PDA

View Full Version : Δε διαβάζει τίποτα το drive του PS3. Φταίει το PES?



zed
07-11-2007, 10:33
Καλημέρα,

Είμαι νέος στο forum, αυτό είναι το πρώτο μου post, και ο λόγος που γράφτηκα είναι για να σας ενημερώσω για την ατυχή όπως αποδείχτηκε επιλογή μου να αγοράσω το PS3 των 40 gb μαζί με το PES2008.

Πριν 2 εβδομάδες, δηλαδή το Σάββατο 20 Οκτωβρίου, έκανα το λάθος όπως αποδείχτηκε, και αγόρασα από το κατάστημα του Πλαισίου στο The Mall, το playstation3 40 gb.

Μετά από μία εβδομάδα περίπου δηλαδή το Σάββατο 27 Οκτωβρίου, το μηχάνημα κόλλησε ενώ έπαιζα το PES2008, δηλαδή πάγωσε, και όταν το ξανά άνοιξα, δεν διάβαζε κανένα dvd ή blu-ray. Το μόνο που έκανε όταν έβαζα ένα δίσκο, ήταν πάνω δεξιά στην οθόνη να δείχνει μία τελεία η οποία γυρνούσε και δεν διάβαζε τίποτα. Την Τρίτη 30 Οκτωβρίου 2007, και αφού επικοινωνήσαμε με το τηλέφωνο που μας είχαν γράψει στην απόδειξη από το Πλαίσιο, πήγε η αρραβωνιαστικιά μου το μηχάνημα στην εταιρεία COMETRON ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Ε.Π.Ε., στη Βασιλέως Γεωργίου 11 στο Χαλάνδρι, όπου αφού είδαν και αυτοί ότι παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα, το αντικατέστησαν αμέσως.

Το Σάββατο όμως 3 Νοεμβρίου 2007, και αφού από την Τρίτη μέχρι το Σάββατο δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα, το μηχάνημα ξαναέκανε ακριβώς τα ίδια, δηλαδή κόλλησε ενώ παίζοντας το PES2008, και δεν ξαναδιάβαζε τίποτα! Ξαναπήγαμε το μηχάνημα στην COMETRON, όπου και πάλι μας το αντικατέστησαν.

Μέχρι τώρα, δηλαδή από το Σάββατο δεν το έχω ανοίξει αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα κάνει τα ίδια.

Έστειλα email στη Sony της Μ. Βρετανίας και μου είπαν ότι δεν είναι αυτοί οι αρμόδιοι και πρέπει να μιλήσω με τη Sony Ελλάς.

Τη Δευτέρα έστειλα email μέσω της διεύθυνσης που αναγράφεται στο site του playstation στην Ελλάδα αλλά τίποτα μέχρι τώρα. Παρεπιπτώντος το email sic-greece@eu.sony.com που αναγράφεται στο site είναι λάθος. Το σωστό είναι cic-greece@eu.sony.com!!!

Έστειλα και στην Konami, αλλά και αυτή τίποτα, αν και αναφέρεται στο site τους ότι απαντούν μέσα σε 72 ώρες.

Η τηλεόραση που χρησιμοποιώ είναι Sony LCD, η κονσόλα συνδέεται μέσω HDMI καλωδίου και η ανάλυση είναι στα 720p.

Δεν ξέρω αν είμαι ο μοναδικός με αυτό το πρόβλημα, όπως δεν γνωρίζω εάν φταίει η Konami ή η Sony, αλλά πραγματικά είναι τραγικό να έχεις δώσει τόσα λεφτά για μία παιχνιδομηχανή και να μην μπορείς να την χαρείς.

Συγγνώμη για το μεγάλο post, και ελπίζω να το έχω βάλει στο σωστό Thread.

ProEvo
07-11-2007, 11:37
Δεν ξέρω αν είμαι ο πραγματικός με αυτό το πρόβλημα, όπως δεν γνωρίζω εάν φταίει η Konami ή η Sony, αλλά πραγματικά είναι τραγικό να έχεις δώσει τόσα λεφτά για μία παιχνιδομηχανή και να μην μπορείς να την χαρείς.


Καλημέρα και καλώς ήρθες. Άλλος ένας φίλος από εδώ είχε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και σε εκείνον έφταιγε το δισκάκι τελικά και όχι το PS3. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις άλλο παιχνίδι? Νοίκιασε ένα άλλο και δες τη συμπεριφορά του μηχανήματος. Πολύ φοβάμαι ότι είναι το δισκάκι που έχει το πρόβλημα και όχι το PS3. Ελπίζω όλα να διορθωθούν. Υπομονή. :)

zed
07-11-2007, 11:44
Ευχαριστώ πολύ.

Resistance FOM, Motorstorm, και Oblivion δουλεύουν μια χαρά.

Μόνο στο PES2008 έχω το πρόβλημα, και όταν αυτό δημιουργηθεί μετά δεν διαβάζει τίποτα. Ούτε blu-Ray ούτε dvd.

Δηλαδή, η λύση είναι να μην ξαναβάλω το PES2008 μέχρι να βγει το patch, απ' ότι καταλαβαίνω.

denni77
07-11-2007, 11:48
file zed akougete san apistefti gademia afto pou les.den bori na ise toso gademis.tin proti fora isos eftege i konsola.thes kai tin defteri?e tora an to xanakani ftei to pehnidi.lipon akou.to pehnidi ehi provlima etsi ki allios.an anatrexis se afto to thread apo ti arhi mehri tora oloi afta ehoun.ohi se tetio vathmo opos esi.mehri stigmis ego iha to megalitero.esi vevea me nikises kata kratos.mou kolage sinehia kai den giotan tipota.estila tin konsola stin sony kai den ihe tipota.telika pira allo pro kai tora pezo kanonika.kitaxeti prepi na kanis an ohi gia na ftiaxi toulahiston na apoklisis merika pragmata
1:pexe allopehnidi arketa na dis an to kani
2:pigene mesa sto pes2008 sta system settings kai kane install(ine i kato kato epilogi).den an xanakolisi.an kolisis pigene sta saved data tis konsolas kai svise afto to install kai dokimase na pexis horis na kanis pali install.me afton ton tropo tha dis an ehi provlima o skliros sou.
3:nikiase ena pro kai pexe arketa na dis an tha to kani
pantos se opiadipote periptosi min anhonese.i sony ehi treli exipiretisi.to xero oti spazese apistefta.kane afta pou sou ipa kai opio apo ta pedia sto thread ehoun na prosthesoun kati allo i na me diorthosoun se kati kalodehoumenoi.ipomoni file

ProEvo
07-11-2007, 11:48
Ευχαριστώ πολύ.

