PDA

View Full Version : Mortal Kombat



Dragonpaul
04-02-2012, 11:24
To παιχνιδι εχει ανακοινωθει, το περιμενουμε (αλλοι ναι, αλλοι οχι τοσο), αλλα ας δουμε και το gameplay.
Οπως θα δειτε τρεχει απιστευτα στο Vita. Νεες μικρες προσθηκες εχουν γινει, προκειμενου το παιχνιδι να εκμεταλλευεται την οθονη του συστηματος και οπως θα δειτε, δεν ειναι απλα μια μεταφορα του παιχνιδιου στο Vita.
Σε αυτο το thread θα συζηταμε τα του παιχνιδιου. Watch it!!!!!!

Mortal Kombat Vita First Gameplay Impressions! Touch Screen Fatalities, Challenge Missions, and more - YouTube

chronohill
04-02-2012, 21:21
πολυ ωραιο που εχουν βαλει πολλα χαρακτηριστικα του Vita και τα εκμεταλευονται!πολυ καλη μεταφορα!

Dragonpaul
04-02-2012, 21:28
To θεμα ειναι κατα ποσο αυτα τα χαρακτηριστικα θα του δωσουν νεα ταυτοτητα και κατα ποσο θα προσελκυσει gamers οι οποιοι, ειτε δε το εχουν παιξει καθολου και θα δοκιμασουν στο vita πρωτη φορα (αν και δε βλεπω το λογο γιατι να μη το παρουν σε μια κονσολα "σαλονιου"), ειτε το εχουν παιξει ηδη και θελουν να το αποκτησουν παλι στο vita (ψιλοανουσιο για εμενα, αλλα ιδωμεν).

Dragonpaul
07-03-2012, 20:06
Mortal Combat Gameplay PS Vita (PSVTube.pl) - YouTube

hakoo
28-12-2012, 05:03
Κατεβασα το παιχνιδι λογω ps+.
Απ οτι ειχα δει το vita port εχει ενα metacritic score πολυ υψηλο και γενικα το συνοδευουν πολυ καλα σχολια. Οποτε με το που ξεκινησε η μαχη δεν μπορουσα παρα να μεινω μαλακας...ειναι δυνατον να μην εχει γινει θεμα το ποσο ΑΙΣΧΟΣ γραφικα εχει? Δεν ξερω ποσο καλο gameplay εχει, πιθανοτατα να ειναι εθιστικο, για μενα παντως ειναι ντροπη σε μια κονσολα με τοσες δυνατοτητες να βλεπουμε τετοια γραφικα. Ελεος, μια γενια πισω γυρισα (τουλαχιστον).

PDS
28-12-2012, 05:08
Νομιζω οτι υπερβαλεις ρε συ...
Εχει πεσει downgrade,αλλα οχι και μια γενια πισω.:ice:
Εχω την εντυπωση οτι παιζει στην full αναλυση(που σημαινει οτι στα χρωματα θα ειναι καλυτερο απο την Ps3 εκδοση) και σιγουρα στα 60fps.
Οκ δεν ειναι πορτ αναλογο του street fighter,αλλα τα γραφικα του μου αρεσαν.Ισως επειδη δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με την ps3 εκδοση.

hakoo
28-12-2012, 05:34
Μαν ας το δει ο καθενας και ας κρινει αν υπερβαλλω, δεν θα επιμεινω γιατι ειναι καπως υποκειμενικο αλλα dammit this is freaking horrible

http://www.1up.com/media?id=3943013&type=lg


http://www.1up.com/media?id=3943014&type=lg


http://www.1up.com/media?id=3943015&type=lg

http://www.1up.com/media?id=3943809&type=lg

http://media1.gameinformer.com/imagefeed/featured/warner-bros/mortalkombat/vita/mkvitanewskins_610.jpg

http://2.bp.blogspot.com/-PICMvaKa3o4/T5wXzJPwoQI/AAAAAAAABr8/OioRSRnnHsc/s1600/Mortal+Kombat+PS+Vita.jpg

Nαι οκ, σε μεγαλυτερη αναλυση χανει μπλαμπλα αλλα αν ειναι δυνατον, εδω μιλαμε για αστειο polygon count, psp graphics upscaled, πιο καθαρο και με πιο ζωντανα χρωματα λογω oled screen.


