PDA

View Full Version : ποσο πιθανο βλεπετε να πεφτει η τιμη του vita



anretal
14-02-2012, 16:50
Ποσοι απο εσας σκοπευετε να αγορασετε το ps vita day one ?
και ποσοι θα περιμενετε να πεσει η τιμη του ? και ποσο πιθανο ειναι να πεσει η τιμη του 1-2 μηνες μετα..

ilias78
14-02-2012, 19:47
δεν πιστευω πως θα πεσει η τιμη του τοσο συντομα, οσο χαλια κ να ειναι οι πωλησεις του. σιγουρα θα πεσει καποια στιγμη αλλα θα αργησει.

minaras_tio
14-02-2012, 20:10
Εγω πεσει δεν πεσει,δεν θα το αγορασω. Δεν ειμαι του φορητου gaming.
Εχω psp, το ειχα αγορασει για το στρατο. Το χρησιμοποιησα ελαχιστα ομως. Μονο το metal gear solid peace walker ειχα παιξει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

anretal
14-02-2012, 21:00
εγω το θελω ρε γαμωτο. Εχω μπει στο τριπακι τωρα να το αγορασω αλλα θα ξενερωσω τραγικα αν μετα απο κανα μηνα πεσει η τιμη του ωπος ειχε γινει με το 3ds

nikon
15-02-2012, 08:18
Μπορεί όμως και να χαρείς αν μετά από κανα μήνα ανέβει η τιμή του στις 950.840 δραχμές.....χωρίς το 35% ΦΠΑ.

Nek_Food
15-02-2012, 10:01
Αν ανέβει σε τέτοια τιμή θα χαρεί περισσότερο γιατί δεν θα έχει ανάγκη να αγοράζει παιχνίδια με 500.000 δρχ και θα μπορεί να τα δώσει (με κάνα εκατομμύριο ακόμη) για να πάρει ένα τενεκέ λάδι να μην τρώει σκέτο το ξεροκόμματο με την ντομάτα (μισοσάπια). Βρε nikon μην σπέρνεις τον πανικό, έλεος δηλαδή... περίμενε να βγάλουμε τα μύρια μας στην Ελβετία πρώτα και μετά πες ό,τι έχεις να πεις. :P

Η τιμή του θα πέσει εντός 6μήνου είτε με απευθείας πτώση από την Sony είτε με τις πολλές προσφορές (σκέτο ή συνδυαστικά) από τα καταστήματα. Ήδη Νομίζω άρχισαν οι προφορές όταν στα 289€ παίρνεις PS Vita + μνήμη 8GB + Uncharted.

messi10
15-02-2012, 20:26
Eγω το θεωρω πολυ πιθανο να πεσει, μετα απο 2-3-4 μηνες. Ειδικα αν οι πωλησεις ειναι down, τοτε νομιζω τα bundles θα πηγενοερχονται...

matzos
29-02-2012, 19:42
θεωρω πως μετα το εξαμηνο σιγουρα θα πεσει η τιμη του, καθοτι οι πωλησεις πανε ηδη χαλια

Leon_DiZ
29-02-2012, 19:48
Παιδια χτες κοίταξα πόσο κάνει ένα DS. 115£. Μετα είδα την τιμη του 3DS. 134£ (στην Ελλάδα 155€). Έπαθα πλάκα! Απόλυτα δικαιολογημένες οι χαμηλές πωλήσεις του Vita. Έχω αρχίσει να το σκέφτομαι για 3ds lite αν βγουν καλοί τίτλοι.

hakoo
01-03-2012, 00:46
Μα ειναι δυνατον ρε Λεωνιδα να κοστιζει το vita οσο το 3ds?

Avenger_Seraphim
01-03-2012, 00:57
Μα όταν κυκλοφόρησε το 3DS δεν κόστιζε 270€; Δλδ 20 ευρω παραπάνω απο το wifi only PSvita xD Και χαρακτηριστικά η απάντηση της νιντέντο για την τιμή έμμεσα ήταν "επειδή μπορούμε!" xD

Leon_DiZ
01-03-2012, 01:35
Μα ειναι δυνατον ρε Λεωνιδα να κοστιζει το vita οσο το 3ds?

