PDA

View Full Version : Review Call of Duty: Modern Warfare 3



georgios
08-12-2011, 13:12
*Review by Mithrantir

ΔΙΑΘΕΣΗ: IGE
PUBLISHER: Activision
DEVELOPER: Infinity Ward/ Sledgehammer Games


http://www.gamepur.com/files/images/2011/mw3_ps3_boxart.jpg

Το Call of Duty: Modern Warfare 3 είναι ένα First Person Shooter, δημιουργημένο από τις Infinity Ward και Sledgehammer. Αποτελεί θεματική συνέχεια του Modern Warfare 2 και συνολικά το όγδοο μέρος του πετυχημένου franchise.

Η infinity Ward συνεχίζει να ηγείται της σειράς, παρά τις αλλάγες που της συνέβησαν κατά το προηγούμενο έτος, σε συνεργασία με τη νεοσύστατη Sledgehammer.

Εκτός των εσωτερικών θεμάτων, φέτος η σειρά Call of Duty, έχει να αντιμετωπίσει και τον σοβαρό ανταγωνισμό του BF3.

Οι μόνοι κερδισμένοι, είμαστε εμείς οι gamers, με περισσότερες της μίας επιλογές.

ΥΠΟΘΕΣΗ

Τα γεγονότα του Modern Warfare 3 συνεχίζουν από το σημείο που σταμάτησε το προηγούμενο μέρος της σειράς.

Οι ρωσικές δυνάμεις έχουν επιτεθεί στις Η.Π.Α., ο Vladimir Makarov κυκλοφορεί ελεύθερος, και οι Captain John “Soap” MacTavish και Captain John Price είναι τραυματισμένοι και κυνηγημένοι για το φόνο του Lt. General Shepherd (ο βασικός ανταγωνιστής του δεύτερου μέρους).

Στο μεγαλύτερο μέρος του τίτλου, ανλαμβάνουμε το ρόλο του Yuri, ενός πρώην Spetsnaz,ο οποίος, για τους δικούς του λόγους, κυνηγά τον Makarov.Βέβαια, όπως μας έχει συνηθίσει η σειρά, και με την εξέλιξη των γεγονότων, θα αναλάβουμε των ρόλο και άλλων στρατιωτών που εμλέκονται στα γεγονότα.

Κάτα τη διαρκεία του singleplayer, θα περάσουμε και πάλι, από πολλά και διάφορα μέρη της υφηλίου, συμμετέχοντας ουσιαστικά, στα γεγονότα του τρίτου παγκοσμίου πολέμου.

Το σενάριο του τίτλου, είναι σε γενικές γραμμές ικανοποιητικό, ιδίως για τους fans της σειράς, αν και του λείπει το μυστήριο και η ίντριγκα που συναντήσαμε στο Black Ops.

Επίσης “κλείνει” τα γεγονότα της τριλογίας στο finale του, οπότε έχουμε ένα λόγο παραπάνω να το ακολουθήσουμε.


http://media.giantbomb.com/uploads/8/86192/2058078-call_of_duty_modern_warfare_3_xbox_360_1318517434_ 024.jpg


SINGLE PLAYER

Η σειρά Call of Duty αποτελεί ένα από τα χαρακτηριστικότερα παραδείγματα κλασσικού First Person Shooter. Πίστες που διαδέχονται η μία την άλλη, οδοιπορικό απο το Α σημείο στο Β και πολύ corridor shooting. Τα στοιχεία αυτά, συνοδεύονται με ταξίδια σε πολλά και διάφορα μέρη του κόσμου και με αμέτρητες σκηνές εντυπωσιακής δράσης, είτε συμμέτεχουμε σε αυτές, είτε παρακολούθούμε να εξελίσσονται.

Η Activision, βασιζόμενη στην τεράστια εμπορική επιτυχία του τίτλου, δεν ασχολείται με το να εμπλουτίσει την singleplayer εμπειρία για τον παίκτη, αντ' αυτού μας σερβίρει μία ακόμα μερίδα απο την ίδια συνταγή.

http://fastcache.gawkerassets.com/assets/images/9/2011/09/xlarge_modern_warfare_3_preview_01.jpg


GAMEPLAY

Στα του gameplay, ο χειρισμός παραμένει ίδιος με τα προηγούμενα μέρη της σειράς.Τα όπλα αφήνουν πάρα πολύ καλή αίσθηση, αν και έχουν γίνει λίγο πιο “casual”.Συναντάμε βέβαια και κάποιες καινοτομίες, όπως π.χ. διπλές διόπτρες στο ίδιο όπλο, αλλά δεν είναι τόσες σε αριθμό, για να χαρακτηριστεί ο τίτλος φρέσκος.

