απαντησω ειλικρινα, γιατι μαλλον αυτο ειναι το μονο που θες να ακουσεις και να δεχθεις στην παρουσα φαση.

personGR
22-03-2012, 14:12
Πάντως η αλήθεια είναι ότι να τραβάς φωτογραφία μια backlit οθόνη είναι σαν να τραβάς φωτογραφία μιας λάμπας, οπότε και για μένα η σύγκριση είναι όσο άκυρη πάει.

Δεν ξέρω πάρα πολλά περί τεχνολογίες οθονών, απλά υποπτεύομαι ότι η Apple δε θα διάλεγε μια οθόνη τέτοιου density χωρίς να ήταν καλή ποιοτικά, ή να τη διάλεγε χωρίς να έχει την τεχνογνωσία να την ενσωματώσει άψογα στη συσκευή και τις ανάγκες τις (ebooks, web-browsing, κλπ).

Στην τελική, διαφορετικά θα χρησιμοποίησει κανείς την οθόνη του Vita, διαφορετικά αυτήν του iPad. Και μη πεταχτεί κανείς περί gaming στο tablet γιατί μαύρο φίδι που τον έφαγε :P - κανείς δε θα κλείσει πεντάωρο στο iPad όπως έκανα εγώ προχθες στο Unit 13. Trust me on that :P

PDS
22-03-2012, 14:13
Πρωτα απο ολα σου ειπα κι εγω οτι με φωτογραφιες ευθης εξαρχης δεν γινεται δουλεια. Αν ομως ντε και καλα θελουμε να χρησιμοποιησουμε φωτο για να τσεκαρουμε τα χρωματα τοτε πρεπει να ειναι direct feed. Αν δεν μπορεις να αντιληφθεις το ποσο λαθος ειναι να βγαζεις με μια καμερα φωτογραφιες συσκευες

Δημητρη μαλλον δεν καταλαβαινεις τι σου λεω.Η δεν καταλαβαινεις την διαφορα direct feed απο το hardware με εικονα οθονης.

Aν βαλεις το ps3 σε μια οθονη HD του 2005 και μια οθονη του σημερα.Δεν εχει λογο το direct feed.
Η φωτογραφια(εφοσον δεν ειναι μουφα και μαλλον η συγκεκριμενη δεν ειναι) ειναι η πιο δικαιη καλως η κακως συγκριση.Με τα καλα και τα κακα της.

edit.@personGR απανταω και σε σενα εδω.



ο λογος δε που δεν αναφερουν το Vita ονομαστικα ειναι ο ιδιος για τον οποιο δεν ανεφεραν αναλυτικα το καθε μοντελο της HDTV, smartphone ή monitor που ειναι καλυτερο το ipad, γιατι θα ηταν βλακωδες,

Δεν ειναι μοντελο tablet το vita ,oυτε καποιο μοντελο smartphone.Αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.Μπορω να δεχτω ακομα και οτι το ξεχασαν ,αλλα οχι αυτο που λες εδω.


Τελος, επιβεβαιωνεις οτι δεν εισαι και στην πλεον αντικειμενικη φορμα σου σημερα, οταν μου λες οτι τα βραβεια και οι ειδικες μετρησεις απο website και ατομα που ασχολουνται με το αθλημα,

Ρε Δημητρη δεν ειπα οτι ειναι καλυτερη η οθονη στα παντα,αλλα οτι δειχνει πιο ζωντανα τα χρωματα.Τι δεν καταλαβαινεις απο το αρχικο μου ποστ?
Αν δεν το δω με τα ματια μου δεν πιστευω τπτ να σου πω την αληθεια.
Σε συγκριση με tv που πηρα προσφατα ειναι οντως μιλια μακρια ή οθονη του vita.Δεν αμφιβαλλω λοιπον οτι τα χρωματα θα δειχνουν και παλι πιο ζωντανα εκει.