τι εννοεις; απο αποψης κοστους κατασκευης/πωλησης; αν της φαει ολη την πελατεια η Nintendo γτ να μην κατεβει η τιμη; δεν λεω οτι "θα επρεπε να το πουλαει πιο φτηνα/δεν αξιζει" κτλ. τα λεφτα του απο τεχνολογικης αποψης πιστευω πως τα δικαιολογει μια χαρα. αλλα η Nintendo χρονια τωρα αποδεικνυει οτι δεν μετραει και τοσο η τεχνολογικη υπεροχη.

psx3
01-03-2012, 09:22
$150 είναι το κόστος κατασκευής του PS Vita... άρα ένα 50αρικάκι μπορούν να το ρίξουν σε μερικούς μήνες, αν δεν πάνε καλά οι πωλήσεις.

Nek_Food
01-03-2012, 10:11
Δεν ξέρω πόσο είναι το κόστος κατασκευής, αλλά είναι σίγουρο ότι η τιμή του θα πέσει, όπως σε όλες τις κονσόλες φορητές και μη, όπως σε όλα τα μηχανήματα. Το ασφαλές ίσως θα λέγαμε είναι το εξάμηνο και μετά, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεδομένων των πωλήσεων μπορεί κάποιες επιλογές - αποφάσεις να επιταχυνθούν.

Ωστόσο, αν το πάμε την συζήτηση περί τιμές φορητών, γιατί να πάρει κάποιος το 3DS και όχι το PSP που κάνει πια 98€, μόνο και μόνο επειδή είναι καινούργια κονσόλα, προσωπικά όσο ασχολήθηκα μαζί του δεν μου έκανε καθόλου κλικ για αγορά, ενώ και τα 155€ για κονσόλα της Nintendo πολλά μου φαίνονται (χώρια που ήδη νομίζω ψήνουν το επόμενο revision της, οπότε σήμερα δεν θα ήταν μάλλον καλή "επένδυση" η αγορά του).

250€ για το PS Vita; Και καλά να θεωρούνται σαν launch τιμή νομίζω ότι για μένα είναι πολλά... όταν θα σπάσει το 150άρι με το καλό τα ξαναλέμε.

anretal
01-03-2012, 21:58
Το 150αρι θα αργησει imo εγω βλεπω πως γυρω στα 200 θα διαμορφωθει η τιμη του και θα πεφτει κιαλο με τιποτα bundles

Nek_Food
02-03-2012, 14:13
Το ξέρω, αλλά να πω την αλήθεια κιόλας δεν βιάζομαι...

mits.p
02-03-2012, 15:30
παιδια εγω λεω μεχρι το καλοκαιρι θα εχει πεσει σιγουρα η τιμη του .

ilias78
18-08-2012, 12:17
Σύμφωνα με τον Shuhei Yoshida, πρόεδρο της Sony Worldwide Studios, δεν πρόκειται να υπάρξει πτώση τιμής για το PlayStation Vita μέσα στο τρέχον έτος, γιατί, όπως λέει ο ίδιος, είναι πολύ νωρίς και η Sony εξετάζει άλλους τρόπους για να αυξήσει την αξία της φορητής κονσόλας για τους καταναλωτές.

Ο βασικότερος από αυτούς έιναι τα bundles, όπως το επερχόμενο bundle με το LittleBigPlanet Vita, αλλά και η παροχή μεγαλύτερης ποσότητας ελκυυστικού περιεχομένου, είτε πρόκειται για μεγάλους τίτλους, είτε για σύντομες, casual εμπειρίες.

Πηγή: Enternity.gr (http://www.enternity.gr/Article/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CF%84%CE%BF-Vita-%CF%84%CE%BF-2012/11001.html)

ilias78
21-08-2012, 17:55
Μπορεί οι ανακοινώσεις της Sony στη Gamescom να (φαίνεται πως) δίνουν νέα ώθηση στο PS Vita, όμως ο μέχρι τώρα απολογισμός του φορητού παραμένει πενιχρός. Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία (http://goo.gl/ty86i), το PS Vita έχει πουλήσει μόλις 2,2 εκατομμύρια παγκοσμίως μέχρι και τον Ιούνιο, επίδοση που μόνο απογοητευτική μπορεί να χαρακτηριστεί, ότι κι αν λέει η Sony. Mάλιστα, φαίνεται ότι στο δεύτερο τρίμηνο της χρονιάς (Aπρίλιος, Μάιος, Ιούνιος), οι πωλήσεις του PSP είναι παραπάνω από διπλάσιες από του Vita! Κάποιοι πιστεύουν ότι όσο καλό και πλούσιο και να είναι το software του PS Vita από εδώ και πέρα, αν δεν γίνει μείωση τιμής δεν θα υπάρξει φως στο τούνελ.

game20.gr



τελικα μηπως θα πρεπει να περιμενω λιγο?