Resistance FOM, Motorstorm, και Oblivion δουλεύουν μια χαρά.

Μόνο στο PES2008 έχω το πρόβλημα, και όταν αυτό δημιουργηθεί μετά δεν διαβάζει τίποτα. Ούτε blu-Ray ούτε dvd.

Δηλαδή, η λύση είναι να μην ξαναβάλω το PES2008 μέχρι να βγει το patch, απ' ότι καταλαβαίνω.

Όχι, όχι! δε νομίζω ότι θα σε σώσει το patch. Να πας να σου αλλάξουν το δισκάκι. Σε όλους τους υπόλοιπους παίζει με τα προβληματάκια του το PES αλλά κανονικά. Πήγαινε τις αποδείξεις των 2 αλλαγών του PS3 στο πλαίσιο, πες ότι αυτό σου συμβαίνει μόνο με το συγκεκριμένο game και ζήτα τους να στο αλλάξουν. Μεγάλη εταιρεία είναι, θέλω να πιστεύω ότι θα το κάνουν.

zed
07-11-2007, 12:05
Φίλε denni77 ευχαριστώ για την απάντηση.

1. Με κανένα άλλο παιχνίδι από τα άλλα τρία που έχω δεν το έχει κάνει.
2. Αυτό ομολογώ ότι δεν το ήξερα και το Install δεν το έχω κάνει. Ο σκληρός πάντως δεν νομίζω να έχει πρόβλημα μιας και κάθε κονσόλα είχε διαφορετικό σκληρό.
3. Αυτό θα το κάνω.

Πάντως δεν είναι δυνατόν κάθε εβδομάδα να είμαι στη COMETRON και να παίρνω άλλο PS3!!!

Φίλε ProEvo, θα το προσπαθήσω και αυτό αν και από τη στιγμή που ανοίχτηκε το παιχνίδι δεν νομίζω ότι έτσι εύκολα θα το κάνουν. Μάλλον θα με παραπέμψουν στην αντιπροσωπεία της Konami.

denni77
07-11-2007, 12:09
ne zed.to diskaki ftei.kai mena sto telos afto eftege kai pira allo kai pezi.vevea den gnorizo an sto allazi to plaisio.den ta allazoun oloi.as poume emena to gamemania den mou to allaze.eprepe lei na sibliroso mia forma kai na stilo to diskaki stin eteria kai na do ti tha mou poune.ne kai otan evgene to pes2009 tha xanaepeza.kai pira allo apo allou kai pezo kanonika tora.merika sosta magazia ta allazoun amesos.emena mou protinan ta pedia kapia.den tha sta po edo.an thes me pm.kai opios allos theli.to plaisio den xero ti politiki ehi.min anhonese.den ftei i konsola.imarton 3 konsoles allaxes

cocous
07-11-2007, 12:13
οπως ενας φιλος παραπανω προσπαθω και γω να παιξω online και μου βγαζει error ενω δεν ειχα καποιο προβλημα. ξερει κανεις τι παιζεται;

zed
07-11-2007, 12:26
Θα προσπαθήσω να το επιστρέψω λοιπόν.

Πάντως εάν έκανα το installation που βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι, λέτε να άλλαζε κάτι??

cocous
07-11-2007, 12:30
καλα ειναι να πας να αλαξεις το δισκακι διοτι θα πρεπει να παιζει και χωρις install

muku
07-11-2007, 12:46
Zed κάθησα και διάβασα τα ποστ σου και είσαι πραγματικά άτυχος. Αν και δεν μπορώ να φανταστώ πως ένα δισκάκι μπορεί να σου κολλήσει το drive του ps3 είμαι της άποψης να το αλλάξεις καλού κακού. Το πλαίσιο είμαι σίγουρος ότι θα σου το αλλάξει γιατί είναι σοβαρή και μεγάλη αλυσίδα του χώρου. Μην το ξαναβάλεις μέσα να παίξεις για να μην έχεις προβλήματα. Πήγαινε σε ένα κατάστημα πλαίσιο, πιάσε έναν πωλητή και εξήγησε του τι συμβαίνει μαζί με μερικές σάλτσες. Να έχεις μαζί σου και τα χαρτιά ότι έχεις αλλάξει 2 κονσόλες. Πες ότι τις έχεις λιώσει στα άλλα παιχνίδια που έχεις και όταν παίζεις το PES2008 μετά από 30' λεπτά, 1 ώρα σου καταστρέφει την κονσόλα. Όχι τίποτα άλλο μην σε βάλει να παίζεις εκεί σε καμιά κονσόλα μέχρι να την κάψεις :P Αν σου αρχίσει τα δικά του ο πωλητής πες να σου φωνάξει τον υπεύθυνο του καταστήματος και κάνε μανούρα, θα πιάσει σίγουρα. Εγώ πάντως αυτό θα έκανα γιατί δεν αξίζει να τρέχεις κάθε 3 και λίγο να αλλάζεις κονσόλα...

zed
07-11-2007, 12:52
muku ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα το προσπαθήσω το Σάββατο. Ελπίζω να πιάσει.