Oσο αντικειμενικος δεν ειμαι εγω με το ipad(με το οποιο δεν εχω κατι),αλλο τοσο δεν εισαι και εσυ με το hardcore gaming των φορητων κονσολων(απο την αλλη συζητηση που ειχαμε κανει) που τελικα μπορει να σε επηρεαζει και εδω.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Αλλωστε νομιζω δεν ημουν εγω αυτος που ενοχληθηκα και εγραψα μεγαλο κειμενο διαφωνιας αλλα εσυ.Εμενα δεν με πειραζει ακομα και αν κανω λαθος(παρολο που αυτη τη στιγμη πιστευω οτι δεν κανω,καθως η εικονα αυτη εμενα μου αρκει,εσενα οχι,δεκτο).


κανείς δε θα κλείσει πεντάωρο στο iPad όπως έκανα εγώ προχθες στο Unit 13.
YΓ.Toσο καλο το unit13?Δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα.:p

hakoo
22-03-2012, 14:15
^^ Val τι εννοεις σε κλιση? Αν καταλαβαινω καλα απο την φωτο εχει βαλει το vita on top of the ipad και εχει τοποθετησει την μηχανη ακριβως απο πανω. Οποτε δεν εχει καποια κλιση. Σιγουρα φαινεται οτι η οθονη του ipad επηρεαζεται περισσοτερο απο τον τροπο (φωτογραφικη μηχανη) μιας και κανει "νερα" οπως πολυ σωστα λες. Επηρεαζει ομως αυτο τα χρωματα?
Προφανως και τα reviews αλλα και τα εργαλεια μετρησης υπαρχουν για καποιο σκοπο και η οθονη του ipad με αντικειμενικα κριτηρια και λαμβανοντας ολα τα τεχνολογικα κριτηρια υπ οψιν ειναι ανωτερη.
Ομως προσωπικα δεν μου λενε και πολλα σε σχεση με μια side by side συγκριση, η υψηλοτερη αναλυση δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα δειχνει καλυτερα. Μου εχει συμβει πολλες φορες μια οθονη που ειναι τεχνολογικα λιγοτερo εξελιγμενη να με εντυπωσιασει περισσοτερο απο μια θεωρητικα καλυτερη.
Και γενικοτερα αν καταλαβα καλα μιλανε για το γεγονος οτι η οθονη του vita δειχνει πιο vibrant και οχι οτι ειναι εν γενει καλυτερη απο αυτην του ipad.

PDS
22-03-2012, 14:22
^^ Val τι εννοεις σε κλιση? Αν καταλαβαινω καλα απο την φωτο εχει βαλει το vita on top of the ipad και εχει τοποθετησει την μηχανη ακριβως απο πανω. Οποτε δεν εχει καποια κλιση. Σιγουρα φαινεται οτι η οθονη του ipad επηρεαζεται περισσοτερο απο τον τροπο (φωτογραφικη μηχανη) μιας και κανει "νερα" οπως πολυ σωστα λες. Επηρεαζει ομως αυτο τα χρωματα?


Ακομα και αυτο δεν ισχυει και μαλλον ειναι θεμα οθονης διοτι δες:

http://andriasang.com/comzel/images/23n6k/full.jpg

Κανει παρομοια νερα και η οθονη του GO παρολο που ειναι απο κατω.

http://i112.photobucket.com/albums/n197/lunlunqq/ipad_vita.jpg

Στα υπολοιπα συμφωνω με το ποστ σου.Στα χρωματα φαινεται η διαφορα.

psx3
22-03-2012, 14:24
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτούμε που υπερτερεί η κάθε συσκευή: το Vita έχει πιο ζωντανά χρώματα και το iPad μεγαλύτερη ανάλυση.-

Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο... το καλύτερο όλων θα ήταν να υπάρχει OLED οθόνη με το pixel density του iPad 3. Αυτό ακόμα δεν υπάρχει στο εμπόριο...