Η A.I. του τίτλου,βάση και του παρελθόντος,είναι μέτρια.Εχθρικές δυνάμεις που κάνουν spawn συνέχεια μέχρι να περάσουμε απο κάποιο προκαθορισμένο σημείο, που καλύπτονται και πυροβολούν με την ίδια λογική που έχουμε συνηθίσει, χωρίς να αφήνουν την εντύπωση ότι κινούνται σαν πραγματικές ανθρώπινες μονάδες.

Η δυσκολία του τίτλου, εξαρτάται αποκλειστικά από το επίπεδο που θα επιλέξουμε.Το μόνο που διαφοροποιείται είναι η ευστοχία της τεχνητής νοημοσύνης και το πόσο εύκολα αποδιμούμε από τον μάταιο τούτο κόσμο.Φυσικά τα παραπάνω επηρεάζουν και τη χρονική διάρκεια του singleplayer, καθώς στο veteran, το trial and error στοιχείο, είναι ιδιαίτερα έντονο.

Σε γενικές γραμμές, παρά τη μονότονη κατεύθυνση της σειράς, και την έλλειψη προσπάθειας για οτιδήποτε φρέσκο, οι fan της σειράς, θα το ευχαριστηθούν, κυρίως λόγω ρυθμού, κινηματογραφικότητας, και των έντονων σκηνών δράσης.

http://cdn2.spong.com/screen-shot/c/a/callofduty356077l/_-Call-of-Duty-Modern-Warfare-3-PS3-_.jpg


ΓΡΑΦΙΚΑ

Στα του οπτικού τομέα, τα πράγματα είναι λίγο πολύ αναμενόμενα, καθώς η IW 5.0 engine του παιχνιδιού, προσφέρει το ίδιο επίπεδο γραφικών με το άμμεσο παρελθόν,αλλά με μεγαλύτερες δόσεις λεπτομέρειας στο περιβάλλον,πιo μεγάλες ανοιχτές τοποθεσίες με ταυτογχρονα σταθερό frame rate στα 60fps.

Τα επίπεδα που συναντάμε στο τίτλο είναι σχεδιασμένα με μεγάλη λεπτομέρεια, καθώς και οι χαρακτήρες του παιχνιδιού.Επίσης, το Draw Distance είναι ικανό να αποδώσει ρεαλιστική απεικόνιση ενός παιδίου μάχης, όπου και όταν αυτό χρειάζεται.

Το animation παραμένει στάσιμο στα ίδια επίπεδα με το παρελθόν,χωρίς να απογοητεύει, αλλά ούτε και να εντυπωσιάζει τον παίχτη. Στο ίδιο επίπεδο κυμαίνονται τα εφέ και οι φωτισμοί του Modern Warfare 3.Συχνά και αρκετά σε ποσότητα, ουτώς ώστε να χορταίνουν το μάτι, αλλά όχι ότι καλύτερο έχουμε δεί, συγκριτικά με τον άμεσο ανταγωνισμό.


http://img513.imageshack.us/img513/6682/irb3c.jpg


ΗΧΟΣ

Στον ηχητικό τομέα, όπως μας έχει συνηθίσει η σειρά, έχει γίνει πολύ προσεκτική δουλειά. Όλα τα ηχητικά εφέ, όπλα-εκρήξεις-κανονιοβολισμοί κ.τ.λ., μας αφήνουν με μία αισθηση ικανοποίησης.
Τα voice over των χαρακτήρων είναι υψηλού επιπέδου, ταιριαστά με τις προσωπικότητες που αποτυπώνουν, βοηθώντας στο χτίσιμο ατμόσφαιρας στον τίτλο.

Και το soundtrack του Modern Warfare 3 δε μένει πίσω, καθώς ταιρίαζει με τα τεκταινόμενα επί της οθόνης, όντας άλλοτε εντόνο(π.χ. κατά τη διάρκεια πολεμικών συγκρούσεων) και άλλοτε πιο μουντό(σε γεγονότα που επιθυμεί η Infinity Ward να δημιουργήσει συγκινησιακή φόρτιση).


http://game20.gr/wp-content/uploads/2011/05/modern-warfare-3-news-v2-4.jpg


ONLINE MODES

Και φέτος, όπως έχουμε συνηθίσει κάθε χρονιά, βασικό λόγο αγοράς του Call of Duty, αποτελεί το multiplayer τμήμα του.Σε αυτό, συναντάμε κάποιες προσθήκες αλλά και παραλλαγές, συγκριτικά με τον προηγούμενο τίτλο, κρατώντας όμως ακέραιο τον πυρήνα του.

