PDA

View Full Version : Earforce X41 7.1 surround headset



james9
28-01-2012, 19:21
http://img17.imageshack.us/img17/3425/20120128123500.jpg
http://img100.imageshack.us/img100/9506/20120128123540.jpg


Λοιποοοοον……

Τα ακουστικα που ειδατε στη φωτο είναι τα earforce X41 7.1 surround της turtle beach , προοριζονται για το 360 αλλα κανουν μια χαρα και για το ps3 μας.

Συσκευασία

To πακετο περιεχει τα ακουστικα , τον transmitter , αποσπωμενο μικροφωνο ( το οποιο ηδη εχω βγαλει στη φωτο) , καλωδιο usb για τροφοδοσια της βασης , οπτικη ινα , καλωδιο συνδεσης με χειριστηριο μονο για 360 ( για Ps3 θελει ένα άλλο αξεσουαρ) και 2 μπαταριες ΑΑΑ.

Πρωτες εντυπωσεις

Η πρωτη εντυπωση που σου δινουν είναι ότι προκειται για καλης κατασκευη. Είναι στιβαρα με καλης ποιοτητας πλαστικο και δεν δειχνουν «αδεια» αλλα δεν είναι και τιποτα χοντροκομμενα βαρια ακουστικα. Ενθουσιασμος mode on λοιπον.

Ρυθμισεις/ενδειξεις βασης/ακουστικων

Στη μπροστινη πλευρα της βασης από πανω προς τα κατω υπαρχουν τα εξης.. Power led όταν είναι συνδεδεμενα στο ρευμα , digital output led όταν είναι συνδεδεμενη η οπτικη ινα, Dolby prologic II led, Dolby Digital Surround led , bypass button/led το οποιο μετατρεπει τον ηχο σε στερεο όταν το πατησουμε , output jack για να συνδεσουμε ενσυρματα ακουστικα και volume control για αυτά. Στην πισω πλευρα εχουμε digital in για την κονσολα μας και out για να συνδεσουμε την tv ή ένα ηχοσυστημα ώστε ο ηχος να βγαινει και από εκει. Line in για να συνδεσουμε αναλογικη πηγη ,mp3 , tv κλπ και volume control για αυτή. Τελος βλεπουμε την υποδοχη για το καλωδιο ρευματος και το power switch.
Στα ακουστικα τωρα. Στο αριστερο εχουμε power button , υποδοχη για το καλωδιο συνδεσης με το χειρηστηριο του 360 ΜΟΝΟ το τονιζω, Extra Bass button και ρυθμιση volume. Στο δεξι το καπακι ανοιγει για να βαλουμε τις μπαταριες και τιποτε άλλο.


Συνδεση στην κονσολα

Τα πραγματα είναι απλα δεν χρειαστηκε καν να διαβασω manual. Ξεκιναμε με οπτικη ινα από το Ps3 στη βαση και usb καλωδιο από τη βαση στην tv ή στο ps3 για να παιρνει ρευμα. Παμε στο ps3 ,system settings/audio settings/auto και βρισκει κατευθειαν την οπτικη οποτε την επιλεγουμε και ειμαστε οκ. Ανοιγουμε το πλαστικο από το δεξι ακουστικο και βαζουμε τις 2 μπαταριες , power on από τη βαση , παταμε και το κουμπι power στα ακουστικα και ειμαστε ετοιμοι.


Ηχος

Να ξεκαθαρισω ότι εδώ και 2 περιπου χρονια από τοτε που γεννηθηκε η κορη μου παιζω μονο βραδυ και με ηχο από την tv οποτε καταλαβαινετε τι αλμα εκαναν τα αυτια μου μολις εβαλα τα ακουστικα. Ο ηχος είναι πεντακαθαρος surround και πραγματικα σε βαζει μεσα στο παιχνιδι. Η ενταση είναι ικανοποιητικη και ακομη και στο τερμα δεν υπαρχει παραμορφωση. Η δοκιμη εγινε με το saints row 3 οποτε μην περιμενετε λεπτομερειες όπως αν ακουω από πού ερχονται οι εχθροι κλπ αλλα οντως ακουγα από πολλες κατευθυνσεις τους ηχους. Δοκιμασα και blu ray το αγαπημενο μου Band of brothers και εκει πραγματικα χαζεψα . Σα να ακουγα να ερχεται από πισω μου ο ολμος σε μια σκηνη αφου πηγα να σκυψω που λεει ο λογος.