Slay
07-11-2007, 15:10
Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με το πρωτο ps3 που τα εφτυσε στην εβδομαδα πανω, και οχι δεν εφταιγε κανενα δισκακι σε μενα, γιατι τα ιδια παιζουν μια χαρα τωρα, μαλλον ατυχος εισαι, γιατι αν δεν εισαι και μιλαμε οτι οντως ενα δισκακι μπορει να σου αχρηστεψει το PS3 τοτε μιλαμε για σοβαρατοτατο κατασκευαστικο λαθος, και μονο τετοια δεν δειχνει να εχει το PS3 απο οσα ξερουμε μεχρι στιγμης.

zed
07-11-2007, 15:29
Ακριβώς Slay. Και πραγματικά μου φαίνεται πολύ περίεργο. 2 ps3 έως τώρα να σου πω την αλήθεια δεν το θεωρώ σύμπτωση. Το τρίτο που μου έδωσαν δεν το έχω ανοίξει ακόμη, από φόβο και μόνο ότι πάλι τα ίδια θα έχω.

Δεν ξέρω, ίσως επειδή είναι το 40GB?? Μείωση κόστους = μείωση performance's?? πραγματικά είναι περίεργο.

georgios
07-11-2007, 15:31
periergo provlima ontos. bori na exis dikio se auto


Δεν ξέρω, ίσως επειδή είναι το 40GB?? Μείωση κόστους = μείωση performance's?? πραγματικά είναι περίεργο.

Alex
07-11-2007, 17:55
Φίλε Zed τώρα διάβασα το απίστευτο που σου συνέβει και θυμήθηκα μια παρόμοια ιστορία που συνέβει και σε εμένα χρονια πρίν!!Το 1997 πρέπει να ήταν,στο Playstation 1 και πάλι με ποδοσφαιράκι(καταραμένα είναι ; )!!!Ενώ όλα ήταν καλά με την κονσόλα μου,απο τη στιγμή που αγόρασα(γνήσιο)και έβαλα μέσα το Actua Soccer το μηχάνημα άρχισε να κολλάει!!Στην συνέχεια άλλαξα κονσόλα(αγόρασα δεύτερη)και μόλις ο καταραμένος δίσκος μπήκε στο drive του PS άρχισαν πάλι τα προβλήματα :witsend: !!Παίδια όσο και αν φαίνεται απίστευτο το πρόβλημα ήταν στο cd του Actua Soccer.Ακόμη και εγώ ο ίδιος θυμάμαι αρνιόμουν να πιστέψω ότι θα μπορούσε να φταίει κάτι τέτοιο!Τί να πώ,η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!Φυσικά μετά απο όλα αυτά έχω σφραγίσει το δισκάκι και το έχω θάψει κάπου πολύ βαθειά ούτως ώστε να μήν ξαναδεί το φώς του ηλίου η κάποιο drive!!Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο Zed όσο και αν δεν θές να πιστέψεις ότι φταίει το Pro.Αλλιώς δοκίμασε να το κάνεις ένα τρισάγιο!!!

blizard
07-11-2007, 17:56
γιατι αν δεν εισαι και μιλαμε οτι οντως ενα δισκακι μπορει να σου αχρηστεψει το PS3 τοτε μιλαμε για σοβαρατοτατο κατασκευαστικο λαθος, και μονο τετοια δεν δειχνει να εχει το PS3 απο οσα ξερουμε μεχρι στιγμης.
Ίσως κάτι δεν πάει καλά... πρέπει να περιμένουμε για να δούμε το μέγεθος του προβλήματος, αλλά ίσως σε κάποιες χώρες ήρθαν ελαττωματικά.
http://www.gamer.tm/news.asp?id=1700

Βάλε το δισκάκι κανονικά, και αν έχει πρόβλημα τους το ξανα επιστρέφεις.

zed
07-11-2007, 18:37
Φίλε blizard,

Εάν ισχύει αυτό, τότε θα συνεχίζω να επιστρέφω τα ps3s μέχρι να πάρω κάποιο από τα 60% που είναι ΟΚ!!!!!!!!:banghead:

Πάντως από τη Sony δεν το περίμενα αυτό!!! Και πραγματικά εάν το ήξερα θα έδινα τα 100 ευρώ παραπάνω να πάρω το 60GB!!!!

blizard
07-11-2007, 18:44
απλά επέστρεψέ το ... αν υπάρχει πρόβλημα είναι σε κάποια παρτίδα και μάλλον φαίνεται αμέσως , οπότε θα είσαι οκ.

zed
07-11-2007, 18:49
συνέχισε να το επιστρέφεις εννοείς...ήδη έχω το τρίτο!!!!:)

Stathis
07-11-2007, 19:28
οπως ενας φιλος παραπανω προσπαθω και γω να παιξω online και μου βγαζει error ενω δεν ειχα καποιο προβλημα. ξερει κανεις τι παιζεται;

Εγώ έκλεισα το PS3 και τον διακόπτη που έχει από πίσω για πέντε λεπτά και έστρωσε. Δοκίμασέ το...

modecris
08-11-2007, 03:47
Ίσως κάτι δεν πάει καλά... πρέπει να περιμένουμε για να δούμε το μέγεθος του προβλήματος, αλλά ίσως σε κάποιες χώρες ήρθαν ελαττωματικά.
http://www.gamer.tm/news.asp?id=1700

Ρε αυτό ξεπέρασε και το 360!Άκου εκεί 40%,κόντρα έχουν βάλει;

blizard
08-11-2007, 04:00
Από αυτό και μόνο συμπεραίνουμε ότι πρέπει να είναι fake... είναι εντελώς αδύνατο να ξεπεραστεί το ρεκόρ του 360 από προϊόντα που δεν θεωρούνται αναλώσιμα .

modecris
08-11-2007, 04:12
Δεν ξέρω αν είναι fake αλλά το εύχομαι.Όπως και ο zed (http://www.ps3forums.gr/VB3/member.php?u=405) να είναι απλώς "γκαντέμης" και να μην χαλάει το ps3 του παίζοντας (τί άλλο; ) ένα απλό παιχνίδι.

blizard
08-11-2007, 04:23
τέτοια ποσοστά μέσα σε 1 μήνα δεν κρύβονται, οπότε 100% δεν συμβαίνει αυτό που είπες...

modecris
08-11-2007, 07:04
Εγώ απλώς σχολίασα το link που εσύ πόσταρες.Και το σχολίασα χαριτολογώντας.Τότε είπες πως
Ίσως κάτι δεν πάει καλά... πρέπει να περιμένουμε για να δούμε το μέγεθος του προβλήματος, αλλά ίσως σε κάποιες χώρες ήρθαν ελαττωματικά. και τώρα μου λες πως 100% δεν συμβαίνει αυτό που εγώ λέω;Μήπως εννοείς αυτό που εσύ είπες;

zed
08-11-2007, 09:14
Πάντως και εγώ το ps3 το είχα για το καλύτερο και πιο αξιόπιστο και και και...