Εχουμε στη διάθεση μας 16 χάρτες, με σαφή προσανατολισμό στο γρήγορο και γεμάτο ένταση gameplay,καθώς και ποικίλα περιβάλλοντα μεταξύ τους.

Το leveling system παραμένει ίδιο, ξεκλειδώνοντας σταδιακά τα διαφορα όπλα του παιχνιδιού.Κάθε όπλο, perk και γενικά ο εξοπλισμός,αναβαθμίζεται ανάλογα με τη χρήση του.Σε γενικές γραμμές, έχουμε να κάνουμε με ένα σύστημα ανταμοιβών αρκετά ανεπτυγμένο, με αποτέλεσμα να ξεκλειδώνουμε συνέχεια από κάτι, γεμίζοντας μας με ένα αίσθημα ικανοποίησης για την προσφορά μας(μεγαλύτερη ή μικρότερη).

Πέραν το καθιερωμένων modes,εμφανίζονται και κάποια νέα, μεγαλώνοντας με αυτόν τον τρόπο την ποικιλία της multiplayer εμπειρίας.Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το kill confirmed,ένα deathmatch στο οποίο δεν αρκεί να σκοτώσουμε τον αντίπαλο μας, αλλά να πάρουμε και τα Dog tags που ρίχνει με το θάνατο του, ουτώς ώστε να μετρήσει το kill.

Καινούριο στοιχείο για τη φετινή έκδοση, αποτελεί και το Call of Duty Elite, μία βάση δεδομένων που κρατά καθε λογής στατιστικό για το χαρακτήρα μας.Είναι δεδομένο ότι θα τη λατρέψουν οι φίλοι των στατιστικών και των αριθμών, καθώς και όσοι ενδιφέρονται για το πως τα έχουν πάει στα τελευταία παιχνίδια στα οποία αγωνίστικαν.Το Elite προσφέρεται με 2 διαφορετικούς τρόπους, το βασικό(free) και το premium, για όσους θέλουν και τα επερχόμενα dlc του τίτλου, καθώς και συμμετοχή σε διαγωνισμούς.

OTHER MODES

Πέραν του multiplayer mode, μας δίνονται και άλλα 2 modes να ασχοληθούμε, είτε με την παρέα μας, είτε και με κάποιον φίλο online.

Το πρώτο είναι το missions, συνεργατικές αποστολές 2 ατόμων για την επίτευξη διαφόρων στόχων, μέσα σε πίστες από το campaign του τίτλου και με αρκετή δόση ανταγωνιστικότητας και προσπάθειας επίτευξης καλύτερων χρόνων και ρεκόρ.

Το δεύτερο mode είναι το survival, μία διαφορετική version του nazi zombies, με διάφορα επιπεδά δυσκολίας και εξοπλισμό για ξεκλείδωμα(από όπλα μέχρι και airstrikes)

ΒΑΘΜΟΛΟΓIΑ: 4/5

GodOfWar
28-01-2012, 10:41
συμφωνώ καλό αλλά μικρο πάλι

Mithrantir
28-01-2012, 14:02
συμφωνώ καλό αλλά μικρο πάλι

Δε δίνουν τόσο πολύ βάση στο singleplayer ελέω multi.Οπότες, αναμενόταν να ναι μικρό.Γενικά, άμα δε σε ενδιαφέρει το online, δεν αξίζει αγοράς.

panos_samos
02-02-2012, 17:44
Η απόλυτη multyplayer εμπειρία..το ELITE την κάνει ακόμα πιο υπέροχη!!

Kkritikos
02-02-2012, 18:48
πλακα μας κανετε?ποια απολυτη multi εμπειρια???να μην εχει ΚΑΝΕΙΣ το ιδιο σημα με τον αλλο???να σε βλεπει ο αλλος 1 με 2 δευτερα πριν τον δεις εσυ?να θες με το ιδιο οπλο αλλοτε 4 με 5 σφαιρες κ αλλοτε ενα γεμιστηρα για να τον ριξεις?χθες επαιζα κ ημουν πισω απο ενα φιλο που ημασταν μαζι το game τελειωνει χανουμε βλεπω final killcam κ βλεπω last kill να τρωνε το φιλο μου να του παιρνει ο αντιπαλος το dog tag κ να ερχεται φατσα με εμενα ΕΝΩ στην δικια μου οθονη εβλεπα το φιλο μου μπροστα μου ΟΡΘΙΟ ακομα....