Gazof
21-08-2012, 19:42
Αν ήμουν υπομονετικός, στη θέση σου θα περίμενα.. τι άλλο? Τα Χριστούγεννα. Πτώσεις τιμών και bundles να φαν και οι κότες. Επισήμως και να πέσει η τιμή του μετά τα Χριστούγεννα, θα έχεις χτυπήσει καλή προσφορά που δε θα σε νοιάζει ιδιαίτερα. Έως τότε (τα Χριστούγεννα) δεν νομίζω να υπάρχει καμιά αξιοσημείωτη πτώση τιμής, ειδικά τώρα που βγήκε το 3DS XL και έχουν ακριβώς ίδια τιμή.

ilias78
22-08-2012, 18:27
μαλλον αυτο θα κανω. εξαλλους οι καυτοι τιτλοι θα αργησουν να βγουν.

OldSnake
22-08-2012, 20:41
Μπορεί όμως και να χαρείς αν μετά από κανα μήνα ανέβει η τιμή του στις 950.840 δραχμές.....χωρίς το 35% ΦΠΑ.

Στην χειροτερη περιπτωση η νεα ισοτιμια ευρω-δραχμης θα ειναι 1Ε/600 δρχ.

Leon_DiZ
22-08-2012, 20:50
Στην χειροτερη περιπτωση η νεα ισοτιμια ευρω-δραχμης θα ειναι 1Ε/600 δρχ.

Γτ;;;;

OldSnake
22-08-2012, 21:43
Γτ;;;;

Το νεο νομισμα θα πρεπει να ειναι σημαντικα υποτιμημενο για να γινουν πιο ελκυστικα τα ελληνικα προιντα που εξαγουμε αλλιως δεν εχει νοημα να αλλαξουμε νομισμα.
Τωρα το ποσο θα υποτιμηθει θα εξαρτηθει απο πολλους παραγωντες με σημαντικοτερο το μεγεθος του πρωτογενους ελλειματος.Παντως θα κυμαινεται απο 35-60% η υποτιμιση που θα υποστει.

Leon_DiZ
22-08-2012, 21:46
Το νεο νομισμα θα πρεπει να ειναι σημαντικα υποτιμημενο για να γινουν πιο ελκυστικα τα ελληνικα προιντα που εξαγουμε αλλιως δεν εχει νοημα να αλλαξουμε νομισμα.
Τωρα το ποσο θα υποτιμηθει θα εξαρτηθει απο πολλους παραγωντες με σημαντικοτερο το μεγεθος του πρωτογενους ελλειματος.Παντως θα κυμαινεται απο 35-60% η υποτιμιση που θα υποστει.

ναι, τι καθοριζει ομως την υποτιμηση;; γτ δεν μπορει να παει 80% πχ;

OldSnake
22-08-2012, 22:00
ναι, τι καθοριζει ομως την υποτιμηση;; γτ δεν μπορει να παει 80% πχ;

Για παραδειγμα αν το ελλειμα μας ειναι 5 δις θα πρεπει να κοψουμε δραχμες που αντιστοιχουν σε 5 δις ελλειμα.Δηλαδη οσο μεγαλυτερο ελλειμα τοσο πιο μεγαλη υποτιμηση.Με το δικο μας ελλειμα(που δεν ξερει κανενας αλλως παρα μονο η κυβερνηση τα πραγματικα νουμερα) υπολογιζεται η υποτιμηση καπου μεταξυ 40-60%.
Οσο πιο πολυ χρημα κοβει ενα κρατος τοσο αυξανεται ο πληθωρισμος και η υποτιμηση.Τωρα ας πουμε ευρω κοβει μονο η Ευρωπαικη Κεντρικη Τραπεζα αν γυρισουμε στη δραχμη θα κοβει η δικη μας Τραπεζα της Ελλαδος οπως παλια αναλογα με τις αναγκες του Κρατους.
Για να ειμαστε και εντος θεματος ενα PS VITA η ενα PS3 θα κοστιζει απο 120-150 χιλιαδες δραχμες και ενα game γυρω στις 35000δρχ.

ilias78
22-08-2012, 22:03
κατι εχεις κανει λαθος στο τελευταιο.

OldSnake
22-08-2012, 22:06
κατι εχεις κανει λαθος στο τελευταιο.