Αυτό που ξέρω είναι ότι σε 2 εβδομάδες το πήγα δύο φορές πίσω, και ναι τους παραδέχομαι ότι μου έδωσαν και τις δύο φορές καινούργιο, αλλά ειλικρινά δεν το περίμενα να συμβεί.

Και στο email που έστειλα δεν μου έχουν απαντήσει ακόμη. Χθες τους έστειλα και φαξ. Να δω, θα μου απαντήσουν??

NonBorn
08-11-2007, 15:55
SONY COMPUTER ENTERTAINMENT EUROPE CATEGORICALLY DENIES RUMOURS OF HIGH FAILURE RATE OF 40GB PLAYSTATION 3

Sony Computer Entertainment Europe (SCEE) can categorically deny that there is a 40% failure rate on the newly release 40GB PLAYSTATION®3 (PS3) as has been reported on a Dutch website. Having launched in October, the 40GB PS3 has encountered the same industry leading, very low failure rates, comparable to the low level failure rates of the 60GB PS3.

“We are very proud of the quality and reliability of PLAYSTATION 3 and are disappointed that such extremely sloppy journalism has resulted in this totally inaccurate story,” said David Reeves, President, Sony Computer Entertainment Europe. “Since launching the 40GB PS3, we have experienced a fantastic jump in sales and the failure rates have remained at the very low level that we not only strive for, but have been achieving since the launch of PS3.”

Πηγή: http://www.scee.presscentre.com/content/Detail.asp?ReleaseID=4454


ΥΓ: Νομίζω τελικά ότι είναι κάτι από το PES και αυτοί από την Konami έκαναν χοντρές πατάτες (μη το πω αλλιώς φέτος)! Μπορεί να έπεσες και στην περίπτωση αλλά από ότι λέει και η ίδια η Sony, "δεν υπάρχει" αυτό που δημοσιεύθηκε! Ποιος ξέρει... Θα δούμε σύντομα!

WolfRathmA
09-11-2007, 08:38
Ελεος με αυτο το PES... θα φοβαμαι και δε θα θελω να παιξω...

Παντος το θεορω πολυ μεγαλη βλακεια αυτο που κανουν. Αντε βγαλε μια κονσολα ρε παιδι μου! Τι βγαζεις 200 κονσολες και η καθε μια με διαφορετικα κομφορ! Το wii ειναι κορυφη!

zed
09-11-2007, 10:20
Εχθές, αφού πιά δεν μου απάντησαν ούτε στο email ούτε στο fax, τους πήρα τηλέφωνο.

Είχε λοιπόν τηλεφωνητή και ειδικό αριθμό για προβλήματα με το ps3!!!, όπου σου έλεγαν ότι για οποιοδήποτε θέμα προκύψει να επικοινωνήσετε με την COMETRON (σ.σ. το εξουσιοδοτημένο service όπου ήδη μου έχουν αλλάξει το ps3 δύο φορές).

Αποφάσισα λοιπόν να στείλω πάλι email στη Sony Μεγ. Βρετανίας, αναφέροντας μεταξύ άλλων ότι αφού στην Ελλάδα δεν βγάζω άκρη, τουλάχιστον εάν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος γενικά για την Ευρώπη στον οποίο θα μπορούσα να απευθυνθώ.

Ε, μετά από 20 λεπτά έλαβα email από τη Sony Ελλάς ότι το θέμα μου το γνωρίζουν, βρίσκεται υπό μελέτη και θα λάβω γραπτή απάντηση άμεσα!!!

Δηλαδή έπρεπε να φτάσω στους ξένους για να δεήσουν εδώ στην Ελλάδα να μου απαντήσουν κάτι.

Τώρα τι απάντηση θα λάβω, δεν γνωρίζω. Ήδομεν λοιπόν!

denni77
21-11-2007, 11:46
Εχθές, αφού πιά δεν μου απάντησαν ούτε στο email ούτε στο fax, τους πήρα τηλέφωνο.

Είχε λοιπόν τηλεφωνητή και ειδικό αριθμό για προβλήματα με το ps3!!!, όπου σου έλεγαν ότι για οποιοδήποτε θέμα προκύψει να επικοινωνήσετε με την COMETRON (σ.σ. το εξουσιοδοτημένο service όπου ήδη μου έχουν αλλάξει το ps3 δύο φορές).

Αποφάσισα λοιπόν να στείλω πάλι email στη Sony Μεγ. Βρετανίας, αναφέροντας μεταξύ άλλων ότι αφού στην Ελλάδα δεν βγάζω άκρη, τουλάχιστον εάν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος γενικά για την Ευρώπη στον οποίο θα μπορούσα να απευθυνθώ.

Ε, μετά από 20 λεπτά έλαβα email από τη Sony Ελλάς ότι το θέμα μου το γνωρίζουν, βρίσκεται υπό μελέτη και θα λάβω γραπτή απάντηση άμεσα!!!

Δηλαδή έπρεπε να φτάσω στους ξένους για να δεήσουν εδώ στην Ελλάδα να μου απαντήσουν κάτι.

Τώρα τι απάντηση θα λάβω, δεν γνωρίζω. Ήδομεν λοιπόν!
file ZED ti egine telika?enimerone mas.me ehi fai i agonia na do ti pezi me tin fasi.na mathenoume ki olas

zed
21-11-2007, 19:47
φίλε denni77, ουσιαστικά ακόμη τίποτα.

