PDA

View Full Version : Official PS3 Themes Problem Thread - Απορίες, προβλήματα & λύσεις



klepidas
11-11-2007, 18:53
Αμα δεν είναι σωστό ότι έφτιαξα καινούργιο topic για το προβλήμαα που μου parasouazei το πρόγραμμα απαντήστε μου και μετά σβήστε το...

Πως ανοίγω το πρόγραμμα???????

Slackie_XL
11-11-2007, 21:40
Παιδιά και γω το ίδιο πρόβλημα έχω...Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως μπορούμε να τρέξουμε το πρόγραμμα; Με το που πατάω το .exe κάνει σαν να ανήγει στιγμιαία ενα command prompt και μετά κλείνει. Κάποιος για βοήθεια; Ευχαριστώ.

NonBorn
12-11-2007, 00:22
Παιδιά και γω το ίδιο πρόβλημα έχω...Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πως μπορούμε να τρέξουμε το πρόγραμμα; Με το που πατάω το .exe κάνει σαν να ανήγει στιγμιαία ενα command prompt και μετά κλείνει. Κάποιος για βοήθεια; Ευχαριστώ.

Πρέπει να τρέξεις το πρόγραμμα από το command promt και όχι να το ανοίξεις σαν να ανοίγεις ένα .exe! compiler είναι... Απ' ότι έχω καταλάβει του δίνεις ένα xml και στο κάνει p3t ή κάτι τέτοιο! Δεν το χω δει ακόμα... Αύριο μάλλον θα το κοιτάξω και θα σας πω... Σίγουρα ξέρει ο TopGunZ που έχει φτιάξει μερικά θέματα, αν μπορεί ας μας βοηθήσει! :D

WolfRathmA
12-11-2007, 03:00
Ναι. Απο CMD το κανετε. Μπειτε στο thread που εχει φτιαξει ο Non και λεει αναλυτικα τι πρεπει να κανετε.

TopGunZ
12-11-2007, 13:06
1. Αλλάζεις ότι εικονίδιο θέλεις (πρέπει να έχεις κάποια ιδέα από image editing).

2. Ανοίγεις το sample.xml και αλλάζεις ότι πληροφορία θέλεις. Εδώ ας πούμε βλέπετε τι άλλαξα εγώ στο Megaman X:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<theme>

<infotable>
<info
name="MMX-TGZ"
icon="icon.png"
url="http://www.scei.co.jp/"
author="scei"
authoricon="authoricon.png"
genre="others"
version="version 1.0"
comment="Megaman X by TopGunZ"
preview="preview.png"
/>
<localizedinfo
locale="en"
name="MMX-TGZ" <--ΒΑΣΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ

Αν θέλετε αλλάζετε και τα ονόματα των αρχείων των εικονιδίων αλλά δεν βλέπω λόγο. Σώζετε πάλι σαν sample.xml μέσα στο φάκελο με τα εικονίδια!!!

3. Για ευκολία βάλτε τον κατάλογο του theme creator στο root directory C: . Ανοίξτε το command prompt (έναρξη->προγράμματα->βοηθήματα).

4. Πατήστε cd\ για να πάτε στο c: . πατήστε cd p3tcompiler_v101 (ή όπως έχετε ονομάσει το φακελάκι). Πληκτρολογήστε:
p3tcompiler .\sample\01\sample.xml
Υπ' όψιν αν θέλετε αλλάζετε τους φακέλους ανάλογα με το project σας ας πούμε αντί για sample\01\ κάντε το projects\mitsos1\ ή sample\mmx (όπως έκανα εγώ).
ΠΑΝΤΑ sample.xml όμως!!!

5. Πηγαίνετε στο φάκελο με το αρχείο και τις εικόνες, σβήνετε τα αρχειάκια .gim (ή όπως τα λένε τεσπά) και βρίσκετε το αρχειάκι sample.p3t . Αυτό μπορείτε να το μετονομάσετε σε ότι θέλετε, ούτως ή άλλως μετράει το όνομα που έχει γραμμένο ΜΕΣΑ. Το βάζετε στο φάκελο \PS3\THEME\ στο στικάκι σας και από κει και πέρα το βάζετε στο PS3 (νομίζω όλοι καταλάβατε πως ινστολάρουμε).