Leon_DiZ
22-03-2012, 14:25
E καλα τωρα ή ποσταρεις με την λογικη του denial ή αλλα λεμε να αγαπιομαστε! :D

Πρωτα απο ολα σου ειπα κι εγω οτι με φωτογραφιες ευθης εξαρχης δεν γινεται δουλεια. Αν ομως ντε και καλα θελουμε να χρησιμοποιησουμε φωτο για να τσεκαρουμε τα χρωματα τοτε πρεπει να ειναι direct feed. Αν δεν μπορεις να αντιληφθεις το ποσο λαθος ειναι να βγαζεις με μια καμερα φωτογραφιες συσκευες οι οποιες βρισκονται σε κλιση και να προσπαθεις να βγαλεις σαφες και αντικειμενικο πορισμα για την ποιοτητα των χρωματων, ε σορρυ βρε Βαγγελη αλλα ειναι οτι πιο κουλο υπαρχει. Εδω δεν βλεπεις οτι στην φωτογραφια που εχεις βαλει η εικονα του ipad κανει "νερα" ακριβως λογο της φωτογραφικης? Ή μηπως ειναι ετσι το κανονικο display του Ipad? Μην τρελαθουμε εντελως...! Το ιδανικοτερο ολων ειναι μεσω ειδικων εργαλειων και με τα μοντελα μπροστα σου live.

Ειπαμε πανακριβο το ipad3 , δεν μου αρεσει καθολου σαν concept και σαν πολιτικη η ολη ιστορια της apple, αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα οτι ενα vita ξαφνικα απεκτησε καλυτερο display απο ενα Ipad3...ο λογος δε που δεν αναφερουν το Vita ονομαστικα ειναι ο ιδιος για τον οποιο δεν ανεφεραν αναλυτικα το καθε μοντελο της HDTV, smartphone ή monitor που ειναι καλυτερο το ipad, γιατι θα ηταν βλακωδες,

Τελος, επιβεβαιωνεις οτι δεν εισαι και στην πλεον αντικειμενικη φορμα σου σημερα, οταν μου λες οτι τα βραβεια και οι ειδικες μετρησεις απο website και ατομα που ασχολουνται με το αθλημα, δεν σου λενε και πολλα, αλλα απεναντιας το τι γραφει ο καθενας στο neogaff ειναι αυτο ακριβως που χρειαζεσαι. Οκ, αν ειναι ετσι, τι να σου πω, το Vita εχει τα καλυτερα χρωματα ever ή καλυτερο display απο το Ipad3... δεν ξερω πως αλλιως να σου απαντησω ειλικρινα, γιατι μαλλον αυτο ειναι το μονο που θες να ακουσεις και να δεχθεις στην παρουσα φαση.

Everyone else -> :bang: <- Val

Παιδια μην σκατε. Ίσως οντως να έχει "καλύτερα" χρώματα ως OLED το Vita, το 3 όμως λένε ακομα και ειδικοί ότι είναι πολυ κοντά στα standard της βιομηχανίας για την άριστη εικόνα. Το καθένα έχει τα καλα και τα αρνητικά του, προσωπικά όμως θεωρώ την οθόνη του iPad (όπως και αυτη του iPhone) ένα μικρο επίτευγμα. Απο πλευράς ανάλυσης αλλα και απο χρωματικης απόδοσης

hakoo
22-03-2012, 14:26
Βαγγελη ναι δεν ειπα κατι διαφορετικο, απλα το οτι η Oled δεν κανει "νερα" στις φωτο ειναι μεν λιγο "what sorcery is this?" αλλα δεν αποτελει αποδειξη ανωτεροτητας σε κμια περιπτωση.

