PDA

View Full Version : Θα θέλατε το PSN να γίνει επί πληρωμή;



kabamaru
17-01-2012, 17:04
Επειδή στο thread του Playstation 4 δε βγάλαμε άκρη, τι καλύτερο από το να ρωτήσουμε τον κόσμο με ένα poll.

Θα θέλατε, λοιπόν, το PSN να γινόταν επί πληρωμή, αν αυτό συνεπαγόταν περισσότερων και ποιοτικότερων υπηρεσιών;

Θα ήθελα να αιτιολογείτε τις απαντήσεις σας για χάρη της κουβέντας.

kabamaru
17-01-2012, 17:07
Προσωπικά απάντησα όχι. Τσάμπα να ναι κι ότι να ναι.

Multy-Gamer
17-01-2012, 18:24
ωραιο thread τολη κ μπραβο.προσωπικα ψηφισα οχι,γιατι εκτος του οτι λεφτα δεν περισσευουν,δεν νομιζω οτι εκει βρισκεται το νοημα.θεωρω οτι πιο σωστο θα ηταν το ερωτημα να αφορουσε βελτιωση του psn οσον αφορα την ποιοτητα και τις υπηρεσιες εστω επι πληρωμη,η παραμονη του ως εχει δωρεαν.το δωρεαν online του ps3 ηταν κ ειναι πολυ δυνατο system seller και σαφως δεν νομιζω οτι μπορουμε να περιμενουμε κανενα ντερμπι σ αυτη την ψηφοφορια καθως πολυς κοσμος εδω το ειχε ως εναν απ τους βασικους λογους αγορας ps3.παντως θα διαφωνησω με το τελευταιο "τσαμπα να ναι κ οτι να ναι" καθως θεωρω οτι περιθωρια βελτιωσης υπαρχουν παντα.ειτε κατι παρεχεται δωρεαν ειτε επι πληρωμη,.

kabamaru
17-01-2012, 18:28
Aυτο δεν γραφω στο πρωτο post? Αν ειναι να δωσει καλυτερες και περισσοτερες υπηρεσιες;

Valkyre
17-01-2012, 18:32
^^ Nαι αλλα εχει δικιο ο Multy gamer, επρεπε να το βαλεις στην ερωτηση του poll, μην νομιζεις πολλοι διαβαζουν απλα την ερωτηση του poll οχι τα ποστς. Θα προσπαθησω να δω αν μπορω να το φτιαξω.

οκ το εφτιαξα και φυσικα ψηφισα οχι! :)

kabamaru
17-01-2012, 18:36
^^ Nαι αλλα εχει δικιο ο Multy gamer, επρεπε να το βαλεις στην ερωτηση του poll, μην νομιζεις πολλοι διαβαζουν απλα την ερωτηση του poll οχι τα ποστς. Θα προσπαθησω να δω αν μπορω να το φτιαξω.

οκ το εφτιαξα και φυσικα ψηφισα οχι! :)

Εγινε, ευχαριστω!

Multy-Gamer
17-01-2012, 18:39
ελα ρε τολη μου το βγαζει με μπλε γραμματα ξυπνησα κ προσφατα κ το χασα στην πρωτη αναγνωση.οκ.παμε παλι λοιπον.προσωπικα κ παλι θα ψηφιζα οχι για τον λογο οτι με συμφερει ατομικα.σαν κατοχος 2 συστηματων σε αλλα θεματα με καλυπτει καλυτερα το ενα κ σε αλλα το αλλο.δεν θα μου προσφερε προσωπικα κατι λοιπον ενα επι πληρωμη και καλυτερο psn.τωρα αν λογω της οικονομικης δυσπραγιας που ερχεται σε ακομα χειροτερη μορφη στο μελλον δεν μπορω να αγορασω 2 συστηματα στην επομενη γενια ισως εκει να το ξανασκεφτομουν.κ να ψηφιζα ναι για το ps4.δεν ξερω ομως κ γω να πω σιγουρα.τα οικονομικα ζορια ειναι μεγαλα.

kabamaru
17-01-2012, 18:53
Διορθωθηκε κι αυτο.