ΚΑΛΟ ΘΗΜΙΝΓΚ!!!

Slackie_XL
12-11-2007, 20:28
Φίλε TopGunZ ευχαριστούμε για τη λεπτομερέστατη απάντηση...Αν δεν ήμουν τόσο άσχετος με τα θέματα στοιχειώδους προγραμματισμού θα είχα καταλάβει τι είναι αυτά τα οποία γράφεις...Κρίμα γιατί από θέματα γραφιστικής κλπ τα παω ιδιαίτερα καλά και σκεφτόμουν διάφορα themes για να φτιάξω...

klepidas
12-11-2007, 23:15
poli kalo guide apo ton topgunz parakalo xeirokrotima

mootsChios
13-11-2007, 03:47
εμενα γιατι μου φαινονται κινεζικα? βεβαια ειμαι δουλεια τωρα και μετα την 6η μεγαλη μπυρα ολα κινεζικα μου φαινονται. μια εξηγηση με φωτο, βημα-βημα θα βοηθουσε παρα πολυ.

TopGunZ
13-11-2007, 13:22
Ορίστε ένας πρόχειρος οδηγός με screenshots
http://rapidshare.com/files/69392731/Odigies_PS3_Themes.JPG

Και ξανά το ΠΑΟΚτσίδικο θέμα με διορθωμένο wallpaper (γιατί δε μου το είπατε ότι είχε πρόβλημα ρε!)
http://rapidshare.com/files/69392538/MPAOK-TGZ.p3t

Slackie_XL
13-11-2007, 13:41
μπράβο για την προσπαθειά σου και τον χρόνο σου φίλε μου...ένα μεγάλο ευχαριστώ από μένα...θα δοκιμάσω τη τύχη μου.

TopGunZ
13-11-2007, 14:32
είναι πολύ πρόχειρο αλλά ότι μπορούσα τώρα στη δουλειά το έκανα.

grscream
13-11-2007, 21:09
απαράδεκτος πάντως που δεν έγραψες παοκ αντί για μπαοκ :fryingpan:

χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια σου :angry:

TopGunZ
14-11-2007, 02:21
κοίτα, εγώ έχω μάθει σαλόνικα. το μπαοκ είναι των παοκτσήδων.. του στυλ όχι απλά παοκ..μπαοκ!!! :d

grscream
14-11-2007, 02:57
ναι το ξέρω αλλά..τέσπα.

TopGunZ
14-11-2007, 10:26
Eεγώ από παοκτσήδες το έχω ακούσει πάντως, δεν είχα σκοπό να προσβάλω :d

grscream
14-11-2007, 12:30
χα,χα αρειανός είσαι? :angry: :fryingpan:

είναι πολύ καλό το theme που έκανες για τον παοκ αλλά θέλω να το κάνω κάτι αλλαγές και χρειάζομαι έναν editor..

TopGunZ
14-11-2007, 13:02
Όχι... έχω επανηλλειμένα πει ότι δεν πολυασχολούμαι με τον επαγγελματικό αθλητισμό...όπως καταλαβαίνεις είμαι Ηρακλής :P:P:P

Ανεβάζω αν είναι ένα ζιπάκι με τα εικονίδια του ΠΑΟΚ theme.

ΕΔΙΤ: Ορίστε και το λινκ http://rapidshare.com/files/69612926/PAOK_Theme.rar

grscream
14-11-2007, 13:24
thank you! you are the men! time for moding.. ;)

Ηρακλής αν είσαι,μια χαρά είσαι! Φέτος ούτε το συζητάω για παραμονή,χαλαρά θα το πάτε το πρωτάθλημα μέχρι το τέλος.

and sorry for the offtopic.

klepidas
16-11-2007, 18:30
YouTube - ps3 theme creator video tutorial