Η απάντηση από την Sony είναι η εξής (copy paste από το email που έλαβα αφού τους ξαναπήρα τηλέφωνο) :

Αγαπητέ Πελάτη ,

Σε συνεχεία της γραπτής μας επικοινωνίας σας ενημερώνω ότι η υπόθεση σας βρίσκεται υπό εξέταση και θα σας απαντήσουμε το συντομότερο δυνατόν , Για την ενημέρωση σας, έχουν παρουσιαστεί περιπτώσεις που το PES2008 δημιουργεί προβλήματα σε συσκευές PS3, ενώ όλα τα αλλά παιχνίδια λειτουργούν κανονικά.Τα μέχρι στιγμής στοιχειά αναφέρουν ότι δεν υπάρχει κάποιο κατασκευαστικό πρόβλημα ή ελάττωμα στο PS3 και οφείλεται στο παιχνίδι. Τα ανάλογα τμήματα της SONY και της εταιρίας κατασκευής του παιχνιδιού βρίσκονται σε συνεργασία για να βρουν τη λύση.

Με εκτίμηση,

Από σεβασμό και μόνο δεν αναφέρω το όνομα του υπευθύνου. Πάντως το PRO δεν το ξανάπαιξα.

Παρεπιπτόντως το Σάββατο πήρα το Assassin's Creed, και κάθε φορά που το βάζω, παίζω κανά πεντάλεπτο, κολλάει κάνω Restart και μετά είμαι ΟΚ!!!

Καλά τι γίνεται ρε παιδιά, θα μας τρελάνουν!!!

Πάντως κατέβασα το UPDATE 2.01, θα το βάλω να δω αν βοηθήσει καθόλου!

seven77
21-11-2007, 19:55
και τελικα τι εγινε?τι 8α κανουν ?

zed
22-11-2007, 10:09
Από ένα τηλέφωνο που του έκανα μετά το email, μου είπε, πολύ ευγενικά ομολογώ, αυτό ακριβώς που λέει το email. Ότι θα βρεθεί λύση σύντομα, και ότι θα με ενημερώσουν. Τώρα, το πόσο σύντομα, δεν ξέρω.

Να διευκρινίσω πάντως ότι η ανακοίνωση που έβγαλε η Konami, είναι μπούρδες. Ούτε Online παίζω το Pro, ούτε το Auto Save function στη Master League το είχα ποτέ on, ούτε αυτά με την camera, και χρησιμοποιώ full HD TV, με ανάλυση έως 1080i, βέβαια το Pro μέχρι 720p πάει, η οποία είναι και Sony (sic!), και HDMI καλώδιο.

Άρα κανένα από τα topics της ανακοίνωσης δεν ισχύει στην περίπτωσή μου.

Επίσης θεωρώ ιδιαίτερα υποτιμητικό προς τους πελάτες τους, το κομμάτι της ανακοίνωσης όπου αναφέρει ότι πρέπει να έχεις full HD TV για να μην έχεις lagging. Δηλαδή εάν δεν έχεις τέτοια TV, τσάμπα το αγόρασες, πάρτο και κράτα το και να το χεις να το λιβανίζεις. :fryingpan:

Μηδέν σεβασμός δηλαδή! Αλλά τι να λέμε εδώ ένα software σωστό δεν μπορούν να βγάλουν....

ProEvo
22-11-2007, 10:15
Γιατί δεν στέλνουμε σαν forum μια ομαδική επιστολή διαμαρτυρίας προς την konami? Έτσι απλά για να μην νομίζουν ότι τρώμε κουτόχορτο? Η κοροιδία παραπήγε νομίζω. Και το να μου που ότι έκαναν μ.λ.κία θα το δεχτώ. Αλλά να μου λένε να βγάλω τις μισές ρυθμίσεις του παιχνιδιού και να πάω να αλλάξω σύνδεση στο ίντερνετ και τηλεόραση πάει πολύ.

denni77
22-11-2007, 13:31
diladi gia na katalavo poso xeftilismenoi ine.edosa persi 2000euro kai pira 40"lcd samsung apla HD ohi full.eskasa 600euro kai pira PS3 kai mou lene tora oti den eho lag mono se full HD.as to elegan apo tin arhi ti ipostirizi kai ti ohi an ihan ta balakia.an ine kapios pou eskase 600euro na prepi na skasi kai 2500 gia tv e den pane na....!i konami vevea to ipe afto ohi i sony.alla ego sony consola eho kai thelo na pexo ta pehnidia tis.as vri afti akri

modecris
22-11-2007, 14:35
Να διευκρινίσω πάντως ότι η ανακοίνωση που έβγαλε η Konami, είναι μπούρδες. Ούτε Online παίζω το Pro, ούτε το Auto Save function στη Master League το είχα ποτέ on, ούτε αυτά με την camera, και χρησιμοποιώ full HD TV, με ανάλυση έως 1080i


Τεχνικά πως μπορούμε να εξηγήσουμε τον λόγο που με όλα αυτά το pro έχει πρόβλημα;Είναι σαν να σου λέει η bmw να μην ανάβεις το φλας όταν έχεις ανοιχτό το καλοριφέρ γιατί θα ρετάρει ο κινητήρας.Ε τότε γιατί το έβαλες το φλας;

zed
22-11-2007, 19:55
Επισυνάπτω παρακάτω ένα διάλογο (μέσω email που είχα με τον υπεύθυνο της Sony) :

<<Κύριε ..................,

Είχαμε καμιά εξέλιξη στο θέμα;

Εάν μπορείτε ενημερώστε με παρακαλώ. Παρεπιπτόντως το PES2008 δεν το έχω ξαναβάλει. Οφείλω να πω πάντως ότι το Σάββατο πήρα το Assassin's Creed, και κάθε φορά που το βάζω, παίζω κανά πεντάλεπτο, κολλάει....., κάνω restart την κονσόλα, βάζω το παιχνίδι και παίζει μια χαρά. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί συμβαίνει αυτό ή μήπως να ευχαριστώ το Θεό που τουλάχιστον αυτό παίζει τη δεύτερη φορά και δεν χρειάζεται να ξαναπάω την κονσόλα για αντικατάσταση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με εκτίμηση,>>



Η απάντηση που έλαβα:


<<Αγαπητέ Πελάτη,

ποια έκδοση System Software έχετε στο PS3 ?