Kαι η ps360 version direct feed για τις συγκρισεις


http://img.photobucket.com/albums/v508/Kbadone/660mbversion.png

To οτι ειναι 60 fps δεν μου λεει κατι, αυτο ελειπε να μην τρεχει στα 60 με τετοια γραφικα ενω η console εκδοση τρεχει επισης στα 60 με γραφικα που δεν εχουν καμια επαφη.
Απο τα μεγαλυτερα downgrades που εχω δει, θεωρω οτι δεν δικαιολογειται με τιποτα μιας και το vita εχει καποια αξιοπρεπεστατα ports στην ιδια μαλιστα κατηγορια απο αποψη γραφικων με τρανο παραδειγμα το MVC3.

PDS
28-12-2012, 06:02
Πραγματικα με την πρωτη ματια περισσοτερο μοιαζει με την ps360 εικονα το παιχνιδι παρα με τις πρωτες εικονες(Οι οποιες σε καμια περιπτωση δεν ειναι αντιπροσωπευτικες,καθως ειναι πολυ θολες).Σε απευθειας συγκριση δειχνει πιο ζωντανο το MK του vita απο την ps360 εικονα(λογο Oled φανταζομαι) που ποσταρες.Δοκιμασε το τωρα να δεις.:p

Το vita σιγουρα μπορει καλυτερα(βλεπε SF),αλλα φανταζομαι οτι ηθελαν να κρατησουν τα 60 σταθερα και θυσιασαν αρκετα τα γραφικα στους χαρακτηρες.Tα οποια οντως ειναι χαμηλης ποιοτητας.

hakoo
28-12-2012, 06:15
Πραγματικα με την πρωτη ματια περισσοτερο μοιαζει με την ps360 εικονα το παιχνιδι παρα με τις πρωτες εικονες

Eμμμ, no :a036:



Το vita σιγουρα μπορει καλυτερα(βλεπε SF),αλλα φανταζομαι οτι ηθελαν να κρατησουν τα 60 σταθερα και θυσιασαν αρκετα τα γραφικα στους χαρακτηρες.Tα οποια οντως ειναι χαμηλης ποιοτητας.

Aυτο ειλικρινα ουτε θελω να το σκεφτομαι, απλα ελπιζω να μην ειχαν χρονο να ασχοληθουν. Αν ειναι για τα 60 να βλεπουμε αυτο το χαλι σε polygon count βραστα.
Περιμενω κι αλλες γνωμες για να δω αν ειμαι τρελος:b015:

PDS
28-12-2012, 06:20
Αλλο vita εχουμε μαλλον αν βλεπεις αυτην την θολουρα των πρωτων εικονων στο vita σου.:ice:Η πρωτη εντυπωση δινει μια πιο ζωντανη εικονα απο την δευτερη φωτο των ps360 που ποσταρες.Δεν μιλαω για πολυγωνα.Δεν ειναι αυτο που παρατηρεις οταν αρχιζει η μαχη.


Aυτο ειλικρινα ουτε θελω να το σκεφτομαι,
Μα σιγουρα μπορει παραπανω.Δεν ειναι μονο οτι ηθελαν να πετυχουν τα 60.Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι δεν δουλεψαν οσο θα επρεπε.
Δεν διαφωνω βεβαια οτι ειναι το μεγαλυτερο downgrade που εχω δει στο vita.

hakoo
28-12-2012, 06:49
Αλλο vita εχουμε μαλλον αν βλεπεις αυτην την θολουρα των πρωτων εικονων στο vita σου.:ice:Η πρωτη εντυπωση δινει μια πιο ζωντανη εικονα απο την δευτερη φωτο των ps360 που ποσταρες.Δεν μιλαω για πολυγωνα.Δεν ειναι αυτο που παρατηρεις οταν αρχιζει η μαχη.