MajereMP44
17-01-2012, 19:47
Εννοειται "οχι" ψηφισα κ γω.Τα ειχα εξηγησει και στην κουβεντα περι PS4.Νομίζω οτι το πληθος των χρηστων ps3 και γενικά των κονσολών της Sony εχει αλλη φιλοσοφια απο αυτη των χρηστων του ΧΒΟΧ. THANK GOD!

savas
17-01-2012, 20:59
το psn ειναι πολυ πισω σε σχεση με το xbox live και σε αυτο δεν φτεει η συνδρομη αλλα η απειρια των γιαπωνεζων στον τομεα αυτο
αλλα οπως λεει και ο σοφος λαος τζαμπα ξυδι γλυκο σαν μελι.

messi10
17-01-2012, 22:12
No way! Το προτιμω ετσι οπως ειναι, και δωρεαν. Μια χαρα ειναι οι υπηρεσιες που μας προσφερει, τουλαχιστον για μενα.

FotisGRC
17-01-2012, 23:45
Συμφωνώ με messi.. Έχεις κάτι δωρεάν που δουλεύει όπως πρέπει. Ποιά είναι η επιπλέον υπηρεσία που θα μπορούσε να μας προσφέρει αν πληρώναμε? Chat, οπως το x-box?

Eddy_Gordo
18-01-2012, 01:46
o tzampas zei... oxi kai apo emena gia olous tous parapano logous

jason22
18-01-2012, 01:50
συμφωνω και εγω στο οχι για λογους που εχουν ηδη αναφερθει.
keep the PSN free.

modecris
18-01-2012, 02:52
Εσείς ποιά απάντηση θα δίνατε?

"Θα πληρώνατε για να αναπνέετε λίγο καθαρότερο αέρα?"

Οι περισσότεροι θα λέγαμε και πάλι "όχι", αρκεί ο free αέρας να είναι αρκούντως καλός.
Γιαυτό πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει επιλογή για το αν θα πληρώναμε για να έχουμε ένα απροβλημάτιστο psn ΚΑΙ στο ps4.Δεν είμαι γνώστης αλλά νομίζω πως για να συνυπάρχουν (αν μπορούν να συνυπάρχουν) από κοινού ps3 και ps4 στο ίδιο PSN θα χρειαστεί εκ νέου επένδυση από την sony πράγμα που δεν νομίζω να το θέλει/αντέχει. Εκτός και αν είναι πολύ πιο απλό το όλο θέμα και μπορούν υπάρχουν και οι 2 κονσόλες στο ίδιο δύκτιο οπότε όλα αυτά που έγραψα μπούρδες και τσάμπα τα έγραψα.

Έτσι που που είναι η δημοσκόπηση και από την στιγμή που δεν υπάρχει διευκρίνηση γιά το τί εννοούμε λέγοντας "περισσότερων και ποιοτικότερων υπηρεσιών" θα κάνω το εξής απλό: θα συγκρίνω το παρόν PSN με το PSN plus και το XBL και η απάντησή μου είναι "όχι".