ευχαριστώ,>>



Η απάντηση που έδωσα :



<<To version 1,94 το οποίο απαίτησε το Assassin's Creed.

Ευχαριστώ και με εκτίμηση,>>


Μέχρι τώρα τίποτα. 'Αντε να δούμε μέχρι αύριο.....

zed
22-11-2007, 19:58
Το link της ανακοίνωσης της Konami :

http://uk.games.konami-europe.com/news.do;jsessionid=5899C45A466BEF33CE0A3700D49017B 8?idNews=289

jimbrav
23-11-2007, 11:29
παντως παιδια και εγω 40αρι ειχα και μαλιστα ημερων....
και μου κολουσε και στο cod4 και στο sword.και το άλλαξα ηθελα δεν ηθελα και πηρα το 60αρι. το 60αρι ζεματαει....καμια σχέση με το αλλο. αρε sony ............

NonBorn
25-11-2007, 14:27
Tέλος το :offtopic:

zed
03-12-2007, 12:09
Ένα τελευταίο (ελπίζω) update στο θέμα μου :

Το σαββατοκύριακο, και αφού κατέβασα το update της Konami, και έβαλα τη v.2.01, έβαλα το PES2008 και ευτυχώς δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα ούτε με αυτό, ούτε με άλλα παιχνίδια. Βέβαια το PES σε ορισμένα γήπεδα έχει κάποια προβληματάκια, αλλά αφού δεν χρειάζεται να ξαναπάω την κονσόλα πίσω για άλλαγμα, αυτά είναι πταίσματα!

Πάντως το πρόβλημα που είχα με το Assassin's Creed, εξαλείφθηκε αμέσως όταν έβαλα τη 2.01.

Οπότε, επιτέλους, τέλος καλό, όλα καλά.

morrissey
10-12-2007, 18:44
Καλησπέρα παιδιά, Και εμενα μου παρουσίασε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Zed, με τον ίδιο τρόπο, με το ίδιο παιχνίδι. Ειμαι απο Πάτρα οπότε θα πάω στο Πλαίσιο να το αλλάξω αύριο. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν μου το αλλάξει επιτόπου το Πλαίσιο ή θα πρέπει να περιμένω απο την αντιπροσωπεία να στείλει καινουργιο και ποιά έκδοση θα μου δώσει..γιατι εχω αυτή των 60gb που χρυσοπλήρωσα και θα είναι λίγο βλακεία να μου δώσεις την 40gb...

NonBorn
10-12-2007, 19:19
Καλησπέρα παιδιά, Και εμενα μου παρουσίασε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Zed, με τον ίδιο τρόπο, με το ίδιο παιχνίδι. Ειμαι απο Πάτρα οπότε θα πάω στο Πλαίσιο να το αλλάξω αύριο. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν μου το αλλάξει επιτόπου το Πλαίσιο ή θα πρέπει να περιμένω απο την αντιπροσωπεία να στείλει καινουργιο και ποιά έκδοση θα μου δώσει..γιατι εχω αυτή των 60gb που χρυσοπλήρωσα και θα είναι λίγο βλακεία να μου δώσεις την 40gb...

To Plaisio λογικά θα σου πει αν απευθυνθείς στη Sony. Παίρνεις τηλ. στη Sony το στέλνεις με δικά σου έξοδα και σου στέλνουν καινούργιο. Και φυσικά 60gb και όχι 40!

morrissey
22-12-2007, 23:52
Απλά να ενημερώσω οτι μου αλλάξαν τη κονσόλα αμέσως και την είχα τη καινουργια σε 1.5 μερα πίσω. Άριστη εξυπηρέτηση. Ο τεχνικός που μίλησα γνώριζε το θέμα με το PES2008 και οτι περιμένουν ανακοίνωση απο Sony και ΚΟΝΑΜΙ. Και μου πρότεινε απλά να κάνω τα updates οταν βγαίνουν...

Tek_Killa
25-12-2007, 21:55
Γειά σας παίδες! Ψάχνοντας στο net σχετικά θέματα, έπεσα στο forum αυτό... Έχω αλλάξει ήδη 2 κονσόλες 40αρες εξαιτίας του PES 08. Aκριβώς τα ίδια συμπτώματα με τα δικά σας. Κόλλαγε με το pro κάποια στιγμή και μετά δε διάβαζε κανένα δισκάκι. Στην τρίτη κονσόλα μου δεν πρόκειται ποτέ να το ξαναβάλω γιατί έτσι κι αλλιώς έχω σπαστεί και απο τα υπόλοιπα προβλήματα του παιχνιδιού. Και απ ότι έχω μάθει, το νέο update της ΚΟΝ...ΟΜΑΜΙ δε διορθώνει τίποτα. Provlima Evolution Soccer πρέπει να μετονομαστεί ο τίτλος.
Το μόνο καλό της όλης ιστορίας είναι πως το service της Sony έχει ανέβει πολύ στην υπόληψη μου. Και τις 2 φορές μου το αντικατέστησαν αμέσως....

yiannis2002s
31-12-2007, 17:06
..Και εμενα το ιδιο ακριβως προβλημα.:banghead:
Το κακο ειναι πως δεν εχουν 60αρι οπως μου ειπαν και θα πρεπει να περιμενω με το νεο ετος....:badpc:
Δεν μπορω να καταλαβω πως ενα παιχνδι επιδρα στο PS3.....Ιο εχει?

urquattros
31-12-2007, 17:20
φταιει το ps3 40gb, μονο το 60gb τα παιζει ολα.

yiannis2002s
31-12-2007, 17:41
To δικο μου που εβγαλε προβλημα ειναι 60GB....

zed
02-01-2008, 16:12
Προς Tek_Killa :

Κάνε το update της Konami, καθώς επίσης και του firmware, και δεν θα έχεις πρόβλημα.

yiannis2002s
02-01-2008, 16:34
Προς Tek_Killa :

Κάνε το update της Konami, καθώς επίσης και του firmware, και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Kai ego eixa kanei ayta ta updates me to firmware kai ta epaixe....ara den einai kai ayto lysi.

seven77
02-01-2008, 16:41
παιδια μετα απο ποσο καιρο το εκανε αυτο το προβλημα?
γιατι εγω εχω των 60 και μεχρι στιγμης ολα οκ....αλλα αμα ακουω τετοια λετε να μην το 3αναβαλω??

yiannis2002s
02-01-2008, 20:26
παιδια μετα απο ποσο καιρο το εκανε αυτο το προβλημα?
γιατι εγω εχω των 60 και μεχρι στιγμης ολα οκ....αλλα αμα ακουω τετοια λετε να μην το 3αναβαλω??

