PDA

View Full Version : PlayStation Vita εντυπώσεις,απορίες



Pages : [1] 2 3 4 5

PDS
22-02-2012, 02:10
http://www.gameranx.com/images/updates/ps-vita-1312292856.jpg

Οπως γνωριζουμε σημερα κυκλοφορει το psvita επισημα Ευρωπη,οποτε σε αυτο το thread θα γραφουμε τις εντυπωσεις μας για το νεο φορητο της sony.
To thread Μικρά Νέα και φήμες για PSVita All-in-One Thread! δεν θα φιλοξενει εντυπωσεις,αλλα μονο μικρα νεα και φημες για το vita,οπως στο παρελθον.

PDS
22-02-2012, 02:13
Μια εικονα απο το launch στο λονδινο προς το παρον.

https://p.twimg.com/AmNkUyCCAAIzssi.jpg


Kαι Γερμανια.

http://www.abload.de/img/5222357871r6krr.jpg
http://www.abload.de/img/522203081r9k63.jpg
:p

minaras_tio
22-02-2012, 02:21
^^Στηθηκαν ηδη τα προβατα στις ουρες ε;
Αμα το αγορασουν σε 10 μερες τι εγινε;
Τι μου θυμιζει να δεις; Α ναι,τα καλα των προβατων της apple.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Spiros20
22-02-2012, 03:04
Εγω να δω που το έχω προπαραγγειλει από Πλαίσιο. Θα μου το φέρουν αύριο;
Λέει ότι με την προπαραγγελεια εξασφαλίζουμε το Vita την μέρα που βγαίνει. Για να δούμε.

Dragonpaul
22-02-2012, 08:11
Πάντως είναι υπερβολικές οι αντιδράσεις του κόσμου. Στήνονται στις ουρες για να πάρουν κάτι που, έτσι κι αλλιώς, θα πάρουν αργότερα μες στη μέρα ή στη χειρότερη μετα απο μερικές μέρες. Αλλα οκ... Δε θα το κατηγόρησω αυτο. Απλα λέω...

Spiros20
22-02-2012, 11:51
Απο την στιγμη που κάνει και η ίδια η Sony events απο ότι βλέπω στην Γερμανία. Αλλα εκτός αυτου άλλο είναι να περιμένεις μόλις το πάρεις να σε κοιτάνε όλοι και να σε χειροκροτανε και γενικά όλο αυτό το κλίμα. Οι άνθρωποι είναι τρελοί.

Valkyre
22-02-2012, 12:15
ο κοσμος ειναι οπως ακριβως το ειπε ο minaras... προβατοποιημενος.

hollow_83
22-02-2012, 13:18
Λοιπον, καταρχην να πω οτι δεν με ενθουσιασε.

Ειναι μια πολυ καλη κατασκευη, με τρομερη οθονη, κακη τοποθετηση
των κουμπιων και των αναλογικων (τουλαχιστον για τις δικες μου διαστασεις).

Για να μπορω να εχω καλη χρηση αναλογικων πρεπει να το κραταω στις ακρες,
που ειναι τελειως αβολο, και επιπλεον τα χερια μου ακουμπανε πολυ ευκολα στο πισω μερος (touch), κατι που μαλλον θα δημιουργησει προβληματα
σε παιχνιδια που το χρειαζονται.

Επισης η οθονη εχει μια κακη υφη και σου δινει την αισθηση οτι το δαχτυλο κολλαει και δε γλυστραει οπως γινεται τα περισσοτερα smartphones.

Tα πορτακια που προφυλασουν τις υποδοχες για τις μνημες και τις καρτες ενω ειναι καλη προσθηκη εχουν χαλια υλοποιηση. Με κομμενα νυχια ειναι σαν να προσπαθεις να φας ενα φυστικι αιγινης, κοινως δε μπορεις με τπτ να τα ανοιξεις.

Απαραδεκτη επισης ειναι η απουσια ακουστικων, εστω και των 2 ευρω.

Το menu του ειναι οκ, αλλα δυστυχως χανεσαι, ειναι ομως ταχυτατο και με 0 καθυστερησεις.

Το Store ειναι υποδειγμα και πραγματικα ειναι το μονο που με ενθουσιασε.

Απο παιχνιδια δυστυχως δεν εχει κατι να παρουσιασει για Launch line up, περαν
του Uncharted, και ισως και του Wipe out, με το πρωτο να με αφηνει αδιαφορο
λογω ελλειψης multi, και το δευτερο δε το πληρωνω οταν καποτε το κατεβαζα Free στο PSN. Ανυπομονω για Motorstorm RC, ΜΚ9, και οτι αλλο επεται.

Μεγαλο μειον ειναι και η τιμη του, που μαζι με την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ αγορα μιας μνημης (αν δεν αγορασετε μια δεν θα μπορειτε να κανετε σχεδον τπτ με την κονσολα),
την καθιστουν πανακριβη αγορα. Για να καταλαβετε τελικη τιμη ειναι γυρω στα 300 ευρω μαζι με μια 16αρα, βαλε και ενα παιχνιδι παμε στα 350.

Γενικα ενω ειναι ενα πολυ καλο δειγμα τεχνολογιας, μου δινει την αισθηση οτι ειναι ενα κακο φορητο.

to be continued.....


Προσωπικη Αποψη απο τις 3 ωρες που το χρησιμοποιω.

Valkyre
22-02-2012, 13:26
^^ Το αγορασες? Αν ναι, πω ρε φιλε τοσο απογοητευμενος? Για την οθονη παντως δεν θα ανησυχουσα, ετσι ενιωθα και στο 4s οτι η οθονη κολλαει σε σχεση με το 3gs μου, αλλα απλα ηθελε να περαστει μερικες δαχτυλιες για να στρωσει και να γλυστραει.

Επισης απο οσο γνωριζω η πισω touch φαση δεν θα επηρεασει τα παιχνιδια που το ακουμπας, μονο εκεινα που το υποστηριζουν αν και λογικα θα απενεργοποιειται γιατι ειχε πει η Sony οτι υπαρχουν και εναλλακτικοι conventional χειρισμοι στα παιχνιδια και δεν εισαι υποχρεωμενος να αγγιξεις touch pads και screens.

Τωρα ολα τα αλλα, σαφως και τα βλεπεις απο πρωτο χερι. Εγω δεν προκειται να το αγορασω ουτως η αλλως για τους λογους που εχω αναφερει πολλακις.

gkarabid
22-02-2012, 13:27
Μια εικονα απο το launch στο λονδινο προς το παρον.




Kαι Γερμανια.

http://www.abload.de/img/5222357871r6krr.jpg

:p

Παντως ειναι πολυ γελειο το θεαμα !!
Να περιμενουν να πληρωσουν .... απιστευτο
Αυτες της ουρες της βλεπουμε (και περιμενουμε μεγαλυτερες ) για φαγητο αστεγων και οχι μονο

hollow_83
22-02-2012, 13:29
Ναι val το αγορασα, εχω κολλημα και μαζευω οτι βγαινει παντα πρωτη μερα.

Για τα λεφτα που κοστιζει, εμενα δε με ενθουσιαζει σαν gaming console.

Dragonpaul
22-02-2012, 13:34
Παιδια, ούτε εγώ συμφωνω με τις ουρες, το είπα και πιο πάνω. Όμως, οκ, ίσως είναι αντικείμενο πόθου για κάποιους και φοβούνται υπερβολικά μη δε προλάβουν. Υπερβολές, βέβαια...
@hollow Φίλε, μια και το αγόρασες, εύχομαι να αλλάξεις γνώμη και να το ευχαριστηθεις στη συνέχεια. :)

hollow_83
22-02-2012, 13:42
Θα το ευχαριστηθω γενικοτερα, απλα εκφερω μια αντικειμενικη αποψη, δε λυπαμαι τα λεφτα που εδωσα γιατι οπως ειπα ειμαι λιγο αρρωστος με αυτα. :P

Dragonpaul
22-02-2012, 13:49
Την έχω κι εγώ αυτη τη gadgetομανια και, για να είμαι ειλικρινής, δε θα με χάλαγε να το είχα. Αλλα ξέρω πως δε μου χρειάζεται και πως ελάχιστα θα ασχοληθώ μαζι του. Ποιος ξέρει... Αν κάποια στιγμη πέσει η τιμη...

Valkyre
22-02-2012, 13:55
^^ και εκτος απο την τιμη αν αποκτησει πραγματικο χαρακτηρα και εχει ξεχωριστα παιχνιδια, τοτε και μονο τοτε θα δικαιολογησω να προβω σε μια αγορα του. Μεχρι τοτε, τα smartphones του σημερα ΥΠΕΡκαλυπτουν (με κεφαλαια) τις gaming aναγκες ενος ενηλικου οπως εγω. Υπερκαλυπτουν. Και καλα θα κανει η Sony να το καταλαβει αυτο, αλλα μαλλον περα βρεχει...

hakoo
22-02-2012, 14:36
^^Yπερκαλυπτουν ενα συγκεκριμενο φασμα παιχνιδιων νομιζω, πηχτρα στα puzzle games και μεγαλοι περιορισμοι απο τα touch controls σε σχεση με το τι παιζεις. Τα μοναδικα παιχνιδια που εχω ευχαριστηθει στο iphone ειναι κατι click n point adventures (broken sword, lost city) που ταιριαζουν απιστευτα με τα touch screen controls. Tιποτε αλλο. Χασμουριεμαι με τα angry birds, πληττω με το plants vs zombies, γελαω με την προσπαθεια εκφρασης hardcore gaming πχ Dead Space, Devil May Cry που μετα απο 5 λεπτα πονανε τα δαχτυλα σου (και τα νευρα σου κουρελια).
Θα ηθελα ενα φορητο που να μπορει να τα κανει ολα, και κατι τετοιο σιγουρα μπορει να γινει με το Ps Vita, φτανει να υποστηριχθει.
Οποτε εν αναμονη των παιχνιδιων γιατι μεχρι στιγμης η αληθεια ειναι οτι μονο το gravity daze και το Dragon's crown με ψηνουν.

hollow_83
22-02-2012, 14:39
Αυτο με τα δαχτυλα δυστυχως το παθαινεις και με το Vita.

Μακραν για μενα το πιο αβολο φορητο.

Lefteris_X
22-02-2012, 14:44
α, ρε Sony.

νοοτροπία στο επιχειρείν που έχει μείνει στις αρχές 90s (1993-4) και παραμένει ίδιο (πλην του PS3): αγόρασε την κονσόλα μου (PS1, PS2, PSP, PS Vita) αλλά αν δεν αγοράσεις ΚΑΙ μια κάρτα μνήμης, τότε θα πάρεις τα @@ μου.

Κοινώς το PS1, PS2, PSP, PS Vita ποτέ δεν κόστιζαν όσο έλεγε η ονομαστική τιμή, γιατί θα πρέπει να αγοράσεις ΚΑΙ μια κάρτα μνήμης.

Να το δεχτώ για το PS1 (καθότι 1994), άντε να το δεχτώ και για το PS2 (γιατί οι flash μνήμες ήταν ακόμα σχετικά ακριβές).................με το ΠΟΛΥ ζόρι να το δεχτώ (καθώς είχαν πέσει οι τιμές) και για το PSP.............αλλά ΚΑΙ για το PS Vita;

Αντιλαμβάνομαι επιχειρηματικά γιατί το κάνει αυτό η Sony, αλλά βάσει της πείρας μου, είναι μια απαρχαιωμένη πλέον νοοτροπία προς τον σύγχρονο καταναλωτή, όταν μπορεί πλέον με λίγα ευρώ να έχει 16GB σχεδόν σε κάθε τύπο φορητής μνήμης (SD, USB Flash, M2 κλπκλπ).

Αυτός ο Kaz, τελικά είναι παπάρας; ή μήπως είναι ΚΑΙ όλα τα υπόλοιπα στελέχη;

Δηλαδή, για το 3G+Wi-Fi, μαζί με μια κάρτα μνήμης και ένα παιχνίδι (εκτός και αν ο υποψήφιος χρήστης, ακολουθήσει την οδό "κατεβάζω μόνο demos στην αρχή, γιατί έμεινα απο χρήματα")............συνολικό κόστος αρκετά πάνω των 300 ευρώ.

Για φορητή κονσόλα; (και το ξέρετε, ότι γνωρίζω αρκετά απο τεχνικά, συνεπώς θα μπορούσα να αιτιολογήσω την τιμή)

Όχι ρε Sony. Απλά όχι. Πέραν των πωρωμένων, δεν πρόκειται να ελκύσεις κανέναν casual παίκτη / χρήστη, όχι τουλάχιστον μέχρι να πέσει στα 200 ευρώ η τιμή (συνολική με κάρτα μνήμης + 1 παιχνίδι).

Νοοτροπίες του 1994, ακόμα μέχρι σήμερα δεν περνάνε, καθώς έχουν αλλάξει τα πάντα: πρώτες και καλύτερες άλλαξαν ΑΡΔΗΝ οι οικονομικές συνθήκες παγκοσμίως (χέσε την Ελλάδα, γενικότερα μιλάω τώρα, που όλα πάνε άσχημα οικονομικά στους δυτικούς λαούς), άλλαξαν οι απαιτήσεις των χρηστών (πολύ υψηλότερες), άλλαξαν ακόμα και τα μεγέθη των δακτύλων (οι νέες γενιές, δεν είναι "μπασμένες", έχουν μεγάλα δάκτυλα απο τα γιαπωνεζάκια που έπαιζαν Nintendo Game & Watch αλλά και με Nintendo GameBoy, που απευθυνόταν σε μικρά παιδιά = μικρά χέρια / δάκτυλα).

Έχει πρόβλημα "ταυτότητας" και ηλικιακού target group πλέον η Sony, σε όλο το φάσμα των παιχνιδο-κονσολών της, είτε είναι το PS3, είτε το PS Vita (κυρίως το 2ο).

Ίδωμεν / οψόμεθα...

hakoo
22-02-2012, 14:45
@hollow_83 (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=1998)
Πιθανολογω αφενος οχι τοσο εντονα λογω μεγαλυτερου μεγεθους του vita, αφετερου αναφερομαι κυριως σε κατι παιχνιδια του iphone που πανε να εξομοιωσουν hardcore gaming και η unresponsiveness παει συννεφο αφου και τα κατευθυντηρια αλλα και τα action buttons και η καμερα ειναι πανω στην οθονη με αποτελεσμα να επικρατει ενας χαμος.

hollow_83
22-02-2012, 14:49
Εγω αν θελετε συναντιεμαι με καποιο απο τα παιδια της διαχειρισης για Hands on review.

ή το δανειζω για καποιες μερες.

hakoo
22-02-2012, 14:51
O Slay ειναι Πατρα, χλωμο. :a036:
Γιατι δεν κανεις εσυ review?
Το sneak peak που μας εδωσες ειναι παρα πολυ ωραιο και φαινεται οτι ξερεις πολυ καλα τη συγκεκριμενη αγορα.

hollow_83
22-02-2012, 14:55
Δεν εχω προβλημα, απλα δυστυχως το γραπτο μου δεν ειναι τοσο καλο,
και ισως δεν ειναι τοσο ευπαρουσιαστο.

Αλλα θα το προσπαθησω.

Valkyre
22-02-2012, 14:59
^^Yπερκαλυπτουν ενα συγκεκριμενο φασμα παιχνιδιων νομιζω, πηχτρα στα puzzle games και μεγαλοι περιορισμοι απο τα touch controls σε σχεση με το τι παιζεις. Τα μοναδικα παιχνιδια που εχω ευχαριστηθει στο iphone ειναι κατι click n point adventures (broken sword, lost city) που ταιριαζουν απιστευτα με τα touch screen controls. Tιποτε αλλο. Χασμουριεμαι με τα angry birds, πληττω με το plants vs zombies, γελαω με την προσπαθεια εκφρασης hardcore gaming πχ Dead Space, Devil May Cry που μετα απο 5 λεπτα πονανε τα δαχτυλα σου (και τα νευρα σου κουρελια).
Θα ηθελα ενα φορητο που να μπορει να τα κανει ολα, και κατι τετοιο σιγουρα μπορει να γινει με το Ps Vita, φτανει να υποστηριχθει.
Οποτε εν αναμονη των παιχνιδιων γιατι μεχρι στιγμης η αληθεια ειναι οτι μονο το gravity daze και το Dragon's crown με ψηνουν.

προσωπικα το Dead Space ειδικα που τ ανεφερες μου φανηκε απιστευτα ευκολο να παιξει κανεις. Οπως και αλλα τωρινα παιχνιδια που δεν εχουν fixed τους "αναλογικους" στην οθονη αλλα ακολουθουν το που εχεις καθε φορα τα δαχτυλα σου.

επισης υπαρχουν παιχνιδια που θα τα ζηλευαν ακομα και οι "φορητες" κονσολες, και δεν μιλαω τωρα για angry birds (αν και και αυτο ειναι πολυ καλο αντικειμενικα).

Tower defense games οπως το Jelly defense θα το ζηλευε ακομα και το PS3 μην σου πω. Πραγματικο κοσμημα, ή το zombie smash κλπ κλπ. Τα δε hardcore games ειναι τοσο hardcore οσο χρειαζεται να ειναι σε ενα φορητο μηχανημα. Τραγικο λαθος της Sony να εχει την εντυπωση οτι θα παιξω ενα metal gear μεσα σε ενα τραινο και θα διακοπτω ενα 30αλεπτο cutscene γυρω στις 10 φορες μιας και τα gaming sessions μιας φορητης κονσολας ειναι αναγκαστικα πολυ μικρα στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων. Αυτη ειναι και η ουσια μιας φορητης συσκευης. Να σε απασχολησει 20-30 λεπτα μαξιμουμ, εκτος κι αν εισαι σε κανα καραβι ή κατι τετοιο και προσπαθεις να την παλεψεις.

Αν ειναι να αγοραζω φορητο για να το εχω στην πριζα και να παιζω στον καναπε μου (οπως εκανα με το PSP) να μου λειπει. Εχω το PS3 γι αυτην την δουλεια! :)

hakoo
22-02-2012, 15:09
E εγω θελω και κατι που να μπορει να με απασχολησει 10 λεπτα αλλα και κατι που να μπορει να με απασχολησει για ενα "κανονικο" session, αυτο υποτιθεται οτι θα προσπαθησει να κανει το vita. Και καποια χαριτωμενη βλακειουλα να περασω την ωρα μου οταν περιμενω, αλλα και κατι σοβαρο να μπορω να παιξω οταν δεν εχω την home console μου around. Και φυσικα θελω κατι που να μην με περιοριζει στο τι θα παιξω, το σεβομαι αυτο που μου λες για το Dead Space πχ αλλα εγω ειλικρινα ξεραθηκα στα γελια αυτη τη 1 ωρα περιπου που ασχοηθηκα με το παιχνιδι. Στη αρχη γελουσα με τα ακυρα που εκανα (και εκανε) στην οθονη και στη συνεχεια απο αμηχανια συνειδητοποιωντας οτι θα πρεπει να παιξω ολο το παιχνιδι σε αυτη την weird εκδοχη του. Οποτε το αφησα, καλα για το DMC4 δεν θα πω τιποτα, οποιος το εχει δοκιμασει καταλαβαινει.
Οποιος ειναι καλυμενος απο αυτα που προσφερει το iphone (η τα smartphones γενικως για να μην το συγκεκριμενοποιω) προφανως και δεν εχει κανενα μα κανενα λογο να μπει στη διαδικασια να σκεφτει την αγορα του vita.

Ηollow do it!

PDS
22-02-2012, 15:54
To πηρα και εγω:D

Γενικα δεν συμφωνω καθολου με Hollow_83,δεν ξερω τι καλυτερο μπορουσε να κανει η sony.
Θα συμφωνησω με τα περισσοτερα reviews απο τα διαφορα sites που ειναι σχεδον αποθεωτικα για την συσκευη ,χαρακτηριζοντας την οσον αφορα τις δυνατοτητες,την καλυτερη που υπαρχει αυτη τη στιγμη με μεγαλη διαφορα απο τον δευτερο.
Μεχρι στιγμης ολα καλα δλδ.

Προφανως οσο μεγαλωνουμε τοσο λιγοτερο ενθουσιαζομαστε και οτι ιδιο ισχυει και για μενα,αλλα νομιζω(τουλαχιστον αυτο πιστευω) οτι ειναι το καλυτερο φορητο ever απο θεμα potential.Το αν θα ειναι συνολικα το καλυτερο,απομενει να το δουμε στην πραξη,καθως εχει πολυ πιο δυσκολο δρομο απο το psp(παρ'ολο που ειναι πολυ ανωτερο κατ'εμε φορητο απο to psp οταν αυτο κυκλοφορησε).

Επισης εχει ενα εξαιρετικο launch line up.:)
Αργοτερα προς το βραδυ θα εχω περισσοτερα πραγματα να γραψω για το φορητο.