PDS
22-03-2012, 14:27
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτούμε που υπερτερεί η κάθε συσκευή: το Vita έχει πιο ζωντανά χρώματα και το iPad μεγαλύτερη ανάλυση.-


Αυτο ακριβως προσπαθω να πω απο την αρχη ,στο πρωτο ποστ μου,αλλα ο Δημητρης δαγκωνει.:D:P

Πως μπορει αυτο το ποστ
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=372855&postcount=427
Να ξεσηκωσει τετοια μαχη?:p


Βαγγελη ναι δεν ειπα κατι διαφορετικο, απλα το οτι η Oled δεν κανει "νερα" στις φωτο ειναι μεν λιγο "what sorcery is this?" αλλα δεν αποτελει αποδειξη ανωτεροτητας σε κμια περιπτωση.

Δεν διαφωνησα,απλα συπληρωσα:p

Εκανα edit και στο προηγουμενο ποστ μου και εβαλα και την εικονα με το ipad.

hakoo
22-03-2012, 14:34
Σιγα την μαχη ρε συ, κουβεντα κανουμε.

PDS
22-03-2012, 14:40
Mεταφερθηκαν εδω τα offtopic posts απο τα news.

Valkyre
22-03-2012, 15:15
Δεν δαγκωνω κουβεντα κανουμε.

Αλλα ως Δημητρης με την λογικη που κουβαλαω, οταν παραθετω "επιστημονικη" (το βαζω σε εισαγωγικα) αναλυση η οποια βασει μετρησεων βγαζει το ipad3 ως την πιο καλη οθονη συνολικα που υπαρχει και απο την αντιπερα οχθη το επιχειρημα ειναι μια φωτογραφια καμερας και σχολια απο το neogaff, το λιγοτερο που μου επιτρεπει η λογικη αυτη ειναι να ειμαι δυσπιστος.

Το μονο που ειπα ειναι οτι το "ζωντανο" και "εντονο" χρωμα σιγουρα δεν συνεπαγεται και καλυτερο χρωμα. Δεν ξερω πως να σας το εξηγησω διαφορετικα, αλλα το χρωμα για να θεωρηθει ιδανικο πρεπει να ειναι κατω απο ολες τις συνθηκες. Σε σκοτεινο παιχνιδι, σε φωτινο παιχνιδι , σε σκοτεινη ταινια, σε φωτεινη ταινια κλπ κλπ.

ενιγουεη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Προσωπικα και μονο το γεγονος οτι το Vita ειναι μοναχα 220dpi , για εμενα αυτοματως το βγαζει απο την συζητηση του ποια ειναι τα καλυτερα display αυτην την στιγμη στην αγορα.

PDS
22-03-2012, 16:03
Δεν δαγκωνω κουβεντα κανουμε.
Πλακα εκανα ρε:p



ενιγουεη περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Aυτο ακριβως.

Επιμενεις ομως ακομα και στο τελευταιο ποστ σου να μιλας γενικα για το display, οταν εγω δεν μιλαω γενικα για ποιοτητα,αλλα κυριως για ζωντανα χρωματα.
Ξεκαθαριζω και παλι λοιπον ,οτι εγω θεωρω πολυ πιθανο να εχει πιο ζωντανα χρωματα το vita.

Ξαναδες το πρωτο μου ποστ και δες μετα τι ακολουθησε.

Επαναλαμβανω οτι εγραψα στο πρωτο ποστ μου ''Τα χρωματα της OLED δεν υπαρχουν''.
Sorry δλδ για εκεινο ποστ.Δεν ηξερα οτι θα προκαλεσει τοσες αντιδρασεις.
λολ




YΓ.Oι εικονες σαφως και δεν λενε την απολυτη αληθεια,αλλα εχουμε ματια και μπορουμε να κρινουμε συγκεκριμενα πραγματα,οπως για παραδειγμα τα ''νερα'' που κανει το ipad και σου απεδειξα οτι τα κανει και το go.Το vita οχι.Επισης τα χρωματα κτλ.
Ειναι πολλοι που εχουν και τα 2 και υποστηριζουν το ιδιο,δεν ειναι τρελοι αυτοι.