Den nomizo oti einai thema xronou...alla tyxis, nomizo akoma to psaxnoun giati kai pos...

Tek_Killa
03-01-2008, 00:17
όντως δεν πρέπει να ειναι θέμα χρόνου αλλά τύχης... Τι να πω... Εδώ και 1 μήνα, το έχω χαρίσει το συγκεκριμένο δισκάκι του pro σε ένα φίλο (έχοντας τον ειδόποιήσει για τις πιθανές συνέπειες) που πήρε το 40άρι και όλα οκ ως τώρα. Και μάλιστα τρώει και πολύ λιγότερα κολήματα στην wide cam με το ίδιο setup και γήπεδο -και χωρίς το update της Κονομάμι-. Φαντάζομαι πως θα είναι πολύ καλύτερο τώρα με το update. Anyway, τώρα έχω πορωθεί με το Πίπα 2008 και με τους χοντρομπαλάδες παίχτες του και δεν πρόκειται να ξαναπαίξω στην κονσόλα μου το pro 2008 έτσι κι αλλιώς... Τον επόμενο Νοέμβρη θα ενδιαφερθώ πάλι για το συγκεκριμένο game και την επόμενη έκδοση του. :)

yiannis2002s
04-01-2008, 17:37
To piga xthes stin Sony kai mou to antikatestisan me kainourgio.
Sto erotima pos ginetai....Mou eipan pos to psaxnoun.

Rotisa gia to pro..Kai pali mou eipan pos den einai sigouro oute pos ftaiei mono to pro h' kati allo.

Oso einai stin eggyisi den yparxei problima. An leixei ti kanoume einai?!!!

Tek_Killa
04-01-2008, 18:00
Ρωτάω τον τύπο στο service:
- Αμα λήξει η εγγύηση και χαλάσει γιατρέ τι κάνω;
Και μου απαντάει:
- Θα πρέπει να σκάσεις 300 ευρώπουλα για να το φτιάξουν.
Και του λέω:
- Χαχαχα... Μπα... Αν συμβεί αυτό ούτε καν memory stick SONY δεν ξαναπαίρνω!!!

Καλό το PS3 μάγκες αλλά δε θα μας μαμήσουν κιόλας. Έχουμε γίνει όλοι θύματα του marketing και κάνουν ομάδες-στρατόπεδα και σφάζονται μέχρι και με κριτήριο την κονσόλα που έχει ο καθένας...

george4791
04-01-2008, 20:24
παιδες παντως σε ενα ανηψακι μου πριν μερικες μερες το 60g ps3 επαθε ακριβως το ιδιο προβλημα, δεν διαβαζε τιποτα το drive, και χωρις να εχει καν κοπια απο το pro evo. το επαθε οταν πηγαμε να βαλουμε το assassins.

MaRkUs_
04-01-2008, 23:47
εγώ είπα να πάμε να τα αντικαταστήσουμε μια όλοι πριν τελειώση η εγγύηση μας:ρρρ αφού δεν τα ψάχνουν:ρ τουλάχιστον να έχουμε μια καινούρια κονσόλα!

yiannis2002s
05-01-2008, 14:52
Ρωτάω τον τύπο στο service:
- Αμα λήξει η εγγύηση και χαλάσει γιατρέ τι κάνω;
Και μου απαντάει:
- Θα πρέπει να σκάσεις 300 ευρώπουλα για να το φτιάξουν.
Και του λέω:
- Χαχαχα... Μπα... Αν συμβεί αυτό ούτε καν memory stick SONY δεν ξαναπαίρνω!!!

Καλό το PS3 μάγκες αλλά δε θα μας μαμήσουν κιόλας. Έχουμε γίνει όλοι θύματα του marketing και κάνουν ομάδες-στρατόπεδα και σφάζονται μέχρι και με κριτήριο την κονσόλα που έχει ο καθένας...

Εχεις απολυτο δικιο!
Για το συγκεκριμμενο θεμα νομιζω πως πρεπει να το τραβηξουμε οσο δεν παει!
Και απο την αλλη να διεκδικισουμε την 2ετια που ισχυει για τις ηλεκτρονικες συσκευες και οχι το ενα ετος που δινει η Sony.
Το Ευρωπαικο Δικαιο -ή και το Ελληνικο- ειναι πανω απο καθε περιορισμο που θετει καθε ιδιωτης / κατασκευαστης. Απλα ειναι ενα ''τρικ'' να ξεφορτωνονται οσους δεν το κυνηγισουν.
Παντως χρηματα για την συγκεκριμενη βλαβη δεκαρα δεν προκειται να δωσω.:mad::rant::badpc:

oddin
05-01-2008, 22:13
Εχεις απολυτο δικιο!
Για το συγκεκριμμενο θεμα νομιζω πως πρεπει να το τραβηξουμε οσο δεν παει!
Και απο την αλλη να διεκδικισουμε την 2ετια που ισχυει για τις ηλεκτρονικες συσκευες και οχι το ενα ετος που δινει η Sony.
Το Ευρωπαικο Δικαιο -ή και το Ελληνικο- ειναι πανω απο καθε περιορισμο που θετει καθε ιδιωτης / κατασκευαστης. Απλα ειναι ενα ''τρικ'' να ξεφορτωνονται οσους δεν το κυνηγισουν.
Παντως χρηματα για την συγκεκριμενη βλαβη δεκαρα δεν προκειται να δωσω.:mad::rant::badpc:
Πολύ σωστά,βάση νομοθεσίας όλες οι συσκευές που είναι εντός ευρωπαϊκής ένωσης έχουν υποχρεωτικά 2 χρόνια εγγύηση!