Με το psp τελικα δεν εμεινα απολυτα ικανοποιημενος,αν και το θεωρω καλο φορητο.Νομιζω οτι το psvita θα το λατρεψω:)




YΓ.Μια πολυ εχαριστη εκπληξη ειχα στο πλαισιο καθως εντελως τυχαια γνωρισα τον Σταματη(Criter).Μιλαγαμε κανα 5λεπτο για το Vita,μεχρι που με ρωτησε αν γραφω σε καποιο φορουμ.:D
Εγω εφυγα νωριτερα απο το καταστημα,οποτε δεν ξερω αν εφυγε με Vita τελικα.:p

Valkyre
22-02-2012, 16:13
^^ Kαλοριζικο Βαγγελη και καλα παιχνιδια!! :)

hollow_83
22-02-2012, 16:48
Potential σιγουρα εχει, σημασια εχει να του συμπεριφερθει σαν να ειναι φορητο.

hollow_83
22-02-2012, 17:34
Ενα Unboxing απο φιλαρακι με μαγαζι στην Κυπρο.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BtQU0wGmktw

PDS
22-02-2012, 18:30
Potential σιγουρα εχει, σημασια εχει να του συμπεριφερθει σαν να ειναι φορητο.

Nαι σαφως.Γι αυτο εγραψα ''μεχρι στιγμης''.Εχει πολυ δρομο ακομα το psvita για να φτασει ακομα και το psp.

ΥΓ.Thanks Δημητρη:D

Spiros20
22-02-2012, 19:38
Η οθόνη του είναι πάρα πολύ ωραία. Αυτό που είπε το παιδί που κολλάει η οθόνη, έτσι είναι. Σε κάθε iPhone που έχω πάρει πάντα έτσι είναι στην αρχή μέχρι να αρχίσει να γλιστράει καλά.
Πέρα από αυτά,στην 1 ώρα που το δουλεύω, πάνω από 10 φορές πάω να πατήσω Χ και να πηγαίνει το χέρι μου στον δεξί αναλογικό μοχλό. Αλλά οκ συνηθίζεται. Για να καταλάβετε πως πάει το θέμα, πάω να πατήσω Τρίγωνο και πατάω Χ.
Επίσης το PS Vita με έκανε και κατάλαβα. Δεν μου αρέσουν πλέον τα φορητά παρά μόνο τα παιχνιδάκια στο iPhone να περνάει η ώρα. Ευτυχώς έχω τον αδερφό μου που θα το αξιοποιήσει.
Παίζοντας Uncharted μου φάνηκε πολύ ωραίο αλλά θα περάσει χρόνος να συνηθίσω να πυροβολώ καλά (σε σχέση με το Ps3) γιατί μου φαίνεται λίγο κάπως ο χειρισμός.
Το μόνο που με ξετρέλανε υπερβολικά και μπράβο στην Sony είναι το λειτουργικό του PS Vita (Live Area νομίζω κάπως έτσι το λένε) όπου σε συνδυασμό με την οθόνη αφής σου προσφέρει μια πολύ ωραία εμπειρία.

hollow_83
22-02-2012, 20:22
Στο 4s και στο Evo3d η οθονη παντως δε το εκανε αυτο. Anyway.

Κατι αλλο που με χαλασε επισης ειναι το τελειως σπαρτιατικο κουτι, οπως επισης
οτι το Uncharted δεν ειχε manual μεσα.

Στην τιμη αυτη θεωρω απαραδεκτες τετοιες ελλειψεις.

PDS
22-02-2012, 20:40
Nαι αυτο με το manual ειναι λαθος.Δεν καταλαβαινω γιατι δεν εχει manual.Υποδοχη για αυτο στο κουτι υπαρχει...

muku
22-02-2012, 20:44
Εγώ πάλι όλα αυτά που διαβάζω ως αρνητικά σχόλια με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Εγώ όταν έπαιξα και με βόλευε μια χαρά για πρώτη επαφή με την κονσόλα και η οθόνη μου φάνηκε μια χαρά στην χρήση και ούτε το κουτί θα με ένοιαζε πως θα ήταν. Για μένα το σημαντικότερο για μια κονσόλα είναι το software. Και το αρχικό line up αλλά και οι τάσεις για τα μελλοντικά παιχνίδια είναι που με χαλάνε. Καταρχήν fps στο φορητό? Έλεος πια. Κατά δεύτερον περιμένω να δω την υποστήριξη από τα ιαπωνικά studios. Ευτυχώς το psp είχε μεγάλη, ελπίζω να ακολουθήσουν οι devs και εδώ.

Και φυσικά η τιμή του είναι ένα μεγάλο μείον. Όπως είπε και ο Λευτέρης, περισσότερο με ενοχλεί η πολιτική της κάρτας μνήμης αφού αναγκάζεσαι να την αγοράσεις. Και βασικά όχι μόνο την αγοράζεις, την χρυσοπληρώνεις κιόλας. Η τιμή της κονσόλας πιστεύω είναι απλά κάλη βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών. Για μένα πάει για μελλοντική αγορά μόλις δω τα πρώτα jrpgs. Καλορίζικο σε όσους την έχουν στα χέρια τους και καλά παιχνίδια!

criter
22-02-2012, 20:49
To πηρα και εγω:D


YΓ.Μια πολυ εχαριστη εκπληξη ειχα στο πλαισιο καθως εντελως τυχαια γνωρισα τον Σταματη(Criter).Μιλαγαμε κανα 5λεπτο για το Vita,μεχρι που με ρωτησε αν γραφω σε καποιο φορουμ.:D
Εγω εφυγα νωριτερα απο το καταστημα,οποτε δεν ξερω αν εφυγε με Vita τελικα.:p

Μολις μου ειπες οτι εχεις και PS3 λεω θα ξερει το φορουμ :P Πολυ ευχαριστη εκπληξη! Χαρηκα που σε γνωρισα και απο κοντα Βαγγελη.

Guess what το πηρα και εγω τελικα.:p
Πρωτη επαφη που ειχα μαζι του ηταν σημερα και εντυπωσιαστηκα και πηρα την προσφορα με το Uncharted. Ειναι πολυ πιο μεγαλο απο το PSP με πολυ καλη οθονη σαν ταμπλετα. Στο store εχει πολλα παιχνιδια και διαφορα καλα οπως touch browser. O δεξιος μοχλος με βολεψε και γενικα ετσι οπως ειναι τα κουμπια, ολα γινονται και αγγιζοντας την οθονη. Πολυ καλα γραφικα το uncharted θα με καλυψει προς το παρον αν και υπαρχουν και μερικα ακομα που σκεφτομαι. Ελπιζω να βγουνε καλα παιχνιδια να το ευχαριστηθουμε, :)

hollow_83
22-02-2012, 21:03
Στα 250 + 49 μια μνημη, θες να ειναι ολα τελεια, και ειδικα οταν εισαι συλλεκτης σε νοιαζει και το πως θα ειναι το παραμικρο στη συσκευασια, αφου περνουν τα λεφτα μας
καλο ειναι να μας δειξουν και εναν σεβασμο, και ακομα χειροτερα οταν κοστολογειται
ισαξια ή και παραπανω απο αντιστοιχες home κονσολες.

Φυσικα τον τελευταιο λογω τον εχουν τα παιχνιδια, και εκει θα ειναι το στοιχημα της σονυ.

Το HW παντως δεν ειναι κατι τρομερο in general, αν ειχε κανει ενα development ενως δικου της συστηματος τοτε οκ (οπως ο CELL), αλλα εδω μιλαμε για εναν κλασσικο 4 πυρηνο Arm Cortex Α9, o οποιος μπορει να της κοστιζει και 80 ευρω. H οθονη βεβαια τα σπαει, μιλαμε πραγματικα τραβαει τα ματια, με τα τρομερα χρωματα και την σωστη αναλογια λευκου μαυρου, θα ηθελα ομως να αποροφαει καπως τις αντανακλασεις απο το φως.

Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι βλεπω στη γειτονια ηδη 20 ατομα να το εχουν. (Μεσω του NEAR).

Προτεινο αγορα του Motorstorm RC. To χουν στα 5 ευρω + 1,49 το Full Pack Addon.
Για μενα αξιζει και εχει και πολυ καλο multi.

PDS
22-02-2012, 21:09
Μολις μου ειπες οτι εχεις και PS3 λεω θα ξερει το φορουμ :P Πολυ ευχαριστη εκπληξη! Χαρηκα που σε γνωρισα και απο κοντα Βαγγελη.

Guess what το πηρα και εγω τελικα.:p
Πρωτη επαφη που ειχα μαζι του ηταν σημερα και εντυπωσιαστηκα και πηρα την προσφορα με το Uncharted. Ειναι πολυ πιο μεγαλο απο το PSP με πολυ καλη οθονη σαν ταμπλετα. Στο store εχει πολλα παιχνιδια και διαφορα καλα οπως touch browser. O δεξιος μοχλος με βολεψε και γενικα ετσι οπως ειναι τα κουμπια, ολα γινονται και αγγιζοντας την οθονη. Πολυ καλα γραφικα το uncharted θα με καλυψει προς το παρον αν και υπαρχουν και μερικα ακομα που σκεφτομαι. Ελπιζω να βγουνε καλα παιχνιδια να το ευχαριστηθουμε, :)

Και εγω χαρηκα που τα ειπαμε και απο κοντα:D
Xεχε,το περιμενα να σου πω την αληθεια οτι θα εφευγες με vita.:D

Το μεγεθος της οθονης ηταν το πρωτο πραγμα που μου εκανε θετικη εντυπωση.

Dragonpaul
22-02-2012, 21:18
Πες, βρε Βαγγέλη, λεπτομέρειες. Ίσως για το UGA. Δεν έχω ακούσει γνώμες μέχρι τώρα.

hollow_83
22-02-2012, 21:22
Κλασσικο Uncharted (με την καλη εννοια φυσικα).

Γραφικα και ηχος ειναι οντως οτι καλυτερο εχει βγει σε φορητο μαζι με το Infinite blade για το Iphone.

Η μονη ελλειψη ειναι το multi και η υποχρεωτικη χρηση των Swype's αντι
για QTE's στα close encounters.

Eπισης αρκετα καλος ειναι ο χειρισμος, αν και εμενα με κουραζει επειδη εχω μεγαλα
χερια και πρεπει να το κραταω καπως περιεργα για να μην παταω αλλα κουμπια.

Dragonpaul
22-02-2012, 21:25
Ίσως άκυρη ερώτηση, αλλα ειναι συγκρισιμο σε επίπεδο γραφικών με το PS3?

hollow_83
22-02-2012, 21:28
Nαι αρκετα, δεν ειναι το ιδιο, αλλα ειναι αρκετα κοντα. Λιγο παραπανω aliasing εχει
και ο ουρανος ειναι static αλλα κατα τα αλλα ειναι τρομερο.

Ειδικα στο 3ο ή 4ο Chapter εχει καποια σημεια με φωτιες το lighting και οι φωτιες ειναι αντε γεια.

Dragonpaul
22-02-2012, 21:29
Μάλιστα... Έχω δει βίντεο στο YouTube, αλλα δε μπορω να κατάλαβω καλα.
Σε ευχαριστώ.

hollow_83
22-02-2012, 21:32
Πριν λιγο τελειωσα και ενα τεσταρισμα του demo του Fifa.

Μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα.

Ο χειρισμος σε αυτο ειναι φανταστικος, και η χρηση του toych για πασες μαμαει στην
κυριολεξια. Τα γραφικα επισης ειναι αρκετα κοντα στις μεγαλες.

messi10
22-02-2012, 21:39
Mεγεια σε οσους το πηραν, καλο λιωσιμο.

Το fifa ειναι ιδιο σε gameplay mechanics με την PS3 version ή υπαρχουν διαφορες;

hollow_83
22-02-2012, 21:40
Μια βασικη προσθηκη ειναι η χρηση των touch controls για πασες, κορνερ κτλ.

Στα αλλα ναι ειναι ιδιο.

drjohn1980
22-02-2012, 21:42
επaiξα το demo του unit 13.μου φανηκε πολυ καλο.με κρατησε σε ολη την διαρκεια του demo

messi10
22-02-2012, 21:51
Thanks Hollow. :)

PDS
22-02-2012, 22:23
Eιναι πολυ πιο λειτουργικο και εχει πολυ περισσοτερες επιλογες απο το ps3 psn παντως.

Avenger_Seraphim
22-02-2012, 22:33
Ας γράψω και γω την άποψη μου!

Η αλήθεια είναι οτι ούτε και εγώ ενθουσιάστηκα, αλλα μπορώ να πω οτι το λάτρεψα! Σαν φαν του φορητού gaming το βρήκα εξαίσιο. Και όπως είδα δεν ήμουν ο μόνος που αντιμετώπισε πρόβλημα με τον δευτερο αναλογικό και το "Χ". Αρκετές φορές στο Uncharted κουνούσα και την κάμερα μαζί. Αλλα μετά απο λίγο αφου το συνήθισα δεν υπήρχε πρόβλημα. Είναι πιστεύω καθαρά θέμα συνήθειας. Το d-pad είναι ίσως το καλύτερο που έχει φτιαχτεί σε φορητό (ίσως και πιο βολικο απο του dualshock), σιγουρα σε παιχνίδια που χρειαζονται περισσότερο (Marvel vs Capcom) θα κάνει καλή δουλεια.

Η οθόνη πολύ καλή, φωτεινή και με πλούσια χρώματα. Ειδικά στο Stardust φαίνεται περισσότερο. Ανταποκρίνεται αμέσως σε κάθε άγγιγμα και
Για το touch pad δεν έχω πολλά να πω. Μόνο στο Welcome thing το χρησιμοποίησα και μου φάνηκε εντάξει. Έχω διαβάσει οτι γίνετε καλή χρήση στο Φιφα, το έχω κατεβάσει και θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή. Στην στόχευση στο uncharted βοηθάει πολύ η κίνηση, οπότε θα είναι καλό να το συνηθίσει κανείς.

Το uncharted ικανοποιητικό όπως το περίμενε κανείς, αλλα τίποτα το ιδιαίτερο. Σε αναμονή για την αγορά των Gravity Dash, Escape Plan, Shinobido.

Η μπαταρία κράτησε σε full brightness 4,30 ώρες, κάτι που είναι υπερ αρκετο για μένα τουλάχιστον. Στο αεροπλάνο πάνω απο 4 ώρες δεν έχω μείνει :Ρ

Όσο για το αν κρατάει καλά σε σχέση με τα smartphones, αν τα δει καποιος σαν παιχνιδομηχανές θα πω οτι δεν πιάνουν μία. Άλλο να παίζεις με τα poor mans wannabe games της gameloft και αλλες λοιπές απομιμήσεις με τα touch buttons, και άλλο να έχεις του 2 αναλογικούς και τα κουμπια κανονικά. Μόνο puzzle games και adventure στα smarphones xD

Η καρτα μνήμης είναι πανάκριβη και αδικαιολόγητα, αλλά υπάρχουν παιχνίδια που δεν την καθιστούν απαραίτητη (Dynasty warriors). Αλλα δεν νομίζω να πάρει κάποιος PSvita για να παίξει αυτό το παιχνίδι, σωστά; xD

Τα applications χαριτωμένα, με το Near να μου είναι άχρηστο προς το παρόν. Το Facebook λειτουργικό και απλο, αν και δεν είναι up to date με τα timeline κλπ (αυτό μαλλον είναι καλό). Δοκίμασα και το Dive thing με το AR, αφασία.

Αυτά απο μένα! Ελπίζω να βοήθησα

Spiros20
22-02-2012, 22:58
Α ναι. Το d-Pad είναι όλα τα λεφτά. Προσωπικά το αγαπημένο μου d-Pad από όλα τα Controls που έχω πιάσει στα χέρια μου.
Όπως επίσης τώρα που συνεχίζω και παίζω το Uncharted όντως όταν στοχεύεις βολεύει υπερβολικά πολύ να χρησιμοποιείς το γυροσκόπιο. Είναι πολύ καλύτερο και θα δείτε ότι μετά από λίγο θα χρησιμοποιείτε μόνο αυτό.

dark
22-02-2012, 23:24
Το παρέλαβα και εγώ σήμερα απο το Πλαίσιο που είχα κάνει pre-order. Δεν μπορώ να πω οτι το ψάχνω τόσο πολύ το θέμα όσο εσείς... Εμένα μ' αρέσει και είμαι ενθουσιασμένος που το έχω. Αυτά που αναφέρονται ως μειονεκτήματα εγώ δεν τα βλέπω... Για μένα είναι τέλειο!

Spiros20
22-02-2012, 23:40
Ρε παιδιά όταν πάω στα Maps μου πετάει ένα:
Could not identify your current location please try again later (C2-13396-2)
Και δεν μπορεί να βρει την θέση μου.
Όπως και στο Near όποτε πάω να το σετάρω μου γράφει:
Could not obtain data for your location
Γιατί μου τα βγάζει αυτά; Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

flyawaygr
23-02-2012, 00:14
Ρε παιδιά όταν πάω στα Maps μου πετάει ένα:
Could not identify your current location please try again later (C2-13396-2)
Και δεν μπορεί να βρει την θέση μου.
Όπως και στο Near όποτε πάω να το σετάρω μου γράφει:
Could not obtain data for your location
Γιατί μου τα βγάζει αυτά; Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Απ' ότι διαβάζω gps έχει μόνο το 3g μοντέλο. Μήπως παίζει ρόλο αυτό; Το wifi μοντέλο βρίσκει την τοποθεσία σου (εάν ισχύει ότι δεν έχει gps) από κάποιο κοντινό wifi που είναι γνωστή η τοποθεσία του. Μήπως δεν βρίσκει κάποιο γνωστό κοντά σου;

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

muku
23-02-2012, 00:14
Μέσα σε σπίτι είσαι? Το πιο πιθανό είναι να μην πιάνει σήμα το gps.

Edit : Ταυτόχρονη απάντηση, εγώ δεν το ήξερα αυτό για το gps και βασικά δεν το έχω διαβάσει κάπου μέχρι τώρα. Οπότε δεν γνωρίζω αν εχει καμιά ισχύ το προηγούμενο comment μου.

flyawaygr
23-02-2012, 00:25
Λοιπόν είδα στην επίσημη σελίδα του ps vita ότι δεν έχει gps το wifi μοντέλο, οπότε υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που γράφω παραπάνω.
Επειδή είμαι και εγώ τρελός gadetakias, μάλλον δεν θα καταφέρω και να μην το πάρω και δυστυχώς θα παω και για το 3g λόγω του gps.:o

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

hollow_83
23-02-2012, 00:53
Το απλο δεν εχει GPS, αλλα αν το εχεις συνδεδεμενο σε WiFI δε το χρειαζεσαι.

Εμενα το Near δουλευει κανονικοτατα. To extra του GPS ειναι οτι κανει tracking και on the move, απατεωνια βεβαια για να δωσει αξια στο 3g μοντελο, μιας και ειναι μια λειτουργια που το 3ds την κανει και χωρις GPS.

H αλλη λυση ειναι να συνδεεις μεσω WiFi το Vita στο κινητο σου και να περνει σημα μεσω του 3g του κινητου.

Avenger_Seraphim
23-02-2012, 01:35
Εγώ εχω το Wifi και λειτουργει μια χαρα το Near και το google maps...Κάτι άλλο παίζει. Και ο PDS έχει το ΄ιδιο προβλημα...

Spiros20
23-02-2012, 01:38
Το Wifi έχω. Δεν μπορει να μου βρει την τοποθεσίας μου. Ούτε να δουλέψει το Near

hollow_83
23-02-2012, 01:53
Καταρχην προσεξα οτι εχει πεταξει αρκετες φορες PSN Maintance οποτε ισως οφειλεται σε αυτο.

Μετα δειτε μηπως εχετε κανα firewall και σας κοβει.

Δε ξερω αν εχει σημασια αν ειναι σωστη η ωρα και τι τοποθεσια ορισατε.

Εμενα παντως δουλευει κανονικα και μαλιστα εχει εντυπωση αρκετο κοσμο στη γειτονια.

flyawaygr
23-02-2012, 02:03
Πάντως σίγουρα παίζει ρόλο και αυτό που γράφω παραπάνω, εάν δεν μπορεί να βρει κάποιο wifi δίκτυο που να είναι γνωστή η τοποθεσία του, τότε δεν μπορεί να βρει την τοποθεσία σου, έτσι δουλεύουν οι συσκευές που δεν έχουν gps για να βρούν που είσαι.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

hollow_83
23-02-2012, 02:11
Καμμια σχεση, τα location services βρισκονται στη συσκευη και οχι στο wifi, ειναι νετ service και οχι δυνατοτη του Access point.

Ψαξτε τα settings και δειτε μηπως δεν εχετε ενεργοποιηση το location sharing ή κατι σχετικο.

flyawaygr
23-02-2012, 02:17
Καμμια σχεση, τα location services βρισκονται στη συσκευη και οχι στο wifi, ειναι νετ service και οχι δυνατοτη του Access point.

Ψαξτε τα settings και δειτε μηπως δεν εχετε ενεργοποιηση το location sharing ή κατι σχετικο.

Κανείς λάθος, ψαξε το καλύτερα και θα δεις. Τα location service μιας συσκευής που δεν έχει 3g και gps, δουλεύουν με το να βρίσκουν την τοποθεσία σου από wifi δύκτια που είναι γνωστή η τοποθεσία τους.