Που αναφερεσαι?Δεν συνυπολoγισα βεβαια το ΦΠΑ γιατι ειναι αδυνατον να ξερουμε ποσο θα ειναι ακριβως.

Leon_DiZ
22-08-2012, 22:06
Για παραδειγμα αν το ελλειμα μας ειναι 5 δις θα πρεπει να κοψουμε δραχμες που αντιστοιχουν σε 5 δις ελλειμα.Δηλαδη οσο μεγαλυτερο ελλειμα τοσο πιο μεγαλη υποτιμηση.Με το δικο μας ελλειμα(που δεν ξερει κανενας αλλως παρα μονο η κυβερνηση τα πραγματικα νουμερα) υπολογιζεται η υποτιμηση καπου μεταξυ 40-60%.
Οσο πιο πολυ χρημα κοβει ενα κρατος τοσο αυξανεται ο πληθωρισμος και η υποτιμηση.Τωρα ας πουμε ευρω κοβει μονο η Ευρωπαικη Κεντρικη Τραπεζα αν γυρισουμε στη δραχμη θα κοβει η δικη μας Τραπεζα της Ελλαδος οπως παλια αναλογα με τις αναγκες του Κρατους.
Για να ειμαστε και εντος θεματος ενα PS VITA η ενα PS3 θα κοστιζει απο 120-150 χιλιαδες δραχμες και ενα game γυρω στις 35000δρχ.

thanks! ;)

ilias78
22-08-2012, 22:11
Που αναφερεσαι?Δεν συνυπολoγισα βεβαια το ΦΠΑ γιατι ειναι αδυνατον να ξερουμε ποσο θα ειναι ακριβως.

ακυρο. εκαναν πουλακια τα ματια μου και ειδα ενα μηδενικο παραπαμω στο 35000.

OldSnake
22-08-2012, 22:12
ακυρο. εκαναν πουλακια τα ματια μου και ειδα ενα μηδενικο παραπαμω στο 35000.

Χαχα αν κοστιζε τοσο ενα game θα αλλαζαμε χομπι!

psx3
23-08-2012, 02:14
Δεν τα λες καλά φίλε μου... η νέα δραχμή την πρώτη μέρα θα είναι 1:1 (1 ευρώ = 1 νέα δραχμή). Την δεύτερη μέρα όμως μπορεί να πάει και 1 ευρώ = 2 νέες δραχμές. Φυσικά θα έχει νέο κωδικό (κάτι έχει ακουστεί για XGD).

Η παλιά δραχμή (κωδικός GRD) του 1 ευρώ = 340,75 δραχμές ΔΕΝ μπορεί να επανεισαχθεί στην οικονομία, γιατί είναι νεκρό νόμισμα. Θα πρέπει να κοπούν νέα χαρτονομίσματα, μιας και τα παλιά είναι άκυρα (μην τρέχετε να τα βγάλετε από τα σεντούκια...).

Τουλάχιστον αν είστε δραχμολάγνοι, να τα λέτε σωστά. :P

ΥΓ: Σόρρυ για το offtopic, αλλά κάποιος έπρεπε να το πει.

OldSnake
23-08-2012, 02:57
Δεν τα λες καλά φίλε μου... η νέα δραχμή την πρώτη μέρα θα είναι 1:1 (1 ευρώ = 1 νέα δραχμή). Την δεύτερη μέρα όμως μπορεί να πάει και 1 ευρώ = 2 νέες δραχμές. Φυσικά θα έχει νέο κωδικό (κάτι έχει ακουστεί για XGD).

Η παλιά δραχμή (κωδικός GRD) του 1 ευρώ = 340,75 δραχμές ΔΕΝ μπορεί να επανεισαχθεί στην οικονομία, γιατί είναι νεκρό νόμισμα. Θα πρέπει να κοπούν νέα χαρτονομίσματα, μιας και τα παλιά είναι άκυρα (μην τρέχετε να τα βγάλετε από τα σεντούκια...).

Τουλάχιστον αν είστε δραχμολάγνοι, να τα λέτε σωστά. :P

ΥΓ: Σόρρυ για το offtopic, αλλά κάποιος έπρεπε να το πει.