Nek_Food
18-01-2012, 10:42
Η δημοσκόπηση είναι μεν καλή και είμαι σίγουρος ότι το ΟΧΙ σήμερα θα υπερισχύσει (θα βοηθήσω και εγώ) αλλά κρίνω ότι είναι ελλιπής δυστυχώς, κυρίως γιατί λείπει αυτό το ίσως/ανάλογα (τρίτη επιλογή) που πολλούς από το τσάμπα θα τους έσπρωχνε "στο άντε να δώσω κάτι". Παρότι άνοιξα εγώ την συζήτηση όχι τόσο επειδή είμαι υπέρ ενός τέτοιου ενδεχόμενου, αλλά επειδή βλέπω μία κάποια τάση (έστω και έμμεση), το πραγματικό ζήτημα είναι καταρχάς το αν θα μας δοθεί περιθώριο επιλογής. Το λέω αυτό γιατί μπορεί το PSN να είναι όντως δωρεάν αλλά όλα τα παιχνίδια πλέον να απαιτούν PSN pass άρα εμμέσως πλην σαφώς όλοι μας ή θα χάσουμε μέρος των online υπηρεσιών ή θα κόψουμε τα μεταχειρισμένα ή δεν ξέρω και εγώ τί (σαν χρήστες με τον ένα τρόπο ή τον άλλο θα είμαστε χαμένοι).

Πάντως μελλοντικά αν σου δοθεί η όποια δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε ένα δωρεάν PSN όπως σήμερα και ένα αναβαθμισμένο plus με συνδρομή που θα σου προσφέρει κάμποσα καλούδια που ενδεχομένως θα άξιζαν να δίνεις κάποια συνδρομή, τότε άραγε θα είχες διαφορετική άποψη; Εκεί μόνο μία απάντηση μου έρχεται αυτή την στιγμή: πόσο τον χρόνο. Γιατί αν είναι μέχρι 30€, κάποια στιγμή λες να πάει στο διάβολο είναι 3~4 καφέδες με την παρέα (γιατί όλο και κάτι παραπάνω θα ξοδέψεις), αν είναι μία 50άρα στραβώνει το πράγμα γιατί νομίζω έχουμε και ένα ψυχολογικό ταβάνι στο ποσό, αν είναι περισσότερα να παν να... βρουν άλλους να τα δώσουν. Πολλές φορές για παράδειγμα σκέφτομαι ότι αν το υπάρχον plus ήταν α) μία 30άρα τον χρόνο, β) είχες μία λίστα κάθε μήνα να επιλέξεις τα 3 παιχνίδια που θα σου "χαρίζουν" και γ) τα παιχνίδια που δίνει δεν ήταν υπό μορφή χρονικής ενοικίασης (έτσι το βλέπω εγώ ως έχει) αλλά σου έμεναν και μετά το πέρας της λήξης της όποιας συνδρομής, ενδεχομένως να το είχα τσιμπήσει. Αλλά με την μορφή που έχει τώρα απλά ως τα ζύγισα δεν το βρίσκω ενδιαφέρον και συμφέρον για μένα.

Για να κλείσω να πω ότι εφόσον μου δίνεται πολύ στενό περιθώριο επιλογής, ψηφίζω σαφώς ΟΧΙ γιατί πολύ απλά γουστάρω τσάμπα και δεν είμαι δα και πολύ του online, οπότε όσο έχω παίξει γενικά καλύπτομαι.

Dinos
18-01-2012, 12:00
ψηφισα ναι αλλα θεωρω το poll πολυ ακυρο. Το σωστο θα ηταν να υπαρχει μια λιστα με πλεονεκτηματα που θα εχει το psn επι πληρωμη ετσι ωστε να μποροεσουμε να αποφασισουμε. (Εννοειτε οτι οπως ειναι τωρα το psn ουτε εγω θα πληρωνα)

kabamaru
18-01-2012, 12:43
H ερωτηση ειναι υποθετικη. Πως μπορουμε να ξερουμε τα πλεονεκτημα του αναβαθμισμενου PSN, AN αυτο αναβαθμιστει, γιατι δεν εχει ανακοινωθει τιποτα.

Καθαρα εικασιες κανουμε για να δουμε την ταση του κοσμου. Μπορει να μην αλλαξει και τιποτα και να σου πουν απο δω και περα πληρωνεις.