Edit: Φυσικά όπως λες και εσυ, στην συσκεύη πρέπει να είναι ενεργοποιημενο το location sharing, αλλά δεν ξέρω εάν έχει τέτοια επιλογή το ps vita.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

hollow_83
23-02-2012, 02:22
Παιδια κανετε λαθος η δουλεια γινετε μεσω του google maps και ειναι το wps

flyawaygr
23-02-2012, 02:24
Παιδια κανετε λαθος η δουλεια γινετε μεσω του google maps.

Φίλε μου το Google maps πως θα βρει που είσαι εάν δεν έχει το gps η έστω το 3g για να βρει το στίγμα σου από τις κεραίες κινητής;

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

hollow_83
23-02-2012, 02:30
WPS relies on a vast database that lists the known locations of over 23 million Wi-Fi access points. To obtain this information, Skyhook deploys specialised vehicles to survey city streets. These methodically scan for access points and plot their geographic location. Current WPS coverage is typically centred around heavily populated areas and Skyhook has already mapped UK cities such as London, Birmingham, Bristol (and Bath), Liverpool, Manchester, Sheffield and Leeds.
There's a coverage checker here.

Skyhook has your router listed
If you live or work in one of these cities, Skyhook's WPS technology is certainly effective and the way it works is quite ingenious.



When a device requests its location using Google Maps, Skyhook's WPS software uses the device's built-in Wi-Fi to scan for nearby access points. It doesn't try to connect to any access points that it finds, it simply collects a MAC address and the Receive Signal Strength Indicator (i.e. the proximity and strength of the 802.11 signal itself) from each one.
The WPS algorithm then compares this data to Skyhook's database of mapped access points. Finally, the WPS algorithm uses both data sets to calculate the device's geographical location.


Ετσι δουλευουν και τα smartphone's.

Το αρθρο φυσικα ειναι παλιο, οποτε οι πολεις ειναι πολυ περισσοτερες.

flyawaygr
23-02-2012, 02:31
WPS: wifi positioning system. :cool:

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

hollow_83
23-02-2012, 02:32
Nαι μονο που δεν ειναι καποια λειτουργια που υποστηριζει η οχι το wifi σου, αυτο προσπαθω να εξηγησω.

flyawaygr
23-02-2012, 02:33
Ρε συ φίλε τι λέω και εγώ τόση ώρα, αυτό ακριβώς λέω.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

flyawaygr
23-02-2012, 02:35
Nαι μονο που δεν ειναι καποια λειτουργια που υποστηριζει η οχι το wifi σου, αυτο προσπαθω να εξηγησω.

Πότε είπα εγώ κάτι τέτοιο; Το wifi όμως πρέπει να έχει γνωστή τοποθεσία στο database που αναφέρει και το κείμενο που παραθετεις.;)

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

hollow_83
23-02-2012, 02:35
Αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι μπορει να μην υποστηριζεται απο το Wifi τους.

Κανονικα θα επρεπε να τους δειχνει εστω και way off, εκτος πια αν μενουν σε τοσο αποκρυσμενο σημειο που εχει ενα wifi ανα 3 χλμ.

flyawaygr
23-02-2012, 02:41
Αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι μπορει να μην υποστηριζεται απο το Wifi τους.

Κανονικα θα επρεπε να τους δειχνει εστω και way off, εκτος πια αν μενουν σε τοσο αποκρυσμενο σημειο που εχει ενα wifi ανα 3 χλμ.

Διάβασες να έγραψα πουθενά ότι είναι θέμα hardware του wifi; Σε πληροφορώ ότι παρόλο που μένω σε κεντρικό σημείο της Αθήνας όταν πρωτοπηρα το Ipad wifi only δεν μπορούσε να βρει wifi με γνωστή τοποθεσία και έτσι δεν έβρισκε ΚΑΘΌΛΟΥ την τοποθεσία μου.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

flyawaygr
23-02-2012, 02:45
Δεν φτανει να βρίσκει wifi, το wifi που βρίσκει πρέπει να είναι περασμένο στην database του skyhook με γνωστή την τοποθεσία του.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Spiros20
23-02-2012, 02:45
Ξαφνικά μου έφτιαξε. Και το Near και το Map. Βρήκε κανονικότατα που μένω όπως και ότι παίζουν άλλοι 5 στο Near. Αλλα όταν πήγα εκει που δείχνει τα βήματα δεν μου έδειχνε κανέναν παρα μονο την εικόνα μου στην μέση. Πως λειτουργεί αυτο στο περίπου;

kabamaru
23-02-2012, 03:45
Προσπαθω να φτιαξω το παζλ απο ολα αυτα που λενε οι φιλοι πιο πανω και καταλαβαινω οτι αν διαδοθει αρκετα, θα μιλαμε για εμπειρια χωρις προηγουμενο.

hollow_83
23-02-2012, 08:35
Το NEAR και μενα στην αρχη δεν εβρισκε τπτ και μετα απο καμμια ωρα λειτουργιας
βρηκε 16 ατομα. Βεβαια δε ξερω αν αυτα ειναι αποκλειστικα Vita Users.

Φιλε flyawagr δεν απανταγα αποκλειστικα σε σενα αλλα και στο φιλο που ειπε
οτι ειναι HW feature των WiFi router - access points.

Eγω παντως ευτυχως δεν εχω συναντησει ποτε προβλημα, ουτε αθηνα, ουτε επαρχια, και ουτως η αλλως και GPS να εχει η συσκευη αν δεν εισαι σε εξωτερικο χωρο δε προκειται να σε εντοπισει, οποτε παλι η περισσοτερη δουλεια γινεται ειτε μεσω WiFI ειτε μεσω 3G, και αν δεν απατωμαι αν δεν εισαι συνδεδεμενος στο PSN το NEAR δε δουλευει, (βεβαια δε ξερω αν με GPS κραταει χλμ αποσταση που εκανες).

Οποτε για να τα συνοψισουμε.

WiFi only μοντελο:

Μονο WiFi, tracking τοποθεσιας μεσω WiFi δικτυων. Mπορει να γινει χρηση
κινητου Hotspot ωστε να ειναι παντα online ακομα και στο δρομο και να κανει
tracking της τοποθεσιας του.

WiFi - 3G μοντελο:

Μπορει να κανει tracking μεσω Wifi οπως και το απλο μοντελο, αλλα για on the
move Mπορει να χρησιμοποιησει τα ενσωματομενα GPS - 3G για αυτονομη
αποδοση της τοποθεσιας. Στην ουσια δλδ και τα δυο την ιδια δουλεια μπορουν
να κανουν.

Το μονο προταιρημα του GPS μοντελου, θα ειναι αν βγει κανα παιχνιδι που απαιτει την χρηση GPS κεραιας.

minaras_tio
23-02-2012, 12:34
Παιδια να στε καλα να το χαρειτε οσοι το χτυπησαν-χτυπησουν!!!!

Valkyre
23-02-2012, 12:41
Ρε παιδια οσοι το πηρατε... βολευει αυτο το πραγμα στο να το κρατας? Βλεπω τον τυπο στο βιντεο και μου φαινεται απιστευτα αβολο... επισης τι γινεται με τα R2 L2 και R3 L3 οταν κανεις remote play απο το PS3??

pgp69
23-02-2012, 12:45
Υπάρχει και νομίζω είναι και free ένα game/app και τώρα που χρειάζεται GPS είναι το t@g
φυσικά δεν είναι και το καλύτερο αλλα νομίζω θα βγάλουν και πιο καλά

http://www.youtube.com/watch?hl=el&v=SbA2AhTOwnI

criter
23-02-2012, 12:46
Υπαρχει επιλογη για location services στα settings.

Κατεβασα δυο δωρεαν παιχνιδιακια απο το store oπου χρησιμοποιεις και κατι καρτες που παιρνεις μαζι με το PS Vita. Το ενα μου αρεσε το Cliff Diving αυτο με τις βουτιες αλλα δεν βολευει να παιζεις ετσι, αφου θα πρεπει να στοχευεις με την καμερα τις καρτες που θα πρεπει να ειναι σε επιπεδη επιφανεια και αν κουνηθει λιγο το PS Vita, σου βγαζει out of range και πρεπει να ξαναστοχευεις την καρτα για να συνεχισεις.

Το PS Network ειναι πλουσιο και ειναι σαν του PS3 με τους φιλους και ολες τις δυνατοτητες που ξερουμε συν πολυ περισσοτερες οπως τα activities που κανεις , φαινονται με λεπτομερειες στο προφιλ σου και στους φιλους σου, οπως και τα notifications με το οτι activities κανουν οι φιλοι σου ειτε στο PS3 ειτε στο Vita. Δεν βλεπεις μονο τι παιχνιδι παιζει ο αλλος, μοιραζεσαι οποια δραστηριοτητα θες, οπως το τι αγορασες, ποτε πρωτοξεκινησες να παιζεις ενα παιχνιδι, τα διαφορα achievements και trophies, απο τα οποια δεν λειπει ο λατρεμενος ηχος μπλινκ οταν τα κερδιζεις οπως στο PS3 :P

To uncharted ειναι πολυ καλο, κανονικο uncharted λεμε επιπεδου PS3 και με εναλλαγες σε περιβαλλον touch, αυτο του log Drake, οπου κανουν το παιχνιδι πολυ πιο καλο, με γριφους και οχι μονο με treasures που βρισκεις, αλλα και πολλα αλλα στοιχεια που πρεπει να συλλεξεις στο παιχνιδι, ενωνοντας πολλα κοματια ωστε να κανεις χαρτες, να βγαλεις συγκεκριμενες φωτογραφιες και αλλα οπως το να περιστρεφεις αντικειμενα χρησιμοποιωντας την πισω touch επιφανεια του Vita. H στοχευση ειναι καλη και το οτι κανεις tilt το vita για να στοχευεις βολευει καλυτερα, αφου κανεις πολυ ευκολα ενα "fine tunning" για headshot με αυτο τον τροπο. Γενικα δεν μου αρεσει να παιζω ετσι ομως, ειτε και με τα διαφορα drag και slide που παρουσιαζονται να κανεις στο παιχνιδι, προτιμω να παιζω με τους μοχλους και τα κουμπια, ετσι εχω συνηθισει μαλλον, δε λεω οτι δεν ειναι καλο και πολυ καλη η touch ανταποκριση, αλλα ειναι σαν να παιζω παιχνιδι στο iphone/ipad.

Σκεφτομαι να παρω και το Εscape pΠan απο το store, φαινεται ωραιο παιχνιδι, 12,99 ευρω κοστιζει.

PDS
23-02-2012, 12:52
Ρε παιδια οσοι το πηρατε... βολευει αυτο το πραγμα στο να το κρατας? Βλεπω τον τυπο στο βιντεο και μου φαινεται απιστευτα αβολο... επισης τι γινεται με τα R2 L2 και R3 L3 οταν κανεις remote play απο το PS3??

Eμενα με βολευει περισσοτερο απο το psp.

Τωρα για το remote play και τα R2 L2,μπορουν να χρησιμοποιησουν την rear επιφανεια.

Γενικα βλεπω οτι χρηισμοποιουν το touch screen και το rear touch σε καποια παιχνιδια για να κανεις πχ reload,οποτε μενουν ελευθερα και καποια κουμπια (κυκλος ή τετραγωνο).
Ψαχονται γενικα με τον χειρισμο καια αυτο ειναι καλο.

Στο fifa για παραδειγμα το rear touch panel μπορει να γινει το τερμα και ακουμπωντας το να σουταρεις.

ΥΓ.Μετεφερα τα ποστ μας σε αυτο το thread με τις εντυπωσεις.Ειναι καλυτερα εδω:p

hollow_83
23-02-2012, 12:53
Δοκιμαστε και το Μοτορστορμ RC.

Να εχουμε να παιζουμε τπτ online οχι τπτ δλδ.

hakoo
23-02-2012, 12:59
Καλοριζικο σε ολους, η αληθεια ειναι οτι με τρωει και μενα το χερι μου να το αγορασω αλλα μετα σκεφτομαι οτι δεν εχει καποιο νοημα απο τη στιγμη που κανενα παιχνιδι του launch line up δεν με ενθουσιαζει.
Θα περιμενω λιγο καιρο :a057:

PDS
23-02-2012, 13:00
To αγορασες hollow_83?
Πολυ δελεαστικη τιμη και αγοραζοντας το το εχεις και για ps3.

Valkyre
23-02-2012, 13:00
Eμενα με βολευει περισσοτερο απο το psp.

Τωρα για το remote play και τα R2 L2,μπορουν να χρησιμοποιησουν την rear επιφανεια.

Γενικα βλεπω οτι χρηισμοποιουν το touch screen και το rear touch σε καποια παιχνιδια για να κανεις πχ reload,οποτε μενουν ελευθερα και καποια κουμπια (κυκλος ή τετραγωνο).
Ψαχονται γενικα με τον χειρισμο καια αυτο ειναι καλο.

Στο fifa για παραδειγμα το rear touch panel μπορει να γινει το τερμα και ακουμπωντας το να σουταρεις.

ΥΓ.Μετεφερα τα ποστ μας σε αυτο το thread με τις εντυπωσεις.Ειναι καλυτερα εδω:p

Kαλα εκανες Βαγγελη κι εγω καταλαθος το εκανα εκει...

Μαλιστα, thanks για τις εντυπωσεις, αν δεν το πιασεις τελικα στα χερια σου δεν βγαζεις συμπερασμα. γενικα ειναι στιβαρη κατασκευη? Πιο βαρυ απο το παλιο fat psp?

Lefteris_X
23-02-2012, 13:06
τα κάνεις map σε άλλα κουμπιά, όπως και στο PSP, όταν έμπαινε σε remote play mode.

Εννοείται φυσικά, ότι όλα τα παραπάνω είναι κάτι σαν "το δείχνουμε ότι γίνεται, μόνο για την χαρά......της επίδειξης", καθώς δεν είναι καθόλου βολικό να παίζεις ένα παιχνίδι που έχει σχεδιαστεί για dualshock, σε PS Vita και φυσικά, το interface ΔΕΝ αναπτύχθηκε για ΤΟΣΟ μικρή οθόνη (PS Vita) συκριτικά με τις 21, 23 έως 46 ίντσες τηλεοράσεις / monitor που έχουμε για το PS3.

Τώρα απο εκεί και πέρα, σίγουρα θα υπάρξουν αρκετοί που θα το κάνουν, για να πουν στον εαυτό / φίλο / φίλους / ξέρωγω: "πω ρε φίλε, κοίτα τι κάνει το μηχανάκι!"...

και αμέσως, ο (τεχνολογικός) κόσμος θα είναι καλύτερος, yes? :D

PDS
23-02-2012, 13:08
Kαλα εκανες Βαγγελη κι εγω καταλαθος το εκανα εκει...

Μαλιστα, thanks για τις εντυπωσεις, αν δεν το πιασεις τελικα στα χερια σου δεν βγαζεις συμπερασμα. γενικα ειναι στιβαρη κατασκευη? Πιο βαρυ απο το παλιο fat psp?

Aπο το fat ειναι πιο ελαφρυ σιγουρα,γιατι το fat psp εχω,επισης επειδη τα βαζω διπλα διπλα,ειναι αρκετα πιο ομορφο και η οθονη μεγαλυτερη.Eιναι και πιο λεπτο απο το fat.
Nαι ειναι στιβαρη η κατασκευη,γενικα σου βγαζει σαν εικονα κατι καλυτερο σε ποιοτητα (απο το psp) και οταν πατησεις τα κουμπια,κουνησεις λιγο τον αναλογικα βλεπεις διαφορα απο το psp.

Dragonpaul
23-02-2012, 13:32
Kαλα εκανες Βαγγελη κι εγω καταλαθος το εκανα εκει...

Μαλιστα, thanks για τις εντυπωσεις, αν δεν το πιασεις τελικα στα χερια σου δεν βγαζεις συμπερασμα. γενικα ειναι στιβαρη κατασκευη? Πιο βαρυ απο το παλιο fat psp?

Κάποιος ψήνεται.... :P

Valkyre
23-02-2012, 13:42
^^ oχι δεν υπαρχει περιπτωση!

Τωρα ψηνομαι για αλλα πραγματα ασε...

Dragonpaul
23-02-2012, 14:19
Κι εγώ για αλλα ψηνομαι, αλλα το πηγάδι έχει, σχεδόν, στερέψει. :(

PDS
23-02-2012, 14:41
Λοιπον.Demos.

Dynasty Warriors Next.

To πρωτο πραγμα που κανει εντυπωση ειναι τα πολυ καθαρα γραφικα του.Φαινεται οτι το παιχνιδι τρεχει σε μεγαλη αναλυση και δεν εχει σχεδον καθολου aliasing.Eπισης τα χρωματα ειναι πολυ καλα(ισως λογο ΟLED).Κατα αλλα εχει σχετικα φτωχο περιβαλλον ,αλλα παααρα πολλους εχθρους(αν και παρατηρησα οτι δεν τους δειχνει ολους ταυτοχρονα και εξαφανιζονται).Καλο frame rate.Ηταν το πρωτο demo που κατεβασα και εκει συνειδητοποιησα(και με τα ματια μου) οτι το φορητο οντως εχει δυνατοτητες.
Αδιαφορο βεβαια ως παιχνιδι,αλλα γενικα μου αρεσε αυτο που ειδα οσον αφορα τα γραφικα.

Fifa
Δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο την ps3 εκδοση του fifa 11(οχι 12,γιατι το ειναι πιο κοντα στο fifa 11 ουσιαστικα).Eχει πολυ καλα γραφικα και υστερει σε καποια πραγματα οπως στο λιιιγο χειροτερο στο frame rate,τα λιγοτερο λεπτομερη textures,αλλα σε αυτη τη οθονη δεν τα παρατηρεις.Αρχικα εντυπωσιαζεσαι απο τα γραφικα.Τα χρωματα δεν υπαρχουν...
Παιζει πολυ καλα και εχουν μπει καποιες πολυ εξυπνες ιδεες οσον αφορα τον χειρισμο.H ορθογωνια rear επιφανεια μπορει να αποτελεσει το ορθογωνιο τερμα που βαζουμε γκολ,ενω οι πασες μπορουν να γινουν με ενα αγγιγμα στο touch pad.Και στις 2 περιπτωσεις,ο χρονος που παταμε την touch επιφανεια μετραει για το αποτελεσμα(δυναμη) της πασας/σουτ.Για αρχη δεν με βολευει ιδιαιτερα αυτο,αλλα θα προσπαθησω να του δωσω ευκαιρια.Την δευτερη φορα που επαιξα παντως ηταν σαφως πιο ευκολο.
Πολυ θετικες οι εντυπωσεις απο το fifa συνολικα.Βεβαια ειναι λαθος τους που δεν εκαναν πορτ το 12,αλλα ενταξει τι να κανεις.Σιγουρα το καλυτερο ποδοσφαιρακι που μπορει να παιξει καποιος σε φορητη συσκευη.

Μodnation racers.
Αλλο ενα παιχνιδι που στον οπτικο τομεα μοιαζει πολυ με την ps3 εκδοση.Πολυ ομορφα γραφικα,εχει καποια θεματα στο frame rate.αδιαφορο για μενα παιχνιδι.

Unit 13.
Θυμιζει αρκετα το socom.Καλα γραφικα.Ευκολια στον χειρισμο(εχει και fps view οταν ζουμαρεις οπως και το socom) και δινει γενικα μια γευση για το πως παιζουν τα shooters στο psvita.Απο αυτη την αποψη ειναι ενα θετικο δειγμα,αλλα σαν παιχνιδι δεν με τραβαει.

Wipeout 2048
Eιναι αρκετα διαφορετικο απο το HD,εχει πολυ καλα γραφικα,πολυ ''loading''...και το frame rate ειναι στα 30 ,αλλα για wipeout δεν ειναι καλο αυτο.Το περιβαλλον παντως ειναι πολυ ομορφο και αν ειχαν καταφερει τα 60fps,θα ηταν σιγουρα απο τους ομορφοτερους τιτλους του psvita.Οπως και να χει ειναι wipeout,δεν μπορει να ειναι κακο παιχνιδι.

Aυτα προς το παρον.

hollow_83
23-02-2012, 14:45
Ναι φιλε PDS το αγορασα, αλλα απο οτι ειδα εχει να αγορασεις και κατι αλλες ψιλομαλακιουλες, συνολικα ομως δεν βγαινει πανω απο 8 ευρω, και το βρισκω αρκετα
εθιστικο. Αν εχει ντεμο δοκιμασε το.

PDS
23-02-2012, 14:50
Θα το κατεβασω και στα 2(ps3/vita) να το δοκιμασω.Εσυ το κατεβασες και στα 2 φανταζομαι ετσι(εφοσον ειναι πακετο)?Δοκιμασες να παιξεις και στα 2 ταυτοχρονα με καποιον αλλον?

hollow_83
23-02-2012, 16:01
Το ψαξα λιγο καλυτερα σημερα και απο οτι καταλαβα δεν εχει direct multi αγωνες.

Το online του βασιζεται σε leaderboards. Δε ξερω αν στην πορεια βγαλουν καποιο
προσθετο ωστε να εχει αγωνες εναντια σε αλλους.

Αυτο με χαλασε αρκετα, και με χαλαει λες και το κανουν επιτηδες και δε βαζουν ενα σωστο multi.