minaras_tio
02-02-2012, 19:05
πλακα μας κανετε?ποια απολυτη multi εμπειρια???να μην εχει ΚΑΝΕΙΣ το ιδιο σημα με τον αλλο???να σε βλεπει ο αλλος 1 με 2 δευτερα πριν τον δεις εσυ?να θες με το ιδιο οπλο αλλοτε 4 με 5 σφαιρες κ αλλοτε ενα γεμιστηρα για να τον ριξεις?χθες επαιζα κ ημουν πισω απο ενα φιλο που ημασταν μαζι το game τελειωνει χανουμε βλεπω final killcam κ βλεπω last kill να τρωνε το φιλο μου να του παιρνει ο αντιπαλος το dog tag κ να ερχεται φατσα με εμενα ΕΝΩ στην δικια μου οθονη εβλεπα το φιλο μου μπροστα μου ΟΡΘΙΟ ακομα....

Ναι φιλε μου, συμφωνα με τις πωλησεις-βραβεια,ολα αυτα τα χρονια,ειναι το κορυφαιο fps και φυσικα προσφερει την απολυτη multi εμπειρια,οπως λεει ο φιλος πιο πανω.
Γιατι το αμφισβητεις?
Αυτο που αναφερεις ειναι ενα bug προφανως. Ο μεγαλος αντιπαλος του, το battlefield 3 ξερεις τι κραξιμο εχει φαει? Ολα τα games εχουν τα προβληματα τους,οπως και cod mw3. Αλλα αυτο δε το κανει να μην ειναι πολυ διασκεδαστικο, για ορισμενους,game.

guardian2636
03-02-2012, 09:18
οτιδηποτε παιχνιδι παιξεις το οποιο ειναι μεσο ιντερνετ δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχει καποιο προβλημα αλλα περισσοτερο και αλλα λιγοτερο δεν παυουν ομως να ειναι διασκεδαστικα οπως το mw3 το οποιο ειναι φοβερο ασχετος ορισμενα lag που κανει.

Mithrantir
03-02-2012, 15:51
πλακα μας κανετε?ποια απολυτη multi εμπειρια???να μην εχει ΚΑΝΕΙΣ το ιδιο σημα με τον αλλο???να σε βλεπει ο αλλος 1 με 2 δευτερα πριν τον δεις εσυ?να θες με το ιδιο οπλο αλλοτε 4 με 5 σφαιρες κ αλλοτε ενα γεμιστηρα για να τον ριξεις?χθες επαιζα κ ημουν πισω απο ενα φιλο που ημασταν μαζι το game τελειωνει χανουμε βλεπω final killcam κ βλεπω last kill να τρωνε το φιλο μου να του παιρνει ο αντιπαλος το dog tag κ να ερχεται φατσα με εμενα ΕΝΩ στην δικια μου οθονη εβλεπα το φιλο μου μπροστα μου ΟΡΘΙΟ ακομα....


Αυτό που αναφέρεις είναι delay(καθυστέρηση),δεν έχει να κάνει με τον τίτλο,αλλά με την ποιότητα σύνδεσης που πέτυχες.
Φιλικά πάντα :)

miakaimesa
27-08-2012, 09:27
καλημερα εχθες εκανα system update και μετα δεν με εβαζε στους ονλαιν σερβερς του mw3 και ενω ειχα νατ ταιπ οπεν με εβαλε με το ζορι και μου δειχνει nat type strict και απο χθες δυσκολευομαι να μπω να παιξω υπαρχει κατι η προβλημα με τους σερβερς??

Mithrantir
27-08-2012, 17:04
καλημερα εχθες εκανα system update και μετα δεν με εβαζε στους ονλαιν σερβερς του mw3 και ενω ειχα νατ ταιπ οπεν με εβαλε με το ζορι και μου δειχνει nat type strict και απο χθες δυσκολευομαι να μπω να παιξω υπαρχει κατι η προβλημα με τους σερβερς??

Επειδή δε νομίζω να είναι θέμα του παιχνιδιού,δοκίμασε να ξαναστήσεις τη συνδεση internet στην κονσόλα,μπας και με το update απορυθμίστηκε.

Settings-Network Settings-Easy, τέσταρε τη, κάνε τη save και μπες και στο παιχνίδι να δεις εαν έφτιαξε.