Γι αυτο υπαρχουν αυτες οι επιλογες. Αν ειναι αναβαθμισμενο δηλαδη, θελετε να πληρωνετε; Νομιζω ειναι αρκετα σαφες, αφου γραφεται καθαρα οτι:
"αν αυτό συνεπαγόταν περισσότερων και ποιοτικότερων υπηρεσιών"

aiakos81
18-01-2012, 15:29
ΟΧΙ βεβαια...Η χρυση τομη για μενα θα ηταν να ενσωματωσει η Sony τις οποιες "αναβαθμισμενες" υπηρεσιες στο Plus και οποιος θελει, ας αγορασει..Συμφωνω με την αποψη οτι ενας βασικος λογος αγορας, αν οχι ο κυριος, ηταν το free online...Αν ηθελα πληρωμενο, επαιρνα Xbox..(σιγα τις τεραστιες τεχνολογικες διαφορες)
Τωρα υπηρεσιες τυπου chatting, να με "πεταει" στην ιδια αιθουσα στο Mw και να αρχιζω να πυροβολω, καλες ακουγονται αλλα οχι επι πληρωμη απο μενα...Το συστημα με τα p.m μια χαρα με βολευει...Αν για τα εξτρα πρεπει να πληρωσω, ουτε σεντ/δραχμη δεν δινω γιατι τετοιες αναβαθμισεις τις θεωρω nine days of the ass...Ας φτιαξει πρωτα η Sony το συστημα ασφαλειας της, μην εχουμε παλι "διαρροη" προσωπικων στοιχειων, και τα αλλα επονται...
Ασχετο, ειχα την εντυπωση οτι η Microsoft ειχε θεσπισει το επι πληρωμη online και καλα σαν αντιμετρο για το σπασιμο της κονσολας που δεν μπορουσε να ελεγξει...Οσο για τα μεταχειρισμενα και το online pass, αν καποιος δεν βιαζεται σε 3-5 μηνες οι τιμες των new games πεφτουν στα 20Ε(προσωπικο "ταβανι" τα 22 που δινω καθε χρονο στο zavvi για pro στα μεσα Νοεμβριου")..Θεωρω δηλαδη οτι αν εχουμε λιγη υπομονη (και παιζουμε παιχνιδια που τα εχουμε παρει και ουτε καν τα βαλαμε στο drive) μια χαρα τιμες βρισκουμε, ως επι το πλειστον απο εξωτερικο (δυστυχως)...
Aν δεν εχουμε υπομονη, πλερωνουμε..

MajereMP44
18-01-2012, 16:04
Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι κανεις δεν ειπε απο εμας οτι δεν δινει δεκαρα τσικιστη σε μια κονσόλα μεταμορφωμενη σε pc.Γιατι ολες αυτες οι υπηρεσιες ειναι απο τον κοσμο του pc-gaming.Νομιζω οτι ενα cross game chat και χαλαρα online (χωρις να γινει επαγγελματικο-pc-αδικο ) ειναι υπερ-αρκετό.Αλλαζουν οι σκληροι δισκοι, σερφαρεις στο ιντερνετ, βλεπεις ταινιες, ακους μουσική δλδ οκ. θα μας δινουν και επιλογη να αλλαζουμε RAM και ποιος ξερει τι άλλο??

Ειμαι της άποψης οτι πρεπει να παει στον ΠΑΤΟ απο πωλησεις το ps4 αν σε χρεωνει σε online (δεν λέμε για το psn plus μαρεσει αυτος ο διαχωρισμος).Εχουμε την δυναμη να το σταματησουμε , το θεμα ειναι αν εχουμε την παιδεια/διαθεση κλπ και να μην ειμαστε αντικειμενα. Κανεις δεν μπορει να πατησει στην αγαπη μας για τα video games και να μας κοροιδευει.ΔΛδ τι? αν πληρωσουμε το psn δεν θα εχουμε lag? δεν παιζει. Δεν θα εχουμε disconnection? επισης δεν παιζει. Απατη ειναι. Kαι δεν ειναι το θεμα στα exclusives που ελεγχονται απο τη Sony.Φανταστειτε το επομενο Skyrim να εχει και online ας πουμε και πληρωσεις online υπηρεσιες στη Sony! xaxaxa η μεγαλυτερη απατη που θα εχει γινει ποτέ. Μακαρι να κοπει αυτη η γ@μημενη μοδ@ και το ταβανι να ειναι αυτη η γενιά. ΤΕΛΕΙΟ ειναι το psn οπως ειναι.δεν εχω δει καλυτερο.
Πισω ολοταχως....να γλιτωσουμε τις αναβαθμισεις και στις κονόλες μαγκες, που θα μας βαλουν και τετοια στο μελλον, στανταρακι.