Ε???Μπηκες στον κοπο να διαβασεις τι γραφω πιο πανω?Φυσικα και θα κοπει ΝΕΟ νομισμα ποιος μιλησε για το παλιο?Αν η ισοτιμια ηταν 1:2 οπως λες τοτε η Ελλαδα θα ειχε δισεκατομυρια εξαγωγες κατι που δεν συμβαινει φυσικα και ουτε προκειται ποτε!
Οντως θα αρχισει 1:1 αλλα θα αυξανεται με ραγδαιους ρυθμους μεχρι να σταθεροποιηθει.
Το 1:2 που λες σημαινει ενα πολυ σκληρο νομισμα σχεδον οσο και το ευρω αν ηταν ετσι δεν θα γυρνουσαμε στην δραχμη καθολου γιατι τα οφελη τα συναλαγματικα θα ηταν σχεδον μηδαμινα και εκτος αυτου το εθνικο νομισμα ειναι καθρεφτης της οικονομιας η ελληνικη οικονομια δεν μπορει να εχει ενα τοσο σκληρο ΕΘΝΙΚΟ νομισμα γιατι πολυ απλα δεν ειναι σε θεση να το εχει!
Πως ειναι δυνατον να εχεις ισοτιμια 1:2 οταν θα πρεπει να καλυψεις πρωτογενες ελλειμα 5-7 δις ΕΥΡΩ?Και τον πληθωρισμο τι θα τον κανεις θα τον εξαφανισεις?Αυτο που λες ειναι απο ολες τις μεριες τελειως λαθος εκτος αν μιλησες για τον πρωτο καιρο του νεου νομισματος εκει ναι εχεις δικιο!
Ολοι οι διεθνεις οικοι εκτιμουν οτι η νεα ισοτιμια θα ειναι γυρω στο 1:1000(βεβαια αυτοι τα παραλενε λογο κερδοσκοπειας) και εσυ λες 1:2?Με συγχωρεις αλλα ειναι αστειο!

OldSnake
23-08-2012, 03:02
Μηπως μιλας για ευρωδραχμη και κυκλοφορια διπλου νομισματος?

psx3
23-08-2012, 03:05
Μάλλον πλάκα μας κάνεις ή δεν κατάλαβες τι έγραψα...

1) Ισοτιμία 1:2 δεν είναι καθόλου σκληρό νόμισμα. Την ίδια ισοτιμία περίπου έχει και η τούρκικη λίρα (γειτονική χώρα, με όχι ιδιαίτερα ανεπτυγμένη οικονομία).

Είναι αρκετά μεγάλη υποτίμηση. Αυτός που έπαιρνε 1000 ευρώ, θα παίρνει πλέον 1000 νέες δραχμές, οι οποίες θα ισούνται με 500 ευρώ. Ουσιαστικά είναι σαν να σου κλέβουν τον μισό μισθό!

2) Αν η ισοτιμία πάει από 1:1 σε 1:1000, σημαίνει ότι αυτός που έπαιρνε 1000 ευρώ, πλέον θα παίρνει 1000 νέες δραχμές, οι οποίες θα ισούνται με 1 ευρώ! Ούτε στην Αφρική δεν γίνονται αυτά (με εξαίρεση την Ζιμπάμπουε που έχει χρόνιο υπερπληθωρισμό).

3) Νούμερα του στυλ 150.000 νέες δραχμές για μια κονσόλα είναι για γέλια, εκτός αν γίνουμε Ζιμπάμπουε (που δεν θα γίνουμε, για διάφορους λόγους). Στην χειρότερη θα έρθουμε σε επίπεδα Τουρκίας/Βουλγαρίας κλπ.

4) Μιλάω για νέο εθνικό νόμισμα. Αυτά περί ευρωδραχμής (σαν να λέμε ολίγον έγκυος) είναι αποκυήματα της φαντασίας κάποιων.

psx3
23-08-2012, 03:31
Επίσης αν πάμε από 1:1 σε 1:600 δεν μιλάμε για διψήφιο πληθωρισμό (όπως είπες), αλλά για ΠΟΛΛΑ ψηφία... έλεγξε σε παρακαλώ τα νούμερά σου πριν ποστάρεις.

ilias78
03-09-2012, 21:38
οι πωλησεις του πανε απο το κακο στο χειροτερο και γνωστο ελληνικο καταστημα ανεβασε τις τιμες του vita...

Gazof
03-09-2012, 21:48
Είναι και περίοδος που τελείωσαν οι εκπτώσεις και κάποιοι γυρνάνε στις παλιές τιμές μάλλον. Γενικά απ'ότι βλέπω 230 έχει το wi-fi και 240 το 3G. Την πτώση τιμών μάλλον θα την φέρει ο κοκκινοφορεμένος που θα πέσει από την καμινάδα :D