Tek_Killa
07-01-2008, 11:37
Και λέτε πως εάν το κυνηγήσουμε (τα 2 χρόνια εγγύηση) θα βρούμε άκρη ε? Μπα... σαν έλληνας δεν είμαι τόσο αισιόδοξος πια. Και δε θα ήθελα να σας πω ψέματα, αλλά ίσως το βασικότερο κριτήριο που πήρα το PS3 και όχι το ΧΒΟΧ360 ήταν το γεγονός οτι έχει μεγάλο ποσοστό failure το δεύτερο και θα έτρεχα και δε θα έφτανα αν πάθαινε κάτι. Άλλο αν τελικά ως τώρα έχουν περάσει 2 χαλασμένα PS3 απ τα χέρια μου... Πάντως και ελλατωματικό καινούριο αυτοκίνητο κυκλοφορώ αυτή τη στιγμή που έχει χωρίς υπερβολές θανάσιμα λάθη στην κατασκευή του (πχ μου το έδωσαν απο την αντιπροσωπεία με ξεβίδωτη τη μηχανή πάνω στο πλαίσιο καθώς και άλλα πολλά) και ένα χρόνο τώρα πoυ έχω ζητήσει αντικατάσταση με καινούριο ή τα λεφτά μου πίσω δε έχω βγάλει άκρη... Sorry για το almost off topic αλλά το έφερε η κουβέντα... Την Peugeot και τα μάτια σας!!!!!

yiannis2002s
07-01-2008, 18:04
Και λέτε πως εάν το κυνηγήσουμε (τα 2 χρόνια εγγύηση) θα βρούμε άκρη ε? Μπα... σαν έλληνας δεν είμαι τόσο αισιόδοξος πια...


Nomizo den tha itan kako san forum na exoume mia organomeni stasi kai politiki apenanti apo tin sony. Kala ta reviews kai ta protathlimata alla mia timia antimetopisi se emas pou eimaste pelates -kai oxi metoxoi- einai ayto pou tha prepei na kynigisoume.

Tsiou
25-01-2008, 17:15
Αρρώστια το pro αδέρφια, έστω και με το γαμ@“stuttering” δε βγαίνει απο το drive...

Βέβαια μας χάλασε η KONAMI που το έβγαλε μόνο για HD TV αλλα τι να κάνουμε, σα την Πανάθα, όσο μας πληγώνει τόσο μας πωρώνει!!! :wave:

gempgr
25-01-2008, 18:04
Paidia kalispera,

grafw prwti fora sti selida kai auto giati ta exw dei ola me auta pou grafetai sto sigkekrimeno topic. Egw kai enas filos mou pirame to ps3 tin 1i mera pou kiklwforise(klaime akoma vevaia 200e) alla den exoun vgalei kanena provlima pera apo merika skalwmata sto pro! Pragmatika den xserw ti na pw gia auta pou diavazw!

Chill
26-01-2008, 11:47
Nόμος 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02)

Ρίχτε μια εκτύπωση στο νόμο http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-20.pdf κοτσάρετε τον στην μάπα όσων σας λένε "μα κύριε 1 χρόνο εγγύηση δίνουμε...." και θα χεστούν πάνω τους.
2ετής εγγύηση. Όποιος αρνηθεί να σας αντικαταστήσει ελαττωματικό ηλεκτρονικό προϊόν σε διάστημα 2 χρόνων από την αγορά του είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ. Καταγγελία στο 1520 (γεν. γραμματεία καταναλωτή, http://www.efpolis.gr/) και ενημέρωση της αστυνομίας πάραυτα.

Έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ως καταναλωτές διεκδικήστε τα.

MaRkUs_
26-01-2008, 13:01
Nόμος 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02)

Ρίχτε μια εκτύπωση στο νόμο http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-20.pdf κοτσάρετε τον στην μάπα όσων σας λένε "μα κύριε 1 χρόνο εγγύηση δίνουμε...." και θα χεστούν πάνω τους.
2ετής εγγύηση. Όποιος αρνηθεί να σας αντικαταστήσει ελαττωματικό ηλεκτρονικό προϊόν σε διάστημα 2 χρόνων από την αγορά του είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ. Καταγγελία στο 1520 (γεν. γραμματεία καταναλωτή, http://www.efpolis.gr/) και ενημέρωση της αστυνομίας πάραυτα.

Έχουμε ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ως καταναλωτές διεκδικήστε τα.

ωραίος chill!;)

makaveli
03-02-2008, 03:05
Kαλησπέρα και απο μένα!

Καθώς έπαιζα αμέριμνος PES2008 το παιχνίδι κόλλησε.Αναγκάστηκα λοιπόν να το κλέισω απο το power button.Απο εκείνη την ώρα δεν διαβάζει κανένα απολύτως παιχνίδι,dvd,cd κλπ.

Το ps3 το έχω κανα 3μηνο και δεν είχε παρουσιάσει ποτέ καπιο πρόβλημα.Είχα όλα τα updates εγκατεστημένα.Πραγματικά θέλω να μάθω πως μπορεί ενα παιχνίδι να αχρηστεύσει το drive της κονσόλας.Φαντάζει αδιανόητο.

Τη Δευτέρα θα το πάω για αντικατάσταση (ελπίζω δλδ να μου το αντικαταστήσουν) και εύχομαι να είναι η πρώτη και η τελευταία φορά.:)

makaveli
09-02-2008, 15:08
Τη Δευτέρα θα το πάω για αντικατάσταση

Aν έβρισκα και την απόδειξη αγοράς θα το πήγαινα.Τώρα που δεν τη βρίσκω πουθενά όμως μάλλον πέταξα 500 ευρω.:banghead:

TERRORZONE
09-02-2008, 19:45
Aν έβρισκα και την απόδειξη αγοράς θα το πήγαινα.Τώρα που δεν τη βρίσκω πουθενά όμως μάλλον πέταξα 500 ευρω.:banghead:

Σωπα ρε φιλε πηγαινε στο μαγαζι που το αγορασες και ζητα μια επανεκτυπωση τις αποδειξης.