Στο PS3 δε το δοκιμασα ακομα.

flyawaygr
23-02-2012, 16:12
Ενώ ψηνομαι πολύ να το πάρω, δεν υπάρχει παιχνίδι αυτή την στιγμή που να δικαιολογεί την αγορά του για μένα ( κάποιο σοβαρό rpg, thriller, stealth). :(

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

baphomet
24-02-2012, 09:56
ρε παιδιά το youtube σας παίζει εσάς?...εμένα μου λέει ότι θέλει flash player (που αναφέρει ότι το έχει ήδη αν κλικάρεις πάνω του) ή HTML 5 που αν πας να το βάλεις σου λέει ότι δεν το υποστηρίζει ο browser σου

ps4
24-02-2012, 11:38
Εμενα δεν με χαλασε τιποτα σχεδον περαν ισως των παιχνιδιων. ΔΕΝ υπαρχουν. Τουλαχιστον οχι ακομα. Εκτος απο 1-2 ολα τα αλλα προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο.

Η κονσολα ειναι στιβαρη κατασκευη και τα κουμπια οκ.

Το μονο ισως πραγμα που με χαλασε (γιατι παιχνιδια λογικα θα βγουν σε λιγο καιρο) ειναι οι μοχλοι. Οχι οτι δεν ειναι καλοι αλλα επειδη ειναι πολυ μικροι εχουν και μικρη διαδρομη. Πολλες φορες βρεθηκα να σπρωχνω τον μοχλο ενω ειχε ηδη τερματισει.

Υ.Γ.1 Λεφ εχεις δικιο φιλε. Αγορασα την κονσολα αλλα εμεινα απο λεφτα και κατεβαζω demos. Παρε τηλ σου πω.

Υ.Γ.2 Το youtube ουτε εμενα παιζει τιποτα. Νομιζα θα εχει δικια του εφαρμογη αλλα δεν. Για να δουμε. :)

flyawaygr
24-02-2012, 23:43
Τελικά δεν αντιστάθηκα, το πήρα και εγώ. Έπεσα σε μια πρόσφορα του Κωτσόβολου, το wifi ps vita + uncharted + starter kit + 4gb μνήμη, 299€ σε 24 άτοκες. Το είδα και το έπιασα και από κοντά μου άρεσε και με βόλεψε, αυτό ήταν το πήρα! Πήρα μαζί και μία 16gb κάρτα γιατί έχω σκοπό τα περισσότερα παιχνίδια να τα κατεβάζω από psn. Όποιος θέλει με κάνει add! Άντε να βγουν και περισσότερα παιχνίδια του γούστου μου τώρα.

Eddy_Gordo
25-02-2012, 03:27
επειδη ειμαι ακομα υπο σκεψη... το uncharted και γενικοτερα τα υπολοιπα παιχνιδια ποση διαρκεια εχουν ;;;

anretal
25-02-2012, 04:23
το uncharted 9-10 ωρες για να το τελειωσεις και καμια 20αρα για to platinum.
Περιπου το ιδιο και το plants vs zombies εδω μπορεις να τα δεις ολα http://www.ps3trophies.org/games/vita/

anretal
25-02-2012, 04:26
Τελικά δεν αντιστάθηκα, το πήρα και εγώ. Έπεσα σε μια πρόσφορα του Κωτσόβολου, το wifi ps vita + uncharted + starter kit + 4gb μνήμη, 299€ σε 24 άτοκες. Το είδα και το έπιασα και από κοντά μου άρεσε και με βόλεψε, αυτό ήταν το πήρα! Πήρα μαζί και μία 16gb κάρτα γιατί έχω σκοπό τα περισσότερα παιχνίδια να τα κατεβάζω από psn. Όποιος θέλει με κάνει add! Άντε να βγουν και περισσότερα παιχνίδια του γούστου μου τώρα.

Το μεγαλο μειωνεκτημα με τα παιχνιδια απο το psn ειναι οτι θες παρα πολυ μνημη και επισης οτι δεν μπορεις να τα πουλησεις ανταλλαξεις .

Εγω οτι μπορω θα αγοραζω κανονικα και μονο οτι βγαινει μονο στο psn απο εκει

dewarsad
25-02-2012, 18:15
Και εγω to πηρα, 299Ε απο ΠΛΑΙΣΙΟ, to απλο :) μοντελο +Uncharted+16gb καρτα. Μεχρι στιγμης παντως, με εξαιρεση την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ του οθονη, δεν μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει, οπως οταν αγορασα το πρωτο μου psp....

dewarsad
25-02-2012, 20:20
Να ρωτησω κατι τωρα....οσοι το πηρατε, μεσα ειχε κανεναν αλλο κωδικο εκτος απο αυτον που ειναι μαζι με τις AR PLAY CARDS? γιατι διαβαζω σε διαφορα sites οτι ειχαν μεσα και καποιο εκπτωτικο κωδικο για παιχνιδια.

Stefanos
25-02-2012, 20:59
Να ρωτησω κατι τωρα....οσοι το πηρατε, μεσα ειχε κανεναν αλλο κωδικο εκτος απο αυτον που ειναι μαζι με τις AR PLAY CARDS? γιατι διαβαζω σε διαφορα sites οτι ειχαν μεσα και καποιο εκπτωτικο κωδικο για παιχνιδια.
Μονο οσοι εκαναν Pre Order ειχαν εναν Extra κωδικο για
1) Exclusive Avatar
2) Items για το Home
3) 5 ευρω εκπτωση για 4 συγκεκριμενα Games (ενα απο αυτα)
4) Exclusive early access to Frobisher Says!

dewarsad
25-02-2012, 21:27
Αααα ΟΚ ευχαριστω!! :):), τωρα κατι αλλο , αντε το avatar το δωσανε, ΗΟΜΕ στο vita υπαρχει οπως στο PS3? EAN NAI που το βρισκω βρε παιδια......

Stefanos
25-02-2012, 22:07
Αααα ΟΚ ευχαριστω!! :):), τωρα κατι αλλο , αντε το avatar το δωσανε, ΗΟΜΕ στο vita υπαρχει οπως στο PS3? EAN NAI που το βρισκω βρε παιδια......

Οχι (τουλαχιστον μεχρι τωρα) για το PS3 ειναι, αλλωστε οπως ειπε και η μαμα Sony οσοι εχουν PS3 θα παρουν και το Vita (LoL)

kostasb13
26-02-2012, 03:56
Το πηρα και εγω, 289 ευρω με uncharted και 8gb μνημη. Ικανοποιημενος ειμαι μεχρι στιγμης με αυτα που εχω δει, ενταξει μην περιμενουμε απο τωρα γραφικαρες ή παιχνιδια ΑΑΑ, ειναι πολυ νωρις ακομα. Το μηχανημα παντως δειχνει οτι εχει δυνατοτητες.

Μια ερωτηση για οσους(αν καποιοι) εχουν παρει το escape plan. Επειδη σκεφτομαι να το αγορασω, πως ειναι γενικα? Βλεπω καποια reviews που μιλανε για πρoβλημα στον χειρισμο, παντως φαινεται ωραιο παιχνιδι και σχετικα φτηνο

ultra
26-02-2012, 11:26
το παιχνίδι είναι καλό και σχετικά πρωτότυπο. Βέβαια σαν ένα απο τα πρώτα παιχνίδια με χειρισμό που περιλαμβάνει μία οθόνη αφής και μία οπίσθια επιφάνεια αφής έχει κάποια προβληματάκια. Αλλά σε γενικό πλάνο το παιχνίδι είναι το limbo του PS VITA.

kostasb13
26-02-2012, 11:58
Απο την πρωτη στιγμη που ειχα δει το παιχνιδι μου ειχε προκαλεσει το ενδιαφερον. Ειναι καλη και η τιμη οποτε θα το παρω. ultra το οτι λες οτι ειναι το limbo του psv, αυτο και μονο αρκει...8D

kabamaru
27-02-2012, 17:56
Eιχα την τυχη να το δοκιμασω σ ενα καταστημα της Μοναχοne στο Vodafo και γενικα ειμαι εντυπωσιασμενος. Θα προσπαθησω να ειμαι περιεκτικος. Για τους τυπους, εχω PSP απο τοτε που βγηκε (giga pack) και το χω λιωσει, οποτε σε μερικα σημεια θα προβω σε συγκρισεις.

-Εργονομια, Κατασκευη

Ειναι ελαφρως μεγαλυτερο του PSP. Αρκετα ελαφρυ με αρκετα μεγαλυτερη οθονη. Η touch screen ειναι απολυτα αμεση και ακριβης και δε συναντησα αντισταση στην κινηση των δακτυλων. Ισως επειδη εχει χρησιμοποηθει απο πολυ κοσμο και "στρωθηκε".
Ο σταυρος, οι μοχλοι και τα κουμπια, ειναι ιδιαιτερα μικροι. Μου εκανε αρκετη εντυπωση. Γενικα δεν ηταν αβολοι. Τα μονα προβληματα που συναντησα ηταν:
Στην αρχη πολλες φορες αντι για το Χ πατουσα τον δευτερο αναλογικο. Εκτιμω οτι συνηθιζεται
Τα δαχτυλα ακουμπουσαν στο πισω panel. Δεν ξερω αν επηρρεαζει τα παιχνιδια. Στο FIFA εβγαζε ενα μηνυμα.

Δοκιμασα αρκετα παιχνιδια και δινω εντυπωσεις για το καθενα:

-Ridge Racer

Τυπικο, ευκολοπαιχτο, fun, ridge racer. Επαιξα με παραδοσιακο χειρισμο και πηγαινε "νερο". Πολυ ομορφα γραφικα, νυχτερινη πιστα, εφε, και αισθηση PS3. Μ αρεσε πολυ το μενου επιλογων του παιχνιδιου, που ειχε χαρακτηρα smartphone.

- Wipeout 2048

Eιμαι fan της σειρας κι εχω παιξει ολα τα παιχνιδια σε PSP,PSX,PS3. Το παιχνιδι ειναι σε ολους τους τομεις WipeOut. Το frame rate δε με προβληματισε πουθενα, ο χειρισμος - τοσο σε παραδοσιακο, οσο και σε touch/sixaxxis - ηταν αμεσως και βολικος, κατι που το βρηκα πολυ σημαντικο. Αυτο ομως που ηταν το σημαντικοτερο και δεν αναφερθηκε νομιζω, ειναι οτι εχει καινουριες πιστες (πολυ βασικο "-" παλαιοτερων wipeout). Πολυ καλο παιχνιδι. Ειδικα για launch.

- FIFA 12

Στην πραγματικοτητα ηταν το ντεμο. Ιδια οψη με PS3, σε ο,τι αφορα τα γραφικα, και ο καινουριος χειρισμος με τις touch passes/shots. Δε με βολεψε. Οποιος εχει πεταξει χειρηστηριο γιατι δεν του βγηκε πασα στο Pro/FIFA, θα χρειαστει πολλη καλη θεληση για να το συνηθισει αυτο. Παιζοντας κανονικα controls, το παιχνιδι ειναι απροβληματιστο.

- Little Deviants

Mαλλον αδιαφορο puzzle game που προσπαθει να εκμεταλλευτει συνδυασμο του touch panel με την touch screen. Δε με βολεψε και δε μου αρεσε, αλλα ισως να φταιει το τεθωρακισμενο πλαισιο+καλωδιο που εβαλαν γυρω απ την κονσολα για να μην την κλεψω, εεεε κλεψουν.

Γενικα, ειναι πραγματικα σαν καποιος να σου πηρε το psp και να στο γυρισε με καλυτερα γραφικα, 2ο μοχλο και touch screen. Οσοι απολαυσαν το psp σιγουρα θα βρεθουν σα στο σπιτι τους και θα απολαυσουν και αυτο. Οι μοχλοι ειναι πιο ξεκουραστοι απο του PSP και τα κουμπια πιο μαλακα, αν και πιο μικρα.

Ελπιζω να βοηθησα οσους ψαχνονται.

Eddy_Gordo
04-03-2012, 00:50
παιδια 2 ακομα ερωτησεις ..

η Μπαταρια ποσο κραταει ;

εξω στο δρομο με ηλιο παιζεις ή ειναι οπως με το PSP ;

ps4
04-03-2012, 01:18
Εχει βρει κανεις κανα καλο converter για mac που να παιρνει και υποτιτλους;

Εχω ενα που κανει μετατροπη αλλα δεν ξερω τι διαστασεις να δωσω στο video.

dewarsad
04-03-2012, 18:10
παιδια 2 ακομα ερωτησεις ..

η Μπαταρια ποσο κραταει ;

εξω στο δρομο με ηλιο παιζεις ή ειναι οπως με το PSP ;

Η μπαταρια με την φωτεινοτητα να ειναι γυρω στο 50 με 60% και με ανοιχτο το wifi συνεχεια + το Near ανοιχτο + "αρκετο παιχνιδι" + "ψαξιμο" στο store + χρηση του browser του στο ιντερνετ εμενα μου κραταει γυρω στις 4 ωρες.

Στον ηλιο με τη φωτεινοτητα γυρω στο 50 - 60% παιζεις ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ, καμμια μα ΚΑΜΜΙΑ, σχεση με το psp (ακομα και με το go ή το slim) που υποτιθεται οτι ειχαν οτι καλυτερο σε οθονες!!!

personGR
04-03-2012, 18:46
Στον ηλιο με τη φωτεινοτητα γυρω στο 50 - 60% παιζεις ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ, καμμια μα ΚΑΜΜΙΑ, σχεση με το psp (ακομα και με το go ή το slim) που υποτιθεται οτι ειχαν οτι καλυτερο σε οθονες!!!

Εντάξει, μη συγκρίνεις, είναι παντελώς διαφορετικές τεχνολογίες. Η οθόνη του Vita είναι τόσο καλή μάλιστα, που νομίζω έχει καλύτερες γωνίες θέασης από το πανελ του macbook pro! Εν αντιθέση με τα ηχεία βέβαια που είναι ότι χειρότερο υπάρχει σε φορητή συσκευή αυτή τη στιγμή...

dewarsad
04-03-2012, 19:45
Το ξερω βρε...απλα προσπαθησα να δωσω μια εικονα συγκρισης στο παιδι που ρωταγε για την οθονη τον ηλιο και την "αποδοση" του vita :)

kostasb13
05-03-2012, 00:43
Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ασχημη η κατασταση με τα ηχεια...ενταξει ισως τους λειπει η ενταση αλλα ο ηχος ποιοτικα δεν ειναι κακος.
Στην οθονη ενω γενικα ειναι αψογη θα ηθελα παραπανω δυνατοτητες φωτεινοτητας

PDS
05-03-2012, 00:46
Nαι και μενα ο ηχος μου φανηκε πολυ οκ απο θεμα ποιοτητας.Στην ενταση μου τα χαλαει λιγο.Ειδικα απο τα ακουστικα.

Eddy_Gordo
05-03-2012, 02:00
Nαι και μενα ο ηχος μου φανηκε πολυ οκ απο θεμα ποιοτητας.Στην ενταση μου τα χαλαει λιγο.Ειδικα απο τα ακουστικα.
υπαρχει περιπτωση να ειναι κλειδωμενος στα 60 ντεσιμπελ οπως με το PSP ?
αν αλλαξεις ακουστικα ;
Sorry που ρωτω και συγκρινω με αυτο αλλα επειδη το εχω και δεν εχω αλλο μετρο συγκρισης και με εχει σχεδον ψησει αν το παρω ρωτω συνεχεια

kostasb13
05-03-2012, 02:12
Με τα ιδια ακουστικα η ενταση του ηχου στο psvita ειναι σαφως χαμηλοτερη απο αυτη στο ipod touch μου. Οποτε δε νομιζω οτι ειναι θεμα ακουστικων.
Για τα 60 ντεσιμπελ δε γνωριζω κατι

personGR
05-03-2012, 03:19
Όχι παιδιά ο ήχος του φορητού ψαλιδίζεται πολύ άσχημα από τα ηχεία αυτά και είναι κρίμα, το Vita φοράει ένα πολύ δυνατό τσιπάκι ήχου (καλύτερο από αυτά των iPod/iPhone). Εν πάση περιπτώση, αυτό με την ένταση ισχύει, αλλά με ένα ζευγάρι ακουστικών όπως τα hd202 της Sennheiser τα πάντα λύνονται ;)

ps4
05-03-2012, 03:34
Μια ερωτηση που δεν εχω βρει ακομα απαντηση.

Η θυρα που ειναι διπλα στην θυρα υποδοχης των παιχνιδιων/καρτων που μοιαζει με ενα μεγαλο Π, τι ακριβως ειναι; Οπως το κοιτας απο πανω, το δεξι ανοιγμα.

Ευχαριστω.

personGR
05-03-2012, 03:40
Μια ερωτηση που δεν εχω βρει ακομα απαντηση.

Η θυρα που ειναι διπλα στην θυρα υποδοχης των παιχνιδιων/καρτων που μοιαζει με ενα μεγαλο Π, τι ακριβως ειναι; Οπως το κοιτας απο πανω, το δεξι ανοιγμα.

Ευχαριστω.

Accessory port, και προς το παρόν η χρήση της είναι διακοσμητική. Αργότερα λογικά θα έρθουν διάφορα accessories που θα συνδέονται μέσω της θύρας αυτής στην κονσόλα.

Avenger_Seraphim
05-03-2012, 10:50
υπαρχει περιπτωση να ειναι κλειδωμενος στα 60 ντεσιμπελ οπως με το PSP ?
αν αλλαξεις ακουστικα ;
Sorry που ρωτω και συγκρινω με αυτο αλλα επειδη το εχω και δεν εχω αλλο μετρο συγκρισης και με εχει σχεδον ψησει αν το παρω ρωτω συνεχεια
O PDS φοράει και τα ακουστικά που ήταν δώρο με το PSvita, που ακούγονται χαμηλά ακόμα και στον υπολογιστή. xD

ps4
05-03-2012, 21:18
Accessory port, και προς το παρόν η χρήση της είναι διακοσμητική. Αργότερα λογικά θα έρθουν διάφορα accessories που θα συνδέονται μέσω της θύρας αυτής στην κονσόλα.

Οκ. Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Ελπίζω σε κάτι καλό λοιπόν. Για να δούμε. :)

slide, type, send. xperia mini pro.

kostasb13
12-03-2012, 01:27
Το ιδιο περιεχομενο στο psn απο τις 22 φεβρουαριου συν ενα τρειλερ του LBP...ας βαλουν και κατι αλλο καποια στιγμη, κανα demo, κανα βιντεο...

PDS
12-03-2012, 01:31
Oντως ξαφνικα νέκρα.Καμια ανανεωση.

Eddy_Gordo
12-03-2012, 02:03
θα ειναι επειδη παλι ειχε 29 ο Φλεβαρης και δεν.. θα νεκροναν τα παντα!

kostasb13
12-03-2012, 02:11
θα ειναι επειδη παλι ειχε 29 ο Φλεβαρης και δεν.. θα νεκροναν τα παντα!

Ασχετο αλλα...
Πατριωτη! Στο Καλλιανι εισαι? Θα ξερεις τοτε το χωριο μου το Καστρακι...:D

Eddy_Gordo
12-03-2012, 02:16
Ασχετο αλλα...
Πατριωτη! Στο Καλλιανι εισαι? Θα ξερεις τοτε το χωριο μου το Καστρακι...:D
ελα ρε Ρενεσεε...:a050: στειλε πμ για περισσοτερα
επισης ΤΙ παρατηρητικοτητα ηταν αυτη; εχω στειλει μερικα ακομα μηνυματα στην προηγουμενη σελιδα και το ειδες τωρα ;;; ;)
:d030:

kostasb13
19-03-2012, 03:31
Ευτυχως εβαλαν το ντεμο του katamari και εχουμε με κατι να ασχοληθουμε...:zzzz:
Εχει ηδη αρχισει να πιανει σκονη το vita μου...

psx3
19-03-2012, 21:25
Ξέρει κανείς γιατί το PS Vita δεν υποστηρίζει IPv6;

Θα μου πεις ούτε το PS3 το υποστηρίζει (αν και θα έπρεπε να βγάλουν νέο firmware), αλλά εδώ μιλάμε για νέα κονσόλα του 2012...

Σαν να το σνομπάρει μου φαίνεται η Sony, ενώ παλαιολιθικά OSes δεκαετίας και βάλε (Windows XP) το υποστηρίζουν κανονικά.

roverand
24-03-2012, 19:52
Δυο απορίες..
1.Εχω ενεργοποιήσει το 3g. Όταν πάω στης ρυθμίσεις και τσεκάρω το wi-fi απενεργοποιηται αυτόματα to 3g, και όταν ξετικαρω το wi-fi ξαναμπαίνει σε 3g. Έτσι είναι η δεν έχω καταλάβει κάτι? Επίσης ένα Η που εμφανίζεται επάνω στην μπαρουλα τι είναι?
2. Τι πρέπει να κάνω για να παίξουν τα video στο youtube?

ps4
25-03-2012, 08:19
1. Έτσι ειναι όταν έχεις το ένα δεν έχεις το άλλο.
Το H ειναι ας πούμε σαν 2.5g, πιο αργό από το το 3g.