Valkyre
22-03-2012, 16:26
Βαγγελη ολα αυτα ακολουθησαν διοτι ο τροπος με τον οποιο ποσταρες ηταν σαν να εχεις παρει δεδομενο και σαν αποδεικτικο στοιχειο οτι η φωτογραφια αυτη ειναι αντιπροσωπευτικη της πραγματικοτητας.

Και εγω απλα κοντολογοις σου λεω οτι το μονο που αποδεικνυει αυτη η φωτογραφια ειναι οτι οι AMOLED οθονες βγαινουν ωραιοτερες φωτογραφιες απο οτι οι LCD (νερα κλπ). Και φυσικα αυτο που εχω πει ηδη 2-3 φορες οτι "πιο ζωντανα χρωματα =/ πιο καλα χρωματα". Εκει σταθηκα, στο οτι ξαφνικα μια φωτογραφια θεωρειται αρκετη για να πουμε πιο χρωματα ειναι καλυτερα και ποια οχι, κατι που με βρισκει καθετα αντιθετο γιατι το εχω ψαξει γενικα το θεμα με τα displays (οχι τα συγκεκριμενα, γενικοτερα) και ξερω πολυ καλα οτι δεν ειναι να κρινεις ενα display απο μια φωτο...

δεν ειναι καν λογικο. Αυτο δεν σημαινει οτι το Vita δεν εχει καλη οθονη, προς Θεου, αλλα οτι θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη και ειδικα μεγαλυτερης αναλυσης ισχυει. βεβαια αυτο θα αλλαζε και το κοστος της συσκευης οποτε ειναι κατανοητο.

psx3
22-03-2012, 16:34
Άλλο πράγμα οι LCD οθόνες στο Πλαίσιο με πειραγμένο saturation που φαίνεται να έχουν ζωντανά χρώματα και άλλο οι OLED που λόγω τεχνολογίας έχουν πιο ζωντανά χρώματα/καλύτερο contrast χωρίς ματσακονιές... αυτή είναι η διαφορά.

Οι OLED ξεπερνάνε μέχρι και τις Plasma σε χρωματική πιστότητα, δεν είναι τυχαίο...

PDS
22-03-2012, 16:37
Για μενα ειναι αρκετη μια φωτο για να δω καποια πραγματα Δημητρη.Για σενα μπορει να μην ειναι αρκετη και ειναι σεβαστο,αλλα για μενα ειναι.

Αλλωστε και ο τυπος που την εβγαλε,το εκανε για να δειξει πρωτα απ'ολα αυτο που εβλεπε ο ιδιος σπιτι του ως κατοχος και των 2.(vita,ipad3).

Επισης συμφωνω στο "πιο ζωντανα χρωματα =/ πιο καλα χρωματα",απο την αποψη οτι ο καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις.
Για μενα παλι τα ζωντανα χρωματα=πιο καλα χρωματα.Πως να το πω,μου αρεσει να βλεπω το rayman στο vita και οχι στο Ps3 μου στην καινουρια tv.Βλεπω μεγαλη διαφορα τι να κανω:p

Valkyre
22-03-2012, 17:20
^^ Aυτο που κανεις! Δεν ειπε κανενας οτι πρεπει να αλλαξεις αποψη ή αισθητικη. Εγω εγραφα οτι εγραφα γιατι νομιζα οτι καναμε την συζητηση σε αντικειμενικη περισσοτερο βαση παρα υποκειμενικη.

PDS
22-03-2012, 17:40
Το υποκειμενικο εχει να κανει με το αν μου/σου/του αρεσουν ή οχι τα πιο ζωντανα χρωματα.Οποτε ναι σε αυτο συμφωνω(αν εννοεις αυτο).
Δεν φαντασιωνομαι οτι υπαρχουν ζωντανα χρωματα στην oled δλδ.Oντως υπαρχουν:D

roverand
25-03-2012, 11:58
Δεν ξέρω ποια από της δυο συσκευές έχει καλύτερη οθόνη αλλα οι φωτογραφίες είναι epic fail... μην τσιμπάτε.