Εργονομια/Ανεση

Πολύ σημαντικο για μενα ότι τα ακουστικα είναι παναλαφρα και δεν τα νοιωθεις να πιεζουν το κεφαλι σου. Επαιξα σερι 3 ωρες και δεν με ενοχλησαν . Επισης εχουν τελεια απομονωση από εξωτερικους ηχους και σε αυτό βοηθαει ότι αγκαλιαζουν ακριβως τα αυτια. Τα κουμπια στο αριστερο ακουστικο μετα από 10΄τα συνηθιζεις και ξερεις ακριβως από κλεινουν , από πού δυναμωνουν κλπ με μοναδικη παραφωνια το κουμπι για τα μπασα που είναι καπως περιεργο και σε ειδοποιει για το on/off με ένα ηχο ο οποιος μεσα στο χαμο του παιχνιδιου χανεται και πρεπει να πατησω pause για να τον καταλαβω. Λεπτομερεια αλλα την αναφερω.

Γενικα

Μια μερα μετα νοιωθω ότι τα λεφτα μου πιασανε τοπο. Ειδικα σε παιχνιδια πιο ατμοσφαιρικα π.χ. Bioshock , Ico η εμπειρια θα είναι εντελως διαφορετικη . Τα ακουστικα κανουν αυτό που διαφημιζουν , δηλαδη δινουν κρυσταλλινο surround ηχο , είναι ανετα , με εμβελεια τουλαχιστον 7 μετρα(τοσο εφτασα εγω σε ευθεια χωρις εμποδια) και πανω από όλα σου λυνουν τα χερια γιατι δεν εχουν καλωδια. Στερεωνονται πανω στην ομορφη βαση κοντα στην tv και γλυτωνεις και τη γκρινια της γυναικας (nek food με νοιωθεις?)
Προβληματα που διαβασα δεν αντιμετωπισα. Δεν ειχα καμια παρεμβολη ή διακοπη στον ηχο παρολο που η βαση είναι διπλα στο ps3 που το εχω wireless και 2 μετρα από το Laptop μου που επισης το εχω wireless. Στον ιδιο χωρο εχω και ασυρματο τηλεφωνο το οποιο επισης δεν παρεμβαλλεται . Όταν το volume είναι τερμα και πατησα pause στο παιχνιδι καταλαβα ένα ελαφρυ «φυσημα» αλλα την ωρα του παιχνιδιου σε καμια περιπτωση δεν γινεται αντιληπτο.

Να τονισω ότι δεν με ενδιαφερει το ονλαιν παιχνιδι γιαυτο όπως θα ειδατε δεν ασχοληθηκα καν με το να αγορασω το εξτρα αξεσουαρ ή εστω να τα δοκιμασω στο 360. Τα αγορασα από το αμερικανικο amazon , εβαλα φιλο μου δηλαδη να τα αγορασει επειδη μενει εκει και να μου τα στειλει. Μαζι με μεταφορικα 145$ , παραδοση σε 5 εργασιμες. Τιμη απιστευτη μπροστα στα ελληνικα τιμη των 154€ του expansys.
Αν ξεχασα κατι συγχωρηστε αλλα με ο χρονος μου είναι περιορισμενος , θα χαρω όμως να απαντησω στις ερωτησεις σας. Ένα ευχαριστω τελος στο nek food που υπεμενε τις ερωτησεις μου όταν ημουν στη διαδικασια του να τα παραγγειλω ή όχι. Επισης ένα συγνωμη στη γυναικα μου που από δω και περα τα βραδια θα με φωναζει να πεσω για υπνο και εγω δεν θα την ακουω!!!!:argue:

Slay
28-01-2012, 20:39
Εντυπωσιακο αν οντως δουλευει το surround οπως λες, αλλα και παλι ακριβα μου φαινονται.

james9
28-01-2012, 20:55
το ακριβο ειναι σχετικο . αν τα βαλουμε στη συγκριση με τα official που εχουν κοντα 90€ αλλα δεν ειναι surround και συνδεονται μονο με ps3 τοτε νομιζω δεν τα λες ακριβα. σαν ποσο τα 145€ ειναι πολλα τη σημερον ημερα αλλα το ειδα σαν μια επενδυση μιας και το χομπυ μου ειναι το gaming και χωρις ηχο ειναι μιση εμπειρια.

Kkritikos
28-01-2012, 23:35
σε σχεση με τα κοντα 2000Ε που εχω δωσει για το ηχοσυστημα ΜΙΑ ΧΑΡΑ ειναι η τιμη!!!

Nek_Food
30-01-2012, 11:06
Λοιπόν, καταρχάς καλορίζικα και καλό gaming. Χαίρομαι πολύ που σου αρέσουν τελικά φίλε Δημήτρη, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις αν κάτι που σου αρέσει εσένα θα αφήσει και στον άλλο την ίδια εντύπωση.

Τα ίδια ακουστικά έχω πάρει και εγώ πριν τα Χριστούγεννα και ναι μου φάνηκαν ακριβά γιατί αρχικά τα έβρισκα περί τα 150€, αλλά τελικά η τιμή τους είναι ολίγον σαν το χρηματιστήριο, ήτοι τα παρακολουθούσα κάνα μήνα και όλο ανέβαινε - ανέβαινε ώσπου μία μέρα έπεσε 50€ και τα αγόρασα στα 109€ + 18€ μεταφορικά από Γαλλία. Εγώ έχω και 360 και PS3 με ισάριθμες περίπου ώρες gaming σε αυτά, οπότε η αγορά του official PS3 σετ ακουστικών δεν ήταν λύση, οπότε πήγα για αυτά λόγω της οπτικής (που ουσιαστικά χώνεις επάνω ό,τι μηχάνημα επιθυμείς μέσω switch ή splitter). Δεν παίζω πολύ online αν και όσο δοκίμασα στο XBL με τα ακουστικά και το μικρόφωνο δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα (για το PS3 απαιτείται αγορά ενός BT+καλωδίου από την εταιρεία). Νομίζω ότι για ασύρματα πολυκάναλα ακουστικά είναι πολύ καλή η τιμή τους, εκεί γύρω στα 120~130€ (με μεταφορικά), γλιτώνεις καλώδια (γλιτώνεις την γκρίνια της γυναίκας), δεν ενοχλείς κανέναν, ακούς υπέροχο ήχο και απίστευτες λεπτομέρειες και έχεις μία συσκευή που δεν σε περιορίζει αλλά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ουσιαστικά παντού λόγω της οπτικής εισόδου. (future proof μέχρι ένα βαθμό)

Προσωπικά να πω ότι είχα μικροπροβλήματα με παρεμβολές από το ασύρματο ρούτερ μου, αλλά επειδή το είχα ακριβώς δίπλα από το κεφάλι μου (στα 20~30 εκατ.), άπαξ και το μετακίνησα 20ποντάκια παραδίπλα ουσιαστικά λύθηκαν. Η βάση τους πάντως δεν τραβάει κανένα ζόρι από κονσόλες, τηλεοράσεις κλπ, αν είναι να υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα είναι στον δέκτη, ήτοι τα ακουστικά και η πηγή παρεμβολών θα είναι εκεί τριγύρω στα 20~30 εκατ. από αυτά (κάνα ρούτερ, κάποιος wireless φορητός, κλπ).