2. Δεν μπορείς να δεις βίντεο youtube στο vita. Τουλάχιστον όχι ακόμα. Λογικά όμως κάτι θα κάνουν για αυτό.


slide, type, send. xperia mini pro.

roverand
28-03-2012, 14:09
Εδώ και λίγες ημερες την έχω και εγώ στα χερια μου την συσκευή αφού την κέρδισα (μην βρίζετε) σε έναν διαγωνισμό. Έχω ήδη αρχίσει να παίζω το wipeout που κατέβασα δωρεάν και το uncharted που αγόρασα. Σε σύγκριση με το psp η συσκευή είναι κλάσης ανώτερη. Μεγαλύτερη οθόνη, υπέροχα γραφικά, δεύτερος αναλογικός μοχλος (ο λόγος που πούλησα το psp μεσα σε έναν μηνα), και αν και μεγαλύτερο από το psp στο μέγεθος καταφέρνει να είναι ελαφρύτερο. και γενικότερα είναι μια πολύ όμορφα σχεδιασμένη μηχανή.
Τα μονα μειονεκτήματα για μένα η απουσία πολλών και σοβαρών τίτλων μέχρι στιγμής (και αν κρίνω και από της ανακοινώσεις θα περιμένουμε πολύ για να έχουμε καλες επιλογές) και τα πανάκριβα παιχνίδια. 50 ευρω για ένα καινουριο καλο παιχνιδάκι είναι πολλά τα λεφτά.
Φοβάμαι ότι μόλις τελειώσω αυτά τα δυο παιχνιδάκια θα πιάσει αραχνες σε κάνα συρτάρι, μιας και δεν βλέπω κάτι άλλο ενδιαφέρον μέχρι στιγμής για τα δικά μου γούστα...ιδωμεν.

roverand
28-03-2012, 19:49
Θελω να κατεβασω κανα παιχνιδακι με την πιστωτικη αλλα δεν μπορω..Bασικα ειναι η πρωτη φορα που κανω εγραφη στο PSN. Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι η επιλογη "add funds to wallet" που εμφανιζεται στο transaction management?

anretal
28-03-2012, 21:03
λοιπον ο ηχος του vita ειναι παρα παρα πολυ καλος απλα για να τον καταλαβεις θελει ενα ζευγαρι καλα ακουστικα. Τα ακουστικα που δινει η sony με το preorder pack ειναι τραγικα. Εχω δοκιμασει razer carcharias (70 ευρω) και ενα ζευγαρι sennheizer ψειρες (25 ευρω) ο ηχος ειναι και με τα δυο φανταστικος και αρκετα δυνατος το uncharted το βαζω 1-2 πριν το τερμα και ενταση ειναι υπεραρκετη .

O Ηχος δε του uncharted ειναι φανταστικος και τα εφε αλλα και το virtual surround ειναι παρα πολυ καλα

TdR
29-03-2012, 15:03
Θελω να κατεβασω κανα παιχνιδακι με την πιστωτικη αλλα δεν μπορω..Bασικα ειναι η πρωτη φορα που κανω εγραφη στο PSN. Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι η επιλογη "add funds to wallet" που εμφανιζεται στο transaction management?

add funds to wallet = προσθέστε χρήματα στο πορτοφόλι

όταν π.χ. θέλεις να βάλεις χρήματα μέσω των psn καρτών των 20 & 50 ΕΥΡΩ
που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Tα περισσότερα καταστήματα που εμπορεύονται
παιχνίδια ή/και κονσόλες τις έχουν.

Για την πιστωτική, απ' ό,τι θυμάμαι, υπάρχει η επιλογή να την δηλώσεις
από το account management. Να χρεώνεται δηλαδή η πιστωτική σου κάρτα,
με πάγια εντολή, για κάθε συναλλαγή που κάνεις μέσω του Playstation Store.
Εκτός αν, μετά την επίθεση που έγινε πέρυσι, το αφαίρεσαν, αλλά δεν νομίζω...

Ψάξε το λίγο. Θα το βρεις.

hakoo
02-05-2012, 23:31
Δεν εχω αγορασει ακομα το vita, πρωτη φορα σημερα το ειδα απο κοντα σε μαγαζι (κλειστο δυστυχως, δεν μπορεσα να τσεκαρω οθονη). Πολυ ομορφο και σχετικα ελαφρυ, μια παρατηρηση μονο ρε παιδια. Τα κουμπια και οι αναλογικοι μοχλοι γιατι ειναι τοσο μικροσκοπικα? Τι σκατα, εγω που ειμαι και σχετικα μικροσωμο ατομο μου φανηκαν ολα πολυ μικρα για τα χερια μου, ισχυει και για κανεναν αλλο η μονο εμενα μου εκανε τοσο κακη εντυπωση?
Πραγματικα δεν φαινεται καθολου απο τις φωτογραφιες αυτο το πραγμα...

psx3
03-05-2012, 00:43
Είναι λογικό αν έχεις συνηθίσει τα μεγέθη του DualShock 3...

roverand
13-05-2012, 21:26
ρε παιδια χιλια συγνωμη που ποσταρω εδω αλλα δεν μπορω να ανοιξω νεο θεμα,
Ειχα ενα psvita το οποιο το πουλησα και ο νεος ιδιοκτητης μου λεει οτι δεν μπορει να μπει στο store γιατι φαινετε ο δικος μου λογαριασμος. Πως παρακαμτεται τωρα αυτο?

roverand
13-05-2012, 21:31
ρε παιδια χιλια συγνωμη που ποσταρω εδω αλλα δεν μπορω να ανοιξω νεο θεμα,
Ειχα ενα psvita το οποιο το πουλησα και ο νεος ιδιοκτητης μου λεει οτι δεν μπορει να μπει στο store γιατι φαινετε ο δικος μου λογαριασμος. Πως παρακαμτεται τωρα αυτο?

ok ακυρο παιδια, μολις με ειδοποιησε το παιδι οτι διεγραψε το λογαριασμο μου μεσα απο της ρυθμισεις.

the master
20-05-2012, 20:29
παιδια το vita βγαινει απο το δικο μας γραμμα β ή το λατινικο vita??

personGR
20-05-2012, 20:34
παιδια το vita βγαινει απο το δικο μας γραμμα β ή το λατινικο vita??

Από το δεύτερο. Η πλάκα είναι ότι το ps4 λέγεται πως έχει κωδική ονομασία orbis, οπότε μαζί κάνουν το orbis vita(e), κύκλος της ζωής ή κάτι τέτοιο :P

the master
20-05-2012, 20:39
ναι το διαβασα αυτο για το orbis...

εμενα παντως μου αρεσει το λατινικο
ακουγεται επικο και κουλατο...

θα δουμε...

hakoo
20-05-2012, 21:52
Απο την Λατινικη λεξη vita που σημαινει ζωη.

personGR
20-05-2012, 21:54
Απο την Λατινικη λεξη vita που σημαινει ζωη.

Την ξέρει τη μετάφραση ρε, αφού σου λέει θέλει να περάσει ψυχολογία, οπότε είναι θεωρητική :P

the master
20-05-2012, 22:02
χαχα ναι τα λατινικα ειναι το αγαπημενο μου μαθημα...
ασχετο βεβαια.

παντως ειναι παραξενο γιατι αποφασισαν να ονομασουν την κονσολα ζωη...
και επισης αν βγαλουν το ps4 orbis δεν θα επρεπε να χει και κυκλικο σχημα?
και μετα τι θα γινει θα βγαλουν καμια τηλεοραση με λατινικο ονομα??
ειναι μυστηριο...

personGR
20-05-2012, 22:07
χαχα ναι τα λατινικα ειναι το αγαπημενο μου μαθημα...
ασχετο βεβαια.

παντως ειναι παραξενο γιατι αποφασισαν να ονομασουν την κονσολα ζωη...
και επισης αν βγαλουν το ps4 orbis δεν θα επρεπε να χει και κυκλικο σχημα?
και μετα τι θα γινει θα βγαλουν καμια τηλεοραση με λατινικο ονομα??
ειναι μυστηριο...

Μπα δε νομίζω, αν ίσχυε πως η κωδική ονομασία ενός προϊόντος έχει κάποια επίπτωση στο ίδιο το προϊόν, τότε τα Windows 7 θα κυκλοφορούσαν πρώτα στη Βιέννη και μετά οπουδήποτε αλλού (Windows Vienna), το Wii θα το προωθούσε ο Castro (Revolution) και το GameCube θα είχε διαφημίσεις με δελφίνια ή κάτι τέτοιο ξέρωγω (Dolphin).

Το Vita μ'αρέσει πάντως σαν όνομα, και το PSV παραπέμπει στο PSP, και είναι εύκολο να το θυμάσαι :-)

the master
20-05-2012, 22:11
ναι αλλα τι νοημα εχει να λεγεται κυκλος και να ναι τετραγωνο??

σκεφτομουν τωρα ,επειδη psv και ps orbis σχηματιζουν τον κυκλο της ζωης,
μηπως το psv θα λειτουργει οπως το χειριστηριο του wii u...

personGR
20-05-2012, 22:15
ναι αλλα τι νοημα εχει να λεγεται κυκλος και να ναι τετραγωνο??

σκεφτομουν τωρα ,επειδη psv και ps orbis σχηματιζουν τον κυκλο της ζωης,
μηπως το psv θα λειτουργει οπως το χειριστηριο του wii u...

Νομίζω πως έχουν ήδη υπάρξει σχετικές φήμες, πως το psnext σχεδιάζεται με αυτή τη λογική. Δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί πάντως, το WiiU Controller είναι πλήρες σα χειρηστήριο (και πολύ καλό από σχετικές αναφορές), αλλά το Vita με μόλις δύο σκανδάλες και με αυτούς τους αναλογικούς δεν είναι ιδανικό γι'αυτή τη δουλειά.

ilias78
16-06-2012, 12:45
ξερουμα αν υπαρχει στο προγραμμα να βγει σε αλλο χρωμα?

βλεπω στο youtube κατι βιντεακια που παιζουν battlefield 3, gta 4 μεχρι και rdr. υπαρχουν αυτα τα Games?

geogoku
16-06-2012, 23:45
ξερουμα αν υπαρχει στο προγραμμα να βγει σε αλλο χρωμα?

βλεπω στο youtube κατι βιντεακια που παιζουν battlefield 3, gta 4 μεχρι και rdr. υπαρχουν αυτα τα Games?

αναμενεται σε λευκο!

τα παιχνιδια που λες ειναι μεσω remote play με ps3 το οποιο γινεται με hackαρισμα το οποιο δεν ξερω αν εχουν δωσει πληροφοριες για το πως γινεται.

ilias78
17-06-2012, 22:34
δεν ξερουμε ποτε να υποθεσω?
η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι να το παρω, μιας κ εχει πεσει καπως η τιμη του. απο την αλλη ομως, σε μαυρο δεν με γεμιζει οπως το λευκο. συν οτι ακομα δεν εχει κ ατους τρελους τιτλους (2-3 αξιζουν για μενα μονο).

Eddy_Gordo
21-06-2012, 01:46
opoios thelei agora to Unit13 exo kouponi ekptosis gia to store .. as pei me ena pm MHN anoigo neo thema

ilias78
22-06-2012, 00:40
τι πρεπει να προσεξει κανεις για αγορα μεταχειρισμενου Psvita?

the master
05-07-2012, 17:50
μαγκες μου δοκιμασα το βιτα στον κοτσοβωλο και εντυπωσιαστηκα μιλαμε , τα γραφικα φοβερα και ειναι επισης ελαφρυ και λειτουργικο !


ξερουμε μηπως αν θα γινει καμια μειωση τιμης τον αυγουστο / σεπτεμβρη?

Nek_Food
06-07-2012, 09:17
Δεν έχει ανακοινωθεί κάτι αλλά οι πωλήσεις δεν το βοηθάνε να κρατήσει για καιρό την τρέχουσα τιμή. Νομίζω ήδη βγαίνουν δεξιά και αριστερά προσφορές (κυρίως πακέτων με παιχνίδι), ίσως τώρα στην gamescom να ανακοινωθεί κάτι στα πλαίσια της έκθεσης ως είχε γίνει με το PS3 Slim προ διετίας αν θυμάμαι καλά, αν και δεν το νομίζω.

hakoo
06-07-2012, 20:03
---Το πηρα κι εγω απο αγγελια δικου μας μελους, καποια στιγμη θα το επαιρνα οποτε λεω ας το παρω τωρα που εχω και λιγο χρονο.
Φιλιππε επειδη κοιταζα κι εγω για προσφορες, η τιμη officially ειναι ακομα ιδια αλλα κυκλοφορουν κατα καιρους διαφορα bundles. Kοιταζα ας πουμε τις προαλλες σε ενα φυλλαδιο του κωτσοβολου wifi vita + modnation racer + memory 16gb + starter kit στα 270 που νομιζω οτι ειναι πολυ καλο bundle.
Οπως ειπε και ο Νek ερχεται η gamescom, δεν αποκλειεται να ανακοινωθει τοτε καμια μειωση.

PDS
06-07-2012, 20:18
Καλοπαιχνιδο ρε συ:):D

Περιμενουμε εντυπωσεις.Καλα εκανες και περιμενες,δεν εχασες τιποτα.Απο δω και περα να δουμε.

hakoo
06-07-2012, 22:39
Εγω περιμενω προτασεις :a045:
Προς το παρον δεν εχω καποιο παιχνιδι (μονο το reality fighters lol) και κατεβασα a bunch of demos.
Σαν piece of hardware οπως αναμενοταν με εντυπωσιασε, εκπληκτικη οθονη και ανταποκριση στην αφη, οι καμερες, η συνδεσιμοτητα, ολα.
Η πλοηγηση μου φαινεται πολυ καλυτερη απο το τηλεφωνο μου (ενα παλιο iphone 3g), και ειναι και πολυ ξεκουραστο γενικα.

PDS
06-07-2012, 23:26
Aν δεν εχεις παιξει rayman στο ps3,ειναι ευκαιρια να το παιξεις στο vita.Δειχνει υπεροχα.

Κατεβασε και τα apps ,εχω λιωσει τα skype και youtube:P

hakoo
06-07-2012, 23:32
Στο μυαλο μου εισαι? :silly:
Χωρις να εχω παιξει τα demo ακομα πρωτες μου επιλογες ειναι το Uncharted, το Rayman και το Gravity Rush.
Μαλλον το Rayman θα τιμησω πρωτο εκτος αν αλλαξω αποψη παιζοντας τα demo.
Κατι αλλο, τα παιχνιδια ειναι ολα region free οπως στο ps3? Αγοραζουμε δλδ αφοβα απο παντου?
Μιας και ξεχασα να το πω πριν, η κονσολα εχει ενα εκπληκτικο interface, πανευκολο και πολυ φιλικο στον χρηστη.

the master
07-07-2012, 01:13
εγω θα επερνα και το σινομπιντο μιας και γουσταρουμε νιντζα!
καλοπαιχνιδο !

παντως αυτο που με ψηνει στο βιτα ειναι οπως ειπες και συ οτι αποτελει κατι παραπανω απο παιχνιδομηχανη , εχει πολλες λειτουργιες...


ποιο μοντελο πηρες το 3g η το απλο?
αξιζει 3g στο ελαντα ή θα πηγαινει σαν κοτα...?

hakoo
07-07-2012, 01:29
wifi, δεν με ενδιαφερει το 3g (καθολου ομως). Thanks!
Μολις επαιξα το demo του shinobido, για μεγαλους fans του tenchu ισως ειναι μια καλη επιλογη, με αντικειμενικα κριτηρια τιποτα ιδιαιτερο. Περιεργα controls, δυσκινητη καμερα, γραφικα psp με καλυτερη αναλυση.
Το πιθανοτερο το παιχνιδι να προοριζοταν για psp και ειπαν να του κανουν μια αναβαθμισουλα και να το κυκλοφορησουν στο psvita.
Νaruto game ποτε θα βγαλουν οι καταραμενοι??

the master
07-07-2012, 01:31
Ε λογικα δεν θα το αργησουν και πολυ ...

criter
07-07-2012, 12:11
Καλοριζικο hakoo

Τα παιχνιδια με διαφορετικο region δουλευουν κανονικα απο οσο ξερω, μπορεις να τα παρεις και απο αμερικη. Δεν εχει περιορισμο στο region, οπως εχει το 3ds. Δουλευουν ολα τα παιχνιδια απο οπου και να τα παρεις, σαν το PS3.

Απο τα λιγα παιχνιδια που υπαρχουν αξιζει σιγουρα το uncharted πολυ. To Rayman επισης αλλα και το Shinobιdo 2 με εψηνε, οπως και το gravity rush, τελικα πηρα το Disgaea 3 το οποιο ειναι αρκετα καλο jrpg κατι σαν το FF tactics. Παρα πολλες ωρες το παιχνιδι, ατελειωτο. Εχω παρει και το escape plan, νταξ καλο ειναι αλλα ταμπλοπαιχνιδο. Μικρα αλλα πολλα levels, τρια αστερια σε καθε πιστα κτλ, και μονο touch χειρισμος.

Tο Metal Gear Solid HD Collection ισως ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια για το Vita αυτη τη στιγμη, αλλα το εχω στο PS3 και δεν θελω να το ξαναγορασω.

pgp69
07-07-2012, 14:20
έχω μια απορία παιδιά, σε όλους σας βγάζει κάτι κάθετες γραμμές σε μερικές αποχρώσεις πιο έντονα όπως το γκρι το κόκκινο πάνω στην οθόνη, δεν έχω βγάλει άκρη με αυτά που διαβάζω αν είναι γενικό τις oled η είναι κάποιες περιπτώσεις αστοχίας υλικού, και δεν αναφέρομαι στους μαύρους λεκέδες όταν είναι σκοτάδι και μαύρη η οθόνη, μιλάω για ψιλές κάθετες γραμμές σε όλη την οθόνη σχεδόν

hakoo
08-07-2012, 02:29
^^Φιλε δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω τι περιγραφεις. Ειναι συνεχεια αυτες οι γραμμες οι εμφανιζονται κατα διαστηματα?
Thanks criter.
Σημερα ασχοληθηκα αρκετα, οι εντυπωσεις μου παραμενουν αριστες αναφορικα με το hardware, και καποιες εφαρμογες που εχει. Πραγματικα ειναι fully equipped μηχανηματακι!
Δεν εντυπωσιαστηκα καθολου με το software, για την ακριβεια απογοητευθηκα. Οπως ειπα δεν εχω καποιο παιχνιδι οποτε κατεβασα a bunch of demos σχεδον απο ολα τα high profile παιχνιδια για να εχω μια γενικοτερη αποψη. Κατ αρχας τεχνικα κανενα παιχνιδι δεν με εντυπωσιασε, ουτε καν το Uncharted (αν και υποψιαζομαι οτι το segment του demo δεν ειναι και ο,τι πιο ενδεικτικο). Τα περισσοτερα παιχνιδια δειχνουν σαν upscaled psp games, με μετριοτατα textures και full aliasing.
Δεν περιμενα να δω ps3 like graphics αλλα νομιζω ο χαρακτηρισμος pretty close που εχω διαβασει κατα κορον δεν ισχυει. Ουτε καν.
Εχει πολυ δρομο να διανυσει το συστημα για να φτασει τα ps3 standards, αν τα καταφερει δλδ. Και εννοειται δεν μιλαω για τα τελευταια κυματα παιχνιδιων του ps3, συγκρινω αυτα που επαιξα στο vita με τα launch games του ps3.
Κοιταζοντας τα specs του vita χωρις να ειμαι ειδικος, θεωρω οτι μπορουμε να δουμε πολυ καλυτερα πραγματα. Εχει φυσικα να κανει και με τις ομαδες που ασχολουνται, αν η Sony δεν βαλει και τις πρωτοκλασατες τις να δουλεψουν πανω του πως να περιμενουμε κατι καλυτερο?
Καμια σχεση ο,τι εχουμε δει μεχρι στιγμης με τα tech demos που μας εδειχναν (mgs4,yakuza).
Τεσπα, ειναι νωρις ακομα για το vita, θεωρω οτι οι κραυγες στυλ "psvita dooomed" που ακουγονται ειναι τουλαχιστον αστειες.
Το συστημα εχει φοβερες δυνατοτητες, αλλα θελει υποστηριξη με ποιοτικο software. Ας ελπισουμε οτι θα ανακοινωθουν τα killer ups καποια στιγμη (gamescom? tgs?) , προσωπικα περιμενω να δω και το bioshock vita. Ειναι πρωτο στη λιστα μου.

pgp69
08-07-2012, 20:45
^^Φιλε δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω τι περιγραφεις. Ειναι συνεχεια αυτες οι γραμμες οι εμφανιζονται κατα διαστηματα?
.

Ναι είναι συνεχόμενες η γραμμές αλλά όταν παίζεις η βλέπεις video δεν φαίνονται, εκεί που γίνονται ευδιάκριτες είναι σε μονόχρωμα background και σε μεγάλο βαθμό στο γκρι και στο κόκκινο και στο πορτοκαλι προς καφέ.
Για παράδειγμα αν επιλέξουμε για BG από το έτοιμα μοτίβο που έχει το vita είναι ένα χρώμα πάνω από το πράσινο στην τελευταία γραμμή είναι λίγο σαν καφέ με γκρι, φυσικά το βλέπω και σε αλλα χρώματα, και δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω ότι όταν το δουλεύεις αρκετά και ζεσταίνεται σαν να γίνετε πιο έντονο.