overclocker
19-01-2012, 11:44
Προσωπικά θεωρώ το PSN/XBOX Live συμπληρωματικό κομμάτι της κονσόλας και όχι τον κύριο λόγο αγοράς της. Έχοντας δοκιμάσει και τα 2 δίκτυα τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ιταλία και Αγγλία πιστεύω ότι κανένα από τα 2 δεν είναι τέλεια απλά το Live λόγο της εμπειρίας της MS είναι ένα κλικ πιο πάνω. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το PSN θα πρέπει να παραμείνει δωρεάν, γιαυτό και ψήφησα όχι, καθότι κάποιος ο οποίος είναι κυρίως single player user και μια στο τόσο παίζει και κανένα online μια χαρά ικανοποιημένος θα πρέπει να είναι από το PSN. Συμφωνώ μόνο στον ήδη υπάρχων διαχωρισμό μεταξύ αυτόν που θέλουν να πληρώσουν και αυτόν που αρκούνται στο free με το μοντέλο του PSN Plus, το οποίο θα πρέπει να διατηρηθεί και στην επόμενη κονσόλα της Sony.

criter
19-01-2012, 12:46
Δεν υπαρχει κανενας λογος, οχι. Το PSN ειναι και πρεπει να παραμεινει δωρεαν με το κυριοτερο να μπορει καποιος να παιζει online παιχνιδια δωρεαν. Επισης παρεχονται ποσες αλλες υπηρεσιες δωρεαν, οπως video chat conference, in game text chat, PS Home, youtube, browser, προσβαση στο store με demos και αλλα. Απο εκει και περα για οποιον θελει καλυτερες υπηρεσιες, υπαρχει ηδη εδω και ενα χρονο το συνδρομητικο PSN plus. Σου δινει δωρεαν παιχνιδια, εκπτωσεις, αλλες δυνατοτητες οπως online storage, αυτοματη ληψη ενημερωσεων και αλλα οπως συγχρονισμος τροπαιων και save σε online storage, full game trials, προσβαση σε beta παιχνιδιων και αλλα καλουδια, οπως PS1 classics, minis, themes και αλλα, παντα για οποιον θελει να πληρωσει την συνδρομη. Δεν σε υποχρεωνει ομως να πρεπει να κανεις συνδρομη εστω για να μπεις online σε ενα παιχνιδι.

Νομιζω οτι ειναι κοροιδια να πρεπει να πληρωσω συνδρομη για να παιξω απλα ενα παιχνιδι online. Μπραβο στην sony που κραταει το PSN δωρεαν και ετσι πρεπει να συνεχισει να ειναι το PSN, δωρεαν.

redbellies13
20-01-2012, 12:02
......και να μην ξεχναμε και κατι αλλο.....αρκετο κομματι πωλησεων στο ps3 οφειλεται ΚΑΙ στο δωρεαν online.....

minaras_tio
20-01-2012, 12:06
Φυσικα και οχι. εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το πως ειναι τωρα.
Οποιος θελει το κατι παραπανω,υπαρχει και το plus. Ετσι ας κανουν και στο ps4 λοιπον,και οποιος θελει επιλεγει.