H θολουρα προκαλειται λογω αναλυσης που ειναι μεγαλυτερη σε αυτες απο οτι στην οθονη του vita, δεν ισχυριζομαι οτι ειναι θολο το παιχνιδι. Ισα ισα που στο πρωτο μου post αυτο λεω, οτι ειναi καθαρο και τα χρωματα ειναι πολυ ζωντανα.
Απλα ναι, με το που ξεκινησε η μαχη εγω εκει εστιασα κατευθειαν, στο ποσο αθλια ειναι τα μοντελα απο αποψη πολυγωνων και φυσικα ποσο αδειο ειναι το περιβαλλον σε σχεση με τα πανεμορφα επιπεδα της εκδοσης του ps360.
Ουτε τα χρωματα μου εκαναν εντυπωση, ουτε τα frames...

Nikoladim
28-12-2012, 09:31
Και μενα οι εικονες στο Vita σαν Ps2 μου θυμιζουν. Βεβαια σε κινηση μπορει να ειναι διαφορετικα. Απο την αλλη free ειναι απο το + οποτε no worries :P

DJTaurus
01-01-2013, 03:52
Εχει δίκιο ο hakoo κάτι που φαίνεται από τα textures αλλά πρέπει να στήσεις μάτι για να το παρατηρήσεις..... εμένα πιο πολύ τα χρώματα μου φαίνονται κάπως ξεπλυμένα. Κατά τα λοιπά όταν παίζεις η εικόνα δείχνει πολύ πιο smooth σε σχέση με τους παραπάνω "τετραγωνισμένους" χαρακτήρες . Οσοι δεν το έχουν παίξει σε PS3 αξίζει να δουν το story mode. Προσωπικά προτιμώ την αμεσότητα χειρισμού μιας handled κονσόλας σε fighting game.

kostasb13
01-01-2013, 06:32
Τα γραφικα στα backgrounds δεν ειναι ασχημα, εχουν κρατηθει τελοσπαντων σε καποιο επιπεδο και εστω και αν ειναι πολυ κατωτερα απο αυτα στις κονσολες, δεν ενοχλουν τοσο.
Οι χαρακτηρες ομως ειναι αθλιοι, μιλαμε για τρελο downgrade δεν υπαρχει δικαιολογια για αυτο το χαλι.
Οσον αφορα την αναλυση ειχα διαβασει παλιοτερα οτι δεν παιζει στη native αναλυση, μπορει και να κανω λαθος.

Nikoladim
15-05-2013, 13:59
Λοιπόν το παίζω το παιχνίδι τις τελευταίες μέρες στο Βίτα και μπορω να πως πως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος! Πρωτα απο ολα μιλαμε για την Komplete Edition, δηλαδη +4 χαρακτήρες, ενώ έχουν γινει και προσθηκες με ενα challenge tower, ο οποιος παρεχει αρκετα minigames με touch controls + ενα cameo απο ενα παλιο χαρακτηρα τον Tremor. Ο χειρισμος ειναι ακριβως στα ιδια στανταρ με το Ps3 ισως και λιγο καλυτερος γιατι ειναι πιο απλουστευμενος. Τα touch control ειναι αρκετα ευχαριστα και τα minigames για το Vita ειναι μια ενδιαφερουσα προσθηκη. Σιγουρα εγινε τρελο downgrade οσο αναφορα τα γραφικα (ειδικα των μοντελων), αλλα για φορητη μεταφορα καπως παραβλεπεται. Παντως το παιχνιδι προσφερει απειρες ωρες gameplay, ειναι must πιστεύω για μια τιμη γυρω στα 10ε και ασφαλως για αυτους που εχουν το PS +.

odytsak
15-05-2013, 14:04
Tα χειρότερα γραφικά που έχω δει σε Vita game...