το έχω βγάλει και photo αλλα δεν απεικονίζεται σωστά το (πρόβλημα)!!

έχω βρει το παρακάτω link που έχουνε photo

και από κάτω γράφουνε διαφορα άλλη λένε έτσι είναι άλλη όχι είναι πρόβλημα δεν το έχω καταλάβει καλά

http://community.eu.playstation.com/t5/PS-Vita-General-Discussion/PS-Vita-Screen-Vertical-Lines/td-p/15341775

personGR
08-07-2012, 22:20
^^Φιλε δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω τι περιγραφεις. Ειναι συνεχεια αυτες οι γραμμες οι εμφανιζονται κατα διαστηματα?
Thanks criter.
Σημερα ασχοληθηκα αρκετα, οι εντυπωσεις μου παραμενουν αριστες αναφορικα με το hardware, και καποιες εφαρμογες που εχει. Πραγματικα ειναι fully equipped μηχανηματακι!
Δεν εντυπωσιαστηκα καθολου με το software, για την ακριβεια απογοητευθηκα. Οπως ειπα δεν εχω καποιο παιχνιδι οποτε κατεβασα a bunch of demos σχεδον απο ολα τα high profile παιχνιδια για να εχω μια γενικοτερη αποψη. Κατ αρχας τεχνικα κανενα παιχνιδι δεν με εντυπωσιασε, ουτε καν το Uncharted (αν και υποψιαζομαι οτι το segment του demo δεν ειναι και ο,τι πιο ενδεικτικο). Τα περισσοτερα παιχνιδια δειχνουν σαν upscaled psp games, με μετριοτατα textures και full aliasing.
Δεν περιμενα να δω ps3 like graphics αλλα νομιζω ο χαρακτηρισμος pretty close που εχω διαβασει κατα κορον δεν ισχυει. Ουτε καν.
Εχει πολυ δρομο να διανυσει το συστημα για να φτασει τα ps3 standards, αν τα καταφερει δλδ. Και εννοειται δεν μιλαω για τα τελευταια κυματα παιχνιδιων του ps3, συγκρινω αυτα που επαιξα στο vita με τα launch games του ps3.
Κοιταζοντας τα specs του vita χωρις να ειμαι ειδικος, θεωρω οτι μπορουμε να δουμε πολυ καλυτερα πραγματα. Εχει φυσικα να κανει και με τις ομαδες που ασχολουνται, αν η Sony δεν βαλει και τις πρωτοκλασατες τις να δουλεψουν πανω του πως να περιμενουμε κατι καλυτερο?
Καμια σχεση ο,τι εχουμε δει μεχρι στιγμης με τα tech demos που μας εδειχναν (mgs4,yakuza).
Τεσπα, ειναι νωρις ακομα για το vita, θεωρω οτι οι κραυγες στυλ "psvita dooomed" που ακουγονται ειναι τουλαχιστον αστειες.
Το συστημα εχει φοβερες δυνατοτητες, αλλα θελει υποστηριξη με ποιοτικο software. Ας ελπισουμε οτι θα ανακοινωθουν τα killer ups καποια στιγμη (gamescom? tgs?) , προσωπικα περιμενω να δω και το bioshock vita. Ειναι πρωτο στη λιστα μου.


BioShock for the PS Vita was announced at the 2011 Electronic Entertainment Expo during Sony's media briefing. Details were thin at the show, but last October, Levine offered an update on the game, saying it was in the "paper design stage."

link (http://www.gamespot.com/news/bioshock-for-ps-vita-on-back-burner-6373628)

Το Stardust το δοκίμασες; Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά νομίζω είναι το απόλυτο time killer του vita. Επίσης, όπως νομίζω αναφέρθηκε, πολύ καλή είναι και η mgs collection, παρόλο που στο ps3 θα τη βρεις και πιο φθηνή, και με περισσότερο περιεχόμενο. Από εκεί και πέρα, τάλε κουάλε με το φορητό ταιριάζει ο rayman, ενώ wipeout είναι καλό, αν αντέξεις τα 30fps (στο ps3 είναι 60 fps locked και πολλοί μουρμουρίζουν για το performance, προσωπικά με ενόχλησε μόνο στο dlc).

Μακριά από Resistance, είναι χάσιμο χρημάτων.

hakoo
09-07-2012, 00:12
Βασικα το οτι bioshock vita ειναι σε αρχικο σταδιο ειναι λογικο, αυτο που για μενα θα κανει τη διαφορα ειναι απο το ποιον ακριβως θα αναπτυχθει. Αν ασχοληθει η ιδια η Irrational ειμαι super hyped, αν το δωσει αλλου αυτοματως το παιχνιδι παυει να με ενδιαφερει.
Το Stardust μου ειναι ψιλοαδιαφορο, το resistance το δοκιμασα χθες (demo), ας πω και 2 κουβεντες μιας και ειναι thread εντυπωσεων. Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, ενα παιχνιδι φτιαγμενο στο ποδι απο καποιον developer β διαλογης για να τραβηξει το κοινο λογω ονοματος του franchise. Διαβαζα στο ιντερνετ κατι κουλα στυλ "best graphics on vita", πραγματικα τα θελουν και τα γραφουν?
Αυτο που ελεγα πριν περι upscaled psp games πηγαινε πιο πολυ στο συγκεκριμενο παιχνιδι, απαραδεκτα textures με δεδομενες τις δυνατοτητες του φορητου, μονο κατι συμπαθητικα particle effects εχει και καποια cool touch screen elements. Εκει που γελασα ηταν οταν συνειδητοποιησα οτι οι νεκροι εχθροι εξαφανιζονται μετα απο 2 δευτερα, LOL.
Εμενα δεν με πειραζει απαραιτητα αυτο που κατηγορουν την Sony πως εκανε με το psp και κανει με το vita, τι δλδ βγαζει spinoffs απο ps3 titles στα portables. Ισα ισα, πολυ θα μου αρεσε να εχω καποια απο αυτα τα παιχνιδια στην portable εκδοχη τους σε συνδιασμο με την εκμεταλλευση των δυνατοτητων που εχει το μηχανημα. Προσοχη, δεν λεω οτι θα ηθελα μονο αυτο απο το vita αλλα και αυτο.
Αλλα dammit, καντο σωστα. Θελω να παιξω την portable εκδοχη του (εκαστοτε) resistance, οχι την καρικατουρα/κακεκτυπο του resistance σε portable εκδοχη.
Βαζουν εκει μια ομαδα της σειρας υπευθυνη, τους δινουν και το ονομα και bam! resistance psvita ladies and gents.
Αυτη την πολιτικη πρεπει να σταματησει η Sony κατα τη γνωμη μου, τοσες ταλαντουχες ομαδες εχει, ας βαλει καποιες απο αυτες να δουλεψουν πανω στο φορητο και ας αφησει τις "αναθεσεις" σε ομαδες β διαλογης.
Απο τα υπολοιπα demos πολυ καλες εντυπωσεις μου αφησε το FIFA (το πιο αξιοπρεπες port οικιακης εκδοσης νομιζω) και το wipeout, παρολο που οπως λες κι εσυ τα frames ειναι αισθητα λιγοτερα.
Θα εχω το Uncharted απο βδομαδα και θα αγορασω και το rayman καποια στιγμη μεσα στο μηνα οποτε θα επανελθω.

Valkyre
09-07-2012, 12:09
Εγω δεν θα περιμενα πολλα απο το Bioshock Vita... απο οτι καταλαβα για το πρωτο παιχνιδι δεν μιλαμε? Εαν ειναι ετσι τοτε λογικα μιλαμε για port job και μαλιστα με συνοπτικες διαδικασιες... εχουν πολυ πιο σοαβαρα χαρτια να παιξουν εκει ελεω Bioshock Infinite για να ασχοληθουν σοβαρα με ενα port.

personGR
09-07-2012, 12:12
Εγω δεν θα περιμενα πολλα απο το Bioshock Vita... απο οτι καταλαβα για το πρωτο παιχνιδι δεν μιλαμε? Εαν ειναι ετσι τοτε λογικα μιλαμε για port job και μαλιστα με συνοπτικες διαδικασιες... εχουν πολυ πιο σοαβαρα χαρτια να παιξουν εκει ελεω Bioshock Infinite για να ασχοληθουν σοβαρα με ενα port.

Όχι, θα είναι stand-alone, ότι ήταν ας πουμε τα Ghost of Sparta και CoO - ακριβώς γι'αυτό θα πάει πολύ πίσω, και ίσως (λεγόμενα του Levine) να παίξει outsourcing σε κάποιο τρίτο studio της 2K.

Valkyre
09-07-2012, 12:18
Α οκ τοτε my bad, θα ειναι δηλαδη spin off, οκ πασο! Μακαρι να δοθει η δεουσα προσοχη. :)

pgp69
09-07-2012, 13:24
παιδιά συγγνώμη που ξανά γράφω για το ειδιό πρόβλημα μου αλλα δεν πείρα κάποια απάντηση, το δικό σας psvita έχει τέτοιο θέμα

http://community.eu.playstation.com/t5/PS-Vita-General-Discussion/PS-Vita-Screen-Vertical-Lines/td-p/15341775

για τι αν δεν έχει πρέπει να πάω για αντικατάσταση σε μερικές φάσεις λόγο ότι το έχει δει το μάτι γίνετε ενοχλητικό

hakoo
10-07-2012, 02:05
Φιλε μου στο δικο μου δεν βλεπω κατι, ξερω οτι θα σε εκνευρισω με την ερωτηση αλλα μηπως ειναι ιδεα σου? Μηπως δλδ στα συγκεκριμενα χρωματα απλα ειναι καπως διαφορετικο και σου εχει κατσει στραβα?
Σιγουρα θα το εχεις ψαξει πολυ περισσοτερο και κατι θα ξερεις, λεω μηπως...
Το μοναδικο που μπορω να κανω για να συγκρινεις με το δικο σου ειναι να ανεβασω καποιες που τραβηξα με ps button + start button απο τα backgrounds που προτεινες ως αυτα που δημιουργουν το προβλημα + 1 απο το demo του uncharted, have a look μηπως σε βοηθησει η συγκριση.

http://farm8.staticflickr.com/7129/7538721846_68595f4685_b.jpg



http://farm9.staticflickr.com/8168/7538721998_73fbda1a3a_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/80741968@N05/7538721998/in/photostream/)



http://farm9.staticflickr.com/8286/7538722346_28e26cbd70_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/80741968@N05/7538722346/in/photostream/)






http://farm9.staticflickr.com/8147/7538722468_7613e2a409_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/80741968@N05/7538722468/in/photostream/)

http://farm8.staticflickr.com/7131/7538722650_a0da319d01_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/80741968@N05/7538722650/in/photostream/)

psx3
10-07-2012, 02:24
Το screenshot τραβάει απευθείας από το framebuffer, οπότε δεν έχει νόημα...

Το φαινόμενο που αντιμετωπίζει ο φίλος λέγεται "mura" και συμβαίνει σε μερικές OLED.

hakoo
10-07-2012, 03:18
^^LOL, επεσες σε expert.
By the way κι εμενα μου φαινεται οτι βλεπω κατι σαν γραμμες στο συγκεκριμενο γκρι φοντο, δεν ειναι εντονες βεβαια. Anyway, επειδη πηρε το ματι μου και κατι αλλα με dead pixels στο internet και αρχισα να κατεβαζω μονοχρωμα backgounds και να ψαχνω μαυρες κουκιδιτσες το σταματω καααααπου εδω :c055gfe:

pgp69
10-07-2012, 04:38
εγώ παιδιά πήγα σήμερα στο χαλάνδρι και μου το αντικαταστήσανε

αυτό που έχω τώρα είναι καλύτερο από τα προηγούμενο σε αρκετά μεγάλο βαθμό αλλα όχι ότι δεν κάνει πάλι κάτι γραμμές

αυτό με το screenshot δεν το πιάνει αυτό το πρόβλημα, φαντάσου σαν να έχεις πιο μπροστά από τα OLED σε χιλιοστά μια μεβράνη γρατζουνισμένη και όταν κινείς μια εικόνα από πίσω η γραμμές μπροστά παραμένουνε στο ειδιό σημείο. για να το τσεκάρεις αυτό βγάλε ένα screenshot με το BG τις πρώτης photo αλλα να έχεις μονο ένα εικονίδιο για να μην πιάνουνε χώρο από το BG, μετά με το photo ap κάντο λίγο zoom και κουνάς αριστερά-δεξιά, εκεί θα δεις αν πιο μπροστά από το BG μένουνε η γραμμές

αυτό που έχω τώρα όπως είπα είναι αρκετά λιγότερες η γραμμές αλλα υπάρχουνε ακόμη,
από τι κατάλαβα λίγο πολύ το έχουνε αυτό το πρόβλημα και για να βρείς εντελώς καθαρή είναι Τζόκερ.
πιστεύω ότι κάποια στιγμή η sony θα το φτάξει 100% και θα ανακοινώσει την αντικατάσταση χωρίς να ρίχνεις τα χαρτιά αν είναι ok η όχι

θα αρκεστώ σε αυτό που έχω και βλέπουμε


hakoo πάντως αν η εικόνα που βλέπεις με τά ματια σου είναι σαν αυτές που ανέβασες τότε το έπιασες το 5+1 με 3 jackpot, και ευχαριστώ για το κόπο να ανεβάσεις τις photo

Valkyre
10-07-2012, 12:09
Αυτο με τις γραμμες ειναι γνωστο θεμα/μειονεκτημα των OLED οθονων. Σε αλλες ειναι πιο εντονο σε αλλες οχι και τοσο. Δεν θεωρειται "προβλημα" εκτος και αν φυσικα ειναι σε μεγαλο βαθμο οπως ηταν του φιλου πιο πανω οπου εκει προφανως και στο αντικαθιστουν. Ομως το φαινομενο υπαρχει σε ολες τις OLED απλα δεν ειναι τοσο εντονο για να το παρατηρησει καποιος.

Υφισταται και στα κινητα με OLED οθονες.

hakoo
10-07-2012, 12:17
pgp69 σιγα τον κοπο ρε συ, θα το δοκιμασω thanks!
Ναι οπως λεει ο Δημητρης μαλλον ειναι θεμα γενικα της τεχνολογιας OLED, χθες που μπηκα λιγο στο τρυπακι και κοιτουσα threads και συζητησεις υπηρχαν παρα πολλοι που ειχαν θεμα, αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο.
Ηταν καποιοι που ελεγαν φοβαμαι να το παω για αντικατασταση μηπως αυτο που μου δωσουν ειναι χειροτερο λολ.
Αν δεν ειναι εμφανες την ωρα του gaming δεν ειναι τοσο τραγικο I guess.
Σημερα περιμενω να μου ερθει το Uncharted, θα επανελθω με εντυπωσεις.

Dragonpaul
10-07-2012, 12:42
Παιδια, ολίγον άσχετο αυτο που θα πω, αλλα έχω κουραστεί με τα προβλήματα σε συσκευές. Dead pixels, γραμμές, έντονη θερμοκρασία, διαρροή φωτός, άμα πια... Μα έλεος να φοβάσαι να αγοράσεις μια συσκευή.

Valkyre
10-07-2012, 12:49
^^ Aστα να πανε Παυλο... εγω δεινοπαθησα με την τηλεοραση οταν αποφασισα να παρω... εμαθα ολες τις ορολογιες για τα διαφορα προβληματα αναλογα την τεχνολογια που θα επιλεξεις...

Εγω ο αμοιρος πηρα μια LED Samsung σουπερ ουαο υποτιθεται και τελικα οταν εκατσα να δω ταινια με σβηστα τα φωτα φρικαρα εντελως... banding παντου, flashlighting, clouding και δεν συμμαζευεται... να δινεις 1600 ευρω για τετοια εικονα? Γιατι για να λες και καλα πηρα την φοβερη LED (στην ουσια μια LCD δηλαδη).

Ε την βρηκα την λυση στην plasma η οποια δεν εχει κανενα τετοιο προβλημα και θελει απλα λιγη προσοχη να μην την αφησεις υπερβολικα πολυ ωρα σε στασιμη εικονα. Πλεον ομως και αυτο το εχουν διορθωσει (ειχα ξεχασει σε pause παιχνιδι 4 ωρες και παλι δεν ειχα θεμα, με μια ειδικη εφαρμογη που εχει η TV σε 5 λεπτα κανει δουλεια).

Μετα ειναι τα κινητα. Ρε κοιτα τι φοβερα μαυρα εχει αυτη εδω η οθονη, ναι αλλα κοιτα και τις καθετες γραμμες. Ρε κοιτα τι φοβερη ειναι η ρετινα (λολ ρετινα) ναι παρε ενα καμμενο πιξελ να γουσταρεις.

Γενικα πολλα προβληματα. Στον τομεα της TV τουλαχιστον νομιζω βρηκα την λυση αλλα βασανιστηκα (αλλαξα 3 τηλεορασεις διαφορετικης τεχνολογιας για να καταληξω)... οτι ναναι εντελως...

Dragonpaul
10-07-2012, 12:59
Ειναι φοβερά μεγάλη ταλαιπωρία το όλο θέμα, ειδικά άμα είσαι ψυχαναγκαστικα ψειρας, όπως εγώ. Τι να πω... Εγώ, πλέον, φοβάμαι να πάρω το οτιδήποτε πριν το ψάξω καλα και όσο μπορω προσπαθώ να διασφαλίσω κάποια πράγματα απο το κατάστημα κιόλας. Πχ, αν υπάρχει θέμα με dead pixels, θα μου το αλλάξουν επι τόπου ή θα με ταλαιπωρήσουν με το service της εταιρίας;

Nikoladim
10-07-2012, 21:05
+1 για την Plasma. Φθηνή και πάρα πολύ καλή λύση.

the master
12-07-2012, 04:26
παιδια ποια ειναι η διαφορα του ps vita με το ps vita 1004???

ilias78
14-07-2012, 16:05
στα psp, καθε μοντελο αναλογα την χωρα προελευσης, ειχε κ ενα κωδικο νουμερο.
τα fat, ηταν 1000 για japan, 1004 για ευρωπη. λογικα το ιδιο παιζει κ εδω. 1004 ειναι απο ευρωπη.
δες το πινακακι. απο χ ειναι το 1 (για το fat), 2 (για το slim) και 3 (για το slim με τγην νεα οθονη και το μικροφονο)

PSP region codes
Codes Country
PSP-x000 Japan (http://en.wikipedia.org/wiki/Japan)
PSP-x001 North America (http://en.wikipedia.org/wiki/North_America)
PSP-x002 Australia (http://en.wikipedia.org/wiki/Australia) / New Zealand (http://en.wikipedia.org/wiki/New_Zealand)
PSP-x003 United Kingdom (http://en.wikipedia.org/wiki/United_Kingdom)
PSP-x004 Europe (http://en.wikipedia.org/wiki/Europe) / India (http://en.wikipedia.org/wiki/India)
PSP-x005 Korea (http://en.wikipedia.org/wiki/South_Korea)
PSP-x006 Hong Kong (http://en.wikipedia.org/wiki/Hong_Kong) / Singapore (http://en.wikipedia.org/wiki/Singapore)
PSP-x007 Taiwan (http://en.wikipedia.org/wiki/Taiwan)
PSP-x008 CIS (http://en.wikipedia.org/wiki/CIS)
PSP-x009 Mainland China (http://en.wikipedia.org/wiki/China)
PSP-x010 Central (http://en.wikipedia.org/wiki/Central_America) / South America (http://en.wikipedia.org/wiki/South_America)

εγω θελω να ρωτησω το εξης. ποση μνημη ειναι αρκετη? καθε game περιπου τι χωρο πιανει?

hakoo
14-07-2012, 17:36
εγω θελω να ρωτησω το εξης. ποση μνημη ειναι αρκετη? καθε game περιπου τι χωρο πιανει?