Nikoladim
15-05-2013, 14:11
Υπερβολες Τσακωνα, θα βρουμε τωρα μια τιμη χωμα για το MvsC3?

odytsak
15-05-2013, 14:14
Υπερβολες Τσακωνα...
Ουδεμία σχέση με ηθοποιούς αλλά με πατατάκια...:c055gfe:

hakoo
15-05-2013, 15:05
Tα χειρότερα γραφικά που έχω δει σε Vita game...

Πεστα!
Δεν ειμαι τρελος -> confirmed.

Nikoladim
15-05-2013, 15:31
Tο ultimate marvel vs capcom 3 θα το βρουμε σε καμια καλη ευκαιρια? Η να περιμενουμε δωρακι απο το +?

Dragonpaul
08-11-2013, 23:18
Guys, τωρα με το Vita, σκεφτόμουν να παρω το ΜΚ αν το έβρισκα σε καποια καλη τιμη. Ειναι κάποιος που το εχει ήδη; Ισχύουν όλα τα παραπάνω που αναφέρονται; Διότι διαβάζοντας σε καποια sites και βλέποντας καποια βίντεο, δεν εχω παρατηρήσει κατι τέτοιο.

psx3
09-11-2013, 00:26
Δεν το είχες πάρει μέσω PS+;

Dragonpaul
09-11-2013, 00:38
Ναι, αλλα για το PS3...

psx3
09-11-2013, 00:50
Το είχαν δώσει και για Vita.

Dragonpaul
09-11-2013, 01:03
Ναι, αλλα εγώ το Vita το εχω 3 μερες.

psx3
09-11-2013, 01:22
Νόμιζα τα είχες καβατζώσει ήδη στην download list. :P

menel34
09-11-2013, 01:22
Αν το είχες "αγοράσει" τότε που το είχε το plus θα έχει προστεθεί στην download list και θα μπορείς να το κατεβάσεις

Dragonpaul
09-11-2013, 02:28
Παιδιά, οκ όλα αυτα... Δε το πήρα επειδη δε με ενδιέφερε το Vita.
Στην αρχική ερώτηση. Ειναι τόσο downgraded οσο εχει σχολιαστεί στην πρώτη σελίδα;;;; Το εχει παίξει κάποιος;

hakoo
09-11-2013, 02:47
Κι εγω που το εκραξα το εχω παιξει ρε Παυλο, λες να το εκραξα ετσι? :silly:
Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι διασκεδαστικο οπως και η console version με ζωντανα χρωματα αλλα τα γραφικα ειναι α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-α.
Απο τα πιο ασχημα high profile παιχνιδια που εχω παιξει στο vita, βγαζω τα indies εξω εννοειται.

kostasb13
09-11-2013, 02:55
Τα backgrounds ειναι οκ, δεν ειναι βεβαια οπως στις κονσολες αλλα σε γενικες γραμμες τα λες καλα. Οι χαρακτηρες ομως ειναι αθλιοι, εποχες psx...

Dragonpaul
09-11-2013, 04:30
Κι εγω που το εκραξα το εχω παιξει ρε Παυλο, λες να το εκραξα ετσι? :silly:
Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι διασκεδαστικο οπως και η console version με ζωντανα χρωματα αλλα τα γραφικα ειναι α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-α.
Απο τα πιο ασχημα high profile παιχνιδια που εχω παιξει στο vita, βγαζω τα indies εξω εννοειται.


Τα backgrounds ειναι οκ, δεν ειναι βεβαια οπως στις κονσολες αλλα σε γενικες γραμμες τα λες καλα. Οι χαρακτηρες ομως ειναι αθλιοι, εποχες psx...
Guys, I'll take your word for it και θα του ρίξω ακύρο.
Σας ευχαριστω!