Tα retail παιχνιδια τιποτα, κανει ενα μικρο install λιγων mb.
Αλλα demos και psn games αποθηκευονται στην καρτα κανονικα. Οποτε για μενα σιγουρα η 4gb δεν ειναι καλη επιλογη εκτος αν δεν σε ενδιαφερει καθολου το store η δεν θα το χρησιμοποιησεις καθολου για media (ταινες,σειρες,whatever)
H καρτες μνημης του vita ειναι πονεμενη ιστορια και ισως η μεγαλυτερη πατατα (μαλλον πονηρια) που εχει κανει η Sony μεχρι στιγμης. Το κοστος ειναι πραγματικα παρανοικο, μια 8gb που ειναι ο μινιμουμ χωρος πιστευω για ενα μηχανηματακι που θα το παρεις για να περασεις και μια ταινιουλα, 2-3 επεισοδια απο καμια σειρα και κανα παιχνιδακι απο το store κοστιζει 35 ευρω. Η 16gb κανει 50 ευρω και η 32gb 90. Παρανοια, ουτε σκληρο 1 tb για Pc να αγοραζες.
Λανσαραν δλδ το psvita στα 250 για κραχτη και στα παιρνουν απο αλλου.

ilias78
14-07-2012, 23:33
και τα save περιπου?
εχω αρχισει κ το σκεφτομαι να προχωρησω σε αγορα.

nintedakias
15-07-2012, 15:07
γεια σας παιδια σκεφτομαι σοβαρα να παρω ενα ps vita αλλα δεν βρισκω δυστυχως ενα παιχνιδι που να με τραβηξει απολυτα σε αυτο.
εχω ενα 3ds με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα παιχνιδια του(αν και δεν ειναι και σε αυτο πολλα) τα εχω χαρει ολα οσα εχω παιξει
mario 3d land
mario kart
zelda ocarina
kid icarus
resi revelations
Τωρα που εβγαλε η nintendo νεο 3ds και πολυ τρεχουν να αλλαξουν το παλιο,μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια αντι να σκοτωσω το 3ds μου για να παρω το καινουργιο μονο κι μονο επειδη εχει μεγαλυτερες οθονες,να παρω ανταυτου ενα ps vita χωρις να σκοτωσω τιποτα...
εχω τωρα ποσες μερες που κοιταω τα games του ps vita και δεν με εχουν συγκινησει επειδη εχω και ενα ps3 και μπορω να παιξω αντιστοιχα εκει.τι να κανω να περιμενω? γιατι ειναι και αρκετα τα λεφτα...
επισης αλλο ενα που με ενοχλει ειναι οτι ενω ελεγαν οτι μεσω remote play θα παιζεις τα παιχνιδια του ps3 κατι τετοιο δεν φαινεται να γινεται τουλαχιστον στα περισσοτερα...

MajereMP44
15-07-2012, 15:32
γεια σας παιδια σκεφτομαι σοβαρα να παρω ενα ps vita αλλα δεν βρισκω δυστυχως ενα παιχνιδι που να με τραβηξει απολυτα σε αυτο.
εχω ενα 3ds με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα παιχνιδια του(αν και δεν ειναι και σε αυτο πολλα) τα εχω χαρει ολα οσα εχω παιξει
mario 3d land
mario kart
zelda ocarina
kid icarus
resi revelations
Τωρα που εβγαλε η nintendo νεο 3ds και πολυ τρεχουν να αλλαξουν το παλιο,μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια αντι να σκοτωσω το 3ds μου για να παρω το καινουργιο μονο κι μονο επειδη εχει μεγαλυτερες οθονες,να παρω ανταυτου ενα ps vita χωρις να σκοτωσω τιποτα...
εχω τωρα ποσες μερες που κοιταω τα games του ps vita και δεν με εχουν συγκινησει επειδη εχω και ενα ps3 και μπορω να παιξω αντιστοιχα εκει.τι να κανω να περιμενω? γιατι ειναι και αρκετα τα λεφτα...
επισης αλλο ενα που με ενοχλει ειναι οτι ενω ελεγαν οτι μεσω remote play θα παιζεις τα παιχνιδια του ps3 κατι τετοιο δεν φαινεται να γινεται τουλαχιστον στα περισσοτερα...

Θα περιμενα φιλε στη θεση σου.Αν δεν κανουν καμια σοβαρη ανακοινωση παιχνιδιου μην μπεις στον κοπο.Κατι πρεπει να τους ταρακουνησει.Και με το να κανουν πωλησεις χωρις να δινουν στον κοσμο παιχνιδια αυτοι δεν θα καταλαβουν τιποτα.Εχει πολλες δυαντοτητες να δεις τρελα γραφικα στο μελλον αλλα πρεπει να αξιοποιηθουν...Αν δλδ δεν εχεις καμια ιδιαιτερη καψα αστο.Οσους ξερω που το εχουν δεν εχουν κατι να παιξουν σοβαρο περα απο τα 2-3 γνωστα, Uncharted, wipeout, Gravity Rush.Σε 15 μερες τα τελειωσαν κ απλα καθονται και βλεπουν βιντεακια στο youtube.

nintedakias
15-07-2012, 15:44
σε ευχαριστω φιλε μου για την συμβουλη σου να εισαι σιγουρος οτι με βοηθας γιατι ειχα σπασει το κεφαλι μου τις τελευταιες μερες...Παντως οπως το βλεπω συμφωνω οτι δυστυχως πρεπει να περιμενω...

hakoo
15-07-2012, 15:48
Ηλια για τα saves θα το κοιταξω αργοτερα και θα σου πω γιατι δεν το εχω προχειρο αυτη τη στιγμη το vita.
Νintendakias στη φαση που εισαι εσυ βρισκεται πολυς κοσμος και αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα για την Sony. Πολλοι ειναι σε φαση αγορας του vita αλλα δεν εχουν το εξτρα σπρωξιμο απο καποιον τιτλο για να κανουν το βημα. Ενταξει το 3ds ειναι λογικο να εχει περισοτερα παιχνιδια, βρισκεται στην αγορα σχεδον εναν χρονο παραπανω. Kι αυτο τους πρωτους μηνες κυκλοφοριας του ειχε μεγαλα προβληματα παντως με τις πωλησεις και το software.
Τωρα σχετικα με τα ειδη των παιχνιδιων, επειδη το βλεπω που το γραφουν και αλλου αυτο που εγραψες, οτι δλδ στο psvita παιζεις παιχνιδια που υπαρχουν και στο ps3 αλλα στο 3ds οχι, θα διαφωνησω.
Τι ακριβως υπαρχει στο 3ds αυτη τη στιγμη που δεν μπορεις να παιξεις στο wii η καποια αλλη κονσολα της ninty? Το Μario (kart/platformer/whatever)? το Zelda?
Μολις βγηκαν αυτα πηρε τα πανω του το 3ds, δειγμα του οτι οι fans της nintendo θελουν παση θυσια να παιξουν τα Mario και τα Zelda και τα Kid Ikarus ανεξαρτητα αν ειναι για φορητη η οικιακη.
Και με τα παιχνιδια του vita υπαρχει μια υπερβολη πιστευω, ειναι ενα συστημα που βρισκεται στην δυτικη αγορα μολις 5 μηνες και εχει ηδη αρκετα παιχνιδια.
Το προβλημα δεν ειναι τοσο το τωρα οσο το οτι δεν εχει ανακοινωθει κατι μελλοντικο που να τραβηξει τον πολυ κοσμο.

MajereMP44
15-07-2012, 16:06
Σιγουρα παντως αναμενεται να εχει υποστηριξη απο τη Sony.Δεν νομιζω οτι τα οικονομικα της θα την οδηγησουν σε αλλη κατευθυνση.Απλα νομιζω πρεπει να επισπευσει τις διαδικασιες και να σπρωξει στην αγορα παιχνιδια.Να ζοριστει λιγο!

Φιλε nintedakias επειδη ολοι εχουμε περασει τη φαση να μας καρφωθει κατι στο μυαλο να το αγορασουμε..χαχα σου λεω πως αν εχεις τα λεφτα παρτο να σου φυγει η ολη φαση και να το βγαλεις απο το μυαλο σου.
Υπαρχουν ομως μικρες παραμετροι που πρεπει να λαβεις υπ'οψιν.Αν ας πουμε περιμενεις μεχρι τα χριστουγεννα πολυ πιθανον να γινεται χαμος απο παιχνιδια και να κυκλοφορησουν και πολλα συμφεροντα πακετακια.Εγω θα περιμενα οπως ειπα θα εκανα λιγο τουμπεκι, λιγο την παπια, ψιλο-φλωρος φαση, θα το καταπιεζα και θα περιμενα την καταλληλη στιγμη.Αλλα επειδη οταν κανουμε αγορες και "χτυπαμε" gadgets ειμαστε ευτυχισμενοι και σαν μικρα παιδια, δεν σε παιρνω στο λαιμο μου!

nintedakias
15-07-2012, 16:23
φιλε σε αυτο εχεις δικιο δεν προσφερει το 3ds κατι πολυ διαφορετικο απο το wii σε θεμα games...Ενταξει μπορει να μην ηταν απολυτα σωστο επιχειρημα.
Aν το σκεφτουμε καλα αυτο που κανει μαλλον ζημια στο vita ειναι η τιμη του...
Γιατι πχ εγω το 3ds το πηρα μαζι με zelda οταν επεσε η τιμη του,βλεποντας βεβαια και τους τιτλους που ερχονταν τοτε για αυτο και οπου με ειχαν καλυψει,αυθορμητα.
Ενω το vita για να το παρω τωρα πχ με το uncharted και μια καλη καρτα μνημης θελω 300 ευρω και ετσι με κανει να το σκεφτομαι! να βλεπω καλυτερα τι τιτλοι ερχονται και να κολλαω να χαλασω τα λεφτα χωρις να μπορω να κανω την αγορα αυθορμητα γιατι αυτοι οι τιτλοι που εχουν ανακοινωθει μεχρι τωρα προς στιγμην δεν με καλυπτουν...
Υπομονη εχω αλλα εχω υπομονη οταν ξερω οτι κατι καλο μα σε 2 μα σε 3 μηνες ειναι καθοδον...
Και με το 3ds ειχα κανει υπομονη αλλα τοτε ηξερα πχ οτι σε 2-3 μηνες ερχονταν το mario land η τo mario kart.
Τελος παντων η κονσολα μου αρεσει πολυ θα περιμενω να βγει κατι πολυ καλο που θα με κανει να την παρω αυθορμητα η να πεσει η τιμη της...

nintedakias
15-07-2012, 16:36
παιδια ευχαριστω πολυ!!!!!και ισως ποιος ξερει μπορει να λειτουργησω αυθορμητα απο τωρα...παμε μωρέ !!!! uncharted, rayman και gravity rush σου λεω !!!!!!

Gazof
25-07-2012, 20:38
Έχω την έκδοση 3G. Όταν πάω να κατεβάσω κάτι από το PS store, αν είναι πάνω από 20MB λέει πως όταν βρει wifi σήμα θα το κατεβάσει, με το 3G σήμα δε το κατεβάζει. Κάνω κάτι λάθος?? Ρυθμίζεται αυτό από κάπου? Το έχω ψάξει, δεν έχω βρει κάτι.

geogoku
31-07-2012, 18:08
Έχω την έκδοση 3G. Όταν πάω να κατεβάσω κάτι από το PS store, αν είναι πάνω από 20MB λέει πως όταν βρει wifi σήμα θα το κατεβάσει, με το 3G σήμα δε το κατεβάζει. Κάνω κάτι λάθος?? Ρυθμίζεται αυτό από κάπου? Το έχω ψάξει, δεν έχω βρει κάτι.

αν δεν κανω λαθος το 3g προς το παρον ειναι για το internet browsing και για τις εφαρμογες πουχρησιμοποιουν το internet (Near-group messaging κ.τ.λ.π.).

Lefteris_X
31-07-2012, 18:52
απο την ιδια την Sony υπαρχει περιορισμος εως 20ΜΒ να κατεβασεις οταν εισαι μεσω 3G (αν θυμαμαι καλα)

kostasb13
03-08-2012, 14:43
5 περιπου μηνες μετα και παιζει να ειναι η χειροτερη αγορα που εχω κανει εδω και πολυ καιρο...κλαιω τα 300 που εσκασα για να το εχω να πιανει σκονη. Παιχνιδια δεν υπαρχουν, σαν gadget δεν υπαρχει καποιος λογος να το χρησιμοποιω αφου ειναι ελλειπεστατο, γενικα δεν εχει την υποστηριξη που θα επρεπε να εχει απο τη sony, με λιγα λογια δεν βρισκω κανενα λογο γιατι πρεπει καποιος να αγορασει αυτη τη στιγμη το vita...δεν ξερω αν θα βελτιωθει στη συνεχεια η κατασταση, το σιγουρο παντως ειναι οτι βιαστηκα...

antoniss
03-08-2012, 21:25
εγώ πάλι είμαι ευχαριστημένος !

και αυτό γιατί όταν το απέκτησα το πήρα σαν κάτι δευτερέυον, συμπληρωματικό και για συγκεκριμένες στιγμές !

δλδ δεν είναι η κύρια κονσόλα/παιχνιδομηχανή , ούτε αυτή που θα με απασχολεί σχεδόν όλη την ημέρα, για αυτό έχω το Ps3 και δεν το αλλάζω.

Όμως με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο βασικά σε κάτι μικρο ταξιδάκια και φυσικά στις διακοπες τώρα το καλοκαίρι 2 βδομάδες που λείπω.

Εχω λιώσει το Uncharted , Virtua Tennis 4 , Lego Batman2 , Lego Harry Potter , Ultimate Marverl vs Capcom 3 σε full games , και κάποια demos που έχω κατεβάσει .

Σαν συσκευή και δυνατότητες έχει πολλές και το καταλαβαίνεις αυτό , ότι game έχω παίξει έχω μείνει ευχαριστημένος και σε γραφικά και σε gameplay,

Σίγουρα έχει λίγα games ακόμα αλλά μην ξεχνάμε πως το ίδιο το ps3 όταν βγήκε είχε ακριβώς το ίδιο θέμα σε σχέση π.χ με το xbox360 , οπότε μην το πυροβολάμε τόσο πολύ , θεωρώ είναι σε καλό δρόμο , έχει πάντως 2-3 games σε κάθε κατηγορία δεν νομίζω κάποιος να τα έχει παίξει όλα και να λέει από τώρα πως δεν ύπάρχει κανένα άλλο πια !
Δεν ξέρω βέβαια , μπορεί να τα σκέφτομαι έτσι γιατί για εμένα όπως είπα είναι κάτι συμπληρωματικό :d055:

Επίσης στο κομμάτι εκτός του gaming όντως και εγώ θεωρώ ότι είναι λίγο πίσω (πάλι καλά που έχουνε βάλει έστω και μετέπειτα youtube και skype )
αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα tablet ,(ευτυχώς που ο brοwser λειτουργεί μια χαρά - εκτός flash -και δεν έχει τα χάλια του ps3...) βασικά δεν νομίζω να θέλουν και οι ίδιοι, όμως δεν νομίζω να διαφημίστηκε ποτέ ως κάτι τέτοιο , στην τελική μια portable παιχνιδομηχανή είναι !

Gazof
04-08-2012, 00:04
Αν και πάνε μήνες που κυκλοφορεί, είναι νωρίς ακόμα, χαλαρώστε :D Θα υποστηριχτεί το Vita πιστεύω.. Δεν το έχω κοιτάξει σίγουρα, αλλά μπορούμε να κατεβάσουμε και παιχνίδια του PSP στο PSV.

Και εγώ είμαι υπέρ-ευχαριστημένος, δεν έχει βγάλει και τα 300 ευρώ η κονσόλα, αλλά δε τα κλαίω κιόλας, αν και έχω παίξει λίγα παιχνίδια ακόμα. Uncharted, Fifa, Little Deviants, Modnation και Motorstorm RC. Θέλω το Reality Fighters να πάρω, είναι και αυτό κατηγορία FIFA, από τα παιχνίδια που απλά ανοίγεις την κονσόλα και παίζεις οποιαδήποτε στιγμή.

Επίσης σερφάρω, ακούω μουσική, βγάζω φωτογραφίες, θα ήθελα φυσικά περισσότερους τίτλους, αλλά αναγκαστικά θα περιμένουμε! Πάντως οι τιμές της κονσόλας και των καρτών είναι υψηλές ακόμα. Γενικά πλέον στα sites βλέπω την απλή στα 229 ευρώ και την 3G την έχω δει και στα 249 (οκ ήδη κλαίω τα 50 παραπάνω ευρώ που έδωσα lol). Αλλά και πάλι πολλά είναι.

ps Και το 3DS κάπου στα 249 δεν είχε όταν πρωτοβγήκε?

ilias78
06-08-2012, 00:15
απο αξεσουαρ τι εχετε στην κατοχη σας? κ ποια ειναι απαραιτητα?
σιγουρα ενα screen protector. απο θυκες ομως τι εχουμε? το σετ του starter pack με τα 25 ευρω αξιζει?
επισης, η συσκευασια τι περιλαμβανει?

Gazof
07-08-2012, 01:43
Έχω πάρει
- 32άρα κάρτα,
- screen protector: http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104852
- ακουστικά (το headset της Sony)
- θήκη http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104739
και
- φορτιστή αυτοκινήτου (με διάφορα βύσματα που έχει και για το PSV και έκανε μόλις 3,5 ευρώ)


Το starter kit έχει μέσα: λουράκι, πανάκι, μία ζελατίνα, θήκες παιχνιδιών και 2 θήκες. Το θέμα είναι ότι η ζελατίνα αν με την 1η προσπάθεια δεν μπει καλά μετά πάμε για άλλη, για αυτό εγώ πήρα αυτές που έχουν 2,5 ευρώ και έχει 3 ζελατίνες μέσα (την μία ήδη την χάλασα στην προσπάθεια να την βάλω).

Οπότε αν πας στο starter κιτ απλά παίρνεις και παραπάνω ζελατίνες να έχεις. Πάντως είναι άλλη φάση η θήκη που να έχεις να λέει πάνω Sony και PSVITA.. μου φαίνεται θα το πάρω, στο βίντεο δείχνει κυριλέ :D
Sony PS Vita Starter Kit unboxing by TechCentury - YouTube

Gazof
07-08-2012, 01:44
Excuse the double post.. το the κάδος please :D

ilias78
07-08-2012, 18:15
ωραιο το starter kit αλλα αυτη η σκληρη θηκη δεν με ενθουσιαζει τελικα. μαλλον θα παρω χωριστα screen protector (εχω δει της hori ειναι πολυ καλο), θηκη για Games και θηκη για την κονσολα. τσαντα μεταφορας εχω απο το psp.
screen protector, χρειαζεται κ η πισω "οθονη" αφης?

Gazof
07-08-2012, 19:16
Δεν είναι κακό να υπάρχει και πίσω μία στο touch pad, καλή σκέψη. Θα πρέπει να την κόψεις εσύ στις διαστάσεις του όμως. Τσίμπησα και άλλη θήκη σήμερα, είναι της Madcatz και είναι θήκη προστασίας και ταυτόχρονα μπορείς να παίζεις.

Αν παίζεις και σε εξωτερικό χώρο με μπόλικο φως, ψάξε για anti-glare screen protector, απλά δε ξέρω κατά πόσο πραγματικά θα βοηθάει.

ilias78
07-08-2012, 19:36
βασικα πουλανε κ για την πισω πλευρα. τεσπα θα δουμε.
για δωσε κανα λινκ

Gazof
07-08-2012, 19:42
Α για την πίσω πλευρά δε το'ξερα, ωραία.

http://www.ricardo.gr/buy/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%C E%B1/sony-playstation/ps-vita/diafora/madcatz-anti-glare-screen-protector-pak-ps-vita/v/an672597336/

Η ίδια στον Κωτσόβολο έχει 7 ευρώ, από όπου και πήρα την θήκη που λέω (κόστος 8 ευρώ), δε την έχει στο site του απ'οτι βλέπω.

Gazof
09-08-2012, 20:24
Το πήρα το πακετάκι του παραπάνω link. Γράφει πίσω η συσκευασία "contains x2 screen protectors for your PS VITA". Ναι, μέσα είχε τρεις! Πολύ large τύποι :D

Κλασικά η μία πήγε υπέρ πίστεως στην προσπάθεια να έχω μία μεμβράνη τέλεια εφαρμοσμένη.. η 2η μπήκε άψογα! Ούτε μία φουσκάλα. Δεν είναι σαν τις κλασικές μεμβράνες, οι συγκεκριμένες έχουν υφή ματ και έχω μία μικρή εντύπωση ότι δεν είναι και το καλύτερο αυτό για τα γραφικά. Το πόσο κάνει δουλειά κάτω από πολύ φωτεινές συνθήκες, δεν το έχω δει ακόμα.

ilias78
09-08-2012, 21:35
εγω για μια τετοια σκεφτομαι (οταν με το καλο το παρω)

Hori Officially Licensed Protective Screen Filter (PlayStation Vita): Amazon.co.uk: PC & Video Games

How to - Apply Hori Screen Protector and Filter for PS Vita - YouTube

Gazof
09-08-2012, 23:08
Αυτή είναι τούμπανο από ότι φαίνεται. Περίμενε λίγο καιρό μήπως πέσει και άλλο το Vita.

ilias78
10-08-2012, 00:47
βασικα το θελω σε ασπρο οποτε πρεπει να περιμενω.

pgp69
13-08-2012, 01:39
έχω ένα θέμα παιδιά με το psvita όταν είμαι συνδεδεμένος η friends από το PS3 με βλέπουνε τελευταίο στην λίστα τους και χωρίς καθόλου ώρα και μέρα που έκανα logout.

Έχω διαβάσει είναι πρόβλημα γενικό, λόγο του FW αλλα λέω μήπως υπάρχει κανένας τρόπος για να φαίνομαι ενεργός παιχτείς και να μην φάω κάνα delete νομίζοντας ότι το παράτησα το PS3, το έχετε ψάξει καθόλου?

ilias78
19-08-2012, 12:59
-για δωστε μου τα φωτα σας. εχω βρει 2 πακετακια για το Vita. το ενα, εχει μονο μια 16gb καρτα κ τιμη 249 και το αλλο εχει 8gb καρτα, το uncharted και τιμη 269.
δεδομενου το ποσο χωρο περιπου πιανει ενα Game και τα save, ποιο πακετο ειναι πιο συμφερον για αγορα?

-στο psp ενα save μπορει να πιασει μεχρι 1-1,5mb. το ιδιο ισχυει κ εδω?

-αν συνδεσω το ps vita με το pc, μπορω φανταζομαι να βλεπω τα περιεχομενα της καρτας για να κραταω backup σε seves?

messi10
19-08-2012, 13:20
φιλε , εχεις link με το bundle 16gb; δεν εχω βρει κατι τετοιο! αν ημουν παντως στη θεση σου θα επερνα το πρωτο, καθως αν γεμισει η καρτα θα πρεπει να αγοραστει νεα που θα ειναι και πανακριβη.

(sorry που δεν απανταω στις ερωτησεις αλλα οπως ισως εχεις ηδη καταλαβει δεν ειμαι κατοχος του φορητου)

ilias78
19-08-2012, 13:27
αν γεμισει η καρτα ειτε με saves ειτε με games, δεν μπορω να κρατησω backup?

οριστε το Link

http://www.plaisio.gr/Gaming/Consoles/sony-ps-vita/Sony-Ps-Vita-Wi-Fi-Memory-Card-16GB.htm

messi10
19-08-2012, 13:33
thanks dude! χροσταω και rep! :D :P

λογικα θα κανει back - up στα αρχεια (ganes, musik,βideos) με τον ιδιο τροπο με το PSP. Αλλα ξαναλεω ΔΕΝ ειμαι σιγουρος. κανε ενα search και στο youtube, σιγουρα θα υπαρχει ενα βιντεακι.

pgp69
19-08-2012, 15:38
αν γεμισει η καρτα ειτε με saves ειτε με games, δεν μπορω να κρατησω backup?

οριστε το Link

http://www.plaisio.gr/Gaming/Consoles/sony-ps-vita/Sony-Ps-Vita-Wi-Fi-Memory-Card-16GB.htm

θα πω και εγώ την γνώμη μου, καλό θα είναι να έχει χώρο γιατί δεν είναι μόνο τα game που αγοράζεις από το μαγαζί σε memcard είναι και αυτά που θα κατεβάσεις από το PSN και αυτά είναι που πιάνουν το μεγαλύτερο χώρο φυσικά.
για παράδειγμα το Uncharted μου γράφει 91MB και έχει και ένα update αυτό μέσα, από το psn τώρα θα βάλω το πιο απλό και free game The Treasures of Montezuma Blitz έχει πιάσει 241mb με 3 update, ενώ για παράδειγμα το demo του Resistance είναι 2.9gb λογικά κάπου εκεί θα είναι και το κανονικό σε full version.

τώρα στο κομμάτι του backup κάνεις μέσο του PC η και του PS3 αν έχεις, αλλα δεν βλέπεις και πολλά πράματα, όταν κανεις bakcup κανεις όλο το game δεν έχει διαλέγω τα 2 η 3 save απλός παίρνεις όλο το όνομα του game αν είναι game από memcard είναι μικρότερο το backup αν είναι κατεβασμένο μεγαλύτερο. το δικό μου vita έχει μια 16GB και έχω τώρα free 10GB και μέσα έχω

YouTube Ver.1.01 12mb
LiveTweet Ver.1 5.7mb
Facebook Ver.1.02 33mb
Paint Park Ver.1 74mb
Skype Ver.1 12mb

Unit 13 Ver.1.01 983mb
Hustle Kings Ver.1.01 435mb
MotorStromRC Ver.1.02 765mb
The Treasures of Montezuma Blitz Ver.1.70 241mb (free)
Uncharted Ver1.02 91mb (memory card)
Table Top Tanks Ver.1.01 143mb
Table Football Ver.1.01 302mb
Fireworks ver.1.0 316mb (free)
Cliff Diving Ver.1.01 523mb (free)
PulzAR Ver.1.0 159mb
Super Stardust Delta Ver.1.0 232mb
StarDrome Ektreme Ver.1.01 169mb

και στο system information μου έχει
Capacity = 14GB
Free Space = 10GB

odytsak
19-08-2012, 19:51
οριστε το Link

http://www.plaisio.gr/Gaming/Consoles/sony-ps-vita/Sony-Ps-Vita-Wi-Fi-Memory-Card-16GB.htm

H τιμή του μια χαρά είναι,
με το που αρχίσουν να βάζουν free παιχνίδια μέσω plus θα το χτυπήσω σίγουρα.

messi10
19-08-2012, 22:08
κ εγω ψηνομαι , παρα πολυ καλη προσφορα!

ilias78
19-08-2012, 22:27
θα πω και εγώ την γνώμη μου, καλό θα είναι να έχει χώρο γιατί δεν είναι μόνο τα game που αγοράζεις από το μαγαζί σε memcard είναι και αυτά που θα κατεβάσεις από το PSN και αυτά είναι που πιάνουν το μεγαλύτερο χώρο φυσικά.
για παράδειγμα το Uncharted μου γράφει 91MB και έχει και ένα update αυτό μέσα, από το psn τώρα θα βάλω το πιο απλό και free game The Treasures of Montezuma Blitz έχει πιάσει 241mb με 3 update, ενώ για παράδειγμα το demo του Resistance είναι 2.9gb λογικά κάπου εκεί θα είναι και το κανονικό σε full version.

τώρα στο κομμάτι του backup κάνεις μέσο του PC η και του PS3 αν έχεις, αλλα δεν βλέπεις και πολλά πράματα, όταν κανεις bakcup κανεις όλο το game δεν έχει διαλέγω τα 2 η 3 save απλός παίρνεις όλο το όνομα του game αν είναι game από memcard είναι μικρότερο το backup αν είναι κατεβασμένο μεγαλύτερο. το δικό μου vita έχει μια 16GB και έχω τώρα free 10GB και μέσα έχω

YouTube Ver.1.01 12mb
LiveTweet Ver.1 5.7mb
Facebook Ver.1.02 33mb
Paint Park Ver.1 74mb
Skype Ver.1 12mb

Unit 13 Ver.1.01 983mb
Hustle Kings Ver.1.01 435mb
MotorStromRC Ver.1.02 765mb
The Treasures of Montezuma Blitz Ver.1.70 241mb (free)
Uncharted Ver1.02 91mb (memory card)
Table Top Tanks Ver.1.01 143mb
Table Football Ver.1.01 302mb
Fireworks ver.1.0 316mb (free)
Cliff Diving Ver.1.01 523mb (free)
PulzAR Ver.1.0 159mb
Super Stardust Delta Ver.1.0 232mb
StarDrome Ektreme Ver.1.01 169mb

και στο system information μου έχει
Capacity = 14GB
Free Space = 10GB

+rep
σε ευχαριστω φιλε μου.

odytsak
19-08-2012, 22:39
έχω ένα θέμα παιδιά με το psvita όταν είμαι συνδεδεμένος η friends από το PS3 με βλέπουνε τελευταίο στην λίστα τους και χωρίς καθόλου ώρα και μέρα που έκανα logout.

Έχω διαβάσει είναι πρόβλημα γενικό, λόγο του FW αλλα λέω μήπως υπάρχει κανένας τρόπος για να φαίνομαι ενεργός παιχτείς και να μην φάω κάνα delete νομίζοντας ότι το παράτησα το PS3, το έχετε ψάξει καθόλου?

Eτσι εξηγείται ότι βλέπω κάποιους στη friendlist μου όπως ακριβώς περιγράφεις.

Λογικά θα λυθεί με κάποιο update.

Gazof
21-08-2012, 22:18
Άρα η 16άρα είναι 14GB. Εμένα η 32άρα λέει 29GB. Τι μανία είναι αυτή να κλέβουν GB, σαν τις γυναίκες που κρύβουν χρόνια είναι :D

pgp69, όλα αυτά τα στοιχεία για τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που τα βλέπεις?

pgp69
22-08-2012, 01:07
Άρα η 16άρα είναι 14GB. Εμένα η 32άρα λέει 29GB. Τι μανία είναι αυτή να κλέβουν GB, σαν τις γυναίκες που κρύβουν χρόνια είναι :D

pgp69, όλα αυτά τα στοιχεία για τις εφαρμογές και τα παιχνίδια που τα βλέπεις?

κρατάς πατημένο το δάχτυλο πάνω σε ένα από τα εικονίδια και μπαίνεις σε κατάσταση αναδιοργάνωσης τον σελίδων του vita μετά πατάς πάνω στις 3 τέλειες πάνω δεξιά σε κάθε εφαρμογή η game και μετά στο info


τα GB δεν είναι μεγάλη η διαφορα είναι σε στρογγυλοποιημένης μορφή αν το κανεις με πολλαπλάσια του 1024 που είναι το ένα byte βγάνουνε σχεδόν 15.5GB νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό νούμερο, και σε δίσκους στο PC όταν είναι GB είναι μικρότερα τα νούμερα από τα πραγματικά αν πατήσεις Properties στον δίσκο σου βγάζει τα κανονικά σε byte μορφή

για παράδειγμα ένας SSD που έχω στο pc είναι ονομαστικά
Capacity: 80.023.715.840 byte και διπλα γραφή 74.5GB

Mouxlalouda
27-11-2012, 00:34
καλησπέρα παιδιά. έχω διαβάσει όλες τις σελίδες ως τώρα σε ότι έχετε γράψει για το βήτα. η αλήθεια είναι πως τώρα που έβαλαν το πλας και στο βήτα, είναι η ιδανική, αν μπορώ να το πω έτσι, εποχή για να το αγοράσει κάποιος. έτσι λοιπόν μπήκα κ γω σε σκέψεις. αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν είστε ικανοποιημένοι με το βήτα ως τώρα. πλεόν η τιμή του ξεκινά στα 200 ευρώ και με δώρο το LBP, αλλά αναγκαστικά πρέπει να συνοδευτεί και με κάρτα μνήμης, τουλάχιστον 8 γίγα, οπότε ανεβαίνει και το κόστος. 250 ευρώ δεν είναι και μικρό ποσό πλέον δυστυχώς. η 2η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν τα παιχνίδια που είναι κοινά με το ps3 είναι απλά port ή ας το πούμε κάπως ''καινούρια'' παιχνίδια. ρωτάω για παράδειγμα για τα ninja gaiden sigma, lego harry potter, nfs most wanted, LBP κλπ. είναι λογικό τα uncharted, resistance να είναι διαφορετικά, λόγω και της ονομασίας τους. ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

PDS
27-11-2012, 00:52
Αλλαξα και τον τιτλο με αφορμη αυτο το ποστ
:P

1.Θεωρητικα το vita τα παει καλα οσον αφορα το software για 10 μηνες ζωης.Δεν θυμαμαι πολλες κονσολες να τα πηγαιναν καλυτερα στους 10.
Οι πωλησεις ομως δεν ειναι καλες και αυτο σημαινει αβεβαιο μελλον.
Το plus δινει κινητρο σιγουρα,ειδικα σε αυτους που εχουν και ps3.
Kαλο ειναι να πας για 16αρα και πανω καρτα για μενα.

2.Καποια ειναι ports αλλα ειναι ξεχωριστα παιχνιδια.
Το LBP ειναι ξεχωριστο παιχνιδι για παραδειγμα,τα αλλα που αναφερεις νομιζω ειναι ιδια.

Mouxlalouda
27-11-2012, 01:04
χαχα, δε βρήκα κάπου αλλού να ταιριάζει και είπα να μην ανοίξω νέο thread. μα καθαρά και μόνο για το πλας σκέφτομαι το βήτα, δε με παίρνει να συντηρώ 2 κονσόλες. δλδ αν αγοράσω το βήτα, ίσως να μην πάρω κανένα παιχνίδι και να ασχολούμαι μόνο με τα free του πλας, όπως κάνω εδώ και μήνες με το ps3. ποτέ δεν ήμουνα παιδί της συλλογής εξάλλου, χεχε. έπαιζα και μετά πώληση κατευθείαν. μια άλλη απορία, αν ξέρεις βέβαια... τα παιχνίδια από psp και psone παίζουν ικανοποιητικά, απροβλημάτιστα; κυρίως με ενδιαφέρει για τα resi 1-2-3 και silent hill από psone. αν τα αγοράσω από το psn store, θα μπορώ να τα παίξω και στο ps3 και στο βήτα;

PDS
27-11-2012, 01:15
Ναι καταλαβαινω τι λες και εγω ετσι θα το δουλεψω απο δω και περα.Plus παιχνιδια κυριως και που και που κανα παιχνιδακι αγορα.
Συμφερει ετσι.

Δεν εχω δοκιμασει να παιξω τα συγκεκριμενα παιχνιδια,αλλα νομιζω οτι θα παιζουν μια χαρα στο vita.

Mouxlalouda
27-11-2012, 01:24
κοίταξα και στο γιουτουμπι και είδα πως παίζουν και full screen κανονικά, μια χαρά δλδ. το μόνο που μένει είναι να βρω τα resi σε καμιά προσφορά, γτ 10 ευρώ είναι too much... να θυμηθώ τα νιάτα μου, χαχαχα.απλά επειδή psp το είχα για 2 μήνες μόνο και το πούλησα, δεν ασχολήθηκα καθόλου και πιστεύω πως όλο και κάποιο καλό παιχνίδι θα αξίζει να παίξω, γι αυτό και ρωτάω για psp και psone κυρίως. σ' ευχαριστώ πολύ PDS...

odytsak
27-11-2012, 01:37
mia xara paizoun,
ektos apo to megethos ths othonis, mporeis na epilekseis analog gia na paizeis me ton analogiko,
to yposthrizoun kai to silent kai to resi 3 pou exw dokimasei sto vita mou
kai mporeis na antistoixiseis ta L2,L3,R2,R3 stis gwnies ths touch othonis.

ta greeklish logw vita lol

PDS
27-11-2012, 01:38
Εχει αρκετα παιχνιδακια του psp οποτε σιγουρα εχεις και απο κει μια βιβλιοθηκη.

Mouxlalouda
27-11-2012, 01:44
μια χαρά λοιπόν. ευχαριστώ παίδες. λογικά θα περιμένω γύρω στις γιορτές να το πάρω, γτ όλο και κάποια προσφορά θα παίξει. μακάρι να παίξει μόνο καμιά προσφορά με τις κάρτες μνήμης, γτ παιχνίδια δε με νοιάζουν ιδιαίτερα. το πολύ-πολύ να κάνω ακόμη μία αγγελία στο forum, αν αναγκαστικά θα πρέπει να πάρω και παιχνίδι, χεχε.

chronohill
01-12-2012, 19:42
παιδια εχει παει ενας ξαδερφος μου το βιτα και δεν εχει memory.δεν θελει τρελα πραγματα ουτε plus ουτε τπτ.Να παιζει τα παιχνιδια που θα παιρνει.οταν βαζει ενα παιχνιδι χρειαζεται χωρο πολυ?Μια 4αρα ειναι καλα ετσι?Δεν θελουν τα παιχνιδια εγκαταστασεις κτλ?

messi10
01-12-2012, 20:02
θα σου (του) προτεινα 8αρα για πιο σιγουρα.

chronohill
01-12-2012, 22:25
θα σου (του) προτεινα 8αρα για πιο σιγουρα.

thanx συνονοματε!!!!για αλλη μια φορα!
Εχεις και εσυ?Κανει εγκαταστασεις οπως το ps3?

psx3
01-12-2012, 23:22
Και με 4GB θα είσαι ΟΚ... δεν κάνει installs, γιατί δεν τα χρειάζεται (δεν έχει οπτικό μέσο όπως το PS3).

Μόνο για saves και patches ίσως χρειάζεται, αν και νομίζω είχαν πει ότι αυτά μπορούν να αποθηκεύονται και στο cartridge.

Gazof
02-12-2012, 00:35
παιδια εχει παει ενας ξαδερφος μου το βιτα και δεν εχει memory.δεν θελει τρελα πραγματα ουτε plus ουτε τπτ.Να παιζει τα παιχνιδια που θα παιρνει.οταν βαζει ενα παιχνιδι χρειαζεται χωρο πολυ?Μια 4αρα ειναι καλα ετσι?Δεν θελουν τα παιχνιδια εγκαταστασεις κτλ?
H 4άρα κάρτα προορίζεται για χρήσεις ακριβώς όπως του ξαδέρφου σου :a020:

chronohill
02-12-2012, 02:18
thanx guys!!!!με κατατοπισατε πληρως μπορω να πω!!!!να στε καλα

Nikoladim
06-12-2012, 13:31
Ρε παιδια παιζει καμια συλλεκτικη εκδοση η bundle για το Vita? Να περιμενω τα Χριστουγεννα? Σε αγγελια ποσο πιστευετε οτι αξιζει να το αγορασω? ΘΝΞ

Leon_DiZ
06-12-2012, 14:07
Ρε παιδια παιζει καμια συλλεκτικη εκδοση η bundle για το Vita? Να περιμενω τα Χριστουγεννα? Σε αγγελια ποσο πιστευετε οτι αξιζει να το αγορασω? ΘΝΞ

bundles παιζουν συνεχεια, τα χριστουγεννα ισως βρεις καποια καλυτερη ευκαιρια
εγω παντως μετα απο αυτη (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=411771&postcount=59) την προσφορα δυσκολα θα το αγοραζα αν δεν δινανε κατι αντιστοιχο.

Nikoladim
06-12-2012, 14:33
Λεωνιδα ευχαριστω. Με την εγγυηση τι γινεται ομως???

Leon_DiZ
07-12-2012, 19:29
Λεωνιδα ευχαριστω. Με την εγγυηση τι γινεται ομως???

Να σου πω την αλήθεια δεν εχω ιδέα. Καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο την Sony.gr και να ρωτήσεις

Gazof
08-12-2012, 00:32
Δεν νομίζω προϊόν απ'έξω να καλύπτεται με εγγύηση από ελληνική αντιπροσωπεία. Πολύ καλή προσφορά όμως.

ReaperX
08-12-2012, 03:12
Oποιοδήποτε ηλεκτρονικό προ'ι'όν αγοραστεί απ' την ΕΕ είναι υποχρεωμένοι στην αντιπροσωπία της εκάστοτε χώρας να σε εξυπηρετήσουν.

Εννοείται φυσικά πως πρέπει να έχεις απόδειξη αγοράς.

psx3
08-12-2012, 03:20
Oποιοδήποτε ηλεκτρονικό προ'ι'όν αγοραστεί απ' την ΕΕ είναι υποχρεωμένοι στην αντιπροσωπία της εκάστοτε χώρας να σε εξυπηρετήσουν.

Εννοείται φυσικά πως πρέπει να έχεις απόδειξη αγοράς.
Δεν σέβονται την νομοθεσία, όπως δεν σέβονται και τα 2 χρόνια εγγύησης βάσει ΕΕ...

Nikoladim
09-12-2012, 15:44
Ας τους κάνω ένα τηλεφώνημα για καλό και κακό

muku
09-12-2012, 16:24
Εγώ με κινητό αγορασμένο από Αγγλία πάντως βρήκα την άκρη στην ελληνική HTC μετά από αρκετό τρέξιμο να βρω την απόδειξη επειδή το είχα πάρει μεταχειρισμένο από ένα γνωστό. Η Sony τώρα δεν ξέρω πως θα το χειρίζεται οπότε καλύτερα πάρε ένα τηλ όπως και είπες. Πάντως σίγουρα θα είσαι καλυμμένος από τη χώρα που θα το αγοράσεις. Bέβαια σε περίπτωση που χρειαστείς την εγγύηση θα είναι λίγο τράβηγμα, πακετάρισμα και ταχυδρομείο :P

Nikoladim
09-12-2012, 16:45
htc σοβαρη εταιρεια Βλαδίμιρε, να δουμε την βρωμοσονι (φτου κυριε τω στοματι μου).

Fussa
13-12-2012, 15:47
Βοηθήστε με παίδες!!! Μιας και έχω αυτόν τον καιρό την δυνατότητα να το πάρω, θέλω να μου πείτε (αντικειμενικά πάντα) αν στα αλήθεια αξίζει το φορητό! Το PSP το είχα και το λάτρεψα! ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΑ! Αλλά ο κύριως λόγος που το αγάπησα είναι το μεγάλο gallery παιχνιδιών. Για αυτό δεν ξέρω αν είναι τώρα η κατάλληλη στιγμή να το πάρω, η να περιμένω. Απ την άλλη...κακό είναι να το έχω και να περιμένω να βγουν παιχνίδια? Όχι...απλά σκέφτομαι μήπως υπάρχει μελλοντική μείωση τιμής. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε :D

PDS
13-12-2012, 16:04
Τωρα με το plus αξιζει κατ'εμε ειδικα εφοσον εχεις και ps3+plus.Αν εχεις ηδη plus ξεκινας με 4 παιχνιδια day one στο vita.Αν οχι αξιζει να γινεις συνδρομητης εφοσον θα εχεις και τις 2 συσκευες.

Fussa
13-12-2012, 16:13
^^Συμφωνώ! Αλλα δεν είναι τόσο τα παιχνίδια τα οποία εγώ θα έχω...όσο είναι τα παιχνίδια που το PS VITA έχει. Και αν θυμάμαι, μέχρι τώρα δεν είναι πολλά. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τί θέλω να πώ :)